Heringa &Wuthncli,Raaifeii! Stadsnieuws KENNEMERLAND V erkeersom^evaUesi Amsterdamsche Beurs EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 29 JUNI 1928 BLADZIJDE 2 Centrale Verwarming Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. No. 10756 marktnieuws Agenda 30 Juni Artisfeest, BURGELIJKE STAND Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerland BREESTRAAT 121 - BEVERWIJK - Tel. 2213 Droevig ongeval te Dmuiden Programma Uitslag aanbesteding verfwerk Woningstichting „Patrimonium" te Haarlem SANTPOORT Jongeman verdronken Netto maat of gewicht van verpakte artikelen Besprekingen tusschen directie der N. Z. H. T. M. en de vakorganisaties De nieuwe verbinding KleverparkHaarlem-Noord VELSEN BEVERWIJK WIJK AAN ZEE EN DUIN. IJMUIDEN Europa lacht weer IJMUIDEN-OOST HEEMSKERK Marktbericht Rijksvischafslag CASTRICUM BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE. Behandeling van de strafzaak der Veendammer Hypotheek bank ift negende dag Twee jubilea in het Bloem- bollenbedrijf INGEZONDEN LAATSTE NIEUWS Het Siachty-proces DE SPAARNEBANK Haarlem - Amslerdam '01%, 102| 1C0J 101 9825/32 2451 168J 175" 176% 202 471 213 212J 780 785 136£ 138l3/le •126J ■20% 1750 165J 133 398 2C01 417-1 84J 217J 1411 60 1681 90 1171 571 70 66 I 83 226 189 1841 2031 5"/16 39 1 694 365 112 1681 146" 520 430 182] 480 931 195Ï b 70$ 331 48f 53| De candidatuur van gouverneur Smith Domingo Sancho uit de gevangenis ontvlucht Sociëteit „St. Bavo". 5 uur Geel-Wit 7 uur Gewone zittingen. St. Josephsgezellenvereeniging. Jansstraat 59 810 uur geopend. Luxor-Theater Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling. Rembrandt-Theater Groote Markt 7 uur en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellingen. wo^deix Teekenschool St. Josephsgezellenvereeniging Kamperstraat 37 Inschrijving nieu we leerlingen van half 89 uur. doch zegde toe, deze zaak nog eens nader te bespreken met de afdeelingchefs, Hie deze strauen, niet vatbaar voor beroep, zelfstan. dig opleggen. Aan de hand van een gemakt overzicht werd door den directeur aangetoond, dat de percentages van het aantal 16 klasse am bachtslieden, 2e klasse ambachtslieden en hulpwerklieden, werkzaam in de werk plaatsen der Maatschappij, gunstig afsteken bij die van de werklieden, werkzaam in de fabrieken van andere particuliere werkge vers. Voor elke groep is de getalsterkte per werkplaats nauwkeurig vastgesteld en daar aan moet de hand worden gehouden. Voor de zeer bijzondere werkzaamheden moet uit den aard der zaak het benoodigde aantal le klassers aanwezig zijn, die derhalve niet altijd le klasse-werk verrichten; omgekeeerd kunnen 2e klasse werklieden, die le klasse- werk kunnen verlichten en dit ook zoo nu en dan doen, niet boven de vastgestelde ge talsterkte tot le klasse-werklieden benoemd Het artisfeest dat telkenjare georganiseerd #ordt door de Vereeniging „Vermaak tot Nut" en waaraan deelnemen leerlingen van de St. Josephschool en van de openbare lagere en doopsgezinde scholen zal dit jaar plaats hebben op Dinsdag 10 Juli a.s. De kinderen verzamelen zich even 8 uur op het Stationsplein om per electrischen trein van 8 25 naar Amsterdam te vertrek ken. Daar wordt gewandeld naar Artis, waar in afzonderlijke groepen gewandeld wordt door den uitgestrekten tuin. Tweemaal wordt er wat te eten gegeven en met een verfrissching om half drie ge ëindigd. Dan volgt dé terugtocht naar het Centraal Station. De trein komt om 16.12 aan. Ongeveer 5 pCt. der schoolbevolking gaat mee. Ondertrouwd: 28 Juni, D. A. Mooij en E. W. Claassen. A. G. Loogman en M. J. v. d. Kroft. R. de Brufjn en J. M. v. d. Berg. Getrouwd: 28 Juni, G. Strik en C. M. v. Graas. J. Elfrink en C. Corknet. C. H. Voetelink en E. C. Galis. H. Oxsener en C. E. D. Israël. S. v. Gend en H. P. v. d. Raadt. J. C. Stapper en L. Buurman. L. C. v. Soeren en E. G. J. Hofman. Geboren: 25 Juni, z. van H. M. Kaanaorp- Reijer. 26 Juni, z. van J. Magielse-Raas. 27 Juni, d. van D. Prinsen-v. 't Slot. 28 Juni, z. van W. J. G. Bosman-Opdam. z. van W. H. v. d. Putte-du Buy. Geen aanleiding bestond er om te vol doen aan het verzoek van het personeal den diensttijd, bij andere tramwegmaat schappijen doorgebracht (gedacht wordt aan de Haarlemsche paardentram en aan de Rotterdamsche paardentram te Leiden), te doen medetellen bij de toekenning van de loonsverhooging wegens 25 dienstjaren, op grond van de omstandigheid, dat deze ver hooging geregeld is bij het Reglement Dienstvoorwaarden. Wel wordt met eerst- bedoelden diensttijd geheel of ten deele re kening gehouden t. o. v. de gebruikelijke gratificaties. Indien ér geen overwegende, administra tieve bezwaren blijken te bestaan, dan is de directeur bereid om eening gunstige be palingen te treffen ten opzichte van de verlofkaarten, kaarten die geldig zijn op alle lijnen, in exploitatie bij de maatschap pij, gedurende den verloftijd van den be. trokkene. In hoofdzaak zullen de eventu- eele verbeteringen hierop neerkomen, aat de verlofkaart ook geldig zal zijn op de vrije dagen, die onmiddellijk aansluiten aan de verlofdagen en dat daarvan meer dan eens (thans slechts éénmaal) in een ka lenderjaar gebruik gemaakt kan worden. Aan het bezwaar, dat gaandeweg een zeer groot aantal plaatsbiljetten aan de conducteurs moet worden verstrekt, zal ge tracht worden tegemoet te komen, door de conducteurs te voorzien van een drukmaclil- netje; naar de tegenwoordige bruikbaarheid daarvan zal een onderzoek worden inge steld. van de muziekuitvoering in den Hout op Zondag 1 Juli, des middags te half drie, on der leiding van Marinus Adam. 1. Germanentrouw, Marsch, H. L. Blan kenburg, 2. „Maritana" Ouverture, W. Wal lace. 3. Nieuw Weenen, Wals, Joh. Strauss. 4. De Jodin, Fantasie, Halévy. 5. De Stomme van Portici, D. Auber. 6. Optocht van Bac chus, God van den wijn, L. Delibes, 7. De vroolijke boer, potpourri, L. Fall. J. F. Ovink, Zelhem, perceel B 5.481, perceel C ƒ8.190.Amsterdamsche Schil ders Combinatie, Amsterdam, perceel A ƒ1.688.perceel B 1.756.perceel C 2.530.in massa 5.663.F. R. Voer man, Haarlem, perceel A 3.700.perceel B 2.980.—, perceel C ƒ4.880.— P. Ba rend, Haarlem, perceel A 4.695.perceel B 3.900.perceel C 9.987.in massa 18.200 Bijl <5c Roorda, ljmuiden, perceel A 4.070.perceel B 3 362.perceel C f 6.075.massa 13.507.firma Fusster, Zeist, in massa 12.700.B en C j ƒ9.645.— firma Van den Bos Zonen, Heemstede, perceel A 4.500.perceel j B ƒ4.580.perceel C ƒ7.080.in massa 15.953 Corn, van der Leden, Zeist, perceel Cf 6.637.perceel B en C 9.746.-, perceel A, B C ƒ12.858.W. F, de Verbreeding van de Middendorpstraat B. en W. deelen den raad het volgende mede Reeds vele jaren heeft zich de wensche- lijkheid doen gevoelen, de Middendorpstraat te Santpoort te verbreeden. Pogingen, om in het bezit van de voor deze verbreeding noodige gronden te geraken, stuitten echter steeds af op de te hooge prijzen, welke door de betrokken eigenaren werden gevraagd» Thans zijn evenwel van de eigenaren aan biedingen ingekomen, bij aanvaarding, waar van het, naar het oordeel van B. en W., moge lijk zal zijn op voor de gemeente niet al te bezwarende wijze de wegverruiming tot stand te brengen. Bedoelde aanbiedingen zijn de volgende a. van G. Vellinga te Santpoort, "om aan de gemeente te verkoopen, tegen den prijs van f 7000.een gedeelte, ter grootte van ongeveer 48g M2, van zijn perceel zulks onder voorwaarde, dat van gemeen tewege en voor hare rekening de zich op den te verkoopen grond bevindende opstallen worden gesloopt en op de nieuwe eigendoms- grens een afscheiding wordt geplaatst, be staande uit T ijzeren palen en harmonica gaas, voorzien van de noodige afsluitbare toegangen b. van H. Vorstelman te Santpoort, om aan de gemeente te vjrkoopen, tegen den prijs van f 7000.een gedeelte, ter grootte van ongeveer 923.50 M2, van zijn perceelen Het onder a bedoelde perceelsgedeelte zal geheel voor den straataanleg noodig zijn, terwijl van het onder b genoemde ongeveer 294 M2 voor dat doel zal moeten worden bestemd. De resteerende grond zal weder als bouwterrein kunnen worden verkocht. De aan de wegverbreeding verbonden kosten en die van nakoming van de gestelde voorwaarden worden geraamd op f 7800. B. en W. stellen den raad voor tot den aankoop te besluiten. Een der leden van het college kan zich met het voorstel wat aangaat G. Vellinga, niet vereenigen. Gisteravond heeft In de Haringhaven te IJmuiden een droevig ongeval plaats gehad Eenige opvarenden van Katwijker loggers waren daar bezig met het gereedmaken voor de visscherij van zeil- en motorschepen. Daarvoor was een vlot uit de visschershaven gehaald en met behulp van een roeiboot bij de Joggers gebracht. Door den sterken wind werd het vlot tegen den achtersteven van de schepen gedrukt en om dit te voor- j komen sprong de 22-jarige Maarten van der Plas, uit Katwijk, van een logger op het vlot en probeerde met een haak van het schip vrij j te komen. Daarbij is hij uitgegleden en te i water geraakt. Direct werd hem een lijn j toegeworpen, doch de ongelukkige kon deze niet meer grijpen. Zijn handen zag men nog even boven water en daarna verdween de jongeman in de diepte. Na 20 minuten dreggen werd het lichaam levenloos uit het water opgehaald. Kunst matige 'ademhal.ng werd nog toegepast doch mocht niet meer baten. Het lijk is daarna per auto naar de alge- meene begraafplaats overgebracht. De verdronkene was ongehuwd en zoon van een weduwe. Als tragische bijzonder heid vermelden wij nog, dat ook zijn vader door verdrinking om het leven gekomen is. WIELRIJDER AANGEREDEN Op den Heerenweg moest een auto, bestuurd door S. P. W., wonende te Amster dam, plotseling stoppen voor een uit de perceel A, a tx. g j iz.ödö.w. r. ue jlAdriaan Pauwlaan komenden auto, waardoor Kleermaeker, Den Haag, perceel A f6.000.de auto slipte, met het gevolg ,dat een wiel rijder, die een mand met kruidenierswaren op zfjn fiets had, werd aangereden. Van de kruidenierswaren ging een gedeelte verlo ren, dat door W. werden vergoed. Persoon perceel B f 4.700.perceel C 8800. A. Hulshoft, Haarlem, perceel B 4.600. D. Slegtenhout, Den Faag, perceel A 5.385.perceel B 6.720.perceel C 9.997.—, in massa ƒ22.100.— firma J. H van Assenberg, Utrecht, perceel A 4.320.—, B 3.875.—, perceel f 6.748.— perceel ^PHi H. van der Meer, Den Haag, perceel A 5.350.perceel B 6.500.perceel C ƒ9.500.in massa ƒ21.350.A. L, J, M. van Drunen, Den Faag, perceel A ƒ5.900.—, B ƒ4.800.—. perceel C 8.950.— G. H. Spruyt, Haarlem, perceel A 3.580. perceel B f3.950.perceel C f 7.500. massa 15.030.J. Lucas, voormalig Spaarndam, perceel A f 4.804.perceel B f5.123.perceel C ƒ9.135.massa ƒ19.062.A. de Laat, Haarlem, perceel A ƒ4.890.perceel B 1 4.840.perceel C ƒ10.460.massa f 19.990 W. H. Koppe, Amsterdam, perceel A 5.820. perceel B 3.798.perceel C f 8.322. W. Toosten, Santpoort, perceel A f5.580. perceel B 4.730.perceel C 9 600. n massa 19.910.J. Hagen, Amsterdam, lijke ongevallen vonden hierbij niet plaats. De meerderheid der leden van het Klein- bedrijf van de Haarlemsche Kamer van f15 030--' TPer Lucas" 'voormalig Koophandel en Fabrieken heeft zich uitge- li.U30. J. .Lucas, voorman^ sprolcen tegen wettelijke bepalingen m zake het aangeven van netto maat of gewicht van verpakte artikelen. De minderheid is voor wettelijke bestrij ding, waarbij echter opgemerkt wordt, dat deze leden geenszins voorstanders zijn van een voortgezet ingrijpen van overheidswege, doch zich op het standpunt plaatsen dat verbetering in den bestaanden toestand al leen mogelijk zal zijn door medewerking van den werkgever. perceel A f5.840.perceel B 3.800. perceel C 8.375.P. Essenius, Haarlem, rerceel A f 4.660.perceel B ƒ4.473. perceel C ƒ7.490.A. Breed, Heer Hugo- waard, perceel A ƒ4.618.perceel B f4.444.perceel C ƒ6.777.;n massa ƒ15.839.firma M, C. Herskes, Den Haag, perceel A, B, C in massa 15.465. Firma J. Misset Zoon, Haarlem, Per ceel B 3.921.—. N.V. Het Schildersgild, Haarlem, Perceel A 4.9772.—, Perceel B 5.790.—, Perceel C f 9.225.—, Massa Massa 19.950. J. C. H. Fengler, Haarlem, Perceel A 4000.Perceel B 3.455. Perceel C 7.800, In massa 15.255—. J. Golds teen, Haarlem, Perceel A 5.600. Perceel B. 5.900.—, Perceel C 11.140.—. Joh. J. van Hesteren, Haarlem, Perceel C 12.377.—. De gunning is nog aangehouden. In de conferentie tusschen de Directie en de vakorganisaties op Woensdagmiddag j.l. werden de navolgende meer belangrijke aangelegenheden besproken. In de eerste plaats kwam ter sprake Je Inhoud van ontworpen dienstorders omtrent de in/stelling van dienstcommissies (klein overleg) en de beperking van de verstrek king van werkkleeding. Ten aanzien van het eerste onderwerp was de tijd van voor bereiding voor de vakorganisaties te kort geweest, zoodat te dier zake hetzij schrifte lijk, hetzij mondeling, nader overleg ge pleegd zal worden, terwijl de directeur toe zegde, om te overwegen aan het voornaam ste bezwaar, verbonden voor het betrokken personeel aan het tweede onderwerp, eeni- ger mate tegemoet te komen. De directeur was ln beginsel niet bereid gevolg te geven aan het verzoek om het rcht van beroep ook open te stellen voor de lichte straffen (als berisping, geldboete Eenigen tijd terug hebben wij reeds uitvoe rige mededeelingen gedaan over een plan van het gemeentebestuur om een nieuwe verbinding tot stand ie brengen tusschen de Kleverlaan en den Rijksstraatweg. Dit plan komt hierop neer, om de Marnixstraat door te trekken en in verbinding te brengen met de Eikenstraat. Zoo wordt het mogelijk dat van het Kleverpark via de Marnixstraat en de Zaanenlaan een verbinding tot stand komt met den Rijksstraatweg. Voorheen was tusschen beide straten weiland en de „Kin dertuintjes". Het oostelijk gedeelte van ge noemde ..Kindertuintjes" is ontruimd en deze zijn verlegd naar het verlengde van de Jan Haringstraat, eveneens op de Kleverlaan uit loopend. De nood-westelijke hoek van het terrein der kindertuintjes nadert nu den watermolen aan de Kleverlaan. De verbin dingsweg zelf is ln 't begin bij de Kleverlaan voorzien van een zanddijk en ter plaatse is een rioleering gelegd. Verder op bij de Kweektuinstraat en Schoterveenstraat zijn reeds aardige woningen gebouwd, welke een idéé geven, hoe in de toekomst daar den weg bebouwd zal worden. Als vanzelfspre kend wacht de verdere bebouwing van het openliggend terrein op verdere afmaking van den weg. Indien een en ander in gereedheid is gebracht, zal met het tot stand komen van dezen nieuwen weg, naast den bestaanden Schoterweg en Ter Spijtlaan, een mooie ver binding bestaan tusschen het Kleverpark naar het noordelijk gedeelte van de stad. Besmettelijke ziekte In de week van 17—23 Juni heeft zich in deze gemeente 1 geval van diphtvcritis voorgedaan. Concert in Velserbeek Woensdagavond gaf de R. K. Harmonie „St. CaecUia" haar eerste concert in het park „Velserbeék". Het concert is in alle opzichten goed ge slaagd. Het programma werd geheel afge werkt en dat de muziek goed in den smaak viel van het talrijk opgekomen publiek, ge tuigde het applaus dat na ieder nummer weerklonk. De regeling was in het park ook veel beter dan' verleden week bij het con cert, toen ging er p.l. veel verloren door het leven en het geloop, nu was het loopen tij dens de muziek verboden en waren de pa den afgesloten, zeer ten gerieve van muziek liefhebbers en muzikanten. Een kamer voor de schoonheidscommissie B. en W. vragen den raad machtigh g om het lokaal van de voormalige Normaal school te doen inrichten als kamer voor de schoonheidscommissie. Zij vragen voor fteze inrichting een crediet van 500, R. K. Gymn. Ver. S. S. S. Zooals som migen misschien reeds weten, is onze R. K Beverwijksche Gymn. Ver. weer een stap voorwaarts getreden, door zich n.l. te laten inschrijven bij den D. H. G. B. (Diocesane Haarlemsche Gymnast'ek Bond). Wellicht zijn er enkele leden bij, die 't doel van dezen Bond niet kennen. Welnu, in 't kort verteld is het dit: de D. H. G. B. stelt zich ten doel, de geheele leiding te verkrijgen van alle R. f. Gymn. Ver. van ons Bisdom en wed strijden te organiseeren om zoodoende dus de verschillende vereenigingen kunnen rang schikken naar hun capaciteiten. Or.ze leden van S. S. S. mogen zich dan ook wel inspannen, om bij eventueele wed strijden „als nieuweling" niet geheel en al op den achtergrond te komen. us leden, allen steeds trouw op de oefen avonden komen, opdat we ons eens terdege kunnen trainen. Concert. Gisteravond heeft de St. Jozefs- harmonie, onder leiding van den heer J. G. H. Damen. haar tweede zomerconcert ge geven ln de tent op het C. H. Moensplein. Ondanks het minder gunstige weer wa ren er veel belangstellenden die de goede rfluziek van de Jozefs-harmonie met aan dacht volgden. Benoemd. Tot agent van politie in tijde- lijken dienst alhier is benoemd de heer P. G. Jansen, te Beverwijk. Personalia De Minister van Waterstaat heeft bevoegd verklaard tot het regelen van kompassen, den heer H. Bakker oud-leeraar aan de Visscherijschool te IJmuiden. IJMUIDEN, 29 Juni. Hdeen was slechts één logger aan de markt, n.l. de K. W. 56, die f 1137 besoöide. Het is de laatste Jaren niet meer voor gekomen, dat er op een dag geen trawlers aan de markt waren. Van de opvoering van de revue „Europa lacht weer", worden onderhandelingen ge werd met den directeur van den Stads- niet hooger dan 1/4 dagbezoldiging, enz), schouwburg. Inbraak. In den afgeloopen nacht is in gebroken in het stationnetje van de spoor wegen bij de Casembrootstraat. De verbre king van een ruit heeft men zich toegang- verschaft. Een bedrag van f 7 wordt ver mist. Concert Naar aanleiding van 't groote succes van „St. Caecilia" op 't concours te Castricum, zal 't corps op Zondag a.s. een concert geven op 't Patranaatsterrein. Programma: 1. Tirailleursmarsch p. J. Werkman. 2. Glorieuse Rentrée p. F. Sali. 3. L'Indépendance p. Ch. Hemmerli. 4. Toujours Joyeus, p. A. Seressia. Pauze 5. Gorde Honneur p. A. Eenhaas 6. Sa Parure p. Jf Werkman. 7 Armida p. K. Ursin. 8. Le Montagnard p. M. Kessels. De nos. 2 en 3 zijn de concoursnummers, waarmee de eerste prijzen werden behaald. Vooraf vindt 'n rondgang plaats door 't dorp. Op 't terrein is gelegenheid voor consump tie. IJmuiden, 29 Juni 1928. Tarbot, per k.g. 1.0.52 Griet, per 50 k.g44.13.50 Tong, per k.g2.50 1.35 Zet schol, per 50 k.g24. Kleine schol, per 50 k.g24.9. Bot, per 50 k.g18.6.50 Schar, per 50 k.g4.90 2.90 Pieterman en Poon, per 50 k.g. 16.10. BnrgerL stand. Ondertrouwd: Nicolaas Tromp oud 29 jaren, landarbeider, te Eg- mond (Binnen; en A. Aafje Stet, oud 23 jaar, zonder beroep te Castricum. Anton Adolf de Vlieger, oud 31 jaren, commies der Rijksbelasting te Rijnsburg en Johanna Ca- trarina Kloet oud 21 jaar verpleegster te Castricum. Getrouwd: C. van Duin en J. Zonneveld, beiden te Castricum. Geboren: Antonius Cornells zoon van E. Lute en C. Beentjes. Anna Alida, dochter van H. G. Brakenhoff en M. M. Oud» Cornelia zoon van A. Gorter en G. Mooij. Ariën zoon van A. Gorter en G. Mooij. Hendrica Catha- rina dochter van P. Brakenhoff en M. Hop man. Maria Cornelia, dochter van Th. M. Twisk en Tr Borst. Overleden. Jan Kraaier oud 61 jaar te Zaandam. Bernarda Cornelia Maria, oud 4 maanden te Castricum. Gevonden: 1 rijwielbelastingplaatje. Verloren: 1 bruin leeren portemonnaie m. inhoud en een rijwielbelastingplaatje ln bruin leeren etui. Bananen aangespoeld. Gisterenmiddag spoelde op net strand in deze gemeente een groote hoeveelheid bananen aan. De meeste waren echter nog groen, terwijl de zee ze weer gaf geheel los van elkander, zoodat van bewaren en laten rijpen niets zal kunnen komen. Dt de aanwezige kinderen handen te kort kwamen om de begeerde vrucht te kunnen oprapen en bergen is te begrijpen. Ook en kele grooteren namen een hoeveelheid daar van mede. AMSTERDAM 28 Juni Op dezen ne genden dag van het Veendammer strafpro ces werd opnieuw aangevangen met het ver hoor van MöRring. Op een vraag van den president zeide verd. in het bezit te zijn van een acte M. O. boek houden. Nogmaals verklaarde hij er geen bezwaar in te hebben gezien dat de „Veen dammer" in plaats van contanten een vorde ring kreeg op de Discontobank; deze had toch de aandeelen in haar bezit en boven dien vertrouwde verd. op den borgtocht van Van der Toom en van het contract-Schim van der Loeff. Weer herinnerde de president verd. aan zijn voor den rechter-commissaris afgelegde verklaringen, die in strijd zijn met zijn be weringen van het oogenblik. 144 Pres.: Tot wanneer is u directeur geweest van de „Veendammer"? Verd.: Tot 15"December 1927; 8 of 10 No vember heb ik Meynema als mede-directeur naast mij gekregen. Pres.: Bij alle overdrachten hebt u zich beroepen op het kassierscontract. Begreep u daar wel de beteekenis van? Verd.: Jawel. Pres.: Maar het was geen kassierscontract, het beteekende alleen, dat Lieberman onbe perkt beschikking kreeg over alle actieven van de „Veendammer" en u hebt hem die dan ook gegeven. En al de gelden waren noodig voor de oprichting van de „Atlas" Hypotheekbank"! Hoe dacht u nu dat voor die bank de gelden van de „Veendammer* noodig waren. Verd.: Ze waren noodig voor aankoop van aandeelen van vennootschappen die deel zouden uitmaken van het „Atlas" concern. Pres.: U bent toch een man van ontwik keling, u hoeft er niet zoo diep na te denken om het antwoord te vinden op de vragen die ik u stel. Dus toep u die overdrachten deed wist u dat Liebermann de gelden van de „Veendammer" noodig had om aandeelen te koopen van andere hypotheekbanken. Verd. gaf dit toe. pres.: U heeft al vrij gauw geweten dat de borgtocht van Van der Toorn vervallen was. Verd.: 4 of 5 Juli. Pres.: En op verschillende data nadien hebt u toch nog tot een bedrag van ruim een half millioen overgedragen. Wat had u dan nog verder voor zekerheid? Verd.: Ik vertrouwde geheel op Lieber mann. Pres.: En in September hebt u weer tot verschillende transacties uw medewerking verleend; terwijl toen het contract Paarde- kooper al gold. Verd.: Dat was toen nog niet van kracht. pres.: Maar daarvoor werden de pand briefhouders en crediteuren weer voor 154 millioen benadeeld. Verd.: Paardekooper zou activa terug be zorgen. Pres.: Het geld van Kok en van de „Ma- raboe" ontving Liebermann als betaling van de koopsom, die Paardekooper schuldig was. Wat moest Paardekooper voor die aandee len betalen? Verd.: 5 millioen. Pres.: En wat had Liebermann voor de aandeelen betaald? Verd.: 2'A millioen. Pres.: Toen Liebermann 2% millioen be taalde, zat er nog 6 millioen in de „Veen dammer" en toen Paardekooper de aandee len nam zat er nog ruim een millioen in. Met andere woorden: de stijging van de waarde der aandeelen was ongedendevenredig aan de daling van het actief! (onderdrukt gelach) (onderdrukt gelach). Den len Juli a.s. zal het vijf en twintig jaar geleden zijn, dat de heeren J. M. J. Braam en Jos. M. J. Braam een eigen bedrijf stichtten. Dejf heeren Braam zijn zoons van wijlen den lieer C. A. Braam, die vele jaren in de bloembollencultuur een belangrijke plaats innam. Hyacinthenkweeker in hart en nieren, legde hij zich met voorliefde op de cultuur van dit gewas toe, en smaakte o.a. het genoegen, General Vetter, later Hofgart- ner Kunert geworden, in den handel te brengen Deze Hyacinth, welke nog gekweekt wordt, was destijds zeer gezien en werd op een der tentoonstellingen te Haarlem gehou den, hoog bekroond Zijn zoons namen later de kweekerij van hem over en bleven zich er tot 1903 gezamen lijk aan wijden, waarna belden voor eigen rekening gingen kweeken. De heer J M. J Braam, die zijn bedrijf althans zijn huis en schuur altijd nog aan den Heerenweg, had, evenals zijn broer in den beginne met moeilijke omstandigheden, veroorzaakt door omstandigheden buiten hun wil, te kampen, doch door voet bij stuk te houden hield hij zijn bedrijf niet alleen in stand, maar wist het nog belangrijk uit te breiden en heeft thans ook in de Anna Paulownapolder flinke culturen, onder lei ding van een zijner zoons. Hij is altijd in hoofdzaak Hyacinthenkweeker gebleven, doch liet tevens een wakend gaan over alles vooral op het gebied van tulpen, wat goed en beter was In 1906 werd de heer J. M. J. Braam tot penningmeester van de afd. Heemstede der alg. vereeniging gekozen en deze functie heeft hy, voor zoover wij het kunnen nagaan tot heden onafgebroken vervuld, daarmede blijk gevende, evenals zijn vader, voor het algemeen belang' veel over te hebben. Wij feliciteeren den heer Braam mede na ment onze lezers met zijn jubileum en ho pen dat zijn bedrijf in de toekomst gestaag moge vooruitgaan in grootte en belangrijk heid. De heer Jos M. J. Braam, de sympathieke vice-voorzitter van het Hollandsche Bloèm- bollenkweekers-Genootschap, is vijf en twin tig jaar bloembollenkweeker. Begonnen on der moeilijke omstandigheden, wist hl) des ondanks, door te toonen een open oog te hebben voor de bijzonderheden, welke op cul tuur en handel betrekking hebben, zijn be drijf uit te breiden en te verbeteren. Met groote belangstelling volgde hij hetgeen ten opzichte van het prepareeren van onze bol gewassen gedaan werd en had het voorrecht tot de eersten te behooren die werkelijk goed geprepareerde Hyacinthen in gebroeiden toe stand lieten zien. In latere jaren had onze jubilaris het voorrecht een sport van Gertrude uit te tee kenen, welke blijk gaf de moeder in vroegte te overtreffen en voor de cultuur de ver- eischte hoedanigheden te bezitten. Zij draagt den naam van „Morgenstond". Ook deed ds heer Braam goed werk door verschillende zaaisels van wijlen den heer Dames te koo pen waaruit de hooge geroemde Imperator, Bleu aimable, enz. ontstonden. De Hyacinthenteelt werd op voortreffe lijke wijze door hem uitgeoefend, maar daar naast werden met succes ook tulpen en an dere bolgewassen geteeld. Aan den Glipper- weg werd naar eigen initiatief een bollen schuur gebouwd, welke aan strenge eischen voldoet en de hoedanigheden bezit om de bollen aan hetgeen cultuur en handel vraagt te laten voldoen. Het vorig jaar werd een Naamlooze Ven nootschap gesticht, n.l. N. V. Braam en Zoon's Bloembolenkweekerij en Handel, on der directie van den heer Jos. M. J. Braam en diens oudsten zoon den heer A. J. Braam Zeer veel belangstelling toont de heer Jos. M. J. Braam ook voor de algemeene belan gen. Zoo is hij reeds vele jaren de gewaar deerde vice-voorzltter van het Hollandsche Bloembollenkweekers Genootschap en onze lezers weten beter nog dan wij, wat hij op dezen presteert Tevens is hij 'voorzitter van de afd. Heemstede van het Hollandsch Bloembollenkweekers Genootschap en sedert 19 '5, dus reeds 13 jaar onafgebroken voor zitter van de afd. Heemstede van de Alg. Ver. v Bloembollencultuur en persoonlijk hebben we er ons meermalen van kunnen overtuigen hoe hij daar de rechte man op de rechte plaats is Vervolgens vervult de heer Braam de moeilijke en tijdroovende functie van lid van het Scheidsgerecht. In het orgaan van zijn Genootschap wen- schen wij den heer Braam namens alle lezers geluk met zijn 25-jarig jubileum en spreken den wensch uit, dat hem, bijgestaan door zijn zoon, gegeven moge zijn, zijn mooie bedrijf nog lang succesvol te leiden en tot grooten bloei op te voeren. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Mijnheer de Redacteur, In uw nummer van 27 Juni j.l. komt een stukje voor met het opschrift: Een mooi stuk Zeemanswerk Zeker, het overzee brengen van een Droog dok vereischt heel wat zeemanschap. Dat hiervoor den gezagvoerder hulde wordt ge bracht is billijk. Maar door welken tak van dienst is hij daarvoor in de gelegenheid gesteld gewor den? Zeer zeker, door den Technischen Dienst aan boord, m.a.w. den machinedienst. Het zegt toch wel iets, dat ketels en machi nes, waarvan het dan toch per saldo moet komen, gedurende 85 dagen intact zijn ge houden, onder vaak zeer moeilijke omstan digheden. Dit is toch een bewijs, dat het Hoofd van den machinedienst aan boord van dit schip was „The right Man on the right place". Men vergeet wel eens, dat aan boord van een modem stoomschip bijna alles wat be treft het besturen en de voortstuwing van uit de machinekamer moet komen. Dat de verantwoordelijkheid voor de goede werking van de hoofdmachines de stuurmachine, de Ankermachine, de lieren, de dynamo voor de verlichting en de draadlooze, de ketels en verdere hulpwerktuigen berust bij het hoofd der machinekamer. En daarom, mijnheer de redacteur, even eens hulde gebracht aan den len machinist van de zeesleepboot „Gele Zee", welke het groote droogdok naar Soerabaja heeft ge sleept. De kapitein zoowel als de le machi nist zijn mij beiden onbekend. Met dank voor de plaatsing Hoogachtend, v. d. M. Verkoop, Verhuur, Inruilen, Reparaties MOSKOU, 29 Juni. Het openbaar mi. nlsterie heeft ln het Sjachty-proces tegen zeven beklaagden de doodstraf geëischt. MEDEGEDEELD DOOR VRIJDAG 29 JUNI. Middagkoersen van gisteren OLiLt*illjeil 5Nederland 1919 67,Nederland 1918 454 Nederl 1917 6% N.-Indië 1923 D 454 N.Ind 1926 B Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel ïalj. Resc. Dito Industrieën. Marg. Un,e Nederl. Kunstzijde Maecubee Holl Kunstzijde Oude Philips Nieuwe Philips Industr. Buitenhui Anaconda U. S. Steel Snia Viscosa Gew. Peruvian Handclsondem. Comp.comm. du Liège Mijnbouw. Boeton Mijnbouw Redjang Lebong Petroleum. Dcrtsche Petr Geconsolideerde Kon Olie Perlak Rubber. A'dam Rubber Deli Batavia Rub Java Rubber Serbadjadi Silau - V. 1. c. O. Allied Intercontin Rubber Scheepvaart. Holl Amerika Lijn ditc Gem. Eigend Kon Ned Stoomb Kon Paketvaart Ml) Nederland Rotterd Lioyd Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine pref Suiker. H. V A Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash Chic. Mllw. St. Paui Kansas City South Brie Rallr Prolongatie. /i NEW-YORK, 29 Juni De democrati sche partijdag te Houston, Texas, heeft gou verneur Smith tot candidaat voor het pre sidentschap verkozen. PARIJS, 29 Juni Naar de ochtendbla den uit Lissabon melden, is het den vroe- geren minister Domingo Sancho; die op 22 Juni wegens zijn terugkeer naar Portugal werd gearresteerd, gelukt uit de gevangenis te ontvluchten. 3 BV TER AAR, 27 Juni. Veilingbericht R.K. Tuindersver. St. Phocas. Jonge Peulen f 3.403.75, Groene peulen f 2.60—2.50, Peu len I f 1.55—1.85, Doppers f 2.15—2.20, Cap- cijners f 2.20, Tuinboonen f 0.700.85, Snij- boonen f 4.80—5.10, Stek f 3.204 per 10 K.G.; Aardbeien f 0.30 per pond; Bloem kool 617 ct. per stuk; Sla f 1.101.50 per 100 stuks; Peen 8—14 ct. per bos. UITHOORN. Op de kaasmarkt waren aan gevoerd 91 partijen. Prijs Goudsclie kaas le soort R.M. 51—54, 2e soort R. M. 46—50, zwaardere 56, zonder rijlcsmerk 44—49. Handel vlug. BEVERWIJK, 27 Juni 1928. R.-K. Coöp. Tuindersver. „Kennemerland" Aardbeien 85—1.20 per slof; Doppers 13—16, Peulen 17— 20, per pond. Snijboonen 6065, Trosboonen 10—12, per K.G. Sla 2050, Postelein 50—60, Andijvie 5060, per kist, Rabarber 510, Selderie 24, Pieterselie 3, Wortelen 8—16, Asperge, dik wit 60—75, idem dik blauw 50 60, idem dun wit 2030, per bos. Bloemkool, le soort 1418, idem 2e soort 8—12, K >m- kommers 310. PURMEREND, 28 Juni 1928. „Afslagver. Beemster, Purmerend en Omstreken". Aardappelen 1.30—2.29, kleine Aardappelen 0.741.30, .per 35 K.G. Slaboonen 0.72 Ó.76, Tuinboonen 0.951.05, per 15 K.G. Peulen 1114, Doperwten 9.5013.50, per 50 K.G. Aardbeziën 0.45—Ö.48 per K.G. Koemkool 3—7 per 100, Spinazie 0.03— 0.13 per 6 K.G. Sla 0.30—11 per 100 krop, Pieterselie 0.30, Wortelen 713, Sjalotten 2.70, per 100 bos. TER AAR, 27 Juni 1928. Veiling Tuinders- belang. Peulen 1.203.60 Doperwten 2.15—2.35, Tuinboonen 75—80 cent, Capu- cijners 2.25; witte Capucijners 2.752.85, Snijboonen 4.604.80, Stek 2.903.30, Wortelen 711 cent, Bloemkool 79 cent, per stuk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2