LEEKEPREEKEN. Voornaamste Nieuws ZATERDAG 23 JUNI 1928 DE REDDINGSPOGINGEN VOOR GENERAAL NOBILE EN ZIJN MANNEN Majoor Maddalena en majoor Penza hebben Nobile opnieuw uitrustingstukken gebracht DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD. TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG NO. 16889 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONOFVAL. Kapitaal f2.000.000. Reserve f 470.000. De R. K. Vereeniging voor Groote Gezinnen De uitvoer van vee en landbouwproducten J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Het nachttarief voor buitenl. telefoongesprekken De Internationale telefoondienst „Witte Kruis" BUREAUX: NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 cf.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE ADVERTENTIÉN 35 ct. p. regel* VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1-4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbel. Bij contract belangrijke korting INGEZONDEN MEDEDEELINGÈN tusscbcn den tekst 60 ct. per regel, Alie abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekenngsvoorwaarden f Qfjjfifl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Cfl bij een ongeval met f OCj] bij verlies van een hand, IOC tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen s IaJUUII. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; I *IU. docdelijken aflcop; I 6uU." een voet of een oog; IZU. bij verlies van een f CR r: I vu»' bij 'n breuk van f40.- duim of wijsvinger; 1 «U been of aim bij verhes v. een andere vinger. 244 BEROEPSVRAGEN Uit den trouwen lezerskring van deze wekelijksche verhandelingen bereiken mij verzoeken om eens iets te schrijven naar aanleiding van de jongste poging, welke in het Nederlandsche parlement door sociaal democraten en steile gereformeerden gedaan is, om onze priesters dienstplichtig te ma ken, dus de geestelijken in de kazernes te brengen. Zoo oppervlakkig beschouwd zou men mee- nen, dat al wat nog een druppel christelijk bloed in zijn aderen heeft, zich onmiddellijk ifkeerig zou toonen van dergelijke plannen. Het blijkt mij echter, dat de geestesverwar- ring van onzen tijd al zoo wijd om zich neen heeft gegrepen, dat zulke kwesties, welke voor christenen geen vraagstukken moesten z(jn, omdat de oplossing er van zoo zeker is als tweemaal twee vier is, dat zulke roode en anti-papistische voorstellen ook in krin gen, waarvan men anders zou verwachten, worden gewikt en gewogen, ernstig bediscus sieerd en voor tweeërlei beslissing vatbaar worden geacht. De uit het vijandelijk kamp opgeworpen listige vraag: „Waarom kan een geestelijke geen militair zijn; in het leger zou hjj juist zooveel goed kunnen doen?" brengt ook jeug dige christen-hoofden in verwarring. Daarom lijkt het boven bedoelde verzoek van eenige mijner lezers wel op zijn plaats. Toch zal het antwoord niet op de voor de hand liggende wijze gegeven worden. Het lijkt mij n.m. beter om de beteekenis van den priester in ons openbaar en in ons bij zonder leven eens in het algemeen te be spreken. Het ongewenschte van den priester soldaat zal daaruit vanzelf dan wel volgen. Deze opzet brengt er mij echter toe over te gaan tot een vroeger al reeds opgezet plah om n.m. eens te schrijven over den invloed van bepaalde beroepen op den persoon, die ze bekleedt en op de samenleving, waarin hij zich beweegt. Natuurlijk geldt dit slechts voor k een klein aantal beroepen, n. m. voor die, waarin de beoefenaar er van verstrekkenden invloed kan uitoefenen op de geestelijke en stoffelijke belangen van een groot aantal menschen) beroepen, waarvan de waarnemers tevens een bij zonderen, afgesloten en duide lijk te onderscheiden stand of kaste in de maatschappij vormen. Wij bedoelen dus de geestelijken, de leeraren en onderwijzers, de ambtenaren, de politici, de kunstenaars, de journalisten. Wanneer men deze beroepen eens nauwkeurig bekijkt, ziet men dadelijk, dat de beoefenaars daarvan diep in ons leven grijpen, of wij het willen of niet; dat wij tot hen in een heel andere verhouding staan dan b.v. tegenover een timmerman of schilder, die ons huis onderhoudt, tegenover den winkelier, die ons zijn waren levert. Ook anders dan tegenover een notaris of chirurg, een landmeter of een apotheker. Met de be oefenaars van deze en andere beroepen ko men wij slechts van tijd tot tijd in aanraking; zij beheerschen geen stuk van ons leven. Er zijn grensgevallen als b.v. dat van de huis dokters; maar als stand, als beroepsgilde kun nen wij hen niet plaatsen naast geestelijken, onderwijzers en dergelijken. De huisdokter heeft in speciale gevallen zeer zeker een buitengewoon grooten invloed op het leven van bepaalde personen. Maar die invloed geldt niet algemeen; hij treedt slechts van- tijd tot tijd op, bij de groote massa der men schen zelfs In het geheel niet. Wij zullen ons dus tot de boven opgesomde beroepen bepalen, maar zullen voor vandaag eerst een algemeene vraag beantwoorden, welke n.m. de beteekenis is van een beroep. Daaromtrent bestaan vele misverstanden. In het woord beroep spreekt ons iets aan van „roeping", van geroepen worden. En daar de mensch van natuur op het mysteri euze is aangelegd, zoekt de jonge mensch, alvorens de beroepskeuze te bepalen, heel vaak met open ziel naar alle kanten, of hij ook een stem zal opvangen, die hem een be paalde richting zal wijzen. Anderzijds ziet men het tegenovergestelde verschijnsel, dat n.m. aan de beroepskeuze in het geheel geen waarde wordt gehecht: alles is goed, wanneer «r maar verdiend wordt en het beste vak is dat, waar het meest wordt gewonnen; of wel, de zoon volgt vanzelfsprekend de sporen van zijn vader. Ziedaar de twee uiterste op vattingen, in welke beide gevaren liggen. De eerste opvatting, dat n.m. ieder mensch een speciaal vak of ambt, een persoonlijke „roeping" ontvangt, is een gevaarlijke mis vatting. Natuurlijk komen deze gevallen '/oor, maar het zijn uitzonderingen, evenals de mirakelen. God grijpt slechts zelden direct hoorbaar en zichtbaar in 't menschenleven in. Roepingen, zooals Saulus er een kreeg om Paulus te worden, zooals van een Ignatius of Hubertus verhaald worden, zijn hoogst zeld zaam. Zij verschillen geheel ook van wat wij onder priester- en kloosterroepingen ver staan. God wil, dat wij de hoogst belang rijke beslissing over de keuze van ons be roep of levenstaak uit de in ons en rondom ons liggende gegevens opbouwen. De ver antwoordelijkheid voor een juiste keuze drukt voor een groot deel op de ouders. Wij moeten dit echter niet zóó verstaan, dat bij goed zoeken in ieder mensch een aantal factoren aanwezig zijn, welke wij slechts hebben op te sporen, hebben te ver menigvuldigen en te deelen en dat wij de uitkomst dan met absolute zekerheid op pa pier kunnen schrijven. Ook dit is weer een misvatting van onzen zoo zeer gemechani- seerden tijd met zijn beroepskantoren, offi- cieele bureaux voor beroepskeuze enz. Laten wij eens het ambt nemen, waarbij de roeping naar algemeene opvatting toch het sterkst moet spreken, n. m. dat van priester of kloosterling. Is er bij een veertienjarige met absolute zekerheid uit te maken, of er in den jongen of het meisje een priester, een mon nik of een non steekt? Neen! Heel voorzich tig kunnen wij slechts onze vermoedens op bouwen. Wij kunnen wel negatief uitmaken, dat b.v. een knaap met minder dan middel matige hersens niet geschikt is voor het priesterambt, dat zooveel studie eischt; wij kunnen wel bij sterk sprekende neigingen en karaktereigenschappen concludeeren, dat deze of gene niet voor het kloosterleven is geroepen. Maar positief zeggen: die en die is het wel, is heel gevaarlijk. Ais uitgangspunt worden altijd genomen de voorkeur van den persoon zelf voor een bepaald ambt of beroep. Die neiging kan dik wijls den weg wijzen; als er van roeping ge sproken kan worden dan moeten wij ze daar zoeken. Maar die voorkeur is verre van af doende. Ze kan een gril zijn; een uiting van een te sterke fantasie; ze kan op heel ver keerde- basis rusten. Dan kan het zijn nut hebben de talenten, de eigenschappen en kundigheden, benoodigd voor het beroep, waarnaar de neiging heengaat, te toetsen aan het karakter en de bekwaamheden van den persoon zelf, die voor de keuze staat. Zóó kan men dikwijls een heel eind op den goeden weg komen. Toch zij voorzichtigheid geboden. De oude weg, waarbij de ouders met den onderwijzer aan het einde van den schooltijd vaak be praten: „wat zal mijn jongen worden?" maakt hóe langer hoe meer plaats voor de zielkundige ontleding van officieele- beroeps- bureaux. Alle geestelijke en lichamelijke krachten van den jongen mensch worden op kaart gebracht en netjes in hokjes ver deeld. Er kunnen ook al proeven worden genomen voor alle eigenschappen, waarvan geen voldoende gegevens aanwezig zijn. Dat is alles heel mooi; doch men zij enkel voor zichtig met de conclusie. Men ga nooit ver der dan een advies; want nergens is de menschelijke wijsheid zóó beperkt als hier. Het komt zoo vaak voor, dat een jonge man absoluut ongeschikt wordt verklaard voor den handel; men wil hem wringen in een vak tegen zijn zin; hij rukt zich los, gaat zijn eigen weg en slaagt in den handel als de beste. Zulk soort gevallen zijn niet zeld zaam. Daarom denke men vooral niet te spoedig de eenig juiste richting gevonden te hebben, maar hechte groote waarde aan een sterke, met kracht uitgesproken en hardnekkig volgehouden voorkeur van den jongen mensch, over wiens leven men mede beslissen gaat. Een andere, veel voorkomende fout is de meening, dat op de keuze geen invloed mag worden uitgeoefend. Een te veel is natuur lijk hoogst schadelijk, kan zelfs verderfelijk zijn. Dat het meer dan bedenkelijk is iemand een klooster- of priesterroeping op te drin gen, terwijl daarvoor de benoodigde eigen schappen kennelijk niet aanwezig zijn, be hoeft geen betoog. Maar ook is het hoogst verkeerd, om kinderen tegen hun zin en be kwaamheden in te drijven in een andere richting, welke de hunne niet is. Hoeveel kwaad wordt niet gedaan aan jonge men schen, die geen studiegeest hebben en die ter wille van den „stand" der ouders met geweld dokter, advocaat, leeraar of iets der gelijks moeten worden. Men vergalt er een jeugd en verwoest er een leven mee. Naast dit te veel komt ook een te weinig voor. De opvatting: het kind moet geheel vrij en zelfstandig beslissen, is slechts in zóó verre goed, dat men natuurlijke neigingen zich vrijelijk laat uiten. Maar deze neiging mag, ja moet, wanneer zij eenmaal aan den dag getreden is en naar menschelijke bere kening goed gefundeerd is en kans op succes volle ontwikkeling heeft, geleid, beschermd en aangemoedigd worden. Die zoogenaamde noodzakelijke vrijheid leidt al te vaak tot verloren gaan van een roeping, tot het over slaan tot wispelturigheid, tot het zoo fatale twaalf ambachten, dertien ongelukken. Ziedaar eenige algemeene wenken over beroepsvragen. Zij toonen nogmaals van hoeveel gewicht en hoe moeilijk de beroeps keuze is. Een ieder, die hierbij leiding moet geven, staat voor een hoogst verantwoorde lijke taak. Van een juiste keuze hangt im mers maar al te dikwijls het tijdelijk en zelfs het eeuwig geluk van een mensch af. Maar niet enkel drukt de verantwoorde lijkheid tegenover den pupil, wiens keuze wij moeten helpen bepalen, zij geldt ook tegen over de samenleving. Voor de maatschappij is het van het hoogste gewicht, dat een ieder is op zijn juiste plaats. Dat is de grond slag voor het persoonlijk geluk van het in dividu en daardoor voor het geluk der ge meenschap. Wanneer in een groote samen leving een ieder arbeidt in de voor hem meest gewenschte sfeer, op een plaats, waar hij zijn krachten het best kan ontplooien, dan is er rust, orde en welvaart door tevre denheid. Wanneer duizenden echter verkeerd geplaatst zijn, dan is er onrust en ontevre denheid, de kiemen voor wanorde en om wenteling. Daarom is de beroepskeuze van zoo groot belang. Hoe dit in de voor de maatschappij meest ingrijpende beroepen van priester, onderwij- RIME IMK Volgens een Stefani-bericht uit Rome, heeft Nobile een mededeeling gedaan over de groote ontroering van hem en zijn ka meraden tijdens de vlucht van Maddalena. Eenige neergekomen pakken werden be schadigd daar een der parachutes niet open was gegaan. Derhalve verzocht Nobile om nieuwe accumulatoren en nog andere za ken. H(j geeft den raad. dat men te zamen met de Italiaansche vliegtuigen, die gereed worden gehouden om de vluchten te her vatten, een vliegtuig op ski's zal zenden, dat zal kunnen trachten te landen op het ijs en daarna personen zal kunnen vervoe ren. Hij zal opnieuw seinen om raad te geven betreffende het zoeken naar de groep, die met de „Italia" werd meegevoerd. Het; contact met Nobile is daarna plotseling verbroken, daar Kingsbay geheel door mist werd omhuld. De mist bleef den heelen dag en ook bij de Virgobaai en de Noordkaap was mist. Toch deed Lützow Holm in den namiddag een verkenningstocht boven Noord-Oostland en kaap Brunn, hij lichtte kapitein Sora van de Alpenjagers in over den ongunstigen toestand van het ijs inde buurt van het eiland Foyn en gaf hem den raad voort te gaan met zijn zoeken naar de twee Italiaansche zee-officieren Maria no en Zappi en Malmgren, den Zweedschen meteoroloog. Met hetzelfde doel is een nieuwe expeditie met sleden en honden op touw gezet, die ook al wegens den mist be den nog niet is vertrokken. Gisteren duurde het draadloos contact met Nobile maar zeer kort. Hij vroeg in lichtingen aangaande de slede-expeditie. Het Noorsche Tel. Ag. meldt uit Oslo, dat de kruiser „Tordenksjold", die volgens het plan den Sden Juli zou vert-ekken om een bezoek aan Spitsbergen en IJsland te bren gen, van den minister der nationale verde diging order heeft gekregen, onverwijld te vertrekken om het Latham-vliegtuig te zoe ken. Aan boord van de „Tordenksjold" be vindt zich een watervliegtuig, dat onderzoe kingen tusschen Noorwegen en Spitsbergen zal doen. Twee Noorsche vliegers, die op het oogenblik bezig zijn naar Nobile te zoeken, hebben order ontvangen, langs de westkust van Spitsbergen naar het Latham-vliegtuig te zoeken. Kapt. Wisting, die deel uitmaakt van de expeditie van Amundsen en die naar Spits bergen op weg is, telegrafeerde dat Amund sen voornemens was rechtstreeks van Trom- sö naar Kingsbay te vliegen en niet di rect naar de plek, waar Nobile zich be vindt. Een Stefani-bericht uit Pisa meldt, dat een watervliegtuig van de marine met ka pitein Ravazzoni als bestuurder en vier man, onder wie een tweede piloot en een radio-telegrafist, vertrok in de richting naar Marseille om te gaan helpen bij het red dingswerk in het Poolgebied. Opnieuw boven het kamp van Nobile. Een officieel telegram uit Rome meldde gisteravond; Van de „Cittè, de Milano" is draadloos bericht ontvangen, dat Maddalena en Penzo gisternamiddag te half vier te Kingsbay zijn teruggekeerd, na opnieuw boven het kamp van Nobile te hebben gevlogen, waar zij weer uitrustingsstukken lieten vallen. Het Noorsch Telegraafbureau meldt nog, dat de beide Italiaansche watervliegtuigen een tocht van 6uur hebben gemaakt. Zi) vertrokken. Vrijdagmorgen om 9 uur van Kingsbay, waar zij des middags te half vier terugkeerden. Beide vliegtuigen hebben verscheidene malen op geringe hoogte boven het kamp van Nobile gekruist, waar zij het materiaal lieten vallen, dat noodig was om de uitrus ting volledig te maken. Van de andere vermisten hebben de Ita liaansche vliegers niets gezien. Een moge lijkheid om te landen werd niet gevonden. De hulpexpedities Gisteren zoo wordt uit Kingsbay aan het Wolff-bureau geseind werd van den Russischen -sbreker ..Maiygin" een verken ningsvlucht ondernomen naar Koning Ka- relsland, eilanden ten Zuiden var. Noord- Oostland. Aan het „Jlbiu." werdt nog uit Berlijn ge meld: Naar de Berlijnsche bis >en meiden, heeft de Deuts.'hs Lufthansa in oveieenstemming met het Rjjksluchtvaartdepa'tement het Roland Rocco-watervliegtuig, dat de lucht- verbinding tusschen Kopenhagen en Oslo zer, ambtenaar,, politicus, kunstenaar en der gelijke zich demonstreert, zullen wij in vol gende beschouwingen zien. Den volgenden keer beginnen wij met den priester. HOMO SAPIENS. onderhoudt, aan den dienst .-uitrokken en met de benoodigde apjjaisten en levensmid delen uitgerust, om evoniueel non de hulp actie voor Nobile deel te nemen. Het vliegtuig ligt th~r.s gereec voor het vertrek te Travemünde en men wacht alleen nog op een draadloos bericht van den ka pitein van de „Citta di Milano". Zoodra deze de komst van het vliegtuig noodig acht, zal het onmiddellijk naar Kingsbay vertrekken. Een derde Italiaansch vliegtuig. Het Italiaansche watervliegtuig „Marina I", een „zusterschip" van de „Marina II", waarmede overste Penzo aan de hulp voor Nobile deelneemt, is gisteravond te 6 uur 35 in de vlieghaven Schellingwoude geland. Het vliegtuig was gistermorgen te 5 uur 45 van Pisa naar Marseille vertrokken en van daar naar Schellingwoude. Hedenmorgen heeft het den tocht naar Spitsbergen voort gezet. De „Marina I" wordt bestuurd door kapi tein ing. Ravazzoni, die vergezeld is van lui tenant Baldini, twee monteurs en een marco nist. Amundsen Uit Moskou wordt gemeld, dat de Russi sche ijsbreker „Maiygin" van de Russische regeering opdracht heeft ontvangen ten Oosten van Spitsbergen naar Amundsen en Guilbaud te zoeken. Het Noorsch Telegraafbureau meldde gisteravond uit Oslo: Het kleine mijnwerkersdorp Kingsbay op Spitsbergen wordt, in verband met de hulp voor Nobile en de vermissing van Amundsen, als belangrijk nieuwscentrum, zoo over stroomd, dat het Noorsch departement van Buitenlandsche Zaken journalisten en film operateurs moet waarschuwen, niet naar Kingsbay te gaan, omdat zij er onmogelijk onderdak kunnen vinden. Hedenavond vertrekt de Noorsche kruiser Tordenskjold van Horten om naar het vlieg tuig van Amundsen en Guilbaud të zoeken. Het Noorsche ministerie van Landverde- diging deelt mede, dat het vliegtuig geen radiozendapparaat voor korte golf aan boord heeft, zoodat de radiostations niet op de korte golf behoeven te luisteren. Een van de grootste moeilijkheden bij het zoeken naar Amundsen is. dat niemand zeker weet wat het plan van zijn tocht was. Wel heeft hij, zooals reeds werd gemeld, voor zjjn vertrek naar Bergen aan kapitein Winsting gezegd, dat hij rechtstreeks naar Kingsbay zou vliegen, maar het is mogelijk, dat hij dat plan op het laatste oogenblik heeft gewijzigd. Heden, Zaterdag, zullen vliegtuigen en een klein stoomschip vertrek ken om naar Amundsen en Guilband te zoe ken. Ook is er sprake van een particuliere hulpexpeditie voor Amundsen, onder leiding van den poolreiziger Otto Sverdrup. Het goede is omgekeerd evenredig aan het kwade; hoe grooter het kwaad, hoe meer reden tot vreugde over het goede, dat men er tegenover stelt. Hoe sterker de invloed van het kwade, des te scherper moet de invloed zjjn van het goede, om het kwade te weren. Hoe meer en droever verwoestingen een ondeugd aanricht, hoe meer reden tot ver blijdenis, wanneer de bestrijding van die on deugd krachtdadig wordt aangevat, hoe meer reden ook om die bestrijding te steu nen. Er werkt in Haarlem een vereeniging, die haar doel vindt in bestrijding van een mo derne ondeugd, een onnatuurlijk, een tegen, natuurlijk kwaad. De R. K. Vereeniging voor Gioote Gezinnen heeft een edel doel, haar streven verdient waardeering en steun, om. dat zij de katholieken wil beschermen tegen een sterken vijand, omdat zij de vaan van Katholieke eer en Katholieken levensmoed hoog houdt, vooral omdat zij haar strijd richt tegen een ondeugd, die evén afschuwe lijk is als zij tegenwoordig vele slachtoffers maakt. Deze eecht-katholieke vereeniging stelt haar moedige daden tegenover de laf heid en het egoisme van het NeoMalthu sianisme, maar zij begrijpt ook den plicht om de zorgen van haar leden te helpen ver. lichten. Op een plicht wijzen alleen is niet vol doende; de vervulling dier plichten vooral, moet bevorderd worden. Voor moeders van groote gezinnen is een der moeilijkste tijden de groote zomervacan. tie. Weken achtereen zjjn de kinderen den geheelen dag vrij, geen uurtje van den dag behoeft besteed aan school en huiswerk. Voor de kinderen is het een tijd van vrij heid en ongestoord plezier, maar voor de moeders is het een tijd. van groote zorgen. Niet iedereen beschikt over tijd en midde. len'om den kinderen ontspanning te geven, welke geen hoogere belangen schaadt. Aan den eenen kant staat de onmogelijkheid om ze^f met de kinderen uit te gaan, om reis jes te maken en vacantie werkelijk tot een tijd van ontspanning en genoegen aan den anderen kant staat de zorg om de kinderen voor verveling te behoeden. Aan den eenen kant staat de zorg voor het gezin, welke niet toelaat dagelijks binnenshuis te verblijven, aan den anderen kant staat 't gevaar om de kinderen aan zich zelf over te laten op de straat, waar gevaar dreigt zelfs van jeugdige personen zooals de Hoogeerw. heer plebaan L. A. A. M. Westerwoudt in een toespraak op een der feestavonden van den jubileerenden R. K. Haarlemschen Patronatenbond aan toonde. De R. K. Vereeniging voor Groote Gezinnen heeft haar plicht in dezen begrepen en een middel gezocht om de zorgen der moeders te verlichten en tegelijk den vacantietijd der kinderen te veraangenamen. De vacantie is wis en zeker 't genoegelijkst in de natuur, in de vrijheid en schoonheid van duin en bosch, waarmede de omgeving van Haarlem in rijke mate is gezegend. Maar de huismoeders, voor al van groote gezinnen, kunnen niet meerma len met hun kinderen naar Zandvoort, Aer- denhout of Overveen gaan. Daarom heeft de R. K. Vereeniging van Groote Gezinnen die zorgen van haar overgenomen. Zij organiseert nu reeds sedert vijf jaar. in de groote vacan tie op Dinsdag en Vrijdag uitstapjes voor de kinderen der leden. De kinderen komen daartoe op die dagen des morgens in de H. Mis van 9 uur in eenige daarvoor aangewezen kerken te zamen, voor zien van een boterham en een fleschje drin ken. Na het einde der H. Mis gaan zij dan, jongens en meisjes afzonderlijk, onder lei ding van betrouwbare geleidsters naar een in de omgeving gelegen speelterrein, bosch of duin. waar zij den ganschen dag met spelen prettig doorbrengen om des namiddags onge veer half vijf weer naar de kerk van uitgang terug te keeren. Zoowel by ouobrs als kinderen vallen deze uitgaangsdagen zeer in den smaak, niet in 't minst by de moeders, die haar kinderen op die dagen onder veilige hoede in Gods vrije natuur weten. De goede resultaten daarmede bereikt en vooral ook het dringend verzoek van d R. K. Schoolraad en de Haarlemsche Geestelijk heid, hebben de Vereeniging er toe geleid dit werk uit te breiden, door de deelneming aan hare vacantie-uitstapjes zooveel mogelijk open te stellen voor alle Roomsch-Katholie- ke kinderqn. Voor de ouders die nog niet tot de ver eeniging zijn toegetreden, kan deelname aan deze uitstapjes voor de kinderen ver zekerd worden, door een tijdelijk lidmaat schap. Een contributie van 0.60 wordt slechts gevraagd om kinderen van 8 tot 12 jaar aan de vacantie-uitstapjes te laten deelnemen. Een nog beter middel is echter het lid maatschap van de Vereeniging (contributie 0.20 per maand). Behalve de gewone voor- deelen van het lidmaatschap (feestavonden, winterkinderfeest, mogelijkheid van hulp uit de steunkas der vereeniging), geeft het recht op deelneming aan de uitstapjes voor een onbeperkt aantal kinderen van 8 tot 12 jaar. Wij behoeven er niet op te wijzen, dat het laatste middel het beste is. Het is niet noodig dat men een onbeperkt gezin heeft om lid te worden: de Vereeniging staat open voor alle Katholieken. Vooral echter ouders met groote gezinnen zullen hun plicht be grijpen en inzien, dat zij lid moeten worden, dat het lidmaatschap voor hen ook van groot belang en groot voordeel is. Vooral in den vacantietijd blijkt dit overduidelijk. Het is overbodig na het bovenstaande aan te toonen, dat dit vacaniewerk der vereeni ging aller daadwerkelijken steun verdient. De vereeniging doet wat zij doen kan. Zij verlicht de zorgen der ouders en geeft den kinderen een prettige vacantie. Wij kunnen het daarom bezwaarlijk een plicht der ouders noemen om lid te worden der ver eeniging wan het is veeleer de oplossing van een moeilijk vraagstuk dan een plicht om den kinderen een vacantietijd te geven, zon der dat men bevreesd behoeft te zijn dat de lange vrije weken gevaar opleveren voor de kinderen. Evenmin komt het ons voor, dat wij na drukkelijk een beroep moeten doen op hen, die als geleidsters voor de kinderen kunnen optreden. Allen, die daartoe in de gelegen heid zijn, zullen gaarne dit mooie werk van een mooie, nuttige en noodzakelijke vereeni ging steunen. Op de circulaire, welke de vereeniging omtrent het vacantie-werk heeft laten verspreiden, leest men een verklaring van de Zeereerw. Heeren Pastoors van Haar lem, Schoten en Overveen, dat het hun vurige wensch is, dat het werk der vacantie- uitstapjes aller steun en medewerking ver krijgt. Dat moge een aansporing te meer zjjn voor ouders en R.-K. jongedames om dit waarlijk prachtige sociale werk volkomen te doen slagen. Voor wie meer van de vacantie-uitstapjes wil weten, geven wij hier de adressen op van den voorzitter en secretaris der vereeni ging. Voorzitter is de heer W. J. B. van Liemt, Lorentzplein 3; secretaris is de heer Th. Steman, Ampzingstraat 22. Aan de gegevens, verstrekt door het Cen traal bureau voor de statistiek; omtrent den uitvoer van vee en landbouwproducten is het volgende ontleend: De uitvoer van paarden gedurende de maand Mei bedroeg slechts 604 stuks. Niet veel beter is het met runderen ge steld. Ook van deze is de totale uitvoer zeer gering geweest, n.l. 735 stuks slachtvee (bijna alle kalveren) en 860 stuks fokvee (meerendeels melkkoeien). Hiervan gingen o.a. stuks jongvee naar Brazilië. Zeer groot was weer de uitvoer van levende varkens, alhoewel belangrijk minder dan de vorige maand nu Italië plotseling den uit voer ging verbieden. In totaal werden onge veer 7000 geëxporteerd, waarvan 5700 naar genoemd land gingen. Ook naar Frankrijk gingen deze maand slechte 400 stuks, tegen 1600 stuks in April. Wolvee gaat slechts naar onze Oostelijke en Zuidelijke buren, deze betrokken resp. 197 en 111 stuks.1 Steeds toenemende is de uitvoer van levende hoenders, deze bedroeg in de afge- locvpen maand ruim 13.000 stuks. Bacon en andere gezouten vleesch daaren tegen had aanmerkelijk grootere expokt; deze was nu bijna 5700 ton. Mei is dit jaar, de eerste maand geweest: dat de uitvoer van boter grooter was, dan het vorige jaar. In totaal toch werd ruim 5100 ton uitgevoerd, waarvan o.a. 4000 naar Duitsch- land, 850 naar Engeland en 140 naar Oosten rijk ging; hieruit volgt wel, dat alle andere afnemers slechts vrij geringe hoeveelheden betrokken. Van kaas daarentegen verliet deze maand iets minder ons land, dan 1927; het waren in het bijzonder Goudsche volvette en De reddingspogingen voor Nobile en zijn mannen. Majoor Maddalena brengt Nobile wederom voorraden. Uitvoercijfers van vee en landbouwproduc ten over Mei en het tijdvak JanuariMei 1928. In de stervlucht naar Reims is Geyssen- dorffer eerste geworden in de klasse ver keersvliegtuigen. De 151ste vergadering der Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel. Te 's-Gravenhage heeft de Ned. Vereeni ging voor auto-snelwegen haar algemeene vergadering gehouden. Opnieuw uitbreiding van de electrificatie der Fransche spoorwegen. Bij een brand in een Poolsch dorp kwa men zeven personen om het leven. Een nieuw voorstel van staatssecretaris Kellogg. De kabinetsformatie in Duitschland; de groote coalitie mislukt; pogingen op basis van een kleine coalitie. Barometerstand 9 uur v.m. 764 y. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen opgestoken om 9.54; overmorgen 9.54. Edammer 40 en 20 plus, welke minder uit gevoerd' werden. Echter was zoowel van het totaal, als van elke soort afzonderlijk de uit voer grooter, dan de maand tevoren; deze bedroeg n.l. ruw 1% mill. K.G. Van de melkproducten was zoowel voor Mei, als voor Jan./Mei de export grooter dan het vorig jaar. Nu had over d'e afgeloopen 5 maanden de buitenlandsche afzet ongeveer een waarde van 22l/, mill, gulden tegen het vorige jaar ongeveer 19'A mill. Eieren werden in Mei nog belangrijk meer uitgevoerd, dan in April en eveneens meer dan in Mei van het vorige jaar. Nu toch verlieten ruim 8300 ton ons land, tegen 7700 ton in April. Voor de afgeloopen 5 maand'en heeft het totaal ongeveer 33.000 ton bedra gen. Voor aardappelen blijft nog steeds t.o.v. het vorige jaar de uitvoer vrij onbeteekenend, al bedroeg deze in Mei dan ook nog ruim 13 mill. K.G. Gedurende Jan./Mei werden toch ruim 100 mill. K.G. mina'er uitgevoerd, dan het vorig jaar. Eveneens was dit het geval met vlas, zoowel bewerkt, als onbewerkt. Teneinde in het internationaal telefoon verkeer meer eenheid te verkrijgen zijn met ingang van 1 Juli a.s. de uren van zwak ver keer, waarin de nachttarieven van toepas sing zijn, voor alle landen, waarmede tele foonverkeer wordt onderhouden, bepaald op 198 uur. Een uitzondering wordt hierbij gemaakt voor Italië en Spanje; voor deze landen blijft het bedoelde tijdvak gehand haafd op 218 uur. Met ingang van 1 Juli a.s. wordt de gele genheid geopend om in het internationaal telefoonverkeer gesprekken aan te vragen, welke op een daarbij op te geven tijdstip afgewikkeld moeten worden. Is op dit ge vraagde tijdstip juist een gesprek loopende, dan volgt de aansluiting onmiddellijk daar na. Eveneens zal de totstandkoming van de aansluiting moeten wachten indien een blik sem- of dringend regeeringsgesprek over de verbinding moet worden afgewikkeld; ove rigens hebben de bedoelde gesprekken ech ter voorrang boven alle andere soorten van gesprekken. Indien eenige gesprekken, af te wikkelen langs dezelfde verbinding, voor het zelfde uur worden aangevraagd, dan ge schiedt de afwikkeling in volgorde van het tijdstip van aanvrage. De bedoelde gesprek ken behooren, ten minste één uur van to voren te worden aangevraagd. Het tarief bedraagt het drievoudige van de kosten van een gewoon gesprek, vermeerderd met 1/3 van de takseenheid, welke vermeerdering ten minste 25 cent bedraagt. Tot deze regeling zijn toegetreden de tele- foon-administratiën van België, Danzig, De nemarken, Duitschland, Hongarije, Noorwe gen, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, Zweden en Zwitserland. Het aantal genomen baden in de badhui zen van het Witte Kruis bedroeg in de afge loopen maand: Badhuis Koudenhorn, 1281 mannen, 450 vrouwen, totaal 1731; badhuis Leidscheplein 2200 m., 1005 vr., 767 school- baden, totaal 3972; badhuis Scbotersingel 1914 m., 984 vr., 521 schoolbaden. totaal 3419; badhuis Hofdijkplein 1653 m., 762 vr„ 1229 schoolbaden, totaal 3644.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1