Sport en Wedstrijden m AMlXTEvIHIC'. DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 6 JULI 1928 BLADZIJDE 1 WATERPOLO H.V.G.B. I-H.P.C. I 0-9 R. D. Z. IZignea I, 5-2 H. C. R.-Overzicht -Wimbledon D. H. V. B. Om het Landskampioen schap R. K. F. j »-< KT l|v al DUIVENSPORT Haarl. Postduivenborid T. B. C.-vlucht GEMENGD NIEUWS Bij het zwemmen verdronken Een noodlanding onder Middelburg Ftapijten, Ernstig ongeluk aan de Kunstzijdefabriek teArnhem Snelheidsmanie Speel niet met vuur Een jacht in nood Dè Snelpost VRAGENBUS Een geraffineerde oplichter Eindelijk gepakt RADIO-NIEUWS Duitsche overzee radio- beeldoverbrenging KUNST EN KENNIS Internationaal Astronomisch Congres In de gemeentelijke zweminrichting aan de Klever laan werd gisteravond de wedstrijd H.V.G.B. IHP.C. I gespeeld. De H.P.C.'ers zijn er in geslaagd om H.V.C3. een verplet terende nederlaag toe te brengen Deze over winning heeft H.P.C. niet zoozeer te danken aan goed eigen spel, maar meer aan luste loos tegenspel der H.V.G.B.'ers. In den aanvang van den wedstrijd vond *n Incident plaats, dat op bet geheel verloop van den strijd van grooten invloed was. Door een der H.P.C.-spelers wordt een keihard schot tegen den paal geschoten.de bal springt weer recht het veld in. De HP.C.-linesman houdt echter vol dat de bal van de achterlat uit 't doel is gesprongen. Na eenig weifelen moet de scheidsrechter 'dit doelpunt dan ook toekennen O.l kan 'n dergelijke bal nooit ge zeten hebben, gezien de wijze van terugsprin gen. De H. V. G. B'ers hebben een invaller voor P Lugt, terwijl H.P.C. geheel volledig is. De HP.C.'ers zijn het eerst bi) den hal doch veel voordeel hiervan hebben ze niet daar door de achterhoede de bal slecht ge plaatst wordt en door v. d. Bogaard onder schept wordt. De H.V.G.B.'ers ondernemen nu een aan val, en blijkt al direct dat het in den aanval niet erg botert, vooral de invaller is hier het zwakke punt. De partijen wegen goed tegen elkaar op. om beurten verkeeren de doelen 'in gevaar. Tot dat het moment waarop Kooyman hard tegen den paal schiet en de H.P.C. grens rechter doelpunt geeft. Deze beslissing deprimeert de H.V.G.B.'ers geheel en het wordt een onsamenhangend geheel, dit anders vlot spelend zevental. De energie der H.V.G.B.'ers is totaal verdwenen wanneer Boeree kort na elkaar met twee mooie backhandballen evenzooveel doelpun ten weet te maken (0—3). Spoedig hierna kwam de rust. Na de hervatting spelen de H.V.G.B.'ers zoo mogelijk met nog minder vuur dan voor rust. H.P.C. weet er nu van te profiteeren en het duurt wat lang of Kodde maakt hét eerste werkelijke doelpunt voor H.P.C.. Nu hebben de HP.C.'ers den smaak te pakken, vooral daai de achterhoede elkaar niet be grijpt is het voor hun een gemakkelijke taak om door Kodde, Kooyman en Leyenaar lang zaam maar zeker op te voeren tot 9—0. Met deze celatante overwinning heeft HP. C. het kampioenschap harer afdeeling be haald, van harte geluk gewenscht. Het is jammer dat de promotiewedstrijden niet zullen plaats vinden, daar wij graag de H.P. C.'ers eens tegen sterkere tegenstanders zou den willen zien spelen. Iste klasse Gisterenavond speelde het eerste zeven tal der Haarlemsche dames hun derden com petitiewedstrijd tegen de Rotterdamsche da mes. Het was een slecht gespeelden wedstrijd, de dames behielden hun kalmte niet, zoo doende kwam van goed samenspel niets te recht. Bü de uitgooi halen de Zign?a-dames den bal, er wordt snel doorgezwommen en als de achterhoede den bal doorspeelt maakt mej. v. Abs zich vrij en geeft met een goed schot Zignea de leiding. Daarna gaat de strijd gelijk op, beide doe len verkeeren om beurten ln gevaar,. Totdat mej. v. Spaendonk bij «en Zignea-aanval zich binnen de 2 meterlijn opstelt en het water moet verlaten. Nu iün de Rotterdamsche dames met zes tegen zeven in de meerder heid, de Haarlemsche dames verdedigen ech ter goed en weten voorloopig doelpunten te voorkomen. Wanneer mej. van Ommeren echter ook het water moet verlaten, wegens een blessure, weet R. D. Z. met 5—7 einde lijk een doelpunt te maken. 11. De R. D. Z. blijft in den aanval en door mej. Oauwe weten ze de leiding te nemen. De Zignea-dames houden nu weer dapper stand en brengen het Rotterdamsche doel eenige malen ln gevaar. Voor de rust weet geen der partijen meer te doelpunten, zoo dat met een kleinen voorsprong voor Rotter dam de rust Intrad. De rust schijnt de Zignea-dames g^n goed te hebben gedaan, want de Rotterdam sche dames komen sterk ln de meerderheid. Vooral door goed opzwemmen weet R. D. Z. door toedoen van mevr. v. d.' VossenGoet- zee den stand op 41 te brengen. Dit ls de Zignea-dames te bar en ze onder nemen nu eenige gevaarlijke tegenaanvallen, waarbij mevr. Venema na keurig doorzetten en opzwemmen het tweede Zlgnea-doelpunt weet te maken, 4—2. De Haarlemsche dames blijven nog ln den aanval, doch langzamer hand verplaatst ljet spel zich weer naar de Zignea-helft. Mej. Zijlstra krijgt eenige las tige schoten te verwerken, hetgeen zij naar behooren doet. Eenmaal denken we de R. D. Z. te zien doelpunten als mej. Zijlstra uit- zwemt en den bal mist, doch mej. Witkamp brengt redding en verwerkt den bal. Het is echter uitstel van executie, daar voor het einde mem. PerkNoort den stand brengt op 52. De Haarlemsche dames hebben hun derde nederlaag te pakken, we hebben échter alle hoop, dat thuis met volledig uitkomen, ge wonnen kan worden van de R. D. Z. Een merkwaardige strijd werd JX Za terdag aan de Spanjaardslaan gestreden. Dank zij ontactische captaincy van A'dri aans,. die te Iaat 'de innings sloot, slaagde het veel zwakkere R. en W. 3b er in te gen 3a een draw te forceeren. Het listige spel van Van den Bèrg, De Vrlés en Cha- bot behoedde hiér Bok c.s. voor een ne derlaag. v. De overiée matches gaven overwinningen van Bloemendaal en R.C.H. II, resp. op Haarlem 3b en A.V.O.S. De ambtenaren hadden echter dienen te winnen, doch door slecht fielden hielpen zij de Racing aan de twee begeerde punten. Een volledig programma is voor aa. Za. terda gsamèrigesteld. Rood en. Wit 3b wint dan thuis van R.C.H .11, terwijl Adriaans c.s. wraak kan nemen voor het verloren punt van verleden week, door Haarlem 3b met innings te slaan. Het andere Haaricmsche elftal heeft het tegen Beuk ca. eveneens zwaar én kal Wel verliezen. Ten slotte kunnen Röodt en Keyser hun krachten meten tegen de ambtenaren. Een gelijköpgaande strijd Deze voórspeUln-rén zijn gedaan, in jé verwachting, dat de „glorierijke onzeker heid" van cricket geen woordje komt mee. praten......... H.S.C.—EXCELSIOR Onder begunstiging van mooi weer hield Excelsior zijn laatsten wedstrijd om den Piet Eggink-beker, n.l. 1000 M.. De uitslag van den geheelen wedstrijd is dat Bonte, na zeer spannendén strijd winnaar werd van den prachtigen beker. Houweling was goed 2de, ,v; d. Hutten werd op heel mooie wijze lste ln de B. klasse, v.d. Beeke werd heel goed 2de. Een hartelijk woord van dank aan ons lid P. Eggink, den mild en schenker der mooie prijzen, is hier op zfjn plaats. Zondag veteranen-wedstrijd, bijeenkomst 9 uur clubgebouw. De uitslagen van Donderdag luiden: Heerendubbelspel, demi-finale: Patterson en Hawkes sl. Tilden en Hunter 7—9, 7—9, 9—4. 0—4, 108. Dames dubbelspel, vierde ronde: Miss Boyd en miss Akhurst sl. mej. Bouman en miss Colyer, 8—0. 6—3; Miss Ryan en mrs. Lycett sl. mrs. O'Hara Wood en miss Bickerton 7—5. 97. Gemengd dubbelspel, derde ronde: Crole Rees en mrs. Watson sl. Borotra en mme. de Bordes, 64. 63. Vierde ronde: Hunter en miss Wills sl. Scroope en mrs. Shepherd Barron, 61, ft—3. 8pence en miss Ryan sl. Godfree en mr. Co veil, ft4, ft—3. Heeren dubbelspel, demi-flnale: Cochet en Brugnon sl. Hennessey en Lott, 11—9, 64, 3—ft, 75. Op Zondag 15, Juli a.s.. 's middags half een zal In „De Roode Leeuw" te Amsterdam de jaarlijksche D. H. V. B.-yergadering worden gehouden. De agenda luidt: 1. Opening door den voorzitter: 2. Notulen der vorige Algemeene Jaarvergadering; 3. Jaarverslagen; 4. Be stuursverkiezing; 5. Uitreiking Kampioens diploma's; 6. Begrooting 1928 29; 7, Verkie zing der Kascommissie; 8. Verkiezing der Commissie van Beroep; 9. Vaststelling ver goeding van den verplichten afgevaardigde; 10. Vaststelling plaats der volgende Jaarver gadering: 11. Bespreking Agenda Jaarverga dering R. K. P.; 12. Voorstellen; ,13. Rond vraag. 14 Sluiting. As. Zondag zal in het R..K. Sportpark te Amsterdam worden uitgemaakt, wie den hoogsten titel zal behalen in de katholieke voetbalfederatie. Zooals reeds werd medegedeeld. Is voor dezen wedstrijd een extra-reclamecampagne op touw gezet, om bij deze gelegenheid eens meer dan gewone aandacht té vestigen op de Roomsche voetbalsport. Bij het vele, dat er dén laatsten 'tüd op voetbalgébied in Amsterdam te genieten is geweest, krijgt men thans nog gelegenheid het neusje van den zalm van de Federatie ln het strijdperk te zien om de hoogste >tr. Ongetwijfeld zullen veléh; van deze ge legenheid profiteeren; getuige althans de vele aanvragen om kaarten. Door „Wilskracht" zijn een kleine hon derd uitnoodlgtogen verzonden. Zoo zul len o.m. aanwezig zijn de katholieke wet houder van Amsterdam, de heer Von Friij- tag Grebbe en mevrouw, terwijl 'eveneens een groot aantal geestelijken van de hoofd, stad door hun tegenwoordigheid blijk van belangstelling zullen geven. Op het aardig versierde sportpark zal muziek aanwezig zijn. De Weleerw. heer kapelaan Bosch, oud- geesteiyk adviseur van „Wilskracht", zal den aftrap doen. - Door de vereeniging „Ajax" is een ge deelte der accomodate welwillend beschik, baar gesteld, zoodat zeker een voldoend aantal belangstellenden geplaatst zal kun nen worden. Laat ieder Roomsch sportman zorgen, dat de» dag een schitterende propaganda wordt voor onze beweging!, De spoorweguTergang h> den Polderweg te het oog op het drakkc verkeer Beverwijk is verbreed. Een groote verbetering •MteltflMn toegangsweg tot Beverwijk. Bovengenoemde Bond hield Zondag 2 Jqlj een wedvlucht vanaf Orleans, afstand 534 K.M., waaraan door 193 liefhebbers werd deelgenomen mét 1079 duiven, welke té 5 uur 40 min. wérden in vrijheid gesteld. De éérste 1Ö0 prijzen werden als volgt be haald: J. W. Radsma, le, 29e: J. J. Keur, 2e, 55e W. Draayer 3e: J. van Duin 4e, 50e; W. dér Kinderen 5e: P. Martens 6e, 12è, 80e: A. Dorsman 7e, 52e, 82e, 99e; J. G. van Leuven 3è; A. Schuiten 9e, 95e; J. H. v. d:. Broke 10e, 38e; J. v. d. Pol 11e, 73e, 85e; Sandlford Co 13e; R. Slot 14e, 37e, 57e; G. J. v. Tongeren 15e, 28e, 43e; E. v. Bree lfté, 60e; B. Gort 17e, 70e; J. J. Pe. trie 18e; W. Dorsman 19e; L. v. Bragt zje, 74e; P. de Wilde 21e; A. Venbroek 22e; Boogaard <te V. Lit 23e, J. Libbenga 24é; H. Fikkert 26e; P. Brakel 26e, 89e; H. S._p. pers 27e, 97e; J. F. Fienstra 30e, "Se; J. de Vries 31e, 32e, 84e, 98e; M. Alles 33e, 46e; J. J. v. Staveren 34e, 35e, 61e, 90e; F. J. Lou. renburg 36e, F. v. Honschoten 39e; H. Keer wolf 40e; P. Rosemeyer 41e, J. J. """rt 42e, 87e; G. Mollema 44e; A. J. Verdonschot 45e; P. Koning 46e; J. C. Kroon 47e, 63e; T. Veen 49e; R. Braael 51e; H. Roosdorp 53e; H. J. Petter 54e; A. J. Timmermans 58e, 75e; G. Voörting 59e, J. Kuperms 62e; G. Kortekaas 64e; J. Terhorst 65e; G. Kors 66e; M. Fehrse 67e, 93e; A. Paap 68e; L. Koning 69e; J. Klumper 71e; Gebr. de Leeuw 72e; P. Stokman 76e: J. J. v. Lin den 77e; P. Kruyer. 78e; N. Leuven 79e; j. H. Somers 81e; A. v. Zadel 83e; A. Paap 86e; J. Libbenga 88e; Jac. Hart 91e; T. Cornet 92e; J. Verver 94e: J. Dorsman 96e; J. Harmse 100e. Eerste duif te 12 uur 50 min. met een snelheid van 1240 meters per minuut. Laatste, 212e, prijs winner te 1 nar 26 min. Dat deze vlucht slagen zou, daarvan was de commissie reeds lang te voren overtuigd. Dat de belangstelling zoo groot zóu worden durfde de grootste optimist niet voorspellen. Het aantal eeereprijzen blijft nog dagelijks stijgen; reeds zijn er meer dan 100 bijeen gebracht (waarbij 5 bekers). Natuurlijk doet het ieder liefhebber pret tig aan dat hij zijn liefhebberij, welke hem zooveel genoegen schenkt, in dienst kan stel len van de T.B.C.-bestrijding: Voor de grootste inschrijvingen zijn extra prijzen beschikbaar gesteld. De prijzen zijn geëtaleerd bij den heer Millingen Gierstraat 36. Te Rotterdam is de 22-jarige havenar beider M. Knekaart uit Schiedam bij het zwemmen in de Oosterhaven verdronken. Zijn lük werd door de rivierpolitie opge haald én haar Schiedam gébracht. Gisterenavond was een negental jongelui uit Tiel aan het baden tusschen de kribben in de Waal, toen plotseling de 21-Jarige zoon der wed. v. Eek in de diepte verdween. Pogingen tot redden faalden. Gisteren avond te 11 uur had men zijn lijk nog met gevonden. Gisterenmiddag meest in een weiland onder Middelburg de militaire vliegmachine 123 die met andere op den terugweg was van het vliegterrein te Viissingen naar Soesterberg tengevolge van het warm loo tten van den motor een noodlanding maken. Het toestel kwam daarbij echter met een j boschje to aanraking, waardoor de linker vleugel werd beschadigd. Hét vliegtuig móet worden gedemonteerd. De bestuurder sergeant-vlieger T. Wekotter en waarne mer-soldaat L. Zwaai bleven ongedeerd. GR. HOuT3TR. IOI - I OS HERZISCHE - DIRECTEINJPORJ Gistermiddag heeft bij de kunstzijdefabriek te Arnhem wederom een droevig ongeval plaats gehad. De 27-jarige gehuwde bankwerker, afkom stig uit Velp stond aan de handboormachine toen hij plotseling tengevolge van kortslui ting door den electrischen stroom werd ge troffen en gedood. Te Scheveningen is gisteren brand ont staan in den stal van den heer P. aan de Harstenhoe kstraat. Daar lagen eenige balen hooi opgestapeld, die vlam hadden gevat, doordat vlak daarbij eenige kinaeren met vuur hadden gespeeld. De brandweer, die met twee spuiten ter plaatse was, vatte het vuur aan met twee stralen en was na een kwartier den brand meester. De aan gerichte schade ls niet groot. Uit Höüum (Ameland) wordt gemeld: Woensdagavond te zes uur ankerde een Duitsch jacht, komende van Delfzijl, in het Boschgat tusschen Ameland en Terschelling. Gisteren gaf de bemanning, die; voor zoover men kan zien uit drie personen bestaat, noodseinen De reddingboot is uitgevaren. Het schip blijft noodseinen geven, terwijl de reddingsboot zwaar werk heeft het schip tegen wind en golven te bereiken. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag een wedvlucht vanaf Orleans afstand 534. Los 5.40. De prijzen werden als 't volgt be haald. P. Martens le-2e-lle-19è; H. Venbroek; 2e H. Stappers 3e-13e-29e-35e; H. Keerwolf se_ 3ï)e; Th. Veen 6e; J. Kuperus 7e; J. Klumper 8e-14e-2le22ë; C. Kortekaas 9e-25e-28e; j v. d. Linden 10e; J. Paap 12e; H. v. Es 15e; Akkooy 16e, Dónckerwolke f7é; Th. Vink 18e-34e; J. Hommers 20e-31e; J. Radsma 23e; P. Vergers 24e; J. Zomerdijk 26e; g Koster 27e; W. Kliemper 32e; M. Snoeks 33e Eerste dmf 12-58-25. Laatste duif 1-38-11 Vr. Een mijner collega's is op 1 October aa. gedurende 25 jaren in dienst by 's Rijks belastingen, tegenwoordig ais assistent. Daar hy op een belangryke plaats ls gestation- neerd als chef en hy een onberispeiyken staat van dienst heeft, zag ik hem gaarne *Ün a s- dienstjubileum gedecoreerd. Moet zulks worden aangevraagd; zoo ja, wanneer, by wien en op welke wyze? Antw.: U kunt zich daartoe wenden tot den burgemeester uwer gemeente. Vr. Hoe is het adres van den Engelschen Consul to Nederland? (Vroeger woonde hy to Amsterdam). Antw.:/ Het Engelsche Consulaat te Am sterdam is gevestigd Gelderschekade 16. De kantooruren zyn van 10—1 en van uur, 's Zaterdags van 10—12 uur. Vr. In de oorlogsjaren kon men neschje» krygen, om er schoenzoolen mee ln ca sm« ren, maar die ïyken wel uit den tijd. Zou u een ander middel weten om de schoenzoo ien iets harder te maken, dat men er lan ger gp kan loopen? Antw.: Dergeiyke middeltjes zyn ons niet bekend. Voorts worden dergeiyke handéls- zaken niet in deze rubriek bekend gemaakt- Vr. betreffende gevleugelde beestjes, die uit mahoniehouten stoelen zouden gekropen zyn. Antw. Deze beestjes zyn. niet uit het hout afkomstig, doch uit de vulling van de stoe len. Hét eenige middel is de vulling van de Stoelen te laten vernieuwen. De vulling ls ondéugdeiyk. Vr. 1. Welke is de korste weg van Haarlem naar Waalwyk over Moerdyk? Hoeveel K.M. Vr. 2. Welke is de kortste weg van Haar lem naar Waalwyk over Gortochem? Antw. 1. Haarlem Bennebroek Hille- gom Llsse Sassenheim Leiden Zoeterwoude' Stompwyk Zoetermeer Zegwaard dien Hoorn Kruisweg Bieiswyk Bergschenhoek Hillegersherg Rotterdam Wevershoek Rysoord Zwyndrecht Dordreeitt Wilemsdorp Moerdyk Lage Zwaluwe Hooge Zwalu- we Made Geertruidenberg Raams- donkveer Raamsdonk Waspik Ca— pelle Besóyen Waalwyk. Afstand 128 K.M. Antw. 2. Haarlem Heemstede Hoofd dorp Nieuw-Vennèp Leimulden Rynsaterswoude Oudshoorn Alphen aan de Rijn Zwammerdam Bodegraven Gouda Haastrecht Vlfet Schoon hoven Nleuwpoort Goudriaan Slin- geland Schellutoen Gortochem Woudrichem Ryswyk Giessen Neer Andel Biesheuvel Eethen Dronge- len Waalwyk. Afstand 105 K.M. Vr. Kunt U my ook een middel aan de hand doen, om het „weer", dat in een zwart bronzen pendule gekotoen ls, te verwyderen? Antw. Daar zult u zelf niets aan kunnen doen. Wend u eens tot een kunstlakkery. Vr. Hoe kan ik vlekken van patentolie verwyderen uit een popeline-Japon? Ik heb het reeds geprobeerd met grauw papier met een heeten bout, met benzine en Eau de Co logne, doch niets helpt. Antw. Uitwassen in lauw water met zeep en daarna naspoelen to geest van salmiak. Vr. 1. Myn zoontje ls 13 jaar; mag hy voor my schoenwerk bezorgen? Vr. 2. Als Ut het goed begrepen heb. kan hy met Juli, met de verhoogtog, van school af. Mag hy my dan behulpzaam zyn? Vr. 3. Moet een loopjongen veertien jaar zyri? Antw. 1 en 2. Neen. 3. Wanneer iemand nog geen 14 Jaar is, mag hy niet ln een on derneming werkzaam ziln. Vr.: Kunt u mU mededeelen, voor welke onderneming gebouwd wordt de ttomolen, waarvan dezer dagen een afbeelding ge publiceerd werd? Antw.: Ons niet bekend. Vervalschte huurkoop-contracten De Rotterdamsche centrale recherche heeft dén 35-jarigen koopman J. C. M. K. aange houden en in verzekerde bewaring gesteld in verband met het volgende: K. was leverancier van electriciteitsbenoo- digdheden, welke hy op de beroemde „ge makkelijke" condities verschafte. Hy nam bijv. aan, een huis geheel te voor zien van electrische leidingen voor byv. 500 gulden, eh liet zyn klant een huurkoop- contract teekenen. Om nu echter zelf vol doende bedryfskapltaal te hebben, ging hy met dit contract naar een bankinstelling te Rotterdam en kreeg dan het bedrag, dat er op vermeld stond, met aftrek van eenige kos ten. K. hield echter, zoo meldt de „Msb.", zelf het recht tot tocasseeren, doch verplichtte zich de geïnde gelden terstond aan de bank af te dragen. Dit ging een tydlang goed; geregeld bracht de koopman het geïnde geld by de bank. totdat hy op een kwaden dag in gebreke blééf. Toen eischte de bank zelve het tocassee- ringsrecht by de huur-koopers op, doch hier toe bleek K. niet bereid. De recherche werd in de zaak gemengd met het resultaat, dat gebleken is, dat hier van een ernstige fraude sprake is. Immers de koopman vervalschte de con tracten door het bedrag, waarvoor de huur- koopers zich debet hadden verklaard, aan- rieniyk te verhoogen. Hy kreeg dan van de bank dit bedrag, kon eenigen tyd met behulp van de by zyn klanten geïncasseerde gelden zijn verplichtingen voldoen, doch moest in gebreke biyven, zoodra de klanten hadden afbetaald. Hoe de vogels in de klem zaten Dezer dagen had de commissaris van politie te Roermond per radio aanhouding verzocht van een twee-tal vreemdelingen, wegens verduistering van een motorrijwiel en een bedrag van circa 600 Mark. Nu wilde het geval, dat Woensdag aan hét station te Roosendabl een viertal per- soneD door een wachtmeester der mare- chaussée werd aangehouaen op verdenking, dat. zy in het Alg. Politiebladgesignaleerd stonden, nJ. een man en vrouw en twee jongemannen. On. zich zekerheid te ver schaffen begaf de marechaussée zich een enkel oogenblik in de telefooncel om de brigadewacht rp te bellen en informatie te nemen. Toen deze nu uit de telefooncel te rugkwam zag hy op het stationsplein een geweldige vechtpartij van een marechaussée met èen dronken Italiaan, die wegens orde verstoring uit het station verwyderd was. Goede raad was duur en er moest hier met spoed gehandeld worden. De wachtmeester liet zyn vermoedeiyk gesignaleerden voor loopig in den steek en stormde zyn collega op het plein tegemoet. Belden slaagden er dan ook in den woesten Italiaan op het politiebureau op te bergen. Teruggekomen op het station waren van het viertal aangehoudenen de twee jonge- mannén geblazen, zy hadden van de rij wielbewaarplaats een duo-span gehaald en waren er mede gegaan in de richting Wouw—Bergen-op-Zoom. Wederom was het zaak spoedig hande lend op te treden. De marechaussées re- quireerden 'n auto en nu ging het er op los: richting Bergen-op-Zoom. Zoowel op de kruispunten van den weg als in de stad Bergen-op-Zoom werd telkens geïnfor meerd: „heb je hier dat en dat duo-span zien passeeren?" En zoo hield men steeds den goeden weg; zy waren Bergen-op-Zoom alweer uit, alleen even benzine ingenomen en toen...... Aan het kruispunt gekomen België—Zee land, hadden de motorrijders zich biyk- baar vergist en waren zU in Zeeland te recht gekomen lnplaats van via Putte over de Belgische grens. Nu zaten de vogels in de klem. Alle brigades van Zeeuwsch- Vlaanderen werden telefonisch op de hoog te gesteld van het bezoek en al spoedig kwam nu het telefonisch berich uit Hans- weert, dat de belde beertjes die niemand anders waren dan het gesignaleerde twee tal uit Roermond waren aangehouden én by dé marechaussées onderdag ge- brach* Gisteren zyn zy via Roosendaal op ranspore gesteld om ter beschikking van de Justitie te Roermond te weiden gesteld. Misdadige roekeloosheid Geen courant kan men openslaan of onder de rubriek ongevallen leest men de ritsen dooden en gewonden die ten offer vielen aan de razende rijders, die wegen en paden per auto of motorfiets onveilig maken. „Steeds sneller" is de leus. De vaart moet i immer verhoogd worden. Al zal men over de lijken van anderen rennen of zichzelf te pletter vliegenspoed, spoed, spoed! I Vlugvlug Het record voor automobielen is pas ge bracht op 333 kilometer per uur. doch een ander is alweer bezig om met 'n raketauto de snelheid van een kanonskogel te krygen. I Zoo juist viel ons in handen, aldus het „Centrum" een schetsje, dat een Parijsch priester schreef, toen hy op Ptokster- Maandag voor de zooveelste maal geroe~~n werd by een ongelukkigen stervende, morzeld door het snelverkeer. De ontboe zeming is zóó treffend, zóe schrijnend, dat nooit beter de dwaasheid en de misdadige roekeloosheid belicht kan worden Abbé Loutel laat zich als volgt uit: '„Leunend tegen het venster zag ik den nacht invallenden emstigen. kalmen nacht. Het een na het ander verstomden de geluiden van veld en boschAlles in Gods natuur aeide: „Stervelingen, neemt rust". Maar tegen negen uur kwam de „beschaafde" weer op en dat gaf een an der schouwspel. Driehonderd meter ligt het huis van den grooten weg van Fontaine- bleau verwyderd. Uit den nacht schieten, de een aan dringend achter den ander meteoren toe met schitterende oogen. Enkele hebben er tweeandere drieviervijf! De hooge boomen langs den berm komen, plot seling verlicht, bleekachtig fantastisch op, verdwynen in den nacht, om opnieuw te worden verlicht, zonder ophouden. De wagens passeeren over den geteerden wrg, zwaar, stootend, trillend, slingerend.... Men voelt dat zi! ean alles worden bloot gesteld. Enkele, die der ouderwetschen, loopen schuchter 506070. Andere 8090Maar vele rennen als pro jectielen, dulden geen wagen vóór zich, halen alles in, rennen alles voorby. zy huilen, krijschen, brullen brutaal en wild: „Aan den kantmaak plaats!" Snel nog sneller. En zy verdubbelen nog hun vaart. De kiezelsteenen van den pas ge- asfalteerden weg breken onder den druk en springen als kogels in de carrosseries. Te erger voor deze! 100!110!120! De meteoren schieten door het dorpje, ja gen het den schrik op het ïyf, vullen het met stof, terwyi niemand zich meer op straat durft vertoonen. Wee de rijtuigen, die zich op dit uur in de richting Fontainebleau wagen! Zy ko men angstig vooruit, dooven onophoudeiyk hun lichten, in de hoop op wederkeerigheid. Maar de projectielen schieten schaterend, verblindend voorby, met achter hun ruiten een vale vlek, die een menscheiyk gelaat schynt te wezenEn lk, staande tus schen dit jonge ïyk, waarop het licht van enkele kaarsen valt, en die open graven, die ginds hun ontstellenden zwerftocht voortzetten, vraag my af: „Welk nut heeft het toch, zoo snel te rijdenSneller!.... Altyd sneller! Hoe verantwoordylijk, het leven van zichzelf, van de zynen, van zyn vrienden te wagen aan het ydele genoegen om een half uur te winnen en dan, als men uit den wagen springt, te kunnen uitroepen: „Wat hebben wo gereden!" En als net ongeluk geschied is deze Pinkster- Maandag was de noodlottigste dag van het geheele jaar dan kijkt men elkander aan, zonder een woord te kunnen zeggen. Waartoe dient het ookHy is dood! Voor de levenden schrijf ik hiervoor de vrouwen en kinderen, voor de voetgan gersdie toch het recht hebben uit te I gaan óm hun brood te verdienen, zonder dat een door een dwaas bestuurde machine komt toeschieten en alles onder den voet rent, zooals de woesteling, die onlangs een grijsaard 25 K.M. ver aan zyn spatscherm pmeetrok Welke zaJ de snelheidde waanzin van morgen wezen? Ik hertoner my den vyfden kring van Dante's Hel, waarin de helsche orkaan, die nooit tot stilstand komt. hen to een steeds toene mende duizeling meesleept, die de rede aan hun begeerte ondergeschikt maken Zop de snelheidswaanzin nog eens onze kinderen slingeren in deze duizeling, om i van andere nog te zwygen?" Ligt er in dit schetsje geen vreeseiyke aanklacht? Volgens bericht uit Beriyn zyn thans de proeven met beeldoverbrenging op den ka bel Beriyn—Weenen afgesloten. De daarby opgedane, rijke ervaringen heb ben het mogelyk gemaakt, dat nog dit jaar, d.w.z. in den loop der volgende maanden, de eerste openbare radio-beeldoverbrengings- dienst tusschen Duitschland en Zuid-Ame- rika kan worden opengesteld. De dienst zal worden onderhouden door de beide korte-golfzenders AGA 1 te Nauen op 14.85 M. en LP 3 te Buenos-Aires op golf lengte 15.03 M. Zooals men zich zal herinneren, waren dit de beide zenders, die ter gelegenheid van het Telefunken-Jubileum het sensationeele mas- sagesprek hebben mogelyk gemaakt. De beeldoverbrenging zal geschieden vol gens het systeem Telefunken-Karolus. Naast dit, hoofzakelijk voor commercieele doeleinden in aanmerking komend beeld- overbrengings-systeem. heeft Telefunken, eveneens in samenwerking met prof. Karalus een eenvoudig systeem, de Telefunken-elec- trolyd-schrijver ontwikkeld, die wellicht een maal ook voor radio-omroepdoeleinden ge bruikt zal worden. Deze electrolyd-schryver dient hoofdzakelyk voor het draadloos over brengen van eenvoudige teekeningen, zooals b.v. weerkaarten. i Te 's-Gravenhage heeft gistermiddag de officieele opening plaats gehad van het IVe Congres van de International Astronomical Union, dat van 5 tot 13 Juli te Leiden ge houden wordt. By de opening waren o.m. aanwezig na mens de Regeering de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen Mr. M. A. M. Waszink, vele leden van het Corps Diplomatique, curatoren en hoogleeraren van de Leidsche Hoogeschool, prof. dr. F. A. F. C. Went, voorzitter der Kon. Aca demie van Wetenschappen, prof. dr. W. de Sitter uit Leiden, voorzitter van het Congres en luit.-kol. F. J. M. Stratton uit Cam bridge, general secretary, het gemeentebe stuur en vele leden van den Leidschen ge meenteraad, benevens ongeveer 400 deelne mers aan het congres, w.o. velen vergezeld van hun dames, afkomstig uit 27 verschil lende landen. Nadat allen hun zetels hadden ingenomen, sprak minister Waszink een rede uit, waar aan het volgende ontleend is: De Nederlandsche regeering en het Ne- derlandsche volk hebben steeds een groote belangstelling aan den dag gelegd voor na- tionalen en internationalen wetenschappe- lijken arbeid. Wy zyn er trotsch op, dat wij in ons land tellen zes universiteiten en vier hoogescholen, terwyl wij bezig zijn in Oost- Indië het universitair onderwijs op breeder basis te ontwikkelen. Met den wensch, dat het u moge gegeven zyn, belangryke diensten te bewijzen aan de wetenschap, die gy beoefent, en de toenade ring te bevorderen tusschen de volkeren, verklaar ik dit céngres geopend. Na de door den Minister van O. K. en W. in de Fransche taal uitgesproken ope ningsrede, nam prof. dr. F. A. F. C. Went, voorzitter van de Kon. Academie van We tenschappen in dezelfde taal het woord, die aanving allen een welkom toe te roepen. Na er op gewezen te hebben, dat sterre- kunde de ideëelste wetenschap is, die er be staat, wees spr. er op dat thans de richting tot een algemeene goede verstandhouding is ingeslagen. Met groote dankbaarheid stel len wij, aldus vervolgde prof. Went, dit vast en dat dit geschiedt op den neutralen bodem van ons klein land, een land, dat er trotsch op is verscheidene malen als band tusschen de verschillende landen te hebben gediend. Wij hopen vurig, dat deze eerste stap spoe dig door talrijke andere gevolgd zal worden, zoodat binnen afzienbaren tijd een algeheele verbroedering zal worden bereikt. Myne Heeren, de wetenschap van Neder land roept u een welkom toe en spreekt den wensch uit, dat uwe besprekingen vrucht dragend zullen zyn voor de wetenschap, vruchtdragend ook voor de toenadering der volkeren der geheele wereld en zij spreekt de hoop uit, dat de eerste stap, heden gedaan in de richting van een betere verstandhou ding tusschen de volkeren, spoedig gevolgd moge worden door meerdere, die zullen lei den tot een algeheele overeenstemming. Daarna sprak de rector-magnificus der Leidsche Hoogeschool. Ten slotte nam prof. dr. W. de Sitter, voorzitter van de International Astrono mical Union, uit Leiden het woord, die uit naam van de Internationale Astronomische Unie minister Waszink en de Ned. Regee ring den hartelyken en diepgevoelden dank bracht voor de uitnoodiging om deze ver gadering in Nederland te houden. In de Engelsche taal voortgaande sprak spr. er zyn groote vreugde over uit, dat zoo vele landen hier vertegenwoordigd zijn, in het byaonder begroette spr. namens de As tronomical Union zelve, die landen, die voor de eerste maal aan het congres deelnemen. Vervolgens dankte spr. den voorzitter van de Kon. Academie van Wetenschappen voor diens harteiyke woorden. Ik eindig aldus spr., met de hoop en het vertrouwen uit te spreken, dat in de atmos feer, geschapen door de vriendelyke uitnoo diging en het hartelijk welkom, dat de In ternationale Astronomische Unie hier vindt, deze onderlinge vriendschap tusschen sterre- kundigen van alle landen zal groeien en vrucht zal dragen ten bate van onze weten schap en door haar van de geheele mensch- heid. Dm spoorwegovergang sooek fay er vóór de verbreeding uitzag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9