FASCISME OP STRAAT Sport en Wedstrijden UIT DEN OMTREK V erkeersonfevallen NI VA TANDPASTA TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 3 JULI 1928 BLADZIJDE 4 Indrukken van een passieven voorbijganger W. IL DUCE. n KERKNIEUWS Het Eucharistisch Congres te Sydney SANTPOORT VOETBAL Om het R.K.F. Kampioenschap VenloWilskracht23 WIELRIJDEN Tour de France V5SSCHEN „De Lustige Hengelaar" DUIVENSPORT „Haarlems-Amsterdamsch Kwartier" TENNIS VOORKOMT TANDBEDERF en poetst s morgens en 'vavonds <net 75 ets.per '/i tube, 25cb.p. 'A tube. Wimbledon P. V. „De Snelvlieger" Olympische Spelen 1928 Amsterdam Het buitenlandsch bezoek aan de Olympische Spelen H. P. K. V. „Nut en Sport" BENNEBROEK B. S. M. STOOMVAARTLIJNEN. NAPELS, 24 Juni W. il Duce! Zoo staat het er, op hoe ken van straten en pleinen, op paleizen en huurkazernes, op winkels en verspreide stands, In teer soms, maar ook in verf, en dikwijls gedrukt op speciale vellen groeu- wit-rood papier; nu eens werd het slordig neergekalkt en niet zonder slips of the kwast, dan weer minutieus bewerkt door een die den tijd had en overdadigheid aan zag voor de hoogste uiting van kunst. Leve, leve de duce! De V's de beide Vi va's zijn saamgekoppeld tot een W. En Benito Mussolini, het hoofd der regeering, en de leider van het fascisme, vaart er Wèl bij. Wie als Noordeling Italië langs den ge. bruikelijken weg binnenijkomt, ziet hem, althans zijn portret, voor het eerst in Mi. laan of Genua. De stations wemelen er van. Groote silhouet-teekeningen zijn net, too zwart als de hemden zijner enthousias ten, die U van eiken muur, van elke zuil aanstaren en U, zooals de blik uit die pein- sende oogholten U overal vervolgt en zich, waarheen ge U ook wendt, vermenigvuldigt tot in het oneindige, U meer dan middel matig wee doen voelen. En hoe dieper U het Apennijnsche schiereiland binnen dringt, hoe talrijker de portretten worden. Komt U ten slotte in Romo<, dan ziet, hoort en voelt U niet anders meer dan Mussolini. Dat alle boekwinkels en aanzichtkaarne- rinkjes minstens vijftig van zijn nieuwste foto's ten toon stellen, is zelfs niet genoeg. Op alle punten van eenig belang zijn bo. vendien nog vitrines opgehangen die de acnterfeitsels van den duce toonen. Alle «ranten geven twee, drie plaatjes van hem per dag. Hoeveel forto's er van hem bestaan, weet ik werkelijk niet. Maar een aange boren zwak deed me een getal ontdekken. Ik houd er van het potret van een of tnderen Groote op mijn werktafel te heb- sen.Velen zijn er zoo de revue gepasseerd sn het meeste pleizier beleefde ik van Beet hoven. Die was nu echter tamelijk vergeeld m zoo kwam ik er toe een proef te wagen met Mussolini. Het eerste het beste prent- hriefkaartenwinkeltje ben ik binnen gestapt in ik heb gevraagd naar, zoo mogelijk het nieuwste portret van den duce. Toen zag mij de winkelier meer dan verontwaardigd lan en antwoordde niet overvriendelijk: .Daar zijn de vijfduizend nieuwste portret- Jen van den duce, en de allernieuwste zijn niet voor van avond klaar!" En ze waren er! Een monsterachtig al. bum of liever: een toren van vellen ste vig papier die door een rug bijeen werden gehouden; dat ontilbaar zijn moest en op een Speciale tafel lag, bevatte ze alle vijf duizend. Ik vermoed tenminste maar dat het er vijfduizend waren: ik heb ze niet geteld. Ik heb hem gezien: den duce. Op een paard en er naast, in alle mogelijke costu mes, met al zijn kennissen, familie en vrienden, in auto en rijtuig, op tractors, kanonnen, schepen, en soms ook op zijn beenen; ik heb hem zien viool spelen, brie ven schrijven, redevoeren en dollen met een Jongen leeuw; en veel meer nog heb ik ge zien; en ik heb de portretten die ik kocht, in een lade gestopt en Beethoven op zijn plaats gelaten, omdat ik een hekel heb aan droomen. Het ligt niet in mijne bedoeling u een paar van de allernieuwste moppen op Mus solini te vertellen. U kent die trouwens be ter dan ik, want al wordt men hier ook over hem dol gepraat, de allernieuwste mop pen hoort men niet. Ik stel mij alleen maar voor u er een indruk van te geven hoe men „bij ons in Rome" hem ziet en hoort en onder zijne bezorgdheid leeft. Mussolini is „de" man van het fascisme en eigenlijk het fascisme zelf. De kopstuk ken zijner beweging bekogelen elkaar met de meest strijdige meeningen, het volk is alleen overtuigd van zijn eigen belangen, en dat Italië één zou zijn, dat de wil één zou zijn beide zijn stokpaardjes van den leider en dus gemeenplaatsen in den lande; blijkt nagenoeg uitsluitend uit het W. il Duce, de eensgezinde, altijd herhaalde ver zekering dat de duce leven moet. Zijn zonderlinge carrière is bekend: boeren jongen, metselaar, schoolmeester, journa list, banneling, soldaat, kamerlid, leger aanvoerder, president van de raden-repu bliek Italië, men weet het allemaal, vooral in het buitenland. In Italië spreekt men van zijn verleden niet. Hij is een man zooals een eeuw er zelden voortbrengt. Dat hij zijne gaven in dienst heeft gesteld van een mischien dwaas en zeker onbereikbaar ideaal, doet aan de waarde van die gaven niets af. Ook als zijn tegenstander moet men hem achten. Hij is de man die sinds dertien jaren de geschie denis van het schiereiland maakt en mis schien nog langeren tijd maken zal. Echter geen politiek! „Het is verboden over politiek te spreken" zegt eene der meer of minder terroristische wetjes waarvan het fascisme er drie a vier duizend per jaar fa briceert, sinds October 1927 zijn we de 3800 alweer gepasseerd; en waarmee het natuurlijk alleen steunende op het recht der revolutie, een dwang ontwikelt, welke grenst aan het schrikbewind en dikwijls meer dan dat. Mussolini is de man die alles weet, alles kan en alles doet. Hij staat op voor zeven uur 's morgens. Daarna kleedt hij zich, ont bijt, leest de kranten, geen Italiaansche natuurlijk, want die kent hij van buiten voor ze gedrukt worden; en om acht uur begint zijn werkzaamheid voor het open baar welzijn. Tot negen uur ontvangt hij de menschen op wie hij heeft afgewenteld wat hij zelf niet doen kan, en geeft de in structies die het raderwerk Italië weer voor een dag in gang houden. Daarna beginnen zijn audiënties. Dertig of veertig zijn het er gewoonlijk. Proeentsgewijze maken Ameri- kaansche zakenlui en Fransche journalisten er het hoofdbestanddeel van uit. De rest van den morgen is voor hem alleen. Om half één gewoonlijk, gaat hij eten. Bij wijze van ontspanning brengt hij een be zoek aan eep tentoonstelling of eene der Opere de! Regime de werken der re geering en zet dan zijn werk voort tot den avond, waarna hij dineeren gaat. Tot zoover brengt hij zijn dag gewoonlijk door in villa Torlonia, zijn woonhuis en palaz- zo Viminale, het ministerie van binnen- landsche zaken; voornamelijk in het laat ste. Om acht uur 's avonds ongeveer trekt hij naar palazzo Chigi waar hij dikwijls vergadert met den Gran Consiglio, een geheim college dat onder zijn voorzitter schap de hoogste regeering uitmaakt; ep anders op zijn kamer zit; in den regel tot één of twee uur 's nachts, 's Zondags is zijn programma niet anders dan in de week. Een vrije Zaterdagmiddag bestaat in heel Italië niet. De laatste keer dat hij een vollen dag vrij nam, viel op eersten Kerstdag. Zijn werkzaamheden zijn ontelbaar. Een overzicht is onmogelijk. Eenige losse grepen zouden slechts schaden door hun onvolle digheid. Zijn functies? Ik vrees dat hij alleen die allemaal kent. Om te beginnen, is hij na tuurlijk duce del fascismo, leider van het fascisme, en daardoor aanvoerder en voor zitter van de zwarte beweging. Voorts is hij de eenige regeerder in den lande. Hij be- heerscht tegelijk en volkomen de partij, de regeering en het land. Koning Victor Ema nuel bemoeit zich met niets en zet slechts wat handteekeningen. Dan is hij minister president. heeft zes of zeven minister-por tefeuilles, en is directeur van nagenoeg alle regeeringsondernemingen van eenig be lang. Ten laatste is hij hoofd-redacteur van de Popoio d'Italia en voorzitter van ver- eenigingen van allerlei aard. Waar nu langzaam aan ook buiten Italië het besef begint door te dringen dat hij niets „in naam is", spreekt het vanzelf dat zijn waarde voor zijn land moeilijk in ronde getallen valt uit te drukken, en dan spreek ik nog niet van Lire, want met Dollars en Ponden zelfs zou het even moeilijk zijn. En daar tusschen door geeft hij telkens weer blijk dat hij met beide voeten in het volle leven staat. In het moment dat hij, na het heengaan van zijn laatsten bezoeker en vóór het verschijnen van den volgenden voor zich alleen heeft geeft hij een politieken ban neling zijn vrijheid terug. Tijdens zijn middagmaal gelast hij dat men één der „mooie Italiaansche families" zijn gebruike lijke, particuliere gift overmaakt: deze is ge woonlijk 300 Lire voor minstens 9, 600 voor 14, 1000 Lire voor minstens 16 jongens, alles vermeerderd met een foto in de ge- illustreerde pers; voor meisjes geeft hij geen centime'! Op zijn weg van villa Torlonia naar palazzo Chigi, ontzet hij een autoriteit uit zijn baantje; creëert 'n nieuwen. Iets bij zonders is het volstrekt niet dat hij ont waakt, de telefoon grijpt en de politie bevel geeft oogenblikkelijk een of andere grootheid te arresteeren. Dwingelandij? Maar dan ook een van de meest intelligente, van de meest doordachte soort. Hij is een tiran in de dub bele beteekenis van het woord. Bijna zes jaren werkt hij nu en bijna zes jaren maken zijn hersenen de hersenen van Italië uit. Wanneer hij valtOnver wacht valtWie zichzelven onmisbaar maakt, legt de kern van noodzakelijke ver woesting in hetgeen hij opbouwt. Ik meen dit eens als het eerste te hebben hooren noemen van de tien geboden die een leider heeft te onderhouden. Italië is Mussolini veel verschuldigd. En het zal hem veel verschuldigd blijven, al is de tijd misschien nabij dat zijne verdiensten, ook op het schiereiland, zullen worden mis kend. Er zijn een paar honderd boeken over hem geschreven, 95 pet. van die boeken is vervelend. Toch was het niet moeilijk ge weest ze allemaal interessant te maken JAN HOEK gezinnen, reeds hun school hebben, welke door religieuzen wordt geleid en voor alle kinde ren toegankelijk is. Doch naast het godsdienstig belang, dat aldus gediend wordt, en dat het voornaamste is, gaat er van al die instellingen een uitste kende moreele invloed uit: hospitalen, wees huizen, talrijke werken op charitatief gebied spreiden hun weldaden uit over heel de be volking en de Australiërs zijn daar erg ge voelig voor. En men zal zich zeker in Australië her inneren, welk aandeel uwe Eminentie gehad heeft in de ontwikkeling van die weldadige activiteit Ik ben zeer getroffen, ik behoef het u niet te verhelen, over de toebereidselen der ontvangsten, waaraan de plaatselijke regee ringen en de bevolking eenstemmig zullen deelnemen. Het zal niemand verwonderen, dat ik een deel van mijn hart heb achterge laten in dat land, waar mijn leven, jaren lang. één was met dat van het episcopaat en den clerus. Dat de gedachte van het weerzien van den eersten apostolischen delegaat van Sydney op de bevolking nu reeds indruk maakt, is mogelijk. Maar dat alles, leiders en volk, de Katho- lieken vooral, maar ook de niet-Katholieken, j over het Australisch episcopaat heen en er boven uit den Paus van Rome zien en Hem willen eeren in zijn legaat, dat is zeker. Zijn Heiligheid Pius XI heeft mij waarlijk een zeer groote eer bewezen, besloot de Kar dinaal, door mij uit te kiezen Hem te verte genwoordigen op dit internationale Eucharis tisch congres, bij een volk, vol eerbied voor Zijn verheven persoon De meening van kardinaal Cerrettl In de „Croix" doet B. Sienne, de Romein- sche correspondent van het blad, verslag van een onderhoud, dat hem werd toegestaan door Z. Em. kardinaal Cerrettl, den Pauselijken legaat naar het a.s. internationale Eucharis tisch congres te Sydney. Het volgende is er aan ontleend: Geen wonder, dat de blijde boodschap van Sydney's uitverkiezing tot zetel van het in ternationaal congres in 1928 met jubel door Katholiek Australië vernomen werd. Het was voorzeker geen gemakkelijke taak, dit congres zóó te organiseeren, dat het waar dig kan aansluiten op de glorierijke dagen van Chicago. Ik ben er echter van overtuigd, dat het congres van Sydney de vergelijking zal kunnen doorstaan. Heel Katholiek Australië maakt zich op, om er aan deel te nemen. De Australische bladen vertellen ons van de in tensiteit van dien voorbereidenden arbeid. Er is geen parochie, of zij heeft haar plaatselijk organisatie-comité en haar Eucharistische vergaderingen; en zonder overdrijving mag men zeggen, dat reeds nu de vruchten rijpen van dien Jjewonderenswaardigen wedijver in toewijding en gebed. De berichten in de „Osservatore Roma no", Eminentie, wekken den indruk, dat de overige geestdrift der Australische Katholie ken reeds aanstekelijk werkt op de rest der bevolking en dat heel Australië het congres de meest hartelijke ontvangst bereidt. En dat is inderdaad het geval. Niet slechts de regeering, óók de protestanten, van elke richting, hebben zich in sympathieke taal over het congres uitgelaten. Zelfs de rabbijn van Sydney heeft aan die gevoelens uiting gegeven in een zeer hartelijk schrijven aan het plaatselijk organisatie-comité. Weliswaar hebben kortelings de methodisten een ver woede campagne ingezet, om de processie te doen verbieden, doch hun pogen stuitte af op de krachtige houding van de zeer groote meerderheid der bevolking. En de regeering heeft kort en bondig verklaard, dat zij de meest volkomen vrijheid wenschte te waar borgen aan heel het congres, de processie in begrepen. Dat alles is ook geheel in overeen stemming met de breedheid van opvatting, waarvan vooral sinds den oorlog, Australië, zooals trouwens het gansche Britsche rijk en de Vereenigde Staten gemeenlijk blijk geeft bij de behandeling van godsdienstige vraagstukken. Het is overigens een onbetwistbaar feit, dat de Kerk groot prestige heeft in Australië. Weliswaar vormen de Katholieken er slechts een minderheid, iets meer dan een vijfde der bevolking, maar hun vroomheid getuigt van levenskracht, dus van macht. Om er zich van te overtuigen behoeft men slechts een blik te werpen op het aantal en den bloei hunner parochieele instellingen, de talrijke religieuze huizen, die er bloeien, en vooral op de onvergelijkelijke ontwikkeling der Katho lieke scholen. Australië is wellicht het eenige land ter wereld, waar, tot in de meest afge legen dorpen, parochies van nauwelijks 6070 HERMANUS VAN ROODEN f Gisteren is hier op bijna 85-jarigen leef tijd overleden de heer Hermanus van Rooden, met wiens overlijden weer is heengegaan een der weinige overgeblevenoud-Zouaven, een, die nog de wapens heeft gehanteerd tegen de vijanden van Z.H. Pius IX. in 1843 te Deijl in Gelderland geboren, kwam hij op 19-jarigen leeftijd als wees in de Haarlemmermeer. Toen Z.H. Paus Pius IX de katholieken opriep om mede te strijden, was het ook zijn echte Roomsche geest, die hem aanspoorde om gehoor te geven aan de roepstem van den H. Vader en in 1866, op 23-jarigen leeftijd nam hij dienst als zouaaf voor een 2-jarigen dienst. In 1867 nam hij deel aan den slag van Mentana, waarvoor hij door Z.H. begiftigd werd met het bronzen kruis „Bene Merenti", waarvoor Koning Willem III hem op 7 Nov. 1868 toestemming ver leende dit eereteeken te mpgen dragen. Na een 2-jarigen diensttijd keerde hij naar Holland terug, waarbij hij nog begiftigd werd met het zilveren Kruis met als rand schrift „Hinc Victoria 1867", benevens een schrijven van zijn Commandant, bevattende een woord van dank voor de bewezen dien sten. Naast deze daad van echt Roomsch leven toonde de overledene zich ook in andere dingen een waren katholiek. Als er een algemeen streven komt om ook in het dagelij ksch leven meer het Roomsch- zijn op den voorgrond te plaatsen, liet hij geen gelegenheid onbenut. Zoo was hij een der oprichters van den Katholieken volksbond, waarin hij circa 20 jaar als voorzitter en penningmeester een leidende rol vervulde, waarvoor hem bij gelegenheid van zijn 25-jarig lidmaatschap een zilveren herinneringsmedaille werd aan geboden. Ook was hij een trouwe pelgrim van het genadeoord Kevelaar, waarvoor hij nu circa 10 jaar geleden de groote verg. zilv. me daille ontving als aandenken aan zijn 25-jarig pelgrimschap. Ook van de H. Familie was hij natuurlijk een der trouwste leden. Naast deze werken van godsdienstzin was zijn werk voor den strijd om het bestaan niet minder groot. Begonnen als arme wees- jongen wist hij door noesten vlijt zich een! bestaan te vormen als kleermaker, eerst in de Haarlemmermeer, waarna hij, nu 40 jaar geleden, naar Heemstede verhuisde, waar hij spoedig een bekende figuur werd, en op charitatief gebied geen onbekende was. De laatste jaren heeft hij in rust door gebracht met zijn vrouw, eveneens 85 jaar oud, en pas 3 weken geleden gestorven. Tot 2 jaar geleden, toen zijn krachten hem begavenkon men de beide oudjes iederen morgen de wandeling zien maken naar de kerk, wat zij, behalve dan eens door ziekte, nimmer oversloegen, ook niet in den tijd, dat de zorg voor het groote gezin veel arbeid eischte. Zoo waren zij nog op hun ouden dag een voorbeeld voor velen. Donderdagmorgen zal zijn stoffelijk over schot aan de aarde worden toevertrouwd. De H. Uitvaartdiensten worden gehouden om 8 uur en de gezongen Mis van requiem om half 9 in de O. L. Vrouwekerk aan het Val kenburgerplein, waarna de begrafenis zal geschieden op het R.K. kerkhof aan den Glipperweg. Bezoek Vandaag brengen de blinden van de werkinrichting aan de Plantage Mid dellaan te Amsterdam hun jaarhjksch be zoek aan Groenendaal. Bij die gelegenheid zal de harmonie „Eensgezindheid" heden avond een concert geven in de gemeente lijke muziektent bij het Ververschingshuis, terwijl daarna de bezoekers onder begelei ding van muziek, eveneens door dit corps, een wandeling zullen maken naar de halte Woestduin, van waaruit de terugtocht naar Amsterdam zal geschieden per Holl. spoor. Verplaatsing De heeren De Jager en Gerrits, deurwaarders der belastingen alhier, worden overgeplaatst naar Bennebroek en Warmenhuizen. Personalia Mej. G. v. Delden. alhier, is benoemd tot hoofd eener christelijke be waarschool te Haarlem-Noord. Mej. A. A. Landeweerd, alhier, is ge slaagd als onderwijzeres bij het bewaar school-onderwijs. Auto in de sloot Zondagavond zou de monteur P. G. een defecten auto van de Lijnden naar 'n garage brengen te Amsterdam. Hij nam den wagen waarin als bestuurder de heer Chr. H. plaats nam, op sleeptouw. Blijkbaar beschik te de heer H. over niet te veeh rijvaardig heid, want de defecte wagen maakte een paar slingers en reed toen pardoes aan de Kluft in de wegsloot. Ofschoon men be schikte over uitstekende hulpmiddelen, als kraanwagen enz., was het toch al na mid dernacht eer men den auto op den beganen grond had. De chauffeur? was er met een nat pakje afgekomen. De Amsterdammers zijn er in geslaagd Venlo op eigen terrein een verdiende neder laag toe te brengen. Over het verloop van den strijd lezen we in „De Maand.morgen": De eerste aanvallen zijn voor de Venlo- naars. die het voordeel v.ui den doel tot doel staanden wind hebben, doch hiermede wordt absoluut geen rekening gehouden, zoodat' de ballen steeds veel te ver naar voren wor den geplaatst. Bij een Venlo-aanval mist Verheijen en Stikkelbroek stormt alleen op Stuvel af. Juist op het laatste moment wordt hij even wel van den bal geloopen, waarvoor de scheidsrechter eev strafschop toekent en hetgeen Venlo de leiding bezorgt. Hierdoor blijkbaar geprikkeld, nemen de Amsterdam mers nu het offensief over en reeds aan stonds wordt een corner geforceerd, die evenwel niets oplevert. Een vrije schop voor Wilskracht wordt door Stuvel achter ge plaatst. Het spel golft nu eenigen tijd op en neer en om beurten moeten de beide doelverdedigers handelend optreden. Een benauwende positie wordt eens voor het Venlo-doel uitgevochten, doch tenslotte wordt de bal toch veilig weggewerkt. De voorhoede van Wilskracht, die goed samen speelt, blijft een voortdurend gevaar voorde Venlosche achterhoede, waarin evenwel de beide backs een schitterende partij blazen. Een gevaarlijk schot van den actieven van Leursen kan van Rijn nog vallende weg slaan, waarna de Regt voor de rest zorgt. Even later krijgt deze speler den bal tegen den arm gespeeld in de gevaarlijke zone. en de toegestane strafschop brengt de partijen op gelijken voet. De Amsterdamsche aan vallen zijn heel wat gevaarlijker dan de Venlosche, welks voorhoede door het ge mis van Cool heel wat verzwakt is. Er ontstaat dan een schermutseling voor het Venlo-doel en na eenig geharrewar be landt den bal tenslotte in de touwen, 12. De Venlonaars geven geen krimp en een corner is het eerste resultaat Van hun her nieuwde aanvallen. De bal belandt, zooals gewoonlijk, achter het net, maar toch komt ook hier weldra de gelijkmaker en weer uit een strafschop wegens aangeschoten hands van Schoots, 22. De Amsterdamsche cen- terhalf krijgt het nu op zijn heupen, hij dringt door alles heen, doch op het laatste moment haalt Beurskens den bal voor zijn voeten weg. Rust 2—2. Na de hervatting blijkt bij Venlo dat Val len vervangen is door Hendriks, welke linksbuiten staat, terwijl Hovens rechtsbin nen speelt. Wilskracht dat thans het windvoordeel heeft, valt direct heftig aan, doch de back linie CampsteinBeurskens is vandaag in prima conditie, terwijl van Rijn verschil lende schoten niet onverdienstelijk stopt. Wilskracht forceert diverse corners en dik wijls zweeft de bal gevaarlijk dicht voor den Venloschen doelman. Eenmaal heeft van Rijn vallende een schot weggeslagen, maar nog voor hij zich hersteld heeft, wordt de bal weer geretourneerd. Op het juist 1 moment springt Beurskens toe en kopt schitterend weg, aldus een zeker schij nend doelpunt voorkomend. Een schuin schot van Gere heeft eveneens geen succes. De Venlosche voorhoede probeert tallooze malen er tusschen uit te trekken, maar de Wilskracht-halflinie weet bijna iederen aanval in de kiem te smoren en steeds weer komt de bal op de Venlosche helft terug. Een doelpunt kan haast niet meer uitblijven en uit éen pass van Van Leunen schiet Tulleken ineens en keihard in, 23. Een fraai doelpunt. Nog geeft Venlo niet gewonnen en weet zelfs nog een 2-tal corners te forceeren, waarbij Schatoye eenmaal rakelings langs kopt. De Amsterdammers blijven evenwel het beste van het spel behouden en steeds moet de Venlosche achterhoede op haar qui vive zijn. Er gebeurt echter niets bijzonders en het einde komt tenslotte met een ver diende Amsterdamsche overwinning. Ien Wills si. Gregory en miss Harvey 64 108. Hofmann en miss Bickerton sl. Hughes en miss Rose 36 6—4 63. Borotra en mme. Bordes sl. Huggs en mrs. Macllquhan 62 64. Timmer en mej. Bouman sl. Lacroix en mile. Sigart 60 36 86. Maandag werd de 12e étappe gereden, n.l MarseilleNizza (330 K.M.). De aankomst te Nizza (5.40 n.m.) was: Frantz, Leducq, Mer- tens, enz. Zondag 1 Juli 1.1. hield bovenstaand colle ge een grooten wedstrijd voor zijne leden, ter gelegenheid van zijn 16-jarig bestaan. De prijzen werden als volgt gewonnen: le prijs Th. A. Wigcherink (tevens kampioen), 2e prijs N. Tangerman, 3e prijs C. Wijkhui zen, 4e prijs T. v. d. Hurk, 5e prijs L. Perucal, 6e prijs J. v. Straten, 7e prijs L. Wilker, 8e prijs G. Hartman, 9e prijs B. v. Dantzig, 10e prijs J. Prinsen, lie prijs D. v. Veen. Des avonds had de prijsuitreiking plaats door den voorzitter den heer L. Wilker. Na mens het Ned. Centr. Hengelaarsverbond sprak de heer Miezêrius, voorzitter der afd. Haarlem, die het college complimenteerde met het 16e jaarfeest. Het accordeongezel schap. onder leiding van den heer J. Wigche- ring, hield de vroolijke stemming er nog ge- ruimen tijd in. Bovengenoemde vereeniging heeft Zondag deelgenomen aan een wedvlucht van Orleans, Frankrijk. Afstand 534 K.M. Los 5 uur 40 min. Wind Z. W. De prijzen werden behaald als volgt: W. der Kinderen le; F. v. Honschoten 2e, 13e, 17e 19e; J. J. Hart 3e, 6e en lie; J. F. Terhorst 4e; J. H. Hart 5e, 8e, 20; C. Koning 7e; J. B. Handgraaf 9e; P. v. d. Veen 10e; N. N. 14e en 16e; F. H. v. Kleef 15e; Joh. de Droog 18e. Tevens werd door bovengenoemde vereeni ging Kasvlucht gehouden van Orleans, waar van de prijzen als volgt werden behaald: W. der Kinderen le; F. v. Honschoten 2e; J. J. Hart 3e; J. F. Terhorst 4e; J. H. Hart 5e; C. Koning 6e; J. B. Handgraaf 7e; P. v. d. Veen 8e; N. N. 9e; F. H. v. Kleef 10e; Joh. de Droog lie; D. Radsma 12e; G. Meulen- broek 13e. De Vereenigings-Competitie-Beker, uitge loofd door den heer G. H. Stauten, werd ge wonnen door den heer J. J. Hart met 18 pun ten. A.s. Zondag wedvlucht van Barcelona (Spanje), Limoges (Frankrijk) en Roozen- daal. De uitslagen van Maandag luiden: Heeren enkelspel. Vijfde ronde: Lacoste slaat de Morpurgo 62 63 6—4. Cochet sl. Hennessey 6—4 6—1 57 63. Tilden sl. Borotra 86 36 6—3 62. Boussus sl. Brug- non 12—10 10—8 6—2. Dames-enkelspel. Vijfde ronde: Miss Ryan sl. Mad. Nicolopoulo 61 46 6—2. Miss Ak- hurst sl. miss Bennett 26 63 62. Sen. de Alvarez sl Frl. Aussem 75 62. Gemengd dubbelspel. Eerste ronde: Tim mer en mej. Bouman sl. Wheatly en miss Bridge 63 63. Hodges en miss Fry sl. Matejka en Frau von Ellison 64 6—1. Haw- kes en miss Boyd sl. Frau Kleinschroth en mrs. Jackson 61 61. Moon en mrs. O'Hara Wood sl. Lester en miss Ridley 60 61. Gregory en miss Harvey sl. Sherwell en miss Clarke 7—5 36 64. Hopman en miss Rickerton sl. Gilbert en miss Stocks 26 64 62. Lott en mrs. Mallory sl. Greig en miss Goldsack 62 64. Hughes en miss Rose sl. Rahe en Frau von Recnlzek 64 62. Higgs en mrs. Macllquhan sl. Kingsley en miss Co- lyer 911 63 63. TWeede ronde: Dearman en miss Dearman sl. Summerson en miss Watson 63 75. Moon en mrs. O'Hara Wood sl. Wackett en mrs. Strawson 61 64. Olrastedt en miss Marshall sl. E. Borotra en mrs. Movrogardato 36 61 75. Higgs en mrs. Mcllquham sl. Kingsley en mrs. Co- lyer 911 63 63. Bally en mrs. Nicolopou lo sl. Pitt en mrs. Bouvery 5—7 6—2 6—2. Tweede ronde: Godfree en mrs. Covel sl. Povel en miss Lunley Elliss 64 62. Hop man en miss Bickerton sl. Turkey en miss Rose 36 6—4 63. Cochet en miss Bennett sl. Lycett en mrs. Lycett 97 6—3. Moon en mrs. O'Hara Wood sl. Wackett en mrs. Strawson 61 64. Dames dubbelspel. Tweede ronde: Mrs. Watson en miss Peggy Saunders sl. mej. Canters en Mad. Sigard 16 62 6—1. Derde ronde: mrs. Colegate en miss Tyr rell sl. Mad. Borges en Mad. Bourgeois 75 7—5. Heeren dubbelspel. Crole Rees en Eames sl. Austin en Collins 62 63 64. Dames dubbelspel. Eerste ronde: Miss Strawson en miss Hemmant sl. miss Gold sack en miss Ridley 7—5 7—5. Gemengd dubbelspel: Hunter en miss He- Uitslag' wedvluclii Orléans. Afstand 534 K. M. Los 5.40. Wind Oost. De prijzen werden als volgt behaald: J. H. van den Broeke 1, 10 en 16. R. Slot 2, 9, 13, 18 en 29. C. J. van Tongeren 3, 6 en 11. J. J. Petri 4, 21 en 26. H. Fikkert 5. 19, 20, 23, 24 en 25. J. de Vries 7, 8, 14, 15, 17 en 28. H. Roosdorp 12. J. J. van der Meyden 22. P. J. van Daalen 27. Eerste duif 118. Laatste duif 12956. Snelheid 1217 meter per minuut. Het Comité 1928 heeft thans ook de in schrijvingen voor boksen, ruitersport, gym nastiek en gymnastiekdemonstratid ont vangen. Voor Boksen hebbben de volgende landen ingeschreven: Argentinië, België, Canada, Chili, Dene marken, Duitschland, Engeland, Estland, Egypte, Finland, Frankrijk, Griekenland, Holland, Hongarije, Ierland, Italië, Japan, Letland, Litauen, Luxemburg, Mexico, Noorwegen, Oostenrijk, Polen, Spanje, Tsje- choslowakije, Ver. Staten, Zuid Afrika, Zweden, Nieuw-Zeeland en Rhodesia. Voor Ruitersport hebben de volgende lan den ingeschreven Argentinië, België, Bulgarije, Denemar ken, Duitschland, Finland, Frankrijk, Hol land, Hongarije, Italië, Japan, Mexico, Noorwegen, Oostenrijk, Polen, Portugal, Spanje, Tsjecho-Slovakije, Ver. Staten, Zweden, Zwitserland. Voor Gymnastiek hebben de volgende lan den ingeschreven: Engeland, Finland, Frankrijk, Holland, Hongarije, Italië, Luxemburg, Polen, Tsjecho-Slowakije, Ver- Staten, Joego-slavië, Zwitserland. Voor Gymnastiek-demonstratie hebben de volgende landen ingeschreven: Duitschland, Holland, Hongarije, Italië, Polen, Tsjecho- Slowakije. Zwitserland. Een Japansch reisgezelschap, bestaande uit dertig personen, dat op het oogenblik een reis door Europa maakt, zal van deze gelegenheid gebruik maken, om tevens een deel van de Olympische Spelen bij te wo nen. Zondag 1 Juli hield bovengenoemde ver eeniging een excursie. Per autobus werd ver trokken in de richting Voorburg, waar de hoenderparken van de heeren De Graaf Schraeder en Lohman werden bezocht, waar verschillende rassen zoowel voor nut als sport aanwezig waren. Tevens werden de hokken bezichtigd, welke zeer praetisch en doelmatig waren Ingericht. Deze excursie was een zeer nuttige en leerzame voor de leden. Te onge veer 10 uur keerde het gezelschap zeer vol daan over deze excusie weder in Haarlem terug. Dat B.S.M. deze wedstrijden niet winnen zou, was bijna wel vooruit te zien. Toch heeft B.SM. vast geen slecht figuur gesla gen, als men bedenkt, dat de wedstrijd tegen Lisse III kampioen van de derde klas, ter wijl B.S.M. toen onderaan stond gelijk spel heeft opgeleverd. Een kranige prestatie! Een kort overzicht van de Zondag ge speelde wedstrijden zulen wij hier laten volgen. B.S.M. II—LISSE IV 0-2 Het forsche spel van Lisse leverde haar twee goals op. B.S.M. II heeft ondanks dat een goeden wedstrijd gespeeld. B.S.M. I—LISSE III 2-2 Wat te voorzien was gebeurde. Na een poosje spelen nam Lisse de leiding 0-1. Kort daarop maakte Lisse uit een free-klck-bal haar tweede doelpunt, waarmede de rust in trad. Na de rust gracht B.S.M. allen in verwon dering en bewondering door den grooten achterstand in te halen 22. Hierop Heten geen van beide partijen ook maar een schijn van kans, dat tot een score zou kunnen lel den, zoodat het einde met gelijken stand aanbrak. Scheidsrechter Hoogeduin leidde uitstekend. CONCORDIA III—B.S.M. III In den beginne was het geluk aan de zijde van B.S.M.-jun. Door 'n goed schot van C. v. d Mei wist zij de leiding te nemen. 01. Doch na de rust is Concordia moeilijk te weerstaan en scoort driemaal, zoodat het einde met een 31 overwinning voor Concor dia aanbreekt. Niet den moed laten zakken B.S.M.-jun.! Na veel training is er heusch wel wat te be reiken, succes zal dan niet uitblijven. Scheidsrechter Beele leidde correct. R. K. GYMNASTIEKVEREENIGING OB.K. Gisteravond hebben verschillende leden en oud-leden gehoor gegeven aan den oproep om deze bijeenkomst voor het bespreken van eenige punten bij te wonen. De voorzitter van de R. K. Sportvereeni- ging O.B.K., de heer P. B. de Wit, leidde deze bijeenkomst. Hij betreurde het ten zeer ste, dat de tot nog toe bloeiende Gymnas- tiekvereeniging den laatsten tijd wegens het slechte repetitiebezoek achteruitgaat. Laat de zomer u geen slecht repetitiebezoe ker maken, maar denkt er aan, dat zij haar repetities dezen zomer nog maar al te goed benutten kan, wil zij een goed deze vereeni ging waardig figuur maken bij den op han den zijnden athletiekdag (September) te Amsterdam, waar ook zij ingeschreven heeft. Dan komen er voorts financieele moeilijk heden als de repetitie zoo slecht bezocht wordt. Een aansporing om propaganda te maken is ook niet overbodig. Leden, ook zij die de bijeenkomst gister avond niet konden bijwonen, komt voortaan al is het zomer elke week allen op de repe titie! Dan gelooven en zijn wij overtuigd, dat ook dit jaar de R. K. Gymnastiekvereniging O.B K. op den a.s. athletiekdag haar naam zal weten hoog te houden! ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN POELDIJK (vitr.) 30/6 v. Rio Janeiro, WAALDIJK (thuisr.) 1/7 v. Victoria. STOOMVAART MIJOCEAAN DIOMED v. Japan n. Rott. 1/7 te Singapore. HECTOR v. Japan n. Rott., 29/6 v. T^ingtao. MELAMPUS 28/6 v. Amst. te Batavia. PREMINUS 2/7 v. Amst. n. O.-Azië. STENTOR v. Batavia n. Amst. pass. 2/7 Pen*. EMZETCO LIJN JONGE MARIA 30/6 v. Candia te Villarfco*. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ALCOR 30/6 v. Rott. te Montreal. ALCOR 29/6 v. Rott. te Quebec. AMSTEL 2/7 Holtenau Rep., Axelvik n. Rott. AUGUSTINA 24/6 v. Shanghai n. Miri. BATAVIER IV 1/7 v.m. 9 u. 20 v. Rott. te Gravesend. BELLATRIX 29/6 v, Perncola te B/Ayres. BEVERWIJK 1/7 Gibraltar gep., Mazaron n. Rott. COLYTTO 2/7 Cape Race gep.Montreal n. Rott. DORDRECHT 1/7 v. Norvorossisk te Havre. DUBHE 30/6 Cape Race gep., Montreal n. Rott. DRENTE 28/6 te Singapore. KEM 30/6 v. Ornskjoldvik n. Rott. GOLTWE 30/6 v. Pitea n. Rott. HAULERWIJK 30/6 Belle Isle gep., Port Talbot tu Mon treal. HILLEGOM 29/6 v. Chandler Quebec n. Nyann Se nor a. KALENDRECHT 30/6 v. Batoum n. Londen. LEKHAVEN 30/6 v. Philadelphia n. Hampa. MAASBRUG 1/7 v. Scrvola n. Melilla. MAGDALENA 29/6 Kaap Rio gep., San Nicolas n. La§ Palmas v.o. PENDRECHT 30/6 v. Batoum te Sevilla. PHOBOS 27/6 v. Abadan n. Suez. RIJN 2/7 Holtenau gep., Rott. n. Gefee. SASSENHEIM 28/6 v. New-Orleans n. Guantenama. SELENE 25/6 v. Gensan n. Min. STAD ZWOLLE 2/7 v. Dunston te Riga. SULTAN V. KOETEI 26/6 v. Balek Pappan n. Soerabaja. THEANO 2'7 Lizard gep., Rott. n. Dublin. TRITO 30/6 Lizard gep., Belfast n. Amst. UNIO 27/6 v. Iolo n. Tarakan. WASSENAAR 29/6 vl New Orleans te Antilla. WINTERSWIJK 1/7 v. New York n. Montreal. WOENSDRECHT 1/7 Cape Race gep., Rouaan n. Phila delphia. YILDUM 29/6 v. B'Ayres te Rosario. HOLLAND—AMERIKA LIJN EEMDIJK Antwerpen n/d. Pacifickust, 30/6 te Cristobal MOERDIJK Rott. n/d. Pacifickust, 30/6 te San-Frandsco NIEUW-AMSTERDAM New York n. Rott. a/7 v.m. a u 50 v. Pleymouth. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN RIDDERKERK 2/7 v* Hamburg te Rotterdam. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN VLIELAND (uitr.) pass. 1/7 Dungencss. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ ARES 1/7 v. Chili te Rott. BERENICE 30/6 v. Algiers n. Amst. BOSKOOP (uitr.) 30/6 te Valparaiso. CALYPSO 29/6 v. New York n. Venezuela en Curacao. CLIO v. Algiers n. Amst., pass. 30/6 Gibraltar. CRIJNSSEN 30/6 v. Bremen n. Hamburg. DEUCALION 29/6 v. Amst. te Hamburg. DOROS 1/7 v. Malta te Rott. EOS 30/6 v. Mostaganem te Alicante. FAUNA 30/6 v. Trinidad n. Europa. HAARLEM 09/6 v. Amst. te Curapao. HEBE 30/6 v. Fiume n, Gravosa. ILOS 30/6 v. Sevilla n. Barcelona. MEFOPE 30/6 V. Gibraltar te Motril. ODYSSEUS v. Stettin, n. Amst. pass. 1/7 Brnnsbuttel. ORESTES 1/7 v. Piraeus n. Calamata. PERSEUS 1/7 v. Vigo n. Amst. PLUTO 2/7 V. Aarhus te Amst. PROTEUS v. Amst. n. Kopenhagen, pass. a/7 Holtenau. SIMON BOLIVAR, v. Amst. n. W.-Indiê 30/6 nam. 7 v. Dover. STELLA, 1/7 v. Cons tan tinopel n. Salomca. THESEUS 30/6 v. Odense te Kopenhagen. ULYSSES 30'6 v. Volo n. Salonica. VENUS 30/6 v. Malta te Alexar.driê. VESTA (uitr.) pass. 1/7 de Azoren. AMSTERDAM (thuisr.) 29/6 te Tocopilla. ASTREA 28/6 V. W.-Indiê te New York. TELLUS 2/7 v. Hamburg te Amsterdam. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND KONINGIN DER NEDERLANDEN (thuisr.) 1/7 M Suez. MOENA t/7 f- Hamburg te Amsterdam. P. C. HOOFT 1/7 v. Batavia te Amsterdam. ROTTI 1/7 v. Bremen te Amsterdam. SALAWATI (uitr. 1/7 te Genua). KON. HOLL. LLOYD DRECHTERLAND (uitr.) pass. 30/6 Ouessant. FLANDRIA (uitr.) 1/7 v. Letxoes. GELRIA (thuisr.) pass. 1/7 Fernando Nomnha. KENNEMFRLAND (ui r.) 29/6 te B. Ayres. MAASLAND uitr. pass. 30/6 St. Vincent. MONTFERLAND (thuisr.) 30/6 v. Rio Grande. ORANIA (uitr.) 30/6 te Buenos Ayres. ZEELANDIA 1/7 v. Buenos Ayres te Amsterdam. HOLLAND-AMERIKA LIJN ROTTERDAM 30/6 v. New York n. Rott. RIJNDAM, Rott. n. New York, 30/6 te Halifax. HOLLAND—AFRIKA LIJN ALKAID (thuisr.) 29/6 v. P. Soedan. KLIPFONTEIN (thuisr.) pass. 29/6 Gibraltar. RIETFONTEIN (thuisr.) 30/6 v. I,. Marques n. Durban. SPRINGFONTEIN (uitr.) 30/6 te Mombassa.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8