In en om Haarlem HET REDDINGSWERK VOOR MOBILE'S MANNEN EN LUNDBORG Voornaamste Nieuws BERICHT BUREAUX: NASSAULAAN49 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DONDERDAG 28 JUNI 1928 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel„ TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG NO. 16893 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGFVAL. Uit den Gemeenteraad. De stofplaag in de Haarlemmermeer De reis van H. M. de Koningin en Prinses Juliana naar Noorwegen Een geval van nekkramp Rumoer in den Amsterdamschen gemeenteraad Müller Franken opnieuw kabinetsformateur Noor steeds geen bericht ven Amundsen Laga wint voor den lOen keer den Telegraaf-beker Ernstig ongeluk te Lisse Vacantietrein Hongaarsche kinderen Oprichting R.-K. gesticht voor Krankzinnigen te Heiloo Zwemmen van Stavoren naar Enkhuizen Kwajongenswerk ERNSTIG SPOORWEG. ONGELUK BIJ DARLINGTON DE LEVERINÖ VAN GAS DOOR DE HOOGOVENS AAN DE GEMEENTE HAARLEM Stand der Onderhandelingen J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Zij die zich met ingang van 1 Juli a.s. op de NIEUWE HAARLEMSCHE COU RANT abonneeren, ontvan gen de tot dien datum ver schijnende nummers gratis Directie N. H. Crt. Telegrafisch Weerbericht. Overstroomingen en aardver schuivingen in Japan Stikstoffenfabriek te Velsen Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 cl. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij ccnlracl belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN tusscbcn den tekst 60 ct. per rcgeL p A«eahom.i'2 cdit blad »jn, ingevolge de mzehttingmcoiwaatden f Mlftfl Leventje geheel: ongeschii .heid tot werl en door f'ven bij een cn :evrl r, et f QKfl t>:j verlies van een h; nJ, i fOEJ tijve.hes v..n re i f Eft tij'n breuk van f fin Lij veil tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeer.ngen 1 tiUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide ocgen, «JU. docdeljj ..en aflcop; 1 een voet of een oog; ICv." duim of wijsvinge:I «UI»" teen cf a;m; -u-" andere rites v. een vinger. Het schrikkelijk pleit: voor of tegen de Tram, is eindelijk beslist! De Tram heeft het moeten afleggen; en wij kunnen ons niet aan den Indruk onttrekken, dat bij de beslissing bij menig raadslid oude grieven tegen de Tram Mij. meer den doorslag hebben gege ven, dan de overtuiging, dat de N.ZH.T.M. de zaken slechter zal doen dan een ander con cessionaris. Wij hadden gehoopt, dat de vorige maal het debat althans in eerste instantie was afge sloten. Maar het begon weer van voren aan, zonder dat er natuurlijk iets nieuws werd vernomen. Het oude klachtenlied tegen de Tram werd voortgezet. De heer v. d. Kamp wist van de maatschappij geen woord goed te zeggen en uit diens speech alleen bleek al, hoe diep het oude zeer bij den Raad tegen de Tram zit. Want de heer v. d. Kamp heeft heel wat meegemaakt met dezen concessio naris; zijn klachten, zelfs zijn weerzin waren wel begrijpelijk. Maar dat mag toch voor een raadslid geen aanleiding zijn om, op een zoo gewichtig oogenblik als een radicale veran dering brengen in de publieke verkeersmidde len, dien tegenzin zóó sterk te laten spreken. De heer v. d. Kamp liet zich zelfs zóó ver gaan, dat hij de tram in het algemeen uit den tijd verklaarde en den ondergang der N.ZJH.T.M. voorspelde! De heer Peper nam natuurlijk ook de ge legenheid te baat om zijn roode pijlen op de Tram Mij. af te schieten. Jammer voor hem, dat hij, de Tram Mij. bestrijdende, toch een andere „kapitalistische" onderneming, n.m. de Brockway, moest verdedigen. Toen kwam in den heer Wolzak een verde diger van de Tram aan het woord. Deze wees er op, dat maar altijd vergeten werd, dat er steeds twee partijen zijn geweest: wan neer de samenwerking tusschen Tram en ge meente altijd stroef is geweest, dan is daar mee niet gezegd, dat de schuld altijd bij de Tram is geweest. Verder uitte deze spreker den wensch, om de bepaling der begin- en eindpunten in de voorwaarden vast te leggen. De heer van Liemt had reeds de vorige «naai gesproken, maar vond in de nieuwe Bttededeeling van B. en W. aan den Raad aan leiding om nog iets te zeggen. Deze spreker riep zijn collega's toe: laten wij toch den moed hebben om op nieuwe voorwaarden een concessie aan te gaan met een maatschappij, waarmee wij onder verouderde voorwaarden moeilijkheden hebben gehad. De heer van Liemt maakte de zeer juiste opmerking, dat het uit handen geven van de autobus-exploi tatie aan een andere onderneming dan de Tram, beteekent de slechtste lijnen geven aan een nieuwe onderneming. Immers de Tram houdt de beste lijnen; de autobusdienst krijgt de noodlijdende verbindingeri. Dat loopt op een strop uit en de gemeente moet dit op den duur toch betalen. Nu behoeven en mogen wij zelfs niet het thans voorliggende plan aannemen. Wij moeten ons zelf blijven. Daarom dienae de heer van Liemt met een drietal andere leden een voorstel In om B en W. uit te noodigen met de Tram Mij. opnieuw in onderhandeling te treden, zoodat «en beter tracée zal worden verkregen en andere wijzigingen, als het geven van over stapjes van 10 cents op alle lijnen. In den heer de Braai trad dan nog een uitvoerig pleitbezorger van de Tram op, waarna de Wethouder van Openbare Werken, tevens voorzitter van de Tramcommissie, de heer Reinalda aan het woord kwam. Hij zei het minderheidsstandpunt in het college van B. en W. met weinig animo te verdedigen. Immers het eenig juiste besluit, dat genomen kan worden, n.m. gemeente-exploitatie, is al van de baan. Tot ons genoegen hoorden wij den Wethouder verder constateeren, dat onze gemeente zóó is gelegen, dat er verschillende slecht te expioiteeren verbindingen zijn. Jam mer, dat de heer Reinalda daaruit de con clusie niet trok: „daarom zeker nooit ge meente-exploitatie". Immers een tram of autobus is geen eerste levensbehoefte. Ook merkwaardig was, dat de heer Reinalda ver klaarde principieel er voor te zijn de verkeers middelen in één hand te houden, te meer. waar de N.Z.H.T.M. toch vast zit aan de Staatsspoorwegen. Maar ondanks deze prin- cipieele voorkeur wil de heer Reinalda er niet aan, omdat de Tram samenkoppeling van tram en autobus wil De Tram Mij. ontwerpt eer tramnet en vult dit aan met enkele auto buslijntjes. De heer Reinalda wil de verbin dingen van de buitenwijken met het station en met elkaar afzonderlijk, los van het tram net, beschouwen. Dat wil de Tram niet. Zie daar het meeningsverschil en sprekers afwij kende meening in het college van B. en W. Dat de Tram bereid zou zijn, om zooveel wUzigingen aan te brengen in haar plan, dat voldaan wordt aan den wensch naar goede autobus-verbindingen met en tusschen de buitenwijken gelooft niemand. De Wethou der hing daarop een merkwaardige fantasie op voor een mogelijke samenwerking tus schen Tram en Brockway-Mij., nadat deze maatschappijen eerst eenigen tijd elkaar be concurreerd hebben. Er was menigeen, die bnrbtj lachte in den Raad en geen wonder Dan was het woord aan Wethouder Slin- genberg namens de meerderheid van B. en W. Het verwijt, dat B. en W. geheel zouden zijn omgezwaaid in hun standpunt in deze zaak, wees de heer Slingenberg af. De Wethouder de 1de verder mee, dat hij en de heer Rei- ru:k'.a eerst namens B. en W. met de Tram- direotie een bespreking hebben gevoerd om te komen tot een gemengd bedrijf. Maar dat is vastgeloopen. Daarop nam ook de heer Rei nalda het standpunt in om de geheele exploi tatie in één hand te geven en wel In die van de N.Z.H.T.M. Nu is het onbegrijpelijk, en de heer Reinalda heeft dit niet duidelijk ge maakt, waarom de Wethouder van Openbare Werken van standpunt veranderd is. Het verwijt van de onhandelbaarheid van de Tram wees de heer Slingenberg op geestige wijze af. O.a. herinnerde hij aan uitingen van de regeering en Haagsche departementen tij dens den annexatietijd. Toen heette de Raad van Haarlem het meest onhandelbare lichaam ter wereld. Zijn de zaken in het verleden tusschen Tram Mij. en gemeente wel eens stroef gegaan, de schuld lag aan beide par tijen. In een nieuw stadium bestaat de mo gelijkheid om gemakkelijker zaken te doen, wanneer beide partijen maar eens aan één tafel gaan zitten en niet te veel brieven schrijven. Alle moeilijkheden, welke gemaakt zijn over de intercommunale lijnen, door de Tram geëxploiteerd, gelden precies eender voor de autobussen, naar mr. Slingenberg betoogde. Immers ook het autobusbedrijf is intercom munaal het toezicht valt onder Gedeputeerde Staten. Dus hierover heeft de gemeente ook geen zeggenschap. Trouwens, is het niet erg kleinzielig om in onzen tijd niet buiten de gemeentelijke grenzen te willen kijken? Dat het op den duur toch tot een gemengd bedrijf zal komen, daarvan was de heer Slingenberg overtuigd. En dan is het beter, dat de gemeente met één, dan met twee of drie maatschappijen moet onderhandelen. Er werd nog langdurig gerepliceerd. Dit de replieken kwam nog een voorstel-Gerritsz naar voren, om aan den Raad eerst voor te leggen de richting van autobuslijnen en de vaststelling van de voorwaarden, waaronder deze autobuslijnen in exploitatie zullen wor den gebracht en een onderneming voor te dragen, waaraan concessie zal worden ver leend. Het voorgtel-van Liemt werd door B. en W. overgenomen, maar, in stemming gebracht, verworpen met 17 tegen 21 stemmen. Hier door is beslist, dat de Tram Mij. is uitgescha keld. Het voorstel-Gerritsz werd daarop mét 27 tegen 11 stemmen aangenomen. De Tram is nu wel voor de autobussen-exploitatie uit geschakeld; maar door aanneming van het voorstel-Gerritsz, waardooi de Raad zich nu met alles zal gaan bemoeien, begint de zaak nog eens opnieuw. We kunnen de ma nier, waarop de Haarlemsche Raad „zaken doet" niet bewonderen. Nog kwam aan de orde het voorstel van den heer Meyers, om over te gaan tot verla ging van de havengelden. B. en W. stelden voor om daarmee te wachten tot de begroo ting van 1929. De heer Meyers hield aan zijn voorstel vast, terwijl de heer van Liemt, groot voorstander van de verlaging, adviseerde om tot 1 Januari te wachten. Wethouder Slingenberg betoogde, dat aan neming van het voorstel-Meyers 20.000 aan de inkomsten van 1928 zou onttrekken; intus- schen zegde de Wethouder toe, dat den Raad zóó tijdig een voorstel zou bereiken, dat met ingang van i Januari 1929 een verlaging der havengelden zal kunnen ingaan. Door ver werping^ van het voorstel-Meyers zal nu voor 1 Januari een voorstel van B. en W. verschij nen In den geest, als door Wethouder Slingen berg aangegeven. Bij de rondvraag kwamen nog twee inter pellaties, waarop het de moeite waard is de aandacht te vestigen. De heer Gerritsz vroeg aan B. en W. waarom zij geweigerd hadden de bekende anti-oorlogsplaat van de S. D. A. P. aan de gemeentelijke reclamezuilen aan te plakken. Onzen communist, den heer Peper; was de vraag in dezen vorm niet naar den zin. Er viel niets te vragen: men moet bij zoo iets eenvoudig met de vuist pp tafel zijn recht eischen! Want zulk een weigering is een schande De burgemeester hield zich heel kalm en antwoordde eenvoudig weg, dat de hier be doelde plaat een voorstelling geeft In strijd met de bestaande rechtsorde. Een gemeente bestuur kan dus het aanplakken van zulke biljetten op de eigen reclamezuilen niet toe laten. De wethouders mr. Bruch en mr. Heerkens Thijssen verduidelijkten dit stand punt nog nader, waarop mr. Slingenberg kwam meedeelen, dat hij zich bij de minder heid (wethouder Rfeinalda) had aangesloten en geen bezwaar had tegen de plaat. Jammer, de vrijzinnig-democraten hebben zich nu eenmaal als partij bij de ontwape- naars-door-dik-en-dun aangesloten, zoodat zelfs een figuur als mr. Slingenberg bij een situatie als gisteren in onzen Raad met de roode troep moet meegaan. Wij kunnen ons n.m. niet voorstellen, dat Iemand als onze wethouder van financiën in zijn hart overtuigd is van de juistheid, dat op gemeentelijke reclamezuilen een doodskop met een helm ter eere van de S. D. A. P. „het militairisme" aangrijpt. Het voorstel-Gerritsz om alsnog goedkeu ring tot aanplakken van de anti-oorlogs plaat te geven, werd op het kantje af ver worpen: met 19 tegen 20 stemmen. Met de S. D. A. P., de V. D. en den communist stem den ook mej. Berdenis en Oversteegen en v. d. Kamp mee! De heer Roodenburg voelde den burge meester aan den tand over het houden van optochten met muziek op Zondag. Zooals bekend, heeft de heer Maarschalk daartoe altijd vergunning geweigerd; onlangs is ech ter plotseling verlof daartoe verleend voor de jongste encycliekmeeting. De burgemeester verklaarde zijn houding aldus, dat zijn vroeger standpunt gold het oude Haarlem. Door annexatie is echter do bevolking met 40 pet. toegenomen en onder deze zijn er nu velen, die in hun oude ge meente wel optochten met muziek op Zon dag mochten houden. Daarom heeft de bur gemeester zijn standpunt gewijzigd. Een aan nemelijke verklaring. Toch kon de heer Roodenburg de opmerking niet binnen nou- den: wat gij nu aan den R. K. oVlksbond hebt toegestaan, kunt ge straks ook niet wei geren, wanneer dienstweigeraars en derge lijke om toestemming komen vragen I Wijl in de kommen der dorpen en in an dere bebouwde gedeelten van den Haarlem mermeerpolder door het steeds drukker wor dende autoverkeer veel ongerief wordt ver oorzaakt door de opgejaagde stofwolken, wordt hier en daar door de bewoners het initiatief genomen om ter bestrijding van deze zoo hinderlijke stofplaag zelf maatregelen tot verbetering te nemen. Op den Ringdijk nabij Aalsmeer wordt reeds een groot gedeelte van den weg onder handen genomen met een stof- bestrijdingsmiddel, dat voor betrekkelijk lan ger. tijd het stof, zooal niet geheel dan toch wel voor een groot gedeelte zal tegenhouden. Uit den aard der zaak zal dit op den duur wel een „lapmiddeltje" blijken te zijn, omdat de bewoners zich voor dergelijk werk geen be langrijke offers kunnen getroosten en een duurzame en afdoende verbetering in deze meer ligt op den weg van die besturen by wie de wegen in beheer en onderhoud zijn. Uit Apeldoorn wordt ons gemeld: De koninklijke familie wordt 1 Augustus uit Noorwegen op Soéstdijk verwacht en van daar midden Augustus op het Loo. Gisteren is bij het 7-jarig jongetje, A. Tho massen, in de gemeente Oosterhout, een ge val van meningitis cerebrosplatis epidemica (nekkramp) geconstateerd. De toestand van den patiënt is ernstig. Het reglement van orde op het raadslid Wijnkoop toegepast In de gisteravond gehouden vergadering van den Amsterdamschen gemeenteraad heeft de burgemeester, de heer v. d. Vlugt, op het comm. raadslid Wijnkoop het regle ment van orde toegepast en daardoor een einde gemaakt aan een voor vrijwel alle raadsleden hinderlijk optreden van genoem den heer. Er was aan de orde pen interpellatie-aan vraag van den heer Wijnkoop inzake den gang der onderhandelingen in het Georgani seerd Overleg over de arbeidsvoorwaarden van het gemeente-personeel. Eenige raads leden maakten tegen het toestaan dezer in terpellatie-aanvraag, hangende de onderhan delingen, bezwaar. Hierop wilde de heer Wijnkoop van repliek dienen, maar daar het inmiddels elf uur was geworden het tijd stip waarop anders de zitting wordt ver daagd vroeg genoemd raadslid morgen zijn rede te mogen houden. De burgemeester stelde er echter prys op, dat deze zaak nog in de avondzitting werd afgedaan en de raad bleek zich met het standpunt van den burgemeester volkomen te vereenigen. De heer Wijnkoop wist daarop een vol uur te sprekeh zonder over de zaak zelve Iets te zeggen. Hieraan maakte de voorzitter om precies twaalf uur een einde door overeen komstig art. 24 van het reglement van orde voor te stellen de beraadslagingen te sluiten. Alle raadsleden groepeerden zich hierop om de tafel van B. en W. en terwijl de burge meester de namen oplas, bleef de heer Wijn koop, daarin bijgestaan door zijn partijge noot Lisser, doorspreken. Onder groot rumoer deelde de voorzitter mede, dat het voorstel om de beraadslagin gen te sluiten, was aangenomen. Direct daarop bracht hij een voorstel van den sociaal-democraat Boekman in stem ming, behelzende om de interpellatie-Wijn koop toe te staan en op een nader te bepa len dag te doen houden. Ondanks het geschreeuw van de heeren Wijnkoop en Lisser constateerde de voorzit ter, dat ook dat voorstel was aangenomen. De zitting werd daarop verdaagd. Hedenmiddag beëindiging der onderhandelingen BERLIJN, 28 Juni De afgevaardigde Hermann Miiller Franken werd hedenmor gen te half tien door rijkspresident von Hin denburg ontvangen, om hem rapport uit te brengen, over zijn bemoeiingen tot vorming van een kabinet. Hij kreeg van den Rijks president machtiging op den grondslag van de nieuwe besprekingen, welke Woensdag avond en heden met de fracties plaats von den, de onderhandelingen over de vorming van een nieuwe regeering voort te zetten. Müller Franken hoopt deze onderhandelin gen nog hedenmiddag te beëindigen en dan den rijkspresident de definitieve minister- lijst te kunnen voorleggen. C5 O Een United Press.-telegram luidt: „Morgenbladet" verneemt uit Tromsü" dat visschers hebben medegedeeld, dat zij het vliegtuig van Amundsen en Guilbaud op 18 dezer des namiddags 6 uur gezien hebben, ten Zuiden van Beren-eiland. De „Latham 47" vloog laag boven zee. De leider van het geophysisch instituut te Tromsö, heeft in verband hiermede het personeel van net draadloos station op Beren-eiland opdracht gegeven, op ski's naar het vliegtuig te zoeken, dat waar- schynlijk Beren-eiland heeft bereikt. Uit Oslo wordt gemeld, dat luitenant Amundsen, een neef van den Poolreiziger, zich aan het hoofd heeft gesteld van een expeditie, welke de zee ten Oosten van het Beren-eiland zal afzoeken naar het vlieg tuig van Amunds enen Guilbaud. In tegenspraak met de geruchten, vol gens welke Amundsen en Guilbaud zich ten Zuidoosten van Spitsbergen op het ijs zou den bevinden, meldde het Noorsch Tele graafbureau gisteravond uit Kingsbay, dat men nog altijd niets van hen heeft ver nomen. De IJsbreker „Malvgin" bevindt zich op 400 K.M. afstand van de plek, waar de „Italia" moet zyn verongelukt. De hevige mist belet den ysbreker zyn weg te vervolgen. De vlieger Babodsjkin is voornemens het eiland Foyn zonder tusschenlandingen te bereiken. De ysbreker „Krassin" zal Spitsbergen vermoedelijk binnen twee dagen bereiken. Te Kingsbay is een radiogram van de „Quest" ontvangen, waarin wordt mede gedeeld, dat het schip gistermiddag door het dryfijs, dat uit Oosteiyke richting naar de Hinlopenstraat opdringt, genoodzaakt was de Wahlenbergbaai te verlaten en een toevlucht te zoeken aan de noordkust van het eiland Greetstone. De „Braganza" zit nog altyd in het Us. De mist maakte gistermiddag het vliegen onmogeiyk. Het Noorsch Telegraafbureau meldde gisteravond uit Oslo: Het Noorsche ministerie van Landsver dediging heeft van den Poolreiziger Hoel, die zich aan boord van den ysbreker „Kras sin" bevindt, bericht ontvangen, dat net schip by Beren-eiland aan de Westkust van Spitsbergen naar de „Latham'' zal zoe ken, terwijl de ysbreker „Malygin" aan de Oostkust zal zoeken. De toestand van het Us is echter van dien aard, dat het twUfelachtig is of de „Kras sin" daarna verder naar het Noorden zal kunnen varen, om, zooals het plan is, bU Kaap Smith de „Malygin" te ontmoeten en dan het zoeken naar Amundsen en Guil baud in Oostelijke richting voort te zetten. Duizenden kronen worden bU de dagblad- bureaux te Oslo gestort voor de particuliere hulpexpeditie naar de vermiste „Latham" en het is niet aan twijfel onderhevig, of de expeditie is verzekerd. Zü is gereed, om terstond aan boord van een Noorsch zeil schip, dat onder bevel van een der in de IJszee meest ervaren kapiteins staat, te vertrekken. De „Hobby", die door een Amerikaansche damo, miss Boyd, was gehuurd voor de jacht op Groenland werd door haar ter beschikking gesteld aan de regeering van Noorwegen, die haar aanbod aannam. De „Hobby" zal vermoedelijk worden ge zonden naar de Westkust van Spitsbergen. Een Stefan-bericht uit Rome meldt ,dat kapitein Ravazzoni te Tromsö is aange komen met de „Marina I". HU daar blijven om instructies af te wachten, met betrekking tot de opsporing van de „Latham 47", het Fransche vlieg tuig, dat zoek is. BlUkens een draadloos bericht van de „Citti dl Milano", is er sinds drie dagen in Noord-Spitsbergen een harde Westenwind, die het den vliegtuigen onmogelük maakt uit te gaan. De groep Vlglieri bevindt zich op het oogenblik bUna twintig mUl ten Oosten van het eiland Foyn. In een spannende race Is de Deutsche stu- dentenploeg er in geslaagd De Hoop te klop pen. Het verschil bedroeg slechts yK lengte. Gistermorgen te half zeven had aan de lste Poellaan te Lisse een ernstig motor ongeluk plaats. De milic en J. uit 's-Hee- renhoek (Zeeland! reed per motor naast een convooi militaire vrachtauto's, die van de manoeuvres naar Den Haag terugkeer den. Even over de Jannetjesbrug naderde een Ford-auto en of J. niet uitkeek of zich in de vaart van den Ford-auto vergiste, er volgde een hevige botsing tusschen motor en Ford-auto. De schok was zoo hevig, dat de motorrij der van zUn zadel vloog door de ruit van den Ford-auto heen. Hij werd opgenomen met schijnbaar zeer ernstige verwondingen. ZUn gezicht was onherkenbaar van het bloed, terwUl een stuk van het dijbeen was afgescheurd. Dr. Haaze en dr. de Graaf waren spoedig ter plaatse om een noodverband te leggen, waarna de gewonde per ziekenauto van den heer P. F. Scheepmaker naar het mi litair hospitaal te Den Haag werd vervoerd De vacantietrein der Hongaarsche Liga arriveert Woensdag 11 Juli. De pleegouders, die voor den vacantletUd een kind hebben aangevraagd, ontvangen bericht van het juiste uur van aankomst in Utrecht en in Haarlem. De pleegouders hebben zich ver bonden de kinderen in September te laten teruggaan. Maandag 16 Juli gaat de trein, die de kin deren bracht, uit Utrecht terug. Indien er pleegouders zyn, die deze gelegenheid willen aangrijpen om de nog by hen zynde Hom gaarsche kinderen terug te laten gaan, dan bestaat daartoe met dezen trein gelgenheiö en wel zeer goedkoop, vermoedeiyk een 17. De ouders, die een bedrag hebben gestort, krijgen, zooals bekend is, na aftrek dezer kosten, dat bedrag terug. Het is verstaan dat ook kinderen, voor wie geen bedrag mocht gestort zijn, met den trein van 16 Juli voor dat bedrag terug kun nen. De Hongaarsche regeering is op dien te rugkeer zeer gesteld en wy meenen te recht. Opgave kan geschieden tot 5 Juli, by den heer v. d. Bilt, Verspronckweg 105, Haarlem, voor Haarlem en omgeving. Verschenen is Staatsblad no. 210, be vattende het besluit van 16 Juni J.I., waar- by aan de Vereeniging „Congregatie der Broeders van Onze Lieve Vrouw van Lour- des", te Dongen, vergunning wordt verleend om in de gemeente Heiloo een gesticht voor krankzinnigen op te richten. Mej. Leybrandt, lid der Utrechtsche Zwem- vereeniging „Zwemlust", die het plan had op gevat de Zuiderzee over te zwemmen en wel van Stavoren naar Enkhuizen, heeft op het allerlaatste oogenblik van dit plan moeten afzien. Maandag kwam de zwemster per auto in gezelschap van eenige leden der vereeni ging te Enkhuizen aan en vertrok Dinsdag morgen weer met de veerboot naar Stavoren. Hoewel alles in gereedheid was gebracht, liet het steeds toenemende stormachtige weer niet toe den tocht te ondernemen. Ook het water dat een temperatuur had van 16 A gr. was ten eenenmale ongeschikt. Naar wy vernemen zal dezelfde dame in de maand Augustus van dit jaar nog een po ging ondernemen. Te Veenendaal was men gistermiddag be zig uit een grooten tankwagen benzine over te tappen in een rydend reservoir met pomp, voor dl tabaksfabriek „Sumatra". Een jon gen gooide plotseling in wat op den weg geloopen benzine een brandende lucifer. In een oogwenk was het reservoir, aangetast, Eén vuurzuil van 2 meter dikte spoot met kracht 'n dertig meters de lucht In. De nabij staande chauffeur zag onmiddellijk het ge vaar en sprong achter het stuur van den tankwagen, op het nippertje kon hü dezen in Veiligheid brengen. Door de geweldige hitte smolten de draden van het electrlsche net en kwamen over den weg te liggen. De in dé nabyheid staande hooge boomen werden door het vuur vernield en het Uzeren op schrift van de tabaksfabriek, boven den in gang naar de fabriek, was gewoonweg ge smolten. Twee en twintig dooden; 30 gewonden LONDEN, 28 Juni Nabij 't station Dar lington heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad, waarby zes personen gedood en 30 gewond werden. Een trein met vacan- tie-reizigers uit Scarborough kwam naby 't zuidstation van Darlington in botsing met een goederentrein. De materieele schade is belangrijk. Nader seint men ons uit Londen: Het aantal dooden by het spoorwegonge luk by Darlington is tot 22 gestegen. De toe stand van geen der gewonden, die in het ziekenhuis zyn opgenomen, is levensgevaar- ïyk, zoodat er niet meer slachtoffers te be treuren zullen zyn. De besprekingen tusschen het gemeente bestuur van Haarlem en de Hoogovens te Velsen omtrent de levering van gas door de hoogovens aan de gemeente Haarlem, ten behoeve van Haarlem-Noord, verkeeren nu in een vergevorderd stadium. Door de Hoog ovens is tenminste al een verzoek gericht tot het gemeentebestuur van Velsen om toe te staan, dat voor het persen van gas naar Haarlem gebruik wordt gemaakt voor zoo verre eigendom aan Velsen behoort van de reeds bestaande gasleiding, waarmede Haar lem vroeger gas aan de gemeente Velsen le verde. WU kunnen hieraan nog toevoegen, dat de onderhandelingen tusschen de Hoogovens en de gemeente Haarlem tot nu toe uitslui tend zyn gevoerd door den directeur van 't Haarlemsche gasbedrüf, den heer Ochtman. B. en W. van Haarlem zyn officieel van den stand der onderhandelingen nog niet op de hoogte. Dat er ook nog een beslissing van een Haarlemschen gemeenteraad moet ko- n.en ligt voor de band. Hst reddingswerk voor Nobile's mannen :n Lundkorg. Nog steeds geen bericht van Amundsen. De bond van edelmetaal-vereeniging en heeft te 's-Gravcnhagc een congres gehou den. Te Wagcningen Is gisteren de aardappel- dag gehouden. Het 40-jar!g jubileum der Ned. Held» maatschappij. Sectie-vergaderingen. Een Justitieele statistiek over 1926. Kapt. Kroll van de „Veendam" verhaalt, hoe zijn schip werd aangevaren nabij de Amerikaansche kust. Een incident in den Amsterdamschen gemeenteraad. De kabinetsformatie in Duitschland. Zal Müller Franken zijn opdracht aan den Rijkspresident teruggeven? Te Gcnèvc is de zitting der Veiligheids- commissie begonnen. De nieuwe Egyptische regeering. Rykspresident von Hindenburg belast Mül ler Franken opnieuw met de vorming van een kabinet, waarmede deze heden gereed denkt te komen. Japan geteisterd door overstroomingen en aardverschuivingen. 7009 huizen onder wa ter, 110.000 dakloozen, 26 personen bi) een reddingspoging levend begraven. Barometerstand 9 nor v. m.: 7.69 vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.54 uur. Hoogste barometerstand 7715 m.M. te Parijs en Clermont. Laagste barometerstand 747.èl m. M. te Vistmanör. Verwachting: Matige, tydeiyk wellicht toe nemende, Z.W. tot Z-wind, aanvankeiyk nog meest licht bewolkt en dioog weer, later toe nemende bewolking met waarschijnlijk tyde- i ij ken regen, iets warmer. 7000 hulzen overstroomd; 110.000 dakloozen 26 personen levend begraven LONDEN, 28 Juni Volgens telegram men uit Tokio is het Westelijk deel van Ja pan en het eüand Kyushyu door overstroo- mingen en groote aardverschuivingen geteis terd. Voor zoover tot nu toe bekend, zyn 60 personen om het leven gekomen en zyn in 't geheel 7000 huizen overstroomd. Het aan tal dakloozen wordt op 110.000 geschat. Men vreest, dat het aantal slachtoffers, vele hon derden zal bedragen. 25 personen, die tracht ten een door een aardverschuiving opgeslo ten familie te redden, werden door een nieu we aardverschuiving zelf levend begraven. Plannen van de Hoogoven Mi), te IJmuiden. Naar de „Tel." verneemt is in een dezer dagen gehouden vergadering van commis sarissen van de N.V. Kon Ned. Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden in principe be sloten een sUkstoffenfabriek te Velsan op te richten, waar de afvalproducten van de hoogovens verwerkt zullen worden. De plan nen bevinden zich nog in een beginstadium. 'l

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1