Bintienlandsch Nieuws In Uw Zadelfas PUROL Luchtverkeer RADIO-OMROEP DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 23 JUNI 1928 BLADZIJDE 2 MIJNHARDT'S H. M. Koningin-Moeder bezoekt het vliegkamp te Soesterberg De kolentarieven en geste van Groesbeeks vroede vaderen t 300-jarig bestaan van Nieuweschans Wetsontwerp op onderwijs gebied Noord-Hollandsch Noorder kwartier SOCIAAL LEVEN De staking bij „de Schelde te Vlissingen GEMENGD NIEUWS De ketelontploffing te Tiel Het Communisme Honderd jaar De dader gevonden? Op den onbewaakten overweg Een onbetrouwbaar kantoor bediende De man, die mooie betrekkingen weggaf In woeste vaart Het porceleinen bed OVER DEN GROOTEN OCEAAN Van Californië naar Australië Op zoek naar Nobile Wat de oorzaak was van Acosta's vliegongeluk Het geheimzinnig vliegongeval te Kopenhagen De. onderbroken wereldvlucht van den heer v. Lear Black LANDBOUW EN VISSCHERIJ Alg. R.K. Landbouwbedrijfsraad Loatst/-.p9 jTfi/ar/ê/rr. RADIO - M, O O R S Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Kiespijn-Tabletten 32 Laxeer-Tabletten 60 c' Zenuw-Tabletten 75 ct IVIaag-Tabletten 7Bct Bij Apoth. en Drogisten Uitvoer van reuzel H. M. de Koningin-Moeder bracht gisteren on bezoek aan het militair vliegkamp te Soesterberg. H. M. werd ontvangen door den comman dant luitenant-kolonel Hardenberg. Tijdens het bezoek zweefden drie escadril les van vijf vliegtuigen in de lucht, die demonstraties uitvoerden. Zooals bekend, is thans tusschen de mijnen en de Ned. Spoorwegen overeenstemming bereikt inzake de vrachttarieven. De nieuwe regeling houdt de volgende bepalingen in: Er wordt gegeven een reductie van 25 pet. op afstanden boven de 50 K.M. en van 10 pet. voor afstanden beneden de 50 K.M., mits een zeker kwantum over die grootere afstan den wordt gehaald. Die hoeveelheid'bedraagt 4 V, millioen ton per jaar. Dit betreft alleen Limburgsche mijnen; zij krijgen de twee reducties eerst wanneer zij per jaar over een afstand van meer dan 50 KM. 454 millioen ton vervoerd hebben. Voorts is nog een bijzondere, eventueele facultatieve regeling voor extra-treinen ge troffen. De reductie voor deze gesloten trei nen is meer dan 1 per ton. Het contract zal voor den tijd van 2 jaar worden afgesloten. De raad van de gemeente Groesbeek be sloot tot aanvulling der begrooting voor den dienst 1927 met een post van 450 als subsi die voor de stichting eener R. K. parochie kerk te Horst. Deze aanvulling der begroo ting is een uitvloeisel van een raadsbesluit om in de kosten van stichting dier kerk tege moet te komen door gedurende 10 jaren een iaarlijksch subsidie van 450 te verleenen. Ged. St. van Gelderland hebben aan dit raadsbesluit hun goedkeuring onthouden, omofet zij van meening zijn, dat niet dan in zeer bijzondere gevallen de gemeentegelden mogen worden aangewend ten behoeve van den bouw eener kerk. Ged. Staten zijn van oordeel, dat er hier niet van een bijzonder "•al kan gesproken worden. De gemeente Nieuweschans (Groningen) viert haar 300-jarig bestaan. Dies is het er .hans groot feest. De dag van heden begon met een reveille voor de gemeente, gevolgd door volksspelen, erwijl hedenavond wordt opgevoerd een historische revue van Nieuweschans" cc- ohreven doo den Weer J. Reit te Oudepekela "i op muziet gezet door den heer G. Drewes 'e Groningen. Ook morgenavond wordt deze svue opgevoerd, terwijl dan des middags groote internationale zwemwedstrijden" •vorden gehouden. De burgemeester zal hedenavond, die als >fficleele avond wordt beschouwd, een feest ede uitspreken. Het lid der Tweede Kamer, de heer Droog lever Fortuyn, heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van bet door de V. v jniging van Nederlandsche Gemeenten aan de Tv ede Kamer der s aten-Genera-i gezonden adres van 8 Juni 1928 in zake het aanl -ngige ontwerp tot wijziging van de Lager-onderwiJswet 1920, betreffende de schoolgeldheffing, met name van dit deel van het adres, waarin gewezen wordt op de belangrijke vermindering van schoolgeldopbrengst voor gemeenten, welke wijziging ten gcvclge zal hebben? 2. Heeft de minister voorts kennis geno men van het door dezelfde vereeniging aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ge bonden adres van 9 Mei 1928 in zake het ont werp van wet tot regeling van het voorberei dend hooger en algemeen vormend middel baar onderwijs, met name van dit deel van uet adres, waarin gewezen wordt op de aan zienlijke verschuiving van lasten van het Rijk op de gemeenten, welke deze wijziging len gevolge zal hebben? 3. Heeft de minister gevolg gegeven aan "ijn voornemen, waarvan mededeeling werd gedaan in de aanschrijving aan Gedepu- f-rde Staten der onderscheidene provinciën, onder dagteekening van 19 Juli 1926, no. 5110, afd. B.B., om de medewerking te vragen van zijn ambtgenooten, dat zij zich zouden onthouden van het nemen of voorbereiden -. o maatregelen, leidende tot het leggen van iinancieele lasten op de gemeenten, zonder r leg met zijn Departement? 4. Is de minister bereid mede te deelen, of het in de vorige vraag bedoelde overleg nderdaad heeft plaats gehad, zoowel ten aanzien van het ontwerp van wet tot rege ling van het voorbereidend hooger en alge meen vormend middelbaar onderwijs als ren aanzien van de voorgestelde wijzigingen in de wettelijke regeling van de schoolgeld heffing? 5. Indien inderdaad bedoeld overleg heeft plaats gehad, is de minister dan bereid als nog te bevorderen, dat de Kamer mededee ling wordt gedaan van het resultaat van het overleg? Indien meerbedoeld overleg niet heeft plaats gehad, is de minister dan bereid den Minister van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen alsnog te verzoeken, zich met hem, den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, ten aanzien van in beide wets ontwerpen besloten financieele gevolgen voor gemeenten te verstaan? en wat er woelt en werkt buiten de grens, raakt onze koude kleeren niet. In het land der Sowjet werkt de propa ganda anders dan daarbuiten. In de eigen republiek werken 1824 film-organisaties, die jaarlijks een publiek trekken van ongeveer 35 millioen personen. Maar dit publiek wordt op zuiver kommunistische films onthaald, waarvan een groot deel rechtstreeks tegen God en Zijn dienst is gericht. Buiten Rus land echter volgt men een andere taktiek. Daar werkt men met artistieke films, o.a. met films, waarvan de strekking min of meer kommunistisch is, doch waarvan de techniek zoo welverzorgd mag heeten, dat men ze aandient als een kunst-film. Als voorbeeld daarvan kunnen dienen de films „Potemkin" en „De Moeder", welke hier te lande op verschillende plaatsen zijn ver toond en waarvan de vertooning altijd werd verontschuldigd „uit een oogpunt van kunst". Deze films werden in Nederland ook niet aangeboden door de kommunistische party Holland, dat zou achterdocht en verzet hebben gewekt. List en bedrog zijn geoor loofde middelen in den strijd voor de revo lutie heeft Lenin gedekreteerd, en listig is de Sowjetpropaganda in hooge mate. zy produceert kommunistische films onder het mom van kunstfilms en laat deze by het Nederlandsche publiek invoeren door b.v. een „Vereeniging voor Volkskuituur" of door het „Instituut voor Arbeidersontwikkeling". Op de Haagsche tentoonstelling in April heeft men kunnen leeren, dat dit Instituut met twee auto's het land hefeft afgereisd en de taak der kommunistische propaganda met yver overgenomen. De resultaten van het werken met deze films waren uitgedrukt in enkele kaartstatis- tieken die vermeldden hoe het Instituut in het seizoen 1925—1926 hield 81 voorstellin gen met 19600 bezoekers, in 1926—1927 208 met 42800 en in 1927—1928 309 voorstellingen met 78000 bezoekers. „Potemkin" alleen werd door het Insti tuut meer dan 130 maal vertoond in Ne derland. En van de „Potemkin" schreef de kommunist Schild destyds in een der kom munistische bladen o.a. het volgende: Deze film (Potemkin) was niet in de eer ste plaats voor u of mij gemaakt, maar voor de groote onbewuste massa. En dit heb ik be merkt, dat door deze film in velen de aller eerste kiemen zyn ontplooid. Natuurlijk moet er nog veel gebeuren met deze menschen, die veelal het abc van het kommunisme nog niet kennen, maar „boerenhersens ma len langzaam" zegt H. Roland Holst in „Op standelingen". Dit geldt ook hier. Maar een maal komt de tyd. Wie ^eet hoe snel reeds, want En nu wil men, volgens de Izwestia, de Nederlandsche film-markt veroveren, wy be hoeven nog geen alarm te slaan, maar heb ben toch wel degeiyk de wacht te betrekken. De Communistische party is klein in Neder land, maar zy heeft een leger van stille vennooten. Kuituur en kunst, zyn de slag woorden, waarmede voor de communistische- film in Nederland de baan wordt openge broken. Een gewaarschuwd man telt voor twee. wy zyn nu gewaarschuwd. Het Hoogheemraadschap Noord-Hollands Noorderkwartier heeft een voorstel aanhan gig gemaakt tot het aangaan van een over eenkomst met het Ryk betreffende den aan leg van een afw ring en scheepvaartkanaal en een meerdfjk, ten behoeve van de indy- king en droogmaking der Wieringermeer. 5e rekening over 1927 sluit voor den ge wonen dienst met ontvangsten van 1.321.475.29 en uitgaven 1.261.790.40, den buitengewonen dienst ontvangsten ƒ504.696.02 en uitgaven 504.100.51. Voorgesteld wordt een leening van 400.000 aan te gaan. Het aantal werkwilligen by „De Schelde" breidt zich langzaam doch geleideiyk uiten is in het geheel geklommen van 359 tot 376. Daar de nieuwsgierigheid by het thuisbren gen van werkwilligen de laatste dagen weer zeer groot is, neemt de politie krach tige maatregelen en werden verschillende straten afgezet. Twee van de gisterochtend by de ketel ontploffing in de Azynfabriek te Tiel getrof fenen maken het goed, doch de toestand van den heer L. de Poorter is niet zonder gevaar. De justitie stelde dadeiyk een onder zoek naar de oorzaak van het ongeval in. Een waarschuwing Onder dezen titel schryft „De Gelder lander: Alle Nederlanders, die in Keulen komen, vragen zich af, hoe de Duitsche overheid de reclamemakery daar voor het Kommunisme op de Pressa te Keulen dulden kan? Maar iets dergeiyks is geschied op de Filmtentoonstelling te Den Haag, waar de Sowjet voor de kommunistische film zoo'n pracht van 'n vrye reclame heeft gemaakt, dat de Izwestia, het officieele orgaan der Sowjet-Republiek, naar wy In de „Rotter dammer" lezen, juicht over het behaalde resultaat en aandringt op de verovering van de film-markt in Nederland. Verovering van de film-markt in Neder land t wy zyn geneigd even te glimlachen rn de schouders op te halen. Zoo zyn wy, derlanders, immers. Wie doet je wat? wy leven zelfvoldaan in het kleine Nederland Gisteren herdacht de heer Judocus Burm te Kloosterzande, (gemeente Hontenisse) zyn 100-sten geboortedag. H. M. de Koningin heeft den heer Burm oud-pachter van het Kroondomein by ge legenheid van zyn lOOsten verjaardag be giftigd met de eere-medaille in goud van de Huisorde van Oranje Te Leiden is eenigen tyd geleden ingebro ken in de goederenloods van de spoorwe gen. Uit een koffer, die is opengebroken, is toen een koralen halssnoer ontvreemd. De politie vond op den koffer vingerafdrukken, welke niet in hare verzameling voorkwamen. Uit Amsterdam is thans bericht gekomen, dat zy de zelfde vingerafdrukken bezit, die biyken afkomstig te zyn van den 28-jarigen Duitscher, A. J. H., die reeds in het Huis van Bewaring in den Haag is opgesloten, wegens een inbraak te Delft. Onder de gemeente Oudenbosch is op den onbewaakten overweg aan den weg van Zegge naar Roosendaal, een melkauto van den voerman C. Tak, uit Zegge, door een passeerenden trein aangereden. De auto werd slechts licht beschadigd en de chauf feur, een knecht van voerman Tak, kwam gelukkig met den schrik vrij. Hoe hy verduisteringen pleegde. Te Rotterdam is gearresteerd een 21-jarige kantoorbediende, die ten nadeele van een varkenshandelaar aan de Boezemstr. aldaar een bedrag van ongeveer 1000 heeft ver duisterd. De jongeman was sedert vier jaar belast met de boekhouding. In het begin van zijn loopbaan heeft hij zich kleine bedragen toe geëigend. Langzamerhand is hij begonnen posten te boeken op naam van klanten, die inderdaad niet hadden betaald, en hij deed dit om deze klanten te gerieven, omdat hy wist dat zijn patroon aan slecht betalende klanten niet meer wilde leveren. Hy verant woordde de geboekte posten met bedragen van klanten, die wel betaald haden welke bedragen hy dan by gedeelten overboekte op de niet-betalenden. Dezer dagen bleek bij accountantsonder zoek, dat twee posten van ieder 3000 open stonden van klanten, die als goede betalers bekend stonden. Er werd een onderzoek inge steld en bij de bank welke de zaken van deze beide klanten behandelde bleek, dat zij be taald hadden De aangehoudende heeft bekend, al weet hy zelf niet precies meer hoe hy in den loop van de jaren de knoeieryen precies heeft gedaan. Eenigen tyd geleden is hy ge trouwd en by die gelegenheid heeft hy een ameublement op afbetaling gekocht, welke afbetalingen hy geregeld heeft gestort. Bovendien is het gebleken, dat hy aan zyn vrouw meer afdroeg dan hij in werkelijkheid verdiende. Bij het onderzoek zijn onder zyn berusting de gefingeerde quitanties voor de niet-betalende klanten gevonden. Het gebeurde te Oisterwyk dat in zeker huisgezin een kostheer zyn intrek nam. Het was een zeer voorkomend heer, zoo vertelt de „Msb.", hij had overal verstand van en was ter plaatse op een laboratorium werk zaam. Hy bemoeide zich met de geheele huishouding en had het reeds zoo ver ge bracht, dat alle huisgenooten op zyn wenken vlogen. O.a. bemoeide hy zich ook met de opvoedingder kinderen. Het dochtertje van den kostbaas was reeds van school en hielp haar moeder bij de huishouding. De kost ganger had hier echter bezwaar tegen en noemde het een schandaal, dat zoo'n flink meisje niet op een kantoor was. HÜ beloofde haar dan ook direct een mooie betrekking op een kantoor met een salaris van pl.m. 50 per week Even daarna leende by van den kostbaas wat geld voor noodza.-lyke uit gaven. Mijnheer vertrok en kwam niet weer om. Zoodra echter in Oisterwyk zijn vlucht bekend was kwamen van alle kanten schuld- eischers opdagen, by wien hy eveneens geld had opgenomen. Thans werd de politie in den arm genomen. De balans werd opge maakt en het bleek dat mijnheer ruim 700 had weten los te krijgen. De politie begon direct met hare nasporingen en het mocht gelukken den oplichter te arresteeren. Het bleek te zyn zekere H. J. K., afkomstig uit Antwerpen. Dezer dagen kwamen de arbeiders van den veehouder O. Straathof te Rypwetering terug van het hooiland met een maai-ma- chine. Bij den smid Waasdorp werd de ma chine, die met twee paarden was bespannen, aan den weg gezet en de arbeiders begaven zich in de smidse. Door een of andere oor zaak zijn de paarden toen onbestuurd aan den haal gegaan. In woeste vaart sloegen zy den hoek by café Zoetemelk om en gin gen daarna de helling van den weg af. Op deze helling kwamen van de andere richting een tweetal wielryders aangereden. Een van dezen kon zich niet spoedig genoeg uit de voeten maken en kreeg van een uitstekend gedeelte van de machine een flinken klap tegen het hoofd, zoodanig, dat zijn neus ta- melyk ernstig beschadigd werd. Ook aan een zijner beenen kreeg hij eenige kwetsuur, ter- wyl zijn rywiel geheel verbryzeld werd. De paarden kwamen ten slotte op het erf van Straafhof tot stilstand. Van de maaima- chine waren onderweg verschillende deelen losgeraakt, zoodat ook deze ernstig bescha digd werd. Het volgende voorval werd aan de „Asser Crt." als historisch medegedeeld: In een onzer plattelandsche gemeenten was het feest geweest. In een der gezinnen uit de betrokken gemeente had men zich echter nog maar kort ter ruste begeven, of de vrouw des huizes, wakker nog van de vroolykheden des daags, hoorde in het ach terhuis stommelen, nu eens zachter, dan weer luider, scherven rinkelden en, vree- zend voor geboefte, gaf ze den naast haar slapenden heer des huizes, die reeds verre reizen in droomenland maakte, een por, dat hy met een schok tot het werkelyke leven terugkeerde. „Gao's kieken", zoo klonk de stem van 's mans wederhelft die rechtopvin bed zat nu „gao's kieken; d'r is onraod achter 't hüs!" Slaapdronken nog half, spitste manlief z'n ooren en inderdaad, hy 'hoorde het ook; 't scherven-gerinkel bleef aanhouden. Aarzelend nog wat te doen, doch door de vrouw tot handelen aangezet gooide de verdediger van huis en hof z'n beenen over de beddeplank, schoot z'n pantoffels aan en kroop voor het raam uit om de buren te hulp te roepen en aldus met vereende krach ten den nachtelijken inbreker te arrestee ren. Enkele oogenblikken later had zich in derdaad een van wapens voorzien leger ge vormd, dat nu den onverlaat wel klein zou krygen. Hoe groot was echter aller ontnuchtering toen, voorzichtig nader gekomen bleek, dat een late feestganger, meenende in eigen huis te zyn, in het achterhuis van hier be doelde woning was verzeild geraakt, waar- by hy de porceleinkast voor bed aanziende op het moment, dat hy er in wilde stappen, met kast ep al ondersteboven raakte en di verse potjes en schaaltjes op den keuken vloer tot gruis versplinterden! behoort op fietstochten, voor verzachting en genezing bij doorzitten en zonnebrand steeds een doos of tube Id dooien van 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct.«Bl| Apoth. co Drogiettn t DE GRANDIOOZE PRESTATIE VAN DE „SOUTHERN CROSS" Talryk zijn de bijzonderheden, welke de Amerikaansche bladen nog publiceeren om trent den succesvollen tocht van de „Southern Cross" over den Grooten Oceaan van Californië naar Australië. Het volgende is er aan ontleend: Het toestel waarmede de tocht gemaakt werd, de drie motorige Fokker F. VII, is op gebouwd uit de twee Fokkers, die kapt. Wil- kins gebruikte op zijn Noordpool-expedltie van 1926. Dit waren een enkel- en een drie- motorige machine. De „Southern Cross" werd opgebouwd uit den romp van den enkel- motorigen Fokker, terwijl de vleugel en het landingsgestel, benevens de drie Wright Whirlwind-motoren van het 3-motorige toe stel werd'en gebruikt. De toestellen hadden in Wilkins' dienst al vele vluchten tusschen Fairbanks en Point Barrow, Alaska, gemaakt alsmede twee tochten van 700 mijl boven het poolgebied. Na den ombouw tot „Southern Cross", werden met den Fokker door Smith drie aanvallen op het wereldduurrecord ge daan. De Fokker-bemanning maakte haar vlucht over den Grooten Oceaan in de volgende etappes en tyden. Ie etappe op 31 Mei—1 Juni, Oakland-Hawaii, 3860 K.M. in a. 27 uur; 2e etappe op 34 Juni, Hawaii-Suva, 5100 K.M. in 3i1A uur; 3e etappe op 8—9 Juni, Suva-Brisbane, 2800 K.M. in 20 uur. De doorvlogen afstand bedraagd 11.760 K.M. welke, geheel boven zee, werd afgelegd in ca. 82 vlieguren. Op den tocht HawaiiSuva, verloor de „Southern Cross" by het passeeren van den internationalen tyd meridiaan 24 uur. Het toestel verliet Kaui by Suva Zon dagmorgen 3 Juni om 5 uur 0, doch toen het Maandagmiddag den intern, tijd meridiaan passeerde, sprong de tijd van Maandagmid dag op Dinsdagmiddag. Suva werd dus eigen- ïyk bereikt niet op 4, doch op 5 Juni. Toch bedroeg de totale vliegtyd nog geen ander half etmaal. De plannen van Kingsford Smith en Ulm, om van Amerika naar Australië te vliegen, zijn al een jaar oud. De uitvoering van het groote plan werd echter telkens verschoven, want steeds kwam er een kink in den kabel. In plaats van „non-stop vliegers" kregen zij den naam „non-hop vliegers". Maar het ergst j was de scherpe, dikwijls beleedigende critiek, waaraan de beide Australiërs van de zyde van hun landgenooten bloot stonden. Een vliegterrein bezit Suva niet. Geïsoleerd als d'e Fidzji-ellanden in den Inmensen Pacific liggen, heeft het gebruiken van vliegtuigen hier geen zin. Voor de inboorlin gen was de Fokker dan ook het eerste vlieg tuig, dat zy te zien kregen. Hun vreugde en bewondering was kinderlijk uitbundig. De landing vond plaats in Albert Park, dat dienst doet als cricket-veld en ca. 400 M. lang is. Drie der het veld omringende boomen waren gekapt, terwyi telefoonpalen en elec- trische leidingen zoolang waren verzet om een binnenzweven der Fokker mogelyk te maken. By het uitloopen dreigde het toe- steld even op een obstakel te loopen, doch gelukkig kwam het nog tydig tot stilstand. De voldoening der vliegers over het bereiken van hun doel na een vlucht van 5100 K.M. lengte en 34K> uur duur boven zee, was bui tengewoon. De radio-telegrafist Warner sprong als eerste uit het toestel, gevolgd door den tweeden bestuurder, kapt. Ulm, wiens woorden waren „Anybody got a smoke?" Kapitein Lyon, de navigator, sloeg spontaan zijn armen om kapitein Kingsford Smith. Smith kon echter geen woorden ge noeg vinden, om het prachtwerk van zyn navigator te pry zen. Hy verklaarde: „Lyon wist steeds te zeggen waar wij waren. Als ik uit alle ravigators der geheele wereld een keus moest doen, koos ik Lyon". Voor den start der etappe Fidzji eilandenAustralië, werd de Fokker door Smith overgevlogen naar de 20 mijl verder gelegen Naselai baai, waar het strand een prachtige lange start baan bood. De navigator en de marconist Warner, beide van Amerikaansche nationaliteit, zou den volgens de overeenkomst met Kingsford Smith, niet verder mee vliegen dan tot Suva. Daar nam hun taak een einde. Uit erkentelyk- heid voor de door beiden bewezen waarde volle diensten, verzocht Smith zyn makkers, of zy hem wilden vergezellen tot Sydney, hetgeen Lyon en Warner gaarne deden. Zij weigerden echter, heel sportief, om in de geschenken te deelen. die aan Kingsford Smith en Ulm werden gegeven, en ver klaarden, dat ze al rykelijk beloond waren voor „doing their job." Hoe een geneesheer zijn patiënt langs draadloozen weg behandelde Terwyi men op de „Cittë, di Milano" met de „Braganza" in draadlooze verbinding stond, om het rapport te ontvangen van de vliegeniers Holm en Larsen, die weer ge durende vier uren vergeefs hadden uitge zien, op de eerste plaats naar Nobile en zyn groep, maar vervolgens met niet minder zorg naar het overige deel der bemanning, terwyl zich dan tusschen de „Braganza" en de „Cittè," een dialoog aan het afwikkelen was, deed zich plots een zeer byzondere on derbreker hooren: Nobile! Hij had dit ge sprek mede beluisterd en hy had nu eenige belangryke mededeelingen te doen. Hy had de twee vliegtuigen gezien, maar niet alleen hierom onderbrak hy het gesprek. Nobile wenschte een medisch consult! Onmiddel lijk werd een marinier er op uit gestuurd dokter Garbini te zoeken en toen voltrok zich, wat nog niet zoo heel lang geleden als een wonder beschouwd zou zijn: dokter Garbini „behandelde" een patiënt (het be trof niet Nobile zelf, doch Cecioni), terwill de patiënt zich in de buurt van de Noord pool bevond. Voordat de dokter aankwam telegrafeerde Romagna aan Nobile gerust stellende mededeelingen. Toen arriveerde dokter Garbini. Romagna legde hem de vragen van Nobile voor c:r hij gaf de noodige voorschriften. Daarna kwam Nobile weer aan het woord. Hij deed de belangrijke mededeeling. dat hy reeds op den eersten dag van het veronge lukken kortegolf-berichten had verzonden maar hij was er zelf niet zeker van, dat deze berichten konden gehoord worden. Biagi had op het ys de noodige verbeterin gen aangebracht. Het was te begrijpen, dat het antwoord van Romagna begon met: „Bravo Biagi! Inderdaad hebben wy u in de eerste dagen niet kunnen verstaan. Ook de laatste drie dagen bleven wij zonder berichten." Het „onderhoud" eindigde met de verzekering, dat de drie stations (waarby dat van de „Hobby werd gerekend, dat echter niet veel presteeren kan) steeds angstvallig zullen biyven luisteren. De bekende Amerikaansche vlieger Bert Acosta, die met Balchen om beurten de Fokker „America" bestuurde op de Oceaan- vlucht uitgevoerd onder commander Byrd, is, zooals bericht, te Rooseveltfield, New- York, gevallen met de Fokker „Universal", toebehoorende aan Charles Levine. De oor zaak van dit ongeluk is geweest, dat Acos ta, die laag boven den grond kunststukjes maakte, op een moment niet voldoende ruimte meer onder zich had, om den Fok ker uit een side-slip op te trekken, met het gevolg, dat er ongelukken gebeurden. De vleugel was gebroken, terwijl het lan dingsgestel in den romp drong. Acosta en zijn passagier, mrs. Dorothy Walker, wer den vrij ernstig gewond naar het Nassau- hospitaal vervoerd, terwijl de andere inzit tenden, Donna Fay en capt. Purcell, na op het veld verbonden te zijn, huiswaarts kon den keeren. Indien het officieel onderzoek de beschul diging, dat Acosta roekeloos heeft gehan deld, als juist erkent, zal waarschijnlyk, naar het v,Hbld." verneemt, zyn vliegbrevet worden ingetrokken. Mogelyk voor goed, daar Acosta reeds voorwaardeiyk veroor deeld werd drie maanden geleden, toen hij ook te Chicago laag boven den grond stuntte. Ook een flinke boete zal dan het gevolg zijn. Al eerder werd Acosta tot ge vangenisstraf veroordeeld wegens roekeloos rijden met zyn auto, doch op voorspraak van commander Byrd, werd zijn straf toen veranderd in boete. Naar gemeld wordt, is uit het onderzoek naar de oorzaak van het vliegongeluk met een militair vliegtuig te Kopenhagen op 13 Juni, gebleken, dat geen der drie vliegers met een valscherm was uitgerust. Het bericht, dat alle drie de parachutes weigerden, is dus fantasie. Vermoedeiyk heeft de be stuurder het toestel, een Brandenburg-een dekker, in een onweerswolk overtrokken. Door een zwaren remous-klap moet de ma chine toen onderste boven zyn gegooid, met het gevolg, dat de bestuurder en de twee hem vergezellende kadetten, die gean van allen vastgebonden zaten, er byna gelyk- tijdig zijn uitgevallen. Het vliegtuig F. VII, waarmee de heer van Lear Black van Londen naar Kaapstad zou vliegen, doch dat wegens een defect aan een der vleugels te Cairo moest lan den, is, na gedemonteerd te zijn op het Duitsche motorschip „Havelland" te Port- Sedan ingescheept en gisteren te Amster dam aangekomen. De vlieger Scholte en de mecanicien Weber, die met het demontee- ren en het toezicht van het transport be last waren, maakten de reis met de „Ha velland" als passagiers mede. De buitengewone en algemeene vergade ring van den Algemeenen R. K. Landbouw- Bedryfsraad, die aanvankeiyk was vastge steld op 2 Juli, a.s. te Utrecht, zal in ver band met een vergadering van den Hoogen Raad van Arbeid dien dag niet plaatsvinden, maar een dag later gehouden worden en wel op Dinsdag 3 Juli a.s. te Utrecht, Aan het jaarverslag over 1927 van den Alg. R. K. Landbouwbedryfsraad, dat thans verschenen is, ontleenen wij het volgende: Het afgeloopen jaar kan niet beter wor den gekenschetst dan als: een heel stil jaar. Dat er geen schokkende gebeurtenissen zyn voorgevallen, stemt natuurlyk tot tevreden heid. Een vredesinstituut kan er zich slechts over verheugen, als het aan het einde van een jaar kan schrijven: de vrede .werd ge durende geen enkele maal verstoord. Dit is dus een gelukkig verschynsel voor onze Landbouw-Bedryfsraden. En nu ligt 't voor de hand, dat juist het bestaan der Bedrijfs- raden op de handhaving en het voortbestaan van grooten invloed zijn geweest. Reeds meermalen hebben wy er op gewezen, dat in het crediet onzer Bedrijfsraden moet wor den gebracht niet alleen wat zij positief tot stand hebben gebracht, en zelfs dit kan nog niet eens altyd aan .de groote klok gehan gen worden, omdat „stil werk" geen rumoer kan verdragen, maar ook tal van niet af te wegen dingen, moeilykheden en wryvingen die door het voortdurend met elkander in contact treden zyn voorkomen, terwijl ze anders misschien wel zouden zyn ontstaan en tot uiting gekomen. f Van den anderen ikant moeten wij op on ze hoede zyn, dat de stilte, die in en om on ze Bedryfsraden heerscht, geen stilte-des- doods wordt. Ons bestaansrecht is reeds dub bel en dwars bewezen, voor ons bestaan en. ons voortbestaan moeten we echter voort, durend biyven waken. Thans meer dan ooit, want juist den laatsten tyd komt de grond gedachte onzer Bedryfsraden samenwer king tusschen de bedryfsgenooten, werkge vers en werknemers weer opnieuw sterk op den voorgrond. Zoowel hier te lande als In andere landen. Wij herinneren hier aan de opzienbarende woorden, kort geleden door een der meest vooraanstaande Duit sche groot-industrieelen Dr. Silverberg ge. sproken, waarin hy wees op de kentering, die zich in den geest der Duitsche onder, nemerskringen heeft voltrokken en zeide, dat het heil van het land slechts bereikbaar. ZONDAG 24 JUNI HILVERSUM 1060 M. i.oo2.30 Lunchmuziek door het Trio Rentmeester. 3.00 Aansluiting van het Kur- haus te Scheveningen. Het Residentie-orkest o.l.v Ignaz Neumark. Lilli Herz, piano. 4.455.30 Lezing door D. J. v. d. Ven Midzomer, St. Jan en Schutterfaerten. 5»30—6.45 Concert door het Omroep-orkest. Rich v. Helvoirt-Pel, bariton. 7.00 V.P.R.O.-uitzending. 8.00 Persber. en sport-uitslagen. 8.15 Aansluiting van het Kurhaus te Scheveningen. Solistenconcert. Het Residentie-orkest o.l.v. Prof. Schneevoigt en Georg Vollerthun. Meta Glas-Villaret, zang. Orkestbegel. o.l.v. Georg Vollerthun, die tevens zijn eigen werk diri geert. HUIZEN 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. (K.R.O.-kerk- dienst om 10.30, 1870 M.) 8.30 N.C.R.V. Morgen wijding o.l.v. Ds. J. J. L. Duijvendak. 10.30 K.R.O. Kerkdienst in de St. Annakerk te Amsterdam. Gezon gen wordt de „Missa Solemnis" in honorem St. Fran- cisci Cantatoris Seraphici, van Ph. Loots, voor 4 man- nenst., door 't Parochiale zangkoor der kerk o.l.v. Joh. Kroese. H. Tolhuis, orgel. Predikatie door den Zeer Ee-w. Heer P. Berlage Johannes de Dooper en onze tijd. Na de H. Mis wordt gezongen „Laudate Dominum", van Jan Nieland. Als naspel „Beneaictus", van Reger. 12.301.30 K.R.O. Lunchmuziek door het Trio Win kels. 1.302.00 K.R.O. Literair halfuurtje door B. J. Koideweij, architect te Voorburg. Boekbespreking. 2.30—4.30 K.R.O. Concert in „Artis", door de Staf- muziek van het 5de Regiment Infantrie. J. R. v. d. Glas, kapelmeester. 4.305.00 Ziekenuurtje door A. Scheermakers, leeraar ah. Seminarie „Ypelaar" te Gin- neken. 5.50 N.C.R.V. Dienst in de Ned. Hcv. Kerk te 'sGravenhage. 7.308.00 K.R.O. Causerie door Mr. E. Deurvorst Het ontstaan van de Nederlandsche Ijzer-industrie. 8.00 K.R.O. Concert. Met Patro- naats-orkest „St. Caecilia" te Amersfoort. Muzik. leiders. Kapelaan H. J. J. M. v. Straelen en L. Wielaert. Mej. Marcelli Nencki, mezzo sopraan. Kapelaan H. J. J. M. v. Straelen De muzikale vor ming van onze patronaatsjeugd. 10,00 Persber. 10.45 K.R.O. Epiloog door een klein-koor o.l.v. Jos. N. Pickkers. DAVENTRY 1600 M. 3.50 Concert „Midsummer Day". Het Omroep-orkest en Elsie Suddaby, sopraan. R. Maitland, bas, 5.35 Gedichtenvoorlezing „Shelley en Keats". 6.056.50 Bach-cantate „Mij Spirit was in heaviness". E. Suddaby, sopraan. T. Pickering, tenor» R. Maitland, bas. Het Omroep-koor en -orkest. 8.20 Studio-kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.xo Nieuwsber. 9.25 Concert door de Militaire kapel. E. Coleman, alt. E. Bartlett en R. Robertson, pianoduet ten. 10.50 Epiloog. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 12.20 Religieuse uitzending. 1.05a.io Orkestconcert. 4,505.30 23 21/6. Dansmuziek. 8.5011.20 Concert. Orkest M. Boulay en Benoit, altviool. Mme. Blanc-Audra, zang. LANGENBERG 469 M. 9.2010,20 Morgenwijding. 12.351.20 „Zur Sonnenwende" cantate voor 3 stem men. 1.202.50 Orkestconcert. 3.354.20 Piano concert van Bach. 4.5c6.20 Concert Dubbelkwartet „Liederperle" en de mandolineclub van Keulen. 8.30 „Die Jahreszeiten", oratorium voor koor, soli en orkest van Haydn. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. ZEE SEN 1250 M. 6.50 Morgenconcert. 9.20 Morgen wijding. 5.206.50 Orkestconcert. 8.3510.50 „Die Jahreszeiten", oratorium voor koor, soli en orkefl van Haydn. Het Stedelijk orkest Duisburg, Koorvereeni- ging en solisten. Daarna tot*i2.5o Dansmuziek. HAMBURG 395 M. 6.308.20 Morgenconcert. 9.33 Morgenwijding. 12.00 Orkestconcert. 1.20 Orkest concert. 3-20 Orkestconcert. 5.50 Orkestconcert. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Cabaret. BRUSSEL 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 6.50 Trioconcert. 8,35—10.35 Concert. Orkest. Mile. Dja- nel en M. Perea, zang. ■vSj) Steec/s /zet JV/euwste in JlacCio. VaA/ïitrtcf/pe /ferricf/z/ipen MAANDAG 25 JUNI HILVERSUM, 1060 M. 12.30-2.00 Lunchmuziek door het Trio Verheij. 4.405.55 Kinderuurtje o.l.v mevr. Ant. v. Dijk. 6.007.15 Concert door het Om - roep-orkest. 7.157.45 Fransche Olympiadeles. 8.15 Aansluiting van het Kurhaus te Scheveningen. Volksconcert. Het Residentie-orkest o.l.v. Ignaz Neu- makr. Willem Merckenrath, bariton. Voor de pauze fragmenten uit de „Meistersanger", „Parsifal" en „Wal kure". Daarna Symphonie „Aus der neuen Welt", Dvo rak. 10.00 Persber. HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. (Uitsluitend NC* RV-uitzendingen). 12.301.45 NCRV. Orgelcon cert door M. Postma. 4-005.00 NCRV-Zieken- uurtje o.l.v. Ds. D. G. V. L. Roder. 6.157.00 Cur sus Fotografie door A. Boer. ---- 7.^ 8.00 Zanpcursu^ door Jac. Ph. Caro. Cbnu^rt. Mevr. H. Helder manSmit, piano Dirk Vos, viool. li. Deelstra, orgel. DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerktiia::at. IX.20 Gramofoonmuziek. 13.20 Ballade-concert (sopraan bariton). 12.50 Dansmuziek. 1.303.20 Orgel concert. 2.50 Causerie. 3.20 Mu ziek. 3.25 His- tor. causerie. (Tusschen 3.50 en 5.20 en van 6.206.40, tevens van 7.057.30 verslag van de wedstrijden (ten- ris) in Wimbledon). 3.40 Muziek. 3.50 Met Mar- guer. Morgan Trio. 4*20 Dansmuziek. 5.20 Huis- houdpraatje. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Het Marguer. morgan Trio. 6.40 Voor padvinders. 6.50 Nieuws- ber. 7.05 Het Marguer. Morgan Trio. 7.20 Dram» critiek. 7.35 Moderne Engclsche liederen. J, Thorne, bariton. V. Williams' werken. 7.45 Fransche causerie* 8.05 G. Gerrad, komiek. 8.20 Het „British W<i* men's Symphony Orchestra" (Dames-symphonie«<lf* kest). 9.20 Nieuwsb. 9.35 Lezing I remember. 9.50 Nieuwsb. 9.55 Vaudeville. 10.15 „Aïda" 3e acte. xo.45 Vaudeville. Dans-orkest en variété solisten.11,2013.30 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M' 10.50—ix.oo Gramofoonmuziek. 12.502.10 Orkestconcert. 4-055,05 Trio-concert. 9.0511.20 „Rip", operette van Planquette. Orkest, koor en solisten. LANGENBERG, 469 M. 1.252.50 Orkestconcert. 6.qo7.15 Orkestconcert. 8.30 „At*-- ii? ndiïu Gar ten", Oostersche gedichten. Rudolf Kicfh, spreker. Werag-orkest. Daarna tot 13.20 dansmuziek. ZEESEN, 1250 M. 12.20j.20 Lezingen. 5.306.20 Orkestconcert. 6.208.05 Lezingen. 8.50 Program ma uit Warschau. Orkest o.l.v. G. Fitelberg. De War- schauer Philharmonie. 10.50 Sluiten. HAMBURG, 395 M. 6.15 Orkestconcert. 7.20 Po pulair concert. 8.20 Vocaal concert. 9.20ir.30 Vocaal concert. Liederen en aria's door Alfr. Strauss. BRUSSEL, 509 M. 5.20 Gramofoonmuziek. 5.50 Orkestconcert. 6.50 Trio-concert, (piano, viool, cello). 8.35 Gramofoonmuziek. 8.5010.35 Con cert in het Casino te Spa. SPECIALISTEN - Tel. 14609 - HAARLEM PHILIPS, Telefunken en R. M. Toestellen was door een vertrouwensvolle samenwer king met de arbeiders. Er zijn er in Novem ber 1927 door een groep Engelsche groot ondernemers geen besprekingen Ingeleid met het Engelsche Vakverbond, eveneens om te komen tot samenwerking tusschen de ondernemers-werkgevers en de arbeiders? Dit Engelsche voorbeeld is hier te lande ge volgd door het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, dat onlangs een uitnoodiging richtte tot de vakcentrales der arbeiders, om besprekingen te voeren over de mogeiykhaid tot pverleg en samenwerking op verschil- lendè terreinen, waarbij de belangen van ondernemers en arbeiders beide zijn betrok ken. En ten slotte schynt de R. K. Staats party de verhouding tusschen werkgever en werknemer in het bedryfsleven in de sfeer der practische politiek te willen brengen, want voor de vergadering van den Partij raad der R. K. Staatsparty zyn een 4.tal praeadviezen uitgebracht door Dr. J. van Beurden, J. Kuiper, Prof. Mr. Dr. Ch. Raaymakers en Mr. M. P. L. Steenberghe over „De taak van den wetgever in den te- genwoordigen tyd ten aanzien van de ver houding tusschen werkgever en werknemer In het bedryfsleven." Er is dus belangstel ling te over en daarom is er thans minder dan ooit reden, om te twyfelen aan de zege viering van de heerlijke beginselen, waarop onze Landbouw-Bedrijfsraden staan ge bouwd. Voortwerken met geduld en volharding zy dan ook onze leuze in het nieuw ingetreden vereenigingsjaar. De wnd. directeur-generaal van den land bouw brengt ter kennis van belanghebenden, dat met ingang van 1 Juli a.s. ook reuzel, bestemd voor uitvoer naar Duitschland, als mede voor uitvoer naar Italië bestemde reu zel, vergezeld moet zyn van eene ambtelij ke veeartsenykundige verklaring, vermelden de, dat zij afkomstig is van varkens, welke vóór en na het slachten zijn gekeurd en ge zond bevonden en, voor zooveel voor Duitsch land bestemde reuzel betreft, niet geraffi neerd is. De voor deze verklaringen benoo- digde etiketten en formulieren worden van Rykswege aan de betrokken ambtenaren ver strekt. In verband met het bovenstaande wordt hun, die het voornemen hebben na 1 Juli a.s. reuzel naar bovengenoemde landen uit te voeren, verzocht hiervan vóór 27 Juni a.s. mededeeling te doen aan den directeur van den Veeartsenykundigen Dienst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10