WAAROM NOBILE HET EERST GERED WERD Voornaamste Nieuw* BERICHT DINSDAG 26 JUNI 1928 EEN VERKLARING Nobile's mannen BUREAUX: NASSAULAAN49 ABONNEMENTEN? voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct-i per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal i 3.58 bij vooruitbetaling. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG NO. 16891 -I Dlv AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGFVAI Een les in politiek Het Eucharistisch triduum voor zieken te Bloemendaal De Rijksweg HaarlemVelsen Inbraak in de rectoraalkerk te LeenhofSchaesberg Thans nieuwe reddingspogingen voor Lundborg en De reddingspogingen voor Lundborg en de makkers van Nobile Goed afgeloopen Intijds gered De Duitsche Oceaanvliegers naar Doorn Brutale inbraak te Haarlemmermeer Een stoombootkapitein van zijn passagiersgeld beroofd Het Nederlandsche Hoogoven- bedrijf Felle brand te 's Hertogenbosch Een stoeipartij met tragisch gevolg J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht. Zij die zich met ingang van 1 Juli a.s. op de NIEUWE HAARLEMSCHE COU RANT abonneeren, ontvan gen de tot dien datum ver schijnende nummers gratis Directie N. H. Crt. In de Merwede verdronken De gewone truc Een botsing met doodelijken afloop Voorzichtig met benzine Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. HAARLEM <V ADVERTENTlÊlM 35 ct. p. regels VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij voorritbel. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel, r» AHe abonui's op dit blad zijn, ingevolge de ver ze kenngs voor waai den f 0(111(1 Levenlange ger.eele ongeschii theid tot werken door f jen tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen OUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 f OU. bij een ongeval met f ORfl docdelijkea aflcop1 uvU." bij verlies van een hand, J bij verlies van een f Cft bij 'n breuk van f40.- een voet of een oog; 1 duim of wijsvinger; 1 been of arm; bij verlies v. een andere vinger, De Fransche franc is Zondag gestabili seerd. De Fransche franc is nu op goudwaarde gebracht; een schommelende wisselkoers Is voortaan uitgesloten; het type van de Fran sche munt heeft nu officieel een waarde van Iets minder dan een Nederlandsch dubbeltje (100 francs koopt men voortaan voor ƒ9.75), dat is dus ongeveer één vijfde van de oude, oorspronkelijke waarde. De Fransche valuta is dus ook teruggevoerd van het gevaarlijke pad, waarop zoo menig buitenlandsch betaalmiddel was afgedwaald, van het gevaar, dat de Staat al naar de be hoefte papieren „waarden" bijdraaide en zoo doende de Innerlijke waarde van het ruillmid- del deed zinken. Een gelukwensch voor het Fransche volk, een felicitatie voor den minister-president, tevens minister van financiën, den heer Poincaré, die dit groote stuk volbracht? De voldoening over het bereikte lijkt buiten Frankrijk grooter dan binnen de Fransche grenzen. En wie den heer Poincaré in een vertrouwelijk gesprek zou vragen: „Zjjt gij niet trotsch, niet meer dan voldaan, dat gij zulk een overweldigende meerderheid voor uw voorstellen tot stabilisatie van den franc ge kregen hebt in het parlement?" die zou ver moedelijk als antwoord een bitteren glimlach krijgen. De overwinning van Poincaré n.m. op'Zon dag Ji„ een victorie, zoo groot als de parle mentaire geschiedenis er maar weinige te zien geeft, Is meer een zelfoverwinning dan een overwinning op anderen; zij bevat een les in politiek, welke het jammer zou zijn onge leerd voorbij te laten gaan. Het resultaat immers, nu met de vaststel ling van den franc op een bepaald peil, be haald, ls niet het gevolg van een moeizaam en doelbewust streven van dezen of een an deren Franschen politicus. Integendeel; de historie van de Fransche munt-politiek laat een geheel ander beeld zien. In de jaren van den grooten oorlog was de Innerlijke waarde van den franc al danig in- geschrompeld. Kunstmatig werd hij echter op peil gehouden door overeenkomsten tusschen de geallieerde mogendheden, welke na den wapenstilstand kwamen te vervallen. Frank rijk kwam bloedend uit duizend wonden, maar zegevierend uit den krijg te voorschijn. Het volk der Lodewijken droeg het hart fcooger dan ooit; de vaderlandsche trots was het meest kenmerkend gevoel der geheele natie. Men dacht er slechts aan de geleden schade zoo spoedig mogelijk te herstellen; het door de Duitschers vertrapte en uitgebrande gebied zoo dra mogelijk weer op te bouwen; de geleden schade aan de heilige Fransche Dezittingen te herstellen; den oorlogsinvaliden een draaglijk leven te verschaffen en de na gelaten betrekkingen der gesneuvelden zoo veel mogelijk schadeloos te stellen. Dat alles kostte millioenen, ja milliarden. Maar de Duitscher zou betalen! Men weet het, Frankrijk kreeg een „preferent aandeel" in den buit, maar de buit zelf viel niet mee. Toen begon de franc te zakken, al heel spoedig op 17 cent, toen Poincaré in 1924 aan het bewind kwam. Onder zijn krachtig re giem werd een herstel van 85 tot 140 francs in het pond bereikt; maar „de politiek" hield niet van zelfbeheersching. De partijtwisten staken op; Poincaré moest verdwijnen en Frankrljks parlement gaf eenige jaren een beeld van het allerdroevigst verval te zien. In één jaar tijds volgden elkaar vijf regee ringen met vijf verschillende ministers van financiën op. Hoe meer „beheerders" der fi nanciën er kwamen, hoe lager het ruilmid del zakte. Tot Poincaré'in 1926 werd terug geroepen door dezelfde Kamer, welke hem had weggejaagd, teruggeroepen uit nood. De franc was onder de roekelooze politiek van den radicaal-socialist Herriot tot vijf cent gezakt; er was een paniekstemming gekomen. Het rijke Frankrijk was zijn cre- diet in de wereld kwijt; het spook van den milliarden-dans, welken achtereenvolgens de Oostenrljksche Kroon en de Duitsche Mark gedanst hadden, dook ook In Frankrijk op. Poincaré, de sterke man, verscheen als de redder. Van dat oogenblik af begint de merkwaar dige les In politiek, waarop wij wilden wijzen. Met Poincaré keerde het vertrouwen terug. De speculatie werd bedwongen; de franc steeg, eerst geleidelijk, toen snel, zóó snel, dat tegenmaatregelen genomen moesten worden. De Industrie kon de snelle prijsschommelin- gen niet bijhouden. Men zou verwacht hebben, dat Poincaré er alles op gezet zou hebben om den Franschen franc zoo spoedig mogelijk te stabiliseeren. Een feit is, dat hij juist degene is geweest, die een koerszetting op een vast peil zoo lang mogelijk heeft tegengehouden. De Fransche minister-president heeft er n.m. lang van ge droomd de Fransche munt nog eens op zijn oude waarde te brengen, althans op een hoogte, die niet te ver afstak van de oor spronkelijke waarde. Het griefde hem, den Franschman in hart en nieren, dat het Enge- lnnd vrij spoedig gelukt was het pond weer te herstellen. Dat moest Frankrijk ook kun nen! Maar de politiek zat hem "in den weg! Had het van hem afgehangen, de Franschen hadden drie jaar lang droog brood gegeten en al maar belastingen betaald; alle ver maak, alle luxe zou zijn uitgebannen: maar de franc en daarmee de roem en de trots van Frankrijk zou gered zijn. HU heeft zijn droom niet mogen verwe zenlijken. Tot het uiterste heeft hij gewacht; niets gewrongen, niets geforceerd, om althans het bereikte niet in de waagschaal te stellen. Zelfs gaf hij zijn tijdelijk met succes be kroonde pogingen tot revalorisatie van den franc op, toen hij zag, dat het economisch leven van Frankrijk de financieele politiek niet volgen kon. Aan de hopeloos verdeelde politieke par tijen hield hij den opzettelijk toen nog niet gestabiliseerden franc bij de jongste verkiezin gen als een waarschuwing voor, om elkaar niet nog verder te verscheuren, doch liever naar vereeniging te streven. De stembus bracht geen zuiver beeld, geen afspiegeling van een eenswillend volk. Toch was het nieu we parlement zóó te construeeren, dat de redder der financiën ook na de verkiezingen de aangewezen bewindsman bleek. Inwendig echter is de meerderheid, waarop Poincaré moet steunen, voos. En, voordat er in de on betrouwbare politieke arena nieuwe ongeluk ken gebeuren gaan, heeft de minister van fi nanciën den franc op vasten koers gezet. De franc één dubbeltje! Men kan gelooven, dat deze stabilisatie Poincaré niet uit het hart gegrepen is. Daar om juist te meer is zij als een daad van staatsmanswijsheid te prijzen. Want niet het succes is de hoogste politieke wijsheid, maar de omstandigheden, ook de moeilijkste, weten te leiden zóó, dat het land, het algemeen be lang, er de minste schade van ondervindt en dan ten slotte die maatregelen weten door te drijven, welke in de gegeven omstandig heden de beste lijken; onvermijdelijkheden weten te aanvaarden, ook al gaan zjj tegen eigen, lieve wenschen en verlangens in. Die staatsmanskunst wordt hoe langer hoe zeldzamer. En, hoe men ook overigens over de figuur en de politieke ideeën van den heer Poincaré moge denken, in zijn financieel be leid onder de denkbaar moeilijkste omstan digheden heeft hij staatsmanswijsheid van den eersten rang ontplooid. Hier is een les in politiek gegeven, die aan de politici van alle landen in onzen tijd veel te denken en veel te leeren geeft! Op 10, 11 en 12 Juli a.s., men weet 't reeds, zal in de R.K. kerk te Bloemendaal wederom het Eucharistisch triduum voor zieken worden gehouden, dat naar 't zich thans reeds laat aanzien, minstens even schitterend zal slagen' als de vorige tridua. Niet minder dan 135 zieken hebben zich reeds bij zuster Casander aangemeld, om aan dit triduum te mogen deelnemen. Dit aantal ls beduidend groot, ook al, om dat om technische redenen in de kerk van de H. Diduina in voormalig Schoten, dit jaar geen triduum gehouden kan worden. En 't zal voor Bloemendaal wellicht niet eens bij135 zieken blijven. Zeker zullen er zich nog komen aanmelden bij zuster Ca sander, die daartoe deze week nog op Woensdag en Vrijdag van 3 tot 5 uur zitting houdt in de Mariastichting te Haarlem. Doch dit zijn dan ook onherroepelijk nog de twee laatste dagen. Maar er is nog meer! Onder die 135 zie ken, welke zich nu reeds hebben aange meld, bevinden er zich 50, die per auto des morgens naar de kerk en des middags weer naar huis gebracht zullen moeten worden en ieder begrijpt dat zeer vele zieken daartoe de middelen ontbreken. Daarom ook al weer wordt een beroep gedaan op degenen, die een auto bezitten, om hun wagen des morgens en des middags een uurtje te willen afstaan. Zuster Casander zal gaarne de namen en adressen van deze weldoeners noteeren en zij vertrouwt, dat de verwachtingen niet beschaamd zullen worden. Ook de vorige jaren hebben de zie ken zulk een hartelijke belangstelling on dervonden, die hun zeker ook dit jaar weer zal worden betoond. Voor een ontvangst van zooveel patiën ten is verder veel noodig, -doch Katholiek Bloemendaal zal zich niet onbetuigd laten. Evenals vorige jaren zullen vooral de ga ven in natura ruim toevloeien. Er is voor de afgeloopen tridua zulk een spontane lief de geweest, dat het ook thans vaststaat, dat het triduum van 1928 een heerlijk suc ces zal worden en weer een bewijs zal leve ren, hoe de kranken de volle innige deel neming en liefde der gezonden bezitten en hoe het prachtig werk van het ziekenapos- tolaat en het ziekentriduum de sympathie van ieder, zonder uitzondering, bezit. Daar voor spreken de feiten. Heden is het verkeer over den nieuw aan- gelegden bitumenweg Haarlem en Sant poort opengesteld. Het gedeelte vanaf de kerk op Oud-Scho ten tot aan Santpoort, is een 1200 Meter prachtig rechte weg geworden. Het wegdek voor het autoverkeer is 6 Me ter breed, aan beide kanten omzoomd met 6 rijen granietkeien. Hiernaast heeft men een nieuw aange- legden grasberm, waarin boomen zullen worden geplant. Met een breedte van pl.m. 75 c.M. naast dezen grasberm, ls een rij wieltegelpad aangelegd van 1 Meter breed, alles aan beide zijden. Wanneer met de gemeente Haarlem alles geregeld is, komt er een voetgangerstegel pad, dat aan beide zijden drie meter breed zal worden. Intusschen zijn, door de nieuw ontworpen breedte van den weg, bijna alle huizen, ook de nieuw gebouwde, gemiddeld 5 Meter bul ten de rooilijn komen te staan. De autobussen, die hedenmorgen gebruik maakten van den prachtigen verkeersweg, waren versierd. Men meldt ons uit Schaesberg: In den afgeloopen nacht werd Ingebroken in de rectoraalkerk te Leenhof-Schaesberg. Alle offerblokken en collecte-bussen werden geledigd. Er zal een bedrag van 20 ver dwenen zjjn. Tevergeefs werd getracht de brandkast te openen. Een paar vergulde monstransen werden uit een kast gehaald, maar niet medegenomen. Overal werden sporen van kaarsvet gevonden. De politie stelt een onderzoek in. De Fokker-fabriek te Amsterdatn verklaart thans ook, dat volgens mededeeling van den chef van de Zweedsche militaire luchtvaart, het Lundborg geweest ls, die met een Fokker C V op ski's de redding van Nobile heeft tot stand kunnen brengen. Toch blijkt ver der, dat de tweede tocht van Lundborg, die C-V op ski's de redding van Nobile heeft gehad, dat Lundborg thans óók bij Nobile's mannen op het ijs ls. Bij een tweede landing immers, die Lundborg wilde maken op het ijs, om Nobile's metgezellen te halen, ls zijn toestel beschadigd. Het onderstel brak en de vlieger, niet in staat om weer op te stij gen, deelt nu in het lot van de overgeble ven Italianen, Bovendien is thans ook gebleken, dat het bericht, als zouden er twee personen zijn ge red van de groep Nobile, onjuist is. Tot nu toe is alleen generaal Nobile gered. Nobile is naar de Citta di Milano over. gebracht. Een Stefanibericht uit Rome meldt, dat blijkens een radiotelegram van de „Oitta di Milano" luitenant Lundborg, toen hij de eer ste maal was geland bij de groep Nobile hij den chef-mecanicien Cecioni niet (tevens) mee had kunnen nemen, daar deze te zwaar was. Om deze reden had Lundborg dan ook bij zijn tweede vlucht geen mecanicien mee genomen. Nobile heeft in een gisteren, in den mor gen om 2 uur uitgebracht rapport te kennen gegeven: „Toen luitenant Lundborg bij onze tent landde heb ik hem gezegd eerst Cecioni mee te nemen, daarna Behonnek. vervolgens Tro- innï, dan mijn persoon en ten slotte Viglieri en Biagi. Lundborg weigerde echter dit zoo te-doen, mij mededeelend, dat hij bevel had gekregen onmiddellijk eerst mij mee te ne men, daar ik nauwkeurige aanwijzingen zou kunnen geven voor de opsporing van de an deren. Hij bleef iiierin vastbesloten en ook mijn. kameraden drongen er met stelligheid op aan, dat ik zou vertrekken. Dat zou hen kalmer stemmen voor alle mogelijkheden. Aldus heb ik wel tegen mijn zin moeten toe geven om een vertraging te vermijden. Voor toonde. Het moreel van mijn kamaraden is zeer goed. Ik hoop ze spoedig te begroeten en hoop dat de Goddelijke Voorzienigheid mij ook zal toestaan de anderen weer te zien." De commandant van de „Cittè, di Milano" gaf het volgende rapport omtrent Nobile's toestand: Onvolkomen breuk van het rech- terscheenbeen, verwringing van den rechter voet met peesverscheuring, sterke kneuzing aan de derde rib met een krachtige bloed uitstorting. De genezing zal ongeveer veertig dagen duren. De positie van Lundborg Een telefonisch bericht van de Zweedsche Luchtvaartaf deeling meldt: Onmiddellijk nadat luitenant Lundborg generaal Nobile naar de basis aan de Hin- lopenstraat had gebracht, vertrok hij weer om een tweede schipbreukeling op te gaan halen. Bij de tweede landing echter kwam het toestel zoodanig met het ruwe ijs in aanraking dat het landingsgestel beschadigd werd en Lundborg niet meer kon opstijgen, zoodat de moedige redder thans op zijn beurt op redding moet wachten. De Zweedsche regeering zal een tweede Fokker C-V, eveneens op ski's, naar Spits bergen sturen, met welk toestel men dan zal trachten de redding voort te zetten. Onmiddellijk na zijn redding heeft gene raal Nobile aan zijn op de ijschots achter gebleven kamaraden de volgende draadlooze boodschap gezonden. Beste vrienden, weest onbezorgd. Men be reidt met een van ski's voorzien Finsch vlieg tuig 'n nieuwe landing op de ijschots voor. Voor alle veiligheid zijn in Engeland drie kleine vliegtuigen besteld. Door bemiddeling der Zweden zult ge morgen nieuwe voorra den krijgen. Ik hoop evenwel dat gij ze niet noodig zult hebben, daar ik hoop U spoedig te mogen omarmen. Misschien zou het goed zjjn de tent naar de landingsplaats te ver plaatsen. Geef in ieder geval bericht en ver lies den moed niet. Nobile. Aan zijn echtgenoote heeft Nobile het vol gende telegram gezonden: Zeg aan moeders en echtgenooten van mijn geliefde makkers, dat zij met mij naar Italië zullen terugkeeren. Over hen waakt de schoo- ne Madonna van Loretto, wier beeltenis bij de catastrophe van het luchtschip onbescha digd is gebleven. Zij zijn volkomen gerust, omdat ik hier ben, wat hun eenige wensch was. Voor jou en Maria duizend groeten. Omburto. De hulp van Rusland Een Wolff-telegram uit Moskou meldt dat het Nobilé-Comité het voor onregelmatig verklaarde, den opzet voor de reddingsexpe ditie te veranderen. Volgens de laatste berichten bevindt de ijsbreker „Malygin" zich thans bij de Koning Karei-eilanden, die de basis van de expedi tie uitmaken. Daardoor zal het den vlieger Baboesjkin mogelijk zijn, nasporingen te doen op een gebied met een straal van vier- tot vijfhonderd kilometer. De beschuiten voor Nobile. De correspondent van het Persbureau Vaz Dias seinde gisteravondi uit Tromsö, dat het beoogde doel werd bereikt: n.l. de zeii- ding beschuiten, welke eenige dagen gele den door een K. L. M.-vliegtuig werd overgebracht, ls door den zaakgelastigde van Nobile in ontvangst genomen en toe gevoegd aan den voedselvoorraad, welke door de vliegtuigen wordt meegenomen die nog gaan zoeken naar het verloren gedeelte van de bemanning van de „Italia". Dank zij de radio. Dat Nobile gered is, mag wel voor het grootste gedeelte toegeschreven worden aan de radio-installatie, welke hij had meege nomen. Hoewel de zender slechts door klei ne batterijen kon worden gevoed, heeft deze toch bewezen een onmisbaar onderdeel van de expeditie te zijn geweest. Voor ons Nederlanders is het wellicht in teressant hierbij te bedenken, dat ook in dezen zender als zendlamp werd gebruikt een Philips-lamp-prcduct van de Neder landsche industrie. De lamp is het bij de amateurs welbe kende type T. P. 04/10. Viglieri leider der Nobile- groep op het ijs •Men seint ons uit Rome: Admiraal Sirianna, chef van ü'en Italiaan- schen marinestaf, heeft de benoeming van luitenant Viglieri tot leider van de Nobile- groep, die op de ijsschots is achtergebleven, goedgekeurd. Hiervan is luitenant Viglieri draadloos bericht gezonden. Uit Stockholm seint V. D. hedenmorgen: Uit Spitsbergen worden slechts zeer korte berichten ontvangen van het Zweedsche ex peditieschip van Tornberg. Uit deze berich- teri blijkt, dat het' Fókkervliegtuig, waarmee luitenant Lundborg Nobile gered heeft, totaal verwoest is. Vermoedelijk is ook de motor be schadigd. Gemeld wordt, dat de Zweedsche regeering zich heden in een zitting van het kabinet zal bezighouden met de vraag, welke maatregelen van Zweedsche zijde kunnen worden genomen, om den verongelukten luitenant Lundborg en de Italianen te hulp te komen. Het voornemen bestaat nog twee vliegtui- mijn vertrek droeg ik het commando over .gen en wel een Fokkor.machine en een aan Viglieri, die zich dit ten zeerste waardig Havillan-sportmachlne naar Spitsbergen te zenden. Het Fokker-vliegtuig zal bestuurd worden door luitenant Exman. Waarschijn lijk zullen de beide vliegtuigen reeds heden avond naar Tromsö vliegen, om vandaar per schip naar Kingsbay gebracht te worden. De afstand, welke deze vliegtuigen kunnen afleggen, is te klein om ze bijeen te laten vliegen. Ze worden van apparaten voorzien, om op het ijs te kunnen landen. De groep in het kamp van Nobile beschikt nog over een levensmiddelen-voorraad voor den tijd van twee maanden. Bovendien bezit zij alle noodige uitrustingsstukken. Zoowel de Italiaansche als de Finsche vliegers heb ben zich met hun toestellen naar de Virgo- baai begeven, om met de Zweedsche expeditie samen te werken en zich voor de redding be schikbaar te stellen. Zondagmiddag werd door den heer K., wo nende te IJmuiden, aldaar een persoon in de duinenrij nabij de Torricellistraat met 't hoofd n het zand liggende aangetroffen. De heer K. haalde direct den jongen man een groote hoeveelheid zand uit den mond en neus, terwijl onmiddellijk de hulp van den heer B., wonende daar ter plaatse, werd in geroepen. Door het losmaken van 's mans kleeding en het besprenkelen met water heeft men den man, die bewusteloos was, bijge bracht. Men heeft hem toen bij den heer B. binnengebracht en den dokter ontboden. Dr. Oisterwijk onderzocht den jongeman en deze deelde mede, dat hij voor eenige weken uit het ziekenhuis te Amsterdam was ontslagen, alwaar hij gedurende drie maanden in be handeling was geweest als zenuwpatiënt. Omtrent de oorzaak van dit geval te IJmui den deelde de jonge man, die H. I. uit Am sterdam bleek te zijn mede, dat hij met zijn kameraad voor plezier naar hier was geko men. Tusschen beiden was een kleine woor denwisseling ontstaan, waarop zijn kameraad was heengegaan om niet terug te komen. Dit nu had hij zich zoo aangetrokken dat hij zijn zenuwen niet meer meester was en een zenuwtoeval kreeg. Na eenige uren was de knaap zoover her steld, dat hij de reis naar Amsterdam kon aanvaarden. Een hengelaar, afkomstig uit Amsterdam, zat Maandagmorgen in de vroegte aan de Ringvaart van Haarlemmermeer te vis- schen. Of het met de vangst niet al te best wilde vlotten of wel dat het den man aan voldoende nachtrust had ontbroken, dit werd' niet vermeld, maar wel, dat hij in slaap was geraakt, het evenwicht verloor en plotseling met stoeltje en al voorover in de Ringvaart schoot. Het werd gelukkig opgemerkt door voorbijgangers, die naar hun werk gingen en er intijds in slaagden den hengelaar uit zijn gevaarlijke positie te bevrijden. De Generalverwaltung van het voormalige Pruisische koningshuis deelt volgens de „Tel." mede, dat de Oceaanvliegers Köhl en von Hiihnefeld gevolg zullen geven aan een ultnoodiging van den ex-keizer om hem in Doom een bpwip.k tf* lrnmon hrencren De heer G. E., wonende nabij Aalsmeer alhier, kapitein van de stoombootmaat schappij „de Volharding", kwam Zondag met de passagiersboot van Amsterdam en had even voor het naderen van den aan legsteiger aan den. R.ngdijk nabij Schiphol het door hem ontvangen passagiersgeld in een kistje geborgen en in een daarvoor be stemd hokje in O'e kajuit gesloten. Kort nadat de vele reizigers waren afgestapt en met de boot de tocht naar Aalsmeer werd voortgezet, bemerkte de kapitein, dat het hokje, vermoedelijk met een valschen sleutel was opengebroken en het kistje met geld (ongeveer 80) was verdwenen. De politie werd met het gebeurde in ken nis gesteld' en tracht den dader van dezen brutalen diefstal op te sporen. TOENEMENDE PRODUCTIE. In een artikel „IJzer en Staal in 1927" van de hand van den heer G. S. K. Blaauw, chef van de Statistische afdeeling van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens- en Staalfabrieken, voorkomende in Economi sche Statistische Berichten, wordt na een beschouwing over den internationalen toe stand van de ijzer- en staalmarkt, het een en ander medegedeeld omtrent het Neder landsche bedrijf. We ontleenen er het volgende aan: De productie van ons nationaal hoog- ovenbedrijf, dat in Februari 1924 in werking werd gesteld, bedroeg in 1927 203.700 ton ruwijzer. In vergelijking met de voorafgaan de jaren is er een belangrijke stijging te constateeren, zooals blijkt uit de volgende cijfers: productie 192469.000 ton 192 5118.400 192 6142.500 1927..203.700 De stijging der productie is een gevolg van de in bedrijfneming van een tweeden hoogoven in 1926. Dat de Nederlandsche gieterijen hoe lan ger hoe meer het nationale product, dat in alle opzichten ijzer van vreemde herkomst kan vervangen, gaan waardeeren, blijkt uit den elk jaar toenemenden afzet op de bin- nenlandsche markt. Terwijl in het eerste be- drijfsjaar ongeveer 35 pet. van het In ons land verbruikte ruwijzer in het Hoogoven- bedrijf in IJmuiden betrokken werd, was dit percentage in 1926 ruim 44, in 1927 tot ruim 55 gestegen. Omtrent den export het volgende: Bij een binnenlandsche verbruik van on geveer 70.000 ton ruwijzer is het duidelijk, dat het Hoogovenbedrjjf gezien zijn pro ductiecijfers, zeer belangrijke hoeveelhe den exporteert. In dit verband heeft het be drijf een beteekenis, welke ver uitgaat bo ven die, waartoe aan de hand van zijn, in vergelijking met de omliggende landen be scheiden productie, zou kunnen worden be sloten. Nederland voerde In 1927 bijna 150.000 ton ruwijzer uit, tegen 115.000 in 1926, Duitschland exporteerde in 1927 320.000 ton, een hoeveelheid, die relatief dus van veel minder beteekenis is. In de laatste maanden van 1927 en in de eerste maanden van dit jaar was de Nederlandsche uitvoer zelfs grooter dan de Duitsche. Evenals de Engelsche ijzer- en staalin dustrie heeft het Nederlandsche Hoogoven- bedrijf in 1927 den vollen stoot moeten op vangen van de daling van het prijs-niveau. Het heeft niet, zooals de Duitsche, Fran sche en Belgische hoogovenindustrieën, een beschermende binnenlandsche markt, waar vrij behoorlijke prijzen kunnen worden ge maakt, tegenover het revenu van den ex port, doch het moet, steunende op eigen kracht, en daarbij gehinderd door de vrijwel alom hoogtij vierende protectie, zjjn produc ten ingang doen vinden bij de verbruikers. De Nederlandsche exportcijfers leeren, dat deze verbruikers niet alleen in vele landen van Europa, ook daarbuiten te vinden zijn. Die export kon worden uitgebreid. Dat dit mogelijk was, moet hoofdzakelijk worden toegeschreven aan de zeer goede kwaliteiten van het Nederlandsche ijzer, waaraan zelfs al was het somtijds duurder de voorkeur werd gegeven boven het inheem- sche en ander ijzer van vreemde herkomst. Uit 's-Hertogenbosch wordt ons gemeld: In den afgeloopen nacht ongeveer 3 uur is brand uitgebroken in de magazijnen der firma ter Hofstede op de Schapenmarkt af- hier. De magazijnen brandden geheel uit, zoodat de schade zeer aanzienlijk is. De brandweer, die zeer spoedig ter plaatse was, kon echter niet voorkomen, dat ook het pand van de firma v. d. Sande, in huishou delijke artikelen, ernstige schade bekwam. Verzekering dekt de schade voor een gedeelte. Nabij de brug van het Hortusplantsoen te Amsterdam ls Zondag een tragisch onge val geschied. Een drietal meisjes van twaalf tot veertien jaar liepen al stoeiende in de richting van de Muiderstraat, toen een van haar een ander een duw gaf. Op dit zelfde oogenblik werden ze achterop gereden door een tram van lijn 14. Het meisje kwam te vallen en geraakte tusschen den motor- en de bijwagen. Ernstig gewond en met afge reden linkerbeen werd zij opgenomen en na eerst in een woning te zijn binnen gedra gen per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. Het tramverkeer ondervond een half uur vertraging. De redding van generaal Nobile. Nieuwe pogingen zullen worden aangewend om thans Lundberg en Nobile's mannen te red. den. Nobile verklaart waarom hij het eerst gered werd. Het 40-jarig bestaan der Ned. Heide maatschappij. Algemeene vergadering en congres te Arnhem. Giovanni March! is benoemd tot gezant van Italië bij het Nederlandsche Hof. Een 14-jarige knaap is te 's-Gravenhagc het slachtoffer geworden van het roekeloos optreden van een chauffeur. Uit Lourdes wordt de plotselinge genezing gemeld van een meisje uit Maastricht. In de algemeene vergadering van aandeel houders der Ned. Bank is het dividend vast gesteld op 10.4 pCt. De regeeringscrisis in Duitschland. Strese mann voorstander van een regeering te vor men uit leidende personen van de fracties der groote coalitie. Een voorloopige lijst var leden van het nieuwe kabinet. Kcllogg's nieuwe nota te Londen gunstii! ontvangen. De Oostenrljksche minister van Justitie weigert de uitlevering van Bela Kun. Het conflict in de Grieksche tabaks industrie. Mislukte onderhandelingen. De koning van Egypte geeft het kabinet ontslag. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.58, achteruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moéten morgen worden opgestoken om 9.54 uur. Hoogste Barometerstand 767.4 m.M. te La Coruna. Laagste Barometerstand 746.1 m.M. te Holyhead. Verwachting: Krachtige tot stormachtigen, later afnemende Z.W. tot N.W. wind, zwaar bewolkt of betrokken, met regenbuien en kans op onweer, later opklarend; aanvanke lijk veel koeler. STORMWAARSCHUWINGSDIENST: Geseind van De Bildt hedenmorgen 9 uur. 50 aan alle posten: Weest op uw hoede! Vier inwoners van Hardlnxveld zijn met een roeibootje, doordat zij verkeerd manoeu vreerden, onder de gemeente Sliedrecht in de Merwede te water geraakt. Drie werden gered, doch de vierde, een 58-jarig man uit Hardinxveld, is verdronken 7,iin Hik is niet Te Den Haag is dezer dagen in een foto grafiezaak weer eens een bekende truc bij het geldwlsselen toegepast. Een Duitsch spre kend heer kocht een rolfilm 6 x 9 en be taalde met een biljet van 40. Alvorens het wisselgeld aan te nemen, gaf hij echter een gulden en vroeg het biljet van 40 terug, doch verzocht direct daarop het biljet toch maar te wisselen. Toen hem het wisselgeld ter hand werd gesteld, vergat hij het biljet weer terug te geven. Een tweede Duitsch sprekende heer, welke na hem den winkel binnentrad, leidde intusschen een anderen bediende af door den prijs van albums te vragen. Buiten gekomen bleken de heeren bekenden van elkaar te zijn. Signalement van den een: zwart persoon, ongeveer 35 jaar, glad gezicht, dophoed en gabardine regenjas. Signalement van den ander: kort, dik blond persoon, ongeveer zelfden leef tijd, draagt grijzen deukhoed. Op den Stadhouderskade te Amsterdam is een motorrijder in botsing gekomen met een auto. De motorrijder is naar het gasthuis overgebracht, waar hij is overleden. Te 's-Gravenhage heeft Zondagavond een 23-jarige man uit Wateringen, toen hij bezig was zijn kleeren met benzine te reinigen, ernstige brandwonden bekomen. De jonge man werd in zorkwekkendon toe stand in het ziekenhuis nnnon/\ma*«

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1