G. M. DAMEN, Gierstr. 49, Tel. 13211 Rijn-en Champagne WIJNEN VOOR A ARD APPELENBERICHT I NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 29 JUNI 1928- BLADZIJDE 1 VIERDE BLAD GEMEENTERAAD VAN ZANDVOORT. Arbitrage om een schadevergoeding van 3200. Strenge maatregelen tot voorkomen van achterstand van huur der ge meentewoningen. De standplaatsen op Tramplein en Stations plein. Geen bouwverbod op de gronden der voormalige Passage. Aan school C. zal een zevende leerjaar worden toegevoegd. Het P. E. N. verdient aan Zandvoort 75.000. per jaar. BLOEMENDAAL. HEEMSTEDE HAARLEMMERMEER HAARLEMMERLIEDE. Het Concours Hippique te Hoofddorp BENNEBROEK Olympische Spelen 1928, Amsterdam Het faillissement van „de Amsterdammer" De Argentijnsche deelnemers aan de Olympische Spelen te Zandvoort De P oolsch-Lithausche onderhandelingen Motie van vertrouwen voor Poincaré De eerste zitting van het nieuwe Duitse he kabinet De voorstellen van Kellogg Zorn von Bulach begenadigd WIJNHANDEL M. J. ROOZEKRANS v/h G. DE VOS Co. SPAARNE 96 Wqnkooperi] Ae. 1797 OPPERDOEZEN. lOCt. p. K.G. OPPERDOEZEN MUIS ÏO Ct. p. K.G. KLEINE OPPERDOEZEN 9 Ct. p. K.G. NIEUWE MALTA 15Ct.p. K.G. Verkrijgbaar bij: Thuis-bezorgen zonder prijs verhooging. Donderdagavond vergaderde de raad dei- gemeente Zandvoort onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer H. van Alphen. Afwezig zijn de heeren Gunters en Forrer. Ingekomen stukken Eenige raadsbesluiten zijn goedgekeurd. De opgang van het strand naai de Piet Heinstraat. Door verschillende belanghebbenden is aan den raad een verzoek gericht om den op gang van het strand naar de Piet Hein- straat open te stellen. B. en W. deelen aan den Raad meds, dat die opgang voor het publiek opengesteld blijft, maar de betrok ken strandpachter? moeten voor hunne re kening dien opgang in orde houden, ten ge- noege van den gemeente-architect. Goedgekeurd. Alg. Politieverordening Den raad wordt voorgesteld de Algemeene Politieverordening weder te wijzigen. De wij ziging betreft, dat het aan bestuurders van voertuigen verboden zal zijn de wegen bin nen de bebouwde kom der gemeente, geen rijks- of provinciale wegen zijnde, te berij den, die blijkens openbare kennisgeving voor dat verkeer, hetzij in één richting, hetzij in beide richtingen, gesloten zijn. Aldus wordt besloten. Het verkeer Door den gemeenteraad is eenigen tijd geleden eene verordening vastgesteld, die het verkeer in de gemeente regelt. B. en W. stellen nu den Raad voor, deze verordening in te trekken en hen te machtigen voor schriften inzake de regeling van het ver keer vast te stellen. Die voorschriften zullen alleen van kracht zijn, overeenkomstig den wensch van den raad, gedurende de maan den Mei tot September, met uitzondering van de Kerkstraat en de Baan. Het voorstel wordt gedaan, omdat in de praktijk kan blijken, dat er in de bestaande voorschriften een wijziging gebracht moet worden. Als er dan gewacht moet worden tot er een raads vergadering gehouden wordt, kan er te veel tijd mede verloren gaan. De heer MOLENAAR verklaart zich tegen het voorstel. De heer SLEGERS dringt er op aan nog niet meer wegen, af te sluiten. Het voorstel word goedgekeurd. Gebruik van schoollokale^ Door den raad is indertijd bepaald, dat voor het gebruik van schoollokalen een ver goeding moet worden betaald. Het bestuur van de Israëlitische gemeente maakt op Zondag gebruik van eenige lokalen van school D. voor het geven van godsdienst onderwijs. Waar echter, indien dit verlangd werd, voor godsdienstonderwijs gedurende den gewonen schooltijd gratis een lokaal be schikbaar gesteld zou moeten worden vol gens de L. O. wet, stellen B. en W. voor aan genoemd bestuur ontheffing van het be talen der vergoeding te verleenen, daar dit anders storend zou werken voor het onder wijs. Aldus wordt besloten. Arbitrage De bouw van een remise op Plan Noord door L. ten Broeke, is wegens omstandig heden te laat gereed gekomen. Als schade vergoeding eischt de aannemer 3200, waar mede de gemeente niet accoord gaat. B. en W. stellen nu den raad voor, het geschil door arbitrage te doen beslechten. Verschillende leden vragen inlichtingen. t Spijt den heer MOLENAAR, dat de stuk ken hieromtrent voor de raadsleden niet ter visie zijn gelegd. Spr. is huiverig voor arbitrage en ziet meer heil in een minnelijke schikking. Weth. ZWAAN zet de kwestie nader uit een. Wanneer een der partijen arbitrage wenscht, dan möet de andere partij zich daarnaar schikken. Het is hier dus een on vermijdelijk geval. De heer ten Broeke heeft een bij-rekening ingediend, waaromtrent onderhandelingen met de gemeente zijn ge voerd. Hangende die besprekingen heeft de heer ten Broeke arbitrage aangevraagd. Waar bovengenoemde bepalingen in de bestekken zijn opgenomen, kan de gemeente zich dus aan arbitrage niet onttrekken. De heer MOLENAAR repliceert. De heer GEERS merkt op, dat boven staande geschiedenis een publiek geheim was. Daarom ware het toch wel wenschelijk geweest, dat de raadsleden van te voren waren ingelicht. Nu is het moeilijk om zoo maar een beslissing te nemen. De heer DRUYF merkt op, dat alleen de desbetreffende commissie van het geval op de hoogte is; de andere raadsleden echter biet. De VOORZITTER geeft toe dat het beter Ware geweest als de stukken ter inzage waren gelegd. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. De achterstand van huur der gemeentewoningen B. en W. stellen den raad voor, een alge meene machtiging te geven, om tegen die huurders van gemeentewoningen, die ach terstallig zijn met het betalen van hun huur 'n rechtsgeding aan te gaan ten doel heb bende, hen gerechtelijk uit hunne woningen te doen zetten. De heer DRUYF vraagt deze regeling niet te willen toepassen wanneer blijkt dat er bü den huurder geen kwade trouw in 't spel is. De heer GEERS merkt op, dat dit voorstel van B. en W. wel een schrille tegenstelling geeft met de positie van andere beheerders van arbeiderswoningen, die toch Zang zoo veel last niet hebben met het innen van huur. Toch kan spr. zich wel met het voorstel vereenigen. Hij vraagt alleen een soepeler toepassing van de regeling, opdat B. en W. kunnen rekening houden met gevallen, waar geen opzet in 't spel is. De heer MOLENAAR vindt het wensche lijk wanneer de mogelijkheid geschapen wordt, dat B. en W. van den raad vergun ning kunnen krijgen om van de verordening af te wijken. Na bespreking wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 9 tegen 2 stemmen. Standplaatsen B. en W. stellen voor, bij openbare inschrij ving aan de meestbiedenden vergunning te verleenen tot het innemen van een stand plaats voor een haringkar en een fruitkar op het Tramplein en een haringkar op het Stationsplein. Verder vragen B. en W. machtiging om verdere standplaatsen aan bloemventers en dergelijke aan te wijzen. De heer KONING maakt bezwaar tegen "iet geven van vele vergunningen voor het Tramplein. Het zou daardoor een Boter markt-idee worden. De heer SLEGERS kan zijn stem aan het voorstel van B. en W. niet geven. Het is niet •aadzaam allerlei venterij de gemeente bin nen te halen. De winkeliers zitten op zware lasten en worden door de venterij gedupeerd. Daartegen dient toch gewaakt te worden, waarom spr. zich ten sterkste tegen het voor stel van B. en W. verklaart. De heer DRUYF doet een goed woord voor de venters. Spr. meent, dat hun belan gen toch ook in het oog gehouden moeten worden. Spr.'s bezwaar gaat hier echter tegen de openbare verpachting. De heer ELFFERS kan het bezwaar van de winkeliers niet deelen. Spr. ziet geen be zwaar in het verpachten van standplaatsen. Winkeliers kunnen toch ook voor die standplaatsen inschrijven. De heer SLEGERS merkt op, dat de heer Elffers van de winkeliers toch geen bloe- menventers zal willen maken. De heer GEERS wijst op de oneerlijke con currentie tegen de winkeliers die men hier bewerkstelligen wil door het verpachten van standplaatsen. Ook de heer MOLENAAR verklaart zich tegen het voorstel van B. en W. Spr. vreest ontsiering van het Tramplein. De heer v. d. MEIJ meent, dat het lang zamerhand een onmogelijk toestand op het Tramplein zou worden. De VOORZITTER wil dan het voorstel, in dien geest wel wijzigen, dat op het Tram plein alleen vergunning aan één ijswagen wordt gegeven, maar dat overigens op het Stationsplein wel standplaatsen zullen wor den uitgegeven. De heer DRUYF stelt voor het uitgeven bovendien van één standplaats voor een bloemenverkooper op het Tramplein. Dit voorstel wordt met 6 tegen 5 stemmen ver worpen. Ten slotte wordt het door den voorzitter gewijzigde voorstel van B. en W. aangeno men zonder hoofdelijke stemming. Venten met fruit Een drietal ingezetenen hebben aan den raad verzocht hun vergunning te verleenen op het strand, dat in pacht is bij de gemeen te te venten met fruit. Zij willen daarvoor betalen 100. B. en W. stellen den raad voor hun machtiging te geven de ver gunning te verleenen, onder bepaling, dat 50 betaald moet worden bij het verleenen van de vergunning en de rest voor of op 1 Augustus. Verschillende leden verklaren zich tegen dit voorstel. De heer GEERS waarschuwt tegen een handelwijze als in het voorstel wordt beoogd, omdat er onredelijke toestanden tegenover de andere pach'ters daardoor in het leven worden geroepen. Na bespreking wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 7, tegen 4 stemmen. Gymnastieklessen op het strand. De heer G. J. Lugthart te Amsterdam heeft verzocht een gedeelte strand te pach ten voor het geven van gymnastieklessen. Het liefst had hij gepacht een gedeelte bij de volksbaden, zoodat zijn leerlingen na afloop der lessen, daar zouden kunnen baden. B. en W. stellen den raad echter voor afwijzend te beschikken op het verzoek, daar adressant geen ingezetene der gemeente is. De heer DRUYF bepleit inwilliging van het verzoek. De heer SLEGERS zegt, B. en W. buiten gewoon dankbaar te zijn voor hun afwij zend prae-advies. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men met 9 tegen 2 stemmen. (Tegen stemden de heeren Druyf en Fraenkel.) De rioleering Toen de straatbelasting werd vastgesteld, werd de verordening op de aansluiting van perceelen aan de gemeentelijke rioleering in getrokken. In de laatste verordening was bepaald, welke bedrag zou moeten worden betaald voor de aansluiting van perceelen aan de rioleering. In de verordening op de straatbelasting komt deze bepaling niet voor, zoodat dit afzonderlijk geregeld .moet wor den. B. en W. bieden nu een concept-ver ordening ter vaststelling aan. De concept-verordening wordt vastgesteld. Ruiling van grond Voor de ruiling van gronden van Plan Noord met de gronden van de voormalige Passage, heeft de N.V. „Lenicor" bouwgrond gekregen op Plan Noord. Een gedeelte van dien grond heeft de N.V. nu bebouwd, maar nu blijkt, dat de bewoners van de woningen aan de Potgieterstraat en de Helmersstraat geen uitgang hebben op het Da Costaplein. Om hun dit te geven moet er een kleine ruiling van grond nog plaats hebben B. en W. stellen nu den raad voor van de N.V. Lenicor ongeveer 25 M2 grond over te nemen. De grond wordt de uitgang naar het Da Costaplein en wordt bestemd voor openbaren weg. Bij een ander bouwblok op Plan Noord krijgt de N.V. dezelfde hoeveelheid grond terug. Aldus besloten. De voormalige Passage B. en W. stellen voor een bouwverbod te leggen op een gedeelte der gronden van de voormalige Passage. (Tijdens de behandeling van dit voorstel verschijnt de heer Forrer ter vergadering). De heer MOLENAAR spreekt zijn bevreem ding uit over dit voorstel, dat alleen een blijk van zwakheid zou zijn, want men gaat toch geen bouwverbod op eigen grond leggen. De heer SLEGERS sluit zich bij het betoog van den heer Molenaar aan. Weth. ZWAAN bepleit het voorstel van B. en W., dat gegrond is op juridisch ad vies. De heer GEERS vindt 't niet juist om zonder meer een bouwverbod te leggen. Ten slotte wordt het voorstel B. en W. verworpen met 8 tegen 4 stemmen. Het 7e leerjaar In verband met de invoering van het 7e leerjaar deelen B. en W. aan den raad mede, dat er met 1 September a.s. ongeveer 60 65 leerlingen zijn, die de 7e klasse zullen bezoe ken. Tot nu toe was ^r alleen aan school D een centraal 7e leerjaar. Het aantal leerlin gen, dat het 7e leerjaar zal bezoeken is te groot, om in eene klasse te worden onder gebracht, zoodat op een andere school ook een 7e leerjaar moet gevormd worden. De meest aangewezen school lijkt hiervoor school C, omdat daar nog ruimte over is. Wel wordt beter geacht, dat aan elke school een 7e leerjaar verbonden is, maar de financieele toestand der gemeente laat niet toe, school B zoodanig te verbouwen dat er een 7e klasse in gesticht kan worden, terwijl aanstelling van meerdere leerkrachten o.a. door een onderwijzer van de 7e klasse aan school B welke klasse in een ander school lokaal zou moeten worden ondergebracht, ook niet gewenscht is. Weth. PADT licht dit voorstel toe. De heer SLEGERS kan zich hiermede zeer goed vereenigen. Alles pleit er voor om het 7de leerjaar aan school B te stichten. Na bespreking werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Gemeentebegrooting De raad had bij de vaststelling van de gemeentebegrooting voor 1928 de uitgaven voor kwade posten geraamd op 70.000. Ge deputeerde Staten achten dit bedrag te ge ring daar de Inspecteur van belastingen de kwade posten der inkomstenbelastingen ge raamd had op 91.800. Daarbij moeten nog komen die kwade posten van andere belas tingen, waaronder vermoedelijk ook nog zul len behooren de kwade posten wegens op centen op de hoofdsom der rijks inkomsten belasting. Het is n.l. niet uitgesloten, dat, al hoewel deze belasting in 1925 is afgeschaft thans nog bedragen wegens kwade posten in rekening zullen worden gebracht. Er wordt aan herinnerd, dat de kwade posten der inkomstenbelasting over 1927: 105.306.42 hebben bedragen. In overweging moest gege ven worden dien post te herzien. B. en W. stellen verder nog voor eenige wij zigingen aan te brengen in de begrooting dienst 1927, dit in verband met overschrij ving van eenige posten. Na toelichting door den voorzitter wordt t voorstel van B. en W. aangenomen. Het kampeeren Door den heer Druyf is voorgesteld de ta- vieren voor het kampeeren zoodanig te wijzi gen, dat door een kampeerder, die langer blijft kampeeren dan een maand, een reduc tie wordt verleend van 50 pCt. De meerderheid van B. en W. stelt den raad voor, afwijzend op dat voorstel te be schikken, daar de aard van het heffen van leges een dergelijke reductie niet toelaat. Ook zal de opbrengst van de leges van dien aard kunnen zijn, dat de ontvangsten de uitgaven niet dekken. De heer Zwaan is voor het ver leenen van de reductie. De heer DRUYF licht zijn voorstel toe. Spr. wijst er op, dat Bloemendaal koste loos laat kampeeren. Gaat men in Zandvoort zoo door, dan vreest spr. een fiasco van het kampeeren. De heer FORRER acht het beter, wanneer de heer Druyf rilet bepaalt een maand, maar een bepaald aantal dagen. De heer GEERS kan zich met het afwij zend advies van B. en W. zeer goed vereeni- gen. De motiveeringen van den heer Druyf acht spr. niet juist. Het zou niet goed zijn, meent spr., als men overging tot hetgeen de heer Druyf hier betoogt.Het meest frappeert spr., dat de heer Druyf zou meenen, dat velen gaan kampee ren om gezondheidsredenen. Deskundigen hebben spr. juist het tegendeel verzekerd. De heer DRUYF repliceert. Spr. wijzigt zijn voorstel in dien geest, dat bepaald wordt een tijd van 4 weken. De heer MOLENAAR stelt voor het kam- peertarief te verlagen tot 0.25 per dag. De heer FORRER komt tegen het voor- stel-Molenaar op. Hij vindt het een reclame- voorstel. De heer ELFFERS vindt dat het langza merhand te gek wordt om nu maar direct over zulk een voorstel-Molenaar debat te gaan voeren. Het wordt in den raad hoe langer hoe zon derlinger. In de eene vergadering wijzigt mén rustig wat in een vorige vergadering is vast gesteld. De Zandvoortsche gemeenteraad wordt zoodoende een curiositeit. De VOORZITTER vindt dit voorstel-Mo lenaar een mooi punt voor bespreking in de financieele commissie. (Hilariteit) De heer GEERS is er van overtuigd dat elke motiveering voor tariefverlaging van kampeeren alle grond mist. Weth. PADT dringt er op aan met voor stellen te wachten tot nè. het seizien 1928; dan heeft men tenminste eenige ervaring. Ten slotte wordt het afwijzend prae-ad vies van B. en W. in stemming gebracht en aangenomen met 7 tegen 5 stemmen, zoo dat dus de tarieven voor het kampeerefc ongewijzigd blijven. Rondvraag De heer ELFFERS wijst er op, dat uit het verslag van het P. N. blijkt, dat voor Zandvoort nog steeds een abnormaal hoog bedrag gerekend wordt. Neemt men de zaak van den ongunstig- sten kant voor het P. E. N. dan verdient het P. E. N. nog ongeveer 75.000 aan Zand voort. Spr. heeft zoo den indruk, dat het P. E. N. de zgn. concessie-gemeenten ge bruikt om de nadeelige saldi te dekken van die gemeenten, die in doe slechtste jaren zijn geëlectrificeerd. Bovendien wordt voor meterhuur zoowel als voor stroomprijs een veel te hoog bedrag berekend. Daarom vraagt' spr. of het niet mogelijk is, dat Zandvoort zich met Bloemendaal en Velsen, die in gelijke omstandigheden ver- keeren, tot het P. E. N. wendt om verlaging van stroomprijs en meterhuur en zoo dit niet helpt met een adres zich te wenden tot Ged. Staten of Prov. Staten. De VOORZITTER zegt gaarne toe in die richting werkzaam te zullen zijn. De heer GEERS vraagt meer politietoe zicht op Zondag bij het uitgaan der kerken in den omtrek van het Tramplein. Ook vraagt spr. dit voor de schoolkinde ren op werkdagen. De VOORZITTER zegt dit toe. Na enkele bespreking wordt de openbare vergadering gesloten en gaat de raad in be sloten vergadering ter bespreking van de, stichting der prise d'eau voor de eigen wa terleiding. Bij deze bespreking was ook te genwoordig de heer Cense, directeur der be drijven. Na afloop van deze besloten zitting werd in openbare vergadering besloten het cre- diet voor de stichting der prise d'eau van 56.000 op 59.000 te brengen. Verder werd nog besloten, dat geen proef boring zal plaats hebben. Gevonden voorwerpen Terug te beko men bijJ. Stals, Bloemendaalscheweg 35, Rjoemendaal, een grijs jongensjasje; R. Veenstra, Groote Houtstraat 131, Haarlem, een vermoedelijk gouden ketting met twee kwastjes; L. Groenendijk, Rollandspad 68, Haarlem, een gouden damesringetje met pa reltje; Niehorster, Joh. Verhulstweg 19, Bloe mendaal, een ringetje met 4 sleutels; J. Rol vers, Kerkweg 6, Vogelenzang, een zilveren heerenhorloge; de Vries, Alberdingk Thjjm- laan 31, Bloemendaal, een zilveren lepeltje; filiaal Broodbakkerij van Francken, Korte Kleverlaan, Bloemendaal, een rjjwielbelas- tingmerk; J. de Kloet, Duinvliedspad 5, Overveen, een rijwielbelastingmerk; aan het bureau van politie te Overveen, een dames handschoen, een letterslot, een sleutel; aan den politiepost Aerdenhout, een ceintuur; aan den politiepost Noordzeestrand: een pijp, een motorhandschoen, een heerenhoed, een ring met sleutels, een drietal badpakken en een mantelceintuur. Besmettelijke ziekte In de week van 17—23 Juni heeft zich in deze gemeente 1 geval van roodvonk voorgedaan Mishandeling Door M. J. is aangifte .gedaan, dat hij is mishandeld door H. S. Gevonden voorwerpen Terug te beko men bij Loman, Spaarnzichtlaan 4a, een por- temonnaie inhoudende een foto; A. Wil- lemse, Groenendaal, een rijwielbelasting merk; C. Kulk, Kastanjelaan 24, een vulpot lood; M. Hemel, Bankastraat 70, een rijwiel belastingmerk. Vergadering Tuinlieden Woensdag avond hield de onderlinge Tuinbouwvereeni- ging „Aerdenhout en Omstr haar maandel. vergadering in het lokaal van de Chr. Be- jangen. Met het oog op de as. groote excur sie was de belangstelling vrij groot, om rf uur opende de voorzitter de vergadering waarna de notulen werden voorgelezen en goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven dat de „Hortus" in Amsterdam niet gratis te bezichtigen was. Hoewel het de bedoeling was, op 21 Juni een excursie naar Careol in Aerdenhout te houden, deelde de voorzit ter mede dat deze is uitgesteld tot circa 19 Juli. Vervolgens werden nog eenige mededee- lingen gedaan betreffende de a.s. groote ex cursie op 26 Juli, waarna opgave plaats had voor deelnemers, die vrij algemeen was, ter wijl als uiterste termijn nog is bepaald 15 Juli. Met eenige toepasselijke woorden werd wederom een niepw lid geïnstalleerd. De voorzitter hoopt dat het nieuwe lid hier zal vinden wat hij zoekt, n.m. uitbreiding van kennnis, er den wensch aan toevoegend dat wederkeerig de overige leden zoonoodig van hem ontwikkeling moge opdoen. Als datum voor den a.s. te houden Lathy- risavond werd bepaald Donderdag 12 Juli, waarvoor een drietal prijzenn werd be schikbaar gesteld. Öp dezen avond zullen ook anderen dan de uitgereikte Lathyrissen en andere plan ten ter keuring ingezonden worden. Het bestuur kreeg opdracht een daarvoor geschikte onpartijdige jury samen te stel len buiten de leden. Ter keuring waren ingezonden groenten, aardbeien en bloemen. De keuringscommissie bestaande uit de heeren Nieuwenhuis, Niewerf en J Bloe mendaal keerden de upnten als volgt toe. C. v. Ipèren, voor bloemkool 9 punten, voor salade 9 punten, voor aardbeien 8 punten, voor overige groenten 8 punten. W. v. d. Ham, voor Schizanthus en ver schillende variëteiten 8 punten. De heer C. v. Iperen houdt eene korte in leiding over het ingezondene, waarna aan inleider eenige vragen werden gesteld, die naar genoegen beantwoord werden. De rondvraag leverde nog verschillende leerzame vragen en besprekingen op, waar na de voorzitter tegen half elf de ver gadering sloot. Wegverbetcring in Haarlemmermeer Naar wij vernemen, wordt aan het beslui- van het bestuur van den Haarlemmermeert polder om de nieuwe wijze van wegbedek- king ook toe te passen, op den Stationsweg en den westelijken Hoofdweg in Hoofddorp, hans uitvoering gegeven. Met het in vollen gang zijnde werk is men reeds tot aan de Beurs genaderd. Dit gedeelte weg, dat vroeger reeds voor gezamenlijke rekening van gemeente- en polderbestuur een belangrijke verbetering heeft ondergaan, zal door de nieuwe behan deling een kolfbaantje gelijk worden en bovendien in goede conditie blijven. Vaststelling vergoedingen Bijzonder Lager Onderwijs over 1926 ingev. art. 1091104 der L.O.-wet 1920. Totale vergoeding aan de R. K. school be droeg 3782.95 na aftrek van de opbrengst van schoolgeld 1902.60 en het voorschot 529.84 bedroeg de afrekening volgens art. 101 totaal 1350.51. Aan de school met den Bijbel bedroeg de vergoeding 548.20. Na aftrek van de op brengst der schoolgelden 232.74 en het geld als voorschot 181.04 bedroeg de afrekening volg. art. 101 der L.Ö.-wet 134.42. Voorzitter vroeg voorts of er bezwaren tegen gemaakt werden, dat de gemeente-architect Kuyt een particulier huis zou laten bouwen voor wethouder v. Waveren. Goedgekeurd. Voorzitter deelde mede, dat wegens de ziekte van den volontair, die waarschijnlijk nog wel 6 weken afwezig zal blijven, voorloo- pig (je heer Driessen in zijn plaats gesteld was met een vergoeding van 15. per week Aangenomen. Vervolgens deelde voorzitter nog mede, dat voor de a.s. Woensdag te houden aanbe steding van 32 arbeidswoningen 38 bestek ken aan personen uit verschillende deelen van ons land waren verstrekt, zoodat waarschijn lijk met scherp concurreerende prijzen zal gewerkt worden. De heer van Bakel vraagt of de huizen voor inwoners van Bennebroek bestemd het eerst gereed zullen zijn. Voorzitter antwoordt bevestigd. Bij de rondvraag maakte de heer Vis ern stig bezwaar over de snelrijdende auto's in de gemeente. Het max. bedraagt 20 K.M., terwijl dat zeer dikwijls overschreden wordt. De heer Roozen maakt de opmerking dat auto's van Haarlem komend meestal met 40 K. M. vaart rijden. De heer Bakel vraagt vervolgens of de schade die bij ongelukken aan de gemeente worden toegebracht door de gemeente zelf bekostigd worden. Voorzitter deelt hierop mede, dat de schade is voor dengene, die haar veroorzaakt heeft, doch indien dit niet te achterhalen is, bekostigt de gemeente het. Een discussie ontspon zich vervolgens over het stuifzand in de Schoollaan en den Meerweg. Bij droog weer, aldus de heer Dubbis is het rijden per fiets in de School laan, als een auto voorbij komt bijna onmo gelijk. Kan men dit b.v. door middel van een vloeistof aan te wenden niet tegen gaan? Ook de heei Vis ondersteunt dit voorstel, terw Ijl de overigen ook blijk van instem ming geven. Voorzitter zegt het te zullen overwegen. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter deze vergadering. «r. r.i i ie mes, die haar echtgenooten begeleiden, hun intrek genomen in het Oranje Hotel. De vol gende week worden nog 14 Argentijnen ver wacht. Tot een der belangrijkste prijfeen van het Concours Hippique te Hoofddorp, dat Don derdag 19 Juli a.s. gehouden zal worden, be hoort de z.g. „Beker van Hoofddorp", uitge loofd voor het internationale springconcours Deze beker werd in 1924 gewonnen door Lt. A. D. Heufimet Kitty, berijder Lt. Ningela; in 1925 door P. Rud de Mortangas door Ka meel, in 1926 door Erh. von Langen met Go- liathon; in 1927 door ritmeester C. M. van Bjoomsteme. Dit maal zal dus de beslissing worden tusschen de 4 prijswinnaars, waar door 't springconcours al zeer interessant is. Voor het nummer, waarin de Landelijke Rijvereenigingen uitkomen en dat steeds 'n groot aantal toeschouwers trekt, bestaat meer dan gewone belangstelling; niet min der dan 9 vereenigingen zullen elkander op Hoofddorp ontmoeten. Gemeenteraad. Gisteravond te 8 uur verga derde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester, baron van Harden- broek. Alle heeren waren aanwezig. Ingekomen stukken. Ingekomen was van Ged. Staten goedkeu ring van het wegenfonds. Verslag Volkshuisvesting. Goedgekeurd. Vaststellen rooilijn Zwarteweg, Rijksstraat weg. Goedgekeurd. Kasgeldleening. Goedgekeurd. Aankoop voetpaden van den Rijksstraat weg en den' Meerweg. Goedgekeurd. Leening voor de rioleering werd goedge keurd door de Ged. Staten. Mededeelingen van het Centraal Bureau van verificatie hield in, dat de kas der ge meente in orde was bevonden. Goedgekeurd vervolgens stukje gemeente grond voor het Raadhuis, balans van keu ringsdiensten van waren en gemeente-reke ning 1926. Vaststelling rioolbelasting 1928. Het totaal bedrag was vastgesteld op 171. Wijziging begrooting 1927. De raming van de wegen was: 8.000 te laag, van de scholen: 4000, van brand in het afgeloopen jaar 400, zoodat een totaal bedrag van 12.400 boven de raming was. Dit werd echter weder vergoed doordat 10.000 van de inkomsten-belasting en 4000 van de dividend-tantième belasting boven de raming was binnengekomen. De volgende landen hebben ingeschreven voor zwemmen Argentinië, Australië, België, Br. Indië, Canada, Chili, Denemarken, Dujischland. Engeland, Egypte, Finland, Frankrflk, Hol land, Hongarije, Italië, Ierland, Japan, Mexico, Luxemburg, Malta, Nw. Zeeland, Noorwegen, Oostenrijk, Panama, Philippy- nen, Polen, Spanje, Tsj. Slowakije, Turkije, Joegoslavië, Zd.-Afrika, Zwitserland en Zwe den. De volgende landen hebben ingeschreven voor wielrennen: Argentinië, Australië, Belgie, Canada, Chili, Denemarken, Duitschland, Engeland, Finland, Frankrijk, Holland, Hongarije, Ita lië, Ierland, Letland, Littauen, Luxemburg, Oostenrijk, Noorwegen, Polen, Roemenië, Spanje, Tsj. Slowakije, Turkije Joegoslavië, Zuid-Afrika, Zweden, Zwitserland. Gemeenteraad Een vergadering van den gemeenteraad wordt gehouden Maan dag 2 Juli 1928, des avonds half 8. De agenda vermeldt: 1. Ingekomen stukken; 2. Wijziging bouwverordening; 3 Adres betreffende het sluitingsuur van tapperijen; 4. Wijziging stemdistrictèn; 5. Wijziging stemlokalen, 6 Afrekening met het Prov. Waterleidingbe drijf over kosten brandkranen; 7. Adres in zake ontheffing bouwverordening ten be hoeve van het Xaverius-klooster; 8. Cre- diet voor aanleg waterleiding O. L. school Houtrakpolder. AMSTERDAM, 28 Juni De derde ka mer der rechtbank heeft heden vonnis ge wezen in de civiele procedure indertijd aan hangig gemaakt door den heer A. G. Kok, namens dé firma Corvey contra de commis sarissen van de N. V. „De Amsterdammer" Christelijk Volksdagblad, met namen: de heeren A. J. da Costa, mr. S. de Vries, mr. H. Bijleveld, D. Wijnbeek en Ds. B. Wielin- ga, die aangesproken werden tot betaling van schadevergoeding van 103.888.24, ver meerderd met 6% rente, welk bedrag de firma Corvey tengevolge van het faillisse ment van de N. V. „De Amsterdammer" zou zijn tekort gekomen. De rechtbank heeft den eischer niet ontvankelijk verklaard in zijn eisch, op grond, dat niet vaststaat dat de gedaagde commissarissen van „De Am- serdammer" hebben behoeven te weten, dat gelijk bepaald is in art. 47 van het Wetboek van Koophandel en waarop eischer zich heeft beroepen het maatschappelijk kapi taal van 50 tot 75% heeft geleden, daarge laten dat herstel van de slechte financieele positie der vennootschap volstrekt niet uit gesloten geacht behoefde te worden. De Argentijnsche deelnemers aan het tweede gedeelte van de Olympische Spelen, zijn Donderdag te Zandvoort aangekomen. Zij hebben, 66 in getal, onder wie eenige da- KOWNO, 29 Juni. De Poolsch-Lithausche onderhandelingen te Kowno over het slui ten van een veiligheidsverdrag en een regeling van het schadevergoedingsvraag stuk zijn Donderdag begonnen. Naar eerst thans bekend wordt, wijkt het Lithausche ontwerp voor een veiligheidsverdrag op be langrijke punten van het Poolsche ontwerp af. De Poolsche delegatie verklaarde, dat zij voorloopig niet in staat is, antwoord te geven op het Lithausche ontwerp, doch eerst instructies uit Warschau moet af wachten. PARIJS, 29 Juni. Het staat thans vast, dat minister-president Poincaré in de Ka mérzitting van hedenmiddag de door hem verlangde motie van vertrouwen zal krijgen bij het sluiten van de algemeen politieke debatten. BERLIJN, 28 Juni. De eerste zitting van het nieuwe kabinet zal, naar gemeld wordt, Vrijdagmorgen te 11 uur worden gehouden. Een verklaring van Briand. LONDEN, 28 Juni. De minister van bul- tenlandsche zaken, Briand, heeft aan een vertegenwoordiger van de Exchange Tele graph Company te Parijs verklaard, dat de Fransche regeering bereid is het nieuwe Amerikaansche verdragsontwerp aan te ne men; enkele ondergeschikte punten dienen evenwel nog besproken te worden. Indien deze wijzigingen worden aangebracht, zal het verdrag binnenkort onderteekend wor den. BAZEL, 28 Juni. Naar uit Straatsburg wordt gemeld, is Baron Claus von Bulach, die in de gevangenis van Straatsburg een gevangenisstraf van 13 maanden moet on dergaan, hedenmiddag door den president van de republiek begenadigd. TEL. 10-10-7 Zat. tot 1 uur Bowl 52 Rijwiel vermist Door J. de R. is aan gifte gedaan van het vermissen van een heerenrijwiel uit het kantoor van een pak huis aan de Kerklaan alhier. Gevonden- en verloren voorwerpen Een gouden damesspeld een heerenporte- monnaie met inh. een kinderportemonnaie met inh. een heerenhorloge een houten paaleen gedeelte van een autokap een heerenrijwieieen gabardine overjas een pakje pruimtabakeen sigarenkoker. Verloren een kinderhoed een reserve band met velg een duimstok een gouden damesring een zwart lederen handtasch met inh.een bruin lederen actetasch met inhoud. Burgerlijke stand Van 26 tot 28 Jimi. Geboren Leonard us, z. van N. G. Schol ten en T. Tamis Hendrikus Andreas, z. van A. J. Bakker en M. C. Stadhouders Klaasje d. van C. Donker en P. van Buijten Wil lem Jacobus, z. van B. Goedhart en C. M. van Elzelingen Grietje, d. van W. Oost- wouder en M. C. Koole. Ondertrouwd Jan van' der Maarl, 23 en Trijntje Maria van Tol, 19 j. Joan- nis Hendricus van Heteren, 28 j. en Maria Catharina Kauffman, 25 j. Willem Johan Verkaik, 29 j. en Johanna Josephina Piet- tronella Kosters 25 j. Arie Jacob Ver steeg, 25 j. en Maaike Elisabeth de Koter, 23 j. Getrouwd Hendrik Floris van der Meer, 30 j. en Jannetje Pieternella van Emden, 22 j. Hendrikus Josephus Tiggeloven, 21 j. en Johanna Maria Cornelia de Winter, 20 j. David Bernard Schoemakers, 28 j. en Johanna Christina Knibbe 27 j. Overleden Jan Leijen, 7Q j., geh. met C. Bakker Johannes Leonardus van der Helm, 41 j., ong'eh.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 13