5$ BUREAUX: NASSAULAAN49 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIÉ BLADEN VRIJDAG 6 JULI 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16900 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. DE A.S. PRESIDENTS VERKIEZING IN DE VEREENIGDE STATEN HET VONNIS IN HET SJACHTY-PROCES Elf verdachten ter dood veroordeeld De „Magneet"- rijwielenfabriek te Amsterdam uitgebrand MGR. J. D. J. AEN GENENT Het lot der Italia- bemanning Een rapport van Nobile zo» M .1. wonta, «rriLÏSKS ru*tea Voornaamste Nieuws W. RomeBrazilië J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Het ongeval op de „Julie Streiff" Het hotel in de Vijzelstraat te Amsterdam Tragisch Een vreemde vangst Noorsche Kotter vermist Stremming van het verkeer te water gedurende de Olympische roeiwedstrijden Een nieuwe poging om het wereldduurrecord te breken Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 cf.; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal i 3.58 bii vooruitbetaling. ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel* VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 cj. p. plaatsing; elke regel meer 15 cl., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscbeo den tekst 60 ql. per regeL a Alle abonné's op dit blad rijn ingevolge de verzekeringsvoonvaarden 91)011 Levenslange geMeele ongeschiktheid tot werken door f OCfl dU een ongeval met bü verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cf) bh 'n breuk van in ^bij verlies v. een ultkeerlngen: 1 uUUU.'verlies van belde armen, beide beenen of beide oogen; 1 üU." doodelijken afloop; 1 6ÜU."een voet of een oog; 1ÏCJ." duim of wijsvinger; l üU.'been of arm; I 'vu. anderen vinger. tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende De groote rol, die Amerika bij het her stel van Europa in den na-oorlogschen tijd heeft gespeeld, maakt de verkiezing van een nieuwen president tot een gebeurtenis, die buiten de Ver. Staten, in de eerste plaats in Europa, maar ook in de andere ■werelddeelen, met belangstelling wordt tegemoetgezien. De Amerikaansche dollar heeft bij den wederopbouw van het door den oorlog ver armde en verwoeste Europa een zeer be langrijk aandeel gehad. De industrie was vernietigd, het geld waardeloos, het goud was tot ijzer geworden. De vrijgekomen le gers veroorzaakten een werkloosheid, als poolt te vorenop dit vasteland was gekend. Met behulp van Amerikaansche leenin gen togen de verschillende landen aan 't werk, Duitschland aan de spits, om te herstellen, wat verloren ging. Duitschland kreeg het meest van de door Amerika aan Europa verstrekte credieten, die vele milliarden bedragen. Maar, be halve voor de Duitsche Industrie, gaf Ame. rika geld voor de textiel-industrle van Tsecho-SlowakiJe, den Oostenrijkschen landbouw, de Zweedsche lucifers-industrie. De gedachte, dat de wereld één groote gemeenschap is, herkreeg hare vroegere geldigheid, bij het besef, dat de gebeurte nissen in een bepaald land, onvermijdelijk haar terugslag vinden elders, zij het gun stig of ongunstig. Ook thans nog Is Europa misschien een der grootste debiteuren van de groote re publiek aan de overzijde van den Oceaan en daarom staat Europa niet onverschillig tegenover een wisseling op den presidents zetel, de keuze van een nieuwen president, door Coolldge zelf als 't hoogste ambt in de wereld gedoopt. Formeel is de verkiezing van een presi dent in de Vereenlgde Staten van zeer groote beteekenis. Geen politieke persoon lijkheid vereenlgt zooveel macht m eéne hand als de president, wat geenszins zeggen wil, dat die macht onbeperkt is. De presi dent heeft rekening te houden met de wen- schen van het' parlement en ls gebonden aan de partij, die hem eens candldeerde. Een politiek tegen de partij voeren, zou den president noodlottig kunnen zijn. Op het oogenblik ls een tijdelijke rust ingetreden, nu de partijen hunne candida- ten hebben gesteld. Dé Republikeinen neb ben hunne keuze laten vallen op Herbert Hoover, de Democraten op den tegenwoor. digen gouverneur van New-York, Alfred Emmanuel Smith, kortweg door de Ameri. kanen AI Smith genoemd. De Republikelnsche candidaat is in Euro pa geen onbekende. Hoover's reputatie strekt rich uit tot over heel de wereld. Een man met een groote wereldkennis. Van be roep mijn-ingenieur, trok hij als zoodanig naar Australië en China. Ir. het laatste land nam hij een actief aandeel ln den Bokseropstand. Verder bezocht hij Rusland. Vóór alles deed Hoover zich kennen als organisator. Europa 'kent Hoover voorna melijk door zijn belangstelling voor dit continent tijdens en na den oorlog. Van dien tijd dagteekent zijn meest werkzaipe optreden, dat gekenmerkt wordt door een zeer humanitair karakter. Hoover heeft tij dens den oorlog veel gedaan om den nood der geallieerden te lenigen. Na het sluiten van den vrede, kwamen zijne bemoeiingen ten goede aan hen, die door den oorlog hadden geleden. .Bekend is ook, dat Hoover tot levens- middelen.dlotator werd benoemd door Wil son, toen Amerika partij koos in den oor log. DJt ambt sloot meteen de levensmid delen -voorziening der geallieerden in. Gedurende acht jaar was Hoover minis ter van handel, een ambt, hem door pre sident Harding opgedragen en waarin Coolldge hem bevestigde. Minder bekend als wereldfiguur is Al Smith, die in Amerika een groote popu lariteit geniet. Smith is uit zeer beschei den kringen voortgekomen en heeft een carrière gemaakt, die zelfs voor Ameri kaansche begrippen verbazingwekkend is In een arbeidersbuurt van New-York ge boren, begon hU zijn loopbaan als kranten- Jongen, was daarna in een vlschwinkel werkzaam, werd vervolgens klerk op een advocaten-kantoor. De verkiezingen van 1903 brachten hem op een zetel ln het parlement, waarna ln 1919 voor de eerste maal zijn benoeming tot gouverneur van den staat New.York volgde. Tot vier maal toe werd hy door het vertrouwen zijner kiezers opnieuw voor dezen verantwoorde lijken post gekozen. Hij dankt dit succes voornamelijk aan zijne onmiskenbaar groo te bestuurs-kwaliteiten, maar ook aan zijn persoonlijke hoedanigheden (rechtschapen heid en eerlijkheid), die zijn vinnigste te genstanders hem niet betwisten. Smith is katholiek en zelfs geloovig ka. tholiek. Het is vooral deze omstandigheid, die tegen zijne candidatuur wordt uitge buit. Hoewel Smith zijn standpunt als ka tholiek ten opzichte van kerk en staat en andere, voor Amerika belangrijke vraag stukken, duidelijk en herhaaldelijk heeft uiteengezet, heeft de candidaatsverkiezing bewezen, dat zelfs in een land als Amerika een confessioneel vooroordeel een taai be- staan heeft. Vooral in de Zuidelijke sta ten, die overwegend én streng protestant zijn, wordt het, ook in de democratische gelederen, als een soort ongeschreven wet beschouwd, dat een katholiek niet tot het hoogste ambt in de Vereenlgde Staten kan beroepen worden. Ondanks dezen tegen- Stand, is de candidatuur voor Smith reeds een groot succes. Intusschen, nu de candidaten zijn, ge kozen, kan het abele spel beginnen. De eerstvolgende dagen zullen de beslissing brengen over een verkiezing, die een zeer scherp verloop belooft te hebben, wijl twee persoonlijkheden, twee leiders van onge- meene kwaliteiten in den strijd tegenover elkaar staan. KOWNO, 6 Juli Naar uit Moskou ge meld wordt, heeft het Hof vonnis gewezen in het Sjachty-proces. Elf verdachten werden ter dood veroordeeld en 34 anderen tot ge vangenisstraffen van een tot tien jaar. Den Duitschen verdachte Badstleber werd een jaar gevangenisstraf opgelegd, terwijl vier andere verdachten, w.o. Otto en Meyer, werden vrijgesproken. MOSKOU, 6 Juli In de overweging van het vonnis wordt het bestaan geconstateerd van een wijdvertakte contra-revolutionnai en misdadige organisatie in het Donetz-ge- bied, met centralen te Moskou en Charkow, welke in verbinding heeft gestaan met voor malige mijneigenaars, die thans in het bui tenland vertoeven terwijl ook contact met buitenlandsche officieele instanties bewezen moet worden geacht. Van de elf ter dood ver oordeelden zijn er zes, waarvoor door het Hof bij het Centrale Uitvoerend Comité der Sovjet Unie verzachting van straf aange vraagd wordt. Volgens het vonnis zullen de vijf verdach ten, indien zij tenminste niet op 't laatste oogenblik begenadigd worden, de hun ten laste gelegde vergrijpen met den dood moe ten bekoopen. Blijkbaar zijn zij ter dood ver oordeeld, omdat aangenomen wordt, dat zij in de toekomst voor den Sovjet-staat ge vaarlijk kunnen worden. Men meldt ons uit Amsterdam: Reusachtige rookwolken zoo zwart, snel voortgedreven door den wind trokken gister- namiddag ongeveer vijf uur de aandacht van hen, die langs de De Ruyterkade liepen. Een groote brand moest woeden in een der vele fabrieken aan de overzijde van het IJ. Tal van brandweerwagens werden uit de binnen stad door het Tolhuisveer overgezet. De brand bleek te woeden in de Magneet Rijwielenfabriek van de heeren Velleman en Verdoner aan den Asterweg. Toen de eerste brandweerwagen aankwam, stond reeds een groot complex gebouwen dezer uitgebreide fabriek in lichtelaaie. Aangewakkerd door den feilen wind en gevoed door benzine en een grooten voorraad rubber breidde het vuur zich in de opslagplaatsen snel uit. Slang na slang werd uitgerold en weldra stonden twee motorspuiten met negen stralen water te ge ven aan den Asterweg, terwijl aan de achter zijde van dit ongeveer honderd Meter diepe complex gebouwen de drijvende stoomspuit „Jason" met tien stralen en het waterkanon het blusschingswerk was begonnen. De brandweer had, onder leiding van den waamemenden commandant, hoofdbrand meester Förch, een zware taak. Een lange loods, waarin de lakkerij was gevestigd, en dus gevuld met zeer brandbaar materiaal, grenzende aan een opslagplaats van banden en rijwielen, die in lichtelaaie stond, heeft zij kunnen behouden. Een oogenblik ook dreigde het vuur zich hiervan meester te zul len maken. Op de grens van deze beide ge bouwen werd het vuur tot staan gebracht. In een verzengende hitte en in een gordijn van rook hielden de brandwachts stand. De opslagplaatsen, die van dit punt uit gezien in den wind lagen, zijn voor een zeer groot deel een prooi der vlammen geworden. Door onbekende oorzaak ontstond de brand in een klein plaatijzeren loodsje, dat grenst aan de stoomwasschertj „De Lelie". In dit loodsje waren kisten en kratten geborgen. Het vuur sloeg vandaar over naar twee op slagplaatsen, die van achteren uitkomen aan het water van den Grasweg en naar twee ander opslagplaatsen, die aan den Asterweg staan. Al deze loodsen waren gevuld met rij wielen en de materialen, waarvan zij worden vervaardigd. De inhoud van deze gebouwen, zoomede de gebouwen zelf, zijn door het vuur vernield. De terreinoppervlakte van deze fa briek bedraagt 8000 M2„ waarvan 7000 M2. is bebouwd. Toen de brand uitbrak, was het werkvolk, ongeveer honderd man, al naar huis. Het kantoorpersoneel was nog aanwe zig. Dit kon de boeken nog tijdig in veilig heid brengen. De burgemeester, de heer W. de Vlugt, de wethouder voor het brandwezen, de heer Von Frytag Drabbe, de hoofdcommissaris van Politie, de heer Marcusse, .en de havenmees ter, de heer Van de Poll, waren op het ter- rëin van den brand aanwezig. Tegen half zeven was het gevaar voor uit breiding van het vuur geweken. De brand weer bleef echter nog ln volle actie om het vuur, dat ln de resten der gebouwen nog woedde, te dooven. Een brandwacht, die een straal water ln zijn rechteroog had gekregen, moest door den Geneesk. Dienst worden behandeld. Behalve eenige honderden rijwielen, wer den twee auto's vernield. Den geheelen avond had de brandweer nog werk aan het nablusschen van de ruïnes. De firma Velleman en Verdoner ls verze kerd by een Engelsche firma. Het publiek, dat ln grooten getale was ko men opzetten, werd door de politie, onder lei ding van commissaris Van Empel, op een be- hoorlijken afstand gehouden. Wapen en Devies Naar de „Leidsche Crt." meldt, heeft Haarlem's nieuwe bisschop Mgr. J. D. J. Aengenent den heer H. Bijvoet opdracht ge geven voor het ontwerpen van zyn wapen, waarvoor Z. D. H. als spreuk koos „Justitia et pax". Gerechtigheid en Vrede. Het wapen is van goud met een hoofd van sabel (zwart); het hoofd beladen met een aan de punten, verbreed Grieksch kruis van geest van verzoening van tegenstellingen en van verzachting van noodelooze scherpte, die hem in elke vergadering met vooveel ge zag deed optreden. Sterk en zacht was zyn optreden, toch boven alles trouw. Trouw aan zijn beginselen en zijn Idealen, maar trouw ook aan zyn vrienden, vooral in moeiiyke oogenblikken Wanneer de K. S. A. haar archieven eens mocht openen, dan zou de naam Aengenent tot het laatste toe de wereld tegenblipken als een toonbeeld van onverwoestbaar opti- n-'isme en van onwankelbare trouw. Mrg. Aengenent zal den zwaren Bisschops staf wellicht aanvankelijk met een heilige huivering omvatten. De wetenschap echter, dat hU naast Gods genade rekenen mag op de onverdeelde liefde en steun van allen, goud; het veld beladen met een afgerukten met wie Hij in de achterliggende jaren in oiyftak met zeven bladeren in natuurlijke aanraking is gekomen, za) Hem. den sterke trlAit» UT «4- Eovlcolillri rtr\ hpf. Wfl - _u_ kleur. Het geheel als hartschlld op het wa pen van het Bisdom. In verband met de benoeming van Z.D.H. Mgr. Aengenent schryft dr. Kortenhorst in de „R. K. Werkgever": Het Haarlemsche Diocees verbiydt zich in het bezit van zyn nieuwen Bisschop. Deze en den zachte, met een blU optimisme zijn verheven taak doen aanvaarden. Hij treedt in Zijn hoog ambt niet als een vreemde onder vreèmden, neen, veeleer als een vriend onder vrienden. Als ieder, die in de sociale beweging van het Bisdom zyn rol speelt, zich voorneemt, de aan ieder bekende wenschen van den nieuwen Bisschop te voorkomen, dan zal wii^iTaV Th li w wrheu ^thans dat deel van Zijn veelomvattende biydschap beperkt zich niet tot verheu- taak Hem geen bliMndere mTg behoeven te baren. genis over het feit alleen, dat het Kerke- iyk Bestuur in het Bisdom wederom aan een heilig en hoogstaand Priester is toe- vertrouwd, maar zy geeft zich tevens re kenschap van de beteeke»'« pp"— copale leiding, wanneer deze uitgaat van een by uitstek sociaai-voe^nduu eu so ciaal-onderlegden gezagsdrager. 1 Het past ons niet deze benoeming te be- oordeelen. Wanneer een ander door Rome t zou zyn uitverkoren, ook dan zouden wy ons van ganscher harte hebben verblijd j over de wedervervulling van het hoogste l kerkeiyke ambt in het Bisdom. Ook dón zou de uitverkiezing goed rijn geweest, zonder meer. Maar wèl past het ons, hulde te betuigen aan hen, die Prof. Aengenent hebben Aan gewezen als den Bisschop waaraan in deze uiterst moeiiyke tyden de Kerk van Ne derland behoefte had. Terecht hebben de nlet-katholieke dag bladen erop gewezen, dat de benoeming van een Bisschop, gezien de beteekenis van het Katholicisme in het openbare leven van ge heel ons volk, geen gebeurtenis is, welker be lang uitsluitend besloten biyft tot hetgeen zich afspeelt binnen de muren van onze bedehuizen. De Kaholieke Kerk in Neder land heeft zich met groote voortvarendheid en met onverbiddeiyke logica tot taak ge steld de geloovigen te leiden op elk terrein, waar die Kerk als volmaakte maatschappy, recht en plicht tot aciviteitsontplooiing kan doen gelden. Met name heeft de Kerk. naast de opvoeding van het kind, de onderlinge ver houding der maatschappelijke standen zeer Intensief in haar werkingssfeer getrokken. Het maatschappelijk vraagstuk is er een van economische orde zeer zeker, maar in de eerste plaats heeft het een godsdien stig zedelijk fundament. In Nederland is het sinds lang geen kwestie meer, dat het Kerkelijk gezag tot taak heeft de Kaholieken ook op dit ter rein met vaderiyke zorg te leiden. Zoo treden wy den nieuwen Bisschop te gemoet en spreken den wensch uit. dat het Mgr. Aengenent gegeven moge rijn, de "enheid van het geheele Katholieke volk, waarvoor hy rich zoo bij voortduring en met zoo groot succes heeft ingespannen, rondom rijn beminde figuur biyvend te bewaren. De „Krassin" op 65 mijl afstand van de Viglleri-groep. Vdlgèns de laatste berichten bevindt de „Krassin" zich vyftien mijl ten noorden van Kaap Platen op 65 mijl afstand van de 'Vi glleri-groep. Een Stefani-bericht uit Rome houdt in, dat blijkens draadloos bericht van Vlglierl rijn groep zich thans bevindt op 80 gr. 21 min N. B. en 27 gr. 45 min. O.L., d.w.z. vyf myien ten westen van de positie van den vorigen dag. De zes man, die deze groep vormen wachten rustig af. De Zweedsche expeditie is voornemens een basis te gaan maken voor vliegtuigen aan de kust by het eiland Osmark, dat maar negen myi verwijderd is van de huidige positie der groep-Viglieri. De Zweedsche vliegers zouden dan trachten van deze basis uit met het kleine vliegtuig de luchtschipbreukellngen te renden. De commissie voor de hulpverleening aan Nobile deelt mede, dat de „Malygin" op- Zoo bezien —"het wordt algemeen erkend' heeft' g^regeTl te moeken in het ge- - - - bied tusschen 76 gr. 77 min. N.B. en 23 gr. 28 min. O. L., in welk gebied, naar aange nomen wordt, de „Latham" rich moet be vinden, Nobile ernstig riek Een N. T. A.-berlcht meldt d.d. 5 Juli de ontvangst van een telegram van de Könings- heeft de benoeming van Prof. Aengenent tot Bisschop van Haarlem wel een zeer bij zondere beteekenis. De sociale problemen im mers liggen verspreid op meerdere terreinen: op die der Kerk op die van den Staat, op die van het zuiver stoffeiyke, maar ook op die van het geestelijke. omtrent een Bisschop verwachtingen te openbaren ten aanzien van het strikt-kerke- UJk bestuursbeleid, geheel anders staat het ten opzichte van het beleid ln gemengde aan gelegenheden met name in de sociale kwes tie. Mgr. Aengenent behoort tot de sociale werkers, die gedurende een lange reeks van jaren aan den openbaren weg hebben getim merd. Hy heeft niet alleen in zyn weten schappelijke werken zijn ziel geopenbaard, maar hij heeft ook daadwerkeiyk bij herha ling party gekozen in de meest brandende kwesties, die het kleine wereldje der Neder- landsche sociale verhoudingen hebben be roerd. Prof. Aengenent heeft nooit behoord tot degenen, die hun licht onder de korenmaat verborgen hielden. Integendeel, de Geeste- ïyke Adviseui der voormalige K.S.A., de Voorzitter van den gemengden Bedryfsraad in de Metaalnyverheid, het lid van den Hoo- gen Raad van Arbeid en van de Katholieke Wetenschappelijke Vereeniging, de praeadvi- seur der Vereeniging voor de Staathuishoud kunde en de Statistiek, de Bisschoppeiyke legaat by den R. K. Centralen Raad van Bedrijvende veelzydige en actieve Prof. Aengenent heeft gestaan midden in het krygsgewoel, dat zich ontwikkeld heeft rond om den overgang van den ouden naar den nieuwen tyd, wiens scheidingsiyn met het beëindigen van den wereldoorlog samenvalt. Het pleit voor de hoogheid van zyn karak ter, dat de figuur van Prof. Aengenent uit dien stryd van meeningen en strevingen te voorschijn is gekomen ongerept en onaange tast en wat nog verheugender is; zonder dat één zyner tegenstanders het zich niet tot een eer zal rekenen onder alle omstandig heden tot zyn vrienden geteld te mogen worden. Prof. Aengenent heeft nooit vyanden ge maakt, integendeel; ieder contact met hem heeft geleid tot waardeering voor zijn kennis en voor zyn beminneiyke persooniykheid. Zoomin als Mgr. Nolens kan ook Mgr. Aengenent ingedeeld worden by een bepaal de richting, zy beiden zyn de levende sym bolen van de waarheid, dat onder de Neder- landsche Katholieken de eenheid van den ken en doen een tastbare realiteit kan zyn. Ook op het gebied van het sociale. Prof. Aengenent was even gezien en be mind by de werkgevers als bü de arbeiders, by de middenstanders als by de boeren of by welke andere groepen dan ook. Hy ver tegenwoordigde evenals Mgr. Nolens het Juis te midden. De R. K. Werkgeversbeweging had van den aanvang af de grootste belangstelling en sympathie van den nieuwbenoemden Bis schop. HerhaaldeUjk hebben wy ervaren met welk een nauwkeurigheid alle faits et gestes door hem werden gevolgd. Doch dat niet alleen: meermalen trad Prof. Aengenent met onze vereenigingen in nauw contact. Wy herinneren slechts aan de rede, door hem in de ledenvergadering der A. R. K. W. V. gehouden in 1918 over de verhouding tusschen de sociale organisa ties en de politiek, en aan zyn voorzitter schap van den Bedryfsraad in de Metaalny verheid. Tallooze malen genoten wy de eer met Prof. Aengenent aan één vergadertafel ver- 1 eenigd te zyn en steeds was het weer die A Op grond van deze overwegingen trok moet hemden en ernstig ziek is. Volgens een eigen bericht aan het „Berl. Tag." willen de Zweden trachten met een driemotorig Junkervliegtuig op het ys te dalen ten einde de groep-Viglieri te redden, hoewel een dergeiyke poging met den dag bezwaariyker wordt. Het Zweedsche schip de Quest wil thans trachten de groep door Straat Hinloopen te naderen. Generaal No bile heeft zich intusschen op zijn bed laten interviewen en filmen. Hij maakte op de journalisten een zeer uitgeputten indruk en had weinig nieuws te vertellen. Alleen merkte hy op dat hy zyn Poolvluchtplannen nog lang niet had opgegeven. Het reddingswerk „Svenska Dagblattet" geeft, zoo meldt het „Hbld." nog een opsomming van de schepen en hun bemanning, die thans by en om Spitsbergen deelnemen aan het reddings werk. Ten eerste de „Cittó di Milano" met een equipage van 250 man; de „Braganza," een door de Italiaansche regeering gechar terd schip met een equipage van 16 man en een afdeeling Alpenjagers; het Noorsche gouvernementschip „Inker 4" en de Zweed sche gouvemementsschepen „Quest" en „Tanja," elk met zeventien koppen; de Russische ysbreker „Malygin" en „Krassin,' de laatste met 300 man equipage; de Finsche stoomboot „Marita" en het tankschip „Helm dal," gecharterd door de Fransche regeering ter wille van de opsporing van het Fransche vliegtuig en voorts de Fransche oorlogsbo dems „Strassbourg" en „Quentin Roose velt," de eerste met 473 man aan boord; bet pantserschip „Tordenskjold" en de ..Michael Sars" van Noorwegen en ten slotte de „Veslekan," uitgerust door het comité voor de redding van Amundsen. In het ge heel veertien schepen. Het aantal vliegtui gen. dat aan het reddingwerk deelneemt of heeft deelgenomen is minstens even groot. Een rapport van Nobile Het agentschap Stefani publiceert het door Nobile gezonden rapport over het lot van het luchtschip „Italia." In het rapport wordt o.a. gezegd, dat Nobile op het oogenblik der catastrofe vermoedde dat eenige groepen kleppen open waren gebleven tengevolge van net ys. Hy gaf aan den mechanicicien Ales sandrini bevel de kleppen in het luchtschip na te kijken. Alessandrini had nog maar enkele meters afgelegd toen de boot van het luchtschip op het ys geworpen werd. Nobile moest toen wel de mogelijkheid uitsluiten dat er gas door een klep ontsnapte en achtte het veel waarschynlijker dat de bal lon gescheurd was. Aldus wordt verklaard dat het luchtschip by zyn botsing met het ijs menschen en materiaal te hebben achter gelaten tydeiyk lichter yerd en steeg. Men zag hét dan ook ten prooi aan den wind kort daarna in de wolken verdwynen. Nobile zegt dat er niet aan te twijfelen valt dat het luchtschip slechts korten tijd in de lucht kon blijven, want doordat het gas bleef verliezen moest het weer dalen. Op het oogenblik der botsing zag men dan ook dat -de machanlcien Arduino biykbaar een snelle daling trachtte te bewerkstelli gen, wetende, dat de wind het luchtschip van het land verwyderde. Nobile de conclusie, dat het luchtschip ten hoogste ongeveer een half uur in de lucht is kunnen blijven en derhalve, gegeven de snel heid van den wind, niet meer dan 20 30 X.M. kan hebben afgelegd. Eenige dagen na i de ramp vernam Nobile van zyn kameraden een omstandigheid, die hem zeer ernstig voorkwam. Ongeveer twin- Ag minuten na den val hadden eenigen hun ner aan den horizon in oosteiyke richting -en hor>"e dichte zwarte rookkolom gee'en. By de bespreking dezer omstandigheid overheerschte de hypothese dat de vallen de ballon in brand is gevlogen. In dit ge val zou er geen hoop zyn, dat een der kameraden aan den dood zou rijn ontsnapt. Indien de rook door - den brand van het luchtschip zou zyn veroorzaakt, zou men dit hebben zien vallen. Het zou evenwel moeiiyk aan te nemen zijn geweest, dut by een bewolkten hemel het geleidelyk in brand raken van het luchtschip niet zou zyn opgemerkt door personen, die zich op zulk een korten afstand, nl. 10 of 15 K.M., bevonden. Zelfs als het waar is, dat bran dende rubber een dichten, zwarten rook geeft, kan een dergelijke rook ook ont staan door verbranding van benzine of iets anders. Nobile meende, dat de reservoirs met benzine en olie plotseling gevallen waren of uit waren geworpen, om een nieuwe daling te vertragen. In dit geval kon men hopen, dat het luchtschip gevallen is zon der in brand te geraken en dat zyn met gezellen ongedeerd zyn. Met het oog op deze overwegingen ad viseerde Nobile met grootere aandacht den sector op 60 gr. te exploreeren. Indien ongelukkigerwys de rookwolk zou zyn ver oorzaakt door een brand van het lucht schip. zou het ontzagiyk geraamte van het schip, van eenige meters hoogte en 100 meter lengte, moeten worden teruggevon. den. Nobile besluit met de woorden: „Indien God wil, dat ondanks den brand de ge heele of een gedeelte der bemanning werd gered, moet zy zich rondom het luchtschip bevinden. Doch wanneer op de eerste twin tig K.M. niets byzonders wordt gevonden, rekening houdend met het feit, dat de benzine.reservoirs onopgemerkt kunnen zyn, wil dit zeggen, dat de rook niets met een brand van den ballon had te mak.n. In dat geval zal een onderzoek op een verdere twintigtal K.M. moeten worden voortge zet ten einde het luchtschip terug te vin. den. Het lot van Amundsen. Uit Oslo meldt men ons: Volgens berichten uit Hammerfest heeft het Italiaansche vliegtuig „Marinal" Don derdagmiddag een vlucht van Tromsö naar de Noordkaap gemaakt, om naar Amund sen en zyn metgezellen te zoeken. Dé vlucht was echter tevergeefsch. Donderdag avond steeg het vliegtuig opnieuw op, om het zoeken naar het Fransche vliegtuig voort te zetten. Naar uit Spitsbergen gemeld wordt, zyn de deskundigen van meening, dat de redding van de Viglieri-groep door middel van vliegtuigen steeds moeilijker wordt. Hoe verder men in Juli komt, des te moeiiyker wordt de landing op het ys. Ook voor hondenslee-expedities worden de omstandigheden steeds moeiiyker. Men is van meening, dat slechts een reddingspo ging met de ysbrekers succes kan opleve ren. Aan den anderen kant bestaat de mo- geiykheid, dat de Viglieri-groep zóó dicht naar het vasteland drijft, dat, zy dit zelf bereiken kan. Een rapport van generaal Nobile over het lot van de „Italia" en de bemanning van het luchtschip. Te Amsterdam is de rljwlelfabrlek der N.V. „Magneej,", Velleman en Verd ner, af gebrand. Tc 's Gravenhage is het congres der Inter nationale Unie van Volkenbondsvercenlgin- gen voortgezet. Behandeld werd het vraag stuk der minderheden. De dood van Löwenstein veroorzaakt een paniek aan de Londensche Beurs. De regeeringsverklaring door den Rijksdag goedgekeurd. Tien misdadigers uit de gevangenis te Boekarest op de vlucht. Negen van hen wer den door de wacht neergeschoten. De Italiaansche vliegers Ferrarin en Del Prete hebben hun tocht van Rome naar Brazilië volbracht. Het Hof te Moskou heeft vo.nnls gewezen ln het Sjachty-proces. Elf verdachten ter dood veroordeeld. De Oceaanvlucht van Ferrari en Del Prete V. D. meldt uit Rome: Officieel wordt medegedeeld, dat de Ita liaansche vliegers Ferrari en Del prete, die met hun Vliegtuig „Savoia" van Rome naar Zuid-Amerika zyn vertrokken, gstermor- gen te II uur .05 Pemambuco gepasseerd zyn. Uit Rome wordt nog gemeld: Het bericht van het bereiken van de Brari- liaansche kust door Ferrarin en Del Prete heeft gisterenavond te Rome groote vreugde gewekt. De bladen verschenen gisteravond met extra-edities, waarin het bereiken der Braziliaansche kust werd bekend gemaakt. De afstand van Rome naar Port Natal, v/aar de vlieger? geland zijn, bedraagt 4850 myi. De vliegers sloegen dus een afstand-- record, dat tot nu toe op naam stond van Chamberlain en Levine, die 't vorig jaar 3905 myi van New-York naar Eisleben in Duitsch land vlogen. De afstand van Port Natal naar Rio de Ja neiro bedraagt nog 1150 mijl. Een dikke mist noodzaakte de vliegers te landen. Barometerstand 9 uur v.m.: 76( Achteruit. OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.51.. Hoogste barometerstand 7G8.4 m.M. te Toulouse; laagste barometerstand 746.4 m_M. te Lerwick. Verwachting: Matige, later afnemende Z.W. tot W. wind, half tot zwaar bewolkt, aanvankelyk nog kans op regenbuien, iets koeler. Aan de gevolgen overleden De stoker Jaap Burger, die de vorige week by een brand in de machinekamer van den IJmuidenschen stoomtrawler „Julie Streiff" ernstige brandwonden had be- j komen, en in het St. Antonius-ziekenhuis te IJmuiden-Oost verpleegd werd, ls giste ren aan de gevolgen der bekomen verwon dingen overleden. Naar wy vernemen, zal Maandag a.s. een aanvang worden gemaakt met den afbouw van het hotel ln de vyzelstraat te Amster dam. De betreffende opdracht ls gegeven aan de archltectenfirma G. van Arkei en H. J. Broman aan de Heerengracht te Am sterdam. De afbouw van het hotel, dat den naam „Grand Hotel" biyft behouden, zal ongeveer zes maanden in beslag nemen. Men meldt ons uit Rotterdam: Gistermiddag omstreeks 4 uur is op de Spoorbrug voor de Koningshaven, die op het oogenblik door Werkspoor wordt gerepareerd, een ernstig ongeluk gebeurd. Een 23-jarige Duitsche klinker J. Fliigel uit Rotterdam, was bezig met het slaan van een strop om een balk. Plotseling viel hy naar beneden, trachtte nog op de brug te springen en kwam daardoor met zyn len denen op de rails terecht, daarna viel hij door een gat van de brug in het water en kwam niet meer boven. De rivierpolitie dregt naar zyn ïyk. Door den stoomtrawler VL. 9. welke giste ren van de Noordzeevisschery te IJmuiden terugkeerde, is aldaar aangebracht een le vende zeehond, welke tydens de visschery was gevangen. Het dier zal vermoedeiyk naar Artis te Amsterdam worden gezonden. In het begin dezer week deelden wy mede, dat men zich te IJmuiden ernstig ongerust maakte over het uitblyven van den Noorschen motorkotter IJM B. O. 194, die de vorige week Maandag van Christian- sand, in Noorwegen was vertrokken met een lading makreel, bestemd voor IJmuiden. Tharis wordt te IJmuiden het schip als verloren beschouwd. De bemanning bestond uit vier leden, nL twee gehuwden en twee ongehuwden. De lading vertegenwoordigde een waard' van 4000. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, in verband met te houden roeiwedstryden, de scheepvaart op de Ringvaart van den Haarlemmermeer polder tusschen de Sloterbrug en het Stoom gemaal „De Lynden", op Dinsdag 10 en Woensdag 11 Juli 1928, tusschen 14 en 23 uur, zal zyn gestremd, met dien verstande, dat op genoemde dagen tusschen 18 en 18.30 uur telkens gedurende enkele minuten ge legenheid zal worden gegeven tot het door varen van schepen, welke geen grootere doorvaarthoogte dan 3 M. boven den water stand behoeven. Uit Dessau wordt gemeld: De beide vliegers Risticz en Zimmermann, die gisterenmorgen met een Junkervlieg tuig zyn opgestegen, bevinden rich nog steeds in de lucht. Gedurende den nacht bleven zy boven Dessau, terwyi zy heden morgen him vluchten tusschen Dessau eo Leipzig hebben hervat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1