STADSNIEUWS KENNEMERLAND UIT DEN OMTREK 'ÈRDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 23 JUNI 1928 BLADZIJDE 3 Het gemeentebestuur EN DE N. Z. H. T. M. De correspondentie De tram- en autobuslijnen in Haarlem Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerland BREESTRAAT 121 - BEVERWIJK - Tel. 2213 DUIVENSPORT Oevonden dieren en voorwerpen INGEZONDEN SANTPOORT HILLEGOM HAARLEMMERMEER ZANDVOÓRT BEVERWIJK IJMUIDEN OVERVEEN Processie naar O. L. Vr. ter Nood Het raadsstukje, waarin de meerderheid l? B. en W. den gemeenteraad in over ging geeft aan de N.Z.H.T.M. con- Ssie te verleenen voor de exploitatie van 'tobuslijnen, is niet erg duidelijk. Daartoe in staat gesteld door ons gemeen- Oestuur, waarvoor wij onzen hartelijken *lk betuigen, hebben wij de tusschen gemeentebestuur en de Directie der Z.H.T.M, gevoerde correspondentie kun- inzien. Wij ontleenen er het volgende aan. De correspondentie is te splitsen in twee el onderscheiden deelen n.1. die, welke '6td gevoerd vóór de raadsvergadering van Februari j.l. en die welke daarna gevoerd erd. In de vergadering van 8 Februari 'sloot de raad, niet tot gemeentelijke ex citatie van autobussen over te gaan. De öór dien datum gevoerde briefwisseling kl vooral betrekking op de te stellen ?Ucessievoorwaarden, bijaldien aan de N. •H.T.M. concessie zou verleend worden. De tramdirectie maakte echter bezwaar :Sen verschillende voor haar exploitatie te bezwarende bepalingen. Na 8 Februari ;bben B. en W. andere bepalingen ont- °rpen, waarin voor het meerendeel aan e bezwaren van de N.Z.H.T.M. was tege- bet gekomen. In de vergadering van 8 Februari besloot e gemeenteraad omtrent de verdere plan- :6n alsnog het oordeel van de tramcommissie 1 te winnen. In het lijvige dossier, dat op deze zaak trekking heeft, vinden wij dit advies de tramcommissie aan den gemeente- Pad. Het luidt als volgt Oordeel der Tramcoramissie. ,De commissie voor de Tramplannen is i de bespreking van het autobus-vraag- 'ik uitgegaan van de gedachte, dat de 'test wenschelijke toestand in 't algemeen 'tl zóódanige is, waarbij de verschillende }rkeersmiddelen binnen de gemeente in 1 hand zijn. In dat licht bezien meende zij, dat hier 1 de eerste plaats het oog moest worden 'ticht op de N.Z.H.T. Mij, waarbij dan keuze zou moeten worden gedaan tus sen de vorming van een gemengd bedrijf de verleening eener concessie. Omtrent de oprichting van een gemengd Ijlrijf, de bedrijfsvorm, welke na de af- 'IZende beslissing van den Raad omtrent krieentelijkc exploitatie de meeste zeggen- flap voor de gemeente waarborgt voor- ,°pig alleen voor de exploitatie van autobus sen, op den duur misschien ook van enkele Sr te nemen tramlijnen staakten de ?tnmen. Een meerderheid der Commissie sprak lch daarna uit voor de verleening van '^cessie aan de N.Z.H.T.Mij. De tramcommissie bestaat uit de heeren A. Reinalda, voorzitter W. A. J. v. d. '3mp, W. J. B. van Liemt, M. A. de Braai W. Koppen. Op den 5den April 1928 werd daarop °»0r B. en W. van Haarlem een brief ver- Jjlden naar de Directie der N.Z.H.T.M. ij luidde als volgt B. en W. polsen de N.Z.H.T.M. »Door ons, B. en W. wordt ernstig over igen alsnog den Raad voor te stellen aan 'pe Maatschappij de exploitatie van auto- lijnen binnen deze gemeente op te-dra ft. In verband daarmede zien wij gaarne Oedig van u tegemoet een kaart van Haar- ■h na de grensuitbreiding, waarop de lobuslijnen zijn aangegeven. De ontwerp-concessie-voarwaarden zul*- .1 wij u spoedig ter kennisneming toezen- éti." Deze ontwerp-concessie-voarwaarden volg en bij missive van 9 April 1928. Antwoord der N.H.H.T M. Dato 25 April 1928 werd van de directie er N.Z.H.T.M. een schrijven ontvangen, aaraan wij het volgende ontleenen ..In aansluiting aan de op Maandag 1.1. ?et de Heeren Wethouders Reinalda en ftngenberg gehouden besprekingen meenen ?'j eerst onze meening te moeten herhalen, ft eene juiste traceering der autobuslijnen Cchts mogelijk is, indien daarbij tege- ''kertijd de wijziging van het tramnet in het b? wordt gehouden. Beide vervoersmidde- •1 zullen toch tot taak hebben gezamenlijk ;et verkeer binnen Uwe Gemeente zoo 'P?d mogelijk te bedienen. Waar nu een 'iziging der tramlijnen zeer zeker noodig en "Cnschelijk is en derhalve op eene onge- hjzigde handhaving van het bestaande 'itnnet niet zal kunnen worden gerekend, de beoordeeling der in te stellen auto- aslijnen ook slechts mogelijk zijn, indien de ^'izigingen van het tramnet in beginsel bllen zijn vastgesteld. In verband hiermede hebben wij de eer hierbij over te leggen een kaart Uwer ^?meente, waarop de door ons gedachte "''izigingen der tramlijnen en de nieuw 'Itworpen buslijnen zijn aangegeven. Volgens dit ontwerp zullen worden ge- '*ploiteerd Tramlijnen I. Bloemendaal Kleverpark Station Gr. Markt den Hout Heemstede. II. Soendaplein Station Wilhel- 'nastraat Leidschevaart. III. Overveen—ZijlwegVerwulft. IV. A'damsche poortTempelierstraat— jêidschevaart, als onderdeel der exploitatie "'damHaarlemZandvoort. Buslijnen s A. Oud-Schoten Station Jansweg PaarneA'damsche kwartier. B OverveenJulianawegLeidschè kwar- 'erKampervestA'damsche kwartier. Zooals uw college duidelijk zal zijn, vor- ?.ftt de exploitatie der aangegeven tram den I en II eene wijziging en daarmede 'tienhangende uitbreiding van het tram- Jagenpark zal echter reeds thans of bij le invoering der autobuslijnen, naast de ^staande lijn BloemendaalKleverpark pation, de lijn StationWilhelminastraat jHdschevaart in exploitatie kunnen worden gnomen, waarbij dan de ceintuur en de lijn 'ationOverveen zullen worden opgeheven. [..Voor de opheffing van laatstgenoemde ;lft zal de medewerking van den Minister ftodig zijn, welke bij invoering der auto- aslijn B naar onze meening zal mogen wor th verwacht. t Voorts wordt in dit schrijven nog een .•dactiewijziging gevraagd van art. 20 der !euwe concessievoorwaarden en een wijzi- ftg van art. 40 van de voorwaarden. B. en W. wenschen geen beslissing over de tram lijnen Mei 1928 werd de volgende beslissing te nemen omtrent de door u voor gestelde wijzigingen der Tramlijnen. Vast koppeling der beslissing over de autobus lijnen aan die over de tramlijnen komt ons daarom niet geraden voor. De door u voorgestelde autobuslijnen kunnen bij ons geen instemming vinden, omdat daardoor het plaatselijke verkeer niet voldoende zou worden gediend. Dit geeft ons aanleiding u hierbij over te leggen eene kaart van Haarlem vóór de grenswijziging, waarop zijn aangegeven de aütobuslijnen, welke wij gaarne in exploitatie zouden zien gebracht met dien verstande, dat als ge volg van de grenswijziging het eindpunt van lijn I zou moeten worden verlegd naar het Oranjeplein of omgeving, het beginpunt van lijn II naar de brug over de J. Gijzenvaart en het eindpunt naar de Blauwe brug, terwijl lijn III zou moeten worden doorgetrokken met eindpunt aan het Noorder Buiten- Spaarne. Tegen de door u voorgestelde wijziging van art. 20 der ontwerp-voorwaardec bestaat bij ons geen bezwaar. Met de door u voorge stelde wijziging van art. 42 dier voorwaarden kunnen wij ons echter niet vereenigen. Hand having dier voorwaarde, zooals zij door ons werd ontworpen, blijft ons noodzakelijk voorkomen. Wij zouden het op prijs stellen thans voor 17 dezer van u te mogen vernemen of u be reid is reeds vóór eene beslissing omtrent de voorgestelde wijzigingen in de tramlijnen is genomen, de exploitatie van de door ons gewenschte autobuslijnen in de handen te nemen onder de u bekende voorwaarden, waarvan dan art. 20 zou zijn te wijzigen als door u werd voorgesteld. ontkennende beantwoording zullen wij tot ons leedwezen genoodzaakt zijn de onderhandelingen te dezer zaken als geëin digd te beschouwen." De directie der N.Z.H.T.M. dringt aan op beslissing Dato 22 Mei 1928 ontvingen B. en W. dezen brief. „Uit den door uw College uitdrukkelijk uitgesproken wensch tot vaststelling van het autobusnet te komen, afgescheiden van de aan te brengen wijzigingen in het tramnet, zoude kunnen worden afgeleid, dat uw Col lege de wenschelijkheid om tot deze wijziging van het tramnet mede te werken, niet meer gevoelt, dan wel van meening is, dat deze wijziging geheel buiten de beoordeeling van uw College of uw gemeente ligt. Beide opvattingen zouden wij zeer betreu ren. Onze Mij. en de met haar verbonden Mij.exploiteeren een vrij uitgebreid tramweg- net in uwe gemeente en hare omgeving. Het is onze wensch, dit net zooveel mogelijk aan te passen aan de bestaande en zich ontwikke lende verkeersbehoeften. Nu dit door ver schillende omstandigheden niet uitsluitend met tramlijnen mogelijk is, zijn wij bereid voor zooverre dit rationeel kan worden ver langd, buslijnen in te stellen. Wij zijn en blij ven daarbij van meening, dat de traceering van beide vervoersnetten zooveel mogelijk in onderling overleg tusschen uw gemeente en ons moet geschieden, waarbij echter voor opgesteld zal moeten worden, dat beide ver voersmiddelen elkaar aanvullen. Het exploi- teeren van lijnen meer of minder naast elkaar zal derhalve van ons niet verwacht kunnen worden en naar ons voorkomt in het alge meen belang ook niet gevorderd mogen wor- dcn. Bovenstaande wellicht wat uitvoerige uit eenzetting zal uw College duidelijk maken, dat wij bij de beoordeeling van het tracé der buslijnen rekening blijven houden met het bestaande tramnet en de daarin gedachte wijzigingen. Zoover wij uit uw schrijven kunnen qp- maken, werden door uw College ontworpen drie buslijnen en wel I. Kleverlaan Kleverparkweg Sta tion P. Kiesstraat Zijlweg Raaks Leidschebuurt kwartier Leidschevaart Bosch en Vaartkwartier. II. Oud Schoten Rijksstraatweg Velserstraat Schotersingel Station Ged. Oude Gracht Z. Buitenspaarne Bakkerstraat KI. Houtweg Blauwe Brug. III. N. Buitenspaarne Station Kou- denhorn Spaarnoogstraat A'damsche poort Slachthuisbuurt. Tot onze spijt meenen wij in het licht van het bovenstaande ons bezwaarlijk met de voorgestelde lijnen te kunnen vereenigen. Het gedeelte Kleverlaan Station van bus lijn I volgt toch in hoofdzaak de bestaande tramlijn BloemendaalStation, het verkeer tusschen het Station en het Stadscentrum eenerzijds en de Leidschevaart en Bosch en Vaartkwartier anderzijds zal bij instelling van een tramlijn Station Wilhelmina straat Leidschevaart geen nadere ver zorging behoeven. Het gedeelte Station Blauwe brug van buslijn II geeft verbinding van het Haarlemmer- en Zuiderhoutpark met het centrum der stad en met het Station, welke echter reeds door de bestaande tram lijn Heemstede Station voldoende wordt geboden. Ket tracé van buslijn III geeft naar onze meening niet de voor het A'damsche en het Slachthuiskwartier gewenschte verbinding met het stadscentrum. Wij meenen met bovenstaande opmerkin gen ten aanzien van de ontworpen lijnen te mogen volstaan en zouden 't dus toejuichen indien uw College het ons mogelijk zou kun nen maken, een gewijzigd plan, dat dan slechts het tramnet aanvullende lijnen zou moeten bevatten, te kunnen aanvaarden. Mocht dit toch mogelijk zijn, dan ware de exploitatie van al de vervoermiddelen in Uwe stad in één hand verzekerd, waarmede een blijvende exploitatie en de belangen van het reizend publiek naar onze meening zeer zeker zullen worden gebaat. Wij verheugen ons erover, dat de concessie voorwaarden, waaronder die buslijnen zou den kunnen worden geëxploiteerd, door ons kunnen worden aanvaard. Wij zouden wel gaarne gezien hebben, dat ten aanzien der toekomstige uitbrei dingen de door ons aangegeven bepaling zoude kunnen zijn opgenomen. Nu Uw Col lege daartegen echter bezwaar heeft, willen wij op het opnemen dezer bepaling niet blij ven aandringen. Wij meenen dit schrijven te moeten beëindigen met de verwachting uit te spreken, dat, ofschoon wij ons met het bij Uw schrijven gevoegde plan niet kunnen vereenigen, de motiveering daarvan U toch alle aanleiding zal kunnen geven, ten deze in nader overleg met ons te treden. hebben gevonden eenig nader overleg om trent de route der buslijnen niet achterwege mag blijven. Ingewijden zullen na dit advies en den brief aan de N. Z. H. T. M- met eenige span ning verwacht hebben wat B. en W. nu aan den Raad zouden voorstellen. Het antwoord kregen zij in het raads stukje van 7 Juni j.l. B. en W. stellen daarin voor concessie te verleenen aan de N. Z. H. T. M., maar de traceering der autobuslijnen over te laten aan B. en W. Hierop doelden blijkbaar eenige raads leden, die spraken van een reuzenzwaai, dien B. en W. gemaakt zouden hebben in de rich ting van de N. Z. H. T. M. J. G. N. Leus 12e; W. Smit 13e; T. Cornet 14e; J. v. Kordelaar 15e; Eerste Duif te 4 u. 26 min., iftet een snelheid van 1135 ,M. per minuut, laatste prijswinner 5 u. 28 min. ||ief door B. en W. aan de Directie der N.Z. Den lOen £f door B. 'T.M. verzonden i »»Naar, aanleiding van uw nevensvermeld flrijven deelen wij u mede, dat het niet gelijk is ook niet in beginsel reeds nu eene Eindadvies der Commissie voor de Tramplannen. Den 30sten Mei 1928 bracht de Commissie voor de tramplannen het volgende advies uit De commissie voor de tramplannen, bijeen ter bespreking van het antwoord der N. Z. H. T.Mij. d.d. 22 Mei j.l., in zake autobus exploitatie, was verdeeld omtrent den nu verder te volgen weg. Eenerzijds vond men het beter thans de onderhandelingen met genoemde Mij. af te breken, nu is gebleken, dat de auobuslijnen door deze Mij. niet zoozeer als zelfstandig stadsverkeersmiddel dan wel als aanvulling op het eigen tram net zijn bedoeld, hetgeen men in beginsel onjuist achtte. Anderzijds was men van oordeel dat, nu partijen elkaar ten slotte op de hoofdpunten Intercommunaal. I*i de „Opr. Haarl. Crt." van gisterenavond wordt eveneens de tram- en autobuskwestie besproken. Na met waardeering gewaagd te hebben van het feit, dat de „N. Haarl. Crt." dit vraagstuk heeft durven aansnijden, stelt onze collega vast, dat wij ons hebben uitgesproken vóór het plan-N. Z. H. T. M. Het is mogelijk, dat wij, innig overtuigd van de noodzakelijkheid, dat Haarlem nu eindelijk van zijn verkeersmisère moet worden ver lost en een keuze doende uit het tweetal voorstellen, dat den raad nu wordt voorge legd, het is mogelijk, dat wij sterk de voor- óeelen van het plan-N. Z. H. T. M. op den voorgrond hebben gesteld boven het Brock- way-plan, dat o.i. niet zoo goed is, maar wü stellen er prijs op, uitdrukkelijk vast te leg gen, dat dit een zeer subjectieve, een zeer. persoonlijke meening is en dat wij ons best kunnen voorstellen, dat anderen de voor keur aan het Brockway-plan geven. Wij kun nen ons voorstellen, dat er anderen zijn, die met de N. Z. H. T. M. niet in zee kunnen of durven gaan. Wij zullen er dan ook geen traan om laten als niet de N. Z. H. T. M., maar een ander de concessie verkrijgt. Bij ons weegt primair het algemeen gemeentebelang, het is nu vóór alles noodzakelijk, dat de raad niet lang meer talmt met Haarlem uit zijn onduldbare verkeersellende te verlossen. De „Opr. Haarl. Crt." wijst er in zijn artikeltje op, dat de „N. H. Crt." verwaarloosd heeft, den noodigen nadruk te leggen op het feit, dat het gemeentebestuur bij goedkeu ring van het N. Z. H. T. M.-plan, zeggen schap over de tramlijnen verliest, omdat de lijnen dan intercommunaal worden en dus onder toezicht van den Minister van Water staat komen. Dat Haarlem, noodgedwongen, geen directe Zeggenschap meer zou hebben over het tram net vinden wij Zoo erg niet. Moet men zich, vragen wij ons af, in een gemeente als Haarlem blind staren op zulk een ongerief? Moeten wij in een snellen tijd, als waarin wij leven, niet ontgroeid raken, aan den lust in dergelijke zaken te willen meepraten? Haarlem is veel te klein om er een locaal tramnet voor te ontwerpen. Noodzakelijk zullen er intercommunale lijnen moeten zijn, want Haarlem is bij uitstek aangewezen op zijn omliggende gemeenten en de omliggende gemeenten zijn op Haarlem aangewezen. Haarlem is met den omtrek samengegroeid en moet er mede verbonden zijn. Er zullen dus noodzakelijk interlocale autobus- of tramlijnen moeten zijn. Tegenhouden gaat niet tenzij men een benepen stadspolitiek gaat voeren. Bovendien: het zal niet baten of Haar lem's gemeentebestuur hu tracht de iriter- localiseering van het tramnet tegën te hou den. Immers het tramnet is op den huidigen dag reeds feitelijk intercommunaal. Het eindpunt der E. S. M. ligt volgens de concessie-voor waarden nabij het Station-Haarlem. Op deze lijn kan de directie dus een tram verbinding, Station- Wilhelminastraat- Leid- sche Vaart- Zandvoortschelaan maken; de lijn SoendapleinHeemstede is ook inter communaal, en de lijn Station-Baarlem-Bloe- mendaal ook, over de vraag of de Ceintuur baan interlocaal is verschilt men van mee ning, maar aangenomen wordt, dat zij inter locaal is; de tramlijn OverveenVerwulft is ook interlocaal. Niets staat dus de Directie der N. Z. H. T. M. in den weg om het tram net, ook tegen den zin van den raad in, niet alleen nog meer interlocaal te maken, maar precies aan te leggen, zooals het plan-N. Z. H. T. M. aangeeft. Dat zal ook gebeuren, maar veel verkieselijker is het, dat het gebeurt met medewerking van den raad. Waarom moet Haarlem trouwens zooveel prijs stellen op medezeggenschap? De arbeids voorwaarden van 't personeel worden gere geld door den Minister van Waterstaat en de personeelsorganisaties zien dat liever dan dat verschillende gemeentebesturen daarover moeten gaan oordeelen. Bij de belangen van het verkeer, de routes, de tarieven, het aantal ritten, enz. dekt in den regel het belang van de tram-directie het publiek be lang. Beter is *t te zoeken de goede samenwerking met de tramdirectie op andere wijze te be vorderen. Er is in ons blad reeds de aan dacht gevestigd op een gemengde com- missiè, waar deskundige mannen met elkaar de verkeersbelangen bespreken. Misschien is een dergelijke voorwaarde in de concessie voorwaarden öp te nemen. Deze commissie van toezicht, Waarin het gemeentebestuur in de meerderheid is, zou b.v. een min of meer beslissende stem kunnen hebbeh over de vraag of al of niet verlenging van de con cessie verleend moet worden. Zooals bekend is, wordt de concessie voor 5 jaar verleend en kan daarna verlengd worden. Een derge lijk dreigement niet alleen van intrekking der concessie, maar tevens van instelling eener met de N. Z. H. T. M. concurreerende maatschappij zal heilzaam kunnen wer ken op frivole bokkesprongen van de tram directie. Wij zien dus niet in, waarom men te Haar lem zoo streng vast moet houden aan een locaal tramnet. Wat zal ons nageslacht over eenige tientallen jaren trouwens zeggen als ons verkeersnet door deze zienswijze totaal verkeerd ligt? .Misschien wenschen sommigen een concur reerende maatschappij om de N. Z. H. T. M. in bedwang te houden, maar wij gelooven niet, dat daarmede het algemeen belang van Haarlem zal worden gediend. Hierboven heb ben wij trouwens uiteengezet, dat wellicht daarvoor een ander middel te vinden is in een Raad van Toezicht. B. en W. zouden dezen Raad kunnen zijn, maar onze bedoe7 iing is meer een college van vertegenwoor digers van tram en gemeentebestuur in het leven te roepen, dat regelmatig met elkaar confereert en wederzijdsche misverstanden voorkomt. Een college, zooals er in èen ge mengd bedrijf zou geweest zijn. HAARL. POSTDUIVENBOND Bovengenoemde Bond hield een wedvlucht vanaf Fontainébleau afstand 461 K. M„ "waaraan .werd deelgenomen met 1060 duiven, welke te 8 uur 10 min. werden losgelaten, de eerste 100 prijzen werden als volgt gewonnen: J. W. Radsma le, 90e; E. Paap 2e; J. J. Doegals 3è; P. Brakel 4e, 13e, 39e; H. Boers- ma 5e, 7e; H. P. v. d. Pol 6e; H. Holsken 8e; P. Boeree 9e, 62e, 93e; J. Libbenga 10e; J. Fienstra lie; J. G. v. Leuven 12e; C. Laar man 14e; J. J. Petrie 15e, 40e; W. Petrie 16e, 24e, 60e, 65e, 6'6e; A. J. Verdonschot 17e; J. J. v. Staveren 18e, 39e; J. de Vries 19e, 25e, 36e, 50e, 55e, 83e; C. Kortekaas 20e; W. Eek hof 21e; R. Slot 22e, 94e; Sandifort en Stap horst 23e; J. J. v. d. Linden 26e; J. J. v. d. Meyden 27e; W. Keur I 28e, 86e;D. Smit 29e; H. Fikkert Jr. 30e; 43e, 58e, 98e; W. Dorsman 31e J v. d. Broeke 32e; J. Klumper 33e; J. Verver 34e; H. Lansdorp 35e; C. v. Meurs 37e; P. A. Bosse 38e, 71e; H. Stappers 41e; G. J. v. Tongeren 42e; J. v. Pol 44e, 92e; J. J. Keur 45e; P. Koning 46e; M Grifrieon 47e; D, Baas 48e, 76e; H. Vellinga 49e; M. Luyken 51e; M. Mes 52e, 77e; F. J. Louren- 'burg 53e; M. Fehres 54e; A. J. Timmermans 56e; L; Gimbrere 57e; H. Lansdorp 59e; Jac. Kroon 61e; P. J. V- Daalen 63e; J. Dorsman 64e; H. M. Willlemse 67 e; J. T. A. Wilten 68e; B. Gort 69e; P. Rosemeyer 70e; H. Hos 72e; H. J. v. d. Kort 73e; H. Heesemans 74e; Gebr. de Leeuw 75e, 87e; W. Spoor 78e; A. H. Kramers 79e; W. Draayer 80e; M. Burger 81e; H. Bannink 82e; A. Dorsman 84e, 91e; B. v. d. Meer 85e; P. Kok 88e; M. Kuiper 89e; Jac. Hart 95?; P. Twigt 96e; H. v. Ol- denmark 97 e; A. v. Zadel 100e; Eerste duif te 12 uur 48 min., met een snelheid van 1658 meters per minuut, laatste (212e) prijswin- neer te 1 uur 29 min. VEREENIGING VAN POSTDUIVENLIEF- HEBBERS „DE LUCHTGIDS" TE HAARLEM Bovengenoemde vereenlging hield Zondag; 17 Juni een wedvlucht vanaf Chatauroux, Frankrijk, afstand 655 K.M. waaraan werd deelgenomen met 71 duiven, welke te 6 uur; 50 min. werd in vrijheid gesteld. De prijzen werden als volgt behaald: -r;i K. Wits le; A. J. Timmermans 8e; W.s Spoor 3e; H. Bannink 4e; Jan J. Lasschuit 5e, 7e; P. Verputten 6e, le; J. v. d. Pol 8e; H, v. Oldenmark 9e; J. J. v. Staveren 11e; Terug te bekomen bij: Zaal, Frans Halsstraat 54, jonge herders hond; Knoop, Oosterstraat 24, zwart-geie hónd; Brederode, Jacobijnestraat 7, jonge herdershond; Zieren, Amsterdamstraat 51, bruine hond; Veldhuizen, Oosterstraat 28, kellnersjas; Van Westrenen, Harmenjans- weg 109 rd, witgrijze poes, gebracht naar de Kennel Fauna;' Schulpzand, Lange Anna- straat 12 H, witte poes, gebracht naar de Kennel Fauna; Van Leijdensdorff, KI. Hout straat, lorgnet; Heenk, Groote Houtstraat, muts; Klievers, Wouwermanstraat 29, moer- sleutel; Oosterbaan, W. Appelaarsteeg la rd., kindermanteltje; Polak, Emostraat 8, plutneau; Van Seggelen, Glasblazerstraat i 41, portemonnaie met inhoud; Jonker, Trompstraat 50, IJmuiden, idem; Limbach, Jansweg 13, koperen potje; Biecltwel, Ten Katestraat 29, hondenpenning; Van Looij, Spaarnwouderstraat 85 rd., pakje met bad- Rak enz.; Van Twuyver, Kokstraat 19, porte- riionnaie met inhoud; Bakker, Kolkstraat 7 zwart rijwielbelastingmerk; Van der Putte, v. d. Vinnestraat 6 rood, idem; Oldenhoven, Oosterstraat 12, gymnastiekschoenen; F. Zwarter, Doelstraat 23rood, kindertaschje met inhoud; Van Klooster, Spaarnwouder straat 100, teekenhaak; Politiebureau, Smedestraat, taschje met rozenkrans, enz.; D. van 't Wout, Floresstraat 26, taschje met inhoud; Gokke, Generaal Cronjéstraat 16, kindertaschje met kerkboekje; Kales, Slaehihuisstraat 12 rd., rijwielvork. «■'i'l'ftió.' .rjiii 1 Tf" i; Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk SINT JAN Patroon der Katholieke drankbestrij ding De stem eens roependen in de woes tijn bereidt den weg des Heeren, maakt Zijne paden recht. Maar vóór hij anderen leerde, had hij zich zelf, hard en onverbidde lijk en was ook hij niet eenmaal een tengere knaap den weg effen gekapt voor Gods voeten, opdat zij zich niet zouden stooten aan de puntige steenen en scherpe dorens der ongerechtigheid. In de klemmende stilte der wildernis, aan de kantige rotsen had hij zijn stem gewet, tot zijn mond werd als een scherp zwaard, dat hard insloeg op het „adderengebroedsel". Hij had recht boetvaardigheid te eischen, die alle week heid uit zijn vleesch had laten geeselen door een schroeiende zon en heeten woestijnwind die zijn vurige jeugd had getemd met 'n schamel voedsel van sprinkhanen en wilden honing. Zoo treedt hij voor de menschen, smal en mager, 'n mantel van kemelshaar om de uitgevaste lenden. Maar zijn oogen zijn als donkere vuren en zijn stem klinkt als de donder, die lang nadreunt in de harten. Sint Jan, Patroon cfer katholieke drank bestrijding. Niet alleen omdat hij, zooals van hem geschreven staat, geen wijn en bedwel mende dranken dronk, maar ook omdat hij eerst in zich zelf volledig wilde ervaren wat hij anderen leerde. Zooals Hij, die na hem komen zou, legde hij geen lasten op, die hij zelf niet tot het einde gedragen had, vroeg hij geen offer, dat hij zelf niet in alle bitterheid had doorproefd. Want tenminste in één punt volgt de katholieke drank bestrijder hem na door geheelonthouding te beoefenen om met meer recht de matig heid te prediken door alles te laten staan, oüi anderen er toe te brengen het teveel te laten staan. Hij brengt het onverplicht offer der geheelonthouding om velen te be wegen to 't verplicht offer der matigheid. Sint Jan verlangde boetvaardigheid, maar eischte niet, dat eenieder in een kemels haren hemd zich Zou laten roosteren door de woestijnzon. De drankoestrijder verlangt het herstel der waarachtige christelijke matig heid in de maatschappij, maar eischt niet mag niet eischen, dat ieder geheelonthouder wordt, hoewel voor velen de matigheid slechts kan bestaan in geheelonthouding. Als dit maar beter begrepen werd, zouden wij niet met zooveel antipathie en tegenstand te kampen hebben. De katholieke drankbestrijding wil zijn de wegbèreidster der christelijke matigheid, aan wie nog altijd groot geweld wordt aan gedaan in onze dagen. Daartoe is noodig, dat velen zich bij haar aansluiten, edelmoedig het offer brengend van een geoorloofd genot. Velen, zeer velen. Want om de verkeerde ideeën en gewoonten van een massa wederom in goede banen te leiden, zijn het werk en de óffers van een massa noodig. Juist nu, nu de katholieke drankbestrijding zoo'n zware crisis doorstaan moet, door de laksheid, onverschilligheid en moedeloosheid van haar leden, is het zoo noodig, dat vele buiten staanders tot haar komen, met nieuwe be zieling en nieuw vuur, om de vlam van over tuiging, en geestdrift weer hoog en spits te doen branden. Bovendien is de geheelonthouding zoo'n prachtig middel tot zelfopvoeding en karaktervorming. Men plaatst zich in zeker opzicht als 't ware „terzij de horde", buiten en boven de eenvormige massa. Men moet zich stalen, niet zoozeer om het geoorloofd genot te derven, maar om te breken met duizend en één gewoonten, om eigen per soonlijk idee vierkant te stellen tegenover de „gangbare". Zooals Gerard Brom het kernachtig uitdrukt: Geheelonthouding geeft geheel 'n houding. Moge, door de voorspraak van Sint Jan, de katholieke drankbestrijding steeds meer aan kracht en invloed winnen. F. P. A. DE VILDER. Dr. Schaepmanavond. Donderdagavond, werd alhier de actie voor het Dr. Schaep- manfonds ingezet met een grooten propa- ganda-avond in „Zomerlust". Als spreker trad dien avond op de Weled: Zeergel. heer prof. dr. Alphons .Steger terwijl medewerking werd verleend door het R. K. gemengd zangkoor „Kunst en Genoegen". In zijn inleiding heette de voorzitter Jac. P. Nijssen allen welkom in 't bijzonder den spreker en het zangkoor. In 't kort zette spr. uiteen de redenen waarom het bestuur der R. K. Staatspartij is overgegaan een Dr. Schaepmanfonds te vormen en toonde aan de noodzakelijkheid v^n een partijbureau in stand gehouden door de opbrengst van het fonds. Dan kreeg prof. Steger 't woord die in een kernachtige rede, welke zeer gemak kelijk te begrijpen was, het nut en de nood zakelijkheid van een partijbureau voor ons katholieken uiteenzette en verdedigde. Uit voerig te vermelden al hetgeen spreker naar voren bracht, zou te veel plaatsruimte ver gen. Spreker gaf een aanschouwelijk beeld wie of Dr. Schaepman was, de emancipator, de man die ons vrij maakte door samenwer king' te bewerken onder de Katholieke ver tegenwoordigers in de Tweede Kamer. Hij voelde zoo goed dat toen destijds 'n katho liek ten onrechte niet gewaardeerd werd. Hierin verandering te brengen werd zijn' streven, en trok hij ten strijde met woord en geschrift. In 1876 kwam hij met zijn proef van een katholiek staatprogram. De schoolstrijd be gon. Hij zag dat wij, evenals nu, geen meer derheid hadden en zocht samenwerking met anti-revolutionairen en christelijk-histori- schen. In samenwerking met Dr. A. Kuyper en .Jhr. de Savornin Lhoman stichtte hij de coalitie. Waarvoor dan toch is het partijbureau noodig? Het bureau- zal zorgen voor uitvoe ring der wetten samengesteld door partij raad en partijbestuur. Het zal leiding en voorlichting geven bij verkiezingen, terwijl de rusttijden gebruikt, worden als voorbereiding. Wie moet daar nu voor opbrengen? Elk Katholiek, want elkeen is belanghebbende. Ook is het partij bureau noodig om politieke ontwikkeling te brengen waarvan wij de plicht hebben een zeker deel te weten, evenals wij de plicht hebben als katholiek ons principe, ons ge loof te kennen. En als wij dan ook belanghebbend zijn bij het feit van een partijbureau, dan zal ook elkeen gaarne zijn offer daar voor brengen. In offervaardigheid zijn wij niet tekort ge schoten en bezetten wij de beste plaats. Als sprekende getuigen zijn daar onze zieken huizen, kerk scholen enz. Laten we daar om eendrachtig optrekken om ons gebouw te vestigen en voor 't fonds te propagandeeren. De rede werd aandachtig gevolgd en het applaus bewees dat zij begrepen was. De Z.eerw. Heer v. d. Meer pastoor, eere voorzitter Van het comité sprak een dank woord, vooral voor het naar voren brengen van den katholieken familiegeest, waarvan hij verwachtte dat thans de aanwezigen be zield, zullen zijn. Voorzitter Jac. P. Nijssen sprak hierna het slotwoord waarin hij allen dank bracht voor de medewerking. Het was een prachtige avond die door de zang zeer verdienstelijk werd opgeluisterd. Voor de derde maal in zijn bestaan liet liet het koor zich hooren en 't was opmerke lijk hoezeer het in vorderingen crescen do gaat. Voor het bestuur een aansporing te meer den goeden geest daarin ook vooruit te bren gen zoodat men na verloop van tijd verze kerd kunnen zijn van een prima R. K. Ge- ■mengd zangkoor. tuig van den heer van Laer Black. Zooals reeds eerder vermeld is geworden, heeft de heer van Lear Black, toen deze te Cairo (A- frika) landde, een defect aan zijn machine bespeurd. Hij oordeelde het toen raadzamer alvorens zijn tocht te vervolgen eerst de machine te laten onderzoeken, vandaar, dat het vliegtuig per schip van' Cairo naar Am. steercam is overgebracht. Burgerlijke Stand Ondertrouwd; L. E. J. van ApeldoornL. van Zanten. J. C. van KlaverenN. J. van Hensbergfen. Getrouwd: W. VenemanJ. van der. Voet, Geboren: M. GerritsenEeftink, C.' D. NoppenVan Rijswijk, z. J. Ver schoorGrem, z., J. WarmerdamVeen, d. Overleden: A. Walter, 49 jaar, vr. Veilingen. Gisteravond hadden alhier de volgende verkoopingen bij opbod plaats, in café „Flora": Ten overstaan van notaris J. A. Overmeer te Nieuw-Vennep: 1. Een winkerhuis en erf aan de Meer straat te Hillegom, no. 13, groot 77 c.A. Hoogste bieder de heer H. Rusman 3300. 2. Twee woonhuizen met opstalrecht aan den Hillegommerdijk no. 287 en 286; hoog ste bieder de heer Jos. Seijsener 1400. 3. Twee idem idem no. 285 en 284; hoog ste bieder de héér W. Spierings 1350. Afslag Donderdag a.s. Ten overstaan van notaris D. Boddeüs té Hillegom: 1. Winkel- en woonhuis en erf aan den' Stationsweg no. 130, groot 2 A.61 c.A. Hoogste bieder de heer C. Joh. Bakker Jz„ te Hillegom 7700. 2. Een terrein, achter perceel gelegèn, groot 1.24 A. Hoogste bieder de hèer L. Van Til Pz., Hillegom, 800. Toeslag Donderdag a.s. Gemeenteraad (Suppletoire agenda) 15. Wijziging uitbreidingsplan1917; exploi tatieplan „Treslong". Deze wijziging is nood zakelijk geworden in verband met de stich ting van een veilinggebouw ter plaatse. 16. Vaststelling van het herziene uitbrei dingsplan. Ditstaat in verband met punt 15. 17. Comptabiliteitsbesluiten. - - Gemeenteraad De eerstvolgende ver gadering van den raad van deze gemeente is bepaald op Vrijdag 29.Juni 1928, des na middags om kwart, over twee uur. DE NIEUWE BRUG TE ABBENES IS KLAAR Dat de nieuwe brug over dé Hoofdvaart hi Abbenés in geleedheid is gekomen, is voor de bewoners van dit oude dorpje een groote gebeurtenis, Welke 'Véle bewoners niet onopgemerkt willen laten voorbijgaan. Daarom heeft zich 'uit de burgerij eea commissie gevormd, mestaande uit de hee ren C. de Breuk, J. Kortekaas, M. van Staveren, C. Kroon en D. Schalk. Op hun initiatief zullen nü op Dinsdag 26 Juni a.s. des namiddags om 3 uur burge meester en wethouders van Haarlemmer meer met de leden van dén raad en dijk graaf en heemraden van den Haarlemmer- meerpolder In Abbenes samenkomen, ténéin- de gezamenlijk ter plaatse de" niéuwe brug in oogenschouw te nemen en haar voor het openbaar verkeer open te stellen. Het zal dan voor heel Abbenes feest zijn; vroólijk zullen de vlaggen wapperen van den kerktoren de schoolgebouwen en alle woningen in den omtrek. Ook zullen dó kinderen van beide scholen dit historische feit meemaken en eèn paar aardige lie deren zingen, op de wijze van Dr. Heije's lied, opgesteld door den warmen vriend van Abbenes, Aart van der Maart» Personalia. Voor het examen gemeente administratie, afgenomen vanwege de Ned. Vereeniging voor gemeentebelangen, slaagde de heer P. E. Oudegans, alhier. Burgerlijke Stand van 1521 Juni 1928. Geboren; Gerard, z. van T. Koper en M. Schie. Pieter,z. van M. Keur en M. Mo lenaar. Gerrit Arte, z. van A. Koper eii A. Teról. OverledenL. Draijer, weduwe van Jb, Slagveld, 69 jaar. E. Lotz, 11 maanden. S. W. Houthuijzeh, weduwe van A. Haze? Gemeenteraad Openbare Vergadering van den Rad dezer gemeente op Woensdag den 27en Juni a.s., des middags te. 7^ uur precies. De agenda vermeldt: 1. Benoeming in vasten dienst van een I hoofd eh eeh onderwijzeres der School voor j Zwakzinnig Raadsvoordrachl no. 163. 2. Benoeming van een lid der Commis sie van Aóvies voor den Gemeentelijken Dienst der Werkloosheidsverzekering en Ar beidsbemiddeling. 3. Voorstel tot beëindiging der gemeen schappelijke regeling met de gemeente Wijk aan Zee en Duin omtrent de toelating van leerlingen op de openbare scholen, alhier. Raadsvoordracht 154. 4. Herstemming over het voorstel- Éijking om het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot hèrziening der jaar wedde van dén Keürings-veearts, hoofd van dienst Raadsvoordracht no. 145 op nieuw in stemming te brengen. 5. Voorstel tot vaststelling van een instruc- veld> 81 jaar. M. Ducimetiere, echtge- tie voor den Directeur van het Openbaar noote van H. K. Schmitt, 66 jaar'. Slachthuis, tevens keuringsveearts, Hoofd van Dienst (Raadsvoordracht no. 156). 6. Beslissing omtrent het toekennen van een gratificatie aan het politiepersoneel voor bewezen extra-diensten tijdens de Her denkingsfeesten (Raadsvoordracht no. 164). 7. Voorstel tot het aangaan van eèn over eenkomst met de gemeente Uitgeest omtrent de levering van gas aan inwoners dier ge meente. (Raadsvoordracht no. 165). 8. Finaficieele voorzieningen gemeente-be grooting, dienst 1927. 9. Suppletoire begróotingeh gas- en elec- triciteitsbedrijf, dienst 1927. 18. Praeadvies op het adres van de ver eeniging „Volksonderwijs" e.a. tot het vast stellen van een maximum aantal leerlingen per leerkraoht. (Raadsvoordracht no. 166). 11. Mededeelingen en ingekomen stukken. 12. Besloten zitting. En hetgeen verder ter tafel zal worden gebracht. Groot concert. Naar wij vernemen zal het dubbelmannen-kwartet „Schubert", uit Essen-Frintrop (Duitschland)dat hier reeds eerder concerteerde, ook dit jaar een bezoek aan Beverwijk brengen. Het zal op 3 Augustus a.s. in het K. S. A.- gebouw, een concert geven. Ook een voetbalvereeniging uit Essen, komt dan naar Beverwijk. Zij zal een wed strijd spelen tegén „de Kennemers", alhier. Dezer dagen vermeldden wij, dat alhier was binnen gekomen de Britsche kruiser „Centaur". Gisteren nu heeft dit schip IJmuiden weer verlaten. Het schip was nog maar eenige uren vertrokken, toen H.M. kruiser „Hertog Hendrik" binnen- kwam het welk na geschut te hebben in de groote sluis, naar Amsterdam opstoomde. Gisterenmiddag kwam alhier binnen met als plaats van bestemming Amsterdam, het Duitsch s.s. „Havelland" van de Ham burg—Amerika lijn. Het schip voet met zich mede het vlieg- Rijwiel plaatjes. Donderdagavond ongeveer 9 uür inspecteerden de rijksbelasting-amb tenaren de rijwielen, of die voorzienwa ren yan "het vobïgeschrevèn'bêlastingplaatje. Ken twaalftal wielrijders,, die naai- het vuur- weïk gingen kijken, werden slachtoffer. Hel was voor hen geen buitenkansje naar Haar lem terug te moeten loopen of per tram daarheen te moeten gaan en den anderen dag te moeten terugkeeren, om het rijwiel weer in ontvangst te kunnen nemen. Vrijdagavond werd het nieuw gebouw de kerkgebouw van de Geref. gemeente te Zandvoort aan den Ëmmaweg hoek Jüliana- straat in gebruik genomen. Ds. Geer trema uit Haarlem hield de openingsrede. Onder de aanwezigen waren ook .de leden Tan het Gemeentebestuur en afgevaardigden van O» classis Haarlem. t Men meldt ons Het bestuur van het „Genootschap voor Geestelijke Belangen" te Overveen herinnert er aan, dat Zondag a.s., 24 Juni. wederom de jaarlijksche bedevaart gehouden wordt naar „O. L. Vrouw ter Nood" te Heiloo De deelnemers gaan óf per trein (vertrek Over veen, Julianalaan 6.50, Haarlem 7.14) óf per fiets (vertrek Overveen 6.15, Bloemendaal 6.80). Na aankomst, te ongevee- half 9 uur, js de H. Mis. Half 11 oefening van den H. Kruisweg en predikatie. Half 1 uur Lof- met processie. De processie zal dit jaar echte;- niet. den. St. Adalbertsakker te Egmond-Binnen bezoe ken. Tevens verzoekt het bestuur nog eens uit drukkelijk, dat zij, die per fiets de bedevaart meemaken, na afloop zooveel mogelijk ge zamenlijk en rechtstreeks huiswaarts gaan, opdat het karakter van een bedevaart be waard blljve. In ieder geval zou het bestuur het ten zeerste betreuren, indien de bedevaart als middel of aanleiding gebruikt werd tot het orgahiseeren van een pleizier uitstapje.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 11