Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws PUROL PUROL DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BLADZIJDE 2 De corruptie in het gasbedrijf Dr. J. G. Scheurer f Met het groote dok üan Engeland naar Singapore Jaarvergadering Dr. Ariëns- vereeniging Het Dr. Schaepman-fonds Hoogere Krijgsschool T„EGER EN VLOOT Nationale Landstormdag 1928 Vereeniging van officieren dan de Nederlandsche Landmacht RECHTSZAKEN De strafzaak der Veendammer Hypotheekbank UIT ONZE OOST Genoeg animo Verduistering van f 7000 Bestrijding van meeldauw VERKEER EN POSTERIJEN Verminking van telegrammen uit het buitenland in vacantietijd RADIO-NIEUWS Radioverbinding tusschen de Ita en Indië Uitzending naar Ned. Indië De brutale hoteldiefstallen te Scheveningen Een woeste rijder Het einde Onschuldig veroordeeld Gevaarlijke individuen gearresteerd LUCHTVERKEER Een aviatrice van 400 M. hoogte neergestort Doorzitten Stukloo-pen Zonnebrand en Smetten Botsing tusschen auto en motor Waarschuwing Van den wagen gevallen In een put gereden Zulke kwajongens In het hol van den leeuw KERKNIEUWS Een Missie-tentoonstelling te Breda De commissie van onderzoek naar de po sitie van den directeur der Gasfabriek te Assen heeft een zeer uitvoerig rapport aan den raad uitgebracht. Bij het gehouden on. derzoek is gebleken, dat door den directeur de volgende giften zijn aangenomen: in 1919 700 van de firma Wilson te Den Haag, in 1923 300 en in 1924 250 van den ver tegenwoordiger van de Dordtsche Gasmeter, fabriek. De eindconclussie van de commissie is: a. dat de directeur door de aanneming der giften zijn instructie heeft overtreden; b. dat niet is vast te stellen of de gemeente door die aanneming is benadeeld, veel min der nog in welke mate; c. dat de directeur door die aanneming tegenover de firma's in kwestie niet meer vrij stond. Ten aanzien van de mogelijke aanwezigheid van andere meerdere feiten zijn geen aanwijzingen voor het bestaan daarvan gevonden, al blijft dP mogelijkheid van dat bestaan open./ Geen aanwijzingen zijn gevonden dat ook andere leden van het personeel mogelijk genoten hebben van verboden voordeelen. Te Apeldoorn is op de algemeene begraaf plaats onder groote belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen dr. J. G. Scheurer. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door ds. J. R. Goris te Apeldoorn, ds. Offringa en ds. W. Breukelaar, terwijl namens de A. R. Kamerfractie sprak oud. minister J. J. C. v. Dijk. Dr. L. N. Deckers gaf uiting aan de ge voelens van droefheid, welke bij de R. K. Staatspartij opkwamen, toen zij het over lijden van dr. Scheurer hoorden. In dezer, doode ging een hooggeacht medelid, een beste vriend en warm vaderlander henen. Nadat nog enkele sprekers het woord nad. den gevoerd, dankte een zoon van den over ledene voor de laatste eer, zijn vader be wezen. De vereerende opdracht voor Nederlandsch sleepwerk De Engelsche draadlooze dienst meldt: Het eerste gedeelte van het groote manne- tiok voor Singapore is gisteren van de werf van Wallsend aan de Tyne, waar 't gebouwd is, weggesleept en daarmee is de moeilijke reis van 8500 mijl met een gemiddenlde snel. heid van drie mijl in het uur naar Slnga. pore begonnen. Het weegt 12.350 ton, Is 178 voet breed en heeft een diepgang van zeven voet en de zijwanden steken 70 voet boven den waterspiegel uit. Het tweede gedeelte van het dok vertrekt komende week en men verwacht, dat het het eerste te Suez zal aantreffen, waar beide samen het kanaal door zullen gaan. Dit moeilijke werk zal twee dagen vergen. De bouwers zenden met het dok een groep geoefende werklieden vm de xynes-t,. mee en er zijn twee ankers van vijf en een halve ton aan boord, ingeval slecht weer het op. h-r"'t. Men hoopt half November te Singa pore aan te komen. Het in elkaar gezette dok zal aan het grootste oorlogsschip en aan drie torpedo jagers naast elkaar ruimte bieden. De opdracht tot het sleepen van dit groote dok is gegeven aan een Nederlandsche on derneming, de firma L. Smit en Co. te Rotterdam. De leiding van den tocht van het eerste gedeelte berust bij kapitein Niels Person, die van heb tweede gedeelte bij kapitein Verschoor. De achtste jaarvergadering van de Dr. Ariënsvereeniging, de organisatie van het Reddingswerk van Katholieke alcoholisten in Nederland, had te Venlo plaats in „Huize Sint Jan". Behalve afgevaardigden van een 12-tal af- deelingen en 3 correspondentschappen waren ook meerdere belangstellenden aanwezig, be nevens verschillende vertegenwoordigers van organisaties. De Weledelgestr. heer B. de Brey, Inspecteur der Volksgezondheid, afd. Drankbestrijding, vertegenwoordigde Z. Exc. den Minister van Arbeid; de heer Versteyl den Hoofdraad der St. Vincentiusvereeni- ging; verder waren vertegenwoordigers aan wezig van Scbriëtas, van de Bossche en Lim- burgsche Diocesane Drankbestrijding, Kruis- verbond en Mariavereeniging in het Aarts bisdom, de Spoormannen G. O. Vereeniging „St. Franciscus" en enkele Kruisverbonden en Mariavereenigingen. Van meerdere perso nen en Vereenigingen waren berichten van verhindering ontvangen. Na een kort openingswoord gaf de voorz., de heer P. Voestermans een uiteenzetting van van wijze, waarop het nieuwe Venlosche Al coholvrije Reclasseeringsgebouw „Sint Jan" tot stand kwam. Uitvoerig schetste spr. welk een enorme arbeid er verricht is in de afge- loopen 10 jaren, dat het reddingswerk in Venlo bestaat; dankbaar wijst spr. op de sympathie van zoovelen binnen en buiten Venlo, maar vooral op de buitengewone medewerking, die men steeds van het Ge meentebestuur, maar vooral van den Burge meester mocht ondervinden. Tot de stich ting werkten Dr. Ariënsvereeniging, R. K. Reclasseeringsvereeniging, Kruisverbond en Mariavereeniging samen. De finantieele re geling is van dien aard, dat de grootst moge lijke zekerheid werd verkregen. Waar men een dergelijke stichting wil tot stand bren gen, adviseert spr. dat men eerst practisch werk zal verrichten, waardoor de belang stelling komt en men dan ook verdere hulp kan krijgen, wanneer die gevraagd wordt. Het Jaarverslag van den Secretaris, den Zeereerw. Pater Ildefonsus, wees op een voordurenden groei van het werk, dat ech ter ook nog in vele kringen totaal onbekend is. De Vereeniging telt thans 21 Afdeelingen en 31 Correspondentschappen. Door de af deelingen werden vele drankzuchtigen be handeld. In het Rustoord der Dr. Ariëns vereeniging maakten bovendien nog, behalve enkele lichte zenuwpatiënten, 21 alcoholisten een kuur, met zeer bevredigende resultaten. Ook voor de verpleging van vrouwelijke alco holisten bestaat gelegenheid, waarvan ech ter nog weinig gebruik wordt gemaakt. Door cursussen, spreekbeurten en lichtbeelden werd veel propaganda gemaakt. Alle inlich tingen over verpleging, propaganda enz. geeft het Centraal Bureau der Dr. Ariëns vereeniging te Helmond. Het Verslag legt er den nadruk op, dat de ervaring van het Bureau en in de afdeelingen leert, dat er nog ontzettend veel, dikwijls zeer verborgen alcoholleed geleden wordt. De Vereeniging wil daarin zooveel mogelijk reddend optre den, ook in afzonderlijke gevallen. In het afgeloopen jaar werd ook begonnen met de uitgifte van Tweemaandelijksche Mededee- lingen voor Afdeelingen, Donateurs enz. 1. per jaar bij het Centr. Bureau te Helmond). Het finantieel verslag wees op een goede verhouding van inkomsten en uitgaven. Echter werd ter vergadering meermalen en van verschillende zijden gewezen op het on juiste standpunt der Regeering, door geen subsidie te verleenen aan de jongere Afdee lingen, waardoor zeer onbillijke verhoudin gen ontstaan en veel noodzakelijk werk on gedaan moet blijven. Het Hoofdbestuur kreeg verandering te brengen. Na de pauze hield Dr. J. M. Kok, Genees heer aan de R.K. Psychiatrisch-Neurologi sche Kliniek te Wassenaar een inleiding over „Het Karakter van den Drankzuchtige". Spr. wees er op, dat over dit onderwerp nog zeer veel in studie is. Dat onder de drankzuchti gen een zeer groot percentage psychisch minderwaardigen voorkomt, volgens som mige onderzoekers 50 tot 70 pCt., bewijst niet, dat dit alles een gevolg is van den drank. In menig geval is ook het drinken een gevolg der psychische minderwaardig heid. Men dient in de beoordeeling van den drinker en diens karakter dan ook zeer voorzichtig te zijn en elk geval afzonderlijk te bestudeeren en vast te stellen. Met ge vallen uit de praktijk verduidelijkt spr. dit. Het karakter van dipsomanen (kwartaal drinkers) geeft al zeer vele moeilijkheden. Met verschillende voorbeelden toont spr. aan, dat sommige temperamenten als het ware leiden tot drankzucht. Dit geeft bij de behandeling groote moeilijkheden, maar moet ook leiden tot veel voorzichtigheid en heel veel geduld. Spr. meent, dat bij den drinker steeds de hoogere geestelijke func ties lijden; de energie vermindert; men neemt een toenemende zedelijke verruwing waar; zijn stemmingsleven verandert, er is een totaal van geestelijke afstomping, een teloorgaan van geestelijke functies. De voor zitter dankte den spr. voor diens beschouwin gen en hoopte dat deze allen tot een nog grootere liefde voor het reddingswerk en tot een nog grooter geduld bij de behandeling van alcoholisten mogen opwekken. Tijdens de bespreking kwam ook Mr. Ber ger, burgemeester van Venlo, ter vergadering, die door de aanwezigen met een spontaan applaus begroet werd, terwijl de voorzitter een bizonder dankwoord tot Z. E. Achtb. sprak, voor dit nieuw bewijs van sympathie met den reddingsarbeid. Na een vlotte rondvraag sprak de voor zitter een\kort slotwoord, opwekkend tot on vermoeid voortwerken aan de redding der drankslachtoffers en tot steeds meer be kendmaken van dit nog bij velen onbeken de liefdewerk, waarna de vergadering met den Christelijken groet gesloten werd. luitenant-kolonel E. H. van den Akker,, er op, dat de vereeniging op een goed jaar kan terugzien. Voor het komende werkjaar treden twe? punten op den voorgrond, nl. de afwikke ling van het proces, waarbij de Staat der Nederlanden in hoogste instantie in het on gelijk werd gesteld, wegens het onwettig op non-activiteit stellen van een groot aantal officieren, en ten tweede de thans aan hangig gemaakte wijziging van de pevorde- ringswet. Wat de op non-activiteitstelling betreft, zal de vereeniging alle krachten inspannen, om ook rechtsherstel te verkrijgen voor die officieren, die, naar de eerlijke overtuiging van het bestuur, onwettig op non-activiteit zijn gesteld. Wat de voorgestelde wijziging van de be- vorderingswet betreft, wees spr. op het ge vaar, dat art. 70 punt 3 geheel overboord wordt gezet, zoodat een officier, die over compleet wordt, bij opheffing zijner be trekking, oftwegens verandering van de or ganisatie, kan worden ontslagen. Daarmede valt de rechtspositie der officieren. De vereeniging heeft zich over dit punt met een uitvoerig verweerschrift tot de Tweede Kamer gewend. Onze 'kazernes moeten, aldus spr., veel meer dan zij thans zijn, worden model- opleidings-instituten voor de Nederlandsche jongelingschap, niet 'alleen in militair op zicht, maar ook tot verhooging van de zede lijke en lichamelijke opvoeding. Vervolgens hield de heer K. E. van Ouden dijk, kolonel der artillerie, een rede, over de houding van den officier tegenover de Groot-Nederlandsche gedachte en de Groot- Nederlandsche beweging. Ten slotte werden eenige huishoudelijke aangelegenheden behandeld. f De Rijkskieskring Leeuwarden neemt de leiding met bijna 1.25 per Katholieken Kiezer De eerste maal, dat het Comité van Actie voor het Dr. Schaepmanfonds de stiVte ver breekt met een onthulling der tot heden be reikte resultaten, is wel een uiterst gelukkige gelegenheid. Geen gevaar, dat een gedeeltelijk resul taat een onjuisten of teleurstellenden indruk zou vestigen, nu het Fijkskieskringcomité- Leeuwarden ons bericht, dat het zijn wakkere actie in Friesland bekroond ziet met een to taal opbrengst van f 14.240. Met groote voldoening en dankbaarheid publiceeren wij dezen eersten uitslag, tevens hulde brengend aan het Comité, zijn staf propagandisten en allen, die deze prachtige som bij elkaar brachten. Als maatstaf voor de landelijke opbrengst der befaamde 7 ton houdt ons fomité vast aan één gulden per stem, in 1925 uitgebracht op de Katholieke lijst. Friesland telde toen 11.329 Katholieke kiezers. Worden van de bovengemelde totaal opbrengst ƒ200.onkosten aan geleverd propagandamateriaal afgetrokken, dan neemt de Rijkskieskring Leeuwarden de leiding met bijna ƒ1.25 per Katholieken Keizer, d.i. f 14.040.netto opbrengst. Neemt men het aantal Katholieken als maatstaf, dan brengt Friesland het met dit bedrag tot 52 ets. per Katholiek. Aan de woorden van bewondering en lof voor dit krachtige werk zouden wij enkel willen toevoegen een hartelijke aansporing en opwekking van de andere 17 Kieskringen en hunne Comité's, die zich, na eene geslaag de voorbereiding, om strijd beijveren Fries land op den voet te volgen. De eerste uitslag laat thans voor remmende vrees noch wankelmoedigen twijfel meer plaats. Dat de actie voor het Dr. Schaepmanfonds niet overmoedig is, heeft Friesland moedig bewezen. Katholiek Nederland onderschatte zich zelf niet en bevestigde de reeds bemoedigen de, hoopvolle gegevens. Wij publiceeren slechts eindcijfers. Friesland heeft de leiding. Wie bezet de tweede plaats Naar verluidt, wordt de luitenant-kolonel van den Generalen Staf, H. A. F. G. van Ermel Scherer, binnenkort benoemd tot di recteur van de Hoogere Krijgsschool, ter vervanging van den kolonel P. J. van Mun- nikrede, die benoemd is tot lid van het Hoog Militair Gerechtshof. De navolgende sprekers hebben zich bereid verklaard, op den Nationalen Land stormdag op 27 September a.s. een rede te houden, n.l. de Heeren H. Colijn, Oud-Mi nister van Financiën, Eere-Voorzitter der Nationale Landstorm Commissie, Mr. D. Fock, Oud-Gouverneur-Generaal van Ne derlandsch Oost-Indië, Dr. J. Th. de Visser, Oud-Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Mr. Dr. L. N. Deckers, Lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal en Mr. P. Droogleever Fortuin, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal. De openingsrede zal worden uitgesproken door den heer L. F. Duymaer van Twist, Voorzitter der Nationale Landstorm Com missie. Te Nijmegen heeft de Vereenigingvan Officieren van de Nederlandsche Land macht, haar algemeene vergadering gehou den. In zijn openingsrede wees de voorzitter, Behandeling voor de Amsterdamsche Rechtbank De Amsterdamsche rechtbank heeft Zater dag een zevenden dag gewijd aan de behan deling van de strafzaak tegen de direc teuren der Veendammer Hypotheekbank, welke dag geheel besteed is aan het ver hoor der verdachten. Alvorens daartoe werd overgegaan, las de griffier een verzoekschrift voor van de Veen- dammer Hypotheekbank aan het Gerechts hof te Amsterdam, om de faillissements aanvrage te vernietigen. Vervolgens werd een twteetal verklaringen van den niet-ver- schenen getuige A. A. Sedeyn, voorgelezen. Deze getuige zegt einde 1926 in aanraking te zijn gekomen met de verdachte W. om te informeeren of de aandeelen in de Veen- dammer Hypotheekbank te koop waren. Op verzoek van de verdachten W. deed de getuige een bod van een millioen. Dit vonden de verdachten evenwel te weinig. Daarop werd het bedrag van twee millioen genoemd, waarvan de helft betaald zou moeten worden in hypotheken. De getuige meent voorts, dat hij dadelijk den naam van den heer van der Toom heeft genoemd als adspirant-kooper der aandee len. Overeenkomstig deze afspraak maakte mr. Spaargaren zijn concept-contract op. Getuige zegt voorts eerst over „de Veen- dammer" met Liebermann gesproken te heb ben, toen deze hem gezegd had het voorne men te koesteren een hypotheekbank te koopen. Ten slotte deelt getuige in zijn verklaringen mede, niet begrepen te hebben, dat de aan deelen in hypotheken en huizen betaald zou den worden, doch steeds gemeend te hebben, dat de verdachten W. de huizen en hypothe ken contant zouden betalen. Ten slotte werden nog voorgelezen de con tracten van 15 Juni, betreffende den verkoop van de aandeelen in „de Veendammer". Daarna werden de verdachten gehoord, het eerst verdachte J. J. Woltman. Deze ontkende schuldig te zijn aan het hem ten laste gelegde. Bij de nu volgende ondervraging gaf ver dachte J. J. Woltman toe eigenaar te zijn geweest van 960 aandeelen van de Veendam mer. Hij verkocht die voor 2 y2 millioen aan de Discontobank voor Credietinstellingen en overeengekomen werd, dat die vordering in betaling zou worden gegeven aan de Veen dammer in ruil voor activa, hypotheken en vaste goederen der Veendammer. Of de Discontobank goed was voor twee millioen, heeft hij niet onderzocht. HU is afgegaan op de verklaring van mr. Schür- mann, dat het in orde wa„. Pres.: U verkocht uw aandeelen aan de Discontobank. U vond de Discontobank goed. U geeft toe, dat u als directeur vóór alles moest afblijven van het onderpand der pand briefhouders. Wat is dan de reden, dat u, terwijl u een goede vordering had op de goede Discontobank, niet doodkalm afge wacht hebt, dat u door de goede Disconto bank betaald zou worden? Verdachte kan geen ander antwoord geven dan dat het niet was overeengekomen. Pres.: Wat voor waarborgen had u ten opzichte van Liebermann? Verd. J. J. W.: Hij toonde effecten en mr. Schilrmann zei, dat hij rijk was. Pres.: Wat voor verdere waarborgen had u? Verd. J. J. W.: Liebermann was ook in het bezit van een diplomatieke pas. Pres.: Als de Veendammer er buiten geble ven was en u de aandeelen voor 2'/, millioen aan de Discontobank verkocht had, zou u dan alleen op de verklaring van mr. Schür- mann genoegen genomen hebben met een schuldbekentenis van 2'A milioen op de Dis contobank? Verd. J. J. W.: In die dagen ja. Nadat hij verschillende vragen nog gedaan heeft, zegt de President eindelijk: Laat ons eindelijk verstandig worden. Zou u niet liever eens open kaart spelen? Het Is toch al te gek. Ik wil aannemen, dat u iets voor de Veendammer Hypotheekbank ge voelde en voor de pandbriefhouders, die de dupe zouden worden, mar ik kan niet aan nemen, dat u zonder wikken en wegen zoo maar van een millioen afstand deed. Lieber mann heeft van het begin tot het eind ge modderd om een millioen te krijgen en u had in dien tijd moeten begrijpen, d'at Lie bermann het millioen niet had. Verdachte antwoordt daarop, dat hij dit toch niet wist. Pres.: Er zijn twee merkwaardige punten In de eerste plaats is u al zoover, dat u een betaling in hypotheken beschouwt als een betaling aan u en in de tweed'e plaats, dat het heele plan van de Atlas Hypotheekbank dat u 'met Liebermann besproken hebt. ook gebaseerd was op het disagio, dat betaald zou worden door de pandbriefhouders van de Veendammer Hypotheekbank. Verd. J. J. W.: Er is niemand die een pandbriefhouder kan dwingen zijn pandbrie ven voor 60 in te wisselen. Pres.: In de besprekingen over de Atlas Hypotheekbank met Liebermann is het ge- L-ële programa duidelijk voor den dag ge komen. Liebermann wilde in de Atlas Hypo theekbank het bedrag, dat de pandbrieven reëe. waard zouden zijn, brengen, nadat u er 35 uit genoten had. Deze verklaring aan den rechter-commissaris in verband met den brief van u aan uw zoon laat geen anderen uitleg toe. Verd. J. J. W.: Niemand' kan de pandbrief houders dwingen. De Officier an Justitie, mr. Reilingh: Als de pandbriefhouders er geen genoegen mee genomen hadden, zouden zij dan ook de 100 gekregen heben? Pres.: In een brief van uw zoon van 4 November 1927 wordt gesproken van 8 54 millioen minus 2% millioen „voor ons" en 2'A millioen voor Liebermann. Wat betee- kent dit? Verdachte kan daar geen antwoord op geven. Daarna werd verdachte J. P. H. Woltman de zoon, gehoord. Verdachte deelde mee, dat in Februari 1927 Sedeyn in zijn tegenwoor digheid vroeg of de aandeelen van de Veen dammer te koop waren. Een prijs van twee millioen werd genoemd, te betalen in con tanten. Later is dat' veranderd. Verdachte kwam vervolgens met deze op gaaf voor den uag: „Het eerste millioen zou door Sedeyn ge deponeerd worden bij de Incassobank en onze aandeelen zouden tegelijkertijd bij de Incassobank worden gedeponeerd'. Het oude bestuur zou aftreden en het nieuwe bestuur zou benoemd worden, en dan zou één millioen cash bij ons komen, terwijl de aandeelen bij de Incasobank geblokkeerd zouden blijven totdat het tweede millioen betaald was." Nadat verdachte nog eenige verklaringen had afgelegd, werd de zitting tot Dinsdag geschorst. Aneta seint uit Batavia: Zeventig candidaten dingen naar twaalf plaatsen van burgemeester, waarvan tien in Midden- en Oost-Java en voorts Padang en Menado. Aneta seint uit Batavia: Gearresteerd is G. J. Carli, employé bij de suikerfabriek Pradjekan. Hij wordt ver dacht van het verduisteren vad ƒ7000. Aneta seint uit Bandoeng: Op het vliegterrein te Andir zijn, in te genwoordigheid van dr. De Vries van het Rubberproefstation, demonstraties gehouden van infectiebestrljding uit éen vliegtuig. De pogingen zijn volkomen geslaagd. De ko mende week worden de proefnemingen voortgezet te Kali Djatti. Het doel is bestrijding van den meeldauw bij den rubberaanpiant. De proefnemingen gaan uit van het Landbouwsyndicaat met medewerking van de departementen van Oorlog en Landbouw. Een der jaarlijks wederkeerende euvelen tijdens het reisseizoen Is de verminking van telegrammen in Nederlandsche taal uit het buitenland, zóó zelfs, dat ze voor den ge adresseerde vaak volkomen onleesbaar worden. De oorzaak van de vele fouten is gebleken een gevolg te zijn van onduidelijk schrift in het aangeboden bericht, hetgeen door de buitenlandsche ambtenaren, onbe kend als zij zijn met de Nederlandsche taal, niet kan worden gecontroleerd. Belanghebbenden worden er daarom na drukkelijk op gewezen bij aanbieding in het buitenland van telegrammen in de Neder landsche taal vooral zeer duidelijk te schrijven. De Indische tentoonstelling te Arnhem zal op 13 Juli a.s. bezocht worden door het Koninklijk Instituut van ingenieurs, een gezelschap van ongeveer 400 man. Voor deze gelegenheid legt de Rijksdienst een radio-verbinding met Indië aan. Oud-mi nister Wely zal een rede houden, welke direct van Bafavia uit zal worden beant woord. De eerstvolgende uitzending op de korte golf naar Indië van uit het gebouw van het hoofdbestuur der P. en T. te 's-Gra- venhage zal a.s. Woensdag plaatshebben en houdt verband met de opening van de Jaarbeurs te Bandoeng. De sopraan-zange res Gré van Gorkum ook tijdens haar verblijf in Indië de eerste solozangeres, die in Soerabaja voor de radio zong zal thans haar medewerking verleenen en een pro gramma van uitsluitend Hollandscha lie deren ten gehoore brengen. NIEUW LICHT IN DE ZAAK? EEN SPOOR GEVONDEN In Augustus van het vorig jaar werden in twee hotels op Scheveningen vooreenbe langrijk bedrag aan sieraden, een chèque en andere voorwerpen van waarde gestolen. De politie stelde een uitgebreid onderzoek in, dat weliswaar geen defin tief resultaat opleverde, maar toch de conclusie wettigde, dat noch onder het personeel, noch onder de overige gasten de dief moest worden gezocht. Men veronderstelde Zoo meldt de „H. Crt." dat een internationale hotelrat, die gelegenheid had gehad, rustig de situatie der kamers op te nemen, zijn slag had ge slagen, toen het oogenblik hem gunstig was. Geruimen tijd ging voorbij, zonder dat de nasporingen, welke steeds waren voort gezet, eenig licht gaven in de zaak. Totdat van de Berlijnsche politie de mededeeling kwam, dat daar zekere Paul Kastner was gesnapf, een berucht geveltoerist, die ette lijke groote diefstallen in hotels en villa's op zijn geweten had. Deze misdadiger was, tijdens zijn trans port in een arrestantenauto, daaruit ontsnapt door een gat in het dak van den auto te zagen. Bij aankomst van den wagen op de plaats van bestemming bevond zich de cel leeg en was Kastner al een heel eind op weg naar de plek, waar hij de vrijheid zocht. Zeer waarschijnlijk bevond zich die in ons land, want vanuit den Haag ontving de Berlijnsche politie, met een regelmaat een betere zaak waardig, steeds prentbriefkaar ten met hartelijke opschriften. Vrijwel zeker zat Kastner in Schevenin gen en daar, in een omgeving van rijke gas ten, werd hem de verleiding weer t sterk. Hij klom met zijn bekende handigheid tegen de gevels van het Oranje-hotel en het Palace- hotel op en nam uit de kamers waar hij bin nenkwam, alles weg, wat tot zijn uitgebreide gading behoorde. Naar Paul Kastner gingen dus de naspo ringen uit, maar deze bleef onvindbaar. Men meende in October van het vorig jaar zijn spoor te kunnen vinden via een handlanger, zekeren Stilgebauer. Deze liet, omstreeks dien tijd, door een kennis een chèque van 100 dollar wisselen op een bank in een kleine Duitsche stad. Daar identificeerde men voor alle zekérheid de handteekening en bemerkte dat het geldswaardige papier gesignaleerd stond als gestolen op Scheven ngen. De plaatselijke politie werd van de bevin dingen der bank op de hoogte gesteld, zij telegrafeerde naar Be lijn en de arrestatie van Stilgebauer volgde spoedig. Veel verder kwam men hiermee in usschen niet, want S. kon zijn eigen onschuld aantoqnen en verklaarde geenerlei connectie te hebben met Paul Kastner, den vermoedelijken dief. In dit stadium bleef het onderzoek tot voor eenige weken, toen er door een onver wachte gebeurtenis opnieuw gang in de zaak kwam. Een Berlijnsche taxi-chauffeur werd op Zekeren avond aangesproken door drie man nen, met verzoek hen te brengen naar een bepaald hotel, waar zij opgaven te 'ogeeren. Daar aangekomen, weigerde het drietal den chauffeur te betalen en bedreigde hem, zoo hij verder bleef aandringen, met een revolver. De chauffeur zwichtte voor dit argument, maar spoedde zich, zoodra hij zijn gevaar lijke vrachtje kwijt was, naar de poli ie, waar hij zijn wedervaren vertelde. Hoewel onmiddellijk rechercheurs uit togen, om de drie kerel te vinden, mocht dit toch niet gelukken. Maar de chauffeur was vasthoudend en bleef met zijn auto in de omgeving rondrijden. Plotseling merkte hij de mannen op, Wees ze een paar surveil- leerende agenten aan en zorgde zoo voor hun arrestatie. Alle drie bleken zij bekenden te. zijn van de Berlijnsche politie en in twee hunner ontdekte de recherche Paul Kastner en Stil gebauer. In tegenstellingen met de verklaringen van den laatste bij zijn vroegere arrestatie, n.l. dat hij zelfs van het bestaan van Paul Kastner niets afwist, kwam hier wel dege lijk zijn relatie met hem aan het licht. Het wordt nu vrij zeker geacht, dat K. de chèque aan S. heeft afgestaan ter verzii- vering, als deel van den door K. op Sche veningen behaalden buit. De Berlijnsche politie hee 't de recherche te den Haag volkomen op de hoogte gebracht van haar handelingen. De drie aangehou denen blijven in arrest en morgen zal een der inspecteurs, die ook het eerste onderzoek in de Scheveningsche zaak leidde, zich naar Duitschland begeven, om nadere inlichtin gen te verstrekken. Kastner zal, wanneer hem de diefstallen in de hotels op Scheveningen bewezen kun nen worden, als Duitscher niet uitgeleverd worden. Wel kan hij daar, voor het misdrijf te Scheveningen gepleegd, gestraft worden. geïnteresseerd te zijn, althans hij liet van zijn belangstelling blijken door haar allerlei vragen te stellen, omtrent naam, woonplaats, familieomstandigheden, enz. Hoewel het ver haal van de vrouw roerend was, scheen deze villabewoner eenigszins wantrouwend in bel de „de politie" op. Deze bracht haar zonder veel omhaal van woorden naar het politiebu reau over, waar zij voor den commissaris van politie werd geleid. Tot haar groote verba zing bleek deze dezelfde te zijn als haar laatst bezochte „villabewoner". Hier bleek, dat de aangehoudene uit Amersfoort afkomstig was en genaamd M. V. K. Bij nader onderzoek kwam aan het licht, dat zij gehuwd was en zich reeds te voren aan oplichting had schuldig gemaakt, waar voor zij al gevangenisstraf had ondergaan. Op den Rhijngeester straatweg, te Oegst- geest, is de motorrijder H., uit Amsterdam, door te snel rijden bij een bocht in den weg over den kop geslagen. Hij brak zijn rechterbeen en kreeg een ernstige wonde aan het hoofd. Per politie-brancard is hij naar het Academisch ziekenhuis te Leiden overge bracht. Aan de Vieeschhouwerstraat te Nijmegen is het onbewoonbaar verklaard perceel, bewoond door zekeren v. K. geheel ingestort. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Indertijd zijn v. d. B. en V. uit Eindhoven in België wegens moordaanslag gepleegd op Strijbos, elk veroordeeld tot 20 jaar gevange nisstraf. Thans is gebleken, dat V. absoluut on schuldig is in deze zaak, waarom hij is vrij gesproken en op vrije voeten gesteld. Sinds enkele weken werden in Zuid-Lim burg herhaaldelijk inbraken gepleegd. De Kerkraadsche politie is er thans in geslaagd twee Duitschers te arresteeren, H. en M., die bekend hebben drie Inbraken te Kerkrade te hebben gepleegd. Bij een huiszoeking van de Duitschers te Aken zijn echter voldoende aanwijzigingen gevonden om ook verschil lende inbraken te Vaals, Simpelveld en Bo- choltz op hun naam te stellen. De beide ge arresteerden zijn korten tijd geleden uit een tuchthuis in Duitschland ontslagen. Reuter seint uit New-York: Mrs. Tillotson uit Nebraska, de eerste aviatrice, is edood. Haar toestel stortte van 400 meter hoogte naar beneden. Ook een vliegtuig, aan boord waarvan zich fnajoor Calotz van den marine-vliegciienst bevond, die op weg was naar Managua, om daar een commando op zich te nemen, is ij Bowling Green (Virgina) neergestort. De aviateur werd eveneens gedood. De 42-jarige R. Neisse, importeur van de Rudge Withworth motorrijwielen wonende te Leipzig en komende met zijn motorfiets met zijspan van Hoek van Holland is bij het Handelsgebouw te Vlaardingen aange reden door een vrachtauto van de Sunlight- zeepfabrieken. De heer Neisse kwam met zijn rechterhand door de voorruit van den vrachtauto, terwijl hij van zijn motorfiets geslingerd werd, waarbij zijn been «mst.i«r werd gekneusd. De commissaris van Politie, waarnemende den justitiëelen dienst aan het hoofdbureau van Politie te Amsterdam, geeft belangheb benden in overweging, alvorens in relatie te treden met de Hollandsche Commissiebank H. W. Lochner Co., en de Nederlandsche Odd Fellowbank, beide gevestigd Tolstraat 110 I, te Amsterdam, zich tot het bekomen van inlichtingen te wenden tot zijn bureau (kamer 58). Wellicht ten overvloede zij nog medege deeld, dat bovengenoemde banken niets uit staande hebben met de Commissie voor Maatschappelijk Werk van de „Independent order of Odd Fellows", Keizersgracht 428 430, Amsterdam. Te Rotterdam is de 48-jarige H. J. K. van een vrachtauto gevallen. Men vermoedt, dat de man een flauwte had gekregen. Een der achterwielen reed hem over beide beenen, zoodat hij in hoogst em- stigen toestand werd opgenomen. In het ziekenhuis is hij aam de gevolgen overleden. Gisteren is te Vlaardingen de 17-jarige C. v. D. met zijn fiets in een put bi) de Wil- helminahaven gereden. Met ernstige kneu zingen werd hij naar het ziekenhuis ver voerd, waar hij aan de gevolgen is overleden. Te Rotterdam zag dezer dagen een sur- veilleerende agent op de Schiekade b'j den Schieweg aan den waterkans twee jongens zitten, van wie er een toen zij hem bemerkten iets in het water gooide. De agent vond dit verdacht en hield de knapen aan. In den politiepost werd-n zij gefouilleerd, met ge volg. cat op een hunner een groot model automatisch pistool gevonden. De agent ging vervolgens terug en vischte uit het water een tasch op, waarin communistische papieren en een klein model automatisch pistool zet ten. Deze tasch behoorde aan een der jon gens toe. Tegen beiden, zij zijn de 18-jarige J. Ph. de R. en de 19-jarige W. S. is proces verbaal opgemaakt, wegens overtreding der vuurwapenwet. Dezer dagen werd een vrouw naar het Paleis van Justitie te Utrecht overgebracht, wegens het zich te Baam onledig houden met het bezoeken van villabewoners, v»n wie zij onder het aanwenden van valsche voor wendselen geld trachtte los te praten, het geen haar bij een drietal Baarnsche families gelukte. Bij de vierde familie was zij, al dus het „U. D.", minder gelukkig. Nadat zij eerst door mevrouw was aangehoord, bleek ook de heer des huizes bij het geval zeer Te Breda wordt thans een algemeene ten toonstelling op Missiegebied gehouden, welke Zaterdagmiddag geopend is door Z. D. H. den Bisschop van Breda, Mgr. P. Hopmans. Deze openingsplechtigheid werd door vele autori teiten bijgewoond. Mgr. Hopmans sprak bij zijn openings rede o.m. als volgt: Breda is de bakermat der Missietentoon stellingen, de geniale uitvinder daarvan was ö'e toenmalige kapelaan aan de kerk van het Hart, de eerw. heer Fruytier. Deze tentoon stelling zal in luister alle van dit Diocees overtreffen. Hetgeen tot dusverre is geschied, draagt Onze volle goedkeuring weg; naar krachten zullen wij medewerken om deze tentoonstelling te doen slagen, overtuigd als we zijn, dat het een niet te overtreffen mid- o'el is ter. verspreiding van de Missiege dachte. Onze geloovigen zullen in aanraking kor - n met de Missionarissen, die hun groot offer brachten op het altaar der liefde. Wij hopen, dat hun voorbeeld gunstig moge werken. Niemand zal deze tentoonstelling verlaten zonder een gevoel van diep medelijden met die ongelukkigen, die daar ginds leven zit tende in de schaduw des doods. Dat ieder bezoeker zich vast voorneme een apostolaat te gaan vervullen, door zijn persoon, dooi zijn geldelijken steun. Het verheugt Mgr. ten slotte zeer, dat op deze tentoonstelling in zoo'n volmaakt op zicht de Bisschoppelijke voorschriften zijn gevolgd. Monseigneur verklaarde vervolgens de tentoonstelling voor geopend. Nadat wethouder van Buitenen ten slotte nog namens het gemeentebestuur het woord had gevoerd, werd de tentoonstelling be zichtigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10