Stadsnieuws Electriciteit UIT OEM OMTREK Ma na-Stichting CHE0UE.K0E1SEN Amsferdamsche Bews (De Leidsche Courant Sfolzaigerlmis MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. Ho. 10756 Apex Stofzuigers f 90- EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 3 JULI 1928 BLADZIJDE 2 fieri aga Wuthrich, Haarlem J. (Adv. Ing. AUdJ Agenda 4 Juli Het Houtvaartpad Haarlemsche Bedevaart naar Heilo Gunning De Vrijzinnige Protestantsche Radio-omroep Het van stapel loopen der „Generaal Verspeyck" Verbetering Het zingen van liederen op Koninginnedag Speldjesdag van Herwonnen Levenskracht Vergaan Examen Lager Onderwijs Gewetensgeid Feest der R.K. Schoolvereeniging ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan Opbrengst collecte Eindexamen Gymnasium H. O. V. Kiezerslijsten Kamer van Koop handel en Fabrieken Ontspanning voor de stakende loodgieters Openluchtconcerten in de buitenwijken De actie in het loodgietersbedrijf Negen watervliegtuigen op het Noorder-Buiten Spaarne gedaald lederen m i d d ag van 2-3 uur Polikliniek BLOEMENDAAL VOGELENZANG Autobuslijn Haarlem-Noord- wijk VRAGENBUS DE SPAARNEBANK Haarlem - Rotterdam Van het Politierapport OVERVEEN LAATSTE NIEUWS Noodlanding van een militair vliegtuig op den Amersfoortschen berg In de Waalhaven verdronken Het Anti-oorlogsverdrag Een mijn in de Zuiderzee Herstel der binnenlandsche eenheid in China De zoon van Tsjang Tso Lin Dictator van Mandsjoerije De terugkeer van Aman Ullah Primo de Rivera De Vlootrevue Een onderhoud met Dr. Stresemann Uitbreiding van het Anti-oorlogsverdrag De Gordon Bennet wedstrijd gewonnen door de Duitsche ballon Munster De ramp van de „Zeemeeuw" Een boodschap van den ex-keizer »E SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan gewezen DAGBLAD voor ADVERTENTIÊN VRAAGT PROEFEXEMPLAAR. WV16 4i - Sociëteit „St. Bavo" half 9 Haarl. In koop-Combinatie. 8 uur Bevolkings bureau. St. Josephsgezellenvereeniging Jansstraat 59 810 uur Repetitie Harmonie „Utile Duci". 8 uur R. K. V. „Zwaluwen". Elftalcommissie. Stadhuis. 8 uur Vergadering van de Plaatselijke commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Groote Kerk 8 uur Kerkconcert te geven door „Schola Cantorum". Luxor-Theater Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling. Rembrandt-Theater Groote Markt 1 en kwart over negen uur Bioscoopvoor stellingen. Men klaagt er over dat het Houtvaart pad In zeer slechten toestand verkeert. De weg is slecht en hobbelig, zoodat het wan delen daar geen genoegen is; bovendien zijn er zooveel kuilen in het pad. dat men er licht struikelt en het gevaar niet denk beeldig is om er in het water te vallen. Op Zondagen en mooie avonden is het er zeer druk met wandelaars, reden te meer om zoo spoedig mogelijk den weg radicaal ie verbeteren. Het genot van een wandeling wordt er niet grooter door, wanneer men steeds moet letten op kuilen en oneffen heden, om niet te vallen. De twintigste processie van* Haarlem en Omstreken naar O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo werd heden gehouden. Ongeveer 900 pelgrims namen er aan deel. Hedenmorgen 6 uur werd in de parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara in de Faul Kru- gerstraat door den Weleerw. heer Kapelaan J. Schoenmaker een H. Mis opgedragen, welke door de meeste bedevaartgangers werd bijgewoond. Met den trein van 7.56 uur vertrok men naaf'Heiloo. De bedevaart stond onder leiding van de Weleerw. hee- rcn kap. J. Schoenmaker en G. H. J. Goes. Na terugkomst te Haarlem zou in de "rochiekerk in de Paul Krugerstraat te ngeveer half zeven de bedevaart besloten orden met een plechtig Lof met predica te. De bouw van een bollenschuur met kan toren, voor de N. V. Bloembollenbedrijf, voorheen Joh. Vendel, te Hillegom, is ge gund aan den laagsten inschrijver den heer M. Koppen, aannemer te Njeuw-Vennep, voor de som van f 10.886. Onder voorzitterschap van ds. Trouw, heeft zich alhier uit de leden van de Vrijz. Prot. Radio-Omroep een comité gevormd, om onder de vrijzinnig godsdienstigen meer dere propaganda te voeren en leden te wer ven voor de V.P.R.O. Tot secretaris is be noemd mr. Creutzberg te Heemstede. De Sg-oep Haarlem omvat thans ruim 200 leden. Aan de werf der Haarlemsche Scheeps- l ouwmij. is Zaterdag van stapel geloopen de Generaal Verspeyck" gebouwd voor reke- rung van de Kon. Paketvaartmij. en bestemd oor goeder- en passagiersvervoer in Ned.- adlë. ).m. waren daarbij aanwezig de waarne mende directeur van de N.V., ir. W. F. van 'c (de directeur u K. Teschmar-her was hlnderd), de commissarissen, de heeren niraal G. P Hecking Colenbrander te n Haag (president-commissaris), D. Goed- op te Amsterdam, tevens directeur van de -eepsbouwmaatschappi) Amsterdam, de r P. J. Bijleveld, bedrijfsleider, ir. Brand ir. Muller, resp, directeur en hoofd-inge- ur van de Kon. Paketvaartmaatschappij vertegenwoordigers van de Scheepvaart- oectie te Amsterdam, van net ingenleurs- eau M. Cornelissen te Amsterdam, onder ■r toezicht het scheepsbouwkundig ge- te vervaardigd wordt, en van het bureau i .as. a hoofdafmetingen van net vaartuig zijn: t' te tusschen de loodlijnen 70.10 M.; breed- 11.58 M. (breeder kan de maatschappij maken, anders zou net niet vervoerd ien worden, omdat de breedte van de s van Spaarndam 12 M. bedraagt. Het p kan er dus net door) nolte tot boven- 5.18 M.; diepgang 3,96 M. ■O dezen diepgang heeft het schip een -gvermogen van 1010 ton. Het vaartuig en enkelschroef-schip, met bak- en tent- De lading wordt vervoerd In 2 ruimen, rt een gezamenlijken inhoud van 1600 M3. piteln, officieren, machinisten en onder- icieren hebben hun hutten midscheeps "Wijl de bemanning in de bak is gehuisvest, t schip is ingericht voor het vervoer van 1 passagiers le en 2e klasse, die onderge- acht worden In hutten op het tentdek. Ón- t het tentdek is een inrichting gemaakt aor het vervoer van een groot aantal dek- ■ssagiers Ss. „Generaal Verspeyck" heeft 2 mas- n. welke uitgerust zijn met 6 laadboomen m 3 ton en 1 van 15 ton hefvermogen, aarmede de goederen in de ruimen kunnen orden geladen of gelos" De machine- en ketelinstallatie, geleverd 3 or de machinefabriek Stork te Hengelo, staat uit een dubbel compound .Lentz" andaard scheepsmachine, een hoofd- oomketel (type Babcock Wilcox) en een 'onkeyketel (type Cochran). De machlne- nstallatle, die een vermogen van 1050 I.P.K. an ontwikkelen, zal het vaartuig een snel- reid geven van 11 Eng. zeemijlen per uur. Het schip wordt gebouwd onder hoogste klasse Bureau Veritas, onder toezicht van het Ingenieursbureau Cornelissen te Amster dam, voor het scheepsbouwkundig gedeelte en onder toezicht van 't Techn. Bureau der Kon. Paketvaart Maatschappij wat de ma chine- en ketelinstallatie betreft. Het dochterschip krijgt den 'naam van „Generaal Van der Heyden". Met den bouw hiervan gaan nog enkele maanden heen. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige De vele schippers, die aan den loswal aan den Spaarndammerweg achter de voor malige gasfabriek in Haarlem-Noord lassen of laden, zagen zich immer verplicht lei dingwater te halen in de een of andere fabriek of kantoor. Dat gaf dikwijls moei lijkheden. Door Openbare Werken is nu een kraan-installatie op dien wal geplaatst, waar de schippers kosteloos leidingwater kunnen bekomen. Ondanks het feit, dat de Bond van Ne- derlandsche onderwijzers stelselmatig wei gert betrokken te worden in de door de vereeniging „Koninginnedag" op 31 Augus tus georganiseerde kinderfeesten, blijkt hij toch wel aanleiding te vinden om critisch toezicht daarop uit te oefenen. Zoo werd op een Zaterdag gehouden vergadering van de afd. Haarlem een motie van afkeuring aangenomen over het zingen van één der liederen, ..Hollandsch lied" genaamd, tijdens de aubade op 31 Augustus 1928. Dit lied zou naar de mening dier leden te chauvinistisch zijn en vooral in dezen tijd van Volkenbond en Wereldvrede, in strijd zijn met de vredelievende beginselen, welke de jeugd worden voorgehouden. Er werd besloten deze motie op te zenden aan B. en W. en de vereeniging voor Ko ninginnedag. A.s. Donderdag, des avonds 8 uur, zal de laatste voorbereidlngs-vergadering plaats hebben van Parochie-leiders en Comité-leden, die mede zullen werken tot het organiseeren van den jaarlijkschen Speldjesdag ten bate van de Tuberculose-vereeniging „Herwon nen Levenskracht". Aangezien de voorbereiding een groote factor is voor het doen slagen van den Speld jesdag, is de opkomst dringend noodzakelijk, en het bestuur rekent er op, dat alle paro chieleiders en Comitéleden aanwezig zullen zijn. Verschillende belangrijke punten zullen be handeld worden, daar het bestuur dit jaar alles in het werk wil stellen om de opbrengst zoo hoog mogelijk' op te voeren. Een teder, die hier toe mede wil werken, is van harte welkom. Men maakt zich te IJmuiden ernstig onge rust over het lot van den Noorschen motor- kotter IJmer Bo 194, welk vaartuig vorige week Maandag met een lading makreel uit Christiansand is vertrokken naar IJmuiden. Geregeld doen deze scheepjes ten hoogste vier dagen over de reis. zoodat het schip dus reeds vier dagen over tijd is. Men heeft uit IJmui den naar verschillende havens en ook aan het lichtschip Terschellingerbank geïnfor meerd, doch men heeft niets omtrent het scheepje vernomen. Men vreest, dat het in den storm van Donderdagnacht is vergaan. Er bevinden zich vier menschen aan boord. HAARLEM, 2 Juli (Nutskweekcchool). Geëx. 6 candidaten. Qeslaagd de dames A. E. Postma, E. W. M. Spoek, C. M. J. Tesselaar, J. Vermeer. H. C. Schuitzen, C. J. H. Rijken. Ingekomen is bij den inspecteur der direc te belastingen, enz. te Haarlem 74.80 ge wetensgeid, 50 gewetensgeid, 60.70 gewe tensgeid en 13.95 gewetensgeid. Gistel-middag om 2 uur was er feest voor de schoolkinderen van bovengenoemde vereeniging. Het werd gegeven in het ge bouw „St. Bavo". Na het openingswoord van het hoofd der school, der. heer H. A. A. Reith, waarin hij alle kinderen en verdere belangstellen, den hartelijk welkom heette, trad mevrouw ChamblyKardec voor het voetlicht. Deze vermaarde illusioniste verbaasde allen door een groot aantal toeren, de eene nog wonderlijker dan de andere. Eerst danste en vloog een tafel op haar bevel aart haar vingertoppen in het rond. De raadselachtige dobbelsteen wekte nog grooter belangstelling. De kinderen dach. ten slimmer te zijn dan mevrouw Cham blyKardec, maar de goocheltoer was niet zoo eenvoudig, als de kinderlijke fantasie zich had voorgesteld. Met elk nummer steeg de spanning en toen bij het geheim zinnig pannenkoeken .bakken met kaarsvet en spiritus een allerliefst marmotje te voorschijn kwam, was de blijdschap uit bundig. En welk auditorium is dankbaar der dan dat van kinderen! De pauze werd benut voor het uitreiken van versnaperingen. Het programma na de pauze vermeldde 't „Geheimzinnig Amerikaansche cabinet", (Anti-spiritistische experimenten). Om te griezelen, vermeldde het programma. Nu, zoo erg was het niet! Terecht kon de heer Reith in zijn af scheidswoord vol vreugde alle aanwezigen bedanken en vooral hen, die door hun geldelijken steun het schoolbestuur in staat gesteld hadden, dit zoo uitstekend geslaagd kinderfeest te organiseeren. De op 30 Juni j.l. gehouden coilecte, uit gaande van het plaatselijk comité van 'de vereeniging „Zonnestraal", te Bloemendaal. heeft 774,56 opgebracht. I HAARLEM (Stedelijk Gymnasium), 2 Juli Na verlengd examen nog geslaagd voor di ploma A: mej. M. Stenfert-Kroese en de heer G. B. W. F. van Zitzewltz. De Haarlemsche Orkest vereeniging geeft а.s. Woensdag haar eerste concert in het Bloemendaalsche bosch, des avonds te acht uur. Het programma voor het eerste Dondre- dagavond-concert om kwart over 8 in den Hout, onder leiding van Eduard van Beinum, luidt als volgt: 1. Ouverture De Meesterzangers van Neurenberg 2. Fantaisie Lohengrin 3. Les Préludes 4. Fantaisie Carmen 5. Kinderspelen Ouverture Willem Teil Wagner Wagner Liszt Bizet Bizet Rossini De burgemeester van Haarlem brengt ter openbare kennis, dat tot en met 14 Juli 1928 ter gemeente-secretarie le afdeeling ter vi sie zijn nedergelegd de kiezerslijsten voor het. groot-bedrijf en klein-bedrijf van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, voor zoover betreft de kiezers in die gemeente. Tot gemeld tijdstip is een ieder bevoegd bij de Kamer verbetering van de lijsten te vragen op grond, dat hijzelf op een ander in strijd met de wet daarop voorkomt, niet voorkomt of verkeerd geplaatst is. Door de afdeeling Haarlem van den Al gemenen Nederl. Metaalbewerkerksbond werd hedenochtend een vischwedstrijd georgani seerd voor de stakende loodgieters. Door het bestuur is hiervoor een aantal aardige prijzen beschikbaar gesteld, terwijl voorts ook eenige particulieren prijzen deden toekomen. Van avond wordt in de zijzalen van het Gemeentelijk Concertgebouw een ontspan ningsavond georganiseerd voor de stakende loodgieters en hun vrouwen. Voor deze ge legenheid werden door 't hoofdbestuur ver snaperingen toegezegd. Na afloop yan deze feestelijke bijeenkomst zullen de prijzen welke des ochtends bij den vischwedstrijd gewonnen werden, warden uitgereikt. Zooals men weet bestaan er plannen om muziekuitvoeringen in de buitenwijken dei- stad te geven, welke plannen besproken zijn tusschen het gemeentebestuur, de Haarlem sche Federatie van Muziekvereenigingen en den Haarlemschen Zangersbond. De bedoeling was, dat er dit jaar nog 10 concerten zullen gegeven worden en wel in Noord Haarlem in het Leidsche kwartier, het Rozenprieel, het Amsterdamsche kwartier, het Kleverpark, Bosch en Vaart, Den Hout en voormalig Spaarndam. De uitvoeringen zullen steeds gegeven wor den door een muziekvereeniging en een zang- vereeniging in combinatie en* altijd op 'n Woensdagavond. In een gisterenavond gehouden vergade ring, bijgewoond door een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, zijn de nlannen overgelegd. Een definitieve beslissing is nog niet genomen. Het maken van de tent heeft eenige ver traging ondervonden en zal nu eerst half Augustus gereed zijn. Aan het verplaatsen van de tent zijn groote kosten verbonden; per concert zal het ongeveer 60 kosten. Het wachten is nu op de goedkeuring der plannen door B. en W. De rijksbsmiddelaar heeft wederom de partijen tegen morgenochtend bijeengeroe pen voor een conferentie te 's Gravenhage. Hedenmorgen nalf elf daalden negen watervliegtuigen, komende uit het vlieg, kamp De Mok (Texel), op het Noorder- Buiten Spaarne. nabij het clubhuis van de Haarlemsche Zeilvereeniging. De vliegers waren tusschen kwart voor negen en kwart over negen successievelijk opgestegen en in groepen van drie naar het Zuiden gevlogen. De nummers dier vliegtuigen waren: W 51, W 53, W61, W 63, W 64, W 65, W 66 en W 67. De bedoeling der vlucht was een oefen tocht. Na een half uur oponthoud stegen de eerste machines om circa elf uur ->p, om weer gezamenlijk naar het vMegkamp ue Mok terug te keeren. alwaar men twaalf uur hoopte te arriveeren. Korte en dure vreugd 't Is nog kort geleden, dat de gemeente in 't Bloemendaal sche bosch een, inrichting liet aanbrengen welke ih de steden vaak kenbaar is aan een groene plaatijzeren ommanteling. Vervaar digd van kunstmarmer, zag de inrichting er zoo degelijk en duurzaam uit, dat zij be stand leek tegen den tand, zoo niet der eeuwen, dan toch der jaren. De prijs ervan wettigde trouwens evenzeer deze verwach ting. Maar, niets is bestendig hier beneën. Deze inrichting is er om deze bewering te staven. Na ongeveer een jaar gebruik, is het kunst marmer, als ware het oud wittebrood ge weest, in elkaar gezakt. Ales een stuk afbraak is de inrichting omtimmerd en aan het ge bruik onttrokken. Burgerlijke Stand |an Vrijdag 22 tot Don derdag 28 Juni 1928 Geboren: z. van E. Th. F. Jansen-Thiem. d. van M. J. Uijtendaal.-Daans. z. van W. H. Honne- bier-Michel. Ondertrouwd: L. W. C. M. Heslenfeld en J. W. M. van Meeuwen. Getrouwd: C. J. Engbersten en M. E. A. Mensing. B. H. H. Zweers en M. B. Kremer. G. Wijma en G. S. Berkemeier. Ch. Höogerwerve en J. Kalkman. J. P. van den Bosch en A. G. van den Berg. A. P van Burk en J. Raad'sveld. Overleden: H. J. Zondag, 80 j. J. Dek ker, 36 j. J. F. Mendes de Leon, 74 j., wonende te Amsterdam. M. M. Lever, 61 j„ wonende te Wildervank. Een goede verbetering Voor eenigen tijd maakten wij eenige aan merkingen over de verbinding der autobus lijn HaarlemNoordwijk. Den Iaatsten tijd echter zijn daar eenige goede verbeteringen in aangebracht. De Vogelenzangscheweg is nu geheel ge reed, zoodat dit bezwaar voor oponthoud uit den weg genomen is. De lijn is een fraaie bus rijker geworden en ten slotte kunnen w(j melding maken van een groote verbete ring, n.l. dat deze tamelijk lange lijn onder broken wordt door een pas gebouwde garage te Vogelenzang, waarin een der autobus-on dernemers, de heer Jac. Heemskerk, zijn in trek genomen heeft. Deze garage is bijzonder geschikt voor re serve-bussen. Mocht door een of ander defect aan een der bussen lang oponthoud in den dienst ontstaan, dan zal het geduld der pas sagiers, die in Haarlem op haar wachten, niet zoo lang meer op de proef gesteld worden, daar dan een reserve-bus uit Vogelenzang den dienst kan overnemen. Vr.: Is de St. Bavokerk ook des avonds te bezichtigen; zoo ja, op welke uren? Antw.: Voor de bezichtiging van de Kathe draal, wanneer deze gesloten is, móet men zich wenden tot de pastorie. MEDEGEDEELD DOOR DINSDAG 3 JlïLï. De Commissaris van politie vestigt er de aandacht op, dat verschillende zonnescher men in strijd met de voorwaarde, waarbij bepaald is, dat zfj met den onderkant 2.10 M. boven de straat moeten blijven, te laag han- gen. Het publiek ondervindt hiervan nog steeds hinder en verschillende klachten kwamen in. In verband hiermede zal de politie ver scherpt toezicht houden op het naleven der genoemde bepalingen. Eindelijk verbeterd "De gemeente heeft de laatste dagen een goed werk verricht, door het gedeelte van den Boven Weg, gelegen tusschen Westerlaan en den Zijweg, van een fatsoenlijk plaveisel te voorzien. Terecht werd er door allen, die van dezen weg gebruik moesten maken, geklaagd over den erbarme- lijken toestand van den weg. De laag topeca, die nu is aangebracht, heeft aan alle klach ten, behalve dan die over de breedte, een einde gemaakt. „Ons Huis" jubileum 't Was Zaterdag 30 Juni 5 jaar geleden, dat de Coöp. Woning- bouwver. „Ons Huis" werd opgericht. Het bestuur was van meening, dat dit eerste lustrum niet geheel onopgemerkt mocht voor bijgaan, temeer daar de vereeniging finan- tieel er nu niet slecht voorstaat. Dank zij de zen gunstigen finantieelen toestand was het bestuur dan ook in staat, den leden een kleine verrassing te bereiden, 's Middags 4 uur ver scheen een auto van een bekende Haarlem sche bakkerij in 'f dorp, opgewacht door den voorzitter van „Ons Huis", den heer G. Hoff- schlag. Huis aan huis werd een blikken doos met een zeer smakelijke taart erin, aangebo den. Dat deze smakelijke attentie, welke door geen der bewoners verwacht werd, op prijs werd gesteld, is te begrijpen. Deze tractatie vergezeld van 't volgende naamvers O wat Zijn wij heden blij, Nu is 't feest, geloof ons vrij. Steeds zijn wij verheugd van zin Heel de buurt, die groeit er in. Uit is 't met den tegenspoed. In ons dorpje gaat het goed. Slechts „Ons Huis" is alles waard. Daarom sturen wij een taart 's Avonds gal het Christ. Fanfarecorps „Sursum", directeur de heer J. A. Meng, in de Lambrecht van Dalelaan een feestconcert, dat door een groot aantal belangstellenden,' ook uit Tuindorp, werd bijgewoond. Voor de leden van „Ons Huis" was een gedeelte met makkelijke zitplaatsen gereserveerd. De heer G. Hoffschlag hield een rede waarin hij een resumé gaf van de wederwaar, digheden der vereeniging gedurende haar- erste bestaansjaren. 59 .20 59.30 Parijs u. 9.70 9.80 Brussel 34 .55 34.65 Londen 12.09 12.10 47.80 47.90 13.- 13.10 40 .85 40 .95 34.90 35.- New-York (cable! 2.48 2.49 7.30 7.40 27.- 27.10 Kopenhagen 66.40 66.55 66.35 66.50 66.55 66.70 Het toestel zwaar beschadigd; de inzittenden ongedeerd AMERSFOORT, 3 Juli. Hedenmorgen half 11 wilden vliegers uit Soesterberg wegens motordefect een noodlanding maken op het open terrein voer 't jongensgesticht op den Amersfoortschen berg. Op dit plein speel den echter eenige kinderen en men was ge noodzaakt een roggeveld te kiezen. Bij hst dalen geraakte het achterdeel van het vlieg tuig in een greppel, zoodat het toestel over den kop sloeg. Het toestel is zwaar bescha digd. De inzittenden, de sergeant H. Kooper, bestuurder en H. J. Vierdag waarnemer, bleven in de riemen hangen en bleven on gedeerd. ROTTERDAM, 3 Juli. Hedenmorgen heeft te Rotterdam opnieuw een ongeluk plaats gehad, waardoor een menschenleven door verdrinking verloren ging. Dit is dus het vijfde slachtoffer in anderhalven dag tijds. De 22-jarige matroos J. Roersma van het Nederlandsch Rijnschip Willem van Driel 47, dat in de Waalhaven ligt is bij het over brengen van een last naar het naast lig gend Rijnschip uitgegleden en te water ge raakt. Na 8 minuten kon hij worden opgehaald. De levensgeesten waren reeds geweken. BERLIJN, 3 Juli. De Londensche corres pondent van de „Lokal Auzeiger" heeft, naar dit blad meldt, vernomen, dat de Fransche regeering Maandag de Britsche regeering verzocht heeft gezamenlijk reserves samen te stellen ten opzichte van de jongste nota van staatssecretaris Kellogg. De Fransche regee ring zou voornemens zijn alle onderteeke naars van het verdrag van Locamo tot deze reserves te doen toetreden. In diplomatieke kringen verwacht men, aldus de correspon dent, dat de Britsche regeering het Fransche verzoek zal afwijzen. ENKHUIZEN, 3 Jüli. De kapitein van de veerboot rapporteerde hedenmorgen, dat in de Zuiderzee ten Zuid-Westen van Vrouwe- zand een mijn werd ontdekt. Vanuit Enkhuizen zijn de marine-auto riteiten gewaarschuwd. PARIJS, 3 Juli Volgens een telegram uit Sjanghai aan de „Petit Parlsien" is de Kwomintang tot een volledige vergadering op 15 Juli bijeengeroepen. Deze vergadering zal beraadslagen over het herstel van de binnenlandsche eenheid in China. LONDEN, 3 Juli Uit Moekden wordt ge- meldt, dat de zoon van Tsjang Tso Lin, Tsjang Hsoe Liang het opperbevel van de Noordelijke troepen op zich heeft genomen en zich daarmede tot dictator van Mand sjoerije heeft laten uitroepen. LONDEN, 2 Juli Het Afghaansche koningspaar is, volgens berichten uit Ka boel, Zondag aldaar teruggekeerd. De ge. heele stad was met vlaggen en bloemen versierd. Des avonds waren de openbare en vele particuliere huizen geïllumineerd. Bij den intocht werd het koningspaar met een bloemenregen ontvangen. Zes vliegtuigen kruisten boven de stad. PARIJS, 3 Juli Naar een Parljsch pers agentschap uit Madrid meldt, meent men daar te weten, dat generaal Primo de Rivera den vice-president van de Nationale Verga dering, Graaf van Andes, zal verzoeken zijn functie als minister van buitenlandsche za ken over te nemen. PARIJS, 3 JuLi De President der Re publiek Doumergue zal zich hedenmorgen met ren minister van marine naar Havre begeven ter bijwoning van de vlootrevue. In een voorbeschouwing der vlootrevue roemt de „Echo de Paris" den wederopbouw van de Fransche vloot en constateert in verband hiermede, dat sinds het jaar 1920 120 oorlogsschepen met een totaal tonnage van 290.000 ton gebouwd zijn of in aan bouw zijn. In 1927 was 50.000 ton gereed, terwijl 120.000 ton op stapel stond. In de zelfde jaren werden 26 oude oorlogsschepen buiten dienst gesteld. De totale sterkte van de Fransche vloot bedraagt thans 500.000 ton. De „Excelsior" publiceert in verband met de vlootrevue te Havre een onderhoud met den minister van marine Leygues over den wederopbouw van de Fransche vloot. Leygues verklaarde; dat voor het eerst sinds het einde der vijandelijkheden tachtig oorlogsschepen en vijftig marine-vliegtuigen in het Kanaal bijeen zijn. Tijdens de ge- heele 19e eeuw stond Frankrijk met zijn vloot op de tweede plaats. In 1914 stond de Fransche vloot echter ten achter bij de vloten van Engeland en Duitschland. De toestand na den oorlog was kritiek. Zeer vele vreemde naties en koloniën zagen de Fransche oorlogsschepen sinds 1914 niet meer. Thans is de toestand evenwel weer veranderd en door bezoeken van kruisers aan vreemde mogendheden zijn de betrek kingen weer versterkt. BERLIJN, 3 Juli Naar het „Berliner Tageblatt" meldt, had een correspondent van dit blad een onderhoud met den rijksminis ter van buitenlandsche zaken, Dr. Strese mann te Bühlerhöhe. Dr. Stresemann dacht over 6 of 8 weken zijn werkzaamheden weer te kunnen hervatten. Hij ls voornemens eenige weken in Bühlerhöhe te blijven en dan voor algeheel herstel van gezondheid eenige weken naar Karlsbad te gaan. Dr. Stresemann sprak de geruchten, als zou zijn reis naar KaMsbad ten doel hebben contact met Dr. Benesj te krijgen, met klem tegen. NEW-YORK, 3 Juli. De vroegere bevel hebber der Amerikaansche troepen in. het Rijnland, Generaal Allin, zal heden aan staatssecretaris Kellogg een memorandum overhandigen, waarin de wensch wordt te kennen gegeven, dat het Amerikaansche voorstel inzake het anti-oorlogsverdrag daardoor versterkt wordt, dat een bepaling wordt opgenomen, waarin de oorlog alge meen als onwettig en als een misdaad te gen het internationaal recht wordt ver klaard. Het memorandum ls geteekend door oud-gouverneurs, oud-ministers, vroe gere gezanten, officieren van het Ameri kaansche leger, professoren, zakenlieden en geestelijken. NEW-YORK, 3 Juli. (V. D.) Gemeld wordt, dat de wedstrijd om den Gordon Bennett-beker gewonnen werd door de Duit sche ballon „Münster." BATAVIA, 3 Juli. De commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de ramp van de „Zeemeeuw," die bij Soerabaya ver ging, kwam ten slotte tot de conclusie, dat de „Zeemeeuw" niet zeewaardig was, aan gezien de stabiliteit onvoldoende was, waar door waarschijnlijk het ongeluk veroorzaakt werd. LONDEN, 3 Juli De correspondent van de „Daily Mail" te Berlijn meldt, dat de ex-keizer de volgende boodschap heeft ge zonden aan de Vereeniging van Mannen, die vroeger hebben gediend in het Eeier- sche regiment, waarvan hij commandant was: „Ik denk met trotsch en dankbaarheid aan de wapenfeiten van mijn koninklijk Beiersch zesde infanterie-regiment. Ik ben er van overtuigd, dat de strijdlust en de bereidheid tot zelfopoffering, 'welke het re giment tijdens den wereldoorlog inspireer den, nog steeds worden aangemoedigd en tot uiting zullen komen, wanneer het be vrijde en herstelde Duitsche vaderland on der zijn keizer en zijn kroonprins komt, wien is toegestaan naar Duitschland terug te keeren op voorwaarde, dat hij niet het middenpunt is van de politiek, doch ener gieke propaganda voert voor de keizerlijke familie in de republiek". MEDEGEDEELD DOOR DINSDAG 3 JULI. Middagkoersen Heden van Zaterdag opening s laa tsieeiuugeu 5% Nederland 1319 1% Nederland 1913 4K Nederl. 191) 6% N.-Indië 1923 D 4N.Ind. 1926 B 10115/16 102% 101'/16 101 /ib Banken. Koloniale Bank Gert. Handel lal). 245 169 1761 177 246 170 1 176$ 177 Industrieën. Nederl. Kunstzijde Holl. Kunstzijde 206f 467$ 2051 215 751 760f 210J-I 462 200 216 b 725 b 740 Industr. Buitenlan U. S. Steel Gew. Peruvian 13611/ib 138f 120 22»/32 1354 Handelsondern. Comp.comm. du 1725 Mijnbouw. Boe ton Mijnbouw Redjang Lebong 163$ 137 163 b 135 b Petroleum. Geconsolideerde Kon. Olie Perlak 395f 200$ 415J 84$ 396 1 415$ 84 1 Rubber. A'dam Rubber Dell Batavia Rub Java Rubber Serbadjadi Silau V. L O. O. Allied ......a.....***"* Intercontin Rubber 2181 140$ 58 1637/8 93 1224 58$ 815/16 216 140 162 92 57 8s/s Scheepvaart. Holl. Amerika Lijn dito Gem. Elgend Kon. Ned. 8toomb. Kon Paketvaart Mij. Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie 70 b 65f 83§ 228 190 187$ 206 38. 206 6 37 Suiker. H. V. A Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem 677 360 112$ 164 142 678 Tabak. Deli Batavia Oude Dell Oostkust Senembah 519 428$ 180" 488 521 428 177 490$ Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific 1474 b 195% 711 147 1944 68| Chic. Milw. St. Pauj Kansas City South Brie RaJlr - 34% e 48% 53% 33f-*/1# 47 52$ 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2