Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON. TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 22 JUNI 1928 BLADZIJDE 2 DE MISDAAD VAN KERALAIN -OMROEP VERHAGEN's Parijsche Wafels blijven altijd welkom Poincaré over zyn financieele politiek GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN LUCHTVERKEER Vliegen bij nacht De ontvangst der Duitsche Oceaanvliegers te Berlijn Aviatisch Poolonderzoek MARKTNIEUWS LEGER EN VLOOT Nationale Landstormdag 1928 STOOMVAARTLIJNEN. DE MILTAIRE ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN POLEN EN ROEMENIë Ter verzekering van het wederkeerig eigendom. Tusschen Polen en Roemenië bestaat se dert eenige jaren een militair geheim ver bond, wat door de regeering en officieuze plaatsen soms wordt toegegeven, maar in kritieke oogenblikken gewoonlijk wordt ont kend. Kort geleden pas is er van bevoegde zijde weer verklaard, dat Polen en Roemenie door geen enkel verdrag, dat voor de open baarheid wordt geheim gehouden, gebonden zijn. Dit gebeurde Juist op een tijdstip, toen er een bezoek van hooge Roemeensche offi cieren, den chef van den generalen staf en den vice-secretaris bij het ministerie van oorlog in Boekarest, werd aangekondigd. Dadelijk ontstond er een gesohreeuw in Russische kringen. De Russen, die hun ver houding tot Roemenië nog altijd door het prisma der Bcsarabische kwestie beschou wen, zijn er van overtuigd, dat het bezoek van deze leidende militairen niet alleen een beleefdheid is en verklaren, dat Polen door Engelsche invloeden steeds meer in het Euro- peesche anti-Sowjet-front wordt betrokken, en een nieuw verdrag met Roemenië zal in gaan. Tegen wlen dit verdrag is gericht, zoo schrijft de Moskousche „Iswestija" in een bericht uit Warschau, daarover kan geen twijfel zijn. Intusschen zijn de Roemenen in Warschau aangekomen en men heeft ze niet alleen voorkomend behandeld, maar er zijn ook tal rijke conferenties gehouden, waaraan ook Maarschalk Pilsudskl heeft deelgenomen hoewel hi) nog aan de gevolgen van zijn ziekte heeft te lijden. Ook met den minister van buitenlandsche zaken Zaleski, zullen er besprekingen plaats hebben. Hoewel deze gebeurtenissen geheim zullen worden gehou den, wordt er in goed ingelichte kringen op gewezen, dat er waarschijnlijk een nieuw Poolsch-Roemeensch verbond wordt voorbe reid. Als reden voor dit vermoeden geeft men op, dat de Poolsche generaal Sosokowski, de toekomstige minister van oorlog en vertrou weling van Pilsudski, in Boekarest een be zoek 'heeft gebracht en dat het Roemeensche tegenbezoek het vervolg van de daar aan geknoopte onderhandelingen ten doel heeft. Het zijn dezen keer ook de hooge militaire persoonlijkheden, die in Warschau zijn ge komen, terwijl tot nu toe de jaarlijksche bezoeken van Roemeensche militairen niet zoo illuster waren en ook niet op zoo'n bij zondere wijze door de Polen werden ontvan gen. Men zal tegenover deze combinaties te rughoudend zijn en zich moeten beperken tot de meenmg van toonaangevende politici, die verklaien, dat Roemenië verontrust is door het Hongaarsche streven naar een her ziening van het Trianon-verdrag, een stre ven, dat door Mussolini ook nog openlijk wordt gesteund. M»n wenscht daarom in Boekarest door de Roemccnsch-Poolsche vriendschap »cor tie heele wereld te docu menteeren. dat Roemenië niet alleen staat. Het doel der militaire besprekingen tus schen Polen en Roemenië wordt volstrekt vredelievend genoemd, maar de beide staten zijn vast besloten hun tegenwoordig bezit onverkort te handhaven. i DE STABILISATIE-PLANNEN PARIJS, 21 Juni. De Minister-President Poincaré heeft hedenmiddag in de Kamer een rede gehouden over zijn politiek, waarin hij tegelijkertijd den socialistischen afge- vaardigde Vincent Auriol van repliek dien de. De handhaving van de nationale een heid, aldus de Premier, is thans belangri). ker dan ooit. Velen zijn van oordeel ge weest, dat de Nationale Unie hun alleen tot voordeel zou strekken. Spr. heeft evenwel iedere bevoorrechting van een bijzondere groep willen vermijden en dat heeft vele personen tegen hem ingenomen. Als de Ka mer een andere Regeering wenscht, dient zij dit verlangen kenbaar te maken. Thans staan wij aan den vooravond van belang, rijke financieele maatregelen. Zaterdag zal de Regeering voorstellen bij de Kamer in dienen en het lijdt geen twijfel of het Par lement zal aan deze Regeeringsvoorstelien zijn stem verleenen. Tot dusver heeft spr. voor het grootste gedeelte de verantwoor ding gedragen, doch thans moet de Kamer deze met hem deelen. Spr. gaf vervolgens een uitvoerig overzicht van den financieeleu toestand sedert 1926. Een der belangrijkste taken van de Regeering is het geweest te genover de wereld gteuigenis af te leggen van Frankrijks eerlijkheid en de schuld aan het buitenland te betalen. Het is de tegen woordige Regeering echter gelukt den franc te stabiliseeren in een verhouding van onge veer 125 per Engelsch Pond. PARIJS, 21 Juni. In zijn heden in de Kamer gehouden rede zeide Poincaré o.m. nog het volgende: Thans moet de aandacht van de geheele Kamer op het financieele vraagstuk gericht' zijn. Ht is onmogelijk nog langer te wachten. De regeering heeft thans gekozen en zü wenscht, dat de debatten over de stabilisatie vrij zullen zijn van iedere po litieke passie. Overigens is de verantwoorde lijkheid der regeering niet gering. Als de stabilisatie zal zijn geschied zal de regeering slechts verder kunnen voortbestaan, indien zü door een politiek van wijsheid wordt geschraagd. Poincaré stelde daarop de Kamer voor Zaterdagmiddag te 5.30 bijeen te komen om het stabilisatievoorstel der regeering aan te hooren en Zondag te 9 uur met de bespre kingen van het voorstel een aanvang te maken. De Kamer besloot in dien zin. POINCARé EN DE STABILISATIE Volgens de „Volonté" zou Poincaré in den ministerraad verklaard hebben dat hij ge dwongen zou zijn af te treden als heden niet een groote meerderheid in de Kamer zijn kabinet een votum van vertrouwen inza ke de financieele politiek zou geven. EEN PRIESTER DOODGESCHOTEN Naar uit Minsk gemeld wordt, werd in Kojdanow in Wit Rusland een orthodoxe priester in de kerk tijdens de mis neergescho ten. De moord zou om politieke redenen be gaan zijn Onder de bevolking heerscht groo te opwinding DE ECHTSCHEIDING VAN DEN EX-KROONPRINS PRINS CAROL Na een beraadslaging met gesloten deuren heeft het Hof van Appèl te Boekarest een openbare zitting gehouden, waarin de presi dent voorlezing deed van het vonnis inzake de echtscheidingszaak van ex-kroonprins Ca rol en prinses Helena. Het vonnis aanvaardt het door prinses He lena gedane verzoek tot echtscheiding en verklaart het huwelijk voor ontbonden. Het vonnis voorziet in het recht tot een beroep op het Hof van Cassatie binnen een termijn van vijf dagen. De prinses woonde de zitting niet bij. Mr. Pantazi las uit naam van prins Carol een verklaring voor, waarin deze zich tegen een echtscheiding verzet. NA DE VECHTPARTIJ IN DE SKOEPTSJIRA BELGRADO, 21 Juni. Koning Alexan der bracht heden een bezoek aan Stefan Raditsj, wiens toestand zeer critiek wordt gedacht. Ook de toestand van den afgevaar digde Pemar wordt als zeer ernstig be schouwd. IS TITULESCU AMBTSMOEDE? BOEKAREST, 21 Juni. In politieke kringen wordt beweerd, dat Titulescu bin nenkort een verlof van zes maanden zal ne men, hetgeen een inleiding zou vormen voor zijn definitief aftreden. DE ARABIEREN IN PALESTINA LONDEN, 21 Juni Het te Jeruzalem bijeengekomen Arabische Congres heeft Woensdag een telegram aan den Volkenbond en aan de Engelsche regeering gericht, waar in de instelling van een democratisch par lementair regeeringssysteem in Palestina wordt verlangd. Het op het oogenblik vigee- rende absolutistische koloniale systeem is voor het Palestjjnsche volk onverdraaglijk. HET ONTWERPPACT VAN KELLOGG Staatssecretaris Kellogg had gedurende de laatste dagen besprekingen met de gezanten van Groot-Brlttannië en Italië over het pact tot het uitbannen van den oorlog. Hij zal echter voorloopig, gelijk wordt medegedeeld, de nieuwe nota te dezer zake niet verzenden, maar de nog bestaande meeningsverschillen door mondelinge bespreking trachten te ver effenen, zoodat een laatste wijziging van den tekst der nota zoo mogelijk vermeden wordt. DE V. S. EN LATIJNSCH-AMERIKA Kellogg heeft medegedeeld, dat hij alle Latijnsch-Amerikaansche republieken heeft uitgenoodigd deel te nemen aan een confe rentie inzake verzoening en arbitrage te Washington op 10 December. Aan elk land is verzocht twee rechtsge leerden, van een volmacht voorzien, te be noemen. De V. S. zullen vertegenwoordigd zijn door Kellogg en Hughes. De conferentie is een gevolg van het besluit der Pan-Amerikaansche conferentie te Ha vana om een e enconferentie bijeen te roepen ter bespreking van de kwestie der verplichte arbitrage. DE TOESTAND IN CHINA Het financieel herstel Te Sjanghai is een door den Zuid-Chinee- schen minister van financiën bijeengeroe- I pen economische conferentie samengekomen i om over de middelen tot financieel herstel van China te beraadslagen. In een telegram uit Sjanghai aan de 'En gelsche bladen wordt er op gewezen, dat de regeering van het nationalistische China practisch gesproken gevestigd is in de inter nationale nederzetting en de Fransche con cessie te Shanghai. -Alle national, autori teiten hebben daar haar woningen en daar 32 Dierbaar kind! Zijt gij het dan, en heeft mijn voorgevoel mij niet bedrogen? antwoordde Yvonne, terwijl zij haar lang verloren en eindelijk teruggevonden doch ter onstuimig aan het hart drukte. Niettegenstaande mevrouw de Kéri lain van ongeduld brandde om al de lotgeval len van haar kind te vernemen, verlangde zij toch dat Cecile eerst door rust haar krachten wat herstelde. Het Jonge meisje was echter nog on geduldiger haar hart uit te storten, dan Yvonne om haar verhaal aan te hooren, en daarom begon Cecile dadelijk aan hare moedor de gebeurtenissen mede te dee len. die den lezer reeds bekend zijn Geen enkele omstandigheid liet zij onver meld. noch de gevaren die zij en haar va der hadden ondervonden noch de rustige en onbezorgde jaren, die belden op de villa in Italië hadden doorgebracht, noch de bevrijding van Henri de Montgardec uit de handen der struikroovers, noch den aanslag van Matteo en de vlucht door ge heel Italië. Zil beschreef de ontroering die haar vader had aangegrepen, toen hij te Arona zijn geliefde echtgenoote meende te ontdekken, en ook de gevoelens, die haar hadden overstelpt, toen zij voor de eerste maal het woord tot hare moeder had gericht. Zij stortte in één woord haar hart geheel uit, en mevrouw de Kéralain hoorde haar met zooveel vreugde aan, dat zij gedurende al dien tijd al haar leed vergat. Als u eens wist, lieve moeder, hoe zeer vader u bemint! riep Cécile in ver voering uit. En hoe ik hèm bemin, vulde mevrouw de Kéralain aan. Ik had u nooit durven vertellen, wie ik ben, zoo ging Cécile voort. Ge zoudt mij toch een vreeselijke on rust bespaard hebben, antwoordde Yvonne. Nu zal het ons met vereenigde krach ten wel gelukken den schuldige te ont dekken, nietwaar moeder? Wij •tullen het tenminste beproeven. En wij zullen slagen. God geve het! Het schijnt, dat geen vertrouwen ln onze zegepraal hebt, beste moeder. Ik heb al zoolang tevergeefs ge zocht. En ik heb een ontdekking gedaan, die u nog onbekend is. Toen verhaalde Cécile aan hare moe der hare nachtelijke wandeling in het vertrek waar de misdaad had plaats ge had, en de opmerking, die zij in tegen- woorigheid van den heer de Rochenloec aan Bertrand had gemaakt. worden ook de departementale aangelegen heden afgedaan. Het hoofdbestuur der poste rijen is er eveneens voorloopig gevestigd. Nanking, de officieele hoofdstad, wordt voornamelijk gebezigd voor vergaderingen van den politieken raad, waar de te Sjang hai gereedgemaakte besluiten worden be krachtigd. In hetzelfde bericht wordt ook melding ge maakt van de binnengekomen economische conferentie. Deze wordt gehouden in het mi nisterie van financiën aan de Bund, waar vroeger de kantoren van de Russisch-Azia- tische Bans gevestigd waren. Aan die con ferentie zouden Chineesche bankiers, finan ciers en kooplieden deelnemen. Ó.a. zou er worden gesproken over de afschaffing van de likin (de binnenlandsche belastingen) en de verhooging der douanerechten. LONDEN, 21 Juni De jongste ontwikke ling van den militairen en politieken toe stand in China werd heden door Sir Austen Chamberlain in het Lagerhuis in antwoord op een vraag besproken. Spr. zeide, dat Pe king op 8 Juni door de Sjansitroepen zonder incidenten werd overgenomen. Generaal Yen's chef van den staf gaf den buitenland- schen vertegenwoordigers verschillende loyale verzekeringen betreffende handhaving van de wetten, de orde en de rust. De toestand te Peking bleef onzeker, daar groote troepen- eenheden van maarschalk Feng-Yoe-Hsiang in de onmiddellijke nabijheid van het Zui den der stad hun kwartieren hadden opge slagen, terwijl op 12 Juni generaal Pai- Tsjoeng-Hsei, lid van de Kwangsigroep, die thans Hankau beheerscht, in de hoofdstad arriveerde. De laatste berichten wijzen erop, dat de troepen van Feng uit de voorsteden van Peking zijn verwijderd en een 30-tal mij len verder naar het zuiden stelling nemen. Zijn bedoelingen zijn nochtans niet geheel duidelijk. Tientsin werd op 12 Juni door den Sjansi-generaal overgenomen. In de Chi neesche stad werd hier en daar geplunderd door de wegtrekkende Noordelijke troepen, doch de orde was spoedig hersteld. De spoor wegcommunicatie met Peking was eenige da gen verbroken, doch thans is zij weer nor maal. Dr. Wang kwam op 14 Juni als Minis ter van Buitenlandsche Zaken van de Nan- kingregeering aan het bewind. Begin Juni legde Tsjang-Kai-Tsjek zijn functie van op perbevelhebber van de landmacht en voor zitter van den Militairen Raad neer, doch volgens de laatste berichten schijnt er kans te zijn, dat hij zijn ontslag zal intrekken. De Chineesche zaakgelastigde te Londen heeft, hiertoe door Nanking geïnstrueerd, verklaard, dat hij zal voortgaan China in Engeland te vertegenwoordigen. De moordfilm als verraadster. Op 12 Mei van het vorige jaar verscheen op een Berlijnsch politiebureau mevrouw Alice PemettaClarck, en deelde mede, dat hoar man Hugo, 'een groot-handelaar' in vruchten, 'zich had doodgeschoten. De politie vond inderdaad Pemetta dood in zijn woning, met een revolver naast zich, welk wapen zijn vrouw als het zijne aanwees. Blijkbaar had de ongelukkige een kogel in het hart gekregen. Op tafel lag een afscheidsbrief van zijn hand. Daarin werd meegedeeld, dat Per- netta .vrijwillig van het leven afscheid nam. De zelfmoord scheen onomstootelijk vast te staan. De begrafenis had plaats. Nauwelijks was dit geschied, of de jus titie begon eemstig te twijfelen. Welke twij fel versterkt werd, toen bleek, dat de re volver niet het-eigendom van Pernetta was. geweest, maar van den koopman Gleisher; Volgens mevrouw Pemetta had deze haar man het wapen geleend. Tenslotte kwam uit, dat er sinds gerui- men tijd ongeoorloofde betrekkingen had den bestaan tusschen mevrouw Pemetta en Gleisner. Op 1 Augustus werden de firma's Per netta en Gleisner samengevoegd. Al deze gebeurtenissen gaven de justitie aanleiding tot ingrijpen: op 21 Jan. 1928 werden mevrouw Pemetta en Gleisner ge arresteerd, doch moesten al spoedig weer op vrije voeten worden gesteld bij gebrek aan bewijs. Maar nogmaals volgde een arrestatie en nu werd vastgesteld, dat de afscheidsbrief, welke de overtuiging had geschonken, dat men hier met zelfmoord te doen had, be hoorde bij een film-manuscript, hetwelk Pernetta kort voor zijn dood had geschre ven. Dit manuscript werd bij een huiszoeking op een rommelzolder ln de Lothringer- strasse, waar Gleisner het laatste gewoond had, gevonden. Er ontbrak slechts één bladzijde aan, n.l. die, waarop de filmheld afscheid had genomen voordat hij zelf moord pleegde. Het bleek, dat deze blad zijde er uit was gescheurd. Thans is het tweetal voor de derde maal gearresteerd. Het lijk van Pemetta zal worden op gegraven en nogmaals gerechtelijk worden geschouwd. De advocaat van mevrouw Gleisner heeft meegedeeld, dat deze sinds «en jaar ge scheiden van haar man heeft geleefd en een verzoek tot echtscheiding heeft inge diend. Men hoopt, dat thans het raadsel van een der geheimzinnigste en interessantste „gevallen", welke de Berlijnsche recherche den laatsten tijd in handen heeft, zal wor den onthuld. Dansitis. NEW-YORK, 21 Juni. Zeventien dans paren zijn nu gedurende 230 uur onafge broken op den dansvloer geweest om te trachten hét wereldrecord, dat op 262 uur staat, te breken. Dit dansgevecht wordt ge kenmerkt 'door vreemde hallucinaties en ru zies der deelnemers. Een van de dames dacht Dinsdagnacht, dat de danszaal een weide was met' bloemen, dié zij plukte, ter wijl ze ronddraaide in de armen van haar p.aftner. Toen er „voor rust gefloten werd" veronachtzaamde zij dit sein en werd ge- dïsqualificeerd. Een der mannelijke ma niakken kreeg het idee fixe, dat hij ver volgd werd door een bende zakkenrollers. Eindelijk geraakte hij geheel in de war en rende de zaal uit, om een van zijn bela gers te Vervolgen. Ook h'ü werd gedisqua- üjficeerd omdat hij de „arena" verlaten had. De correspondent van de „Daily Tele-' graph" té New-York meldt omtrent deze ,4ans-Derby" (in Madison Square Gar dens), dat ér na 200 uur dansen (met een kwartier rast na elk uur) nog negentien -paren over waren, vastbesloten den uitge loofden prijs van 12.000 gulden te verdie nen. Er is een herpep gedaan op den Health Commissioner om een eind aan de vertoo ning te maken maar tevergeefs, want de Commissioner ..verklaarde, dat de wet niets kan uitrichten tegen dezen waanzin. Om elkaar wakker te houden, zoo vinden we nog vermeld, slaan de paren elkaar inhet gezicht of trappen elkaar tegen dé sche nen. Naar aanleiding van het ongeluk, dat op 18 dezer bij nachtvliegoefeningen op het Marinevliegkamp De itooy bij Helder, plaats had en waarbij een vliegtuig over den kop sloeg, meldt men ons het volgende Bij de oefeningen werd gevlogen met een vliegtuig, dat zelf niet voorzien was van een lichtinstallatie, die bij verkenningen en landingen dienst kan doen. Alleen 't vlieg veld was verlicht door middel van een bij zonder systeem, bestaande uit een aantal lage „vuurtorentjes". Ditzelfde verlichtings systeem is aangebracht op de vliegvelden Schiphol en Waalhaven. Het militairevlieg veld Soesterberg heeft geen permanente riachtverlichtingsinstallatie. Dóar maakt men gebruik van' eenige" mobiele zoeklichten, die een deel van het terrein verlichten kun nen en geplaatst worden alnaar de wind- richtirig zulks noodig maakt. In den laat sten tijd worden bij de militaire luchtvaart- afdeeling teSoestérberg zéér succesvolle nachtvluchten uitgevoerd, waarbij aan boord van het driemotorig Fokker-vliegtuig ge bruik wordt gemaakt van een nieuwe lan taarn van de Philips Fabrieken te Eindho ven. Het énorme heldere licht, dat deze lan taarn vér voor het vliegtuig uitwerpt en het breede spreidlicht, dat vóór de machine het landingsterrein als in daglicht zet, maakt dé landingen met groote zekerheid mogelijk. Bij deze landingen zijn de lichten op het Vliegterrein zelfs geheel overbodig: De K. L. M. heeft groote plannen binnen afziénbaren tijd haar luchtverkeer ook bij, dïiisternis voort te zetten, waarvan geregel de «achtvliegdiensten zeker het gevolg zul len zijn. Ook onze luchtvaartmaatschappij heeft reeds het groote belang van de nieuwe Philips vliegtuiglantaarn ingezien en laat een barer vliegtuigen van een dergelijke vetlichtihgsinstallatie Voorzien. Verwacht wordt, dat de vooruitstrevende Eipdhovensche lampenfirma met haar nieu we uitvinding het luchtverkeer belangrijk zal bevorderen, zoodat wij met groote be langstelling de- verdere' -proeven -tegepioet, ■'mogen zien. Een H. N.-telegram meldt uit Beriijn: Da feestavond ter eere van de Bremen vliegers is uitstekend geslaagd, Bij het ban ket, dat de Rijksverkeersminister ter eere van de vliegers in de feestzaal van Kroll gaf, heerschte een zeer geestdriftige stem ming. De mniister hield een toespraak, waarin hij het Iersche, Canadeesche, Ame- rikaansche en Engelsche volk dank bracht, vcjor de hulp en de eerbewijzen, aan de vlie gers verleend en voorts de vliegers huldigde. Deze toespraak werd door de vliegers be antwoord, die daarbij herhaaldelijk toege juicht werden. Vooral kapitein Köhl, die de kameraden herdacht, die zoowel tijdens den oorlog als in vredestijd hun leven in dienst van de luchtvaart hebbed' gelaten, werd telkens door bijvalsbetuigingen onderbroken. Het feest werd besloten met het afsteken van vuurwerk op het Tempelhoferveld en een fakkeloptocht, georganiseerd door de Berlijnsche studenten en leden van lucht vaart- en sportverenigingen.. De fakkel optocht, die zich uitstrekte van het gebouw van den Rijksdag tot aan de Kroll-opera. bood een fantastisch schouwspel en maakte diepen indruk, vooral toen een studenten koor een koraal zong. Het hoogtepunt werd bereikt, toen de vlie gers naar buiten kwamen om voor de hun gebrachte hulde te danken. De geestdrift steeg toen ten top en het scheen, alsof het gejuich niet zou bedaren. Met betrekking tot de ontvangst der Oceaanvliegers door Von Hindenburg, wordt het volgende communiqué uitgegeven: De Oceaanvliegers, kapitein b.d. Köhl, freiberr von Hübnefeld en majoor Fitzmau- rice legden een bezoek af bij den president der. republiek. In het voorportaal van het paleis van den rijkspresident ontving staatssecretaris dr. Meissner. de vliegers, geleidde hen naar den president en stelde hen voor. De president wenschte de Oceaan vliegers in hartelijke bewoordingen geluk, met het gelukken van hun koene vlucht en sprak tevens als oud4-sóldaat' zijn bewondering voor hun moed uit. In het onderhoud, dat hierop volgde, liet de rijkspresident zich over de bijzonderhe den van den vliegtocht inlichten. Bij het af scheid overhandigde hij de heeren als bewijs van waardoering en als herinnering een door hem onderteekende en in een zilveren lijst .gevatte .foto. Na hun ontvangst doop.den president der republiek maakten, de Öceaanvliegers een rondrit door dé stad, waarbij zij overal luide ovaties in ontvangst te nemen hadden, hun bereid door de. in grooten gètale opgekomen nieuwsgierigen. Het internationaal - öongres voor aviatisch poolonderzoek, dat op 'h'et oogenblik' te Petersburg wórdt gehouden," heeft besloten het volgend jaar té Kopenhagen of te Ma drid te vergaderen. Fresmann werd 'tot voorzitter herkozen. Op voorstel van de" Duitsche congresleden werd Nobile met algemeene stemmen geko zen tot vice-voorzltter van het volgende" congres. AMSTERDAM, 21 Juni. Aardappelen. (Bericht v'd. mak. Jac. Knöop.) Zeeuwsdie bonten f'6-—7, id. blauwer* f 67, id. roodstax f-6-6.8op. hl. Amiijker muizen-f 8 r—9, id. kleine muizen f 56, Langedijker muizen f 28-7-9, id. drie lingén'f 5—6, id. kriel f 2~3, Rijper muizen f 7 8, id, drielingen f 5y Wésti. muizen f8—10, id. kleine mui zen f 7, id. kriel f-a, Winter Malta->f 42—13,- Zomer Malta, f 17f8, Italiaansche f 1416 per too kg..Frie- Sche roödstar f 66i5b perhï.' BOVENKARSPJEL 20 Juni: Aardappelen. Aangevoerd 8525 baal. Ninetyfold'f 2.io-r-2.45» Schotsche f 3-454-30, kl. f 2-io2.45, kriel f 458. v ENKHUIZEN,*20 'Juni. Aardappelen. Schotsche mui zen f 3«35~3.75> widdelprrjs f-3.45 kleine Schotsche f I.go-r2.o5 krielaardappelen 40 ct.,. alles per baal (100 pond). DELFT, 21 Juni. Boter. Aanvoer'174/8 en 4/16 v., te zamen 3520 kg. Prijs f 22.15 per kg. Handel vlug. - GOUDA, 21 Juni. Kaas. Ter markt waren 470 partijen- Prijzen f 4450, rijksmerk ie s. f 515a, 2e s. f 44—50 zware f 59. Handel'matig. BARNEVELD, a-r Juni; Eieren. Aanvoer 1.000.000 st* Prijs f„ 5.40—6.2.5. .Handel vlug. EPE, 20'Juni. Weekmarkt. Héden waren ter markt'aan gevoerd 21 Oiooö "eieren, prijs pér 100étuks bruine f '5.80 6.80, witte f 55.50. SCHAGEN, 21 Juni. Vee. Aangevoérd 7 stieren f 180 325,12 magere gelde koeien f 170—240, 2 pinken f1! 10 150, 60 nuchtere kalvéfen f '10'22 Vovërhoutters f -19 magere varkens f 24—30 24 vette koeieni-25p 430 13 kalf koeien f 230—360 52 vette varkens f 0.64 —0.67 per kg. 121 biggen 1420 177 vette schapen f 2836 187 lammeren, f 14—24. Handel matigt Boter. Aanvoer 129 kg.* f 1.70—i;95.per kg., AM$TE£Ï)AM,' 21 Juni. (Bericht v/h. veilihggeb. De Jong en Koene. Fruit. Druiven Frahkénïhalers f 1.60 184, aardbeien extra f 0.720.86, idem I f 0.620.68 p.«jkg; prolefic..bessen f. 150—1.72,.gewone roode bessen f 11.10 p.kg. o;,perziken extra f 0.38—0.48, id. I f 0.22 0.28 netmeloenen f i.'io—2:xö per' stük. Groenten. Asperges dik wit f 5854, dun wit i 26 35, dik blauw 42—5.0, dun blauw f 1828 per.bosje bloemkool extra f 2634, idem I f i8-i-22, kassnijböonen f6876, enkele Spëhrieboonen'fioO^-iö8, dubbele isper- cieboonen f 8288, doppers f 36-T-42,. peulen ,f ,36-^46,. tuinboonen f 20—22, spinazie f 6—8, postelein f 6—12, tomaten F 6466, alles per ioo kg. peen f 16—26, rabar ber f 712, prei f 38, selderie f 48> pieterselie 1.36 per 100 bos sla extra f 3.10—4, idem I f i-ri.4Q, andijvie f 2.504,per 100 kifcp nieuwe aardappelen f 8,509.80, drielingen f 5—6.50, doinzandaardappelen f 10iï per 100 kg. komkommers geel f 1114» idem.wit f 911, idem groen f 1012,per 100 stuks augurken grof f 24 26 per 100 kg. Bloemen. Rozen. Hadley f 11*4, Golden -Ophelia f 34«5o. Ophelia f 3-^5.50, Synburst f 2—3» Verschyre f 23, Keizerin f 48, Columbia f 3.505 per 100 stuks. Diversen. Am. Anjers f 711, Pioenen Chinensis f 45, Gladiolen f 5—7, ïriksen f 0.80—1140, Papavers f 11.50, Delphinium f 57 per. 100 stuks. Japansche lelies f 79 per xoo kelk, Lathyrus in 'div. kleuren f 0.15—0.25 per bosje, snijgroen f'4—8 per 100. ranken. Planten. Hortensia's f 1.60—2.40, klein f 0.607-1,'Auran- caria's fo.8o^i.40,'Dressènars f0.360.45, Zoifalert Crani1 pels f 0.280.29, Jean mé Clare f 0.24—0.27, Rubirf f 0.26 0.30, Pultatums rood f 0.250.2?, .rose ^9.20—0^22? Koningin f 0.19—0.23, Begpnia's f ,o.i5-rrö.24, Spirea's f 0.20o.jÓ, Colëüs 1 0.300.45, Tradéscantia's f o;20— 0.27» Primula's f 0.4P-iLo,50, Adianthums f 0.09-^0.1.3, Plumosa^s f,0,09—p.16, Varens f 0,09—ro.ia» d-Upsj per st.uk; Afrikantjes f 1.25—72 per bakje. ENKHUIZEN, 20 Juni. Hedéh hebben 30 Vaartuigen, waarbij 6. ansiovisvisschers, hier aangevoerd 400 pond hoekschaj;,': -5^1 B$nd ^.Npopdzee^hQl,1 j6.pond,Jioe^bcU^. 77 kg. nettenarisjovis, 3"3 bond paling en 4800'pona'gar nalen. Dé'schaf góld 13.0^*^,1 ^5dé SCfct# f 21.40, de bot•£28,45—30 per- 50 kgy De«a»sjoyis gold,'85j/a —82ct. per kg. de paling.,65, ct. p.er pond. Van de gar; nalen (aanvoer van 'S avonds laat)' nóg geen marktprijs.1 De uitkomsten'van dc ansjovisviisscherij Waren m het ge- heele visschersbedf.ijf van het NQOtd«lijk bekken der Zui derzee zeer onbevredigend. In de btiuft van Stavoren vin gen de eerste 8 vaartuigen te zamen slechts 3(0 kg. Teh Noordwesten van/Urk bedroeg de vangst van de eerste.,6 vaartuigen gemiddeld 5 kg« In ,d^ bmirt van per heV-, ben de eerste 8 vaartuigen heden te zamen slechts 800 kg. nettena'nsjbvis "feévangén.'In de .Wlcfitiger Meer neemt heft bedrijf sterk af de eerste 9 vaartuigen vingen daar ge/nid-. deld slechts 9 kg. De prijs voor nettenvisch varieerde héden in de Zuiderzeeplaatsen van* 80 tdt 92 ct. per 'kg. IJMUIDEN, 20 Juni. Heden werd alhier geveild de door den stoomtreilervIJM .16 (Bergen) van IJsland aan gevoerde lading zóutevisch, waarvan de opbrengst f 5528 bedroog. Met de reeds eerder verkochte Vcrsqhe visch be draagt de ..totaalopbrengst .dcz<?r reis aldus f 666l Van dc' treilvisScherij kwamen héden' hier binnen de stoomtreilè'rs t IJM ioo JDerika XVmet f 2126f IJM; 62 (Concordia) met f 2518 IJM. 196, (Hercules) met f 5511; IJM. 261 (Pan) met f 2226 IJM. 8 (Annie)'met f.2378 IJM. 65 (Urabia) met f 2457 IJM. 27 (Zwarté Zé«0 mét f 2751 IJM. 147 (Oostzee) met f 2345 IJM. 12 (Johanna) met f 2X33 IJM. 71 (Zeelandia) met f2433 5 IJM. 1333 (Clyvia) met f 2883 IJM. 244 (Delfland) met f 1463. In het Eere-comité voor den Nationalen Land-stormdagy welke op 27 September a.s. te 's-Gravenhage zal worden gehouden, heb ben, onder voorzitterschap van Z. K. H. den Prinszitting genomen, alle Ministers, Hoofden van de Departementen, alle Mi nisters van Staat, de Voorzitters, van dé Eerste én Tweedè Kamér der Statén-Ge- neraal, de Commissarissen der Koningin in alle provinciën,' ..de Burgeineeste'rs van Amsterdam en .Rotterdam, de Burgemeestprs van alle hoofdsteden der provinciën en van de gemeenten ftenkum en Ridderkerk. Voorts hebben zitting genomen: H. Colijn, Oud-Minister van. Financiën, Eere-Voorzlttér, der Nationale Landstorm- Commissie. Mr. D. FocR, Oud-Gouvërnèur-Generaal van Ned.-Oost-Ihüië. Dr. J. Th. de Visser, Oud-Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetensèhappen. ZATERDAG S3 UNI HILVERSUM 1060 M. 12.30—2.00 Lunchmuaek dooi: 'frió Vefhèyé —"2.00 —4.30' Aafts'uiting Vén het'Thca- ter Tuschinsty te Amsterdam. Concert door nel Theater- orlcest o.f.v. Max Tak. jazzband en solisten. 6.00—7.45 Concert door het Omroep-orkest o.l.v. Nico Treep. HUIZEN-340.9 M. Na-ó-uur 1870 M. (Uitsluitend SLR. O.-uitzendingen) 12.30~1.3P LuDchmuztek door het Trio „Winkels", A'dam. 5.30—7.00 Oinermuziek 7.007.30 duVsus Néderlandsch. 7:30—8.00 Spr'. Prof. H. F. M. Huybers v. d. Keizer Karei Universiteit te Nijmegen De Staatkundige Godsdienstoorlog tot den Vrede vin Munster in 1648. 8.00 Concert. Het K.R.O.- ork'eS't o.i'.v". 'F.'Boshart. Solisten. Spr.Dr. H. H. Knip penberg: DeSt. Jansviering. Solisten :Duo de Laat, hum duo en Andr de Laat, piano. DAVENTRY 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 1.202.20 OrkestcCmcert. 3.$b Concert. De Concord zangers eh het Sly bel Octet. -5.05 Vaudeville. 5.35 Kinderuur tje. -T.6.20 .Cpncert-orgel-he^peling. 6.50 Nieuwsb. 7.05 Nóra Oéianey, zang. 7.20 Muziek-'causer e. 7.35 Rheihbergerts örgelsoriaten. 7-'45 Verslag van de match West-Indiê tegen Engeland. 8.05 Concert door het militaire orkest. B. de la.Porte,. alt., W. Boland, tenor. 9.20 Nie'dwsb. Q.35 Motorpraaties. 9.50 Nieuws- béf. 9.55 „Fünoy' iheétihè youT' fadiofevue.Jrö.55 12.20, Dansmuziek; PARYS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.50—n-oo Gramofoóhrmiziek'. 12.50—2.10 Grainofoonconcert 4.05;5.o5' Dansifiuzi'ek. 8.50 Declamaties en schet sen. Daarna dansmuziek, variété. LANGEN0ERG 409, M. i.252.50 Orkestconcert. 6.20—7.15 Orkéstconcert. 8^35 Vroolijke avond. Or kest en variété-artisten. Daarna'tot i.2ö dansmuziek. ZEESEN i25p M. 'i2.20r—5.20-Lezingen*—- 5.20—-6.20 Örkestconcert. 6.20;—&05 Lezin.ge.n- 8.050 „Der. Clown wider Willen", blijspel vaft Marilt. 10.5012.50 Pansmuziek. HAMBURG 395 M. 5.20 Tscherkessengesang, uit Ha- genbeck's dierenpark. 6.20 Vroolijk concert. 8.20 :,Ueber grossen Teich" van Ad. Philipp. Daarna tot xi.20 Vroolijk concért. BRUSSEL 509'M. r 5-2o Dansmuziek. 7.057*50 .Trioconcert (piano-viool-cello). 8.35—10,35 Orkest- concert.Mme. Pauvrëls, zangeres, (om 9.50 Litteraire .causerie).' Mr. dr. F.'A. C. Gr&af van Lijnden van Sandenbèrg, Vice-Président van den Raad van State. Jhr. mr. W. K. de Savömin liOhman, President van den Hoogen'Raad der Neder landen. Frof. nir.: M. W. F. Treub', Oud-Minister van Financiën C. J Snijders, Oud-Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht. Th. Muller Massis, luitenant-generaal, commandaiit van het veldleger. Ir. J. A. Kalff, Directeur der Maatschap pij tót Exploitatie vanStaatsspoorwegen en Directeur van de Hollandsche IJzeren Spoor: weg Maatschappij. Mr. dr. W." P. J. Frowein,' Directeur van het Ctaatsbedrijf in Limburg, en de heer C. Maarschalk, Burgemeester van Haarlèm. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND MOENA (thuisr.) 21/6 te Gravesend. KON. NED. STOOMB.-MAATSCHAPPU ADONIS.20/6 v. Cadix te Genua. AJAX 20/6 v. Hamburg n. Amsterdam. BAARN'21/6 v. Antwerpen te Amsterdam» BQSvKOOP 19/6 v. Call'ao n. Cerro Azul. FLORA 30/6 v. W.-Indië te New-York. JUNO 20/6,v. Malta, te Rotterdam. NERO, v. Kopenhagen n. Amst., pass. 20/6 Brunsbuttel ORESTES 20/6 v. Varma te Constantza. PERSEUS 20/6 v. Passages n. Bilbao. STELJLA,-3o/6.y. Smyrna te Constantinppel* STUYVËÖANT (thuisr.) 20/6 'v. Barbados n. Plymouth. VENUS 20/6 v. Tanger te Barcelona. ULYSSES 20/6 v. Algiers n. Uiraeus. KON, HOLL. LLOYD DRECHTERLAND (uitr.) 21/6 v. Hamburg. .EËMLAND (thuisr.) pass. 2016 Fernando Norohha. ORANIA (uitr.) pass. 20/6 Fernando Noronha, HALCYON LIJN STAD AMSTERDAM 20/6 v. B.-Ayres n. Rosaria. HOLLAND—AMERIKA LIJN KINDERDIJK,'Padfickust n. Rott., 17/6 v. Cristobal NICTHEROY èr/6 v/d. Padfickust, 1. v, Londen te Rott. RfJIS'LAND, Rott. n.,New-York, 31/6 v, Southampton.. - HOLLAND—AFRIRX LtjN ™i»LïTON <uitri) ,i2o'6 te Durbon. '9l6 ^..Mozambique n. P, Amelia. JAGERS FONTEIN (th'uïsr.) pass, ar/6 Dunken. NIAS 2q/6 v. Bremen n. Hamburg.- RiANDFONTEIN; (thuisr719/6 te P.vEHsabeth* HQLLAND-BRITSCH-INDIE LIJN KIELDREGHT èï76 v. Br. Indie te Rott. f •ST^EEFKEpK (uitr.) zq/6 Bombay. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN AJ.MKERK (thuisr.) 21/6 te Suez. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN 1 RIJNLAND 1876; v. Calabar n. Pt. Harcóurt» JAVA—BENGALEN LtJN BONDOWOSO, Calcutta n. Java, 20/6 v. Rangoon. JAVA—NEW-YORK LIJN TOSARI, New-York n. Java, 20/6 te Newport New», ROTTERDAMSCHE LLOYD TNSULIND.E 20/6 v.. Batavia p. Rott. KOTA RADJA (thuisr.) 21/6 v. Port Said» SlTÖEBONDO (uitr.) 20/0' te Sabang. SQEKABOEMI.fuit*;) ar/6 te Sabang. TABANAN (uitr.) ®q/6 nam. 9 u. v. Genua* TAPANOELI (uitr.) pass. 20/6 Fimsterre. TERNATE (uitr.) 19/6 v. Djeddah. ROTTERDAM^—ZUID-AMERIKA LIJN ALGORAB (uitr.) 20/6 te B.-Ayres. ALWAKI' (thuisr,2o/6 v. Rio Janeiro. POELDIJK (uitr.) 20/6 teBahia. STOOMVAART MIJ. OCEAAN AGAPENOR'3i/6 v. Amst. n. Londen, LAERTES, Batavia n. Amst., pass. 20/6 Perim. MENELAUS, v. Japan n. Rott., pass. 21/6 Perün. - EMZETCO LIJN JONGE MARIE ao/6 Middlesbro te Carthagena. NEDERLANDSCHE SCHEPEN AALSUM 2016 Cape Race gep., v/d.- Gulf rt. Moermaftsk. ALBATROS, m.b., 19/6-te Londen uitg^kl. n. Gent. 'AMSTEL 20/6 v. Lulea n. Ayelvik. ANTJE, ms. 18/6'Hamburg n. BARÉNDRECHT 20/6 'Gibraltar gep., Coristaüia n. Bremen. BATAVIER II 21/6 v.m. 8 u. 50 v. |Rott. te Gravesend. EBENHAEZERJ his. 20I0 v. Apènrade te Holtenaul CLEDONIA 20/6 v. Aberdeen n. Rotterdam. DORDRECHT 20/6Constantinopel gep., Novoro&sfak n. Róuaan'. HEM .21/6 Brunsbüttel gep., Rott. n. Hernösacd. - "HARDERWIJK 20/6 .Fartnet gep., Cardiff n, Montreal. HENNIE 19/6 v. Newcastle te Treport: HOFPLEIN 21/6 Dungeness gep., Wabana n. Rotter dam. ANTIENA, ms. 0/6 v. Nykjöbing te Holtenau. Ky7IEK, ms. 20/6 v. Cuxhaven n. NEELTJE', ms. 19/6 'v. Cuxhafcén h. NEERLANDIA, ms.. De Groot, 18/6 v.,Hamburg-n. NOORDWIJK 20/6 Gibraltar gep., Tunis n. Rott. PEURSUM 20/6 v. St. Anthony te Campbelltón. ROTTUM, ms. 19/6 v. Cuxhaven n. En wat was zijn antwoord? vroeg Yvonne. Hij zei niets, maar scheen zeer ont hutst. Nu begin ik ook weer hoop te krijgen. Maar waar is uw vader nu toch? Ik heb hem te Arona achtergelaten. En wat is er sedert dien tijd met hem gebeurd? Helaas! daarover bén ik zoo ongerust. Ik had Beppo naar hem gezonden, maar sedert dien tijd heb ik niets meer van hem gehoord. Laten wij hun dan dadelijk schrij ven. Dat heb ik al gedaan, maar zonder antwoord te krijgen. Dan moeten wij nog eens sohrijven. Zoo werd dan afgesproken, den volgen den morgen een blief naar den heer de Kéra'.ain te zenden en zoo er dan nog geen antwoord werd ontvangen, den eerwaarden heer Leclerc om bijstand te verzoeken. WH kunnen onmogelijk van hier gaan, niet waar moeder, zei Cecile. Wij zijn ver plicht hier op onzen post te blijven, dan zal de overwinning aan ons zijn. Den vol genden dag was er geen gelegenheid tot het schrijven en verzenden van bedoelden briefj want Cecile was door een hevige koorts aangetast en gedurende langer dan een week was - mevrouw de Kérfalain genoodzaakt; hare doehter op te passen, Zeker zou zij niet geaarzeld hebben haar vertrouwen te schenken aan Henri de Montgardec en dezen met het schrijven te belasten, maar ook hij was ongesteld en tot thuisblijven genoodzaakt. ,Het' is onmogelijk het ongeduld te be schrijven, waardoor moeder en dochter de g^h'eële week Werden gekweld. •Het spfeekt van zelf, dat de positie van Bertrand van Maloy niet veel benijdens waardiger was geworden. Wat Is die verwenschte Cecile hier tóch komen uitvoeren? vroeg hij zich onrustig af. Zou zij bewijzen willen zoeken voor de onschuld van haar, vader?Neen hierover ben ik volkomen gerust. Nooit zal Kéralain zijn plaats aan den huiselijken haard weer kunnen innemen. Maar ais Yvonne Cecile. Martini eens als haar dochter herkende en vernam, dat haar man nqg ln leven is wat zou, er dan gebeuren? Dan zou Yvonne van hier vertrekken, om hem op te zoeken...,,., en ik?Dan zou ik mijn doel gemist heb ben en almijn moeiten gedurende zoovele jaren, om haar fortuin te bemachtigen, zou den vergeefsch zijn. Neep, dat zal niet gebeuren.....,.,. Maar hoe-zal: ik bet beletten-? Het is waarlijk alsof het jonge meisje door God zichtbaar wordt bqëGhevmd,,.,.,. Maar. wij zullen zien! jHqfe-spreekt van zelf, dat het eerste be- zóék van Henri de Montgardec, na zijn her- stel,-mevrouw de Kéralain gold. Dez§> zat nog altijd in haar eigen vertrek .dlc^j (den -yuststoel, waarop Cecile lag uitgestrekt. Hoewel nimmer een vreemde toegang had tot dit heiligdom werd Henri de Montgardec daar toch met de meeste vriendelijkheid ontvangen. Het kostte hem de grootste inspanning zijn geheim niet té verraden, vooral toeh Cécile hem de hand toestak en zeide: - Ik heb aan Tl1-liet'léven'té danken! Ik kan U nooit genoeg dankbaar zijn. Sedert het voorval op-den bewüsten avond hadden allerlei gedachten zijn geest door kruist, hoewel hij dit zorgvuldig trachtte te verbergen, was hij tot een zekere gevolg trekking gekomen. Vanaf zijn vroegstejeugd had hij dik wijls over het. drama van. JCéralairi hooren spreken, want in den geheelen omtrek had de vreeselijke misdaad, die paar had plaats gehad, onóphóu'delijls aller gemoederen vervuld. Wegens de hooge-positie; die dè veroor deelde markies in de maatschappij innam, kon hetn iet anders of de oude vrienden van den heer Kéralain bleven voortdurend belang stellen in een zaak, die iemand uit hun omgeving betrof en tot verschillende, meeningen had aanleiding gegeven. Sommi gen, bekrompenen, 1 dfe aan de onfeilbaar heid der menschelijke rëchtspraalt 'geloof den, wilden èr niet van hooren-, dat men de onschuld van denveroordeelde1 in twij fel trok terwijl véle anderen 'Onmogelijk konden gelooven, 'dat Iemand, die zulk een goede opvoeding had genoten en altijd door de edelste gevoelens was bezield, geweest; zich plotseling zoozeer had laten verblin den door haat en toorn, dat hij een mis dadiger was geworden. Tot deze laatsten behoorde ook de familie Montgardec. Ook wat den dood van den heer de Kéra lain en zijn -dochter betrof-, waren de ge- voelens zeer versohillend. Over het algemeen wasi men van; oordeel, dat de heer de' Ro- cheploeuc zeer lichtzinnig had gehandeld, toen hij dadelijk de verklaring geloofd had, die twee matrozen, op zekeren, morgen, in gezelschap van Bertrand van Maloy bij hem waren komen afleggen, al was die verklaring dan ook door een Ierschen magistraat be vestigd.-. Op een eenzame kust, zoo hadden béide matrozen verhaald, hadden zij twee lijken aangespoeld gevonden, waarlrf zij den heer de Kéralain en Zijn dochter hadden her kend. Zij .hadden beidenbegraven -en tpen de overiij^ensactep doep opstellen. Nadat zij 'betaling ,,vap hun bemoeiingen hadden ge vorderd, had men hen nooit meer terug ge- zien en deze verklaringen waren voor den heer de Rocheploenc voldoende geweest,het overlijden van zijn ongelukkige-sohoonzoon; en- kleindochter bij den burgerlijken stand aan. te geven.'Sommigen keurden deze han delwijze - ernstig- af, terwijl wederom anderen- van gevoelen waren, dat de bedoeling van de Rocheploeuc deze was om, voor 't geval datzijn schoonzoon.' nog in leven mocht zijn, dienis veiligheidte verzekeren en ver- öere nasporingen der justitie te voorkomen. (Wordt vervolgd.!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6