Haarlem Gr. Houtstraat 10 CHEQUE-KOERSEN DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 29 JUNI 1928 BLADZIJDE 2 HEIJrCORttElï En CORSELETS LANDBOUW EN VISSCHERIJ Het fruit en de warmoezerij- gewassen SOCIAAL LEVEN Sanatorium Berg en Bosch' BOEKBEOORDEELING. SOCIAAL LEVEN R. K. Algemeene Middenstands- bedrijf sraad Arbeidstijden in het lithografisch bedrijf envterelmui:'Gerbrands. Telefoonverkeer met SCHIETEN Prijsuitreiking van de invitatiewedstrijd van de Schietvereeniging „Generaal Cronjé" te Schoten Gerichte telegrafie en telefonie WIELRENNEN Leducq wint de 10de etappe UIT ONZE OOST tilburg FIAYTIFKE: breda Telefoon 12053 - Een vermakelijke mystificatie Luchtlijnen in Indië SPORT EN WEDSTRIJDEN. WATERPOLO VOETBAL R. K. V. V. „Concordia" De Argentijnen in Zand voort Om het Landskampioenschap R. K. F. VRAGENEUS ATHLETIEK Hollandsche athleten naar Engeland HOOGST BELANGRIJKE INBOEDEL-VEILING RADIO-NIEUWS De radio in dienst van de Ned. Haringvisscherij DE SPAA^NEBANK Haarlem- Amsterdam 47 .èo De stand op 25 Juni Het onderstaand overzicht betreffende den stand van het fruit en de warmoezerij- gewassen op 25 Juni j.l. is, onder medewer king der Rijkstuinbouwconsulenten, samen gesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten van de directie van den landbouw. Het fruit. Op verschillende plaatsen heb ben de vruchtboomen in sterke mate door de nachtvorsten geleden, doch ook, waar dit niet het geval was, hebben zich niet veel vruch ten gezet, mede doordat er ten gevolge van het slechte weer weinig insectenbezoek ge weest is. Daarbij komt nog, dat hier en daar luizen en rupsen in de appelboomen optreden en in Zeeland schurft voorkomt, hetgeen alles t< zamen oorzaak is, dat de stand van de appelen vrij slecht genoemd moet worden. Vooral de vroeg bloeiende soorten hebben sterk geleden. De peren, die tot voor korten tijd zijn blij ven ruien, staan er iets beter voor; de stand gaat echter matig tot vrij goed niet te boven. Staan de vroege kersen nog matig tot vrij goed, de late soorten zijn nog sterker in de ontwikkeling geschaad; de stand is vrij slecht. De druiven, die min of meer onafhankelijk zijn van de weersgesteldheid, staan goed. Van de bessen hebben de roode en witte minder van de koude geleden dan de kruis bessen, terwijl de stand van de zwarte bes sen algemeen zeer onbevredigend is. In som mige streken zijn geheele takken afgevroren; de struiken zijn dan aan den grond opnieuw uitgeloopen. De warmoezerijgewassen. De komkommers hebben een vrij goeden stand; de tomaten staan goed tot vrij goed. Vroege aardappelen zijn korten tijd na het opkomen op meerdere plaatsen bevroren; deze hebben zich echter algemeen goed her steld, zoodat het gewas wel iets later is, doch de stand nog goed tot vrij goed genoemd kan worden. Van de aardbeien zijn het de vroege soor ten, die de meeste vorstschade hebben gele den; in de Bommelerwaard ging zelfs een groot deel van het gewas geheel verloren Ook de late soorten hebben ten gevolge van het koude weer veelal slecht gezet. Op ver schillende plaatsen treedt voorts vreterij op hetgeen mede oorzaak is. dat de aardbeien slechts een matig tot vrij goed beschot zul len leveren. Samenvatting. De gemiddelde stand der verschillende gewassen kan worden aange duid door de volgende cijfers. Bij de vast stelling dezer cijfers is rekening gehouden met den omvang der teelt in de verschillende deelen des lands, terwijl de volgende schaal als grondslag is genomen: 100 uitmun tend, 90 zeer goed, 70 goed, 60 vrij goed, 50 matig, 40 vrij slecht, 30 slechts, 10 mislukt. Appelen 41; Peren 54; Kersen (vroege) 55; Kerse (late) 43; Engelsche krozen 49; Andere pruimen 57; Druiven 70; Perziken (onder glas) 60; Perziken (natuur) 50; Roode en witte bessen 66; Zwarte bessen 42; Kruis- besen 81; Komkommers 63; Tomaten 66; Meloenen 69; Sluitkool 69: Bloemkool 62; Vroege aardappelen 64; Tuinboonen 70; Wortels 64; Erwten 71; Asperges 53; Sla 62; Aardbeien 55. voornaamste figuren van de Pre-Ra- phaëlieten. De overleden Duitsche romanschrijfster Ida Boy-Ed wordt herdacht en Pater Gie- len S. J. schrijft ir. het hoofdartikel waar om het boek van Harry Domela, de namaak- Köppenick. niet humoristisch, maar wel triestig is. Een bezoek van II. M. Koningin-Moeder Naar ons wordt meegedeeld ligt het in het voornemen van Hare Majesteit de Koningin- Moeder om in de eerste helft van Juli a.s. het sanatorium „Berg en Bosch" te Apel doorn met ^e daaraan verbonden werkplaat sen te komen bezichtigen. Levensvuur, door Dr. Jos de Cock. Rotterdam, D. Bolle. Dit is geen boek om in één adem uit te lezen. Want als we weten, dat we nooit moeten tobben, zelfbeheersching moeten heb ben, niet zonder idealen door het leven moe ten gaan, dat we illusies moeten koesteren, initiatief moeten bezitten nooit den moed verliezen, moeten denken alvorens te doen, niet moeten blijven hangen (ter geruststel ling: aan de plaats waar we zijn geboren of aan ons vaderland), zelfcritiek (wat riekt zoo'n woord naar 't Duitsch) moeten hebben dan zjjn we er nog lang niet. Want bui ten de hierboven genoemden deugden of eigenschappen, zjjn er in 't boekje van Dr. de Cock opgezomd, zóóveel, dat hi mensch tijd van leven te kort komt, om dat vele te kun nen deelachtig worden. We hebben dit boek onbevredigend ter zij de gelegd, omdat het vermoeit door zijn preekerigen toon van „laten wij toch nooit" en „verzuimen we niet" en „vergeten we niet", omdat het te veel wil geven en daar door zoo weinig geeft, omdat we vergeefs er in zoeken de sterke, krachtige, klare gedach te, die houvast geeft, omdat het ongeniet baar is door zijn gezwollen stijl, omdat het verwarrend werkt. Bij de vele levensrecepten die dr. de Cock opnoemt, en die hij meer dere of mindere waarde toekent verzuimt hij melding te maken van den godsdienst, waar millioenen in moeilijke uren kracht in put ten en vinden. De schrijver hoopt, dat menige lezer in sombere oogenblikken uit zijn boek een op wekking zal kunnen putten, die den motor van levenslust en wilskracht weer zal doen aanvonken. Om dit te bereiken zouden wij bij voor keur niet grijpen naar het boekje van Dr. de Cock. BOEKENSCHOUW In Boekenschouw van Juni behandelt P. Assmann den Engelschen schrijver Samuel Butler. In een overzichtelijk en helder ge schreven stadie wordt de beteekenis nage gaan van dezen litterairen paria, die inleen schreef als de inspiratie hem er toe drong, ofschoon hij het ons soms moeilijk maakt dit te gelooven; die boven zijn tijd stond en hem ver vooruit was, die zich niet stoorde aan geldenden smaak en pu bliek, dich die zich al te dikwijls liet verleiden door zijn zucht tot critek. F. B. schrijft over een andere figuur van de Engelsche letterkunde. Dante, Gabriel Rossetti, een zonderling mensch en dik wijls dichter van fijnzinnige poëzie, een der Vorige week werd te Utrecht een algemeene vergadering van den R.K. Algemeenen Mid- denstandsbedrijfsraad gehouden. Alk bij den Algemeenen Raad aangesloten bedrijfsraden hadden zich doen.vertegenwoordigen. In zijn openingswoord herinnerde de voor zitter, de Z. E. Zeergel. Heer Dr. J. van Beurden Ord. pr., aan de behandeling op de laatste Partijraadsvergadering van de praeadviezen betreffende de taak van den wetgever in den tegenwoordigen tijd ten aan zien van de verhouding tusschen werkgever en werknemer in het bedrijfsleven. Deze behandeling, aldus spreker, houdt zeer nauw verband met de doelstelling van onzen Algemeenen Raad. Ook wij beoogen door ons werken eenmaal te verkrijgen een op lossing van het vraagstuk der bedrijfsorgani satie op publiekrechtelijk terrein. Spreker werpt dan een terugblik op de werkzaamheden door Algemeenen Raad en bedrijfsraden verricht en meent te mogen constaleeren, dat we over de tot dusverre bereikte resultaten tevreden kunnen zijn. Uit door den voorzitter gedane mede- deelingen bleek o.m., dat binnen niet te langen tijd wederom de totstandkoming van een tweetal nieuwe bedrijfsraden kan worden tegemoet gezien. Door den penningmeester werd hierna het financieel verslag over 1927 uitgebracht. Het jaarverslag van den secretaris zal, aangevuld met een beknopt overzicht van de door de afzonderlijke bedrijfsraden ver richte werkzaamheden, binnenkort worden rondgezonden en gepubliceerd. Diverse mededeelingen werden gedaan over de verrichtingen van het bestuur van den Algemeenen Raad en van de onderschei dene bedrijfsraden om leerovereenkomsten tot stand te brengen. Op de vorige algemeene vergadering werd al vastgesteld een model reglement van het Nationaal Comité voor Werkplaatsopleiding (als zoodanig zullen de bedrijfsraden optreden), alsmede een conceptleerovereenkomst aan te gaan tus schen ouders van den leerling (voogd) en den patroon. 9 Uit de gedane mededeelingen viel af te leiden, dat deze aangelegenheid de volle aandacht van de bedrijfsraden heeft. Enkele bedrijfsraden bleken met hun voorbereidin gen reeds belangrijk te zijn gevorderd. In aansluiting op de besprekingen ter vorige algemeene vergadering legde het be stuur een schema voor van de wijze, waarop het toezicht op de werkplaats-opleiding geregeld zou kunnen worden voor wat de godsdienstige en zedelijke gedragingen van- de katholieke leerlingen betreft. De vert gadering vereenigde zich met de door he bestuur gegeven aanwijzingen. De minister van Arbeid, Handel en Nij verheid, heeft een beschikking genomen op een verzoek van de gecombineerde besturen voor het lithografisch bedrijf, strekkende, dat in de ondernemingen van werkgevers, aangesloten bij den Ned. Bond van Steen drukkerijen te Amsterdam, door arbeiders, aangesloten bij den Ned. Litho-, Foto- en Chemigrafenbond te Amsterdam, den Ned. R. K. Grafischen Bond te Utrecht, den Ned. Chr Grafischen Bond te Amsterdam, be nevens door hulparbeiders, arbeid mag wor den verricht in afwijking van het bepaalde bij art. 23 en 24 der Arbeidswet 1919. Onder bepaalde voorwaarden, in de desbetreffende beschikking, d.d. 28 dezer omschreven, is de gevraagde vergunning voor het tijdvak van 2 Juli a.s. tot en met 30 April 1931 verleend. t Liep in de duizenden, 't getal dergenen, die op dien zomermiddag van Junimaand te wachten stonden langs wegen en langs stra ten of bij het station zich hadden opgesteld in 't Noordelijke Groningen. Ongeduldig werd gehunkerd naar het uur van half zes, als de helden zullen binnenkomen, wier komst men verbeidde in blij verwachten. En toen einde lijk de locomotief haar schel gefluit weerklin ken deed en ratelend betrad 't station der derde koopstad, toen wisten degenen, die daar buiten waren op 't nabije plein, dat de 430 athleten zich dra zouden vertoonen aan hun oogen, als vertegenwoordigers van de on derscheidene regimenten van het Nederland- sche leger, opgegaan naar het Noorden uit Oost, uit West en uit Zuid. 't Was een subliem gezicht, het opstellen van die groote schare, die in de dagen, die komen zouden, aan het Noorder volk zou toonen, hoe hare leden uitblonken op het ge bied van de vele takken der druk beoefende sport. Hoe schitterde die herinneringsmedaille, het vierarmig kruis op oranjefond, contras- teerend met het grijs der uniformen. In later dagen, als reeds vele jaren weer zullen z(jn heengevloden als een damp, zich verliezend in ijle verten, zal dat kruis nog spreken tot zijn bezitter van een tijd van vreugd, verloo- pen in 't Noorden van 't land zijner geboorte. In een deel alzoo van het vaderland, dat ve len nog nimmer van te voren hadden aan schouwd, en, zooals luitenant-kolonel Haenen, de garnizoenscommandant van Groningen terecht opmerkte in zijn welkomstspeech, waarvan velen niet hadden vermoed, dat het zoo modern en grootsch zou zijn als zij het zagen. De marsch naar de kazerne genoot de in teresse van allen, die in dichte drommen stonden aaneengeschaard om zich te ver meien in den aanblik van het niet-alle- daagsch gebeuren, waarvan de feestelijke in druk werd verhoogd door 't klateren der mu ziek en 't wapperen van de vanen. En de athleten, ze keken wel bijster verwonderd, toen ze zagen die lichte stad met haar breede straten en pleinen, haar druk bewegen van auto's en fietsen, van allerhand vervoermid delen. Doch hun belangstelling steeg wel ten top, toen zij Groningen's kazerne aanschouw den aan dien wonderschoonen Heereweg, eer tijds de heerbaan, waarlangs de legerscharen togen. Slechts weinig plaatsen toch in den lande zullen aan zulk een allee hebben op getrokken 't verblijf van hen, die getraind worden voor de verdediging van den vader- landschen grond, indien dit wat de Al machtige verhoede mocht noodig zijn. En menige krijgsman uit 't leutige Zuiden, uit 't Zeeuwenland en uit Brabants gewest, zal verlangd hebben zijn home te zien prijken aan zulk een onafzienbare asphaltbaan, waarlangs pijlsnel schieten die middelen van verkeer, van welker ontstaan de stoutste fan tast van voor honderd jaren ook maar niet het flauwste vermoeden had. Voor 't gebouw der kazerne prijkte een eerepoort en voor 't kamp, waarin in voor bijen wereldkrijg de geïnterneerden uit 't Britsche rijk waren gehuisvest, werd de aan dacht getrokken door 't wit-schitterend hek, afstekend tegen 't groen geboomte, terwijl t jaartal 1928 en het woord „Legerwedstrijden" met daarboven de W als initiaal van de Landsvrouwe, u spraken van de feiten der komende dagen. In dit kamp verbleven de overgekomen militairen en in den nacht, als de tooverschijn van de verlichte gebouwen reeds lang was gedoofd, droomden daar de athleten over 't geen ze des avonds hadden gezien en gehoord, van 't concert in de Har monie, de Groningsche Witte, waar de staf- muziek uit Assen hen vergast had op keur van fijne walsen, van bioscoopvoorstellingen, bijgewoond voor den halven prijs, van een tooneelstuk, gespeeld door de desbetreffende afdeeling van de vereeniging „Grönneger Spraok". Doch in den loop der dagen, dan moest alle droomerij aan kant gezet, dan diende met alle energie, waarover men beschikte, te wor den gewérkt aan het bereiken van t beoogde doel, het winnen van den prijs bij de wed strijden in het fraaie Stadspark, die steeds meer door Groningen's bewoners bezochte ontspanningsplaats, die in verband met den nog betrekkelijk korten tijd van haar bestaan eerst door het nageslacht in haar volle schoonheid zal kunnen worden aanschouwd. Den eersten dag was de opkomst van het publiek slechts matig te noemen. Nu was de tijd van negen tot twaalf en van twee tot vijf uur op een dag in de week, ook niet bijzonder geëigend voor een druk bezoek van het pu bliek. Zoodat de reclame, welke men met groote aanplakbiljetten niet slechts in de stad, maar ook in de provincie had gemaakt, niet dat effect sorteerde, dat men er van had verwacht. Den tweeden dag evenwel was het interesse beduidend grooter en de wedstrijden verdienden dit ook alleszins. Want, al hadden we slechts met amateurs en niet met beroeps- athleten te doen, toch waren de prestaties van dien aard, dat ze duidelijk demonstreer den, dat ook op het gebied der athletiek ons Nederlandsche leger niet een slecht figuur slaat, doch zich frank en vrij mag vertoo staande Hollandsche athleten deelnemen lengte van 1875 meter. De uitzending zal op aan de Engelsche athletiekkampioenschap- alle werkdagen van 17,45 tot 17,51 uur ge pen: schieden. 100 en 200 yards: Van den Berge, 440 yards: Paulen en Broos, Verspringen: De Boer, Peeters, Blankers r ranRrijR Hoogspringen: Kamstra. Met ingang van 1 Juli a.s. zullen in het Polstokhoogspringen: Van der Zee. wederzijdsch telefoonverkeer Nederland- Frankrijk „gesprekken op een vastgesteld tijdstip" en „verzoeken van het publiek om inlichtingen" worden toegelaten. De uren van gering verkeer, waarin het nachttarief van toepassing is, blijven voor- loopig vastgesteld op 19.308 uur. Deze prijsuitreiking, welke een feestelijk karakter had, had plaats in de zaal van café Burgers aan den Schoterweg. Om half negen waren veel schutters uit Haarlem en omstre ken met hun dames aanwezig. De eere-voorzitter, de heer J. C. Voorvelt, opende de feestelijke bijeenkomst met een korte toespraak en dankte o.a. de Haarlem- Door het slagen van de proeven, welke ge nomen zijn met het gerichte radio-station te Bridgwater in Engeland, zal, naar de pers dienst van Marconi meldt, het mogelijk war den een gosdkoopen rijks-radiotelefoondienst in te richten. Deze proeven hebben het bewijs geleverd, dat waar een gerichte radiotelegraafdienst onderhouden wordt op,de korte golf, ook een radiotelefoondienst kan geopend worden. Het sche schutters voor het welslagen van den nieuwe multiplex-systeem maakt het moge gehouden wedstrijd. De voorzitter, de heer De aanwezigen, waaronder verschillende J- Rompa, deelde hierna de prijzen uit aan de winnaars, af en toe aangevuld met een aardige opmerking. Na de prijsuitreiking, welke zeer spoedig afgeloopen was, bleven de schutters nog langen tijd bijeen, omdat er nog eenige aar dige nummers op het program stonden. De feestelijke stemming was er al heel spoedig in; daar zorgde zoowel de muziek als het rad van avontuur voor „Géneraal Cronje" kan met voldoening op dezen avond terug zien. nen. autoriteiten, die op de eere-tribune hadden plaats genomen, hadden gelegenheid, diverse demonstraties in oogenschouw te nemen op het gebied van polstok-vèrspringen, horden loop, schuttingklimmen, handgranaatwerpen, veldloop met hindernissen, estafetteloop en vijfkamp. Vooral het Groningsche garnizoen kwam kranig voor den da,g en mocht als resultaat boeken, dat het voor de tweede maal den wis selbeker won, dien het ook had weten te ver werven in 1927 bij de wedstrijden te Amers foort. Is het de volgende maal wederom de gelukkige, dan heeft het den beker definitief in bezit en kan het met trots getuigen, hoe de Noorder mannen superieur zijn op het gebied der athletiek. Aan het eind van den wedstrijd verscheen er boven het terrein een escadrille van negen vliegtuigen uit Soesterberg, waarvan de prachtvolle evoluties door alle toeschouwers als om strijd worden geprezen. Tenslotte werden de militairen toegespro ken door den burgemeester van Groningen, Jhr. Mr. Dr. Bosch Ridder van Rosenthal, die o.m. zeide: „Ge hebt met uw werken lof ingeoogst. Vol trots en vreugde zijt ge naar Groningen gekomen, omdat ge tot de uitver korenen hebt behoord, die hun garnizoenen mochten verlaten. En Groningen heeft u vol vreugde zien komen en het voorrecht geno ten, de militaire muziek weer door haar stra- Frantz; 3. De Waele (zelfde tijd)4. A. ten te zien trekken. Ik heb kunnen zien, welk j Magne; 5. Meertens; 6. Vervaeclce; 7. Fon- een goede geest er onder u heerscht. Niet tan; 8. M. Biddt, allen in 12.32.46; 9. P. De 10e etappe, een afstand van 323 K.M., van Luchon naar Perpignan, is volgens de Tel. gewonnen door Leducq. Deze etappe is de tweede „klim" over de Pyreneeën naar Perpignan, een afstand van 323 K.M., o.a. over de bergtoppen Porte d'Aspet (1074 M.). Col de Port (1249 M.), Col de Puymaurens (1931 M.), Col de Rigat (1662 M.) en de Col de la Perche (1579 M.). Wederom zien we vrijwel dezelfde namen der 10 eerstaankomenden van de meeste vo rige etappes, zooals uit den hier volgenden uitslag blijkt: 1. Leducq in 12 uur 27 min. 22 sec.; 2. alleen lichamelijk, maar ook geestelijk hebt ge paraaf moeten zijn. Zoo opgevat, kan de sport uitnemend genoemd worden, als eerlijke kameraadschap dien goeden geest nog aan kweekt." Besloot de burgemeester zijn rede met een „Hoera voor Koningin en Vaderland", overste Haenen eindigde zijn toespraak met de woor den: „Mannen van het Nederlandsche Leger, de stad neemt afscheid van U en wenscht U een goede reis." Toen 't volkslied gespeeld was en de ath leten een „Hoera voor Groningen" hadden doen hooren, behoorden de wedstrijden we der tot de zaken, die haar verloop hadden gehad. Tribune en eerepoorten, ze zullen verdwij nen. En in het leven van den mensch zullen andere gebeurtenissen zijn aandacht vragen, zijn belangstelling gaande maken. Doch de deelnemers aan de demonstraties, die des Noordens metropool verlieten om te rug te keeren naar hunne garnizoensplaatsen, ze zullen een blijvenden indruk behouden, niet slechts van 't geen ze hebben gepres teerd in dagen van spanning en arbeid, maar ook van 't geen voor hen was geweest een openbaring in den waren zin des woords, van den bloei eener schoone stad in een welva rende streek van 't eigen moederland. SPECTATOR zouden de verbindingen tusschen de ver schillende eilanden belangrijk verbeterd kunnen worden, terwijl zij na verloop van tijd zouden kunnen worden uitgebreid tot internationale, b.v. naar Siam en Manilla. De hier aan het woord zijnde leden achtten bevordering van het luchtverkeer in de ge schetste richtingen urgent. Wel was hun bekend, dat watervliegtuigen duurder wa ren dan landvllegtuigen, maar daartegen over stelden zij echter, dat voor eerstge noemde geen landingsterreinen behoefden te worden aangelegd, zoodat beide soorten ten slotte ongeveer even duur zouden zijn. Andere leden konden met deze beschou wing niet instemmen en vereenigden zich volkomen van het in de toelichting uitecn- j gezette plan. Sommige leden stelden de vraag, of de regeering van oordeel is, dat het geven van concessie op luchtvaartgebied aan an dere maatschappijen dan de eerlang op te j richteq of wellicht reeds definitief tot stand gekomen Nederlandsch-Indische Lucht- vaart-Maatschappij, in beginsel uitgesloten I moeten worden geacht. Indien dit standpunt door de regeering wordt ingenomen zouden deze leden er prijs op stellen te mogen vernemen, op welke gronden deze gedragslijn voor 's lands belang wordt vereischt. KAL.VERSTRAAT 156 LEID5CHE5TR. 70 ROTTERDAM MAARLEM UTRECHT IT/MEGEM METJjAOAnTIE VOOR. SOLIDITEIT VEROELyK STEEDS KWALITEITEN EN PftyZEN Een vermakelijke wijstificatle heeft, naar het „Soer. Hbld." weet te vertellen, plaats gehad te Pasoeroean. Eenige rechercheurs van de Soerabaja- sche politie, waren op last van hun chef naar Pasoeroean getogen, ten einde daar de situatie op te nemen; dit was nl. noo dig voor het onderzoek van een bepaalde zaak. Hun naspeuringen trokken evenwel de aandacht van de Pasoeroeansche politie mannen, die listig deden, alsof zij niets za gen, maar plotseling, toen zij dachten, dat 't genoeg was, de Soerabajasche politieman nenarresteerden en naar „meneertje" brachten. Daar trachtten de gevatte politie mannen uit te leggen, dat zü zelf tot het korps behoorden, welke bewering maar niet voetstoots werd aangenomen. Men achtte het niet onmogelijk, dat men hier met een paar gevaarlijke communisten te maken had. Later werd de zaak door de superieuren der speurders opgehelderd. Blijkens het voorlooplg verslag over het afdeellngsonderzoek over de wetsontwerpen tot goedkeuring van de besluiten van tien gouverneur-gene:''" al van Nederlandsch-In- dië tot wijziging en aanvulling van ae on- derscheiden afdeelingen van de begrooting i van Nederlandsch-Indië voor het dienst Jaar 1928, zouden enkele leden gaarne ver nemen, waarvoor men zich In Indië vrijwel uitsluitend gaat beperken tot landltjnen. Op Java heeft men toch reeds zes goede verbindingen met andere verkeersmiddelen. De vraag werd gesteld, waarvoor de ont wikkeling niet geleid werd in de richting van inter-insulair luchtverkeer. Daardoor DAMES. ZIGNEA II—THETIS I, 2—1. In de nieuwe gemeentelijke zweminrich ting aan de Houtvaart speelden de Zignea- reserves haar eersten competitle-westrijd We zullen tenminste den gewonnen gege ven wedstrijd, maar niet als spelen aan merken. Ais om ongeveer 8 uur de heer Braams beginnen fluit, stelt Zignea zich als volgt op: S. Zijlstra, P. Metz, Mevr. Simons, E. Bouwer, R. v. Spaendonk, L. Janssens, B. de Gee. Zignea verdedigt eerst het ondiepe ge deelte van het bassin. Bij den uitgooi zijn de Zignea-dames het eerst bij den bal en ondernemen een goeden aanval op het The- tes-doel. De Thetis-achterhoede is echter van goede kwaliteit en zet haar voorhoede aan het werk. In de voorhoede van Thetis is het Mej. Meuleman die een voortdurend gevaar is voor het Zignea-doel. Het spel gaat gelijk op en beurtelings worden de keepers belaagd, doch de scho ten hebben geen succes. De tijd verstrijkt langzamerhand, juist eenige seconden voor rust ontstaat een hachelijk moment voor het Zignea-doel en juist wanneer mej. Meulemans doelpunt, wordt voor rust gefloten, en het doelpunt niet toegekend. Na de hervatting vallen de Zignea-dames verwoed aan, het Zaansehe doel verkeert eenige malen in gevaar, doch de Thetis- keeper verwerkt op keurige wijze eenige harde schoten van mej. Janssens. Zignea blijft iets sterker en wanneer mej. de Gee uit een outworp den bal plaatst bij mej. Janssens, weet deze met een goed schot Zignea de leiding te geven. Dit doelpunt inspireert Thetis tot eenige mooie aanvallen, waarin Mej. Meulemans de hoofdrol speelt. Bij een van haar goed geplaatste Ballen, dekt mej. Metz te zwaar en moet het water verlaten. Uit de toege stane strafworp maakt Thetis gelijk. Nu ontspint zich een vlugge strijd om de leiding met Zignea iets in de meerder heid, vermelding verdient een hard schot van mej. Janssens, dat ten koste van een corner kon gered worden. BÜ een goeden aanval schiet mej. Jans sens weer in, de bal stuit weg, er ontstaat een strijd tusschen mej. v. Spaendonk en de doelverdedigster, waaruit eerstgenoemde weet te doelpunten, 21. Spoedig hierna kwam het einde en heb ben de Zignea's haar eersten werkelijken wedstrijd gewonnen. SELECTIE-WEDSTRIJDEN NEDERL; ZWEMBOND 7 EN 8 JULL Zaterdag en Zondag 7 en 8 Juli zullen te Utrecht in de zweminrichting aan den Vosschegatschen dijk Olympische voorwed strijden gehouden. Het programma is als volgt: Zaterdag 7 Juli. 100 M. vrtje slag Heeren. 400 M. vrije slag Dames. Schoonspringen Heeren. 400 M. vrije slag Heeren. Zondag 8 Juli. 100 M. vrije slag Dames. 200 M. vrije slag Heeren. Schoonspringen Dames. 100 M. rug Dames. 100 M. rugslag Heeren. 200 M. schoolslag Dames. Waterpolo tusschen Olympische Zeven tallen. Aan deze wedstrijden kan worden deel genomen door iedereen die er voor in aan merking denkt te komen. Magne, 12.45.19; 10. Verhaegen, 12.52.04. Het algemeen classement luidt nu: 1 Frantz, 82.15.07; 2. Dewaele 82.56.12; 3, Meertens, 83.08.29; 4. Leducq, 83.16.05; 5. Vervaecke, 63.23.55; 6. Fontan, 83.52.15 7. A. Magne, 84.15.41; 8. M. Bidot, 84.33.50; 9. Delannoye, 84.47.25; 10. Rebry, 85.10.36. Deze voetbalvereeniging hield Woensdag een propagandavergadering. Als de Eerw, adviseur Schoenmaker den avond opent met den gebruikelijken groet, spreekt hij daarna zijn genoegen uit over de goede opkomst, vooral aan de katholieke jongens uit de neu trale vereenigingen, die hiermede toch een voorbeeld gaven aan faun Roomsche mede leden, welke wegblijvers wel graag afgeven zoowel op onze als hunne Roomsche Jeugd organisatie, maar wanneer de leiders daar van een gelegenheid geven om ook iets te zeggen, zij angstvallig wegblijven en ongelijk bekennen. Als dan de spreker van den avond, Pater Escher O. E. S. A., in een meer dan schitterende rede de dringende noodza kelijkheid van het R. K. ook in sport aan toont, en hierbij als bewijs verschillende fei ten aanhaalt, oogst hy daarvoor een wel verdiend applaus. Daarna richt de Adviseur zich weer tot de vergadering met het verzoek of er soms nog aanwezigen waren, die naar aanleiding der rede iets te vragen of te zeggen hadden. Hiervan wordt door verschillenden gebruik gemaakt. Als 'allen dan voldaan zijn, sluit de Adviseur dezen geanimeerden en zoo ho pen wij succesvollen avond. Secr. Evenals hun voetballende landgenooten, schijnen de Argentijnsche athleten en an dere sportsmen er van te houden geruimen tijd voor de wedstrijden hier te arriveeren. Een gezelschap van 60 Zuid-Amerikanen is gisteren in Zandvoort aangekomen. Zy logeeren in hotel d' Orange. Om het Landskampioenschap R.K.F. lqk met dezelfde toestellen, en antennes ge- ïyktijdig te telefoneeren en te telegrafeeren. Gedurende de aoor Senator Marconi en ir. Mathieu te Bridgwater gegeven demonstra tie, luisterde een gezelschap van deskundigen op het gebied der gerichte golven naar de dansmuziek, terwijl tegelijkertijd en met dezelfde toestellen en antennes neg twee radiotelegraflsche diensten iri werking waren van Montreal uit. De muziek werd op volle sterkte ontvangen en was uitstekend van kwaliteit. Van telegrafische inteiwentie was niets te merken en men kon zich niet voor stellen, dat de muziek uit Canada verzonden werd door dezelfde electrische kringen als de „puntstreep"-sneldienst De gerichte radiostations, die met deze nieuwe apparaten uitgerust worden, zullen in staat zijn driemaal zooveel telegrammen te verwerken als die, welke van gewone, zen ders en ontvangers voorzien zyn. Niet alleen maakt het meervoudige systeem meer verbindingen mogelijk, ma# ook de fading, de ergste vijand der korte golven, wordt er door verminderd. Hierdoor is het mogelijk, dat het gesproken woord of de muziek constant blqft niettegenstaande de energie van den zender verdeeld wordt over de verschillende in werking zijnde diensten. Voor het oogenblik zijn de multiplex-zend- installatie van het radiostation by Montreal en de nieuwe ontvanger te Bridgwater nog eenig in hun soort. Er wordt evenwel te Chelmsford hard gewerkt en men hoopt bin nen drie maanden in beide richtingen met het multiplex-systeem te kunnen werken. Zondag 8 Juli a.s. zal in het R. K. Sport' park te Amsterdam de returnwedstrijd ge- domsrente,^ omdat "ze geen" zegels" geplakt V.: 1. Tot wien moet ik my wanden tot het volgen van een cursus Eerste Hulp bij Ongelukken? 2. Wanneer vangt hy aan en hoe lang duurt hy? 3. Zijn daar nog kosten aan verbonden? Antw.: 1, 2 en 3. Wend u om inlichtingen tot den heer F. Joh. Rolphs, Anegang 17. Vr.: Kunt u my zeggen, waar en hoe duul ik een teekenlng volledig kan bekomen van een 3-lamps radiotoestel? Antw.: Wend u tot een boekhandel of een handel hl radio-artikelen. Vr.: Hoe lang en hoeveel moet een me vrouw een dagdienstbode -betalen, als zq wegens ziekte niet in staat is te werken? Antw.: Bq ziekte gaat het loon gedurende korten tijd, 1 2 weken, door. Vr.: Geeft de R.-K. Drogistbond een or gaan uit? En wat is het adres van den uit gever? Antw.: Het officiëel orgaan van den Ned. R.-K. Drogistenbond is „Drogisterij en Verfhandel". Administratie-adres: Postbus 67, Enschedé. Vr.: Welke is de kortste weg per fiets van Hoorn naar Heemstede? Hoeveel K.M.? Antw.: Hoorn, Scharwoude, Grosthuizen, Avenhom, Schermerhom, De Rijp. Spyker- boor Knollendam, Krommenie, Assendelft, Spaarndam, Haarlem, Heemstede. Afstand 52 K.M. Vr.: Welke is de kortste weg van Noord- wijkerhout naar Bilthoven? Hoeveel K.M.5 Antw.: Noordwykerhout, Lisse, Leimuiden, Kudelstaart, de Kwakel, Uithoorn, My- drecht, Wilnis, Breukelen, Maarssen, Utreclft, de Bilt, Bilthoven. Afstand 62 K.M. Vr. Gaarne zou ik van UEd. willen verne men of de loterq van „Volksweerbaarheid" trekking 15 Juni, waarvan de uitloting den 22 Juni in uwe courant stond, dezelfde is als „tot bevordering van Volksweerbaar heid 1870", trekking 1 Juli. II. Zoudt u my kunnen mededeelen of van dez? laatste serie 7420 No. 32 er nog in is. III. Even eens zou ik gaarne weten of van „Het Witte Kruis" trekking 1 Mei en 1 Nov. serie 3650 no. 37 nog niet uitgeloot is; zoo mede van Congo-lot van 1888 serie 20762 no. 6. Antwoord. I. Vermoedelqk bedoelt u de zelfde loten. II Nog niet uitgeloot, ril Niet uitgeloot. Vr.: Mijn vader is bij een firma in dienst geweest. Myn moeder geniet geen ouder- speeld worden om het landskampioenschap der R. K. Federatie tusschen „Wilskracht" van Amsterdam en „Venlo" uit Venlo. Het bestuur van de R. K. Sportvereeniging „Wilskracht" wil dezen dag tot een bijzonde ren propagandadag maken voor de Room sche sport. Er is een extra reclame-actie op touw ge- Zet. Het keurig ingerichte katholieke sport park van de hoofdstad, dat gelegen is aan den Middenweg even voorbij de Kruislaan is voorzien van een overdekte tribune, en biedt plaats aan ongeveer 5000 personen. Voor den grooten strijd zal een junioren- wedstrijd worden gespeeld tusschen „Wils kracht" en de „Meer" junioren, waarvoor een medaille beschikbaar is gesteld. Voorts heeft de directie van de „Amstel- bode" twaalf draagmedailles ter beschikking gesteld van het team, dat het Nederlandsch kampioenschap zal behalen. Verschillende officieele personen zullen worden uitgenoodigd, zoodat verwacht wordt, dat de 8e Juli een prachtdag wordt voor de Roomsche sport Naar de Tel. verneemt, zullen de onder- VOORLOOPIGE AANKONDIGING VAN DE welke zal plaats hebben a.s. DINSDAG 3 JULI in de zalen van het BRONGEBOUW. Zie voor breédere omschryving de advertentie In de courant van Zaterdag. Met ingang van Maandag 2 Juli zal het hoofdbestuur van de Reedersvereeniging voor de Nederlandsche Harlngvisscherij de beschikking krygen over het ryks-radio- telefoniestation voor den zakeiyken om- jij roep te Scheveningen-Haven voor de dage- lqksche uitzending van visscherljberichten, bestemd voor visschersvaartulgen op de Noordzee tot de Shetlandsche eilanden. Voor de uitzending van deze berichten zal gebruik gemaakt worden van een 7 K.W. telefoniezendèr, werkende met een golf- heeft. Heeft zy daar recht op? Antw.: Indien uw vader in het genot was van ouderdomsrente krachtens de bepalingen der Invaliditeitswet, dan heeft uw moeder recht op weduwenrente, wanneer zij den leeftijd van 60 jaar heeft bereikt, of 'nog geen 60 jaar zijnde, invalide ls. Vr.: Hoe moet men schryven aan Hare Majesteit de Koningin? Antw,: Als aanspreektitel boven den brief „Mevrouw," in den brief zelf „Uwe Majes teit." Vr.: Indien men een rljbewys heeft van Augustus 1927, moet men dan nu weer een nieuw aanvragen, of kan men volstaan, mei het afleggen van een proefrit en nog 2 jaai wachten met een rybewys? Antw.: Degenen, die een rijbewijs hebben gedateerd 1 November 1925 of later, kunnen met dat rybewys nog 2 jaar en 8 maanden ryden. MEDEGEDEELD DOOR VRIJDAG 29 JUNI. Bieden Laten 59 25 59.35 Parys 9.70 9.80 34.60 34.70 12.10 12.11 47.90 13.— 13.10 40.95 41 .05 34 .90 35.— New-York (cable' 2.48 2.49 7.30 7.40 27.— 27.10 66 .40 66 55 "66 .35 66.50 Stockholm 66.55 66.70

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10