Luchtverkeer Sport en Wedstrijden m Sociaal Leven UIT HET RADIO-LABORATORIUM m DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 29 JUNI 1928 BLADZIJDE 1 De reddingspogingen in het Poolgebied Toen majoor Maddalena voor 't eerst Nobile's kamp vond De „Piek Up" TENNIS Wimbledon Een nieuwe Pool-vlucht van Fridtjof Nansen Een prestatie Zie het resultaat van een Sunlight waschdag en U begrijpt dat alleen de zuiverste zeep zulk een helderheid kan geven. Zuiverheidswaarborg F 10.000 Algemeene R. K. Werkgevers- vereeniging in het bisdom Haarlem Stoop's Tournement SCHAKEN. HONKBAL HAARL. CRICKETBOND Overzicht, Op zoek naar Amundsen Een Stefahl-bericht uit Rome meldt: De Westenwind, die sinds drie dagen geweldig woedde, bedaarde. Het weer wordt beter. In den avond deed het Finsche watervliegtuig, Öat met de middelen op de „Citta di Milano" voorhanden van ski's is voorzien, een landing op het ijs, die volkomen slaagde. Het toestel steeg op en landde over een afstand van min der dan honderd meter. Men wacht intus- schen op nog gunstiger weer alvorens men er toe overgaat de verschillende vliegtuigen te gebruiken. De Italiaansche regeering heeft aan ma joor Maddalena voor zy'n met succes be kroonde poging om de groep Nobile te vin den en van het noodige te voorzien, een he- drag van honderdduizend lire toegekend. Een V.-D.-bericht uit Rome meldt: De „Citta di Milano" deelt radiografisch mede, dat het weuer in het gebied van Spitsbergen gunstiger is geworden, zoodat het reddings werk van de overgebleven mannen van de „Italia" kan hervat worden. Uit Oslo wordt gemeld, dat het Italiaan sche watervliegtuig „Marina I" van Tromsö is vertrokken om tusschen Noorwegen en het Beren-eiland naar Amundsen en Guilbaud te zoeken. Men herinnert zich ongetwijfeld nog, den succesvollen tocht van majoor Maddalena, toen hij er in slaagde het "kamp van Nobile en zijn mannen op het ijs te ontdekken en levensmiddelen en uitrustingen omlaag te werpen. Hoe majoor Maddalena er in slaagde de verblijfplaats van de bemanning der „Italia" te ontdekken verhaalt, volgens de „Res." nog een berichtgever van de Citta di Milano: Het succes van majöor Maddalena was on- betiwstbaar en toen kapitein Baccarini aan boord van de Citta di Milano op den mor gen van de geslaagde vlucht te 10.38 met oogen, die schitterden door geestdrift uit de radio-hut kwam hoorden allen hem tot hun vreugde roepen: Commandant er is geseind: .JEC.K.K." Als een oningewijde had gezien, wat er toen op de „Citta" geschiedde: oficieren, die naar de brug stormden, leden der be manning, die naar het andere einde van het schip liepen, om het hun makkers mede te deelen, terwijl velen tranen in de oogen kregen, ja als een leek dat had gezien, dan had hij wellicht gedacht aan een aanval van algemeenen waanzin, want allen riepen het geheimzinnige K.K.K.! Maar allen wis ten dan ook, wat het beteekende: het was het afgesproken teeken" dat geseind zou wor den, als het vliegtuig van Maddalena niet alleen de Nobile-groep had bereikt, maar als het er tevens in geslaagd zou zijn de luchtschipbreukelingen van het noodige te voorzien. Maddalena was te 7 uur (6 uur Greenwich- tijd) vertrokken Het was de vijfde poging, «Up gedaan werd, cïrt door de lucht de ver ongelukten te bereiken. Om den doodelijken cirkel, die de Noordpool om de gestranden had getrokken te verbreken, moest een bij zonder systeem worden uitgebracht. De radio had de laatste dagen al zooveel wonder baarlijks verricht ze moest ook ,dit pro bleem oplossen. Baccarini kreeg deze op drachten en hij verloor geen minuut. De radio van de S. 55 functioneerde bij aan komst te Noorwegen niet goed en men had het apparaat gedemonteerd. Er werd beslo ten, dat het kleine hulpapparaat van de „Hobby", dat gelijk was aan dat wat Nobile gebruikte, op de machine van Maddalena aan te brengen. Dit kleine toestel, dat nau welijks 20 K.G. woog, zou zich op zeker punt van de vlucht met Nobile in verbinding trachten te stellen en aan deze correcties van de vliegrichting vragen, precies zoolang, totdat men zich verticaal boven het kamp bevond. Het zou, met andere woorden, pre cies zijn, alsof een blinde door een ziende werd geleid. Een zeer eenvoudige codex werd opgesteld, waarvan Nobile en Biagi gebruik konden maken, zoodra het vliegtuig boven het eiland Foyn zou zijn aangekomen. Ge durende den nacht werden het apparaat en het systeem geprobeerd tusschen de S. 55, die opgestegen was en de „Citta di Milano" De resultaten waren «prachtig en nu er geen twijfel meer was, telegrafeerde Romagna aan Nobile: „Instructies om de vliegtuigen te ge leiden door middel van de radio. Op het uur, dat nader zal worden geseind, zal Madda lena zich boven het Foyn-eiland bevinden, van waaruit hij met u in verbinding zal treden „per 59 vero" (technische term). Gy zult hem door korte letterseries nood zakelijke aanduidingen geven om u te vin den. Op deze manier: dddd om hem te zeg gen: „richting goed, doch meer rechtshou- den"; ofwel ssss, hetgeen beteelcent: richting goed, maar links aanhouden"; ofwel vvvv beteekent: „weg"; ofwel rrrr, beteekent: „draai u om". De serie letters moeten steeds gevolgd worden door een cijfer, hetgeen het aantal graden beteekent bij dddd en ssss of het aantal kilometers, dat men bij vvvv van u verwijderd is. Een serie strepen zal be- teekenen, dat het vliegtuig boven u is. Als het u dan nog niet ziet, sein dan K.K.K. Op dat moment zal de vliegenier het mate riaal laten vallen. Als gij bemerkt, dat het vliegtuig niet aan uw wenken gehoor geeft, dan beteekent het, dat de vliegenier u niet hoort en dan kunt gij uw radio sparen. Gij moet u dan limiteeren tot het geven van zichtbare teekens. Zoo Maddalena vergezeld wordt door een ander vliegtuig, houd dan in het oog, dat het zijne de „S. 55" is. Het vliegtuig heeft twee schroeven. Het vlieg tuig heeft een apparaat aan boord dat kan seinen op ongeveer 65 meter golf. Het zal u aanroepen even voordat het eiland Foyn bereikt wordt. Gij zult steeds gebruik maken van de afgesproken golflengte en beluistert ons op de 55ste minuut van ieder even uur. Op de 55ste minuut van ieder oneven uur zullen wij idro (beteekent „waterslang" het afgesproken oproepteeken van de „Citta") aanroepen." Het station van de „Italia" antwoordde hierop, dat het alles uitstekend had begre pen. De zes mannen zouden met kalmte de aviateurs afwachten. De radio-telegrafist aan boord van de „Citta" kon niet nalaten aan zijn verren collega nog wat bemoedigende woorden te seinen, waarbij hij zijn humor niet verloochende: „Oppassen, ouwe jongen, en goed leiden. Je zult ze boven je zien. Hier voldeden de proeven prachtig. Twee appara ten zijn klaar. Later nog meer. Biagi, het is zeker een goede dag; vandaag nog. Ciao. (tot kijk)." Zoo voorbereid was het dus niet te ver wonderen, dat Maddalena, Rampini en Mari ana Marsano om zeven uur vol vertrouwen opstegen en achter kaap Mitra uit het ge zicht verdwenen. Om 9.20 ontving de „Citta di Milano" het bericht, dat de „S. 55" zich in de buurt van het Foyn-eiland bevond en toen begonnen, aldus besluit de berichtgever het eerste deel van zijn verhaal, voor degenen, die zich aan boord van de „Citta" bevonden, minuten, kwartieren en zelfs halve uren van geweldige spanning want door middel van diezelfde onvolprezen radio kan men aan boord alle bijzonderheden van 't opsporings werk van oogwenk tot oogenblik volgen. Hoe Nobile gered werd De correspondent van „Aftenposten" te Kingsbay op Spitsbergen, geeft, na een korte uiteenzetting van een bezoek aan de „Virgo- baai" waar de „Citta di Milano" zich met majoor Maddelena, de Zweedsche en Fin sche machines en 't Zweedsche moederschip „Tanja" bevindt nog een levendige beschrij ving van de redding van generaal Nobile, zooals hem door de Zweedsche vliegers ver teld werd. J.l. Zaterdagnacht vertrokken kapitein Tornberg en luitenant Jacobson, ieder in een Heinkler en luitenat Ludborg in een Junker naar het kamp van Nobile op het ijs. Luite nant Lundborg vertrok op glijders van een sneeuwvlakte op Amsterdam-eiland met een aanloop van vijftig meter. Na geland te zijn in de Hinloopenstraat, waar brandstof werd ingenomen, vertrok men weer en vloog men dwars over 't Noord- Oostland rechtstreeks naar Nobile's kamp, geleid door draadlooze berichten. Van de lucht uit zocht Lundborg 'n lan dingsplaats uit, een stuk vlak ijs van 200 bij 300 meter. Generaal Nobile omhelsde den dapperen vlieger, nam afscheid van zijn vijf metgezel len en binnen een half uur vertrok de vlie ger met zijn passagier. Lundborg keerde naar de Hinloopenstraat terug, terwijl kapitein Tornberg Nobile door de lucht naar de Vir- go-baai bracht, waar zij Zondagmorgen aankwamen. Zij werden geestdriftig ontvan gen en men riep „Hoera" voor Zweden. Terwijl luitenant Lundborg in het kamp van Nobile verbleef, zweefden de andere vliegtuigen in de lucht. Generaal Nobile was tot schrelens bewogen. Hij had een langen zwarten baard en ingevallen wangen na een verblijf van een maand op het ijs. Hij was gekleed in een zwart vliegerspak. Na zijn welgeslaagde redding van gene raal Nobile, verlangde Lundborg zijn goede werk voort te zetten met het voornemen de overige mannen stuk voor stuk te halen. Hij vertrok opnieuw, doch landde toen ongeluk kig. Zijn vliegtuig sloeg over den kop, of schoon de vlieger gelukkigerwijs niet ge kwetst werd. In vele dingen op wetenschappelijk gebied staat ons kleine landje vooraan, neemt het zelfs een eereplaats in. Was Haarlem niet voor kort getuige van ningsverschillen, die dan toch weer kleine stroompjes opwekken). De grootten van de uiteindelijke stroompjes zijn natuurlijk even redig met de grootten der bewegingen. Sluit men nu de „pick-up" aan op een 1. f. versterker, waarachter een luidspreker. de uitvaart van een wereldberoemd Neder- j dan verkrijgt men een zeer zuivere èn krach- lander, die de Wetenschap op zijn gebied tige weergave van de gramofoonmuziek. De onschatbare diensten bewezen heeft? Ditzelfde geldt stellig ook op Radio-ge bied; en toch komen er van over de grens „Radio-nieuwtjes", die onze volle aandacht uitslagen van Woensdag luiden vol gens de Tel. Heeren enkelspel. Tweede ronde: Landry sl. Campbell 62 46 64 63 Scroope sl. E. Borotra 86 16 1210 64 Boussus sl. Andrews 64 6I 61 Lee sl. Cattaruzza 16 62 63 6—4 Dicks sl. Danet 62 61 61 Hennessee kwaliteit van het geluid is natuurlijk afhan kelijk van den versterker, de geluidssterkte is tot op zekere hoogte naar willekeur op te voeren, doordat men, wat den versterker be- I verdienen. Hieronder bevindt zich wel in detreft, niet aan een beperkt aantal lampen i 1 J eerste plaats de „pick-up", een instrumen- j gebonden is. Een tweelamps 1. f. versterker s 0 0 ^herwen s. i tje, dat in samenwerking met de gramofoon, j geeft reeds goede luidspreker ontvangst, ongekende mogelijkheden biedt. j daar men met een hoofdtelefoon, direct aan- i Het is wel merkwaardig. Gramofoon en i gesloten aan de klemmen van de „pick-up", Radio-ontvangtoestel zijn twee muziek- de gramofoon reeds duidelijk kan hobren. weergevende instrumenten, die beider hunne voordeelen hebbende, elkaar niet zelden hevige concurrentie aandoen, en thans kunnen deze beide „instrumenten" gecombineerd in speciale gevallen de op- oplossing geven. De gramofoonmuziek is slechts van be perkte sterkte. Versterken van deze muziek was moeilijk, zoo niet ondoenlijk. De gramo foon in combinatie met de „pick-up" en een 1. f. versterker is hier aangewezen. Zon der bezwaar kan dan het muziek-volume opgevoerd worden. De radio-handelaar kon alleen demon- streeren op die uren, waarop een zendstation uitzond. Thans behoeft hij hierop niet te wachten. Een gramofoon, in combinatie met een „pick-up", enz., en op ieder uur van den dag kan hü „ontvangen". En geen luchtstoringen, niet het vaak minder prettige gramofoon-geluid. Het schijnt wel of de combinatie van deze twee concurrenten elkanders gebreken tevens op heffen. Men moet zich eens goed indenken, wat Voor hen, die reeds in het bezit zijn van het voor den Radio-handelaar beteekent, een gramofoon en een Radiotoestel is deze onafhankelijk van het zendstation te zijn, combinatie dus eenvoudig te maken, slechts j steeds „geconserveerde muziek" tot zijn be- de „pick-up" ontbreekt dan nog. Met eenige schikking te hebben. i handigheid is het h. f. deel van het Radio- j O ~/r- Fig. 3. De „AmpIion"-opsteUüng Fames 3—6, 6—3 6—3 5—7 7—5 Coen sl. Bobb 63 63 63 Mo§n sl. Lycet 97 46 75 57 60 Matejka sl. Avory 36 36 60 63 60 Craw ford sl. Pennycuick 64 26 63 1210 De Buzelet s. Collins 36 108 64 62. Von Kehrling sl. Lawrence 60 62 63 Austin sl. Wheatley 62 68 61 Kingsley sl. Olliff 6—4 6—1 10—12 6—2 Wood sl. Brunie 16 ,46 63 64 62. Dames enkelsfpel. Eerste ronde miss. Davies w. o. prinses von Lobkowitz miss. Bickerton sl. mrs. Mallory 63 46 64 barones/ v. Reznicek sl. miss Ander son 61 64 miss Colyer sl. miss Saun ders 75 64 miss Trentham sl. miss Round 62 68 86 frl. Aussern sl. miss Chamberlain 62 64 mile Galey $1. mrs. Spurling 64 06 63 mrs. O'Hara Wood sl. mej. Canters 61 62 miss Rose sl. miss Cambridge 62 60 mrs. Covell sl. mrs. Mavrogordato 63 60 miss Anderson sl. miss Hardie 64 64 mej. Rollin Couquerque sl. miss Tyrell 68 63 60. Tweede /ronde miss Helen Wills sl. miss Goldsack 62 61 rnrs. Watson sl. miss Beltham 62 6—2. Miss Mudford sl. mrs. Mac eady 62 3—6 75. Miss Boyd sl. miss Sterry 63 108. Miss Evelyn Jones sl. mrs. List Heeren-enkelspel. 2e ronde: K. Borgerding sl. F. Kotte 6—4, 6—3. 3e ronde: J. B. v. d. Heuvel Reynders sl. J. Stoel 6—3, 6—2. 4e ronde: E. v. d. Weiden sl. Kunze 60, 1—4. Troost-tournooi. Ie ronde: J. Reyenga sl. K. Cassee 75, 3—6, 62. G. v. d. Ploeg sl. V. d. Andel 6—1, 6—1. Dames-enkelspel. 2e ronde: mej. J. Rede- ker sl. mej. M. de Jong 61, 46, 62. 3e ronde: mej. B. Verster sl. mevr. De Gruyter 57, 61, 63. Troosttournooi. Ie ronde: mej. L. Grimberg sl. mej. Wamsteeker 62, 60. Mej. A. v. d. Aardweg sl. mevr. Blankevoort 64, 97. Mej. D. v. d. Haar sl. mej. Van Maas 60, 6—0. Heeren-dubbelspel. Ie ronde: J. Stoel en J. de Ruiter sl. E. v. d. Weiden en P. Roeske 6—2. 6—2. 2e ronde: W. van Zuylen en A. van Re- nesse sl. J. Levy en Verhagen 63, 63. Dames-dubbelspel. 2e ronde: mej. R. Huls hof en mej. T, Senft sl. mej. B. Dollekamp en mej. L. Grimberg 60, 61. Mevr. De Gruyter en mej. Veenhoven sl. mej. Reuve- kamp Gille en mej. Wamsteeker 60, 60. Gemengd dubbelspel. Ie- ronde: mevr. en Ir. De Gruyter sl. mej. J. van Laar en J. van Son 6—0, 61. Mej. A. v. Beaumont en Terlaag sl. mevr. en D. Hessels 61, 62. Mej. E. Vorstman en F. Kotte sl. mevr. Van der Laan en D. Nleman 36, 62, 75. 2e ronde: Mej. Veenhoven en J. B. v. d. Hjeuvel Reynders sl. mej. M. en J. Reyenga 64, 62. Mej. L. Over de Linde en F. Reu- vekamp Gille sl. mej. A. Vlieger en A. v. Renesse 61, 64. De boven bedoelde combinaties van gra- toestel dan wel buiten werking te stellen, mofoon met 1. f. versterker wordt als volgt j waardoor de 1. f. versterker de versterking b4 62. Miss Harvey sl. inrs. Edwards tot stand gebracht. bewerkstelligen kan. Wil men ook nog de 62 61. Frl. Hofmann sl. miss Slaney detector lamp aan de versterking van de 26 86 64. Miss Ryan sl. mrs. Bridge gramofoon-muziek laten deelnemen, dan 61 64. Mrs. Satterthwaite sl. miss. moet het toestel veranderd worden als op j Watson 4—6 7—5 63. Mrs. Strawson sl. bijgaand schema (fig. 2) is aangegeven. De Miss Marshall 6—2 6—3. Miss Mc Ilquhan j kleine veranderingen maken het toestel dansl< FrL Rost 6_2 6—4. Mrs. Edeinton sl. Shaw 6~2 ]-6 6~2' Galie* s!' miss Van de in het schema voorkomende scha- i Dix 6-2 4~6 6~4' Mrs' ColeSate sL mrs' keiaars, moet de met A aangeduide by Ra dio-ontvangst openstaan; by gramofoonver- sterking gesloten; in het laatste geval wor den condensator en lekweerstand kort geslo ten. In het geval, dat de lekweerstand ver bonden is aan één der gloeidraadleidingen komt er een extra schakelaar parallel aan dezen lekweerstand. Schakelaar B maakt het mogelijk, dat de „pick-up" altijd aan het toestel verbonden kan? blijven; bij Radio- j ontvangst moet deze schakelaar ingezet Tuckey 62 61. Mad. Valerio sl. mrs. Bruce 63 60. Miss Jacobs sl. miss Ridley 60 62. Miss Clarke sl. miss Brown 60 61. Mrs. Beamish sl. miss Anning- son 60 62. Miss Benett sl. mrs. Shep herd Barron 6j 86. Miss Heylock sl. mad. Bourgeois 6—4 46 64. Mad. Nico- j lopoulos sl. miss Lumle Ellis 62 61. Miss Akhurst sl. miss Bourne 64 62. Heeren dubbelspel eerste ronde. Williams Fig. I. De weergever van de Gramofoon wordt vervangen door de „Pick-up". b0_ venstaande afbeelding is overgenomen uit de „Brown Budget" De weergever van de gramofoon wordt vervangen door de „pick-up". Deze weer gever geeft de mechanische bewegingen van Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat Fridtjof Nansen bij de luchtschip-expeditie naar de Pool, welke hij het volgend jaar zou willen ondernemen, zelf als leider,zal optreden en dr. Eckner de navigatie /oor zijn rekening zal nemen. Van het bedrag van ongeveer zes millioen, dat voor deze onderneming noodig zal zijn, is reeds negen tienden gewaarborgd. Reuter seint uit Londen: Twaalf Italiaansche bombardementsvlieg tuigen, die komen deelnemen aan de lucht- demonstraties te Hendon, zijn om 7 uur uit Rome vertrokken en om 3.20 des middags op het vliegveld Hornchurch, in Essex, geland, na een ononderbroken vlucht. Een der vlieguigen wordt bestuurd door generaal Balbo, onder-minister van lucht vaart. worden, de „pick-up" wordt daardoor kort- j en Wetcrost sl. Young en Peacock 36 63 gesloten. 62 62, Hodhges en Lester sl. du Plaix en Als de detectorlamp bij inschakeling van Rogers 64 62 62. Jean Borotra en de „pick-up" als 1. f. versterkerlamp gaat1 Lacoste sl. Alderson en Summerson 61 werken, moet het rooster van deze lamp op 61 60. Cochet en Brugnon w.o. tegen een neg. roosterbattery worden aangesloten: j Fisher en Rober Barrett. Hughes en Pitt Hoe men dit kan bereiken toont het schema sF Gilbert en Westmacott 6—3 6—3 5—7 eveneens; men kan dan gebruik maken van j 5__7 7_5, Lott en Hennessey sl. Danet en de reeds m t toestel aanwezige batterij. n n K n c n Een neg. roosterspanning van een 1% I Gen"en 7~5 7~5 6~3' Jüden en Hunter Volt zal voldoende blijken. Deze spanning s** Avory en Higgi^gs 6 2 6 3 6 0. de op de gramofoonplaat rustende naald, zou men nog regelbaar kunnen maken door Borotra en de Buzelet sl. Michell en Vinal die de groeven in deze plaat volgt, onmid- i tusschenschakeling van een potentiometer 63 97 64. Timmer en Fisher w.o. met dellijk weer als geluid-golven. Een mem-«(k.v. van 400 ohm.). 'de Morpurgo en Gaslini. Turnbull en braan wordt rechtstreeks door deze naald Fig. 3 toont ten slotte de opstelling aan Sharpe w.o. met Jacob en Menzl. in trilling gebracht en brengt de omgevende j van de Amplion „pick-up" met een tus- lucht in tilling, welke trillingen door den i schengeschakelde potentiometer voor volu- j De uitslagen van Donderdag luiden toonarm en den hoorn (of klankdoos) ver- me-regeling. Dit laatste is niet noodzake- j Heeren enkelspel lijk. Austin sl. Coen 6—4 36 64 36 61, In een volgend artikel bespreken wy nog Crawford sl. Gregory 9—7 64 6—3. eenige speciale schema's; dit voor hen, die Boussus sl. Olmsted 97 61 6—2. Boyd sl. 'zich de luxe kunnen veroorloven, naast hunScroope 63 86 60. De Morpurgo sl. sterkt worden. De „pick-up" echter zet de bewegingen van de naald want ook de „pick-up" volgt door middel van een naald de groe ven in de plaat om in uiterst kleine elec- ontvangtoestel eveneens een gramofoon- trische stroompjes (of uiterst kleine span- versterker aan te schaffen. rnaoa ROOO HOOfTfH PL8.8T Fig. 2. Een principe schema 54-07-22 Te Rotterdam heeft de Alg. R. K. Werk- geversvereeniging in het Bisdom Haarlem haar voorjaars-leaenvergadering gehouden. Uit het jaarverslag bleek, dat het leden tal van 206 op 1 Jan. 1927 tot 220 op 1 Jan. 1928 was gestegen. De rekening en verantwoording van den penningmeester werden goedgekeurd, het verslag der kascommissie voor kennisge ving aangenomen en de penningmeester ge dechargeerd. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren H.^W. D. Hellebrekers en dr. H. W. M. Niidam, werden bij acclamatie herbe noemd. Nadat door den secretaris, dr L. G. Kortenhorst eenige mededeelingen waren gedaan, herinnerde de vqprzitter, de heer Hellebrekers aan het 12 -jarig jubilé van dr. Kortenhorst als secretaris der R. K. W erkgeversvereeniging. Spr. uitte onder algemeenen bijval den wensch, dat deze verhouding nog lang zal voortduren en dr. Kortenhorst nog vele jaren voor de vereeniging werkzaam zou blijven. De geestelijk-adviseur. Rector J. F. A. Bots bracht ter sprake het denkbeeld om op een of andere wyze ites te doen vor va- cantieverblyven van personeel. Dr. Kortenhorst wees er op. dat het niet op den weg ligt der R. K. Werkgeversver- eeniging dergelijke plannen te entameeren, wel om ze te steunen. De voorzitter stelde voor de zaak In 't hoofdbestuur te bespreken, waarmede men zich vereenigde. Vervolgens hield Rector F. Frencken, lei der van E. K-beweging in het bisdom Breda, een inleiding over: de sociale taak van den werkgever in verband met het Eucharistische Kruistochtwerk." Aan de bespreking omtrent deze inleiding, waarin rector Frencken de beteekenis dier sociale taak had uiteengezet, na men verschillende aanwezigen deel. Mej. Reekers, leidster van den Euch. Kruistocht te Rotterdam, deed eenige me dedelingen over dit werk in Rotterdam. Pastoor Möller. voorzitter der diocesane Jeugdcommissie deelde mede, dat naar aanleiding van een rede van Dr. Belpaire te Amsterdam de aaak besproken is in de diocesane jeugdcentrale. Mgr. Callier bepaalde, dat er een af zonderlijke algemeene organisatie zou ko men voor de fabrieks- en ateliermeisjes en dat de meisjes zich verder- zouden aan sluiten bij de betreffende vakrganisatie. Noodig is allereerst een eenheid van han delen, geen losse ea verdeelde pogingen. Voor de opvoeding der meisjes moet er ko men een afzonderlijke jeugdorganisatie, op zelfstandigheid gebaseerd. De vakorgani saties der arbeiders kunnen onmogeliik worden uitgeschakeld, anders zou men de meisjes opvoeden, doch ze straks weer ver liezen aan de moderne vakbeweging Hoofdzaak is, dat we geen oneenigheid krijgen in de topleiding. Daartoe moet er eerst klaarheid komen en de volle mede werking van Vrouwenbond, arbeidersorga nisaties en paroch. jeugdvereenigingen verzekerd zijn. Op 11 September zal voor het bisdom Haarlem deze kwestie besproken worden in een vergadering, welke te 's-Gravmhage zal worden gehouden. Er moet een einde komen aan de jeugd zorg, aan het bemoederen. De nieuwe or ganisatie moet zelfstandig staan. Ook werd nog het woord gevoerd door pater v. d. Bosch, geestelijk adviseur van den kring Rtterdam en door dr. Korten horst. In zijn antwoord wees rector Frencken er 'o.m. op, dat de conflicten, waarop Pas toor Möller doelde, zich in Breda in pais en vree hebben opgelost. Uit het werk, dat spr. beoogt, groeit vanzelf een goede so ciale organisatie, waarin patroon en ar beider elkaar dienen. Het resultaat van ons werk is. dat wij patroon en arbeider nader tot elkaar hebben gebracht. Na een dankwoord van den voorzittar werd de vergadering gesloten. Matejka 62 97 36 75. Frenz sl. Dicks 63 86 63. Landry sl. Wood 46 61 61 86. Jean Borotra sl. Spence 75 75 63. Brugnon sl, O'Call^ghan 62 62 64. Lacoste sl. Lott 61 97 68 62. Hennessey sl. Sherwell 64 7—5 6—2. Moon sl. Ohta 6—4 6—2 7—9 64. Tilden sl. Von Kehrling 62 63 6 Cochet sl. Meyes 61 68 75 62 Dames enkelspel Miss Wills sl. mad. Gallay 60 60. Sen. de Alvarez sl. mrs. Covell 4—6 63 75. Miss Anderson sl. miss. Davies 62 6—4. Miss Bickerton sl. miss Gordon 61 64. Mej. Bouman sl. Frau von Reznicek 63 62. Miss Harvey sl. miss Mudford 62 62. Mrs. Edginton sl. frl. Hoffman 79 61 86. Miss Boyd sl. miss Jones 60 61. Mrs. Srawson sl. mrs. Beamish 46 1 61. Mrs. Haylcck sl. miss Clarke 108 86. Mis Colyer sl. miss Joan Fry 46 63 64. Miss Trentham sl. mrs. Whitley 62 46 64. Miss Bennett sl. mrs. Mac Ilquhan 63 63. i Miss Ryan sl. mad. Gallay 6—4 61. Miss l Akhurst sl. miss H. Jacobs 68 61 86. Fr. Aussem sl. mrs. Satherthwaite 64 75. Miss Rose sl. mej. Rollin Couquerque 64 6—2. Heeren dubbelspel Rahe en Kleinschroth sl. Bobb en Kramet 61 26 60 6—4. Godfree en Grieg sl. Olliff en Powell 119 6—0 61. Crole Rrjle Rees en Eames sl. Artens en Matejka 75 64 62. Higgs en Wheatley sl. Sleem en Soni 86 46 62 64. Nor man Brookes en Coen sl. Cooper en Rodger 61 63 63. Boyd en Robson sl. Lats- ford en Jones 61 64 64. Gemengd dubbelspel Hunter en miss Helen Wills sl. Kozeluh en miss Slaney 61 6—2. Borotra en mme. Bordes sl. Drew en miss Drew 60 75. Patterson sl. Kingsley 109 910 108 5—7 6—2. Dames dubbelspel Mrs. Turkey en miss Chamberlain sl. mrs. Stocks en miss Beckingham 64 61. Miss Shaw en miss. Watson sl. mrs. Nicolo- poulos en lady Crosfield 61 64. 5e dag. Ondanks het dreigende weer kon Donder dag een flink aantal partijen worden ge speeld en zoo langzamerhand komt er wat meer teekening in den strijd. Het aanblijven van de sterkere spelers voert In de verschil lende partyen het spelpeil op en met groote belangstelling worden de prestaties gevolgd. In het heeren-enkelspel blijkt Van den Heuvel Reynders een ernstige candidaat voor de eerste plaats waarvoor hij door zijn keu rig spel zeker in aanmerking komt. Van der Weiden plaatste zich door een vierde overwinning reeds in de demi-finale. In het dames-enkelspel nam mej. B. Ver ster revanche voor de door haar clubgenoote geleden nederlaag door een keurige overwin ning op mevr. De Gruyter. De fraaiste partij van dezen dag vond in deze afdeeling plaats, waar mej. J. Redeker, na een door beide dames zeer goed gespeel den wedstrijd mej. De Jong in drie sets sloeg. Tot nu toe was dit de beste partij van het tournement. De uitslagen waren: Dinsdagavond had in gebouw „de Nijver heid," Jansstraat 5 de prijsuitdeeling plaats van den den wedstrijd om 't kampioenschap van Haarlem en Omstreken, uitgeschreven door 't Haarl. Schaakgezelschap. Alvorens tot de prijcuitdeeling over te gaan nam de heer P. L. Prins, ais ondervoorzitter 't, woord. Spr. deelde o.a, mede, dat de wed strijd een groote propaganda geweest is, daar 't ledenaantal met 9 spelers vooruitge gaan is, tevens werd de belangstelling voor dezen kamp op prijs gesteld. Hierna werd tot de prijswinnaars nog een woordje gericht. De heer R. Davidson als kampioen ont ving den door hem uitgekozen beker, beschik baar gesteld door 't Alg. Hand. Blad en een zilveren medaille voor de Stadseditie. De heer Kroone als 2e ontving den zilve ren koning en Mr. Silv. Groen door loting met den heer Bollebakker den zilveren loo- per. Beide stukken zijn clubprijzen. Spr. deelde hierna nog mede dat 't vormen van een sterke hoofdklassegroep 't schaakleven in Haarlem ten goede zou komen. Het omgekeerde van het spreekwoord Eind goed, al goed, zou als het bestond, voor dezen thuiswedstrijd van Haarlem gelden. Hier was 8/9 van den wedstrijd goed en nog Toen eindelijk om half acht begonnen was (Concordia kwam zoo laat) volgden de beur ten elkaar snel op. De beide werpers deden hun werk goed, al gooiden beiden wel eens vier wijd. Geslagen we d er van beide kanten zeer weinig. In de vierde inning gelukte het Haarlem driemaal het thuishonk te passeeren, waardoor het voorkwam te staan met 43. In de zevende inning kwamen weer drie man binnen en groeide de voorsprong tot 95. In de achtste beurt behaalden beide par tijen een nul, zoodat 8 9 van den westrijd goed was. Maar toen 't Is niet te zeggen, wie de schuld draagt van de toen volgende debacle de in stroomen neervallende regen, die den. bal tot een spons maakte, de duisternis, of het natte veld, dat geen looper of velder op de been liet. In elk geval Smit gooide onophoudelijk vier wijd- ballen en de velders deden hun werk ook slecht. De Bock deed, toen het er toch zeer op aankwam veel te weinig moeite voor een vang- bal en Wulfhorst gooide in zijn ijver een bal hoog over het eerste honk heen. Eer Vrugt hem had opgehaald was een heele rij Can- cordianen binnengekomen. O.i. veel te laat, ging Vrugt werpen. Hel gevaar was echter niet meer te keeren. Zestien spelers waren binnen gerend of door vier wijd geschoven en Concordia stond voor met 219 Maar Haarlem moest nog slaan. Het publiek was haast niet buiten de lijnen te houden. Iedere slag en iedere run werd met gejuich begroet. Doch het baatte alles niets. Er waren drie Haarlemmers uit toen er nog maar zeven runs bij een waren. Zoo verloor Haarlem zijn zesden wedstrijd, ongedacht, met 1621 Uitslag in innings Concordia 1011020016 totaal 23 Haarlem 0—1—0—3—2—0—3—0— 7 totaal 16. J.l. Zondag stond het H. O. B.-elftal tegen de Flamingo's voor zijn jaarlijksche match tegen deze Touring-club. In dezen wedstrijd zijn weinig lichtpunten ten aanzien van Haïrlemsch cricket naar voren gekomen. Slechts het fielden van het geheele team eu het bowlen van Dik was van behoorlijke qualiteit. Wat het batten betreft, de heeren verdwenen in een groote collapse op het bowlen van East, en Schwenik, welke laatste ondanks een groote rustpoos cricket nog niet verleerd bleek. Grootendeels was gemis aan zelfvertrouwen hier fataal; tevens hadden de H.B.C.'ers nog nooit kennis gemaakt met fastbowlers ais East. Eens te meer is gebleken, dat een kundige coach in Haarlem met het aanwezige mate riaal lang niet zonder aanleg zeer be hoorlijke prestaties zou kunnen bereiken. Hier ligt voor de H.C.B.-clubs een arbeidsterrein bloot! Te zamen zou o.i. de „nerveus reruin" de financiën niet onoverkomelijk blijken! A.s. Zaterdag worden weer een viertal matches voor de competitie gespeeld, waarbij Beyk c.s. van Haarlem 3b. winnen en de ambtenaren R.C.H. kunnen slaan. Het an dere Haarlem-elftal heeft in Roodt's volge lingen een zwaren tegenstander. Tenslotte is de strijd tusschen de beide Rood en Wit- teams een „open" strijd. Een moeilijk te voorspellen uitslag! Zondag speelt het H.C.B.-elftal weder om, thans tegen een Rood en Wit-combi- natie. Op het fraaie Spanjaardslaanterrein zal een faire kamp worden gestreden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9