Heringa Wuthrich, Haarfera Stadsnieuws CHEQUE.K0ERSEN ILOTTGERING HEEMSTEDE )77lJ Verkeersongevallen Stofzuigerlmis M AE R T EN Barteljorisstr. 16 Tel. No. 10756 4pex Klop'Veeg-StofzuisBrs f175.* EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ÏA.. MAANDAG 25 JUNI 1928 BLADZIJDE 2 Centrale Verwarming 26 Juni Agenda De tram- en autobuslijnen in Haarlem Goedkoope trein naar Oosterbeek, Arnhem en Nijmegen Opbrengst collecte St. Joseph-Gezellenvereeniging Schietvereenlglng „Gen. Cronjé" Programma Concert. Brand te Vijfhuizen Vrij ernstige aanrijding op het Spaarne te Haarlem Gemeentezakea „UtHe Dulci" Zeldzaam! Personalia Gouden sigarettenkoker Lieven Duvosel Aanbesteding ^Staking van schildersgezellen Jubileum-P. Geldorp Gouden jubileum der Alg. N. Hoü. Mij. van Levensverzekering Hygiënische afdeeling van den Volkenbond Begin van brand Mej. Cath. Cool, t Het ongeval op den Kruisweg De staking van loodgieters Kindje in een rioolput gestikt BURGELIJKE STAND „Nuttige Handwerken" Derde Orde H. Franciscus OUD-SCHOTEN DE BEURS DB SPAARNEBANK Haarlem- Amsterdam LAATSTE NIEUWS Goed afgeloopen Felle brand te Tiel VOOR ST00MEN - EN VERVEN - Houtstraat 5 a Tel. 10771 Een ernstig ongeluk voorkomen De nieuwe nota van Kellogg Tsjang Tso Lin begraven EEN TWEEDE VLUCHT VAN KAPT. TORNBERG MISLUKT DE STABILISATIE VAN DEN FRANC Het geheele ontwerp door de Kamer aangenomen Met een mes gestoken Het conflict in de tabaks industrie te Saloniki Staking by de groote Berlijnsche bakkerij-bed rijven De stabilisatie-wet in den Senaat aangenomen Diverse Landhuizen te Huur Heemstede's Woningbureau" GEBR. CORNS. L. en HENDRIK KWAK H*n, Sociüteit „St. Bavo" half 9 uur Rechts kundig Bureau half 9 uur Collectanten college „St. Joseph 23 uur Kraamver- zorging 3e Orde. 8 uur Propagandaclub. Vrouwenbond. 8 uur „St. Caecilia" half 9 uur Post- en Telegraaf 8 uur Trampersoneel half 7 uur Bestuur Spoor en Tram 8 uur Zangvereeniging Proza en Poëzie. St. JosephgezeIl?nvereeniging Jansstraat 59 810 uur Repetitie vioolclub (in de bovenzaal). Luxor-Theater Groote Houtstraat 8 u. Bioscoopvoorstelling. Rembrandt-Theater Groote Markt 7 uur en kwart over 9 uur Bioscoopvoor stellingen. De verschillende voorstellen In de raadsvergadering van a.s. Woensdag al de Haarlemsche gemeenteraad de be raadslagingen voortzetten over de verkeers verbindingen in Haarlem. Wij zullen in ons nummer van morgen nog eens de verschillende plannen afdrukken, die daarbij waarschijnlijk besproken worden, n.I. het plan-de Z. H. T. M„ het plan-Brock- way en het plan-Stormvogels. Het verkcersvraagstuk kan ditmaal geheel vrij van politieke invloeden worden behan deld. De vraag toch of aan gemeentelijke exploitatie dan wel aan particulier initiatief de voorkeur moet worden gegeven, is reeds vroeger ten faveure van particulier initia tief beslist. Thans zal de raad ongetwijfeld de verdiensten van elk plan op zich zelf be- oordeelen en de voorkeur geven aan het beste. Vergissen wij ons niet, dan zal de Raad O.m. de volgende punten onder het oog zien. Zoo goed als alle raadsleden zullen be zwaar hebben tegen het voorstel van de meerderheid van B. en W. om aan B. en W. de traceering van de in te voereri autobus- lijnen over te laten en inmiddels verder in beginsel te besluiten de concessie te verlee- nen aan de N. Z. H. T. M. De raad zal wil len weten, welke verbindingen er in Haarlem tot stand zullen komen. Een ander, naar onze wijze van zien, be langrijk punt is de vraag of nu alléén maar de kwestie der autobuslijnen onder het oog moet worden gezien of dat het geheele ver keersplan voor Haarlem moet behandeld worden. Is de raad van dit laatste gevoelen, dan dienen niet alleen de autobuslijnen te worden aangegeven, maar ook de tramlijnen. Onze lezers kunnen weten, dat wij dit het eenig rationeele vinden. Men dient het ver- keersvraagstuk in zijn geheel onder de oogen te zien en niet in twee tempo's. Wij hebben niet kunnen achterhalen welk bezwaar er eigenlijk bestaat om een beslissing over de tramplannen te nemen. Mocht het alleen de vrees zijn om interlocale lijnen te schep pen, dan deelen wij die vrees niet, omdat Haarlem nu eenmaal interlocale tramlijnen noodig heeft en die interlocale lijnen er ze ker zullen komen met of zonder medewer king van den raad. Is omtrent die punten klaarheid verkre gen, dan komt de keuze van het beste plan aan de orde. Er zijn er drie, die waarschijnlijk bespro ken zullen worden: lo. het plan-N. Z. H. T. M.; 2o. het plan-Brockway; 3o. het plan- Stormvogels Het plan-N. Z. H. T. M. heeft het voor deel dat het de exploitatie van alle ver keersmiddelen in één hand brengt met alle daaraan verbonden voordeelen als overstap- gelegenheid, eenvoudige exploitatie, enz. De plannen-Brockway en Stormvogels hebben ook hun voordeelen, maar bestrijken trajecten die ook door de tram zullen bere den worden. Een ander punt, dat de beslissing van de raadsleden zal beïnvloeden, is dat der mede zeggenschap. Bij aanneming van het plan-Brockway of -Stormvogels zal die medezeggenschap van den raad direct zijn; bij aanneming van het plan-N. Z. H. T. M. is zij minder groot, waar tegenover staat, dat het een financieel- krachtige en in het vervoerwezen gerouti neerde onderneming is. Met de mogelijkheid, de concessie an 5 jaren te kunnen intrekken en haar aan een ander te verleenen, be houdt de raad intusschen een machtig awpen om de directie der N. Z. H. T. M. tot in williging van redelijke wenschen te brengen. Bovendien is wellicht de instelling van een Raad van Toezicht, een commissie van ad vies te overwegen, waarmede de Directie van de N. Z. H. T. M. zich zal hebben te ver staan voor verkeersbelangen, die onmiddel lijk de gemeente Haarlem raken. Ten slotte een kleine rectificatie. In ons nummer van Zaterdag werd de heer W. J. B. van Llemt lid der Tramcommissie ge noemd, dit moet zijn H. J. L. Klein Schip horst. auto naderde, bestuurd door den heer A. J. H. P. uit den Haag. Door de groote vaart van den wielrijder kwam deze met zijn voorwiel in aanraking met den auto. Hij werd tegen 'het trottoir geslingerd en kreeg een ernstige hoofdwonde veel bloedverlies en hij was be wusteloos. Dr. Menders de Leon was spoedig ter plaatse en heeft de eerste hulp verleend waarna de patiënt op zijn advies naar het St. Elisabeths-gasthuis te Haarlem werd overgebracht. Op den hoek Zijlweg en Zandvoorterpad had gisterenmiddag omstreeks 3 uur een botsing plaats tuschen twee luxe auto's, be stuurd door de heeren P. M. uit Amsterdam en J. B. uit IJmuiden. Van den eenen auto was de carosserie en treeplank ernstig be schadigd en van den anderen de lantaarn defect en de vooras verbogen. De oorzaak was, dat beide bestuurders elkander te laat hadden opgemerkt. Omstreeks 5.20 uur Zondagmiddag, had op den korten Zijlweg en Elswoutslaan een aanrijding plaats tusschen een motorrijder en een wielrijder. De heer H. W. A. kwam per rijwiel van den Duinlustweg en de heer G. H. van S. kwam per Motorijwiel Van den Korte Zijlweg. De aanrijding had ver moedelijk plaats door het belemmeren van het uitzicht van den heg. Het rijwiel werd totaal vernield. Persoonlijke ongelukken lie- Door de Ned. Spoorwegen is een goedkoope trein 2e en 3e klasse ingelegd op de Dins dagen 3, 10, 17, 24 en 31 Juli, 7, 14, 21 en 28 Augustus 1928 van Amsterdam, Weesp, Naarden-Bussum, Hilversum, Baam en Amersfoort naar Oosterbeek Laag, Arnhem en Nijmegen en terug. De collecte, gisteren in de Spaamekerk gehouden ten bate der St. Marthavereeniging na gehouden liefdadigheidspredikatie door den Zeereerw. Pater Snoeks O.P.M., uit het klooster te Nieuwe Niedorp, heeft ongeveer 503.opgebracht. Het gehouden Triduum van de St. Jozef gezellen Vereeniging I is gisteren feestelijk geëindigd. Gisterenmorgen gingen de jongens gezamenlijk ter H. Tafel in de Paterskerk, waarna in het gezellenhuis in de Jansstraat een gemeenschappelijk ontbijt plaats vond. Nadat Gisterenavond in de kapel van de Eerw. Zusters aan de Koningstraat een plechtig Lof voor de gezellen was gehouden, volgde een feestavond in het gezellenhuis welke werd opgeluisterd door voordrachten en muziek. De Hoogeerw. Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt toonde door zijn tegenwoordig heid blijk van belangstelling in het gezellen- leven. Door de schietvereenlging „Gen. Cronjé" zullen Woensdag a.s. in de achterzaal van café restarurant „Schoonzicht", Schoterweg, de prijzen worden uitgereikt aan de resp. winnaars. Het geheel zal een feestelijk karak ter dragen. voor de Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 26 Juni 1928 's avopds van 8.159.15 uuh door den heer George Robert. 1. Wir glauben all' an einen Gotfc J. S. Bach 2. Vierde Sonate F.Mendelssohn 3. Cantabile César Franck 4. Interlude Th. Dubois 5. Morceau de Concert A. Quilmant Motorongeluk tusschen Assen en Meppel. Onze stadgenoot, de heer Dijd, wonende Jn de Lootsstraat, begaf zich Zaterdagmor. gen per motorrijwiel met zijn echtgenoote als duo-passagierster naar de motorraces te Assen. Even voorbij Meppel was de heer D. genoodzaakt plotseling uit te wijken voor een paar motorrijders, welke zonder signalen te geven, stopten. Doordat werd gereden met een vaart van 70 K.M. slipte het mo torrijwiel en sloeg D. over den kop. Mevrouw D. kwam er, behalve eenlge op- geloopen schrammen betrekkelijk goed van af. Haar echtgenoot was er erger aan toe. Zijn linkerbeen was een gapende wonde. Dr. E. H. La Chapelle, chirurg van het ziekenhuis te Assen, is ruim twee uren bezig geweest met de heelkundige behandeling. Op zijn verzoek is de heer D. naar Haar. lem overgebracht. Hit den auto gevallen. Uit een te Lisse passeerenden auto, welke uit de richting Haarlem kwam, viel gister- namiddag een 6-jarige knaapje, dat het por tier had losgewerkt. De auto reed naar men ons meedeelde, met een snelheid van onge veer 65 K.M. Hevig bloedend werd het/ knaapje opgenomen en men reed naar Dr. de Graaf te Lisse, die het ventje verbond. Naar men ons mededeelde, had het kind een gebroken arm opgeloopen, terwijl men vreesde voor hersenschudding. AANRIJDING TE OVERVEEN Zondagmorgen 10.45 uur had op het Zand voorterpad hoek korte Zijlweg een ernstige aanrijding plaats tusschen een wielrijder en een auto. Een groepje wielrijders, dat in tweeën was verdeeld, reed in de richting Aerdenhout. De 25-jarige P. A. uit Amster dam wilde den eersten groep inhalen en reed links van den weg toen in de bocht een De Bond van Zangvereeniglngen voor Haarlem en Omstreken organiseert op 3 Juli in den tuin van het Brongebouw een con cert des avonds acht uur. Medewerking wordt verleend door het Haarlemsch Sym- phonieorkest „Euterpe", directeur de hëer J. A. Weng. Aan het concert nemen deel de gemengde koren „Vox Humana" uit Santpoort onder leiding van Joh. Brands en „Polyhumnia" uit Haarlem onder leiding van W. Hespe, en de mannenkoren „Proza en Poezië" Haarlem onder leiding van J. Booda en „Caecilia", Haarlem onder leiding van N. Hoogerwerf. Zondagnacht omstreeks kwart voor eén werden de bewoners van Vijfhuizen uit hun slaap gewekt door den alarmkreet van brand. Men behoefde niet lang te zoeken, want vlammen laaiden hoog op en zetten het dorp je als het ware in volle licht. De brand was uitgebroken in het perceel Vijfhuizerweg 114 in de z.g. Veldweg, bewoond door C. Over stegen en van Giezeling. Spoedig was de handbrandspuit van Vijf huizen aanwezig, doch er was geen denken aan, den brand te blusschen, zoodat de brandweer slechts het perceel van G. v. d. Bosch, dat er naast staat nat hield en hier voor deed dan ook de spuit uitstekende dien sten, want alhoewel het bladstil weer was, kwamen er toch heel veel vonken op de lichte en droge gebouwtjes terecht. Nadat de braftd een uur gewoed had, stortten de muren en het dak ineen. Ook de brandspuit van Hoofddorp was op gebeld en die verscheen, toen de brand zoo goed als afgeloopen was. Met een slang op de waterleiding werd de smeulende massa ver der uitgespoten. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Wij spra ken den heer Overstegen, waar de brand het eerst was uitgebroken. Deze was nog ïfiet naar bed, toen de brand uitbrak, want men was Zondagavond uit ge weest en niet vroeg thuis gekomen. Er was in de keuken een lampje aan en ook het fornuis brandde. Plotseling hoorde men een verdacht gekraak en toen men de deur open de, te kijkenwat er te doen was, was er geen denken meer aan om zich langs die zij de te verwijderen, want dit deel stond al in lichte laaie, zoodat men een veilig heenkomen zocht door de ramen, wat nog niet meeviel want er moesten ook drie kinderen gered worden. Let veel moeite wist men het gezin van Giezeling wakker te krijgen; dit heeft nog iets van de huisboedel kunnen redden. De familie Giezeling is niet verzekera, maar Overstegen wel. Ook is nog wat huisraad verbrand van een zekeren Smit, die er vroe ger gewoond had, nu vertrokken is en ver schillende dingen bij Overstegen op zolder geborgen had. Ook dit was niet verzekerd. Begrijpelijk bracht deze brand die zeer ver te zien was, veel menschen op de been. Hét gebouw, dat verbrand is, was eigendom van den heer De Heij uit Haarlem. Gisterenavond half twaalf reed een tram. rijtuig van de Ceintuurbaan tusschen de Turfsteeg en Ged. Oude Gracht. De be stuurder zag plotseling, dat er twee mannen op de rails liepen op een afstand van vier meter. Hij kon niet voldoende meer remmen, roet het gevolg, dat het tweetal werd aange reden en aan weerszijden van de tramrails werd geslingerd. De beide slachtoffers wer den vervolgens naar de Mariastichting over gebracht, alwaar bleek, dat één van beiden. P. H. genaamd, schaafwonden aan het hoofd had bekomen. Deze persoon was ook eenige oogenblikken bewusteloos geweest, waarom hersenschudding werd vermoed en de man in observatie is genomen. De andere, eveneens H. genaamd, had twee wonden bü het hoofd bekomen. De oor. zaak van de aanrijding was, dat beiden verkeerden onder Invloed van sterken drank. Beide slachtoffers zijn ter verdere observatie in de Mariastichting opgenomen. De toestand van belden was hedenmorgen vrij gunstig; de toestand van den tweeden is iets ernstiger dan die van den eersten, doch ook niet gevaarlijk. B. en W, stellen voor, van Gebr. Rijswijk gratis over te nemen 2382 M2. grond, gelegen aan de Van Oosten de Bruynstraat, Irisstr. en Jasmijnstraat. B. en W. stellen voor, met de N.V. P.E.G. E.M. eenige ruiling van grond aan te gaan. Voor het aanbrengen van verbeteringen in de school voor voorbereidend L. O. aan de Smedestraat vragen B. en W. een crediet van 2.400 aan. Bovengenoemde vereeniging gaf gisteren een concert in Groenedaal. Het korps heeft blijk gegeven dat er met ernstige studie veel te bereiken is. De ver schillende nummers werden zeer goed uitge voerd en 't talrijke publiek dankte met een spontaan applaus. Vooral met Flots du Da nube, concert-wals en de Olymplade-Marsch heeft het corps getoond wat het kan. Utile Dulci kan dan ook met genoegen te rug zien op dit concert. Gis twen is in het Zuider-Buitenspaarne, door een hengelaar bij andere z.g.n. uit- visschen een schol gevangen ter grootte van 18 c.M. Niet in de grootte van de visch is de zeldzaamheid der vangst gelegen maar in het feit, dat de schol in het Zuider Buitenspaar- ne gevangen werd. Naar het Hbld. verneemt heeft de jury voor de prijsvraag voor een ontwerp van een aula voor de Landbouwhoogeschool te Wageningen den eersten prijs toegekend aan het ontwerp onder het motto: „Hoe 't groeide" waarvan inzender bleek te zijn H. T. Zwiers, b.i. te Haarlem. Aan het Bureau van Politie Warmoesstr. 48 te Amsterdam bevindt zich een gebruik te gouden sigarettenkoker, eenigszins be werkt, met steentje op de sluiting. Vermoe delijk is hij van misdrijf afkomstig. Hij, die meent er aanspraak op te kunnen maken, vervoege zich aan genoemd bureau. De heer Lieven Duvosel, dirigent van de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap" en van het koor „Toonkunst" zal zich metterwoon te Haarlem vestigen. De heer Duvosel is htans woonachtig in den Haag. Hedenmorgen werd door B. en W. ten Raadhuize, alhier in het openbaar aanbe steed a. Het verrichten van vernieuwingen aan gemeente-woningen; en b. Het verrichten van verfwerk aan gemeente-woningen. In gekomen waren voor a. 16 biljetten. Ingeschreven werd als volgt voor: a. H. J. C. Hörck, Haarlem, 3825; H. Visser, Haarlem, 4490; R. v. Deursen, Haarlem, 4112; P. M. Luykx Haarlem, 4388; B. J. Bremouer, Haarlem, 3881; J. B. Weyers (onder voorbehoud), Haarlem, 3672; G. W. Polderman, Haarlem, 3659; W. Hirsma en G. Bakker, Haarlem, 4500; H. J. Sekeris, Haarlem 3997; A. Vos, Haarlem, 4297; F. Philips, Haarlem, 4096; L. J. Winnubst (onder voorbehoud) Haarlem, 3896; W. Groos, Haarlemmerliede, 3412; en 3 on geldige biljetten. Voor B. (verfwerken) waren ingekomen 14 biljetten. Ingeschreven werd als volgt: W. F. de Kleeremaker, den Haag, f 5500; H. v. d. Meer Haarlem, 5850; W. H. Koppe, Am sterdam, 5600; Fa. v. d. Bosch Heemstede, 6400; W. J. Bruins, Haarlem, 6800; A. L. J. M. v. Drunen den Haag, 5570; J. Gold- steen, Haarlem, 5857; J. Lucas, Haarlem 5479; N.V. Het Schildersgild, Haarlem, 6000; D. Sligtenhorst, den Haag, 5700; P. Essenius, Haarlem, 6622; P. Barenos, Haar lem, 6325; J. G. M. Fengler Haarlem, 6180; J. Siewertse en P. Voortman, 4890. B. en W. zullen de gunningen nader be kend maken. Hedenochtend is een staking uitgebroken op-het bouwwerk van 47 woninen aan ae Oost-Indië-straat, aannemer de firma Van Hetem. Deze staking betreft het schilderwerk, aan genoemd bouwwerk, hetwelk is uitbesteed geworden aan de firma Van Brussel. Een tiental schildersgezellen, waarvan 8 georganiseerd in de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Sehildersgezellenbond en 2 in de Federatie, weigerden hedenochtend de werkzaamheden te hervatten, omdat de prijs Voor het schilderen der woningen te kort is, terwijl men van werknemerszijde als eisch heeft gesteld, de invoering van het 42. tarief. De leiding van het conflict is in handen van den Nederl. Sehildersgezellenbond. Den 13en Juli a.s. zal het 25 jaar gele den zfjn, dat de heer P. Geldorp in dienst der gemeente Haarlem kwam, en wel aan het Bureau Gem. Duinwaterleiding. Thans is de a-s. Jubilaris werkzaam ter Gem.-Se- cretarie. Het zal den plichtsgetrouwen amb tenaar dien dag zeker niet aan belang stelling ontbreken. De heer R. Baas Azn. geridderd De Algemeene Noord-Hollandsche Mij. van Levensverzekering herdacht heden, zooals wij reeds bericht hebben, haar vijftigjarig be staan. Het jubileum werd officieel gevierd in het kantoor der Maatschappij Spaarne 29, waar de leden der directie en de com missarissen werden ontvangen door het kan toorpersoneel en het personeel van den bui tendienst. De directiekamers waren rijk versierd met palmen en bloemstukken, welke ten getale van ongeveer veertig, van alle zijden waren aangeboden. Onder orgelspel traden de directieleden en commissarissen binnen, waarna de heer P. W. Breemer namens het personeel van den binnendienst een toespraak hield. Deze her innerde aan de vele verdiensten van wijlen den heer Joh. de Jongh, directeur der Maat schappij en zeide hoe uit de geschiedenis der Mij. is gebleken, dat steeds zeer veel ver trouwen aan haar is geschonken, hetgeen zij ook altijd verdiend heeft. De eerste ver zekerde heette Vuurpijl; de Mij. is echter geen vuurpijl geweest, die met een sisser af loopt; de Mij. is daarentegen steeds ge groeid. Het personeel zal steeds alles blij ven doen om den goeden gang van zaken te bestendigen. Jhr. mr. D. E. v. Lennep, president en commissaris betuigde zijn instemming met de woorden van hulde en dankbaarheid, welke door deze en andere sprekers waren geuit. Spr. wees er op, dat eigenlijk directie en personeel het werk doen; de commissa rissen geven slechts de groote lijnen aan. Vooral werd geroemd de vakkennis, ijver en trouw van den heer R. Baas, die evenals de heer de Jongh van den beginne af, alles heeft gedaan om de Mij. tot bloei te bren gen. Het verheugde spr., dat van beide direc teuren een zoon in bedrijf is getreden, die ongetwijfeld de voetstappen van hun vader zullen volgen. Met een toepasselijk woord tot den heer Baas, die in den hefst des levens nog krachtig is, bood spr. namens commis sarissen een schilderij „Herfstmorgen" van P. ten Cate aan. Onder hartelijk applaus deelde spr. mede dat de heer R. Baas Azn. bij Kon. Besluit van 16 Juni 1928 no. 68, benoemd is tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Nog werd het woord gevoerd namens het personeel van den buitendienst, de agenten en oud-employé's. Verschillende cadeaux werden aangeboden, door het personeel van den binnendienst twee marmeren gevelplaten en een vaas met bloemen, door den buitendienst een staande klok, door commissarissen een schilderij en door de agenten een zilveren inkstel, voor zittershamer en zeven vloeibladen met zil veren hoeken met een herdenkingsalbum. Nadat de heer de Jongh Jr. den heer R. Baar had toegesproken, sprak deze een dankwoord tot allen voor de hartelijke woorden en gelukwenschen bij deze gelegen heid aangeboden. Spr. herdacht dankbaar het weliswaar moeilijke begin, dat echter steeds rijk gezegend was en dat het vertrou wen van het publiek het werk steeds licht heeft gemaakt. Een warm woord van hulde wilde spr. brengen aan zijn onvergetelijken compagnon, den heer Joh. de Jongh, die helaas dezen dag niet mocht medemaken. Hij heeft gewerkt zoolang het dag was en heeft de Maatschappij groot gemaakt. De heer Baas dankte het personeel van binnen- en buitendienst voor de toewijding en accuratesse en uitte zijn erkentelijkheid voor de ontvangen onderscheiding van H. M. de Koningin. De leden van het personeel ontvingen al len een enveloppe met inhoud. Des middags wérd in restauratie Hilde- brand het noenmaal gebruikt en ten kan tore der Mij. een druk bezochte receptie ge houden. Deze afdeeling heeft een reis georgani. seerd van artsen, die in verschillende landen studief zullen maken van de vraagstukken der hygiëne van het platteland. Hedenmorgen werd door het gezelschap, bestaande uit ongeveer 45 personen, onder leiding van dr. Josephus Jitta een bezoek gebracht aan Hillegom, Lisse, Noordwijker- hout en den Haarlemmermeerpolder, waar arbeiders- en landbouwwoningen werden be zichtigd. Om 1 uur werd in hotel Den Hout, te Haarlem, de lunch gebruikt. Vanmiddag zou een bezoek worden ge bracht aan het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk en aan het waterleidingbedrijf te Castricum. Tijdens de afwezigheid van de bewoners, is gisteren ten huize van P. van der Deyl, Riouwstraat 40, een begin van brand ont staan, doordat tengevolge van een thee lichtje, dat op tafel was blijven branden, de tafel aan het schroeien was gegaan. De buren wisten langs de achterijde dfe woning binnen te komen en het vuurtje met eenige emmers water te blusschen. De brandweer was aanwezig, doch behoefde geen dienst te doen. In het Diaconessenhuis te Leiden is op 53- jarigen leeftijd overleden, onze vroegere stadgenoot mej. Cool. Mej. Cool was o.m. eerelid van de afd. Haarlem der Ned. Natuurhistorische Veree niging en hoofdbestuurslid dier organisatie. Voorts bestuurslid van de Mycologische ver eeniging. Te Leiden was de overledene als vaste assistentie werkzaam bij 's Rijks her barium en conservatrice van paddestoelen. De toestand van mevrouw F„ wier kteeren de vorige week bij het koken van was in brand geraakten en die daarbij zware brand- I wonden bekwam, is nog steeds zeer ernstig. Men schrijft ons van werknemerszijde: Heden gaat al de achtste week der staking in, zonder dat er van eenige verandering in het conflict iets is te bespeuren. Van beide zijden vvenscht men zoo spoedig mogelijk een einde aan het conflict te zien, doch het schijnt, dat Aê brug nog eenige. versperringen verbergt. Het is in het geheel geen geheim, dat beide partijen dit verlangen hebben, daar het financieele vraagstuk hier zeer nauw verband mede heeft. Bij verschil lende patroons heeft het betalen der wissels al tot moeilijkheden geleid en moet van an dere ziide om hulp verzocht worden, wat ook weder met moeilijkheden gepaard gaat. Bij de arbeiders is het financieele vraag stuk even nijpend, daar er meerderen bij het conflict zijn betrokken, die zich nog niet organiseerden, of sinds kort georganiseerd zijn. Dit heeft natuurlijk nauw verband met de te verstrekken uitkeeringen, vanwege de organisaties, daar aleen zij, die zich voor het conflict organiseerden en gehuwd zijn, een uitkeering ontvangen van 23.— per week. Er wordt evenwel voor hen, die we gens het korte lidmaatschap, of het onge organiseerd zijn, lage of geen uitkeering ontvangen, met steunlijsten gewerkt, waar op door de arbeidersklasse nogal stevig moet worden geteekend. Hoe het echter ook zij, als beide par tijen naar het einde verlangen, is het voor de gemeenschap in zijn geheel te wensehen, den men den weg hiertoe spoedig vinde. Hedenmorgen is een 1 3? -jarig dochtertje van den heer Leyenaars, Slachthuisstraat 68, in een rioolput achter de woning geval len. Eerst eenigen tijd na het gebeurde be merkte men het ongeval. Het kindje werd onmiddellijk uit den put gehaald en po gingen werden aangewend om de levens geesten op te wekken, helaas te vergeefs. Geboren: 22 Juni, W. van DijkRoest, zoon; 22 Juni, M. BuhnerGrootegoed, d., 22 Juni, C. M. Galant—Sabelis, d„ 22 Juni, dochter, M. SnoeksKleverlaan, dochter, 22 Juni, M. M. LoogVan Steenoven, zoon. Overleden: 22 Juni, K. Otte, 72 jaar, Es- schilderstraat.; 23 Juni W. 20 d., dochter van L. O. Wenckebacht, Hazepaterslaan. Haarlem, 22 en 23 Juni 1928. „Da Costa- Kweekschool". - Geëxamineerd 11 cand. Ge slaagd de dames: 1. G. E. Boelens, 2. K. G. Boven, 3. W. M. Buljze, 4. H. Hoogeland, 5. A. G. A. Kap pers, 6. B. T. van Melle, 7. C. van Dulle- men, 8. JH. E. Paling, 9. J. B. de Rooij, 10. B. M. van der Steur, 11. H. Vlner. Men verzoekt ons te melden dat er Woens dag 27 Juni, een vergadering der 3e Orde wordt gehouden met toewijding aan het H. Hart in de Paterskerk aan de Groenmarkt. Concert. Hedenavond 8 uur geeft de R. K. H:vnonie „St. Caecilia", Dir. Chr. Huijboom een concert aan den Rijksstraat weg te Oud-Schoten. Wegens plaatsgebrek kunnen de beursno- tecringen heden niet opgenomen worden. HTFnEOEDFELn DOOR MAANDAG 25 JUNI. Bieden Laten Berlijn 59.25 59 .35 Parijs 9.70 9.85 Brussel 34.60 34.70 12.091/2 12.101/2 47 .75 47.90 Rome 13.— 13.10 41 41 .10 34 .90 35.— New-York (cable) 2.47'/2 2.48'/, 7.30 7.40 27.- 27.10 66.40 66.55 66.30 66 .45 46.45 66.60 Omstreeks half 3 gistermiddag, wilde de conducteur D. van Wieringen, wonende Saenredamstraat 46 rood, dienstdoende op een tram HaarlemZandvoort, op den Leid- schenvaartweg van het eene tramrijtuig op het andere springen. Hij kwam daarbij met een ijzeren mast der bovenleiding in aanraking en viel vsn de tram. Nadat een lid van O. D. de eerste hulp had verleend, is het slachtoffer per zieken- apta naar het St. Elisabeth's Gasthuis over gebracht. Aldaar bleek, dat de man een schouderfractuur had bekomen. Na verbonden te zijd, is hij vervolgens naar zijn woning overgebracht. TIEL, 25 Juni. Hedenmorgen is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een perceel bewoond door drie gezinnen, waarvan de een een kleinen veehandel en een ander een handel ln gummi-artikelen drijft. Het deel, door mejuffrouw v. Kuyk bewoond, tevens theemagazijn, brandde uit. De gum- mi-zaak en de woning van den heer van Haaff bekwamen groote waterschade. tl LAREN, 25 Juni. Gistermiddag ongeveer 2 uur geraakte op het station der Gooische Stoomtram te La ren een ledige personenrijtuig in beweging en reed een eind den stationsweg op, jfetet op het moment, dat de St. Jansprocessie daar passeerde. Aan een aantal processiegangers gelukte het met veel moeite, het rijtuig tegen te houden en tenslotte tot stilstand te brengen, waardoor ernstige ongelukken wer den voorkomen. Door een trambeambte, die op het rijtuig was gesprongen, werden wan hopige pogingen aangewend de remmen te doen functioneeren. Door den opzichter van den dienst van gemeentewerken iverd gecon stateerd, dat het losstaan der remmen de oor zaak was van het in beweging geraken van het rijtuig. NEW-YORK, 24 Juni. In regeerings. kringen te Washington is men van meening, dat de nieuwe nota van staatssecretaris Kellog inzake het anti-oorlogsverdrag tege moetkomt aan alle wenschen van de andere mogendheden, zoodat een spoedige ondertep- kening van het anti-oorlogsverdrag niets meer ln den weg staat. SJANGHAI'. 2.5 Juni Het stoffelijk over schot van Maarschalk Tsang Tso Lin Is Zon dag te Moekden ter aarde besteld. STOCKHOLM, 25 Jurü Den Zweedsehen kapitein Tornherg is een tweede landing op de ijsschots van de Nobile-groep mislukt. Het vliegtuig sloeg over den kop. De vlieger bleef ongedeerd. Tornberg wilde alle leden van de Nobile-groep met zijn vliegtuig meevoeren. Uit het telegram blijkt niet, waar het on geval heeft plaats gehad. Daar het bericht spoedig bekend geworden is, is het waar schijnlijk dat het ongeval reeds bij den start heeft plaats gehad en niet bij de landing zelf. Zekerheid hieromtrent bestaat evenwel niet. Red.) STOCKHOLM, 25 Juni Het staat thans vast, dat de redding van generaal Nobile i» geschied met het Fokker vliegtuig van Lund- borg. De Zweedsche hulpexpeditie heeft haar basis naar de Hinloopenstraat verlegd, om gemakkelijker bij de Nobile-groep te kunnen komen. De Italiaansche gezant te Stockholm, Co- lonna, heeft aan de Zweedsche regeering den dank van Italië overgebracht voor de red ding van Nobile door een Zweedsch vlieg tuig. PARIJS, 25 Juni De Kamer heeft he denochtend, daar de Senaat geen wijzigingen in het stabilisatie-ontwerp heeft aange bracht, het geheele ontwerp hij handopste ken aangenomen. De zitting droeg een formeel karakter en de stemming duurde slechts drie minuten. PURMEREND, 23 Juni Zondag tegen den avond liepen een 6-tal boerenknechts in Purmerend, en maakten 't verschillenden personen lastig. Eindelijk wilden ze een kleinen jongen te lijf, die hun een sigaret ge weigerd had. De machinist van een alhier liggende Rotterdammerboot nam het voor dezen kleinen jongen op. Het zestal volgde dezen man tot op de Kaasmarkt, waarop een der vechtersbazen een mes nam en dit plotseling in den rug van den machinist stak. Onder hevige pijnen en veel bloedverlies dit slachtoffer naar het gemeente-gasthuis veroverd. De dader is door de politie pee auto opgespoord en achter slot en grendel gezet. Lundborg en Schijberg hebben Nobile gered ifOCKHOLM, 25 Juni In Zwederi heerscht, naar aanleiding van de redding van generaal Nobile door een Zweedsch Foker- vliegtnlg groote vreugde. Het staat thans 17—5. vast, dat de redding geschied is door da Zweedsche officieren Lundborg en Schijberg. ATHENE, 25 Juni. Volgens de laatste berichten uit Saloniki zijn de pogingen van de regeering, een op lossing te krijgen van het conflict in de tabaksindustrie mislukt, daar de Engelsche en de Amerikaansche tabaksondernemingen zich verzetten tegen medezeggenschap der arbei ders. BERLIJN, 24 Juni. De reeds aangekondigde staking in de groo te Berlijnsche bakkersbedrijven is heden uit gebroken. Daar thans de kleine bakkerijen hun meel- voorraden sneller ga«n verwerken, zal ver moedelijk geen stagnatie in de Berlijnsche broodvoorziening intreden. De wet treedt heden in werking. De goudfranc van kracht PARIJS, 24 Juni. De Senaat heeft, na langdurige debatten, de stabilisatie-wet met 256 tegen 3 stemmen goedgekeurd. Bij de stemming over de artikelen, werden de 12 eerste artikelen zonder hoofdelijk® stemming, en werd het laatste artikel be treffende de Fransche Bank, met 246 tegen 35 stemmen aangenomen. Verscheidene Senaatsleden voerden het woord. Met de aanneming van de wet ln da nachtzitting van den Senaat en de afkon diging van de wet in het hedenochtend, bij uitzondering verschijnende Staatsblad, treedt de wet heden in werking, en wordt de goud-franc van kracht. (Lage belastingen) vanat 1 600-— p. ,aar. Inlichtingen: Kantoor Heemstede Camplaan Tel. 28395 Tramhalte Raadhuis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2