4 DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 28 JUNI 1928 BLADZIJDE 1 DE UNION DER VOLKENBONDS- VEREENIGINGEN IN NEDERLAND BIJEEN KERKNIEUWS „De navolging van Christus POSTZEGELNIEUWS De eerste Internationale Postzegelbeurs SPORT EN WEDSTRIJDEN. Nieuwe zegels Een jubileerende congregatie D. H. V. B. Jaarvergadering - Stormvogels" TENNIS Gedurende den oorlog kwam het reeds j oude begrip van den Statenbond plotseling sterk naar voren. Immers, het is niet alge meen bekend, dat reeds in de vijftiende tot en met de achttiende eeuw geleerden, philo- sophen, ja ook dichters en krijgslieden zich veelvuldig zetten aan de taak om een orga nisatie der Staten te ontwerpen, die als eerste doel had den oorlog te beperken, en ten slotte geheel te verhinderen Maar toen in den aanvang der negentiende eeuw in Amerika de georganiseerde vredesbeweging ontstond; georganiseerd in vredesvereeni- gingen met algemeen pacifistisch doel, werd de gedachte van den Statenbond meer en meer losgelaten. Wellicht, omdat men haar verwezenlijking niet voorzag in den loop van afzienbaren tijd: wellicht ook, omdat men meende op het gebied van arbitrage, bemiddeling en ontwapening reeds dadelijk resultaten te kunnen bereiken. Zoodoende echter predikte men arbitrage en ontwape ning in eene samenleving der volkeren, wel ker geheel egoïstische opzet in strijd was met deze meer altruïstische begrippen. En zoo doende valt het niet te verwonderen dat, toen in 1914 plotseling de groote klap kwam, waarop eigenlijk, naar waarheid gesproken, niemand meer was voorbereid, men ook plotseling helder inzag de fout, die gemaakt was en alle krachten aanwendde om deze fout te herstellen. Zoo werden minimum-programma's gepu bliceerd, die, hoewel in verschillenden vorm, maar niettemin even duidelijk, een Staten- organisatie in zich droegen, en predikten, dat de eenige wijze, waarop de oorlog, dien men wenschte te bannen, uit het leven der volkeren zou kunnen verdwijnen, was gele gen daarin, dat men de volkeren organiseer-j de gelijk men oudtijds de individuen in steeds grootere samenleving had georganiseerd. Vandaar ook het ontstaan van nieuwe or ganisaties van pacifistischen aard in de ver schillende landen. De oude, meer algemeene vredesvereenigingen zagen, bijkans overal, naast zich oprijzen nieuwe Volkenbondsver- eenigingen, die tot doel hadden den door Wilson ontworpen Volkenbond te ondersteu nen, bekend te maken en zijn uitbreiding verder voor te bereiden. Engeland gaf het voorbeeld; de Engelsche League of Nations Union met haar bijkans 600.000 leden is nog immer de grootste van alle Volkenbondsver- eenigingen. Van haar is ook de stoot uitge gaan om te komen tot de oprichting der „Union Internationale des Associations pour la Société des Nations". Aanvankelijk kwa men in 1919 te Parijs en Londen slechts de vertegenwoordigers van de Engelsche, de Fransche en de Italiaansche Volkenbonds- vereeniging samen; alleen geallieerde ver tegenwoordigers namen aan deze besprekin gen deel. Gelukkig heeft men al spoedig, lang voordat de meer officieele lichamen zulks inzagen, gevoeld, dat deze Union moest zijn internationaal in de volle betee- kenis van het woord, en zulks zoo spoedig mogelijk. Toen men einde 1919 te Brussel opnieuw vergaderde, waren reeds de veree- nigingen uit alle neutrale landen aanwezig, en in 1921 kon ten slotte, nadat Oostenrijk reeds was toegelaten, ook Duitschland in de Union een plaats innemen. Heeft men in den aanvang aan de Union, gedeeltelijk door haar arbeid, gedeeltelijk echter door de per sonen, die dezen arbeid leidden, een offl- 'cieel karakter toegekend men heeft al spoedig haar onafhankelijkheid moeten er kennen. De Union is als het ware het or gaan, dat de populaire en tot allen sprekende propaganda maakt, die de Volkenbond, zijn de een vereenlging van Staten, niet kan maken, De Union bereidt de groote menigte voor op de hervormingen, die in den Vol kenbond noodzakelijk zijn, terwijl zU tege lijkertijd op de Regeeringen en op den Vol kenbond zelf aandrang oefent om die her vormingen te verwezenlijken. De Union is, waar zij alle landen, die in den Volkenbond zijn opgenomen, en zelfs meer dan dat, want ook Amerika houdt zich niet geheel van haar arbeid afzijdig, omvat, een onmisbare scha kel tuschen Volkenbond en de millioenen- menigte daarbuiten. Vandaar dan ook, dat de Union jaarlijks door een delegatie uit haar midden aan den president van de As- semblée van den Volkenbond doet overhan digen de resoluties, die op het Congres, in datzelfde jaar gehouden, zijn aangenomen en die in het meerendeel der gevallen raken kwestieën van actueelen aard. De Union bestaat uit de vereenigingen in de verschillende landen, die den Volkenbond propageeren. Nederland zag niet naast de óude, algemeene vredesvereeniging een nieu we, uitsluitende Volkenbondsvereeniging verrijzen, want de „Vereeniging voor Vol kenbond en Vrede", heeft de dubbele taak op zich genomen pm de Volkenbondsbegin selen te propageeren en tegelijk het oude beproefde vredesbeginsel in meer algeinee- nen zin, dat trouwens ook steeds meer één wordt met de actie van den Volkenbond, niet ter zijde te laten. Normaal is het, dat de Union slechts één Vereeniging kent in elk land, teneinde de centrale kracht, die er van haar uitgaat, te handhaven. Maar in landen met sterk sprekende Minderheden, als er b.v. zijn Oostenrijk, Hongarije, Tsjecho-Slo- wakije, Polen e.a., bestaan vereenigingen voor den Volkenbond, uit deze minderheden geboren, en men heeft de wenschelijkheid Ingezien om ook deze Volkenbondsvereeni- gingen tot de Union toe te laten. Alle deze vereenigingen doen zich in den Raad van de Union, het algemeen bestuur, vertegen woordigen door ten hoogste drte leden; die Raad komt samen, voordat het jaarlijksch Congres plaats heeft en daarna telkenjare in het najaar teneinde de resultaten van de As semblee van den Volkenbond in oogen- schouw te nemen. Zulk een samenkomst van •den Raad gelijkt op een klein congres. Het is dan ook niet de Raad, die den dagelfjk- schen arbeid verricht; deze geschiedt door het bureau, bestaande uit een president, die telkens voor een jaar wordt gekozen en als president niet herkiesbaar is, en een aantal vlce-presidenten, die tevens vertegenwoor digen de landen, tot welke zij behooren. Dit bureau komt in het voorjaar samen, tegelijk met de permanente commissiën, die het voorverschillende deelen van de taak der Union bijstaan. De schakel tusschen dit alles vormt de secretaris-generaal, de bekwame vroegere hoogleeraar te Bordeaux, Prof. Ruyssen. man van karakter en van energie. Zijn secretariaat, waaraan een Engelsche en een Duitsche adjunct-secretaris zijn verbon den, is te Brussel gevestigd, maar verplaatst zich gedurende de zomermaanden, geheel de maand September natuurlijk inbegrepen, naar Genève teneinde in het nauwst moge lijk contact met den Volkenbond te blijven. Teneinde den arbeid van den Volkenbond nauwkeurig te kunnen volgen; aan de pro paganda der Vereenigingen m' ae verschil lende landen leiding te kunnen geven en te gelijk invloed te oefenen in de noodzakelijk vooruitstrevende richting, heeft de Union de reeds genoemde permanente commissiën in gesteld. Er zijn er vier. Een voor de natio nale minderheden, die erin geslaagd is zich het vertrouwen te verzekeren van tal van minderheidsgroepen in de verschillende lan den en deze onderling te verzoenen. Een voor de opvoeding en de propaganda, die vooral aan de vraag hoe de jeugd nader tot den Volkenbond te brengen, haar regelma tige en voortdurende aandacht wijdt. Een voor de economische en sociale aangelegen heden, ontstaan uit den wensch om ook aan dit, zoo belangrijke onderdeel van den Vol- kenbondsarbeid volledige aandacht te schen ken. En ten slotte een voor de politieke en juridische vraagstukken, die in den Volken bond telkenmale rijzen. Onder deze commis sie behooren de beraadslagingen betreffende het ingewikkelde ontwapeningsvraagstuk, en ook van zuiver juridische aangelegenheden als daar thans is het vraagstuk van de sou- vereiniteit der Statc^ tegenover den Volken hond; vraagstuk, dac zoo straks te 's-Gra- venhage aan de orde zal komen. Deze per manente commissiën vergaderen een paar keeren per jaar; zij brengen rapport uit op het jaarlijksch Congres, dat in den regel in den aanvang der zomermaanden gehouden wordt, en zij bereiden het belangrijkste deel der voorstellen voor. Daarnevens hebben natuurlijk de vereenigingen in de verschil lende landen het recht om voorstellen op de agenda te brengen, en het behoeft geen be toog dat deze agenda, van beide kanten aan gevuld, in den regel rijkelijk voorzien is; soms zelfs zoo rijkelijk, dat een Congres aan een opvolgend Congres meer dan een vraag stuk ter afdoening moet overlaten. De agenda voor het Congres te 's-Graven- hage maakt in dit opzicht geen uitzondering, doch teneinde te voorkomen, dat de belang rijke vraagstukken, die de algemeene aan dacht van de groote menigte hebben, zoo doende in het gedrang zouden raken, zal een, wellicht meer dan een, zitting van het Con gres in zijn geheel zijn gewijd aan een of twee dergelijke vraagstukken, vermoedelijk de ontwapening en de uitbanning van den oorlog in algemeenen zin bezien. Men mag voor deze zittingen belangstelling te over verwachten. Toe nu toe kwamen de jaarlijksche Con gressen van de Union achtereenvolgens sa men te Londen, Parijs en Brussel (1919), te Milaan (1920), te Genève (1921), te Praag (1922), te Weenen (1923), te Lyon (1924), te Warschau (1925), te Aberystwith in Wales (1926) en te Berlijn (1927). Het mag karak teristiek heeten voor den geest, die er in de Union heerscht, dat de Raad in zijn najaars zitting van 1926 opzettelijk den Franschen historicus, Prof. Aulard, een man van even groote scherpzinnigheid als redenaarsgaven, als voorzitter aanwees, opdat deze Fransch- man zou voorzitten tijdens het Congres, dat in 1927 in de Duitsche hoofdstad Berlijn zou worden gehouden. Teekenend mag het ook heeten voor de beteekenis, die er van de Union uitgaat, dat van haar zijde in 1924 te Lyon de gedachte van de Economische Conferentie van den Volkenbond werd ge opperd, en dat in 1926 verschillende vraag stukken ter behandeling door deze conferen tie werden aangewezen. Teekenend ten slotte is het zeker voor haar gestie, dat zij eigen lijk van den aanvang af heeft aangedrongen op opneming van Duitschland in den Vol kenbond en zelf met de opneming van Duitschland in eigen kring den Volkenbond verre is vooruit geweest. Tot dusver kwam in Nederland, het land van Grotius, en in Den Haag, de stad van het Vredespaleis, slechts de Raad van de Union samen in zijn najaarszitting van 1923. Deze werd door de Regeering en de Gemeen te hartelijk ontvangen, maar de Raad, vor mend weliswaar het kleine congres, is toch iets anders dan het Congres van de Union zelf, dat zich in den loop der jaren steeds meer in internationalen zin heeft ontwik keld. Op 30 Juni a.s. komen nu de commis siën van de Union samen; op 2 Juli vangt, in de Ridderzaal, het eigenlijke Congres aan, en de dagen daarop komen commission en Congres in plenaire zitting samen in de Tweede Kamer, die daartoe is afgestaan. Doch tegelijkertijd zal het Congres Holland- sche gastvrijheid in ruime mate ondervinden. Naar Amsterdam, Rotterdam, Delft en Arn hem gaat het Congres, daartoe uitgenoodigd door de verschillende particulieren en par ticuliere instellingen; het heeft, teneinde zich te kunnen verplaatsen, van de directie der Spoorwegen extra-treinen gekregen. En last not least, wanneer het op den laatsten dag, op Zaterdag 7 Juli, naar Arnhem gaat, gaat de heenreis niet per trein, doch in particu liere auto's, eerst langs de boordep van den Ouden Rijn, daarna door het mooie en afwis selende Gelderland. Er zal belangstelling zijn voor dezen tocht bij de deelnemers, maar zeker ook belangstelling bij degenen, die wo nen in de gemsenten, aan dezen weg gele gen. Het Congres van de Union, het twaalfde in de reeks dezer Congressen, dat hartelijk wel kom werd geheeten in verschillende landen van Europa, zal zeker aan Nederland even zeer welkom zijn en dit, naar men mag aan nemen, bemerken. Een lezing van prof. dr. Jac. van Glnneken S. J. Geert Groote de auteur? Voor de Kon. Vlaamsche Academie te Gent heeft prof. dr. Jac. van Ginneken S. J. een lezing gehouden over „De navolging van Christus". Prof. van Ginneken zeide daarin o.m. het volgende: De navolging van Christus is na den Bij bel het meest gelezen boek der heele wereld geschiedenis; en de oorspronkelijke tekst er van is geschreven in het Nederlandsch. Ziedaar de conclusie, waartoe ik door een louter-philologisch onderzoek van den tekst van het eerste Boek der Navolging gekomen ben. Iedereen trouwens in mijne plaats zou tot dezelfde conclusie gekomen zijn. Het is ongehoord, hoe weinig ernstig dit vraagstuk, waar nu 400 jaar over gevochten is, bestu deerd was. De simpele tekstvergelijking der verschillende handschriften, gelijk die door alle klassieke schrijvers al lang tot in ftfnlg- heden is uitgesponnen, is pas in 1898 door mgr. Puyol, en dan nog op heel beperkte schaal ontgonnen. En de eerste de beste, die met wat goeden moed Puyol wilde na volgen en verbeteren, moest ineens de volle waarheid ontdekken. Puyol vond 21 F.I. teksten, die op 33 onaf hankelijke plaatsen van het eerste Boek trouw een andere variant hadden als zijn 28 G.H.K. teksten. Kortheidshalve noemen wij dat de P. en Q. familie. Welke van deze twee tekstfamilies is de oudste? Reeds de inwendige critiek wijst evident op dè prioriteit van den P. tekst, waarvan de Q. tekst de verbeterde, aange- i vulde, «vertroevende editie is. Toen heb ik Puyol's onderzoek eerst aangevuld. Hij had slechts 4 of 5 dagen uit Nederland afkom stige handschriften ingezien. Ik heb een 60- tal uit Nederland afkomstige Latijnsche tek sten onderzocht en vond, dat deze blijkens dezelfde varianten ook duidelijk in de twee families P. en Q. uiteenvielen, en bovendien, dat de Q. handschriften bijna allemaal uit; de kloosters van Soniënbosch en Windesheim schijnen te komen; terwijl de P. tekst bij de Karthuizers thuis is. De autograaf van Tho mas a Kempis blijkt de kern der Q. groep en de Musica Ecclesiastica-tekst schijnt de kern der P.-groep te zijn. Ook in verband met de leesteekenkwestie, die trots Spitzen en Hirsche, door Denifle is opgelost, blijkt dus in eens dat Thomas a Kempis niets is geweest dan de Q.-redacteur, van een P. tekst, die hem uit een Zuid-Nederlandsch Karthuizerklooster was toegekomen. Maar hoe kwamen die ZuidiNederlandsche Karthuizer kloosters aan dien tekst? O, dat zeggen ze ons zelf: dit boek is gemaakt door een Cartusiensis in domo Gelriae, of gelijk een andere oude groep handschriften dit noemen Cartusiensis in Rheno. Deze oudere groep blijkt nu ook een oudere teksteditie te bevatten, met prae-P. Q. va rianten. De grondtekst van deze groep noe men wij den O. tekst. Deze O. tekst is evident de ietwat korre lige grond-tekst van den gladder P. tekst geweest. En de Q. varianten zijn pas moge lijk als eerst de O. tekst tot een P. tekst is omgevormd. Nu zijn er echter eenige heel oude P. tek sten, die met den O. tekst in eenige andere tekstplaatsen opvallend overeenkomen; en dat is de groep teksten, die het bekende tractaat van Aeger Van Calcar als liber se cundus Imitaticnis Christi bevatten. Nu was Aeger van Calcar tusschen 1370 en 1380 de prior van het bekende Geldersche Karthui zerklooster te Munnikhuizen bij Arnhem aan den Rijn. Draagt nu deze zoo ontwikkelde O. P. Q. tekst er de duidelijke sporen van, dat hij een vertaling is? Ja zonder eenigen twijfel. Ie. Zijn hier in de oudere lezingen de zelfs uit den autograaf van Thomas al be kende Neerlandismen nog veel meer opval lend. 2e. regent het hier Latijnsche syno niemen; blijkbaar telkens weer min of meer mislukte pogingen om Nederlandsche woor den weer te geven. 3e. Verschillende varian ten kunnen onmogelijk uit het Latijn ver klaard worden, maar alleen uit een Neder- landschen grondtekst; 4e. Vele plaatsen zijn in het Latijn, heel houterig, maar in het Nederlandsch tintelen ze ineens van raak heid en zeggingskracht. Wij moeten nu den Latijnschen tekst even laten rusten, om naar de oudste Fransche, Duitsche, Engelsche, Nederlandsche, Deen- sche, Italiaansche en Spaansche Imitatie handschriften om te zien. Dit was het moei lijkste en taaiste deel van ons onderzoek; .aan deze handschriftelijke teksten was bijna nog niets gedaan. Tot nu toe meende men, dat deze teksten in de volkstalen allemaal uit het Latjjn vertaald 'waren. Dat blijkt nu echter alleen voor de jongere helft het geval. Al de oudere teksten hebben blijkbaar niets met de Latijnsche P. en Q. families te ma ken; toonen duidelijk allerlei prae-P. Q.. varianten, hebben soms opvallende gelijke nissen met den Latijnschen O. tekst; maar komen vooral duidelijk in een heele groep prae-Latijnsche varianten overeen. Van de oude Fransche leeken-redactie. De l'inter- nelle Consolation wist men eigenlijk al lang, dat deze niet van de Latijnsche editie af-' stamde. Welnu dit leekenkarakter vinden we nu in een reeks Latijnsche P. en O. teksten terug. Bij verder onderzoek blijken nu ze ker een achttal der oudste volkstaalteksten: twee Fransche, twee Italiaansche, een Deen- sche, een Nederduitsche en twee Hoogduit- sche niet vertaald naar het Latijn, maar naar het Nederlandsch. Bijna al die Prae-P. Q. varianten en nog vele andere plaatsen zijn evidente Nederlandsche woorden of con structies. Bovendien blijken de twee oudste Nederlandsche tekstfamilies de Q-groep (waartoe de Windesheimsche codex behoort) en de P-groep (waartoe de Schotten-kloos tertekst behoort) weliswaar respectievelijk naar een Latijnschen Q. en p. tekst gecorri geerd, maar op tal van plaatsen den oudsten Nederlandschen grondtekst te hebben be waard. Én speciaal van het eerste caput hebben wij in het Handschrift Kieckens nog den heelen oertekst zoo góed als on gedeerd. Er is dus geweest een Nederlandsche oer tekst X met specifiek Nederlandsche varian ten, die in geen enkele vertaling zijn over genomen. Daarop volgt een, als ik het zoo mag zeggen: internationale Z-tekst, die al gelaiciseerd is nvt vele prae-Latijnsche en uit het Nederlandsch overgenomen varian ten. Naar dezen Z-tekst is de oudste La tijnsche O-tekst bewerkt, met z'n prae-P. Q. varianten. Uit dezen O-tekst maakten de Karthuizers den P. Tekst. En dien P-tekst werkten eerst Jan van Schoonhoven en la ter Thomas a Kempis om tot den Q-tekst van den autograaf. Is er nu in Munnikhuizen of in den ver deren kring van Aeger van Calcar een Kart huizer te vinden die naast een intens reli gieus leven ook heele sterke leeken-tendenzen had? Iemand, wiens levenservaringen in we reldliefde en bekeering, in wetenschap en wereldverachting, in Jezus' navolging en verstorvenheid eenigszins met den inhoud van dit boek overeenkomen? Staan ten slotte in dezelfde Latijnsche en Nederlandsche handschriften ook oorspronkelijke brieven en vertalingen van iemand, die de amateur van de Imitatio zou kunnen zijn? Heeft ten slotte wellicht de oerschrijver der Imitatio in de frequente persoonswisselingen van het zelf gesprek een stylistischen vingerafdruk op zijn werk nagelaten, waardoor wij hem niet slechts uit twee of drie, maar uit honderd eventueele concurrenten naar het auteur schap der Imitatio zouden herkennen? Ja, ja, ja, en die auteur heet Geert Groote. schop Mgr. Thibaudier, zelf een nieuwe Priestercongregatie te stichten. Het nieuwe genootschap vond zjjn eerste thuis in het college St. Jean; P. Dehon legde zijn eerste gelofte af 28 Juni 1878. Weldra breidde het genootschap zich uit, niet alleen binnen Frankrijk, maar ook daarbuiten. In 1883 opende het een inter nationaal noviciaat te Sittard; geleidelijk drong het door in België, Luxemburg, Ita lië, Nederland, Oostenrijk, Spanje, Polen en in de verschillende missiegebieden. Zijn eerste missiegebied was Ecuador (1888) waar het acht jaar later weer ver jaagd zou worden. Daarop volgden de Mis siën in Brazilië en in Belgisch Congo, die zeer veel kostbare offers kostten, maar waar de offers zichtbare vrucht droegen. In 1912 begon de inmiddels opgerichte Duit sche provincie der Congregatie eon Missie in Kameroen, die onder den grooten oorlog verlaten moest worden, en sindsdien door de Fransche en Italiaansche Confraters met succes bewerkt wordt. De Duitsche pro vincie werd voor het verlies van haar Mis sie in Kameroen schadeloos gesteld meteen Missie in Gariep (Transvaal). Intusschen was ook de missie-arbeid in Europa begonnen. In 1907 trok een groep Nederlandsche Paters naar Finland; in 1911 werden zij door de Russische regeering' verdreven. In hetzelfde jaar begaven zij zich in de Zweedsche Missie aan den arbeid. In 1921 echter keerde de Congregatie naar Finland terug. Mgr. Dr. Buckx is er thans Apostolisch Vicaris. Ook werken er nog le den van de Congregatie in Noorwegen en Denemarken. Sinds 1910 verblijven er enkele Paters in Canada; enkele jaren geleden kreeg de Duitsche Provincie een Indianen-missie in Dakota (Illinois, N. Am.) In 1924 kreeg de Nederlandsche Provin cie een Missie in Benkoelen (Zuid-Sumatra) Zij wordt in dat werk geholpen door de Zusters van Tilburg, de Zusters van het Allerheiligst Hart van Moerdijk (die ook in Finland werkzaam zijn) en de Roosendaal- sche Zusters van Charitas. Sinds in 1911 de Nederlandsche afdeeling tot eigen provincie verheven werd, kwam de Congregatie hier tot hooger bloei. Bestond destijds aileen nog maar het Juvenaat te Bergen op Zoom (gesticht 1900) en het No viciaat te Asten, weldra begon die lange reeks van stichtingen en uitbreidingen, die de Congregatie in vier bisdommen met al lerlei werkkringen vasten voet gaf. Behal ve haar eigen opleidingshuizen voor Pries ters en Broeders (Bergen op Zoom, Asten, Liesbosch, Helmond, Heer, Nijmegen), be dient zij openbare kerken en parochies (Maastricht, De Rips, De Twist, De Dompt, Brouwhuis), een voogdijgesticht (Heer) en het St. Franciscus-Liefdewerk (Amsterdam, Rotterdam, Delft). De Missieprocuur te Rot terdam' bezorgt de binnenlandsehe Missie propaganda en ondersteunt de uitgezonden missionarissen der provincie (Congo, Suma tra, Zweden, Finland, Brazilië). Een flinke rij periodieke en andere uitgaven vooral op Missiegebied heeft de Congregatie bezorgd. Met voldoening mag de Congregatie op deze eerste halve eeuw terugzien .Met groo te dankbaarheid ook, eerstens om den Ze gen des Hemels die steeds zoo zichtbaar op het werk rustte, tweedens ook om de groots offervaardigheid van Nederlands Katholie ken, die zoo'n groot aandeel hebben in alles wat de Congregatie hier te lande tot stand heeft kunnen brengen. Augustus 1925 stierf P. Léon Dehon, die heel zijn leven lang de Congregatie als al gemeen Overste bestuurde, te Brussel, een zaligen dood. Tegenwoordig zetelt het Hoofdbestuur te Rome. Algemeen Overste is: Pater Dr. Laurentius Philippe, Provin ciaal der Nederlandsche Provincie is: Pater W. Govaart. In het Londensche Holbom Restaurant is de eerste internationale postzegelbeurs geopend. Alle groote handelaars in zeld zame postzegels uit Amerika, Frankrijk, Spanje, Italië, Duitschland, België, enz. zijn er voor overgekomen en men schat dat er voor een waarde van 60 millioen gul den aan postzegels bijeen is. Onder de ver zamelingen neemt de eerste plaats in die van White van Britsche postzegels die tal- looze malen met gouden medaljes bekroond is en beschouwd wordt als de mooiste col lectie. die sedert vijftien jaar aan de markt is gekomen, toen de verzameling van wij len den graaf van Crawford verkocht werd. De duurste postzegel die nu verkocht werd heeft 4000 pd. opgebracht. Libanon De postdirectie van den Grooten Libanon heeft een 15-tal zegels van 1927 uitgegeven met den opdruk „République libanaise" en nieuw arbischen opdruk. Voorts zijn 8 vlieg- zegels en andere 5 postzegels uitgegeven, al len met nieuwe opdrukken. Martinique Tanding 13.5 bij 14: 15 c. blauw en oranje, 75 c. bruin en blauw. Mexico Vliegdienst 25 c. rood en bruin. Het vlieg- zegel 50 c. is sinds 1 April uit koers. Mozambique Gelijk ieder jaar verscheen een serie ten bate van het Roode Kruis, bestaande uit de volgende waarden: 5, 10, 20, 30, 40, 50, 60, 80 c., 1 en 2 esc. Ned. ïndië 1 September a.s. zal een luchtpostverbin- binding SoerabajaSemarangWeltevreden en Bandoeng worden ingesteld. In verband hiermee zal een luchtrecht worden geheven van 10 cent. Teneinde de luchtpost van het gewone ver voer te onderscheiden, zal een vliegzegel worden ingevoerd, waarvan de bestelling zal worden opgedragen aan de firma Enschedé Zn. te Haarlem. Daar echter de nieuwe zegels, die men zich van langwerpigen vorm denkt, niet tijdig gereed kunnen zijn, zal men beginnen met reeds in Indië aanwezige frankeerzegels van een opdruk te voorzien. „De Philatelist". Niger Tanding 13.5 bU 14: 15 c. blauw groen en rood. Nieuw Caledonië Een zeer fraaie serie zegels met inschrift ..Nouvelle Caledonie et dépendances" en be staande uit de volgende waarden: 1, 2, 4, 5. 10, 15, 20, 25, 30. 40, 45, 50, 65, 75, 90 c.; 1 fr.: 1 fr. 10: 1 fr. 50; 2. 3. 5, 10, 20 frs. Bovendien zijn de volgende portzegels ver schenen 2, 4, 5,1 0, 15, 20, 25, 30, 50, en 60 c.; 1, 2, en 5 frs. Paraguay Tanding 12,5; 50 c. rood, 3 p. zwart met en zonder opdruk c. Peru Vliegzegel 50 c. met inschrift: „Peru Ser- vicio Aero Rapiden Progreso Oceano Pacl- fico". Reunion Type 1907—17, met tanding 14 bij 13.5: 15 c. blauw en rood, 30 c. groen en geelgroen, 45 c. lila en oranje, 75 c. donkerbruin en lila, 1 fr. bruin en lichtpaars. Slam 2 s. bruin, 3 s. groen, 5 s. donkerpaars 10 s rood, 15 s. blauw, 25 s zwart en bruingeel, 50 s oranje en zwart. Soedan Egyptisch, Type 192122, watermerk S. G. veelvoud, tanding 14: lm. oranje en zwart. Tchad Frankeerzegel, tanding 13.5 bij 14: 3 fr. op 5 fr. rood en groen. Tunis Van de in de koers zijnde zegels versche nen met opdruk: 3 c op 5 c onranje, 10 c op 15 c bruin op geel, 25 c op 30 c. violet 40 c. op 80 c. blauw, 50 c. op 75 c. rood-oranje. Unie van Zuid-AfriUa 4 pence bruin met nieuwe teelcening. Het opschrift is, evenals bij de andere zegels in het Nederlandsch en het Engelsch. Ver. Staten van Amerika. Den 2Gcn Mei verscheen een herinnerings zegel, „The valley Force commemorative" genaamd. De afbeelding er op stelt voor ge neraal Washington in biddende houding. De waarde is 2 dollarcents, de oplage 50 mil lioen. Venezuela Behalve Lindbergh hebben ook de twee Fransche wereldvliegers Costes en Le Brix dc hoofdstad Caracas bezocht. Men had ech ter geen tijd meer, voor deze gelegenheid speciale zegels uit te geven, weshalve men alle mogelijke waarden met bekwame spoed van een opdruk voorzag. Deze opdruk is „Correos de Venezuela Bienoenuda Lindbergh 30 Januari" en de namen der 2 Fransche vliegers met den datum 19 Januari. I Ieder kan in zijn naaste omgeving nu kennis maken met de R.K. Sport en wij j betwijfelen niet of de indruk zal alleszins l gunstig zijn. Onze Roomsche jongens zullen laten zien, dat ook zij kunnen voetballen. Zij zullen demonstreeren l et spel met den bal en niet dat van op den man. In fairen I st ijd zullen zij elkander bekampen, en ook I op b et groene veld bewijzen, dat zij 'Roomsch in alles zijn 1 Dit is bet milieu, waarin onze Roomscbe jongens thuishooren en dit willen zij doen begrijpen aan hen, die kennis komen maken met de Roomsche Sport op de voet balvelden te Rijpwetering en Langeraar, j welke wij daar in grooten getale vei wacl ten!! I De programma's welke Zor.dag 1 Juli a.s. te Rijpwetering en Langeraar zullen worden j afgewerkt laten wij hier volgen. Aanvangs- uren volgens nieuwen tijd. Te Rijpwetering Propaganda-wedstrijd 2.30 uur Leiden ITeijlingen I, H. v. d. Klink. Nederlaag-wedstrijden 4.30 uur D.V.O. I—D.O.S. I 6.15 uur D.V.O. II—D.O.S. II Te Langeraar 1.30 uur S.D.O. IOnze Gezellen 4 I Propaganda-wedstrijd 3 uur Lisse IIV.V.L. 5 uur S.D.O. IIOnze Gezellen 4 II Voetballiefhebbers kunnen dus van een interessant programma profiteeren, er is voor elk wat wils! Wij vragen u niet om alle wedstrijden bij te wonen, doch slechts „Komt met onze Roomsche Sport kennis maken, al is het slechts één wedstrijd 1" Ondergeteekende is tevens gaarne be- reid U de noodige inlichtingen te verschaf- fen, de R.K. Sport betreffende.-Mondeling j kunt U deze verkrijgen te Langeraar van den heer G. Niersman, lid van het District- bestuur, terwijl schrijver dezes te Rijp- i wetering aanwezig zal zijn. i We vertrouwen dan ook, dat deze Propa- I gandadag in de Venen moge slagen en dat hij vruchten mag afwerpen voor onze R.K, Sportbeweging in 't algemeen. D. HAVERKORN, Secretaris-Penningmeester. junioren-Competitie District Leiden De uitslag van den Zondag 24 Juni gespeel den wedstrijd is S. N. A.—Lisse II1—0 Voor Zondag 1 Juli zijn vastgesteld de volgende wedstrijden Sassenheim Teijlingen IIS. J. C. Leiden Leiden IILeiden I. Alle wedstrijden vangen te half één aan. De Competitieleider. Gouden Jnbilé van de Congregatie der Priesters van het H. Hart, 28 Juni 1878—28 Juni 1928. 28 Juni is het vijftig jaar geleden, dat Pater L. Dehon, stichter der Congregatie van de Priesters van het H. Hart, zijn H.H. Kloostergeloften aflegde, zoodat z\jn ge nootschap dien dag zijn gouden feest te herdenken heeft. Pater Dehon, in 1843 te La Capelle in Frankrijk (Aisne), geboren uit een rijke en voorname familie, door zijn vader voor de rechtspraak bestemd, kon eerst na veel moeilijkhedén in eigen familiekring, zijn priesterideaal bereiken. Als Romeinsch doc tor in de Godgeleerdheid, Wijsbegeerte en Kerkelijk recht, als doctor in wereldlijk recht van de Sorbonne te Parijs, begon hij in 1871 een vruchtbaar priesterleven te St. Quentin, in zijn geboorte-diocees Soissons. Daar gaf hij zich als kapelaan aan socialen arbeid, d.i. jeugdwerk en arbeiderswerk, bouwde er een gymnasium: College St. Jean, richtte er een werkliedenvereeniglng op. Maar het gewone priesterleven voldeed hem niet: hij wilde kloosterling zijn. Hij wilde een genootschap van eerherstellende slachtoffering van het H. Hart binnentre den: maar zoo'n genootschap vond hij ner gens. Nu kwam hij juist die jaren in aan raking met de Zusters Dienaressen van het H. Hart. Haar geest stemde goed overeen, met wat hij zocht; en na lang beraad be sloot hij vooral op aansporing van zijn bis- Afghanistan Herinneringszegel, tanding 11: 15 pools rose. Alaoultes Een zegel van Syrië van 1925 verscheen met opdruk eri nieuwen waarde-opdruk n.l. 4 P op O P 25 brons groen. Bolivia Zegel van 191921. Tanding 13,5 met op druk Octubrel 1927 en ster: 5 c. groen. Verder zijn er de volgende nieuwe kleuren en aanvullingswaarden, tanding 13.5. 2 c. geel, 3 c. rose, 4 c. bruinrood, 20 c. geelgroen, 25 c. blauw, 30 c. iicht violet, 40 c. oranje, 50 c. bruin, 1 b. rood. 2 b violet, 3 b olijfgroen, 4 b rood, 5 b. bruin. Brazilië Vliegzegels met opdruk, Servico Aero. 5000 op 100.000 reis oranje en zwart. Cochinchina 2.5 annas van 1922 geel-groen met opdruk „one anna". 5000 op 200.000 reis blauw. Costa Rica Type 1921 met opdruk 5 op 15 centavos, violet. Chili Binnenkort verschijnt een nieuwe serie waarvan teelcening, kleur en waarden de zelfde zijn als bij de in koers zijnde serie. Alleen wordt het „Chili Correos" vervangen door „Correos de Chili". Dahomey Tanding 13.5 bij 14, 1 gr. bruin en rood. Ecuador Dit land zal geen speciale telegraafzegels meer uitgeven. Binnenkort verschijnt 'n zegel van 40 c. met het beeld van Christoffel Columbus. Joego-SIavië j Bij gelegenheid van de viering van het „1000 jarig Kroatiseh Koninkrijk" (Tomislav I) zal een postzegelserie verschijnen van 50 para, 1 dinar en 3 dinar, die elk met een opslag van 50 para verkocht zullen worden. Johore Watermerk C. A. schrijfletter veelvoud, tanding 14: 21 c. paars en oranje. Propaganda-wedstrijden te Rijpwetering en Langeraar Dat er in de Venen actie gevoerd is door bet Leidsche District, om de R.K. voet ballers daar in Roomsch verband te krijgen, ia algemeen bekend. Er zijn reeds successen te boeken geweest door toetreding van een tweetal vereenigingen tot den D.K.V.B., waar we dankbaar voor zijn. Doch er zijn nog meerdere vereenigingen en R.K. voet ballers, waarvan wij gaarne zagen, dat zij de Roomsche gelederen kwamen verster ken. De R.K. Sportbeweging moet in de Venen dieper wortel schieten het móet tot de leiders van de bestaande vereenigingen doordringen, dat zij niet geïsoleerd mogen blijven staan Dit geeft tot allerlei excessen 1 aanleiding Is het niet herhaaldelijk voor gekomen, dat Onze jongens den strijd aan bonden tegen neutraal georganiseerden En de gevolgen? Heeft wijlen onze Bis schop Mgr. J. A. Callier, ons niet gewezen den weg, welken wij te dien opzichte heb- ben te bewandelen Immers wij moeten1 Roomsch zijn in alles, dus ook in de Sport Daarom is het de plicht van ons, Roomsch Katholieken, ons te ve eenigen in dm Bond, welke ons da rvoor van hoogerhand is aan gewezen. Wij doen daarom een beroep op U allen, leide s van R.K. voetbalvereeni- ing n Doch ook den steun en volle medel weeing van H.H. Ge s'elijken kunnen wij in deze niet missen. Helpt ook gij, naast en met ons, het doel verwezenlijken De opvoeding der rijpere jeugd is een punt dat onze volle a ndacht vraagt? De tijden zijn veranderd, dit mag niet worden ver geten, wij moe en mee 1 Nu is het nog tijd en de gelegenheid is er 1 Laten wij hopen, dat dit geschrijf niet is als de stem van een roepende in de woes tijn, doch dat het zal zijn een aansporing aan hen om zich te scharen aan onze zijde, waar de plaats is voor alle Roomsch-Katho- lieken 1 Dit propaganda noodig en nuttig is, daar van zijn ook doordrongen de vereenigingen die aan den eersten oproep van het District- bestuur gehoor gaven, mede te werken om de R.K. Sport in de Venen te propageeren en te demonstreeren. Een woord van dank is hie zeker op zijn plaats aan deze vereeni gingen, welke, zonder onderscheid, gaarne een offer brengen, zoowel moreel als finan- tieel. Een tweetal propaganda-wedstrijden wor den gespeeld, n.l. te Rijpwetering Leiden I Teijlingen I en te Langeraar Lisse II V.V.L.. on Zondae 1 Tuli a.s. Woensdagavond hieiü „öiormvcgels' haar jaarlijksche algemeene vergadering, welke goed bezocht was. Na een openingswoordje van voorzitter Carst, werd den secretaris en penningmees ter gelegenheid gegeven tot het voorlezen van hun jaarverslagen. Eerstgenoemde memoreerde in de eerste plaats het verscheiden van den heer Haak, den terreinknecht, die voor de Stormvogels zoo ontzaglijk veel gedaan heeft. Hierna ging hij de verrichtingen der elf tallen na. Kon men over de verrichtingen van het 2de en 3de elftal inderdaad tevreden zijn, de prestaties van het eerste en vierde elftal hadden heel wat beter gekund. Ook het afscheid van „Witte Jan" passeerde de revue. De penningmeester las hierop zijn even eens uitstekend verzorgd jaarverslag voor. We stippen hieruit aan, dat de inkomsten en uitgaven een bedrag aahwezen van 27807.61. De contributie voor het a.s. jaar werd on gewijzigd gehandhaafd. Het belangrijke punt bestuursverkiezing had tot resultaat, dat herkozen werden de heeren Suwerlnk en Dalmeyer (periodiek af tredend) en gekozen de heeren Wijnschenk en Lindhout. De hser Slikkerveer werd dus niet herkozen. Na de installatie der nieuwe bestuursleden volgde de benoeming van leden der reclame- commissie, kascommissie en elftalcommissie Hiervoor werden resp. benoemd de heeren: Tellier, de Jonge en Barneveld, Nuyens, Keesje en Ermshaus, Terhorst, Nuyens en Gieske. Na de rondvraag, welke nog vrij wat op leverde, sloot de heer Carst de vergadering. STOOP'S TOURNAMENT 4e dag. Ket minder gunstige weer vermag niet de belangstelling voor dit tournement te vermin deren en alleen de leiders zien met leedwezen dat de regen het aantal partijen lager doet zijn dan wenscheüjk is. De deelnemers zullen dan ook de laatste dagen hunne veile medewerking moeten verleenen o.a. door op tijd aanwezig te zijn om op tijd gereed te kcMnen. Van de Woensdagavond gespeelde partijen dient bij zonder vermeld te worden het uitstekende spel van de heeren Ir. De Gruiiter en Mr. C. Blankevoorf, die den sterken T.C.H.-dubbel in drie sets fraai partij gaven. De uitslagen luiden Heeren-enkelspel. 3e ronde Vetterwinkel sl. J. Knuijt 26, 63, 64. H. v. d. Weiden sl. G. Aanstoot 6—1, 63 Troost-tournooi. le ronde J. H. Vos w.o. Dr. Muller sl. Van Werk hoven 61, 77 H. A. ret. Eackcnitz w. o. Da mes-e nkelspel. 2e ronde Mej. A. v. Beaumont sl. mej. J. van Laar 64, 6—4. Heere n-dubbelspel le ronde D. Nieman en Teriaag St. H. D. Hessels en Hackenitz 63, 61. 2e ronde H. Blom en F. Reuvekamp Gille sl. Ir. De Gruijter en Mr C. Blankevoort 97, 46, 64. A. Tijsseling en G. Aanstoot sl. Dr. Muller en Ir. Bölger 86, 75. Da mes-dubbelspel, le ronde Mevr. Kuhn en mevr. De Ruiter sl. mevr. Van Driel Krol en mevr. Karseboom 63, 6— 3. Mej. M. de Jong en mej. E. Vorstman sl. mevr. Hessels en mevr. Van Werkhoven 61, 62. 2e ronde Mej. J. Redeker en mej. A. Vlieger sl. mevr. Kamerbeek en mej. A. v. Beaumont 6—2, 1—6, 6—2. Ge me ng d- d ubbelspel. 2e ronde Mej. Senft en E. v. d. Weiden sl. mevr. Spronk en J. Levy 61, 62.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9