f LEEKEPREEKEN. Vooraaamste Nieuws ZATERDAG 30 JUNI 1928 W BUREAUX: NASSAULAAN49 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN EN HEI OEïLl USIREFRD ZONDAGSPl AD. AAN^'FTF MOF'1 OP STPAFFE VAN VFFI.'FS VAN AT i F pfcwtfN. GFSCWFfiEN UÏTFPÏ IJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG URFN NA HET ONGEVAL. Wij stellen loketten bescfcikbiar ia onze brand- en inbraak rije kluisiorichting vanaf f5.- per jaar. BRUTALE INBRAAK TE KROMMENIE Een der daders neergeschoten Een kwart eeuw Katholiek Onderwijs Het jubileum der R. K. School- vereetiifting te Haarlem Het Gemeentelijke Bureau voor Beroepskeuze te Haarlem maandag z juli a.s. openstelling. Ernstig ongeluk Een stikstoffabriek bij de Hoogovens te IJmuiden De toegezegde voetbrug die niet komt J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem De wijziging der Dienstplichtwei Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. -. AOVERTENTIÉW 35 ct. p. regel J1 VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 cl. p. plaatsing; elke regel meer 15 cl., bij vooruit bel. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN lusschen den tekst 60 ct. per regel. (7 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16895 AJle a bonne's op dit blad zyn u10evo.se Ue ioo.„. ,u_.aeu ujjj.rt geneeie ongeschiktheid tot «enten door ffun oij eeii o.^evai met fO (1 ^by verlies van een da^mc - 5" JTf^tsvSieer" fÓO.* been of^arm"! 40." anderen vinger" tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 dUUU.* verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 doodelyken afloop; liSüU. een voet of een oog, llL\j, duim - j g 244 DE PRIESTER IN HET PRIVATE LEVEN In de reeks besprekingen, welke wij den vorigen keer aankondigden over den invloed van een bepaald aantal beroepen op het leven van den mensch als individu en op de maatschappij ln haar geheel, ontmoeten wij allereerst het verheven ambt van priester. Wij scnrijven niet zonder opzet het ..ver beven" ambt. De geschiedenis heeft geleerd, dat men de samenleving kan afmeten naar de wijze, waarop de priesters hun ambt ver vullen en naar de gevoelens, welke de leeken voor hun priesters koesteren. Dit hebben zelfs beidensche beschavingen als de Egyptische, de Grieksche en de Ro- meinsche geleerd; dat heeft ook de historie der christelijke cultuur in onderscheidene landen en tijdvakken bewezen en bewijst zij nog tot op den dag van heden. De verklaring daarvan Is niet ver te zoeken. De waarde van een menschenleven, afzonderlijk zoowel als van een gemeenschap, wordt bepaald door de levensbeschouwing. Een waarlijk vroom mensch wat niet hetzelfde is ais een „kerksch" mensch en een waarlijk vroom geslacht richt zijn leven, al zijn coen en laten naar zijn eindbestemming, dat is God. Maar de mensch of de gemeenschap, die aleen voor zichzelf en voor zijn aard- sche Voldoening leeft, die zichzelf tot mid denpunt van al zijn handelingen maakt, die is zichzelf tot god. Van zelf staat in het leven van den eerste de priester als midde laar tusscben God en het individu en de gemeenschap; bij den tweede, is de priester een sta-in-den-weg, een voortdurende erger nis, wordt hij hoogstens fatsoenshalve en ter wille van de verdraagzaamheid geduld. Wie dit goed in het oog vat, die begrijpt ook dadelijk de noodzakelijkheid van een wiselwerklng. Bij een in meerderheid diep- geloovig volk zal de priesterstand zelf om zijn adeldom, om zijn waarlijk vromen zin en ongerepte zeden in hooge eere zijn; en omge keerd, wanneer de bedienaren des tempels hun eer te grabbel grooien, zal men een laag gezonken volk vinden. Gaan wij van deze' algemeene waarheden over tot onze eigen Katholieke Kerk, dan vinden -.wij deze stellingen m de historie «hor Kerk sterk bewezeh. fcatan wij ectitér liever naar de verklaring daarvan zoeken, dan een betoog opbouwen op historische ge gevens. welke iedereen in overvloed vinden kan. De priester moet voor ons zijn een „alter Christus", een andere Christus; daarmee is de Katholieke priester met twee woorden volledig uitgebeeld. Een andere Christus, zoo wel voor het godsdienstig leven dei kerke lijke gemeenschap en ieder lidmaat afzonder lijk, als voor de geheele maatschappij: Van daag beschouwen wij hem in de eerste ver houding. Het woord „andere Christus" is in geenen deele overdreven, al gruwen daarvan de af gedwaalde christenen, die in den zerkehjken voorganger vóór alles een medemensch wil len zien; al lachen daarom de moderne heidenen en laten wij het er eerlijkheids halve bij zeggen al trekken bij het hooren van een vergelijking met zulk een verheven toonbeeld ook vele Katholieken een veeibe- teekenend en bedenkelijk gezicht, met Kwa lijk onderdrukten spot een vergelijking ma kend tusschen den volmaakten mensch, welke in den Christus schuil ging, en de onvol maakte menschen, als hoedanig zij vele prie- cters kennen. Hiermede raken wij het voornaamste punt. yaarop wij in deze bespreking wenschten te wijzen, de groote vergissing, welke óók bij vele Katholieken bestaat, een gevaarlijke vergissing, die, bij hardnekkige doorwerking, op den langen duur van verderfelijken in vloed kan zijn op de noodzakelijke wissel werking, welke er tuss-' een godsdienstig volk en een edelen priesterstand moet be staan. Wij zullen nalaten den priester als een .anderen Christus" in zijn verheven bedie ning te schilderen. Een boekdeel is daarvoor niet voldoende. Voor den iets meer dan op- pervlakkigen Katholiek is dat ook niet noo- dig. Hij kent de waarde van den priester voor zijn godsdienstig leven; hoe nooger nij dat godsdienstig leven schat, hoe dieper hij er de oeteekenis van voelt, hoe grooter ook zijn eerbied voor den priester is. In zijn jeugd leert hij den bedienaar van den gods dienst al kennen als dengene, die alleen be voegd is hem de verheven waarheden van het ohristendom te onderwijzen, die nem leidt naar het altaar, hem de beteekenis van de rijke liturgie der Kerk leert kennen, en binnenvoert in het geestelijke leven, waar de sacramenteele bronnen ontspringen. Gelukkig het kind, dat in zijn jeugd van \ri<ze ouders leert, den priester te zien als b middelaar tusschen God en mensch, als gezant van Christus, als een anderen Chris tus: die oog leert hebheu voor de waardig heid van den bedienaar, afgescheiden van diens persoon; die reeds vroegtijdig leert de menscheltjke eigenschappen van zijn ziel zorger voorbij te zien om daarboven uit vocmameHjk te letten op de verhevenheid vr u het ambt en de bediening. Is dat goéd tegenover eiken gezagdrager, het is dringend noodzakelijk tegenover de priesterlijke waar digheid, tegenover het geestelijk gezag. Im mers, de priester in de Katholieke Kerk wordt aan het altaar en in den biechtstoel bekleed met goddelijke macht. De geloovigen moeten al van jongs af leeren, den priester los te zien van den mensch. Geen mensch toch, zelfs de meest volmaakte, dien wij ons kunnen voorstellen, is waardig het Driesterschap te vervullen. God roept zijn 1 dienaren, zijn medewerkers in den wijngaard. I Zij ontvangen een macht en waardigheid, welke zij, naar den mensch gesproken, niet I kunnen torsen. Zij behouden hun mensche- i 1 lijke onvolmaaktheden, zwakheden, karak- tereigenschappen; zij kjmnen zondigen even als wij; ook voor hen geldt: „niets mensche- lijks is mi) vreemd". Toch moeten wij in den priester een anderen Christus zien Ziedaar de moeilijkheid. Natuurlijk legt de uitver- i kiezing en de aanvaarding van het priesfer- ambt op den uitverkorene zware verant- j woordelijkheid. Hij heeft er naar beste krachten naar te streven, meer nog dan een 1 leek een navolger van den Christus te zijn, Wiens onoloedig offer hij dagelijks aan het altaar helpt vernieuwen. Hij moet een toon beeld zijn voor de gemeente, en zijn bijzon der zoowel als zijn openbaar leven mag in niets in strijd komen met de verheven leer. welke hij aan anderen predikt. Dit echter is het ideaal. Met evenveel recht kunnen wij zeggen, dat allen, die den naam van chris ten dragen, die bij hun geboorte gewasschen zijn in het water des doopsels, hun leven hebben te richten naar de voorschriften van het Evangelie. Maar ook dit is een ideaal, waarvan de christen-gemeenschap hela? ver af blijft. Laten wij dit bedenken, wanneer wij cri- tiek op geestelijken uitoefenen. Het behoeft niet verzwegen te worden, dat daartoe wel eens aanleiding is. De geschiedenis leert ons allerlei droeve feiten van misstanden onder seculiere en reguliere geestelijken. Beschou wen wij de eeuw, welke aan de groote refor matie voorafging, dan huiveren wij nog ai- tijd voor de menscheljjke zwakheid, welke zelfs de dienaren der altaren tot de ergste gruwelen kan brengen en danken wij den hemel, een priesterschap te bezitten, die als geheel een sieraad mag worden genoemd. Ernstige afdwalingen, welke tot algeheelen afval voeren, zijn gelukkig in onzen tijd uiterst schaarsch. En wanneer wij nu en dan in'onze omgeving de metischeiyke zwakhe den sterk zien spreken in den een of anderen priester, laten wij als christenen ons daar tegenover gedragen. Paulus heeft ons in het algemeen geleerd, hoe onze opvatting tegen over het gezag moet zijn. Onze eerbied en gehoorzaamheid moeten wij niet enkel be- toonen tegenover overheden, die goed, maar zelfs tegen hen „die hard zijn", zegt de groote Apostel. Dit geldt nog veel meer den geestelijken dan den wereldlijken overheden. De priester is in ons midden gesteld met ge heel bijzondere macht. Misdoet hij door j zwakheid, ja zelfs, wanneer hy ergernis zou geven, hebben niat wij daarvoorte verant woorden; de zeer zware verantwoordelijk heid biyft voor hem zelf en, zoo noodig, zijn er zijn geestelijke overheden om hem te be rispen. Een waar christen zwijgt zooveel mogeiyk over het menscheiyke, wat hem ln den priester tegenstaat, en tracht, voor 't zoover zijn- eigen herders of geestelijken lelds- lieden betreft, dien priester-mensch te hel- pen met zyn gebed. Dat is niet altijd gemakkelijk, dat valt dikwijls zelfs moeilijk; laten wy dat niet ontkennen. Maar de groote gave, welke ons in den priester gegeven is, wettigt wel een opoffering onzerzijds. De bekende protestantsche theologant, dr. J. H. Gunning, heeft eens een boekje uit- gegeven, getiteld„een verwaarloosd onder deel der herderlijke zielszorg", waarin hy naar het Duitsch een aantal voordrachten van een Duitschen predikant had bewerkt en waarin het groote gemis van de biecht b<j de protestanten werd behandeld. Dit i werkje begint aldus; „Op den eersten dag J der conferentie kwam een jong meisje tot mij om my haar voornemen, tot de Room- j sche Kerk over te gaan, mee te deelen en tny om myn oordeel te vragen. Toen ik haar myn verbazing over haar besluit had te ken nen gegeven, zeide zij, dat voornamelijk ééne omstandigheid haar bewogen had. Al sedert langen tyd had zy begeerd met een zielzor ger over haar geesteiyke nooden te spreken, zy had waariyk een drang om te biechten Maar in de protestantsche kerk vond men daar geen gelegenheid toe en bovendien had zy in haar leeraar geen vertrouwen, daar hy een loochenaar van den Christus was." Deze bekentenis van onverdachte zyde alleen reeds bewust de groote waarde van den Katholieken priester voor het ziele- leven. Het is slechts een onderdeel van de groote weldaad van het priesterschap. Maar hoe ontelbaar velen heeft de biechtstoel niet berusting, geestelijken troost, evenwicht ge bracht, welke zjj nergens anders konden vinden. En toch, voor den priester zelf is de biechtstoel een ware martelplaats; vele uren achtereen de meest uiteenloopende zielsge heimen te n:«seten aanhooren, onder het oog van den eeuwigen Rechter zelf a(s rechter j te moeten optreden geen wonder, dat iedere priester den biechtstoel den zwaarsten last van zijn zwaar ambt nwmt. Deze overwe ging, mag ons zoo dikwijls hard oordeel tegen over priesters verzachten. wy stellen, en terecht, aan onze priesters (hooge eischen. Maar de eeriykheid gebiedt, Idat wy by eigen fouten en gebreken niet enkel voor ons zelf alleen verdraagzaamheid Men seint ons uit Krommenie, dat aldaar hedennacht een brutale inbraak is gepleegd by de gebroeders Van Vliet. De daders zijn twee Zaandammers. De agent van politie Zwart heeft een der Inbrekers neergeschoten, die naar het ver pleeghuis werd vervoerd. De tweede is ge arresteerd. De inbraak had plaats hedennacht om kwart vóór één. Nader vernemen wy omtrent deze inbraak: De agent Zwart, die hedennacht surveil leerde. meende in het kantoor der grossier- rlery van de gebroeders v. Vliet in de Noor- 'er Hoofdstraat iets verdachts te zien. Bij ïader onderzoek zag hy dat zich twee man nen in het kantoor bevonden, bovendien stonden twee fietsen tegen het huis. De po litieagent sprong onmiddellijk naar binnen Door zyn krachtdadig en moedig optreden is hem geluk dat geen van beiden kon ont vluchten. Zoodra de inbrekers bemerkten, dat zy wer den gestoord, nam een Van hen, de Zaan dammei M zyn revolver' en richtte deze op den agent Zwart. Gelukkjg kon deze echter tijdig ook zyn revolver trékken, hy schoot en trol M. rechts in-de borst; de inbreker stortte ineen. Op het rumoer en het schie ten kwamen andere agenten te hulp; de tweede inbreker werd gearresteerd en naar het bureau van politie overgebracht; de ge wonde werd naar het Verpleeghuis over gebracht. zyn toestand is niet levensgevaariyk. *pe politie heeft met deze arrestatie een goéde vangst gedaan: de inbrekers, zijn de Zjaan- dammers S en M., die in de Zaanstréefc zeer berucht zyn. S. bevindt zich nog in arrest in het politie bureau te Krommenie; hy zal aan den offi cier van Justitie te Haarlem worden overge leverd. De agent van politie Zwart overviel de in- rekers toen zy hun toebereidselen maakten. Zy hadden juist hun inbrekerswerktuigen uit gepakt. De gereedschappen en de revolver van M. die met zes scherpe patronen was ge- 'aden, zijn in beslag genomen. Daar de inbrekers werden overvallen voor dat zij hun slag konden slaan, wordt er niets vermist. VJ3. seint ons de volgende lezing van de inbraak In den afgeloopen nacht te ongeveer half een heeft de politie dezer gemeente 'n twee tal inbrekers op heeterdaad betrapt, die be zig waren bun slag te slaan in het kantoor der firma Gebr. van Vliet aan de Noorder Hoofdstraat alhier Toen de agent van po litie, Zwart beide mannen naar het bureau bracht, trok één hunner de 32-jarige Stee- ding afkomstig uit Zaandam, terwijl hy dek king zocht achter den tweeden man, een browning, waarbij hij den agent gelastte, omhoog te steken. In plaats van zulks te doen, trok de agent eveneens zyn revolver en trof daarmee den tweeden aangehoudene Mulder, eveneens afkomstig uit Zaandam in de rechterwang Hij werd naar de ziekenver- verpleging vervoerd. Zijn toestand is, hoewel ernstig, niet levensgevaarlijk. Beide inbre kers waren in het bezit, van een volledig stel Inbrekerswerktuigen. Zij zyn goede bekenden van de politie. Te Haarlem bestond 30 jaar geleden een particuliere school, bekend als het „Instituut Nyssen." Deze inrichting ging later over in handen van de heeren van der Linden en Roodnat, destyds onderwijzers aan die school. Op haar beurt is deze school weer over genomen door een vereeniging, de R. K. Schoolvereenig'ng te Haarlem. Deze werd opgericht op initiatief van den Weled. Hóoggeb. heer J. W. A. Beynes,, die niet alleen toen, maar tot nu toe steeds de groote stuwkracht is geweest, de R K. Schoolvereeniging te maken tot wat zy nu is. De oprichting gesch'edde 3 Juli 1903. Eerste bestuursleden iraren: J. W. A. Beynes. Mr. J. N. J. E. Heerkens Thyssen, B. en C. Se'gnette. J. M. W. Prancken. Het overgenomen gebouw was een parti culier huis, gelegen aan het Kenaupavk. Var den overgang tot de schoolvereenigong af werd de instelling een door het Rijk gesubsidieerde Lagere School, die daardoor aan alle wettelijke eischen moest voldoen. Verschillende verbouwingen werden daartoe van anderen vragen en verzachtende om standigheden "pleiten. Wij beroepen ons altyd op de zwakheid van onze menscheiyke na tuur. Welnu, een zelfde recht heeft onze naaste, en ook de priester is onze naaste. Vergeten wy dit niet te dlkwyls in onze verhoudingen ten opzichte van den priester in ons private leven? Over den priester in de maatschappy een volgenden keer. HOMO SAPIENS. uitgevoerd. Het aantal leerlingen bedroeg toen pl.m. 65. Hoofd der school werd de heer J. Roodnat, die deze plaats bekleed heeft tot September 1923. Nadien stond aan het hoofd de heer H. A. Reith. Door vermeerdering van het aantal leer lingen werd uitbreiding noodzakelijk en toen een gunstig en rustig gelegen terrein be schikbaar kwam aan de Cruquiusstraat, werd besloten de school daarheen over te brengen. Voor den bouw was vergrooting van het waarborgkapitaal noodzakelijk. De nieuwe school werd gebouwd door ar chitect W. Robbers, en is zeer goed ingericht met lichte en frissche lokalen. De school, die overeenkomstig het doel, waarmede zy gesticht werd, steeds leerlin gen, jongens en meisjes, opleidt tot het Middelbaar Onderwijs, telt thans ruim 200 leerlingen, terwyi de inrichting in het bezit is gekomen van een bibliotheek, schooltuin tje, projectielokaal, verzameling Natuur kundige voorwerpen ten dienste van het on derwijs, mooi ingerichte gymnastiekzaal, enz. Gezien de zeer vele leerlingen, die jaar- lyks met goed gevolg toelatingsexamens af leggen voor Middelbare scholen, mogen wij vaststellen, dat de inrichting blyvend aan de gestelde eischen voldoet. Zij wordt daar toe o.a. in staat gesteld door de klassen niet tot te groote getalsterkte op te voeren. Zeker is hier op zyn plaats een woord van dank van Katholiek Haarlem aan de R.-K. Schoolvereeniging, die zoo velen tot deugde lijke Kathol'eken heeft gevormd en opge- le'd: aan de oprichters en aan allen, die hebben medegewerkt tot bereiking van de uitstekende resultaten. Maandag as. zal het Gemeentelyk Bu reau voor Beroepskeuze voor het publiek opengesteld worden. Het is, zooals bekend, een onderdeel van den gemeenteiyken dienst dér Werkloosheidsbestrijding, doch werkt uit den aard der zaak zelfstandig. Hoofd van den dienst is de heer W .F. Jansen. Die stichting van een bureau voor be roepskeuze heeft een lange voorgeschiede nis. In 1907 werd opgericht de „Vereeniging tot bevordering van beroepskeuze uit een gezondheidsoogpunt." Deze had ten doel, minvermogenden te onderzoeken, of de be oefening van een bepaald vak lichamelijk of geestelyk voor hen ongeschikt was. Een permanent bureau werd gesticht, waar op vastgestelde uren verschillende doktoren zitting hielden, om de kinderen lichameUik en geestelijk te onderzoeken. In 1913 verscheen eeft plan van B. en W. betreffende de stichting van een bureau voor beroepskeuze. Toentertijd kwamen echter ook onderscheidene organisaties met een dergeiyk plan en deswege werd het gemeentelyk plan niet uitgevoerd. Daarna brachten de moeiiykheden van den oorlog en de na oorlogsche jaren vertraging, tot in het laatst van 1926 een reglement voor de Commissie voor Beroepskeuze werd samen gesteld. De commissie werd samengesteld en bestaat uit de heeren mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, voorzitter, J. Vader, se. cretaris, F. C. Dufour, G. van Eek. resp. lid-werkgever en lid-werknemer van de commissie voor de Werkloosheidsbestryding, H L. Scheepers, G. W. Paauw en C. v. d. V/inden. resp. vertegenwoordigende het katholieke, het christelijke en het Haar. lemsche Bestuurdersbond Bureau voor Be roepskeuze. L Broekhuizen en J. L. Mun. nik, onderwijzers deskundigen. D. v. d. Waal, technisch-deskundige en W. F. Jan. sen, individueel adviseur. Deze commissie had tot taak, gegevens te verzamelen van verschillende beroepen in den meest uitgebreiden zin, verstrekken van technische en administratieve inlich tingen van particuliere commissies over bu reaux van beroepskeuze en het geven van voorlichting bij de keuze van een beroep. Een onderzoek op breede schaal werd in gesteld by een groot aantal fabrieken en ondernemingen en het resultaat is thans vastgelegd in een groot dossier, dat de ver zamelde gegevens bevat. Een kaartsysteem is daarnaast aangelegd, dat aangeeft, in welke mappen men de gegevens over ver schillende beroepen kan vinden. Dit dos sier zal uit den aard der zaak geregeld bijgehouden en aangevuld worden. De aanmelding bij het gemeentelyk bu reau voor beroepskueze kan geschieden des Maandagsmorgens, des Woensdagsmiddags en des Vrijdagsavonds. Men heeft juist die verschillende tijdstippen van den dag geko zen. om iedereen gemakkelijk in de gele genheid te stellen, van het bureau gebruik te maken. By de behandeling wordt de gebruikelijke regeling gevolgd van andere bureaux van beroepskeuze. Er zyn verschil lende aardig ingerichte en fraai aange. kleede wachtkamers, waaronder één groote. De kamer zelf, waar degenen, die zich voor onderzoek melden, ontvangen worden, is eveneens prettig en goed ingericht, waar door er een zeer gezellige atmosfeer be staat. Nog zy opgemerkt, dat aan het advies ook niet meer waarde toegekend mag wor den dan van een advies. De beslissing om. trent het beroep bli.ift ten slotte by de ouders en de kinderen zelf. Gisterenmorgen had op de spoorbaan Haar lemZandvoort een ernstig ongeval plaats. By het vernieuwen van een gedeelte van de spoorbaan kreeg de spoor- Broers ln de strafzaak der Veendammer Hypo- wegarbeider Tj. Broers bij het vervoeren theekbank heeft het O. M. voor verdachte van een zware rail deze op zyn linkervoet, e. K. vrijspraak geëischt; tegen verdachte welk lichaamsdeel ernstig werd verminkt. j. j. w. 6 jaar gevangenisstraf; tegen J. P. Dr. van Beusekom verleende de eerste h. W. 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf, hulp, waarna hy per auto van de firma Krul naar vervoerd. zyn woning te Haarlem werd De plannen van de Hoogovens tot bouw van een stikstoffabriek, waarover reeds eeni- gen tijd geruchten liepen, hebben thans vas ten vorm aangenomen en er zal binnenkort met den bouw der installatie worden begon nen, zooals gisteren reeds gemeld is. Het ligt in de bedoeling, voor dit nevenbedrijf een afzonderlijke maatschappy op te richten. De fabriek zal uit cokesovengas de wa terstof afscheiden en die met stikstof uit de lucht langs synthetischen weg binden tot amonialc. zoodat een belangrijke productie aan kunstmest zal ontstaan. Op deze wyze -al dan al het cokesovengas, voor zoover daarvoor nog geen emplooi bestond, op nut tige wyze verwerkt kunnen worden. De plaats van deze nieuwe fabriek zal zijn vlak ten Noorden van de bestaande cokes- fabriek. Men rekent op inbedrijfstelling in den loop van het vozend jaar. Reeds gedeeltelijk geplaatst in de vorige oplaag. De bewoners van de Oranje Nassaulaan tusschen de Jan Frisolaan en de Willem Frisolaan zijn niet al te best te spreken over het Bloemendaalsohe gemeentebestuur. Bij de Willem Frisolaan wordt de Oranje Nassaulaan in tweeën gescheiden door een nog maagdelijk terrein. Daar houdt de weg op en sluit een vaarsloot alle wandel- en ry-communicatie finaal af. De bewoners van de Oranje Nassaulaan een 66-tal huis gezinnen vinden dat zeer onaangenaam, .vant ware er verbinding tusschen Oranje Nassaulaan eerste gedeelte en Oranje Nas saulaan tweede gedeelte, het zou hun een heele wandeling schelen als zy in de rich ting Haarlem willen gaan. Nu is er niets zoo vervelend en niets werkt 300 prikkelend op iemands humeur dan het eiken dag gedwongen worden tot omloopen, terwijl men duideluk ziet dat het anders ':an. Wat doet men in zoo'n geval? Men wendt zich tot de bevoegde autori teiten. Dat hebben de Oranje Nassaulaners ook gedaan en vonden in hun gemeentebestuur van Bloemendaal een en al welwillendheid om een verbinding te scheppen tusschen hranje Nassaulaan I en II. Maar er schijnen moeilijkheden te rijzen, vijl de oorspronkelyke eigenaar der terrei nen zich verzet tegen de verbinding. Wy sullen onzen lezers de diepzinnige redenen laarvan niet verhalen, maar alleen mede- ieelen, dat het een v&n de door grondeige naren veelvuldig toegepaste middelen is om anderen te dwingen concessies te doen. Of Ie gemeente dan geen eigenares van den weg is? Neen. De gemeente heeft den bouwer vroeger opgedragen de Oranje Nassaulaan gedurende vyf jaar te onderhouden. Daarna „kan" de eigenaar haar overdragen aan de gemeente. „Kan," maar hij doet het niet en jeeft daar zyn redenen voor. Intusschen zitten de bewoners nu met 't Dngemak en ergeren zich begrypeiykerwijs vooral aan het feit, dat één man de macht ïeeft al de bewoners daar te dupeeren. Het gemeentebestuur van Bloemendaal heeft in- :usschen gevraagd of de bewoners tevreden •ouden zyn met een voorloopige verbinding Dver de vaarsloot door middel van een voet- Drug en de bewoners hebben geantwoord, dat iij deze verbetering met groote vreugde zou- len aanvaarden. Deze toezegging dateert alweer van 26 Vpril 1928 en nog is er niets gedaan aan den aanleg van het bruggetje, terwyl allerlei luistere verhalen de ronde doen over nieuwe •noeiiykheden, die gerezen zouden zyn. De schrik slaat den bewoners van de Oranje Nassaulaan eenvoudig om het hart en wéïr hebben zy zich nu tot het gemeentebestuur gewend met den dringenden wensch, dat er verbetering in den toestand moge komen. „Er moet toch eens een eind worden ge naakt zoo heet het in dien niet malschen hrief aan den onmogelijken toestand, dat Dr naast de officiëele uitvoerende macht 'iet gemeentebestuur van Bloemendaal nog een andere macht Staatje in den Staat speelt, die zich op grond van een slecht ge- vedigeerde overname-overeenkomst blijft verzetten tegen overname van onze laan door de gemeenteBloemendaal." Uit deze passage blijkt wel hoe het den bewoners van de Oranje Nassaulaan eerste gedeelte te moede Is. Het Is dan ook wel te hopen dat er wat aan dezen toestand zal gedaan wor den. In de achterbuurten van een groote De reddingspogingen voor Nobile's man nen. Het bestuur van den A. V. R. O. heeft in principe besloten een eigen radio-zender te bouwen. De heer J. Hellemons, voorzitter van „St Raphaël" en de heer F. L. D. Nivard zijn benoemd tot ridder in de orde van den H. Gregorius den Groote. Nederland zal aan de wereldtentoonstel lingen in 1930 te Antwerpen en Luik deel nemen. Thea Rasche heeft haar pogingen voor een Oceaanvlucht opgegeven. Zware brand in de electromotorenfabriek „de Vijf" te Doetinchem. Het voorloopig verslag der Eerste hamer over het wetsontwerp tot wUzigriig der dienstplichtwet. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het initiatief-voorstel Fieskens inzake invoerrecht op klompen. De rede van Poincaré over zyn politiek program, dat met groote meerderheid door de Kamer wordt goedgekeurd. Nieuwe doodstraffen geëischt in het Schachty-proces tegen 22 beklaagden. Een boodschap van den president der Ar- gentijnsche republiek. De Mexicaansche regeering neemt bijzon dere maatregelen in verband met de presi dentsverkiezing op Zondag a.s. fj/Jtn Barometerstand 9 uur v.m.: 765 vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.53; overmorgen om 9.53. stad weet de bevolking met dergehjke kwes ties wel raad. In een minimum van tijd zou de vaarsloot gedempt zyn als het zou moe ten met allerlei rommel en geen macht ter wereld zou de sloot open kunnen houden. Men zou zich daar zelf recht verschaffen, maar het feit, dat de door ons genoemde bewoners daar natuurlyk niet aan denken, mag toch geen reden zyn dat zij zich nog langer aan den niet langer te dulden toe stand moeten ergeren. Volgens het Voorloopig Verslag der Eer st^ Kamer had een lid bezwaar tegen de wyziging, voorgesteld in art. 26 eerste lid. Vele leden waren van oordeel, dat de mi nister zich te veel van zyn oorspronkelyke plannen had laten afbrengen en dat het geen thans van het ontwerp was overgeble ven, niet meer was dan een omhulsel,zon der inhoud. Ten zeerste werd betreurd dat deze bewindsman had toegegeven ten aan zien van het eertyds door hem zoozeer ge prezen Posthuma—Boele en den oefenings- tyd in de kazerne. Verscheiden leder zagen daarin zeer beslist een absoluut gemis aan gouvemementeele kracht Enkele leden merkten daartegenover op, dat het veeleer toegejuicht moest worden, wanneer een minister zich laat overtuigen door behoarlyke gefundeerde argumenten. Sommige leden sloten zich hierbij aan en zagen in de houding van den minister even min zwakheid, maar lofwaardige bereidheid om met de Volksvertegenwoordiging overleg te plegen. Hierboven een afbeelding van de Oranje Nassaulaan L die geen verbinding krijpmet Oranje Nassaulaan IL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1