STADSNIEUWS Gehoord en gezien UIT DEN OMTREK Mam-Stichting DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 5 JULI 1928 BLADZIJDE 1 Plaatselijke Commissie van Toezicht op het L. O. MUZIEK De annexatie door Haarlem Een „chauvinistisch" lied Liefdewerk „Franciscus Romana" Hoe staat het met het werk aan de Nieuwe Kennemerbrug Cursus Kasulakoff Woningbouw te Bennebroek Diefstal van een rijwiel Zieken- en Ondersteuningsfonds Personeel der N. Z. H. -personeel Reorganisatie personeel Onttrekking van grond aan den openbaren dienst ZANDVOORT VIJFHUIZEN Stuiverlonds van Herwonnen Levenskracht Asphalteering Besmettelijke ziekten Groentenmarkt te Haarlem heemstede LIJNDEN HAARLEMMERMEER IJMUIDEN lederen middag van 2-3 uur Polikliniek Gisterenavond vergaderde ten stadhuize onder voorzitterschap van den heer Vincent Loosjes de Plaatselijke Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs. Medegedeeld werd, dat mej. J. Tibben we gens gezondheidsredenen ontslag had geno men als lid der Commissie. Onder applaus sprak de voorzitter woor den van dank voor den steun, door mej. Tibben verschillende jaren aan de Commis sie verleend. Na afhandeling der ingekomen stukken werd behandeld de klasse-indeeling voor de openbare scholen. B. en W. hadden het volgende schrijven aan de Commissie gezonden: „Wij doen u hierbij toekomen een over zicht van de vermoedelijke klasse-sterkte aan de openbare lagere scholen alhier, op 1 September a.s. Een aandachtige beschou wing der cijfers brengt ons aanvankelijk tot de volgende overwegingen: a. Scholen 1 en 2, de 17 en 18 leerlingen worden tot één le klasse samengevoegd, en toegewezen aan school no. 1. Uit de cijfers der hoogere klassen blijkt, dat zij reeds jaren matig bezet zijn; b. Scholen 5 en 6. De 20 en 17 leerlingen samen voegen en als le klasse toewijzen aan school no. 5; gelijke opmerking als sub a.; c. Scholen 7 en 8. De 19 en 17 leerlingen als één le klasse toevoegen aan school 7; voorts de 7e klasse van school no. 8 vereeni gen met die van school no. 25: school 8 dus geen 7e klasse; d. School no. 9. Geen le klasse vormen, maar de 11 kinderen, naar gelang van de woonplaats verdeelen over de scholen nrs. 3, 4 en 25; e. Scholen 11 en 12. Aan de le klassen dezer scholen toevoegen: de 15 (over-com- plete) kinderen der le klasse van school no. 13. Voorts de 3 kinderen der 7e klasse van school no. 12 doen overgaan naar die van school no. U; f. Scholen 15 en 16. Deze nemen op: de 4e, 5e, 6e en 7e klasse van school no. 29, waar door deze kan worden opgeheven; g. Scholen 32 en 33. De 14 leerlingen der 7e klasse aan elk dier scholen één klasse doen vormen en toevoegen aan school no. 32; h. Scholen 34, 35 en 40. Staan zóóveel kin deren af aan de scholen Nrs. 36 en 37, dat aan eerstgenoemde scholen slechts één le klasse behoeft gevormd te worden; daarbij worde met woonplaats en met broertjes of zusjes rekening gehouden; i. School 19.. Staat 10 kinderen af aan de le klasse van school no. 18. De 3e, 4e, 5e en 6e klasse te splitsen, zoodat school 19 vier parallel-klassen zal hebben." Het prae-advies van het bestuur was als volgt: De Commissie wenscht er rekening mede te houden, dat wel is waar de inschrijving voor de scholen gesloten is, doch telkenjare vóór den aanvang van den cursus nog nieu we aanvragen inkomen. Daarom dunkt het haar gewenscht bij het samenvoegen van aanvangsklassen de nieuwe klasse niet op te voeren tot het maximum van 40 leerlingen, doch eenige speling te houden voor nako- mers. Slechts daar, waar de samengevoegde klasse 36 of minder leerlingen telt, kan zij zich met de samensmelting vereenigen. a. De scholen 1 en 2 aan de Nassaulaan gingen het laatste jaar 19 leerlingen achter uit. Er is geen omstandigheid, die op nieu wen opbloei wijst en wij meenen dus, dat hier slechts één aanvangsklasse behoeft ge vormd te worden. b. De cijfers van het totaal aantal leer lingen der scholen 5 en 6 aan de Parklaan wijzen niet op achteruitgang. Daarom komt het ons ongewenscht voor de 37 leerlingen voor de aanvangsklassen tot één klasse te vereenigen. c. De scholen 7 en 8 aan het Leidsche Plein, Zuid, gingen een weinig achteruit en de samengevoegde klasse zou volgens de aanmeldingen niet meer dan 36 leerlingen bevatten. Met deze schikking gaan wij ac- coord. d. Ook wij achten het gewenscht de 11 leerlingen van school 9 te verdeelen over de scholen 3, 4 en 25. e. Ten opzichte van de boventallige leer lingen der eerste klasse van school 13 staat de commissie op hetzelfde standpunt als verleden jaar. In 1927 hebben wij geadvi seerd de ingescheven leerlingen voor de scholen 13 en 14 te verdeelen over 3 aan vangsklassen en de jonge kinderen te huis vesten in het gebouw in de Haarlemmer- liedestraat. Een der hoogere klassen kan dan gedeta cheerd worden in het schoolgebouw aan de Karolingenstraat, waar een lokaal be schikbaar komt. Verleden jaar hebben B. en IV. de 13 boventallige leerlingen voor de scholen aan de Haarlemmerliedestraat af gewezen, omdat op de scheien 11 en 12 nog plaats beschikbaar was. Uit de ons ver strekte cijfers moeten wij echter afleiden, dat nagenoeg geen der afgewezen leerlingen op een der scholen aan de Spaamwouder- straat gekomen is. De toename der bevolking in de Am- sterdamsche buurt heeft meer aanvragen voor openbaar onderwijs tengevolge en het gemeentebestuur kan hier niet afwijzend tegenovc.i blij/.;n staan. f. Aan school 29 is sedert het overlijden van den heer Veldhoven in Januari 1927 zooveel wisseling geweest, van hoofd en onderwijzers, dat de eenheid in het onder wijs hier eenigermate verbroken is. Wij hebben daarom geen bezwaar tegen het op heffen dezer school, doch meenen aat het overbrengen van alle leerlingen naar de scholen 15 en 16 op bezwaren stuit. Voor de 4e, 5e 6e en 7e klasse zouden er dan zijn 68, 74 56 en 59 leerlingen. Houdt men er rekening mede, dat deze leerlingen afkom stig zijn van verschillende scholen er dus niet gelijk staan in ontwikkeling, dan wordt dit aantal, vooral voor de 5e (74) en voor de 7e (59) re groot voor een verdeeling in tweeën. Daarom verdient het o.i. de voor keur enkele klassen van schol 29 te be houden, doch deze als parallelklassen te verbinden aan een der scholen 15 of 16. g. Het samenvoegen van de beide 7de klas sen van de scholen 32 en 33 komt ons on geschikt voor. h. Verplaatsing van leerlingen in Schoten zal wel noodzakelijk zijn. Wij aanvaarden met genoegen de toezegging van B. en W., om bij de verplaatsing rekening te houden met de individueele belangen der leerlin gen. i- Met de voorstellen betreffende school 19 kunnen wij ons vereenigen. De heer JANSEN stelde voor, B. en W. te adviseeren, de 7e klasse aan school 8 in tact te laten. Dit voorstel werd met algemeene stem men aangenomen. Besloten werd, bij B. en W. er ten sterk ste op aan te dringen, zoo spoedig mogelijk over te gaan tot stichting eener school voor L. O. in het Amsterdamsche kwartier. De heer MAX stelde voor aan B. en W. te adviseeren aan scholen 34 en 35 3 eer ste klassen te vormen en aan school 40 3 eerste klassen. Dit voorstel werd eveneens met alge meene stemmen vastgesteld. Verder werd het prae-advies vastgesteld, zooals door het bestuur was voorgesteld. Hierna werd de vergadering gesloten. „SCHOLA CANTORUM" Zooals gewoonlijk werd het concert van de beroemde „Schola Cantorum" van Hu- bert Cuypers geopend met Gregoriaansche gezangen door het knapen- en mannen koor. Een betere inleiding is met denk baar, vooral bij een kerkconcert. Hoe duideiyk wordt het den hoorder, dat de Palestrynsche zang voortgekomen is uit het Gregoriaalsch, dat goed, correct- styivol uitvoeren van Palestrynsche gezan gen ondenkbaar en onmogeiyk is, zonder volledige kennis van en juist inzicht in het Gregoriaansch. Het lichte deinen der Gre goriaansche melodieën van het innig-smee- kende „Kirië" van St.Hildegardis, van het rustige, aanbiddingsvolle „Homo quidam" en van het in extase brengende „Veni Sancte Spiritus", hoorde men ook in de daarna gezongen Palestrynsche gezangen, bijzonder in het „Hodie" van Marenzie en „O Quam suavis est" van Giovanelli Ook hier geen strak maataccent, doch wel, waar de tekst en muziek het vereischt een dui- deiyk, desnoods een eenigszins gemaskeerd woordaccent (b.v. in „Crucifixus" van Lotti. Geeft het Gregoriaansch immer een ze kere wijding aan een Schola-uitvoering, hier, in de oude St. Bavo, klonk het uit den aard der zaak nog devoter en diepzin niger dan in een concertzaal, waardoor deze uitvoering een verhevener, meer kerkelijke beteekenis verkreeg. Die ontroerende knapen- en mannenzang daar in het aloude priesterkoor, waar een maal de Bisschop zetelde en het H. Officie opdroeg, deed wellicht Katholieke toehoor dei's het gemis van liturgische handelingen gevoelen. En zal niet by menig geloovig andersden kende by het beluisteren van dien waren kerkzang de gedachte zyn opgekomen: wat moeten de odsdienstige plechtigheden, waarvoor de grootste toondichters zulke wonderschoone gezangen schreven, toch een voorname beteekenis bezitten. De Palestrynsche gezangen werden uit gevoerd door het gemengde koor (dames en heeren) der Schola. Hoe verdienstelijk echter de zang der dames ook is, toch ge ven we voor deze kerkmuziek (niet voor die van Haydn en Mozart) de voorkeur aan die der jongens. De jongensstem klinkt (althans by Cuy pers) veel ingetogener en eigent zich daar door meer aan dit genre kerkmuziek. Hier mag wel even gememoreerd worden, dat Hubert Cuypers vroeger met zijn kerk koor. (dus jongens en mannen) de grootste Palestrynsche gezangen, zelfs de Papae Marcelli—mis uitvoerde. Een bijna onbe reikbaar ideaal. Geheel op haar plaats, ja niet te vervan gen, zijn de damesstemmen in de meer mo derne composities, als het thans uitge voerde „Super flumlna Babylonls" van Hubert Cuypers. Zulke composities eischen de verschillende timbres van de vrouwen stem. Hoe imponeerend klonk reeds de donkere inzet met de altstem: „Super flumina", hoe aangrijpend en schril de klacht, tot driemaal herhaald: „Jerusalem". Het mannenkoor was evenredig van klank en kweet zich op verdienstelijke wyze van zijn taak. Het voerde afzonderlyk ,In no mine Jesu" van Gallus uit. Dit is een fraai, niet te veeleischend nummer in Palestrijn- schen styl dat, wat weinig voorkomt, oor- spronkeiyk voor mannenkoor is geschre ven (Het komt o.a. voor in „Antholigia Po- liphonica" van Casimiri). Ondanks het fraaie zomerweer was de belangstelling voor dit concert zeer groot. Tot ons genoegen constateerde we de aan wezigheid van vele kerkmusici en koor zangers. Dat dit al een aansporing voor de Schola en haar artistieken leider moge we zen, om in het komende winterseizoen Haarlem wederom te bezoeken. O. K. Bezwaar van een ambtenaar Ged. Staten behandelden gisteren het bezwaar van den heer P. Elffers, vroeger adjunct-hoofd van den dienst van Openbare Werken te Heemstede, thans inspecteur van Openbare Werken te Haarlem. De bezwaar de acht zijn tegenwoordige, tengevolge van de Annexatiewet verkregen, betrekking alleen financieel gelijkwaardig aan zijn vroegere doch overigens geenszins, aangezien zijn vroegere betrekking die was van een hoofd ambtenaar en de tegenwoordige slechts die eens ondergeschikten. Bezwaarde maakt der halve aanspraak op den titel en de functie van hoofdinspecteur. B. en W. van Haarlem hebben Ged. Staten medegedeeld dat de bezoldiging, die de heer Elffers thans geniet, hooger is dan die in zijn vorige betrekking. Voorts komt het B. en W. voor dat bezwaarde's functie te Heemstede niet als die van een hoofdambtenaar kon be schouwd worden, aangezien hij stond onder een anderen functionaris die verantwoorde lijk was. De arbeid, door bezwaarde thans in deze gemeente verricht, is uiteraard meer gespecialiseerd en minder omvangrijk, maar overigens is zij gelijk. Als gemachtigde van den heer Elffers trad op de heer L. H. Kurpershoek, hoofdbestuur der van den Chr. Ambtenaarsbond. Deze betoogde dat des heeren Elffers' positie thans niet gelijkwaardig is aan zijn vorige, daar die hem een grootere mate van zelfstandigheid verleende. Hij was plaatsvervangend hoofd van den dienst van Openbare Werken en had, geheel zelfstandig de leiding in vele zaken, o.a. bij den bouw van het gebouw van Open bare Werken en bij de uitbreiding van het Raadhuis te Heemstede. Bij de benoeming van den heer Elffers tot inspecteur te Haarlem is, volgens den heer Kurpershoek, teveel uitsluitend gelet op de bezoldiging en niet gelet op de functie, de mate van zelfstandigheid in dit geval. Daarom voelt bezwaarde zich gedegradeerd. Aange zien de Annexatie-wet degradatie van over genomen ambtenaren niet toelaat meende de heer Kurpershoek dat bezwaarde ten laste der gemeente Haarlem op wachtgeld gesteld dient te worden indien hem niet een"aan zijn vorige gelijkwaardige positie kan worden aangeboden. Ir. L. C. Dumont, directeur van Openbare Werken te Haarlem, optrednde namens B. en W., zeide te erkennen,dat de tegenwoor dige en de vroegere functies van den heer Elffers niet volkomen gelijk zijn. Dat is in een grootere gemeente als Haarlem niet wel mogelijk en aangezien daar de functies meer zijn gespecialiseerd en de afstand van den inspecteur tot het hoofd van den dienst te Haarlem uiteraard grooter is dan die van adjunct-hoofd tot hoofd van den dienst te Heemstede. Maar overigens komen de werk zaamheden vrijwel overeen. Bezwaarde is opgedragen de verbouwing van het Slacht huis en het onderhoud van verschillende werken. De werkzaamheden zijn in omvang I wel beperkter maar dat maakt geen verschil in gelijkwaardigheid of zelfstandigheid. Ged. Staten zullen later uitspraak doen. Wy hebben een dezer dagen medegedeeld, dat de afdeeling Haarlem van den Bond van Ned. Onderwyzers een motie van afkeuring heeft gepubliceerd over de keuze van een lied, dat gezongen zal worden by gelegenheid van de aubade op Koninginnedag De afdeeling is van meening, dat het zin gen van dergelyke chauvinistische liederen door kinderen altyd en tenminste in dezen tyd van Volkenbond en wereldvrede in stryd is met de vredelievende beginselen, welke de jeugd worden voorgehouden. De „Opr. Haarl. Crt." heeft hieromtrent de meening gevraagd van den heer mr. Th. A. Wesstra, voorzitter van de Vereeniging Koninginnedag. Deze verklaarde de zaak nog niet met het hoofdbestuur dezer vereeniging te hebben overlegd, doch hij verwachtte niet dat de vereeniging in de motie aanleiding zou kunnen vinden dit lied van het pro gramma te schrappen Persoonlijk was de heer Wesstra van meening, dat deze en dergelijke liedjes de kinderen niet van een militairistischen geest zullen doordringen, terwijl „chauvinisme" bovendien nog heel iets anders is dan het zuvier bewaren van eigen nationaliteit. Wanneer een lied inder daad chauvinistisch of militairistisch is, wat vooral bij oude liederen wel voorkomt, dan zal Koninginnedag er niet toe overgaan het op het programma te nemen, zoodat ook Koninginnedag daar volle aandacht aan schenkt Het is wel eens voorgekomen, dat een lied dat eerst op het programma geno men was, daar later weer van is geschrapt, om deze reden. Het is mogelyk, dat B. en W. op de motie van den B. v. N. O. gunstig beschikken en dan zal het liedje inderdaad niet ingestu deerd worden We laten den tekst van het geïncrimineerde liedje hier volgen. De lezer make dan zelf uit of het chauvinistisch ge noemd moet worden of dat het slechts van goede, verstandige vaderlandschliefde getuigt. De Hollandsche weiden, die zijn er zoo malsch, Je vindt er geen malscher op aarde! En daar om mijn vrienden houdt, bid ik u, trouw De Holandsche weiden in waarde. En komen er wellicht eens kapers ter kust, Dan moedig en hoopvol ten strijd ons gerust, Dan zullen wy lijden en strijden Voor 't vrye bezit onzer weiden! De Hollandsche duinen, die zijn er zoo blond, Je vindt er geen blonder op aarde! En daarom myn vriendenenz. Dan houden wij stand op de kruinen Der blinkende Hollandsche duinen De Hollandsche driekleur, die is er zoo lief, Geen vlag is ons liever op aarde, En daaromenz Met geestdrift de driekleur geheven. Verdedigd, zoo 't moet met ons leven. Men schryft ons: Zondag jj. 2 Juli, was het groot feest op het Liefdewerk „Francisca Romana". 27 schoolvrye meisjes zouden haar plechtige H. Communie mogen doen. In den loop der week hadden ze allen aan dachtig het trlduum gevolgd, door den Eerw. directeur als voorbereiding gegeven. Zondag morgen om kwart vóór negen was de kapel geheel gevuld met ouders en kinderen. On der het zingen van het „Veni Creator" wer den de communie-kinderen, voorafgegaan door bruidjes, naar binnen geleid. Onder de H. Mis zongen de kinderen ge- zamerUyk eenige liederen. Na de toespraak van den directeur werd luid en duidelyk de Geloofsbelydenis opgezegd door Anna Zwart. Bijna alle aanwezige kinderen, alsmede vele ouders, naderden tot de H. Tafel. Na afloop der plechtigheid was den fees telingen een ontbyt bereid. Om vier uur verzamelden allen zich weder tot bijwoning van het plechtig Lof, waaronder Anny Bak ker uit naam van allen de vernieuwing der Doopbelofte uitsprak. Daarna trad Lena Spoor naar voren en deed flink en krachtig de toewijding aan de H. Maagd. Des avonds half acht was het natuurlyk feest. Voor de eerste maal was er een tooneel op geslagen in de Francisca-Romana-zaal. Een tweetal kleine tooneelstukjes werden opge voerd. Gezien den korten tyd van voorbe reiding was het debuut der jeugdige execu tanten een waar succes. In de pauze werd in den tuin een kopje thee gedronken. Tot slot voerden de grootere meisjes een viertal reidansen uit op een plankier in den tuin. Lampions Vormden de fantastische verlichting. Maandagavond werd hetzelfde program nog eens afgewerkt voor de (ongeveer 100) ouders der andere kinderen, terwyl Woens dagmiddag 120 kleinere meisjes het spel van haar vriendinnetjes mochten bewonderen. Na een drukke week mochten de Eerw. directeur en de medewerkende dames de vol doening smaken door de goedgeslaagde feest avonden zoowel ouders als kinderen weer vaster aan het liefdewerk te hebben gebon den. Jammer, dat op het feest muziek ontbrak, daar Fr. Romana nog geen piano ryk is. De liedjes komen zonder begeleiding niet tot hun recht. Ook by de instudeering der rei dansen gaf dit moeilijkheden. Wie kan het Liefdewerk aan een piano helpen? Of wie geeft een bydrage, opdat Fr. Romana binnen afzienbaren tyd zich in 't bezit van zulk een onontbeeriyk instrument mag verheugen? Jubelende kinderstemmen zingen op den eerstvolgenden feestavond den milden gevers een lied van hartelijken dank. Het voor Haarlem-Noord en Haarlem-City zoo belangrijke werk aan de Nieuwe Kenne merbrug begint al zeer snel te vorderen. Het Kennemerplein is reeds geheel geasfal teerd tot aan de nieuwe standplaats der autobussen. Drie vluchtheuveltjes zijn verrezen, waar door de veiligheid der voetgangers wordt ge waarborgd. Enkele modem aandoende straatlantaarns zorgen voor de verlichting. De wegbedekking tusschen de tramrails, bestaande uit houten blokken, is tot aan den Schoterweg gereed. Op het oogenblik is men bezig met het aan leggen der asfaltbedekking by de nieuwe brug. Het asfalteeren tot aan de Kennemer- straat zal vermoedeiyk eind volgende week gereed zyn. De tramrails zyn zoodanig gelegd, dat iemand die rechts houdt, de tramrails nooit behoeft te passeeren. Wanneer het geheele werk gereed is, is nog niet met zekerheid bekend, daar men nog wacht op de beslissing van het Ryk. Het is nameiyk nog de vraag, of het rijksgedeelte van den Schoterweg geasfalteerd zal worden. Men hoopte echter binnen korten tyd een definitieve beslissing van het Ryk tegemoet te kunnen zien. Van Santpoort tot de grens van Hillegom is er dan één lyn onafgebroken asfaltweg. Over goede wegen heeft Haarlem trouwens toch niet te klagen. Het ryden naar Amsterdam, naar Noord- wijkerhout over de Zilk, is een genot, om nog niet te spreken over den Zeeweg en de veel verbeterde Zandvoortsche laan. Onze stad verkeert dan ook in dat opzicht, vergeleken met andere steden in een bevoor rechten toestand. Op den hoek Frans HalsstraatKenne- merstraat maakt de tram een scherpe bocht. De heer Koel, wonende op die bocht, vreest daarvan het ergste. Wanneer by het passeeren der bocht, de tram uit de rails zou schieten, zou er kans bestaan, meent hy, dat de tram eventueel op het 1 meter breede trottoir zich bevindende personen, tusschen muur en tram zou dooddrukken. Ook was, zoo zeide men, het huis door het graven verzakt. Indien dit zoo is, dan is er reden om schadevergoeding te geven. In practyk Dinsdag 3 Juli heeft Kasulakoff zijn laatste les gegeven aan de Haarlemsche politie. 20 cursisten, bestaande uit 4 inspecteurs en 16 agenten, hebben aan zyn lessen deel genomen. In de laatste les is gebleken, dat de cursisten de grepen, welke Kasulakoff hen leerde, volkomen meester waren. Er bestaat het plan, om uit de beste leerlingen enkele instructeurs te kiezen, welke andere agenten zullen onderwijzen, opdat aldus een elite-corps gevormd worde en het gebruik van sabel en gummistok in de toekomst overbodig moge blijken. Haarlem is de derde plaats in Nederland, die deze cursussen ontvangt. Als bijzonderheid dient vermeld te wor den, dat gisterenmorgen de les in practyk is gebracht. Een zekere H. pleegde, by een executo riale verkoop wegens belastingschuld, in de Beeksteeg verzet. Hy nam, met een stuk yzer in de hand, een dreigende houding san. Een agent, een cursist van Kasulakoff. wist door een eenvoudigen handgreep den man te dwingen het ijzer te laten vallen. Toen H. nog onwillig bleef, heeft inspec teur B. hem door eenige handgrepen aan het verstand gebracht, dat verdere tegen stand nutteloos zou zyn. De Commissaris van Politie was dan ook zeer tevreden over het reeds zoo uitste kende resultaat. Den volledigen uitslag van de gisteren ten gemeentehuize gehouden aanbesteding tot het bouwen van 34 arbeiderswoningen en het maken van rioleerings- en bestratingswer- ken aan de Schoollaan is als volgt: J. v. d. Leeg, Reeuwyk, hoogste inschrijver 133.227; W. Kromhout, Vogelenzang 131.400; C. Boon, Zandvoort, 130.900; J. Hieling, Coevorden 126.690; D. Spyker, Op dam 125.000; A. J. Bastiaan en Lubke, Haarlem 124.325; Joh. Schornagel, Haar lem 121.000; S. Schuitemaker, Leeuwarden 120.500; v. Duin en Vink, Noordwijk 125.100; Verwoerd en Lefèbre, Amsterdam 119.850; Gebr. v. d. Ouden, Alfen a. d. Rijn 119.900; H. Brink, Leeuwarden 118.000; G. Poldermans, Aerdenhout 117.900; A. G. Zevenhuizen, Haarlem 115.874; A. J. W. Sambeek, Heemstede 115.000; N. V. de Greis, Bentveld 112.979; Gebr. v. d. Ritten, Heemstede, 110.770; B. Boerichten, Haar lem 106.350; Jongbloed, Heemstede 114.800; E. Schmit, Hillegom 96.625; J. Bakker, Zaandam 109.900; j. Schutte, Zaandam 114.647; Zaansch Coöp. Bouwers- bond 114.900; J. Sinner, Hillegom 115.267; M. v. d. Pol, Bodegraven 111.900; J. Schuit, Egmond a. d. Hoef 96.500; N. Hellen, Am sterdam 107.353; J. Warnaar en Hoogstra ten, Leiden 103.300; Kinkel en Bras, N. Vennep 113.551; Horst v. d. Wiel, Noord- wijk 111.468; J. Buis, Heemstede 108.000; H. Oudshoorn, Velsen 100.200; Firma Hie- ren en Z„ IJmuiden 99.740; Moolenaar en Neuteboom, laagste inschryvers, Haarlem, f 87.500. Bij de politie is aangifte gedaan van den diefstal van een rywiel, geplaatst aan de Kerklaan hoek Jan Gyzenvaart. Door 't bedanken voor het bestuurslid maatschap van het Zieken- en ondersteu ningsfonds van het personeel der N. Z. H. T. M. door den heer Visee, moet een tusschen- tydsche verkiezing plaats vinden voor de groep Haarlem. Naar wij vernemen, zullen de beide orga nisaties „St. Raphaël" en „P. C. B." met candidaten uitkomen. De candidaatstelling heeft plaats op 19 Juli. In zijn te houden ledenvergadering op 12 Juli a.s. zal „St. Ra phaël" zyn candidaten in overleg met den P. C. B. stellen. Op de conferentie, welke heeft plaats ge vonden tusschen de directie en de erkende organisatie's heeft „St. Raphaël" de aan dacht gevestigd bij de toekenning der uit- keering op de reorganisatie van personeel leden. De directie heeft bepaald, aan de ge huwden 15 en aan de ongehuwden 10 te doen uitkeeren. Aan den Raad der gemeente wordt voor gesteld, om aan den openbaren dienst te onttrekken een gedeelte grond in het Haar lemmerhoutpark by de Vyverlaan ter grootte van ongeveer i'A M2., voor het plaatsen van een wachthuisje ten behoeve van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maat- schappy. Het bruidscoupé'tje De mensch is van nature een sociaal we zen. Hy wordt geboren met een gemeenschaps gevoel; hy voelt zich gedrongen te leven in 'n maatschappyvan nature verheugt hy zich over het geluk van anderen en voelt mede lijden om de droefheid van zyn medemen- schen. Maar ook denken wy niet steeds dat smart anderen kan beproeven als wij zelf re den hebben tot verheugenis; onkunde sluit medegevoel uit, tot wij hooren of zien van tegenslag, ziekte, een droef sterfgeval, smart van ouders of kinderen. Scherp treft dan de plotselinge wetenschap hoeveel leed er in de wereld is te scherper wanneer wij ont dekken dat uiterlijkheid van vreugde, smart verbergt. Een huwelijksdag is een blijde dag, de ver schijning van een bruidscoupé'tje brengt le ven en opgewektheid in een straat maar het is mogelijk, dat het koetsje met angst en smart wordt verwacht en droefheid belet den bruidegom in het rijtuig geluk te wen- schen. Zoo was het met dit koetsje. Buren en voorbygangers en de gewone straat-men- schen stroomden toe, zoodra het glimmend- gelakte rijtuig met de pittige paardjes en den statigen koetsier, stil hield voor 't huis. Er groepte zich aan weerszyden een ry, van de deur naar het rytuig. De kijkers meest vrouwen, taxeerden de deftigheid van de trouwparty naar het bruidskoetsje, haalden herinneringen op van eigen huwelijk en be spraken lang en breed deugden en gebre ken van bruid, bruidegom en beider familie. Maar er was belangstelling, hartelykheid, vriendelijkheid, meeleven. Terwijl vreemden nieuwsgierig waren en geduld toonden bij het wachten, was in de zelfde straat iemand, die bij de plechtigheid tegenwoordig moest zijn, die er bij hóórde, doch die alles uit de verte gadesloeg, van achter een nauwelijks opengetrokken gor dijn. Voor haar was het kijken een pijni ging, de belangstelling der buren indringeri ge nieuwsgierigheid, de bloemen in het rij tuig bitterheid. Het geduldig wachten der anderen herinnerden haar aan haar echt genoot, die 's morgens naar den dagelijk- schen arbeid was gegaan als op andere werk dagen, ofschoon hij den dag eigenlijk moest doorbrengen in blijheid en feestvreugde. Voor haar was deze dag bitter, zwaarder dan alle dagen van strijd, verzet en verdriet der laatste jaren. Het rijtuig herinnerde haar aan het verschrikkelijke uur, toen de zoon het nieuws aan zyn ouders vertelde en hen diep en ongeneeslijk wondde. Het rijtuig herinnerde haar aan bittere woorden en woedende ruzie, aan den gestoorden vrede in het huisgezin, aan tranen en smeekingen eenerzijds, verzet en niet te breken tegen stand anderzijds. Het rijtuig herinnerde haar aan de langzame verwijdering en vervreem ding tusschen ouders en kind, aan mede lijdende blikken en troostende 'voorden van hen, die 't treurige verhaal hoorden en plot seling voelden, welk leed hier werd geleden, en de bitterheid der smart proefden. Het rij tuigje herinnerde haar aan heftige scènes, wanneer de vader, ten einde raad, met be dreigingen trachtte te winnen wat tranen niet konden bereiken. Het rijtuig herinnerde haar aan de droefheid, welke de ouders bracht tot vernedering en smeekende oot moed, omdat zij alles wilden doen om het ongeluk, het vreeselijke af te wenden. Het rijtuig herinnerde haar aan de wanhoop toen alles vergeefsch bleek en de zoon het huis verliet, geloofsplicht en kinderliefde verzakend. Het herinnerde haar aan de vu righeid van haar gebed, wanneer iederen Zondag de geloovigen in de kerk baden „om gemengde huwelijken en gemengde verkee ringen te voorkomen." Het rytuig beteekende voor haar de af sluiting van een tijdperk van angst en droef heid en vrees, toch nog van hoop ondanks alles; nu was terugkeer onmogelijk, was de hoop voor de ouders verdwenen en had een noodlottig besluit uitgevoerd dat elk Katho lieke vader en moeder vreest. De wachtenden bij het rijtuigje wisten het niet; kennissen en buren groetten den brui degom, toen deze instapte en gaven hem alle goede wenschen op dezen gewichtigen dag mede. Zijn vreugde sloeg over op de meele vende belangstellenden; een enkele, die de omstandigheden kende, die wist hoeveel leed en stryd dit huwelijk had gebracht, voelde de scherpe pijn van anderen, welke den feestdag voor hen een lijdensdag maakte. DE PRIMAIRE WEG BUITEN BEVERWIJK OM r Ut> ar»fstfrMu* NCÖRO In ons nummer van gisteren werden eenige mededeelingen gedaan over den aan leg van den Rijksweg HaarlemAlkmaar in de omgeving van Beverwijk. Ter verdui delijking reproduceeren wij hierboven een kaartje van den nieuw te scheppen toestand. in de kapel, des middags om 5 uur. Zondag wordt de herdenking meer alge meen gevierd. Van 34.30 zal de R. K. Harmonie „St. Michiel" een concert geven in den tuin. Teraardebestelling H. v. Rooden. Heden morgen werd in allen eenvoud op de RK. begraafplaats aan den Glipperweg ter aar de besteld het stoffelijk overschot van wij len den heer H. v. Rooden, oud-zouaaf van 1867 en 1868. Om half 9 werd in de kerk aan het Val kenburgerplein door den Z.Eerw. heer Pas toor Nieuwenhuis de gezongen H. Mis van Requiem opgedragen, waarna de beaarding eveneens door Pastoor Nieuwenhuis werd verricht. Behalve talrijke familieleden waren ver schillende belangstellenden aanwezig, onder wie de heer Moet, secr. van den Oud-Zou- avenbond. Personalia. Voor het eindexamen der Byzondere Kweekschool te Zetten, slaagde mej. L. Keune, alhier. Besmettelijke ziekte. In de week van 2430 Juni heeft zich in deze gemeente 1 geval van roodvonk voorgedaan. De secretaris verzoekt ons mede te dee- len, dat a.s. Vrijdagavond, 's avonds van half 8 tot 8 uur voor de zelatricen van het Stuiverfonds gelegenheid bestaat, om de contributie, alsmede de verkochte loten van „Herwonnen Levenskracht" af te dragen in het gebouw „St. Bavo". Heden is men van gemeentewege begon nen met de asphalteering der trottoirs van den Crayenestersingel, terwyl verder alle lanen, gelegen in Bosch en Hoven van het geannexeerde gedeelte zullen volgen, zoodat dan aan een lang gekoesterden wensch van de bewoners voldaan wordt. In de week van 2430 Juni hebben zich in deze gemeente 1 geval van buiktyphus. 3 gevallen van roodvonk en 1 geval van öiphtheritis voorgedaan. HAARLEM, 4 Juli. Bloemkool 0.05—0.12 per stuk, AndUvie 0.400.70, Spinazie 0.60j 0.90, Postelein 0.25—0.50, per kist. Sla 0.90— 2.50 per 10 krop. Doperwten 0.260.30, Peu- len 0.28—0.32, per K.G. Wortelen 0.10—0.15 per bos. Tuinboonen 0.09—0.12, Snyboonen 0.750.90, Heereboonen 0.640.80, per K.G. Komkommers 0.040.16 per stuk. Aardbeien 1.101.40 per slof. Kersen 0.600.74 per K.G. Selderij 0.02—0.06, Pieterselie 0.04—0.12, per bos. Besmettelijke ziekte ln de week van 24—30 Juni heeft zich in deze gemeente I geval van roodvonk voorgedaan. HET JUBILEUM DER ZUSTERS VAN HUIZE ST. BAVO Zooals wij reeds eerder meldden herden. ken morgen, 6 Juli, de eerwaarde Zusters Franciscanessen van Roosendaal den dag dat zij voor 75 jaar in Heemstede kwamen. In de morgeniiren zal een H. Mis wor. den opgedragen door den Zeereerw. heer Pastoor P. A. v. d. Bosch, rustend pastoor in huize Bavo, waaronder algem. H. Com munie der bewoners. Om half 10 is er een plechtige H. Mis in de fraai versierde kapel, welke zal op gedragen worden door den Zeereerw. heer Pastoor H. V. A. iJzermans, daarby ge assisteerd door de Weleerwaarde heeren J. j L. C. Witkamp en F. J. M. Heskes, ka- I pelaans der parochiekerk van den H. Bavo. Onder de H. Mis zal de Zeeeerw. heer Pastoor een toespraak houden. Des morgens van 1112 uur is er re ceptie in de regentenkamer, waarby een geschenk zal worden aangeboden door de bewoners van het huis. De feestdag wordt besloten met een plechtig Lof en Te Deum Door de rüïi- Mej. J. Slooten Postma van den Spaam- wouderweg had het ongeluk, terwyl ze aan het ramen schoonmaken was, dat een ruit brak en zy haar hand aan de scherven zoo danig verwondde, dat het noodig bleek de hulp in te roepen van een geneesheer. De Olympische Spelen. Dinsdagavond werden in de Ringvaart, daar,waar de roeiwedstryden zullen worden gehouden van de Olympiade, door roeiers reeds oefeningen gehouden. Met veel belang stelling werd deze training gadegeslagen. Het belooft nog een heele drukte te worden voor den Akerdijk. Goede verbetering. Naar wy vernemen, zal de oprit aan de Lynden ten Noorden van de Hoofdvaart eeri aanmerkelijke verbetering ondergaan. De twee scherpe bochten, die in dit gedeelte weg zitten, zullen door verbreeding en gedeelte- lyke omlegging komen te vervallen. Dit plan zal zeker worden toegejuicht en niet het minst door automobilisten. Rijwieldiefstal. By P. H„ wonende naby Halfweg in Haarlemmermeer, heeft een ongenoode gasb een bezoek op diens erf gebracht en zich meester gemaakt vaneen heerenrijwiel, dat achter het huis stond. De politie stelt een onderzoek in. Hooibrand. Op den Geniedijk alhier is afgebrand een groote hoop hooi, die aldaar stond om te worden binnengehaald. De brand leverde gelukkig geen gevaar voor de omgeving op. De oorzaak moet vermoe- delyk worden toegeschreven aan het ach teloos wegwerpen van een lucifer, anders misschien aan de omstandigheid dat kin deren er op uit zyn getrokken om een brandje te maken in verdroogd riet of gras, zooals wel meer achter den Geniedijk ge beurt. Concours-Hippique. Met betrekking tot het vanwege de vereeniging „Vooruit" op het gemecntelyk sportterrein te Hoofddorp te houden ééndaagsche internationale con- cours-hipplque werd ons medegedeeld, dat by het groote springconcours meer dan 20 hindernissen zullen moeten worden ge nomen, w.o. de beroemde hooge aarden wal van 3 meter (talud de Nice). Naar verwacht wordt zullen vele buiten landers op het concours uitkomen. Proefvaart van den torpedojager Hr. Ms. „Piet Hein" Gistermiddag kwam alhier binnen na den len proeftocht, de torpedo jager „Piet Hein". Het schip was Maandag j.l. van Rotterdam vertrokken, alwaar het gebouwd was op de scheepswerf van Bur gerhout. Tijdens dezen tocht wist 't schip gedurende vier uur een snelheid te behou. den van 37.3 Eng. mijl. Hedenmorgen ver trok de torpedojager „Piet Hein" naar Hel der, alwaar de officieele overdracht plaats zal vinden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9