Bmnenlandsch Nieuws Nieuws tabletten bij Hoofdpijn en Kiespijn MIJNHARDT'S DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 7 JULI 1928 BLADZIJDE 2 Een protest tegen de Kerkvervolging in Mexico De reis der Koninklijke Familie naar Noorwegen Verbetering van Berkel en Schipbeek Het voortbestaan van een Rijkskweekschool bedreigd De kweekschoolopleiding Herziening der Kanselarij rechten noodzakelijk Congres voor openbare gezondheidsregeling Draadlooze- en Kabeldiensten Nalatenschap van Nederlanders in't buitenland RADIO-NIEUWS Ned. Bond van Radiohandelaren Société des Galeries Na het ongeval te Harskamp Door het springen van een band De mijn, die geen mijn was De Beemster De wederwaardigheden van een circus in Indië Hoofdpijn-Tabletten 60" Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten. .75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten Reclame Een slag van een molenwiek De daders gepakt Tragische samenloop van' omstandigheden Na het tragisch vliegongeval bij Grave Het ongeluk op den onbe- waakten overweg te Driewegen LUCHTVERKEER. Van Rome naar Brazilië BRABANTSCHE BRIEVEN Uitgesproken door de Katholieke deelnemers aan het Congres der Internationale Unie van Volkenbcradsvereenigingen Te 's-Oravenhage heeft tijdens de zittin gen van de Unie der Volkenbondsvereeni- gingen een samenkomst plaats gehad van de talrijke Katholieken uit verschillende landen, die aan dit Internationaal congres deelnemen. Als resultaat van deze besprekingen kan worden medegedeeld, dat o.m. de wensche- lijkheid is uitgesproken om te bestudeeren, hoe op de Katholieke scholen het doel en de organisatie van den Volkenbond kan worden uiteengezet; overeenkomstig de be ginselen van het Christendom omtrent de internationale moraal Vervolgens is besloten, dat in elk land een correspondent zal worden benoemd, teneinde de vriendschappelijke betrekkin gen met de Katholieke collega's van andere landen te onderhouden. Deze correspon dentschappen zullen worden gecentrali seerd. Tenslotte werd de wensch uitgesproken, dat de Katholieke leden van de Volken- bondsvereen)gingen lidzullen worden van de Union CatJsoüque d'Etudes Interna tionales te Preiburg (Zwifcerlana). Verder is ten opzichte van de Kerkver volging in Mexico de volgende rosolutie aangenomen „Pe ondergeteekenden, leden van de In ternationale Unie van Volkenbondsvereeni- gingen, vereenigd in Congres te 's-Gra- venhage, overwegende, dat de houding der Mexi- caansche regeering ten opzichte van de Katholieken van dat land in openlijke tegenspraak is met de beginselen van het recht en den vrede, welke de vereenigingen van den Volkenbond zich beijveren in de internationale besprekingen te bevorderen, protesteeren met kracht tegen de syste- malsche schending door de Mexicaansche regeering van de rechten van den Gods dienst. de rechten van den mensch en de vrijheid van het geweten, en besweren de receeringen van alle mo gendheden om zjch aan te sluiten bij hun protest en al haar invloed aan te wenden om een eind» te maken aan de practijkan, welke door de wetten en de moraal van a"" beschaafde volken veroordeeld worden." Voor de volgende landen onderteekend do"1-: Duitschland: Graf Max Montgelas; dr. H. Kirek.hoff. België: Paul Struye, Advocat; Xaviér Janne. Spanje: f -neisoo Tu-squst, conselHer Frankrijk: Mons. Serpeflle de Goblneau, Mad me Malaterre Spller. Engeland: J. Eppstein HonvarHe: Alois de Paikert, conselller ministeriel: Comte Zichy. Italië: Baron. dr. 8tembach. deputé. Nederland: Dr. L. G Kortenhorst; Jhr. mr A. van Ryckevorsel. Poler: Prof. Bronislaw Demblnski; Prof. Strorski. Tsjecho-Slowakije: Geza de Szullo, de- J ..té Joeno-Slavtë: Prof dr. Ij. Pltamic, •en door den ndi.-secretarls yan de Unie Baron A. von Bodman. Het Noorsch Telegraafagentschap seint d.d. gisteren uit Oslo: Prins Hendrik is gisterenavond in Oslo aangekomen. Hedenmiddag zal hij naar Stockholm vertrekken. Het Berkelwaterschap heeft bij Ged. Sta ten van Overijsel plannen ingediend inzake verbetering van Berkel en Schipbeek. Het duurste plan, dat echter het meest aanbe veling verdient, is de afsluiting van de Bolks beek en afvoer van al het Berkelwater door den Berkel, zoodat deze belangrijk verbeterd zal moeten worden. In het plan zijn de kosten der verbetering van Berkel, Schipbeek en Bolksbeek op ruim anderhalf millioen geraamd. Het „Limb. Dagbl." schrijft: Op 1 Juli, den oificieelen termijn van aan melding, had zich geen enkele candidaat voor de Rijkskweekschool te Maastricht aan gemeld. Hoe is dit feit te verklaren? Sinds 1880 tot den tijd dat de beurzen werden opgeheven studeerden aan de Kweek te Maastricht de beste leerlingen uit Friesland en Groningen. Door verschillende oorzaken nam het aan tal liefhebbers af en toen de beurzen wer den ingetrokken en schoolgeld werd geheven bleven de leerlingen uit het Noorden weg en de school moest alleen bestaan van leerlin gen uit Zuid-Limburg. Het spreekt vanzelf, dat men aan de Kath. scholen in ons gewest onderwijskrachten wil, die hun opleiding genoten hebben aan Kath. Kweekscholen. De meeste scholen in Limburg zijn Katho lieke scholen. Iemand, die voor onderwijzer of onderwijzeres wil studeeden en later bij het Kath. onderwijs terecht wil gaat van zelf, dus naar een Katholieke Kweekschool. Er zal dus een tijd komen, dat de Rijks kweekschool te Maastricht geen Katholieke leerlingen meer uit Limburg heeft. Komen van elders geen leerlingen de kans daarop is zeer groot dan zal de school moeten worden opgeheven. Vragen van den heer van Wijnbergen aan den minister van Onderwijs De heer Van Wijnbergen heeft den Ml. nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen de volgende schriftelijke vraag gesteld: Is de Minister bij de in het 29 Juni l.i. gegeven antwoord, no. 198, toegezegde overweging, of een wijziging in de regeling van de Kweekschool opleiding wenscheltjk is, bereid ook zijn aandacht te schenken aan de ongelijkheid, die thans bestaat in gevolge artikel 18, sub. 2, van het Konink lijk besluit van 11 September 1923, S. 440, gelijk dat later is gewijzigd. n.l. deze, dat aan kweekscholen, uitsluitend voor vrou welijke leerlingen bestemd, waar wiskunde gegeven wordt, geen leerlingen voor het onderwijs in dat vak kunnen worden vrij gesteld, terwijl aan de gemengde kweek scholen de mogelijkheid bestaat, sommige vrouwelijke leerlingen het onderwijs in de wiskunde te doen volgen, andere er van vrij te stellen? Een commissie van voorbereiding geïnstalleerd De wet tot regeling der Kanselarijrech ten te heffen op diplomatieke en consulai re posten, moet gewijzigd worden op grond van de bepalingen van het nieuwe zee recht. De minister van Buitenlandsche Za ken heeft besloten van deze gelegenheid ge bruik te maken en te overwegen, of er aanleiding bestaat om genoemde wet ook op andere punten te herzien. Te dien einde heeft hij een commissie ingesteld, welke tot taak heeft de herziening voor te be reiden. Deze commissie is samengesteld uit de volgende heeren: dr. J. A. Nederbragt, Chef der Directie van Economische Zaken van het Departement van Buitenlandsche Za ken, lid en voorzitter: K. I. B. A. Coster, Bezuinigingsinspecteur; E. Heldring, voor zitter van de Kamer van Koophandel te Amsterdam, die bU ontstentenis vervangen wordt door den ondervoorzitter der Kamer, den heer H. Rud, du Mosch; F. K. J. Heringa, chef van de afdeeling Handel en Nijverheid van het Departement van Ar.' beid, Handel en Nijverheid, ir. Th. J. Mansholt, chef van de 6e afdeeling van de directie van den Landbouw van het De partement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw; Th. H. de Meester, consul-ge neraal te Londen; dr. F# C. Posthuma, voorzitter van den Nijverheidsraad; A. Ruys, consul-generaal te Antwerpen, J. C. Veder, voorzitter van de Kamer van Koop handel te Rotterdam; dr. L. J. van der Waals, hoofd van de 4e afdeeling van het Departement van Koloniën; J. Wolff, con sul-generaal te Berlijn; leden: mr. dr. P. C. Witte, hoofdcommies aan het Departe ment van Buitenlandsche Zaken, secreta ris en mej. J. Oosterwijk, adjunct-secreta resse. Deze commisie is op 5 Juli voor het eerst bijeengekomen aan het departement van Buitenlandsche Zaken en werd aldaar door den voorzitter namens den Minister van Buitenlandsche Zaken geïnstalleerd. Onder voorzitterschap van dr. N. M. Jo- sgphus Jitta is gisteren te Rotterdam het congres geopend voor openbare gezondheids- regeling Na openingsrede van den voorzitter werd het Jaarverslag uitgebracht door den se cretaris prof. A. Aldershoff, waarin vermeld wordt, dat het ledenaantal in 1927 bedroeg 477. Het financieel verslag geeft een voor- deelig saldo van 736.12. De inkomsten be droegen 5817.07, de uitgaven 50.85.95. Ir. W. G. Witteveen, stadsarchitect te Rot terdam heeft vervolgens een voordracht ge houden over: De stad en de problemen, die zij ons in haar snellen groei uit het oog punt van volksgezondheid stelt. Vervolgens was aan de orde de verkiezing van twee leden van het bestuur wegens het periodiek aftreden van mr. L. N. Rooden- burg, die zich niet meer herkiesbaar stelt, en van prof. G. Soheltema, die niet herkies baar is. Gekozen werden mr. J. H. de Crane te Zeist en dr. J. Th. Drayer, arts te Hilver sum. Na het noenmaal werd een tocht door de Rotterdamsche havens gedaan, gevolgd door een bezoek aan het vliegveld Waalhaven. Des middags werden de congressisten ten stadhuize officieel door het gemeentebestuur ontvangen. De Britsche draadlooze dienst meldt, dat de Britsche imperiale draadlooze en kabel conferentie, welke bijgewoond werd door vertegenwoordigers van Groot-Brittannië, Canada, Australië, Nieuw-Zeeland, Z.-Afrika, den Ierschen Vrijstaat, Indië en de koloniën en protectoraten met algemeene stemmen beloten heeft tot teekening en goedkeuring van het verslag en de adviezen nopens den toestand vvrtvloeiende uit de concur rentie tusschen de draadlooze en de kabel diensten. De voorzitter, Sir John Gihmour, gaf er zijn voldoening over te kennen, dat de con ferentie tot een eenparig besluit was geko men; het stond thans aan de regeeringen de adviezen al dan niet op te volgen. Het verslag zou geheim blijven tot de betrokken regaeringen machtiging gaven tot publica tie. Zelfs als de adviezen werden goedge keurd, viel er veel te doen voor ze in wer king werden gesteld, maar hij hoopte, dat het resultaat der conferentie zou zijn de vestiging van een goed, doeltreffend, goed koop en snei stelsel van verbindingen tus schen de verschillende deelen van het Brit sche Rijk. Blijkens de Mem. v. Antwoord op het Voorl. Verslag over het wetsontwerp, hou dende bepalingen betreffende de belasting van de nalatenschappen en schenkingen van Nederlanders, die niet zijn ingezetenen des Rijks, is er volgens den Min. v. Financiën geen sprake van, dat een „nieuw wetsont werp" is ingediend. Het oude wetsontwerp bevatte twee be- standdeelen, die naast elkander geregeld werden: in de eerste plaats de heffing van de successierechten. Dat de minister na de afwijzing van het eerste deel het tweede deel handhaafde, lag z.i. zóózeer voor de hand, dat het eer verbazing zou gewekt heb ben. zoo hij dit niet gedaan had. Het was ecu sober staaltje van zijn eenvoudigen plicht. Dat een minister uit een parlemen tair kabinet dien plicht verzuimd zou heb ben, kan hij moeilijk aannemen. De vrees, dat van deze beperkte wet het gevolg zal zijn, dat vele Nederlanders in den vreemde zich zullen laten naturaliseeren, acht de minister volkomen ongegrond. Aan de Nederlandsche consuls zullen geen werkzaamheden worden opgedragen, die hen in de oogen van de leden der Nederlandsche kolonie zouden stempelen tot fiscale ambte naren. Onder presidium van den heer A. van Santen werd in de „Industrieele Club" te Amsterdam een zeer druk bezochte alge meene ledenvergadering van den Neder- landschen bond van radio-handelaren ge houden. Hierin werd de aanneming van verschil lende wijzigingen in statuten en huishoude lijk reglement, welke een uitvloeisel waren van plannen tot interne reorganisatie, be krachtigd. Het bestuur deed mededeelingen betreffende de nieuwe structuur van den bond. Verschillende maatregelen ter verbete ring van den algemeenen handelstoestand op radio-gebied werden uitvoerig besproken. Uit de vergadering kwam de wensch op, om firma's welke in huurkoop leveren te verplichten een matige rente te berekenen, waartoe zonder hoofdelijke stemming werd besloten. Eenige aangelegenheden van internen aard werden verwezen naar een commissie en de onlangs ingestelde groepen. In 1876 werd door de Heeren de Sonna- vilie en von Fisenne opgericht de Naamlooze Vennootschap Société des Galeries en werd overgegaan tot den bouw van een groot ge bouw, circa 80 meter lang en ongeveer 25 meter breed, op een van de mooiste punten van Scheveningen, n.l. het Gevers Deynoot- plein, waarvan de geheele linkerzijde door dit gebouw vrordt in beslag genomen. Een gebouw grootsch van opzet en op de meest solide wijze uitgevoerd. De eerste en tweede étage werden ingericht voor Hotel (het be kende Hotel des Galeries), de benedenverdie ping bestaat uit café's (o.a. het oeroude overal bekende „Ancienne Maison Beren bak"), vele mooie winkels met eigen wonin gen en een schitterend ingerichte kappers salon. Het inwendige is vanaf het begin royaal opgevat. Meubelen zooals wij die niet meer kennen, van de fraaiste en duurste houtsoorten vervaardigd, onverslijt- en on verwoestbaar. Een schitterende ruimtever- deeling, waardoor in het bloeitijdperk van Scheveningen, toen Russische en Duitsche Vorsten den zomer daar doorbrachten, des Galeries behoorde tot één der voornaamste logeergelegenheden. Naast de oerdegelijke oudheid ook het moderne comfort. Van jaar tot jaar wordt het Hotel steeds meer in aan passing gebracht aan de tegenwoordige be hoeften. Een gebouw dat zijn taak steeds waardig volbracht heeft en zal blijven vol brengen. meer nog dan vele woorden de waarheid aan het licht brengen, dat Beemster inder daad is „Neeriand's schoonste Polder". Aldus luidt de aanhef van den gratis Gids welke de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer „Beemster's Welvaart" te Beem ster thans uitgeeft. Behalve een kort historisch overzicht bevat het boekje een groot aantal fo.to's, die een mooi beeld geven van het karakteristieke van den Beemsterpolder. De echtgenoote van den molenaar S. te Harskamp, die bij het vullen van een petro- ieumtoestel ernstige brandwonden bekwam, is in het ziekenhuis te Arnhem aan de ge volgen overleden. De toestand van S. zelf, die eveens wonden opliep, is gunstig. Te Alphen aan den Rijn is een auto, waarin een viertal personen was gezeten, waarschijnlijk door het springen van een band tegen een telegraafpaal gereden en daarna over den kop geslagen. Een der in zittenden liep een vrij ernstige hoofdwonde op, zoodat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. De overigen ble ven nagenoeg ongedeerd. Uit Enkhuizen meldt men aan de „Stand.": Op het rapport uit Erikhuizen, dat nabij Vrouwenzand een mijn was gezien, is van Den Helder uit onmiddellijk een torpedo boot uitgevaren, teneinde het oorlogsmonster onschadelijk te maken. Deze torpedoboot heeft echter de mijn niet kunnen vinden. Thans wordt vanwege den Veerdienst Enk huizenStavoren medegedeeld, dat de bei- boei „Rancon," die verankerd ligt in de on middellijke nabijheid van de plaats waar men meende Dinsdag de mijn te hebben waargenomen, dien dag over den kop is ge gaan en met den bodem naar boven lag. Bij het rijzen van het water kwam de an kerketting weer gespannen te staan, en is de boei vanzelf weer in normalen stand geko men. Vrij zeker heeft men Dinsdag den boei voor een mijn aangezien. „Nog weinige jaren geleden was de Beem ster een vrijwel onbekend oord. De doorsnee- Nederlander herinnerde zich nog flauw op school wel eens dien naam onder die der oude polders gehoord te hebben maar verder ging zijn kennis niet. Zelfs de Am sterdammer wist of weet er niet meer van te zeggen, dan hoogstens, dat het een boerenland is, ergens benoorden het IJ, me de voorstelling er bij van een kale vlak te, met hier en daar een molentje of van een rij huisjes op een dijk. In de laatste jaren is daarin een belang rijke verandering gekomen. Organen van vreemdelingenverkeer en toerisme hebben zich er mee bezig gehouden; de dagblad pers en de periodieken hebben er over ge schreven en foto's geplaatst; de radio heeft haar lof verkondigd; duizenden automobi listen, fietsers en wandelaars hebben tot hun verrassing bemerkt, dat men steeds veraf was gaan zoeken, wat zoo in de na bijheid ligt. Aan wie dit weten en nog niet weten, bieden wij deze foto's aan, welke Let vooral op den naam Sanapirin daar dete tabletten wetticj beschermd zijn «egen namaak en vervalschtng Prijs 25. 40 en 75 ct. Donderdagmorgen 31 Mei om ongeveer acht uur woedde, boven Koeta Radja een hevige windhoos, gepaard gaande met e?n niets goeds voorspellende sterk betrokken lucht, toen plotseling de omwonenden der Esplanade werden opgeschrikt door een hevigen slag, gevolgd door een oorverdoovend gekraak. Al heel spoedig bleek, dat in minder j dan geen tijd het geheele Harmston's Circus f tengevolge van den windhoos plat tegen den grond was ges'agen. Twee intandsche arbeiders die zich juist in de tent bevonden raakten gewond, waar van een zoo ernstig, dat men het ergste voor zijn 'even vreest. Beiden werden direct in het hospitaal opgenomen. Het geheel bood een troosteloozen aan blik, schrijft het Nwbh v. Atjeh. Letterlijk niets was blijven staan, terwijl de tent vrijwel geheel aa» flarden was gescheurd. Een onbe grijpelijke verwoesting was in die weinige spanne tijds aangericht en men vroeg zich onwillekeurig af of daar wel weer ooit iets van terechr komen zou. Zeer veel consternatie verwekte het los breken van twee leeuwen, een tijger en een panter, waarmede de dresseur juist doende was oefeningen te houden toen het ongeluk plaats greep. De vrijheid voor oogen, meen den de dieren zich niet lang te moeten be denken om daarvan gebruik te maken. Doch ook de dresseur bedacht zich met lang en hij wist een der leeuwen middels een flink stuk hout op haar kop aan het verstand te brengen, dat zij beter deed haar kooi op te Zoeken, waaraan zij dan ook na die zeer gevoelige aanmaning volgaarne voldeed. De panter, wien. het lot van den leeuw blijkbaar ter harte ging, keerde op zijn schredenterug om den leeuw in zijn kooi gezelschap te houden. Met den anderen leeuw en den tijger ging het echter minder gemakkelijk. De tij ger was intusschen een wandeling gaan maken over de Esplanade, de niets vermoedende Inlanders en het vee ongemoeid latend, koers zettende naar Peutjoet, met het vermoede lijke doel daar eens een kijkje te nemen. Kalm ging het dier in de oprijlaan liggen, de monumentale poort bewonderen en zij zou daarmede stellig nog wel een tijdje zijn doorgegaan, ware niet de politieopziener, zonder dat hij dat zelf bemerkte kalm naast hem komen staan. Hoe de brave politieman zich gevoelde, toen hij bemerkte in welk gezelschap hij zich bevond laat zich slechts denken. Door den steeds grooter wordenden toe loop van menschen vluchtte het dier het kerk hof op om zich daar ergens te verschuilen, niet wetende, dat er een ware jacht op hem gemaakt werd, met het doel, indien het miet mogelijk mocht blijken hem te vangen, hem neer te schieten. Dit laatste bleek gelukkig niet nooidg te zijn, daar men het dier heel kalm tusschen de twee ijzeren hekken van de poort wist te werken en tenslotte in de voor het hek geplaatste kooi kreeg, hetgeen natuur lijk gejuich ontlokte. De groote olifant werd voor de kooi geplaatst en onder begeleiding van honderden menschen werd de tijger in optocht naar zijn standplaats terug ge bracht. Restte nu nog den laatsten leeuw tevangen en wel de grootste en gevaarlijkste. Men wist dat hij zich ergens onder de neergestorte tent moest bevinden, doch waar precies wist men niet, hetgeen de zaak niet gemakke lijker maakte en het gevaar veel grooter. Met veel tact en bekwaamheid gelukte het na twee uur eindelijk ook dat dier in zijn kooi te krijgen en konden de menschen zich weer zonder vrees op de Esplanade begeven. Dat bij het bekend worden van het los breken der dieren velen zich ongerust maak ten, vooral met het oog op de kinderen, laat zich depken. Wij hoorden zelfs van menschen, kilometers van de Esplanade verwijderd, die hun heele woning barricadeerden. Voor die menschen was het een ware opluchting te vernemen, dat de dieren gevangen waren. Maar ook de dieren zelf bleken toch het meest verheugd te zijn, dat zij weer veilig in hun kooien terug waren. Wie des morgens om II uur nog de ruïne gezien had, zou nimmer hebben kunnen gelooven, dat daarvan dienzelfden dag nog iets terecht zou komen en bet was daarom, dat een ieder met verbazing vernam, dat des avonds toch de voorstelling zou doorgaan. En jawel hoor, 's avonds om negen uur stond de nieuwe tent al weer even statig alsof er niets, gebeurd was en ging de voorstelling zonder eenige vertraging door. Een monsterdistributie van Wrigley's P. K. Kauwgom zal, zoo schrijft de vertegen woordiger voor Nederland van de Wm. Wrig- oyJr Oompagny dezer dagen door heel Nederland plaats vinden, waarvoor in to taal bijna 2 millioen stuks gebruikt worden. In afwijking van vorige iren is ditmaal de Kunst aan de Reclame dienstbaar ge maakt, door n.l. bij elk monster één van de 6 bijgaande kaartjes te voegen, welke dpor de bekende kunstenares Johanna Coster zijn ontworpen. In elke brievenbus zal dus een enveloppe te vinden zijn met een kaartje, waarop het monster is bevestigd. Deze kaartjes zijn zóó gemaakt, dat zij in drieën gescheurd kun nen worden, waardoor het bovenste deel 'n plaatje voor de kinderen, het middelste een portefeuillekalender voor Vader, en het on derste een boekenlegger voor Moeder en groote Zus wordt. Te Vierlingsbeek is de molenaar V. door een molenwiek getroffen en ernstig aan het hoofd gewond. Den laatsten tijd zijn op Staatsmijn Emma te Hoensbroek verschillende belangrijke diefstallen gepleegd. 1 In verband hiermede werden te Roermond aangehouden en naar Hoensbroek overge bracht de kooplieden S. J. en H. J., ver dacht van heling. Dezer dagen bracht te Valthermond de 18-jarige J. K. een koe aan een touw naar het land. Onverwachts gaf het dier hem een «toot met het gevolg, dat hij in het kanaal ge raakte en verdronk. Begrafenis van bet slachtoffer Te Amersfoort is gisteren het stoffelijk overschot van den sergeant-vlieger W. J. v. Lieshout, die bij het vliegongeluk te Grave om het leven kwam, ter aarde besteld. 1 •?r* Om tien uur werd in de parochiekerk van O.L. Vr. Hemelvaart een gez. plechtige H. Requiem Mis opgedragen door den aalmoe zenier den weleerw. heer Brouwer, die ook de beaardingspiechtigheid verrichtte. Als vertegenwoordiger van den minister van oorlog was aanwezig majoor Steensel v. d. Aa. De commandant van de luchtvaartafdee- lingen en de generale staf waren vertegen woordigd door kapitein S. Thomas en kapi tein v. d. Abeelen en als vertegenwoordiger van de luchtvaart-artillerie was aanwezig kapitein adjudant v. Oorschot, De belangstelling bij de begrafenis op het kerkhof was zeer groot. Het slachtoffer overleden De heer Folmer, arts te Driewegen, die na bij zijn woning gisteren met zijn auto op een onbewaakten overweg door een locaaltrein werd gewond is korten tijd daarna aan de gevolgen overleden. Fcrrarin en Del Prete maken een noodlanding Reuter seint uit Rio de Janeiro: De Ita- liaansche vliegers werden, tengevolge van weersomstandigheden, opnieuw gedwongen bij Touros (50 mijlen ten noorden van Port Natal) een noodlanding te maken. Ulvenhout, 3 Juli 1928. Menier. Nouw kunde me geleuven of nie, maar as ge mijn op d'n oogenblik kon zien zitten te schrijven aan dit briefke, dan zoude bespeuren as da'k de smoor inhad as "nen oorwurm. Ze weten me teuges- woorig wèl te vin den, da mo'k zeg- gen! En as ze 't nie weten, dan sturen ze de boei maar aan •d'n Hoofdriddekteur en die doet de rest. En da was allemaal nog niks as tenminste dieë galipaap van 'n Trui overal uitbleef mee d'r snotneus. Maar daar kan niks binnenkomen, of z'ee-g-et al eerder in de gaten, as ik. Ze is veur 'nen Sjerlok Hollemes in de wieg geleed. Ze ruuk 't gewoon! 'n Hondenneus ee ze. (Daarom is die zeker altijd nat!) Maar om op de zaak zeilevers te komen: 'nen vriendelijke piesang stuurde me deus week 'n krant. De Nieuwe Venlosche. Van gin kwaad bewust, leg ik da blad op 't kastje mee de bedoeling, 't 's avonds 's te lezen. En toen 'k dan 's avonds de kranten op gaai slaan, m'n pepkc stopte en begon aan den gemeenteraad en een van de Raadslejen d'n burgemeester uit zou gaan schellen, zee Trui: „lees ditte, da's gezonde kost en knoop 't in oew ooren. anders zijn 't pèrels veur de zwij2 nen." Nouw, ge begrept, op zo'n vriendelijk verzoek lag ik d'n gemeenteraad zooiank on der m'n zitvlak en nam Trui's krant op. Was 't snappertjèn de Nieuwe Venloower. Had ze me die weer gewoon onder m'n fikken weg- gepalmd. 'k Zee: „Trui, doet da nouw toch' niemeer asteblieft. Wa veur mij gebracht wordt mee de post, blijfde gij daar nouw toch mee oew veurpooten af, m'n engeltje!" „Alles wa-d-ier binnenkomt", antwoordde 't engeltje, „is net zoo goed veur mijn as voor jouw, al staat er honderdduuzend keer Dré op. Of bende bang dat er soms dingeskes in huis komen (toen wier ze vuil) die gin dag licht meugen zien? Dan bende gewaar- schouwd, lilleke Don Juwan! Ik heb dezelf- ste rechten as gij, ge ben gin horke meer as ikke, al denkte da!" Toe gong me 'n licht op. Ik docht: die ee wa gelezen, da nie veur haar bestemd is gewiest en jawel! Daar stong et: „Het Boerengezin. Onontbeerlijk is de vrouw als hnlp in het bedrijf.'* En dierekt mee grof geschut: „Waar een! goede boerin in het gezin werkt, groeit het j spek aan den balk." Ik schoot in m'nen lach. „Ja, erg belachelijk ee?" treiterde Trui. „En j of", zee ik. „As 'k Jouw aan d'n balk hang, i zal rfiemand eraan twijfelen dat er tweehon- derd pond vérkensvleesch aan hangt!" En] alles hadden ze Y bijgehaald, tot Salomon! toe! Snapte nouw zo'nen Salomon; 'nen mensch die gestraft was mee tweehon derd stuks van da Trui-soort. „Een wakkere vrouw", mot Salomon gezeet emmen, „over treft aan waarde een karbonkelsteen." 'k Mot zeggen, aan wakkerheid mekeer 't Trui nie en zoo ben 'k er achter gekomen da'k 'nen kollesalen karbonkel in m'n huis heb. „Een luie boerin is een zeldzaamheid," zeg 't artiekei verder en da's waar! 't Mot ge zeet zijn, onze wijven werken van den vruu- gen mèrgen tot den laten avond! Maar ik geleuf ok nie, dat er éénen keieega van me te vinden is die er genoegen mee zou nemen, as z'nen karbonkel 'm kwam vertellen, da ze zoo de pee had aan borden en kommekes wasschen, of schrobben en schuren, of koken en braaien, of knoopen aanzetten en sokken- stoppen, of nog duuzenderlei dingeskes meer die de stadsche wefkes teugeswoorig, plat weg gezeea, vertrappen! Ik zie Trui al mee 'nen wandelstok en 'n siegretje in d'nen mond en rokskes tot even onder d'r middel en afgeknipt haar naar me toekomen en zeggen: „Dré, ik gaai vanavond 'n bietje kegelen, ge hoef nie veur mijn op te blijven en zurgt dat er 'n botrammeke klaar staat mee 'n glas melk as 'k thuiskoom." Goeiemèrgen, ik mokte van m'n karbonkel net zoolief ge stampt glas: Maar da doen ons vrouwen nie, amico. Die emmen, bij al d'r brutaliteit (ok gin wonder as ze zoo in de krant opgekamd wor- ren wa zegde gij) te veul plichtsgevuul. „Daarom is de beste uitzet eener boeren dochter haar degelijke werkkracht," staat er verders gedrukt. „Ja, de boerin eigent zich vaak op alle bedrijfsgebied zoo veel omvat tende kennis toe, dat niet zelden bi) vroeg- tijdigen dood haars mans, zij met behulp van een verstandigen, werkzamen meester knecht het geheele bedrijf zoo voortreffelijk en met succes voert, dat hare prestaties al gemeene erkenning en bewondering afdwin gen." 't Is de waarheid, amico. Keb oew ok meer malen geschreven, da 'k Trui dikkels benoem as Menister van Landbouw ad interum en keb oew nog nooit geschreven, da ze de boel dan in de wèèr gestuurd had! Welke Menis ter kan d'r da nazeggen? 'n Vèrken oppas sen lap z'm beter as ik. As Trui 't beesje op- gift, hoef ik er ginnen veearts meer bi) te halen, dan gé-g-et kepot, hoe dan ok. Melken? Ginnen stofzuiger, die teugen haar öpkan! Nouw staat er in de krant da ze nooit es 'n plezierke, 'n uitstapke emmen. Da's overdreven. Zondag nog hè 'k de sjees ingespannen, 't pèèrd prachtig geroskamd, mooie bloks- kes om z'nen stèèrt henen, geborsteld; 't tuig opgepoetst da ge 'r oew haar in kon kammen as ge ginnen kalekop had, 'n blommeke aan de zweep gedraald mee 'n ijzerdraaike; kortom de spullen zagen d'r uit as nieuw. Trui sprong in d'ren zwartzijjen jurk, dee- d'r goud aan, zette d'r gesteven kanten pet op en zag er uit om deur 'n ringeske te ha len. Ikke dieto en zoo zijn me gerejen naar stad, waar nen schoonen Missie-optocht deurtrok! Tien praalwagens mee biskoppen (nagemokte hoor) engeltjes o(echte!), missie narissen, groepen van de heele wèreld en meziek. Honderd man pèèrdenvolk en vijf honderd man voetvolk! 't Was 'n schoon en plechtig gezicht. Heel Berda was uitgeloo- pen. En toen den stoet uit mekare gong, toen hè 'k gelachen, amico, gelachen, da 'k er wa van kreeg. Da was nouw 'n Brabaantsch ta- freeltje zoo wasch-echt en zoo kitslg, da 'k wouw da ge 't gezien had. De meziek trok speuiende naai huis. 'nen Géven marsch, da snapte. As 'nen Brabaantschen meziekaant 'nen heelen middag langzame meziek ee motte blazen, dan haalt ie later de schaal in dat de damp uit z'nen hoorn slaat. En toen de meziek zóó z'n best dee, toen hup pelden de engeltjes in d'r lange witte hem den en vleugeltjes onder d'n èrn d'r achter en gaven 'm katoen „van je hela hola houdt er d'n moed maar in!" Zooas ik oew zeg, da was 'n Berdaasch, 'n Brabaantsch tafreel om oewen buik vast te houwen 'k Moes Trui dan ok uit laten stappen om in 'n keffee te gaan ge-snap- me-wellen Maar de Missieweek is kollesaal geslaagd en de Batom (Bredasche Algemeene Tentoonstelling Op Missiegebied) is 'n suuk- zes gewiest da-d-et allemaal klapte. Geluk kig hadden ze „Onzen Lieven Heer" binnen- gehouwen bp de ontbinding van den stoet. As ze da nie gedaan hadden amico, da's gin spot norre (da kund alleen begrijpen as ge Brabaandet bent.) dan had ie nog nooit zoo vroolijk over de aarde gewandeld, as Zon dag achter de meziek van Sint Vincentius. Onze Biskop is op 't Stadhuis gewiest bij 't gemeentebestuur. Da was veur 't eerst, da zooiets gebeurde- Alles ee meegedaan om de Missie te laten slagen en as ze hier zooiets in d'nen kop zetten, amico, dan slaag et! Druk zijn ze hiér bezig veur de Akkede- miefeesten in October. Ge wit, dan bestaat de Milietère Akkedeemie honderd jaren. Vijf en twintig duuzend gulden is bijmekaar ge- brocht veur 'n nieuw klokkespul. Vijfiten duuzend gulden is van de week deur d'n gemeenteraad toegezeed. Alles is in de weer om van da-d-eeuwfeest 'n fuif te maken dat er de bonken afvliegen. En geleuf me, amico, as 't October is, dan zullen de feesten hier zoo overdonderend zijn, da ge ze in 't heele land hoon knallen! 't Vtjfenzeuventigjarig feest da sta me nog bij as d'n dag van gis teren. De toren stong van z'n teenen tot z'nen kop en da's honderd meter van mekaar af in de illektrieke lampkes. Ge kon 'm deur heel de previncie zoowa zien. 't Was veur d'n eersten keer in Neder land da zooiets gebeurde. Langs de water kanten hongen duuzende vetpotjes en de bruggen waren ok mee licht versierd, zooda- d-alles wel op 'nen verlichten lusthof leek. Eerepoorten stongen er nog meer as water bakken en de gevels waren allemaal versierd mee blommen en gruun of 't rechtopstaande tuinen waren De straten hongen vol mee gierlandes van mast en blommekes. Keb nog de pertretjes m 'n lijstje hangen van al da schoons! En da wor nouw allemaal nog 's overgedaan, maar dan dubbel. Dus ge vuul wel wat T hier op handen is. Amico, ik schei d'r af. Ik zou al in de feeststemming geraken en da zou 'n bietje ongelegen komen op d'n hof. Ontvang veul groeten van d'n karbonkel en gin horke minder van oewen toet voe

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10