Stadsnieuws CHEQUE-KOERSEN L0TTGERÏNG I Verkeersongevallen Heringa Wuthrich, Haarlem Exide batterijen - Ook reparaties VOOR ST00MEN - EN VERVEN - StoSzmgerhuIs MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. flo. 10756 Apex Klop-Veog-Stofzuigers f 175 - EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 7 JULI 1928 BLADZIJDE 1 Agenda 8 Juli De ontruiming van Rijnland Agenda 9 Juli De speeltuin in het A msterdamsch-kwartier DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam Het Dawes-plan Tulpen in den slottuin te Freienwalde Verlof Drankwet Muziekver. „Harmonie-Crescendo" (Spoorcorps) Gr. Houtstraat 5 a Tel. 10771 >771 I SPELDJESDAQ VAN HERWONNEN LEVENSKRACHT Rembrandt-theater. Jubileum H. Scheffer" Parochie O. L. Vrouw Mariakrans en St. Agnespatronaat Jongen overreden Examens H. B. S. met 5-jar. cursus Geen overplaatsing Comité-Ziekentransport „Haarlem en Omstreken" voor de Ned. .Bedevaart naar Lourdes R.K. Lyceum te Haarlem Haarlemsche Orkest- vereeniging Pater Jos Qottmer C.s.s.R. t Statuten Het Concours-Hippique te Hoofddorp Luchtverkeer op de vlieg velden gedurende de maand j Juni 1928 Het onweer veroorzaakt een schade van 25.000.000 Zloty in het Oosten van Opper-Silezië Bouw nieuwe Prot. school in het Amsterdamsche Kwartier Bronx-park te New-York Bouw tramwachthuisje Jubilea. LAATSTE NIEUWS Prof. dr. J. J. G. Vürtheim t Ernstig auto-ongeluk te Berlijn De werken van d'Annunzio op den index Het parlement van. New-Foundland ontbonden Poincaré bij den nationalen bond van oorlogs slachtoffers De aanval op het wereld- duurrecord Plet Japansche marine luchtschip F 5 vernield De ontvangst van Ferrarin en^ del Prete te Rio £e Janeiro Een handelsverdrag tusschen Duitschland en Polen? Engeland en het anti-oorlog-verdrag St. Josephsgp.zellcn-vereeniging Jansstraat 59 122 uur en half 710 uur geopend half 8half 10 uur ver plichte opkomst 8 uur Spaarkas. Den Hout half 3 uur Middagconcert H. O. V. Luxor-Theater Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling. Rembrand-Theater Groote Markt 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoor stellingen. Fransche persstemmen. PARIJS, 7 Juli. De Fransche bladen heb ben gisteren lange commentaren geleverd op de rede van den rijkskanselier, in het bijzonder op diens verklaring ten aanzien van eventueele ontruiming van Rijnland. De „Temps" constateert, dat de sociaal democraten tegenover een Oost-Locamo al even weinig toegevend staan als de burger lijke partijen. Duitschland zal weliswaar door geweld geen wijzigingen trachten aan te brengen in de oostelijke grenzen; overi gens wil het zich niet binden en liever de toekomst afwachten. Evenwel beteekent de definitieve erken ning van de republiek toch een keefpunt in de geschiedenis van Duitschland. Sociëteit „St. Bavo" 8 uur Bevolkings bureau 8 uur Liefdewerk Catechismus. St. Josephsgezellen-vereeniging Jansstraat 59 810 uur Clubavond damclub „T. en P." 8 uur repetitie Rederijkers „St. Genesius." Luxor-Theatcr Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling. Rembrand-Theater Groote Markt 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoor stellingen. APOTHEEKDIENSTEN De Zondag- en nachtdienst der Apotheken wordt deze week waargenomen door: P. Th. A. v. Rijn, KI. Houtweg 15. Tel. 10539; de firma C. G. Loomeijer en Zn., Zijlweg 22. Tel. 12495 en de Schoterbosch-Apo theek, Rijksstraatweg 19. Tel. 12711. In het Amsterdamsche kwartier is van gemeentewege met veel kosten een open bare speeltuin aangelegd. Thans komt aan de orde de wijze van exploitatie en B. en W. doen nu het voor stel deze te leggen in handen van de speel- tuinvereeniging „Het Oosterkwartier". Bij de verzending van de ontwerp-rege- ling voor het bezoeken van den speeltuin, heeft de Inspecteur voor de lichamelijke opvoeding er op gewezen, dat het openstel len van den speeltuin voor iedereen, dus ook voor kinderen van niet-leden der ver- eeniging op bepaalde dagen en uren. ten nadeele zou strekken van den nuttigen ar beid van de vereenlging „Het Oosterkwar tier". Velen, die wel Iets kunnen bijdragen, zouden er de voorkeur aan geven hunne kinderen uitsluitend op die dagen en uren te zenden, waardoor het ledental belangrijk gedrukt zou worden en als gevolg daarvan de arbeid der vereeniging in omvang sterk zou verminderen ln verband met de min dere Inkomsten. Tot onze spijt kunnen wij ons met deze zienswijze niet vereenigen. Is het al vreemd, dat de gemeente een dergelijk kostbaar speelterrein aanlegt om te dienen als propaganda-object van een bepaalde vereeniging, niet vereenlgbaar met het begrip „openbaar" is de bepaling, dat niet iedereen van dit stuk gemeentelijk be zit gebruik kan maken. Of men al of niet bereid is contributie aan een particuliere vereeniging te betalen, mag voor een gemeentebestuur geen reden zijn, bepaalden personen den toegang tot het terrein te ontzeggen. In dit geval grijpt dit te veel in in. de individueele vrijheid. Maar het is hier nog erger, want er kun nen personen zijn, die niet om louter fi- nancieele redenen -geen lid der vereeniging willen zijn, maar die zulks om principieele redenen niet wenschen. Dat is het geval met de katholieke bewoners van het Am sterdamsche kwartier. Wij zullen geen kwaad van „Het Oosterkwartier" vertellen en ne men gaarne aan, dat het op zijn terrein goed werkt, maar onze geestelijke herders wenschen nu eenmaal, dat de katholieke kinderen in katholieke jeugdvereenigingen vereenigd worden en niet in neutrale. En met dien wensch houden verreweg de mees te katholieke ouders ernstig rekening. Voor al de om hun degelijkheid bekende katho lieken van het Amsterdamsche kwartier. Het verwondert ons, dat ons overigens, ook op dit punt, zoo attent college van B. en W„ dit bij het huidige voorstel over het hoofd heeft gezien. Wij hopen dus hartelijk, dat er alsnog een weg zal gevonden worden om aan deze bezwaren tegemoet te komen, al willen wij niet vragen, dat „Het Oosterkwartier" ge heel buitengesloten wordt en het beheer van den speeltuin van gemeentewege ge voerd wordt. Dat de vereeniging „Het O os terkwartier" van een andere bepaling zooveel nadeel zal ondervinden, kunnen wij niet toegeven. Tot r.u toe immers heeft de vereeniging het ook onder gemeentelijken speeltuin moeten doen en bloeide zij, dan was dit dus uitsluitend •o danken aan werkzaamheden buiten den speeltuin. Ook dat blijft nu nog mogelijk. Maar al ware het anders, dan zou dit voor ons geen reden zijn om onze princi pieele bezwaren te laten vallen. VERVOEROPBRENGST N.Z.H. De vervoeropbrengsten van de Noord Zuid- Hollandsch# Tramweg Maatschappij bedroe gen voor de maand Juni op de stadslijnen 73.560 (vorig jaar 71.585), op de lijn Am sterdamZandvoort 137.378 (vorig Jaar 148.297) en op de lijn LeidenHeemstede 7471 (vorig jaar 8292). MEDEGEDEELD DOOR ZATERDAG 7 JULI. De Belgische minister van buitenlandsche zaken wil geen wijziging. BRUSSEL, 7 Juli. De Belgische minister van buitenlandsche zaken Hymans, heeft voor de Kamer een rede gehouden over de Belgische buitenlandsche politiek. Nopens de verklaring van Hermann Miiller voor den Rijksdag, waarin hij de wijziging van het Dawes-plan besprak, zeide de minister, dat België er groote belangen bij heeft, eener- zijds wat betreft de veiligheid anderzijds wat betreft de aanspraken op vergoeding voer de geleden schade, dat dit plan ongewijzigd blijft. België's houding ten deze is geheel duidelijk en trouwens ook in twee interna tionale verdragen, nl. in die van Londen van het jaar 1924, waarbij het Dawes-plan in werking trad en die van Washington van 1925, waarbij de betalingsvoorwaarden der Belgische schulden aan Amerika werd gere geld, vastgelegd België is echter steeds be reid, de kwesties in den oorlog ontstaan, definitief te regelen en de toenadering der volkeren en den wederopbouw van Europa te bespoedigen en te ondersteunen. Bü de debatten, welke hierop volgden, be pleitte de voormalige minister Vandervelde de ontruiming van Rijnland. Hij betoogde, dat de bezetting van dit gebied van geen beteekenis was voor de veiligheid van België en voor de uitvoering van het Dawes-plan; voor België beschouwde hij het veeleer een last. Vandervelde wilde eveneens wijziging van het Dawes-plan; socialisten en Vlaamsche katholieken juichten hem hierbij toe. Van bevriende zijde ontving het „Weekbld. voor Bloembollencultuur" een uitknipsel uit de „Marksische Stadt- und Landbote," waar in de bekende Duitsche dichter van balladen en kerkelijke liederen, Gustav Schüler, een geestdriftige en dichterlijke beschrijving geeft van de aan den slottuin van Freien walde. waarin de Ratheau-stichting geves tigd is, aangeboden Tulpenbeplanting. Met een toespeling op het verblijf van een jeug dige prinses uit het huis van Oranje op het slot in het begin der 19e eeuw, zegt de schrijver o.a. van de tulpen, dat ze de groe ten overbrachten van de schaduw van het kleine oranje-prinsesje, dat hier onderdak gebracht werd door haar vorstelijken vader, voor het staten omverwerpend geweld van Napoleon, waar het echter weldra haar teer bloemenleven uitbloeide. Bij B. en W. zijn ingekomen verzoeken van A. Kuiper, directeur der N.V. Handel Maat schappij „Alvana" om verlof, ingevolge art. 34 dier wet tot het verkoopen van alcohol houdenden drank anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van ver koop in het perceel aan de Jansstraat 50 en van Mw. M. OssenbergFrölich, voor ge bruik ter plaatse van verkoop in het perceel aan de Koningstraat 54. oBvengenoemde vereeniging geeft a.s. Dins dagavond 8 uur (bij gunstige weersgesteld heid) haar jaarlijksch liefdadigheidsconcert in „Betheoda Sarepta", Hazepaterslaan. Berlijn •••••••- 59.25 59.35 Parijs 9.70 9.80 Brussel 34.60 34.70 Londen 12.09 12.10 ZUrlch TTT 47.80 47.90 Rome 13 13.10 Madrid 40.90 41 Ween en 24 .90 35 New-York (cable' 2.48 2.49 Praag 7.30 7.40 Warschau 27 27.10 Kopenhagen HM**** 66.40 66.55 Oslo 66.35 66.50 Stockholm 66.50 66.65 Men schrijft ons: „Gedeelde vreugd is dubbele vreugd". De Speldjesdag van Herwonnen Levens kracht is in aantocht! Deze wordtgehouden op Zondag 15 Juli en het spreekt vanzelf dat aller verwachting gespannei) is, of deze dag zal slagen. Wij vragen uit naam van de tuberculose-lijders: helpt dien dag mede. Met meer klem dan ooit komen wij den steun vragen aan onze Katholieke Dames van de Bavo-stad. Ook de Heeren kunnen medewerking verleenen en die medewerking hebben wij hard noodig. Indien allen het leed eens wisten van een t. b. c.-lijder, dan zouden allen spontaan mede werken. Kent GIJ de tuberculose? Men vindt ze overal, in steden en dorpen, onder mannen en vrouwen, rijken en armen, maar bij de armen het meest. We zouden u tafereelen kunnen schetsen maar ach, wat zal dat baten. Steun, krach tige steun, is er noodig, opdat bij een aan vrage voor verpleging de patiënt terstond opgenomen kan worden in ons heerlijk Sa natorium. Vele moeten nog te lang wachten en het ls een dringende elsch, ja wij zijn er toe ver plicht uit christelijke naastenliefde, deel te nemen, om onzen Speldjesdag te doen slagen. „Gedeelde vreugd ls dubbele vreugd". Laten wij deze spreuk in gedachten houden en neemt nu het besluit om u aan te melden aan onderstaande adressen: J. Vrengoor, Frans Halsstraat 30rood. H. Zegwaart, Sophiastraat 33. S. van der Lan den, Dennestraat 12. P. Dekker, Gen. Cron- jéstraat 83rood. J. Relnerie, Teylerplein 25. P. Vertoornt, Krulstochtstraat 20. H. Drost, Middenweg 72. S. Tesselaar, Krulstocht straat 44. J. W. de Graaf, Grebberstraat 2. Th. Molenkamp, Overtonweg 7. J. Leefzang, Nagtzaamstraat 36. J. B. Dijkmans, Oranje boomstraat 107. B. Burger, St. Bavostraat 2. C. van Roode, M. Tuindorplaan 9b. H. Loo- man, Ruygchaverstraat I8rood. G. Govers, Barendspstraat 36rood. Verder aan het gebouw „Sint Bavo", Sme- destraat 23. J. Th. ELLIGENS, Secr. Emostraat 1. N.B. Alle dames en heeren, die medewer ken op onzen Speldjesdag ontvangen op dien dag een uitnoodiging tot het bijwonen van een gezelligen Feestavond, die geheel wel willend wordt aangeboden. Dank zij de me dewerking van een gezellig strijk-orkest en bekende humoristen, belooft het geheel een aangename avond te worden. Hoewel het weer gisterenavond uitstekend was, liep het Rembrandt-Theater desondanks vol. De schuld hiervoor is waarschijnlijk hoofdzakelijk te zoeken in de beide Wattjes, die in de nieuwste film „De Bokskampioen" weer danig van leer trekken. Nog steeds ge nieten deze belde Deensche komieken een reputatie, waarop menige „ster" trotsch zou kunnen zijn. In „De Bokskampioen" doen zij zich van hun beste, komische zijde kennen, vooral doordat ook het gegevene niet zoo vreeselijk onbenullig is, als men het bij deze beide sna ken gewoon ls. Op een ijsschots weggedreven, worden ze opgepikt door een schip, waarvan de kapitein o.m. op weg is om een soort nichtje van hem ergens uit Spanje op te halen. Wanneer zij in Spanje aankomen, gaat de kapitein met eenige mannetjes, w.o. ook de twee Watten, aan het passagieren en willen en passant gelijk het nichtje ophalen, dat ergens de be trekking vervult van dansmeisje. Er wordt om haar geknokt, maar het slimme halve Wattje redt haar langs een omweg en als het heele stel hals over kop vlucht en op de boot arriveert, zijn ze alle twee al aangekomen. Tijdens de reis maakt Watt het personeel en ook een vervelende bootsman wijs, dat Watt een dooden bokser is, zoodat deze thans met veel ontzag wordt behandeld. Als zij er gens aanleggen, blijkt juist een onoverwin nelijke bokser op te treden en nu moet Vi Watt van de scheepslui tegen dezen reus vechten, waarna een gelukkig einde komt. Zooals gezegd, een uitstekende film met zeer goede (hier en daar zelfs mooie) opna mes en veel lol. De Indiaansche koorddansers „The Hia- wathas" zijn deze week op het tooneel en overtreffen alles wat wij tot nog toe op dit gebied zagen. Zooals deze twee indianen op het koord doen, zouden wij amper op den platten grond kunnen presteeren, zonder be hoorlijk dood ta'vallen. Hun succes was dan ook overweldigend. Een geestige teekenfilm en een klucht in 2 acten plus het Rembrandt-niemvs en prachtige natuuropnamen in "Argentinië completeeren het programma, waarvan ledereen kan genieten. De muziek is goed en genoeglijk. Heden herdacht de heer H. Scheffer, on derbaas op de afdeeling verificatie van bank biljetten, den dag dat hij 25 jaar in dienst ls van de Firma Joh. Enschedé en Zonen. Nadat de jubilaris hedenmorgen op de ge bruikelijke wijze door het personeel was ge huldigd, werd hij op het kantoor door den heer mr. Joh. Enschedé namens de directie gecomplimenteerd. De heer Scheffer heeft zich in de afgeloopen kwarteeuw steeds on derschelden door een getrouwe plichtsbe trachting, grooten ijver en een onverwoest baar humeur. In den oorlogstijd had hij met vele moeilijkheden te kampen doch hij heeft zijn werk altijd voorbeeldig verricht. Namens de directie werd het gebruikelijke cadeau aangeboden. Zondag 8 Juli zal onder de H. Mis van 7 uur een algemeene H. Communie worden ge houden voor de leden van den Mariakrans en het St. Agnespatronaat. Voor de leden zijn plaatsen gereserveerd. Onder de H. Mis zullen eenige liederen ge zongen worden. Gistermiddag omstreeks half drie reed de 15-jarige M. v. Hesteren, wonende Madoera- straat 5, per rijwiel in de Korte Poellaan. Plotseling stak hij van links naar rechts den weg over. Een auto, die zich juist in beweging zette, reed hem aan. Het rechter voorblad kwam in aanraking met het rijwiel, zoodat het rijwiel onder den auto terecht kwam en twee wielen over het lichaam van den jongen reden. Het slachtoffer is naar het St. Elisa- bethsgasthuis vervoerd. Zijn toestand is niet ernstig. Bevorderd tot de 2de klasse: M. G. Beek, G. M. Bleeker, J. de Brie, M. Bunt, H. J. v. d. Burg, Ch. J. Cramer, M Flohil, J. Fokert, P. C. v. d. Graaf, J. v. Hartesveldt, W. Tj. Hellinga, A. A. E. Klipp, M. C. Meuffels, S. Nieuwenhuis, F. Phenning, R. Prins, H. J. P. Roesink, P. F. R. stol, P. R. Stol, E. Wolterson, A. v. d. Werff, E. v. Assendelft de Coningh, H. Q. Betlem, S. Kamstra, W. Kramer, A. B. Pot, J. Rol, P. Rol, W. J. Sneek, G. J. van Dam, G. Dekker, P. Gerbranda, J. W. v. Hertesveldt, M. Hekker, Th. Hekker, H. v. d. Heide, E. K. Hoekstra, A. van Kersen, H. G. J. de Langen, P. ter Plegt, J. Scher- penhuysen, B. v. Wijk, F. J. J. Zuidweg Bevorderd tot de 3e klasse: J. C. de Bilt, M. B. Botman, D. P. Bij- leveld, C. H. Drees voorw., P. v. Duyn, B. v. Hameien, R. Hillebrand, N. J. Keuken-' meester, S. J. C. Luining, B. E. Noorde loos, F. G. Pape, C. Plaisier, G. Potjewijd, K. Rol, K. A. Schalekamp, H. Sorgdrager, L. G. H. Volmüller, C. C. W. Waidenmaier, D. Baas, J. H. G. v. Beek, D. J. M. A. Braakenburg v. Backum voorw., H. B. Bunck, J. W. Figee, M. W. de Haas, D. Heineke, T. Jellema, H. P. Kok voorw., A. A. v. Mansum, D. Pardoen, J. T. H. Pru- schen, A. J. Val, O. H. G. Vervoom, N. Visser, L. Th. Kentgens. Bevorderd tot de 4de klasse: L. F. v. d. Belt, M. Breedveld, L. L. Held, J. Ch. Maurer voorw., P. J. Mink, V. Noorman, W. Fostema, R. J, Sanders, L. I. C. M. Vastmaar, B. C. Vogel, C. Zeeman, H. J. Zuidweg, A. D. v. d. Zwaard, G. G. Ferwerda, M. C. Pal, C. F. Arnold, S. L. C. Begeman, J. Boerkoel, J. Burg, A. M. Cats, H. H. Jetten, D. G. Kuyper, F. J. v. d. Meulen, A. H. Nieuwjaar, J. J. J. Walden- maler, A. C. Hazevoet. Bevorderd tot de 5e klasse: P. J. Bels, M. C. v. Hameien, M. Lan- gendam, C. J. Rijkeboer, A. A. Rodrigues Pereira, R. Val, J. F. Wolterson, Th. v. Wijk, J. H. G. Zeelenherg, E. F. de Boer, J. H. Jelsma voorw., R. Jonges, H. E. Keur, N. S. Koning, M. A. Meuffels voorw., A. C. Timmer, H I. J. M. C. v. d. Wal, W. G. Zijlstra. Eenige dagen geleden werd medegedeeld, dat er onder de commiezen op de hoofd- bureaux der Nedre'andsche Spoorwegen onttevredenheid neerschte over hel feit, dat een aantal commiezen beneden 40 jaar zou worden overgeplaatst naar de buiten dienst op de stations, terwijl dan de plaat sen dezer commiezen zouden worden inge nomen door klerken-wachtgelders, die voor den buitendienst waren afgekeurd. Thans verneemt het „Hbld.", dat de di rectie heeft beslist, dat deze overplaatsingen niet zullen doorgaan. In het tekort aan personeel bij den bui tendienst zal worden voorzien door jeug dige krachten van buiten. (Ingezonden) Dezer dagen is door den Directeur der Geslaagd voor eindexamen H. B. S. (B) J. P. Boot, C. P. van Galen, J. Koning, J. D. A. M. de Neyn van Hoogwerff, W. J. Nybeer, A. H. F. M. Nydam, C. M. A. Pee- ters, J. M. B. Yland. WERKROOSTER OVER DE MAAND JULI. Zondag 8 Juli Middagconcert in den Hout, half 3. Dinsdag 10 Juli Ledenconcert in het Bron gebouw, kwart over 8. Woensdag 11 Juli Concert Artis Amster dam, 8 uur. Donderdag 12 Juli. Avondconcert in den Hout, kwart over 8. Zondag 15 Juli Middagconcert in den Hout half 3. Woensdag 18 Juli Avondconcert in Alk maar. Donderdag 19 Juli Avondconcert in den Hout, kwart over 8. Zondag 22 Juli Middagconcert in den Hout, half 3. Dinsdag 24 Juli Ledenconcert ln het Bron gebouw, kwart over 8. Woensdag 25 Juli Avondconcert te Heem stede, Groenendaal, 8 uur. Donderdag 26 Juli Avondconcert in den Hout, kwart over 8. Zondag 29 Juli Middagconcert in der. Hout, half 3. Woensdag 1 Augustus Avondconcert in Bloemendaal, 8 uur. Na langdurige ziekte, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden is te Wittem overleden de Zeereerw. pater Jos. Gottmer Cs^.R. De Staatscourant bevat de statuten van de Christelijke Avondnaaischool alhier. Aanrijding te IJmuiden-Oost Gisterenmiddag had aan den Willems- beeksweg te IJmuiden-Oost een aanrijding plaats tusschen een wlelrjjdster en een voer tuig, waardoor het rijwiel nagenoeg vernield werd. Het jaarljjksche concours-hippique van de vereeniging „Vooruit" ter bevordering van de paardenfokkerij in Nederland, dat op Donderdag 19 Juli a.s. op het gemeentelijk sportterrein te Hoofddorp zal worden ge houden, belooft weer evenals in voor gaande jaren een belangrijke gebeurtenis in de paardenwereld te worden. Het Koninklijk Huis heeft zijn blijk van belangstellini gegeven door het schenken van drie zilveren medailles, terwijl voorts uit alle oorden van het land weer steun en medewerking is toegezegd, hetgeen duidelijk blijkt uit de vele schenkingen in den vorm van bekers, kunstvoorwerpen, medailles en geldprijzen. Dit k»re zal de eindstrijd plaatshebben in het groote springconcours om den groo ten wisselbeker van Hoofddorp tusschen de prijswinners van 1924, 1925, 1926 en 1927 zijnde respectievelijk de heeren luitenants A. D. Heuff met „Kitty" (berijder luitenant Mingels)luitenant Pahud de Mortagnes met „de Kameel"; Frh. von Langen met „Goliath" en ritmeester C. M. van Bjoem- sterna te Stockholm. Ritmeester van Bjoemstema heeft reeds ingeschreven om zijn beker te komen verde digen en verwacht mag worden dat ook de Hollandsche prijswinners niet zullen achter blijven. Voorts heeft het bestuur reeds toezegging gekregen dat ook Japan en Argentinië met een aantal deelnemers op het concours zul len uitkomen. Donderdag 19 Juli a.s. belooft een belang rijke en spannende dag te worden. pen tot Sevenaer te Delft, aan de zieken om als zieke de as. pelgrimsreis naar het Heiligdom van O. L. Vrouw van Lourdes te mogen medemaken, is beschikt. Het aantal aanvragen daartoe, was dit jaar buitengewoon groot. Daar echter reeds verleden jaar het aantal mede te nemen zieken tot het maximum was opgevoerd, n.l. 254 zieken, moest helaas ruim de helft van de aanvragen worden afgewezen. Ook zieken, voor wie ons comité de aan vragen had behandeld, moesten het teleur stellende bericht ontvangen, dat op hun verzoek afwijzend was beschikt geworden, door gebrek aan plaatsruimte. Mogen zij het als een offer aan O. L. Vrouw weten op te dragen, en in den geest de bedevaart toch mede maken met hén, die wel ter bedevaart naar Lourdes gaan. Deze laatste zullen hén, die in Haarlem achterbleven, zeker niet vergeten in hunne gebeden. Het aantal zieken, dat uit Haarlem en Omstreken de Bedevaart zal medemaken, bedraagt 18 (waarschijnlijk 19) waarvan het comité Ziekentransport enz. voor 16 zieken de voorbereiding en aanvraag be handeld heeft en voor wie zij de zorg op zich heeft genomen, hen van huis naar Roosendaal op 31 Juli en terug op 9 Augus tus te vervoeren. en en de besprekingen welke een zoodanig transport met zich medebrengen, hebben reeds een vasten vorm aan ons plan gegeven, alleen ont breekt ons nog één artikel: automobielen. Katholieken uit Haarlem en Omstreken, ec Comité Ziekentransport Haarlem en Om streken voor de Nationale Nederlandsche t-'.i zijn van een auto: wilt u ons helpen? Mogen wij op u rekenen in den vroegen morgen van Dinsdag 31 Juli en in den na middag, plm. 5 uur, van Donderdag 9 Augustus a.s.? Wilt u dan, ter eere van O. L. Vrouw van Lourdes en ter wille onzer zieken uw king stellen voor bovenvermelde tijden en ons, liefst zoo spoedig mogelijk, opgeven het volgendei 'n en voV°di" rdres ie. Of uw auto geschikt is voor half liggende personen en hoeveel plaatsen in uw auto beschikbaar zijn. 3e. Of wij voor beide keeren op u mogen rekenen (u ontvangt dan later een juiste instructie). Mogen wij op u rekenen en wil u mis schien niet wachten met u op te geven aan een der onderstaande adressen. Mej. D. BEIJNES, Nieuwe Gracht 72. Zr. A. DERKSEN, Havenstraat 21, Heemstede. F. N. DTJIJN, Jr., Jansstraat 16. Om t en a 't ve :r ver zoek, zij" medegedeeld, dat de secretaris lederen Maandag-, Donderdag- en Zater dagavond van 89 uur spreekuur zal hou den. Schiphol, de luchthaven van Amsterdam, werd gedurende de maand Juni 1923 aange- daan door 726 vliegtuigen van het regel matig burgerluchtverkeer en door 272 mili taire vliegtuigen van Leger en Marine, ter wijl 27 extra vliegtuigen aankwamen en ver trokken Voorts had er een aantal proef- en rondvluchten plaats, terwijl het aantal j pleiziervliegers 979 bedroeg. Het aantal aan- I komende, vertrekkende en transito-passa giers over Juni 1928 bedroeg 1628 (tegenover 1360 ln Juni 1927) terwijl aan goederen enz. werd vervoerd 107.700 K. G. (tegenover 74.300 K.G. in Juni 1927). Waalhaven, de luchthaven van Rotterdam, werd gedurende die maand aangedaan door 353 verkeersvliegtuigen en door 74 militaire, terwijl er 36 speciale vluchten (proef- en photovluchten) met K.L.M.-machines plaats hadden, 262 vluchten met Pander-vliegtui gen van de Rotterdamsche Aero-club en 3 vluchten met particuliere vliegtuigen. Het aantal pleiziervliegers bedroeg 752, waardoor 149 vluchten werden uitgevoerd. Het aantal bezoekers bedroeg 17557, waarvan 794 school kinderen. i KATTOWITZ, 6 Juli In het Oosten van Opper-Silezië, dat door den orkaan he vig is geteisterd, wordt de totale door het noodweer veroorzaakte schade op ongeveer 25.000.000 Zloty geschat. PBRSONALIA. Voor het Mulo-examen slaagden te Am sterdam voor het diploma B: H. J. M. Toaéciiis te Haanem: voor het dm,oma A: H. H. M.'de Vries, J. Ch. Lammers, G. G. Hop, N. Hoogerbeets, J. H. Bosschieter, M- Ackema, en B. H. Andrea, allen te Bloemen daal en A. Buis te Haarlemmermeer; voor het diploma B: P. v. d. Berg te Heemstede. 4 Voor het bewaarschoolexamen, akte A, slaagde te Rotterdam mej. S. C. van Welse- nes, alhier. DE GEMEENTE-SECRETARIS De gemeente-secretaris van Haarlem, de heet; Mr. Th. A. Wesstra, is vanaf heden tot begin Augustus met vacantie. Plaatsvervan ger is de heer A. J. de Landmeter, griffier ten Stadhuize. WATERLEIDING TE VOORHOUT De proefboringen op het terrein onder de gemeente Noordwijkerhout, ten behoeve van de Voorhoutsche drinkwaterleiding, vorderen naar wensch. Met de derde boring is men aan den gang en de resultaten zijn tot nog toe in alle opzichten gunstig. Binnenkort zal begonnen worden met proefpompen om te zien of de hoeveelheid water constant blijft. De Vereeniging „Groen van Frinsoerer" wil in het Amsterdamsche en Slachthuiskwartier een bijzondere lagere school met 7 klassen stichten, waarvan de kosten op 147.800 geraamd worden. B. en W. stellen voor, de noodige mede werking te verleenen. Reeds verscheidene jaren, ook reeds vóórdat het 2 cent-per.Roe-fonds bestond, werden, jaarlijks Tulpenbollen door de bloembollenstreek afgestaan aan den Bota nischen Tuin in het Bronx Park te New. York, Waar hun bloei een geregeld terug- keerend lentefeest is voor de bewoners der Amerikaansche hoofdstad. Hoezeer deze manifestatie de aandacht van het publiek trekt, weet ieder, die New- York in den bloeitijd heeft bezocht. Maar ook blijkt die belangstelling overtuigend uit de aandacht, die de groote dagbladpers aan deze beplanting wijdt. Het „Weekblad voor Bloembollencultuur" ontving ter inzage 'n aantal bladen, waarin min of meer uitvoerige beschrijvingen en afbeeldingen der beplan ting voorkomen en men krijgt daaruit wel 'n indruk, van de kracht, die van deze pro. paganda uitgaat. De New-Yord Herald Tribune, de New. York Evening Post, de New-York Times, 'je New-York City Herald Tribune, the New- York America, the New-York Telegram en vele andere groote dagbladen hebben gedu- renden den bloeitijd bij herhaling geestdrif tige beschrijvingen van de beplanting ge geven. Het bestuur van den Botanischen Tuin en de Raad van Advies hebben de leden van den tuin en hunne families uitgenoo. digd tot een bezoek, waarbij leden van het personeel als gidsen ter beschikking wer. den gesteld, terwijl op den bepaalden dag auto's aan het spoorwegstation van den Botanischen Tuin aanwezig zouden zijn. I De N. Z. H. T. M. wil een wachthuisje plaatsen bij de halte Vijverlaan. B. en W. stellen voor, den noodigen grond, ongeveer 4J4 M2, voor 6 per M2 per jaar af te staan. BURGERLIJKE STAND Geboren: 5 Juli C. Pesman- van der Raad d.; .4 Juli E. Janssen-Werle, z,; 4 Juli F. P. Kossen-Kales z.; 5 Juli D. Portengen-Hop man z.; 5 Juli M. Wesselius Mensing, d.; 6 Juli J. J. Jacobs-Raaphorst, z.; 4 Juli H. van den Bogaardt-Cassé, z.; 5 Juli G. H. B. Veen- i Doornbosch, d.; j Overleden: 6 Juli. A. J. M. van der Heyden- I Callé, 77 jaar Westerhoutpark; 6 Juli L. N. van Thïjn, 55 jaar, N. van der Laanstraat. 4 Juli. J. J. Bulkens, 74 jaar, Kleveriaan. De heer G. J. v. Assema hoopt morgen den dag te herdenken, dat hij 12 jaar als boek houder in dienst is bij den wijnhandel v. d. Meer aan de Kleine Houtstraat. LEIDEN, 7 Juli Hedenochtend is te Lei den na langdurige ongesteldheid in dén ouderdom van 58 jaar overleden prof. dr. J. J. G. Vürtheim, hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Hooge- school te Leiden. BERLIJN, 6 Juli Aan de Lutzow-Ufer is Vrijdagmiddag een ernstig verkeersonge luk gebeurd. Een volle omnibus reed ten gevolge van het gladde plaveisel tegen een boom. Twaalf personen werden door glas splinters, ontvellingen en kneuzingen min of meer ernstig gekwetst. Uit Rome wordt geseind: Naar wü ver nemen bevat de „Osservatore Romano" het bericht, dat alle romans van d'Annunzio door Z. H. den Paus op den Index van verboden boeken zullen worden geplaatst. Aan de plaatselijkè kerkelijke autoritei ten zal overgelaten worden te beoordeelen, welke tooneelstukken, gedichten en proza stukken, behalve zijn romans, door dit veto zullen worden getroffen. ST. JOHNS (New Foundland)7 Juli Het parlement van New-Foundland ls Vrij. dag ontbonden. De datum voor de nieuwe verkiezingen is nog niet vastgesteld. PARIJS, 7' Juli Minister-president Poincaré zal op 13 Juli a.s. op de ver gadering van den nationalen bond van oor logsslachtoffers een rede houden. DESSAU, 7 Juli Het Jqpkervliegtuig bevindt zich, ondanks het slechte weer, nog steeds in de lucht. Zaterdagmorgen was het 51 uur in de lucht. Drie officieren verdronken LONDEN, 7 Juli Naar uit Tokio ge meld wordt, ls het Japansche marinelucht schip F 5 nabij Yokosuma vernield, door dat het tijds mist met kracht tegen den waterspiegel vloog. Drie officieren verdronken, terwijl de ove rige leden van de bemanning gered werden. RIO, DE JANEIRO, 7 Juli. Kap. Ferrarin en Del Prete de Italiaansche Oceaanvliegers zijn per postviietuig aangekomen. Zij werden enthousiast begroet. Hun vliegtuig Savoja is te Touros gelaten. BERLIJN, 7 Juli De Duitsche gezjfct te Warschau Rauscher vertoeft, naar de „Vor- warts" meldt, op het oogenblik te Berlijn, om met de regeering besprekingen te voeren over de hervatting van de onderhandelingen met Polen inzake een handelsverdrag. Volgens het blad zal het Rijkskabinet zich in het begin der navolgende week met deze aangelegenheid bezighouden. PARIJS, '7 Juli. Naar de Lonöensche correspondent van de Echo de Paus meldt zou de Britsche regee ring weinig lust gevoelen, zich ter zake van het anti-oorlogsverdrag by de houding van Frankrijk aan te sluiten. De Britsche regeering weigert mede te wer ken aan een protocol bij het verdrag waar in de reserves der verschillende regeeringen zouden worden opgenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2