I Vooraaamste Nieuws 113000.' "140.- dit nummer bestaat uit twee bladen DINSDAG 3 JULI 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16897 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. NOBILE-AMUNDSEN Verbetering van den wolhan- del in Noord-Holland Het gezantschap te Rome Turksche zaakgelastigde Vigliesfi en Lundborg seinen S.O.S. Het lot van Amundsen De Duitsche Oceaanvliegers Een militair vliegtuig nabij Grave neergestort Oceaanvluchten zonder einde Om den Gordon Bennett-beker De woningen in Maas en Waal De moord te Heerlen Felle brand te Katwijk aan Zee Door de stoomtram over reden Een misplaatste grap? Een mislukte zeiltocht Aardbeien per vliegmachine Twee meisjes verdronken Tragisch Gevaarlijk spel Het weer in Juni Het ongeluk tijdens schiet oefeningen in den Harskamp J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht. In den hooiberg Niet genoeg uitgeweken in de bocht W IAAT U>V MAi *T ©I GERIKT ROOfvEl HAM GERUST ROOIEN HAAR GEEF HEM TABLETTEN Een li ÏC-Ï.O ch filmschandaal BUREAUX: NASSAULAAN49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCKE COURANT •v ADVERTEIMTlÉlM 35 ct.p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN t tusschcn den tekst 60 ct. per regel, ra ^tr.aiJ^néS r?P C^it. bla? ZjD mgevo'ge de verzüüenngsvoorwaarden f 94fj|(fin Levenslange geüeeie ongeschiktheid tot werken door f rjEtfl Dij een ongeval metfn^A bij verlies van een hand, flQK by verlies van een fCfl geva en verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 OulJU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; i/3Ua"* doodelijken afloop; 1 luti-U.^een voet of een oog; I IZü.'* duim of wijsvinger; 1 3U»" been of anderen vinger. Naar verdienste gerekend moest de volgorde lulden: Amundsen-Nobile. Ook door de om standigheid, dat" Nobile in veiligheid is en over het lot van Amundsen, dat thans volkomen in het onzekere ligt, in alle deelen der wereld met spanning naar eenig bericht wordt uit gezien. De tocht van de „Italia" houdt nu al ge durende weken de belangstelling gaande. De start had onder groot vertoon plaats. Mus solini zelf was in hoogsteigen persoon ver schenen, om den kapitein een goede reis te wenschen. En de geïllustreerde pers zorgde voor afdrukken van het moment, waarop de duce hem, zooals in zuidelijke landen ge bruikelijk is, een kus ten afscheid gaf. Een geslaagde Pooltocht op naam van een Italiaan is wel iets, dat in het fascistische kader past. De „evivva's" weerklonken enthousiaster dan ooit. Speciale correspondenten werden uitge zonden naar die plaatsen, die Nobile zou aan doen. Het begin was al dadelijk niet bijzonder gelukkig. Ook al niet, omdat Wilkins een paar dagen te voren de Noordpool overvlogen had. Maar nog meer, omdat in Stolp een noodlanding moest gemaakt worden. Na verscheidene dagen oponthoud kon de tocht worden voortgezet. Volgde een nieuw oponthoud ln Noorwegen. Tot 't moment gun stig geacht werd het laatste traject af te leggen. Wij weten, dat op dit laatste, beslissende traject de tocht definjtief mislukte. De gon del raakte los en Nobile kwam met een deel zijner manschappen op een onherbergzaam Punt in de ijszee terecht. De radio-installatie bezorgde het contact met de buitenwereld. Hulp-expedities werden in gereedheid ge bracht. Finland, Rusland, Noorwegen en ook Italië rustten scheper of vliegtuigen of hon densleden uit, om de Nobile-groep te red den. Nederland bleef niet achter bij dit inter nationale pogen en zondbiscuits. Het gelukte den,Zweedschen vlieger Lund borg de groep te bereiken. Hij bracht Nobile ih veiligheid. De anderen bleven achter. Die zouden bij een tweede reddingspoging mee genomen worden. Het was n.l. daarom noo- dig, dat Nobile weer ln de bewoonde wereld kwam, wijl hij by het reddingswerk dan per soonlijke voorlichting en instructies zou kun nen geven. Intusschen, dit 1^ niet naar zee- man's wys. Op het schip in nood gaat de kapitein het laatst van boord. Bij een tweede reddingspoging werd het toestel van Lundborg vernield, zoodat thans hij in plaats van Nobile bij de makkers moest achterblijven. Met te veel vertoon is de tocht van de Italia" gepaard gegaan. Hoe geheel anders was het met Lindbergh, die alle vertoon schuwde en het liefst zich na zijn geslaagde Vlucht aan alle hulde had onttrokken. Nobile-Amundsen Meer dan één verschilpunt valt bij deze twee menschen op te merken. Amundsen is als Lindbergh wars van alle ruchtbaarheid. Nobile is de Italiaan, als men wil de re clame-man van Mussolini. Amundsen Is niet alleen de Noor, maar bo vendien de man, die door de heele wereld °m z(jn verdiensten erkend wordt. Amundsen is de man van de Zuidpool. Menigen tocht ondernam hij naar de Noord pool. Niet om reclame te maken tegenover de buitenwereld. Zijn gegroefde kop getuigt van zün moeitevolle ondernemingen, zijn ontbe ring en lyden. Amundsen is niet de man van reclame en hoerageroep, zijn verstorven zwijgzaamheid spreekt van diepen ernst, zijn wilskracht, van zijn streven, om met zijn tochten hooger doeleinden te. benaderen dan ruenscheüjke hulde of lauwerkransen. Nobile en Amundsen zijn geen onbekenden. °P de eerste Noordpoolvlucht van Nobile 'het de Mitalia" <zy droeg toen den naam orGe was ook Amundsen aan boord, die zoo bijzonder te spreken was over de uc ing en gedragingen van zijn reisgenoot. oblie wilde de eer van het werk alleen v°°r zichzelf opeischen, hoewel de tocht ook oen zou zijn mislukt, als Amundsen niet te rechter ure had ingegrepen. Een edele geste van Amundsen was het, ^en Nobile ln gevaar was, onmiddellijk op eri 3, '-'8en en zijn groote kennis van terrein te ^t|1',omstundigheden en klimaat ln dienst van een" Van het reddin6swerk. Aan boord GuilbaudFranSCh vIiegtuiS steeg hij op met Nobile ia sen houdt a Veiu6heid. Het lot van Amund sen's leven in° Wereld to spanning. Amund- Nobile te reddT^' misschlen verloren, om grammen uit Ue inzet is hoos' Tele" week, dat de verbitfTT^" meI<Wen Nobile, nu al dagen'T* teeenover Vergee(s naar berichten van Amundsen wordt uitgezien. Van men- scheiyk standpunt bezw TT. leu, is deze stemming verklaarbaar. Hier komP„ '"en rem-menschelyke motleven in 't geding. Een bekend Deenseh Pool.onderzoeker noemt de vlucht der „Itaiia" een mislukking en het donkerste punt in het Pool-onderzoek. Nobile's overmoedig pogen heeft het p00l- onderzoek per luchtschip is discrediet ge bracht, zegt hij. In technisch en moreel on- zicht heeft Nobile de nederlaag geleden. Wat deze Deen verklaart, is ook de mee ning van Amundsen en Larssen. Torh. als straks Nobile in zyn vaderland terugkeert, zal hij ais een nationale held ontvangen worden. De „evivva's" voor den Pen zullen niet van de lucht zijn. Het ïtaliaansche volk, dat zoo licht in begeeste ring raakt, vindt wel een ander motief voor zijn geestdrift, al bleef het succes ook uit. En terwijl de Italianen zich vermoeien door hoera-geroep, rouwt misschien een ander volk om het verlies van een verdienstelijk en geëerd staatsburger. Een hooge inzet bij een negatief resultaat! De Vereeniging tot verbetering van den wolhandei in Noord-Holland houdt haar algemeene vergadering op Zaterdag 21 Juli des namiddags te twaalf uur, in het Land- bouwhuis te Alkmaar; o. a. komt in be handeling een bestuursvoorstel tot boete oplegging aan niet-leverende leden en tot afvoering van eenige leden van de leden lijst. Het ligt in de bedoeling, de wolont vangst dit jaar in de tweede helft van Juli te doen beginnen. De gezantschapssecretaris jhr. W. F. Röell, secretaris van den minister van Buiten- landsche Zaken, is benoemd tot gezant schapssecretaris bij de Nederlandsche legatie te Rome, waarheen hij in a'e tweede helft dezer maand zal vertrekken. De Turksche zaakgelastigde Mehmed Es- sad Bey zal wegens zijn benoeming tot directeur-generaal van het departement van Buitenlandsche Zaken te Angora eerlang zijn post te 's-Gravenhage verlaten. Tot zijn opvolger is aangewezen Ali Bey, thans direc teur-generaal van het ministerie van Bui tenlandsche Zaken te Angora. Tot secretaris van de Turksche legatie te 's-Gravenhage is benoemd Serat Bey, thans secretaris der Turksche legatie te Madrid. Pogingen om hun te hulp te komen moesten wegens den mist opgeheven worden V. D. meldt uit Oslo d.d. gisteren: Naar uit Spitsbergen gemeld wordt, hebben Vi- glieri en de Zweedsche vlieger Lundborg, die Nobile gered heeft, S.O.S. signalen gegeven; pogingen om hun te hulp te komen moesten opgegeven worden, daar een dikke mist hangt. Een draadloos bericht uit Londen d.d. 2 Juli meldt: Heden werd in het Britsche Lagerhuis de waarschijnlijkheid ter sprake gebracht, dat twee Britsche watervliegtuigen zouden deel nemen aan het reddingswerk van de „Ita lia". Sir Philip Sassoon, ondersecretaris voor luchtvaart, verklaarde dat het luchtvaart ministerie den Italiaanschen autoriteiten eenigen tijd geleden mededeelde, dat indien de Britsche luchtmacht op eenigerlei wijze behulpzaam zou kunnen zijn, zij zonder aar zelen haar hulp konden inroepen. De ïtaliaansche regeering antwoordde, dat wanneer de gelegenheid zich zou voordoen, zij zeker van het aanbod gebruik zou ma ken. Sindsdien is er geen verdere mededeeling van haar ontvangen. Zaterdag 1.1. evenwel ontving Sir Samuel Hoare een telegram met een verzoek van Noorsche zijde of de Britsche luchtmacht twee kleine zeevliegtuigen kon leenen. Hii antwoordde dat indien eenige van de be schikbare typen door de Noorsche autori teiten zouden kunnen worden gebruikt, het de regeering aangenaam zou zijn ze te ver schaffen. De bijzonderheden, zoo voegde hij er aan toe, worden thans besproken. De twee Ïtaliaansche watervliegtuigen, be stuurd door Maddalena en Penzo en het Zweedsche zijn nog Zondagmorgen half tien vertrokken. In de nabijheid van Kaap Leigh Smith was de mist echter zoo dik. dat het onmogelijk zou zijn geweest iets van de tent te bespeuren. Ook het zoeken naar de „Italia" moest om die reden worden opgegeven. Zoo dat de drie watervliegtuigen terugkeerden en om 3 uur in den namiddag weer aan de Virgobaai terug waren. Zij rapporteerden, dat een sterke Oostenwind groote vlakten water aan de Noordkust van Noord-Oostland heeft vrij gemaakt en verscheidene kanalen deed ontstaan in het ijs. Dit zal vermoede- lijk het opstoomen van den ijsbreker „Kras- sin" gemakkelijker maken. De „Krassin" be vond zich den lsten Juli 18 mijl ten westen van het eiland Parry, dat is gelegen ten Noorden van de Noordkaap van Noord- Oostland. Kapitein Ravazzoni, die met de Marina I te Tromsö is om van daaruit te zoeken naar het Fransche vliegtuig met Guilbaud en Amundsen, vloog den 28sten Juni zeven uur lang en den 29sten zes uur. Bij zijn eer ste verkenning doorzocht hij het gebied tus- schen 15 gr. 15 min. en 20 gr. O. L. en tus- schen 69 gr. 30 min. en 71 gr. 15 min. Noor derbreedte Bij de tweede vlucht doorzocht hij het oostelijk daaraangrenzend gebied. Bij geen der beide verkenningen zag hij ech ter iets van het Fransche vliegtuig. De mededeeling .dat de Latham 47 den 18den Juni door visschers zou zyn gezien ten N.W. van Bereneiland is volgens een Reuter-berlcht uit Oslo niet bevestigd door de mededeelingen van de particuliere Noorsche hulpexpeditie op de „Veslekari" die Zondag van Aalesund vertrok, Tromsö zal aandoen en dan v.n.l. ten Oosten van Spitsbergen zal gaan zoeken naar Amundsen. De ijsbreker „Krassin" op 80 mijl afstand van de Vi glieri-groep Uit Moskou wordt geseind: Gemeld wordt dat de Russische ijsbreker „Krassin" zich op weg bevindt naar de Viglieri-groep en deze tot op 80 mijl afstand genaderd is. Hoewel het ijs drie meter dik is hcopt men, dat het de „Krassin" zal ge lukken tot de groep door te dringen en haar aan boord op te nemen. Nobile heeft den kapitein van de Krassin per radio verzocht, hem aan boord te nemen, om bij het red dingswerk behulpzaam te zijn. Hij heeft echter antwoord gekregen, dat de ijsbreker bevel heeft zich zonder oponthoud naar de plaats van de Viglieri-groep te begeven. Van den verdwenen vlieger Baboesjkin ontbreekt nog elk bericht. Baboesjkin be schikt over levensmiddelen tot 6 Juli, zoo dat de mogelijkheid nog bestaat, dat hij niet verloren is. Volgens berichten uit Spits bergen zal kapitein Sora trachten met twee man met een hondenspan over 't ijs naar de groep Viglieri te komen. Hoewel men de beide andere groepen als verloren schijnt te beschouwen, zal de vlieger Tsjuchnows- ky, die zich aan boord van de Krassin be vindt. zoodra het weer zulks toelaat opstij gen, om nasporingen te verrichten. Een gerucht deed de roijde als zou Amund sen's lijk gevonden zijn. Een Reuter-telegram uit Oslo meldt echter, dat daaromtrent vol strekt geen bevestiging is ontvangen. Nogmaals een hard oordeel over Nobile. V.D. meldt uit Parijs: Ook ln de Fransche pers is men weinig ingenomen met het Noordpool-avontuur en in het bijzonder met de houding van Nobile. De „Paris Soir" schrijft, dat het schijnt dat groote wanorde heerscht bij de reddings werkzaamheden sinds Nobile zich zelve in veiligheid bevindt. Er bestaat een traditie schrijft het blad, dat de commandant van een schip, of de leider van een groep als laatsten worden gered. Zonder twijfel heeft Nobile deze traditie vergeten, toen hij als eerste het vliegtuig besteeg, terwijl zijn ka meraden geheel verloren temidden der ijs massa's langzaam den dood tegemoet gingen. Wat Amundsen en den Franschman Guil baud betreft, die niet talmden om hulp te verleenen, om hen en alle anderen schijnt men zich slechts heel weinig te bekommeren De „CittA dl Milano" had zelfs verzuimd den ijsbreker „Krassin" op de hoogte te stel len van de nieuwe verblijfplaats van de groep-Nobile. In tegenstelling met hun oorspronkelijke plan hebben a'e oceaanvliegers Van Ilühne- feld, Köhl en Fitmaurice op hun reis Ham- burg-Croydon Schiphol niet aangedaan. Zij zijn doorgevlogen. Op de terugreis. Vrijdag 6 Juli, zullen zij wel op Schiphol landen. Ontvangst te Londen Een H. N.-telegram uit Londen meldt: De Bremen-vliegers zijn gistermiddag te Londen aangekomen, waar zij door ver schillende autorittien, o. a. door sir Sef. ton Bracker, werden—opgewacht. De pers had reeds buitengewoon harte lijke artikelen aan de vliegers gewijd. Bij een feestmaal, ter eere van de vlie gers gegeven en waarbij tal van bekende personen op het gebied van de luchtvaart aanzaten, hield sir Sefton Bracker een toe spraak, waarin hij in de eerste plaats de voorgangers van do Bremen-vliegers her dacht, die allen bij hun poging, om den Atlantischen Oceaan over te steken, het leven hebben gelaten. Hoewel de tegenwoordige tijd geen tijd van romantiek meer is, ver-langt men toch naar den „Vliegenden Hollander", om den oceaan over te steken, wat dezen vliegers is gelukt. Fitzmaurlce beantwoordde de toespraak en wees er op, dat de vlucht geen sportief waagstuk, doch een goed voorbereide, we tenschappelijke onderneming is geweest. De eenige fout, die de onderneming heeft aar gekleefd, is geweest, dat men geen inrich ting voor draadlooze telegrafie aan boord heeft gehad. Was dit het geval geweest, dan zouden de vliegers ln staat zijn geweest hun positie bij New Foundland vast te stel. len en New.York te bereiken. Hij geloofde, dat Indien het meteorologisch onderzoek van den Atlantischen Oceaan meer gevor. clerd zal zijn, het binnen tien jaar mogelijk zal zijn den Atlantischen Oceaan gemak kelijk en zonder gevaar over te steken. De sergeant W. van Lieshout gedood. Luitenant-leerling-vlieger Bia zwaar gewond Toen het leervliegtuig 505, dat in een wei de aan de Maas te Velp onder Grave een noodlanding heeft moeten maken wegens panne, gistermiddag, nadat onderdeelen uit Soesterberg ter reparatie waren gebracht, was opgestegen, stortte het van ongeveer 30 Meter hoogte naar beneden. De beide inzittenden, de 27-jarige bestuur der sergeant W. van Lieshout en de luite nant leerling-vlieger, de 26-jarige Bia, wer den zwaar gewond uit het ernstig beschadig de vliegtuig gehaald. Geneeskundige en geestelijke hulp waren spoedig ter plaatse. Met een ziekenauto wer den de gewonden naar het ziekenhuis te Nij megen vervoerd. Nader vernemen wij nog, dat een uur na het ongeval de bestuurder sergeant W. van Lieshout, na voorizen te zijn van de H.H. Sacramenten, aan de gevolgen overleden is. Het stoffelijk overschot is naar Nijmegen vervoerd, waarheen ook de zwaargewonde lui- tenant-leerling-vlieger Bia per ziekenauto gp*-"ns"orteerd is. Uit Parijs wordt gemeld: Op het vliegveld Le Bourget zijn heden de beide Poolsche vliegers Idsikofski en Kubala aangekomen, die na eerst een aantal proef vluchten te hebben ondernomen, een vlucht naar Amerika over de Azoren zullen doen. Een Rcuterbericht meldde d.d. 30 Juni uit Detroit: Met de kleuren van zeven landen werden hedenmiddag twaalf ballons van hun meerpalen te Ford Airport losgemaakt voor den Gordon Bennettwedstrljd. De Duitsche bollan „Munster" voer het eerst weg. Voor de Vereenigde Staten namen drie ballons aan den wedstrijd deel, voor Duitsch- land drie, voor Frankrijk twee voor Dene marken. Zwitserland, Argentinië en BI gië elk één Een Reuter-bericht meldde gisteren uit Detroit: Tot nu toe zijn drie ballons neergekomen. Van negen andere is nog geen bericht ont vangen De Zwitsersche ballon Helvetia landde bij Vermont West-Virginia, terwijl de Ameri- kaansche ballon „Business Club" landde te Stuartdraft West-Virginia, na ongeveer 20 uren in de lucht te zijn geweest. Uit Vermont is ook bericht, dat de Argen- tijnsche ballon te Millbom is gedaald. Zooals bekend zijn de na den watersnood gedeeltelijk met rijkssteun opgebouwde wo ningen in Maas en Waal belast met een rentelooze hypotheek. Bij voorloopige over eenkomst hebben de meeste slachtoffers deze hypotheek aanvaard. Enkelen hebben ge weigerd dit voorloopig contract te teekenen. Van degenen, die voorloopig genoegen na men met de hypotheek hebben sommigen reeds de notarieele acte geteekend. Weer anderen weigeren thans, ondanks hun voor loopige verklaring, de hypotheek bij nota rieele acte te aanvaarden. Om in deze kwestie een rechterlijke beslising te krij gen, is door het district Maas en Waal een civiele vordering tegen deze laatstgenoem de personen ingesteld wegens contractbreuk. Bij het voorloopig contract hebben zij zich verbonden: le. het nieuwgebouwde huis met erf te aanvaarden, 2e. in eigendom af te staan de oude woonplaats, 3e te aanvaarden de rentelooze hypotheek. 4e. te betalen een boete van f 300 voor het niet nakomen van de verplichtingen sub 1, 2 en 3. De advocaat van de gedagvaarden poogt de dagvaarding vernietigd te krijgen op grond, dat in de voorloopige overeenkomst sub 1 en 2 geen nadere aanduiding van gemeente en plaats bestaat. Door de rechtbank In Tlel is de behandeling dezer zaak uitgesteld tot 7 September as. Intusschen wordt het ver loop dezer aangelegenheid door alle wei geraars met belangstelling tegemoet gezien. De Hooge Raad heeft gisteren behandeld een cassatieberoep van een 28-jarigen mijn werker te Heerlen, die door de rechtbank te Maastricht was veroordeeld wegens doodslag tot 10 jaren gevangenisstraf, en in hooger beroep door het Hof te 's-Hertogen- bosch wegens moord tot vijftien jaren ge vangenisstraf. Mr. Polak rapporteerde, terwijl als ver dediger optrad Mr. L. W. R. v. Deventer te 's-Gravenhage, die eenige cassatiemidde len toelichtte. Pleiterzette uitvoerig de feiten uiteen, wees erop, dat bet feit is geschied in een open heistreek nabij Heerlen en steunde het verweer van verd., dat deze uit noodweer handelde. Zijn vijand scheen ook een mes bij zich gehad te hebben. Dit mes is dan ook op den weg gevonden. Bovendien werd in 't wilde en in donker geschoten. Ie mand, die een moord wil doen, zal dien op een andere wijze uitvoeren. In dit geval, waarin verd.'s doodsvijand hem op de hielen zat met een mes, schijnt een beroep op noodweer zeer gerechtvaardigd. Pleiter re- quireerde tot noodweer, subs, doodslag, zoo dat het arrest zal moeten worden vernietigd. De conclusie van het O. M. werd be paald op 13 Juli. Gisterenmiddag omstreeks vijf uur brak te Katwijk aan Zee brand uit in de groote houten schuur van den landbouwer A van Rijn in (Te Louwersstraat. In de schuur was stroo geborgen, zooa'at zij binnen weinige minuten in lichtelaaie stond. De brandweer was spoedig aanwezig en kon met enkele slangen op de brandleiding den voortgang van het vuur stuiten. In ernstig gevaar heeft verkeerd de autogarage van de firma A Burggraaf, welke vlak tegen de schuur aan gebouwd stond. De in de garage aanwezige voorraad' benzine en de auto's werden tijdig in veiligheid gebracht. Door het krachtig op treden van de brandweer kon dit groote ge bouw gespaard blijven. De oorzaak van den brand moet vermoedelijk gezocht worden in de omstandigheid, ó'at een knecht voor het verlaten van de schuur daarin achteloos een brandende sigaret heeft geworpen. Verzeke ring dekt de schade. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Gisteren is te Winschoten de bejaarde mevrouw Lammers onder d'e stoomtram Oldambt-Pekela geraakt. Beide voeten wer den de ongelukkige afgereden. Zij is in het ziekenhuis opgenomen. Het vermiste beeld van de I. T. A. is gis terenmorgen door de politie te Arnhem ge vonden. Het beeld was gebroken. Het onder zoek naar dé verdwijning wordt voortgezet. Men vermoedt met een grap te doen te heb ben. Zondagmiddag is op de Zuiderzee circa 1000 M. buiten den Ketelmond het zeiljacht „Elbeg" van den heer P. G. N. te Amsterdam, die met zijn broer aan boord was, vermoea'e- lijk door het omvallen van een melkkoker in brand geraakt. Het gelukte den opvarenden terug te zeilen naar den kop van het Ketel- diep, waar zy nog behouden het scheepje konden verlaten. Het vaartuig dreef daarna af en zonk op ongeveer 500 M. afstand van d'en Ketelmond. Het scheepje was verzekerd, n-e beide opvarenden zijn te voet naar Kam pen gegaan om vandaar de terugreis per trein naar Amsterdam te aanvaarden. Werd in 1927 gedurende het aardbeien seizoen 12.000 K.G. per vliegtuig uitgevoerd naar Engeland, dit jaar steeg dit cijfer tct niet minder dan 30.000 K.G. (niet alleen naar Engeland, doch óók naar Denemar ken en Zwitserland). In de Wijnhaven te Rotterdam Uit het water van de Wijnhaven, nabij de Regentessebrug te Rotterdam zijn gister avond omstreeks zes uur twee meisjes opge haald, de 18-jarige M. v. d. Starre en de 5- jarige C. v. d. Starre, thuis hoorend aan boord van het Rijnsehip „Arigje" liggende in de Wijnhaven. De twee lijken zijn opge haald door den 28-jarigen C. v. d. V. schip per aan boord van het schip „Weeuwtje" en den 22-jarigen A. de B., schipper aan boord van het schip „Thalia". Als vermoedelijke oorzaak van het ver drinken van deze twee meisjes wordt, vol gens de „Msb." het navolgende opgegeven. Het oudste meisje bad eenig waschgoed uit te spoelen en is vermoedelijk in de roeiboot gegaan met medeneming van haar jonger zusje. Hoogst waarschijnlijk is de boot terug gedreven op het moment dat het oudste meisje haai zusje weer aan boord wilde zet ten van het Rijnschip „Arigje" met het droevig gevolg, dat beide meisjes in het water zijn gevallen. Terstond na het ophalen was de Red dingsbrigade tegenwoordig om te trachten de levensgeesten nog op te wekken. De Sylves ter methode werd toegepast, echter zonder resultaat. Ook dr. v. d. Perk is nog met een geheel nieuw zuurstof-apparaat bezig ge weest, het mocht echter niet baten en dr. v Perk koa niet anders dan den dood con- stateeren. De lijken zijn voorloopig aan boord ge bracht. Er zal nog een nader onderzoek wor den ingesteld. Gisteren is te Gemert de boerderij van A. van Dooren in de Groenedaal afgebrand Een kindje van ongeveer twee jaar bekwam hevige brandwonden over het geheele armpje terwijl de oude vader v. Dooren wang en haren schroeide. Het huisraad ging verloren. Alles was laag verzekerd. Dezer dagen kreeg een zoontje van dei} heer' M. te Bennekom bij het spelen een schaar in het oog. Het kind dat direct naar het ziekenhuis werd vervoerd zal waarschijn lijk het oog moeten missen. Voorloopig overzicht van het Kon. Ned. Meteor. Instituut van het weer ln Juni j.l. Gemiddeld over de 5 hoofdstations was de ochtend-temperatuur 1.6 gr. Celsius te laag, In de 3 dekaden waren de afwijkingen resp. 1 Vs, 2'4 en 1 graad beneden normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 14den en den 16en, resp,. 1 graad boven en 5 graden beneden normaal. De gemiddelde maximum-tempera tuur was l'A graad, de gemiddelde minimum-temperatuur 1 graad beneden normaal. De eerste dagen der maand kwam nog vrij algemeen nachtvorst voor. De neerslag was in Zuid-Holland 25 procent beneden normaal, in het overige deel van het land was de neerslag normaal, tot ongeveer 10 procent er beneden of boven. Friesland, Utrecht en Gelderland hadden een geringe overmaat van regen, de andere provincies over het algemeen iets te weinig. Te De Bilt werden 219 uren zonneschijn waargenomen tegen 192 normaal. Voor den Krijgsraad te 's Hertogenbosch stond terecht H. M„ dienstplichtig sergeant van de eerste schoolcompagnie van het 7e reg. Infanterie terzake dat hii in de leger plaats bij Harskamp tijdens een schietoefe ning als stuk-commandant en eerste schutter hoogst roekeloos en onvoorzichtig, nadat het stuk geladen was met scherpe patronen is begonnen schieten, zonder vooraf te waar schuwen, tengevolge waarvan H. Vollers in het linkerbeen werd getroffen, waardoor het werd verbrijzeld. De auditeur-militair constateerde, dat ver dachte geen bepaalde voorschriften had, al is hij onvoorzichtig geweest. Hij heeft niet kunnen voorzien, wat er zou gebeuren. Ook Vollers zelf is onvoorzichtig geweest door zich voor den vuurmond te plaatsen. De eisch luidde vrijspraak. De uitspraak van den krijgsraad even eens. De behandeling van de Veei dammer straf zaak is gisteren aan 't einde van den twaalf den dag gesloten. De uitspraak werd op Maandag 16 Juni a.s. bepaald. Te 's-Gravenhage wordt een congres ge houden van de Internationale Unie van Vol- kenbondvereenigingen. Nabij Grave is een militair vliegtuig van een hoogte van 30 meter neergestort. De twee inzittenden werden zwaar gewond. Een van hen, sergeant van Lieshout, is aan de gevol gen overleden. Voor den Frieschcn landdag heeft mr. A. baron van Wijnbergen een politieke rede gehouden. Benoemd is tot lid van de Tweede Kamer (vacature-Scheurer) de heer H. Colijn. Koning Alfons van Spanje bevorderd tot veldmaarschalk van het Britsche leger. Generaal Obregon tot president van Mexico gekozen. Baromterstar.d 9 uur v.m.: 764. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANT SN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.52. Hoogste Barometerstand 765 m.M. te Zürlch. Laagste Barometerstand 744.7 m.M. te Ingö. Verwachting: Zwakke tot matigen wind. uit Noordelijke tot Oostelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt, met kans op regen en onweer, later koeler. Te Schermer is ingebroken in de boerderij van den heer Jb. Groot aan den Westdijk Verschillende kostbaarheden werden gesto len. Bij een nauwlettend onderzoek werden deze in een hooiberg teruggevonden. Gisternamiadag is aan de Schans onder de gemeente Overschie een autobus uit de richting Rotterdam in botsing gekomen met een autobus uit tegenovergestelde richting. Beide bussen waren van den dienst Rotter- dam-Scheveningen. Het ongeval geschiedde in een der bochten, de voorwielen raakten elkaar en de eerste bus draaide geheel om en kwam evenals de tweede bus links van den weg te staan. De inzittenden kwamen er wonder boven wonder tamelijk goed af. Vier personen liepen eenige lichte verwon dingen op. De materieele schade is belang rijk. Het ongeval is te wijten aan het niet genoeg uitwijken in de bocht. Dezer dagen is de heer Henk Alsem uit Indië teruggekeerd. In dit verband ontleenen wij aan de „Tijd" een relaas van hetgeen zich ln Indië heeft afgespeeld. Henk Alsem wordt in de Nederlandsche filmwereld genoemd als één der vooraan staande film-operateurs. Hij maakte voor de film vele reizen, o.a. naar Zuid en Noord- Amerika. Indië, China, Japan en Mexico en alle landen van Europa. De heer Alsem bezat reeds een groote populariteit vóór hij 2 jaar geleden met de „Sumatra" Nederland verliet. Wij memoreeren nog het bekende vlag-inci- dent in China, waardoor de heer Alsem ver schillende erkentelijkheidsbetuigingen van de Amerikaansche regeering ontving. Hij film de den Chineeschen oorlog in opdracht van een Amerikaansche Film-Maatschappij en werd, terwijl hij zich met de film-camera bij de voorste loopgraven bevond, door een kogel aan het been verwond. Toen hij met den kruiser „Sumatra" de reis om de wereld mee maakte voor film-opnamen, belandde hij op z'n terugtocht in Indië en wist door zijn energiek werken de aandacht op zich te ves tigen. Eenige financieel krachtige personen hebben zich met hem geassocieerd, en zóó kwam in Ind'ë een groote filmfabriek tot stand. Deze fabriek was gebouwd en inge richt onder zijn persoonlijke leiding. Bij de feestelijke opening, welke in November ji. plaats vond, bevonden zich de vooraanstaan de personen in Nederlandsch-Indië. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden zond bij die gelegenheid een gelukwensch aan den heer Alsem. Doordat de heer Alsem voor een zeer be langrijke opdracht naar Siam moest ver trekken en de Commanditaire Vennootschap wettelijk nog niet gereed was, werd op zeer vriendschapelijke wijze voorgelegd een nota rieele acte te teekenen, dat hij afstand deed van al zijn rechten en zijn aandeel op naam van een ander zette. Een en ander is echter volgens insiders zoo geraffineerd gebeurd (zelfs met bewerking van goena-goena), dat Henk Alsem geen argwaan had, dat men hem een valstrik spande. Tot deze ontdek king kwam hij eerst, toen hij na langen tijd uit Siam terugkeerde, en men deed alsof men den oprichter en directeur niet meer kende. Hem werd medegedeeld, dat hij vóór zijn vertrek van zijn rechten afstand had ge daan, en men met hem niets meer te maken wilde hebben. De heer Alsem trachtte daar op, door een nieuwe film-mij op te richten, zyn goed recht te verkrijgen, wat hem ook werkelijk gelukte. Dit beteekende den onder gang van de oude filmfabriek, welke niet over technisch-geroutineerde personen be- schrikte, daar het geheele personeel met den heer Alsem is overgegaan naar de nieu we op te richten fabriek. Door allerlei intri ges en relaties met eenige hooggeplaatste ambtenaren hebben zijn tegenstanders echter weten te bewerkstelligen, dat de heer Al sem plotseling, zonder vorm van proces, Indië moest verlaten. Doordat de heer Alsem per oorlogsschip Indië was binnengekomen, was hij niet in het bezit van een z.g. toelatings kaart eit, werd dit de reden hem hierop uit te spelen. Thans staan er voor 25.000 «n toestellen welke inmiddels uit Parijs, Dres den en Chicago gearriveerd waren, in lood sen bij de douane te Priok opgesteld. De heer Henk Alsem, die sinds kort in Holland is teruggekeerd, heeft zich aanstonds met de Ministeries van Koloniën en Justitie in verbinding gesteld, zoodat het geheele geval aan een streng onderzoek onderworpen wordt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1