Nieuws FEUILLETON. RADIO-OMROEP TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 29 JUNI 1928 BLADZIJDE 2 DE MISDAAD VAN KERALAIN GEMENGDE BUÏTENL. BERICHTEN KERKNIEUWS Uit de Missie De wonderbare genezing te Lourdes MARKTNIEUWS SfoOMVAARTLIJNEN KOMENDE. BESLISSINGEN IN DE WERELD-POLITIEK Dp v-vo-'ding van Duitscliland tot Frankrijk en Polen. De stabilisatie van den Franschen franc rindt in Dultschland een opmerkelijke echo. Er wordt verklaard, dat deze gebeurtenis een hoog politiek karakter draagt, dat bo ven het financieele uitgaat, omdat er in de verhouding tusschen Duitschland en Frank rijk daardoor ook een nieuw belangrijk punt ontstaat. Het Kabinet der nationale een heid, opgericht om de valuta te redden, heeft deze, voor Frankrijk groote, taak vervuld. Het tijdstip is nu gekomen, dat de Parilsche regeering die discussie zal moe ten beginnen, die ze tot nu toe heeft ver- meden onder het voorwendsel, dat daar- door de Fransche valuta zou kunnen wor- den geschaad. Ook die beletselen bestaan nu nu niet meer, die in den tijd voor de f Kamerverkiezingen uit redenen van partij- politieken aard zijn voortgevloeid en de Pa- rijsche regeering zal er binnenkort toe moeten besluiten, openlijk te spreken over haar buitenlandsche politiek^ dus in de eerste plaats over de verhouding tot Duitschland. Deze eisch is des te dringen der, daar ook in Duitschland dat is tot stand gekomen, wat men in Parijs telkens weer heeft aangekondigd als een keerpunt voor <jo' gunstige ontwikkeling der Duitsch- Fransche betrekkingen: n.l. de links-verkie- zingen. In Duitschland gelooft men, dat in het najaar Briand niet anders kan doen dan kleur bekennen in de hoofd-kwestie der Europeesche politiek, de verhouding tus- Schen Duitschland en Frankrijk, en dat hij de steeds uitgestelde verklaringen over de buitenlandsche politiek van Frankrijk moet. geven. Briand moet nu de gevolgtrek kingen uit de Locamo-politiek maken, als tenminste in de toekomst dit pact meer dan een papleren vorm moet hebben. In Duitschland zal dus de vraag aldaar drin gender worden, hoe Frankrijk zich de ver dere ontwikkeling der dingen voorstelt en men verwacht, dat de Kamer ten slotte een antwoord zal geven. Dit antwoord zoo zegt men in Berlijn moet duidelijk en ondubbelzinnig zijn, want een langza- merhand onhoudbaar wordende toestand moet worden opgeklaard. Wat in Duitsch- - land aanleiding geeft tot deze stemmenligt voor de hand; het is de nieuwe actie van Polen voor een Oost-Locamo, die in de bekende rede van* den Poolschen minister - van buitenlandsche zaken, Zaleski, in Par rijs is aangekondigd. Het antwoord van Berlijn was volstrekt afwijzend en heeft het standpunt van Duitschland nog eens vast- gesteld: Duitschland zal geen Oost-Locamo met Polen sluiten en zal voor de ontrui ming van het Rijnland, waarmee vroeger of later moet worden begonnen, geeri po litieke betalingen doen. De verhouding tot Polen is voor Duitschland in het kader van het Locamo-pact duidelijk. De mogelijkhe den. om zijn Oost-grenzen in vrede te ver beteren, zal Duitschland niet verkoopen. Een Duitsche regeering, die ook maar een pogenblik hieraan zou denken, zou onmid dellijk door een stroom van verontwaardi- r ging worden weggespoeld. Zoo naar links gericht, zal een Duitsche regeering nooit kunnen zijn om een Oost-Locamo, zooals er wordt geëischt, met Polen te sluiten. Hierover bestaat geen twijfel v-Het blijkt dus wegr eens,, dat. pachter dfe TT-ansch-Duiïsche' TjefreSkfrigen éigenlij^ de kwestie Polen -steekt en dat het vooral dè Warschausche politiek is, die een zuivere verhouding tusschen Parijs en Berlijn zoekt te verijdelen. Uit de ontwikkeling ziet men, dat een Fransch-Duitsch handelsverdrag de politieke verhouding der beide staten niet zou vergemakkelijken. In Duitschland gelooft men, dat het in dé eerste plaats alleen voor Frankrijkvan voordeel zou zijn. Aan den anderen kant worden de verwachtingen yoor een ont spanning tusschen Duitschland en Polen weer teleurgesteld. De houding van Zaleski in verband met de ontruiming van het Rijnland heeft alle hoop doen vervliegen. Ook de douane-oorlog tusschen Duitschland en Polen, die nu al meer dan drie jaar aanhoudt, gaat onveranderd verder. De ontwikkeling van de groote vraag stukken, die voor de toekomst van Europa beslissend zijn, schijnt dus allesbehalve rooskleurig. De herfst zal ongetwijfeld be langrijke wendingen, misschien ook beslis singen brengen. De buitenlandsche poli tiek van Duitschland kan in het komende najaar voor heel wat moeilijke kwesties ko- men te staan. EEN „DRANK"-DEBAT IN HET HOOGERHUIS Een scherpe rede van Lord Birkenhead Bij de behandeling van een motie in het Hoogerhuis. om tot tweede lezing over te gaan van het wetsontwerp inzake het ge bruik van sterken drank, voorstellend om door een plaatselijk referendum te laten be slissen of dranklokalen in een bepaald dis trict door den staat dienen te, worden be heerd, heeft. LordBirkenhead ;een scherpe rede gehouden, welke in de eerste plaats te gen het ontwerp was gericht-en in de tweede plaats tegen Lord Buckmaster, die in zijn speech hadgewaagd van het afdalen tot de „kroegen en sloppen", (slum plubs) waar toe hij was gekomen toen hij een persoonlijk onderzoek had ingesteld in de arbeiderswij ken. Lord Birkenhead las hem de les, omdat hij „straatjongenstaal" gebruikte! De „nobele lord" diende op zijn leeftijd en in zijn hooge juridische positie geen uitdrukkingen te ont- leenen aan de taal van jongere peers, het geen weinig aan de waardigheid van het Huis zou kunnen toevoegen. En hij voegde er hatelijk aan toe: „Ik stel ten zeerste be lang in de persoonlijke omzwervingen van den edelen lord in de metropolis. Hij kwam in de nabijheid van twee vervallen herber gen, geheel gevuld met rumoerige menschen. Iedereen kiest zijn eigen avondwandelin getje uit! Ik noop dat de edele lord ter kennis zal brengen wat hij zag. Ik kan niet vinden dat hij de zaak veel verbetert door een schril licht te werpen op hetgeen achter af slechts een episode uit zijn leven moet zijn!" Onmiddellijk daarop merkte hij op dat hij Lord Buckmaster's mededeelingen hooger zou hebben aangeslagen indien deze ook iets had gezegd over de liberale clubs, waaraan de Liberale Partij gedurende de laatste Jaren haar steun heeft gegeven. „Het gebruik van sterken drank in de li berale clubs is minstens even erg als dat in de openbare bars." In de vele jaren, zoo besloot hy zijn vin nige rede, gedurende welke ik met den „nobele lord" in het parlement samenwerk en in al zijn welsprekende redevoeringen, waaronder ik heb geleden en waarin hij te gen de drankhuizen is uitgevaren, hoorde ik hem nooit één enkel woord zeggen over een kwaad, dat wordt veroorzaakt door de toe neming der clubs, waartegenover zelfs de onvermoeide minister van binnenlandsche zaken machteloos staat en in verband waar mede de schoonmoeder van twee leden van het Hoogerhuis dezer dagen gerechtelijk is gestraft. (Bedoeld is mrs. Merrick, de „Ko ningin der nachtclubs".) Nadat Lord Dawson of Penn nog had op gemerkt dat de controle door den Staat tot dusver nog minder de onthouding heeft be vorderd, dan de propaganda, de opvoeding en de training, werd de motie verworpen. HET NIEUWE DUITSCHE KABINET Het nieuwe Duitsche kabinet is samen gesteld, zooals de voorloopige lijst vermeldt, die wij gisteren publiceerden, met dien ver stande, dat Koch (dem.) de portefeuille van Justitie krijgt en niet Sanger. De Rijkspresident heeft bereids zijn goed keuring gehecht aan het nieuwe kabinet. DE VRIJLATING DER ELZASSER KAMERLEDEN De discussie verdaagd. Het debat over de vrijlating der veroor deelde Elzasser Kamerleden Ricklln en Rossé, was kort, maar hevig, en wekte groote beroering in de Kamer, maar be halve de socialisten, steunden alle partijen van den aanvang af de rggeering, die ver daging der discussie vroeg, tot aan het ar rest van het Hof van Cassatie. Het debat liep alleen over de verdaging, maar gaf den Elzasser Kamerleden Walter en Dahlet de gelegenheid, heftige verkla ringen af te leggen en te betoogen, dat het handhaven der gevangenschap van twee Elzasser Kamerleden, schade zal toebren gen aan het prestige van Frankrijk in den Elzas en dat de ontevredenheid der bevol king dé moreele scheiding- tusschen Frank rijk en den Elzas zou uitlokken. Déze woorden - verwekten een langdurig tumult eh verontwaardigde protesten, doch Walter vroeg opnieuw aan de gevolgen te denken van een weigering der regeering en smeekte edelmoedig te zijn en niet den schijn te wekken, alsof men koos tusschen Poin- caré en den Elzas. De Kamer verloor haar geduld en over stemde den spreker met uitroepen. Met 420 tot 150 stemmen werd tot de ver daging besloten. HET SPOORWEGONGELUK BIJ DARLINGTON De Britsche draadlooze dienst meldt, dat de meeste slachtoffers van het spoorweg ongeluk, vrouwen waren. 't Reddingswerk werd den geheelen nacht bij het licht van fakkels voortgezet. De gekwetsten, die onder de overblijfse len der wagens beklemd zaten, gaven blijk van groote heldhaftigheid. Deze ramp is.de ernstigste sedert dertien jaar op de Britsche spoorwegen. Heden zal een onderzoek worden geopend. Daar een der 47 gewonden overleden is, bedraagt het aantal dooden thans 23. HET DOK VOOR SINGAPORE Het tweede deel van het groote marinedok voor Singapore, heeft gisteren Wallsend a. d. Tyne verlaten. Het zal het eerste deel van het dok, dat een week geledten is vertrokken, te Port Said inhalen en beide gedeelten zullen dan sa men door het Suez-kanaal gaan. DE NIET-UITLEVERING VAN BELA KUN Dr. Dinghofer heeft thans zijn besluit den vroegéren Hongaarschen volkscommis saris, Bela Kun, niet uit te leveren, voor den rechter toegelicht. Dr. Dinghofer verklaarde, dat Bela Kun, op juridische en politieke gronden, niet uit geleverd kon worden. Het is nigt bewezen, dat Bela Kun uit persoonlijka wraak heeft gehandeld. Oos tenrijk heeft in 1919 de Hongaarschen .Raden republiek erkend en ook toen de uitlevering van Hongaarsche volkscommissarissen ge weigerd. Tot de niet-uitlevering' van Bela. 'Ijjjn was ook besloten met het oog op de'In Hongarije levende Oostenrijkers. "9' Dr. Dinghofer had zijn ontslag ingediend, omdat het besluit niet door zijn partij'., der Groot-Duitschers was gebillijkt. ».;Ug isri '..'jd STAKINGSBEWEGING IN GRIEKENLAND Twee politie-agenten doodgeschoten In den stand der stakingsbeweging is geen verandering gekomen. Te Saloniki deden.de communisten een poging om- een huis .in brand te steken, waar arbeiders den arbeid hadden hervat. Toen zij door de politie agenten werden achtervolgd schoten zü en doodden, twee hunner. De moordenaars wer den gearresteerd. DE VERVOLGING DER COMMUNISTEN IN JAPAN. Na een langdurig debat heeft de kroon raad met 13 tegen vijf stemmen het amende ment op de wet tot beveiliging van den staat- aangenomen, waarbij de doodstraf wordt In gevoerd voor personen, die tegen de grond wet samenzweren. PEKING HOOFDSTAD-AF D§ nationalistische minister van buiteh- landsche zaken. Wang, verklaarde, dat Pe king geen hoofdstad meer is en geplaatst wordt onder de provinciale autoriteiten van Tsjili. Met de houding van de legaties ten opzichte van deze wijziging wordt geen reke ning gehouden. Antwoordend op een vraag nopens de er kenning van het nationalistische China door de mogendheden zeide Wang, dat erkenning eenvoudig een rhetorisfihe figuur is. Alle Chineescbe diplomatieke vertegen woordigers in 't buitenland steken de natio nalistische vlag uit. Wang verklaarde dat hij zich voorstelt binnenkort de kwestie Van de herziening van de verdragen ter hand te nemen en voegde er bij, dat het geenszins waarschijnlijk is, dat de betrekkingen met de sovjet-regeering spoedig zullen worden her vat. Het resarium te Sangerhausen Sangerhausen is de Duitsche „Rozenstad". In 1903, dus net een kwarteeuw geleden, werd hier door den „Verein deutscher Rosen- freunde" een Rosarium opgericht, dat thans vermaarheid bezit. Men vindt hiér niet minder dan 50.000 rozenstruiken van vrijwel alle soorten rozen, die tot nu toe irl de wereld werden gekweekt. Het aantal hier bloeiende verschillende soorten rozen be draagt 8000. De geheele rozentuin is 16 mor gen groot. Bij elke soort rozen kan men op op een wit geëmailleerd bord den naam van de soort, alsook die van den kweeker lezen. De meest' zonderlinge en zeldzame soorten rozen kunnen hier worden bewonderd. Sangerhausen is gelegen in den oostelijken hoek van de zoogenaamde „Cóldene Aué" tusschen Harz en Thüringen, aan de, om trent het jaar 800 gebouwde, heerbaan Ber- lijn-Nordhausen-Kassel. Het zeer oude stadje telt thans 12.000 inwoners en behoort tót, hét district Mersfb.urg. 'SB i 11\: f 'Dë pabohes 'van" Parijs De. Heilige Genoveva, patrones van Parijs, heeft thans haar standbeeld op de Poht de la Touinelle bij de Notre Dame. Een meéningsverschil was ontstaan haar aanleiding van de vraag Of de heilige haar blik stroomop- dan wel stroomafwaarts moest richten door aan het dispuut werd 'n einde gemaakt door het.beeld met den rug naar de Notre Dame te plaatsen, stroomop waarts kijkende. De beeldhouwer Landowski vervaardigde 't beeld uit één steenblok van achttien voet ■hoogte. Goethe- en Lessing-herdenking te Brunswijk en Wolfenbüttel Te Brunswijk en in het nabij gelegen Wol fenbüttel zullen in 1929 Goethe en Lessing worden herdacht. Hét zal het volgende jaar namelijk een eeuw geleden zijn, dat de „Faust" voor het eerst werd opgevoerd en twee eeuwen geleden zijn, dat Gotthold Ephraim Lessing werd geboren. Te Bruns wijk wprdt een tentoonstelling „Faust op 't Tooneei" voorbereid en te Wolfenbüttel een tentoonstelling „Lessing en zijn tijd". De schouwburg van Brunswijk kondigt feest- voorstellingen van „Faust" en van Nathan der Welse aan. Katholieke opbloei in Engeland...... Juist in deze weken vinden er belangrijke katholieke gebeurtenissen plaats in Enge landNu de staatskerk zich 'in groote moeilijkheden bevindt, wordt de katholieke ■kerk met lof oyerladen of als een schrikaan jagend voorbeeld aangehaald. Met groote plechtigheid werd de Sacramentsprocessie in de hoofdstad van Wales, Cardiff gehouden... In Middlesbrough namen 35.000 personen aan de processie deel en meer dan 50.000 toeschouwers waren in volkomen orde aan de beide zijden der straten geschaard. In Lon den naderden meer dan 100 leden der katho lieke vereeniging van politieagenten in ge sloten rijen tot de H. Ttafel. Onder deelname van een talrijke .schare rijner vroegere medeagenten, zal Harold J. Carter, een ^oud-politieagent en meermaals ëpdetec®è'i3f%j3eelRemer aan den oorlog, op 29 Juni (foor. .Kardinaal Bourhe 'tot priester gewijd worden. Een bewijs voor den grooten bloei der. katholieke kerk is tevens het feit, dat er.ifcien op het oogenblik elf oud-angli- kaanschevgeestelijken tot het priesterschap voorbereiden. De vereeniging tot ondersteuning der be keerlingen dse tot doel heeft de door de be keering-geleden nadeelen te helpen, heeft in het %fgelBopert jaar bijdragen geleverd tot een bedrag van 65.000 gulden. De vicaris ca pltularis van Liverpool, Bisschop Dobson, deelde (mede dat de nieuwe kathedraal min stens 5 6000 zitplaatsen moet hebben om in de behoefte, te kunnen voorzien, hij gaf tevens zijn verlangen te kennen, dat nog voor het einde van het volgende jaar met den bouw zou begonnen worden. Te dien einde .vjvordt de inzameling voor de benoo digde- gelden ijverig voortgezet. =5= „Agentia Fides" meldt o.a.: Vijf decreten van de Congregatie der Propaganda. Decreet van 13 Juni: Mgr. Jozef Gjonali, abt van de abdij van Orosji en bisschop, be noemd tot bisschop van Sappa (Albanië). 14 Juni: Pater O. Fages, benoemd tot Coadjutor cum jure succesionis in het Vi cariaat van Oranje Rivier. 14 Juni: De prefectuur van Tsingtao (Shantung, China) verheven tot Vicariaat. 14 Juni: Pater G. Weig SVD benoemd tot eefste Apost. Vicaris van Tsingtao. 14 Juni: Pater Rafael Palazzi O.F.M., be noemd tot coadjutor van Mgr. John Mon daini, Vic. Apost, van Changsha (Hunan, China). Er _komen dit jaar ongeveer 60 nieuwe Chineesche priesters. ROME, 15 Juni. Een telegram uit Shanghai meldt, dat Mgr. P. Paris, die reeds 79 inlandsche priesters had, dezer da- gen nog 8 priesters gewijd heeft. Men berekent dat er dit jaar in China in -het geheel 60 nieuwe priesters gewijd zijn. Brand in he': Seminarie van Tatnngfn (China). Eén van de twee groote gebouwen waaruit het Seminarie van Tatungfu bestaat is door brand geheel vernield. Het is dat gebouw, waarin de administratie yas ondergebracht en waarin 7 van de professoren woonden. Het seminarie behoort aan' de Paters van Scheut en telt 100 seminaristen. De Congregatie van Scheut telt in China 2r2 priesters waarvan 33 Chinees zijn. Np een bevolking van 12 millloen zielen zijn er 144,924 Katholieken. Het Gouvernement van Hongkong geeft toestemming tot den bouw vaneen nieuw Centraal Seminarie HONGKONG. De Britsche autoriteiten hebben Mgr. Heni Valterta medegedeeld, dat de overdracht van het terrein voor het n,ieuwe seminarie kan plaats hebben. ivfen gelooft, dat spoedig tot den bouw kan worden overgegaan. .Het seminarie komt te staan aan de Aber deen Bay, een der schoonste plekken van het Hongkong-eiland. Het zal in Chlnee- schen stijl worden opgetrokken. Hospitalen voor melaatschen in I.-o Japan. Hef rijn de missionarissen geweest, die Jtret eerst -hospitalen voor melaatschen in Japan hetfben gesticht en zoo 't publiek en het gouvernement hebben overtuigd van de noodzakelijkheid maatregelen te nemen de ze ongelukkigen af te scheiden van de an rderen en hen te beschermen. Tijdens de wetgevende periode van 1906 '07 stichtte de staat 5 Melaatschenhuizen, .n.l. bij Tokio, bij Osaka, bij Kumanoto, bij j Takamaku en bij Aomon. In 1924 waren er in deze vijf huizen 2,226 verpleegden, terwijl er 197 in particuliere inrichtingen verpleegd werden. Volgens sommigen zijn er in Japan 25.000 melaatschen, «le staats- en particuliere in richtingen kunnen er slechts 6.4 pCt. van ■opnemen. Rev. A. Oltmans, secr. van de Amert- jkaansche zending, stelt het getal melaat schen op 60.000 Van de Katholieke melaatschen-inrlch- fcingen is de voornaamste dat van „Fukusei Bys in" te Kosama. Het werd in 1889 door de Katholieken gesticht en kan 125 patiënten opnemen. In hetzelfde jaar werd opgericht in Ku manoto het „Btwasak Tai-ro-in" voor 70 zieken en een beperkt aantal kinderen. De drie anderen bevinden zich te Kuka- moto, Shimo Meguro en Kusatu. Al deze inrichtingen moeten hoofdzakelijk bestaan van giften uit Japan en buitenland, het gebrek aan een vaste financieele basis is een groot beletsel voor de vruchtbaarheid van hun werken, te weten in. medisch op zicht. In moreel en geestelijk opzicht staan zij echter boven allen lof. De Staat begon eerst 20 jaren nadat de .particulieren begonnen waren. De zieken zijn bijna uitsluitend van de arme, de bedelende klasse, die door de po litie gedwongen wordt. De politie n.l. zoekt de zieken in hun huizen op en dwingt ze paar de inrichtingen. De meesten echter trachten hun zieken te verbergen. Me- laatschheid is in Japan een wettige reden tot scheiding. Men wil het getal nog uitbreiden en een ziekenhuis stichten voor 500 melaatschen, voorzien van alles wat voor het weten schappelijk onderzoek noodig is. Ongetwijfeld staar, de staatsinrichtingen hoog op medisch gebied. Godsdienstonder richt is er toegelaten, zoowel het Shnitois- me als het Boedhisme en ook het Christen dom mogen er werken. De Boedhisten hebben een hospitaal in de buurt van Chofu. tevens zijn er nog parti culiere inrichtingen in Akeshl, in Kusaka en een inrichting van Miss Mikan. De Ned. Friester-Missiebond. Levensgeschiedenis der genezcne uit Maastricht Zooals reeds gemeld, is een der deelneem sters aan de Limburgsche bedevaart te Lour des plotseling genezen. In verband met dit feit schrijft de „Limb. Koerier" nog het volgende: Toen wij ons tot de Wed. Heusschen te Maastricht wendden om inlichtingen in te winnen omtrent de wonderbare genezing te Lourdes, van haar dochter mej. Sophie Anna Marie Heusschen, geboren 5 Maart 1887, trof fen wij de eenvoudige weduwe aan in een toestand van dankbaarheid, die zich moeilijk beschrijven laat. Omringd door familie en bezoekers die de zieke allen gekend hebben in haar zestien jarig geduldig lijden, deelde zij ons, zoo goed en zoo kwaad als het in deze omstandig heden ging, eenige bijzonderheden omtrent het leven en lijden van de zoo wonderbare genezene te Lourdes mede. Zestien jaar geleden werd het meisje reeds verpleegd in Calvariënberg te Maastricht. Hier openbaarden zich de eerste teekenen der tuberculose, waaraan zij lijdende was. Elf maanden werd zij op Calvariënberg ver pleegd zonder dat haar toestand eéenwel ver beterde. Na vervolgens eenige jaren thuis te hebben doorgebracht werd zij thans acht jaar geleden opgenomen In het Sanatorium Groesbeek. De ziekte was intusschen verer gerd. Een ernstige maagbloeding deed zich voor, eenzelfde bloeding waaraan haar oude re zuster vijf jaren geleden overleden is. Na ook in dit sanatorium elf maanden verpleegd te zijn geweest, keerde zij naar huis terug, zonder dat er merkbare of eenige verbete ring van haar ziekte te constateeren viel. Ook haar beide longen bleken aangetast. De ziekte verergerde steeds. Naast buik-tuber- culose had zich Ook knie-tuberculose voor gedaan. De laatste vier jaren heeft mej. Heusschen liggende op haac ziekbed door gebracht, zonder dit nog te kunnen verlaten dan met behulp van anderen. Het eene been. waarvan de knie was/aangetast, was geheel verstijfd. In den laatsten tijd maakte de zieke vele slapelooze nachten door en haar moeder verwachtte niet anders dan dat door deze vermoeiende bedevaart naar Lourdes de toestand' der zieke maar al te zeer ver ergeren zou, indien haar dochter Marie geen bijzondere genade en bijstand van boven kreeg. Deze bedevaart was reeds de derde waar aan mej. Heusschen deelnam. Ontroerend was het verhaal van de moe der te hooren met welk een groot vertrouwen de zieke zich naar Lcurdes begaf. Zij was er stellig van overtuigd deze maai genezen te zullen worden. Als ik terugkom, zoo waren haar woorden bij het vertrek, dan zal ik de volgende maand de processie van O. L. Vrouw van den berg Carmel in Wijk kunnen bij wonen. Ja, zij had 'n groot vertrouwen, zoo zeide óns haar moeder. Geheele dagen en slapeloo ze nachten bracht zij dikwijls in gebed door. Een bijzondere devotie had de teringlijdster vóór de H. 'Maagd Maria, hét H Hart van Jezus, Sint Jozef en Sint Antonjusv Zü is door het gebed genezen, verzekerde ons de moeder. Ook zü had haar herhaalde malen aan den H. Antonius aanbevolen, opdat de zieke zou verkrijgen, wat haar zalig was. Alsnog vertelde ons de weduwe, die moe der ls van 6 kinderen, dat 't eenige voedsel, dat de zieke in den laatsten tijd nog tot zich nam, bestond uit een paar sneedjes melk- brood, een eitje en één glaasje melk per dag en dat ook dit gebruik van voedsel steeds minder werd. Uit alles kon zü afleiden, dat de toestand der zieke steeds verergerde. Maar niettegen staande dit alles verkreeg de zieke, die we kelijks communiceerde een steeds grooter ver trouwen in het H. Hart van Jezus en de H. Moedermaagd. Het wetenschappelijk onderzoek der twaalf geneesheeren van het Onderzoeksbureau te Lourdes bevestigt eens te meer het ontroe rend verhaal der moeder, dat hier een won derbare genezing heeft plaats gehad. IJMUIDEN, 27 Juni. Van de treilvisscherii kwamen het den aan den afslag de sttfomfreilers I}M 143 (Balder) me f 1997 i IJM 481 (Amsteldijk) met t 3438 IJM 190 (Hen- nette Jacoba) met f 2748 ITM 74 (Pose don) met i 1658 IJM 133 vAda) met i 2041 IJM 48 (Gezina) met f 1906 IJM 154. (ProtinuS) met f 2214; IJM 15 (Cornell's)'met f 2869 IJM 19 (Patria) met f 2022 IJM 193 (De Hoop) met f 2732 IJM 46 (Helga) met f 2076 IJM 238 (Johanna Maria) met f 1839 IJM 323 (Walvisch) met f 2391 IJM 32 (Zeemeeuw) met f 2282. de loggers KW 141 (Wiiiy) met 1 1067 en KW 178 (Vier Gebroeders) met f 42g aan be somming. IJMUIDEN, 27 Juni. In de week van 19 tot en met 25 Jun1 werd door 86 Nederlandsche stoomtre.lers 1 Deen- schen motorkotter, 9 motor- en I2ize l'oggers, 2 zeil- en 172 motorkustvisschers, alsmede 2 open booten tezamen 732.500 kilogram treilvisch, ter waarde van f 223.087 aangevoerd. Van de beügv'sscherij 'iep 1 stoombeuger binnen met een vangst van 1043 kilogram beugvisch. De opbrengst hiervan bedroeg f 699- Haringschepen kwamen deze week niet aan den afslag. Daarentegen arriveerden van de visscherij in de IJs'andsche wateren 3 Nederlandsche stoomtreilers met een vangst van 79. 425 kilogram versche- en zoutevisch en een opbrengst van f 19.362. De 58 van elders aangevoerde con signatiezendingen brachten te zamen f 8194 op- De totaal- ZATERDAG 30 JUNI HILVERSUM 1060 M. 12.302.00 Lunchmuzick door het Trio Verhey. 2.004.30 Aansluiting van het Thea ter Tuschmsky te Amsterdam. Concert door het Theater orkest o.l.v. Max. Tak. Jazzband en optreden van solisten. 5.307.13 Concert door hef Omroep-orkest. Operette- programma HUIZEN 340.9 M. Na O uur 1870 M. ^uitsluitend K.R.O. uitzendingen) 12.301.3c Lunchmuziek door het Trio Winkels. 3.307.00 Dinermuziek. 7,00—7.30 Cursus Nederlandsch. 7.308.00 Tuinbouwhalfuur- tje door I. Roosmaien Tuinbouw voor pasbeginners. 8.003.30 Lezing door Ir. M. Ch. E. Eongaerts, oud- Mimster v. Waterstaa* Het Waterv/egenvraagstuk in Limburg. S.30 Concer: in Den Bosch, er gelej'erheid 7. h. 23 j. best. v. h. Kon. 's Hertogenbosch' mannenkoo. en het 23-jarig directeurschap van P. Kallenbach. Medewr Het Kon. 's Hertogenbosch' Mannenkoor, Dir. P. Kallen- oach. 's Hertogenbosch' muziekco rps, Dir. F. v. d. Akker Patronaatsharmonie St. Cathariha Dir. I. Ebeimg, R. v. d Akker, ce'lo. W. v. d. Akker piano. Sprs. Jhr. P. J. J. S M. v. d. Does de Willebois, oiul-Burgemeester, Mr. F. J. van Lanschot. Burgemeester, n. Burgers, voorz. mannen koor. DAVENTRY iboo M. 10.35 Kerkdienst. 1.20—8.20 Het Carlton Octet. 3.50Wimbledon LawnTennis. M~ ziek door het B..B.C. dans-orkest. 5.15 Demonstraties met vliegmachines in het vliegkamp Hendon. 6.10 Kinderuurtje. 6.50 Nieuwsb. 7.05 Verslag van de tenniswedstrijden m Wimbledon. 7.20 Muziekbespre king. 7.35 Moderne Engelsche liederen. 8.03 Ver-, slag van de Internationale Paarden-tentoonste'lmg. 8.10 F. Baumann, tenor. 8.2c Variété. Q.ao Nieuwsber.— 9.35 Vacantie-causerie. 9.50 Nieuwsber. 9.55 Licht orkestconcert. De Harmony Eight. Omroep-orkest. 10.30—12.30 Dansmuziek PARYS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.50—11.00 Gramofoonmuziek. 12.302.10 Gramotoonconcert. 4.055.03 Orkestconcert. 8.50xi.20 Orkestconcert. Mme. Francv en M. Laine, zang. LANGENBERG 469 M. t.252.50 Tuinconcert. 6.207.13 Mozart-concert. Werag-orkest en vocale so listen. Daarna tot 1.20 Dansmuziek. ZEESEN 1250 M. 12.30 Lezingen. 5*20—6.20 Or kestconcert. 6.208.03 Lezingen. xo.50—-12.50 Prosit I M. Munk, liedjes bij de luit. Kermbach-orkeso HAMBURG 393 M. 5.20 Bergers' volksliederen doo. Kü the Borné. 6.20 Vrooüjk concert. 8*20 Concert Walsmuziek. Daarna tot 11.20 Cabaret. BRUSSEL 509 M. s.20 Dansmuziek. 6.35 Tnocon- cert (piano, viool, cello). 8.35 Orkestconcert. ©.to Causerie. 9.2010.35 Concert ip de Ku-saa' Ostende. omzet bedroeg deze week t 331.342 tegen f 229*986 ta dc week tevoren. ENKHUIZEN, 27 Juni. Hedenavond hebben 23 vaartui gen hie- aangevoerd 6710 pond garmuen t 4.85 (vorige markt f 4.734.30) per kist (55 pond). Eerste afslag van hoekbot f 26, van beugschar t 13.60, beide per 5c kg. AMSTERDAM, 28 fum. Aangevoerd door 7 motorbot- tersen afgeslagen aan de Gemeente Vischhal De Ruyterkade met besomming van f 76.75f 188.40. Schar r 2.803, kl. scho) f 6.30—3 per kist. Scheivisch f 1.202.40 per 5 stuks. Handschol t 1417 per kist. Gr. tong f 7.5014, xn. tong f 3.50—16.50, k!. tong f 1.203*20 per 10 stuks. Tarbot f 36 per stuk. Uit de hand verkocht op het terrein Aal f 0.35—0.95, bot f 0.300.45 per pond. Garnalen f 3—4-50 per mand. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND GROTIUS (thuisr.) 27/6 te Barcelona. KON. HOLL. LLOYD FLANDRIA (uitr.) pass. 28/6 Portsmouth. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPD ADONIS 26/6 v. Lipari n. Tunis. AJAX 27/6 v. Hamburg n. Amst» CLIO 27/6 v. Algiers n. Amst. EOS 27/6 v. Motril n Melila. GANYMEDES 26/6 v. Amst. te Batbado». HEBE 27/6 v. Venetië n. Triëst. IRENE 27/6 v. Faro n. Portimao. MEDEA 27/6 v. Rott. te Lissabon, NEPTUNIS 27/6 v. Cadiat n. CeuU. NEREUS 38/6 v. Amst. te Rott. ODYSSEUS 26/6 v. Danzig n. Stettin. ORESTES 27/6 v. Smyrna te Carlovassi* ORPHEUS v. Lissabon n. Amst. pass. 27/6 Dungeness en Lydd. PERSEUS 27/6 v. Lissabon n. Oporto. POSEIDON 27/6 v. Londen n. Hamburg. RHEA 27/6 v. San Domingo City n. Pto. Cortes. STELLA 27/6 v. Bourgas n. Varna. STRABO v. Kopenhagen n. Amst. pass. 28/6 Brunsbuttel. TELLUS 27/6 v. Amst. n. Hamburg. HOLLAND—AFRIKA LIJN GIEKERK 28/6 v. Hamburg te Amst. KLIPFONTEIN (thuisr.) 27/6 v. Marseille n. Antwerpen. MELISKERK (thuisr.) 27/6 te Duinkerken. HOLLAND—AMERIKA LIJN DINTELDIJK v. Rott. n. Vancouver, 33/6 v. Cristobal. GROOTENDIJK v. Vancouver n. Rott., 26/6 v. San Francisco. VOLENDAM v. Rott. n. New York 27/6 v. Southampton. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN BOVENKERK 27/6 v. Rott. te Hamburg. HOOGKERK 28/6 v. Kurrachee te Rotterdam. KTELDRECHT 27/6 v. Rott. n. Hamburg. KOUDEKERK (uitr.) 28/8 te Pt. Said. MEERKERK (uitr.) 2/6 v. Colombo. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN SALABANGKA 27(6 v. Bremen te Hamburg. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN VLIELAND 28/6 v. Hamburg te Amst. ROTTERDAMSCHE LLOYD DJAMBI 28/6 v. Hamburg te Rotterdam. INDRAPOERA (thuisr.) 19/6 5 u. v.m. te Marseille ver wacht KONTA INTEN ithuisr.) 27/6 te Londen. PATRIA (uitr.) pass. 27/6 Suez. SLAMA (uitr.) 28/6 te Southampton. TJERIMAI (uitr.) 27/6 te Belawan. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN ALDABI 28/6 v. Hamburg te Rotterdam. STOOMVAART MIJ. OCEAAN EURYPYLUS 28/6 v. Batavia te Amst. PATROCLUS 28/6 v. Japan te Rotterdam. EMZETCO LIJN JONGE ANTHONY 26/6 v. Mostagames te Ttmts. JONGE JACOBUS 26/6 v. Mostagames n. Tunis. JONGE JACOBUS 27/6 Quessant gep., v. Carthagenj n* Rott. via Londen. NEDERLANDSCHE SCHEPEN AALSUM 27/6 op 500 mijl W. v. Valencia gesign. Houston 11. Moermansk. AGATHA 23/6 v. Algiers te Constantza. AMBULANT ms. 25/6 v. Gullerup te Harburg. AMSTEL 27/6 v. Kalix 11. Rott. AUGUSTINA 20/6 v. Newchwang n. Shanghai. BATAVIER III 28/6 8 u. 5 min. v.m. v. Rott. te Gravesend BOOMBERG 27/6 v. Newport te Koperhagen. CALANDPLEIN 27/6 v. Rott. te VCabana. COLYTO 27/6 v. Montreal n. Rott. EMMAPLËIN 27/6 v. Rott. te Lulea. GIDEON ms. 26/6 v. Nykjobing te Holtenau. GRONINGEN, sleepb. 27/6 Fim'sterre gep. v. Glasgow n. Tacoradi met een rots. HARDENBERG 27/6 v. Borga te Rott. KINDERDIJK 27/6 v. Gu'fport te Pensacola. LEERSUM 27/6 Lodingen gep., v. Brake n. Archangel. LEEUWERIK ms. 16/6 v. Skclleitea te Neder Kalix. LEKHAVEN 27/6 v. Bemsai te Philadelphia. PARKHAVEN 27/6 v. Nordenham n. Ealtimore. PEURSUM 26/6 v. Campbell Potnt n. New York. SCHIE 27/6 GBrunsbuttel v. Skelleftea n. Rott. SULTAN V. LANG KAT 26/6 v. Genua te Constanza» TROMPENBERG 26/6 v. de Golf te Oran. IJSSELHAVEN 27/6 v. Benisaf n. Philadelphia. ZEELAND 27/6 v. Hamburg n. Sunderland, tanklichter Neerlandia. ZEEMEEUW zs. Westers. 25/6 v. Hamburg n. Denemarken 88. Heb ik het U niet gezegd? riep Henri ze gevierend- Wat zou dat beduiden? Vanwaar zou dat bloed komen? Toen toonde de jonkman den heer de Ké- ralain een lange scherpe punt,, die in het uiteinde van het zadel was gestoken op zulk een wijze, dat de punt telkens met den rug van het paard in aanraking kwam, wanneer dit de minste beweging maakte. Door het gewicht van Cecile moest dit folterwerktuig nog diéper In het vleelch dringen. Het kon niet anders, of hét paard moest wel dol van pijn zijn geworden. Bo vendien bemerkte men ook, dat in dep teugel een insnede gemaakt was, zoodat hij gemakkelijk kon breken. XXV. Digrbare Cécile! riep de heer de Ké- ralalna Het was zeer onvoorzichtig van mij, dat ik U tóéstönd, naar het kasteel te ver trekken, maar ik wil niet, dat je hier blijft Dat zou zyn: -het noodlot uitdagen. Ik zou u willen gehoorzamen,' beste* vader, maar ik kan onmogelijk. Juffrouw Cécile, bracht Henri In het midden, waarom luistert u niet naar den raad van iemand, die u zoozeer bemint. En wat moet er dan van mün moeder worden? Uw moeder gelooft aan de onschuld van haar man, en zij zal hem getrouw blüven. Wat mij betreft, zoo ging de jonk man voort, behoef ik u nog te zeggen, dat ook ik u volg, waarheen ge ook gaat, en u tot den dood zal blijven beminnen, en u gelukkig- te maken, mijn levensdoel zal zyn? Ik kan niet! Wilt ge onzen raad niet volgen? Duizendmaal, neen! Hoe zou ik het terrein van den strijd kunnen verlaten op het oogenblik, dat ik verzekerd ben van te zullen overwinnen? Bertrand van Maloy verliest dagelijks meer terrein, en zyn po sitie wordt hoe langer hoe hachelijker. Ik begin al de bewijzen van zijn schuld In handen te krijgen, en ook mijnheer de Rochepleue is door mijn toedoen geschokt in zijn overtuiging, dat zijn schoonzoon de schuldige is. Toen vertelde Cécile de verschillende aan slagen, waarvan zij den laatsten tijd het slachtoffer was geweest, en die zulk een noodlottigen afloop hadden kunnen hebben. Vol van de hevigste ontroering en ver ontwaardiging; hoorde de heer de Kéralain en Henri de Montgardec het verhaal van de afschuwelijke aanslagen, waaraan - Cécile den laatsten tijd had blootgestaan. Ziet ge nu wel, zoo besloot het jonge meisje, dat ik door God zichtbaar wordt beschermd? Dat verdient ge ook, dierbaar kind, antwoordde de heer de Kéralain, bezield door een gevoel van eerbied voor het heldhaftige meisje, dat om haar vader in zün eer te herstellen, dagelijks met zooveel toewijding haar leven op het spel zette. Eindelijk maakte Henri de MontgaTdec aan den heer de Kéralain en Cécile de op merking, dat het nu voorzichtig zou zijn, hun onderhoud af te breken. Voordat zij" evenwel afscheid zouden nemen, was het evenwel noodig, hun plan voor de vólgen de dagen vast te stellen. Nog dezen avond, zoo zei Cécile, of anders morgen op zün laatst, zullen Wij 'in de kamer van den vermoorde een onder-' zoek Instellen, In mijn vertrek heeft Bel trand wel een handschoen laten liggen, waarom zou hij dan bij .zijn slachtoffer, geep.' sporen van zijn aanwezigheid hebben kun nen achterlaten? Hoe zou het dan mogelijk zijn, dat dj^: tot nu toe aan alle nasproringenzou zijl ontsnapt? vroeg Henri de Montgardec,..v j Zü, die door hun ambt met het ojiderJ zoek waren belast, antwoordde het jong meisje, zagen, niet met de oogep vah -eeh kind, dat de eer van haar vader.; wjLyeft dedlgen. Bovendien ben ik overtuigd» jdrtitolMWbg."." r;.". de onverzoelijke haat, dien Bortrantf rajjf -i-.lM' moëtr.bökenncn, dat het beter ls. heeft toegezworen, hem eindelijk nog eens val' meesleepen tot een of andere daad van geweld, die hem voor goed zal verraden, en zijn schuld zonneklaar aan het licht zal brengen. Helaas! antwoordde Henri, hij is zoo sluw. JSlu heeft hij al drie buitengewoon vermetele aanslagen op uw leven gedaan, én toch Zou het onmogelijk zyn te be- wüzen, dat hij de schuldige is. De handschoen, dien hy in myn ver trek heeft verloren, is toch wel een be wijs in zijn nadeel, als ik my niet bedrieg. He.t. is ten minste een begin van een bewy's. Maar wie zal kunnen bewyzen, dat dié handschoen hem toebehoort? Daarby zou noodig zyn, dat wy den daarby behoo- reriqè ook in zyn bezit vonden, dan zou hy met kunnen ontkennen. -^'."Wy zuilen hem vinden, mijn moeder en hóud u daarvan verzekerd. To^n kwamen zy overeen om Yvonne niet over; den terugkeer van haar echtgenoot te spreken. Arme moeder! zei Cécile. De moed zou haar" "ontbreken, u niet dadelijk tegemoet te snelleri, öto u te verwelkomen en dat zou gevaarlijk vó'or uw veiligheid zyn. Het is betel"*- dat üw komst haar onbekend biyft. «--Gij hebt geiyk, maar het is toch wreeft!' laWafinééf wy haar uw komst ver- bergöft-, dan besparen wü haar een nieuwe "■avjirr - Eindelijk namen vader en dochter af scheid, terwijl zij elkaar wederkeerig op het hart drukten, de grootste voorzichtigheid in acht te nemen. De heer de Kéralain beloofde, ziph ver borgen te zullen houden, en Henri de Mont gardec, belastte zich er mee hem, zoo dik- wyis als onopgemerkt kon geschieden, op de hoogte te houden van hetgeen er voor viel. Overigens kon Beppo ook niet lang meer uitblijven, voegde de héér de Kéralain er bij, en hem zal het gemakkelijk vallen my te komen bezoeken, zonder tot de min ste vermoedens aanleiding te geven. Toen drukten vader en dochter elkaar nog eens de hand, en Cécile besteeg vervol gens het paard van Henri de Montgardec, dat eerst van zadel verwisseld had, met- Ni- nette, wier wonden voorzichtig afgewasschen en verbonden waren. Langzaam en zwij gend reden beide jongelieden voort. Cécile dacht na over haar plannen tot ontmaske ring van den laaghartigen Bertrand, terwul Henri de Montgardec in zorgen verdiept wes wegens de gevaren, die het dierbaar le ven zyner verloofde waarschijniyk nog be dreigden. Nog had hy de hoop niet verloren, het jonge meisje te overreden van haar ge vaarlijke plannen af te zien. Na geruimen tyd het stilzwegen te hebben bewaard, sprak hü: Geliefde Cécile, waarom biyft ge nog altyd onmogeiyke plannen koesteren? Ik ben niet overtuied van de onmoge lijkheid. Helaas! En als ik niet slaag, dan is er nog niets by verloren. Als uw plan in duigen valt, zult ge dan uw moeder gelukkiger gemaakt hebben? Neen! Ge zoudt dan alleen onaangename herinneringen uit het verleden hebben doen ontwaken, en uw vader aan nieuwe gevaren, hebben blootgesteld. Ziedaar alles! Het is my alles onverschillig. Is dan het doel, dat ik my voor oogen stel: het herstel van de eer van mijn vader en van mijzelve, niet belangrijk genoeg, om zelfs de gevaren van een ongelüken stryd daar voor te trotseeren? Ilc begrüp volkomen, door welke ge voelens ge beheerscht wordt en ik zou de eerste zyn, u aan te moedigen, zoo ik ten minste hoop op welslagen koesterde. In den laatsten tijd, zelfs voordat ge mü uw ver trouwen had geschonken, brandde ik van verlangen, u in uwe edele taak behulpzaam te zyn, maar de gebeurtenissen, die nu heb ben plaats gehad, hebben my doen ver schrikken. Ik zou vreezen u in het verderf te storten, als Ik u voornemen steunde. Zoudt ge dan een vrouw willen bezit ten, wier naam onteerd is? Eerlijke lieden hebben nooit aan de schuld van uw vader geloofd, en zyn ook nu nog van zijn rechtschapenheid over tuigd. fWordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6