Stadsnieuws Eerlnga k Wulöiic!?, Haarlem V erkeersoirc evaüen CHEQUE.KOERSEN Amsterdamsche Beurs EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 28 JUNI 1928 BLADZIJDE 2 BÜksemiisveiiigiiig Slcfagcrhuis MAERTENS Barteijorlsstr. 16 Tel. Ho. 10753 Agenda 29 Juni Georganiseerd overleg Europa lacht weer Fietsongeval op den Zeeweg What Price Glorie! Een gevangene ontsnapt Onmiddellijk weer gegrepen Groentenmarkt te Haarlem De loogietersstaking De aanrijding op de Zomervaart Een ernstig ongeluk voorkomen Makelaardij De nieuwe verbinding KleverparkHaarlem-Noord Volksdansen op „Oud-Zomerzorg" Een verkeersverbetering BLOEMENDAAL LAATSTE NIEUWS OP ZOEK NAAR AMUNDSEN Het nieuwe Duitscke Overgangs- Kabinet Behandeling van de strafzaak der Veendammer Hypotheek bank Jubileum D. Kouwenaar De regeeringsverklaring der nieuwe Duitscke regeering Het bezoek van den IJzeren Gustaaf" Compromis Centrum en Soc. Democraten De schadevergoedingskwestie Het anti-oorlogsverdrag Kans op belastingverlaging in Indië gering Doodstraf voor communistische leiders Een brand verwoest een badhuis De ontploffing in de azijn fabriek te Tiel KofoLy VlooTwjrijvcrs f 125.— Treedt Hoover af? Poincaré stelt de kwestie van vertrouwen DE SPA4WEBANK Haarlem- Amsterdam DE SPAARNEB4NK Haarlem - Amsterdam 2024 470 213J 212 135J 136 21 136-7s 5271 4351 186 1821 523 432 184 483 524 Sociëteit „St. Bavo" 8 uur Ledenverga dering Metaalbewerkers 8 uur Alber- dingk Thijm 8 uur Bevolkingsbureau 8 uur Commissie Beroepskeuze. St. Josephsgezeilenvereeniging Jansstraat 59 9—10 uur geopend. Brongebouw kwart over 8 uur Leden- concart H. O. V. (in den tuin). Rembrandt-Theater Groote Markt 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellingen. Luxor-Theater Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling. Verschenen is net versiag van de Commis sies van Overleg voor de Ambtenaarszaken en voor de Werkliedenzaken te Haarlem over het jaar 1927. De aanhef daarvan luidt als volgt: „Verwacht mag worden, dat In het insti tuut der Dienstcommissies het gereorgani seerde Georganiseerd Overleg in Haarlem zich op den duur ontwikkelen zal." Zóó werd het achtste Jaarverslag van het Georganiseerd Overleg in Haarlem op grond van de ervaringen In 1926 besloten. Het negende Jaarverslag kan met een her haling van die verwachting aanvangen. En aat met te meer grond, wijl de feiten zooals die in het versiag over 1927 spreken zulien, daartoe stellig alle reden geven. In een der vergaderingen van de Com missies van Overleg, in dat jaar gehouden, werd het dcor een der organisatievertegen woordigers geconstateerd, naar aanleiding van een in de pers gelanceerd bericht: „het niet zoo veelvuldig vergaderen van de Com missies van Overleg is geen aanwijzing dat het Georganiseerd Overleg in Haarlem dood- gereorganiseerd is: het leeft in de Dienst- commissieo voort en het is" zoo voegde de Voorzitter van het Overleg aan deze verkla ring toe: „het Is de taak van de Voor zitters dier commissies en van de organisatie- vertegenwoordigers, er toe mede te werken, dat dóór en in haar het Overleg, zij het ook op andere wijze dan vroeger, zich ontwik kelt." Uit de in dit negende Jaarverslag geme moreerde feiten moge het blijken, dat deze zienswijze volkomen juist en een klaagtoon over het langzaam maar zeker wegstervende Georganiseerde Overleg in Haarlem met de werkelijkheid niet in overeenstemming is. Zaken, die vroeger tal van vergaderingen van deCommissies vulden en waar men er bovendien nog vaak verlegen mee zat, zijn nu gebracht waar ze naar haar aard behoo- ren en de behandeling ervan beter tot haar recht komt; in den kleinen kring van elk be drijf, méér geëigend om ze tot een goed einde te brengen dan ln de groote vergaderingen, waarin 't aantal aanwezigen gewoonlijk niet in overeenstemming is met het aantal tot oordeelen bevoegden. Verder wordt een over zicht der werkzaamheden gegeven. De beide Commissies van Overleg en de Commissie van Overleg voor het politieper soneel kwamen éénmaal, op 25 November ln gecombineerde vergadering bijeen (in 1926 ook éénmaal)de Commissie voor de Ambte naarszaken vergaderde driemaal, op 7 Juli, 29 Juli en 25 November (in 1926 tweemaal), die voor de Werkliedenzaken eveneens drie maal, op 17 Januari 30 Juni en 1 December (ln 1926 éénmaal. Van hun recht, de Commissie-vergaderin gen met adviseei-ende stem bij te wonen ble ven de directeuren en hoofden van takken van dienst vrij geregeld gebruik maken; de organisatie-vertegenwoordigers deden zich bij de behandeling van aangelegenheden welke daartoe aanleiding gaven door hoofd bestuursleden of leden hunner organisaties niet-vertegenwoordigers bijstaan. Van de opvoering van de revue „Europa lacht weer", worden onderhandelingen ge voerd met den directeur van den Stads schouwburg. «cr Woensdagmiddag 2 uur had op den Zee weg een ernstig rijwielongeval plaats. De 43- jarige J. M. uit Haarlem, pachter van een gedeelte van het Bloemendaalsche strand, reed per rijwiel nabij de garage van de firma Backhuys. toen plotseling de bagagedrager los raakte en tusschen het voorwiel en den voorvork kwam. M. sloeg over het rijwiel en kwam met zijn hoofd op den Zeeweg terecht. Vreeselijk bloedend werd hij door 2 politie agenten op een ladder naar den politiepost gebracht. Deze gaven daar van het ongeval per telefoon kennis aan den politiepost te Overveen. De politiemotor werd gerequireerd om Dr. Mendes de Leon naar het Bloemen daalsche strand te vervoeren, die de gewon den heeft verbonden. Na een paar uur ge rust te hebben, werd M. door een passeeren- 'ien auto naar zijn woning te Haarlem ver voerd. GOtD AFGELOOPEN Omstreeks 9 uur hedenmorgen werd de ongeveer 16-jarige B. T. wonende ln Haar lem-Noord, welke zich op haar rijwiel begaf uaar de school van de E.E. Zusters in de Ko ningstraat, in het begin van genoemde straat aangereden door een achter haar komenden auto. De vermoedelijke oorzaak van de aan rijding was dat de wielrijdster moest uitwij ken voor een wagen met ijs, waarop de auto haar heeft aangereden. Wonder boven won der Kwam het slachtoffer er met enkele licht schaafwonden af. Het rijwiel werd beschadigd, doch de schade zal door den eigenaar van den auto, den heer H. D. ver goed worden. REMBRANDT-THEATER Zonder twijfel is de film What Price Glorie een cinematografisch werk van meer dan ge wone beteekenis. Niet zoozeer door den sterk- paciflstischen tendenz of door het irriteerend afzakkend „schoudertje" van Charmaine, dan wel door de goed-begrepen regie van Raoul Walsh, waardoor men een werkelijk krachtig effect bereikt heeft. Wanneer een leger geformeerd is, dat ten strijde trekt, dan treft men daaronder uit den aard der zaak de meest uiteenloopende karakters en elementen aan, die, hoewel met één doel op weg, toch hun persoonlijke eigen aardigheden niet verliezen. Walsh heeft dat niet voorbijgezien. Integen deel! Hij heeft naast het realisme van den oorlog juist die eigenaardigheden benut en ze midden tusschen de verwoesting geplaatst. 't Gevolg ls, dat de oorlogs-ellende hierdoor veel sterker uitkomt. Ook de figuur van Mi- liciers Lawson (het moederszoontje) is goed gezien. En hier is het ook weer niet de over dreven weekelijkheid, die het doen moet, doch slechts het aanduiden van weer een ander type. Gezet tegenover kapitein Flagg is hij het kereltje wat in het niet zinkt en evenveel voor soldaat geschikt lijkt, als een turf boer voor mathematicus. Juist die sterke tegen strijdigheden maken dat de film boeit. Im mers, een oorlogsfilm zonder meer zou, on danks de krachtige uitbeelding gauw gaan vervelen; het gespetter der shrapnels en het felle geflikker van kogels, bommen en andere ongerechtigheden doen je, mede vanwege de krachtige accentuatie spoedig naar wat an ders verlangen. Hierin zit nu juist een bijzondere verdienste van „What Price Glorie", want tegelijkertijd met die opkomende gedachte verwisselt ook het beeld, terwijl toch de indruk van oor logsfilm onafgebroken blijft gehandhaafd. Scherp, fel en snijdend zijn de opnamen en met een angstaanjagende snelheid, rolt alles langs den toeschouwer heen, die ademloos naar de tragedie zit te staren. Eensklaps wordt men dan weer geplaatst naar 't dorpje ver achter het front, waar Charmaine haar ondeugend bewonderende olikken op een tweetal officieren van het Amerikaansche leger, Flagg en Quint heeft laten vallen. Veel valt er af te dingen op het spel van deze actrice. Dikwijls voelt men het gemaakte en onoprechte, terwijl de vader in een opwelling van gouddorst of uit behoefte om een van zijn dochters een goede partij te laten doen, haar zelfs antipathiek doet schijnen, waarvoor wei nig of niets aanleiding geeft, dat zelfs maar te vermoeden. Om deze reden en om het reeds eerder gesignaleerde schouderbandje moeten wij voor volwassenen streng restrictie maken. Dat de regisseur, ondanks zijn speciale visie en zijn, over het algemeen vrij goede opvatting van filmbouw, zich niet heeft kun nen weerhouden om met een betrekkelijk „blindedarmachtig" begin aan te vangen, is in vele opzichten jammer. Desondanks gelooven we toch, dat zelfs de meest krachtige oorlogsliefhebber na het zien van deze film wel voorgoed bekeerd zal zijn. Gisterenmiddag omstreeks 5 uur ontstond op het Stationsplein plotseling groote op schudding, doordat een gevangene was ont snapt. Van Amsterdam was een gevan gene op transport gesteld naar Haarlem en werd ln het politie-bureau op het Sta- tonsplein bewaakt, omdat de celwagen er nog niet was. Toen de wagen voorreed en de man naar buiten werd geleid, rukte hij zich onverhoeds los. Ofschoon hij geboeid was en door twee rijksveldwachters werd geleid, wist hij los te komen. De rijksveld wachters zetten den vluchteling onmiddel lijk achterna, ook verschillende burgers na men aan de achtervolging deel. De vrijheid van den vluchteling duurde echter niet lang, onder het viaduct bij het station werd hij reeds weer gegrepen en naar den cel wagen gebracht. Bloemkool 816 per stuk, Andijvie 6085, Spinazie 4090, Postelein 5070, per kist: Wortelen 1018 per bos; Sla 80320 per 100 krop; Rabarber 515, Radijs 25 per bos; Raapstelen 70140 per 100 bos; Komkom mers 1016 per stuk; Peulen 2832, Dop erwten 3035, Snijboonen 80—90, Heere- boonen 60100, per K.G.; Seldery 37, Pie terselie 612, per bos; Aardbeien 1.10200 per slof; Kersen 66100 per K.G. Gisterochtend werd in de „Centrale" een vergadering gehouden van de stakende loodgieters, leden van den Alg. Ned. Me- taalbewerkersbond. Deze vergadering nam de volgende motie met algemeene stemmen aan het slot der vergadering aan: De stakende loodgieters, leden van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond in vergade ring bijeen, op Woensdag 27 Juni 1928, gehoord de besprekingen over den stand van de staking, besluit de staking krach tig voort te zetten. Naar wij vernemen heeft de rijksbemid delaar de partijen, tegen morgenochtend opgeroepen voor een bijeenkomst in Den Haag. N. M. P., die de vorige week terechtstond wegens het door zijn schuld veroorzaken van een aanrijding op 17 April 1927, aan de Zomervaart, waardoor een der inzitten den van den aangereden auto, lichamelijk letsel opliep, werd hedenmorgen veroordeeld tot 14 dagen hechtenisstraf. De eisch was 3 weken. H. M. F., die kort geleden terecht stond wegens het mishandelen van kinderen in een viertal gevallen, waarvan 2 van de ten lasie gelegde feiten, door de officier van justitie niet ontvankelijk werden verklaard, werd hedenmorgen door de Rechtbank vrij gesproken. De eisch was 8 dagen. ln verband met gisteren gehouden alge meene vergadering van den Ned. Blinden- bond, arriveerden Dinsdagavond een 40-tal blinden per trein uit Groningen. Bij aankomst van den trein om circa half zes, heeft zich een incident voorge daan, dat gelukkig nog goed is afgeloopen. Toen al de blinden nqg niet waren uitge stapt, zette de trein zich in beweging. In een ondeelbaar oogenblik echter bemerkte de opzichter der trein, dat" een der portieren weer openging en een dame wilde uitstap pen. Onmiddellijk gaf hij het noodsignaal, waarop de trein, na nog een 15-tal meters te zijn doorgereden te zijn, stilstond. De dame, die van de treeplank op het perron viel, werd licht gewond. Van een en ander is rapport uitgebracht aan de Directie der Spoorwegen. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en Omstrejcen, ls inge komen een verzoek van de Arrondissements- Rechtbank te Haarlem, om advies uit te brengen betreffende de beëedlging van de navolgende personen als makelaar in de achter hun naam vermelde vakken: H. L. E. Stolzenburg, te Beverwijk, Zee straat 66, als makelaar in rubber en Indi sche producten. J. G. Huumink, te Haarlem, Kleine Hout weg 113, als makelaar in onroerende goe deren. Eenigen tijd terug hebben wij reeds uitvoe rige mededeeiingen gedaan over een plan van het gemeentebestuur om een nieuwe verbinding tot stand te brengen tusschen de Kleverlaan en den Rijksstraatweg. Dit plan komt hierop neer, om de Mamixstraat door te trekken en in verbinding te brengen met de Eikenstraat. Zoo wordt het mogelijk dat van het Kleverpark via de Marnixstraat en de Zaanenlaan een verbinding tot stand komt met den Rijksstraatweg. Voorheen was tusschen beide straten weiland en de .Kin dertuintjes". Het oostelijk gedeelte van ge noemde „Kindertuintjes" is ontruimd en deze zijn verlegd naar het verlengde van de Jan Haringstraat, eveneens op de Kleverlaan uit loopend. De nood-westelijke hoek van het terrein der kindertuintjes nadert nu den watermolen aan de Kleverlaan. De verbin dingsweg zelf is in 't begin bij de Kleverlaan voorzien van een zanddijk en ter plaatse is een rioleering gelegd. Verder op bij de Kweektuinstraat en Schoterveenstraat zijn reeds aardige woningen gebouwd, welke een idéé geven, hoe in de toekomst daar den weg bebouwd zal worden. Als vanzelfspre kend wacht de verdere bebouwing'van het openliggend terrein op verdere afmaking van den weg. Indien een en ander in gereedheid is gebracht, zal met het tot stand komen van dezen nieuwen weg, naast den bestaanden Schoterweg en Ter Spijtlaan, een mooie ver binding bestaan tusschen het Kleverpark naar het noordelijk gedeelte van de stad. Wij weten niet of op de uitvoering van volksdansen georganiseerd door de ver. eeniging „Kinderverzorging en Opvoeding" dansleeraren aanwezig waren. Voor hun eigen gemoedsrust hopen wij het niet. En indien zij er waren zullen zij waarschijnlijk mismoedig zijn weggeloopen, maar tegelijk optimistisch. Optimistisch, omdat zij het publiek kennen en overtuigd zijn dat dit publiek zijn moderne dansen niet zal wil len missen mismoedig, omdat zij moes. ten erkennen dat de eenvoudigste volksdans of reidans, in sierlijkheid en eleganten een- voud iedere foxtrot, step, blue of charleston met stukken slaat. Bij het ongedwongen, spontane karakter, dat Iedere volksdans moet bezitten, past geen academische verhandeling over het dansen als kunst, de kunst van lichaams beweging, van lijn en rythme. Slechts dit: dansen is uiting van gevoelens, van vreug de, begeestering, blijheid, smart, van ge moedstoestanden en stemmingen en wat drukt het moderne springer en trippelen uit, dat wordt geleld door de jagende mu ziek van een minder of meer schetterende jazzband? Een uitvoering van volksdansen is een vonnis voor wat men ln de tegen woordige danszalen ziet. Over één ding zullen allen, die gisteren avond de volksdansen zagen het eens zijn: deze dansen nu->'en worden uitgevoerd in de openlucht; ditmaal was de keuze van dansplaats al zeer gelukkig. In een aristo- cratischen tuin, met weidscfte gazons en droomende vijvers, met rijke bloempartijen en statige boomgroepen, met prachtige oude muurtjes en mooie doorkijk-poortjes, waar het publiek zat op een glad grasveld en de danseressen optraden op een aan drie zijden door een haag afgesloten grasvloer, een voor dit doel ideaal tooneel ln deze lan delijke en tegelijk imponeerende omgeving kwamen de volksdansen zeer goed tot hun recht. Volksdansen voert men uit in eenvoud en blijheid, in ongedwongen en natuurlijk rythme; die voorwaarden wil de toeschou wer vervuld zien. De sfeer van een vertoo ning, een dansen op vastgestelde plaats en tijd en min of meer op commando, mag niet gevoeld worden. In dat opzicht kan de „uitvoering" vsti gisterenavond zonder voorbehoud geslaagd genoemd worden. Voor aan het eigenlijke programma werd begonnen, gaven enkele jonge leerlingen van de Bloemendaalsche Schoolvereeniging enkele dansjes. De kinderen toonden zicli aanvankelijk wat onwennig en pasten zich niet goed aan bij de begeleidende vioolmu ziek, terwijl een enkelen keer 'n onhandige beweging en stijve pas opviel, maar het waren kinderen en kinderen toonden zij zich in hun dans.spelletjes: frisch, vroolljk, spoedig los en ongedwongen. Het was een bijzonder genot deze kinderen in hun boe ren en boerinnenpakjes op hdt grasveld, tusschen de omsluiting van haag en boom te zien. Er was volkomen overeenkomst tus schen hun gezichtjes en figuurtjes en hun dansen. Juist deze harmonie miste men nu en dan bij de executrices. die de volksdans- demonstratie gaven. De blauwe kleeding van de helft der dames kleurde gelukkig bij den groenen dansvloer; daarentegen wa ren de zwarte japonnen der andere helft te somber, onvoldoende verlevendigd door een roode bloem en een witten shawl-kraag. Ook bij deze dansen bleek hoe een niet on. mogelijk-korte rok en een sierlijke lange mouw het in elegance wint van het tegen overgestelde zonder te spreken Van an dere motieven tegen wat men tegenwoordig euphemistisch een voetvrije rok noemt. Aan sommige dansen kon men eiken naam geven, wanneer het programma niet het raden voorkwam (bijv. „De zwarte kunst"). Maar alwie deze enkele bedenkingen en opmerkingen maakt, voelt geenszins zijn waardeering voor het gebodene verminderen. De dames gaven zich met geestdrift, waar door zy tevens bereikten wat wij hierboven noemden: het was meer dansen dan vertoo ning. De Weefdans o.a. en de Herfstdans troffen door zuiver rythme en plastiek, even als de Peerdensprong. Er was sierlijkheid van beweging en lijn en vorming dér verschillen de dansfiguren. Steeds viel de ongedwongen heid en spontaniteit eerste en voornaam ste eisch van volksdans te roemen, zoodat er de echte frissche en blijde stemming was van dit aloud volksvermaak. Wanneer zoo i gedanst wordt, in zulk een omgeving, terwijl een lijster ergens in een hoogen boom, zich bij de muzikale begeleiding voegt, geniet het pu bliek meer dan in eenige andere danszaal mo gelijk is. De toeschouwers waardeerden de levendige uitvoering en toonden die waar deering door hartelijk applaus. Ook een bloe menhulde voor de dames ontbrak niet: de kleurige bossen lathyrus harmonieerden goed met het karakter van de demonstratie. Zoo was deze uitvoering van volksdansen, onder leiding van mevrouw Sanson-Catz te Rotterdam, een frisch en fleurig buiten-feest. Vroeger reeds hebben wij gewezen op den gevaarlijken hoek PapentorenvestHarmen- jansweg, waar het uitzicht zeer belemmerd was, door ter plaatse staande houten nood woningen. Eeindelijk zijn dezer dagen de hoekwonin gen, tegenover den ingang van de Straf gevangenis, verdwenen en is daarmede een goede verkeersverbetering tot stand geko men. Indien successievelijk de overige wonin gen ook volgen, die de geheele Papentoren vest ontsieren en er allesbehalve fraai uit zien, zal het stadsbeeld daar heel wat ln aanzien winnen. De toestand, zooals die nu is, verdient, dat er hoognoodig verbetering komt. Betrapt Door de gemeente politie werd Woensdagmiddag 3 uur, op aanwijzilging van een ijscoventer, proces verbaal opgemaakt, tegen een 17 jarig persoon, wegens het ple gen van onzedelijke handelingen met een achtjarig knaapje in het Bloemendaalsche bosch. OSLO, 28 Juni. Gelijk reeds gemeld, heeft de inzameling vooi de reddings expeditie ten behoeve van Amundsen gis teren een bedrag van 34.000 Kronen opge bracht. Indien 60 a 80.000 Kronen worden ontvangen, is de hulpexpeditie reeds ge waarborgd. Een aantal Noorsche vaartuigen heeft reeds het ten Oosten van het Bereneiland liggende vaarwater afgezocht. Het vliegtuig van Amundsen kon tot dusverre evenwel niet gevonden worden. In deskundige kringen ziet men de si tuatie donker in. Noorsche visschers, die op het oogenblik ten Zuiden van het Bereneiland op de vangst zijn, heben medegedeeld, dat zij het Fransche vliegtuig op 18 Juni. den dag van den start, op 4 mijlen Zuidelijk van het Bereneiland gezien hebben. De ma chine bevond zich op vrij geringe hoogte en zette naar het eiland koers. In dit ver band wordt er voorts nog op gewezen, dat Amundsen vóór zijn vertrek verklaard heeft voornemens te zijn ln geval van nood op het Beren-eiland een tusschenlanding te verrichten. Het radio-station aldaar heeft instructie ontvangen onmiddellijk een expeditie op sneeuwschoenen te ondernemen, teneinde het geheele eiland af te zoeken. De expe ditie is in den nacht van Woensdag op Dondórdag opgebroken, doch heeft nog niets van zich laten hooren. De vermoedelijke samenstelling BERLIJN, 28 Juni. Het overgangskabinet, dat gevormd wordt als uitvloeisel van het compromis tusschen soc.-dem. en Centrum zal zeer waarschijnlijk als volgt zijn samen gesteld: Rijkskanselier Herman Milller (S. D.)Be zette gebieden, v. Guérard (Centrum)Bui- tenl. zaken, Dr. Stresemann (D. V. P.)Bin- nenl. zaken, Severing (S. D.); Arbeid, Wissel (S. D.)Econ. Zaken, dr. Kurtius (D. V. P.) Financiën, dr. Hilferding (S. D.); Justitie, Sanger (S. D.); Rijksweer Gröner; Voedsel voorziening, Dietrich Baden (Dem.); Poste rijen, Schöpfel, (Beiersch V. P.) Indien zich niet op het laatste oogenblik onvoorziene moeilijkheden voordoen, kan aangenomen worden, dat de nieuwe Duit- sche regeering uit bovenstaande ministers zal bestaan. Dc negende dag AMSTERDAM, 28 Juni Op dezen ne genden dag van het Veendammer strafpro ces werd opnieuw aangevangen met het ver hoor van Möhring. Op een vraag van den president zeide verd. ln het bezit te zijn van een acte M. O. boek houden. Nogmaals verklaarde hij er geen bezwaar in te hebben gezien dat de „Veen dammer" in plaats van contanten een vorde ring kreeg op de Discontobank; deze had toch de aandeelen in haar bezit en boven dien vertrouwde verd. op den borgtocht van Van der Toorn en van het contract-Schim van der Loeff. Weer herinnerde de president verd. aan zijn voor den rechter-oommissaris afgelegde verklaringen, die in strijd zijn met zijn be weringen van het oogenblik. 144 Pres.: Tot wanneer is u directeur geweest van de „Veendammer"? Verd.: Tot 15 December 1927; 8 of 10 No vember heb ik Meynema als mede-directeur naast mij gekregen. Pres.; Bij alle overdrachten hebt u zich beroepen op het kassierscontract. Begreep u daar wel de beteekenis van? Verd.: Jawel. Pres.: Maar het was geen kassierscontract, het beteekende alleen, dat Lieberman onbe perkt beschikking kreeg óver alle actieven van de „Veendammer" en u hebt hem die dan ook gegeven. En ai de gelden waren noodig voor de oprichting van de „Atlas" Hypotheekbank"! Hoe dacht u nu dat voor die bank de gelden van de „Veendammer" noodig waren. Verd.: Ze waren noodig voor aankoop van aandeelen van vennootschappen die deel zouden uitmaken van het „Atlas" concern. Pres.: U bent toch een man van ontwik keling, u hoeft er niet zoo diep na te denken om het antwoord te vinden op de vragen die ik u stel. Dus toen u die overdrachten deed wist u dat Liebermann de gelden van de „Veendammer" noodig had om aandeelen te koopen van andere hypotheekbanken. Verd. gaf dit toe. Pres.: U heeft al vrij gauw geweten dat de borgtocht van Van der Toorn vervallen was. Verd.: 4 of 5 Juli. Pres.: En op verschillende data nadien hebt u toch nog tot een bedrag van ruim een half millioen overgedragen. Wat had u dan nog verder voor zekerheid? Verd.: Ik vertrouwde geheel op Lieber mann. Pres.: En in September hebt u weer tot verschillende transacties uw medewerking verleend; terwijl toen het contract Paarde- kooper al gold. Verd.: Dat was toen nog niet van kracht. Pres.: Maar daarvoor werdén de pand briefhouders en crediteuren weer voor 1% millioen benadeeld. Verd.: Paardekooper zou activa terug be zorgen. Pres.: Het geld van Kok en van de „Ma- raboe" ontving Liebenmann als betaling van de koopsom, die Paardekooper schuldig was. Wat moest Paardekooper voor die aandee len betalen? Verd.: 5 millioen. Pres.: En wat had Liebermann voor de aandeelen betaald? Verd.: f 2A millioen. Pres.: Toen Liebermann 2A millioen be taalde, zat er nog 6 millioen ln de „Veen dammer" en toen Paardekooper de aandee len nam zat er nog ruim een millioen in. Met andere woorden: de stijging van de waarde der aandeelen was ongedendevenredig aan de daling van het actief! (onderdrukt gelach) (onderdrukt gelach). (De zitting duurt voort.) AMSTERDAM, 23 Juni. Het zal 1 Juli 25 jaar geleden zijn, dat de heet David Kou wenaar als Amsterdamsch redacteur var de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" aan dit blad werd verbonden. Uit de vereeniging „de Amsterdamsche Pers", waarvan de heer Kouwenaar voor zitter is, heeft zich een comité gevormd, om op Zaterdagmiddag 30 Juni den jubila ris te huldigen. Onder voorzitterschap van Amsterdam's burgemeester, den heer W. de Vlugt,. tra den tot een eere-comité toe de heeren Prof. dr. H. Brugmans, voorzitter van den Ne- derlandschen Journalistenkring, E. Hel dring, voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Amsterdam en Chr. A. Vieweg, voorzitter der vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers". Zaterdag 30 Juni zal van 35 uur ln Huize Couturier", Keizersgracht 674 te Am- st: 1 clam gelegenheid bestaan den heer Kouwenaar geluk te wenschen. BERLIJN, 28 Juni. De Rijksdag zal Dinsdag a s. des middags te 3 uur bijeenko men tot het aanhooren van de regeeringsver klaring der nieuwe regeering. De politieke debatten zullen Woensdag aanvangen. PARIJS, 28 Juni (V.D.) Als antwoord op den drosclike-tocht van den „ijzeren Gus taaf" van Berlijn naar Parijs, zal hedenmid dag de eerste auto, welke de Peugot-fabrie- ken ln 1885 hebben vervaardigd, met twee journalisten in opdracht van de „Volonté" van Parijs naar Berlijn vertrekken. De wagen is „Locamo" gedoopt. BERLIJN, 28 Juni. Het compromisvoor stel om te komen tot de vorming van een nieuwe regeering tusschen Centrum en Soc.- Democraten houdt in, dat het Centrum in het voorloopig kabinet slechts door den af gevaardigde von Guérard zal zijn vertegen woordigd. Hij zal het ministerie voor Ver keerswezen en dat voor de Bezette Gebieden krijgen. De heer von Guérard wordt in het Kabinet eigenlijk niets meer dan de verbifiöingsman tusschen het Centrum en de Soc.-Democra- ten. Het ministerie van Arbeid zal door den soc.-dem. afgevaardigde Wissel bezet worden, terwijl de soc.-dem.-afgevaardigde Sanger minister van Justitie wordt. Het compromis duurt tot den herfst. De vaststelling der Duitsche schuld PARIJS, 28 Juni (V. D.) De Senaatscom missie voor buitenlandsche zaken heeft zich Woensdag o.a. beziggehouden met het rap port van Berenger over de schadevergoe dingskwestie en het rapport van Parker Gil bert van Juni 1928. Berenger wees er op, dat een der belang rijkste kwesties ls het vaststellen van het totaalbedrag der Duitsche schuld, waarover de schuldeischers tot overeenstemming moe ten komen. Frankrijk heeft geen bijzonder belang bij wijziging van het Dawes-plan en de in het Jaar 1921 vastgestelde Duitsche betalingen. Aan een verandering van de schadever goedingsregeling is voor de verkiezing van den opvolger van President Coolldge zeker niet te denken. Verscheidene Senaatsleden voerden over deze kwestie het woord, waarbij in het bij zonder werd gewezen op het, verband tus schen de veiligheidskwestie en het Dawes- plan. Vooral generaal Bourgeois wees hier op. Bijzonderen nadruk legde hij op het mili tair en technisch verband. De Senaatscommissie besloot den minister van buitenlandsche zaken in kennis te stel len van de besprekingen en hem om een spoedige verklaring te vragen. PARIJS, 28 Juni (V. D.) Naar de „Chicago Tribune" uit Washington meldt, heeft de Fransche ambassadeur Woensdag een bespre king gehad met staatssecretaris Kellogg over het anti-oorlogsverdrag. De Fransche ambassadeur heeft naar aan leiding van de laatste nota van Kellogg nog geen nieuwe instructies ontvangen. BATAVIA, 28 Juni De regeeringsge- machtigde voor algemeene zaken verklaarde in den Volksraad, dat de mogelijkheid van verlaging der belastingopcenten ook voor de volgende jaren gering is. LONDEN, 2£ Juni. Volgens bericht uit Tokio heeft de Japansche troonraad gisteren op verzoek van den keizer behandeld een voorstel om de doodstraf toe te passen op leiders van communistische bewegingen. Een besluit wem nog niet genomen, daar geen eenstemmigheid bereikt kon worden. Het voorstel der regeering staat in ver band met 't feit, dat op *t oogenblik 450 communisten in Tokio en verscheidene an dere Japansche steden op hun veroordseling wachten. In de Japansche pers heeft het voorstel der regeering scherpe critiek uit gelokt en algemeen wordt de wensch te ken nen gegeven, dat de regeering, voordat ver dere stappen worden gedaan, de a.s. zitting van het parlement zal afwachten. VENETIë, 28 Juni. Een hevige brand heeft gewoed ln het badhuis van Lids. Bijna 1000 baders meest vrouwen, werden door een paniek bevangen en vluchtten, waarbij velen hun kleeren moesten achterlaten. In een uur was het badhuis totaal ver woest tengevolge van den hevigen wind. TTEL, 28 Juni. De gewonden bij de ont ploffing in de azijnfabriek „De Hoop" te Tiel zijn zoover hersteld, dat de rechter commissaris te Tiel hun Woensdag in het ziekenhuis een verhoor kon afnemen. B. en W. van Tiel hebben verboden het bedrijf in den nieuwen aanbouw der azijnfabriek, waarin 21 dezer 'n ontploffing plaats had, voort te zetten. LONDEN, 28 Juni. Volgens telegrammen uit Washington wordt van officieele zijde het a.s. aftreden van staats-secretaris Hoo ver als minister van handel aangekondigd. PARIJS. 28 Juni. De rechtbank te Colmar heeft opnieuw het verzoek van den arge- vaardlgde Rosse, hem voorloopig in vrij heid te stellen, afgewezen. In verbana fiier mede verwacht men, dat de afgevaar digde Walther, uit den Elzas hedenmiddag bij het begin dsr Kamerzitting de onmid dellijke behandeling van zijn voorstel tot invrijheidstelling van Ricklin en Rosse zal eisehen. Poincaré heeft laten weten, dat hij zal voorstellen het voorstel niet te behandelen en dat hij hierbij de kwestie van vertrou wen zal stellen. Verder verwacht men, dat de commu nistische afgevaardigde Cachin voorne men is een voorstel in te dienen tot vrij lating van den communistisehen afgevaar digde Doriot Men verwacht evenwel niet, dat deze voorstellen tot een crisis zullen lelden. MEDEGEDEELD DOOR DONDERDAG 28 JUNI. Bieden Laten Berlijn 59 .30 59.40 Parys 9.70 9.80 34 .60 34.70 12.10 12.11 47.85 47 .95 13.- 13.10 41 .- 41 .10 34.90 35 .- New-York (cable 2.48 2.49 7.30 7.40 27.- 27.10 66.45 66 55 66.35 66 .45 66.55 66.65 MEDEGEDEELD DOOR DONDERDAG 28 JUNI. Middenkoersen Heden van gisteren opening 5% Nederland 1919 67r. Nederland 1918 4A Nederl. 1911 a% N.-Indlë 1923 D 4J4 N.Ind 1923 B 101J 102$ ioofi/w 101 9821/32 Banken. Koloniale Bank Indische Bank Gert. Handel Mil 245s/g 1674 exd 17415/16 176 277 175 176 Industrieën. Nederl. Kunstzijde Maecubee Holl. Kunstzijde Oude Philips 200 J 471 21 IJ 211 b 739 740 f Industr. Buitenlan Anaconda U. S. Steel Gew. Peruvian Handelsondern. Comp.comm. du 1725 Mijnbouw. Boeton Mijnbouw Redjang Lebong 167 135 b 166 135 1 Petroleum. Geconsolideerde 3964 201 416% 85 390 1 418 85 Rubber. A'dam Rubber Deli Batavia Rub Java Rubber Allied Intercontin Rubber 2234 Hóf 62 170% 88 121* 61 1 9* 217 142 169 86 116-7 58 9 Scheepvaart. Holl Amerika Lijn dito Gem Eigend Kon Ned Stoomb Kon Paketvaart Mij Nederland Rotterd Lloyd Scheepvaart- Unie Marine comm. 70 b 654 86*1 226* 188J 182 b 200 5J 39 200-1 6 38J Suiker. H. V A Vorstenlanden v—. 694J 365 1111 168 144* 692 366 llljb 170 1 144 b Tabak. Oostkust Spoorwegen. Southern Rails Chic. Milw St. Paui Kansas City South 145 b 194 b 7'%« 34?/« 4715/lg 145 196 70J 334 49 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2