Sport en Wedstrijden en mooie teint hanét êehccl af van de zeep die U éebruikt. Geen beter® zeep hiervoor dan i VIERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 23 JUNI 1928 BLADZIJDE 1 Een hard stuk zeep. dat tot het laatste yliesje éebruikt kan worden 4 ATHLET1EK Het eerste treffen der roomsche athleten in 1928 Een strijd tusschen Amsterdam, Haarlem en Beverwijk Wat ons te wachten staat CRICKET CRICKET-OVERZICHT NED. ZWEMBOND. Haarlemsche Zwem- en Polo- vereeniging „Zignea" Haarlemsche Reddingsbrigade H. P. C.Neptunus VOETBAL R.K. Sportvereeniging „The Yellow Black Boys". TENNIS Tsjecho-SIowakijeNederland U. V. V. met 39 door de Egyptenaren geklopt CRICKET NederlandBelgië R. K. S. V. „Santpoort". De Urugueezen KAATSEN WIELRIJDEN De Tour de France HONKBAL Serie-wedstrijden om den Zilveren Bal van de H. C. „Haarlem" VRAGENBUS DUIVENSPORT Vereen, van Postdmvenhouders „De Bonte Duif" te Haarlem BRABANTSCHE BRIEVEN. afl' Zoo zal dan morgen het eerste treffen plaats vinden tusschen onze roomsche athle ten uit het bisdom. Weliswaar hebben niet alle vereenigmgen, aangesloten bij den kring, ingeschreven, o.a. missen we nog A. L. O. Leonidas, Vitesse en nog eenige andere clubs maar toch 1<= de inschrijving ruim voldoende met krachten uit D. E. M. (Beverwijk) de pas gepromoveerde 1ste klas D. H. V. B.'ers, Wilskracht (wat zou een wedstrijd wezen zonder de volgelingen "van B. Bergsma), Holalnd. U. D. I. en Excelsior. Men kan er van op aan dat er een sportie ve strijd gestreden zal worden om den palm der overwinning te behalen. Wat ons te wachten staat? Nemen we nummer voor nummer dan ko- mij wij allereerst aan de 100 M. Hiervoor hebben zich 8 deelnemers laten inschrijven en treffen wij naast oude beken den als Gebr. v. d. Meer en D. Ronde enz., de nieuwelingen v. d. Schot, Jcosten en Ter voort. Wie zich hier als sterkste zal toonen durven wij niet voorspellen; vaststaat dat dit een van de meest aantrekkelijkste nummers zal worden. Komen we thans aan de 400 M. De 480 M. één van de meest zware num mers in de athletiek waarvoor bijzondere sprintcapaciteiten noodig zijn. Hier zullen 6 sprinters eiken duim grond elkaar betwis ten. Een voorspelling doen lijkt ons zeer ge waagd. Nemen we thans het eerste kampioens nummer. Ongetwijfeld „het" nummer van den mid dag. Niet onmogelijk dat Burgman's record van 4 min. 40 sec. over de 1500 M. gebroken wordt. Maandag kunnen we dus onzen nieu wen kamplo enbegroeten. W~ ut dat er gevoch ten zal worden om den titel ..jdt geen twij fel. De 5000 M. het lange afstandnummer wat altijd bijzondere aandacht schenkt, kan he laas wegens te geringe deelname geen door gang Vinden. De tijd op dit nummer is zeker voor verbetering vatbaar, naar we hopen zal de training evengoed voortgezet worden door de kilometervreters. Bij 't onderhanden nemen van de werpnum- mers valt 't op, dat, zij die zoowel met den discus als m. d. kogel, nagenoeg dezelfde deel nemers zijn, al blijkt den discus de meerder heid te behalen wat ons gezien den kampi oenstitel die aan het discuswerpen verbon den is, niet vreemd aandoet. Mogen we ook hier een nieuw record verwachten? Wat het speerwerpen betreft gelooven wij niet dat de 40 M. bereikt zal worden, al zal N. de Zwager (Holland) wel een ernstige po ging wagen. Hij lijkt ons, gezien de deelne mers op dit nummer, het meest favoriet. Het verspringen zien we naast den titel houder H. Slaman, eenige nieuwekrachten, o.a. Herberman (U. D. I.) en L. Koek (Hol land). Momenteel bezitten wij goede krach ten op dit nummer die zeker in staat blijken de 6 M. te passeeren. De Wilskrachtman zal een harde noot te kraken krijgen om zijn goede reputatie te handhaven. Het diocesaan record staat met 6.41 M. op zijn naam. Met pols-ver zal de strijd gaan tusschen Amsterdam en Haarlem, daar aan de ééne zijde v. Warmerdam c.s. en aan de andere zyde de Haarlemmers Gebr. Ronde en de Zwagers' zullen strijden om het zoet der overwinning. Met het nummer hoogspringen sluiten wij onze springnummers. 6 deelnemers hebben zich hiervoor laten inschrijven. J. Schaaper, D. E. M.. zal zich kunnen meten met Eb bing en andere Haarlemmers. Het nummer kogelstooten zal zijn spanning niet missen. Ook hier schijnt ons Slaman een tikje sterker dan K. Llndstprm en M. v. Hagen Misschien verrassen ons hier de nieuwelingen Het aantrekkelijke programma zal zeker niet nalaten vele supporters en athletiek- enthousiasten naar de Molenwerflaan te trekken waar om 1 uur de wedstrijden een aanvang nemen. Programma voor Zondag; le klasse PhoenixAjax H. C. C. I—V. V. V. Rood en Wit—H. C. C. II A. C. C—Haarlem V. R. A—V. O. C. Quick—P. W. Be klasse R. C. H.—Rood en Wit II V. V. V. II—Ajax (A.) Haarlem n—V. R. A. II Albion Vleermuizen Het deed ons Maandag ji. genoegen ge wag te kunnen maken van Rood en Wit's eerste overwinning. Voor een niet onbelang. rijk deel danken de Spanjaardslaanbewo. ners dit succes aan het wederuitkomen van Postuma Sr. Laten wij hopen dat de Rood Wit crack thans weer geregeld van de parlij is. Ongetwijfeld blijft het dan niet bij die overwinning op V.V.V. Haarlem verrichtte eveneens keurig werk. Wel brachten Maas c.s. het tegen de a.s. kampioenen niet tot 'een overwinning doch de nederlaag Was zoo klein mogelijk. De Ha. genaars hebben gedurende het loopende sei zoen nog niet zooveel tegenstand ondervon den. Het programma voor Zondag a.s. vermeldt zoowel voor Rood en Wft als voor Haarlem aardige wedstrijden. Aan de Spanjaarslaan krijgen we zelfs t neusje van den zalm. Daar komt H.C.C. 11 op bezoek dat tot op heden ongeslagen bleef en met een prachtigèn voorsprong op zijn concurrenten zoo er al van concurrentie gesproken mag worden de eerste plaats bezet. Nu de aanval der Rood en Witters zoo be duidend ls versterkt verwachten wij echter zoo zonder slag of stoot geen overwinning voor de Hagenaars. Eerder gelooven wij dat 't zal spannen aan de Spanjaardslaan waar. bij een nederlaag voor de bezoekers ons niet onmogelijk schijnt. Haarlem gaat naar A.C.C. in Amsterdam. De jonge eerste klassers boekten tot op he den prachtige successen, waardóór een der bovenste plaatsen op de ranglijst hun deel is geworden. Daar de A.C.C.ers nog niet tegen de sterkste ploegen uitkwamen is deze plaats misschien een beetje geflatteerd. Een feit is het echter dat deze Amsterdammers over een elftal beschikken da# het de sterkste ploeg lastig kan maken. Haarlem zal -dus op het A.P.C. terrein een behoorlijken -tegenstand ondervinden. Toch schijnt ons een overwin ning voor de Schoterwegclub zeer wel moge lijk. In de 2e klasse zien We allereerst de plaat selijke ontmoeting tusschen R.C.H. en Rood en Wit II vastgesteld. De Rood en Wit-reser- ves gaan stevig aan het hoofd der Noorde lijke tweede klasse en wij gelooven niet dat R.C.H. er in zal slagen die positie in gevaar te brengen. Dus verwachten we een overwin ning voor de Rood en Wit.reserves. Haarlem II speelt thuis tegen V.R.A II. De Amsterdamers zijn na een .paar magere jaren weer wat op dreef gekomen, hetgeen niet weg neemt dat deze ontmoeting door de thuisclub kan worden gewonnen. H. V. G. B. II—H. P. C. II 1—3 Donderdagavond werd in de gemeentelijke zweminrichting aan de Houtvaart de wed strijd H V. G. B. II—H. P. C. II gespeeld. De H. P. C.'ers spelen kalmer en hun aan vallen zijn daardoor gevaarlijker. Toch is het H. V. G. B. dat met een hard schot van Fehres de leiding neemt. (1—0). De H. V. G. B.'ers zijn nu iets sterker, maar op de onbenulligste wijze wordt ge plaatst-en kansen verknoeid, vooral De Wijs is hier specialiteit in. H. P. C. onderneemt nu eenige aanvallen; bij een daarvan hebben ze succes, wanneer ze met een flink schot Glatz passeeren. Spoedig hierna breekt de rust aan. Na de hervatting zijn de H. P. C.'ers in de meerderheid en het duurt niét lang of de H. P. C.-midvoor weet van een fout in de achterhoede te profiteeren om zijn ver- eeniging de leiding te geven. (12). Deze achterstand Inspireert de H. V. G. B.'ers tot beter aanpakken, maar de voor hoede is niet in staat om de gemakkelijkste kansen te benutten, terwijl ook het aangeven van de achterhoede slecht is. Bij een opzwemmen uit de H. P. C.-achter- hoede wordt geen ma'overgenomen en zon der moeite brengen de H. P. C.'ers den stand op 3—1. Spoedig hierna komt het einde en hebben de H. P. C.'ers verdiend gewonnen. Nationaal Zwemfeest Het programma voor de nationale zwem wedstrijden van onze jübileerende dames- zwem- en polovereeniging Zignea. is als volgt samengesteld 1. a. 25 M. vrije slag voor adsp. Zignea be neden 14 jaar. b. 25 M. vrije slag voor adsp. Zignea, van 14, 15 en 16 jaar. c. 25 M. vrije slag voor adsp., geen lid, beneden 14 jaar. d. 25 M. vrije slag voor adsp., geen lid. van 14. 15 en 16 jaar. No. 2. 100 M. Schoolslag Dames Nationaal. No 3. 4 maal 25 M. vrije slag om den Dr. Merens-beker voor meisjesploegen van mid delbare scholen te Haarlem. No. 4. 50 M. vrije slag nieuwelingen Natio naal. Np. 5. Figuurzwemmen door Zignea-leden onder leiding van den heer Joh. M. Schmidt. No. 6. Schoonspringen dames kampioen schap H. Z. B. 7. Gecostumeerd steekspel. No. 8. 4 maal 50 M. wisselslag estafette Dames Nationaal, kampioenschap van Haar lem. No. 9. 3 maal 100 M. vrije slag estafette Heeren Nationaal. No. 10. 100 M. rugzwemmen Dames Natio naal. No. 11. Polowedstrijd Zignea-veteranen Zignea II. No. 12. Fotowedstrijd Zignea I—H. Z. en P. C. (competitie). No. 13. Fotowedstrijd Haariemsch Zevental Heeren. De wedstrijden worden gehouden 1 Juli a.s. in de nieuwe gemeentelijke zweminrich ting aan de Houtvaart. Voor de op a.s. Zondag te houden wed strijden der Haarlemsche Reddingsbriga de voor Drenkelnigen, in de inrichting aan de Houtvaart is de jury samengesteld als volgt: medische jury: de doktoren W. E. Mesem, M. Mauritz en R. C. Venema; de technische jury bestaat uit de heeren J. W. van Gèman, voorzitter, T.' C. van den Bond, Dr. W. E. Meuns, Th. Peetersburg, D. van LeefSum en A. J. Meijerink. Zondagmiddag half drie speelt H.P.C. in de gem. zweminrichting te Heemstede tegen Neptunus. Secretariaat: Spaanschevaartstraat 90 Hedenavond van 78 uur contributie be talen in de R. K. Mil. Vereenlging, Zoete- straat. Vrijdagavond B'A uur bestuursvergadering ten huize van den heer Bouwmeester, Jans- weg. Voorgesteld als werkende leden; A. Piazza, Lange Heerensbraat 44 en J. Heijligers, Lan ge Heerenstraat 9. De eerste week in Juli wordt op ons ter rein een aanvang gemaakt met het onder deskundige leiding trainen onzer leden. De volgende week volgen nadere mede- deelingen. Morgen speelt ons toerelftal om half drie aan den Spaamhovenweg een friendly game tegen Victrix I. Scheidsrechter is de heer Tillemans. HENK. de laatste wedstrijden flink door publiek wa ren bezocht waaruit hij concludeerde dat de Wedstrijden in den smaak vallen. Dan gaf hij het woord aan den heer v. d. Wolk, den oud-Spartaspeler, directeur van Heck's lunchrooms. Deze complimenteerde E.D.O. met het behaalde succes en overhan digde den E.D.O.-aanvoerder C. v. d. Laan den beker en als persoonlijke prijs kreeg elke speler een klein bekertje. Thans richtte de heer v. d. Wolk zich tot R.C.H. en wenschte hen geluk dat zij voor de tweede maal de N.V.B.-beker hadden ge wonnen. Als blijk van waardeering overhan digde hij den voorzitter van R.C.H., den heer Scheen, een krans. De heer Dankelman werderom het woord nemend, overhandigde aan E.D.O. een me daille voor het behaalde kampioenschap en Stormvogels een, als tweede prijsvinner. De soheidsrechter, de heer Katoen, kreeg niet alleen waardeerende woorden te hooren maar als herinnering kreeg hij van den D.H.V.B. 'n zilveren aschbakje. Het zou ons te ver voe ren om naar voren te brengen wat verschil lende sprekers nog hebben gezegd. Wij vol staan met te vermelden dat nog het woord hebben gevoerd de volgende heeren: a!s scheidsrechter Katoen, voor E.D.O., Steen- kist, voor Stormvogels, De Nobel, voor R.C.H. Scheen en tot slot nog de voorzitter der H. V. B. Toen was het officieele gedeelte afge- loopen maar bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen. Haarlem komt voor deze wedstrijd uit met het partuur: D. Godijk, S. Broersma en J. P. Dijkstra. J. J. VAN DIJK, Lourens Costerstr. 19, Haarlem. De Hollanders winnen het dubbelspel. Gisteren zijn v. Lennep en Timmer er in geslaagd Kozeluk en Macenauer met 63 36 62 en 64 te kloppen. De stand is hierdoor 21 in het voordeel der Tsjechen. Gespeeld worden nog de partijen Timmer Kozeluk en v. Lennep Macenauer. Daar een overwinning van Timmer op Kozeluk buiten gesloten kan worden geacht is ondanks het fraaie resultaat van gisteren, een Holland- sche zege niet waarschijnlijk. De Egyptische voetballers toeven nog steeds in ons land. Gisteren waren zij de gasten van U.V.V. van wie zij met 93 wonnen. Met de rust was de stand 13. Voor den wedstrijd NederlandBelgië, welke op Zaterdag 30 Juni en Zondag 1 Juli te Leiden zal worden gespeeld is het onderstaande Ned. team samengesteld: A. M J. de Beus captain H.C.C., A. Maas Haarlem, M. Jansen H.C.C., Mr. H. van Ma nen H.C.C., Jhr. W. v. d. Bosch H.C.C., P. van Bueren R. en W„ F. J. W., F. J. W. Rmcker en W. Glerum V.R.A., A. Schil] H.C.C. en ir. E. Neuerburg H.C.C. SANTPOORT I.—R.K.V.Z. I, 2 uur A.s. Zondag komt R. K. V. Z. op bezoek, heeren, ge zult ,u wel wat beter weren dan verleden week, hè? Denkt er aan, heeren, deze wedstrijd is bedoeld als oefening, maar ook voor propaganda, hoor. Ter nadere bespreking Van den a.s. boot tocht is er j.l. Dinsdag bestuursvergadering geweest. Daar is besloten ten le de boot vertrekt om 9 uur van Velsen; 2de de prijs bedraagt 1.25 per hoofd, groot of klein; 3e er komt een Jazz-Band aan boord; 4e ongeveer 250 man moet er mee, zoodat jullie enorm veel kaarten aan den man moet brengen. De man van de Jazz-Band denkt wel aan zijn taak, hè? Op deze vergadering zijn tevens uitgeloot door Mar. de volgende rentelooze aandeelen: Nos. 18, 1. 25, 23, groot 5.nos. 64, 69, 45, 10, 49, 62 7, 17, groot 2.50. Deze kunnen ingewisseld worden tot 31 Juli 1928, bij den penningmeester. II mag ze ons ook schenken. CHRIS. PRIJSUITREIKING KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM In het gezellige bovenzaaltje van Heck's lunchroom had Donderdagavond de prijs uitreiking plaats van de wedstrijden om het kampioenschap van Haarlem. De voorzitter van den H. V. B., de heer Dankelman, opende de bijeenkomst en sprak woorden van waardeering over E.D.O. en zei er van overtuigd te zijn dat E.D.O. ver diend den fraSien wisselbèker had gewonnen, tevens sprak hij zifn genoegen uit dat vooral De Burgemeester der gemeente Velsen heeft van den attaché van het Uruguaysch Olympisch Comité het volgende schrijven ontvangen „Het doel van dit schrijven is u en uwe gemeente mijn groote erkentelijkheid te be. tuigen voor de groote medewerking, welke onze spelers gedurende de achter ons lig gende weken ten uwent hebben gehad, en de Uruguaysche delegatie en voetballers hebben mij verzocht u ook hun bijzonderen dank over te brengen, van welke taak ik mij bij deze kwijt. Vooral de aangename verhouding, welke tusschen de spelers en uwe gemeentenaren heeft bestaan, en de assistentie welke zij steeds in alles van de Velsenaren hebben on. dervonden, zal hen steeds met de beste her. inneringen aan Velsen doen terugdenken, terwijl het mij zeer aangenaam zal zijn in. dien u den inhoud van dit schrijven ter kennis van de bewoners van uwe gemeente zoudt willen brengen." Aan de leden van „Frisia" wordt bekend gemaakt, dat de wedstrijd voor Zondag a.s. aanvangt om 12 uur en wordt gehouden op het terrein van de Amsterdamsche IJsclub, welk terrein achter het Rijksmuseum is ge legen. Om 11 uur worden de deelnemers -en ver tegenwoordigers verwacht in gebouw „De Wetering", Ruijsdaelkade 75, vlak bij het terrein. Aan den wedstrijd nemen deel de afdee- lingen: Haarlem, Zwolle, Amsterdam, Utrecht, Den Haag. Estt&zoaésfeM De 6de étappe Frantz weer voor De Luxemburger Frantz is er in geslaagd de 6de étappe (Vannes-Les Sables Olonne) te winnen Het resultaat is volgens de Tel. 1. Frantz; 2. Ledueq; 3. Meertens; 4. Re- bry; 6. Neuhard; 6. Vervaecke; 7. Mauclair; allen in 6 uur 23 min. 44 sec.; 8. Dewaele 6.24.09; 9. Verhaegen 6.27.50; 10. Decorte 6.31.48. Het algemeen klassement na 6 étappes luidt: 1 en 2. Frantz en Rebry, 37 uur 13 min. 11 sec.; 3. Dewaele, 37.14.50; 4. Vervaecke 37.15.26; 5. Ledueq 37.27.16; 6. Meertens 37.38.06 7. Mauclair 37.49.31; 8. Verhaegen 38.05.10; 9. Bidot 38.17.13; 10 A. Magne 38.18.18. Cadum Zeep De verjaardag van de Honkbalclub Haar lem valt eigenlijk op 8 Juni, doch de viering werd in verband met de Olympiade eenige weken opgeschort. Vier jaar geleden werd door leden van Haarlem een zilveren bal als wlsselprijs beschikbaar gesteld, die vijf maal verspeeld moest worden en dan eigen dom werd van de vereeniging, die hem in dien tijd de meeste keeren voor een iaar in bezit had. Verleden jaar zijn de wedstrijden wegens geringe deelname niet doorgegaan, zoodat, al bestaat Haarlem dit seizoen vijf jaar, de bal voor de vierde maal verspeeld wordt. Dit jaar hebben zeven negentallen ingeschreven. Hun stand In de competitie is in het kort: V.V.G.A. 1 2 wedstrijden, 4 punten; V.V.G.A. II 2 wedstr. 2 punten; T.O.G.O., 4 wedstrijden, 6 punten; A.G.H.C. 5 wedstr. 4 pnt.; Quick II, 5 wedstr. 0 pnt.; Ajax II 3 wedstr., 6 pnt.; Z. R. C. II, 3 wed- strijden 4 pnt. De sterkste lijken dus wel V. V. G. A. I en Ajax II, maar er valt weinig te voorspel len bij honkbalwedstrijden, en er komt nog bij dat de meeste negentallen 's Zaterdags voor de competitie moeten spelen. Het programma voor Zondag luidt: a. Z. R. C.—A. G. H. O. b. QuickAjax. c. T. O. G. O.—V. V. G. A. I d. V. V. G. A. II is vrij. e. Winnaar b—V. V. G. A. II f. Winnaar awinnaar c Finale: winnaar ewinnaar f. De eerste wedstrijd begint 's morgens om tien uur, terwijl de duur van iederen wed strijd is bepaald op pl.m. 1 uur. De geheele serie wordt gespeeld op het sportterrein aan de Kleverlaan. De toegang tot het terrein is vrij. Hier ter stede werd dezer dagen een nieuwe vereeniging van postduivenhouders opgericht, genaamd „De bonte Duif", aan vankelijk met 10 leden. Het doel dezer ver eeniging is, het africhten van postduiven en organiseeren van wedvluchten en zoo noo dig het houden van club-tentoonstellingen. Met algemeene stemmen werd besloten om aansluiting te verzoeken bij den Haarlem- schen Postduivenbond. Het secretariaat van het gevormde be stuur zal voorloopig worden waargenomen door den heer Adr. Heins, Zijlstraat 54 rood te Haarlem. Vraag. Omtrent Holl. Credietbank te Rotterdam. Antwoord. Ook ons is het adres niet be kend. Wendt u echter tot een bankinstel ling om inlichtingen. Vr.: Hoe kan ik pekvlekken verwijderen uit een licht-grijzen mantel? Antw.: Als het gekleurde wollen of ka toenen stof is, moet u de plek met reuzel in- zeepen, en poosje aldus laten staan en ver volgens afwisselend met terpentijnolie en water uitwasschen. Vr.: 1. Hoe verwijder ik vliegenvuil van een vergulde lijst? 2. Kan bij verhuizing per auto de accu van een radio-toestel zóó meegegeven worden of moet hij worden ontladen en geledigd. Antw.: 1. Met een penseeltje, gedompeld in slaolie of eiwit. 2. D kunt den accu medegeven, zonder hem te ontladen, maar u moet er wel voor zorg dragen, dat hij stevig verpakt is en niet ltan schudden of bewegen tijdens het vervoer. Vr.: Welke is de kortste weg van Haarlem naar Oisterwijk? Antw.: Haarlem, Heemstede, Hoofddorp, Nieuw Vennep, Leimuiden, Rijnsaterswoude, Oudshoorn, Alphen a. d. Rijn, Zwammerdam, Bodegraven, Gouda, Haastrecht, Vllst, Schoonhoven, Nleuwpoort, Goudriaan, Slin- gelaïid, Schelluinen, Gorinehem, Woudri- chem, Rijswijk, Giessen, Neer Andel, Bies heuvel, Eethen, Drongelen, Waalwijk, Sprang Loon op Zand, Udenhout, Oisterwijk. Af stand 127 K. M. Vr. 1: Wat is het adres van den penning meester der R. K. Reclasseeringsvereeniging, afd. Haarlem? 2. Wat is het adres van het R- K. Centr. Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te den Haag? Antw.: 1. R. Schlatmann, Van Eedenstr. 6. 2. Directeur is de Zeereerw. Zeergel. Heer Dr. Th. Verhoeven, Bezuidenhout 275, 's- Gravenhage. Vr. 1: Ik heb thuis bij mij togen het huis een klimroos en die wordt elk jaar opgevreten door de groene luis. Is daar nog wat aan te doen, nu zij in het blad en bloem staat? 2. Wat zou dit zijn? De bladeren zien na verloop van tijd heelemaal wit en dan krul len ze heelemal op en dan vallen ze af. Ze zit ook wel eens vol met huisjesslakken. Antw.: 1. Bespuit uwe klimroos met „Phitophiline" (1 deel opgelost in 100 deelen water). Alleen toe te passen des avonds om streeks zonsondergang, er tevens op lettende, dat het 's nachts niet regenen gaat.'Anders doet u beter een avond te wachtte. Dit in- secten-cider verspuite men met een fijne spuit of frisscheur. Antw.; 2. Dit is z.g.n. rozenwit of meel dauw. Hiertegen bestuïve men de bladeren met bloem van zwavel. Wel er op letten dat de bladeren volkomen droog zijn; dus mid den op een zonnigen dag moet dtt geschie den. Moch men thans evenwel deze wltziek- te nog niet bemerken, dan is toch bestuiving aan te bevelen. Beter voorkomen dan gene zen. Indien vorige jaren witziekte ls opge treden, kan men er vast op rekenen, dat zij dit jaar weder zal terug kómen. Vraag uwe buren ook hunne rozen te willen bestuiven voor eventueele besmetting. Vr.: Kunt u mij opgeven naam en adres van een lid van de ReclasSeering in de ge meente Velsen of omstreken? Antw.: Wend u tot den heer Holman, Ju- llanakade 43, IJmuiden. Vr.: Ik heb in mijn tuintje Dahlia's staan, 10 c.M. boven den grónd, doch blaadjes ko men er niet aan. Ik meende, dat ze afgewe ten werden door insecten. Overdag kijk ik dikwijls en ook 's nachts me't een kaarsje, maar zie niets. Men heeft mij gezegd, met kalkwater de planten te begieten en bloem potten met wo\ oï watten omgekeerd op stokjes te zetten, doch het baat niets. Antw.Uwe Dahlia's hebben .hoogstwaar schijnlijk te weinig zonlicht. In vele binnen tuintjes is dit een veel voorkomend verschijn sel. Vermoedelijk zijn kelderzoggen de be- schadigers uwer Dahlia's. Vangen in holle aardappelen is een middel. Beter is, uw Dahliaplanten thans nog te verplanten op een zonnig plekje in den tuin. Zonder den geheelen dag zonlicht kunnen Dahlia's zich niet voldoende ontwikkelen. Vr.: Kunt u mij zeggen hoeveel vacantie- dagen ik krijg C"er 1 jaar als winkelbediende zijnde. (Sedert «anuari 1928)? Ik heb bij indiensttreding er niet over gesproken. Wanneer heb ik daar recht op? Antw.Daaromtrent bestaat geen vaste re geling; dat moet onderling geregeld worden. Vr.: Wat wordt er uitbetaald, als men in de Staatsloterij qf Lotisico speelt en men wint een prijs of men wint eigen geld? Ik bedoel wat er eventueel wordt afgetrokken. Hoeveel pCt.? Antw.: Bü prijzen van 70.minstens 10%, bij hoogere prijzen 15%. Vr.: Mijn dochtertje is 20 Mei 1.1. 13 jaar geworden. Z(j zit In de 6e klas. Mag zij nu van school af? Het leerjaar begint met 1 September. Antw.: U kunt baar van school nemen, in dien zij de klas doorloopen heeft, waarin zij zat, toen zü 13 jaar werd. Vr.: Kunt u mij een middel geven om een inktvlek uit een licht-belge japon te krijgen? De japon is van fijn-wollen kasha. Antw.: Indien'het kostbaar goed is doet u be ter, de japon te laten uitstoomen; anders kunt u het probeeren met een inktstift, bij den drogist verkrijgbaar of door betten met citroensap. Vr.: Verleden jaar heb ik in den tuin Ju daspenningen gezaaid, deze hebben in het voorjaar gebloeid en op het oogenblik zijn er penningen aan. Wanrfeer moeten ze geplukt worden om te drogen? Antw.: Dat hangt gedeeltelijk van het weer af. Indien het nu wat zachter wordt, zult u ze omstreeks Juli kunnen plukken. Vr.: Kunt u mij inlichtingen geven, waar een Hotelgids verkrijgbaar is van Het Gooi? Antw.: Wend u tot „Vreemdelingenverkeer" in een der plaatsen in Het Gooi, bijv. Hil versum. Ulvenhout, 19 Juni 1928 Menier, Ollee, d'as 'n ke- miek geval, wa me nouw is overko men. Ik krijg nog al 's 'nen brief, 'n ingezonden stuks, ke, Ja, lest zelfs 'n heele fullieton in de „Nieuwe Haar lemsche Courant", naar m'nen kop. Allemaal naar aan. leiding van m'n L-—Sa gecrispedeer in de kranten. En, jammer genogt veur Trui, ze zijn 't veul mee mijn zienswijze ééns! Keb dan al 't menschdom in twee deelen ge splitst, onder ons gezeeb. De pertij-Trui en 3e pertij-Dré. Maar da's 'n prievee-lolletje, 3a 'k verders veur m'n eigen houw. Gij, amico, hoort bij de pertij-Dré. Maar, om nouw nie heelemaal af te dwa len, keb dan 'n briefke gehad van 'nen ze keren menier Johannes Josephus Kwak. As ge nouw wit, da „kwak" bij ons jenever be- teekent, dan zulde me toegeven" dat J. J. Kwak 'nen sSimpetieken naam draagt. Eri da-d-ok hier\d'n eersten indruk d'n besten is, da kunde nagaan as ge verders vernimt dat Johannes Josephus Dirrekteur is van 'n partiekuliere Arbeidsbeurs. Kwnkske schrijft: „Beste Dré. Ondergefceekende is houder van een Arbeidsbeurs. Nu hebben zich bij mij eenige Tweede-Kamerleden aangemeld, die den geheelen zomer zónder werk zijn. Ik weet dat het bij jullie 'heel druk is op den akker. Zou u misschien enkele mijner geachte cliënten kunnen plaatsen?" Wa motte daar nou mee doen? Keb dierekt ovérleed mee m'nen Minister van Landbouw ad interum. 'k Zee: „Trui leest da-d-is en denkt er is over." 'n Uur later kwam Trui hij me in d'n stal en 'k zag onmiddellijk aan d'ren druppel: 't is kepot! „Wa kennen die mannen", vroeg ze? „Eerlijk gezeet, Trui," zee ik, „ze kennen niks." „En ziede gin kans om ze wat te leeren?" vroeg Trui weer. „Ja, wie.ien denk ik., maar dan topte ge. vaar da ze de brandnetels laten staan en de èrepels d'r uitgooien!" Toen schoof Trui d'r muts van 't linker- naar 't rechteroor, verwijderde mee veul lawijd d'ren druppel, zette d'r handen in d'r zü, keek me 's straf aan en tikte toen mee d'ren wijsvinger teugen d'r veurhoofd. En heel diepzinnig konkledeèrde ze: „daér heddet". Nouw. amico, eerlijk blijven, da kan ik toch nie aan Kwak schrijven? Maar keb m'n eigen d'r uitgefriemeld. Keb geschreven as volgt: „Beste Kwak, as antwoord op oew briefke mot ik oew schrijven, da-d-et mijn spet, erg spet. oew nie van dienst te kun nen zijn. Trui is er nie erg veur. Ze denkt da die gasten er te lang over zullen boomen, veur ze wa-d-aanpakken en ik geef oew den raad ze maar los te laten loopen tot d'n derden Dinsdag in September, as ons Koningin de parlementère fabriek weer op gank zet. D'r traktementen gaan toch deur an die kunnen ze nie nuttiger verdienen as mee niks te doen.' Zemmen eersteklas vrijrei- zen en honderd pop in de week, da's meer as veul werkloozen kunnen zeggen. Dus, Kwak, lot ze maar kammen die gin haar emmen. As ze nouw de Kamer in die vier maanden 'n bietje uitluchten, dan is dieën schoon maak veur 100 maal 400 wel wa.duur maar nuttig, want frissohe lucht is toch eigenlijk mee gin goud te betalen. Kwak, seluu! De groeten van Trui en gin horke minder van oewen toet a voe Dré." Nouw? Is-ie nie goed, zoo? Kwak kentènt, Trui Ken tènt, ik kentènt, afijn heel de wèreld is ken. tènt mee die vier maanden vakansie! En nie olleen ik ok de Mënister van Binnenlandsche Zaken ee.d.n briefke gekre gen. Van de wefkes. Da's nog heel wa be nauwder as van Kwak. Wij emmen 'n ver eeniging van Nederl. Staatsburgeressen en die willen allemaal Burgemeester wor den. En waarom ok nie? As 't er één schaap (wa.ge anders maar schapen noemt?) over d'n dam is, volgen er meer en nauw 't eerste wefke d'n Oceaan over is gefladderd, mee kaplèèrzen aan en de broek erbij, nauw kunnen de wefkes ok net zoo goed burge- vader worren. As dan d'n burgevader 'n kinneke ee gekregen, dan leet-ie da-d-in de Raadszitting maar zoolang in d'n veldwach. tr z'n ermen. Daar is overal 'nen mouw aan te pas senen 'nen schoonen luier ok! Mot de veldwachter dan maar leeren. 't Is al 't minste wa.ge veur oewen Mevrouw de Burgevaarder kunt over.emmen. En zooas nouw onzen veldwachter wel 's veur d n burgemeester mee 't hondje gaat wandelen, zoo gaat.ie dan mee d'n kinderwagen op stap. Eén ding is zeker: Zóó'n kindermeid mokt onderweg de kachel nie aan mee 'nen huzaar mee 'n goei hart. Toch, amico, alles bijmekaar genomen, de wereldbol draait zoo maar 'nen aarigen kant op! Eigenlijk motte, as ge de wèreld wil bekij ken zooas ze teugeswoorig is, op oew handen gaan staan (welk „standje" mee 't oog op de teugeswoorige mode ok weer z'n veur en teugen heet! Ge mot overal aan denken, amico). Maar Ik wil ermee beweren: ge mot 't gevalleke op z'nen kop zetten om 't goed te zier.! n Veurbeeldje. Webben ier in 't land 'n Sportblad en da blad ee-d-nen hoofd- riddekteur en dieën hoofdriddekteur eé-d-to gedachte, 'n idee gehad! „Da's al mooi", zulde zeggen, en da ben 'k mee oew eens, maar 't idee zeilevers is brandhout! Luis tert. Jonge letterkunstigen, jonge lieterato- ren moesen bij hum 'n stukske schrijven over de sport, 'n Sohoon letterkunstig stukske proza of powezie. Nou ee-'t er eenen letterkunstige voetbal ler of voetkunstige letterballer (ge zie wel, ge mot weer op oewen kop gaan staan!), 'n stuk in mekaar gebald onder d'n titel: „De Voetbal en de Liefde". Da's veur mekaar! Want al die schatjes langs 't veld va» de voetballers komen toch zekers veur de Hcfde in de eerste plots! En komt de liefde dan nie bij heur, nouw dan worren ze b.vI Burgevader! Maar daar loop 't stuk allemaal1 nie over. De letterballer stamelt over de Liefde as volgt: „De bal is een ding met een ziel, met temperament, met gevoel; en daar om (da's de konklusle!) winnen de Zuid- Amerikanen het voetbaltoumool." Amico, as gij, as zjoernelist, tien Jaren ge- lejen kans had gezien om in zoo weinig woorden zooveul onzin bij mekaar te prutsen, dan hadden ze jacht op oew gemokt, oew in 'n dwangbuis gestoken en oew veur onge neeslijk stapelgek verklaard! Nouw noemen ze zoo'n „geval": litteratuur! Ik gaai ok zo'n zinneke maken. Meschient krijg ik dan ok 'n standbeeld veur littera tuur. Daar gaat ie: „'nen klomp is to ding mee meziek, mee n hart, mee talenten; en daar om ee Trui 'nen druppel aan d'r neus." En 't opschrift mot lufjen: „t Kindje mee gruun haar." En as ze me nouw gin stand beeld geven, amico, dan za 'k den volgenden keer 'nen brief mee onzin schrijven, amico, da-d-al oew abonneezen oew krant afzeggen! Maar 'k denk, dat ge mijn veur dieën tijd dan eerst mesjokke verklaart! Amico, ik schei d'r af. Ik heb gin vier maanden reces! Veel groeten van d'n druppel en gin horkr minder van oewen toet a voe DBS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 13