1 i ONZE VROUWENRUBRIEK roerae ivMD "Sr BLADZIJDE 2 DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT LEUGENTJES ZOMERMANTELS KINDJES VERJAARDAG BOODSCHAP TASCH STRANDPAKJE VOOR KINDEREN VAN 2—3 JAAR DE VERZORGING DER OOGEN RECEPTEN. _J1 AAN DeN Over 't algemeen geloof ik niet aan specifiek-mannelijke en specifiek-vrouwe- Ujke gebreken. Bespied 'n man maar eens, wanneer bij zich alleen waant met eyn brillantine-potje en zijn scheiding en tracht daarna zijn bespiegelingen over vrouwelijke behaagzucht nog met geduld aan te hooren. Probeer eens ge heimzinnig te doen met 't meest onbe nullige bagatel let op, wat er gebeurt en schrijf daarna een verhandeling over de onbestaanbaarheid van nieuwsgierig heid bt) mannen als u nog kuntl Spreek eens met hem af, precies om half acht de deur te zullen uitgaan, voor weDc tocneelstuk, concert, paardenspel of bioscoop-avondje óók voor alle uit- gaansavondjes van uw leven luister stoïcijnsch naar het duet van de acht gangklok-slagen en zijn ooordenknoop- jes-elegie op den overloop en breng uw tijd zoek met de overweging van zijn vroegere uitspraken over het eindeloos toilet van vrouwen, die uit moeten Alle tirades over uitsluitend-vrouwelijke ondeugden kunt u dan verder uw leven lang aanhooren met den rijpen glimlach van iemand, die tè veel ervaring heeft om ze als een kind uit te stallen. Maar één gebrek is er, waarvan ik wer kelijk geloof, dat 't het sterke geslacht niet in die mate aankleeft als ons. Dat is ons zwak voor leugentjes-om-bestwil, voor die heerlijke uitvluchtjes, die we ons zelf eer als 'n maatschappelijke deugd dan als "n fout aanrekenen. Dat t zoo bijzonder laf en onsympathiek aandoet, wanneer we een man eens "n keer op zulke draaie- rijtjes betrappen, is juist een bewijs er voor, dat 't bij hem een zeldzaamneid, een afwijking blijft en eigenlijk niet in zijn mentaliteit past. Een man zal zelden op 't idee komen, allerlei bespottelijke kleinigheden te ver draaien en anders voor te stellen ten einde ontstemming te voorkomen. Maar wij -zulke kleine knoeierijtjes schijnen ons in t bloed te zitten en onze conversa tie is er soms mee doorspekt, 'n Vrouw, die wekenlang verzuimd heeft, 'n brief te beantwoorden, zal zelden, wanneer ze er eindelijk voor gaat zitten, bekennen, dat ze er eenvoudig niet toe gekomen is! In plaats daarvan is ze ziek geweest, neeft ze het gruwelijk druk gehad of vond ze na "n korte uitsledigheid den brief thuis liggen! Is 'n paar nieuwe schoenen in prijs niet meegevallen, en vreest ze, dat deze of gene belangstellende haar voor verkwistend zal uitkrijten, dan doet ze er rustig vijf gulden af en heeft zich na vijf minuten heen en weer praten zóó in *t idee ingewerkt, dat ze bijna met wel gevallen op haar koopje neerziet. Sommige vrouwen leggen een griezelige tegenwoordigheid van ge^st aan den dag bij 't verzinnen van verontschuldigingen cn uitvluchten. En ten slotte werkt hun vindingrijkheid zóó machinaal, dat ze niet eens meer hoeven na te denken over het reddend antwoord, en 't juiste leu gentje op critieke momenten automatisch te voorschijn springt. Eerst komen ze al leen, wanneer 't noodig is; later ook wan neer ze bepaald overbodig zijn en t alleen maar gemakkelijker is, even bezijden de waarheid te gaan, omdat de lust tot praten of vertellen niet groot is en er zóó mis schien een einde aan t gesprek kan ge maakt worden. Die leugentjes uit gemak zucht worden al gauw hoe langer hoe tal rijker, en zooals we onbewus- op onzen stoel de behaaglijkste houding aannemen, flappen we er op vragen dan ook, heele- maal instinctmatig, spontaan de eenvou digste oplossing uit, of die nu overeen komstig de waarheid is of niet. Dat is werkelijk een van de gewoonten, die 'n tweede natuur kunnen worden! Bij waar heidlievende menschen rijst bij "n vraag onmiddellijk 't innerlijk beeld van de juiste toedracht van een voorval, en vlot beschrijven ze dat in hun antwoord. Maar bi) menschen met "n leugentjes-gewoonte springt vóór t werkelijkheids-beeld nog vlugger een voorstelling van 't geval, zoo als 't het wenschelijkst zou zijn geweest, en meteen is het verslag er al uit ook de leugentjes-automaat werkt sneller 4an het geheugen-mechanisme 1 Ja heusch, er zijn menschen, die, onder vraagd over 'n voorval uit het verleden vlugger een leugen kunnen bedenken dan zich de werkelijkheid herinneren! Wanneer die uitvluchtjes-liefhebberij j niet al te vervaarlijke afmetingen aan- j neemt, kan ze dikwijls samengaan met j uitstekende eigenschappen, 't Zijn dik- I Benoodigd: 2 el zephir A 36 ct.. 1 str. D. M. C. no. 8, A 7 ct., l'/t el elastiek s S ct, 3 knoopen it 2 ct. Totaal 90 ct. Dit strandpakje kunt ge zoowel voor uw kleinen jongen als voor uw meisje ge bruiken. üw meisje trekt ge het aan over het onder jurkje; een kleinen jongen over z*n combination. Zus haar mooie jurk en broer z'n beste pak kunt ge dus sparen, terwijl dit aardige pakje aan 't strand vast niet minder staat. Het pakje sluit alleen midden achter aim het lijfje. Het naaien, zoowel als het knippen, ls zeer gemakkelijk en de prijs is slechts 90 ct. Ge knipt het eerst geheel volgens de aangegeven maten met één c.M. naad uit. Midden-achter maakt ge een 3 c.M. broeden zoom in. Langs de kanten, welke omgehaakt moeten worden, rijgt ge een Boompje van A c_M. breedte. Nu kunt ge dit zoompje omhaken, b.v. één vaste, 3 wijls heel goede, aardige vrouwen, die ermee behept zijn, en ze meenen 't niets minder goed met hun huisgenooten en vrienden, tegenover wie ze zich van die kleine bedriegerijtjes veroorloven. Ze zou den hun voor geen geld van de wereld groot onrecht aandoen; ze leiden hen alleen maar „om bestwil" om den tuin om hun ontstemming te ontloopen en uiteenzettingen te vermijden. Maar toch als we ze Al te dikwijls betrapt hebben op zulke draaierijtjes, kunnen we toch, al worden we er niet boos om, op den duur een gevoel van on behaaglijkheid niet onderdrukken. „Onbe trouwbaar" is een groot woord, maar soms ontglipt t ons bijna, als we telkens opnieuw weer uitvinden, dat we ons met een onschuldig gezicht hebben laten beet nemen 'n wetenschap, die nooit plei- zierig is voor ons zelf-respect, en behalve dat, het vriendschappelijk vertrouwen langzaam maar zeker ondermijnt. Laten we er ons voor waken, nooit zélf onzen vrienden dergelijke gewaarwordingen te bezorgen 1 Wie zich aan een ander spie gelt Heel dikwijls worden zulke gewoonten aangenomen in de bakvischjaren, dat critieke tijdperk van vrijheidsdrang en wrijving thuis. En niet zelden ligt de grootste schuld in deze bij de ouders, die, door de teugels al te straf aan te halen en allerlei onschuldige liefhebberijen te verbieden, waar 't kind nu eenmaal meent niet buiten te kunnen, tallooze, eerst onhandige, later steeds meer geraf fineerde leugentjes in de hand werken. Het opgroeiende meisje moet in alle ge oorloofde genoegens en kwesties van per soonlijken smaak voldoende vrijheid heb ben om niet op 't idee te kunnen komen, ze ten koste van onwaarheden in 't ge heim na te streven. Ze moet zóó over tuigd zijn van de belangstelling en ver standige soepelheid van haar ouders, dat ze er niet aan denkt, geheimzinnig te doen of bijzonderheden te verzwijgen of te verdraaien, maar onbevangen over al haar interessen spreekt en vertelt. Tè veel critiek fnuikt deze argelooze vertrou welijkheid; ons kind ls geen heilige en we moeten niet verwachten, dat ze onze vit zucht zal trotseeren en even naïef onder vaak hatelijke en bekrompen afkeuring haar doen en laten, haar smaak en op vattingen in bijzonderheden zal uitspre ken! Veeleer zal ze den gemakkelijksten weg kiezen, en nemen wat ze haar goed recht weet, ook zonder onze instemming. En daar ze nog niet oud genoeg is, om den moed te bezitten, daar openlijk voor uit te komen of zelfs maar de zaak rond uit met ons te bepraten, zal ze gaan veinzen en knoeien om haar eigen zin te kunnen doen zonder onze critiek uit te lokken of, zooals ze meent, onze sympa thie te verbeuren Een kind moet léren liegen, ik zou bijna zeggen, door iemand er in onder wezen zijn, anders komt 't heusch zoo gauw niet op 't idee. Naast de verstan dige behandeling van kleine meenings- verschillen kan ook ons voorbeeld daar om zooveel goed of kwaad stichten. Wan neer 't ons nooit een onwaar woord heeft hooren spreken, nooit een uitvlucht heeft hooren verzinnen, zooals sommige moe ders heel genoeglijk hardop staan te probeeren, in t bijzijn van de kleintjes, zal ons kind 't de natuurlijkste zaak van de wereld vinden, altijd rustig en naar waarheid verslag uit te brengen, al zijn de gevolgen een enkelen keer minder prettig. Weinig menschen zijn zóó bemind en populair als de strikt waarheidlievende. Wét we ons kind misschien ook noodge dwongen moeten ontzeggen, dit geluk kunnen we het altijd verzekeren, wanneer we ernstige zorg besteden aan onze eigen opvoeding zoowel als aan de zijnel MACHTELD. GOEDKOOPE KNIPPATRONEN. van al en» modellen zijn verkrijgbaar aan ..Het Patronenkantoor", Poatbua no. i, Haarlem. Onbe rispelijke coupe. Dameskleeding in de maten 88,96. 104 bovenwijdte, k f 0.55. Kinderkleeding, alleen voor den in de beschrijving genoemden leeftijd i 1 0.35. Bij elk patroon handleiding voor het knippen en naaien, benevens een verkleinde patroonxhets. Franco toetending, direct na ontvangst van bestel ling, met het verschuldigde bedrag aan postzegels ingesloten, waarbij vermeld naam en adres, nummer van het model en bet blad, waarin het voorkomt, cn bovenwijdte. Men meet deze maat rondom hei lichaam, recht onder de armen door. gewoon glad zonder extra toegift. losse, één vaste in de eerste losse, één vaste, enz. Op gelijke wijze worden ook de schoudertjes omgehaakt, waarna ge deze op het lijfje kunt vastnaaien. De langste kant is de halskant. Dan het broekje. Voor- en achterkanten worden verbonden door een platten naad, daarna volgt de ronde naad aan de onderzijde. Onderaan de pijpjes stikt ge een zoompje van één c.M. breedte, waardoor het elas tiekje wordt geregen. De bovenkant wordt geheel ingerimpeld, waarna ge het broek je op het lijfje stikt, terwijl de ruimte gelijk wordt verdeeld. De rafels aan den achterkant werkt men met een bandje af. Midden achter worden 4 drukknoopjes aangezet. Onderwijl zet moeder den bout even aan, een streekje er over, en het aardige, voor de kinderen luchtige zo merpakje is klaar. DINY. 4067. Mantel van fijne wollen stof of kasha. Aan voor- en rugkant en mouwen heeft het model apart ingezette deelen, bewerkt met gladde volants. De tusschen gewerkte blesjes op halve ceintuur en revers, in een afstekende tint. 4070 kan gemaakt worden van Engel- sehe stof. Vanaf het puntig uitloopend rugstuk Niets bederft de uitdrukking van een gezicht zóó, als doffe, vermoeide oogen met geelachtig of rood-beloopen oogwit. Ook ontstoken of gezwollen randjes of oogleden, gewoonlijk te wijten aan stof, irritatie of overspanning van het ge zichtsorgaan, zijn bijzonder ontsierend. Met een uiterst eenvoudige en weinig tijdroovende verzorging kunnen normale oogen altijd glanzend en helder gehouden worden. Los een theelepel zout op in een glas gekookt water en bet er, terwijl het nog warm is, de oogen mee, met behulp van een schoon zijden lapje. Doe dit twee maal daags, heel zachtjes en zonder wrijven. Na iedere bijzondere inspanning, zooals vermoeiend lezen of schrijven, of een reis van eenlge uren, hebben de oogen meer dan gewone zorg noodig. Gebruik een oogbadje (bij voorkeur rubber, daar er zóó minder van den inhoud over uw gezicht loopt dan bij een porceleinen) gevuld met boorwater of warm water met een enkelen druppel eau-de-cologne. Of vraag uw drogist om een zwakke op lossing van zink-sulfaat voor de' oogen. Vindt u het onaangenaam, de oogen in het badje te openen, gebruik dan liever een watje, door en door in de vloeistof gedrenkt, en druk dat tegen de oogen, voor elk oog een schoon watje gebrui kend. Ook wanneer u het badje kiest, moet dit voor elk oog ververscht worden. Gebruik de oogen na deze behandeling niet veel meer. Het best is dus, ze toe te passen voor het naar bed gaan. Wanneer de oogen moe zijn van zon of wind, is het ook heerlijk verfrisschend en verzachtend, ze te baden met rozen water, bij den drogist verkrijgbaar. Twee watjes, in rozenwater gedrenkt en een minuut of vijf op beide oogen gelegd, zullen wonderen verrichten. Dit gaat heel gemakkelijk, terwijl u zelf even rust neemt op bed of divan. Het is bijzonder versterkend voor de oogen, iederen morgen en avond het ge zicht voorover in een kom ijskoud water te houden en de oogen onder water te openen. Wanneer we eenmaal even aan het ongewone ervan gewend is, wordt dit POSTELEIN IN GEKURKTE FLESSCHEN. Neem voor 1 flesch met wijden hals pl.m. 2 K.G. postelein. Bereiding: Maak de postelein schoon, d.w.z. zoek er onkruid en rotte blaadjes goed uit, wasch ze eenige malen, zet ze op met het aanhangende water en wat zout en laat ze gaar koken. Kook flesschen met beugelsluiting of een wijden hals gedurende 20 minuten uit of zwavel ze. Koop hiervoor zwavel- lint bij den drogist, steek het aan en houd het brandende even in de flesch. Deze vult zich dan geheel met zwa veldamp, hetgeen bacterie-doodend werkt. Zet de flesch dan omgekeerd weg, doch laat hem voor 't vullen even uitluchten. Zorg vooral, dat dit zwave len óf buiten, óf voor een open raam gedaan wordt, want zwaveldampen prikkelen de slijmvliezen heel .erg, het geen tot hoesten aanleiding geeft. loopt een plooi, die gedeeltelijk wordt in- gestikt.» De biais aan voorkant vormen een aar dige zakgarneering. Van achteren een ceintuur. 4034. Mantel van zwarte crêpe-satin of zijden ribsstof. De onderkant is van vo ren met veel ruimte aangezet, bij de sluiting een weinig opgenomen en vormt als 't ware een sierlijk golvende draperie, wat vooral bij crêpe satin prachtig uit komt. Kraag en mouwen ruim, biezen en revers glad. Een strik vormt de sluiting. 4116. Mantel van soie faqonnée in zwart of bruin, kraag en manchetten van glim mende zijde in dezelfde kleur. Ook kan deze mantel, indien men zwart kiest, met lichtgrijze zijde en bruin met beige ge garneerd worden. Het model valt aan beide kanten klokkend. ANEMOON- verfrisschend bad tenslotte een onont beerlijk genot. Is het wit van uw oogen geel-achtig, drink dan iederen dag een glas heet wa ter, waarin het sap van een citroen, zon der suiker. Bloedbeloopen oogwit wordt meestal veroorzaakt door overmatige inspanning der oogen, zooals het rijden in een open auto zonder stofbril of het lezen bij slecht licht of in bed. Vooral het laatste is bijzonder slecht voor de oogen, tenzij het licht over één der schouders valt, b.v. van een schemerlampje op het 'nachtkastje. Dit is te allen tijde de beste manier om den val van het licht te regelen, want een sterk licht, dat recht op uw werk neervalt, zal de oogen heel spoedig verzwakken. Lees vooral nooit met de zon op uw boek. Houd met fijn naaiwerk op vóór uw oogen pijn begin nen te doen en zelfs zoodra ze vermoeid worden en beginnen te knipperen. Wanneer hoofdpijn onmiddellijk boven of achter de oogen veelvuldig voorkomt, laat dan uw oogen nazien. Zulke pijn wordt gewoonlijk toegeschreven aan ver moeienis of algemeene zwakte, maar in negen van de tien gevallen is ze te wij ten aan zwakke of overspannen oogen. Spons de achterzijde van den nek, juist waar het haar eindigt, met koud water. Daar liggen de zenuwcentra, die verband houden met de oogen en andere deelen van het hoofd. EVA. Correspondentie. Mej. G. van M., Utrecht. Uw vorigen brief heb ik in de Vrouwenrubriek beantwoord, en u voor het middel tegen sproeten verwezen naar het nummer van 6 Febr. j.l. Misschien is dit antwoord u ontgaan. Intusschen heb ik u het middel per post toegezonden, en zal het al wel in uw bezit zijn. Een uit wendig middel voor een frissche gelaats kleur bestaat er niet, daar deze verband houdt met bloedsomloop en gestel. Reinig de huid steeds zoo zorgvuldig mogelijk met goede Cold cream en masseer geregeld, daar dit de circulatie van het bloed be vordert. Gebruik steeds ijskoud water om het gezicht te wasschen. E. Daarom moet men niet boven de fles schen ademen en ze zoover mogelijk van zich afhouden. Blusch het zwavellint in een kommetje met water. Laat de pos telein uitlekken op een vergiet, maar gooi het kooknat niet weg. Vul de flesschen door middel van een wijden, geëmailleerden trechter of met twee lepeltjes. Stamp de postelein gedu rende het vullen telkens stevig aan met een stokje. Vul de flesschen tot eenige vingers onder den rand. Giet er zooveel kooknat op, tot de postelein onder staat. Schenk, als ze koud is geworden, er nog een weinig slaolie of gesmolten reuzel op. Sluit de flesschen met uitgekookte kurken en lak deze dicht. Dompel ze hiervoor, al ronddraaiende, met het boveneinde in gesmolten fles- schenlak, zóó, dat de kurk en de rand der flesch er geheel mee omgeven zijn. Plak op elke flesch een etiquette met naam en datum van den Inmaak. ZURING IN FLESSCHEN. Reken voor elke flesch pl.m. l'A K.G. zuring. Bereiding: Ontdoe de bladeren van de stelen en de dikke middennerven. Wasch de groente, zet ze op met het aanhangende water en laat ze met een weinig zout gaar koken gedurende A uur. Behandel de zuring geheel als poste lein in flesschen. N.B. Postelein, zuring, zoowel als ra barber, .behoeven niet in flesschen te worden gesteriliseerd, daar de planten zuren de ontwikkeling der micro-orga nismen tegengaan. CATHARINA. Overname uit deze rubriek zonder schriftelijke toestemming verboden. i/nb~ Wanneer onze kinders hun eigen boe zemvrienden en vriendinnen hebben, en dat is reeds na hun 3de jaar vaak, dan moet er natuurlijk een kinderpartijtje bij, een heel bescheiden gezellige middag, waarin we zelf weer als moeder de lei ding moeten nemen, wil deze slagen zon der kibbelpartijtjes en daaropvolgende huilbuien. Geen bioscoopfuifje, geen kin- dermatinée weegt op tegen een zelf in elkaar gezette kinderfuif, waarin we de noodige variaties zelf moeten bedenken en mededoen en zoo'n feestje thuis be hoeft heusch niet kostbaar te zijn, wan neer we de snoeperijtjes zelf maken. De eigengemaakte limonade (tusschen twee haakjes, ik ben nu zelf al jaren getrouwd met m'n jeugdvriendje, die altijd met z'n rader bij ons kwam omm'n moeders eigengemaakte overheerlijke limonade de eigengebakken cake-es met de poeder suiker bestrooid en met 't gezellige roode confituurtje er bovenop. In den winter t zalige verkwikkende kopje chocolade •net 't Verkades beschuitje of de warme limonade met 't zelf gemaakte taartje. 't Spreekt vanzelf, dat we alles zoo feestelijk mogelijk doen; de kinders, voor al de kleine meisjes, mosten een gezellige lurk aan hebben, waarin ze zich vrij mo gen bewegen en waarvan 't niet zoo hee! erg is, als deze wat vuil zou worden. Er Is niets vreeselijkers voor een kind, dan op een gezelllgen speelmiddag stesds te moeten denken aan moeders laatste raadgeving: „Pas op je mooie jurk!" en voor de jongens: „denk aan je blouse, je nieuwe pak". Zijn alle voorbereidingen klaar voor 't feest en de jeugdige gasten gekomen, dan kunnen we beginnen met een: „Lang zal „ze" of „hij" leven" al of niet begeleid door piano, en een paar gezellige kinder liedjes b.v. uit den bundel van „Kun je nog zingen, zing dan mee," van Veldkamp zullen de feeststemming er zeker in bren gen, wanneer ge zelf dapper medezingt. Een spelletje „ganzebord" met 't zalige: „wie gooit de hoogste punten met de dob- belsteenen," om den dikken pot met pepernoten of kersenpitten (biscuit), zal een leuke afwisseling zijn. Verstoppertje, waarbij een kind of moe der of vader hem zal zijn en waarbij de anderen zich op de gekste plaatsen kun nen wegstoppen en ze zoo geheimzinnig en stil moeten zijn en zich bijna niet stil kunnen houden van ingehouden pret, zal te zamen met 't leuke „blindemannetje", waarbij een kind een schoonen handdoek voor de oogjes gebonden krijgt en de an deren moet pakken en op den tast zeg gen wien 't heeft gepakt, een leuke stem ming geven. Voorts kunnen ze, wanneer u ln *t bezit bent van een tuin, blokjes rapen. Twee tot vier kinderen moeten de blokjes ra pen uit de vakjes en terugloopen en wie ze 't eerste allemaal heeft, heeft 't gewon nen en verdient den prijs. Laat een omge draaid oud schoteltje of bordje, waarop 2 of 3 knikkers, in de hand houden door de kleuters en laat ze hiermede vlug loo- pen naar een van te voren getrokken eindstreep. Wie dan al de knikkers nog op z'n bordje heeft, heeft 't gewonnen! Een kartonnen ezel met lossen staart, die dan door de kleuters geblinddoekt aan den ezel geprikt moet worden. Een alleraardigst spel, want de staart komt op de gekste plaatsen te zitten en 't jonge volkje heeft er altijd dolle pret mede. Ter afwisseling kunnen we dan eens in kring dansen met pianobegeleiding en zingen: „In Holland staat een huis" of „Jan Huigen in den ton," of „Twee man netjes water halen, twee mannetjes pom pen." Die overpopulaire liedjes kent ieder een. Een stoelendans, mil - niet al te wild, is ook eenig. Zet de stoeien met de leu ningen tegen elkaar aan, één stoel minder dan er kinderen zijn. Hier wordt omheen geloopen op de muziek, eerst vlug, dan langzamer, ten slotte houdt de muziek op; allen nemen plaats, behalve aegene. die geen stoel meer krijgen kan, deze valt af en één stoel wordt weggezet. Zoo gaat het spel voort. Wie ten slotte overblijft, moet b.v. een liedje zingen. Als slot van den gezelligen middag kun nen we nog een „poffertjes-maal" hou den. Ook de poffertjes kunnen we van te voren bakken en warm houden. Ik geloof dat er niet een kind is, dat daar niet van houdt, wanneer ze met poedersuiker be strooid zijn en 'n heerlijk klontje boter er middenin prijkt. Aan tafel kunt u ze ieder een papieren muts geven. Zoo'n gezellige feestmuts, die ge goedkoop kunt koopen, maar die ge ook zelf kunt maken van ge kleurd vloeipapier met franje er aan van goud en zilver papier. Ook 't vertoonen van de „toover- lantaarn" door een oudere (brandgevaar!), Is altijd zeer welkom; daarbij moet ge dan gezellig vertellen. Ze worden hier erg rus tig door, omdat ze in donker zitten te luisteren en te kijken. Ook kunt ge van 't stelletje nog een leuke foto maken en ze die later als aandenken geven, met de mutsen op. de toeters in de hand, waarop ze in over moedige feeststemming den aftocht mo gen blazen. Gelooft ge niet, dat zoo'n jaardag hun nog lang zal heugen? En ik weet zeker, dat ge zelf voor weinig geld een dol-ge- zelligen middag hebt gehad. Hieronder volgt 't recept voor de limona de: 6 citroenen, 1 A pond suiker, A liter water. Bereiding: Los 1% pond suiker op in een A liter kokend water in een pan netje op 't vuur, onder zacht roeren met een zilveren lepel. Voeg hierbij de dunne schil van 2 citroenen. Is alles goed opge lost, dan perst ge 6 citroenen uit en doet het sap zonder pitten in een flesch. Hier bij voegt ge 't afgekoelde vocht, dat ge gezeefd hebt door een dun schoon uitge- wasschen doekje. Voor 't gebruik moet ge de limonadesiroop goed schudden. In 't glaasje een derde siroop met twee derde kpud water aanvullen. Kleine zandtaartjes (12 of 24 vormpjes): 300 Gr. bloem (zelfrijzend) 200 Gr. boter 100 Gr. lichte basterdsuiker eenige gekonfijte kersjes wat poedersuiker Kneed alles (bloem, boter en suiker) vlug met schoone handen tot een samen- hangenden bal. Smeer van te voren de vormpjes in met boter. Leg in leder vormpje een even groot balletje van 't deeg en zorg dat 't tot even onder den rand gevuld is; druk, 't van boven iets plat. Zet de vormpjes op een bakblik in den oven en reken voor 't gaar worden 20 A 30 minuten, in een goed warmen oven. 't Gaar zijn van gebak kunt ge contro- Jeeren door een schoonen roestvrijen stop naald in 't gebak te steken, deze moet er zonder aanklevend deeg weer uitkomen. Laat de vormpjes afkoelen, stort de ge bakjes op een gezellige schaal b.v. op een papieren servetje, bestrooi ze met wat poedersuiker en zet op ieder een half- doorgesneden kersje met den open kant naar beneden. CORMA. AiW»v V Fig. 1. Handige boodschap- tasch met overslag en sluiting (grootte naar eigen keuze). De tasch is alleraardigst ge maakt van hard lila peau de pêche, omboord met oranje schaatsenband of ander soort band. Ter garneering worden reepjes oranjeband in verschillende grootten opgefestonneerd. Hengsel eveneens oranle. De kwasten worden gemaakt van hard lila en oranjewol door el kaar. Voor de sluiting némen we 'n omgehaakten oranje-kleu- rigen knoop en een lus. Het patroontje wijst, hoe de verschil lende deelen geknipt moeten worden. No. 2. Eveneens van peau de pêche. We kunnen hier echter nog meer met kleuren werken. Het figuur bestaat uit stukjes peau de pêche in verschillende kleuren. We kunnen b.v. de volgende kleuren toepassen: Voor- en achterkant n der tasch zwart, tusschenreep meteen het hengsel vormend, oranje. Het figuur: kleine hoek jes oranje, midden pumstuk groen, verdere deelen lila. De figuren worden opgefeston neerd. Het is aan te raden het figuur eerst op papier te teekenen. No. 3. Uit te voeren in koren- blauw met zwart, zwart met oranje, lila met grijs en andere combinaties. Deze tasch krijgt aan belde kanten een hengsel. De hengsels vormen meteen den eersten 3- hoek. Doordat de tasch onder wijder loopt, worden de boekfiguren grooter. De breede tusschenreep aan zijkanten en onderkant in de kleur der garneering. De tasschen kunnen ook heel goed van overgebleven lappen dikke stof gemaakt worden. Alléén zullen voldoen dan bij de kleuren dan minder peau de pêche. DINA.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10