Mgr. AENGENENT -'T'S..,.,-: Voornaamsle Nieuws VRIJDAG 29 JUNI 1928 HET STRIJDENDE MACEDONIË DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16894 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONOFVAL „Armlastige instelling" -6 V V VN A\> d -a V rvL NOBILE ZAL ZELF AAN HET REDDINGSWERK DEEL NEMEN Ernstige ongerustheid over het lot van Amundsen De gaslevering door Hoogovens aan Haarlem w-ta J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegraphisch Weerbericht. Een nieuw veilingsgebouw te Aalsmeer BUREAUX: NASSAULAAIM49 Telefoon No. 13366 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal 1 3.5S bij vooruitbetaling. ADVERTENT IE N 35 ct. p. regel* VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 c' plaatsing; elke regel meer 15 ct-, bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korlirrf. INGEZONDEN MEDEDEE1.IN>N tusschen den tekst 60 ct. per r>Jel. p .- rf,d.tblad2hn.insesoipede\ei2ekenngs\coiw£a:dan f «Jftfifl Leven.Unje ge. eel; ongeschiljheid tot werken doör f 7Efl bij een enge vel met „IJl bij verlies van een hand, IOC bij ve.-lies van een f Eli bij'n breuk van f Cf) «?en ongevallen verzekerd, voor een der volgende uitkeer.'ngen s uUUt. verlies van bcice armen, beide beenen of beide ocgen; I /3U. do:dehj„en ailcopi -JU. een voet of een oog; *"U. duim of wijsvinger; I 3U» been of arm; I bij verlies v. een andere virrer. Het heeft Z. H. den Paus behaagd tot bis schop van het diocees Haarlem te benoemen den Hoogeerw. Hooggel. Heer J. D. J. Aen- genent, kanunnik van het Hoogwaardig Ka pittel van Haarlem, professor aan het Groot seminarie van Warmond. Toen in het jaar Onzes Heeren 374 bis schop Auxentius van Milaan gestorven was en, zooals in die dagen gebruikelijk, clerus en christenvolk zich voor de keuze van een nieuwen bisschop had verzameld, riep plot seling een kind uit de menigte: „Ambro- sius moet bisschop zijn" en allen, die daar bijeen waren, herhaalden in koor de woor den van het kind: „Ambrosius moet bisschop zijn." Hier bleek de stem van het volk, Gods stem te zijn, want, ondanks alle tegenstrib- beiingen, werd Ambrosius tot dan toe stadhouder van Milaan bisschop zijner woonstad. Onze Moeder de H. Kerk vereert hem als een der vier groote Latünsche kerk leeraren. Onwillekeurig denken wij aan dit treffend verhaal uit de levens der Heiligen nu door Z. H. den Paus de man tot de bisschoppe lijke waardigheid verheven wordt, die door velen als de opvolger genoemd werd van den zoo luisterrijk geregeerd hebbenden zeven den bisschop van Haarlem Z. D. H. Mgr. A. J. Callier. Ook hier mogen wij spreken van een vox populi, die, blijkens de benoeming van Z. H. den Paus, een vox Dei blijkt te zijn. Nog versch ligt in ons geheugen hoe bij zijn pas gesloten graf Mgr. Callier alom geprezen werd als de man naar Gods Hart, de van God gegeven Herder, de priester met het heldere inzicht in personen en zaken, de bisschop, die zijn medewerkers nauwkeurig wist te kiezen. Zijn dezeeretitels juist en zij zijn juist dan moet de keuze van den Hoogeerwaarden heer Aengenent tot bis schop van Haarlem wel een zeer gelukkige er. door Mgr. Callie: z.g. met bijzonder welgevallen van den hemel uit worde» a .n- schouwd. Een heerj'jke gedachte is het zeker, dat vellicht het risdom Haarlem deze benoe- m aan zijn smeekbeden bij den Goeden God heeft te danken. Want is het geen open geheim, dat de Hoogeerw. heer Aengenent de vertrouwe ling. de raadgever van Mgr. Cahier was in de moeilijkste vraagstukken? Vergissen wij ons niet, dan was de Hoogeerw. Hooggel. heer Aengenent ook zelfs raadgever in me nige aangelegenheid van het Doorluchtig Episcopaat. Prof. nu Bisschop Aengenent ge niet een populariteit als weinigen. Het is dan ook telkens een vreugde dezen geleerde, met zijn uitgebreide kennis, maar nog veel ruimer hart, te ontmoeten en met hem samen te werken. Popmair in den goeden zin van het woord is prof. Aengenent. Hu le.eft voor de ver spreiding van sociale kennis onder ons Ka tholiek volk in al zijne geledingen, bij hoog en laag groote verdiensten en door zijn on veranderlijke goedmoedigheid en vriendelijk heid, zijn goedheid en behulpzaamheid, is hij zeer oemind. Ook bij niet-katholieken is hij in groote eere om zijn karakter. In geleerde betoogen in poiemieken zelfs is hij nooit krenkend oi scherp tegen ander'sgezindén, hij wondt niet en grieft niet, houdt meer van positief dan van negatief werk. Op net gebied der sociologie is prof. Aen genent een groote autoriteit, maar ook in vele geschriften van anderen aard verschafte hij vaak klaarheid en verdreef de nevelen i live wetenschap bij vele tienduizenden. Een man van zoo gedegen kennis moest wel spoedig een rol worden toebedeeld in de practUk van de katholieke sociale beweging. Niet orlöer de rumoerige, maar onder de stille, actieve werkers. In den strijd is niet zfjn plaats, maar in het actieve leven heeft prof. Aengenent steeds een grooten invloed gehad. Door Gods goedheid op dus op den troon van 't bisdom Haarlem een priester verheven, die in alle opzichten een sieraad voor Gods kerk, een acbutae voor ons goed Katholieke volk zal zijn. WIJ begroeten in den hoogeerwaarden heer Aengenent de verjonge figuur van ZID.H. Mgr. A J. Callier op den bisschoppelijken zetel van Haarlem. Welsprekender kan de voldoening over deze bisschopskeuze moei lijk worden uitgesproken. Een geweldige arbeid wacht den opvolger van Monseigneur Callier! Een nimmer verflauwde wc aamheid op de welde waar de talrijke lammeren en schaper van Haarlem's Diocees worden ge hoed; eer „in fide nihil haesitans", in het geloof nimmer versagende moed voor het zielenheil der duizenden katholieken; een werken en zwoegen om op te bouwen en te herstellen; een voltooien en ondersteunen van de heerlijke geestelijke en stoffelijke mo numenten, die het Geloof der Vaderen en van het huidig levend geslacht onder het oog van hun opperpriesters oprichtten; samen vattend. voortzetten en vervolmaken met verjongde kracht wat Z.D.H. Mgr. Callier met vaste ha rd bestuurde. Een krans van kapellen, kerken en kloos ters doorvlecht het katholieke leven in ons diocees en elk dezer eischt de bijzondere zor gen van den bisschop; duizenden inrichtin gen voor hooger en lager onderwijs bereiden den weg voor een komend geslacht, maar roepen bijnt dagelijks om vervolmaking en vermenigvuldiging teneinde met den groei en de behoeften van onze samenleving ge lijken tred te houden smeekend vragen de jeugdpatronaten van onzen bisschop de vas te lijn, waanangs zij naar het door God ge stelde dogi kunnen streven; vereenigingei. van socialen godsdienstigén en liefda- digen aard, groot in getal, luisteren naar het aanmoedigende, maar ook vermanende woord van den bisschop en vragen van hem ■n oogenblikken van twijfel en ongewisheid om den juisten weg; bovendien is Haarlem het volkrijkste diocees van ons land, met in zijn midden drie groote steden, die alle ge varen dei moderne wereldsteden in zich bergen. Dat alles zal niet zelden een vlugge beslis sing van den bisschop noodig maken, een be slissing, die tevens juist moet zijn om der groote gevolgen wille. Telkens nieuwe beslis singen ook, want bijna dagelijks stapelen zich ue moeilijkheden op. Een geleerd, een vroom, een op God ver- .rouwend leider is daarvoor noodig. Met vertrouwen mogen zich ecluer de ka tholieken van het Haariemsche Diocees aan de nieuwen bisschop toevertrouwen, want in elk opzicht bezit hfj de hoedanigheden van 'n goed bisschop Maar een zuo groote verantwoordelijkheid iieelt recht op onze ondersteuning door he. gebed, op onze liefde onze aanhankelijkheid, onzen trouw. Wat gebed en ook die liefde.en die trouw, zullen onze lezers den nieuwen oisschop ongetwijfeld geven. De nieuwe Bisschop, Joannes Dominlcus j'osepnus Aengenent,werd 14 Maart 1873 te Rotterdam geboren, maar verhuisde met zijn ouders reeds spoedig naar Delft, waar zijn moeder eerst twee maanden geleden is over leden. Het ouderlijk huis stond aan de Kruis straat te Delft. Zijn vader is reeds vele jai?*. dood, zijn zuster woont nog te Delft. Verdei woont er nog een broeder te Amstelveen en een andere te Bodegraven. Deze zijn gehuwd, zijn zuster is ongehuwd. Na zijn studies gemaakt te hebben op de seminaries te Voorhout en Warmond, ont ving hij 4 April 1897 de H. Priesterwijding. In hetzelfde jaar ontving hij de benoeming tot kapelaan te Roelofarendsveen. In 1898 volgde de benoeming tot leeraar aan het klein seminarie Hageveld te Voorhout, waar hü o.a. Grieksch en Latijn doceerde. Ver volgens werd hij in 1904 benoemd tot profes sor in de wijsbegeerte en de sociologie aan het groot-seminarie Warmond. Bij geladenheid van zijn zilveren priester feest, 4 April 1922, werd Z. H. E. benoemd tot eere-kanunnik van het Kathedrale Ka pittel van ,t Bisdom Haarlem, terwijl in 1923 zijn benoeming volgde tot kanunnik van het Kathedrale Kapittel van het Bisdom Haar lem. Professor Aengenent bekleede ver schillende functies in het kerkelijke en maatschappelijke leven. Zoo was hij geeste lijk adviseur van de Kath. Sociale Actie, be stuurslid van de Apologetische Vereeniging „Petrus Canisius," voorzitter van de com missie van Beroep van Onderwijs in de deke naten Delft, Poeldijk en Schiedam, secretaris van het hoofdbestuur der Nederlandsche Katholiekendagen, lid van den Hoogen Raad van Arbeid. Op wetenschappelijk gebied is de nieuwe bisschop bekend door zijn werken. „Hand boek van de Geschiedenis der Wijsbegeerte," ..Handboek der Zielkunde," „Leerboek der Sociologie," „Handboek voor den Leeken- apostel," verschillende kleinere geschriften en vele artikelen in periodieken. Z. H. E. is Ridder in de Orde van den Nederlandsche Leeuw. Wat vorige week in het parlement te Bel grado is voorgevallen, heeft opnieuw de aan dacht op den Balkan gevestigd. Een heethoofdig Montenegrin loste in de volle Vergadering verschillende revolverscho ten in de Skoeptsjina, waardoor twee parle mentsleden het leven verloren en twee ande ren, waaronder de Kroaten-generaal Ste- phan Raditsj, levensgevaarlijk werden ge wond. De zittingen der Skoeptsjina hebben ge woonlijk niet zoo'n kalm verloop. Schelden, schreeuwen, tieren, razen en lawaai maken, vormen daar de inheemsche parlementaire zeden. Edoch, het bloedbad, dat vorige week werd aangericht, vormt een unicum in de parlementaire geschiedenis van alle volken der aarde. Het einde van den oorlog bracht, naast vele andere dingen, voor Europa ook grens wijzigingen van gebied. In zichzelf droegen deze wijzigingen de kiem van strijd en kra keel. Zoo ontstond het nieuwe Joegoslavië uit de aaneenvoeging van Kroaten, Siowenen en Serven, door traditie en mentaliteit moeilijk tot een geheel te vereenigen. En het valt dan ook niet te verwonderen, dat de regeering voortdurend te kampen heeft met een felle oppositie, die de meest verbitterde obstructie voert. Een obstructie, die culmineerde in de schietpartij met de bekende noodlottige gevolgen. Is het in Joegoslavië de verèeniging, die stof tot conflicten ojrwrpt, in Macedonië is het de verdeeling van het oude grondgebied, die aanleiding wordt tot een kamp voor de verloren vrijheid. Het oude Macedonië be staat eigenlijk niet meer. Macedonië is in drie deelen verdeeld: één deel kwam onder Servische, een ander deel onder Grieksche en -en derde onder Bulgaarsche heerschappij, /an dien tijd dateert de Macedonische kwes tie en daarmee werd Europa, waar reeds een Poolsch,. een Iersch en een Elzas-Lotha- ringsch vraagstuk bestaat een kwestie rijker. De Macedonische kwestie is voor den vrede op den Balkan buitengewoon gevaarlijk. Sinds jaar en dag bestaat in Macedonië de zgn. I.M.R.O. (Binnenlandsche Macedonische revolutionnaire organisatie). De oprichting dezer organisatie vindt haar oorsprong in den strijd tegen den erfvijand, den Turk. en dagteekent uit het jaar 1893. Tien jarenlang werd aan de voorbereiding en scholing ge werkt en in 1903 werd de eerste groote' op stand tegen de Turksche dwingelandij ge waagd. In de laatste jaren der Turksche heerschappij hebben de Turken de macht dezer organisatie als een staat in den staat gevoeld in een lange reeks van bloedige op standen. In 1919 had de verdceling plaats hierboven genoemd. De Turksche overheer- sching had een einde genomen. In plaats daarvan kwam de Servische en de Grieksche. waartegenover de Turksche nog mild bieek te zijn. Met het gevolg, dat een nieuw tijd perk van terreur, geweld en verzet voor het land aanbrak. Lange jaren heeft het Macedonische volk, dat een eigen taal, een eigen literatuur, eigen tradities en geloof bezit, om zijne zelf standigheid gestreden. Niet het verdeelen van het grondgebied vormt de directe aanlei ding tot de nieuwe onrust, die over het land is gekomen. Het is het streven van Serven en Grieken, die bezig zijn met terreur en ge weld elk spoor van het oude Macedonische volk te doen verdwijnen. Een volk van meer dan een millioen zielen wordt uitgeroeid! Dat is de noodkreet, die'van uit Macedonië ever Europa klinkt, maar waaraan Europa geen gehoor leent. Popingen bij den Volkenbond gedaan, om verandering in den bestaanden toestand te verkrijgen, bleven vruchteloos. Het is wel een handige politiek van den Vol kenbond te verklaren, dat de Maeedoniërs niet als een minderheid kunnen worden be schouwd, die recht op bescherming heeft en zich op deze wijze aan de oplossing van een zeer doornig vraagstuk te onttrekken. De eerste en hoogste taak van den Volkenbond, den vrede te verzekeren, wordt met die ver klaring niet gediend. Macedonië vormt eene geografische en economische eenheid en die te verbreken is een onding of een domheid. De laatste jaren hebben duidelijk getonod, waartoe deze ver deeling geleid heeft. Traditie en vrijheidszin wortelen diep in dit bergvolk. Wat van Macedonische zijde naar buiten uitlekt over de onmeedoogende geweldpoli- tiek der nieuwe overheerschers, schreit ten hemel. De Servische gevangenissen zitten vol met Maeedoniërs. Overal in het land knallen schoten en vallen menschen. Duizenden zijn uit hun woonstee verjaagd, dolen in de ber gen rond of leven in kelders, van de nand in den tand. Ziekte, honger en gebrek teis teren het land. Maar bukken voor de over weldigers doen ze niet. Liever alles dragen, zelfs hun leven wagen, dan hun Macedoni sche ziel verminken. Om de aandacht van Europa op zijn strijd te vestigen, heeft de Macedoniër alles veil. Het laatste doel van den strijd is de autonomie voor zijn land te verkrijgen. Een bevredigd autonoom Mace donië zou een sterk vredeselement op den Balkan vormen en wellicht ook den weg kunnen effenen tot een hooger doel: eene Balkanfederatie. Maar zoolang Europa zwijgt jlijxt dit laatste vooralsnog een utopie. Ter gelegenheid van het voorstel tot bet verleenen eener subsidie voor de restauratie van de Kerk der Ned. Herv. Gemeente te Hoorn, heeft het lid van Gedepu teerde Staten, mr. Bomans dezer dagen gezegd het te betreuren, dat zoovele van die monumenten van kunst in handen van „armlastige instellingen" waren waar mee hij o.a. de Hervormde Kerk bedoelde. Daartegen komt nu Dominee van Paassen te Haarlem in verweer in „Het Predikbeurten- blad" en twee andere dominees te Hoorn zonden mr. Bomans een protest in den vorm van een „open brief." Wij kunnen ons de bezwaren dezer predi kanten begrijpen en gevoelen, dat zij zich aan den vorm ietwat gestooten hebben; toch hadden zij o.i. beter gedaan maar te zwijgen, want wanneer er sprake moet zijn van zich „onaangenaam getroffen gevoelen" dan ge- looven wij, dat de Katholieken daaiwoor meer reden hebben dan deze predikanten. Immers, het is hier in de Staten van Noord-Holland en ook wel elders, zoowat schering en inslag, dat steun gevraagd wordt voor instandhouding van allerlei gebouwen in handen van de Hervormde Kerk, weike eertijds van de Katholieken zijn afgenomen, terwijl men nu, in verband met het gods dienstig verval in die kerk, niet meer in staat is dezelve behoorlijk in stand te nou- den. Gaarne zou men thans die gebouwen weer aan de Katholieken overgeven, als men daarvan door gevoelsoverwegingen niet werd weerhouden. Wij, Katholieken, matigen ons geen Gods oordeel aan, maar dat wij hierin de nand Gods meenen te zien, zal men ons toch wel niet kwalijk nemen en onwillekeurig komt bij ons de gedachte op: Gods molen maalt langzaam, doch zeker! Onaangenaam doet het ons telkens aan. dat wü Katholieken nu nog moeten bijdra gen voor de instandhouding van de gebou wen, welke ons eertijds zijn afgenomen. Voor zoover dit echter waarlijk noodig is voor de instandhouding van monumenten, hebben wij hiertegen geen bezwaar, omdat het belang daarvan verder reikt dan de be langen der Hervormde Kerk en omdat ook wel gebouwen - m handen van Katholieken dergelijke subsidies genieten. Voor zoover daarbij echter bedektelijk voorzit de Hervormde Kerk in haar gewone onderhoudsplichten te verlichten, hebben wij ernstige bedenkingen en onderschrijven wij de bezwaren van mr. Bomans volkomen. Wü gevoelen dit reeds zoo lang, dat het nu waar lijk tüd mocht worden geacht in dit opzicht eens te „getuigen". De bovenbedoelde dominees wüzen er op, dat er ook katholieke kerkgebouwen zijn ,die uit openbare kassen subsidie genieten; zoo dat daar ook de Katholieke Kerk een „arm lastige instelling" moet heeten. Hierover het volgende: Voor zoover dit wezenlijk monumenten be treft, wier belang verder reikt dan dat der Katholieks Kerk, hebben Wij hiertegen geen bezwaar, maar waar het verdergaande sub sidie betreft, izijn wjjj hiervan geèn bewonde raars. Immers, de Nederlandsche Katholie ken offeren jaarlijks, millioenen voor hun godsdienst en zij zullen die paar onnoozele centen, die hiet en daar worden bügedragen uit de openbare kas, ook nog wel offeren als 't moet. Aan -een boom zoo vol geladen telt men een, twee pruimpjes niét. Bovendien zullen de -gelöovigen ook veel meer voelen voor iets, wat zü zelf moeitevol hebben bijeengebracht, dan voor wat uit de openbare kas is betaald. In België worden van de Katholieken wei nig offers voor hun priesters en hun kerk gebouwen gevraagd en wij vinden dien toe stand allesbehalve gewenscht. Wü, Katholieken, zeggen wel eens, een duur geloof te hebben; we offeren vaak met een zucht, maar wü dóen het en gevoelen, dat het offer een zegen, een grooten zegen geeft. Maar bü de Hervormde Kerk staat het anders en dit in scherpe tegenstelling ook tot de Gereformeerde Kerk daar drüft men op de opleiding van predikanten van staatswege, daar kan men zijn kerkge bouwen niet onderhouden wegens verval van het godsdienstig leven en omdat degenen, die van de kerkgemeenschap nog deel uit maken, niet meer de noodige offers kun nen of willen brengen. Men heeft er niet meer genoeg voor over. Dat is de kwestie! Dat kunnen de protesten van deze predi kanten onmogehjk goedpraten! Het reddingswerk in het Poolgebied. Nobile zal zelf aan het reddingswerk deel nemen. Te Utrecht is de algemeene vergadering van den R. K. Alg. Middcnstandsbedrijfs- raad gehouden. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Ka mer betreffende de begrooting 1928 van hel Wegenfonds. De vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank heeft de behandeilng van d« strafzaak der Vecndammcr Hypotheekbank voortgezet. Rcchtstreeksche radio-verbinding Neder landCuracao. Fridtjof Nansen zal In 1929 een nieuwt Noordpoolvlucht ondernemen. De aardappcldag te Wageningen. Voorjaarsvergadering van de A'jf. R. K. Werkgeversvereeniging in het bisdom Haar lem. Alfred Frouval, een bekend Fransch vlie ger, is met zijn toestel verbrand. De stand van fruit en warmoezery- i gewassen, Het nieuwe Duitsche Kabinet samenge steld. De discussie in de Fransche Kamer over de vrijlating der Elzasser afgevaardigden ver daagd. Het aantal dooden bij het spoorwegonge luk van Darlington bedraagt thans 23. Wang, de nationalistische minister van buitenlandrche zaken, heeft verklaard, dat Peking niet langer de hoofdstad is. QichKov Wtvfu4- Men seint ons uit Rome: Een der bladen meldt, dat Nobile ondanks zijn slechten gezondheidstoestand voorne mens is zelf met een der Italiaansche vlieg tuigen als waarnemer op te stijgen, om de nog niet gevonden leden van de bemanning van de Italia op te sporen. Volgens de laat ste berichten uit Kingsbay wordt het weel beter en men hoopt heden de reddingspogin gen te kunnen voortzetten. Men stelt hier groot vertrouwen in de Finsche vliegers Lehrt en Sarco, die proefvluchten hebben gemaakt net hun vliegtuigen. Een bericht uit Oslo luidt: In Noorwegen maakt men zich thans ern stig ongerust over het lot van Amundsen en met het uitblijven van berichten omtrent het vliegtuig Latham neemt de verbittering te gen Nobile toe. De bladen wijzen er op dat de pogingen van Nobile reeds vele slacht offers gemaakt hebben en waarschijnlük nog meer menschenlevens zullen kosten. Uit Moskou wordt geseind: De ijsbrekér Malygin meldt een dichten oevel boven den Oceaan, zoodat de pogin gen, de tweede groep der „Italia" beman ning te vinden, voorloopig gestaakt moes- ren worden. De üsbreker Krassin is van Tromsö .naar Spitsbergen vertrokken. Medegebruik van de persleiding van Velsen. Zooals wü. gisteren reeds gemeld hebben, is door de N. V. Kcninklük Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden, aan het gemeentebestuur van Velsen toe stemming verzocht tot medegebruik van del gaszinker in het Noordzeekanaal en van de persleiding naar Haarlem, ten be hoeve van de levering van gas aan de ge meente Haarlem (gedeelte voormalig Scho ten). B. en W. van Velsen stellen thans aan den raad dier gemeente voor, de gevraag de vergunning te verleenen onder de vol gende voorwaarden: le. alle werken welke noodig zijn om de levering aan Haarlem mogelük te maken worden uitgevoerd en onderhouden door en voor rekening van de N. V. Koninklüke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken op aanwüzing en onder goed-keuring van den Directeur voor gas en water van Vel sen; 2e. wanneer de gaslevering door Hoog ovens door eenige omstandigheid mocht worden beperkt, zoodat aar. dé gemeenten Barometerstand 9 uur v.m.: 767, achteruit C. TICIENS - F. HEIKANTEN Licht on De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.54 uur. Hoogste barometerstand 770.1 m.M. te München. Laagste barometerstand 744.7 m.M. te Stomoway. Verwachting: Matige tot krachtigen, tij delijk afnemende Z. tot W. wind, afwisse lend bewolkt, waarschünlijk enkele regen- of onweersbuien, aanvankelijk iets warmer en later iets koeler. Velsen en Haarlem niet de volle benoodig- de hoeveelheid gas door Hoogc 'ens kan worden afgeleverd, zullen de aar. brachte toestellen onmiddellük door Hoogc ens op hare kosten en op aanwijzing en onder goedkeuring van den Directeur voor gas en water zoodanig moeten worden gewüzigd, dat in de eerste plaats aan Velsen de door haar benoodigde hoeveelheid gas wordt af geleverd; 3e. voor het gebruik van den zinker en van de persleiding wordt door Hoogovens aan de gemeente Velsen eene vergoeding betaald van f 0.001 (een tiende cent) per M3 aan Haarlem te leveren gas, met dien verstande, dat de minimum vergoeding per jaar f 2000 zal bedragen. Wordt de levering aan Haarlem in den loop van een jaar de finitief afgebroken, dan zal de minimum vergoeding pro rata worden berekend; 4e. Hoogovens is verplicht, na afloop van de gaslevering door haar aan de gemeente Haarlem, binnen een door den Directeur voor gas en water te stellen termijn, alle werken weder voor haar rekening en op aanwüzing en onder goedkeuring van ge noemden Directeur in den oorspronkelüken toestand terug te brengen; 5e. deze vergunning is alleen geldig voor den tijd gedurende welken de bestaande gaszinker in het Noorzeekanaal door Velsen wordt gebruikt. Voor de Coöp. veilingver. „Bloemenlust" Men meldt ons uit Aalsmeer: In de gister avond gehouden vergadering der Coöp. Vei- lingsvereeniging „Bloemenlust" is met alge meene stemmen besloten het bestuur op te dragen plannen uit te werken voor den bouw van een nieuw veilingsgebouw. Het bestaan de kapitale veilingsgebouw in 1921 gebouwd door wülen architect de Klerk, wordt te be perkt voor de enorme hoeveelheid bloemen, die dagehjks geveild wordt. In de eerste 5 maanden van dit jaar zün er meer dan 1 millioen bloemen geveild. De heer Joh. Berg hoek alhier is aangezocht plannen betref fende het nieuwe veil'ngsgebouw in te die nen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1