Sociaal Leven LUXE AUTOMOBIELEN Haarlem Gr. Houtstraat 10 atv ttEUfGORDELl en CORSELETS 7E HUUR - BILLIJKE TAR EVEN AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. PLEIN 21 - TELEFOON 10338-11098 TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 5 JULI 1928 BLADZIJDE 4 Hij gaf zelf onderwijs.... en wilde géén onderwijs Om een naam Vereen, van Nederlandsche* Arbeidsbeurzen Benoemingen Waarom de Zeemeeuw niet zeewaardig was UIT ONZE OOST Clandestiene doorvoer van morphine Telefoon 12 053 De boycot Verval sching van geweer vergunningen Internationaal Christelijk Vakverbond Om den Gordon- Bennett-beker Een militair vliegtuig in brand gevlogen Ned. Mij. ter bevordering der Pharmacie Spoorwegpensioenfonds 1927 Stucadoorsstaking te Enschede Het conflict in de Rijnvaart LUCHTVERKEER. De K.L.M. in 1927 Belangstelling voor de Ned. luchtvaart KUNST EN KENNIS „Hendrick de Keyser" Ned. Mij. tot bevordering der Geneeskunst Vereeniging van Letterkundigen VERKEER EN POSTERIJEN Gelukstelegrammen De krijgsraad m Den Bosch behandelde een eenigszins zonderlinge zaak. De 40-jarige S. Z. uit Franekeradeel, ad judant-onderofficier-instructeur van het 6e reg. veldartillerie te Leiden, had als vader niet gezorgd, dat zijn drie kinderen van den leerplichtigen leeftijd de bijzondere lagere school te Leiden geregeld bezoeken. Hij verklaarde, dat alle onderwijzers buiten den vader onrecht is; dat gewone onderwij zers niet geschikt zijn, om zijn kinderen te leeren, doch dat een levende God hun zal bij brengen wat voor hen noodig is. Toen hem werd opgemerkt, dat hij toch zelf ook had moeten leeren om de plaats in de maatschappij te kunnen innemen, welke hij heeft bereikt, antwoordde hij: Ja, mijn vader heeft mij laten leeren en heeft mij den weg des verderfs opgezonden. Ik wil zoo niet handelen. Op de opmerking, dat hij zelf in dienst ook onderwijs geeft, gaf hij een ontwijkend antwoord. Toen hij erkend had te gelooven aan de Schrift werd hem gewezen op Pau- lus, die God dai kte omdat hij zoovele talen kende. De kinderen moeten alleen de taal des rechts leeren, zei verdachte. En welke is die taal? vroeg de president. Dat is de wet Gods, aldus verdachte, en die wet zal God zelf in de kinderen leggen. De auditeur-militair, zei in zijn requisitoir van onderwijsautoriteiten vernomen te heb ben, dat zien bij het onderwijs een dergelijk geval nog niet heeft voorgedaan. Er bestaat geen enkele school in ons land die overeen komt met wat verdachte wenscht. Spreker vroeg een onderzoek naar de geest vermogens van verdachte, die geen onderwijs wil en zelf onderwijs geeft, die geen gezag erkent en toch in dienst het gezag volgt. De krijgsraad gelastte een onderzoek naar de geestvermogens van verdachte. Behalve over smaken valt er ook over voornamen als regel niet te twisten. Dat on dervond onlangs een juffrouw, die wij maar Trijntje Jansen zullen noemen. Trijntje heette ze volgens den Burgerlijken Stand, en Tine, welke naam immers ook met een T. begint, noemde haar de familie, de vriendinnen en verder allen, die het recht hadden haar te tutoyeeren. Bovendien was zij immers een Amsterdamsche en die heeten nu eenmaal hoogst zelden Trijntje. Om deze en misschien nog andere redenen, waarvan echter niet ge bleken is, richtte zij een verzoekschrift tot de Amsterdamsche rechtbank om Trijntje te mogen veranderen in Martine Pauline. Zij klaagde, dat het haar ook steeds ergernis bezorgde, wanneer zij den in stedelijke krin gen ongebruikelijken naam in officieele stuk ken gebezigd zag. De officier van Justitie concludeerde tot inwilliging van het verzoek, doch de recht bank vond blijkbaar „Trijntje" nog zoo leelijk niet, besliste althans dat de door haar aan gevoerde gronden een wijziging zooals Trijntje wenschte, niet wettigden. Een dergelijk ver zoek, aldus de rechtbank, moet niet zonder meer ingewilligd worden, indien tegen den nieuwen voornaam geen bezwaar bestaat. Het behoud van dezelfde voornamen voor het be wijs van de eenzelvigheid van den persoon is in het dagelijksch leven een algemeen be lang, welk algemeen belang alleen voor het bijzondere van een bepaald persoon moet wij ken, wanneer dit laatste belang mocht blijken grooter te zijn. Welnu, aldus de rechtbank, Tine kan, bij gelijkheid van aanvangsletter even goed als afkorting of roepnaam van Trijntje worden gebruikt als van den gewenschten naam Martine. Waar de rechtbank vond, dat het gevoel van ergernis bij het zien van den naam Trijntje in officieele stukken, kwalijk als een ernstig argument kan worden beschouwd, be sliste de rechtbank dat Trijntje officieel maar rustig Trijntje moest blijven. Gelukkig voor Trijntje zetelt in hetzelfde gebouw ook nog het Gerechtshof en toen zij zich met een hernieuwd verzoek tot dit hoo- gere rechtscollege wendde, had zij meer suc ces. Het Hof oordeelde n.l., zoo vertelt de „Tel", dat haar roepnaam toch reeds lang Tine was en dat op het stuk van namen ver warring zooveel mogelijk dient te worden voorkomen. Daarom heeft de rechter er mede voor te zorgen, dat de aanduiding van een persoon zoo goed mogelijk vaststaat. De uit spraak van de rechtbank werd dan ook door het Hof vernietigd, en Trijntje werd officieel herdoopt in Martine. Wat den tweeden naam betreft, het Hof vond misschien „Pauline" wel een heel fraalen naam, maar oordeelde, zouden in Amoy de goederen in ontvangst genomen kunnen worden. Op die wijze konden dus zoowel de ontvan ger hier als die te Amoy geheim blijven. Zoodra de morphine werd ontdekt, heeft men den heer Kubo ontboden, die echter verklaarde, niets van de zending af te weten en zich slechts belast te hebben met het ver vullen van de formaliteiten voor den door voer, die met de Tjikarang, die j.l. Woens dag vertrokken is, zou hebben plaats gehad. Hij noemde echter onmiddellijk den naam van zijn lastgever, den Formosaan uit de be nedenstad. Deze werd aangehouden en verhoord. Hij verklaarde het connossement over de post ontvangen te hebben van een onbe kenden afzender. Eenige maanden geleden, aldus zijn ver dere verklaringen is hij in China geweest en heeft zich toen op verzoek van een zijner re laties daar te lande last met den doorvoer van een partij borstrokken uit Parijs. Die relaties vond verscheping via Ned.-Indië te verkiezen boven rechtstreeksche verzending, bijv. met een boot van de Messageries Mari- times. Maar overigens kon of wilde de Formosaan niets los laten: hij had verder met het ge val niets te maken. Intusschen heeft men den man echter in voorloopig arrest gesteld; men vermoedt, in tegenstelling tot hetgeen hij voorgeeft, dat hij in deze voor eigen rekening handelde al thans wel degelijk op de hoogte was van een inhoud der kisten. Tot dusverre heeft dus het onderzoek riog weinig positiefs opgeleverd. Men weet, dat de kisten te Amsterdam in de Rondo geladen zijn, dat ze met de Tjika rang naar een onbekend adres te Amoy ver stuurd zouden zijn, als de douane er geen stokje voor gestoken had. Maar men heeft op niemand vat: het is niet gebleken, dat de heer Kubo iets van den werkelijken inhoud der kisten afwist en evenmin staat het vast, dat dit het geval is ten aanzien van den Formosaan, hoewel de eerste ongetwijfeld geheel anders voor de aak staat dan de laatste. Natuurlijk is het onderzoek nog lang niet beëindigd. Men zal nog hebben na te gaan, of de naam van den afzender inderdaad ge fingeerd is, of de zending uit Parijs dan wel uit Nederland of elders afkomstig is en voor al voor wien ze te Amoy bestemd was. Hierdoor zou men immers den draad var^ dit geheimzinnig geval in handen kun nen krijgen. Voorloopig bewaart de Formosaan hierover het stilzwijgen. Hij weet niet, wie de kisten te Amoy in ontvangst zou nemen en moest het volgbriefje van de J. C. J. L. aanhouden tot men er hem om vroeg. Uit dit alles ziet men wel, dat de smokke laars op buitengewoon sluwe wijze te werk gegaan zijn. Mogelijk echter heeft de Formosaan al eer der op deze wijze goederen uit Europa naar Amoy verscneept. Dit moet nog worden na gegaan; is het inderdaad het geval dan kan men naar aanleiding daarvan wellicht te weten komen voor wie de morphine bestemd was. Ten slotte zij nog medegedeeld, dat de ont dekking der smokelwaar op louter toeval berust. De hoofdcontroleur der douane te Priok,, de heer Van Duyn gaf, zonder dat hij bijzon dere achterdocht koesterde, last de zending te onderzoeken. Ondertusschen is het geenszins onmogelijk dat deze toevallige opdracht leidt tot de ont dekking van een internationale smokkelaars- congsie. Aneta seint uit Batavia: Benoemd tot leden van het Hooggerechts hof van Ned.-Indië mr. J. Elshout, president van den Raad van Justitie te Soerabaja, en mr. L. M. Schoorel, lid van den Raad van Justitie te Semarang. Benoemd tot president van den Raad van Justitie te Soerabaja mr. E. E. G. Joakim thans lid van dien Raad, en vén den Raad van Justitie te Batavia mr. H. Oele, presi dent van den Raad van Justitie te Medan. De commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de ramp van de „Zee meeuw", die bij Soerabaja verging, kwam., zooals wij reeds meldden, tot de conclusie, dat de „Zeemeeuw" niet zeewaardig was. het niet noodig, het nog mooier te maken. pg stabiliteit was onvoldoende, waardoor Trijntje heet dus voortaan Martine sec. Is men een internationale smokkelaarsbende op 't spoor? Het Bat. Nbl. publiceert de volgende bij zonderheden over de te Priok door de douane in beslag genomen 52 K. G. morphine. De transito-goederen, waarin de smokkel waar in een der hangars werd aangetroffen, bestond volgens het connossement uit zes kisten borstrokken uit Parijs; in werkelijk heid echter bevonden zich slechts in vier kisten borstiokken. De beide andere kisten waren elk gevuld met 26 blikken morphine, ieder 1.07 K. G. wegend, vermoedelijk een netto inhoud hebbend van 1 K. G. Dit connossement was in handen van de J. C. J. L. die het had ontvangen van den heer Kubo, chef van de Nanyo Soko Kaisha Ltd., die opdracht had voor den doorvoer van de goederen naar China (Amoy) zorg te dra gen. Deze opdracht heeft hij ontvangen van een Formosaan, die in de benedenstad een toko in manufacturen heeft. Het eigenaardige is dat dit connossement geen geadresseerde heeft; het bevat slechts den vermoedelijk valschen naam van den afzender te Parijs. De J. C. J. L. had de cohnossementen in ontvangst genomen, tegen afgifte daarvan KALVER5TRAAT 156 LEIDSCHE5TR. 70 ROTERDAM MAARLEM UTRECHT IT/MEGEM TILBURG ElAiTIE&E BREDA MET GARAMTIE VOOR. SOLIDITEIT lyERGELYK 5TEED3 KWALITEITEN EN PK/ZEN waarschijnlijk het ongeval is veroorzaakt. Verder is» volgens een Aneta-telegram, nog gebleken, dat de stabiliteitskrommen, voorkomende in het devies van de „Zee meeuw", niet overeenstemden met de wer. kelijkheid, zoodat getwijfeld wordt aan de juistheid van de in de stabiliteitsgegevens opgenomen deviezen van de andere op het Marine etablissement gebouwde schepen. Hierdoor kan de zeewaardigheid van de schepen, voor zoover die afhankelijk is van de stabiliteit, niet beoordeeld worden. De commissie is daarom van oordeel, dat van alle op het Marine-etablissement gebouwde vaartuigen nieuwe stabiliteitsberekeningen gemaakt moeten worden. Het is gebleken, dat de schuld van het ongeval niet gewe. ten moet worden aan den gezagvoerder of aan de opvarenden van de „Zeemeeuw". Aneta seint uit Batavia: Een geval van geweld heeft zich voorge daan, gericht tegen een procuratiehouder eener Chineesche handelmaatschappij, die weigerde deel te nemen aan de boycot-bewe ging tegen Japan. Deze neemt hand over hand toe. De goedangs der op Japan varende stoom vaartmaatschappijen zijn vol goederen uit Japan, welke geconsigneerd zijn aan Chinee sche firma's. De laatste halen hare goederen niet af uit vrees voor repressaille-maat- regelen. Reeds 36 revolvers achterhaald Aneta seint uit Soekaboemi: Naar aan leiding van de vervalsching van geweer vergunningen op het residentiekantoor en het daarop gevolgde onderzoek van de veld politie, zijn thans reeds 36 revolvers ach terhaald, die door onrechtmatig verkregen passen waren gedekt. Bovendien is tenge volge van een actief onderzoek in de buurt van TJisa'at een volledig geweermakers atelier ontdekt. Hier werd beslag gelegd op vijf complete voorlaadgeweren, eenige kolven en andere benoodigdheden. De inlandsche fabrikant, die oorspronke lijk gevangen was gezet, is weer vrijgelaten, aangezien de aanmaak van vuurwapens niet strafbaar is gesteld. Het onderzoek is ech ter nog in vollen gang, ten einde bewijs materiaal in handen te krijgen over den verkoop, dan wel het in den handel bren gen van vuurwapenen. Op welke wijze kan de arbeidsbemiddeling voor losse arbeidskrachten en tijdelijke werkgelegenheden het best worden georganiseerd? Zooals wij reeds in het kort mededeelden, heeft gisteren de vereeniging van Nederland sche arbeidsbeurzen in haar algemeene ver gadering te Breda behandeld de vraag op welke wijze de arbeidsbemiddeling voor losse arbeidskrachten en tijdelijke werkge legenheden het best kan worden georgani seerd. Over dit onderwerp hadden praeadvies uitgebracht de heeren: W. F. Detiger, d rec- teur der gemeentelijke en districtsarbeids beurs te Amsterdam; J. de Kanter, uit Rot terdam; F. J. Lindsen, Ned. R. K. Bond van Transportarbeiders, te Rotterdam; J. Ratté, redacteur van den Centralen Bond van Transportarbeiders, te Rotterdam; J. E. van Riet, directeur der gemeentelijke en dis trictsarbeidsbeurs te Rotterdam; W. Strijb's Pzn., voorzitter van den Nederlandschen Tand van Chr. Fabrieks- en Transportarbei ders; en D. P. van Wageningen, algemeen secretaris der Scheepvaartvereeniglng Zuid, te Rotterdam. Deze praeadviezen komen in het kort op het volgende neer: PraeadviesDetiger De heer Detiger betoogt, dat het, opper vlakkig beoordeeld, een vreemden indruk moet maken, dat in 1928 in deze vereeniging nog eens aan de orde wordt gesteld de vraag, op welke wijze de arbeidsbemiddeling voor losse arbeiders en tijdelijke werkgelegenheden het best georganiseerd moet worden. In den achters and, die op dit gebied in ons land bestaat, moge op zichzelf reeds vol doende spoorslag liggen opgesloten, om dezen tak der arbeidsbemiddeling krachtig aan te vatten, er zijn nog andere overwegingen voor. In de eerste plaats zal de markt voor den lossen, ongeschoolden, ongeregelden arbeid hoe langer hoe meer beteekenis krijgen, naar mate de markt van den geschoolden, regel- matigen arbeid wordt gesaneerd of inge krompen. Het concentreeren der arbeidsmelding op één punt, het vestigen van één centraal bureau voor arbeidsverdeeling en arbeidstoe- wijzing zal aan de bezwaren grootendeels tegemoet kunnen komen. Weet men dan nog aan dit centrale bemiddelingsbureau te ver binden een centrale loonadministratie, dan is de basis gelegd voor een gezonden socialen opbouw, ook in de losse bedrijven. Praeadvies-De Kanter De heer De Kanter komt tot de volgende conclusie: Het aantal losse arbeidskrachten worde allereerst vermeerderd met het aantal ar beidskrachten, dat blijkens de factoren van waarde-beoordeeling dier arbeidskrachten tot de losse arbeidskrachten behoort. A"i hun getuigschriften kan geen waarde worden toegekend. Het aantal losse arbeidskrachten worde daarna met krachtige middelen verminderd door vóórzorgende en nizorgende maatregelen, die de vijf factoren van waardebeoordeeling gunstig beïnvloe- den. De Arbeidsbeurs is het aangewezen insti tuut van arbeidsbemiddeling. Art. 1638 a.a. van het Burgerlijk Wetboek behoeft herziening. Praeadvies-Lindsen De heer Lindsen concludeert: De arbeidsbeurzen der overheid zijn, over het algemeen genomen, tot heden niet bij machte gebleken het vraagstuk dat ons bezighoudt naar behooren op te lossen, en zullen ook in de toekomst daartoe wei nimmer in staat zijn, trots de meest denkbare toewijding der betrokken ambtenaren. Blijkbaar voldoen die instellingen niet aan de bedryfsbehoef- ten, terwijl ook het systeem, „de rechte man op de rechte plaats", niet altijd voldoende tot uiting schjjnt te komen. De particuliere arbeidsbemiddeling, inzon derheid die voor de havenarbeiders te Rotterdam en Amsterdam, is veel nader tot oplossing gekomen, al heeft ze bij de 1 arbeiders geen voldoende bevrediging ge- wekt. Hier heeft het particulier initiatief in elk geval getoond tot iets in staat te zijn, als gevolg waarvan dit dus de vorkeur i verdient en, niet uitsluitend ingevolge een bepaald principe, maar met eenig recht op den noodigen steun der overheid mag re kenen, omdat een goede arbeidsbemiddeling een maatschappelijk belang mag worden 'geacht. Om die particuliere arbeidsbemidde ling volledig aan haar doel te doen beantwoor den en alle daarbij betrokken partijen te .bevredigen, dienen ten eerste: alle niet in vasten dienst zijnde bedrijfsbeoefenaren I bij de H. A. R. dus alle losse havenarbei- i ders daarbij ingeschreven te zijn, ger j rangschikt in de noodige groepen; ten tweede: bij het beheer daarvan aan alle I daarbij betrokken lichamen dat zijn hier I de organisaties van werkgevers en werk nemers en de overheid een behoorlijke medezeggenschap te worden verleend. Praeadvies-Ratté De heer Ratté zou de arbeidsbemiddeling voor tijdelijke werkgelegenheid willen zien opgedragen aan overheidsinstellingen, die voor de hiervoor in aanmerking komen de bedrijven dienen te worden opgericht. Het beheer dezer instellingen moet zoo zijn, dat het beste en het vlotste contact met het bedrijf gewaarborgd is. Boven deze „categorale" instellingen zou een centrale gemeentelijke instelling er zorg voor moeten dragen, dat de in eenig bedrijf op een gegeven oogenblik overtol lige arbeidskrachten tijdelijk word enge- dirigeerd naar een bedrijf, waar aan deze arbeidskrachten behoefte bestaat. Praeadvies-Van Riet De heer Van Riet is van meening, dat zoo spoedig mogelijk met de regularisatie van de arbeidsmarkt, ten aanzien van losse arbeidskrachten, een aanvang moet worden gemaakt. Die regularisatie zal zich in de eerste plaats moeten uiten in een goed georganiseerde arbeidsbemiddeling voor deze groep van werkkrachten. De arbeidsbemiddeling zal zich dan ge heel op de taak gaan instellen, in het aan bod der werkkrachten de noodige selectie aanbrengen, want die is, ten aanzien van ongeschoolde werkkrachten, evenzeer noo dig. Met een dergelijke organisatie zal elk be drijf over een eenigszins voldoend' aanbod van losse werkkrachten kunnen beschikken, maar tevens zullen ook de ingeschreven losse werklieden de zekerheid hebben, dat op deze wijze hun arbeidskracht het meest mogelijke effect kan sorteeren. Medewer king van de steunorganen zal een eerste eisch zijn. Praeadvies-StrUbis De heer Strljbis staat sympathiek tegen over een organisatie der bemiddeling van losse arbeiders, opkomende uit het bedrijf door onderlinge samenspreking tusschen werknemers en werkgevers met medezeg genschap der arbeidersorganis iws, mits de werkgevers de noodige arbeidsreserve voor hun rekening nemen en in geldelijke ge volgen der werkloosheid voorzien. Bemiddeling vanwege de beurs is verre te verkiezen boven de thans bestaande re geling, omdat dan op de meest ordelijke en organisatorische wijze in de behoeften aan losse werkkrachten kan worden voor zien. Praeadvies-Van Wageningen. De heer Van Wageningen geeft in de volgende conclusies als zijn meening te kennen, dat: er onderscheid moet gemaakt worden tusschen den gewonen lossen arbeider en den arbeider, die eigenlijk vast aan een bepaald bedrijf verbonden is (onder deze laatsten o.a. te verstaan de losse haven arbeiders en losse metaalbewerkers, zooals bikkers, enz.) voor de arbeidsbemiddeling van de wer kelijk losse arbeiders algemeene centrale aanneempunten zouden moeten worden op gericht, waar de arbeiders, zich 'smorgens en 's middags, vóór den aanvang van het werk, gedurende eenigen tijd beschikbaar moeten stellen, zoodat de werkgevers steeds in staat zijn op korten termijn de menschen te requireeren; voor de provincieplaatsen en het platte land voor werkelijk losse arbeidskrachten geen behoefte is tot het nemen van maat regelen. De plaatselijke kennis der betrok kenen geeft voldoende gelegenheid om in behoefte van losse arbeidskrachten te voorzien; voor tijdelijke werkgelegenheid in de provincieplaatsen en op het platteland een centrale dienst zou kunnen worden opge richt, zooals de heer Hiemstra in zijn prae advies van 1927 heeft uiteengezet. Nadat over deze prae-adviezen van ge dachten was gewisseld, werd het jaarver slag behandeld, waarna de vergadering ge sloten werd. De K.L.M. vervoerde in 1927 12916 passa giers en 401939 K.G. goederen, 18814 K.G. briefpost en 16384 K.G. pakketpost. Dit beteekent een vermeerdering van 100 pet. voor passagiers, 60 pCt. voor goederen, 180 pCt. voor pakketpost en 800 pCt. voor brief- pert. Op 31 Dec. 1927 bestond de vloot der K L. M. uit: a. één Fill Siddeley Puma H-NABR. b. één Fill Jupiter H-NABV. c. twee FVII Jupiter H-NACJ en H-NACR d. 10 FVIIa'sH-NACT, H-NADF, H- NADG, H-NADU, H-NADO, HaNADP, H-NADR, H-NA_)X, H-NADZ en H-NAEB. Aardig is nog, dat Smirnoff de meeste vlieguren bij de K.L.M. maakte, met 4646. Op hem vo'gen Geysendorffer met 4582, Scholte met 4241 en Sillevis met 4178 uren. De FVIIa-toestellen hebben tezamen bijna 7000 uren gevogen op 700 uur per toestel De K.L.M. vloog in 1927 8187 uur en legde 1.310.000 KM. af, waarbij 1.272.451 ton K.M. werd gepresteerd. Dezer dagen houdt het bestuur van het Internationaal Christelijk Vakverbond zijn 20ste vergadering op het secretariaat van het Verbond, aan de Drift te Utrecht, zulks ter voorbereiding van het 4e Internatio naal Congres der Christelijke vakbeweging 25, 26, 27 en 28 September te München te houden. Ter gelegenheid, dat het X. C. V. voor het eerst te Utrecht bijeenkwam, heeft het gemeentebestuur de bestuurderen van hef Verbond gisteren officieel ten Stadhuize ontvangen. In de avonduren hebben de leden van de R. K, Werkliedenvereeniging St. Joseph en van den Chr. Besturenbond een serenade gebracht aan het bestuur der Internationale van de Christelijke Vakbeweging. Met vaandels en twee muziekkorpsen werd langs het R. K. Vakbureau getrokken, waar de Christelijke strijdliederen werden gezongen, waarna de voorzitters der een serenade bren gende vereenigingen het bestuur der I. C. V. hartelijk toespraken en niet minder hartelijk beantwoord werden. Na enkele muzieknummers was de plech tigheid ten einde. Wie zal de winnaar zijn? United Press meldt uit Detroit: Na het bekend worden van de landings plaatsen van alle twaalf ballons, is een nieuwe officieuze ranglijst opgemaakt, vol gens welke de Amerikaansche ballon van Capt. Kepner den Gordon Bennettbeker ge wonnen zou hebben. Kepner, die bij Chase- City daalde, legde een afstand af van onge veer 472 mijl. De Fransche ballon Planchard zal waarschijnlijk tweede worden, met een afgelegden afstand van 465 ïnijl, terwijl de Duitsche ballon Munster, vermoedelijk derde zal zijn met een afstand van 462 mijl De National Aeronautical Association te Washington is thans bezig met het opmaken van den officieelen uitslag. V. D. seint uit Rome: Op het vliegveld van Nettpuno is een militair vliegtuig over den kop geslagen en in brand gevlogen. De drie inzittenden, onder wie generaal Amani, den chef van den luchtvaartstaf. kregen ernstige brandwonden en zyn in het militaire hospitaaL te Rome opgeno men. Hun toestand is ernstig. Te Rotterdam is de slotvergadering ge houden van de Nederlandsche Maatschappij ter Eevordêring der Pharmacie, onder voorzitterschap van den heer dr. J. J. Hof man. Aan de orde was de verkiezing van ver schillende leden voor hoofdbestuur en meer dere commissies. Gekozen werden de hee ren: W. D. Valkis, den Haag, tot lid van de commissie voor toezicht op het geldelijk beheer; prof. dr. L. E. Goester te den Haag, dr. J. J. Hofman te den Haag, E. I. van Itallie te Amsterdam, dr. H. L. Visser te Nijmegen, prof. P. van der Wielen te Hil versum en dr. J. J. L. Zwikker te Rotter dam, tot leden van de commissie van re dactie van het Tijdschrift; tot lid van de commissie voor wetenschapelijke inlichtin- den de heer dr. J. S. Meulenhoff te Zwolle, tot lid van de commissie voor maat schappelijke belangen de heer A. Faggin- ger Auer te Groningen, tot leden van de commissie van het ondersteuningsfonds mej. C. H. Schroo, te Amsterdam en de heer W. C. van Gorcum te Rotterdam; tot lid van de commissie voor voedingsmiddelen- scheikunde de heer C. G. Baert te 's-Gra- venhage; tot lid van de commissie voor de bibliotheek mej. C. H. Hugenholtz te Am sterdam; tot lid van de commissie voor de receptentaxen de heer A. J. van Heemskerck Düker te Hilversum; tot lid van den cere- raad, de heer dr. J. S. Meulenhoff te Zwol le; tot plaatsvervangend lid de heer M. F. L. Ennema te Apeldoorn: tot besturend lid van het hoofdbestuur (secretaris) de heer E. I. van Itallie te Amsterdam. Enkele voorstellen van de Ned. Maat schappij werd met het volledige aantal stem men gekozen de heer dr. J. J. Hofman. Enkele voorstellen van internen aard wer den behandeld. De begrooting voor 1929 werd inmiddels goedgekeurd. Tot eerelid van de Nederland sche Maatschappij werd benoemd prof. C. Greenish uit Londen. Besloten werd tenslotte de 78ste al gemeene vergadering te houden te Arnhem in het Departement Gelderland. Het aantal spoorwegambtenaren op 1 Ja nuari 1927 in den zin der „Pensioenwet voor de spoorwegambtenaren 1925" bedroeg 39.100 (ip 1926 40.516). Het kapitaal op 1 Januari 1927 bedroeg 122.626.167.85 (in 1926: 116.968.227.54). De ontvangsten over 1927 bedroegen 17.511.370.59 waaronder aan isjdragen der Maatschappijen f 12.294.232.53. De uitgaven over 1927 bedroegen f 13.176.233.73, waaronder een bedrag aan uitgekeerde pensioenen f 12.930.991.64. Het kapitaal van het fonds op 31 Dec. 1927 bedroeg f 126.961.304.70 (in het jaar 1926 f 122.626.167.84. Het bedrag der loopende pensioenen op 31 December 1927 was f 13.119.588.52 (f 12.307.571.86) waaronder aan: ouderdomspensioen f 4.158.529.23; invali diteitspensioen f 6.021.096.60; weduwenpen- sioen f 2.609.247.29; weezenpensioen f 185.315.39. Het aantal personen aan wie pensioen werd uitbetaald bedroeg 14.929 (in 1926: 14.276). Uit Enschedé meldt men aan de „Volks krant". dat daar gisteren een stucadoorssta king is uitgebroken, waarbij 80 arbeiders zijn betrokken. Door de organisaties is als eisch gesteld: het landelijk collectief contract voor het stu- cadoorsbedrjjf aanvaarden. De patroons deden een aanbod belangrijk beneden dezen eisch, hetgeen de arbeiders gisterenavond in hunne vergadering hebben afgewezen. Het stucadoorswerk in Enschedé ligt ge heel stil. Vrijdagmiddag a.s. zal op het Departement van Arbeid, H. en N. opnieuw een conferentie worden gehouden tusschen partijen, betrok ken bij het dreigende conflict in het Rijn- scheepvaartbedrijf. De besprekingen worden gi. /oerd onder leiding van den rijksbemidde laar, den heer Van IJsselsteijn. De K. L. M. publiceert haar jaarverslag over 1927. Het verslag besluit aldus: „Terugblikkende op 1927, kan men zeggen, dat dit jaar er een van kentering is geweest, waarin het luchtverkeer en met name de exploitatie der K.L.M. een zeer gunstige wending heeft genomen Het jaar, dat zich in den aanvang door de toenmalige bestaans- onzekerheid zeer donker liet aanzien, heeft ten slotte goede bedrijfsresultatengegeven. Mocht de ontwikkeling der K.L.M. op ge lijken voet voortgaan, dan is er reden om te veronderstellen, dat zij zal voldoen aan de verwachtingen, die den grondslag vormden van de 7-jarige subsidie-overeenkomst met de regeering." Reuter meldt uit Washington: Edward Warner, ondersecretaris van ma rine, is naar Europa vertrokken om 'n niet- officieel bezoek te brengen aan de vliegcentra in Engeland en op het vasteland. Hij zal in het bijzonder een bezoek brengen aan Parijs, Genève, Rome, Friedrichshafen, Dessau, Ber lijn, Goettingpn, Amsterdam en Londen. De vereeniging „Hendrick de Keyser" heeft te Amsterdam haar jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. De secretaris, mr. H. Westermann, bracht het jaarverslag uit. Daarbij bleek, dat, sinds het vorig jaar verslag in 1927 verscheen, in den loop van dat jaar nog drie huizen aan de eigen dommen der vereeniging zijn toegewoegd. Het verslag maakt verder melding van medewerking der vereeniging „Hendrick de Keyser" aan de binnenkort op te richien stichnting „Menno van Coehoorn", alsmede aan de in het leven geroepen commissie voor den Monumentendag, welke commissie zich ten doel stelt, o. m. door het houden van monumentendagen, de samenwerking te bevorderen van vereenigingen, die zich het behoud van de monumenten van Natuur, Kunst en Historie ten doel stellen. Het ledental blijft voortdurend omhoog gaan. Hierna legde de penningmeester reke ning en verantwoording af van zijn be heer. Beide verslagen werden goedgekeurd. Tot leden van het algemeen bestuur wer den herkozen de heeren J. Th. Boelen, mr. P. G. van Tienhoven, Alfred Schroder en C. G. 't Hooft, terwijl als leden van het algemeen bestuur gekozen werden, de hee ren J. H. van Heek, mr. dr. W. P. van Leeuwen, mr. J. Peelen, F. Schmidt en F. 's Jacob. In de voortgezette vergadering van de Ned. Maatschappij tot Bevordering der Ge neeskunst is behandeld het rapport der Centrale Commissie voor de beroepsbelan- gen, bevattende normen over het medisch beroepsgeheim, als gevolg van het rapport der commissie inzake het medisch beroeps geheim. Vervolgens kwam aan de orde het rap port der Centrale Commissie voor de Be- roepsbelangen inzake de rechtspositie van geneeskundigen in gemeenedienst. De com missie legde aan de vergadering voor een schema van een verordening, van een in structie voor den geneesheer met de armen- practijk der gemeente belast en van een instructie voor den gemeente-geneesheer, tevens belast met de armenpractijk. Na eenige discussie vereenigde de vergadering zich met de concepten. Het hoofdbestuur zal zich in deze zaak wenden tot de Ver. van Nederlandsche Gemeenten. Een voorstel, om pogingen, in het werk te stellen tot instelling van een leerstoel in de orthopaedie werd aangenomen. Jaar verslag, financieel verslag en begrooting, werden ten slotte goedgekeurd. Het een gemeenschapelijken maaltijd en een tooneelvoorstelling, werd het congres besloten. De jaarvergadering. Dezer dagen werd te Amsterdam de jaar lijksche algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging van Letterkundigen, onder voorzitterschap van dr. P. C. Boutens De aftredende bestuursleden dr. Boutens, voorzitter en C. Veth, secretaris, werden herkozen, terwijl in plaats van de niet her kiesbare leden mevr. Verhoeve-Schmitz, A. H. van der Feen en Karei Wasch, werden gekozen mej. Elisabeth Zemike, Frans Bas- tiaanse en Siegfried van Praag. Mr. H. W. J. M. Keu., directeur van het bureau van auteursrecht, deelde mede, dat de zoo moeilijke kwestie van een ver tegenwoordiging in Indië thans op den goeden weg was. Hü lichtte vervolgens toe het voorstel van het bestuur, om de Ver eeniging lid te doen worden van de Confe deration des Sociétés des Auteurs drama- tiques, waarvan hij het Congres te Berlijn had bijgewoond. Dit voorstel werd aange nomen. Mr. H. E. de Beaufort, één der ge1* delegeerden van de regeering op de confeï rentie voor de Bemer Conventie te Rome in Juni IJ., bracht daarop een verslag uit, waaruit o.a. bleek, dat de Nederlandsche regeering haar vertegenwoordigers daar heeft opgedragen mede te deelen, dat zij voor zal stellen de door haar indertijd ge maakte reserves op de Bemer Conventie te doen vervallen, waardoor dus voortaan het recht op vertaling in plaats van 10 jaar eerst 50 jaar na den dood van den schrijver vrij zal komen. Hij deelde tevens mede, dat het toetreden van de Ver. Staten van N. Amerika tot de Bemer Conventie wordt voorbereid. Op voorstel van den voorzitter werd een telegram gezonden aan dr. Wilem Royaards, om hem van de sympathie der vergadering te verzekeren en herstel te wenschen. Na nog eenige verdere discusie sloot de voor zitter de vergadering. Het Nederlandsche Jeugdleiders Instituut dat o.a. belast is met de verdeeling van de opbrengst der Geluktelegrammen onder de verschillende, daarvoor in aanmerking ko mende Jeugdvereenigingen en voor de re clame heeft op zich genomen een actie te voeren ten einde meerdere bekend! eid te geven aan de instelling der „Geluktele grammen". De Jeugdvereenigingen, welke deelen in de opbrengst der Geluktelegrammen zijn aangezocht haar medewerking te verleenen tot het vormen van plaatselijke comité's, welke de reclame zullen voorbereiden en voeren. Deze reclame zal er o.a. op gericht zijn om het gebruik van Geluktelegrammen te propageeren voor den 2en Augustus op welken dag Hare Majesteit de Koningin- Moeder Haar 70ste verjaardag zal vieren, en voor den 7en Januari e.k., wanneer het feit herdacht zal worden, dat Hare Majes teit de Koningin-Mceder vóór 50 jaar Neder- landsch Staatsburgeres werd. Het Nederlandsch Jeugdleiders Instituut spreekt de hoop uit, dat ieder, die meent niet te mogen achterblijve n bij het sturen van gelukwenschen aan Hare Majesteit hiertoe gebruik zal maken van „Geluktelegrammen", terwille van het groote doel, dat met deze tele grammen wordt nagestreefd, daar het toch bekend is, dat o.a. alle groote Landelijke Jeugdvereenigingen van onderscheiden rich tingen in ce opbrengst ceelen. Aangezien het aantal telegrammen aan Hare Majesteit vermoedelijk bijzonder groot zal zijn, zoo zal het wellicht niet mogelijk blijken om al die telegrammen te beant woorden, zoodat niet bij het zenden op beant woording moet worden gerekend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8