Brieven uit Frankrijk Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON. RADIO-OMROEP TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 27 JUNI 1928 BLADZIJDE 2 DE MISDAAD VAN KERALAIN DE BESLUITEN VAN DEN MINISTERRAAD GEMENGDE BUITENL, BERICHTEN FINANCIËN My. voor Buitenl. Hyp. Kerkelijk crediet Myn buren houden vogeltjes en die vo geltjes, die, in een kooitje buiten het ven ster hangen, zyn eigenlijk de schuld van alles. Vanmorgen nJ. werd ik wakker „ge-/ kweeld." Weet u wat dat zeggen wil, lezer, in het hartje van Parijs wakker gekweeld te worden? Dat beteekent dat het mooi weer is; dat de zomer eindelijk begonnen is! Vanmorgen dus, het was omstreeks half acht, kweelden die vogeltjes me wakker en wat ik nog nooit gedaan heb op dat schier middemachtelijls uur ik sprong m"n bed uit, keek naar buiten en zag dat het zomer was. De lucht was blauw, de zon scheen, de menschen waren tevreden en ge lukkig, de bloemen bloeiden en de vogels floten. Dat zag ik eerlijk gezegd niet allemaal, want ik woon te hoog om de menschen op de straat te kunnen zien en bloemen en vogels zijn er niet in mijn buurt (behalve dan die twee vogeltjes van mijn buren) maar het klinkt zoo aardig, met die blauwe lucht en die zon. Om half negen reeds verliet ik m'n ka mer, wenschte den huisknecht, die de trap aan 't afstoffen was dat doen ze hier met een soort plumeau, dus is stof „af nemen" eigenlijk wat overdreven, het is meer stof „verplaatsen", want de stof, die men op die manier van de bovenste trede verwijdert, verplaatst men naar de tweede, enz. Ik heb dan ook altijd zeer goed be grepen waarom in de Parijsche hotels alles zoo stoffig is, behalve die eerste trede dan, want die is al net zoo stoffig als de rest, terwijl ze toch eigenlijk een uitzondering behoorde te maken. Maar ik dwaal af. Ik wenschte den huis knecht goeden morgen, wilde ik zeggen. De man was echter zoo verbouwereerd, me reeds zoo vroeg te ontmoeten, dat hij geen woorden vinden kon, om me voor mijn wensch te bedanken. Hij keek me aan als of ik een geestverschijning was, deed zijn mond open en weer dicht, doch tot geluid voortbrengen wat vermoedelijk wel zijn bedoeling zal zijn geweest bracht hij het niet. De „patronne", wat is het Hollandsch „bazin" toch eigenlijk een oiisympathiek woord, zoo bazig klinkt het! vroeg me belangstellend of er iets was. „Toch geen slecht nieuws uit Holland?" Er was gelukkig geen slecht nieuws uit Holland, maar toch was er wel ietsl Want vandaag zou eindelijk een lang gekoester de wensch van me in vervulling gaan. Vandaag zou ik „ze" gaan koopen. „Ze", u hebt natuurlijk reeds begrepen, lezer, dat ik met dat „ze" een wandelstok en een stroohoed bedoel! Reeds sedert begin April liep ik met dit idee rond. Maar steeds werd ik verhinderd het ten uitvoer te brengen. Eerst het koude weer en die regen. Je kunt toch moeilijk een winkel binnen gaan en naar een wandelstok vragen, terwijl het buiten regent dat het giet! En even ver velend is het om, met een dikke winterjas aan, naar den prijs van een stroohoed te informeeren! In Mei hebben we wel eenlge mooie dagen gehad, maar de Parijzenaars waren wantrouwend geworden en zoo zag men, zelfs met de warmste dagen, niemand met een stroohoed. En om zoo heelemaal de eerste te zijnBegin Juni eerst, ontmoette ik eenlge heeren, die een stroo hoed droegen, maar toen ze me passeerden, zag ik, dat ze een bord op den rug droegen, waarop een restaurant zijn diners a frs. 5v— aanbeval in de gunst van het publiek. Waar uit blijkt dat niet alleen in Holland de eerste stroohoed de aandacht trekt! Maar de laatste dagen had ik vooral in de zoogenaamde betere buurten eenige stroohoedendragers gezien, die zelfs van zeer dichtbij geen teekenen van reclame vertoonden. En nu vandaag, zoo'n echte eerste zomerdag, verwachtte ik er nog veel meer. Waarom ik dan ook besloot het er nu maar op te wagen. De zon scheen en het was benauwd in de straten. Maar daar trok ik me niets van aan; integendeel, ik liep me te ver kneukelen in de gedachte hoe ik het straks heerlijk frisch zou hebben, met zoo'n lich ten hoed op m'n hoofd. Ik zou het er vandaag eens van nemen. Wat langs de boulevards wandelen en dan vanmiddag naar het Bois de Boulogne. Toen ik voorbij een schoenenwinkel kwam, kon ik in de zomersche stem ming waarin ik was geen weerstand bie den aan de verleiding, een paar licht brui ne schoenen, die er geëtaleerd stonden, te koopen. Die pasten, vond ik, zoo echt bij den stroohoed en den wandelstok, die ik me straks ging aanschaffen. De schoenen zaten me heel gemakke lijkin den winkel. Buiten gekomen, begonnen ze me echter op die geniepige manier, nieuwen schoenen eigen te knel len. Of het nu kwam doordat daardoor m'n stemming aanmerkelijk daalde, weet ik niet, maar de lucht scheen me toen heel wat minder blauw toe. Maar de warmte bleef, werd nog hevige^ zelfs. En door die warmte knelden m'n schoenen nog meer en door dien knellenden schoen kreeg ik het steeds warmer. Nu maar gauw dien stroo hoed koopen, dacht ik, dan zal il| wel minder last van de warmte hebben. In den hoedenwinkel bracht ik minstens een uur door. Het was alsof heel Parijs zich plotseling geroepen voelde, stroohoe- den te koopen, zoodat het geruimen tijd duurde voordat er een bediende vrij was. Ik zocht me in dien tijd een wandelstok uit een licht bruinen in de tint dus van m'n schoenen. Toen ik eindelijk aan de beurt was, duurde het heel lang voordat er een hoed gevonden was, die me eenigszins paste. Ik heb een groot, Hollandsch hoofd en de hoeden in die zaak schen enspeciaal gemaakt voor Pransche hoofden, die veel kleiner zijn. Maar na zoeken en passen was er eindelijk een, die zoo ongeveer m'n kale kruintje bedekte. „Juist uw maat", vond de verkooper, hij rekte het ding nog wat uit, zette hem stevig op m'n hoofd wat my een gewaarwording gaf alsof men met een bot mes het vel van m'n voorhoofd peuterde en ik kon .gaan. De lucht was nu erg betrokken, maar warm dat het wasEn m'n schoenen knelden, kneldenEn m'n hoed, die by iedere beweging dreigde af te vallen. U hebt het slot al geraden, lezer, het onweer brak los, het begon te regenen, te stortregenen zelfs Ik sukkelde, zoo goed en zoo kwaad als dat met m'n schoenen, die me toen min stens twee maten te klein leken, ging, naar een metro-station; m'n voeten brandden en myn hoed hobbelde boven op m'n hoofdzag zelfs kans, juist toen ik dacht het reddingbrengende station be reikt te hebben, te ontsnappen en, via plassen, voortjachtende auto's en lachende menschen, tot in het midden van de straat te huppelen. Er was gelukkig geen wind, dus had ik hem weer gauw te pakken. Maar toch veroorzaakte ik nog eerst een stremming in het verkeer, want ik had m'n wandelstok by me en twee pakken; in het eene m'n ouden hoed in het andere m'n dito schoenen en dat alles moest ik eerst naast me neerleggen voor ik m'n stroohoed kon opvlsschen midden uit een grooten plas, waar hy me lag uit te lachen. Hoe ik tenslotte ben thuis gekomen, weet ik nu al niet meer. Ik pieker nooit lang na over onaangename dingen. Op het oogenblik schynt de zon weer, maar aan uitgaan denk ik niet meer. M'n stroohoed is totaal bedorven, m'n wandel stok, dien ik gebruikt had om m'n hoed op te visschen, geeft af het schynt ge verfd hout te zyn myn voorhoofd is ge schaafd en m'n voeten En dan te bedenken dat er nog steeds menschen bestaan die niet zyn tegen het opsluiten van dieren in kooien Herm. de J., DE HOOFDBEZIGHEID DER CHINEESCHE GENERAALS. ANTLOORLOGSVERDRAG PARIJS, 26 Juni De „Echo de Paris" oefent in haar editie van hedenochtend scherpe critiek uit op de voorstellen van Kellogg en constateert, dat deze voorstel, len en toezeggingen veel te wenschen over laten. Kellogg erkent, dat als een der par. tyen zich aan het verdrag vergrypt deze buiten werking treedt, maar hy weigert de ze clausule ln den verdragtekst op te ne men. Brland heeft niet alleen rechten in 't algemeen verlangd, maar ook gepreciseerd, dat Ieder vergrijp van Duitschland tegen de artikelen Inzake demilitairiseering van den Ryn, Frankryik tot verdediging mach tigt. NEW YORK, 26 Juni De „New York World" houdt zich bezig met de nieuwe nota van Kellogg en verklaart, dat deze loyaal genoeg geweest is om de verschil, lende tegenvoorstellen der mogendheden te aanvaarden. Hy heeft nu een verdrag tot stand gebracht, dat de Vereenlgde Staten waarschyniyk in staat zal stellen tot de Vestiging van de internationale veiligheid in niet onaanzieniyke mate by te dragen. LONDEN, 26 Juni De „Times" merkt heden In een hoofdartikel naar aanleiding van de nota van de Amerikaansche Regee ring op, dat men moet biyven afwachten of het opnemen van de nieuwe clausule de Ftransche Regeering zal bevredigen. In de Pransche pers is de nieuwe for muleering van het ontwerp-verdrag niet algemeen met instemming begroet, daar in de publicaties de meening tot uiting komt, dat de inleiding tot een verdrag niet de bindende waarde bezit van het verdrag zelf. Vermoedeiyk zal de nieu. we tekst ook in Downingstreet met eenlgen twyfel worden ontvangen. De „Times" wyst in verband hiermede ook op het feit, dat de Amerikaansche nota zich nergens ook maar oppervlakkig bezighoudt met de reserves, die Engeland met het oog op zyn levensbelangen heeft moeten maken. Toch oordeelt ook de „Times" dat het punten van ondergeschikt belang zyn. Wanneer men daarover gaat onderhandelen, zullen deze punten het verdrag slechts sterker ma. ken. Men moet de nieuwe nota eenzijdig van technisch of juridisch standpunt be zien. PARUS, 26 Juni De „Petit Parlslen" verklaart dat de aanvaarding door Frank- De opschriften by de. pyitjes: met verlof terug van verlof, bedoeld als zinspeling op hun voortdurend plotseling verdwijnen en weer opduiken. ryk van Kellog's nota geenszins beteekent dat de discussie gesloten is. De onderhan. delingen worden over twee punten voort, gezet. Het eerste punt heeft betrekking op de verbintenissen, voortvloeiend uit het Convenant van den Volkenbond, waaraan Briand voornemens zou zyn een geiyke gel. digheid te geven als aan vroegere verdra gen, en welke Kellogg onvoldoende acht. Het tweede punt is de noodzakeiykheid juridische waarde aan de verbintenissen te verleenen. De toekomstige onderteekenaars zullen moeten overeenkomen acte te ne men van de formuul aanvaarde Amerikaan, sche uiteenzettingen, of hun eigen interpre tatie van het protocol, dat 'n geiyke waar de heeft als het verdrag, te specificeeren. deelneming aan geheime genootschappen, valsche aangifte en verboden terugkeer tot 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van twee maanden preventieve hechtenis. Zijn medeverdachte, Meyerhofer, werd vrygesproken; hy zal spoedig op vrye voe ten worden gesteld. HET PROCES TEGEN BELA KUN WEENEN, 26 Juni. In het gebouw van het Weensche „Landgericht" voor strafza ken werd heden een aanvang gemaakt met het proces tegen Bela Kun cs„ die terecht staan wegens overtreding van de bepalin gen op de geheime bonden en ongeoor- loofden terugkeer. Er waren byzondere maatregelen getroffen om eventueele or deverstoringen te voorkomen. Ook de in- troducé's, die het proces kwamen bywonen, moesten zich aan den ingang fouilleering laten welgevallen. De gerechtswacht werd in het gebouw versterkt met beambten van crimineels politie. Teneinde betoogingen bulten het gerechtsgebouw onmogeiyk te maken werden samenscholingen op straat verboden. De niet - uitlevering WEENEN, 26 Juni De niet uitlevering van Bela Kun aan Hongarye heeft in de Oostenrijkschff Gtoot.Duitsche Volksparty groote opgewondenheid veroorzaakt. De „Wiener N. Nachr." verlangen het aftreden van den minister van justitie. Op tegen hem te berde gebrachte bezwaren heeft de bondskanselier geantwoord, dat de minis ter van justitie geheel zelfstandig had beslist. Hy, dr. Seipel, hield de genomen be slissing voor de eenig juiste en had 't even. tueèl met eene ander niet eens kunnen zyn. Het proces In de acte van beschuldiging, die 16 blad. zyden groot ls, wordt gewezen op de ge heime organisatie, waaraan hy sinds 1927 werkt, zooals uit in beslag genomen stukkeu blijkt. Bela Kun kwam, ofschoon hy uit het land was gebannen, reeds in het voorjaar tweemaal onder valsche namen naar Wee- nen en arbeidde ln het arbeidscomité, dat een druk verkeer onderhield met Moskou. Bela Kun beweert, dat hy naar Weenen is gekomen voor politieken eli litteraircn arbeid. WEENEN, 26 Juni. V.D. In den loop van het proces heeft Bela Kun geweigerd op een vraag van den officier van justitie te antwoorden, wanneer het laatste party- congres van het buitenlandsch comité byeen is geweest. De vraag of het congres in Beriyn byeen is geweest, werd door Bela Kun ontkennend beantwoord. De tweede verdachte, Mayerhofer verklaarde, dat hy Bela Kun niet onder diens waren naam had gekend, althans aanvankeiyk niet. De derde verdachte, de secretaresse van Bela Kun, Ilona Breuer, zeide niet schuldig te zyn. De valsche pas was haar door een vriend verschaft; zy meende, dat de pas echt was. WEENEN, 26 Juni. V. D. Nadat in het proces-Bela Kun de dagvaarding was voor gelezen, verklaarde Bela Kun, dat de ln dit stuk genoemde oorkonden vervalscht waren, welke verklaring de officier van justitie een onbeschaamdheid noemde. Kun beschouwde het tegen hem ge voerde proces als een politiek proces. Hy verklaarde naar Weenen te zyn gekomen, om van daar uit de Hongaarsche commu nisten te organiseeren en te steunen ln hun stryd. Bela Kun veroordeeld WEENEN, 26 Juni. V.D. Hedenavond laat vonnis geveld in het proces tegen Bela Kun, die veroordeeld is terzake van DE STAKING DER HAVENARBEIDERS TE ANTWERPEN De „Libre Belgique" zegt, dat er in den loop van den dag zeer belangryke besprekin gen plaats hadden, daar bepaalde teekenen er op wyzen dat men staat voor een groote Internationale werkstaking van havenarbei ders. In bepaalde kringen gelooft men zeer sterk, dat ook spoedig een staking te Rotter dam zal uitbreken. PARUS, 26 Juni (V-D.) Hoewel in het offi- cieele communiqué vrywel niets werd mede gedeeld over de zitting van den Ministerraad, meent de „ïntransigeant" toch ln staat te zyn, mede te deelen, dat onder andere de positie van de Regeering betreffende de in- terpellatie-Walther nopens de invryheidsstel- ling van Ricklin en Rosse het onderwerp der besprekingen' heeft uitgemaakt. De Minister raad zou besloten hebben, het indienen van de interpellatie-Walther opnieuw te beant woorden met het stellen van de kwestie van vertrouwen. Op geiyke wyze zal gehandeld worden ten aanzien van een interpellatie be treffende de vryiating van de communisten. Poincaré zou verder zyn collega's hebben me degedeeld, dat hy geenerlei politieke beteeke- nls toekent aan het feit, dat de Kamer het wetsontwerp op de stabilisatie heeft goedge keurd. Daarentegen hecht hy buitengewoon politiek gewicht aan de kwestie van vertrou wen. Vrydag as. zal de Kamer zich hierover tot slot van haar werkzaamheden van dien dag uitspreken. Volgens nieuwe berichten zullen de radi caal-socialisten de inwilliging eischen van een aantal van hun eischen. Poincaré zal hen echter zeer waarschyniyk ln de Elzasser kwes tie van het vereenigingsrecht voor de amb tenaren weinig of niet tegemoet komen. Niet tegenstaande dat, schynt het toch vast te staan, dat het meerendeel van de radicaal- socialisten voor hem zal stemmen. LORD CUSHENDUN TE GENEVE LONDEN, 26 Juni (VJD. Lord Oushendun en de Britsche delegatie zyn heden te Ge neve gearriveerd ter deelneming aan de by- eenkomst van de commissie voor veiligheid en arbitrage, welke morgen wordt geopend. 13-1. DE KABINETSFORMATIE IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 26 Juni <VX>.) De onderhan delingen betreffende de kabinetsformatie duurden tot laat ln den avond. Een defini tieve beslissing werd nog niet genomen. In den loop van den middag heeft de afge vaardigde Miiller-Franken enkele minister- candidaten van het Centrum, n.l. de afge vaardigden Dr. Braun, von Guérard en Dr. Wlrth ontvangen, wien hy zekere portefeuil les aanbood. Dr Braun zou de portefeuille van Arbeid krygen, von Guérard krygt de Bezette Gebieden en Dr. Wirth Verkeer. De definitieve beslissing zal door de Cen trumfractie tegen zeven uur genomen worden. Te zes uur heeft de fractie evenwel de be raadslagingen afgebroken. Aan MUller-Franken werd mededeeling ge daan, dat de Centrum-fractie aan den eisch biyft vasthouden, dat Dr. Wirth vice-kanse- lier moet worden. De sociaal-democratische fractie kwam hedenavond byeen ter bespreking van de be reikte resultaten. Een formeel besluit werd nog niet genomen; morgen zal met het Cen trum worden geconfereerd en waarschyniyk zullen dan wel punten van overeenstemming worden gevonden. DE GEBEURTENISSEN IN JOEGO-SLAVIE. BELGRADO, 27 Juni (V.D.) De Koning heeft heden Prebitsjewitsj in audiëntie ont vangen; vervolgens begaf de premier zich naar de plenaire zitting van de Unie der Boeren-Democraten teneinde verslag uit te brengen. Hy schynt zynerzyds'de toezegging ié hebben gedaan, dat de coalitie der Boeren- Democraten alles zal doen teneinde den kri tieken toestand van het land niet te verscher pen. De oppositie biyft evenwel ontbinding van de Skoeptsjina, nieuwe verkiezingen en grondwetswyziging eischen. MOHAMMED PASJA MOHAMMED KABINETSFORMATEUR KAïRO, 26 Juni. V. D. In tegenstelling met vroegere berichten, heeft Koning Foead Mohammed Pasja Mohammed belast mei de vorming van een nieuw ministerie. Ismaïl Sidky Pasja zal ln dit ministerie de por tefeuille van binnenlandsche zaken krygen. PARLEMENTAIRE ZEDEN IN BELGRADO CHINA EN DE VEREENIGDE STATEN LONDEN, 26 Juni. V.D. De Ameri kaansche consul-generaal te Nanking, heeft aan den Chineeschen minister van buiten- landsche zaken aldaar verklaard, dat de Vereenlgde Stalen de Regeering te Nanking spoedig zullen erkennen en binnenkort on derhandelingen zullen openen ter revisie van de ongeiyke verdragen. OVRVAL OP EEN TREIN LONDEN, 26 Juni. V.D. Naar uit Tientsin gemeld wordt, hebben Zuid-Chi- neesche soldaten een overval gepleegd op een pantsertrein der Noordeiyken, waarby 50 man gevangen werden genomen. De ge vangenen werden geboeid naar Tientsin overgebracht; een tweede pantsertrein der Noordeiyken stelde een achtervolging in. Een der gevangenen, een sergeant, werd ter dood gebracht. DE TERREUR IN HET TANG-SJAN GEBIED LONDEN, 26 Juni. Uit Tientsin wordt gemeld, dat de geheele streek langs den spoorweg Peklng-Moekden, die grenst aan het kolengebied van Tang-Sjan, door de troepen van generaal Yen ls bezet, terwyi het gebied van Kwang-Sjan tot Moekden door troepen van generaal Feng ls bezet. Alleen tusschen Wan-Sjau en Tang-Sjan bevinden zich verstrooide ongedisciplineer de troepeneenheden van generaal Tsjang- Tsjoeng-Tsjang. Generaal Tsjang-Tsjoeng- Tsjang zelf is te Keeping, het centrum van het kolengebied. Het is zyn onderbevelheb ber Wang-Tsji, den beruchten commandant van de gendarmerie te Peking gedeelteiyk gelukt zyn eisch, dat de autoriteiten van Tang-Sjan en de myndirecties hem 100.000 Mexicaansche dollars moesten betalen door te voeren. Ook hebben deze autoriteiten 700 ton meel uitgeleverd aan de onbetaalde en uitgehongerde soldaten van Wang Tsji. Wang Tsjl heeft zyn dreigementen door gezet en de leden van de Chineesche Kamer van Koophandel gevangen gehouden totdat zyn wenschen werden vervuld. De troepen van 8jan hebben ongeveer 100 personen ge arresteerd. 50 man zyn reeds gefusileerd en 17 geëxecuteerd. „Zoo, zoo! HU wil vandaag interpelleeren!" Een postauto verongelukt Een doode, twaalf gewonden In de Saksische Schweiz is op den stellen straatweg van Hohnstein naar Porschdorf gistermiddag een groote postauto met volg- wagen tegen de balustrade aangereden, die bezweek, met het gevolg, dat de auto naar beneden stortte. De bestuurder werd gedood, twaalf passagiers werd gewond, sommigen zeer zwaar. Gelukkig waren ongeveer 60 passagiers van te voren uitgestapt om een eind te loo- pen; anders ware het ongeluk nog grooter geweest. De inzittenden waren leden van een schoenmakersbond, die een vergadering had den gehad ln Gtirlltz. zy hadden in twee postauto's een pleiziertochtje ondernomen. In Hohnstein waren de jongeren uitgestapt, alleen de ouderen waren in de wagens geble ven. Onderweg kwamen de' auto's een rytuig tegen, waarvan het paard schrok en midden op den weg sprong. De chauffeur van den voorste auto remde sterk, waarop de volgen de auto in botsihg kwam met den volgwa- gen van de eerste autobus. Pe tweede auto bus met volgwagen stortten in de diepte de volgwagen van de voorste autobus bleef op den rand van de helling hangen. Een slachtoffer van zijn plicht By het binnenryden van den sneltrein uit Weenen in het station van Radkersburg (Stiermarken) bemerkte, volgens de „Berl. Anz." een wisselwachter, dat, ofschoon het sein op veilig stond, de wissel verkeerd stond. Het gelukte den wisselwachter nog op het laatste oogenblik den wissel over te halen, zoodat de trein gered werd. Hy zelf echter werd op de plaats gedood. Knoeierijen met Dienstplicht In Oost-Galicië werden knoeieryen ont dekt, waardoor tallooze personen zich aan den militairen dienstplicht onttrokken. Meer dan dertig personen, waaronder een militaire en twee burgerartsen, werden gearresteerd. De diefstal op de „Leviathan" De postautorlteiten in de Ver. Staten biyven by hun meening dat de diefstal in de aangeteekende mail op de „Leviathan" gedu rende de reis over den Oceaan is geschied. zy hebben vernomen dat twee postzakken beroofd van hun inhoud te Beriyn zyn aan gekomen en zij beschouwen dit als een be wijs van de juistheid van hun inzicht. De inspecteurs der posteryen gelooven dat de in de telegrammen opgegeven waarde van het gestolene te hoog is. zy schatten haar niet hooger aan 10.000 pd. st. Uitgifte van 800.000 6 yt pCt. pandbrieven De Maatschappy voor Buitenlandsche Hy pothecair Kerkeiyk Crediet bericht, dat de DONDERDAG a8 JUNI HILVERSUM, xo6o M» 13.30—-2.00 Lunchmuziek door het Trio Verheii. 3.004.00 Uurtie voor de Zieken- en Weeshuizen o.J.v. Mevr. C Schaake—-Ver kozen. 6.007.1 5 Dtnerrauziek dooi het Tmo Rent meester. 7.15—7.45 Engelsche OlymDiadeles. 8.00 —-<3.00 Causerie over Muzikaal stijlgevoel", door Casper Höweier. Deze 'ezing wordt •yeïllustrcerd met sramo- foomnuziek. <3.05-*- 11.07 Gevarieerd concert door het Omroep-orkest o.l.v. Nico Treep. Han Beu kort en Wou ter Denys Syncopations en dan fantasieën od 2 vleugel: lohn Mac Duncan, Schotscb doad ilzakspeler. Daarna persber. HUIZEN. 340.9 M. Na f uur 1870 M. 'Uitsnutend NC RV-uitzendingen). 12.301.45 Concert. Mevr. t. v. Heiomav. Nieuwenhoven, sopraan. W. F. Bremen piano. 5.307.00 Concert. Mei. A. Stijger sopraan, Mej. C. Möllenkamp, alt. S. F. Visser, orgel. 7.30 8.00 Causerie door T. Go-ter Kzn. De fmantieeJe ver- ttoudme 'usscheh Rijk en de gemeenten. 8.00 Concert. De Christel. Zangver. .Jehaleel", Dir. W.v. Laar. Mevi. F. LinnekampRoeske. viool. W. v. Laar orgel en bege). torgert Toespraak van I. A. Foeked;'k Licht en scha clen afbcic* onder de lijders aan vallende ziekten, DAVENTRY, 1600 M. - to.?'! Kerkdienst. - n.ft Gramofoonmuziex. 12.20 Het A. Prcwn's kwintet. 1.20 -—2.20 Gramotoonmuziek. (Russchen d.20-— *.?r en 7.05—7.2c uitslagen 'enniswedstrrder Wimbledon) 2.50 Lezing. 3.20 Vesret in de Westminster Abbey. 4.05 Lezing Farm Poultry. 4.20 Concert-orgeF be pehng. 4.50 Dansmuziek. 5.35 Kinderuurtie. 6.20 Landbouwber. 6.do Het Gershom Parkingtor Kwintet. 6.5b Nieuwsber 7.0^ Het Gershom Parkington Kwintet. .20 Leztnp New noyels. 7.35 Moderne Encelsche 'iederen van R. Cudter. 7.45 Lezing Nature's reaction to man, 8.0s Kameitnuz- ziek. Megan Forster. sopraan. Het ..Fnglish Ensemble' (vtool, viola, ce'lo, piano). 9.20 N/euwsb. - 9.33 Leziny The way ot the world. 9.50 Nieuwsb. 9.55 Chariot's uurte. Vroo iike muziek en tang. ,10.5* 12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS' 1750 M. 12.50—^.1 Orkestconcert. Werken van Krcisler en Chabrier. 4.055.05 Orkestconcert. 8.50—11.20 Okestcon- cert. „Jean lc Veinard" dram, scène. LANGENBERG, 469 M. 1.25-—2.50 Orkestconcer 4.505.30 Gesproken novellen. 6.207.15 Or kestconcert. „Van Vrouwenliefde" (alt piano). 8.35— 9*10 Het Werag-ofkest er Tostim, bariton. 9.30 „TRaumulus", tragi-comedie in acten van Holz en J®r|chke. 11.2012.20 Dansmuziek. al 1250 Ia*ao4*20 Lezingen. 5.20—6.20 Orkestconcert. -L- 6.20—xo.to Lezingen. 10.50—12.50 Dansmuziek. HAMBURG, 395 M. 5.20 Orkestconcert. ê.qc Popu lair concert. 8.20 Vocaal concert. Het zangkoor ,£e- aerfreunde", o.l.v. Max Laudan. Daarn* tot 11.2c Dans muziek. BRUSSEL. 509 M. 5.20 Orgelconcert. 5.50 Orkest concert. - 6.507.50 Trioconcert (piano, viooi, cello). 8.35 Gramofoonmuziek. 9.50xo.35 Concert i. h. Casino, Spa. inschryving op 800.000 nominaal harer 6K PCt. pandbrieven ser. A in stukken 1000, 500 en 100 tot den koers van 97 pCt. van heden af is opengesteld. Het zegelrecht op de toewyzingsnota komt ten laste der inschryvers. De betaling der toegewezen pandbrieven moet plaats hebben op Donderdag 5 Juli a.s. ten kantore van de Twentsche Bank te Amsterdam. Bij de stor ting moet de loopende rente vanaf 1 Juli worden bijbetaald. De officieele noteering dezer serie pand brieven ter beurze van Amsterdam wordt aangevraagd. Aan het desbetreffende prospectus ont- leenen wy het volgende: De Bank stelt zich ten doel: het verstrek ken van geldleeningen onder eerste hypothe cair verband op goudbasis aan kerken en kerkeiyke instellingen in het buitenland en het uitgeven van pandbrieven. Als arbeidsveld komt vooreerst Duitsch land in aanmerking. Kerkgebouwen worden als onderpand niet aangenomen. Het kapitaal der vennootschap bedraagt 1 millioen gulden, waarvan aanvankeiyk 250.000 by diverse aandeelhouders zyn ge plaatst met 20 pet. storting. De gegoedheid der verschillende aandeelhouders ls, in ver band met het totale obligo ad 200.000, voor ieders deelname als voldoende vastge steld. Onderhandelingen over het plaatsen van nog 250 aandeelen hoofdzakeiyk in het bui tenland zynin een gevorderd stadium; op voldoende zekerheid voor het op de aandee len rustende obligo zal bij de uitgifte worden toegezien. De winstverdeeling is als volgt: Uit het batig saldo der winst- en verliesrekening zal in de eerste plaats op de gewone aandeelen zoo mogelyk 6 pet. worden uitgekeerd over het gestorte kapitaal. De aigemeene vergade ring van aandeelhouders, op voordracht van den raad van commissarissen, is bevoegd het overbiyvende of een gedeelte daarvan te be stemmen voor extra reserve en of zoodanig ander doel in het belang der vennootschap als zy zullen bepalen. Hetgeen daarna over- biyft is overwinst en wordt verdeeld als volgt: 15 pet. aan het gewone reservefonds; 10 pet. aan den raad van beheer boven en behalve het voor ieder hunner conform art. 8 vastgestelde salaris; 15 pet. voor den raad van commissarissen. Hetgeen daarna over- biyft, komt aan gewone aandeelhouders ten goede, met dien verstande, dat indien in eenig jaar meer dan 15 pet. van het gestort kapitaal aan rente en dividend kan worden uitgekeerd, van het meerdere de helft komt aan pandbriefhouders en de wederhelft aan aandeelhouders, tenzy de aigemeene verga dering dit bedrag geheel of gedeelteiyk mocht willen bestemmen voor overschryving op nieuwe rekening of eenig ander doel in het belang der vennootschap, door haar te bepalen. Zoodra de reserve 50 pet. van het verplicht gestort kapitaal bedraagt, zal het percentage, bestemd voor het reservefonds, aan aandeelhouders ten goede komen. Telkens op 1 Juli en aanvangende op 1 Juli 1930 zullen minstens 16.000 aan pandbrie ven jaariyks pari worden afgelost, hetzij door uitloting, hetzy door inkoop. Het restan» dezer serie is aflosbaar uiteriyk 1 Juli 19«8. Het recht wordt voorbehouden het toUws bedrag der uitstaande pandbrieven dezer serie te allen tyde geheel af te lossen of de jaariyksche aflossingen te versterken, echter niet vóór 1 Juli 1930, en alleen dan, wan neer de middelen daartoe uit afgeloste hy potheken zyn verkregen. Van de zyde der Bank zyn nog onder handelingen gaande over verdere plaatsing van grootere posten pandbrieven te Londen en New-York. 38. Vervolgens zal ik haar in Italië of Duitschland, of onvejichillïg waar, gaan opzoeken, om ons huwelijk te voltrekken en danja, dan zullen wy tezamen den schuldige trachten te ontdekken. Het zou onverantwoordelenk zyn. haar nog lan ger bloot te stellen aan de afschuwelijke aanslagen van zulk een monster. Wat zou Henri de Montgardec wel gezegd hebben, als ook het vinden van een slang in Céci- le's vertrek hem bekend geweest wasl Me vrouw de Kéralain en Cécile waren echter overeengekomen op dit punt een volstrekt stilzwygen te bewaren. Cécile hield zich namelijk vast overtuigd, dat Bertrand eindelijk alle voorzichtigheid uit het oog zou verliezen, en elk oogenblik verwachtte zy, dat de een of andere nieuwe aanslag hem voor goed in het verderf zou storten, door haar in staat te stellen, hem van ayn misdadig opzet te overtuigen. Mevrouw de Kéralain van haar kant maakte het voornemen met de meeste nauwgezetheid mer de veiligheid van jaar kind te waken. Op het oogenblik, dat Bertrand weer op 't kasteel terugkeerde, kwam ook Henri de Moritgardec met het doel, Cécile uit te noodlgen met hem in den omtrek een rit te paard te doen. Het weder was overheer lijk, hoewel het wel wat koud was. Het bosch bood tot zulk een uitstapje een prachtige gelegenheid. Sommige paden voerden naar zee, en boden een prachtig schouwspel, wer andere kwamen uit op een verhevenheid, die ongeveer honderd voet boven de oppervlakte van het water was gelegen. Op deze plaats waren geen boomen geplant, terwyi de oever df ax »tell naar beneden daalde, tengevolge van ver schillende instortingen van het terrein. De kust vormde daar ongeveer "n halven cirkel, terwyi van alle kanten rotsen het water uitstaken. Niettegenstaande de schoone natuurtafe- relenreelen, welke deze plek aanbood, werd zy maar zelden bezocht, daar wegens de vele verschuivingen van het terrein, die daar plaats hadden, en van de instortingen, waardoor dikwyis diepe kuilen ontstonden, deze plaats als gevaariyk bekend stond. Toch waren de paden, die door uitkwa men, bijzonder geschikt voor een wandel rit, en zoo men zich maar niet verder waagde dan de boomen, kon men zonder het minste gevaar een heeriyk vergezicht hebben. Henri de Montgardec had zich voorge steld dien dag met Cécile daarheen te gaan, want aar zou hy tenminste gelegenheid hebben haar alleen te kunnen spreken, zonder door de tegenwoordigheid van an deren te worden gehinderd. Het was al tameiyk lang geleden, dat Cécile zich in het paardryden had ge oefend, en zoo zy niet door zulke ernstige zorgen was gekweld geworden, zou dit ze ker een groot gemis voor haar zyn ge weest. Zy werd dan ook door het voor stel van Hemd de Montgardec aangenaam verrast, maar eerst wilde zy hare moeder daarover raadplegen. Dit uitstapje zal u goed doen, beste Cécile, zei mevrouw de Kéralain. Gy moet myn eigen paard beryden, dat erg mak echter beloven, voorzichtig te zyn. Ik ben van myn jeugd af gewoon geweest te paard te ryden en ben niet in het minste bevreesd. Toen Cécile deze woorden sprak, dacht Henri de Montgardec onwillekeurig aan zyn gevaarlijk uitstapje, wkaraan hy zyn leven had te danken gehad. Mag ik dan het genoegen hebben u morgen om een uur te komen afhalen? vroeg de jonkman aan Cécile. Zeer gaarne, als mevrouw de Kéra lain het goed vindt. Ik heb er niets tegen. Dan biyft het afgesproken. Tot mor gen! Den volgenden morgen liep Bertrand van Maloy den stal binnen en zag juist, dat de palfenler bezig was het paard van mevrouw de Kéralain te zadelen. Rydt mevrouw vandaag uit? vroeg hij Neen, antwoordde de palfenler, juf frouw Cécile gaat uit. Geheel alleen? Neen, met den graaf de Montgardec. Kan zy dan paardryden? Het schynt van ja. Ik heb niet veel vertrouwen ln haar bedrevenheid op dit punt, en in de plaats van mevrouw Kéralain zou ik haar mijn paard niet toevertrouwen. Ninette is nogal mak, er Is geen ge vaar. Ninette is wel mak, maar toch ook nog al vurig, en iemand, die er niet aan gewend is, zou dit wel eens slecht kun nen bekomen. Precies om een uur kwam Henri de Montgardec aanrijden op een prachtig paard, dat hy byzonder sierlijk bereed. Hy maakte te paard een byzonder goed fi guur en toonde zich een onberispeiyk rui ter. Toch kostte het hem moeite het prach tige dier te bedwingen, dat by de wed rennen meer dan een prijs had gewonnen, en op dat oogenblik een grooten lust scheen te hebben in gestrekten draf heen te snellen. Juist op het oogenblik, dat hy was af gestegen, en de teugels aan een bediende in de hand gaf, vertoonde Cécile zich aan den ingang van het kasteel. Voor dat hy nog den tyd had haar tegemoet te gaan, snelde zy toe om het prachtige dier te bewonderen. Bob Roy zou er trotsch op zijn, juf frouw Cécile, door u te worden bereden. Zoudt u het goedvinden? i Natuuriyk, al wilt u op siaanden voet Men zal hem uw zadel aan doen. Neen, dan lie-, er een volgenden keer, omdat Ninette nu al gezadeld is. Waar biyft Ninette toch? Daar is ze al! antwoordde Henri, terwyi het sieriyke paard aan de hand van een palfenier naderde. Ik vraag u verschooning. juffrouw, dat ik u zoo lang heb laten wachten, zei de palfenier. Mynheer Bertrand wilde uitryden en ik moest zyn rytuig eerst in spannen. Het is niet erg! antwoordde Cécile terwyi zy met een vluggen sprong in den zadel zat, zonder de hulp van Henri, die haar de hand toestak te gebruiken. Ter- wyi de palfenier de stygbeugels in orde bracht, was cok Henri weer te paard ge stegen, en toen reden beide jongelieden met gelijkmatigen tred vooruit. Vol van treurige gewaarwordingen zag mevrouw de Kéralain hen achterna, terwyi zy dacht: Wat een lief paar! Men zou zeggen, dat belden voor elkaar zyn geschapen! En toch is beider levenslot door een afgrond gescheiden. Zou het nog ooit mogelyk zyn, dien afgrond te overbruggen? Het was zwak van my, dat ik Genoveva (zy had den waren naam van haar kind byna vergeten!) heb toegestaan, al te vertrou- weiyk met Henri te wordenIk had ongeiyk, ik had Henri eerst de volle waar heid moeten mededeelenMorgen zal hy alles wetenArm ktnd! Yvonne verborg haar gelaat in hare handen en weende langen tyd.t O God, zuchtte zy. Wanneer zult gy medeiyden hebben met myn lot? De eer waarde hier Leclerc komt maar niet te rug. Beppo laat niets van zich hooren, en dageiyks wordt myn dierbaar kind door doodsgevaren bedreigd. Ik voel dat myn krachten worden uitgeput. Maar wat valt er te doen? Zullen myn verwachtingen, die onophoudeiyk ontvluchten, dan nooit worden verwezenlijkt? Zullen huichelary, leugen én misdaad dan alryd trtomfeeren? Uwe oneindige rechtvaardigheid, o God, zal dat niet gedoogen, dat gevoel ik. Maar ik bid U, o God, mij de kracht en moed te geven, het uur af te wachten, dat GU bestemd hebt, het recht te doen overwin nen en de misdaad te straffen. Terwyi mevrouw de Kéralain zich aan hare sombere gedachten overgaf, reden Ce cile en Henri onder de hooge boomen, die door de herfststormen van hunne bladeren waren beroofd. zy gevoelden zich zoo gelukkig, dat zy eindelyk elkaar alleen konden spreken, maar toch waren zy niet vrooiyk gestemd wegens de bekentenissen, die zy elkaar hadden te doen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6