NOBILE GERED Voornaamste Nieuws BERICHT I MAANDAG 25 JUNI 1928 HET DUITSCHE CENTRUM HET ZWEEDSCH VLIEGTUIG „UPLAND" MAAKT EEN KRANIGE LANDING OP HET IJS Nobile door het schuivend ijs ernstig gewond Zij die zich met ingang van 1 Juli a.s. op de NIEUWE HAARLEMSCHE COU RANT abonneeren, ontvan gen de tot dien datum ver schijnende nummers gratis Directie N. H. Crt. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG NO. 16890 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGFVAL. Pannekoeken, gebakken in motorolie Wie redde Nobile? EEN PANIEK AAN HET KALFJE BIJ AMSTERDAM Auto rijdt op café-bezoekers in Als de drank. De ver jaardag van H M. de Koningin-Moeder Zware brand te Oirschot Een bakkerij uitgebrand De uitvoer van boter en kaas J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht. De St. Jans-processie te Laren [BUREAUXNASSAULAAN 49^ Telefoon No. 13S66 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal 1 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTEMTlÉlVI 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. t 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruübaL Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel. ABeabonU'scp dit blad zijn, ingevolge de xeuektrmgs'.co.v.taiden f Wf.f! Leven lange geheelsongeschiktheid rot werken door f 7Cfl bij een onseva1 met f OGfl bij verlies van een hand, f 10K 0 bij verHes van een f CO bij 'n breuk van f f.O bij tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen s 1 UÏJUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide ocgen, l,gu> docdehjsen afloop, 1 fcUU. een voet of een oog; Ifiiu. duim of wijsvinger; 1 been of arm; A am verlies v. een andere vinger. J Het Haagsche Correspondentiebureau ver spreidde onlangs het bericht, dat het Duitsche Centrum zich tot de Katholieke Staatsparty hier te lande had gewend, met een verzoek om Inlichtingen inzake de samenwerking tus- schen de Katholieke en de Protestantsch- Christeiyke partyen in Nederland. Het bericht luidde verder, dat „de Katho lieke party in Duitschland" voor soortgelijke kwesties staat als de Katholieke party hier te lande. In verband hiermee zouden wy de opmer king willen maken, dat dit bericht niet geheel juist is. Immers, het Duitsche Centrum is geen katholieke party; wel zijn haar kiezers en gekozenen hoofdzakeiyk katholieken, wel wordt zy gesteund door de katholieke pers en houdt zy In principieele kwesties rekening met de aanwyzingen van het Episcopaat, maar toch ontkent het Centrum een katho- liek-confessioneele party te zyn. Door die ontkenning wil het niet alleen zeggen, dat het niet uitsluitend het oog ge richt houdt op de belangen der Katholieken, maar ook dat het niet stelselmatig van de katholieke beginselen uitgaat. Het Centrum weigert echter niet alleen zich op katholieke basis te stellen, maar aanvaardt bovendien een anderen grondslag, n.l. dien van de ge- meenschappeiyke wereldbeschouwing der ver schillende christelijke godsdiensten. Men wil dus, zoo lezen wy in de nagelaten geschriften van Pastoor Dr. Karl Neundörfer, door ver werping van den katholieken naam, van den eenen kant niet schynen wat men werkelyk is, n.l. een zuiver katholieke party, terwijl men van den anderen kant, door geen af stand te willen doen van de overwegingen van kerkeiyk-politieken aard. ook niet wil zyn, wat men uiterlyk schynt, n.l. een zuiver politieke party. Al is men zich In de kringen van het Duit sche Centrum van deze tweeslachtigheid en dubbelzinnigheid meestal wel niet helder be wust, toch is het niet onmogeiyk, dat hier een der motieven schuilt, waarom het in de latere tyden met deze party niet goed meer wil vlotten en waarom men ten slotte ook hier te lande eens op informatie uitgaat. Immers, er worden verschillende redenen aangevoerd, waarom de uitslag der laatste verkiezingen voor den Duitschen Rijksdag Voor de Katholieken zoo byzonder ongunstig te geweest. Men spreekt dan van de samenwerking tusschen de Katholieken en de Conservatieve Duitsch-Nationalen, van de verdeeldheid tus schen de Katholieken onderling op het ter rein der onderwy's-politiek enz. wy zullen de waarde van al deze beschou wingen niet ontkennen, en gelooven gaarne, dat deze feiten aan het Duitsche Centrum nadeel hebben berokkend, maar daarnaast stemmen wy in met den Berlynschen corres pondent van „de Maasbode", die op 18 dezer aan zyn blad schrijft; Ook het centrum woelt nog met de hand in eigen boezem en komt daarbij tot vaststellin gen, die zeer verkwikkelyk aandoen. Een man als Joos byv„ In vele opzichten een geestver want van Wlrth, erkent onomwonden, dat de nederlaag van het centrum daaraan te dan ken is, dat men de Katholiciteit in den laat-, sten ty'd zoo verdonkeremaand heeft. Die Katholiciteit moet weer in eere hersteld wor den of het centrum kan zyn matten oprollen. Zulk een herstel is echter een aangelegenheid van langen adem, die nog aanleiding zal geven tot heel wat verzet. De Duitsche vrienden komen echter wel op een moeiiyk oogenblik by ons om inlichtingen aankloppen, omdat wy juist thans zelf in een stadium verkeeren, waarin niemand met ze kerheid kan zeggen, hoe de politieke toestand in Nederland voor de Katholieken in de naaste toekomst verloopen zal. Theoretisch moge die dubbelzin nige situtatie van het Centrum op godsdien stig en politiek gebied bezwaren opleveren, practisch schynt het wel voordeelen op te leveren. Het vage program op gods dienstig gebied maakt, dat verschillende gods diensten en verschillende graden van gods dienstigheid, daar een onderdak kunnen vin den, terwyi het vage program op politiek ge bied, een schuilplaats biedt voor de meest uiteenloopende economische en politieke over tuigingen. Verder maakt zulkS mogelijk, dat het Centrum naar alle zijden coalities kan sluiten, gelyk de ondervinding leerde! Hst Centrum is sterk in aantal, gemakkeiyk in zyn bewegingen, groot van invloedmaar men kan niet zeggen, dat het zulks ont leent aan de kracht zyner be ginselen, doch eerder omdat het deze wat vaag houdt. Voor de rust en de veiligheid van het Duitsche Ryk en de Katholieke kerk is deze houding van het Centrum in deze moeiiyke na-oorlogsjaren niet geheel zonder verdien ste. Maar er zyn ook Katholieken, die terecht jr.eenen dat rust en veiligheid niet het voor naamste zyn, die meer hechten aan zuivere beginselen en voikomen waarachtigheid, die daarom zelfs niet bang zouden zyn voor een schok, wanneer die maar saneerend werkte en die met Christus zeggen: „wy zyn .niet g komen om den vrede te brengen, doch het zwaard". Zy zyn van oordeel, dat er in verschillende Europeesche landen en ook in Duitschland, na den oorlog sterk gewyzigde toestanden en verhoudingen zyn ontstaan, welke noodwen dig tot verandering In het partywezen hadden moeten lelden, alsmede tot toepassing van andere middelen. In plaats daar van is men geheel in het voor-oorlogsche kielzog doorgevaren, waarvan de moeilykhe- den niet uitblyven, omdat de stroomingen in het vaarwater nu eenmaal verlegd zijn. Er zijn nu, zoo redeneeren deze Katho-v lieken, voor het Centrum maar twee wegen open, n.l. om óf een Katholieke, óf een politieke party te worden. Bewandelt de Centrums-party den eersten weg, dan zal men haar voor de voeten wer pen, dat zy een confessioneele party is, maar de ondervinding in Nederland heeft afdoende .aangetoond, dat men dit ver- wyt veilig van zich kan werpen, want een Katholieke partij kan, mag en zal er zich niet toe beperken de belangen der Katho lieken te behartigen. Verder zal men de Katholieke Kerk me nigmaal, zy het ook ten onrechte, trachten verantwoordeiyk te stellen, voor wat de zui ver confessioneele Katholieke Staatsparty nalaat of doet. Dit is een bezwaar, dat ook wy hier ondervonden en dat alleen door hardnekkige bestryding en dan nog nimmer voldoende, kan worden weggenomen. Boven dien stelt een dergelyke confessioneele party ook hooge eischen aan haar vertegenwoordi gers en werpen teleurstellingen, welke met- tertyd niet kunnen uitblyven, ook verre scha duwen. Gaat men echter den tweeden weg op, n.l. dien van een zuiver politieke party, met een duidelyk, nauwluisterend en welomschreven politiek program, dan zou dit niet met de Katholieke beginselen stryden. In al die kwesties, waarby een persoonlyke overtuiging en een persoonlijk geweten geoorloofd is, kan dan vry baan gelaten worden, alhoewel dan waar de politiek het geloof en de Kerk raakt, de katholiek zich dienovereenkomstig moet gedragen. Hy zal hier echter niet naar dogma of voorschrift hebben te handelen, maar naar eigen vry inzicht. Een zuiver politiek pro gram kan met deze kwesties geen rekening houden. Zoo kan een Katholiek in Duitsch land zoowel republikein als monarchist zyn, zoowel unitaris als federalist, zoowel voor de uitvoering van het verdrag van Versailles als daartegen, zoowel voorstander van het over- heids- als van het particulier bedrijf. Het Katholieke volk van Duitschland geeft op geen dezer politieke vragen een eensluidend antwoord en daarom tracht het Centrum ook de aanhangers van al deze verschillende standpunten In zyn midden te behouden. Daarvoor beroept het zich op motieven van kerkeiyk-politieken aard. Zou het Centrum een zuiver politieke party worden, dan zouden die tegenovergestelde meeningen van zelf moeten worden uitge bannen en zou het met een beroep op ker- kelyke motieven natuurlyk ook uit zyn. Vergelyken wy nu den toestand met de Nederlandsche Katholieke Staatsparty, dan zien wij hier, zoowel als in Duitschland, uit eenloopende opvattingen op maatschappelyk gebied in de ééne Katholieke party dat valt niet te ontkennen doch dit wordt hier afdoende gerechtvaardigd door de absolute eenheid op het hoogere terrein van den gods dienst. In Duitschland ontbreekt thans echter in het Centrum de eenheid, zoowel op godsdien stig als op politiek gebied, terwyl in dubbel opzicht de schijn anders Is dan de werkelyk- heid. Dit lykt een toestand, welke in normale omstandigheden niet valt te tolereeren, doch nu zyn rechtvaardiging moet vinden in de abnormale toestanden, terwyi rust en veilig heid zoowel van den staat als van de kerk er practisch mee gebaat zyn. Dat een dergelijke toestand echter moei- lykheden meebrengt, kunnen wy begrypen en al zyn wy eenigszlns sceptisch gestemd, toch hopen wy van harte, dat de inlichtingen, welke zy uit het kleinere Nederland krijgen, voor het welzyn van Duitschland en van de Duitsche Katholieken in het byzonder. zegen rijk mogen zijn. f Na het gebruik wordt een geheel gezin ziek In de woning van de V. aan den Ringdyk nabij Aalsmeer, werden al d'e leden van het gezin ziek na gebruik van het middagmaal. Het geval droeg zich als volgt toe: De echtgenoote wilde eens op pannekoèken trak- tec;-en en zond haar dochter naar een win kelier om bakolie te halen. Toen het meisje de olie zag, vond ze deze wel eenigszins eigenaardig van kleur, doch toen men haar verzekerd' had, dat ze de goede olie gekregen had, was ze gerustgesteld. Aan het bakken zynde, riep ze haar moe der toe, dat de olie zoo raar deed, doch de vrouw wist ook niet, wat er aan haperde, liet den voorraad' maar afbakken en 's mid dags werden de pannekoeken met smaak ge nuttigd. Al de huisgenooten werden echter spoe dig daarna ziek. Vooral een 7-jarig jongetje was er wel het ergste aan toe. Er werd' een onderzoek ingesteld en toen bleek, dat er in den winkel, waar de voor de pann^koeken benoodigde olie werd gehaald twee vaten naast elkander stonden ~n dat men d'e dochter by vergissing motorolie had meegegeven. De ziekteverschijnselen v aren gelukkig niet vm ernstigen aard en allen zyn de minder prettige gevolgen van de begane vergissing weder nagenoeg geheel te boven. Uit het raam gevallen Te Mook Is het 4-jarig dochtertje van den heer G. uit het raam van de ouderlyke woning van een hoogte van 4 Meter op straat gevallen. De kleine is aan de gevolgen overleden. Nobile is gered, dank zy de stoutmoedigheid van een Zweedsch vlieger. Te Stockholm is gisteren officieel bericht ontvangen, dat generaal Nobile gered is. Het reddingswerk wordt voortgezet. Tornberg is er in geslaagd in de nabyheid van de Nobile-groep te landen. Hy heeft ge neraal Nobile aan boord genomen en heeft hem naar ae „Quest" gebracht, welk schip by het Wahlenberg-eiland in de Hinloopen- straat voor anker ligt. Ook de overige leden van de Nobile-groep zal hy gaan halen. In verband met deze stoutmoedige redding van generaal Nobile worden volgens het „N. v. d. D." nog de volgende byzonderheden aan de „Lokal Anzeiger" gemeld: Een van de Zweedsche vliegtuigen, die, nadat gene raal Nobile gisternacht, eenige malen om onmiddellyke hulp had gevraagd, van de Virgo-baai waren vertrokken, is er in ge slaagd In de nabyheid van het kamp van Nobile te landen en met generaal Nobile aan boord terug te vliegen. Kort voor zijn red ding had Nobile opnieuw om hulp verzocht en medegedeeld, dat het ys, waarop zich het kamp beVindt, naar het Noorden begon af te dryven Tevens begon het ys in malende beweging te komen, hetgeen in den loop van den dag voortdurend toenam. De Italiaansche en Zweedsche vliegers wil len thans trachten. Nobile's makkers, die Zich nog op het ys bevinden, eveneens' te redden. Men zal bovendien de onderweg zynde hon denslee-expeditie tot allergrootsten spoed aansporen. De „Citta di Milano" begeeft zich nog heden, naar de Virgobaai, ten einde be ter met de Zweden te kunnen samenwerken. Nobile en zijn mannen voerden den gehee- lën nacht een wanhopigen strijd tegen het ijs, dat in heftige beweging was. Ijsschollen van tienduizenden kilogrammen werden als ballen heen en weer geschoven. Generaal Nobile werd door een dezer ysmassa's getrof fen en brak een been. Derhalve werd hy het eerst afgehaald door het Zweedsche, door Tornberg bestuurde vliegtuig „Upland" en overgebracht aan boord van het Zweedsche huipschip de „Quest", waar hy onder ge neeskundige behandeling is genomen. Zijn toestand is ernstig. De landing van de „Upland" op het in be weging zijnde ys was een meesterstuk van vliegkunst en met het grootste gevaar ver bonden, daar de startplaats voortdurend ver anderde Nadat de „Upland" naar het kamp van Nobile was vertrokken, was de „Quest" ver der opgestoomd naar het Oosten en in de Hinloopenstraat voor anker gegaan. Een draadloos bericht. Volgens een tot dusver van geen enkele zyde bevestigd te Berlijn opgevangen draad loos bericht zou een Canadeesch schip het deel van de „Italia"-bemanning, dat met het omhulsel van het luchtschip is weggedreven, aan boord hebben genomen. Het lot van Amundsen Het Wolff-bureau meldt uit Oslo: Riiser Larsen heeft den gezagvoerder van de „Citta di Milano" verzocht hem de „Braganza" ter beschikking te stellen by het zoeken naar Amundsen en Guilbaud. Daar nog vier sleden op weg zijn gegaan naar het kamp van Nobile is de „Bragan za", naar de meening van Riiser Larsen, niet meer noodig voor de hulp aan Nobile. De Zweedsche en de Noorsche hulp-ex peditie zullen aan de Westkust van Spits bergen, en tusschen Spitsbergen en het Bereneiland, naar Amundsen zoeken. De „Cittk di Milano" te Koningsbaai, en de "Branganza" te Noordkaap, hebben geen van beide iets van Amundsen vernomen, evenmin als de ysbreker „Icebear". Dit schip vond op zyn tocht vaVi Tromsö naar Koningsbaai helder weer, doch ten noorden daarvan dikken mist, die de Zweedsche hulpexpedities alsnog verhindert op zoek te gaan naar Malmgren. Een geschenk voor Maddalena Uit Rome wordt bericht, dat de Italiaan sche senator Morello met anderen een som van honderdduizend lire byeenbracht als prys voor majoor Maddalena, omdat hy No bile heeft gevonden. Zaterdagnacht is de patrouille, bestaande uit twee alpenjagers en twee studentey, leden van de Alpenclub, die niets ontdekten, hoewel zy hun verkenning geheel vol brachten, op de „Braganza" teruggekeerd, zonder eenig spoor te hebben ontdekt van de groep Malmgren. zy hebben depóts met levensmiddelen aangelegd en daarboven teekens aange bracht, die gemakkeiyk zichtbaar zyn. En by elk depót zijn ook aanwyzingen ach tergelaten omtrent plaats en richting. Zoodra Nobile 'n duidelijker aanwyzing kan verstrekken aangaande de groep, die met het luchtschip is verdwenen, zal men ook nasporingen gaan doen om deze te vinden. Het Agentschap Stefani meldt uit Rome; De corvettenkapitein Tornberg, van de Zweedsche hulpexpeditie, die by de Virgo baai een basis heeft gevestigd voor stelsel matige verkenningen, heeft den gezagvoer der van de Citta di Milano"» inlichtingen verzocht omtrent de positie van Nobile. Kapitein Romagna deelde hem daarop byzonderheden mede, ook omtrent de over gekomen signalen en aangaande het mate riaal, dat de Italiaansche vliegers reeds aan Nobile hebben verstrekt. Z'.terdo-'-yiiddHg is daarop een Zweedsch Junkers-vliegtuig, dat van drie motoren voorzien is, vertrokken. Om halfnegen des avonds vond men het kamp van Nobile, waar de Zweedsche vlie gers wapens en accumulatoren lieten vallen. Op den terugtocht werd de kust van Noord-Oostland, tusschen de Leighgletcher (bij Kaap Leigh Smith) en Kaap Platen, nauwkeurig verkend, zonder dat evenwel een spoor van de groep Malmgren, Marino, Zappi, werd gevonden. De klepperbooten De twee opvouwbare klepperbooten, die majoor Penzo, verleden week van de vlieg- haven Schellingwoude vertrekkend, ten slotte niet heeft kunnen meenemen, zyn, naar het „Hbld." verneemt, door de „Marina I", bestuurd door den kapitein-ingenieur Ravazzioni thans wel meegenomen. Nadat de leiders der Industrieele Handels compagnie Jndaeo" door de bladen hadden vernomen, dat Nobile behoefte had aan op vouwbare booten, hebben zy den Italiaan- schen consul alhier aangeboden, een twee tal van die booten voor het reddingswerk ter beschikking te stellen. Dit aanbod is gedaan in overleg met de Klepper Faltboot-Werke te Rosenhain in Beieren, van welke de genoemde handels compagnie te Amsterdam de vertegenwoor digster js. Amundsen heeft in 1925 by zijn expedi tie met vliegtuigen, die ten doel had van Spitsbergen af de Noordpool te bereiken, ook klepperbooten mee gehad. Nieuwe radio-signalen'.' De Noorsche legatie te Moskou heeft medegedeeld, dat de Russische ysbreker „Maliguin", die zich op het oogenblik ten Oosten van Spitsbergen bevindt, zeer zwak ke radio-signalen hoort. De tragedie aan de Noordpool V. D. meldt ons uit Oslo: Het Noorsche ministerie van Defensie heeft een telegram van Riiser Larsen ont vangen, waarin deze mededeeling doet, dat hij in de nabijheid van Beren-eiland het verblyf van Amundsen zal trachten op te sporen. De draadlooze seinen, welke de „Maligin" heeft opgevangen, zyn zoo meent men ook thans afkomstig van Amundsen. De „Maligan" kan voorloopig niet verder komen, daar het schip in de nabyheid van Hope-eiland is Ingesloten In het ys. Getracht wordt om een weg te banen in dc richting van het Frans-Jozefsland. Ook een andera gewonde van de ijsschotsen gehaald Uit Oslo wordt ons hedenmorgen gemeld: Terwijl het Zweedsche hulpschip „Quest" meldt, dat de redding van Nobile en een van zijn metgezellen heeft plaats gehad door 't Zweedsche vliegtuig „Uppland", meldt het Italiaansche gezantschap te Oslo, dat de red ding geschiedde door den Zweedschen vlie ger Lundborg. Het Junkervliegtuig zou voor de landing op de ijsschotsen te zwaar zyn geweest. Lundborg heeft met zyn kleine vliegtuig eerst Nobile gered en daarna den anderen gewonde van de ysschotsen gehaald. Het bericht dat de „Maligin" noodseinen van Amundsen heeft opgevangen, wordt niet bevestigd. Een 9-jarig kind gedood Door het zomersche weer was het Zondag middag ongeveer half zes nog vol aan de bekende uitspanning „Het Kalfje" op den hoek van de alfjeslaan by Amsterdam. De tafeltjes van het terras voor het huis waren alle bezet. Men genoot van het uitzicht op den Amstel. Plotseling stoof een auto te midden van deze rustende menschen. Een paniek ont stond. Gillende vloog men naar alle kanten. Tusschen de ravage van gebroken stoelen en tafeltjes lagen menschen. De meeste van hen konden dadelyk opstaan, al hadden sommigen pynlijke ledematen. Een kind van negen jaar bleef liggen. Men zag het dade lyk, dat het zeer ernstig was gekneusd. Het werd op een bank gelegd en geneeskundige hulp werd ingeroepen. Op weg naar het bin nengasthuis te Amsterdam bezweek het. De auto, die het ongeluk veroorzaakte, was een kleine Chevrolet, waarin twee dames waren gezeten. Achter het stuur zat de dan seres Annie V. De auto was met een goed gangetje de Kalfjeslaan uitgekomen en moest, om op den Amsteldyk te komen, om een vluchtheuvel draaien. De wagen schoot wat scherp door naar den Amsteloever, zoodat de twee ryksveldwach- ters, die daar aan den kant In een schuitje zaten, een oogenblik dachten, den wagen in den Amstel te zien verdwynen. De chauffeuze wist og bytyds het stuur te wenden. Zy kwam toen plotseling te staan voor een wielryder, draaide haar stuur daar voor nog meer naar links en had toen moe ten remmen. Vermoedeiyk heeft zy toen door haar zenuwachtigheid op het verkeerde pedaal getrapt, want inplaats dat de wagen stopte, nam hy een sprong te midden van de menigte, met zich nemende het meisje, de 9-jarige Annie Leeners, wonende op den Spaarndammerdijk. zy ging met haar moe der en vader juist van het Kalfje den weg op, om zich naar den steiger van de boot te begeven, die hen weer naar de stad zou te rugbrengen. De politie heeft de zaak in onderzoek, de Chevrolet Is in beslag genomen. Ter gelegenheid van den 70sten verjaar dag van H. M. de Koningin-Moeder heeft zooals bekend de Koninklyke Begeer te Voorschoten, ter herdenking een penning geslagen. Ruim 50.000 stuks van dezen penning zul len naar Nederlandsch-Indië worden ver scheept om aan de kinderen aldaar te wor den uitgereikt. Te Oirschot heeft Zaterdagavond een felle brand gewoed. De brand ontstond in de ga rage van den heer N. Verhoeven, expedi teur. In een minimum van tyd stond deze garage in lichte laaie. De vlammen deelden zich spoedig mede aan de woning van den heer Verhoeven, welke woning met de ga rage in vlammen opging. Ook het aangren zend woonhuis van den winkelier Latour werd een prooi der vlammen. Van de inboe dels kon niets gered worden. Dank zy de gunstige windrichting bleven vele aangren zende woningen gespaard. Ook een drietal fietsen werd vernield, de woning van den heer Verhoeven, vormde een belemmering der uitbreiding. In de garage stonden drie vrachtauto's, welke totaal vernield werden. Ook een drietal fietsen werden vernield. Het vuur vond in de garage gretig voedsel in de olie en benzine waarvan de vaten onder geweldige knallen uit elkaar sloegen, om daarna vlammen te verspreiden die zich hemelhoog verhieven en midden in het dorp dichtbij den fraaien domtoren een angst wekkend schouwspel boden. De brandweer met haar primitief mate riaal kon natuurlyk tegen deze vuurzee niets uitrichten. Nog lang bleef het vuur nabran- den. De aanzieniyke schade wordt door verze kering gedekt. Omtrent de oorzaak is nog niets met ze kerheid bekend. Ze hadden een vrooiyken dag gehad; den geheelen Zaterdagvoormiddag waren de beide broers F. en W. van A., met hun paard en rytuigje om Tilburg gaan toeren, en zoo als het by zulke gelegenheden past, hadden ze hier en daar gepleisterd. Het warme weer was oorzaak dat de beide broers dorstig wa ren, welke kwaal ze niet bestreden met het gewone aqua destillata, maar met eau-de- vie! dat de hoofden koel en het hart gezond houdt, aldus de „Maandagmorgen". Ze waren dan ook in een lollige bui toen ze na den middag hun home weer opzochten. Voor het echter zoo ver was ontmoetten ze een paar agenten van den buitendienst, het geen voor de beide vroolijke gasten een prachtige gelegenheid was om een praatje te maken. Ze stapten uit en entameerden een gesprek, dat zich al heel spoedig ontwikkelde tot een formeele vechtparty, toen het den beiden heeren bleek, dat ze met een der bui tendienaars nog een oude rekening te ver effenen hadden. Er werd althans geducht op los geslagen. De dronken en ongewa pende troepen moesten het natuurlyk tegen de gewapende macht afleggen, waarna de laatste zoo vriendelyk was de beide verlie zende mogendheden op hun eigen karretje naar huis te transporteeren. Waarna pro ces-verbaal werd opgemaakt. De vroolijke Zaterdagmorgen wordt dus nog vervolgd te Breda. In den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks half drie, is te Delft een brand uitgebroken in de broodbakkery van den heer J. Rook, welke bakkery is gelegen aan het Rietveld aldaar. Omwonenden Werden gewekt door het springen van ruiten. De brandweer werd gealarmeerd en deze was binnen enkele minuten ter plaatse. Men was den brand spoedi gmeester en om 4 uur kon de brandweer weer inrukken. De bakkery is geheel uitgebrand. Verzekering dekt de schade. Een vergadering te Leeuwarden Te Leeuwarden is op initiatief van de ver- eeniging voor Zuivelindustrie en melk hygiëne, den bond van kaasproducten en de Ned. Vereeniging van Kaashandelaren, een openbare vergadering gehouden, ten einde te beraadslagen over het invoerverbod van boter en kaas, niet vóórzien van het ryks- merk, hetwelk bedoelt te bestendigen een regeling, die In de crisisjaren is getroffen voor de toekomst te doen biyven gelden. Namens den bond van kaasproducenten sprak de heer A. van wynen te Gouda, ale aan een regeling, opgekomen uit het particu liere initiatief verre de voorkeur gaf boven een wettelijke,, welke uitlokt tot overtreding en waarmee men dus voorzichtig moet wezen Daarom luidt zyn conclusie, dat zoo'n be- langryk stuk werk als de boter- en kaascon- tróle is, niet moet word gelegd in handen van een wisselende regeering, a'och dat de betrokken producenten en handelaars, er zelf voor hebben te zorgen. Namens de Ned. Ver. van kaashandelaren sprak de heer B. M. van Zwet te Rotterdam, die de practische bezwaren tegen de voorge stelde wet besprak en afkeurde de moti veering der regeering by de aanbeveling ,n haar ontwerp. Knoeiery van eenige betee- kenis heeft niet plaats en afgeroomde melk te gebruiken voor volvette kaas Is onmoge- lyk. Bewyzen, dat de knoeiery groot Is en welig in den kaashandel tiert, zyn niet te leveren. Tenslotte sprak de heer G. J. Blink namens de vereeniging voor zulvel-industrie en ir elk- hygiëne, die wees op de gunstige gevolgen, die de op eigen initiatief ingevoerde boter- contróle gaf voor 1914. Na dien tyd mochten boter en kaas niet worden uitgevoerd, omdat Nederland ze zelf noodig had. Langzaam aan werden alle uitvoerverboden weer opgeheven behalve die voor boter en kaas en nu wil men deze onwettige regeling voor goed bestendi- ge- Spreker voorziet daarvan slechts gevolgen ook voor de contróle zelf. Hij trok de vol gende conclusies: I. de uitvoerverboden zyn de historie der botercontróle bewyst het overbodig: II. de uitvoerverboden halen de boter- en kaascontróle van haar hoog hoc_ voetstuk naar beneden door wetteiyken dwang te stellen in plarts van vrijwilligs in<- tiatief; m. door de uitvoerverboden wordt de besl'ssing in zeer gewichtige bedryfsaan- gelegenheden voor onze geheele zuivel- i" strie verlegd van de bedryven naar den Minister. Na gedachtenwissellng werd de vergade- r' gesloten. GENERAAL NOBILE IS GERED. Een der Zweedsche vliegtuigen heeft een kra nige landing naby de Nobile-groep ge maakt. Het heeft Nobüe aan boord geno men en naar de „Quest" gebracht. Het za: ook de overige leden der bemanning gaan halen. Nobile is door het malende ijs ge wond. Zyn toestand is ernstig. Voor de vierde Kamer der Amsterdam- sche rechtbank is de behandeling van de strafzaak der Veendammer Hypotheekbank voortgezet. Te Arnhem heeft de Katholieke Jonge Werkgeversvereeniging haar 25ste alge- meene vergadering gehouden. Mgr. Hopmans heeft de Bredasche Mis sietentoonstelling geopend. De Kon. PetroJeum My. zal ln Januari 1929 gewone aandeelen a pari uitgeven In verhouding van een nieuw op vyf oude aan deelen. De Fransche Kamer heeft de wet betref, fende de stabilisatie goedgekeurd. Ook de senaat nam het wetsontwerp aan. De resultaten van de conferentie der kleine Entente. Het Belgische koningspaar in den Congo aangekomen. Ernstige ontploffing ln een wapendepot te Brugge. Acht dooden. Ontploffing aan boord van een Italiaan, sehe tankboot In de haven van Athene. Barometerstand 9 uur v.m. 766. Achteruit. OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.54. Hoogste barometerstand 765.7 m.M. te Maagdenburg en Frankfort. Laagste barometerstand 749.5 m.M. te Röst. Verwachting: Zwakke tot matigen, tyde- lijk toenemende Z.-O. tot Z..W. wind, half bewolkt tot betrokken, later waarschyniyk regen of onweer en daling van temperatuur. Het grootste feest van het Katholieke Gooi de dag van Sint Jan is Zondag gevierd op een wyze als weHicht nog nooit tevoren. Het feit, dat de feestdag van Sint Jan samen viel met den Zondag en ook het schitterend zomerweer hebben het aantal deelnemers aan de aloude Sint Jansprocessie tot duizenden doen stygen. Van heinde en verre waren de pelgrims gekomen, trams, auto's, bussen hadden hen reeds in den vroegen morgen gebracht. Al wat katholiek is in het Gooi, was naar Laren gegaan, om er met vaandels en banie ren, met schatten van bloemen, in feesteiy- ke muziek Jezus rond te dragen langs de velden en wegen ten aanschouwe van een onafzienbare menigte. Alles leefde er mede, toen de groote pro cessie vanuit de prachtige St. Janskerk te Laren begon te trekken. De opstelling van den langen stoet werd nu gemakkeiyk gemaakt door het feit dat de pastoor van Laren een plein had doen aan leggen voor zyn kerk. Daardoor kon ook 'n volkomen juiste ordening der groepen be reikt worden. Wel meer dan 80 Larensche en Goolsche katholieke vereenigingen schaarden zich te ryen. In kleurryken stoet ging het langs de mooie wegen, door de velden, langs den weg, die de processie reeds zooveel jaren volgt. Onder het baldakyn droeg de hoogeerw. heer H. van der Waarden, deken van Almelo het H. Sacrament. Duizenden hebben deze heeriyke manifes tatie van innig katholiek leven te groote bewondering gadegeslagen. Laren mag trotsch zijn od deze traditla. ,i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1