Baboesjkin is be houden terug gekeerd BUREAUX:NASSAULAAN49 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DONDERDAG 5 JULI 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16899 drifmaal vier en twintig uren na het AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES V4N ALLE RFCHTFN OFSCHIEDEN UITERLIJK I 4U.-£ ONGEVAL. Wat wil de S.D.A.P. Het conflict in het loodgietersbedrijf Een transport met hindernissen Van Rome naar Buenos-Aires MGR. J. D. J. AENGENENT Het huldeblijk van Katholiek Delft Een schrijven van den Vicaris-Kapitulaar Mgr. H. J. M. Taskin Een algemeen geschenk Ongewenscht gezelschap Telegrammen voor Mantsjoerije De ridders van St. Raphaël Door een locomotief overreden Booronderzoek voor een nieuwe waterleiding van Amsterdam Spring niet van een rijdende tram Voornaamste Nieuws De hulpexpedities voor Nobile's mannen Sombere vooruitzichten Luchtpost Nederland-Engeland Een auto tusschen twee trams *8W, Inbreker gepakt te Hillegom J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht. Brand in het dorp Sloten De bekende Belgische ban kier Loewenstein verongelukt Een trein naar Boedapest Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal 1 3.58 bij vooruitbetaling. ...ADVERTENT1EN35 ct. p. regels VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct-, bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korti"g. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel, /r teèenab0nné s nP dlt blad Zijn lngevuige (l8 verzekermgs voorwaarden f O fl j'l fl Levensiange geneeie ongeschiktheid tot werken door f yCIl Dij een ongeval met f« n DIJ verlies van een hand, f IOC bij-verlies van een fEfl n ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeerlngen: 1 üUUU." verlies van belde armen, belde beenen of beide oogen; I 3U."" doodelijken afloop; I CvV.'een voet of een oog; 1 IiuU.'duim of wijsvinger; 1 JU. verlies van belde armen, belde beenen of beide oogen; 11 JU." doodelijken afloop; du n breuk van 4 n bij verlies v. een been of arm; "anderen vinger. Het verschil in den boezem der S.D.A.P over de vraag, op welke wijze het socialisme moet verwezenlijkt worden, met andere woorden, op welke manier heel de tegen woordige samenleving ln een socialistische kan worden omgezet, Is niet nieuw. Het is bijna zoo oud als de sociaal-democratie zelf In leder land hebben wij het socialisme al- een revolutionnaire groep Zien geboren wor den. Zoodra echter de ontevreden maSsa een weinig was georganiseerd en in het ver band van een politieke organ'satle ge bracht; zoodra er vertegenwoordigers in het parlement en gemeenteraden gekozen wa ren, werd het revolutionnaire sentiment bi, de massa door de leiders onderdrukt. Een tijdlang werden nu en dan nog felle woor den gesproken van daden was al lang geen sprake meer maar ook deze veran derden hoe langer hoe meer in beschaafde taal, al naar mate de gekozenen uit de roode groepen zelf met verantwoordelijkheid werden belast en verplicht voor hun gz- sproken en geschreven beloften daden in de plaats te stelle». Op deze wijze ontstond langzamerhand een zeker soort salon-socialisme. Uit de massa zelf echter zag men telkens tegen de lijdelijkheid der leiders verzet opko men. Hoeveel jaren is Wijnkoop Troelstra niet als een donkere schaduw gevolgd! Naar mate de S.D.A.P. in omvang toenam groeide ook het verzet tegen het reformisme van de leiding. Troelstra is vele jaren de bindende kracht geweest, die in de Nederlandsche S.D.A.P. de kunst verstond om eenerzijds de revolu- tionnair te schijnen, anderzijds de parlemen taire macht en alle zuivere democratische middelen aan te wenden om zijn partij in vloed te bezorgen. Een figuur als Troelstra echter is zeldzaam; in de S.D.A.P. schuilt momenteel geen tweede, die hem vervangen kan. Daarom zal de botsing van revolutio nair voelenden in de party tegenover de nuchtere en zakeiyke leiding zich in de naaste toekomst nog veel meer dan vroeger openbaren, tenzy de meer temperamentvolle naturen een uitweg vinden in een nieuwe organisatie. Op die laatsten biyft Stenhuis mikken uit zijn eenzaamheid. En hij laat niet na scherp zün bedoeling aan te geven. Zoo schrijft hij b.v. in het artikel, w,aarop wgisteren de aandacht vestigden: Dé zuiver parlementaire politiek leidt - tot de stompzinnige begeerte het direct beter te willen hebben. Terecht verheer lijkt Jaurès ln. zijn geschiedenis der Fransche revolutie de revolutie als een elementaire kracht dié de menschelyke ziel vatbaar maakt voor hoogere aandoe ningen. We zien dat ook weer in de Russische revolutie. Het Russische pro letariaat ls in staat tot zijn heroïsche krachtsinspanning, tot het betoonde ongelimiteerde idealisme, omdat het zich drager voelt van de revolutie en daarmee van de toekomst van het Russische volk Door de parlementaire oriëntatie der socialistische beweging heeft de kritiek op Rusland dan ook vaak een tendenz. die de egoïstische krachten in de harten der arbeiders versterkt. Wie de Russische films gezien heeft als Moeder en de laat ste dagen van St. Petersburg, weet, hoe de kommunistische kunstenaars het ver staan de edele eigenschappen die in de merischeiyke ziel liggen verborgen, te wek ken. De wyze waarop onze arbeiders op deze films reageeren toont, hoe ook zij daarvoor gelukkig nog vatbaar zijn. Is dit wijzen naar den Russischen geest niet teekenend? Ook de Nederlandsche soci aal-democraten weten, hoe onduldbaar veel de massa onder de bolsjewistische terreur te lijder» heeft, hoe daar de macht door en kele weinige volkscommissarissen wordt uitgeoefend, hoe daar van democratie geer sprake is, hoe het volk wordt uitgebuit, hoe het ïydt, hoe alle welvaart en beschaving kwynt, hoe de mensch aan het dier ge- U)k zou worden, wanneer de heeren van Moskou ongebreideld hun gang konden gaan sn niet door economische wetten, gedwongen berden, althans nu-en dan nog wat water 'n hun wyn te doen. Toch biyft een man van den invloed van Stenhuls naar Rus- land en de Russische methoden heenwyzer. als naar het ware ideaal, omdat daardooi rie gelegenheid open blijft tot het stellen Van de revolutionnaire daad. Hoe hij dit precies bedoelt, verzwygt Sten hui v«n s dan ook niet wanneer hy ln het slot zyn artikel zich aldus laat gaan: var» meeningen van Vliegen gaan uit de utopische gedachte, dat de Jatters zich zullen laten onteigenen gen ze slechs schadevergoeding kry- gr Welke hun dan later door belasting Kemn deels weer afhandlg moet worden midd^t zoo het volk dat slechts door •i'f?espr0^an het algemeen kiesrecht heeft -«g^Hautsky gaat ln zyn reeds genoemd hlt rirlrt van die opvatting uit, wanneer krat:aar' pag' 183' schryft, dat de demo- znr>ri het proletariaat zal veroorloven et brutaal geweld de macht te ver overeij" Maar hy meent, dat „de rijpheid var don Pr°'etariaat zich dan moet toonen, f' dit verzet tegen zyn macht zonder ®rktag op hem afstoot", wat niet meer n een verlcgenheldsfrase. macht van de kapitalistische klasse ook wanneer de politieke macht in handen van het proletariaat is, zeer Sroot. zy beschikt over zooveel sabotage e.d., dat deze anders dan door de dikta- tuur niet te overwinnen zyn. W der Ve3de sprak er wel volkomen terecht van, dat: „de wereld der ban kiers en financiers het algemeen kiesrecht en de daarmee verkregen resultaten be dreigt." De proletarische sociale revolutie vol trekken langs de wegen van geleidelijkheid en evolutie, is ongetwyfëld onontkoom baar. Het socialisme wordt niet revolutionnair gesticht; het moet evolutionnair groeien. De vraag is slechts, of onder de hui dige politieke demokratie en door hare methoden, die evolutie plaats kan heb ben, zich kan ontwikkelen en verder schryden, of dat niet veel meer juist is, dat deze evolutie eerst kan aanvangen wanneer het proletariaat de staatsmacht diktatoriaal beheerscht, waardoor zy de macht heeft de plattelandsbevolking door materieele voordeelen aan zich te bin den ten koste van overbodige bez'tters, terwyi zy tevens de macht heeft het géesteiyk leven van heel het volk te be- heerschen. Ziedaar brutaalweg gezegd, waarom het ;e doen is: de Staatsmacht moet eerst door ie» revolutionnaire daad in handen van „het proletariaat" (bedoeld is natuurlijk van en kele weinige volksmenners) komen en eerst laama kan het socialisme langs den weg /an evolutie groeien! Zóó vat Stenhuis de democratie op en zóó wijst hy aan de hui- iige oppositie in de S. D. A. P. den weg. Er zyn er velen onder ons, die meenen lat de 8. D. A. P. aan het vergroeien is tot een gewone radicale party en dat er over weinig tyds geen verschil meer zal rijn tusschen haar en b. v. de Vryzinnig- iemocraten. Wanneer de leiding nog maar mkele formules wil opgeven, waarmee nu nog wel wordt geschermd, maar die prac- .isch geen waarde meer hebben, dan kun- len wy met de S. D. A. P. even goed sa- nenwerken, als met wélke andere party nok. Aldus hoort men vaak in onzé kringen -edeneeren. De uitspraak van den heer Za- ielhoff over sabotage van de defensiemid- ielen heeft dezen real-politiekers onder ons nl reeds een kleinen schok gegeven, wy vra- ien ook de aandacht voor boven weerge geven nieeningen van den heer Stenhuis en gelooven, dat wy goed zullen doen, na te gaan. hoe daarop in het roode kamp wordt gereageerd, alvorens op het „onschuldige" karakter der S. D/ A. P. van Vliegen en Al- barda volkomen gerust te zijn! Een conferentie zonder resultaat Rykpbe.^iddelagr, de heer H. A. ,v. IJsselsteyn heeft gisteren een bespreking ge had met. de patroons, betrokken bij de staking in het loodgietersbedrijf te Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Haarlem Naar vy vernemen, heeft' deze conferentie geen resultaat opgeleverd. In verband met bovenstaande deelt men van werkgeverszyde mede, dat in deze be spreking nadrukkeiyk is uitgekomen, dat de patroonsorganisaties aangesloten by de conibinatie van eerste-klasse-gemeenten in het loodgieters- en flttersbedryf, niet kun nen toegever aan den vacantie-eisch, door de werknemers gesteld; zoolang deze va- céntie' niet ln het bouwbedryf wordt toet gekehd. De arrestant, die zich poogde te vergiftigen. Maandag werd een Franschman van twy- felachtige repuatie, die te Noordwyk zon der geldige papieren werd aangetroffen, in het belang der openbare veiligheid op last van den Commissaris van Politie op trans port gesteld ten einde over de grenzen te worden geleid. Tijdens dit transport, het welk door de Ryksveldwacht Werd ver richt, trachtte hy in den trein even voor Den Haag, zich te vergiftigen. Door den eersten hulpdienst bracht men hem naar het Gemeentelijk Ziekenhuis te 's-Graven- hage, teneinde hem in observatie te ne men. zyn toestand was den volgenden mor gen van dien aard, dat hy naar Noordwyk kon worden overgebracht, vanwaar hy op nieuw op transport zal worden gesteld. De Oceaanvlucht van Ferraren en del Prete V.D seint uit Londen: Volgens een offi cieel berient hebben de Italiaansche vlie gers, die zich momenteel op een non-stop. vlucht van Rome naar Zuid-Afrika bevin. den, gistermiddag Rio de Oro in Spaansch- Noordwest-Afrika gepasseerd. V. D. seint later uit Rome: De beide Italiaansche vliegers Ferraren en del Prete, die eergisterenavond zyn gestart voor hun Oceaanvlucht, passeerden gisteravond *egen 18 uur de Kaap-Verdische eilanden. De mo. toren werkten regelmatig. In een persooniyk onderhoud heeft Mgr. Aengenent aan den zeereerw. deken P. J. A. van der Cammen te kennen gegeven, het zeer op prys te zullen stellen als huldebiyk van Katholiek Delft de Cappa Magna te mogen ontvangen. Tevens' zal mgr. gaarne een officieel be zoek aan Delft brengen, om de bewijzen van hulde en eerbied van de Katholieken in ont vangst te nemen. De Hoogeerwaarde Heer Mgr. H. J. M Taskin, Proost van het Kathedrale Kapittel van Haarlem, Vicaris-Kapitulair, heeft een schrijven gericht tot de geesteiykheld van Haarlem's Bisdom,Waarin de blijde tyding der benoeming van den nieuwen Bisschop van Haarlem wordt meegedeeld. Tevens wordt in genoemd schryven bepaald, da! a.s. Zondag 8 Juli in alle kerken van het Bisdom Haarlem na de Hoogmis of na het ,Lof de lofzang „Te Deum" zal worden gezongen om God té bedanken voor de ver kiezing van den Hoogeerw. Heer Joannes Dominicus Josephus Aengenent, Kanunnik Theologaal van het Kathedraal-Kapittel van Haarlem, en gedurende bijpa 24 jaren professor in de Philosophic en Sociologie van het groot-seminarie te Warmond tot Bisschop van Haarlem. De dag der consecratie is door den ge kozen Bisschop vastgesteld op 25 Juli a.s. feestdag van den H. Apostel Jacobus. Met het oog op deze plechtigheid zal de priesterretraite, die van 23—27 Juli te War mond zou gehouden worden, nu beginnen op Zondag 22 Juli en eindigen op Woensdag morgen 25 Juli en wel zoo, dat de retraitan- ten tydig bil de Bisschopswijding te Haar lem aanwezig kunnen zijn. Verder zal, naar wy vernemen, namens yet Ka,thedraal-Kaplttel door den Vicaris- Kapitulaar a-s. Zondag in de kerken kennis gegeven worden van' de benoeming van Mgr Aengenent. Tevens zal daarbij afgekondigd worden, dat het de -bedoeling is, Mgr. Aenge nent een gemeenschappelyk geschenk na mens de geióovigen in het diocees Haarlem aan te-bieden. DaartÖé zkl Zoiid&fc 15 Juli a.s. in allé kerken en kapellen onder alle H.H.. Missen Collecte met open schaal wor den gehouden. Van het Zweedsche schip ,",Siva" is te "reskens.op verzoek van den kapitein door le politie aan wal gezet een matroos, die ln le kaluit den boel kort en klein heeft gesla gen en den kapitein heeft bedreigd. Dc man is als ongewenschte vreemdeling over de grens gezet. De Eastern en great Northern kabelmaat schappijen deelen mede. dat telegrammen voor Mantsjoerye uitgezonderd Dafny slechts op risico van den afzender kunnen worden aangenomen. Gisteren" werd na een'gehouden hoofd be- stuurs-vergadering van St. Raphaël te Schyndel aan de heeren J. Hellemónd en F. Nivard, réspéctieveiyk voorzitter en pen ningmeester van den Bond het eere-metaal door den Bondsadviseur,' pastoor Donders met een kernachtige toespraak en geluk- wensch overhandigt!. De St. Jozef-gezellen brachten den "St. Gregorlus-ridders voor de pastorie eene ova tie waarby een rede werd gehouden door het Hoofd der Kweekschool, die wees op de mooie-krachtige organisatie St. Raphaël, herinnerde, aan de grootsche wapenschouw in den Bosch' by het jubileum, de verdien sten van St. Raphaël en het grootsche voor recht door Z. H. den Paus begiftigd te zyn geworden mét deze hooge onderscheiding. Hy sprak den wensch uit St. Raphaël gróót moge worden, in het belang der H. Kérk, haar Roomsche spoor- en trammannen en het Vaderland. Gisteren is by het werk aan de zeewering van den Zimmermanpolder de werkman m. G. uit Waarde in een staaldraad verward geraakt en daarna onder een locomotief ge komen/ Hy is met een ernstige beenverwon ding naar het ziekenhuis te Goes overge bracht. De watervoorziening van Amsterdam be hoeft uitbreiding. Een zevental oplossingen zyn daarvoor aan de hand gedaan. Van een onderzoek op de Veluwe wordt gevreesd, dat het nut niet aan de verwachtingen beant woorden zal. Opdracht is daarom door B. en W. van Amsterdam gegeven het rivierwater van RUnen Waal te onderzoeken. Hier is den directeur van de waterleidingen geble ken dat in Duitschland eenige waterwerken met Utrecht water onttrekken aan het aan de rivier grenzende oeverland, dat in menig opzicht overeenkomt met de uiterwaarden hier te lande. De hier bedoelde waterwerken zijn van een omvang, die ver uitgaat boven hetgeen voor Amsterdam noodig is. Deze wyze van wateronttrekking, die in 1924 wei bekend was, doch waarmede men toen nog niet zoodanige ervaring verkregen had, dat zy aan de reeks van oplossingen in het rapport van den directeur der Wa terleidingen is toegevoegd, ls naar de mee ning van B. en W. van Amsterdam zoo be- 'angryk dat zij het niet verantwoord zouden achten, een onderzoek in die richting ach terwege te laten. Zou nu waterwinning langs dezen weg wel mogeiyk biyken. dan zouden in "élk ge val achterwege kunnen worden gelaten <je kostbare en omvangrijke middelen om het ruwe rivierwater te klaren, terwyi ook 'eenszins is uitgesloten, dat de overige mid delen voor de filtratie althans aan eehvou- dlger eischen zouden behoeven te beant woorden. Met waarschijnlijkheid mast wor den aangenomen, dat de diluviale grond- massa thans bevat een mengsel, dat in hoofdzaak is infiitraat 'van de hoogere gron den. Bi] onttrekking aan dat bekken naby de rivier zal het mengsel gaandeweg overslaan naar rivierwater, dat dan echter een na- tuuriyke filtratie zal ondergaan als by de Duitsche werken het geval is. Ten einde ter zake een goed inzicht te verkrijgen achten B. en W. het gewenscht 'angs den rivieroever eenige boringen te ioen uitvoeren, waarvan één tot een diepte van ongeveer 150 M. opdat met zekerheid •ie oudere weinig doorlaatbare formatie wordt bereikt; een zestal, diep 75 M„ tot grondige verkenning van de formatie ter -ilaatse. waaruit het water zou worden ont rokken, en een achttal, diep ongeveer 10 a 10 M. tot verkenning van de st.ijghoogte van het water. Ind'en de diepe boring een bruik baar resultaat oplevert, zou onmiddellük •net een pomoproef aangevangen moeten vorden in een te maken pompput c a. op be- '•.rekkeiyk seringen afstand van den oever waarop zóó lang vermoedelijk eenige ■naanden is te pomnen. totdat de zeker heid bestaat dat geïnfiltreerd rivierwater vordt verkregen. De kosten ven het onderzoek worden ge raamd op 25.000, die van de pompproef >p f 60.000. De militair J. R„ uit het kamp te Waals dorp, is gisterenavond te ongeveer 10 uur, op de Koninginnegracht tegenover de Deli- straat te Den Haag, in verkeerde richting uit den bijwagen van een in volle vaart rijdende tram van' lyn 9 gesprongen, juist toen een autobus van de Z. H. A. M. in de richting Scheveningen kwam aangereden. De soldaat werd door de autobus gegrepen en kwam boven op het rechtervoorspat. scherm terecht, waama hy tegen den grond werd gesmakt. In bewusteloozen toestand is ny met ,'n ernstige hoofdwonde naar hét militaire hospitaal vervoerd. Omstreeks negen uur is een heer van middelbaren leeftyd. afkomstig uit Brussel, en thans Iogeerende te Rotterdam, die op een motorwagen van een passeerende tram wilde springen, daarby misgesprongen en tusschen den motorwagen en den aanhang, wagen ingevallen. De man werd ernstig ge wond. Hij bekwam een hersenschudding en eenige hoofdwonden. De Geneeskundige Dienst heeft hem naar het hospitaal over gebracht. op een schip aangeboden, zy gaf echter de voorkeur aan een Noorsch vliegtuig. De „Krasste" komt langzaam vooruit. V. D. seint uit Kowno: Volgens een bericht uit Moskou bevond de üsbreker „Krassin" zich gisteren op een afstand van 120 K.M. van de Lundborg- groep. De „Krassin" beweegt zich, ondanks de vele moeiiykheden, langzaam vooruit. Nog slechts korten tijd is redding mogelijk Uit Oslo wordt gemeld: Volgens berich ten van Lundborg zyn de weersomstandig heden in de omgeving van het -amp, weer eenigszins verbeterd, zoodat de lan ding van een licht vliegtuig weer mogelijk zou zyn. Tengevolge van den dikken mist, kon gedurende de laatste dagen zoo goed als niet gevlogen worden. De redding van de leden der bemanning van de „Italia' is nog slechts korten tyd mogeiyk, daar poor de (oenemende warmte en den dichten nevel de reddingspogingen spoedig nog moeilijker zullen worden. I Reuter meldt uit Moskou dat de Sovjet- Russische vlieger Baboesjkin na vyf dagen vermist te zijn geweest veilig op de „Maly- gin" is teruggekeerd. Hy was door den irachtigen wind genoodzaakt geworden op zee benoorden het eiland Hope te dalen, Waar hy eveneens door ysbergen werd be dreigd. Het Noorsch Tel. Bur. meldt uit Oslo: De onderzoekingen, welke schepen in de kuststreken van het Bereneiland verricht hebben zün voorloopig zonder resultaat ge bleven. De „Tordenskjold" is op weg naar Kings- 'oay om te bunkeren en de „Michael Sars" Is er aangekomen. De „Strassbourg" en de „Heimland" zul len Wéstwaarts gaan naar het ijs van 3roenland om daar nasporingen te doen. De „Quentin Roosevelt" zal naar Tromsö gaan om kolen te laden. De Duitsche hulpexpeditie zal heden met het stoomschip „Cattaro" van Hamburg naar Spitsbergen vertrekken. Naar men weet staat deze hulpexpeditie onder leiding van den vlieger Udet. De Italiaansche regeering heeft dit aan bod van de Duitsche regeering dankbaar vangenomen. De Duitsche regeering steunt de vliegers, die met kleine Flamingo-twee dekkers naar het Noorden vertrekken, waar zij over 10 dagen het reddingswerk hopen te kunnen beginnen. Betrouwbare berichten over de op de ys- ichotsen dryvende groepen en over Amund- len waren in Beriyn nog niet te krijgen.' Uit Oslo seinde men dat luitenant Eks- mann by gunstig weer nog eens zal trach ten, de grcep-Lundborg te hulp te komen. Riiser Larsen verklaart dat de groep Malm- gren 55 K.G. levensmiddelen en veel choco lade mee heeft, zoodat zy voorloopig van den 1 :onger nog niet veel last zullen krygen. Uit Beriyn meldt men nog aan het „Hbld.": De speciale correspondent van het „Berl. Tag." te Spitsbergen verneemt uit Nyale- sund dat daar zooeven Riiser Larsen en Lut- zow Holm met de „Braganza" zyn aangeko men. Zij wachten op de „Hobby" om eerst op de Oost- en dan op de Westkust van Spitsbergen naar Amundsen te zoeken. Hun eenige hoop is, dat deze boven Bfereneiland op het ijs geland is. Is hij echter in het water terechtgekomen dan kan men gerust alle hoop opgeven. Dezelfde correspondent meldt, dat thans de Lundborg- groep door vliegers moeiiyk meer te redden zal zijn, omdat men op het pakys niet landen en nog minder opstUgen kan. Alleen de „Krassin" kan dus nog hulp brengen. Voorts gelooft men ook te. Spitsbergen dat 1e Malmgren-groep reeds onderweg verdron ken is. De ..Braganza" is intusschen uit het Ijs bevryd en stoomt thans verder op naar het Bereneiland om daar de vliegers té ondersteunen. Uit Praag wordt gemeld, dat de zuster van professor Behounek die tot de groep- Viglieri behoort te Oslo, waar zy de gast vrijheid van den koning van Noorwegen ge noot, het visum verkreeg op haar paspoort, ter voortzetting van de reis naar Spitsber gen. zy vertrok Zaterdagavond naar de Koningsbaai. Het is biykbaar haar doel van daaruit te trachten haar broeder per vlieg tuig te bereiken of dichter in zijn nabijheid te komen. Van Russische zyde is haar plaats Met ingang van 9 Juli a.s. wordt de ge legenheid geopend om brieven, doosjes en postpaketten met aangegeven waarde per luchtschip naar Engeland te verzenden. Het recht en het maximum bedrag der aange geven waarde zyn gelijk aan die, welke in het gewone verkeer gelden. De vlieger Baboesjkin ls behouden terug gekeerd op de „Malagyn". De memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake het Klompenwcije is ver schenen. In de vereeniging van Ned. gemeenten wordt behandeld het onderwerp: handha ving van de zelfstandigheid der plaatselijke gemeenschappen in den modernen staat. De conferentie met den Rijksbemiddelaar inzake het conflict in het loodgieters!- cdrljf heeft geen resultaat opgeleverd. Voor het Haagsche gerechtshof is behan deld de moordaanslag in dc Boop'.jes te deld de moordaanslag in de Boompjes te Rotterdam. Midden-Europa is gisteren geteisterd door storm en onweer. De stormramp te Beriyn. De nieuwe bibliotheek te Leuven is giste ren onder groote geestdrift en veel belang stelling ingew-yd. Alle partyen keuren de regeeringsverkla- ring van het nieuwe Duitsche kabinet goed. De regeeringscrlsis in Joego-SIavië. De Belgische bankier Loewensteln is boven het Kanaal uit zyn vliegtuig gestapt cn ver dronken. In de Andreas Bonnsfcraat te Amster dam heeft gistermiddag tegen half zes een ernstig ongeluk plaats gehad. Aan de halte by de Camperstraat stond een wagen van iyn, 11 stil. Deze tram was gekomen uit de richting van de Weesperpoort. Van den kant van het Oosterpark naderde een tram van iyn 6. Uit de Camperstraat kwam een vrachtauto van de firma Hamburger. Op dien wagen zaten twee maimnen. De chauffeur dacht nog voor den stil- staanden tramwagen van lijn 11 ave- te kunnen steken, maar zag omdat er iemand naast hem zat niét den naderenden wagen vaniyn 6. Tuschen de twee tramwagens weid toen de vrachtauto gekraakt. De wagen van iyn 6, die uit de rails liep, gooide de vracht auto als het ware tegen '.yn 11. De ver- wöèsting was 'gïoot. Van de vrachtauto bleef niet veel over. In den wagen van iyn 6 zat van voren een groot gat. Lijn 11 was belangrijk beschadigd. Het gegil van de trampassagiers was na den hevigen slag ontzettend. Men dacht dat van de twee mannen, die op den auto zaten,'niet veel terecht was gekomen. Won der boven wonder werden ze onder de res ten van den wagen, zeer verschrikt, maar ongedeerd te voorschyn gehaald. Bij dit ernstig ongeluk waren dus geen persoon- ïyke ongelukken te betreuren. De Ryksveldwachter Oudenaarden en de gemeenteveldwachter Braas hebben in den nacht van Dinsdag op Woensdag te Hillegom een zeer goede vangst gedaan. By de surveillance ontmoetten zy aan de Leidsche Vaart te 12.15 een als heer gekleed persoon, die op de desbetreffende vraag, waarheen zyn weg leidde, ten antwoord gaf, dat hij van Hillegom naar Bennebroek moest. De politiemannen oordeelden het nu juist niet den naasten weg als verbinding tusschen de' twee genoemde' gemeenten en vroegen mynheer, wat de inhoud was van de aktetasch, welke deze by zich droeg. De aan gesprokene wenschte hierop niet te ant woorden, waarop men het geraden achtte, den wandelaar mede te nemen naar het po litiebureau. Dit geschiedde onder protest en verzet. Aan de politiepost gekomen, werd de aktetasch van den gentleman uitgepakt. Zy bevatte: beitel, valsche sleutels, loopers, inbrekershandschoenen etc. Uit het verhoor kwam vast te staan, dat de politie een zeer goede vangst heeft gedaan, daar men te doen heeft met een zeer bekend Amster- damsch inbreker Hedenmorgen is verdachte op advies van den loco-burgemeester naar Lisse op transport gesteld, omdat men ver moedt, dat de gearresteerde aan de daar ge pleegde inbraken mogelyk niet vreemd ls. Ook wordt hy verdacht van inbraken te Zeist, Haarlem en Haarlemmermeer, die daar kortelings gepleegd zyn. By het gelei den naar het politiebureau dreigde ver dachte zelfs met een revolver. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.63. Stilstand. OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 951. Hoogste barometerstand 767.5 te Miinchen. Laagste barometerstand 747.5 te Storno- way. Verwachting: matige tot krachtigen Z tot W. wind, half tot zwaar bewolkt of be trokken, waarschynlijk enkele regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Tegen middernacht ontdekten bewoners van het dorp Sloten, dat er brand was in het woonhuis van den kruidenier J. in 't Velt aan den Sloterstraatweg 1212. De eigenaar, zyn vrouw, en twee kinderen en zyn moeder waren reeds in diepe rust. Zy werden gewekt en konden nog bytyds het brandend huis verlaten. Weldra sloegen de vlammen uit het dak en tastten ook het naastgelegen perceel 1210 aan, waar de heer In 't Velt zyn kruidenierszaak dryft. De to renklok riep de vry willige brandweer op en onder leiding van den brandmeester Olie en Bosch werd begonnen het vuur met een handspuit te bestrijden. Inmiddels was de Amsterdamsche brand weer ,per telefoon gewaarschuwd. Met twee motorspuiten, een ladderwagen en de polder spuit werd uitgerukt naar dit landelyk Am sterdam. Met vier stralen op een motor en slangen op een brandkraan, benevens de straal op de handspuit werd het vuur bestreden, onder leiding van den waamemenden commandant, hoofdbrandmeester Förch. Spoedig verminderde de gloed; van het on geveer 20 M. diepe pand bleef alleen de win kel gespaard. De eerste verdieping en de zolder brand den uit, alsmede de zolderverdieping van het huis, waar de brand ontstond. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. In de lucht uit zijn vliegtuig gestapt PARIJS, 5 Juli Woensdagavond is op het strand naby Duinkerken gedaald 't particu liere vliegtuig van den Belgischen bankier Loewenstein uit, Brussel, die met zyn secreta ris en twee typistes uit Engeland naar Brus sel wilde terugkeeren. Het vliegtuig was te zes uur van Croydon vertrokken en werd be stuurd door den vlieger Drew van de Impe rial Airway Company. De inzittenden van het vliegtuig deelden mede, dat de heer Alfred Loewenstein zich boven het Kanaal naar de W.C, in het vlieg tuig wilde begeven. Hy heeft zich toen in de deur vergist en is uit het vliegtuig gestapt. Hy is in zee gevallen en naar alle waarschynlijk heid verdronken. LONDEN 5 Juli. Andrew Holt, een financi- eele vriend van Loewenstein, verklaarde dat Loewenstein voor zijn vertrek ln de beste ge zondheid was en zeer goed gestemd was. K3 verwierp elke gedachte aan iets anders dan een noodlottig ongeval. De heer Holt zette uiteen hoe gemakkelyk het was ln het vlieg tuig van Loewenstein zich te vergissen in dé deur en uit het vliegtuig te vallen. LONDEN, 5 Juli Volgens een nog niet be vestigd telegram uit Brussel heeft een Fransch vlsschersvaartuig naby Duinkerken het iyk van Loewenstein opgepikt. Het plotseling ovériyden van bankier Loe wenstein heeft op de buitenlandsche beurzen hedenmorgen een grooten invloed gehad. De beurs te Beriyn was zeer nerveus en flauw gestemd; vooral de aandeelen van onderne mingen. betrokken by het Loewensteincon- cem ondervonden den invloed. Op de Lon- densche beurs werkte het bericht van het ongeval sensationeel. De aandeelen van de Intern. Invesment Company, 'n Maatschappy van Loewenstein, daalden van 200 tot 140 dollars by de opening van de beurs. Het R. K. Hongaarsche kindercomité in liquidatie deelt mede, dat er 11 Juli a.s. wederom een trein naar Boedapest vertrekt. Voor pleegouders, die nog steeds een Hon gaarse!» kind onder hunne hoede hebben, bestaat alsnog gelegenheid met dezen trein het kind naar huis terug te zenden. Waar de Hongaarsche autoriteiten deze terugzen ding niet enkel verlangen maar zelfs eischen. worden de pleegouders dringend verzocht zooveel mogelyk van dit transport gebruik te maken. Ernstig wordt terugzen ding aangeraden, omdat de Hongaarschl? regeering niet zal nalaten middelen aan te wenden, welke voor kind en pleegouders zeer onaangenaam kunnen zyn. Men geven dus ten spoedigste het kind ter terugzending op aan Jos. Krah, v. Speyck- straat 55, Amsterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1