Binnenlandsch Nieuws Rechtszaken TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 27 JUNI 1928 BLADZIJDE 3 De reis van H. M. de Koningin en Prinses Juliana naar Noorwegen Ex-keizer Wilhelm te Soestdyk De Belgische en Nederlandsche ministers van Koloniën te Parijs Wat de centrale commissie voor de filmkeuring deed Handel in verdoovende middelen Ned. Heide Maatschappij GEMENGD NIEUWS Tragisch Een mooi stuk zeemanswerk Door een neerstortende kroonlijst getroffen Boefjes Het retourkaartje Mvr. Vening Meinesz-den Texf Gemeentelijke bouwtechnische hoofdambtenaren Arme kleine In een klok geraakt Door een stuk gietijzer getroffen Van den wagen geslingerd Een botsing RADIONIEUWS Het Radio-wetje LUCHTVERKEER Thea Rasche De „Vriendschap" Het grootste vliegtuig ter wereld Mislukt SOCIAAL LEVEN Een rust- en vacantiehuis DE BEHANDELING VAN DE STRAFZAAK DER VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK De achtste dag De verduistering van f 150.000 ten nadeele van de Incassobank te Rotterdam De plundering van een leegstaande villa te Oisterwijk Dood door schuld Het einde van het Bossche Carnaval Een verijdelde inbraak De verduistering van f 15.000 ten nadeele van de H.T.M. De sigaretten-automaat Men seint uit Ablsko d.d. 26 dezer: HM. Koningin Wilh^lmina en Prinses Juliana vertrokken naar Noorwegen, na een verblijf gedurende een week te Abisko. Ba-keizer wilhelm en zijn gemalin hebben gisterenmiddag een bezoek gebracht aan H.M. de Koningin-Moeder ten paleisje Soest- dijk. Minister Koningsberger benoemd tot groot-officier in het Legioen van Eer Havas meldt uit Parijs: De Union Colonials Pran?aise heeft giste ren een maaltijd gegeven ter eere van de ministers van Koloniën van België en Ne derland. de heeren Jaspar en Koningsberger, die vergezeld waren van bekende landge- nooten. Het banket werd voorgezeten door president Doumergue. Een aantal Pransche ministers en leidende koloniale politici uit verschillende landen zaten mede aan. Het woord voerden de gewezen Pransche minis ter-president van de Union Coloniale, de heer Penter, de minister van koloniën Ber- thou en de heeren Jaspar en Koningsber ger. President Doumergue bracht een toast uit op den koning der Belgen en Koningin Wilhelmlna. Onder de Nederlandsche autoriteiten, die bi} het gastmaal aanzaten, werden genoemd de oud-gouvemeur-generaal Fock, prof. Treub, de heer Swart, president van de Ver- eenlglng voor rubbercultuur in Ned.-Indlë en de heer Putman Cramer. Gisterenmiddag heeft de heer de Mareilly aan minister Koningsberger de onderschei dingsteekenen van groot-officier in het Le gioen van Eer overhandigd. In de week van 18 tot en met 23 Juni wer den door de Centrale Commissie voor de Filmkeuring gekeurd 39 films, legte 25443 M. Aangebracht werden 5 coupures in scènes en titellijsten. Toegelaten A (voor alle leeftijden) Jour nals, actualiteiten, sport, Industrie, reclame, landen en steden ed. 29 films, lengte 7185 M., kleine films (14 2 acten) 2 films, lengte 922 M., hoofdnummers (groote films) 3 films, lengte 4390 M. Toegelaten B (boven 14 jaar), hoofdnum mers (groote films) 3 films, lengte 5834 M. Toegelaten C (boven 18 jaar) hoofdnum mers (groote films) 8 fllma, lengte 7112 M. Reclame gekeurd: 36 „litho's," niet toege laten 2 stuks. 313 „photo's," niet toegelaten 4 stuks. Een aantal Weensche kooplieden, alsmede twee expediteurs hebben zich Zaterdag voor de rechtbank te Weenen te verantwoorden gehad wegens den verboden handel in ver doovende middelen, meldt „de Tel." Tegen hen was aangifte gedaan door den hoofd commissaris van politie te Rotterdam, Sirks, in verband met de affaire van de Chemische fabriek Naarden te Bussum. Genoemde fa briek zou te Weenen relaties onderhouden hebben met de beklaagden. Alle beklaagden moesten echter worden vrijgesproken, daar de bepalingen van de OostenrtJksche wet be treffende den handel in verdoovende midde len, zooals in het vonnis wordt uiteengezet, verouderd zijn en niet op de beklaagden kunnen worden toegepast. Gisteren zijn de eigenlijke jubileum-excur sies der Ned. Helde Mij. begonnen. Te ruim 8 uur vertrokken de circa 160 deelnemer* van Arnhem naar Tilburg, waar een aantal autobussen gereed stond om hen naar de reinlgingsvelden aan de Zandley te brengen. Na deze bezichtiging volgde te ruim twaalf uur een gemeenschappelijke lunch in den burgerschouwburg, waaraan, behalve de wet houder de heer De Mortel, aanzat de Com missaris der Koningin in Noord-Brabant, de heer Van Voorst tot Voorst, die de maat schappij In «enige hartelijke woorden hul digde. In den middag vertrok het gezelschap per autobus van Esbeek ter bezichtiging van het landgoed „De Tutrecht." In den namiddag ging het gezelschap naar het landgoed „De Utrecht" onder Hilvaren- beek. Dit landgoed ligt onder de gemeenten Hll- varenbeek, Lage Meerde, Dtessen en de Bel gische gemeente Arendonck. Het is ruim 3000 H.A. en wordt beheerd door de Heide maatschappij. Het grootste deel ervan be hoort toe aan de levensverzekerlngsmaat schappij „Utrecht" te Utrecht. Over dit landgoed werd een wandeling gemaakt, die met het oog op den beschik baren tijd zeer beperkt moeet worden. Een thé aangeboden door de „Utrecht" besloot de excursie. In verband met het jubileum van de Ned. Heide MD. en ten besluite der feeetweek geeft minister Kan Vrijdag a jl te negen uur een ontvangst in de Ridderzaal te 's-Oravenhage. waarvoor ongeveer 140 per sonen worden genoodlgd. De voorzitter der vereeniging, ir. Dumont directeur van Openbare Werken te Haar lem, dankte voor de vriendelijke ontvangst en waardeerende woorden. De huishoudelijke vergadering is ten raad- huize gehouden. De heer Hornix, directeur van Openbare Werken te Heerlen, hield een voordracht over het verleden en heden van Heerlen, en hield enkele beschouwingen over de verdere ontwikkeling van Heerlen. Onder leiding van den directeur van Open bare Werken werd verder een rondrit ge maakt door de gemeente, waarbij enkele belangrijke gebouwen enz. werden bezocht, o.m. het nieuwe slachthuis. Den volgenden dag was de Vereeniging de gast van het gemeentebestuur van Aken, waar onder technische leiding het Raadhuis bezichtigd werd, evenals de Munsterkerk met de Domschatten. De excursie werd met een bezoek aan een moderne school be sloten. Op 8 Juni JJ. geraakte de 45-jarige mijn werker A. F, uit Heerlerheide in Staats mijn Hendrik onder een omvallenden kolen wagen. Met schedelverwondingen werd hij in het St. Joseph-ziekenhuis te Heerlen opge nomen, waar hij gisteren is overleden. Hij laat een vrouw met 10 kinderen achter. Woensdag 23 Mei j.l. arriveerde, naar de Indische bladen melden, in het marinebassin te Soerabaja de zee-sleepboot „Gele Zee" van den Internationalen Zeesleepdienst Smit te Rotterdam met het 3500 tong groote dok voor het Marine Etablissement. Kapitein J. Klinge, die de reis met den sleep van Neder land maakte in 84 dagen, heeft naar eigen zeggen een goede reis genad. Men was te Soerabaja van meening dat het dok door twee sleepbooten van Nederland uit zou overgebracht worden, doch de „Pool- zee," de tweede sleepboot, die mede uitge varen is, keerde reeds voor de Straat van Gibraltar terug, toen het „zware eindje" de golf van Biscaye en de Fortugeesche kust veilig gepasseerd waren. De reis is verder zeer voorspoedig ver- loopen. Als stuurman vaart met kapitein Klinge W. Weltevreden en als marconist G. J. Aal- bregts. „En die heeft haast nog meer werk gehad met het opvangen van gelukwensch- en goede-reis-telegrammen van schepen, die we passeerden, dan met dienst-telegrammen," vertelde kapitein Klinge. Waarschijnlijk zou de terugreis den 4den Juni aanvangen en als alles goed loopt kan de „Gele Zee" in 45 dagen weer thuis zijn. De kapitein heeft order gekregen om 480 ton kolen in te nemen en maar flink door te stoomen. De bemanning bestaat behalve uit de reeds genoemden nog uit 13 man. Gisteren is te Venlo de 21-jarige arbeider J. Orval, die naar zijn werk ging, aan de Vleeschstraat door een neerstortende kroon lijst van een perceel, dat men bezig was af te breken, getroffen. De man werd met zware hersenschudding, een gebroken been en ver moedelijk inwendige kneuzingen naar het gasthuis „St. Jozef" overgebracht. Zijn toe stand is bedenkelijk. Te Brunssum zijn twee jongens aangehou den, resp. elf en negen jaar oud. zy hadden inbraken gepleegd in de school met den bü- bel en In de parochiale jongensschool te Brunssum, benevens in de openbare lagere school te Treebeek. Verschillende kleinig heden werden medegenoipen. Hollywood Opname van een „rcuzy"-werk. Hoofdscène. De koning (Jannings) staat op de tinnen van zyn majesteitelük paleis. Beneden tiert het opgewonden gepeupel, loopt storm tegen de paleispoorten en werpt brandende teer- kr&nsen. O! Mijn volk! roept de vorst met een grooUch gebaar, neemt myn geld dan, al myne sieraden, mijn heele rijke gebied, doch laat m« tenminste myn arme Griffith. En goud werpt hy tusschen de menigte, totdat al zijn zakken leeg zijn. Zijn gouden kroon, die zyn hoofd siert, smijt hü omlaag; schudt de banknoten uit de plooien zijns purperen mantels. Neemt neemt 41 myn goed. En hü werpt. Hu werpt. En eindeiyk dan, haalt hy zyn portemonnaie uit zijn zak en werpt hem met een smarteiyk gebaar tus schen de menigte. Neemt!halt afbiyven, brult hy plotseling, daar hy ook regisseur van de film was. Het volk, de figuranten wyken terug. De vorst klautert van de tinnen van zyn paleis naar beneden en begint yverig met zyn handen in het zand te wroeten. Wat heb je nou, Jannings? roept Grif fith van boven. --Bewaar mei roep J&nning* terug, in de opwinding heb ik myn retourkaartja mee naar beneden gegooid. Op het familie-landgoed „Den Heiligen berg" te Leusden by Amersfoort is overleden, 76 Jaar oud, mevrouw Cornelia Anna Cla- sina Vening Meinesz, weduwe van Amster dams burgemeester mr. Sjoerd Anne Vening Meinesz en dochter van den burgemeester Den Tex. Te Heerlen is de algemeene vergadering van de Vereeniging van Gemeentelijke Bouw technische Hoofdambtenaren gehouden. De deelnemers werden ten raadhuize ont vangen door het Gemeentebestuur. Burge meester Van Grunsven heette de heeren har- teljjk welkom en sprak zeer waardeerende woorden over de rol, die door de bouwtech nische hoofdambtenaren in de gemeente wordt vervuld. Een wilde jacht Gisterenmiddag omstreeks half vier werd het centrum van 's-Gravenhage in rep en roer gebracht oor een wilde jacht op een 30-jarig persoon, die in het kantoor van den kruidenierswinkel van de Haan en Schuld, Vlamingstraat 13, een geldkistje had gestolen. Naast dien winkel Is een smalle gang, van waar een loket uitkomt in het kantoor. Door dit Jolcet hebben steeds de afrekeningen plaats met de schippers enz., die van grossiers de goederen brengen en het geldkistje werd nogal eens gezet op een plankje voor het loket. De dief scheen van deze omstandigheid goed op de hoogte te zyn. Een kantoorjuffrouw, die pulst voor een lessenaar zat, zag. dat een man het loket opende en er met het geldkistje, waarin nUW een goede honderd gulden zat, vandoor ging. Door den winkel rende zü den dief na, die haar echter te vlug af was en met het kistje onder zijn jas verborgen de Vlaming straat doorrende. Daar had de agent in burger Jansen, die met verlof was en liep te wandelen, den dief ontdekt en direct herkend als een goe den bekende van de politie. Hü trachtte van dezen en gene een fiets te leenen om een achtervolging te beginnen, doch dat lukte niet. J., vergezeld van een tweetal juffrouwen zette het dus op een loopen, De betrapte gooide toen, zich in het nauw ge bracht ziende, het geldkistje weg, rende dwars door een garage op den hoek van de Groote Marktstraat, de Achter Raamstraat in, achtervolgd door een groote menigte. Daar was het gauw met zijn vrijheid ge daan, Eenige agenten, die intusschen in het bezit van een fiets waren gekomen, heb ben den dief aan het eind van de Achter Raamstraat gepakt en geboeid naar het bureau prinsestraat gebracht. De aange houdene is een zekere L. Zooals gezegd, heeft hü meer op zün kerfstok. Een drie-jarig meisje is gisteren te 's- Gravenhage in een woning in de Vermeer straat in een tobbe met kokend water ge vallen. De kleine bekwam zeer ernstige brandwonden aan het onderlichaam en bei de beenen en is door den Geneeskundigen Dienst naar het gemeente ziekenhuis ver voerd. De toestand van het kind is naar omstandigheden redelük. In de Waal voor Nijmegen is de 19-jarige v. W. die aan het zwemmen was nabü het Oude Vos Krayenhof in een draaikolk ge raakt en verdronken. Gisteren werden in de haardenfabriek der fa. Geers en Zn. te Bergen op Zoom, de werklieden v. G. en H. getroffen door een zwaar stuk gietyzer, hetwelk door nog on bekende oorzaak uit een transportbak viel, waarmee de gietstukken van de eene naar de andere verdieping de* fabriek langs trans portband worden vervoerd. Vooral v. G. vas er erg aan toe, doordat hü juist op het hoofd was getroffen, waardoor ernstige won den waren veroorzaakt. In zorgwekkenden toestand is hü naar het gasthuis overge bracht. De toestand van H. was minder ernstig, zoodat deze na geneeskundige hu.p naar zün woning kon worden vervoerd. Toen gisteravond de 58-jarige sleeper W. Veenhof te Zeist mat een bespanning den Oud-Arnhemschenweg Inreed schrok zün paard en sloeg op hol. Veenhof viel van den wagen en werd dood opgenomen. Brie personen gewond Te Arnhem reed gisteravond op den Utrechtschen weg bü het gemeente museum een motorrijder met een duopassagier tegen een wielrijdster. Alle drie vleien en ze be kwamen ernstige wonden aan het hoofd, de wielrijdster nog een fractuur van de kaak. zy werden per autobrancard naar het zie kenhuis gebracht. Krachtens Kon. besluit is de wet van 12 Mei jl. houdende wüziging van de Tele graaf- en Telefoonwet 1904 in werking ge treden met ingang van 26 dezer. Naar gemeld wordt, is Thea Rasche in den nacht van Maandag op Dinsdag te Gaand- mere (Canada) aangekomen. Haar vliegtuig is reeds eerder daar aangekomen met haar piloot Könmann aan boord. De aviatrice zal binnen weinig dagen ver trekken naar Harbour Grace (New Found- land) om van daaruit, wanneer het weer gunstig is, haar Oceaanvlucht te beginnen. Het vliegtuig „Vriendschap," waarmee de Amerikaansche Miss Earhart over den Oce aan is gevlogen is met zyn bemanning uit Londen te Le Bourget aangekomen. Miss Earhart en haar metgezellen schreven hun namen in het Gouden Boek van de stad Parüs. H. N. meldt uit Londen: Het grootste vliegtuig ter wereld zal naar verwacht wordt, morgen boven Londen vliegen. Het is de En- gelsche eendekker Inflexible, die 14 ton weegt en voorzien is van 3 Rolls Royce Condor- motorén, welke totaal 2100 P.K. ontwikkelen. Het vliegtuig is 75 voet lang en heeft een vleugelspanning van 150 voet, wat ongeveer 5 maal zooveel is dan de spanning van een gemiddeld gevechtsvliegtuig met een zit plaats. Het vliegtuig is uit metaal vervaar digd en de 2 wielen, die den eenigen steun op den grond vormen, zyn ruim 7 voet hoog, Een poging voor de vlucht België—Congo Gisteren zyn de vliegers Thieffry en Quer- sin van het vliegterrein te Deurne bü Ant werpen opgestegen, om in vier etappen de Congo te bereiken, waar juist het Belgisch vorstenpaar is aangekomen. De eerste etappe zou tot Barcelona worden gevlogen, doch reeds na 230 kilometer werden de vliegers te Mourmelons, naby Chalons sur Mame, verplicht te landen. De vlucht werd geheim gehouden. Te Putten op de Veluwe is gisterenmiddag in tegenwoordigheid van tal van genoodigden het Rust- en Vacantiehuis van het Christe- lük Nationaal Vakverbond geopend. De ope ningsrede werd uitgesproken door den voor zitter, den heer Kruithof, terwül de offi, cieele opening geschiedde door den minister van Arbeid, dr. J. R. Slotemaker de Bruine. Zooals wy reeds meldden, was de achtste dag van de zitting der Vierde Kamer van de Amsterdamsche rechtbank, wederom ge- wüd aan het verhoor van de verdachten, waarvan het eerst gehoord werd verd. Möh- ring. Bij diens verhoor wees het O.M. Mr. Rei- lingh er op, dat tegen Liebermann ernstig en bü herhaling door den hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage was gewaar schuwd en dat hy ernstig verdacht werd van verduistering. Bovendien werd aan Lie bermann als directeur van de Gooische Hy potheekbank een salaris van f 12.000 uitbe taald, terwyi die bank slechts f 1220 per jaar bruto kon maken. Pres.: Wat was voor u de reden om 2% millioen activa van de Veendammer weg te geven aan de Discontobank? Verd.: In de eer:Le plaats, omdat de Discontobankhoudster was v. d. aandeelen; in de tweede plaats, omdat ik er Lieber mann er goed voor achtte, en bovendien, omdat er een borgtocht van 2millioen was gesloten. Verder maakte de president verdachte er opmerkzaam op, dat hü reeds op 15 Juni 1927 het contract onderteekende, dus vóór hü in het bestuur der Veendammer zat; dat hü, hoewel hü den borgtocht nooit had bezeten, toch is voortgegaan groote waar den aan de Veendammer te onttrekken en dat dit ook niet te verdedigen was met het contract-Schim van der Loeff. Na de pauze werd het verhoor van ver dachte Möhring nog voortgezet, Deze verklaarde o. m., dat hem aanvan- kelyk was gezegd, dat het oude bestuur der Veendammer de overdracht nog zou doen, maar dat later Lieberman en mr. Van Gigch hem zeiden, dat het goed was wanneer het nieuwe bestuur het deed. Aan het eind van het verhoor van dezen verdachte, merkte de President op: Het moet op u toch een geweldigen in druk hebben gemaakt, dat uit de Veendam mer, waarvan u pas directeur was gewor den, 2'A millioen gehaald moest worden. Als u het definitieve contract had gezien, had u dit echter niet behoeven te verwon deren, want daar stond de overdracht aan Woltman in vermeld. Daarna werd wederom gehoord getuige J. P. G. Kok, uit Haarlem. Op een vraag van den president, deelde getuige mee, dat Liebermann, Paardenkoo- per en Möhring hem hadden gezegd, dat zy geen bouwcredieten meer gaven, wyi dit te riskant was. Getuige heeft toen voor gesteld om royement voor de hypotheken te geven. Hierop werd ingegaan. Getuige bracht hypothecaire vorderingen in. Pres.: De gelden, die de Veendammer op de hypotheken verschafte, waren meer dan de 855.500. die u voorgaf? Get. Kok houdt een lange redeneering. Pres.: Als ik u wat vraag, moet u met ja of neen antwoorden en geen redeneeringen houden van een half uur. Dat begint mü te vervelen. Het totale bedrag, dat de Veen dammer op hypotheek verschafte, was veel meer dan f 855.500. Get. Kok: Eén millioen driehonderd duizend gulden. Pres.: Waarom kunt u dat niet direct zeggen? Nu verder niet meer van die rede neeringen! Vervolgens werd gehoord notaris G. O. Houtzager te Amsterdam. Hij is de man geweest, die in September 1927 van de „Veendammer" machtiging had om bü de transacties met Kok gelden aan Liebermann ter hand te stellen. Pres.; „Wie had u opdracht gegeven de gelden aan Liebermann te betalen? U be taalde al voor er een volmacht was." Get.: „Die volmacht is mü in Brussel verleend, in een conferentie, waarbij tegen woordig waren Liebermann, mr. Spaargaren en de heer Spanjersberg. My was gezegd, dat Liebermann de aandeelen van de „Veen dammer" had. Pres.: „Dus Liebermann had te beslis sen. waar de gelden van de „Veendam mer" moesten blijven, omdat hy de aan deelen had! Vond u het niet zonderling, mr. Houtzager, dat er een groote massa hypotheken van de „Veendammer" ver kocht werden en dat de gelden naar Lieber mann gingen?" Get.: „Ik kon me geen goede voorstelling van de zaak maken, omdat ik er vreemd tegenover stond." Pres.; „'t Is anders toch niet de gewone gang van zaken by een hypotheekbedrijf." Get. gaf hierna een uiteenzetting, waar op de zaak was tot stand gekomen, waaruit hij wilde concludeeren, dat hy geen vol doende gelegenheid heeft gehad om een en ander grondig te kunnen beoordeelen. Pres.: „Wie heeft u opdracht gegeven tot het opmaken van de onderhandsche acte?" Get.: „Beide partyen. Wat een daarvan betreft, heb ik gesproken met Liebermann, in tegenwoordigheid van Möhring." Pres.: „Vond u het voor de „Veendam mer" een voordeelige overeenkomst?" Get.: „Ook daar kon ik niet over oor- deelen." Pres.: „Is er over de borgtochten van Kok niet gesproken?" Get.: „Ik geloof het niet." Pres.: „U begreep wel dat het Kok's be doeling was om van de borgtochten af te komen." Get. gaf dit toe. Mr. Muller Mass is (tot get. mr. Houtza ger): „Kende u Liebermann goed?" Get,: „Ik had van Kok gehoord dat hü in België groote zaken deed." Mr. Reilingh: „Soms in Ostende?" (ge lach). Pres. (tot get.): „U hebt in elk geval ge weten, dat hypotheken, waar Kok borg voor was, verkocht werden voor 50 pet., terwül het u bekend was, dat Kok goed voor het geld was." Get. moest dit beamen. De volgende getuige was notaris H. J. Sluis te Den Haag, die even gehoord werd inzake de wijze van aflossen van verschil lende hypotheken. Hierna trad notaris E. Heimans te Amsterdam voro het hekje. Hy deelde o.m. mede, acte te hebben verleend voor de Beleggingsmaatschappü „Noord- Holland". Op 20 September 1927 had get. voor deze maatschappij in liquidatie, die toen vertegenwoordigd werd door verd. Möhring en mr. Spaargaren, onroerende goederen verkocht aan de N. V. Bouw- en Admlpistratle-maatschappü „Maraboe", Vervolgens werd als getuige gehoord de heer A. van Dam, directeur van de Bank voor Onroerende Zaken te Amsterdam. Hü gaf inlichtingen van hetgeen hy in de zaak had gedaan. Liebermann en mr. van Gigch waren op het kantoor van getuige geweest en hadden gezegd dat cr geld noodig was voor de uitbetaling van bouwcredieten en den inkoop van panden. Ook Möhring zei, dat er voor den inkoop van verschillende onderpanden geld noodig was. Nadat nog getuige J. Th. L. Withof Keus, vroeger commissaris der discontobank voor credietinstellingen was gehoord, werd de zitting tot 8 uur geschorst. In de avondzitting werd verdachte mr. Kortenoever gehoord. Na dit verhoor ging de rechtbank in raad kamer. Nadat de rechtbank was terugge keerd, vroeg de president aan verdachte; „U hebt het contract Schim van der Loeff als ernstig beschouwd?" Verdachte: „Dat heb ik; ik dacht, dat het een heel mooie zaak was." Mr. van der Meer: „In elk geval moest Schim van der Loeff de vijf ton commissie in contanten betalen; daarnaast maakte hij zich sterk voor de betaling van de vordering van de Discontobank." Nadat de Rechtbank in de Raadkamer was geweest, richtte de President Mr. Meckmann zich tot verdachte Kortenoever: „Het komt er eigenlijk op neer", zeide hy, „dat Uw voorstelling als volgt is. Toen al die trans acties gebeurden en al die goederen waren overgedragen was U de meening toegedaan, dat de „Veendammer" in goede handen was en de pandbriefhouders geen schade zouden lyden." Verdachte: „Ja." President: „Dan acht de Rechtbank zich op dit punt voldoende ingelicht. Hierop werd verdachte Möhring opnieuw aan een verhoor onderworpen. Zijn mede- deelingen wierpen geen nieuw licht op de zaak. Te 10 uur 15 begaf de rechtbank zich in de Raadkamer. Na eenige minuten keerde zü terug en deelde de President mede, dat er geen termen aanwezig waren om verdachte Mr. Kortenoever nog langer in voorloopige hechtenis te houden, weshalve zün zyn on middellijke invrijheidstelling beval. Wel zal hü by de verdere behandeling als verdach te aanwezig moeten zyn. Mr. Kortenoever werd dadeiyk daarop door zijn medeverdachten en door de ver dedigers met deze beslissing geluk gewenscht. Hierna werd de verder behandeling der zaak geschorst tot Donderdagmorgen a.s. te 10 uur. De directeur van het bijkantoor Goudschesingel en een bankbeanibte voor de rechtbank Zooals men zich wellicht nog zal herin neren, zyn omstreeks Maart j.l. te Rotter dam gearresteerd de directeur van het bij kantoor van de Incasso-Bank aan den Goudschesingel aldaar, en twee bedienden van dat kantoor, die zich aan verduisterin gen zouden hebben schuldig gemaakt, ten gevolge waarvan de Incasso-Bank zou zyn benadeeld voor 150.000. Dt verduisteringen zijn gepleegd naar aanleiding van speculaties voor eigen re kening. Gedurende zes Jaar is er op het be wuste bykantoor geknoeid. Zooals indertyd uit mededeellngen van de politie is gebleken, werd voor rekening van de bank gespeculeerd. De verliezen werden uit de kas van de bank bijgestort, de winsten werden voor eigen rekening ge houden. Er werden veel verliezen geleden, zoodat telkens meer geld van de bank werd aangesproken. Met valsche boekingen en gefingeerde stortingen werden deze oosten verantwoord. Doordat het onmogelük bleek bij de con trole de kassen van de verschillende bij kantoren op één dag na te gaan, zijn de da ders aan de controle ontkomen. Er is listig gebruik gemaakt, aldus het „Hbld." van de speling tusschen den laatste van de maand en de eerste dagen van de nieuwe maand. Toen ze nu eind December 1927 fondsen hadden gekocht, welke zy eerst ln Januari d.o.v. op het hoofdkantoor verantwoordden, heeft men achterdocht gekregen. De zaak is onderzocht en kort daarop arresteerde de politie de daders, die indertyd een be kentenis aflegden. De heeren hebben eerst gespeculeerd in in Fransche francs, maar welra verloren zij frs. 10.000 en toen zy later ln kunstzijde gingen speculeeren. leverde dat al evenmin baten op. De zaak is door de politie en de justitie onderzocht, met het gevolg, dat er een strafvervolging werd ingesteld tegen den 39-jarlgen directeur van het bükantoor uit 's-Gravenhage, thans gedetineerd t« Rot terdam en tegen den eveneens gedetineer den 28-Jarigen bankbeambte. Tegen den derden arrestant is geen strafvervolging in gesteld. Gisteren hebben de beide vervolgden zich voor de rechtbank te Rotterdam te verant woorden gehad Den directeur was door den vertegenwoordiger van het O. M., mr. J, A. de Visser ten laste gelegd, dat hü te Rot terdam op verschillende tydstippen in den loop van de jaren 1922 tot en met 1928 op- zettelyk een aantal bedragen aan geld, tot een totaal bedrag van ongeveer f 18.600, toebehoorende aan de N. V. Incasso-Bank, welke geldsbedragen hü als directeur-kas sier van het bijkantoor van de bank aan den Goudschesingel ander beheer had, zich wederrechtelijk heeft toegeëigend. En dat hü op verschillende tydstippen in den loop van die Jaren, te zamen en in vereeniging met een ander persoon, althans alleen, op zettelijk een aantal bedragen aan geld tot een totaal van f 5353, eveneens aan de bank toebehoorende, zou hebben verduis terd. Aan den bankbeambte werd ten laste ge legd, dat hy te Rotterdam op verschillende ti'clstipoen gedurende de jaren 1923, 1924, 1925, 1926, 1927 en 1928, te zamen en in vereeniging met een ander persoon. op zettelijk een aantal bedragen aan geld tot een totaal bedrag van ongeveer 5853, toe behoorende aan de Incasso-Bank. welke be dragen die andere persoon als directeur kassier van het bijkantoor der Incasso- Bank aan den Goudschesingel onder zün beheer had, wederrechtelijk zich heeft toe geëigend. Subsidiair werd dezen verdachte ten laste gelegd, dat hü door misdrijf ver kregen geld als geschenk heeft aangeno men. Verdachte Akkerman legde een volledige bekentenis af. Onder meer zou de gezond heidstoestand van verdachtes gezin aanlei ding zün geweest tot het begaan van frau des. In strüd met de instructies betreffende directeuren van bykantoren van de bank, heeft A. een rekening by de bank gehouden. Hü erkende voorts gespeculeerd te hebben, wat evenzeer in strüd was met zyn instruc ties. Na het hooren van eenige getuigen eischte het O. M. mr. J. A. de Visser 1 jaar gevan genisstraf. De verdediger, mr. H. Sanders drong aan op een voorwaardelijke veroordeeling. Vervolgens behandelde de rechtbank de zaak tegen den bankbeambte Moll, die f 5353 ten nadeele van de Incassobank zou hebben verduisterd. Verdachte erkende de bedragen uit handen van Akkerman te heb ben ontvangen, terwyl Akkerman niet be voegd was gelden uit die bepaalde rekening te verstrekken, omdat die rekening niet was gedekt. Het O. M. eischte 8 maanden gevangenis-» straf. De verdediger, mr. C. W. A. Schürmarn pleitte voor dezen verdachte eveneens voor waardelijke veroordeeling. De uitspraak in beidé zaken werd op 5 Juli bepaald. Thans heeft de Rechtbank te Breda uit spraak gedaan inzake een leeggeplunderde villa te Oisterwijk. Zij veroordeelde F. v. D. tot één jaar en zes maanden gevangenis straf (eisch twee jaar en zes maanden) en S. K. tot 2 jaar en 6 maanden (eisch 4 jaar). S. K. werd bovendien wegens dief stal van een horloge nog veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf (eisch 2 Jaar en 6 maanden). Voor het gerechtshof te 's.Hertogenbosch is in hooger beroep behandeld de zaak te. gen F. G. C„ te Blerich. Op 30 Oct. 1927 wandelde G. H. Hezen te Tegelen met zyn meisje gearmd langs den weg toen verdachte op zyn motorfiets ge. zeten, en met 'n passagier op de duo, hoogst roekeloos met een vaart van 45 K.M. over den weg reed. Het motorrijwiel had te zwak licht op, om zich met zoo'n snel, held voldoende op dien weg te oriënteeren. Hü reed Hezen in den rug aan. Het slacht offer werd eenige meters ver meegesleurd en bekwam en doodeiyke wonde in het achterhoofd. Verdachte viel eveneens en verloor het bewustzyn. Belden werden in café De Drie Kronen binnengedragen, waar Hezen na eenige minuten overleed. Verdachte gebruikte alcohol, doch niet veel. De adv..gen. waarschuwde hem voor het gevaar, zelfs van gering gebruik van alcohol. Er werden 8 getuigen gehoord, o.w. als deskundige dokter Hulst uit Leiden. De rechtbank te Roermond eischte we gens dood door schuld 3 maanden gevan genisstraf voorwaardelük. Verdachte beweerde van niets te weten, hü kwam tot bewustzyn toen alles gebeurd wa«. De adv-gen. laakte de houding van ver dachte en wees er op, dat er toch zooveel tekort is aan verantwoordelijkheidsgevoel. Verdachte, die een kwaal heeft, deed beter geen motor te rüden. Bovendien moest hü geen alcohol gebruiken, maar geheelont houder zün. De adv..gen. vond geen termen voor voorwaardelijke veroordeeling en eischte 3 maanden hechtenisstraf onvoorwaardelijk. De verdediger Mr. Paul Tripels, Roer mond, pleitte voorwaardelüke veroord ce ling. Uitspraak 9 Juli as, Gisteren heeft het gerechtehof te 'sHer. togebosch verooivteeld B. van R, gtuca- door te Vught, wegens mishandeling van het meisje M. Crombach met carnaval, tot 6 maanden gevangenisstraf. De rechtbank had hem veroordeeld tot 8 maanden. Te Hengelo werd in den nacht van 18 ot 17 April een poging tot inbraak gedaan in den juwelierswinkel der firma Bouman. Deze werd echter verydeld door het ferme optre- Jen van den directeur van den nachtveilig- eiclsdienst H. M. Willemsen, aldaar. Of schoon de inbreker hem met een revolver dreigde, greep hy dezen aan, doch na een worsteling wist de dader na achterlating van revolver en jas te ontsnappen. Later kwam de inbreker terug om zün verloren jas te zoeken en werd toen door Willemsen gearresteerd en aan de politie overgeleverd. Voor de rechtbank te Almelo heeft daar voor terecht gestaan de koopman H. H. L. uit Hamburg. Het O. M. eischte 4 Jaar gevangenisstraf. Thans heeft de rechtbank te Almelo hem tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het Corr.-Bureau meldt: Het hooger be. roep der drie gebroeders R., die door de Haagsche Rechtbank wegens heling in ver band met de in September van het vorig jaar door den kantoorbediende by de H. T. M. gepleegde verduistering van f 15.000 zün veroordeeld tot gevangenisstraffen van één tot drie Jaar, zal voor het Haagsche Gerechtshof worden behandeld op Woens dag 18 Juli as. Tevens zal dan worden be handeld de zaak tegen S. v, d. E„ die van de hem ten laste gelegde heling is vrüge. sproken, van welk vonnis de Officier van Justitie ln hooger beroep is gekomen. Uitspraak van de rechtbank te 's Gravenhage De Haagsche rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen den win kelier A. B. te Den Haag, wien ten laste was gelegd het zonder vergunning van B. en W. aan de straatdeur van zün winkel, op de openbare straat, terwül de deur gesloten was, hebben hangen van een automaatkast en voorts het verstrekken aan iemand be neden den 14-Jarigen leeftyd van sigaretten uit dien automaat. De kantonrechter had verdachte vrijgesproken van het subsidiair ten laste gelegde en hem veroordeeld voor t primaire feit, echter zonder daarvoor straf toe te passen. De rechtbank heeft het vonnis 4 quo ge heel vernietigd en niet bewezen verklaard het eerste feit, met name niet, dat de auto maatkast op de „openbare" straat zou heb ben gehangen. Van dit feit werd verdach te derhalve vrügesproken. Wat het tweede feit betreft, meende de rechtbank, dat aan het begrip „verstrek, ken" zoodanig ruimte beteekenis moet wor. den gegeven, dat dit ook door middel van een automaat kan geschieden. Verdachte werd voor dit feit veroordeeld tot een boete van 1. De gemachtigde van verdachte, mr. van Deventer, zal van deze uitspraak in cassatie bij den Hoogen Raad gaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7