Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws -TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 6 JULI 1928 BLADZIJDE 3 De Eerste Kamer De Internationale Unie van Volken bondsvereenigingen Inkomsten- en Verdedigingsbelasting II Wijziging der Indische Staatsregeling De wijziging Dienstplichtwet Afgekeurd LUCHTVERKEER De Duitsche Oceaan-vliegers Om den Gordon Bennett-beker Een watervliegtuig gevonden De „Slotted Wing" RECHTSZAKEN De verduistering ten nadeel van de Incassobank te Rotterdam Zondagsontheiliging overwerk en KERK EN SCHOOL Gedenkboek van Katwijk Wat de Centrale Commissie voor de Filmkeuring deed Van een kind, dat niet geboren was ,Met dien vent moet kennis maken" ik Hoe het s.s. „Valkenburg" in Porcia Baai strandde Voorzichtig met een bran dend petroleumstel Zusje en broertje Nog bijtijds gered Door een vrachtauto aangereden Nieuwe rooklooze steenkolen Een geslaagde studentenmop De trein was.... Door den trein overreden en gedood LANDBOUW EN VISSCHERIJ Hoogheemraadschap N.-H. Noorderkwartier SOCIAAL LEVEN Een dreigend conflict in de sigareiiindustrie Op de agenda voor de tegen Donderdag 12 Juli te 11 uur bijeengeroepen vergade ring der Eerste Kamer komen o.m. voor het z.g.. Klompenwetje, voorts de ontwerpen wijziging der Dienstplichtwet, begrooting Wegenfonds 1928, voorzieningen tegen be smettelijke ziekten, wijziging var de straf wetten ten aanzien van personen bij wie tij dens het begaan van het feit gebrekkige ontwikkeling of ziekelijke storing der geest vermogens bestond; goedkeuring van het verdrag met België betreffende intellectueele toenadering vasschen beide landen; mach tiging tot net sluiten van overeenkomsten als bedoeld in de Indische Mijnwet, met de Bataafsohe Petroleum Mij.; gemeentelijke indeeling Zuiderzeegebied; wijziging van de kieswet; goedkeuring van het verdrag no pens het toezicht op den internationalen handel in wapenen, munitie en oorlogsmate- rieel; wijziging Pensioenwet 1922; ontwerp Bèdrijvenv/et. Gisteren werd het congres der Int. Unie van Volkenbondsvereenigingen voortgezet. De voorzitter deelde mede, dat het vol gende antwoordtelegram van de Koningin was ingekor. en: Ik zeg Uw congres mijn oprechten dank voor zijn vriendelijk telegram en ik uit de beste wenschen voor het doel zijner vergadering. Voorts was een telegram ingekomen van gelukwensch en dank van dr. Stresemann. Vervolgens was aan de orde het vraagstuk der minderheden, waarover prof, Emest Bovet (Zwitserland) rapporteerde. Spr. stelde de volgende resolutie voor: Tot grondslag nemende de Memorie van Sir Willoughby Dickinson, President van de Permanente Commissie betreffende -de Min derheden, getiteld: „De werkzaamheid der Unie ten aanzien van de Nationale Minder heden"; overwegende de aanhoudende en voor een duurzamen vrede gevaarlijke malaise, welke in Éuropa voortvloeit uit den toestand, waarin vele Minderheden verkeeren; overwegende, dat een loyale inachtneming door de Minderheden van hun plichten en een loyale eerbiediging, door de Staten, van de rechten dier Minderheden voorwaarden zij' voce be den; overtuigd van de noodzakelijkheid om de Minderheden van alle landen onder een rechtvaardig en billijk regiem te plaatsen; spreekt de XIIe voltallige vergadering van de Unie van Volkenbondsvereenigingen den wensch uit: 1. dat de Juridische verplichtingen der op dit oogenbiik geldende Minderheidstrac- taten als een beginsel worden vermeld in het Pact zelve; 2. dat alle Staten, die lid zijn van dit oogenbiik al zich voegen naar de Resolutie, welke met eenparigheid van stemmen den 21en September 1922 door de Ille Assemblée vanden Volkenbond werd aangenomen; 3. dat, ter vergemakkelijking van de ef fectieve regeling van een zoo teer en zoo -.essentieel vraagstuk. de Raad van den Vol kenbond, zonder dralen, overgaat tot ,j een algemeen onderzoek van het probleem der Minderheden en naar de resultaten van het tegenwoordige stelsel; r? vó'-ir het algeheele vraagstuk een permanente commissie der Minderheden zal instellen. Hierbij sleet een resolutie aan, waarin de aandacht van den Volkenbondsraad geves tigd wordt op ccn ontwerp van een werk methode, door een sub-comité van de Unie opgemaakt. Na bespreking werd deze resolutie met al- gemeene stemmen en één onthouding (Italië) aangenomen. Vervolgens behandelde mevr. Bakker van Bosse (Nederland) de volgende resolutie be treffende minderhedenkwesties, welke na bespreking eveneens werd aangenomen. In de middagzitting werd behandeld het vraagstuk der ontwapening. Een aantal re soluties werd aangenomen, waaronder ook de volgende: „Het 12e congres geeft uiting aan zijn In stemming met de wereldcampagne voor af schaffing van den oorlog en voor ontwape ning; beveelt de nationale vereenigingen en haar afdeelingen aan resoluties van den vol genden of dergeiyken inhoud aan te nemen: De verzoekt dat de regeering van in samenwerking met andere regee- ringen de stappen zal doen, noodlg om den oorlog af te schaffen en maatregelen te ne men voor spoedige ontwapening en de mo gelijkheid te bestudeeren ze onder de aan dacht van hun respectieve regeeringen te brengen, zoo mogelijk voor de 9e amsemblée van den volkenbond, in ieder geval voor het eind-van dit jaar; verder te bevorderen dat de nationale ver eenigingen stappen doen om een dergelijke actie door andere vereenigingen in hun eigen landen te bevorderen". Inkomstenbelasting 1914, de vermindering slechts voor een deel toegestaan. Dit deel Is gelijk aan eene breuk, waarvan de teller is het aantal maanden, waarover de ontheffing niet is verleend, en de noemer het aantal maanden, waarover de aanslag is opgelegd. Par. 2. De vermindering ingevolge par. 1 moet uiterlijk binen drie maanden na afloop van het belastingjaar schriftelijk worden aangevraagd bij den inspecteur, in wiens dienstkring de aanslag is opgelegd. De beschikking van den inspecteur op een verzoekschrift, als bedoeld is in het vorige lid, is met redenen omkleed, indien het ver zoek geheel of ten deele wordt afgewezen. Mededeeling van de beschikking wordt aan den verzoeker gezonden bij aangeteekenden brief of tegen gedagteekend ontvangbewijs. Par. 3. De bepalingen van deze beschikking viden voor het eerst toepassing vijor het be lastingjaar 1928-1929. Toegelaten A (voor alle leeftijden), Jour nals, actualiteiten, sport, industrie, reclame landen en steden e.d. 22 films, lengte 5919 M. Voor twee dezer Is herkeuring aange vraagd. Kleine films (1 A 2 acten) 1 film, lengte 469 M. Hoofdnummers (groote films) 3 films, lengte 3229 M. Toegelaten B (boven 14 jaar). Hoofdnum mer (groote films) 4 films lengte 7668 M. Toegelaten C (boven 18 jaar). Journals, actualiteiten, enz. 1 film, lengte 1190 M. Hoofdnummers (groote films) 5 films, lengte 13702 M. Niet toegelaten 1 film, lengte 533 M. Reclame gekeurd; 155 litho's, niet toege laten 15 stuks; 54 photo's, niet toegelaten 11 stuks. Vermindering der aanslagen. De Minister van Financiën heeft bepaald: Par. 1.' Indien bij de vaststelling van het Inkomen, waarnaar een belastingplichtige, vallende onder art. la der Wet op de In komstenbelasting 1914, over eenig belasting jaar ln de inkomstenbelasting en in de Ver dedigingsbelasting II is aangeslagen, in aan merking is genomen de opbrengst van een bedrijf of beroep over een kalender- of boek jaar, waarin hij dat bedrijf of beroep tijde lijk ln Nederlandsch-Indië, Suriname of Cu rasao heeft uitgeoefend, en hij wegens die tijdelijke uitoefening van dat bedrijf of be roep in die overzeesche gebieden aan eene inkomstenbelasting was onderworpen, wordt hem na afloop van het belastingjaar een vermindering op zijne aanslagen ln de in komstenbelasting en ln de Verdedigingsbelas ting II verleend. De vermindering wordt gesteld op een be drag, dat tot het bedrag van die aanslagen ln dezelfde verhouding staat als het gedeelte van het inkomen, gelijk aan de opbrengst van het bedrijf of beroep, die verworven is in het tijdvak, waarover het in dat kalender- of boekjaar in Nederlandsch-Indië, Surina me of Curasao is uitgeoefend, tot het ge- heele onzuiver Inkomen. Met afwijking van het vorige lid, wordt in gevallen, waarin op den aanslag ontheffing is verleend naar de art. 93 of 94, of wegens staking van het in het eerste lid bedoelde bedrijf of beroep, naar art. 95 der Wet op de Het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging der art. 7, 9, 55 en 72 der In dische Staatsregeling. Naar het oordeel van sommige leden is de regeering er tot dusver allerminst in ge slaagd, aannemelijk te maken, dat de in het ontwerp vervatte wijziging van de samen stelling van den Volksraad noodzakelijk of wenschelijk is. Bovendien kan daar de In dische Staatsregeling nog zoo betrekkelijk kort geleden in werking getreden is, een fundeerende overtuiging omtrent aan te brengen verbeteringen niet aanwezig zijn. Hetgeen thans geschiedt, kan dan ook niet' anders worden beschouwd dan als een toe geven aan de wenschen van zekere groepen der Indische bevolking. In verband met het zeer ongelukkige tijd stip juist toen cimmunistische woelingen waren uitgebroken waarop deze zaak in Indië is aanhangig gemaakt, moet bij de Inheemsche bevolking de gedachte wel veld winnen, dat de wijziging van de regeering Is afgedwongen. De gevolgen daarvan zullen den gouverneur-generaal veel zorg baren. Andere leden achtten het Integendeel ge lukkig, dat het initiatief in dezen van re- geeringszijde is genomen, zonder dat eenige drang in die richting was geoefend, zoodra was gebleken, dat bij de Inheemsche bevol king de in Nederland gevallen beslissing de gedachte aan wantrouwen had gewekt. Verschillende der tot dusver aan het woord zijnde leden, spraken den wensch uit, dat de Kamer voorloopig geen nieuwe voorstellen van eenige beteekenis tot wijziging in de Indische Staatsregeling meer zullen berei ken. Men verkeert in Indië in een over gangstijdperk en heeft daar, vooral in dit opzicht, rust noodig. Verscheidene leden Juichten de indiening van het voorstel toe. Volgens de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer valt het ln hooge mate te betreuren, dat de wijzigingen, welke het ont werp bij de behandeling in de Tweede Kamer heeft ondergaan, verhinderen om den beteren toestand in het leven te roepen, welke met de verlenging van den eerste-oefeningstijd voor de voorgeoefenden en voor dienstplich tigen bij de marine zou zijn verkregen. Wat verder den z.g. vrijwillige dienstplich tigen betreft, wijst de Regeering elke ge dachte aan een militaristischen of plutocra- tischen maatregel van zich. Het was een te leurstelling voor de Regeering, te moeten ervaren, dat aan haar voorstel betreffende deze dienstplichtigen een strekking werd toe gekend, of althans bezwaren daarvan wer den geducht, geheel en al liggende buiten de bedoelingen, welke daaraan ten grond slag lagen. Onder deze omstandigheden en in aanmerking nemende, dat ook uit den boezem van een der rechtsche partijen tegen het voorstel bezwaar werd gemaakt, alsmede, dat bij invoering het gevaar zou ontstaan, dat uit dezen maatregel wapenen zouden worden gesmeed om het leger Impopulair te maken, heeft de Minister van Oorlog het raadzaam geacht, het niet tot een stemming te laten komen en de voorgestelde bepaling terug te nemen. Het nemen van de beslissing was voor den minister persoonlijk verre van aan genaam, doch hi) meende onder de gegeven omstandigheden niet anders te mogen han delen, wilde hij de ware belangen van de weermacht blijven dienen. De film „Alraune", naar het boek van Hans Heinz Ewers, is gisteren door de Cen trale Commissie voor de Filmkeuring bij her keuring niet toegelaten voor openbare ver- tooning. Naar wij vernemen zouden de Bremen vliegers heden met het vliegtuig Europa op het vliegveld Soesterberg arriveeren.. Van daar zullen zij met een auto van den ex- keizer naar Doorn vertrekken, waar zij een privé-bezoek bij den ex-keizer zullen afleg gen. Het is niet bekend tot wanneer de vliegers in ons land zullen vertoeven. Een H. N.-telegram uit Londen meldt: Volgens een bericht uit Detroit is de Ame rikaan Kepner met 472 mijl overwinnaar ln den Gordon Bennett ballon-wedstrijd gewor den. Tweede is de Franschman Dolfus met 464 en derde de Duitscher Kaulen met 462 mijl. De bemanning verdronken? een watervliegtuig, dat de postver binding onderhoudt tusschen Marseille en Algiers, zonder bemanning in de seille en Algiers, znder bemanning in de nabijheid van Marseille door visschers ge vonden en in de haven gebracht is. Over de uit 4 personen bestaande beman ning is niets bekend. Een H. N.-telegram uit Londen meldt: 108 vliegtuigen van de Koninklijke lucht strijdkrachten zijn thans voorzien van de uitvinding, bekend onder den naam van „Slotted Wing." Contracten, om nog 478 vliegtuigen van deze uitvinding te voorzien, zijn in behandeling, terwijl nog 47 serie's verzonden zijn om daarmede overzeesche vliegtuigen te voorzien. Voorts wachten nog 40 series op verscheping. Sir Samuel Hoare, de luchtvaart Minister, die dit vandaag in het Lagerhuis meedeelde, herinnerde eraan, dat terwijl de „Slotted Wing" van de groot ste waarde zijn tpr verzekering van de vei ligheid zij oorspronkelijk bestemd waren om een betere controle over de vliegtuigen by geringe snelheid te verzekeren. Op een vraag betreffende den luchtdienst tusschen Bagdad en Karachi zeide Hoare, dat de Imperial Airways Company het ge- heeletraject zoo spoedig mogelijk wenschte te exploiteeren, doch moeilijkheden met het gedeelte by Karachi hebben ontmoet. Zoó-' wel de Maatschappij als de Engelsche Re geering spannen alle krachten in om de route zoo spoedig mogelijk te openen. De rechtbank te Rotterdam heeft giste ren uitspraak gedaan in zaken betreffende de verduistering aan het bijkantoor Goud- schesingel van de Incassobank te Rotter dam. Het totaal bedrag der verduisteringen had omstreeks 150.000 bedragen, doch dit totale bedrag was niet ten laste gelegd. De bankdirecteur-kassier P. W. Akkerman had zich te verantwoorden gehad ter zake van verduisteringen van 18.600 en 5353. De bankbeambte W. J. H. M. Moll zou zich hebben schuldig gemaakt aan heling van het laatste bedrag. Het O. M., waar genomen door mr. J. A. de Visser had tegen A. 1 jaar en tegen M. 8 maanden gevan genisstraf geëischt en te kennen gegeven, dat het zich tegen een eventueele voor waardelijke veroordeeling niet zou verzet ten. De rechtbank heeft, gezien het groote bedrag der verduisteringen, en den langen duur, waarover de fra,ude loopt geen termen gevonden een voorwaardelijke straf op te leggen en A. veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden en M. tot 8 maanden gevan- Het Tweede Kamerlid, de heer Kersten, heeft aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid de volgende schriftelijke vra gen gesteld, welke door den voorzitter der Tweede Kamer aan de Regeering zijn mede gedeeld: Is het den Minister bekend, dat op de Nenijto zeven dagen in de week gewerkt wordt; dat dagelijks laijger werd gearbeid dan de wet toestaat, en dus de Arbeidswet wekelijks met een groot aantal uren werd overschre den? Heeft de Minister vernomen, dat deze ten toonstelling, met de daaraan verbonden ker mis, niet bevorderlijk is aan het zedelijk welzijn der bevolking? Is de Minister bereid, maatregelen te ne men tot heiliging van den Zondag? Acht de Minister het niet van groot ze delijk belang, de regeling van den arbeids duur zoo te stellen, dat in de avonturen niet gewerkt wordt? Naar men ons mededeelt, zal ter gelegen heid van de verplaatsing van het Sint Wil- lebrord-College te Katwijk aan dén Rijn, niet alleen aldaar een reünie van oud- Kat,ijkers plaats vinden, doch zal ook een „Gedenkboek van Katwyk" worden uit gegeven, samengesteld door en voor oud- Katwijkers. Een redactiecommissie heeft zich gevormd en bestaat uit de heeren: prof. dr. Alphons Steger, prof. mr. P. Aal- berse, prof. dr. J. Barge, mr. J. v. d. Putt, Mr. P. Loeff, mr. G Mutsaerts en Mr. Th. ten Hagen. Laatstgenoemde zal het secre tariaat waarnemen, dat gevestigd is Nobel- straat 20, Den Haag. Reeds heeft een aantal oud-Katwijkers medewerking toegezegd voor dit boek, dat tevens een groot aantal foto's en teekenin- gen zal bevatten, zoodat met grond het welslagen kan worden verwacht van deze uitgave, die zeker zal worden toegejuicht door alle oud-Katwijkers en velen, die in het roemrijke St. Willebrord-College bej» lang stellen. De voorzitter van de Centrale Commissie voor de Filmkeuring deelt mede dat in de week van 25 tot en met 30 Juni 1928 zijn: Gekeurd; 36 films, lengte 32710 M.; 17 cou pures ln titellijsten en scènes. Te Rotterdam heeft zich een geval van bedrog voorgedaan bij eén aangifte van ge boorte bij den burgerlijken stand. Een maand geleden meldde zich aan het bureau van den burgerlijken stand een man aan, die aangifte deed van de geboorte van een dochter, die ingeschreven werd onder den naam Johanna Pieternella. Uit hetzelfde ge zin waren reeds vijf kinderen ingeschreven. Vier weken later kwam de moeder van deze baby aangifte doen van verhuizing. De amb tenaar, die dienst deed aan het loket, keek de stukken na en noemde haar op, hoeveel personen deel uitmaakten van haar gezin. Toen hü aan de voornoemde Johanna Pieter nella was gekomen, zei de vrouw: „Ik weet nergens van". Zij ontkende, dat er den laat- sten tyd in haar gezin een baby was gebo ren. Men dacht toen eerst aan een fout in de administratie. Het onderzoek wees echter uit, dat de stukken klopten en dat er inder daad aangifte was gedaan van de geboorte van een meisje van bovengenoemden naam. Achteraf is gebleken, dat de vader valsche aangifte heeft gedaan om een uitkeering van 7 uit een bevallingsfonds van een zieken fonds machtig te kunnen worden. Hier en daar in Duitschland strekt het iemand tot bijzondere eer, om het bierre cord op zijn naam te hebben en om de Duit sche eer ook in den vreemde hoog te houden, had een Duitscher zich in de groote oase van het Lunapark der Nenijto te Rotterdam nj. in het lafenisoord Ober Bayem, neder gezet, om het bierrecord op zijn naam te brengen. Hy had zyn vyftiende literglas of liever bierpot geledigd en meende de kellnerin opmerkzaam te moeten maken op zyn prestatie. Tot zyn verwondering moest hü van deze vernemen, dat er dien avond nog iemand was, die ook enkele potten had gedronken en juist den achttienden besteld had. Met respect hoorde hy de mededeeling over zulk een prestatie en onder den uitroep: „Met dien vent moet ik kennis maken!" verzocht hij, aan dien man te worden voorgesteld. Deze gaf aan het beleefde verzoek gehoor, om door een landsman te worden gehuldigd en wie kan zich voorstellen met welk een glans van genoegen de overtroefde bierdrinker zyn sterker gebleken concurrent zag naderen De recordhouder van dien avond was zyn zoon! Het reizen in Holland Is duur voor vreem delingen, zegt het R. N. Zooals men weet, is op Zaterdag 23 Juni in Porcia Baai gestrand het vrachtschip „Valkenburg" van de N. V. Scheepvaart Maatschappy „Zuid-Holland", de Halcyon Lijn te Rotterdam. Dit schip meet 2075 bruto en 1190 netto tons en werd in 1920 gebouwd door de N. V. Machinefabriek en Scheepswerf van P. Smit Jr. Het was, onder commando van kapitein F. Moritz op 23 Juni van Lissabon te Porcia aangekomen om erts te laden. Porcia, in de buurt van Oviedo en Bilbao gelegen, is ei- geniyk niets anders dan een laadsteiger, waar de vrachtschepen erts komen laden. Het schip is Zaterdagsavonds te ongeveer half tien onmiddeliyk na het vertrek van den steiger door den hevigen wind op de rotsen gezet. Dinsdagsmiddag heeft de be manning het moeten verlaten. De 2e machinist, de heer J. Barto, die met 12 andere leden van de bemanning Zondag j l. uit Tapia is vertrokken en over land te Rotterdam aankwam, deed aan de „Msb." thans hét volgende verhaal: Bij ons vertrek uit Porcia stond er een stevige bries van stuurboord. We hadden een loods aan boord en werden met trossen aan voor- en achterzijde van het schip door 2 kleine bootjes zee ingesleept. Er was maar weinig ruimte en daar het hoog water was, konden we verschillende rotsen, die links en rechts van den steiger liggen, niet zien. Juist toen de sleepbooten ons loslieten, en we het anker ternauwernood hadden gehieuwd om te probeeren weg te stoomen, drukte de wind ons, terwijl we nog dwars lagen, naar de landzijde, we voelden drie zwakke stooten en zeer kort daarna een hevige schok. We za ten vast. Er waren 18 man aan boord. Al spoedig bleek, dat er van losraken geen kwestie was. We hebben het trouwens ook niet geprol>eerd, door de machines op vol vooruit of achteruit te laten werken, want dan zouden er waarschijnlijk nog meer on gelukken gebeurd zijn. In de machinekamer hebben we toen ter stond de waterdichte deuren afgesloten. Nog dienzelfden Zaterdagavond merkten we dat im ruim IV het water kwam opzetten. Ver- moedeiyk zyn de bodems onder dit ruim ge scheurd. Nog een keer werden de deuren van de machinekamer opengemaakt, omdat we ze kerheid wilden hebben of de dubbele bodem het hield. Toen bleek dat de pijlkokers voor een goed deel vol water stonden, hebben we er proppen op gezet en de machinekamer weer afgesloten. In den loop der dagen zakten we door het wisselend ty steeds dieper; trouwens Zater dagsavonds was het water in het achterruim al geiyk met 't buitenboordswater. Er was geen kwestie van hulpverleening; wel zouden we met de reddingsbooten aan wal kunnen gegaan zyn, maar daar was voorloopig geen denken aan. Was er gevaar? D'r was zeker kans dat 't schip zou bre ken, vooral ook omdat we hoe langer hoe meer naar stuurboord schuin kwamen te lig gen en bovendien werd 't weer steeds slechter Dinsdagmorgen hebben we scheepsraad gehouden en besloten we dien avond, als het weer nog slechter werd, het schip allen te verlaten. De „Noordzee" van L. Smit was toen al op weg om ons te helpen, maar de kapitein van deze sleepboot kreeg, toen hy op 85 myi af stand was, bevel terug te keeren. Immers de „Noordzee" had geen bergingsmateriaal bij zich, zoodat als zy ons van de rotsen had gesleept, de Valkenburg stellig gezonken zou zijn. Omdat het weer dien Dinsdag 26 Juni steeds slechter werd, besloten we 's middags om vier uur al, van boord te gaan. De salon en de stuurboordshut stonden al vol water. We moesten een reddingsboot overbrengen naar stuurboordzyde, daarby zijn nog de le stuurman en een matroos te water geraakt, doch beiden konden zich gelukkig redden. Om aan wal te kunnen komen moesten we eerst buiten om het schip heen varen. Het was een treurig gezicht. De lading is na tuurlijk aan boord gebleven. Na dien Dinsdag hebben een stuurman of machinist nog geregeld wacht gehouden op de kust. Het schip is toen nog dieper gezon ken, het roer is er af geslagen en de luiken. Bij het tij heeft de schuit voortdurend over de rotsen heen en weer geschoven, de kans dat er nog meer aan den bodem is stukge gaan, is dus wel groot. Donderdag 28 Juni is de „Poolzee" van L. Smit extra toegerust met duikers- en ber gingsmateriaal, van Rotterdam vertrokken, maar zoover ik weet, heeft ze het schip we gens te ruw weer nog niet kunnen naderen. Zondag j.l. ben ik met 12 andere leden van de bemanning weggegaan. Hoe groot zou nu de schade zyn? Nog niks van te zeggen, meneer, maar 't zal wel niet meevallen. De kapitein is er met 4 anderen nog by, als ze de boot nu maar eerst kunnen be reiken, 't is een beroerd gezicht, al is alles dan, wat de opvarenden betreft, goed afge- loopen. By het bijvullen van een petroleumstel vloog het toestel in brand, waardoor de vrouw van molenaar S., te Harskamp, in brand geraakte. Haar man, die de vlammen trachtte te dooven, hetgeen eerst na eenigen tyd ge lukte, bekwam eveneens hevige brandwon den. Beiden werden naar het ziekenhuis te Arnhem overgebracht. De Rotterdamsche politie heeft drie per sonen aangehouden, die deel uitmaakten van het bestuur van de „My. Het Oosten", een onderneming, welke verwant is aan de Broekhuis-onderneming en loten uitgaf onder den naam; ..De Populaire Rotterdam - mert jes". Reeds eenige malen is tegen deze onder neming proces-verbaal opgemaakt, wegens overtreding van de Loterijwet. Dezer dagen was op het strand te Kyk- duin de 22-jarige mej. Anna v. d. L„ uit Rotterdam, aan het baden, toen zy, door den sterken stroom gegrepen, een eind de zee ingesleurd werd. Haar verloofde, die haar vastgreep, moest haar weer loslaten. Echter kon een agent van politie haar nog juist bytijds redden. Te Baarn heeft Woensdag een vrachtauto uit Apeldoorn den fietsenden postbode Kamphorst, komende van de Lage' Vuur- sche, aangereden. Hevig bloedend werd de heer K., die in bewusteloozen toestand verkeerde, per po- litiebrancard naar het ziekenhuis vervoerd. De auto werd beschadigd, terwyi de fiets geheel vernield werd; Tegen den bestuurder van den auto is proees-verbaal opgemaakt. De Londensche Star meldt, dat een nieu we soort van rooklooze steenkool,lichter dan de gewone kolen en met een kleiner aschgehalte, voorts geschikt om in den huiselijken haard volledig te verteeren, bin nenkort aan de markt zal komen. De nieuwe brandstof kan gemaakt worden uit steenkoolstof of industrie-kolen vol gens een in Duitschland gevonden procédé van den ingenieur Plassmann. Dit procédé is nu voldoende ontwikkeld, om een commercieele exploitatie er van mo gelijk te maken, en er is reeds een maat schappy opgericht om de brandstof in En geland te vervaardigen en aan de markt te brengen. In Duitschland wordt de nieuwe brand stof meerendeels verkregen uit steenkool stof, dat door pompen uit de mijnen ge zogen wordt. Maar zij kan ook uit indus- strie-kolen gemaakt worden en zoodoende zou de categorie van Engelsche mijnen, die deze kolensoort voortbrengen en juist het zwaarst door de malaise getroffen worden, er by gebaat zijn, indien de nieuwe rook looze brandstof aftrek vond. Te Londen, waar men zoozeer met het rookvraagstuk verlegen zit, zou men stellig op een goeden afzet kunnen rekenen. Bij het nieuwe procédé ontstaan, behalve rooklooze brandstof, een rijk gas, teer, ruwe olie en benzol (ongeveer 4.5 L. per ton uit de steenkolen, die er mee behandeld wor den. Hoe verheugd de politie was Daar trokken 's avonds door de parken van Weenen vijf vermomde mannen, die samen een blijkbaar zeer zwaar voorwerp sjauwden. Schuw keken ze rond, hielden zich zooveel mogelijk in 't donker en tracht ten zich onzichtbaar te maken op een ma nier, die de opmerkzaamheid der voorbij gangers op zich trekken moest. Ten slotte werd ook de politie opmerkzaam en toon de haar belangstelling. Het lange, zware voorwerp bleek een lan taarnpaal te zijn, wat de dienaren der wet zeer opgewonden maakte, want in den laat- sten tyd waren meer malen gaslantaarns omvergehaald. Behalve dat dit 't verkeer in gevaar bracht, leed de gemeente ook een groot verlies door de groote hoeveelheid gas, die zoo ontsnapte. Barsch werd den vijf mannen gecommandeerd, met hun vrachtqje naar het naastbijliggende poli tiebureau op te wandelen, maar ze weiger den hardnekkig, daar ze zich van geen ver grijp bewust waren. Daar de politiemannen hun kostbaren buit niet wilden laten schieten, bleef hun niets anders over dan zelf de handen uit de mouwen te steken en het „corpus delicti" naar het bureau te dragen. De misdadigers liepen er gemoedelijk naast en verblijdden de transpireerende handhavers der Wet met goeden raad, hoe ze de zaak het best kon den aanpakken. Op de wacht bleken de mannen studen ten te zyn en toonden zonneklaar aan, dat ze geen schuld hadden. Op de vraag van den wachtcommandant waar ze den paal vandaan haalden, ant woordden ze rustig, dat ze dien gekocht hadden en legden daarvan ook aanstonds een kwitantie over. Zoover was alles duideiyk, maar nou wou de politie, die onraad bespeurde, ook we ten, waarvoor de studenten een lantaren paal noodig hadden. Het antwoord luidde: Die was voor in een tuin, waar men ver lichting wou aanleggen. Waarom de heeren dien paal dan zelf transporteerden Ja, zij waren nu eenmaal arme stu denten en konden geen sjouwers betalen. Waarom moest dat dan juist midden in den nacht gebeuren? Maar natuuriyk, overdag zouden ze zich te veel geneeren. Die redenen waren nu wel een beetje: merkwaardig, maar er was niets tegen in te brengen, en zoo moesten de vijf onder de verwenschingen der heele wacht worden ontslagen. Zy benutten de nieuw verworven vrijheid om zoo gauw mogelijk hetzelfde spelletje weer te gaan beginnen, en met succes, want ze werden dien nacht niet minder dan vier keer gearresteerd en wel in vier verschillende wachten, daar ze zich natuurlijk wel wacht ten, zich in hetzelfde district tweemaal te laten grijpen. Men kan zich voorstellen, hoe blij de po- Utie-bonzen waren, toen den volgenden mor gen van vier verschillende wachten 'n rap port hierover binnenkwam; want heel on dubbelzinnig werd hier een loopje genomen met de vergeefsche bemoeiingen der politie, om de echte lantaamdieven te pakken te krijgen. Men wreekte zich, door alle vier de deel nemers een fiksche geldboete op te leggen, wegens „grober Unfug". Dat de betaling dier boete in plechtigen optocht gebeurde, hoeft wel niet gezegd. Op klaarlichten dag-brach ten zes prachtpaarden de som der boete in. een sigarenkistje, dat ze, plechtig stappend achter zieh na trokken, naar het politie-bu- reau, gevolgd door de vijf hevig snikkende zondaars. Het was heel mooi en vooral de politie was buitengewoon aangedaan. Dezer dagen, aldus de „Nwe Amh. CrtfY naderde onze minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw mr. Kan op een van zijn vele reizen per auto Gelre's hoofdstad van zuideiyke richting. "t Was tien minuten vóór vieren in den middag, toen de Rijn bereikt werd en om 16.02 uur zou de trein vertrekken, die den minister naar zijn woonstad zou brengen. Allen tyd dus nog om van den Rijn naar het station te komen en het kaartjes nemen zou geen oponthoud vorderen, want een mi nister heeft daarmee niets uitstaande. Maar het toeval wilde, dat juist toen de ministe rieels auto den Rijn genaderd was, de schip brug met een sierlijken zwaai open ging en een sleep zich door de opening ging kron kelen. De sleep was lang, uiterst lang. Toen de torenklok vier slagen had doen klinken, zat minister Kan nog in zyn auto vóór de schipbrug. Er werd een telefoontje aan gewaagd naar t station en verzocht werd om den trein enkele minuten op te houden. Er werden vyf minuten speling beloofd. Maar toen het vyf minuten over vier was, stond de minister nóg voor de brug. Eindelijk' kon het brugvak weer electrisch worden opgetakeld, 's ministers auto maakte een spurt naar het station en de trein was vertrokken. Nou, hooren wy een wysgeerigen Arnhem mer zeggen, ais dit niet helpt, helpt niets. Als er nu niet spoedig een vaste Mug over den Rijn komt, dan ja, dan moeten ze my maar minister maken— Op 't traject MaastrichtHasselt is in de onmiddeliyke nabijheid van de spoorbrug de 35-jarige gehuwde letterzetter H. E. uit Maastricht door een passeerenden trein over reden en gedood. Het bestuur van het Hoogheemrrsdschap N. H. Noorderkwartier heeft te Alkmtar ver gaderd. Ingekomen was een adres van vijf tig belanghebbenden, om verbetering te brengen in het wegdek van den West- Frieschen omringdyk tusschen Schoorldam en Krabbendam. Goedgekeurd werd het voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met de directie der Zuiderzeewerken betreffende den aanleg van een afwaterings- en scheepvaart kanaal en een weerdyk ten behoeve van de indijking en droogmaking va:i de Wier' .- germeer. Namens de Commissie tot vaststelling der rekening over 1927 werd door den heer D. de Boer verslag uitgebracht; de rekening werd vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van -.826.171, met een batig saldo van 59.685. Goedgekeurd werden d e voorstellen tot aankoop van een strook grond voor de ver betering van den weg op den Oostzane: di k, tot verruiling van grond met J. Oudt te Avenhorn en tot aankoop van een perceel in de gemeente Oosthuizen met de zich daarop bevindende bemalingsihrichting, teneinde tot de regeling van een behoorlijken waterstaat kundigen toestand te geraken. Dezer dagen hebben, naar de „Tel." meldt, de vertegenwoordigers der verbonden van sigarenfabrikanten en die der vier samen werkende werkliedenorganisaties besprekin gen gevoerd over de wijzigingsvoorstellen der collectieve arbeidsovereenkomst, door de ar beidersorganisaties op 15 Februari j.l. aan de verbonden gezonden. Deze voorstellen, be- oogende verbetering van den positie der ar beiders, hebben de fabrikanten afgewezen. Behoudens enkele kleine verbeteringen voor een zeer kleine groep sigarenmakers, uit breiding van de vacantiedagen van één op drie en betaling van het verzuim van dr e erkende Christelijke feestdagen, kwamen de werkgevers met voorstellen tot loonsver laging, speciaal ten aanzien van de groep z.g. vast personeel, sorteerdefs, "plakkers en niet-vakkundigen. De werknemersorganisaties weigerden de voorstellen tot loonsverlaging in behandeling te nemen, waarop de onderhandelingen zijn afgebroken. A.s. Zaterdag komen,' volgens het blad, de vertegenwoordigers der werk liedenorganisaties bijeen, om hun houding verder te bepalen. De mogelijkheid tot strijd, welke dan pl.m. 11000 arbeiders zal omvatten, ls zeer groot.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7