Rechtszaken Gemengd Nieuws Landbouw en Visscherij Tweede blad BLADZIJDE 3 Öe strafzaak der Veendammer Hypotheekbank BINNENLANDSCH NIEUWS De reis van H. M. de Koningin en Prinses Juliana naar Noorwegen Het bezoek van H. M. de Koningin aan Amsterdam ,Zijn" Safe De Italiaansche gezant De uitkeeringen aan Zuiderzeevisschers Een lastige arrestant Een Centrale Bëleggingsraad Poging tot vergiftiging Strenge straffen De stand der landbouw gewassen Per fiets van Weenen naar Barendrecht Het ongeval in de azijnmabriek te Tiel Goederenwagens ontspoord Ongeval in de myn Laura te Eygelshoven Een 9-jarige knaap was de dader LEGER EN VLOOT Hoog Militair Gerechtshof Ernstig bedrijf songeluk te Druten De doodelijke draad Een verkeersplaat Het resultaat der „besprekingen" Waarom 't te doen was De souvenirs Behandeling voor de Amsterdamsche Rechtbank Het was gisteren de zesde zittingsdag, kelken de Vierde Kamer der Amsterdamsche rechtbank wijdde aan de behandeling van de strafzaak der Veendammer Hypotheek bank. Reeds het een en ander hebben wij gisteren van deze zitting medegedeeld. Aan het verhoor van getuige P. J. F. Kloppen burg, bankier te 's Gravenhage, ontleenen Wj nog het volgende: Getuige Kloppenburg vertelde van de con ferenties, die met Liebermann gehouden wa ren. Bij deze bijeenkomsten werd gezegd, dat Liebermann in onderhandeling was met een der vijf grootste hypotheekbanken van Ne derland en daarvan de meerderheid der aan deelen in handen zou krijgen, en nu stelde ik mij voor, aldus getuige, dat als Lieber mann dit aandeelenbezit, zijn aandeelenbezit Van de Noordholl. Hypotheekbank enz. ter beschikking zou stellen, dit een prachtige oplossing zou wezen. Op een menu want deze bespreking had plaats tijdens de lunch in een hotel Werd het contract geschreven. Dit contract luidde: Het navolgende is heden overeengekomen: 1. Mr. Denekamp zal trachten te bewerk stelligen, dat het faillissement van de Veen dammer wordt ingetrokken resp. niet aan gevraagd, voor dat Kloppenburg CK.) in de gelegenheid is de zaak toe te lichten, dat saneering mogelijk is. 2. Liebermann (L.) zal met bekwamen spoed een vergadering van alle betrokkenen beleg gen, zoo mógelijk ook met Woltman. 3. L. verbindt zich aan K. te verkoopen (of aan een door hem te vormen groep be staande uit eerste klas personen) de Noord - hollandsche Hypotheekbank tegen inkoop prijs plus rente en geringe vergoeding. 4. K. verbindt zich toe te zien, dat Paar- denkooper zijne verplichtingen zal nakomen en dat bij de Veendammer geen verdere onttrekkingen van middelen, anders dan strikt noodzakelijk voor den loop van het bedrijf, zullen plaats hebben. 5. Liebermann verbindt zich Woltman te bewegen, door Kloppenburg te steunen in zijn pogingen, dat hij restitueert wat hij te Veel voor de aandeelen heeft verdiend. 6. L. verbindt zich om indien de onderhan delingen met de Eerste Nederlandsche Hypo- theekbriefbank tot goed resultaat hebben geleid, die Maatschappij aan de groep-K. over te geven tegen inkoopprijs plus 15 pet. Liebermann verklaarde volgens getuige, dat alle advocaten een ton genoten hadden. Hem werd twee ton aangeboden. Getuige Zei toen, dat als Liebermann bereid was achter de twee ton een nul te zetten, hij dat bedrag gaarne ten behoeve van de pand briefhouders zou aanvaarden. Getuige verklaarde verder, dat, toen hij met zijn saneeringsplan te voorschijn kwam, van alle kanten saneeringspogingen werden Voorgesteld. Ook zei getuige desgevraagd, dat hij over tuigd is, dat Paardenkooper een contract Van tien millioen zou hebben geteekend, als hij van een surséance van betaling had kun nen afkomen, maar dat bij hem aan den an deren kant de ernstige wil voorzat om de zaak tn het reine te brengen, 't Was een dier men- schen, die den eenen dag failliet verklaard kunnen worden, maar je den volgenden dag in een Roll Royce tegemoet rijden. Paardenkooper achtte zich naar hij aan getuige mededeelde door Liebermann be drogen. Hij had gedacht 3J4 millioen aan activa te vinden, doch vond slechts één millioen. Na de pauze werd als getuige gehoord de heer B. P. ter Laag, candidaat-notaris, die commissaris is geweest van de Veendammer Hypotheekbank, van 't laatst van '25 tot 25 •Juni 1927 toen heel het bestuur aftrad In den tijd dat getuige commissaris was, be moeide hij zich weinig met de Veendammer. Het verleenen van bouwcredieten werd zon der veel discussie en zonder onderzoek door commissarissen toegestaan. De overdracht Van aandeelen der Veendammer en de voor- Waarden dier overdracht werden niet met commissarissen besproken. De heeren Wolt man hebben geheel eigenmachtig gehandeld. Verder is getuige in April '26 tot commis saris benoemd van de Ned. Middenstands hypotheekbank. Hij heeft deze benoeming biet aanvaard, wel later, in December 1926. De aanvaarding der benoeming was afhanke lijk gesteld van de vraag, of de aandeelen der „Attila" goed waren. Later werden com missarissen geroyeerd, opdat Kok de aan deelen zou kunnen onderbrengen in eene an dere maatschappij. Ook blijkt get. als belangstellende aan wezig te zijn geweest op een vergadering van ontevreden aandeelhouders in Juli '26. Ge tuige was bij Kok op kantoor werkzaam. Daar kon iedereen, die wilde de aandeelen overdragen aan een consortium. Om van het obligo af te komen, moest iederen aandeel houder 50 storten. Van dit geld heeft ge tuige 2500 ontvangen, welk bedrag hij in de kas van de „Lutine" heeft gestort. Dat de verdachte J. J. W. douceurtjes heeft gekregen van Kok weet getuige niet. Getuige wist wel dat Kok de aandeelen van de „Bohamas" in zijn bezit had. Wanneer de „Castor", waarvan Kok eveneens de aan deelen bezat, dus perceelen waarop hypo theek rustte, verkocht aan de Bohamas, dan Verkocht hij deze aan zichzelf. Vervolgens verklaart get. dat de verdachte •J. J. W., wanneer het dreigde mis te loopen met het een of ander crediet, hem toege voegd zou hebben, dat hij door den minder goeden gang van zaken wel gedwongen was om de zaken van de „Veendammer" op 'n andere wijze te beheeren, dan gewoonlijk bij hypotheekbanken geschiedt. De president vraagt daarop aan den ver dachte J. J. W. of deze zich herinnert op 14 November 20.000 te hebben ontvangen van Hok als winstaandeel in de affaire van de Maatschappij ,3andoeng." De verdachte ontkent dit. Vervolgens werd gehoord de getuige des kundige van der Maat. De president: Hebt u niet gevraagd aan Wie de aandeelen van de „Veendammer" ver kocht werden? Getuige antwoordt dat dit zijn zaak niet Was. De president: Was dat uw zaak niet? Dat Was uw zaak wèl. Als commissaris van een hypotheekbank hadt u behooren te waken voor de belangen van de pandbriefhouders, Waarbij de belangen der aandeelhouders on beduidend zijn. U had uitgebreide inlichtin gen moeten inwinnen en wanneer het u was gebleken dat de belangen der pandbriefhou- Öers door dezen aandeelenverkoop geschaad Werden, had u den grooten trom moeten Voeren. Vervolgens wordt nogmaals de getuige mr. L. van Gicgh voorgeroepen. De president: We hebben hier 'n contract tusschen den verdachte J. J. W. en de Dis- contobank, waarin staat dat de „Veendam mer" een schuldvordering van den verdachte W. op de Discontobank heeft. Op deze over eenkomst is het geheele door uw opgemaakte verkoopcontract gebaseerd. Maar u hadt moe ten inzien dat deze overeenkomst tusschen den verdachte W. privé en de Discontobank niet geldig was. Als de verdachte W. zich ergens toe verbindt, dan doet de „Veendam mer" dit nog niet. Hebt u niet ingezien, dat die heele overeenkomst onzin was? De getuige: Ik heb er niets anders in ge zien, dan dat men 'n weinig op den gang van zaken vooruit liep. De president: Was het totale bedrag dat u van Liebermann hebt gekregen niet hooger dan 300.000. De getuige: Het was inderdaad iets hoo ger, maar daarbij was ook het honorarium inbegrepen voor andere zaken, die ik voor Lieberman heb waargenomen. In 't geheel heb ik ongeveer 55.000 gekregen. De griffier leest daarop verklaringen voor van professor Coppens en notaris Bom, waar in beiden zeggen van Liebermann verno men te hebben dat Mr. Schürmann en mr. v. Gicgh ieder een ton honorarium hebben ge noten. Aan professor Coppens had Lieber mann bovendien gezegd dat de verschillende Nederlandsche advocaten hem als vampyren hadden vervolgd. De getuige weet niet wie hier liegt. Hij blijft er bij dat hij het voor dit geval heel normale honorarium ontvangen heeft en niet meer. De officier van justitie mr. Reilingh Wzn., stelt daarop voor op grond van artikel 293 W. v. S. een onderzoek in te stellen naar het salaris van mr. v. Gigch, daar er ernstige twijfel is gerezen omtrent de waar heid van zijn verklaringen. Nadat de rechtbank in raadkamer was ge gaan gelastte zij een onderzoek naar de vraag of de getuige, mr. L. van Gigch zich heeft schuldig gemaakt aan meineed. De verklaring van den getuige wordt op schrift gesteld en door den getuige onder teekend. Gehoord wordt daarop de getuige W. Ha gen, die door Lieberman's medewerking be noemd was tot commissaris van de Discon tobank voor credietinstellingen. De getuige vertelt dat de Discontobank voor zoo ver hem bekend, slechts een zaak heeft behandeld en deze is mislukt. Getuige had bedankt als commissaris, doch 'n half jaar later had hij op nieuw aandringen van Liebermann, het commissariaat weer op zich genomen. Van de transactie van de „Veendammer" wist getuige niets. Alleen had hij achteraf van Liebermann gehoord, dat deze de „Veen dammer" gekocht had voor een millioen. Getuige had toen tegen Liebermann gezegd, op 'n behoorlijk dividend van de Disconto bank te hebben gerekend. Liebermann had hem beloofd op de eerstvolgende aandeel houdersvergadering voor te zullen stellen een interim dividend uit te keeren van 100 pet. Nadat ten slotte nog de getuige J. van Schuppen Jzn, uit Utrecht gehoord was, werd de zitting tot Zaterdagmorgen ge. schorst. het geld had geïnd, had hij het geheele bedrag aan zijn makkers afgegeven. Daarna heeft hij zich in een gang aan de Schrijn- werkerssteeg laten neerslaan, om den schijn te wekken, dat men hem bestolen had. De wissellooper H. de J.. 19 jaar, gedeti neerd werd terzake van verduistering ver oordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf De zeeman Arie K„ 29 jaar, gedet., werd wegens medeplichtigheid aan verduistering veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. De derde medeplichtige, de 20-jarige electrotechnicus C. F. K. werd wegens me deplichtigheid aan verduistering veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. De laatste medeplichtige de 36-jarige zeeman Janus K., die als de hoofdaanlegger werd beschouwd, werd wegens medeplichtig heid aan verduistering veroordeeld tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Het O. M. had geëischt tegen H. de J.; A. K. en C. F. K. ieder 2 jaren gevangenisstraf en tegen Janus K. 4 jaren gevangenisstraf. hof van den heer Giovanni Marchi, lid van het nationaal parlement en oud-ondersecre taris van Staat aan het ministerie van Ko loniën te Rome. Het Zweedsch Telegraaf Agentschap meldt d.d. gisteren uit Abisko, dat H. M. de Ko ningin en Prinses Juliana daar zes of zeven dagen zullen blijven. Het is heerlijk lente weer. Met het Zweedsche toestel, dat Woensdag j.l. bij wijze van proef een nachtvlucht uit voerde van Londen naar Stockholm, heeft, op verzoek der K. L. M., de firma Arnoldus Eveleens te Aalsmeer twee ruikers rozen meegegeven, de eene bestemd voor de Konin gin der Nederlanden, de andere voor den Kroonprins van Zweden. Zooals gemeld is, zal H. M. de Koningin na terugkeer uit het buitenland in verband met de Olympische Spelen een gastmaal en een avondreceptie in het koninklijk paleis te Amsterdam geven. Thans wordt medegedeeld, dat hei gast maal zal worden gehouden op Maandag avond 6 Augustus en de avondontvangst op Woensdag 8 Augustus. Het orderbriefje bracht licht in de zaak Ongeveer een jaar geleden omstreeks Mei 1927 heeft een zekere F. Hendriks uit Wemeldingen aan een vriend van hem uit diezelfde plaats verzocht bij een bankinstel ling te Rotterdam een safe voor hem te gaan huren. De vriend ging naar de Maasstad, waar hij bij de fa. R. Mees en Zoonen een safe huurde op zijn eigen naam. In de safe werden 10.000 en vier obligaties van Hen driks geborgen en hij kreeg ook het sleuteltje van zijn bewaarkluis in handen! In Mei 1927 overleed Hendriks en de vriend ging met de familieleden-erfgenamen mee ter begrafenis, ten einde de laatste eer aan den overledene te bewijzen. Den dag na de begrafenis trok de vriend naar de fa. Mees te Rotterdam, waar hij vertelde het sleuteltje van zijn safe te hebben verloren. Zonder veel moeite kon hij in „zijn" kluis terecht en hij haalde er 10.000 en vier obli gaties van ieder 1000 dollar uit. Eenige waar- delooze papieren heeft hü in eenNsafe van de Standaardbank gedeponeerd. De erfgenamen vonden in de nalatenschap van Hendriks een sleutelje van een safe, maar in die safe was geen geld. De zaak is onderzocht en weldra viel de verdenking op den vriend van Hendriks. Het onderzoek wees uit, dat in de safe bij Mees nog een orderbriefje lag, waaruit bleek, dat de obligaties waren verkocht. Deze obligaties hebben 10.426 opgebracht. Gisteren heeft, naar het „Hbld." meldt, de vriend van den overledene, een 48-jarige landbouwer, zich voor de Rotterdamsche rechtbank te verantwoorden gehad. Hij zei het geld noodig te hebben gehad om schul den te kunnen aanzuiveren, terwijl hij later zou terugbetalen. Er is evenwel gebleken, dat er door den verdachte 5000 zijn be taald. Waar de rest van het geld gebleven is, is niet bekend, al beweren sommigen in Wemeldingen, dat een dame in Rotterdam het geld onder haar berusting zou hebben. Na getuigenverhoor requireerde de verte genwoordiger van het O. M. mr. E. D. H. Schutter een gevangenisstraf voor den tijd van één jaar en zes maanden. Verdachte's raadsman, mr. Willinge Gratama bepleite clementie. Uitspraak 5 Juli a.s. Eerlang is de benoeming te verwachten tot Italiaansch gezant bij het Nederlandsche Het Tweede Kamerlid dé heer Duymaer van Twist heeft den Minister van Water staat de volgende vragen gesteld: Is het bericht in de bladen juist, dat een aantal Zuiderzeevisschers van 65 jaar en ouder van 3 Juni af een uitkeering ontvan gen van 1.— tot 5.per week? Zoo deze vraag bevestigend wordt beantwoord, kan dé minister dan mededeelen, verdeeld over de verschillende Zuiderzeeplaatsen: hoe groot het aantal is; hoeveel aanvragen zijn ingekomen; hoeveel aanvragen wer den afgewezen; tot welke bedragen de Uit keeringen worden verleend? Hoe moeten de bedragen, in de eerste vraag genoemd, beschouwd worden: als uitkee ringen wegens armenzorg of als tegemoet koming wegéns de schade, welke de afslui ting der Zuiderzee dezen visschers berok kent? Zoo dit laatste het geval mocht zijn, op welke wijze is de schade dan berekend en naar welken maatstaf zijn de uitkeerin gen van 1.— tot 5.vastgesteld gewor den? Gisteren zou iemand, Van der Beek ge naamd, wonende Oudleusdenerveld, ge meente Dalfsen, door twee rijksveldwach ters worden opgehaald voor het ondergaan van hechtenis, omdat hij een boete niet had betaald. Van der Beek verzette zich hevig, daarin bijgestaan door zijn broer. Een der rijksveldwachters maakte gebruik van j zijn vuurwapen, waardoor de broer ernstig in den buik werd verwond. De andere Van der Beek is naar Zwolle overgebracht en in het huis van bewaring j opgesloten. Een wetsontwerp is ingediend tot nadere regeling van de belegging van gelden van Rijksfondsen en -instellingen. In de Memorie van Toelichting wordt er aan herinnerd, dat bij resolutie van 4 Nov. 1926 de regeering een commissie heeft in gesteld „tot onderzoek van de mogelijkheid en de wenschelijkheid van'een vereenvou diging in het beheer van bij de wet inge stelde fondsen, door belegging van de gel den dier fondsen, hetzij in 's Rijks schat kist, hetzij in meerdere mate dan thans in Nationale Schuld." Het overleg tusschen deze commissie en de regeering heeft geleid tot het wetsont werp, hetwelk hierop neerkomt, dat aan de regeering de bevoegdheid zal worden ver leend om in de jaren 1928 tot en met 1937 de jaarïijksche bijdragen, die dé staat aan het invaliditeitsfonds en aan het Alg, Burg. Pensioenfonds schuldig is, géheël of gedeel telijk te voldoen in den vorm van resp. 4.4 en 4 pet. rentegevendè schuldbekente nissen van den staat ten narqe van het be trokken fonds, voorzoover niet die bijdragen noodig zijn tot dekking van dé. jaarïijksche uitgaven van het fonds. Overigens strekt het ontwerp in hoofd zaak tot instelling vanden „Centralen Be- leggingsraad", waarvoor reeds meermalen gepleit is en die eenheid zal beoogen te brengen in het beleggingsbeleid der verschil lende fondsen. In hooger beroep heeft het gerechtshof te Leeuwarden de 38-jarige vrouw H. te Heerenveen, verdacht van poging tot ver giftiging van haar echtgenoot, veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf. De 76-jarige winkelier J. M. te Nyehaske, verdacht van uitlokken subs, medeplichtig heid aan voornoemd misdrijf, tegen wien het O. M. acht jaar gevangenisstraf had ge ëischt, is door het gerechtshof vrijgesproken. De gefingeerde berooving in de Schrijnwerkerssteeg te Rotterdam Thans heeft de rechtbank te Rotterdam uitspraak gedaan in de zaak betreffende de gefingeerde berooving van een wissellooper van 13.660. Op 17 Maart deed de 19-jarige wisselloo per H. de J. aangifte bij dé'politie, dat hij beroofd was van een bedrag van 13.660, dat hij Juist bh de Rotterdamsche Bankver- eeniging geïnd had. De wissellooper maakte zelf deel uit van het complot, dat zich het eeld wilde toeeigenen. Dadelijk nadat hh De „Staatse." bevat een overzicht betreffen de den stand der landbouwgewassen op 12 Juni jd., onder, medewerking der Rijksland- bouwconsulenten, samengesteld naar ge gevens, verstrekt door de correspondenten der directie van den Landbouw, en wat de weersgesteldheid betreft door het Kon. Met. Instituut. De voorjaarswerkzaamheden op den akker hebben, in het algemeen, een gunstig ver loop gehad, hetgeen van temeer belang ge acht moet worden, omdat veel land als ge volg van het natte najaar, onvoldoende bewerkt den winter is ingegaan. Waren de omstandigheden in dit opzicht dus bevre digend, de lage temperaturen hebben ech ter aan vele gewassen een niet onbelang rijke schade toegebracht. Eenerzijds was dit het gevolg van directe beschadiging, waar door vooral koolzaad, erwten, boonen, vroege aardappelen, rogge en in sterke mate het grasgewas geleden hebben, aan den anderen kant echter heeft de voortdurende koude het meerendeel der gewassen ten1 zeerste in hun ontwikkeling geremd. Meer in het bijzonder geldt dit laatste voor de graslanden. Uit Zuidelijk Gelderland wordt het veel vuldig voorkomen van herik gemeld; de chemische bestrijdingsmiddelen hebben er dit jaar veel minder effect gehad, dan andere jaren wel het geval is geweest. Granen. De granen hebben over het algemeen blijkbaar minder van de koude geleden, dan de meeste andere gewassen, hun stand toch is over het algemeen goed te noemen. Wintertarwe staat zelfs in Groningen, Friesland, Noord-Holland en Limburg goed tot zeer goed, in Gelderland echter vrij goed. In deze laatste provincie en in Zuid- Holland is de stand van de zomertarwe vrij goed, overigens is deze gelijk aan den algemeenen stand van de granen. De wintergerst staat iets beter dan de zomergerst, in Groningen staat het eerste goed tot zeer goed, in Overijssel en Gelder land staan beide vrij goed. Op den algemeen goeden stand van de haver maken slechts de provincies Utrecht en Friesland, waar het gewas een vrij goe den stand heeft, een uitzondering. Vele, Juist uitkomende aren van de rogge zijn bevroren; in verschillende streken is bovendien vrij veel schade toegebracht aan het gewas door de graanblaaspoot, terwijl in Oostelijk Overijssel de roggehalmrups op treedt. In Groningen en Drente is de stand minder dan over het geheele land, namelijk vrij goed. De boekweit staat matig in Utrecht én Noord-Brabant, vrij goed in Gelderland en Limburg. Peulvruchten. Veldboonen staan goed tot vrij goed in Groningen en in Noord-Brabant en vrij goed zonder meer in Drente, Overijssel en Gelderland. Wat den erwten aangaat, blijken de schok kers meer te hebben geleden van de koude dan de kleine groente. Over het algemeen vertoont het gewas een goeden stand, die in Gelderland vrij goed is en in Noord- Holland tot zeer goed varieert. De bruine boonen daarentegen, die vooral in Zeeland door het koude natte weer geschaad zijn, staan slechts matig tot vrij goed. Handelsgewassen. Over het geheel genomen staat het vlas er goed voor, behalve in Friesland, waar hier en daar nogal brand is opgetreden ën het ongunstige weer vooral aan de jonge vlassen veel kwaad gedaan heeft; de stand is hier slechts vrij goed. Enkele perceelen moesten worden omgeploegd; in Zeeland was men daartoe eveneens op enkele plaat- Kanariezaad staat goed; van de nog niet genoemde handelsgewassen is de stand vrij .goed. Koolzaad heeft in Zuid-Holland een goe- dejn stand, insgelijks het blauwmaanzaad Üft. Groningen en -Noord-Brabant;; de karwij daarentegen- staat - in Friesland, slechts ma tig, in Noord-Brabant en Zeeland echter eveneens goed, hetgeen tevens geldt voor het mosterdzaad in deze laatste provincie, hetwelk in Friesland een zeer goeden stand heeft. Knol-, wortel- en bolgewassen. De aardappelen, die op vele plaatsen door de vorst geleden hebben, beginnen zich daiarvan reeds eenigszins te herstellen. De stand van de consumptie-aardappelen is goed tot vrij goed, die van de fabrieks aardappelen is ongelijkmatiger, in de Veen koloniën namelijk goed en in Overijssel en Friesland matig. Ook al tengevolge van de ongunstige weersgesteldheid zyn de suikerbieten in verschillende streken beslist achterlijk; voorts begint in het Zuiden des lands de bieten vlieg veelvuldig op te treden., De stand, die in het meerendeel der belang rijkste gebieden goed is, in in Drente, Gel derland en Zuid-Holland vrij goed en in Limburg varieerend van goed 'tot vrij goed. Uien staan goed tot vrij goed. Terwijl de cichorei in Friesland slechts matig van stand is, wordt in Zuid-Holland een goede tot vrij goede stand aangetrof fen en in Zeeland een goede stand. Groen-voedergewassen. De klavers hebben dooreëngenomen een vrij goeden stand; in Friesland en Noord- Holland staan ze goed; de roode staat echter in Groningen vrij slecht. Bij de weiden en hooilanden is de invloed der ongustige weersomstandigheden wel het meest tot uiting gekomen. De gemid delde stand is matig tot vrij 'goed, in Gro ningen matig tot vrij slécht; in Drente wordt de toestand treurig genoemd. Algemeen wordt geklaagd over weinig ondergras in de hooilanden; een gunstige uitzondering daarop echter maken die per ceelen, waaraan een flinke stikstofbemes ting is toegediend; de grassen zijn daar veel sterker uitgestoeid, zoodat zoowel on der- als boyengrassen krachtig tot ontwik keling zijn gekomen; ook de goed bemeste weilanden vertóonen een veel beteren stand. Samenvatting. Op grond van de vorenstaande gegevens kan de gemiddelde stand der verschillende gewassen over het geheele land als volgt worden weergegeven.De tusschen haakjes geplaatste cijfers geven aan hoe gedurende de laatste 10 jaren de stand gemiddeld in de maand Juni was.. (100 is uitmuntend, 90 is zeer goed, 70 is goed, 60'is vrij goed 50 is matig 40 is vrij slecht, 30 is slecht en 10 is mislukt). Wintertarwe 74 (68); rogge 69 (68); win tergerst 75 (67)zomertarwe 69 (68)zo mergerst 71 (67); haver 68 (65); veldboonen 67 (66); erwten 71 (66); bruine boonen 56 (61); vlas 68 (58;) kanariezaad 69 (66)koolzaad 61 (65)blauwmaanzaad 63 (63); karwij 63 (65); mosterdzaad 61 (68); consumptie-aardappelen 66 (68); fa- brieks-aardappelen 68 (68)suikerbieten 67 (63), uien 66 (62); cichorei 63 (67); roode klaver 63 (66); witte klaver 60 (68); weiland 57 (65); hooiland 55 (65), Ten huize van den heer M. L. v. d. Sloot, wonende aan den Achterzeedijk te Baren drecht, vertoeven op het oogenblik de 21- jarige- Joseph Dampl, voormalig pleegzoon van het echtpaar Sloot, en zijn vriend de 20- jarige Karl Patzeldt, uit Weenen. Deze jonge mannen, hebben naar wij in de „Voorwaarts" lezen, de reis van Weenen naar Barendrecht in minder dan acht dagen per fiets afgelegd. Vrijdag 8 Juni 's avonds half acht, vertrokken zij uit Weenen. Den nacht en deh volgenden dag reden zij aan een stuk door tot Aschaffenburg, een afstand van 350 K.M. Den volgenden nacht werd ge rust. Te Neurenberg werden zij een halven dag opgehouden. Daar vandaan vertrokken zij naar Coblenz, vervolgens naar Keulen, toen naar Tiel en van Tiël, ineens door naar Barendrecht, waar zij 1.1. Zaterdag om vijf uur aankwamen en waar zij met groote blijdschap door Vader en moeder Sloot (zoo als Joseph zijn pleegouders nog steeds noemt) werden ontvangen. De geheele reis •hebben zij veel regen en hagelbuien gehad. Donderdag 28 Junivertrekken zij weer per fiets. In verbandmet het ongeval Ju de azijn- fabriek te Tiel wordt nog het volgende ge meld In de azijnfabriek „De Hoop" van de N.V. voorheen Vermet Fuchs, te Tiel is het mandeksel van een ketel gevlogen, waardoor de heeren J. Odinga (niet ir. Stein, zooals aanvankelijk gemeld was), L. de Porter en Jansen uit Erichem, allen ernstige brand wonden bekwamen. Door den grooten lucht druk werden de deuren, die toegang tot de fabriek gaven, ontzet en konden niet worden geopend. De getroffenen zijn door een raampje van ongeveer 80 bij 60 c.M. naar buiten getrokken, waarbij ze veel bloed ver loren. Allen bleken min of meer ernstige brandwonden gekregen te hebben. Dr. As jes verleende de eerste geneeskundige hulp. In de fabriek zijn verscheidene ruiten ge sprongen Ernstiger is de schade, aangericht aan zes op een afstand van 10 meter van de fabriek gelegen arbeiderswoningen. Door den ontzettenden luchtdruk zijn alle ven sters ingedrukt. De politie heeft de stukken van' het man deksel jp beslag genomen. Het bedrijf kan .worden .voortgezet.. Woensdagochtend óm half 7 zijn bij het station Bundé een paar wagens van een goederentrein ontspoord. De lijn werd daar door versperd en de Hollandsche sneltrein naar Maastricht moest een omweg over Heerlen maken. De ontsporing is, aldus de Limb. Koerier veroorzaakt door een defect aan de locomo tief. In het geheel zijn twee goederenwagens en één kolenwagen door de machine uit de rails geworpen- Een hulptrein uit Maastricht was spoedig ter plaatse en had om tien uur één lijn vrij gemaakt. Persoonlijke ongelukken zijn er niet ge beurd. De materieele schade is gering. Doordat de treinen in de richting Maastricht over Heerlen moesten worden geleid, ondervond zoowel het personen- als 't postverkeer pl.m. een uur vertraging. In de mijn Laura te Eygëlshoven geraakte de mijnwerker Sch. onder afvallend gesteen te. Met inwendigekneuzingen, gebroken rib ben en Versêhillendé vêrwondingen aan ar men en beenen is hij naar het ziekenhuis gebracht. Dezer 'dagen werdgemeld dat brand had gewoed ten huize van G. Varwijk in de uurrie op Wierden, tengevolge waarvan de woning geheel verbrandde. Woensdagmiddag werd wederom een begin van brand ontdekt in een schuur staande nabij de woning van H. op ongeveer 100 M. afstand van de verbrande woning. De chef-veld wachter heeft den dader opgespoord. Het was het 9-jarig zoontje van H„ die bekende zoowel den brand bij zijn vader als dien bij Varwijk te hebben aangestoken. Kolonel P. J. v. Mnnnèkrcdc benoemd tot lid. Bü Kon. besl. is benoemd tot lid yan het - Hoog Militair. Gerechtshof de kolonel van sen gedwongen, doch elders staat het vlas den generalen staf, P. J. v. Munnekrede, uitstekend. I directeur van de Hoogere Krijgsschool. Te Druten kwam de 18-jarige steenfa brieksarbeider v. d. Z. te Druten bij het sme ren van de steenpers met zijn rechterbeen tusschen de' groote tandraden, met het ge volg, dat het been beneden de knie geheel verbrijzeld werd. De ongelukkige werd naar het ziekenhuis te Nijmegen gebracht, waar men amputatie van het been noodig achtte. zich inderdaad niet inliet met „besprekin gen" tusschen stakers en werkwilligen. Immers de politiecommissaris van het bureau Witte de Witthstraat doet de vol gende mededeeling: „Woensdagmiddag te omstreeks kwart voor vier, is op het Westplein een werk willige Rijnvaarttransportarbeider door sta kers op lafhartige wijze mishandeld. Nadat hij door zijn aanvallers tegen den grond was geslagen, hebben dezen zich niet ontzien, hem tegen het hoofd en tegen anders lichaamsdeelen te trappen, waardoor hij bloedend verwond raakte. De commissaris van Politie in de 4de afd. bureau Witte de Wittstraat verzoekt ieder, die omtrent deze mishandeling nadere in lichtingen kan verschaffen, zich te vervoe gen aan zijn bureau. Dit is slechts één der resultaten van „be sprekingen" tusschen stakers en werkwilli gen. Verleden week is iemand, die in het geheel niets met de Rijnvaarstaking te ma ken had, doch toevallig denzelfden naam als een meneer, had, die werkwilligen aan nam voor de Rijnvaart, 's avonds onverhoeds aangevallen, tegen den grond geslagen en ernstig mishandelde. Woensdagmiddag hebben Hollandscne stakers in de Rijnvaart op een in de Per soonshaven liggende sleepboot, de werkwil ligen C. J. S. en H. v. L. ernstig mishan deld; de politie kwam achteraf tusschen- beide en heeft drie van de stakende va rensgezellen, die deze „bespreking" aan den gang hadden gebracht in hun kraag weten te grijpen, nj. J. A. v. O., A. v. d. P. en J. de K. De mishandelden moesten zich allen on der geneeskundige behandeling stellen. Ter nadere informatie diene nog, dat de man, over wien in het bericht van den com missaris sprake is, niet eens meer tot de z.g.n. „onderkruipers" kon worden gerekend, daar hij eenige dagen geleden uit eigen be weging in Keulen van boord was gegaan en nu als werklooze in de stad vertoefde. Dat hij dit tegen zijn aanvallers zeide, mocht niet baten, hij werd even zoo goed mishan. deld, Drie menschenlevens en een paard in één week het slachtoffer De electrotechnisch adviseur bij de arbeids inspectie meldt het volgende: In vollen vredestijd, nu niemand meer denkt aan den dreigenden eleetrischen draad langs de grens, klinkt zoó'n bericht wat on gewoon. Helaas echter i- het volkomen juist en bewijst het, dat in vredestijd de electrische stroom even vijandig kan optreden als wan neer de mensch hem met moorddadige plan nen gebruikt. De drie eerste gevallen zijn door de electro-technische ambtenaren der Arbeidsinspectie onderzocht. Ie. Een metselaar werkzaam in de vuur- gangen van een stoomketel, gebruikt bij zijn werk een electrische handlamp, voorzien van een schroeffitting in plaats van een bajonet- fitting èn waarbij het koper van de lamphuls heel weinig, maar toch nog voldoende bulten den porseleinen ring Uitsteekt om een vinger van den man in contact te brengen met de onder spanning staande deelen' van de lamp. 2e Een dienstbode, die waschgoed op een bleek legt, vindt daar een gebroken IJzerdraad op den grond, welke gespannen was geweest boven een scheidingsmuurtje tusschen twee huizen. Zij slingert dien over den muur, waarbij de ijzerdraad zich kronkelt over de 4 M. boven den grond gespannen blanke elec trische leiding. Het andere einde van den ijzerdraad heeft zij nog onder den blooten arm. Zij valt op den grond, luidkeels om hulp roepende; een buurvrouw kijkt over de«* muur, roept een man aan; zij overleggen sa men wat te doen en waarschuwen ten slotte den huisbewoner, welke verderop in het land werkt. Deze gaat dan den stroom binnens huis afschakelen; intusschen is het meisje bewusteloos en kort daarna komt de genees heer, die den dood constateert. 3e. Bij een grondwerk wordt door 4 arbei ders een betonmolen verplaatst. Hierbij raakt deze een blanke bovenleiding aan, welke ge spannen was op 3.80 M. boven den grond. De betonmolen komt onder spanning; drie ar beiders weten zich nog los te rukken, waar van echter een met brandwonden, de vierde wordt in bewusteloozen toestand door den opzichter met behulp van een gummiregen jas losgerukt. Onmiddellijk toegepaste kunst matige ademhaling had geen resultaat. 4e. Volgens een courantenbericht werd op een kermis een paard gedood door te trap pen op een electrische leiding, die voor aan sluiting van het licht in een draaimolen, on voldoende diep onder den grond gelegd was; de grond werd door de hoeven van het paard omgewoeld, waarbij de isolatie van de leiding beschadigd werd. Bij alle vier ongevallen had men te doen met een spanning van 220 V. tegen de aarde. Door de Provinciale Vrijwillige Verkeers- inspecties in Drente, Groningen, Limburg, Noord-Holland, Utrecht en Zeeland wordt een dezer dagen een reclameplaat verspreid, die in den vorm van een proclamatie is ver vaardigd. Ze draagt opschriften gericht tot voetgangers, wielrijders, bestuurders van auto's en motorrijwielen, bestuurders van voertuigen, ouders en opvoeders en zal door haar pakkende kleuren rood en zwart niet nalaten de aandacht te trekken. Indien de weggebruikers zich naar de regelen op dit biljet zouden richten, zal de veiligheid van den weg ongetwijfeld worden bevorderd. Onlangs diénde het roode Rotterdamsche raadslid Lührs een interpellatie in, waarin hij over het ontactisch optreden der po litie bij' de loodgietersstaking schrijvende o.a. betoogde, dat de hoofdcommissaris van ,politi,e zich buiten het terrein van zijn be voegdheid zou begeven, wanneer hij zich in laat inet de vraag of stakers iets te be spreken hebben met z.gm. werkwilligen. Hoe juist ;deze visie van denheer- Lührs is, werd Woensdagvolgens de „Msb." wel overduidelijk aangetoond, toen de politie Dezer dagen vervoegde zich te Rotterdam bij den waterstoker in de Hollandschestraat een mdn, die den sleutel vroeg van een te huur zijnde woning in die straat. Toen een zoontje van den waterstoker even later werd uitgestuurd om den huizenzoeker wellicht nog eenige inlichtingen te verschaffen, zag hij hem in de woning bezig met het open breken van den muntgasmeter. De brutale kerei stopte den jongen een deel van de zoo juist gestolen gaspenningen in zijn handen en verdween. Men weet niet, wie het kan zijn. Të Rotterdam hééft een onbekend gebleven man zich toegang verschaft tot een rijwiel- loods aan den Schulpweg. Toen hij binnen was. bemerkte een knecht het onraad en kwain té vó'orschijn, met het gevolg dat de kerel de vlucht .nam. Hij kon echter niet worden achterhaald. Als'souvenirs, liet de in breker een paar pantoffels en een oude fiets achten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7