FUT FINANTIEELE BESCHOUWINGEN Doodt elke mug"! sproeit met VIERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 23 JUNI 1928 BLADZIJDE 2 DE 5PAARNE-BANK BLCK WAT WILS VERKEER EN POSTERIJEN DE NED. VEREEN. VOOR AUTO-SNELVERKEER Een algemeene vergadering te 's Gravenhage BINNENLANDSCH NIEUWS. Broederschap van Candidaat- notarissen „Onze Vloot" LUCHTVERKEER De ster-vlucht naar Reims Een pleidooi voor een centraal vliegveld bij Gouda UIT ONZE OOST Veel belangstelling ij v HANDEL EN NIJVERHEID Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel RECHTSZAKEN De malversaties te Onstwedde KERKNIEUWS Directeurendag der Derde Orde in het bisdom Haarlem Trekjes No. 555^ 0e verbinding van Haarlem en Kennemer- land. Gisteren hield, onder voorzitterschap van den heer J. v. d. Molen, burgemeester van Renkum, de Nederlandsche Vereeniging voor Auto-snelwegen (N.E.VA.S.) een alge meene vergadering te den Haag. Als vertegenwoordigers van den Minister van Oorlog waren aanwezig de kapiteins van Dooden en Polis, terwijl mede verschil lende provinciale- en gemeentebesturen en Kamers van Koophandel afgevaardigden hadden gezonden. De voorzitter bracht in zijn openingswoord de stichting der vereeniging op 13 October jl. in herinnering en zeide, dat de N. E. V. A. S. zich voornamelijk ten doel stelt, voor het snelverkeer met auto's eigen we gen te stichten, omdat dit verkeer op den duur geen bevrediging kan vinden in de bestaande rijkswegen, noch in nieuwe we gen, die voor gemengd verkeer toeganke lijk zijn. Hulde bracht spr. aan het initia tief van den heer Ten Bokkel Huinink uit Zandvoort, dat tot de oprichting der ver eeniging heeft geleid. Een voorloopig tracé is opgemaakt door ir. H. W. O. de Bruyn, die verhinderd was dezen middag het plan toe te lichten, doch in wiens plaats ir. W. Burger zich bereid had verklaard, een toelichting te geven De vraag is, hoe we zullen krijgen wegen, waar op de autobestuurders geen hinder van an deren kunnen ondervinden en waarop zij evenmin voor anderen hinder kunnen ver oorzaken. De medewerking van Waterstaat is ge vraagd doch een beslissing is daaromtrent nog niet verkregen. De minister wil, ook ten aanzien van den in te stellen Wegen- raad, zich niet aan een bepaalde vereeni ging binden. Intusschen vertrouwt spr., dat de beoogde samenwerking zal worden ver kregen ter bereiking van het gestelde doel. De N.E.V.A.S. zal daarbij blijven op den beganen grond. Onder de ingekomen stukken bevonden zich sympathiebetuigingen van bestuursle den der Duitsche instelling voor auto-snel wegen. Ir. Burger, daarna het woord verkrijgend, gaf een kort overzicht van den bestaanden toestand van het verkeer hier te lande. Spr. wees erop, dab het Rijkswegenplan wel in beginsel is berekend op lange-afstandver- keer, maar practtsA berust op het mede- toelaten van alle langzame verkeer. Het Rijkswegenplan kan daarom aan het snel verkeer geen bevrediging schenken, vooral niet in het westen des lands. Men moet zich rekenschap geven van het ln de toe komst te verwachten verkeer en daarop moet het Rijkswegenplan berusten. In de eerste plaats zijn noodig rechte wegen ter snelverbinding van de groote centra, terwijl op het tweede en derde plan de wegen voor gemengd en langzaam ver keer kunnen blijven. De vergelijking is gemaakt met de au tostrada ln Italië, doch daar worden tollen geheven voor dien weg, omdat men er geen wegenbelasting kent. Ook uit aesthetisch oogpunt is de Italiaansche autosnelweg niet zonder bedenking. Hier te lande zullen de autosnelwegen onderhouden moeten worden uit de opbrengst der wegenbelasting. Met schoonheidseischen kan behoorlijk rekening worden gehouden. Noodig zijn allereerst autosnelwegen ter onderlinge verbinding van Amsterdam, 's-Gravenhage, Rotterdam en Utrecht. De ontworpen weg Amsterdam Haarlemmer meer Sassenheim Den Haag Rot terdam kan daartoe niet dienen, omdat er tusschen Sassenheim en den Haag te veel plaatselijk verkeer bestaat. Een veel logi scher verbinding val Amsterdam met Rot terdam, met zijtak naar Den Haag, Is in rechte lijn mogelijk, hetgeen ook voor de verbinding met Schiphol aanbeveling ver dient. De K. L. M.-dlrectie zou zulk een weg zeer toejuichen, mits hij binnen enkele Jaren gereed kome. De nieuwe weê van Amsterdam naar Utrecht kan uitsluitend voor snelverkeer warden aangewezen; het minder snelle ver keer kan dan gebruik blijven maken van den bestaanden weg langs Merwedek^naal en Vecht. Tenslotte is een tracé gedacht recht streeks van deh Haag naar Utrecht) efi Arnhem. De voorzitter lichtte nader toe. dat een zoo goed als rechte weg van Amsterdam naar Rotterdam zoo dicht mogelijk langs den Haag moet gaan, en de weg van den Haag naar Utrecht recht langs en ten Noorden van Gouda, met vermijding van deze plaats zelve. Op het kruispunt dezer beide wegen zou dan een station voor het internationaal luchtverkeer moeten komen. Locale wegen kunnen ter verbinding met den centralen weg dienen. Voorts moeten er ringbanen rondom de groote steden komen, om degenen, die niet in de stail behoeven te zijn, in de gelegen heid te stellen de stad te passeeren. De verbinding met het Zuiden zou over de Blesbosch kunnen worden gelegd; de vertraging bij den Moerdijk wordt dan ver meden. De weg Rotterdam Gouda Amster dam, die in het Rijkswegenplan is opgeno men, kan ter wille van den meer west waarts bedoelden rechten weg vervallen. Baron van Hardenbroek van Ammerstol voegde hieraan nog toe, dat de verbinding van Haarlem en Kennemerland naar zijn meening, en ook die van den heer Ten Bokkel Huinink, naar Utrecht in rechte lijn behoort te loopen; de weg Amsterdam Utrecht uit het Rijkswegenplan kan dan gevoeglijk achterwege blijven. De heer Rauh (Bond van Bedrijfsauto houders) vestigt de aandacht op de, vooral ten plattelande, nog heerschende achterlijk heid in verkeersopvattingen.. Daartegenover doet de N.E.V.A.S. ons denken aan toe standen in 'n ander land. Laten we zorgen, dat de in het Rijkswegenplan opgenomen wegen er komen en dat zij geen belem mering ondervinden van allerlei nieuwe plannen. Spr. wil wel den specialen auto weg, voorloopig evenwel als internationale aansluiting op den weg HamburgRome. De heer Reinalda (wethouder van Haar lem) vreest, dat we ons doel zouden voor bij schieten, wanneer we ieder voor zich plannen en trace's maken. Nu er een We genraad komt, zou spr. de gedachte der autosnelwegen in dat college willen zien ge bracht. De heer Frowein wenscht de taak der vereeniging voornamelijk zien bepaald tot het westelijke gedeelte des lands. De heer van Lóben Seis betoogt, dat het er vooral op aan komt, de gedachte der autosnelwegen ingang te doen vinden. Aan die wegen toch zal in de toekomst de mees te behoefte zijn. De voorzitter wijst er nog op, dat de rechte weg voorop blijft staan. Hoe in de practijk kleine omleggingen noodig zijn. zal van de nadere uitwerking afhangen. Mede werking eal' ook worden gezocht met het comité, dat zich een rechtstreekschen au toweg ter verbinding met België ten doel stelt. Tenslotte werden eenige punten van huis- houdelijken aard afgedaan; de minimum contributie werd op f 5 bepaald. Het voorloopig bestuur werd als definitief bestuur aangewezen. De volgende heeren maken daarvan deel uit t.w.: J. v. d. Mo len te Oósterbeek, mr. G. Ruys te Amster dam, jhr. Ir. R. de Muralt te Borculo, A. H. Baron van Hardenbroek van Ammerstol te Haarlem, Jacob Mees te Rotterdam, M. J. van Löben Seis te Velp, J. B. Goudriaan te 's-Gravenhage en S. ten Bokkel Huinink te Zandvoort. Dit bestuur zal nog worden aangevuld met vertegenwoordigers van den Bond van Be- drijfs-autohouders, de K. N. A. C. en de K. L. M. Tot secretaris werd benoemd mr. C. P. de Vries te 's-Gravenhage. Hierna werd de vergadering gesloten. heer Koster, het eerelid der vereeniging, te Parijs. Als leden van het hoofdbestuur werden herkozen de heeren A. L. Boelen, E. baron van Heerdt te Eversberg en C. v. d. Voort van Zijp. In de plaats van de heeren prof. dr. P. J. Blok en F. J. H. Evers, die zich niet meer beschikbaar stelden, werden gekozen de heeren Blomjous, lid der Eerste Kamer en Zuydenhof, lid der Alg. Rekenkamer cn voorzitter van Oost en West. Als lid van den Algemeenen Raad werd benoemd prof. dr. P. J. Blok. Besloten werd om de volgende algemeene vergadering te Rotterdam te houden. Over wogen zal worden daaraan te verbinden een huldiging van de nagedachtenis van Piet Hein, hetzij bij het standbeeld te Rotterdam, hetzij bij het graf van den zeeheld te Delft. Na afloop der vergadering werden de con. gressisten op het stadhuis door het gemeen tebestuur van Arnhem ontvangen. Te Maastricht heeft de broederschap van candidaat-notarissen in Nederland haar al gemeene vergadering gehouden. Na het openingswoord van den voorzitter werd besloten aan H. M. de Koningin een hulde-telegram te zenden. Vervolgens kwamen aan de orde de prae- adviezen over „De Commanditaire ven nootschap op aandeelen", uitgebracht door mr. Th. A. Fruin, advocaat en procureur te Rotterdam en prof. mr. F. G. Scheltema te Amsterdam. Hierover werd uitvoerig van gedachten gewisseld. In den namiddag kwamen in behandeling statutenwijziging en bespreking der décon fitures in het notariaat. Dit geschiedde met gesloten deuren. De heer W. J. A. Damen te Roermond werd gekozen tot lid van het hoofdbestuur. De volgende vergadering zal in Gelder land worden gehouden. Het hoofdbestuur van de vereeniging „Onze Vloot" en de afgevaardigden, welke te Arnhem in het Theatergebouw van de Indi sche tentoonstelling haar algemeene ver gadering houdt, zijn in dit gebouw welkom geheeten door het bestuur van d'e afdeeling Arnhem. De afdelingsvoorzitter, de heer Van Hengel, sprak een hartelijk welkomst woord, dat door den voorzitter van Ket hoofdbestuur, den heer Van Bemmelen, werd beantwoord. 's Avonds te negen uur had er in het theatergebouw een bijeenkomst plaats, waar d'e heer Staal, oud-gouverneur van Suriname, een capserie hield over Suriname. De algemeene vergadering ving gisteren in het Theatergebouw van de Indische Ten toonstelling aan. Na de openingsrede van den voorzitter, den heer H M. van Bemme len werd het jaarverslag behandeld, waar uit bleek, dat het ledental in 1927 met 150 was toegenomen. Besloten werd tot het zenden van tele grammen van hulde aan de Koningin, de Koningin-Moeder en Prins Hendrik; voorts werd telegrafisch een dankbetuiging gericht tot kolonel Boelen voor zijn onvermoeiden arbeid en een telegrafische groet aan den Geyssendorffer eerste in de klasse verkeersvliegtuigen De K. L. M. deelt het volgende mede; De uitslag van de stervlucht naar Rheims is thans, vroeger dan verwacht werd, be kend. De vliegtuigbestuurder der K. L. M., de heer Geyssendorffer, is met de HNADR, aan boordwaaröan zich o.a. de heer van Leor Black bevond, als 3e prijswinnaar ge plaatst. Den eersten prijs kreeg Delmotte met een Caudron-vliegtuig, 60 P.K. Anzani motor, den tweeden prijs Drouhin eveneens met een Caudron-vliegtuig 40 P.K. Salmson motor. Deze beide Caudron-vliegtuigen behooren tot het sporttype, terwijl de stervlucht fei telijk bedoeld was voor verkeersvliegtuigen. Van deze klasse der verkeersvliegtuigen Is dus Geyssendorffer met de/Fokker F VIIA der K. L. M. als eerste geplaatst, daar dit toestel den besten tijd heeft gemaakt. De heer Gaarlandt, burgemeester van Gouda, schrijft: Onze vier grootste steden trekken het groote trein, en autoverkeer naar zich toe en zenden het uit. Het nationaal- en het internationaal verkeer. De steden zelf zijn begin- en eindstations daarvan. Het vliegtuig wordt straks het derde ver voermiddel, is het al ten deele. Het zal nim mer zijn begin, of eindstation in de groote steden verkrijgen, doch op grooteren of klei neren afstand van de peripherieën stations moeten vinden. Kan ons kleine land zich straks de groote weelde veroorlooven van meer vliegvelden of ware te streven naar één voortreffelijk ingericht centraal vliegterrein met be houd van de bestaande als secundaire sta tions? Het denkbeeld zou geen ernstige ge dachte waard wezen, als de hoofdverbin dingswegen in het hart van Zuid-Holland zoo bedroevend slecht bleven, als ze nu zijn. Doch het wordt anders en straks ls een tocht van 1540 K.M. van en naar Am sterdam, Rotterdam, den Haag en Utrecht, naar en van het middelpunt van den cirkel, die deze 4 plaatsen omspant, niet langer een tijdroovend en hinderlijk karwei, globaal genomen zal het afleggen van den afstand der genoemde steden naar hun gemeen schappelijk vliegveld niet tijdroovender zijn, dan voor den Londenaar om naar of van het Croydon-vliegveld te komen; in vele ge vallen zelfs korter. Uit het snijpunt van den nieuwen Rijksweg HaagUtrecht met den nieuwen Rijksweg Amsterdam—Rotter, dam zullen deze 4 steden binnen het half uur of daaromtrent bereikbaar zijn. Bin nen het half urn* na de aankomst van het vliegtuig uit Engeland, België, Frankrijk, Duitschland, Scandinavië, zal de auto de passagiers naar alle richtingen en midden in de Nederlandsche hoofdbestemmingsplaatsen hebben afgeleverd. Centrale aanvoer, cen trale distributie. Als efflciency-door-centralisatie m de eerstkomende jaren een kans krijgt in ons land, dan moge het denkbeeld van een cen traal vliegveld bij Gouda overwogen worden. Aneta seint uit Soekaboemi; De landraad behandelde een der laatste zaken tegen de communisten, waarbij de Javaan Siswo terecht stond, die in Juni 1927 als groepsleider van de Partij Saraket Islam in een vergadering opruiende woorden tegen het gezag geuit heeft. Hij werd veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. Van in- landsche zijde was er enorme belangstelling voor deze zaak. In de voortgezette algemeene vergadering van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel werd het onderwerp; „doelmatig Overheidsbeheer" besproken. Aangenomen werd de instelling eener com missie ter voorbereiding eener herziening der wet, waarin werden benoemd met den voor zitter de heeren: Schil thuis, Rotterdam; Josephus Jitta, Den Haag; Lob, Amsterdam; Louerman, Zutphen; Vos, Leiden; Hoek, Schiedam. Aangenomen werd een voorstel tot het maken van studiereizen naar het „Deutsche Museum", te München. De centrale commissie voor bezuiniging, vanwege de Maatschappij, voorzitter de heer A. Spanjaard, bracht in de vergadering schriftelijk verslag uit van haar actie in het afgeloopen jaar. Aangenomen werd een motie, waarin be sloten wordt, dat de algemeene vergadering het hoofdbestuur opdraagt om, eventueel ln overleg en samenwerking met andere licha men, een commissie te benoemen die tot taak zal hebben naar de vormen en den om vang van de omkooperü in den handel een nader onderzoek in te stellen en maatrege len ter bestrijding te ^beramen en daarover aan het hoofdbestuur rapport uit te brengen; het hoofdbestuur machtigt om daartoe het noodige te doen en om vervolgens naar be vind van zaken, hetzij onmiddellijk maatre gelen te treffen ter uitvoering van even- tueele voorstellen der commissie, hetzij die voorstellen aan de algemeene vergadering ter beslissing voor te leggen. In de middagvergadering hield de heer H. W. O. de Bruyn, secretaris van de Veree niging „Het Nederlandsch Wegencongres" een inleiding over; Oeververbinding van de groote rivieren. Spr. kwam tot de volgende conclusies: le. Een zoo spoedig mogelijke tot stand- koming van alle bruggen over de groote ri vieren is dringend noodig; 2e. De voorbereiding van dezen bouw moet zoo krachtig mogelijk worden ter hand ge nomen; 3e. In volgorde van urgentie zijn noodig Ia. de brug bij Veen, de bruggen bij Nijme gen en Gorinchem en alle bruggen ln de verbinding van Rotterdam naar het Zuiden, de bruggen bij Arnhem en Vianen en dan de overige bruggen 4e. De op het Rijkswegenplan voorkomen de wegen zullen zijn aan te vullen met een rugweg Noordelijk van Rotterdam, een aan sluiting van den ontworpen Bitumeweg; Oostelijk van Pordt van den weg Dordt- Moerdijk, een weg van den Bosch (Vucht) via Heusden naar Gorinchem, een weg van Dordt via Kop van 't Land naar Gorinchem (of naar Keizersveen) en een weg van Ber gen op Zoom met zijtak naar Zijpe; 5e. In afwachting van de totstandkoming van de vaste oeververbindingen en de Rijks wegen behoort het gebruik van de bestaan de overgangsmiddelen vrij te zijn en behoort de exploitatie v<n die middelen te worden bekostigd uit het Rijksaandeel uit het wegen fonds. Na gedachtenwisseltog vereenigde de ver gadering zich unaniem met de volgende motie: De algemeene vergadering enz., gehoord de besprekingen inzake het vraagstuk der oeververbinding over de groote rivieren, is van oordeel, dat de eenheid der zuidelijke provinciën met het overige deel van ons land vordert, dat zoo spoedig mogelijk met de uitvoeringen dezer verbindingen een aanvang wordt gemaakt en draagt het hoofdbestuur op dit oordeel ter kennis van de bevoegde autoriteiten te brengen. Na afloop der vergadering werd in auto's naar Vlissingen gereden, waar een bezoek werd gebracht aan den torpedojager „De Ruyter". Vervolgens begaf men zich aan boord van de mailboot „Prinses Juliana", waarmede een tocht langs de Walchersche en Belgische kusten werd gemaakt. Gisteren Is G. van D.. directeur-uitvoerder van betonwerken ln verband met de mal versaties te Onstwedde, door de rechtbank te Winschoten veroordeeld tot vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. kin, Vicaris Kapitulaar, was het volgende aanmoedigend schrijven binnengekomen: Zeereerw. Pater, Met groot genoegen namen Wij kennis van Uw schrijven, dat op Donderdag, 21 Juni, te N. Nisdorp een congres zal worden gehou den van directeuren der Derde Orde en. van belangstellende priesters. Dit congres wenschen Wij het beste suc ces toe en vertrouwen, dat de geest van onzen overleden Biscshop, die zulk een vurig voor stander was van de Derde Orde, de vergade ring zal bezielen en dat hij, laten wij hopen, vanuit den hemel met vreugde op de ver gaderden moge nederzien niet alleen, maar ook een machtige voorspreker moge zijn voor den bloei van de Derde Orde in het Bisdom Haarlem, hetgeen ook wij U van harte toewenschen. Met alle hoogachting inmiddels, Uw dienaar in O.H. (w.g.) H. J. M. TASKIN, Vicaris Kapitulaar. Nadat deze brief, met applaus begroet, was beantwoord door een telegram van dank en huldiging, gaf de voorzitter het woord aan pater Methodius Mulder O.F.M., visita tor der Derde Orde, die een mooi verslag uitbracht over het betrokken district. Als be wijs van inwendigen bloei memoreerde hij vooral de zeer groote deelneming aan de speciale Derde Orde-retraites in het retraite huis te Bergen. Dan hield Pater Dr. Fidentius y. d. Borne O.F.M., zijn inleiding over; „Derde Orde en H. Eucharistie". De degelijke lezing werd met de grootste aandacht gevolgd en zal, mede tengevolge van de vruchtbare bespre king, het Eucharistisch leven onder de ter tiarissen ten zeerste bevorderen. De Zeereerw. heer J. C. Vijverberg, pastoor te Onderdijk, gaf een causerie over „Derde Orde en huisverzorging". Dit liefdewerk, zoo geheel overeenkomstig den Regel en den geest der Derde Orde, dat in steden als Am sterdam, Den Haag, Rotterdam enz. een reusachtige uitbreiding heeft aangenomen door den standvastigen arbeid der tertiaris- senvereenigingen, kan en moet ook op de dorpen worden nagevolgd. Spreker liet zien, hoe men in zijn parochie dit werk aanpakt en gaf de noodige practische wenken. De ge vraagde inlichtingen werden tot voldoening geantwoord. De voorzitter memoreerde in zijn dank woord, dat Onderdijk een Derde Orde-pa rochie mag genoemd worden, daar niet al leen de volwassenen tot de Derde Orde toe treden, maar ook de jeugd-actle der Derde Orde wellicht nergens: tot zulk een bloei is gebracht als hier. Van deze jeugdbeweging in het algemeen gaf pater Cuntbertus Sloots O.F.M. vervol gens een zeer interessant beeld. Hij noemde de Derde Orde een allerheilzaamst middel om de jeugd tegen de huidige gevaren te be schermen, daar de. geest van Sint Franciscus hiertegen recht ingaat. Wat de Derde Orde aanbiedt, zijn juist de middelen, die erkende jeugdleiders vragen en zoeken om de tegen woordige jeugd te beschermen en hooger op te voeren. Hij wijst op den groei dezer be weging, zich manisfesteerend in mooie con gressen, gestadige uitbreiding, veelsoortigheid der aangesloten jeugd, doelbewust en zuiver- gehouden actie. Zij wil in alle opzichten een kernbeweging zijn. Ook in het Bisdom Haarlem hoopt men het volgend jaar een af zonderlijk jeugdcongres te houden en wel eerst voor meisjes-tertiarissen, waarover pater Chr. Roorda O.F.M., Rotterdam, eenige inlichtingen verstrekte. Hij hoopte, dat voor dien tijd nog nieuwe afdeelingen zouden ge sticht worden. Tenslotte hadden nog besprekingen plaats ov*r een degelijke ascetische opleiding der tetiarissen, uitgave van een „Handboekje voor directeuren, Derde Orde-tijdschriften enz. Het Voorstel van het Centraal Bureau der Derde Orde om een gewestelijk congres van tertiarissen te organiseeren in dit district werd aangenomen. Na een geanimeerde rondvraag sloot de voorzitter met een dankwoord de vergade ring. De Zeereerw. pater Gardiaan bood den congressisten een maaltijd aan in den kloos terrefter. de gele but met zwarten band gebied hebben. De buitengewoon snelle uit' breiding van het bedrijf uit zich ln vol' gende kapitaalsstatistiek: Geplaatst kapitaal gew. aand. 1883 Zw.Kr. 400.000 1886 1893 1897 1995 1910 1.000.000 2.000.000 4.000.000 5.000.000 24.000.000 Geplaatst kapitaal gew. aand. 1914 Zw.Kr. 28.000.00" 1917 42.000.000 1918 63.000.000 1926 63.000.000 en 15.000.000 7 pref. aandeeleö Medegedeeld door In het klooster der P. P. Minderboeders te N. Nledorp is een congres gehouden van directeuren der Derde Orde van Sint Fran ciscus. Nagenoeg alle betrokken directeuren waren opgekomen, wat de voorzitter, Pater Petrus Nielén O.F.M., commissaris der Derde Orde, in zijn welkomstwoord met voldoening constateerde. Hij vertrouwde daarom, dat dit congres zijn doel zou bereiken: een steeds innerlijk vervolmaken van de Derde-Ordebe weging in het bisdom Haarlem. Van den hoogeerw. heer Mgr. H. J. M. Tas- ACTIE BOLAGET SEPARATOR Een bedrijf met een wereldnaam. Mooi verleden, heden en goede toekomst Deze industrieele onderneming dateert van 1883 en exploiteerde een aantal paten ten van Separatormachines, welke gecon strueerd werden door den beroemden physi- cus Dr. Gustaf Laval. Centrifugal separatoren ziin machines, welke vloeistoffen kunnen scheiden in vloeistoffen met grootere en kleinere dicht heid. Zoo worden ze gebruikt in de zuivel industrie voor het scheiden van melk in room en onderroom, in de olieindustrie voor het scheiden van olie in lichte en zware oliën. De Laval-separatoren genieten een we reldvermaardheid en zijn erkende standaard- fabrikaten, welke nog nimmer zijn vervangen en de geheele beschaafde wereld tot afzet- De maatschappij is steeds doende haar fa' bricaat te verbeteren en een nog grootere toepassing te bezorgen, waarvoor de laatste jaren reeds meer dan 400 patenten werden verkregen of aangevraagd. Behalve haar zes Zweedsche fabrieken heeft de Separator een dochtermij. in Duitschland en wel de Bergedorfer Eisenwerk A. G. Deze fabriceert behalve separatoren ook verschillende an dere artikelen voor de zuivelindustrie en drijft een aanzienlijken exporthandel op ge heel Europa. Dan heeft zij nog twee groote Amerikaansche dochtermaatschappen, en een Canadeesche dochterinstelling, welke een geheele serie separatoren vervaardigen en verkoopkantoren hebben te New-York, Chicago, San Francisco, Montreal, Quebec, Peterboro, Toronto Winnipeg en Vancouver: en ten slotte nog eenige kleinere fabrieken in Weenen Budapest en Hoiienstadt (Tsje- cho-Slowakije). De financieele uitkomsten der laatste 3a' ren zijn als volgt: Netto winst Dividend 1917 Zw.Kr. 8.577.335 16 1918 12.546.437 13 1919 11.699.040 13 1920 6 803.468 8 1921 988.628 3 1922 1.232.794 3 °lo 1923 2.857.996 4 7" 1924 4 214.960 6 1925 6.386.237 7 1926 8.112.873 8 J 1927 8.639.402 8 v» De jaren 1921/23 vormen den beruchteO naoorlogschen depressietijd, waarmede m8® dus bij beoordeeling der resultatenstatistiek rekening houde. In die jaren hebben de meeste groote industrieën zelfs met zwer® verliezen gewerkt. Na 1921 zijn de finan cieele uitkomsten regelmatig toegenomen- Sedert haar oprichting heeft de Separator bovendien nimmer het dividend gepasseerd- Het winstcijfer over 1927 wer dals volgt verkregen Onverdeeld saldo Ao. Po Kr. 2.364.8°' Ontvangen dividenden p.752 2- Exploitatierekening 8.190-3*® Huren en Intrest 335-8° Kr. 13.643. In mindering: Alle kosten Afschrijving Kr. 2.408.678 2.30.177 Kr. 2.638. 1.855 Blijft Kr. 11.004.293 of exclusief saldo Ao Po. Kr. 8.639.402 De zooveel mogelijk vereenvoudigde balan* vertoont de volgende constellatie; Activa (in Kr. 1000)Niet liquide bezittin gen 17.892 Goederen in bewerking en voorraden 10.056 Dochtermijen 52.508 Debit, en mldd. 54.513 Passiva (in Kr. 1000)Gew. Kapitaal Prof. Kapitaal Res. en fonds. Obligaties Opvraagbare verplichtingen Winst 134.969 63.000 15.000 24.686 12.1W 9.103 11.004 134.969 Wanneer men de opvraagbare verplichtin gen vergelijkt met het bedrag debiteuren en middelen, dan blijkt onmiddellijk, dat de Ml'- een zeer behoorlijke liquide positie heeft. Dc post „dochtermijen" staat oogenschjjnlü1* vrij hoog opgevoerd. Men bedenke echter- dat deze in 1927 Kr. 2.752.255 aan dividend uitkeerden of ca. 5.2 pet. van de boekwaarde en die na behoorlijke afschrijvingen en re serveeringen, zoodat de boekwaarde niet t® hoog geacht moet worden. De boekwaarde der niet-liquide bezittingen is zelfs buitengewoon laag te noemen, vooral als men bedenkt- dat de exploitatierekening in 1927 een uit komst gaf welke gelijk was aan de helft van deze boekwaarde. De aandeelen lijken ons op den huldigen koers dan ook niet onaantrekkelijk. De coUege-tasch treurt. 't Is niet langer t« dragen Maar, ach, wat helpt al m'n klagen? 'k Lig machteloos! Krachteloos! M'n stem wordt niet gehoord Geen sterveling, die zich er aan stoort. Ochlaat. dan 'n ènkeling mij hooren! Ik ben geboren Als 'n fim, Deftig kindekijn, Werd gekleed in kalfsleer, gevoerd met Satijn. 'n Weelde-klndje was ik Alleen voorname documenten las ik, Die ik dagelijks droeg naar groote kantoren, Of vertrekken van leeraren, curatoren, Naar rechtsgebouw, of gouvernement, Of naar de tafel van 'n President- Commissaris, Gemeente-secretaris, Archivaris, Notaris, Of referendaris. Ik werd gedragen door advocaat, Diplomaat, Lid van den Hoogen Raad, Of magistraat Door 'n officier van justitie, 'n Hoofdcommissaris van politie. Ik was 'n voorwerp van deftige traditie. Ik had ambitie Voor m'n taak Ik kwam uit 'n first-class Iederzaak. Ik kostte geld! Minstens 'n tientje werd neergeteld. Om mij te bezitten, Ik maakte ritten Per spoor-coupé, eerste klas, Werd gekoesterd door de arm van 'n pels jas. Reisde per auto. equipage 'n Wandelstok met zilv'ren knop. Met 'n monogram er op. Was m'n page. Och, waar is die zalige tijd Van m'n alléén-aanwezigheid In universiteit, Ministerie, raadhuis, bankgebouw Trotsch ais 'n pauw Mocht ik zijn AI moest Ik vaak deeien In 't ongeluk van velen, In rampspoed en pijn Want hoe vaak Was ik niet in 'n droevige zaak De helpervan 'n curator, Of 'n dictator. Van de strenge rechter dezer aarde, Die in mij bewaarde "n Vonnis, rechtvaardig, maar hard, Dat tranen bracht en bitt're smart Van 'n deurwaarder, man van plicht, Die met 'n door-de-weeksch gezicht Uit mij het exploot nam. Waardoor 'n gezin op straat kwam Of, op last van 't gerecht Werd beslag gelegd. Hoe vaak droeg ik, Als bode van angst en schrik. Naar 't huis van bewaring De wreede verklaring, Dat de kille cel. Voor velen 'n hel, Te wachten stond Ahhoeveel klachten uit wanhoop- mond Zijn gehoord door mij in die lange rij van voorbije jaren Financieele gevaren Heb ik getorst Aan m'n trouwe borst En menig bericht Van groot gewicht, Over koers, dividend Was mij bekend Vóór de wereld het zag En ach Ook menig financieel schandaal Bracht ik naar courant of rechtzaal Ik droeg geheimen, misdadig en wreed In m'n kostbaar kleed Maar och't was m'n taak, m'n beroep En in ieder geval (Niemand die 't ontkennen zal) Ik behoorde tot 'n voorname groep. Maar nu? Achik bid u: Hoort mijn klagen Want 't is niet te dragen 'k Voel me 't harte breken Ik schaam me purperrood, Ja, ik schaam me dóód Met 'n ultroepteeken. Heb medelij Met m'n eindelooze rij Van smarten en smartjes Ik word gekochtvoor vijf kwartjes! Ik lig in aë bazars voor de glazen Tusschen potten, pannen, dertig-cents vazen, Tusschen rommel van 'n cent of drie, vier En rollen closetpapier Ik word gebruikt't is schande, Voor allerhande Dingen En bittere tranen dringen Naar m'n drukknoop-oogen Als 'k moet gedoogen, Dat de smid, of de man van 't gas Z'n blauwe kiel of jas Stopt in mü, o, gezonken college-tasch 't Is om te brullenals 't niet zoo treu rig was. COLLEGE-taschHoort u 't woord? Is 't niet ongehoord? „College-tasch" durft men mij nog noemen En men gaat mij doemen Tot vergaarbak van alles en nog wat! Men neemt me mee naar 't zwem-bad! En ik moet me verlagen Tot 't dragen Van 't vuile hemd, de onderbroek, De natte handdoek, En de warm uitgetrokken Zweet-sokken. 'k Moet mee naar winkel, strand, plezier boot, Ik draag de melkflesch en 't brood, De sinaasappelen eno shocking! De haring en de gerookte bokking! 't Daghitje en 't meisje van 't atelier Nemen me mee Voor gereedschap en schor' En ik word Gebruikt door de dame, Die zich meent te moeten schamen Voor mijn inhoud Koud Word ik er van, Als ik denk aan de man, Die „boodschapt" voor z'n vrouw En getrouw De vijf kop piepers, vol zand of kiel Laat storten in de schoot van mij, Die ééns heeft gedragen De blanke verslagen En mandaten Van Kamer en Staten. Maar't is nog niet gedaan Ik moet ook meegaan Met de man, die vent met chocolade En o! de juffrouw van de retirade Stopt haar boender, dweil en „raag" In mijn vermaledijde maag, Omdat niemand hoeft te weten, Dat zij van de nood-hebbende reizigers moet eten. 't Wordt nog afschuw'lijker En gruw'Hjker Ik moet óók gedwee, Gepakt en gezakt mee Met de moderne, sjieke bedelaars, In demle, fantasie-sok, bruine laars, Die langs de huizen loopen Voor 't verkoopen Van knoopen, Tandpasta, schrijfmappen, Leugens en poetslappen. Vroeger kwam ik alleen Aan inrichtingen, eerste klas, Waar 't deftig was, Althans deftig schéén In pracht-gebouwen, gouvernementen, Maar nu! O, ik gruw! Kom Ik in kwartjes-logementen In sloppen, stegen, kroegen, keten, Waar ik in 'n hoek word gesmeten En 't ergste kan me spijten, Dat ook m'n dure kwaliteiten Geen stempel van voornaamheid En bekwaamheid Meer dragen Verwaande, leeghoofdige blagen Loopen met de duurste acten-tasch, Alsof dat een brevet van geleerdheid wa« Ik draag geheimen. Die als messen door m'n ziel vlijmen. Pornografieoproer-geschrijf, 't Brandt me soms door 't lijf Heeren, bekend als hoogstaande mannen, Droegen in mijhun corruptie-plannen- Banken-zwendeh roof in 't groot Alles zwijgt men met mij dood. Ik ben de drager van huichelarij. Van gewichtlg-doenerij Van 't „méér zijn, dan jij!" De blanke schaal van 't vuile et Ik ben verlaagd tot voorwerp van schijn--* Enals Ik in 'n andere Gedaante mocht veranderen Nooit zou Ik 'n mensch willen zijn. G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 14