Binnenlandsch Nieuws Nieuws TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 28 JUNI 1928 BLADZIJDE 3 De reis van H. M. de Koningin i en Prinses Juliana naar Noorwegen Z. K. H. Prins Hendrik op de Pressa Eerste Kamer De Souvereine Orde van Malta De Biesbosch inpoldering L. J. H. Willinge t Woningbouw Het 40-jarig jubileum van de Ned. Heidemaatschappij Bond van Edel-metaal- Vereenigingen De loodgietersstaking LANDBOUW EN VISSCHERIJ De aardappeldag te Wageningen RECHTSZAKEN Justitieele statistiek over het jaar 1926 LUCHTVERKEER De Duitse he Oceaanvllegers Nog goed afgeloopen Watervliegtuigen op den Rijn Een mislukte Oceaanvlucht Een zeppelin-lijn van Buenos Aires naar Sevilla SOCIAAL LEVEN Een ballonvaart over de Zuiderzee Ned. Aannemersbond Hoe de aanvaring van de „Vecndam" plaats had Een brand met een staartje De ontploffing in de azijn- fabriek te Tiel De felle brand te 's Hertogénbosch Naar aanleiding van een arrestatie Aan de gevolgen overleden Urk Het tuimelraam Een botsing in volle vaart Veelbelovende knapen Een telegram uit Stockholm meldt, dat het veer te Abisko gedurende het verblijf van Koningin en Prinses prachtig is geweest De hooge bezoeksters deden verscheidene uit stapjes ln de omstreken onder andere naar het kamp der Laplanders. De Koningin hield zich veel bezig met het schilderen van schoone landschappen uit Lapland. Het Wollfbureau seint uit Keulen: Z. K. H. Prins Hendrik, die voor een be zoek aan de Pressa te Keulen vertoeft be zocht gisteren ln gezelschap van den burge meester, dr. Adenauer, de tentoonstelling, om bracht Z. K. H. een bezoek aan de Ne- ierlandsche afdeellng. Het Ned. Corr. Bur. meldt: Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, dat de Eerste Kamer in de tweede helft van Juli nog enkele dagen zal bijeenkomen ter afhandeling van alsdan in staat van wijzen verkeerende wetsontwerpen. Daarna zal zij op zomerreces gaan. De Nederiantfsche afdeellng der Souvereine Orde van Malta hield Maandag onder leiding van baron Baljuw J. J. G. baron v. Voorst tot Voorst haar jaarlljkschen Bidderdag in 't Maltezer Ridderhuis te Utrecht. Als nieuwe Ridder werd geïnstalleerd mr. E- H. J. Baron van Voorst tot Voorst, bur gemeester van Beek-Ubbergen. Bij de verkiezing van drie Kapittel-Bidders werden de periodiek aftredenden herkozen. Gisteren hebben verschillende leden der Prov. Staten van Zuid-Holland de inpolde- ringswerken ln de Biesbosch bezichtigd. Te half elf werden de heeren op het raad- huls ontvangen door het dagelljksch bestuur der Ver. „De Biesbosch", welker voorzitter, wethouder Jansen, een verklarende toejnraak hield. Van een kaart en een boekje voorzien, ging het gezelschap, na eerst de Groote Kerk bezichtigd te hebben, in touringcars naar den polder. Daar werden de wegen, de werkverschaffing en de stand der gewassen bezichtigd. Te Marseille Is overleden, 68 Jaar oud, de hoer L. J. H. Willinge, oud-havenmeester van Botterdam. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en officier ln de orde van Oranje-Nassau. De corruptie in het gasbedrijf Bij Kon. besluit is de schorsing van de be sluiten van den gemeenteraad van Doetin- chem tot het verleenen van oneervol ontslag aan den heer G. Pieterson als directeur van het gemeentelijk gasbedrijf en tot ontzegging aan hem van den toegang tot de terreinen der gasfabriek, verlengd tot 1 Januari 1929. Het Centraal Bureau voor de Statistiek ieelt de volgende cijfers mede omtrent de ïoenemlng van het aantal woningen ln Ne derland. L Gereedgekomen woningen, XL Onbewoonbaar verklaarde, gesloopte en aan haar bestemming onttrokken woningen. HL Netto-vermeerdering van den woning voorraad. z I H III April 1928 4.593 682 3.911 Maart 8.719 515 3.204 Febr. 2.868 663 2.205 Jan. 2.930 502 2.428 Dec. 1927 3.112 789 2.323 Nov. 3.730 553 3.177 Oct 4.900 387 4.313 Sept 5.167 660 4.507 Aug. 4.188 455 3.733 Juli 4.287 509 3.778 Juni 4.530 517 4.013 Mel 4.731 514 4.217 April 5.422 460 4.962 In verband met het congres der Ned. Heidemaatschappij ter gelegenheid van haar 40-jarig jubileum zijn Woensdag te Arnhem sectie-vergaderingen gehouden. De cultuurtechnische sectie vergaderde des morgens. In deze sectie werden zeven inleidingen gehouden, terwijl verder nog een aantal rap porten werd uitgebracht De heer Glass, Landesökonomierat te Ol denburg, hield in het Dultsch een inleiding over de ontginning van woesten grond in den Vrijstaat Oldenburg. Ir. J. C. Horch, te Nieuw Amsterdam, leid de het onderwerp in: Van hoogveen tot dal grond. Ir. J. Hudig, directeur van de afdeellng voor de cultuur op zand- en veengronden van het Rijkslandbouwproefstation te Groningen, had als onderwerp te behandelen „Bodem- ziekten." De heer Langhaus, bedrijfsleider van de Landbouwkamer voor de provincie Sleeswilk- Holstein te Kiel, hield een referaat over de cultiveering van heidegrond tot bouw- en welland in Sleeswijk-Holstein. Prof. dr. W. C. Mees R.Azn., hoogleeraar te Wageningen, behandelde de Nederlandsche landbouwwetgevlng der laatste jaren. Prof. dr. Tacke, uit Bremen, leider van bet Veenproefstation, hield een Inleiding over: Gesteldheid en cultuurwaarde van het veen der West-Duitsehe laagvlakte. De hdfer J. Westergaard, afdelingschef der Deensche Heidemaatschappij te Viborg, sprak over: „De acte der Deensche Heide maatschappij met betrekking tot grondver betering en de ontginning van woesten grond. Vérder is nog een aantal rapporten inge diend. Boschbouw In de Boschbouwsectle werden eveneens zeven inleidingen gehouden. De heer P. Aminoff, afdeellngsbestuur- der van het centraal beheer der Staats- bosschen en Domeinen te Stockholm gaf een overzicht van den boschbouw in Zwe den, in het bijzonder van de proeven tot bebossehlng van armen grond. De heer Chr. Dalgas, afdeelings-bestuur- hield een inleiding over de Deensche Hei- de-Mij. en sprak daarbij vooral over de boschcultuur. De heer E. Hesselink, directeur van het Bijksboschbouwproefstation te Wagmlngen sprak over het Bosch-onderzoek en het Rijksboschbouwproefstation in Nederland. De heer E. Ludh, leer aar aan de Bosch- bouw-hoogeschool te Stockholm, sprak over de bosch-ontwatering in Zweden. De heer Eg. Rosseels, hoofdinspecteur van den waterloopen- en boschdienst te Brus sel, leidde het onderwerp in: selectie bij boschcultuur. Graaf Von der Schulenburg uit Berlijn hield een referaat over de beteekenis der controle van pootgoed voor de boschcul tuur. Prof. A. te Wechel, hoogleeraar te Wage ningen sprak over de Boschwetgeving in Nederland. Tenslotte zijn nog een aantal rapporten uitgebracht. Congres en algemeene vergadering Te Den Haag heeft de Bond van Edel- metaal-vereenlgingen vergaderd, aan welke vergadering vooraf ging de algemeene ver gadering van de vereeniging van Nederland sche winkeliers in gouden en zilveren wer ken, onder voorzitterschap van den heer C. H. v. d. Velden te Amsterdam. In verband met het niet-aanvaarden van zijn benoeming tot bestuurslid door den heer v. Oterbrugge te Amsterdam moest voorzien worden in een vacature. Gekozen werd de heer Fabry de Jonge te Apeldoorn. De voor zitter aanvaardde zijn herbenoeming. De af gevaardigden der vereeniging in het bestuur van den Bond van Edelmetaalvereeniglngen werden herbenoemd. Bij de rondvraag werd aangedrongen op maatregelen tegen het euvel der uitverkoo- pan en tegen het gebruik van den naam zil ver voor artikelen, die niet van zilver ge maakt zijn. Na deze vergadering werd de algemeene vergadering gehouden van den Bond van Edelmetaalvereeniglngen, onder voorzitter schap van den heer C. J. A. Begeer te 's-Gra- venhage. Tot voorzitter werd herkozen de heer Be geer. De voorzitter zegde, naar aanleiding van het in de winkeliersvergadering besprokene, toe, dat in de eerstvolgende bestuursverga dering de kwestie der uitverkoopen zal wor den besproken. Ten slotte werd een congres gehouden van den Bond van Edelmetaalvereeniglngen, eveneens onder leiding van den heer C. J. A. Begeer. In zijn openingsrede schetste hij den groei van den Bond, welken b'J bevredigend noem de. Spr. deelde verder mede, dat de beker, door den heer Wilm, voorzitter van het Deut sche Reichsverband en spr. zelf als voorzit ter van het Internationale Bureau aan den Bond aangeboden als herinnering aan het door den Bond genomen initiatief tot het bijeenroepen van het eerste internationale congres te Amsterdam, thans gereed is geko men. Spr. bood den beker, die op de bestuurs tafel prijkte, aan den Bond aan (applaus). De heer Steltman te Zwolle deed mededee- lingen over de vereeniging voor winstbescher ming, wier eerste werk is geweest te trachten een minimum-winst op tafelzilver vast te stellen waarvoor medewerking der fabrikan ten is verkregen. Als plaats voor het volgende congres wer den Schoonhoven en Arnhem genoemd. De keuze werd aan het bestuur overgelaten. Aan het einde van het congres hielden de beeren P. R. Prill, voorzitter en M. J. Kla- wer, secretaris van den Nederlandschen Bond van Etaleurs en Etalage-decorateurs inleidin gen met lichtbeelden over de kunst van het etaleeren. Naar „Het Volk" verneemt, heeft de Rijksbemiddelaar partijen in het loodgie tersconflict telegrafisch uitgenoodigd tot 'n bespreking, welke morgen om half ejf op het Dep. van Arbeid in Den Haag zal wor den gehouden. Onder voorzitterschap van den heer I. O. J. Kakebeeke is gisteren te Wageningen aangevangen de aardappeldag. Na het openingswoord van den voorzitter sprak mej. H. L. G. de Bruijn uit Wagenin gen, over: De vatbaarheid van de aardap pelplant voor de phytophthoraziekte en haar bestrijding. De bestrijding van de aardappelziekte ge schiedt in hoofdzaak door het spuiten met Bordeauxsche pap, waardoor een laag van koperverbindingen op de bladeren wordt ge bracht, die het ontkiemen der schimmels te gengaat. Tevens wordt de levensduur der aardappelplant verlengd. Bij het vaststellen van het tijdstip waarop gesproeid moet wor den, dient, behalve met het weer, ook met den vatbaarheidstoestand der soort rekening te worden gehouden. Bij sommige weersom standigheden levert spuiten meer na- dan voordeel op. Men late daarom het spuiten niet na, de voordeelen moeten berekend wor den over een groot aantal Jaren. In vele deelen van het land is het bespuiten een jaarlijks terugkeerende werkzaamheid, spr. hoopte, dat de andere deelen van het land dit voorbeeld mochten volgen. Daarna hield de heer dr. C. Braak te De Blldt een voordracht over: Voorspelling van de aardappelziekte in verband met meteoro logische factoren. Moderne pootaardappelbewaarplaatsen Ir. W. B. L. Verhoeven sprak vervolgens over moderne pootaardappelbewaarplaatsen. Het zoeken naar een goede bewaring van voor pootgoed bestemde, vroeg gerooide aard appelen en het bij de onderzoekingen van dr. Wellensiek geconstateerde feit, dat in het licht bewaarde aardappelen minder sterk spruiten hebben tot gevolg gehad dat ver scheidene landbouwers overgegaan zijn tot het bouwen van bewaarplaatsen, waarin de pootaardappelen aan het licht worden bloot gesteld. Nadien zijn op de Zuid-Hollandsche eilanden en in andere streken van ons land bewaarplaatsen geconstrueerd, waarbij de wanden bestaan uit glasplaten in den vorm van een spauwmuur. De zich tusschen de glasplaten, die 10 a 15 c.m. van elkander verwijderd zijn, bevindende lucht dient als isolator. Bi) den bouw van derj.eHjke bewaarplaat sen moet ten zeerste met de volgende pun ten worden rekening gehouden: lo. moet het licht zooveel mogelijk tot alle aardappelen kunnen doordringen en 2o. moet de bewaar plaats zoodanig gebouwd worden, dat deze geheel vorstvrij is of gemakkelijk vorstvrij kan gehouden worden. Om aan het eerste punt te voldoen worden alle wanden van glasplaten gemaakt, die tusschen stijlen wor den aangebracht. Ter voorkoming van breuk en te hooge kosten wordt veelal gebruik ge maakt van z.g. draadglas. Breeder dan 5 m. te bouwen verdient geen aanbeveling, ter wijl met het oog op de lichttoetreding het bouwen op, in plaats van gedeeltelijk in den grond gewenscht is, alhoewel dit meer kans op vorstgevaar oplevert. Van groot belang met het oog op de be lichting van de aardappelen is het aanschaf fen van bakken van uniformen maat, zoowel wat betreft den inhoud als ook speciaal de hoogte van de pootjes die in de bakken zijn geplaatst. De ruimte tusschen de bakken moet minstens 6 7 c.m. bedragen, terwijl de hoogte van de bakken liefst niet grooter wordt genomen dan 10 c.m. Speciaal voor de vroege soorten zijn nog lagere bakken ge wenscht. De bakken moeten zoowel in den bodem als aan de zijkanten genoeg ruimten hebben voor ventilatie en lichttoetreding. Aan het zooveel mogelijk vorstvrij maken der bewaarplaats, moet zeer veel zorg be steed worden. Een eerste vereischte hiervoor is dat het ontstaan van tocht moet worden voorkomen. Aan den anderen kant moet echter een goede ventilatie ook mogelijk kunnen zijn. Noodig is, met het oog op het gevaar van bladluizen de bewaarplaats een paar malen per jaar goed uit te rooken met een hiervoor geschikt preparaat als b.v. autokreds. De hewaringskosten per hl. bedragen in een moderne bewaarplaats ongeveer 30 ct. meer dan die wanneer de aardappelen aan den kuil worden bewaard. Per ha. wordt dit dus een bedrag van ongeveer 6. Wanneer te genover deze meerdere kosten de voordeelen worden gesteld, kan zeer zeker het bouwen van dergelijke bewaarplaatsen door de ver bouwers zelf of door combinatie van verbou wers, als een rendabele zaak worden be schouwd. Als voordeelen van de moderne bewaar plaatsen kunnen o.a. genoemd worden de uitstekende bewaring van vroeg gerooid pootgoed die aan den kuil of op andere wijze steeds met groote moeilijkheden gepaard gaat; het uitpooten der aardappelen kan. omdat de voorgekiemde aardappelen sneller boven den grond zijn, op het hiervoor meest geschikte moment geschieden, de controle op de aardappelen kan gedurende den gehee- len bewaringsduur op ieder willekeurig tijd stip geschieden: zieke en slecht spruitende pooters kunnen steeds verwijderd worden. Ten slotte deed de heer dr. J. G. Drost uit Leeuwarden nog een mededeeling over: Welké waarde moet worden toegekend aan de eerste spruit bij aardappelen? terwijl de heer P. Band sprak over een proef inzake den invloed van den grond bij pootaardap pelen. Des middags zijn verschillende landbouw werktuigen bezichtigd. lijk aan die op 13 Juni.'Daar de ballon vol doende ballast meenemen kon voor een stij ging tot boven 3000 M., kon weder een mooie Zuiderzeevaart worden ondernomen. De zwakke Z.Z.OJijke wind in den ondersten halven kilometer draaide met de hoogte steeds meer naar rechts met een flinke snel heidstoeneming boven 2000 M. tot meer dan 60 K.M. per uur op 3000 M. hoogte bij rich ting uit W.Z.W. Rekening houdend met deze windverdeeling, liet de commandant den bal lon, die na het loslaten op 600 M. in even wicht kwam, in het eerste half uur geleide lijk doorstijgen om op ten minste 2000 M. hoogte de Zuiderzeevaart te beginnen. Na eerst de Vecht gevolgd te zijn, werd bij Mui den de Zuiderzeekust bereikt en de over steek begonnen. Hierbij werd de ballon steeds hoogerop gebracht, tot hij boven 2500 M. met groote snelheid op Kampen aanging. Prach tig in evenwicht drijvend en gekoesterd door den geüJkrmJ.igen zonneschijn uit den onbe- wolkten hemel, werd op een hoogte van bijna 3000 M. bij Kamperveen, na een zeetraject van 60 K.M., de overzijde der Zuiderzee be reikt. Daar het tijd werd naar een geschikte landingsplaats uit te zien, werd de langzame daling, die bij het dalen der zon intrad, niet tegengegaan. Na Kampen gepasseerd te zijn, dreef de ballon verder in O.N.O.-lijke rich ting, in de richting Staphorst. Bij de defini tieve daling beschreef hij een ünksche bocht, waardoor de landing in den zwakken O.- lijken benedenwind bij Meppel volbracht kon worden. De vaart had 3 'A uur geduurd. Bij het verpakken werd wederom groote behulpzaamheid ondervonden van publiek en politie. Alles liep vlot, zoodat de vaarder® tijdig genoeg aan het station Meppel waren om den ballon te bevrachten en met den avondtrein om de Zuiderzee terug te kunnen reizen. De 3 passagiers maakten allen hun eerste ballonvaart. De K. N, V. v. L. werd drie ballonenthousiasten rijker. De Dultsche Oceaanvliegers kapitein Köhl en v. Hühnefeld en de Iersche majoor Fitz- maurice zijn gistermorgen te kwart voor tien met de „Europa" van Berlijn naar Miinchen gestart. De vliegers zijn in Koburg hartelijk door de bevolking begroet. Ze zaten aan een ontbijt aan, dat hun door den vroegeren ko ning Ferdinand van Bulgarije was aangebo den. Op Schiphol heeft gistermiddag een botsing plaats gehad tusschen 2 vliegtuigen. Het toe stel H.-NJV.D.O. van de K.L.M. met lading aan boord, bestuurd door den vlieger Pellens, is, toen het zich in beweging zette om weg te rijden, gebotst tegen het stilstaande 3-moto- rige vliegtuig D 901 van de Deutsche Luft Hansa, welke laatste vliegtuig leeg op het perron stond. Het Fokker vliegtuig is licht beschadigd: het Junkers vliegtuig eveneens. Er ontstond eenige vertraging in den lucht- dlenst. Gisterenmorgen te circa kwart voor elf cir kelde een drietal watervliegtuigen boven Am- hem om even later op den Rijn neer te strij ken. Bij informatie bleek, naar aan de „Msb." gemeld wordt, dat het drie militaire water vliegtuigen waren die onder leiding van den commandant, tweede-luitenant ter zee, Rot gans, 's morgens uit de Mok op Texel waren vertrokken en over de Zuiderzee en verder langs den IJssel koers hadden gezet naar Arnhem. Nadat de heeren hier ongeveer een uur hadden vertoefd, en veel belangstelling aan den rechter Rijnoever hadden getrokken, vertrokken zij weer in Zuid-Westelijke rich ting. De bij het Centraal Bureau voor de Sta tistiek verschenen Justitieele Statistiek voor het jaar 1926 wijkt in twee opzichten af van de over de jaren 1922 en 1925 gepubll- seerde statistieken: ten eerste verschijnt zy evenals vroeger jaren wederom als afzonder lijke publicatie en ten tweede zijn in deze statistiek eenige tabellen opgenomen. Van de voorzieningen ln cassatie in straf zaken, in totaal 603, eindigden er 438 of 72.6 pet. met de verwerping van het beroep; van het gezamenlijk aantal arresten inzake re visie (82) hield er slechts één inwilliging van d8'aanvrage in. Het aantal bij de Gerechtshoven aange brachte strafzaken bedroeg 1591 (in 1925 1667)het aantal arresten in hooger be roep was 160 minder dan in 1925. Het per centage der arresten gewezen na gehouden getuigenverhoor is niet onbelangrijk geste gen, nl. van 52.9 op 62.4. De gewijzigde bepalingen omtrent de ter mijnen van pppèl voor het O. M. en den verdachte (art. 408, lid 1 en 2 van het nieuwe wetboek van strafvordering) hebben blijk baar haar uitwerking niet gemist; bet aan tal gevallen, dat alleen de verdachten ap pelleerden, is in 1926 sterk toegenomen: het relatieve cijfer kwam van 11.3 in 1925 op 30.1 in 1926. t Aantal door den Politierechter gewezen Vonnissen is in 1026 nog verder omhoog ge gaan; van het totaal aantal vonnissen door de arr.-rechtbanken in eersten aanleg ge wezen werd in 1925 69.34 pet. door een politierechter gewezen en in 1926 72.76 pet. Deze gang van zaken wekt verwondering, in verband met de Min. circulaire van 29 Juni 1926, waarin door den Minister van Justitie de wensch werd uitgesproken, dat aan den wettelijken eisch van eenvoudig heid ais voorwaarde voor het aanbrengen van zaken bij den politierechter streng de hand wordt gehouden. Het nieuwe instituut van schorsing der Voorloopige hechtenis heeft in 1926 nog niet veel toepassing gehad: ten aanzien van 15 personen werd de voorloopige hechtenis geschorst (6 met en 9 zonder zekerheidstel ling). De in het nieuwe wetboek neergelegde 'Mogelijkheid tot toekenning eener tege moetkoming voor schade, welke de gewezen verdachte ten gevolge van de ondergane voorloopige hechtenis heeft geleden, heeft in 1926 niet tot uitkeering van een dergelijke schadevergoeding geleid; alle verzoeken, waarop in dat jaar definitief werd beslist (5), werden afgewezen. Het aantal burgerlijke zaken in 1926 door de Gerechtshoven bij arrest afgedaan, be droeg 1115. Door de arr.-rechtbanken en kantongerechten, werden respect. 22258 en 40429 eindvonnissen gewezen. Het aantal af gedane zaken op 31 Dec. 1926 bedroeg bij de rechtbanken 16222, bi) de kantongerechten 7257. Een defect aan de watertank dwingt Courtney terug te keeren Het Wolffbureau seinde gisteren uit Lissa bon: De Engelsche vlieger Courtney is heden morgen 10.20 voor zijn vlucht naar de Azoren, de eerste etappe van zijn Oceaan-vlucht, ge start. Een later bericht luidt: Uit Lissabon wordt gemeld, dat kapitein Courtney, die gistermorgen voor een vlucht over den Oceaan was gestart, ten gevolge van een defect aan de watertank, weer terug heeft moeten keeren. Een Reuterbericht uit New York meldt, dat aan de Fox Brothers' International Corpo ration een contract van vijf millioen dollars is toegewezen voor den bouw van een aero drome te Bevilla, dat als basis zal dienen voor een transoceanische luchtvaartlijn, die Zeppelin zal laten loopen tusschen Buenos Aires en Sevilla. De stralende zomerdag van Maandag 25 dezer gaf gelegenheid de leden der Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart, die zich daartoe hadden aangemeld, een ballonvaart te doen maken. In Makenden zonneschijn uit een onbewolkten hemel werd de ballon Hollandia bij de Utrechtsche gasfabriek gevuld om onder commando van den heer Delin Mou- ton met den heer en mevrouw mr. Mazel en den heer Jan Lichtenbelt omhoog te gaan. Te 3.17 had het vertrek plaats. Rustig stij gend dreef de groote gele ballon in N.N.W. richting van het opstijgterrein weg. De windverhoudingen waren ongeveer ge- De Ned. Aannemersbond heeft onder voor zitterschap van ir W. M. T. Thijssen te Dordrecht zijn jaarvergadering gehouden. In het hoofdbestuur werden her- of ge kozen de heeren G J. Ooiman, Leeuwar den; A. v. d. Leur, Baarn; J. C. Langelaar, Oosterbeek; J. van Dun, 's-Hertogenbosch; ir. W. M. T. Thijssen, Amsterdam; en B. Groenewegen, Haarlem. De tegenwoordige voorzitter werd herbenoemd. Op voorstel van een aigevaardlgde van Rot terdam werd de heer Ir. W. M. T. Thijssen, bij acclamatie tot voorzitter herkozen, waar op het rapport der commissie van redactie van het bondsorgaan na voorlezing werd goedgekeurd. Nadat de vijf leden dezer com missie waren herkozen, kwam aan de orde punt 16 der agenda: Voorstel van het hoofd bestuur, betreffende wijziging der redactie van de bindende besluiten en wel als volgt: Het is den leden van den bond verboden in te schrijven naar, aan te nemen en (of) uit te voeren (geheel of gedeeltelijk), zich als borg, als onderaannemer, als leverancier van materialen te verbinden, ten behoeve van, in welk opzicht ook eenig belang te hebben bij werken, a. waarbij in het bestek een bepa ling ontbreekt, krachtens welke alle geschil len door arbitrage zullen worden beslecht, hetzij door een scheidsrechterlijke beslissing; b. waarvoor persoonlijke of zakelijke borg tocht wordt geëischt; c. indien in het bestek of de overeenkomst is bepaald, dat werksta king en (of) uitsluiting geen recht geven op termijnverlenging. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Een voorstel van het hoofdbestuur om de invoering der bindende besluiten voor wer ken van publiekrechtelijke lichamen, thans vastgesteld op 1 September 1928, te bepalen op uiterlijk I Januari 1929, of zooveel vroe ger als het hoofdbestuur zal bepalen, met dien verstande, dat bij bepaling op een vroe geren datum dan 1 Januari 1929, die datum zes weken van tevoren zal worden bekend gemaakt, werd aamrpnomen met 271 tegen 5 stemmen. Kapitein Kroll verhaalt Nu de „Veendam" van de Holland- Amerikalijn weer in Rotterdam is aangeko men, heeft de „Msb.' een onderhoud gehad met den gezagvoerder, kapitein W. Kroll. die het volgende relaas gaf van de aanva ring welke zijn schip op Zaterdag 19 Mei J.l. vlak bij New-York heeft gehad. „De vertrektijd van Hoboken van de schepen der Holland-Amerikalijn is altijd om 11 uur 's morgens", begon de kapitein, „maar omdat lk den overkant niet kon zien cp 't nogal dikkig was, besloot ik nog even te wachten, op dien Zaterdag (19 Mei). Ik Het drie andere passagiersschepen voor me uit gaan, de „Minnswaska", de Heilig Olav" en de „Celtic" (van de White 8tar Line). Om kwart voor 12 kon lk den overkant goed zien, zoodat ik uitvoer. Naarmate we vorrinr kwamen werd het zicht beter, doch toen Staten Island gepasseerd werd, zag lk recht vooruit een mistbank Het zicht werd weer minder en om 12.54 ging ik voor an ker. Er was een stuk ebttj. Zooals altijd zwaai je dan het schip op den ketting bh het voor anker gaan en blijft nog even kijken. Juist 'Ofi lk van de brug wilde afgaan, zagen we op driekwart mijl „Porto Rico" aankomen. Aan het boegwater van de schuit konden we zien. dat ze veel water liep. Ze moest ons zien, zoo goed als wij haar, of eigenlijk nog beter, want wij zijn zooveel grooter. Zij kon ons makkelijk passeeren volgens onze meening. Toen ze dichterbij kwam, liet ze eerst het stuurboordanker vallen, maar bleef op ons toekomen. Even later toen zij ook het bakboordan- ker liet vallen, dachten we: „nu gaat 't wel", maar nee, zij bleef doorioopen, vrij wel recht op ons p.f. Op ongeveer 60 voet achter de brug ramde zij ons en gaf één deuk, daarna nog twee andere. Hoeveel vaart had de „Porto Rico" toen zij tegen uw schip opliep? Dat weet ik niet, zij had het anker al in den grond, maar toen we het in de verse zagen aankomen, moet zii toch wel een ze ven mijl hebben geloopen. Ik had vast ge dacht, dat zij af zou zwaaien, de aanva ring was m. i. best te voorkomen ge weest. Na de botsing verdween zij in den mist, die intusschen steeds dikker werd. We merkten dadeWk, dat zij ons bij de eerste botsing onder de waerlijn geraakt had, het was juist hij de machinekamer, het gat was boven de dnamo, zoodat we ineens geen electriciteit meer hadden en alles heel gauw stop stond. Het eerste werk was. alle water dichte deuren te sluiten; gelukkig hielden ze. Het water stond al heel gauw in de ma chinekamer gelijk met bulten, daardoor kwamen we wat dieper te liggen. Ik heb toen direct om assistentie laten seinen, die 's middags in den vorm van 8 sleepbooten is komen opdagen. Intusschen had ik den passagiers laten aanzeggen, dat er geen reden was voor on gerustheid, maar dat we terug zouden gaan naar Hoboken. De handbagage werd klaar gezet om in geval dat de schotten het mis schien niet zouden uithouden, of als er nog eens een tweede schip tegen ons zou oploo- pen, de passagiers met deze bagage op de sleepbooten te kunnen overzetten. Het was een kalme zee, maar het was heelernaal „dik" geworden. 's Avonds cm 11,20 klaarde het op. De sleepbooten hebben de „Veendam" toen naar Hoboken teruggesleept. Daar kwamen we Zondagmorgen om 6 uur aan. De firma Maratt and Chapman, die wrakken op ruimt, heeft toen direct het gat bij de ma chinekamer, dat 17 bij 22 Engelsche duim groot was, gedicht met een eementkist. Dat was Zondagavond klaar. Dit werk werd uit gevoerd met behulp van duikers. Daarna zijn we de machinekamer gaan leegpompen en de lading gaan lossen. Alle passagiers waren 's morgens al van boord gegaan. In den loop van die week, Vrijdags zijn we naar het Robins-drydock gegaan voor de verdere reparatie. Tot Zondag hebben we naast het dok ge legen, toen erin en een week later waren we kJaar. Do BChade was, zooals zich laat begrijpen, heel groot, de machines hebben buitengewoon geleden. Bovendien waren er spanten verbogen en kniespinten gebroken. De twee deuken, die de „Porto Rico" bo ven de waterlijn had veroorzaakt, zijn niet zoo erg geweest, die konden met enkele nieuwe platen gerepareerd worden. Voordat we het dok voorgoed verlieten, hebben we een proefreisje gemaakt naar Sandy Hook en terug. Alles bleek vrij goed te werken. Is het schip nu in Amerika al afdoende gerepareerd? Ja zeker, alles werd geklonken en ge test. Er is trouwens ook niets meer van de gevolgen van de aanvaring te zien; er hoe ven nu alleen nog maar enkele kleinighe den te gebeuren, zooals opnieuw schilderen, enz. Ten slotte vroeg men den kapitein nog naar de oorzaak van de berichten als zou de boot zinkende zijn geweest. Allemaal leugens, was het antwoord, 't zijn die domme Amerikaansche kranten. We hebben niet een- aan den grond gezeten, maar als je machinekamer vastloopt, is 't nogal logisch dat de schuit wat dieper fcomt te liggen. Toen we uitvoeren, lagen we 32 voet diep. toen we in Hoboken terugkwa men 37 voet. Maar omdat ze de firma Ma ratt en Chapman bi) het schip zagen, heb ben ze meteen maar geconcludeerd, dat we aan het zinken waren. Ze hebben ook geschreven, dat we bh de aanvaring aan t varen waren en we lagen al 8 minuten voor anker. Onze terugreis is goed geweest, een be trekkelijk vol schip en mooi weer. zaak van den brand leverde geen enkel re. sultaat op; al even weinig fortuinlijk was de Amsterdamsche brandweer, wier des. kundige ook een zeer gedetailleerd onder, zoek Instelde. Twee weken geleden, zegt de G. en Eeml. gaf de politie den sleutel van het pand, welken zij in beslag had genomen (S. was met zijn gezin naar elders vertrokken) weer aan S. terug, die echter dien sleutel nog niet aan den kooper der zaak, P., ter hand stelde. Deze achtte dit geen bezwaar om met een anderen sleutel het perceel binnen te gaan en aldaar vast een schoon maakbeurt te doen houden. Dit kwa— S. te hooren, die zijn zaakwaarnemer zond, met het gevolg, dat P. weer uit de woning gezet werd. Inmiddels hadden de gerechtelijke autori teiten zich met de zaak bemoefd. S. werd aan een langdurig verhoor onderworpen, zoowel door den officier van justitie als door den rechter van Instructie. Bi) eerst, genoemde sloeg hij zulk een brutalen toon aan, dat hij het bureau verlaten moest. Kort daarna werd S. bij den rechter vau instructie ontboden. Nadat hij hier e"" '■en verhoor onderworpen was, vond deze ter. men aanwezig om hem in verzekerde bewa. ring te doen nemen. 8 Mei 1.1. brak in een café aan de Hoog. straat te Weesp. bewoond door S„ door on opgehelderde oorzaak, brand uit, welke on middellijk een ernstig aanzien kreeg, doch door het ingrijpen der brandweer, tijdig ge. biuscht kon worden, zoodat slechts een deel van het perceel en van den inboedel door het vuur vernield werd. Onmiddellijk na het uitbreken van dezen brand gingen zeer ernstige geruchten be treffende de vermoedelijke oorzaak, lh ver band waarmede herhaaldelijk de naam van 8. genoemd werd. Het bleek echter een zeer gecompliceerd geval te zijn. S. had n.L de zaak verkocht aan den melkrijder P., die reeds 250 handgeld op de koopsom be taald had. Daags na het uitbreken van den brand, zou 8. de woning verlaten hebben, in verband waarmede zijn geheele inboedel reeds gereed stond, verzonden te worden naar elders. Een uitgebreid onderzoek naar de oor- De N.V. Chemische fabrieken voorheen Vermet en Fuchs te Tiel deelt naar aan. leiding van de berichten omtrent het on. geval op de azijnfabrlek te Tiel, nog hot volgende mede: Van een der ketels vloog met 'n ontzet, tenden knal het deksel van een mangat af. De nokken waarachter deze deksel vast. gehouden werd, braken van den ketel. Met de persoonlijke ongelukken is het zeer meegevallen. De verwondingen beper ken zich tot ontvelling van de handen en branding van het gezicht. Hoswel pijnlijk, zijn het geen ernstige verwondingen en het is te verwachten, dat za betrekkelijk spoe. dig genezen zullen zijn. De gekwetsten, in. genieur Th. Odinga, zijn assistent de Poor ter en de werkman Jansen maken het alle drie redelijk goed, Van bloedverlies was geen sprake. D materieele schade is zeer gering en wordt door verzekering gedekt Het bedrijf kan worden voortgezet In verband met den feilen brand te 's-Hertogenbosch wordt nog gemeld, .lat da groote heetwateroven in de bakkerij van den heer P. Hendrix ter waarde van 10.000 geheel bedorven blijkt, zoodat hij moet worden afgebroken. Vermoedelijk is de brand ontstaan in een pakhuis van bouwmaterialen in gebruik bij den heer v. d. Sande. Zooals men weet .werden eenige wéken geleden te Rotterdam twee beruchte inbre- kers op de Kamemelkshaven betrapt bij een inbraak. Zij werden door een recher. cheur gesommeerd halt te houden toen zij uit pand 6 kwamen, doch toen zij hieraan geen gevolg gaven werd een hunner ernstig verwond door een kogel, afgeschoten door den politieman. De man, die de 42.Jarig» bootwerker O. F. M. bleek te zijn, werd i het ziekenhuis opgenomen. Thans is hij hersteld en naar het Huis van Bewaring overgebracht. De tweede inbreker, de 42-Jarige P. P. B. heeft zich kort geleden ln de cel van het leven beroofd. De landbouwei A. Keizer te de Wijk, die bij het verrichten van werkzaamheden van de balken naar beneden viel, is aan de be. komen verwondingen in het ziekenhuis te Zwolle overleden. De N.V. „Eerste Urker Stoomboot-Maat. schappij" geeft een interessante beschrij ving uit van het eiland Urk. Dit vlot ge. schreven, ln een frisch omslag gestoken boekje doet na lezing den wensch opko. men Urk eens van dichtbij te bezien. Aller, lei foto's staan tusschen den tekst en ma ken van het boekje meer dan een reclame, middel. Het spreekt-vanzelf, dat er ook in te vin den Is hoe men Urk het gemakkelijkst kan bereiken en wel met de mooie booten van bovengenoemde Mij. Wie belang stelt ln dit typische eiland en zijn bewoners, vrage gratis een exem plaar aan bij de directie der Urker stoom- bootmij, te Urk. Te Dordrecht is ingebroken in den winkel van den goudsmid A. V. Een groot aantal gouden en zilveren voorwerpen is gestolen. De dieven zijn door een openstaand tuimel, raam naar binnen geklommen. Van de daders ls nog geen spoor ontdekt. Op het kruispunt van den rijksweg Ven. loRoermond en den provincialen weg KesselHelden zijn te Kessel (L.) twee auto's tegen elkaar gebotst. Beide auto'» werden zwaar beschadigd- Een ervan, waar. in vier personen zaten, sloeg over den kop. Alle inzittenden geraakten onder den auto; zij kwamen er echter met lichte kneuzingen en enkele schrammen af. Drie typeersnde details uit het Rotter, damsch politierapport: De 16-jarige loopjongen P. v. d. P. in dienst der firma G. V. aan den Haringvliet heeft voor een bedrag van 600 gulden aan ontvangen kwltantiegelden verduisterd. HU is voortvluchtig. De kantoorbediende A. M. v. d. D. in dienst bij de firma K. heeft zich een be. drag van 650 gulden aan kwitantiegeld toe. geëigend, is daarmede naar Amsterdam ge. gaan heeft het geld verteerd en zich daarna bij de politie aangemeld. Hij is naar Rott. getransporteerd en in verzekerde bewaring gesteld. De 15-jarige fietsjongen K. R., in dienst bij den vischhandelaar M. L.. zaak doend» Vredenoordpleln, heeft voor 58 gulden kwl. tantiegeld verduisterd. Hi) heeft het geld verteerd ln bioscopen, aan sigaretten en cafébezoek. Thans is hij gearresteerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7