Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws tweede blad Strafzaak der Veen- dammer Hypotheek bank BLADZIJDE 3 DINSDAG NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Een politieke rede van Mr. A. baron van Wijnbergen cp den Frieschen Landdag te Leeuwarden H. Colijn Lid der Tweede Kamer benoemd Jubileum D. Kouwenaar Internationale Unie van V olkenbondsvereenigingen Particulier secretaris van Minister Beelaerts van Blokland De verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder De Koningin-Moeder Voor de veiligheid langs de grensstreek De brand in „De Vijf" te Doetinchem Een oneerlijk telegrafist Hooge Raad van Arbeid RECHTSZAKEN Het pleidooi van Mr. Kokosky Toen de deurwaarder beslag op de meubelen kwam leggen LUCHTVERKEER Een nieuwe aanval op het wereldduurrecord Noodlanding v. Lear Black Driek was royaal De Gooische inbraken herhalen zich Verduistering van bijna f4000 Kijk niet om! 15 Hectaren grond verbrand Boerderij te Zevenhoven afgebrand Een demonstratie van ge dupeerde gepensionneerden Overbrenging stoffelijk overschot Generaal-Majoor Bayly DIEFSTAL OP DE I.T.A. Een beeld ontvreemd Een onhandig schutter Overboord geslagen en verdronken Mr. A. S. M. J. baron van Wijnbergen heeft op den Frieschen landdag te Leeuwar den een politieke rede gehouden, waarin hij m. het volgende zeide: Terwijl de wereld nog steeds in gisting en beroering is, terwijl alom onrust heerscht, worden de Katholieke kiezers 't volgend jaar omgeroepen om mede een strijd te strijden, van welks uitslag het kan afhangen, gelijk ó'e Bisschop van Roermond het in zijn schrijven van Juni 1925 uitdrukte: „of de meerderheid der wetgevende vergadering be staan zal uit mannen, die verlangen, dat de wetten van God, den oppersten Wetgever, sullen geëerbiedigd worden bij het maken van de wetten, die ons Land zullen gelden, dan wel, of daarbij met Gods wet en wil niet d" minste rekening zal worden gehouden." Te vierden male worden in 1929 d'e verkie singen gehouden onder het stelsel der Even redige Vertegenwoordiging. Driemaal hebben de Katholieke kiezers in '18, '22 en '25 eendrachtig, volgend de groote principieéle hjnen, na vaststelling van een bevredigend en begeesterend program daaraan deelge nomen, terwijl telkens het resultaat is ge weest een goede, sterke Tweede Kamer fractie en het optreden van een Christelijk Kabinet. Terwijl degenen, die een reeks van jaren het politiek leven ten onzent ten volle hebben meegeleefd, zich herinneren, met welk heer- hjk enthousiasme feerd voorgestaan de prin- cipieele Christelijke politiek zien we den allerlaatsten tijd ook in onzen kring verde digd de real-politiek, betoogd, dat zui ver opportunistisch dan met dezen dan met genen moet worden samengewerkt, naar mate bepaalde, door ons begeerde program punten tot verwezenlijking zullen kunnen i orden gebracht. Is het niet bedroevend? En is het ook niet in zeker opzicht naïef? Of meent men nu werkelijk, dat in ons Nederland dan deze, dan gene groepen zul len meewerken om zaken tot stand te bren gen. die wij Katholieken begeeren, en denkt men er in 't geheel niet aan, dat evengoed telkens allerlei groepeeringen kunnen tot stand komen teneinde op politiek terrein resultaten te bereiken beslist in strijd met hetgeen door onze beginselen wordt ge vraagd? Ik zeg alweer tot de zooa'anigen: Ziet toch d'e historie. Ziet, wat de laatste eeuw, ®t in 't bijzonder wat de laatste 40 jaren is letf stantl gekomen, en zegt mij dan, of gij ®dd op 't belang van het Vaderland, let- vrwT ?p be'ang der Katholieke Kerk en de r haar onmisbare vrijheid, durft afwijken p de iyn tot dusverre gevolgd En vooral bevreemdend is het, dat op dit "ogenblik ten onzent pogingen in die rich- "hg worden aangewend, nu bij onze Ooste- Hike naburen zich de laatste jaren tafereelen hebben afgespeeld, die, naar het mij wil voorkomen, ons tot ernstige leering en waar schuwing kunnen en moeten strekken. 't Is niet goed te vervallen tot overdreven Pessimisme; hem echter, dïe' uit eigen oogen vermag te zien, hem kan niet ontgaan het gevaar, dat uit het Oosten dreigt. Staat de gansc.he beweging, van Moskou uitgaand, niet voor allfes in het teeken van den haat tegen Christus? Is de vernietiging van het Chris- -dom niet eerste doel? En is dan niet, ook al zouden we het ijjet reeds van elders en op andere gronden weten, hoe we te handelen hebben, daarmede aangewezen onze houding °P staatkundig terrein, aangeduid onze eerste plicht! Het werd vroeger zoo juist aangevoeld, thans blijkt het voor sommigen een zuiver Politieke vraag te zijn in den gewonen zin des woords. Vragen van landsverdediging, vragen van vrijhandel en protectie, vragen van justitie en politie, vragen van stelsels van sociale verzekering en van bedrijfsorga nisatie, vragen van onderwijsverzorging enz, enz. zijn alle hoogst belangrijke politieke Vagen. Verre daarboven uitgaand, en In weren daarvan verschillend, is de vraag, of men, voor zoover, dat mogelijk zal blijken, zal bevorderen a'e Christelijke Inrichting van den Staat, gelijk die in ons beginsel-program omschreven is. Begrijpelijk dan ook, dat op "fn jongsten algemeenen Katholiekendag, ö,e geen Kiesvereeniging is, en het nooit worden zal, zoo terecht werd uiteengezet aan "e hand der Encycliek „Quas primas", hoe an onzent het Koningschap van Christus 1 bevorderd worden op staatkundig ter- Jein. Verblijden was ook de wyzé. waarop ^00r het anti-revoluttonnair hoofdorgaan daarop werd gereageerd. Aanhalend de woor- van prof. Aengenent: „Wanneer wij ons de vraag stellen, op welke wijze de verwe- "miihing van Christus' Koningschap in het Politieke leven het best benaderd kan wor- en, moet het antwoord luiden: door een rt-^mverklng der Christelijke partijen, om- van 011 c'eze alleen ook de tweede taak de h met ons gemeen hebben, n.l. rhT.fa"Qhaving en verdere doorvoering der •hrliff v beShiselen in het Staatsbestuur" als vol t anW~revo'utionnair hoofdorgaan stands ,,De Standaard heeft te vaak een het verdedigd, dat overeenkomt, met verblii^o er worc,t betoogd, om zich niet te ook te dat ó'eze eenvoudige waarheden Men V j*?astrlcbt werdenuitgesproken." we nnt ',1' vaak niet bezorgdheid: hoe zullen '•an e ntholieke volk houden te midden tVein ?n eds meer ontkerstenende wereld? ontware Lde eenvoudigen. d'e groote massa, leiders i grooten dezer aarde, dat de zich Kj de. hoog„re en hoogste regionen ChristUs n' 'rh'k. nederig neerbuigen voor waarheU.ïa' het volk verstaan, dat zij naar atie, zal K fhten de Christelijke Demo gen. et volk hen vertrouwen en vol- En de geniep ook op stoffel.,2schaP zal er baat by vinden Ook dat leert Nu zal men wen, storle de eeT,wen door alleen van ons an,: zeggen- dat het niet wederom zal w0r<wet' of het volgend jaar voeren van Christel». aangevangen met het komen juist, doch ,0?°litiek' Dal dragen eigen verantw ere groep heeft te once En daarom. 1 armelijkheid wij de wat in ons vermogen is t J a!"®s' al11®Sd0®"' vorderen. deinde het te be- Wij hebben het algemeen u, laten-wij ons best doen da^^mee^kies-' recht zóó te hanteeren, dat het king der Christelijke Democratie L ^dittek terrein bevordere. En dat kan beuren. wanneer we het vol* oproepen tot «er strijd, dien het begrypt. ^oape" da .rom met enthousiasme med.estriidt Veertig laren lang heeft men in Nederland het gekend, dat het openlijk werd uitgespro ken, a-at men wilde Christelijke Pohtiek dat het openlijk werd uitgesproken dat'me Komng Christus, met Zijn Wil enVet Zóór denS t[>P ataatkundig terrein rekening gehou- heeft dlnrv^°eSt' Nederlandsche volk zegenrijke re^nif- e" en ondervonden de dighetfen Door droeve "mstan- laat ic rf thans buiten bespreking iaat is daaraan op li November 1925 een eind gemaakt. Ook uaarvan zijn de gevolgen gevoeld. Het volgend jaar zal het Nederlandsche volk voor de beslissende vraag worden ge steld: Wat nu? Laat ons bidden en werken, opdat die vraag in een voor land en volk gur.stigen zin worde beantwoord. Een ieder gevoelt, dat het huidig tijdvak van politieke onverschilligheid moet worden afgesloten. De vraag dringt zich dus op: Wat dan? Onder welke leuze wilt gij voortaan arbeiden op politiek terrein? De beste hulde, die wij Schaepman zullen kunnen brengen zal wezen, als wij bevorde ren, dat het volgend jaar weer een politiek gaat gevoerd worden, die door daad zal be wijzen, dat haar richtsnoer is Schaepman's devies: Credo Pugno. Gisteravond werd in de Ridderzaal een openbare bijeenkomst gehouden, waar Vis countess Gladstone, Engeland, graaf Bems. torff, Duitschland, de heer R. Dollfus, Zwit serland, prof. Aulard, Frankrijk en de heer Colby, Amerika, het woord voerden, terwijl het mandolinegezelschap „Crescendo" muzi kale medewerking verleende. Na afloop zijn de congressisten in het Kurhaus door het gemeentebestuur ont- vangen. De voorzitter van het Centraal Stembu reau heeft benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer, in de vacature-J. G. Scheurer, den heer H .Colijn, te Den Haag. In den huize Couturier te Amsterdam heeft Zaterdagmiddag de heer D. Kouwenaar ter gelegenheid van zijn zilveren feest als redacteur van de N. Rott. Crt. receptie ge houden. Uit alle kringen van de stad en tal van collega's, zoowel van Amsterdam als daarbuiten werd daarvan gebruik gemaakt om hem geluk te wenschen. De Burgemees ter van Amsterdam, de heer W. de Vlugt, als voorzitter van het eere-comité, was de eerste, die den jubilaris toesprak. Hij huldig de den heer Kouwenaar om zijn persoon als journalist en ate Amsterdammer, die zijn vaderstad lief had. Hij sprak den wensch uit, dat de jubilaris nog lang zijn pen mocht dienstbaar maken voor Amsterdam. De heer L. A. P. M. v. d. Broeke, spreken de namens het huldigingscomité wees er op, dat de heer Kouwenaar zich een eigen plaats in deze stad had veroverd. Hij roemt hem als Amsterdammer en biedt hem namens velen een schilderstuk aan van Hobbe Smith, een gezicht van het Y op Amsterdam, namens vele vooraanstaande Amsterdammers en col lega's. De heer Mr. P. C. Swart voerde daarna het woord namens directie en hoofdredactie van de Nieuwe Rotterdamsche Courant. Hij hoopte, dat de jubilaris nog lang mag blijven de Amsterdamsche correspondent. Spr. brengt ten slotte een heilgroet over van de Rotterdamsche collega's, en biedt namens de Naamlooze Vennootschap „De Nieuwe Rot terdamsche Courant" een geschenk aan. Voorts voerden nog het woord de heer Baron Krayenhoff, de heer C. J. Schotel, namens de Amsterdamsche Pers, de heer Halsb&n uit Deventer en de heer Vesters namens de R. K. journalistenvereeniging. Nedat de jubilaris had bedankt voor de hem gebrachte hulde, maakte een groot aan tal van de aanwezigen gebruik van de gele genheid den heer Kouwenaar geluk te wen schen. Een groot aantal bloemstukken uit verschillende kringen was mede aanwezig als even zoovele blij keft van hartelijke waar deering. Zooals reeds was aangekondigd, is te 's-Gravenhage het twaalfde congres van de Internationale Unie van Volkenbondsveree- nigingen aangevangen. Vooraf maakten de congressisten een tocht per boot naar de Kager-meren. De openingsplechtigheid had gisteren plaats in de Ridderzaal te den Haag in te genwoordigheid van vele autoriteiten, onder wie ook minister Slotemaker de Bruine. Nadat het koor van Toonkunst het Wil helmus had gezongen, nam de president van de recipieerende vereeniging, de Ned. Ver. voor den Volkenbond mr. J. Limburg, lid van den Raad van State, het woord, om de aanwezigen namens de Ned. Ver. wel kom te heeten. Hij verklaarde, er trotsch op te zijn, de buitenlandsche gasten hier te kunnen ontvangen en hoopte, dat het ver blijf in ons land him geen teleurstelling zou opleveren. Spr. schetste, hoe de invloed der Unie hoe langer hoe meer toeneemt. Zij begint haar congres hier in Den Haag, onder goe de voorteekenen. Zij heeft gelegenheid, de zittingen van het Hof van Intern. Justitie bij te wonen en de kalme serene atmos- pheer waar te nemen, waarin het recht wordt geschapen. Er zijn sceptici genoeg, die niet willen gelooven i| den Volkenbond, in de wereld gemeenschap en in de solidariteit der vol keren. Wij kunnen hen niet overtuigen, maar wü moeten zelf het optimisme mee dragen, dat noodzakelijk is om den wegnaar den wereldvrede te banen. Vervolgens hield de minister van Arbeid, H. en N. een rede, waarin hy zeide, bij ontstentenis van den voorzitter van den ministerraad en van den minister van Bui tenlandsche Zaken, die naar het buitenland moest vertrekken, zich uit naam van de koningin aan te sluiten bij de welkomst woorden, door den voorzitter der Ned. Vol- kenbondsvereeniging gesproken. De Nederlandsche regeering heeft met voldoening het besluit van de Unie verno men, om haar congres hier te houden. De regeering en het Nederlandsche volk zijn de zaak van den vrede harteiyk toegedaan en stemmen geheel in met de edele doeleinden, die de Volkenbond bevordert. Zij Is er trotsch op, de afgevaardigden der natio nale vereenigingen van zoovele landen, die hun krachten vereenigen in hetzelfde doel, hier te zien. Spr. bracht zijn beste wen schen over voor het volledig succes van den arbeid van hen, die men terecht „de voor hoede van den Volkenbond" heeft genoemd. Nadat het Toonkunstkoor zich wederom had doen hoeren, sprak de president der Unie, oud-minister van Polen, B, Dem- binski. Spr. zette uiteen, dat wij ons bevinden op een teer punt der geschiedenis. Het mate- rieele en moreele, het intellectueele en cul- tureele bestaan der geheele menschheid staat op het spel. Spr. herinnerde hierby aan de woorden van Lord Robert Cecil: „De beschaving moet leeren of stervèn". Dante heeft den unlverseelen vrede aanbevolen als het schoonste, dat voor ons geluk en voor de menscheiyke waakzaamheid kan bestaan. Volgens hem moet de mensch al de bekwaamheden, alle krachten des geestes, alle intellectueele macht, waarmee hij be giftigd is, ontwikkelen. Alle naties moeten zich vereenigen om dit verheven doel te bereiken. De berichten betreffende den Noordpool tocht van Nobile c.s. vonden weerklank in alle landen; een kreet werd gehoord: „Te hulp!" De heroïsche offers der onderzoe kers en redders hebben de levendigste sym pathie gewekt; de geheele menschheid voelt zich één en eensgezind in deze poging. „Ziedaar," eindigde spr., „het symbool der gemeenschap van deze groote familie van naties." Nadat de openingsplechtigheid vervolgens gesloten was, maakten de congressisten een tocht per auto door de stad. Tot particulier secretaris van Ministpr Beelaerts van Blokland, is benoemd jhr. mr. G. C. J. van Reenen, gewezen gezant- schaps.secret«ri3 bij höt Nederl. Gezant schap te Stockholm. H. M. de Koningin-Moeder zal dit jaar, als gewoonlijk, den 2en Augustus op Soest- dijk doorbrengen. j De Koningin vertoeft dan eveneens ten paleize Soestdijk, waar zij, na terugkeer uit het buitenland, voor eenigen tijd de gaste van de Koningin-Moeder zal zyn. Maandag 9 dezer zal H. M. de Koningin- Moeder een bezoek brengen aan het Sana torium „Berg en Bosch" te Apeldoorn. Zaterdag vond, onder voorzitterschap van dr. van Lidth de Jeude, Officier van Justitie te Maastricht, ten stadhuize aldaar, wederom een bijeenkomst plaats van Duit- sche, Belgische en Nederlandsche politie- en justitie-autoriteiten, ter bespreking van maatregelen voor een meer afdoen de bestryding der criminaliteit in de grens gebieden. Nadat de aanwezigen door den burge meester van Maastricht, dr. Van Oppen, waren verwelkomd en door den voorzitter eenige inleidende woorden waren gespro ken. hield luitenant-kolonel Alma van de Kon. Maréchaussé een rede over het inter nationale samenwerking, waarin hij de wenschelijkheid betoogde van uitwisseling van wederkeerige mededeelingen in het belang van den opsporingsdienst. Eenige voorstellen werden reeds dadelijk van Duitsche zyde aanvaard. Hierna werd door den Subsituut-Offi cier van justitie Koderitsch, een over zicht gegeven over de organisatie en be voegdheid der Nederlandsche Justitie en over hare wijze van samenwerking met de politie. het bekende kassierscontract te teekenen. De handigeé oplichter geeft niet den tyd om te denken, men vertelt Möhring niet de fines ses. Zoo komt de 25e Juni, op welken dag Möhring ten kantore van de „Veendammer" menschen aantreft, tegen wie hij opziet, als kleinere man. Hü merkt aan, dat hy de verschillende hypotheken aan het nieuwe bestuur moet overdragen. Hy informeert bij de raadslie den, zij zeggen hem, dat alles in orde is, en, zonder dat men hem dan tijd laat om na te denken, willigt hy zün opdracht in. Hy kende toen alleen het hoofdcontract, van het aanvullend contract wist hy niets. Bij pl. bestaat ernstige twyfel aan de schuld van Möhring en hij zou het ver schrikkelijk vinden, als de rechtbank in deze zaak een onschuldige veroordeelde. Als Liebermann de schurk is, waavoor men hem houdt, dan is Möhring de dupe. Dat blijkt ook uit het luttele berdag dat hy ge noten heeft, 25.000, waarvan hij nog 10.000 in de kas voor kasgeld stortte! Deze man heeft een onbesproken verle den. Hy ziet voor zioh en voor zijn gezin den honger voor de deur staan. Beschouwt hem niet als de anderen. Pl. concludeerde tot vrijspraak en vroeg de onmiddeliyke invrijheidstelling van ver dachte Möhring. Na de pauze werden aan de verdachten Woltman Sr., Woltman Jr. en Möhring nog i eenige vragen gesteld, waarna het O. M. repliceerde. Het O. M„ mr. Reilingh merkte daarbij op, dat het pleidooi hem geen aanleiding geeft om zyn standpunt te veranderen, noch ten aanzien van de strafmaat, noch ten op zichte van het bewys en de waardeering der dagvaarding. Vervolgens dupliceerden Mrs. Muller Massis en Kokosky. Beiden hielden de goede trouw van hun cliënten vol en handhaafden hun conclusies. Mr. Muller Massis vroeg de Rechtbank, om, wanneer zij bü de beraadslaging tot de overtuiging mocht komen, dat geen veroor deeling van vader en zoon Woltman moge- lyk is, by vervroeging uitspraak te doen. Mr. Kokosky verzocht de Rechtbank om, wanneer zij onverwacht tot de overtuiging mocht komen, dat de kwade trouw van ver dachte Möhring onomstootehjk vaststaat, de straf van dien aard te doen zyn, dat zy voldoende geboet is met de zes maanden, die verdachte reeds in de preventieve hech tenis heeft doorgebracht. Ten slotte betuigden de verdachten Wolt man (vader en zoon) en verdachte Möhring onder groote ontroering hun on schuld. De president verklaarde hiermede 't onder zoek gesloten. De rechtbank zal uitspraak doen op Maandag 16 Juli a.s. des morgens te 10 uur. De schade bedraagt ruim 1 millioen Aangaande den brand in de electro-mo- torenfabriek „De vyf" vernemen wij, dat de schade 1.1 millioen bedraagt. De fabriek zal te Doetinchem met spoed worden her bouwd. Het geheele personeel is met het opruimingswerk begonnen. Te Zwolle is gearresteerd een rykstele- grafist aan het telegraafkantoor aldaar, we gens overtreding van art. 359 Wetboek van Strafrecht, het onttrekken van gelden uit de openbare kas. De man heeft bekend bij het aanbieden van telegrammen het gewone tarief in reke ning gebracht te hebben aan de aanbieders. Bij de doorseining maakte hij echter, waar dit maar mogelijk was, van twee woorden één, en stak het zoo bespaarde bedrag in eigen zak. Hy is in zün betrekking geschorst. In de vergadering van den Hoogen Raad van Arbeid, heeft dé Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, den gereorganiseer- den Hoogen Raad van Arbeid geïnstalleerd. Tot voorzitter werd met bijna algemeene stemmen gekozen Prof. dr. W. H. Nolens, terwyi tot plaatsvervangende voorzitters werden gekozen de heeren E. Kupers en mr. A. Philips. Bij loting werd bepaald, dat mr. Philips zal optreden ^s le en de huur Kupers als 2e plaatsvervangend voorzitter. AMSTERDAM, 2 Juli. Op dezen twaalfden dag van het „Veendammer" strafproces ving de laatste pleiter, Mr. F. A. Kokosky zijn pleidooi aan ten behoeve van verd. A. C. Möhring. Evenals zyn r jnfrère Mr. Muller Massis, bracht pl. allereerst hulde aan de leiding der Rechtbank in deze zaak, speciaal aan die ve- den president. Daarnaast richtte pl. woorden vaii waardeering tot den Officier, in welke waardeering hy ook den rechter commissaris betrok, hoewel ook pl. het bleef betreuren dat de verdedigers niet by de ver- hooren in de instructie aanwezig hadden mogen zijn. Ook aan mr. Muller Massis bracht pl. hulde voor diens pleidooi. Tot de zaak zelve komende zeide pl.: hoe kan men kwade trouw aannemen als er om trent het gebeurde in deze zaak niets vast staat? Men gaat hier uit van de veronder stelling dat Liebermann een aartsoplichter en een schurk was. Als een axioma wordt dat aangenomen. Hoe kan men deze ver dachten veroordeelen voordat men zekerheid heeft omtrent Liebermann's plannen. Zoo lang Liebermann's kwade trouw niet vast staat, kan er nimmer een veroordeeling vol gen van zijn medeplichtigen. Pl. achtte het een onherstelbare fout, dat men Liebermann hier niet heeft willen laten komen. Het is pl. bekend, dat Liebermann een tweede request heeft ingediend. Zonder bewyzen mag niet worden aangenomen, dat Liebermann een zwendelaar is. Pl. heeft Donderdagavond 1.1. van Mr. H. P. Marchant een brief ontvan gen, waarin hij zyn meening uiteenzet over het geval-Möhring. Pl. las enkele tirades voor, om. één dat Mr. Marchant vreest, dat de Rechtbank op ongefundeerde vermoedens kwade trouw ten opzichte van Möhring zal aannemen. In rechte, zeide pl., staat geenszins vast, dat Liebermann de Bank wilde leegrooven. Mocht de Rechtbank in derdaad aannemen, dat Liebermann de groote zwendelaar was, dan ryst de vraag of Möhring niet is geweest het willige werktuig, het slachtoffer Möhring vormt in deze zaak een kleine schakel, hij leidde altyd een rus tig en sober leven. Plotseling wordt hij direc teur van de „Veendammer", na besprekingen tusschen menschen, omtrent den loop waar van niets vaststaat. Möhring was daarbij niet aanwezig; hij weet niets van de gesprek ken tusschen Woltman Sr. en Liebermann. Plots staat Möhring, 14 of 15 Juni, tegen over Liebermann, en hem wordt gevraagd Voor het Amsterdamsch Gerwchtshof hebben zooals men zich nog zal herinneren, terechtgestaan een bewoonster van de Quel- lynstraat te Amsterdam en een kapper, ook in de hoofdstad woonachtig. Afzonderiyk was hun ten laste gelegd dat zy opzetteiyk hadden toegelaten, dat goederen, waarop de deurwaarder beslag had laten leggen, aan dit beslag onttrokken werden en dat terwyi zoowel de man als de vrouw over de meubelen, elk van hen betreffende, resp. als bewaarster en bewaarder waren aange steld. Beide verdachten verkeerden in hetzelfde geval. Zij hadden n.l. van een meubelma ker meubelen in huurkoop betrokken, doch van de huurkoopsom slechts een klein ge deelte afbetaald. In verband daarmede had den zy zich niet verzet toen de verkooper zijn meubelen, waarop hij aanspraak had, liet weghalen. De Rechtbank had beide verdachten van alle rechtsvervolging ontslagen; o.m. over wegende dat by beslagen als de onderha vige, waar beslag Is gelegd, wetende dat de derde niet voldoende rechtsmiddelen ter beschikking hadden om hun rechten tegen den beslaglegger te doen gelden, kwade trouw aanwezig is. Het Hof, dat gisteren arrest in de zaak wees, verklaarde de vrouw schuldig aan het ten laste gelegde en veroordeelde haar tot 10 boete, subs. 5 dagen hechtenis. Wat de zaak van den kapper betreft, ver klaarde het Hof de dagvaarding nietig, op grond, dat de omschryving van het feit in de dagvaarding niet woordeiyk overeenstemt met de omschryving van het feit in de kennisgeving, welke overeenstemming in artikel 258 Wetboek van Strafvordering op straffe van nietigheid wordt voorgeschre ven. De Jftnkerspiloten Ricticz -en Zimmer- mann zijn Maandagmorgen vroeg om half vier met het vliegtuig D. 1231 opge stegen op het vliegveld te Dessau om een poging te doen het wereldduurrecord voor vliegtuigen te verbeteren. Op het oogenblik staat dit record op naam van een paar Italiaansche piloten met 58 uur 36 mi nuten. Het parcours, waarop de poging plaats heeft, ligt tusschen Dessau en Leipzig en heeft vice-versa een lengte van 102 K.M. Het wordt afgelegd in een tyd van 45—46 minuten, wat een uursnelheid geeft van 125 K.M. Het vliegtuig is uitgerust met een S. V. seriemotor, zooals ook in het Oceaanvlieg tuig „Bremen" ingebouwd was. Het vlieg tuig heeft een zoo groot mogelijke lading brandstof aan boord. Mislukt! V.D. seint uit Dessau: De vliegers Risticz en Zimmerman hebben de poging, om het wereldduurrecord te verbeteren na 7 A uur vliegen opgegeven. GRAVE, 2 Juli Het legervliegtuig 505 heeft wegens een panne hedenmorgen een noodlanding moeten maken in een weide aan de Maas te Velp onder Grave. Er is om onderdeelen naar Soesterberg getelefo neerd. De heer van Lear Black is dezer dagen naar Kopenhagen gereisd met het K. L. M.- vliegtuig H-NADR en is gisteren uit Kopen hagen na een vlucht van 3 uur te Beriyn aangekomen, waar de groote nieuwe Rohr- bach-vliegboot werd bezichtigd. Heden gaat de heer van Lear Black met het K. L. M.-vliegtuig van Berlijn naar Londen. De bestuurders waren als gewoon- ïyk Geijssendorffer en Scholte. Men schrijft aan het „Eindhovensch Dag blad": Het volgende speelde zich af in een der plaatsen in het Zuiden van Noord-Brabant. Driek was z'n heele leven lang 'n rare schutter geweest. Van den eenen dag in den anderen geleefd. Nooit gewerkt! Meer bij de boeren in de schuur geslapen dan in een fatsoeniyk burgermans bed. Vandaag schar relde hy hier 'n paar dikke boterhammen op en morgen zat hij heel gemoedeiyk bij 'n kennis te middagmalen. Zonder zorgen leefde hy al was-ie dan 'n arme tobber. Iedereen in het stadje kende hem. Altijd vrooiyk. 't Was een van die straattypes die toch gezien zyn bij de menschen. Na ruim 'n kwart eeuw op deze manier te hebben voortgeleefd, werd-ie eindehjk in het gesticht voor onvermogende oude mannen ondergebracht. Nu zyn z'n dagen geteld. Reeds enkele dagen is z'n lichaam aan den schoot der aarde toevertrouwd. Maar, toen hij z'n eindje voelde naderen, liet hij nog eerst den notaris ontbieden om z'n testa ment te maken. De zusterkens keken wel vreemd op, doch het zou de eerste maal niet zijn, dat een vermeende bedelaar 'n fortuin naliet. De notaris kwam. „Ja, Mijnheer Notaris," sprak Driek en 'n vyftal nonnekes uit de inrichting was om z'n bed geschaard, „hier zijn ze zoo goed voor me geweest. Ik vermaak ze duizend gulden en dan moeten ze zoo nu en dan 'ns 'n mooi boske bluumpkes op m'n graf zetten." „vyfhonderd gulden aan den pastoor, want dat is de kwaaiste ook niet." De notaris teekende met 'n verbaasd ge zicht op. „Nog veel heb ik goed te maken. De We duwe van myne vriend, Bet V. D. kan het ook goed gebruiken, die geeft ge ook maar drie honderd gulden." En zoo ging het maar voort. De notaris had zoo lang opgeschreven dat men byna aan de drie duizend was en het officieele stuk werd onderteekend. Alles was zoo ver gereed, doch de ambte- iyke notaris voelde bü intuïtie dat er iets haperde. Toen nam de notaris het woord, en vroeg: „Hoe is "t Driek, hoe komt ge aan dat geld." „Ja, daar zit ik zelf ook over te prakki- zeeren, maar in ieder geval heb ik t al vermaakt. Dat is vast wel." het vuur werden aangetast, werd de huïp van de brandweer van Nieuwveen ingeroe pen, welke spoedig met een motorspuit ter plaatse was. De twee belendende boerderyen en de loods met landbouwwerktuigen kon den worden behouden, maar de boerderij van den heer Poels brandde met de nabij gelegen schuur en hooiberg geheel af. Alles was verzekerd. Wederom is te Hilversum ingebroken, thans in het kantoor van een tabaksfabrikant. De inbrekers verschaften zich via de fabriek toe gang tot het kantoor en sleepten de brand kast, waarschymyk per lorri, naar de fabriek, waar zij de achterzijde opensneden en den inhoud, ongeveer 3500, ontvreemdden. Namens de N.V. Meel- en Broodfabriek De Zeeuw van B. Hus te den Haag is aangifte gedaan van verduistering van 3680, ge pleegd door den administrateur A. H. te Rüs- wijk. Deze was belast met een gedeelte der administratie op de fabriek aan de Waldorp straat te 's-Gravenhage, in welke functie hy eenige posten niet verantwoord heeft in de boeken. Toen deze gecontroleerd werden door een accountant kwam de verduistering aan het licht. H. is opgesloten in de arrestanten- lokaalplaats van het hoofdbureau van politie en zal ter beschikking van de Justitie worden gesteld. Dezer dagen is de veehandelaar J. W. v. O. in de Halveraak te Alphen a.d. Ryn met zyn motorrijwiel, doordat hy even omkeek, tegen een bakkerswagen gebotst. Hy sloeg met den motor over den kop en werd met een kaakfractuur en een schedel breuk opgenomen. Na voorloopig bij een particulier te zyn binnengebracht werd hij naar een ziekenhuis vervoerd. Naar uit Weert gemeld wordt, is Zaterdag een groote boschbrand ontstaan tusschen Sluis 16 der Zuid Willemsvaart en de Belgi sche grens. Direct werd een 40-tal werklieden door de Zinkfabrlek beschikbaar gesteld om het blus- schingswerk te verrichten, zy slaagden erin den brand te beperken tot een oppervlakte van circa 15 II.A. Het byna hakbare hout heeft betrekkelijk weinig schade geleden. Het slechtere hout echter meer. Oorzaak onbekend. Zaterdagmiddag te vier uur is een hevige brand uitgebroken in de boerderij van den heer Poels te Zevenhoven. In de bygebou- wen van deze boerderij waren 12 groote landbouwmachines en tractors geborgen, welke toebehoorden aan de Gebrs. Rozen berg. Daar de gemeente Zevenhoven alleen de beschikking heeft over een handspuit en de twee naastliggende boerderyen ook door Uit den Haag wordt gemeld: Zaterdag heeft voor de Haagsche Ban!: van Leening een demonstratie van gepen sionneerden plaats gehad, naar aanleiding van een circulaire, welke door den directe»" van die Bank aan de gepensionneerden 'is gericht. Wat het geval was? De rechthebbenden op pensioen krijgen het hun toekomende in den regel eerst ze weken na ieder kwartaal toegezonden. Er ir, dus telkenmale een korte periode, waarin tb pensioengerechtigden zonder inkomen zyn Om deze menschen toch in de gelegenheid te stellen zich van het hoog noodige te voor zien bestond tot dusver de mogelijkheid, dat door het beleenen van hun pensioen-acte deze gepensionneerden een voorschot op hun pensioen ontvingen. Door diverse verslechteringen in de pen sioenregeling, die wij hier niet uitvoerig be spreken, werd echter de mogeiykheid gescha pen, dat sommige gepensionneerden in het geheel, of althans gedeelteiyk geen aan spraak meer konden maken op hun pen sioen, waardoor de Bank van Leening van zelfsprekend op dergelijke acten geen voor schot meer zou kunnen verleenen. Een dergeiyke maatregel werd al geruimen tyd door den directeur van de Haagsche Bank van Leening overwogen en Vrijdag zond hij de beruchte circulaire weg, waarin den gepensionneerden werd meegedeeld, dat hun geen voorschot op pensioenacten zou worden verleend. Daar deze circulaire juist 24 uur vóór den laatsten dag van het kwartaal is verzonden, verwekte deze geweldige opschudding onder de gepensionneerden, die in grooten getale naar de Bank van Leening stroomden en daar den directeur te spreken vroegen. Zy betoogden, dat door dezen plotselingen maat regel hun gezinnen aan zes weken van bit tere armoede werden blootgesteld. De hew Schild, directeur van de Bank van Leening trachtte de menschen te kalmeeren en zei de, dat bet hem erg speet, doch dat hij niet langer het risico kon dragen. Langzaam zyn de gedupeerde gepension neerden afgetrokken, in afwachting, of er nog maatregelen zullen worden getroffen tot steunverieening, of dat zij aan de bittere armoede zullen moeten zyn blootgesteld. Te Amsterdam had Zaterdag de overbren ging plaats van het stoffelyk overschot vaa den m Nederiand óverieaen Geueraai-Ma- joor van het Engelsche leger Alfred W. I» Bayly. Te ongeveer drie uur zette de stoet, die gevormd werd door de afdeeling mili taire politie te paard en te voet en een de tachement van de Marine zich bij het Bur gerziekenhuis in beweging. De lijkkist was door het Engeische dunaoek gedekt, terwyl als slippendragers fungeerden de gamlzoen- commancênt van Amsterdam de Overste Roeffaer, de Kolonel Schenck de Jong van de Koninkiyke Marine, de Kapitein Wynol- di Daniels en de Luitenant ter Zee Eerste Klasse Gastman. Achter de lijkkoets volgde onder anderen de Engelsche Consul-Gene raal, de heer Wildma. Onder de droefgeestige tonen van een pijper en trommelslager trok de korte, maar indrukwekkende stoet langs de Llnuaeussïr., Koloniaal Instituut en de Czaar Peterstr. naar de Handelskade, waar het stoffelyk overschot van Generaal Bayly aan boord van het Engelsche s.s. „Startling" van de „General Steamship Company" gebracht werd. Toen doof onderofficieren van de Mili taire Politie de kist van de lijkwagen in de loods werd gedragen, waar in verband met het inladen van goederen het stoffelyk over schot nog eenigen tijd moest blyven staan, werd door het detachement Militaire Politie een keer salvo vuur gegeven. De plechtigheid was hiermede afgeloopen Er werd niet gesproken. Men meldt uit Arnhem Niettegenstaande het politietoezicht op Zijpendaal bij het organiseeren van de ten toonstelling aanmerkelijk werd verscherpt en zelfs een speciale politiepost in het kasteel werd gehuisvest, heeft men toch kans gezien in den nacht van Zaterdag op Zondag een prachtig beeld (een vrouwenfiguur, voorstel lende „Het Verlangen") uit de tentoonstel ling te ontvreemden. Het zware beeld, dat circa 1 M. hoog is en vervaardigd werd door den heer J. van der Haar, hebben de daders blijkbaar door een gedeelte van het bosch naar den hoofdweg gedragen en daar over 'n heg gebeurd en het in een auto verder ver voerd. De politie stelt een onderzoek in. Dezer dagen zou de landbouwersknecht T. B. te Zuidland voor zyn patroon op mus- schen schieten in eèn aardbeienveld. By het laden van het geweer ging dit plotseling aU waardoor drie kinderen, bezig met aardbeien- plukken, werden getroffen. De wonden -aaa twee meisjes waren niet ernstig, doch de x3- jarige jongen moest naar een ziekeninrich- ting te Rotterdam worden overgebracht. Hij zal vermoedelijk een zyner oogen moetea missen. Gisteren is van het schip „Ahabar Kuh- ger',' dat in de Maas voor Usselmonde ligt, over boord geslagen en verdronken de 30- jarige K. Schmeikenberger, matrons op ge noemd schip. De ongelukkige was gehuwd. Het lyk is eenige uren later opgehaald ea naar de begraafplaats te IJsselmonde gpg bracht. '(j'AH ■ril

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7