Zomerbontmantels STADSNIEUWS ;OM£Rp RIJZÉ^ A. WEILL Vossen - Marters Bewaren van bont gedurende den Zomer Bontwerker - Barteljorisstraat 26-28 DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 22 JUNI 1928 BLADZIJDE 1 GEMEENTERAAD VAN BLOEMENDAAL. De „beruchte" eik bij den MHitairenweg. De Oranje Nassaulaan. De gasprijs en de huur van meters worden verlaagd. De aankoop van grond langs den MHitairenweg. - De toekenning van vacantietoeslag GEMEENTERAAD VAN HEEMSTEDE. Garages en het Raadhuisplein Een hinderlijke toestand Wijziging van de voorwaarden voor aansluiting aan de rioleering Algemeene Vergadering van den R.K. Land- en Tuinbouwbond Gouden jubileum der Alg. N. Hollandsche Mij. van Levensverzekering Personalia Jubileum der Algem. N.-Ho|Iandscht Mij. van Levensverzekering Donderdagmiddag vergaderde de voltallige gemeenteraad van Bloemendaal ónder voor zitterschap van den burgemeester. De „beruchte" elk Naar aanleiding van de plaats gehad heb bende botsingen nabij den eik aan den Bloe- mendaalscheweg bij den Miiitairenweg, stelt de heer KREMER voor, den eik te veilen. De heer LUDEN wil dien boom laten staan. Een vorigen keer is opgemerkt, er een witten ring om te laten schilderen, doch dat is ook niet gebeurd. Wethouder VAN NEDERHASSELT zegt, dat een vorigen keer beslotenis, eerst te trachten, een hoek van „Djember" ie ver krijgen. Dit is door minnelijke schikking niet gelukt, laat men nu de onteigening afwach ten. De heer PRINSENBERG merkt op, dat de groote fout is, dat op een 100 M. afstand l -en waarschuwingsborden met het opschrift: „Gevaarlijke kruising" geplaatst zijn. Ook zijn geen richtingslijnen geplaatst. Oprui ming van den boom zal ongelukken niet voorkomen. Wethouder LAAN is van oordeel, dat de boom opgeruimd moet worden. De groote fout is, dat de boom niet staat in de as van den weg. Het plaatsen van waarschuwings borden kan den plaatselijken toestand niet verbeteren. De automobilisten weten niet, welke richting zij uit moéten gaan. De VOORZITTER wijst er op, dat de K. N. A. C. geen waarschuwingsbord plaatst, omdat er dan te veel komen. Het voorstel-Kremed word', verworpen met 87 stemmen. Dan ontstaat er nog een bespreking, hoe het verkeer ter plaatse geregeld kan worden. Wethouder LAAN meent, dat de heeren Prinsenberg en Luden dat zaakje maar eens moeten regelen. B. en W. weten er geen raad mede, maar toch zullen zij het zaakje goed uitvoeren. De Oranje Nassaulaan De heer PRINSENBERG betreurt het, dat de heer Jansen geweigerd heeft, medewer king te verleenen tot het. maken van een hulpbrug bij de Oranje Nassaulaan. De ge meente had nooit toestemming moeten ver leenen tot het maken van een weg, welke doodloopt. De heer NOORMAN is van meening, dat *de brug toch gelégd kan worden. De heer PRINSENBERG zet uiteen, dat de helft van de sloot en de berm eigendom zijn Van den heer Jansen. Wethouder LAAN merkt op, dat den heer Jansen toestemming verleend was tot het maken van den weg, omdat het gemeente bestuur dacht met bona-fide menschen te doen te hebben, die de gemeente niet dwars zouden zitten. Van den heer Jansen had spr. Iets dergelijks zeker niet verwacht en hij hoopt, dat deze zijn houding alsnog zal her zien. Spr. gaat niet meer met de menschen praten, maar wil voortaan alles zwart op wit hebben. Stichting gebouw Aan de N.V. Cultuur Mij. „Pagottan" Wordt vergunning verleend, aan de Juliana- laan een gebouw te stichten, hetwelk bene den zal dienen voor kantoor en boven voor woning. Opneming kasgeld B. en W. vragen machtiging, ter voorzie ning in het in den loop van 1928 te ver wachten gebrek aan kasgeld, een tijdelijke géldleening. aan te gaan van ten hoogste 100.00Q, tegen een rente van niet meer dan 1 boven het promesse-disconto van de Nederlandsche Bank. De machtiging wordt verleend. At- en overschrijvingen B. en W. bieden ter vaststelling aan posten tot af- en overschrijvingen op de begrooting voor 1927. Aldus vastgesteld. B. en W. bieden ter vaststelling aan af- en overschrijvingen In de begrooting voor 1927 van het Waterbedrijf. Aldus vastgesteld. Het Waterbedrijf B. en W. bieden ter voorloopige vaststelling aan, de rekening over 1927 van het Waterbe drijf, terwijl zij tevens voorstellen, het batig saldo van dit bedrijf, groot 25.256.27, over te schrijven op de reserverekening. Aldus vastgesteld en besloten. Verlaginz meterhnnr Waterbedrijf In verband met de behoorlijke winst van het Waterbedrijf over 1927 stellen B. en W. voor. met Ingang vaa 1 Juli a.s., de vergoe ding van de watermeters per 3 maanden te verlagen. - De heer NUIJENS bespreekt het gToote waterverlies door spuien en lekken. Dat be droeg het vorige jaar 80.000 M3 of 20 De heer HOGENBIRK antwoordt, dat het verlies overal groot Is. In Haarlem bijv. 18K in Heemstede 19,69, In IJmuiden ongeveer 20 in Zandvoort 25,5 ln Heerlen 30 enz. In Bloemendaal is het waierwrlies dus n'et abnormaal. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Begrooting Gasbedrijf B. en W. bieden ter vaststelling aan een wijziging tn de begrooting voor 1927 van het Gasbedrijf. Aldus vastgesteld. De winst bij het Gasbedrijf. B. en W. bieden ter voorloopige vaststel ling aan de rekening over 1927 van het Gas bedrijf. Tevens stellen zij voor, van het winstsaldo, groot 18.292.39 de helft te reserveeren voor gasprijsverlaglng en de rest te storten in het reservefonds. Aldus besloten. Verlaging gasprijs. B. en W. stellen voor, den gasprijs te be palen op 11 ct. per M3 voor de eerste ,30 M3 per maand, verder 8 cents per M3 en voor hetgeen boven 2000 M3 per kalenderjaar wordt, afgenomen 6 cents per M3. Thans zijn de prijzen 12, 9 en 7 cent per M3. Verder wordt voorgesteld; bü een gega randeerde afname van ten minste 5000 M3 per kalenderjaar, 6 cents per M3 te bereke nen. Nog worden voorgesteld lagere prijzen voor meterhuur. Overeenkomstig 'de voorstellen van B. en W. wordt besloten. Aankoop grond B. en W. vragen machtiging, voor 10.— per M2 van de provincie Noord-Holland aan te koopen 66 M2, gelegen aan den MHitai renweg. De heer KREMER vindt het een onsympa thieke tactiek, dat alleen onderhandelingen aangeknoopt zijn met de provincie, Noord- Holland. Nu komt sprekers tuin als een wig ln den weg te liggen en dan zal men gaan zeggen, dat de toestand niet aldus kan blij ven. Spr. meent voorts, dat het geen wettelijke weg is. omdat de aanleg van den weg anders is geweest dan volgens raadsbesluit. De hee- le gang van zaken stuit spr. tegen de borst. Als het de bedoeling van B. en W. is, de overige drie bewoners in het harnas te ja gen, is hun doel bereikt. De heer SCHULZ gelooft ook niet, dat men met deze handelwijze iets zal bereiken té genover de bewoners. Van een verbetering van den weg kan toch het eerste jaar niets komen. Zou het daarom niet beter geweest zijn, eerst onderhandelingen aangeknoopt te hebben met de bewoners? De heer HOGENBIRK vindt het ook niet goed, dat geen onderhandelingen zijn aan geknoopt met de bewoners. Spr. meent, dat daarom het thans aan de orde zijnde voorstel voorloopig aangehouden moet worden. Hij acht het niet den juisten weg, om eerst maar eens te zien, wat de provincie zou doen. Men had ridderljjker op moeten treden tegen over de bewoners. Wethouder LAAN merkt op, dat het niet goed is, met boo ze menschen te gaan praten. Spr. kan zich best begrijpen, dat de heer Kremer ontstemd is over den aanleg van den weg. Met den heer Kremer is thans daarover niet te praten. Dat moet bezinken. En de zaak komt wel voor elkaar, dat móet zijn tijd hebben. Nu wil de provincie grond afstaan. En dan moet men nemen, wat men krijgen kan. Als ijien daarmede wacht, krijgt men mis schien later dien grond niet. Het hek kan ér voorloopig nóg blijven staan. Het is echter goed, dat de provincie een voorbeeld geeft. Dan laten we de zaak rusten, tot we met de andere drie tot overeenstemming zijn geraakt De heer KREMER is van oordeel, dat B. en W. slechts tot hun besluit gekomen zijn, omdat hij dan later toch wel zijn grond zou willen afstaan, omdat zijn tuin als een wig in den weg komt. De VOORZITTER: „Natuurlijk!" De heer KREMER: „Dan weet ik genoeg!" De heer PRINSENBERG wijst er op. dat het. besluit tot aanleg van den weg gewij zigd, is. Alleen heeft men geweigerd, dat be sluit formeel te nemen. Daarenboven heeft de heer Kremer lnder- ttjk verzekerd, dat nóch hij nóch de andere bewoners bereid zouden zijn tot afstand van den grond. De heer SCHULZ blijft, het een grief ach ten. dat. men nu door een achterdeurtje tracht te bereiken, wat openlijk niet gé- lukt is. Besloten wordt, dat B. en W. binnen 14 dagen met de bewoners in onderhandelingen -n treden. De VOORZITTER bepleit aanneming van het aanhangige voorstel. Nu kan men den grond krijgen en steeds heeft men hier ge huldigd de meening. grond te koopen, wan neer men dien krijgen kan. Het voorstel wordt aangenomen. B. en W. vragen machtiging, van E. H. Bode! Bienfait aan te koopen voor 10 per M2. 150 M2. grond, gelegen langs den Bloe- mendaalschen weg. De machtiging wordt verleend. Vaststelling uitbreidingsplannen B. erf W. bieden ter voorloopige vaststel ling aan het uitbreidingsplan voor een ter rein, gelegen tusschen de Alberdingk Thjjm- laan en den Joh. Verhulstweg. Aldus vastgesteld. B, en W. bieden ter voorloopige vaststel ling aan een uitbreidingsplan voor de ter reinen, gelegen tusschen de Kleverlaanen dén spoorweg HaarlemOverveen. Hierover ontstaat éenige discussie, waarbij o.m. er op gewezen wordt, dat het beter is, in hoofdlijnen te volgen het advies van de Gewestelijke Comlssie voor de Uitbreidings plannen én de hoofdverbinding op 42 M. breedte te stellen, daar ér anders' kans be staat, dat Ged. Staten toch het plan niet goedkeuren. Met II4 stemmen wordt besloten, den weg op 42 M. te projecteeren. Tegen de hee ren: De Waal Malefyt, Hogenbirk, Luden en Laan. Het plan wordt vastgesteld. Uitbreiding St. Josephschoo! B. en W. stellen voor, het R. K. Parochiaal Kerkbestuur Ie Vógélenzang medewerking te verleenen voor de uitbreiding der St. Jo sephschoo! met 2 lokalen. Aldus besloten. Aanschaffing faecaliënwagen B. en W. vragen een crediet van 18.000 aan voor de aanschaffing van een faecaliën wagen annex veegmachine. De heer PRINSENBERG acht de aan schaffing nogal kostbaar. Bij een totaal-af schrijving in 10 jaar plus rente, enz., komt de wagen op 2500 per. jaar. Maar waaróm moet 't tevens Jn sproeiwagen zijn? Er wordt zoo goed als niet meer gesproeid in de ge meente. Wat het vegen betreft, dat acht spr. zeer oneconomisch. Dat kan, beter met een kleiner machine geschieden. De heeren PORHOUT MEES en HOGEN BIRK ontraden ook aanschaffing van deze combinatie van faecaliënwagen en veegma chine. Wethouder LAAN verdedigt den aankoop, omdat deze juist economisch ls. Met 12—3 stemmen wordt het crediet ver leend. Tegen de heeren Verdegaal, Prinsen- berg en De Waal Maiefijt, Ontheffing bepaling Bouwverordening B. en W. stellen voore ontheffing van art. 7 der Bouwverordening te verleenen aan J. Keijzer en H. Oxsener, J. Amesz, W. van Oosten én W. Voorman en die te weigeren aan J. O. Ruijgrók. Aldus besloten. Verordening vacantietoeslag. B. en W. bieden ter vaststelling aan een verordening op het toekennen van vakan tietoeslagen voor hen, wier salaris niet meer dan f 2.000 's jaars bedraagt. Door verschillende leden wordt bepleit, f 2.000 te nemen als vastgesteld salaris én voor de verleening van den vacantietoeslag niet bij het salaris te rekenen de gemaakte ovcrwerkuren of andere emolumenten. Een voorstel-Nujjens. om vacantietoeslag toe te kennen aan hen, wier vastgesteld sa laris jaarlijks niet meer dan f 2.000 be. draagt, wordt verworpen met 8—7 stemmen. De verordening wordt dan vastgesteld. Herziening uitbreidingsplan. B. en W. biéden ter voorloopige herzie, nïng aan een uitbreidingsplan voor Rijne. gom. Aldus herzien. Namen openbare wegen. Vastgesteld worden namen vari wegen. Bebouwingsplan Brouwerskolk. De heer BORNWATER informeert naar de bebouwingsplannen van de Brouwerskolk Wethouder LAAN deelt mede, met archl. tect pe Jong zelf een plan te hebben ge. maakt. Aan de hand van een teekentng geeft htj den leden Inlichtingen. De vergadering wordt dan gesloten. Gisterenavond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den wethouder, Jhr. v. d. Poll. Afwezig waren mevr. de Voogd en de hee ren Van Unen, v. d. Linden en Vring. Ingekomen stukken Onder de ingekomen stukken was een ver zoek van F. J. Smit, om vergunning tot het bouwen van een garage bij een woning aan het Raadhuisplein. B. en W. adviseerden afwijzend te beschikken en zulks op wel- standsgronden. De heef ANDRETSCH verzocht de behan deling van dit punt te verdagen met het oog op de onvoltalligheid van den raad en tevens om adressant gelegenheid te geven om over leg te plegen, waarmede misschien overeen stemming kan worden bereikt. Mevr. BIGOT wenscht het advies in te winnen van de commissie van Openbare Werken. De heer v. d. ERF wees er op, dat ver schillende dergelijke verzoeken ingewilligd zijn. Spr. meent, dat er wel heel gegronde redenen fcoeten zijn, om dit verzoek af te wijzen. De heer RIJKENS stelt voor om het ver zoek in de commissie voor Openbare werken te brengen. De wethouder, Dr. DROOG, antwoordt dat er vanuit den raad steeds is aangedrongen op het inachtnemen van de schoonheids- eischen. Het is waar dat elders toestemming is gegeven om twee garages bij elkaar te bouwen, doch spr. meent dat elk geval op zich zelf moet worden beschouwd. En nu is het Raadhuisplein niet de omgeving, waarin twee garages zullen passen. Om het plein moeten tuintjes zijn en dit karakter gaat verloren, wanneer er garages worden ge bouwd. Mooier zou 't wezen wanneer er daar heelemaal geen garages waren, doch men moet Iemand gelegenheid geven een auto te houden en daarom is één garage toege staan. B. en W. hebben overleg met den aanvra ger gepleegd maar er is geen resultaat mee bereikt. Overigens meent spr. dat dit verzoek niet bij Openbare Werken thuis behoort, doch bij den schoonheids-adviseur. De heer BREED vond het vreemd dat één garage wordt toegestaan. Die zal het tuin- karakter ook reeds wegnemen. De heer ANDRETSCH zegt, na het ant woord van Dr. Droog, dat hij aanhouding wenscht. Dan kan de aanvrager een nieuw verzoek indienen voor één garage. De VOORZITTER merkte op, dat meer dere aanvragen om twee garages te bou wen om welstandsredenen afgewezen zijn. De heer RIJKENS formuleert zijn voor stel nader. Hij wenscht aanhouding om het verzoek in de commissie van Openbare Wer ken te brengen teneinde daar te laten uit maken wat wel en wat niet mag. Dit voorstel wordt dan aangenomen. Van eenige bewoners uit de omgeving van de Koediefslaan was een verzoek ingekomen om het urinoir te verplaatsen naar een plek, waar het minder hinder veroorzaakt. B. en W. adviseeren het verzoek voor ken nisgeving aan te nemen. Mevr. BIGOT bepleitte verplaatsing. Te genover dat uninoir woont een gezin met 13 kinderen. Uit een paedagogisch oogpunt ls het urinoir er niet te handhaven. De heer BREED wijst er ook op, dat het urinoir daar veel last veroorzaakt. Een be tere plaats is echter moeilijk te vinden. De wethouder, Dr. DROOG, antwoordt, dat er een bosch omheen gezet is. Er is alles in het werk gesteld, om den toestand zóó te maken, dat hij het minst hinderlijk is. Spr. weet niet waarheen men het zou moeten verplaatsen. De heer KWAK wilde de „inrichtingen" meer modern maken. Volgens hem is een mdergrondsche de eenige afdoende oplos sing. Na eenige bespreking zegt de VOORZIT TER toe, dat de politie opdracht zal worden gegeven om streng toezicht op die omgeving te houden. Overeenkomstig het adres wordt hierna besloten. Verrichten van burgerrechte lijke handelingen B. en W. bieden ter vaststelling aan een voorstel inzake de uitvoering van raadsbe sluiten tot het verrichten van burgerrechte lijke handelingen. Goedgekeurd. Aansluiting rioleering B. en W. stellen voor de verordening be treffende aansluiting aan de rioleering te wijzigen, door, onder intrekking van de 2e 3ii 3e alinea van art. 4 dier verordening, de volgende bepaling in te lasschen: Verschuldigd is per aansluiting bij gebruik van buizen van: 0.12 M. doorsnede binnenwerks, een bedrag van 20; 0.15 M. doorsnede binnenwerks, een bedrag van 22. De belanghebbende stort bij het indienen der aanvrage tót rioolaansluiting de in het voorgaand lid genoemde kosten ten kantore van het bedrijf van Openbare Werken. Goedgekeurd. I)e Zandvaartbrug B. en W. stellen voor aan de nieuwe brug over de Zandvaart in de Heemsteedsehe Dreef den naam te geven van: „Zandvaart brug." Goedgekeurd. Ruiling van grond Om een betere indeeling te krijgen van het Roemer Visscherplein stellen B. en W. voor grond te ruilen met den heer H. Brouwer. Goedgekeurd. Bij de rondvraag vraagt de heer KWAK aan B. en W. om het advies van den raad in te winnen, alvorens toestemming wordt ge geven tot het bouwen van winkelhuizen aan het Raadhuisplein. De VOORZITTER antwoordt dat dit niet tot de competentie van den raad behoort, wel als er een rooilijnwijziging aan verbon den ls. Hierna volgde sluiting. De APD. WOGNUM vraagt, of 't niet mo gelijk is deze toelichting voortaan in 't or gaan te publiceeren? De voorzitter zal in die richting een voorstel doen. De balans en verlies- en winstrekening, sluitende met een voordeelig saldo over 1927 van 3083.09, worden goedgekeurd. Landbouwboekhoudbureau L. T. B. De secretaris, de heer C. van Baze, geeft eene uiteenzetting omtrent de werking van het Landboui t lekhouo'bureau en schetst in den breede, met staving van de zienswijze van deskundigen op dit gebied, hoe moeilijk het voor den boer is, zijn boekhoudkundige belangen zelf te behartigen en dan in han den valt van zijn accountants, vaak tot eigen schade. De VOORZITTER zet de waarde van het bureau voor de leden uiteen. t)e GEEST. ADVISEUR verheugt er zich over,- dat de naam L.T.B. (Leeft Toch Boek houden) behouden is! De SECRETARIS deelt nog mede, dat met het oog op geheimhouding tegenover derden, een systeem van nummering is ingevoerd. Verkiezing voorzitter. Wegens periodieke aftreding van den Bondsvoorzitter die zich om gezondheids redenen thans niet meer herkiesbaar stelt, moet een nieuwe voorzitter worden gekozen. Het Hoofdbestuur van den L. T. B. heeft uitgezien naar een waardigen plaatsvervan ger op dezen zoo bij uitstek moeilijken en verantwoordelijken post en heeft den Hoog- edelgestr., Zeergel. Heer Mr. Dr. L. N. Dec kers, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, bereid gevonden bij eventueele verkiezing het voorzitterschap van den Bond te aanvaarden. Deze candidaat van het Hoofdbestuur wordt met den meesten ernst aanbevolen, daar Dr. Deckers als oud-secretaris van den R. K. Ned. Boeren- en Tuindersbond, wel ge heel op de hoogte is van de belangen van onzen land- en tulnbouwstand. De VOORZITTER deelt mede. dat Dr. Deckers de eenige candidaat is. Kan de ver gadering zich daarmee vereenigen? (alve. meene instemming). Dr. Deckers, die zijn heele leven voor de organisatie heeft geof ferd, zal ook de belangen dezer organisatie behartigen en bevorderen en tot verderen bloei brengen. De VICE-VOORZ. spreekt 'n kort en wel gemeend woord aan het adres van den af tredenden voorzitter, wiens heengaan alge meen wordt betreurd. Wij hebben hem ge- Iukgewenscht met zijn herstel. Wijl hij on baatzuchtig voor de organisatie werkte, voor de bevordering van den land- en tuinbouw bond. Hij heeft zichzelf niet gezocht. Acht jaar lang heeft spr. den voorzitter kunnen gadeslaan. De bond verliest in den heer Dekker een leider, die moeilijk zal zijn te ver vangen. Wij hebben zijn besluit om af te treden te eerbiedigen. Moge de hulde dezer vergadering goed maken, wanneer niet altijd volledige waar deering uw deel was. Wij danken U, dat gij onze kaóitein zijt gebleven in moeilijke oogenblikken. Geen stoffelijk bewijs zou voldoende zijn. om van onze erkentelijk heid te getuigen. Toch hebben wij iets willen doen. (Den scheidenden voorzitter wordt een rust stoel aangeboden). De statuten maken het mogelijk verdien sten blijvend te erkennen en daarom stelen wij u voor, den heer Dekker tot eere-voorzitter te benoemen (daverend ap plaus). Spr. feliciteert den heer Dekker met deze onderscheiding. De GEEST. ADVISEUR wenscht een en kel woord toe te voegen aan wat de vice- voorzitter heeft gesproken. Op de aller aangenaamste wijze werd steeds samenge werkt. De kennismaking leidde tot waar deering en vriendschap, gezien uwe offer vaardigheid, edelmoedigheid en rechtvaar digheid ten opzichte van den bond. Mijn dank voor alles, wat gij voor den bond hebt gedaan. Met het oog op uw ge zondheid juich ik uw voornemen toe, en hoop van harte dat u als eere-voorzitter nog jaren getuige moogt zijn van den groei en bloei van den L.T.B. Ik ben overtuigd, dat de benoeming van den nieuwen voorzitter u voldoet. De schuld kwestie is geregeld. De nieuwe voorzitter begint met een schoone lei. Ik spreek den wensch uit, dat u nog vele jaren getuige moogt zijn van den verderen bloei van de organisatie- Pastoor VLEK, Lynden, sluit zich bij deze hulde aan en releveert de groote persoon lijke verwensten van den heer Dekker te genover den bond, die eigen bezit garant stelde voor het welzijn van de organisatie. De heer GANZEBOOM spreekt namens de ambtenaren. Ik doe dit gaarne, aldus spr., wijl u voor ons was meer dan een voorzit ter, een vaderlijke vriend. Ambtenaren zijn ook geen engelen. Toch wist u altijd de leiding te houden en voor die leiding dan ken wij u. De VOORZ.: Na de vele woorden die gesproken zijn, zal ik geen lange rede hou den. Spr. dankt hartelijk voor de aan zijn adres geuite wenschen en spreekt de beste wenschen uit voor den verderen uitbloei der organisatie, voor wie hij nog een me dewerker hoopt te blijven. De laatste drie jaren waren voor den heer Dekker sleep- jaren. Laten wij er ons van overtuigd hou den, dat de Katholieke, Christelijke orga nisatie de redding kan brengen. De jon geren moeten gewonnen worden. Het kost moeite heen te gaan, na meer dan 30 jaar te hebben meegeloopen. De belangen der organisatie eischen een paraatheid, die Ik niet meer kan geven. Spr. dankt voor het stoffelijk bewijs van hulde en hoopt, dat hij nog jaren getuige mag zijn van den opbloei van den L.T.B. LEZING Ir. G. J. HEYMEYER. De noodzakelijkheid van land en tuinbonw-onderwijs. De noodzakelijkheid van land- en tuin- bouwonderwijs wordt nog niet algemeen ingezien. Het ls een eisch van dezen tijd, dat de jongeren een degelijke, theoretische oplei ding genieten. De Nederlandsche Landbouw verkeert in een benarde positie, waarvan velerlei omstandigheden de oorzaak zijn. De toekomst voor het bedrijf is niet roos kleurig. Gevolg: noodzaak zoo hoog moge lijke productie te verkrijgen. Belemmering daartoe: onvoldoende kennis Inzake bodem gesteldheid en daarbij aansluitende bemes ting. Elk gewas stelt speciale eischen. Die moet men kennen. Spr. schetst de belang rijkheid van de veevoeder-kwestie. Om de hoogste opbrengst van het bedrijf te krij gen, is kennis noodig. Die kennis is het best te verkrijgen op land- en tuinbouw scholen. In één lezing kan men geen vol doende inzicht verkrijgen van de uitkom sten der nieuwere landbouw-wetenschap. Het gaat om opvoering van de gemiddelde vakontwikkeling. De minste'» eisch is, het volgen van een wintercursus. Verder een lagere winterschool. Naar de winterscho- lén moet iedere boer zijn zoon zenden. I Profijt trekken van de uitkomst der we tenschap kan alleen hij, die deze uitkom sten kent. De practische kiik moet worden aange vuld met theoretische kennis. De concur rentie is groot. Het oude systeem raakt in de verdrukking. Het onderwijs is in staat inzicht te ge ven in het wezen der verschijnselen, een basis voor verdere ontwikkeling. Velen weten niet, welke maatregelen noodig zijn, om de bedrijfsuitkomsten te verbeteren, wegens onvoldoende kennis der bemes tingsleer, ziektenleer, enz. Zij weten niet, dat er een L. T. B. bestaat, om hun belangen te behartigen, Het is voor iederen boer en tuinder dure plicht zijn kinderen van het onderwijs te doen profiteeren. Geldelijke offers mogen niét als bezwaar gelden. Deelname aan land- en tuinbouwonder- wijs, geschoeid op katholieken grondslag, is noodzakelijk. De geestelijke belangen ko men in de eerste plaats, de stoffelijke in de tweede plaats. Op vele plaatsen is van echte vakbewe ging niet veel te bespeuren. Andersden kenden zijn op dit punt verder dan wij. wijl daar de leiders uitsteken door vak kennis. Die leiders missen wij. Gebrek aan ontwikkeling is ook hier weer de oorzaak. Ze weten niet, wat er gedaan kan en moet worden. Ze weten niet wat er ontbreekt. De school kweekt mannen met open oog en helder Inzicht. Het is ongeloofelijk, wel ken invloed zij hebben. Deelname aan on derwijs is een levensbelang voor de organi satie. Er is gelegenheid voor dit onderwijs, gelegenheid ook om den achterstand in te halen. Door velen wordt de L. T. B. niet gekend en erkend. We staan achter bij de keuterboertjes in Brabant en Lim burg. Daar weet men, wat organisatie is. Spr. dringt aan op inhalen van den ach terstand en somt op, wat in 't bisdom be reikt is. Rector Kok en zijn mannen zor gen voor de scholen, zorgt gij voor de leer lingen! Het tegenwoordige geslacht heeft meer dan gij later noodig de theoretische ontwikkeling, het behoud voor onze orga nisatie. De heer SCHREYNEMAKERS, voorzitter van den Handelsraad, wenscht een verzuim te herstellen, door alsnog den scheidenden voorzitter te huldigen, aan wiens adres hij woorden van groote waardeering uit en de beste wenschen voor de toekomst uitspreekt. De heer VAN OMMEN, directeur der ver zekering, memoreert persoonlijke herinnerin gen uit den tijd toen de L. T. B. nog niet was opgericht. De nuttige en rustige be sprekingen uit dien tijd zijn de grondslag geworden voor de later opgerichte organi satie. Spr. schetst de waarde van goed be heerde instellingen voor de organisatie en besluit, dat de voorzitter in gezondheid mag verwezenlijkt zien, wat hij zoo gaarne altijd heeft gewenscht. De heer VAN BAAR dankt voor wat de voorzitter persoonlijk voor hem gedaan heeft. De GEESTELIJKE ADVISEUR vraagt medewerking en voorlichting der afdeelin- gen. De VOORZITTER dankt den heer Hey- meyer voor zijne kernachtige lezing en hoopt, dat de school bij de heropening der lessen in 't najaar een flink aantal leerlin gen uit ons eigen diocees mag tellen. Hij brengt een dankwoord aan de heeren Schrey- nemakers en Van Ommen en verder aan al degenen, met wie hij in de jaren van zijn voorzitterschap zoo aangenaam heeft samen gewerkt. De GEESTEL. ADVISEUR deelt mede, dat portretten van Mgr. A. J. Callier, z.g. aanwezig zijn en verzocht hieruit een keuze te doen. De bedoeling is, dat op de kantoren der afdeelingen en elders dit portret worde opgehangen. De VOORZITTER stelt voor den geestel. adviseur een portret voor zijn privé-bureau aan te bieden. Van den Minister van Staat, Jhr. Ruys de Beerenbrouck is een verzoek ingekomen om een votatie voor het Schaepman-fonds. De voorzitter stelt voor, 100 voor dit doel beschikbaar te stellen, welk voorstel wordt aangenomen. Hierna wordt de vergadering gesloten. In Nieuwer Amstel werd op 25 Juni 1878 opgericht de Algemeene N. Hollandsche Ver- zekerlng-Mij. tot uitkeering bij overlijden; in de Staatscourant van 27 Juni d.a.v. was het verslag van de oprichting opgenomen. Oprichters waren de heeren R. Baas Rzn. en Joh. de Jongh. Den 1 Juli 1878 werd de eerste polis uitgereikt, nu na 50 jaar, is men gekomen tot polis no. 471.500. De ma ximum-risico met polis no. 1 was bij de op richting der Mij. f 20, nu bedraagt dat ri sico 10.000. De Mij. heeft nooit fondsen van andere instellingen overgenomen, doch heeft zich steeds bepaald tot haar eigen verze kerden. Het kantoor der Mij. was de eerste maan den gevestigd in Nieuwer-Amstel, doch al spoedig verhuisde men naar Haarlem, waar men gevestigd was o.a. in perceel Hooimarkt 26 en thans sinds ongeveer 10 jaar in het. tegenwoordige kantoor. Spaarne 29. Dn eerste 25 jaar legde men zich uitsluitend toe op volksverzekering; later werd ook levens verzekering opgenomen. In de Staatscourant No. 33 van 1899 wer den de statuten opgenomen van de Alg. N. Hollandsche Mij. van Levensverzekering, waarin de Mij. was omgezet. Bij de omzet ting bedroeg het verzekerd kapitaal ongeveer 1 millioen; thans bedraagt dat f 15.300.000. De heer Joh. de Jongh, oprichter en eerste directeur stierf op 10 Dec. 1927. Voor den mede-oprichter R. Baas Rzn., is het jubi leumjaar een bijzonder jaar; op 6 Oct. van dit jaar viert hij zijn tachtigsten verjaar dag. Ondanks zijn hoogen ouderdom heeft hij nog een actief aandeel ln de werkzaam heden der Mij. Nog dikwijls verschijnt hij op het kantoor en toont groote interesse in hei werk. Op den jubileumdag zal hij zijn gouden Wijlen Joh. de Jongh, oprichter en directeur der Maatschappij R. Baas Azn., oprichter en directeur der Mij. jubileum als directeur vieren. Beide oprich ters, de heeren Joh. de Jongh en R. Baas Az. zijn bekende persoonlijkheden op kerkelijk en politiek terrein. De eerste commissarissen der Maatschappij waren de heeren S. Dogger en notaris W. Hattinga Raven, beide te Den Helder. In den loop der jaren werden zij o.a. opgevolgd door oud-notaris M. N. Beets, F. N. baron van Lynden, dr. A. E. van Royen en oud notaris J. A. Wilkens. Nu zijn commissaris sen Jhr. mr. D. E. v. Lennep, jhr. mr. E. H. E. Teding v. Berkhout en Tyo H. v. Eeghen. De directie bestaat thans uit de heeren R. Baas Azn., mr. A. R. Baas en H. G. de Jongh; de beide laatsten werden in 1919 tot 2en di recteur benoemd en 8 Maart j.l. tot direc teur. In 1899 bedroeg de premiereserve 49.000. in 1928 2.400.000; de renteontvangst 2300 en 133.000, en de premieontvangst 61.000 en 510.000. Mieruit blijkt wel, dat de Mij., die zich nu toelegt op volksverzekering en levensverzekering, rustig en geleidelijk ls ge groeid en, volgens de overtuiging der direc tie, rijk is gezegend. Het personeel voor den buitendienst telt 7 inspecteurs en ongeveer 300 agenten. Ter gelegenheid van het gouden jubileum heeft men door de Porceleyne Fles een ge denkbord met symbolische voorstelling laten vervaardigen voor directieleden, commissa rissen en familieleden, en een gedenkbord door de Arnhemsche Foyencefabriek voor het personeel. Op den jubileumdag, Maandag a.s., wordt de directie 's morgens kwart voor elf ont vangen door het personeel van binnen- en buitendienst, een deputatie van agenten zal de directie dan complimenteeren, waarna er receptie is tot half één, speciaal voor het personeel. Om 1 uur biedt de directie een noenmaal aan in Hildebrand aan commis sarissen en adviseurs. Van 3 tot 4 uur wordt receptie gehouden voor particulieren. Op Donderdag 28 Juni d.a.v. biefit de di rectie een feestdag aan voor agenten en kantoorpersoneel. Een uitstapje naar Utrecht zal worden gemaakt, met bezichtiging van de Dom, een autotocht door de provincie Utrecht en een diner in het Jaarbeursge bouw. Gisteren slaagde aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, voor het examen candidaat in de Wis- en Natuurkunde, de heer F. Vermast, alhier. Maandag 25 Juni, is het 50 jaar geleden, dat bovengenoemde Maatschappij werd op gericht. Over het jubileum, dat Maandag a. s. zal worden gevierd, en de geschiedenis der Maatschappij, hopen wij morgen terug te komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9