Buitenlandsch Nieuws 4 FEUILLETON. DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 23 JUNI 1928 BLADZIJDE 1 DE ONGEZIENE WERELD OF HET LEVEN NA DEN DOOD! tabletten bij Verkoudheden en Rheumatiek DE MISDAAD VAN KÉRALAIN GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN De resident van Batavia XII. GOD, DE VERGELDER Een Wik in het atelier van den goddelijken kunstenaar. De sterren-hemel. Als *k Uwe hemelen zie, 't werkstuk Uwer vingeren, zegt koning David opgetogen over 3e stralende schoonheid van de Oostersche sterrenpracht, als 'k uwe hemelen zie, de maan en de starren, door u gesteld, wat is dan de mensch, dat Gij zijner gedenkt en 't menschen-kind dat Gij hem gedachtig zijt. (Ps. 8.) En elders roept hij vol begeestering uit: de hemelen verhalen van de heerlijkheid Gods, en het uitspansel verkondigt de wer ken Zijner handen. Er is geen taal noch spraak (volk) door welke hunne stem niet wordt gehoord! (Ps. 18). Als we reeds in de kleinste onderdeeling der schepping zulk een wijze doelmatigheid en vaste regelmaat bewonderen, wat moet dan de machtige en grootsche harmonie der sferen ons niet verrukken! Het uitspansel met z'n ongestoorde har monie van lichtende wereldbollen, die door de onmetelijke ruimten van het heelal rollen wekken als vanzelf gedachten aan God en eeuwigheid. Reeds de oude wijsgeer Plato getuigde: om aan God te gelooven, is het genoeg de oogen naar den hemel op te slaan. Wat 'n godsdienstige ontroering doorsid dert niet het hart van den mensch, als hij gedurende de stilte van een klaren helderen nacht God's stralende sterren aanschouwt, zooals de diep geloovige Guido Gezelle het zoo fijn bezingt: 's Avonds zie 'k de sterren zoo geren, Die daar zitten, hooge en fijn. Als ik moe van 't lastig weren, Onder 'sarbeids leed en pijn, Een oogslag naar omhooge, Buiten 's werelds enden sla, En mij eens den hemel tooge Nog, aleer ik slapen ga. Vaart mij wel dan, rust en vreden, G' hebt ml) lang genoeg geplaagd. Wereld, met uw' lastigheden: Neen, ge'n zult, eer 't morgen daagt. Mij geen banden meer doen dragen; Vrij eens wil het herte mijn Rijdend op den hemel-wagen, Rustend in de sterren zijn! O, die stille onbegrijpelijke sterren! 't My- steriënheir van den nacht! Wij denken met angst aan de duizeling wekkende cijfers en getallen waarmee die myriaden van flikkerende hemel-bollen ge meten worden, en waarbij de aarde slechts een onbeduidende, donkere stip is, verloren In 't onmetelijk heelal. Laten wij hier eens eenige cijfers en af- standen-van die hemelsclie ruimten wat na der beschouwen, 't Zijn getallen waarvan we duizelen! De hemel is zó diep, dat een van de schit terendste sterren die 't dichtst bij onze aarde staat. Sirlus van het Sterrenbeeld de Groote Hond. die duizendmaal grooter is dan de zon, die op haar beurt weer dertien-honderd- duizendmaal grooter is dan de aarde, reeds tvillioenen mijlen van ons verwijderd is; zoodat er sterren zijn wier licht ongeveer 15 duizend jaar noodig heeft om tot de aarde door te dringen. Een sneltrein zou millioenen en millioe- nen jaren noodig hebben om tot de dichtst bijzijnde ster te komen. Door de sterren-kun- digen wordt algemeen aangenomen dat het licht minstens 20.000 jaren zou noodig heb ben om van de verst verwijderde nevelvlek ken tot ons oog door te dringen. En 't licht gaat snel, sneller dan de elëctrische snel trein AmsterdamRotterdam! De licht straal doorvliegt elke seconde 40.000 mijlen! De weg van aarde tot zon is plm. 20 millioen mijlen. Dezen afstand, dien 'n sneltrein in 337 jaar zou afleggen, doorvliegt het licht in 8 minuten! Dit wat hun afstand betreft. En hun getal? In den „Melkweg" alleen, die fabelachtige stroom van lichtende diamanten, zijn meer dan 20 millioen zonnen door milliarden mij len van elkander gescheiden! De hedendaag- sche nasporingen van Newcomb en Young hebben aangetoond, dat het getal zichtbare sterren 100 millioen bedraagt. De internationale hemel-kaart waaraan tegen woordig alle observatoria der wereld wer ken en die in 22000 photograpische cliché's verdeeld is, zal de juiste positie van 30 mil lioen sterren aangeven. En wie telt de mil lioenen nog onzichtbare sterren, die de zoo genaamde thans oplosbare nevelvlekken vormen? Wie ze telt? Hij, van Wien David zegt, dat Hij het getal der starren bepaalt en ze alle noemt bij name (Ps. 145). Wie anders dan de hand van den Euwige, die ze heeft gesteld als hemelsche herauten om aan heel de wereld te verkondigen zijn grootheid en majesteit: coeli enarrant gloriam Dei, d.i. de hemelen verkondigen Gods glorie! Maar vergeet nu niet dat die 100 millioen lichtende hemelbollen zich met een schrik wekkende snelheid bewegen. Dat ze in een onzichtbare, doch duizeling wekkende vaart door 't heelal rennen! Het Lick-Observatorium in de Vereenigde Staten heeft aangetoond, dat een van de snelste sterren in de Groote Beer vlugger dan de bliksem vooruitvliegt met een snel heid van meer dan 14 millioen meter in de minuut. Met behulp van den speciograaf van Mills heeft men kunnen vaststellen, dat ge noemde ster ons tegemoet snelt met een vaart van meer dan 80 duizend kilometer per uur. Wat is er achter dezen sterren-hemel, vroeg Pasteur eens in z'n rede tot de Fran- sche Academie? Nieuwe sterren-hemels! En daarachter? Ruimten, tijden of grootheden zonder grenzen! Zeg liever: Oneindige! Als we bedenken, zegt Lamartine dat die werelden slechts de oevers zijn van deze schepping zonder dat wij ooit de grenzen tusschen het niest en God kunnen bereiken dan staan wij geslagen door duizeling en stilzwijgen. Welke ontzaglijke Zorobabel, welke duize lingwekkende Dedalus. o, hemelen zegt Vic tor Hugo in Contemplations" heeft, in het onpeilbare heelal, diep stralende lichtende burchten gebouwd? Zonnen, sterren met on metelijke staarten (men heeft kometen met staarten van 240 millioen K.M. het uitspan sel zien verlichten!) afgronden, millioenen van bouwwerken hoog in de ruimte, die stra lende torens, door geen oog geteld, die uit spansels die elkander weerkaatsen, die Babels van sterren, opstijgend uit de Babylons van den nacht! Welk een wonderbaar evenwicht van polen, assen, vuren en vloeistoffen! Als de sluier der hemelen plotseling eens voor ons openging zooals op den vierden dag der schepping; als de wolken na eeuwen lang ondoordringbaar te zijn geweest plotse ling eens openscheurden en aan onze ver blinde en verbaasde oogen die myriaden van lichtende werelden lieten zien, wie onder ons zou zich dan niet opgetogen op de knieën werpen voor God deo machtigen genia-len Schepper van al dien luister? Zelfs de goddelooze Voltaire moest beken nen: hoe meer ik er aan denk, des te min der kan ik gelooven dat dit machtige ster ren-uurwerk geen tiurwerkmaker tot oorzaak heeft. Hoe zouden verwarring en kastastrof- fen kunnen uitblijven in een zoo wonderbare verscheidenheid van snelheden, van richtin gen en afwijkingen, indien niet een diep gaande wijsheid de maat van alle krachten, het plan van alle bewegingen had vastge steld. en 't eeuwig uurwerk des heelals nauwkeurig gefegeld had? Met recht zegt de H. Schrift: Dwaas voorzeker zijn alle men- schen die God*" niet kennen en die uit de zichtbare dingen den onzichtbare niet kun nen begrijpen; die geen acht gevende op de werken den Werkmeester niet erkennen. Want uit de grootheid en schoonheid van het geschapene kan de Schepper zeer ge makkelijk begrepen worden (Boek der Wijs heid Gin-1-5). Om aan God te gelooven. is het genoeg de oogen naar den hemel op te slaan! (Plato). Goes. C. VIS,' Rector. Het spreekt vanzelf, dat deze plannen al leen kan kunnen worden uitgevoerd, wan neer de financieele verhouding tusschen Rijk en landen definitief wordt geregeld. Het bestaande stelsel van voorloopige fi nancieele gelijkmaking zou moeten worden vervangen door een definitieve financieele gelijkmaking. De toekomstige verdeeling zal den ianden een financieele politiek voor schrijven, waardoor ze in hun eigen belang gedwongen zullen zijn, zich op de grootst mogelijke zuinigheid toe te leggen. Ook tie belastingwetten zullen aan een grondig on derzoek worden onderworpen. Als resultaat hiervan verwacht men een aanzienlijke da ling van het totale openbare verbruik. Maar al deze gecompliceerde kwesties zullen zon der wijziging van de grondwet moeilijk zijn uit - te voeren. Daarom verlangen die krin gen, welke voor de hervorming van het Rijk zijn, dat niet alleen in het Rijk, maar ook in Pruisen en de andere belangrijke landen, de regeering onder dezelfde gezichtspunten wordt gevormd; in het gegeven geval dus in het teeken van de Groote Coalitie. Alleen zoo zou het mogelijk zijn, de grondwet te herzien, zonder zware binnenlandsche wrij vingen en het ook verdragelijk te maken voor die landen, die er bijzonder op staan, hun eigen leven te handhaven. Bij de rol, die Pruisen bij de Rijkshervorming zal spelen, zal het er vooral op aankomen, dat het zijn invloed in het Rijk niet vermindert. Er wordt echter nu al op gewezen, dat zelf-beperking bij de hervorming van het beheer noodza kelijk zal zijn, om niet dadelijk de tegen stellingen te doen opdoemen, die er nog steeds over vele belangrijke kwesties van de grondwet bestaan, ook tusschen de aanhan gers van een herziening. Wat de houding van de afzonderlijke lan den en jWtyen betreft, het volgende: de Beiersche Volkspartij en de Duitsch-natio- nale partij wijzen de Rijks-hervorming van de hand. Het Centrum was kort geleden nog bereid er aan mede te werken en men houdt het er voor, dat hierin geen verandering is gekomen. De economische partij en de land- bond zijn eveneens voor de hervorming. De houding van de sociaaldemocratische party is bekend. Het ziet er dus naar uit. alsof een regeering onder sociaal-democratische leiding erin zou kunnen slagen, de her vorming van het Ryk, die ongetwyfeld nood zakelijk is, doe* te zetten. Gemakkelijk zal deze taak in ieder geval niet zijn. Het is voorloopig nog heelemaal niet duidelijk, hoe de koppige weerstand van Beieren zou kun nen worden overwonnen. Beieren wil van zijn tegenwoordige rechten op eigen beheer geen jota afstand doen. De kwestie der Rijksher vorming kan een groot struikelolok worden voor de nieuwe regeering, en dit is nog niet het eenige. De binnenlandsche politiek in Duitschland zal in de naaste toekomst alles behalve van een leien dakje daan. DE DEUTSCHE REGEERINGSCRISIS. BERLIJN, 22 Juni. Hedenmorgen is de Ryksdagfractie van de Duitsche Volkspar tij bijeengekomen om een definitief besluit te nemen naar aanleiding van de gisteren gevoerde onderhande.ingen over de vor ming van een nieuwe regeering. Van het besluit van deze vergadering zal het in hoofdzaak afhangen, hoe de verdere be sprekingen zich zullen ontwikkelen. Na de zitting van de Rijksóagfractie van de Duitsche Volkspartij zullen de vijf par tyleiders weer met Müller-Franken verga deren. De toestand is nog steeds niet opge helderd. Voornameiyk over vier punten: de belastingkwestie, de regeering in Pruisen, de kwestie van den grondwetsdag en die van den bouw van een pantserkruiser, is nog geen overeenstemming bereikt. In partykringen, die niet tot de Duitsch Volkspartij behooren. is men van meening. dat besloten zal worden de kwestie van den grondwetsdag aan de beslissing van den Rijksdag over te laten, evenals de be slissing over den bouw van ?en pantser kruiser. Inzake de regeling in Pruisen zouden de partijen voldoende toezeggingen doen om de Duitsche Volksparty tevreden te stellen, zooat als eenig geschilpunt nog de belastingkwestie overblijft. Of de Duit sche Voksparty op dit punt zal toegeven, is tot nu toe nog onzeker. Wanneer heden op de zakeiyke punten overeenstemming wordt verkregen, dan verwacht men gen verdere moelykheden inzake de personen welke deel zullen uit maken van de nieuwe regeering. Het feit, dat dr. Stresemann gisteravond met verlof is vertrokken, acht men een aanwyzing, dat de crisis als overwonnen kan worden be- i schouwd. De onderhandelingen opnieuw mislukt. De nieuwe onderhandelingen over de vor ming eener groote coalitie zijn mislukt, daar dr. Scholz in de zitting' der partijlei ders namens de D. V. P. vasthield aan de eischen van den onmiddellijken bouw van den pantserkruiser, aan de keuze van een anderen dag dan den Hen Augustus als na- tionalen feestdag en van de toezegging van onmiddeliyke onderhandeling over een re constructie der Pruisische regeering. Deze eischen werden door den voorloopi- gen rijkskanselier Müller afgewezen. Hij zal thans overleg plegen met de fracties van het Centrum, de democraten en de Beier sche Volksparty om te trachten een nieuwe regeering te vormen op grond der coalitie van Weimar. EEN ONGELUK OP DEN RIJN. Twee slachtoffers. Uit Karlsruhe wordt gemeld, dat drie jongelui, die in den nacht van Dinsdag van Kehl in een boot Rijnafwaarts voeren, naar thans pas bekend wordt, bij de Rünbrug GreffernDrusenheim in een kolk geraak ten, waardoor hun boot tegen een der brug- peilers werd verpletterd. De inzittenden hielden zich aan de wrak stukken vast en dreven nog drie kilometers stroomafwaarts, totdat twee van hen. daar hun krachten hun begaven, in de diepte verdwenen. De derde dreef nog een eind verder, doch werd toen door den stroom op het land geworpen. DOOR UITSTROOMEND GAS VERGIFTIGD HALLE AAN DE SAALE, 22 Juni In een chemische fabriek in de voorstad Tretha ont stond Vrijdagmorgen een lek in een buis van het gasreinigingstoestel. Daar het uitstroo- mende kooloxydgas werden vijf arbeiders ver giftigd. Een van hen is reeds overleden. MÜLLER-FRANltEN DOOR HINDENBURG GEMACHTIGD EEN KLEINERE COALITIE TE VORMEN BERLIJN, 22 Juni. (V. D.) De algevaardig de Müller-Franken heeft hedenavond aan den Rijkspresiden t Hindenburg rapport uit gebracht over de door hem in de laatste da gen gevoerde onderhandelingen betreffende de Regeeringsvorming, waarbij hy heden tot het resultaat is moeten komen dat de groo te coalitie niet mogelijk is. Vervolgens bracht Müller rapport uit over de pogingen, die hy vanaf heden in het werk heeft gesteld om tot een Regeeringsvorming te komen op de basis van een kleinere coalitie. De Rykspre- sident bedankte Müller voor zyn bemoeiingen en machtigde hem zijn pogingen tot Regee ringsvorming op den grondslag van een klei nere coalitie voort te zetten. DUITSCHLANDS WENSCH NAAR KOLONIëN KEULEN, 22 Juni. (V. D.) Op de Interna tionale Perstentoonstelling „Pressa" te Keu len heeft de koloniale arbeidsgemeenschap een demonstratie gehouden, waarby de na druk werd gelegd op de rechtsaanspraken van Duitschland op koloniën. Duitschland heeft dringend behoefte aan koloniën en moet met eigen koloniale gebieden wederom zoo spoedig mogelijk in de rij van de kolo- niseerende mogendheden treden. ELECTKIFICATIE VAN DE SPOORWEGEN De democratische candidaat voor het presi dentschap der Vereenigde Staten Gouverneur Smith van den D-trein werden in elkaar gescho ven. Het aantal dooden wordt op veertien ge raamd. Ongeveer vijftig personen werden gewond. STOCKKHOLM, 22 Juni. V. D. Vol gens de laatste berichten, heeft het spoor wegongeluk 13 dooó'en geëischt. Een 20-tal personen werd zwaar gewond. 30 anderen licht. Onder de dooden bevindt zich o.a. ook de leider van de Zweedsche Boerenparty Johannson. DE NIEUWE KELLOGG-NOTA LONDEN, 22 Juni Naar uit Washington gemeld wordt zal de Amerikaansche regee ring de nieuwe nota inzake het buiten de wet stellen van den oorlog als instrument van na tionale politiek waarschijnl-yk nog Zaterdag aan de mogendheden toezenden. De publica tie is voorshands op Maandag a.s. bepaald. Naar verluidt zullen afschriften van de no ta aan Polen, Belgié en Tsjecho-Slowakye ge zonden worden, zulks in verband met het feit dat deze staten door een reeks van veilig- heidsverdragen met Prankrük verbonden zijn. VREDESONDERHANDELINGEN. Uit Nanking wordt gemeld: De nationalisten onderhandelen met afge vaardigden van Moekden over een compro mis, waardoor het mogelijk wordt gemaakt, dat Mandsjoerije de nationalistische vlag zal voeren en een algemeene vrede tot stand kan komen. BIJEENKOMST DER KLEINE ENTENTE. De conferentie der Kleine Entente heeft besloten, op grond der beraadslagingen, welke in de eerste plaats den toestand in Midden-Europa tot onderwerp hadden, een resolutie te publiceéren. waarin ongeveer het volgende wordt gezegd: „De drie landen der Kleine Entente heb ben kennis genomen van alle pogingen om 't gebouw des vredes en den tegenwoordigen internationale status quo aan het wankelen te brengen, en zijn. in het bewustzyn van de hun in Europa ten deel vallende groote missie, onder alle omstandigheden en on danks alle vijandelijke pogingen besloten de sedert tien jaren door hen gevolgde politiek rustig en waardig voort te zetten, zy zijn bereid zich met de grootste energie en met alle geschike middelen tegen elke poging te verzetten, waardoor de door het verdrag van Trianon vastgestelde status zou ver anderen." Marinkowitsj zal met het oog op de ge beurtenissen te Belgrado zyn verblijf te Boekarest afbreken en naar Belgrado te- rugkeeren. Ook de Tsjechische minister van buiten- landsche zaken, Benesj, is gisteren naar Praag vertrokken. Het Schachty-proces DE HERVORMING VAN HET DUITSCHE RIJK Een van de eerste en belangrykste opga ven van de Nieuwe Ryksregeering zal zyn, om de Rijkshervorming door te zetten, waar door de landen tot organen van het Ryk zullen worden en dien vorm zullen aanne men, die noodzakelijk is voor een samen werking, die allen dubbelen arbeid uitscha kelt. De voorbereidingen hiertoe zyn nog hiet heel ver gevorderd, hoewel een aantal be- langryke voorstellen nog in den ouden Rijksdag de goedkeuring heeft verkregen van een meerderheid, die in den nieuwen Rijksdag in versterkte mate weer zal worden aangetroffen. Zoo heeft byv. de laatste Rijksdag besloten, een eenheids-recht voor RÜks-burgers in te voeren. Daardoor zouden voor alle ambtenaren de beletselen wegval len, om binnen de Ryks-grenzen te worden aangesteld, terwyi de geldigheid van de door openbare examens verkregen capaciteit door het Rijk zou worden bevestigd. Een ander punt, waarover een meerderheid in den Ryksdag het eens was, is de vereenvoudiging der instellingen van openbaar beheer. Met deze wetten staat in verband de laatste wet voor de eenheid by de belastingen, die door den laatsten Rijksdag niet is afgedaan. Deze wet zou geldig zyn voor alle reëele belastin gen; de heffing ervan zou aan de landen worden overgelaten. Het beheer van finan ciën en belastingen zou zoo moeten worden geregeld, dat de belastingplichtige op een en dezelfde plaats al zijn openbare belastingen kan voldoen. Op die manier zal men zyn totale belasting kunnen overzien en de be lastingkracht regelen. Om tot een eenheid in dit op zicht te komen, is het toezicht van de heele nyverheid noodig volgens de te ver wachten wet op arbeids-bescherming. De ver tegenwoordigingen van alle beroepsgroepen zullen worden uitgebreid. Met het oog op de agrarische hervorming zal de bevoegdheid op dit gebied worden vereeningd in de hand van 't Ministerie van Landbouw. Ten slotte zal er worden gestreefd naar een eenheid in de justitie, niet alleen voor de ontwikkeling der rechts-vraagstukken, maar ook om de rechtspraak goedkooper en eenvoudiger te maken. De Dijitscher Badstieber, een der hoofdbe- klaagden in het Russische ingenieurs-proces minister van Arbeid maakt bekend, dat de electrificatie der Fransche spoorwegen opnieuw zal worden uitgebreid. Het nieuwe baanvak beslaat 1100 K.M., waardoor in to taal een lengte van 1950 K.M. van het spoor wegnet zal zyn geëlectrificeerd. De kosten bedragen vyfhonderd millioen francs, waar van 300 millioen door de Fransche industrie wordt gedragen. EEN BRAND Zeven personen jomgekomen In het graafschap Wola Jankowska (Po len) is de boerenplaats van Hhomas Nowok in brand geraakt. Bij gebrek aan bluschmid-' delen kon het vuur niet bestreden worden. 12/3 In het gebouw bevonden zich Nowak, zyn vrouw, vijf kinderen en het dienstmeisje, die allen verbrandden. Alleen Nowak kon zich ijredden, maar hij is krankzinnig ge worden. Dé STAKING IN DE ANTWERPSCHE HAVEN. De stakende havenarbeiders, die in een meeting zijn byeengekomen, besloten te weigeren den arbeid te hervatten alvorens tot onderhandelen over te gaan, doch de stakingsleiding zal al het mogelijke doen om een onderhoud met de Werkgeversor ganisatie te verkrijgen en de staking zoo spoedig mogeiyk te doen eindigen. Men zal een minimumloon van 60 francs per dag voor de gewone havenarbeiders eischen, d.i. een verhooging van 8 francs. De vakorganisatie besloot den stakers 14 francs per dag uit te keeren. SPOORWEGONGELUK IN ZWEDEN. Veertien dooden, vyftig gewonden. Nabij Bollnas is in den afgeloopen nacht een D-trein in botsing gekomen met een losse locomotief. Drie eerste klas-wagens NA DE VECHTPARTIJ LN DE SKOEPTSJINA. BELGRADO, 22 Juni. V.D. De lijken van de te Belgrado doodgeschoten Kroati sche afgevaardigden zijn Vrijdag, blykens berichten uit Agram, onder groote belang stelling afgehalad. In het hoofdkwartier der Kroatische Boe renparty. werden zy op plechtige wijze op catafalken opgesteld. De rouwplechtigheo'en werden door alle vooraanstaande Kroatische personen byge- woond. De byzetting zal Zaterdag plaats hebben. De Weensehe hoogleerar, prof. Singer, die in den loop van heden te Belgrado arri veerde, toonde zich zeer tevreden over den toestand van Stefan Raditsch. De lela'er van de Democratische party, Dawidowitsch, ontving heden een schryven, waarin hy las ter dood veroordeeld te zijn. Deze dreigbrief heeft in politieke kringen eenige ongerustheid veroorzaakt. Te Belgrado wordt heden het gerucht ge colporteerd, dat uit Agram personen naar Belgrado waren gezonden, die tot taak had den wraak te nemen op den Minister-Presi dent en den Democratischen partyleider. In verband met de nolusten te Agram, waarby 118 personen gearesteerd werden, die voor het meerendeel communisten ble ken te zijn, heeft de minister van buiten- land'sche zaken last gegeven, dat het Ar beiderssyndicaat, zyn bedrijvigheid moet staken. Er werden documenten in beslag geno men. Voorbedachte rade? Twee en vijftig leden der boeren-demo- cratische coalitie, hebben een verklaring ge publiceerd.' waarin zy o.a. zegen: In o'e zitting van de Skoepstina van 19 Juni gaven radicale afgevaardigden eenige malen uiting aan hun voornemen Stefan Raditsj te vermoorden. De oppositie richtte toen onverwyld aan den voorzitter der Na tionale Vergadering het schriftelyk verzoek, twee afgevaardigden voor drie zittingen te schorsen. Op oen dag van den moord deed de afgevaardigde Nastrovice eep beroep op den voorzitter, den moord op Stefan Raditsj te verhinderen. Nieuwe autobaajn KeulenBonn Het autoverkeer tusschen Keulen en Bonn heeft zich dermate ontwikkeld, dat tot het bouwen van een nieuwen autoweg tusschen beide steden zal moeten worden overgegaan. Deze weg zal een bocht vormen om de ge meenten Godorf en Wesseling en 7 k.m. lang zijn. Hoe zeer deze nieuwe baan noodig is, blykt wel hieruit, dat op de Pinksterdagen meer dan duizend automobielen per uur op den weg tusschen Keulen en Bonn werden geteld, zoodat het vrijwel onmogelyk was. zonder levensgevaar den straatweg over te steken. Muziek-auto aan het Oostzeestrand Een, van een radio-installatie met sterke luidsprekers voorziene, automobiel trekt te genwoordig door de badplaatsen, gelegen aan het Oostzeestrand. Het publiek krygt aldus de radio-muziek te hooren. Vooral voor de kleine badplaatsen, die niet over een eigen Kur-orkest beschikken, beteekent deze auto een aanwinst. 7e Intern. Jaarbeurs te Riga De 7de Intern. Jaarbeurs te Riga zal dit jaar gehouden worden van 29 Juli tot 12 Augustus a.s. (Vee- en pluimveetentoonstel ling van 4 tot 6 Augustus). Aan exponenten .en jaarbeursbezoekers zullen ook dit jaar de grootst mogelyke fa ciliteiten en tegemoetkoming verleend wor den, terwijl visumkosten tot 1/5 gereduceerd zullen worden. Nadere inlichtingen worden aan belangheb benden gaarne verstrekt door het Consu laat van Letland, N. Z. Voorburgwal 156, Amsterdam. De Godslamp van een Vrijmetselaar. Bif gelegenheid van het overlijden van den beroemden Jezuïetenpater Cataldo, een pionier bij het missiewerk onder de India nen vermeldde de journalist J. F. Carrère uit San Francisco in „The Catholic News" de volgende gebeurtenis. De mijnen xan Coeur d'Alène in Noord Indaho behooren tot de rijkste zilveraderen der aarde. Een. avonturier uit Portland die ze ontdekte, bracht het nieuws over aan zyn vrienden. Zy stichtten een nieuwe onderneming om deze schatten te gaan exploiteeren. Maar toen zij naar Coeur d'Alène kwamen kon de avonturier de juiste plaats waar hy zyn ontdekking gedaan had niet meer terug vinden. Zijn vrienden dachten dat hy hen voor den gek gehouden had en wilden hem ophangen. Pater Cataldo hielp hem, daarby byge- staan door zyn Indianen, om te vluchten. De gelukzoekers waren daarover zoo ver toornd, dat zy hem byna zouden vermoord hebben, als niet een Ier zich daar heftig tegen verzet had. Toen Pater Cataldo eenige maanden la ter door de straten van Portland ging, werd hem door een voorbijganger gevraagd, of hij soms de missionaris van Coeur d'Alène was. Toen Pater Cataldo dit bevestigde, vertel de deze man, dat de kerel die door Pater Cataldo gered was, tot de Loge behoorde en dat de vrijmetselaars van Portland hem een geschenk wilden geven. Pater Cataldo zei toen dat hy naar de stad gekomen was om een Godslamp te koopen; de vrijmetselaars lieten hem toen weten, dat zy er prys op zouden stellen, wanneer zij hem zoo'n lamp ten geschenke mochten geven. En deze godslamp hangt nog heden ten dage, voorzien van een inscriptie der vrij metselaars, die haar ten geschenke gaven, in de kerk van Coeur d'Alène. Aneta seint uit Buitenzorg: Benoemd is tot resident van Batavia de heer G. J. ter Poorten, assistent-resident in de afdeeling Malang. Let vooral op deo naam Saoaplrin daar deze tabletten wettig beschermd uja tegen namaak ea vervalschiag Priis 25. 10 ca 75 et# 33. Dit' was ook inderdaad de reden van zyn handelswyze en het was eerst geruimen tyd later, dat hy door Bertrand werkeiyk van den dood van den heer Kéralain was over tuigd geworden. Al deze bijzonderheden waren Henri nog niet in de gedachte geko men, toen de heer Martini hem in Italië had medegedeeld, dat een vreeselyk ge heim zijn leven verbitterde, maar toen hy Cecile op het kasteel van Kéralain terug zag, kon het niet anders of al deze gebeur tenissen uit het verleden moesten hem weer voor den geest komen en t«t nadenken stemmen. De gelijkenis van Cecile en den echtge noot van Yvonne had een nieuw licht voor hem doen opgaan, en toen waren zyn ver moedens zekerheid geworden. Maar hy be dacht, dat Cecile hem beloofd had, hem alles te zullen toevertrouwen en daarom paste het hem niet, het uur daarvan te willen verhaasten. Hy kende nu het ge heim van den heer Martini, en hy begreep nu ook, wat de reden was van het verbiyf van Cécile pp het kasteel van Kéralain, hoewel het hem niet minder duidelyk was op welke wyze het jonge meisje in hare pogin gen zou kunnen slagen, of hoe haar be hulpzaam zou kunnen zyn. In tegenwoor digheid van Mevrouw de Kéralain kon hy onmogelyk Cécile vragen stellen. Hij was overtuigd, dat een menigte gevaren zyn ver loofde bedreigden en hy besloot daarom met de meeste zorgvuldigheid over haar te waken. Voorloopig moest hy zich houden, alsof hy van niets af wist. De tyd gaat snel voorby wanneer men zich met personen kan onderhouden, waar men genegenheid voor gevoelt. Spoedig zou de duisternis zyn gevallen en Henri had er nog niet aan gedacht om afscheid te nemen Daarom bracht mevrouw de Kéralain hem in herinnering, dat hy nog zulk een groote wandeling had af te leggen, voordat hij weer thuis zou zyn en gaf hem den raad, zyn vertrek niet langer uit te stellen. In dit jaargetijde, zoo besloot zij, ben ik altyd ongerust, als mijn kennissen nog zoo laat het bosch door moeten gaan. Henrl de Montgardec, wiens handen nog niet geheel van brandwonden genezen wa ren, had maar een dunnen wandelstok bij zich, maar toch had hy evenals altyd zyn revolver in den zak, en bij het zien van dit wapen gevoelde mevrouw de Kéralain zich meer gerust gesteld. Zoo nam hy dan wel gemoed den terugtocht aan en met vlugge schreden ging hy door het bosch. De avond was koud, de lucht bewolkt en de donkere lanen somber en verlaten. Eensklaps stiet hy met den voet tegen iets wat op een stuk hout geleek en dwars over den weg lag. Hy struikelde en viel byna op den grond. Op hetzelfde oogenblik kwam een reusachtige hond op hem af dezelfde dien hy kort geleden bij den blinden man had gezien en reeds voelde hy den war me adem van bfet dier langs zijn gezicht strijken, toen een man, met een stok gewa pend uit het keupelhout te voorschijnn trad en den hontf een stevigen slag toebracht. Toen liet het beest los, en keerde zich tegen den persoon, die hem geslagen had. Hierdoor was het Henri de Montgardec mogelijk, zyn revolver te voorschijn te halen en vuur te geven, zoodat de hond dood neerviel. Vervolgens wierp hy een blik op den vreemdeling, die hem te hulp was ge komen. Hy was groot en slank van gestalte en scheen nog jong. in zooverre men bij het schemerachtig licht daarover kon oordee- len. Hy was grof gekleed als een matroos en had een wollen pet op met kleppen die de ooren bedekten, zoodat maar een ge deelte van zyn gelaat zichtbaar was. Behoort die hond aan u? vroeg Henri de Montgardec. Neen, mynheer, antwoordde de vreem deling met gedempte stem. Weet gy ook wie de eigenaar is." Neen. Ik dank u voor uwe hulp, want zon der uwe tusschenkomst zou ilf er slecht aan toe geweest zyn. Dat vrees ik ook. Blijf van myn dankbaarheid overtuigd en als u iets noodig mocht hébben, herin ner u dan den naam van den graaf van Montgardec. Ik zal dien naam nooit vergeten. Deze laatste woorden werden op duide- lyker toon uitgesproken, dan de vorige. Henri meende een oude herinnering in zich te voelen ontwaken, maar hij haalde twy- felend de schouders op, en na zyn helper vaarwel te hebben gezegd, verwyderde hy zich met rassche schreden. Terwyl de graaf de Montgardee zich ver wyderde, zag de onbekende hem achterna, totdat hy door de duisternis aan zijn oogen was onttrokken. Toen slaakte hij een diepen zucht, en drong door in het kruipelhout, dat hy tevergeefs overal onderzocht. Niemand! zoo dacht hy treurig. Wat zou ik willen geven om de schuilplaats van den blinden man te ontdekken! Het zal wel overbodig zyn te zeggen, dat hy, die Henri de Montgardec het leven ge red had, niemand anders was, dan de heer Kéralain. Zooals den lezer bekend is, had "deze, zoo dra hij bemerkte, dat Matteo het spoor van Cécile vervolgde, dadelyk den ernst begrepen van het gevaar, dat haar dreigde en daarom besloten, zyn kind niet uit het oog te verliezen en liever alles op het spel te zetten, dan zich uit hare nabijheid ver- wyderd te houden. Toen kwam hy op den inval zich naar den eerwaarden heer Le- clerc te begeven, om by dezen edelen vriend een schuilplaats te zoeken. Daar hy echter alleen des nachts kon reizen, kwam hij juist te laat, want op den dag zijner aan komst, had de eerbiedwaardige priester zich juist naar Ierland ingescheept. Hy was by- gevolg genoodzaakt geweest een schuliplaats te zoeken in een herberg voor werklieden, vanwaar hij eiken morgen zich op weg begaf, onder voorwendsel van werk te zoe ken. Byna den geheelen dag bracht hij door in 't bosch van Kéralain, terwyl hy 'n blik trachtte te werpen op zijn vrouw en kind, en rondom de muren van het park dwaalde. Natuurlyk nam hy alle mogelyke voorzor gen, om elke ontmoeting met de politie te vermijden. Als zijn onvoorzichtigheid alleen hemzelven had kunnen schaden, zou hij zeker meer moed getoond hebben, maar in het belang van zijn dierbare Yvonne en Cé cile, moest hy alle gevaren vermyden. Hoe zal alles toch afloopen? vroeg hij zich meermalen af. Welk een onvoorzichtig heid heb ik begaan! Ik had beter gedaan, wanneer ik my met alle kracht tegen de vermetele plannen van myn arme Cécile verzet had! Met al hetgeen er op het kasteel voor viel, bleef hy volkomen onbekend. Van tijd tot tyd zag hy Cécile op het terras wande len, en zyn vrouw in gezelschap van Ber trand uitryden, maar sedert acht dagen had hij niemand meer bemerkt, en daarom was zyn ongerustheid grooter dan ooft. Als Beppo maar hier aankwam, dan zou ik tenminste door hem het een en ander te weten kunnen komen. Wat een on uitstaanbare marteling! Verscheidene malen was hy naar de wo ning van den eerwaarden heer Leclerc te ruggekeerd, maar zonder hem te mogen vinden. Zijn hulpvaardige vriend had name lijk in Ierland met onvoorziene moeiiyk- heden te kampen gehad. Het ongelukkige land, dat al sedert langen tijd door beroe ringen geteisterd werd. was op het oogen blik onrustiger dan ooit, en de eerwaarde heer LeclerG had verscheidene dagen moe ten wachten, eer hy zy'n zending had kun nen vervullen. De bankier, by wien het geld in bewaring was gegeven, was verhuisd, ook de naam der bankinstelling was veranderd en het duurde lang eer er gelegenheid was, de oude registers weer op te zoeken. Zoo was de eerwaarde heer Leclerc nog altyd In Ierland op het oogenblik, dat in het bosch van Kéralain de gebeurtenissen plaats von den, die wij hier hebben verhaald. Dien avond schreef de heer de Kéralain aan Beppo een dringenden brief van den volgenden inhoud: Beste Beppo! Als uw gezondheidstoestand het ver oorloofd, kom dan zoo spoedig moge lijk. Ik heb u dringend noodig. Martini, Met dezelfde post werd ook een brief van Cécile verzonden, waarin zy Beppo last gaf, naar Arona te vertrekken, om daar te onderzoeken, welke de reden was, dat de heer Martini niets meer van zich had laten hooron. (VCordl vcrvolgdj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9