Sport en Wedstrijden UIT DEM OMTREK Verkeersongevallen m S DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 27 JUNI 1928 BLADZIJDE 1 9 TENNIS Stoop's Tournement Tournooi te Wimbledon VOETBAL. Denis en de Urugueezen ZWEMMEN Groot Nationaal Zwemfeest „Zignea" WIELRENNEN Tour de France CRICKET Het Belgisch team tegen Nederland NED. ZWEMBOND Overzicht. De Olympische Spelen Duivensport Failllssemanten Olympische meditaties xv. Het bitumineeren van den V ogelenzangsche weg ZANDVOORT HAARLEMMERMEER. HEEMSTEDE Een derde en vierde expeditie uit Zweden voor de redding van Mobile's makkers en Lundborg Een noodlandiop de Waal De nieuwe Boschplaat OFFICIEELE OPENSTELLIN G VAN DE DR. HEÏJERBRUG TE ABBENES Na het fraaie weer op de eerste twee da gen trachtten wind en regen Dinsdagavond den voortgang dezer wedstrijden te belem meren. Hoewel hierdoor niet alle vastgestelde par tijen konden worden gespeeld, kwamen nog een 13 partijen tot een beslissing. De sterke wind bleek evenwel zeer hinderlijk, waardoor het spelpeil over het algemeen lager stond dan op de vorige dagen. De uitslagen van Dinsdag luiden: Heeren-enkelspel. Ie ronde: J. Stoel w.o. Ter Laag si. J. Max 63, 61. J. Knuijt sl. Dr. Th. de Crauw 63, 68, 63. F. Kotte w.o. 2e ronde: E. v. d. Welden sl. Mr. Moes 64, 62. P. Reuvekamp Gille sl. Th. Ra maker 6—2, 6—2. J. Stoel sl. D. Wieman 1—6, 6—4, 9—7. Troost-toumooi. Ie ronde: W. Tuijn sl. D. de Kamper 63, 6—3. Dr. Muller—Van Werkhoven 61, 77 (gestaakt). Dames-enkelspel. Ie ronde: mej. A. van Bsaumont sl. mej. A. v. d. Aardweg 60, 62. Heeren-dubbelspel. Ie ronde: Ir. de Gruy- ter en Mr. Blankevoort sl. V. de Kruyf en Van den Andel 6—2, 6—1. Dr. de Crauw en V. d. Heuvel Reinders sl. R. Heiloo en van Brederode 6—1, 6—2. A. Tijsseling en G. Aanstoot sl. G. v. d. Ploeg en D. de Kam per 12—10, 6—2. Dames-dubbelspel. Ie ronde: mevr. De Gruyter'en mej. Veenhoven sl. mevr. Tijsse ling en mej. Reyenga 60, 6—2. Gemengd dubbelspel le ronde: mevr. Kuhn en De Ruiter sl. mej. Grimberg en Van Hezel 6—3, 6—4, mej. V. d. Aardweg en Van Zuylen sl. mej. de Jong en P. Roeske 64, 6—1. hij het overbodig en dwaas achtte, dit bij des toss nogmaals, dus ten derden male, te doen. Ook heeft men aanmerking gemaakt op het feit, dat het vaantje, dat Denis vóór den wedstrijd als attentie van Uruguay ont ving, in het doel was neergelegd en daar was achtergebleven. De geheele zaak is, al dus Denis, dat men daaraan na afloop niet zoo gauw heeft gedacht. Dat de te dien op zichte gemaakte veronderstelling echter on juist is, moge blijken uit Denis' verklaring, dat hij dit vaantje een plaats heeft inge ruimd op zijn eigen kamer. Tot zoover de verklaring. De N. V. B. is van oordeel dat naar aan leiding van deze aangelegenheid de sport- eer van Denis niet is aangetast. Wij willen niet het tegendeel beweren doch het moet ons toch van het hart d 1 op zoo'n manier toch moeilijk van een on derzoek gesproken kan worden. Het verweer is overigens tamelijk zwak. Het geval Massy b.v.; als onze midhalf valt is het in negen van de tien gevallen zijn eigen schuld. Wij herinneren ons niets van „tegen den grond smakken door een tegenstander." Voldaan zijn wij door het bovenstaande lang niet. Timmer geslagen De uitslagen van den tweeden dag luiden: Heeren-enkelspel: Tilden slaat Fisher 61, 63, 61; De Morpurgo sl. Williams (j2. 64. 62. Lott sl. Lester 6—1, 75; Brugnon si. Hölthouse 6—2, 64, 6—2; Kol Mayes sl. Hurst 61, 6—2; Boyde sl. Pitt 63, 6—3 75; Olmsted sl. Glover 9—7, 61, 75. Patterson sl. Kleinschroth 60, 62, 6—1; Ohta sl. Zerlendi 8—6, 61, 6—0. Dames-enkelspel eerste ronde Mej. Kea Bouman sl. miss Beckingham 6—2, 75; miss Gordon sl. mile. Sigart 119, 6—4; miss. Jo&n Pry w. o. miss Busby; mrs. Whitley w.o. miss Betty Nuthal; miss Lum- ley Ellis sl. miss Hemmant 46, 6—3, 63; miss Nicolopoulo sl mme Bordes 64, 64. Puence sl. Timmer 61,'46, 64, 810, 63; Gregory sl. Morrea 63. 36, 86, 46, 61; Prenz sl. Peters 62, 26, 26, 1210. 75- Cochet sl. Hopjnan 6—1, 64, 86; O'Galloghan sl. Robson 75, 63, 1—6 6—4. Lacoste sl. Hawkes 63, 4—6, 63, 64; Borotra sl Hughes 16, 64, 63, 86. Senorita De Alvarez sl. mrs. Lycett 6—2, 6—2. Mej Bouman behaalde een tamelijk ge makkelijke overwinning op miss Becking ham. Timmer daarentegen was minder geluk kig, daar hij door Spencer werd geëlimi neerd. In onze impressies over den wedstrijd Uruguay hebben wij in tamelijk krasse bewoordingen uiting gegeven aan het on sportieve optreden van enkele spelers, spe ciaal aanvoerder Denis en v. d. Meulen. Het mesrendeel der bladen en zelfs de „Sportkroniek" heeft de laakbare houding van enkelen onzer spelers angstvallig ver zwegen. Enkele sportschrijvers, b.v. die van het fascistische orgaan „De Bezem" en het roode blad „De Voorwaarts" deden daaren tegen een nog feller licht schijnen op de manier waarop genoemd tweetal te keer trok. Hierna kwamen de pennen in beroering en men verlangde zelfs een streng onderzoek door den N. V. B. Denis heeft intusschen een brief aan het bcndsbestuur geschreven waaruit de Tel. het volgende ontleent: Denis ontkent, zijn spelers te hebben op gehitst tot een ongeoorloofde speelwijze. Wel geeft hij toe Massy te hebben toegeroepen de hem door een tegenstander toegestoken hand niet aan te nemen. Hij licht dit toe met de verklaring, dat het z.i. met dit „hand jes geven" tegenwoordig de verkeerde rich ting uitgaat. Wanneer een speler tweemaal achter elkaar een tegenstander op grove wijze tegen den grond smakt, dan is het volgens Dents een wel wat erg goedkoop middel om te trachten dit door een hand druk maar weer even goed te maken. Dit gaat echter, naar het oordeel van den aan voerder, niet op, al vindt het publiek zoo'n handdrukdemonstratie natuurlijk altijd erg mooi. Weigert iemand echter die hand om de zooeven genoemde reden, dan is hij plot seling de boosdoener, terwijl de eigenlijke overtreder in de oogen van velen ineens de sportieve man is geworden. Volgens Denis is dit de omgekeerde wereld, een op zijn kop zetten van de zaak. Onze aanvoerder reageert voorts op het aan hem gerichte verwijt, dat hij bij het „tossen" vóór den aanvang van den strijd den Uruguay-aanvoerder geen hand heeft gegeven, zooals te doen gebruikelijk is. Ook dit erkent Denis, doch dit heeft volgens zijn verweerschrift volstrekt niet de beteekenis, welke men daaraan van zekere zijde heeft willen geven. Vóór den toss had hij Nasazzi reeds tweemaal een hand gegeven, zoodat Eenige bijzonderheden over de deelname De inschrijvingen voor het nationaal zwemfeest van Zignea op 1 Juli a.s. duiden er op, dat de wedstrijden een zeer spannend verloop zullen hebben en dat de sportpresta ties op een hoog peil zullen staan. Ook zullen deze wedstrijden een groote propaganda zijn voor 't beoefenen der zwem- sport onder meisjes, daar niet minder dan een dertigtal meisjes aan de adspiranten- nummers zal deelnemen. Voor het nummer 100 M. schoolslag hebben een twaalftal dames ingeschreven, waaron der de dames Van Gelder, RD.Z., Delwei, O.D.Z., Huibers en Mastens, Hety en van Zignea de dames Bougertman en Janssens. Vooral de strijd tusschen mej. Van Gelder en Mastens zal wel zeer interessant zijn, wij voor ons geven mej. Martens de meeste kans, in eik geval aan spanning zal het niet ontbreken. De wedstrijd om den Dr. Merens-beker 4 maal 25 M. estafette voor M. O. Scho len mag jzich in een buitengewone be langstelling verheugen. Niet minder dan een achttal ploegen zal aan dezen wedstrijd deel nemer. n.l. Gym. Lyceum I en II Gymna sium, meisjes H. B. S., Nutskweekschool, H. B. S. B„ Kennemer Lyceum en Huishoud school. Een teeken dat het zwemmen voor de meisjes op de scholen sterk wordt ge propageerd, wat vooral het werk is van de leiders der jubileerende vereeniging. Ook het nummer 50 M. vrije slag nieuwe lingen is sterk bezet, een twintigtal dames zulien elkaar bekampen. De groote strijd zal wel gaan tusschen de dames D. Roos en R. van Spaendonk (Zignea), Meger, Otto en Huibers (Het IJ), Sutherland, Rooyaardt (H.D.Z.), Sigmond (R.D.Z.) en Lejeune (O.D.Z.). Het zal ons benieuwen welke tijd op deze 50 M.-baan zal worden gemaakt. Voor het nummer schoonspringen hebben de beide Olympische candidaten mej. v. Leeuwen en Hesterman (Het IJ) ingeschre ven en natuurlijk ook mevr. Venema (Zig nea). We kunnen nu eens een mooie verge lijking maken tusschen het springen van de laatste en de Olympische candidaten. Op de wiseislag-estafette zullen de ploe gen van Het IJ, R. D. Z., O. D. Z„ De Wa terratten en drie ploegen van Zignea elkaar bekampen. Het zal een spannende strijd worden, waaruit O. D. Z. wel als eerste te voorschijn zal treden. Het heeren-nummer 3 x 100 M. estafette is niet druk bezet doch de ploegen zijn van uitstekende kwaliteit o.a. H. V. G. B. en A. Z. zullen uitkomen. Ook het opluisteringsnummer gecostu- meerd steekspel is goed bezet, zoodat de aanwezigen wel eenige genoeglijke momenten zuilen beleven. Tot slot van het programma worden twee polowedstrijden gespeeld n.l. Zignea I—H. Z. en P. C. I, en Nereus I—H. V. G. B. I, die wel een waardig slot voor dit goed bezette programma zullen zijn. wedstrijd gespeeld heeft. Zondag a.s zal op het zwemfeest van Zignea de retumwed- strijd worden gespeeld. Het zal wel weer een spannende strijd worden en wie zal winn^. durven we niet te voorspellen. H. P. C. heeft het gemakkelijker gehad, daar zij door niet opkomen van Neptunus een papieren 50 overwinning behaalde. Deze week moet ook hier den re turn wed strijd gespeeld worden. H. P. C. zal in Zaan dam wel de overwinning weten te behalen. In de derde klasse gaat D. W. R. maar door flinke overwinningen te behalen. Nu werd weer Triton met 110 ingemaakt. Het zou ons hard moeten verwonderen indien D. W. R. niet het kampioenschap behaalde. Voor deze ,week moeten de Waterratten thuis spelen tegen Triton. Ook dezen wed strijd zal wei door hen gemakkelijk gewon nen worden. l Voor de reserve derde klasse vond de i plaatselijke ontmoeting H. V. G. B. IIH. P. C. H plaats. Door rustiger, kalmer spel wis- ten de jeugdige H. P. C'ers verdiend de over winning te behalen. Deze week spelen de H. P. C.-reserves te gen Neptunus III in Zaandam. Wanneer Henk Puis goed in de gaten gehouden wordt, lijkt ons een overwinning niet onmogelijk. De competitie-standen lste Klasse Dames: H. Z. en P. C. I 2 2 0 0 4 9—0 2.— R. D. Z. I 2 0 0 2 0 0—9 0.— Zignea I 2de Klasse Dames: H. D. Z. II 2 2 0 0 4 10—3 2.— Thetis I 2 10 12 8—4 l.~ Zignea II 1 0 0 1 0 0—5 0.— j L. Z. C. I 1 0 0 1 0 0—6 0.— 2de Klasse Heeren: H. P. C. I 3 3 0 0 6 14—5 2.— H. V. G. B. I 3 2 0 1 4 8—9 1.33 Neptunus I 3 1 0 2 2 4—9 0.66 Nereus I 3 0 0 3 0 2—5 0— 3de Klasse Heeren: D. W. R. I 2 2 0 0 4 15—1 2.— Zwemlust I 3 2 0 1 4 135 1 De Otter I 1 0 0 1 0 1—3 0.— Triton I 2 0 0 2 0 0—20 0 het zijne toe bij om de publieke opinie te vergiftigen. En moeten wij daar nu niet tegen ageeren? vroeg mijn bon ami uit den aanhef, hen stil hun gang laten gaan? Moeten wij alles lijdzaam accepteeren, waaruit men distelleeren kan, dat wij ons schuldbewust voelen. Pleegt men geen aan slag op onze nationale eer, is 't geen kren king van onzen trots? In de kern van deze vermoedens schuilt iets waars, doch gelukkig huldigen wij an dere principes, principes, welke naar onze gevoelens hooger en edeler moeten worden aangeslagen dan de beleedigende uitlatin gen van een overwonnene. „Die Plebs circensls" zal zwijgen, niet omdat zij ongelijk bekent, niet, omdat zij schuldbewust is, maar alleen, omdat tegen zulk 'n onheusche bejegening zwijgen het eenigste antwoord kan en moet zijn. Men vroeg mij nog eenige staaltjes, goed! ik zal ze geven. Maar een volgende maal. SEE-SAW. Opwekkend en gezond natuurlijk Bronwater Res. derde Klasse: i Neptunus III H. P. C. II H. V. G. B. II 1 1 0 0 2 3—0 2.- 1 1 0 0 2 3—1 2.- 2 0 0 2 0 1—6 0.- Het 378 K. M. lange traject Hendaye— Luckon, waarvan een groot gedeelte door de Pyreneeën gaat Is gewonnen door Pontan. De uitslag luidt: 1. Pontan in 16 uur 13 min. 10 sec.; 2. Frantz 16.20.54; 3. Vandecasteele 16.23.34; 4. Meertens 16.45.11; 5. Delannoy 16 49.45; 6. Huot 16.59.36; 7. Dewaele 17.00 20; 8. p. Magne 17.01.33; 9. Leducq 17.52.47; 10. A. Magne 17.09.3U. Het algemeen classement der eersten luidt thans: 1. Frantz 69 uur 47 min. 45 sec.; 2. De waele 70.28.30 3. Mertens 70 36è58; 4. Le ducq 70.49.44. Naar ons uit Antwerpen wordt gemeld, be staat het Belgische elftal dat Nederland ont moet te Leiden op 30 Juni en 1 Juli uit do volgende „Belgische" Engelschen: L. W, Bridges, captain, A. H. Dauncey, H. Watson, Morgan, Haynes, J. Soanes, Henderson (al len van de Antwerp British Sports Club) en Alpen, Wright, Puller en Warren (van de Brussels c.c.). Een sterk team, waarvan vooral Bridges en Alpen goede bats zijn, terwijl Wright en Watson ook het vorig jaar als bowlers op vielen. In 1927 eindigde de match na span- nenden en fraalen strijd in een draw. Er begint nu reeds eenige teekening in de competitie te komen en het zal dan ook niet lang meer duren, misschien de volgende week reeds, dat we de eerste kampioenen zullen kunnen begroeten. In de eerste klasse dames blijken de Haag- sche dames buitengewoon sterk, met niet minder dan 4—0 en 5—0 werden de Rotter- damsche dames overwonnen. A.s. Zondag moet Zignea I den strijd aanbinden tegen de Haagsche dames, het is geen gemakkelijk begin voor de Haarlemsche dames. Voor de tweede klasse hebben de Zignea- reserves Zondag j.l. Thetis een papieren overwinning moeten geven, doordat in ver band met bizondere omstandigheden geen zevental op de been was te brengen. Donderdagavond a.s. wordt de returnwed- strijd gespeeld in de Houtvaart, dan zullen de Zignea-reserves pas hun eersten wedstrijd spelen. In de heeren-afdeeling wordt vlugger af gewerkt. Alle zeventallen hebben reeds drie wedstrijden gespeeld, onze beide Haarlem sche vereenigingen houden zich goed en be vinden zich dan ook aan den kop der rang lijst. In de afgeloopen week behaalde H. V. G. B. een zwaar bevochte zege op Nereus, waar bij het geheele zevental een uitstekenden Afgestoten rijwegen Door den Minister van Waterstaat is j bepaald, dat de Rijksweg, langs het Noord zeekanaal tusschen de zij kanalen P. en C. en de Rijksweg, langs zijkanaal C, wegens net houden van den Olympischen Wielerwed strijd op 7 Augustus 1928, van 811 uur en van 12 tot 17 uur, voor het verkeer met motorrijtuigen, rijwielen en andere rij- of voertuigen gesloten zullen zijn. Voorts is bepaald, dat die gesloten verkla ring, aan de uiteinden der gesloten ver klaarde weggedeelten, benevens op de punten, waar wegen op de gesloten verklaarde weg gedeelten uitkomen, zal worden aangeduid door waarschuwingsborden van witte kleur, waarop in zwarte letters is gesteld: „voor rijverkeer afgesloten." Zondag jj. weid door den Haarlemschen Postduivenbond de jaarlijksche propaganda- vlucht gehouden vanaf Vogelenzang, met jonge duiven, welke in 1928 geboren zijn. Mede door het mooie weer, genoot deze vlucht een buitengewone belangstelling. De duiven werden per vrachtauto en wagens aangevoerd tot even voorbij de bekende Traliebrug. Toen het sein tot het openen der manden klonk, trok in een oogenblik een wolk van ongeveer 2500 duiven de lucht in, welke na eenlgen tijd rondgecirkeld te hebben, zeer j snel in de richting Haarlem verdween. G. M. Veldhuis Jr. aannemer te Haarlem; Gierstraat 54. Curator Mr. Mej. E. A. Wa- gemaker alhier. P. J. L. Mulder, garagehouder te Heem stede, Jan de Berghstraat 10. Curator Mr. W. de Rijke alhier. A. Philippo, handelaar in heerenconfectie, wenende te Hillegom Meerstraat 26 B. Cu rator Mr. A. Bruch alhier. H. J. Koning, eiectricien, wonende te Haar lem Kedoestraat 15. Rechter Commissaris Mr. G. Sluis alhier. Opgeheven werden de faillissementen van; K. Kossen, winkelier in galanterieën te te Velsen Kalverstraat 14; Curator Mr. C. Blankevoort. P. de Cock, kleermaker te Santpoort; Cu rator Mr. W. A. J. Stortenbeker alhier. H. van Linge, te Purmerend; Curator Mr. Dr. W. P. Vis, alhier. Aanrijding te Overveen Dinsdagmiddag 2 uur had op het gevaar lijke punt van den „beruchten" eik op den Bloemendaalscheweg en Militairenweg we der een aanrijding plaats. Een auto, bestuurd door den heer R. uit Haarlem, kwam van den Julianaweg, richting Zeeweg. Van Bloemen- daal kwam een auto, bestuurd door den heer De J., van Koog aan de Zaan. Om elkaar te passeeren haalde eerstgenoemde bestuur der te veel naar links uit en reed met zijn auto tegen een lantaarnpaal, welke werd beschadigd. Van den auto werd het linker spatbord vernield. B. S. M. I de R..K. Bennebroeksche voetbalvereeniging met bestuur van de R-K. Sportvereeniging O. B. K.B. S. M. Die Plebs Circensis. Waarom wij zwegen? vroeg me gis teravond un bon ami. Zwegen, over het enerveerende voetbal-toumooi, waarop wij beloftegetrouw hadden dienen terug te ko men, zoowel voor de uitverkorenen, die het gebeurde aanschouwden, ais diegenen, wel ke hun smachtende verlangens met hun krant moesten bevredigen. Waarom wij zwegen over Duitschland, dat nog steeds bezig is zijn bitterste gal uit te spuwen. Let u op, nog steeds, dus niet onder den indruk van de vreeselykt gebeurtenis, maar thans nog, hetgeen wij met voorbedachten rade zouden kunnen dis- kwalificeeren. Waarom wij zwegen? Tja, geachte lezers, 't is misschien niet alleen mijn goede kennis, welke die ver zuchting slaakt. Wellicht vinden wij ze ock onder u. Ik vraag u verschooning, en niet alleen ik, doch de geheele bend', die ras drie en een halve week van den morgen vroeg tot den avond laat, soms nog later, voor u in actie was. Van de fotopers tot de berichtgevers hebben het tournooi tot in de geringste finesses belicht en beschreven. Vooral de laatste categorie heeft zich dap per geweerd, hun dichtader is leeggeloopen; zü behoefden rust, welk u hun toch zeker niet zult benijden. Maar thans vraagt ge weer, soit, wü zul len wederom in onze pennehouders klim men. En uw eisch inwilligen, om te ver halen, hoe onze Deutsche Sportbriider 't thans maken. Om dan maar met de deur in het huis te vallen, belabberd! De eene aantijging is al vreeselijker en onsportiever dan de andere; de eene hatelijkheid wordt op de andere gestapeld en nog steeds regent, neen stroomt het copie de redactie-bureaux bin nen, zooals de heeren beweren. Rijp en ■»roen oordeelt en veroordeelt en draagt er Vandaag is de laatste hand gelegd aan de werkzaamheden. De verkeersweg Haarlem—Noordwyk is in een mooien bitumen-weg herschapen. Het laatste gedeelte van Vogelenzang tot Woestduin dat nog gebitumineerd moest worden, is gereed gekomen en wel binnen korten tijd heeft men dat klaar weten te spelen, zoodat dezen zomer nog veel van dezen weg valt te profiteëren. Eén nadeel heeft dezen weg, welken wij overigens wat natuurschoon betreft onder de mooiste wegen uit den omtrek rekenen, en wel, dat zij aan zoo talrijke bochten onderhevig is en op verschillende plaatsen te smal ls voor de tegenwoordige elschen van het moderne verkeer. Men heeft wel getracht dit kwaad zoo veel mogelijk te verhelpen, doch een bevre digend resultaat kon men tot nog toe niet bereiken. Het natuurschoon er aan opoffe ren, zou het eenige goede resultaat ople veren, doch dat zou met veel moeilijkheden gepaard gaan en dan zou deze weg groo- tendeels zijn bekoorlijkheid, wat r.u een groote aantrekkingskracht uitoefent, verlie zen. Het valt ons op, dat het stukje Bredero- dewegtoch ook een gedeelte uitmakend van dezen verkeersweg niet meteen ge bitumineerd is. Dit gedeelte met zijn onge lijke hobbelige steenen is in vergelijking met het overige, allesbehalve fraai te noe men. Een groote verbetering is ook de nieuwe Van Wickevoort Crommelinlaan, door het Naaldenveld naar de Zandvoortschelaan. Deze weg snijdt een grooten omweg af, als men uit de richting Vogelenzang naar Zandvoort of omgekeerd gaat. Men behoeft geen goede waarzegger of -zegster te zijn, wil men profeteeren, dat van dezen weg een druk gebruik zal ge maakt worden. Ook de omgeving is hier zeer mooi, recht door het Naaldenveld. Op het oogenblik is deze weg reeds voor het verkeer opengesteld, doch over iwee weken zal zij gebitumineerd worden. reeds in de morgenuren verrast zijn met een bloemstuk van de vereenigink, deze Serena de was een bijzondere verrassing. Hierna werden verschillende nummers ten gehoore gebracht, o.a. het concoursnummer, uitgevoerd te Utrecht, waarna weer met mu ziek werd afgemarcheerd naar het clublo kaal, Hotel restaurant Valkenburg, waar den leden door de beschermheer eenige verver- schingen werden aangeboden. Concert in Groenendaal Gisterenavond gaf het Harmoniegezelschap „Eensgezind heid", directeur de heer Betz, een concert in Groenendaal. Het slechte weer was ook hi°r oorzaak dat de belangstelling niet was zooals wij dat in Groenendaal gewend ziin. Toch hebben zij die opzagen tegen de wandeling in den storm, veel gemist, want rond de tent, tusschen de boomen was van den sterken wind vrijwel niets te merken. Hoogstens 200 personen woonden het con cert bij, dat goed werd uitgevoerd: het ap plaus na ieder nummer was dan ook alles zins verdiend. Juist toen de finale geblazen werd, werden de aanwezigen vergast op een stortbui. Tijdens de pauze werd de jubileerende vereeniging in het restaurant van Groenen daal gecomplimenteerd door de zusterver- eenigin? „Excelsior", bij monde van haar voorzitter, den heer J. B. Jonkman. Spr. uitte zijn leedwezen dat „Excelsior" bij het feestconcert op Hemelvaartsdag we gens het deelnemen aan het concours te Utrecht teen niet aanwezig kon zjh Toch wil, aldus spr., „Excelsior" blijken geven van sympathie met de zustervereeni- ging, om zoo te trachten den band van sa menwerking nog hechter te maken. A's stoffelijke bl'ik van sympathie ovcr- I handigde spr. aan den voorzitter van ..Eens- I gezindheid" een speciaal daarvoor vervaar- d'zde plaquette met inscriptie aan de voor- zijde: „Ter herinnering aan he 25-,jarig bestaan, 19031928'" en aan de achterzijde: „Aan geboden door het Heemsteedsch» fanfare corps „Excelsior." De voorzitter van „Eensgezindheid" dank te voor dit blijk van erkentelijkheid Spr was er van overtuigd dat deze fraie pla quette 'den band tusschen beide corosen zou versterken en sprak woorden van dank na mens bestuur en leden van „Eensgezindheid" Bnrgerl. Stand Geboren: d. van A. A. Cinjeev. d. Splinter; d. van C. M. V'aar Smit; z. van H. C. M. Preüde—v. d. Eijken; d. van J. M. Larosv. Kerkhof. Ondertrouwd: J J. v. Koperen en H. J. M. v. Wees; A. J. J. Rooseboom de Vries en E. v. d. Eem. Getrouwd: J. J. Immerzeel en M. M. Franken. Overleden: L. Dekker, 77 j.; O. Bakker, 71 jaar; M. P. Voorham—v. Galen 66 j. Tentoonstelling Kurhaus De jury voor de tentoonstelling in het Kurhaus bestaat uit de heeren: burgemeester Van Alphen, voorzitter; H. Boegschoten, Aerdenhout. J. J. Jochemse, Den Haag, C. van Rossum, Naarden en J. J. Koning, directeur der be plantingen P. W. te Amsterdam. Voor deze bloemententoonstelling van „Flora" bestaat, wat de deelname betraft, een groote belangstelling. Uitstel gevraagd van de Straatbelasting Het voorstel van B. en W., om de tand heelkundige hulp voor het schoolkind een jaar uit te stéllen, is aanleiding geweest, dat de heeren Fraenkel en Druyff een voorstel aan den raad hebben gericht, om de Straat belasting twee jaar uit te stellen. Als toelichting bij hun voorst"i geven ze, dat de steeds duurder wordende belastingen groote offers vragen van de inwon "rs maar dat daartegenover heel weinig geschiedt, om de in het uitzicht gestelde sociale verzorging uit te voeren. De Straatbelasting werd destijds aangeno men met zeven tegen zes stemmen. Bij de voorstemmers waren ook de heeren Fraenkel en Druyff. Gemeenteraad. Gemeenteraad op Vrij dag 29 Juni 1928, des namiddags 2'/t uur (nieuwe tydregeling). Agenda: 1. Vaststelling van de notulen van vo rige vergaderingen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Verzoek van den heer A. van der Hor om eervol ontslag als hoofd van de open bare lagere school no. 1. 4. Verzoek van den heer G. van Middel koop om eervol ontslag ais lid van het bur gerlijk armbestuur voor wijk 7. 5. Voorstel tot het aankoopen vgn een in olieverf geschilderd port; et van Dr. J. P. Heije en zijn vrouw. 6. Voorstel tot het verleenen van een subsidie voor het deen plaatsen van een openbaar uurwerk in den toren van 't nieu we gebouw der gereformeerde kerk te Hoofddorp. 7. Voorstel tot het aanvragen van voor schotten aan het rijk, krachtens de Land- arbeiderswet. 8. Voorstel tot wijziging van de verorde ning, bevattende de eischen waaraan een lo kaliteit moet voldoen om voor verlof voor den verkoop van alcoholhoudendrn drank anderen dan sterken drank in aanmerking te komen. 9. Pinancieele regelingen betreffende den dienst 1927. 10. Rondvraag. SERENADE Hoewel het weer zich nietd irect leende voor een serenade, trok de harmonie „Excel sior" er toch op uit om haar beschermheer jhr. J. P. W. v. Doorn by gelegenheid van diens verjaardag de gebruikelijke serenade te brengen. Om ruim 7 uur werd afgemarcheerd van Hotel-restaurant Valkenburg. Trots het slechte weer waren vele belang stellenden aanwezig. Na het spelen van enkele nummers werd by monde van den Voorzitter van Excelsior de heer J. B. Jonkman, Jhr. v. Doorn en diens familie gecomplimenteerd, waarby de wensch werd uitgesproken dat Jhr. v. Doorn nog vele jaren voor de gemeente, in net al gemeen en voor het corps in het byzonder gespaard moge biyven. De burgemeester stel de deze serenade op hoogen prys. Mocht hy STOCKHOLM, 27 Juni Naar aanlei ding van de mededeel!®? van Kapt. Torn- berg heeft de Zweedscne regeering beslo ten, een derde expeditie uit te zenden voor de redding van de bemanning van de „Italia" en luitenant Lundberg. Een half uur na het besluit vertrok de expeditie bestaande uit een Pokkerviiegtuig en een klein Havilland-sportvliegtuig onder leiding van luitenant Ekmar., per expresse- trein naar Narvik, waar zy onmiddeliyk wordt ingescheept op het s.s. „Tngerpero" voor Spitsbergen. Met denzelfden trein is ook vertrokken de Pallins-slee-expeditie. georganiseerd door Carl Berg. een rijken inwoner van Stock holm. Dat is dus de vierde expeditie. Uit alle landen ontvangt Zweden geluk- wenschen met de redding var Nobile dool", luitenant Lundborg. DODEWAARD, 27 Juni. Gisterenmid dag omstreeks 5 uur moest wegens gebrek aan olie een watervliegtuig van de Duitsche Luft Hansa, de D. 8S4, op een inham van de Waal een noodlanding maken. Na van olie te zijn voorzien, kon het vliegtuig zyn reis vervolgen van Friedrichshafen naar Amsterdam, na een oponthoud van 3 uur. „Laat niet, als dank voor 't aangenaam verpoczen, den eigenaar van 't bosch, de schillen en de doozen!" Het is de bekende vermaning op de bosch plaat van den A.N.W.B. welke plaat thans in een nieuw kleed is verschenen. Bereids is de boschplaat op alle stations der Ned. Spoorwegen aangebracht en aan 900 hotels in Nederland toegezonden, be nevens aan een groot aantal gemeentebe sturen, aan openbare instellingen en maat- schappyen in de hoop dat het publiek de vermaning ter harte zal nemen. Onder groote belangstelling van de bur- gery van Abbenes en tal van genoodigden, werd Dinsdagmiddag de over de Hoofdvaart gebouwde nieuwe brug voor het openbaar verkeer opengesteld. De heer C. de Breuk, voorziter van de commissie van ontvangst, memoreerde de buitengewone vreugde, dat, na een stryd van vele jaren, deze verkeersverbetering eindeiyk is tot stand gebracht; hy dankte het gemeentebestur en het Polderbestuur voor de verleende medewerking en hoopte, dat de burgerq deze nieuwe brug in hooge mate za, weten te waardeeren. Daarna zongen de kinderen van beide lagere scholen in Abbenes een feestlied, be geleid door het Hoofddorpsche fanfare korps „Excelsior". Vervolgens hield de burgemeester, mr. A. Slob, een toespraak, waarin hy een histo risch overzich gaf van de actie, welke meer dan 70 jaar moest worden gevoerd om deze verkeersverbetering te verkrygen. Nadat de schoolkinderen nog een tweede gelegenheidslied hadden gezongen, werd de brug door de talryke aanwezigen bekeken en bewonderd en hield de' commissie een receptie in een der lokalen van de openbare school. Daarna begaven de genoodigden zich naar het familiegraf van dr. Heye. Aldaar werd door den burgemeester het een en ander medegedeeld over het leven en het werken van dezen grooten Nederlander. Dr. Heye is in Februari 1876 gestorven en werd begraven in het door hem gestichte familiegraf op een heuveltje, dicht by het dorp; ongeveer een half jaar later is er door een commissie voor het oprichten van een gedenkteeken der Nederlandsche jeugd aan het hoofdeinde van het gemetselde kelder gewelf, een groote steen geplaatst, waarin op ed achterzüde staat gebeiteld: „Een lied, een lied, uw leven lang", en op den voorkant; „De Nederlandsche Jeugd aan den Kinder vriend en Dichter Dr. J. P. Heye 18091876". Boven deze woorden zyn afgebeeld, omgeven door een lauwerkrans, twee naar beneden I gebogen elkaar kruisende, brandende fak kels en daarover zwevende een vlinder, sym- bool der onsterfeiykheid, uitvliegende naar j het leven en het licht, dat Boven is; nog iets j hooger uitgebeiteld een harp, omgeven door 1 lauliertakken aanduiding van dicht- en j toonkunst waaronder de figuur van een ridderorde van den Nederlandsehen Leeuw, j Weer teruggekeerd in de receptiezaal, werd hst woord nog gevoerd door wethouder Knaap, S. van Wyk, A. Kroes, J. Biemond en den voorzitter der commissie C. de Breuk, j Ook de heer A. van der Marei vertelde op jzeer interessante wyze enkele herinneringen uit het leven zyner jeugd in Abbenes. I wy komen morgen uitvoeriger op de b& I langryke gebeurtenis terug. De feesteiyke opening van de nieuwe brug te Abbenes

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9