Het Wonder der Natuur FIN ANTIEELE BESCHOUWINGEN UIT HET RABIO^LABQRATORIUM I; TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 7 JULI 1928 BLADZIJDE 4 n]'tn W/ TANDHEELKUNDIGE KLINIEK De „Pick-Up' VRAGENBUS DRANKBESTRIJDING Het Congres van Sobriëtas KUNST EN KENNIS Het internationaal astronomisca congres Oe Spaarne-Bamk, Haarlem f f K F. RK NIEUW? De plechtige omgang tt 's Hertogenbosch (Vervolg) Alvorens over te gaan tot het geven van de toegezegde speciale schema's zullen wij eerst een verklaring geven van het feit, dat gramofoon-muziek „electrisch" weergegeven beter van kwaliteit is, dan de reproductie door de gewone gramofoon. Gramofoonbezitters zullen bemerkt heb ben, dat er thans gramofoonplaten aangebo den worden, die „electrisch opgenomen" zijn („electrical recording"). Zij veronderstellen natuurlijk, en terecht, dat deze gramofoon platen beter zijn dan de oude. De oude manier van „opnemen" was als volgt: De „artist" of zanger ging zoo dicht mo gelijk bij de opening van een grooten hoorn staan. Deze hoorn stond door een toonarm in verbinding met den weergever; de opge wekte geluidsgolven brachten het membraan in dezen weergever in trilling, welke tril lingen aan de aan dit membraan bevestigde naald werden medegedeeld. De naald maakte daardoor insnijdingen van verschillende diepte, enz., in de wasplaat, (de opname plaat). De „afdrukken", van deze wasplaat genomen, vertoonden dus dezelfde groeven. Werd zoo'n afdruk afgedraaid, dan is het nu de naald, die het membraan in trilling bracht, zoo de „opgenomen" muziek weer gevende. Bij de opname en bij de weergave worden dus de geluidsgolven geleid en versterkt door een hoorn (bij reproductie ook wel klank kamer) en toonarm. Dit geeft vervorming, iets wat de hoornluidspreker voldoende de monstreert. Maar bovendien was het on doenlijk om, bü opname van een concert, aan ieder instrument een plaatsje voor den hoorn te geven. Fe- Fig. 4. De Loewe-Pick-up, in combinatie met een Loewe-versterkertje. Men kan uit deze afbeelding opmaken dat aan de gramofoon geen eischen gesteld worden, een eenvoudige motor die in staat is regelmatig de plaat in de rondte te draaien, is voldoende. Bij „electrisch" opnemen laat men de ar tist (en) voor de microfoon optreden, de in de microfoon opgewekte electrische stroom pjes worden versterkt (zooals dat bjj uit zending gebruikelijk is). De versterkte stroompjes bekrachtigen een magneet (onge veer zooals men die in een luidspreker aan treft). Deze magneet brengt een lipje in beweging, dat mechanisch verbonden is aan de naald, die, op haar beurt, de groeven op de wasplaat teekent. Doordat de stroompjes weer sterker of minder sterk zijn, afhanke lijk van de toonhoogte der noten en van de muziekinstrumenten, wordt dit lipje dus meer of minder aangetrokken, zoodat de ge- teekende groef in diepte, enz., verschilt naar gelang van toonhoogte, enz Doordat het lipje veel beweeglijker is, dan het membraan (bij de oude methode) komen de fijne muzieknuances bij „electrisch" op nemen ook beter tot haar recht. Bij electrische weergave vermijdt men eveneens den toornarm en den hoorn of klankdoos. fl/VOO£ fiNQOt Fig. 5. De Loewe O. E. 333. Men heeft dus bij electrische weergaven van gramofoonmuziek alleen maar noodig een grafomoonmotor, hetzij een electromo tor of een motor, aangedreven doo% een veer, een „pick-up" en een versterker met luid spreker. Doordat de „pick-up" de groeven op de plaat moet kunnen volgen, is hierbij een toonarm noodig, echter alleen om de „pick- up" in den goeden stand ten opzichte van de plaat te houden; verder doet deze dan geen dienst. Fig. 4 geeft een uiterst eenvoudige opstel ling aan, waarbij gebruik gemaakt is van de Loewe „pick-up" met een Loewe ontvangtoestel O. E. 333. Dit toe stelletje kost ongeveer 30 en geeft, door dat een Loewe meervoudige lamp hierin wordt gebruikt, voldoend krachtige repro ductie. Wij laten het schema van dit toestelletje hierondervolgen, het is door zijn grooten eenvoud gemakkelijk te bouwen, omdat zich in de Loewe meervoudige lamp reeds alle koppelingsdeelen bevinden. Deze 3-voudige 1. f. lamp is dus eigenlijk reeds een toestel op zichzelf, waarbij nog komt, dat hier weer stand-versterking is toegepast, een verster kingsmethode, die, mits goed uitgevoerd, de zuiverste versterking geeft. Tot slot geven wij het schema, dat door de „Brown" gepubliceerd wordt. Het opmerke lijke van dit schema is dat de twee laatste lampen parallel geschakeld zijn. In dit sche ma is tevens de volume-regelaar aangegeven. De „Brown" brengt een tweetal typen „pick-up" op de markt, een hoogohmige en een laagohmige. Bij gebruik van de laatste moet vóór de aansluiting nog een transfor mator geschakeld worden (een zoogenaamde ,,step-up"-transformator) De versterkers, waarvan hier de schema's gegeven zijn, geven voldoende geluidsterkte voor kamermuziek. Wil men meer dan dat hebben, wat het geval zal zijn voor gebruik in zaaltjes, bios copen cafés, enz., dan zal dus een grootere versterker noodig zijn. Het is echter gewenscht, niet meer dan één trap transformatorversterking toe te- passen, bij toepassing van een 4-lamps ver sterker zal men dus gedeeltelijk aangewezen zijn op weerstand-versterking. ■0 H.-r.ïc-.' ■0 KT'20.V Antw.: Nederhorst den Berg 's Grave - land Hilversum Hooge Vuursche Soestdijk Soest Amersfoort Hoeve laken Voorthuizen Oud-Milligen Nieuw-Milligen Apeldoorn Teuge Twello Deventer Holten Markelo Goor Wiene Delden Hengeloo Enschede Afstand 144 K.M. Vr.: In goudbruine peau de suède schoe nen zijn bij het uitwerken met benzine van een paar vlekjes, groote vette kringen ach tergebleven van de benzine. Kunt u mij zeggen, hoe ik deze verwijderen kan? Antw.: U zult waarschijnlijk de schoen veel te nat gemaakt hebben met de ben zine. Het vuil var den schoen trekt zich dan op één plaats samen en vormt daar een donkere plek. U doet net beste, die plek nogmaals flink met benzine te behandelen en zoolang te wrijven, tot de schoen droog gewreven is Dan hebt u kans, dat de vlek verdwijnt. Vr.: Ik woon te Halfweg. Ik betaal geen belasting en ik ben aangeslagen voor school geld voor 2 kinderen. Ben ik verplicht schoolgeld te betalen? Antw.: Dat hangt geheel af van de plaatselijke regeling. De regeling in Half- we-r irpnren wij niet. Vr.Hoe kan ik inktvlekken uit katoen verwijderen? Antw.: Betten met citroensap. Vr.: Kan men nu busgroenten opdoen en bewaren tot der; aanstaanden, winter? Antw: Ja, als u de bussen houdt. Vr.: Kunt u mij het adres van een wo ningbureau of -gids van 's-Hertogen- bosch opgeven? Antw.: Ons niei bekend. Vr.Wee1- u een middel om een kring uit een bruinen ribsmantei veroorzaakt door schoonmaken met terpentijn, te krijgen. Antw.: Terpentijn vervliegt en verdwiint d"s ven "elf. Heeft de vlek soms een andere oorzaak? Vr.Ik heb een vulkachel, die van bui ten groen is en verglaasdkan die ook met cokes gestonVt worden, of moet dat alleen ant.hraciet zijn? .Antw.Wend u daarvoor tot den leve rancier van de kachel Vr.: Gaarne zou ik van u een adres ver- willige drankderving dikwijls gewezen wordt. Want aldus: a. vertoont zich de drankstrijd niet als 'n beweging naast 't katholiek leven, maar gehee 1 daaruit voorkomend en 't heerlijk vormend b. wordt de opgewekte volharding der drankbestrijders verzekerd, omdat zij leeren, dat ook 't drankdervingsoffer in bescheiden kring 'n groote zedelijke maatschappelijke nervormingswaarde vertegenwiordigt c. wordt de waarde der geheelonthouding het groote middel! helderder belicht; d. komt gemakkelijkeer tot stand de nood zakelijke reactie tegen de andere vormen van moderne genotzucht. V. De belangstelling in onze beweging voor 't offer-element in de drankbestrijding waar borgt, 'n blijde, toekomst ondanks momen- teele achteruitgang in ledental. Stellingen van den Heer H. Her mans, Lid der Tweede Kamer. I. De zorgwekkende toename van genot zucht, gemakzucht en hebzucht met hare groote individuesle sociale en economische nadeelen raaken dringend noodzakelijk per soonlijk en georganiseerd verzet door ver sterking van wilskracht en ontwikkeling van solidariteit. II. Ook hierom moet de christelijke offer gedachte van Sobriëtas, welke altijd naast hét liefdemotief heeft bestaan, worden ver sterkt, gericht mede tegen de vele volkskwa len van onmatigheid, en benut ter bevorde- gesloten j rjng eener christelijke consumentenmoraal III. Daar de Katholieke drankbestrijding aankweekt den geest van offervaardigheid, zoo noodzakelijk tegen de intemperantia van onzen tijd en een christelijk consumenten moraal helpt vormen, dienen alle Katholie ken die op sociaal gebied werkzaam zijn, waardeering steun en mede werking te geven aan Sobriëtas. Stellingen van J. Th. v. Lent, Leraar aan de Bisschoppelijke kweek school te Beverwijk. I. De Katholieke vorming bestaat in de lichamelijke, de verstandelijke en de gods- dienstig-zedelijke opvoeding van de jeugd. II. Voor godsdienstig-zedelijke vorming is noodig het aankweeken van alle deugden, nemen, waar ik een hoekje kan bekomen j welke het veile christelijke leven eischt. fOMe ap*v «mwvioEvo'He met de volledige beschrijving en teekenin- gen van babv-uitzetten. In verschillende zaken, waar ik gevraagd heb. vernam 1k, dat zoo'n boekje wel be staat, maar waar het verkrijgbaar is wis ten ze niet. Antw.: Dergelijke adressen worden in deze rubriek niet opgegeven. In 'n goeden I boekwinkel zal men u echter wel aan het adres kunnen helpen Vr.: Is het juist, dat, wanneer een ar chitect 'n kerk of klöoster-kanel annex zie kenhuis bouwt, volgens bestek, daarbij in- begrepen is de levering van een An^elus- luidklok? Moet zulks in het bestek om schreven of beschreven staan, of is dit een stilzwijgende conditie? Antw.: Dat zal afhangen van de voor waarden der aanbesteding. Als de klok er bij geleverd moet worden, zal dit wel in het bestek beschreven staan. Vr.: M'in winkelmeisje gaf ik van Maan dag tot Vrijdagmorgen vacantie. Nu komt zij. door een telegram te zenden. Vrijdag morgen niet. Ik was hierover niet te sore- ken en zei haar dat ziin nu wel weg kan blijven en gaf haar ook geen loon. Heeft zij daar nu recht op en had ik ook een opzeegingstermiin in acht moeten nemen? Antw.: Grovp veronachtzaming van plichten kan voor het winkelmeisje oorzaak worden, dat de patroon haar op staanden voet mag ontslaan zonder tot schadever- q-oofUr»?? verplicht f** ziin. Tn boo,/T dH bier het geval is, kunnen wv moeilijk beoor- deelen en zal in laatste instantie uitge maakt moeten worden door den rechter, die daarbij natuurlijk rekening zal houden met de vraag of het vergrtin van ernstigen aard is. In bef algemeen is niet in dienst treden op den bedongen tijd wel een reden tot opzegging op staanden voet. Fig. 6. Het „BROWN"-schema. Wjj geven dit schema ongewijzigd weer. By toepassing van de Hollandsche lampen zullen daarom de accu-, anode- en rooster-spanning ge- wüzigd dienen te worden. In aansluiting op een dezer dagen gestelde vraag kunnen wij nog nader mededeelen, dat het concert der H.O.V. in Groenendaal plaats zal vinden Woensdag 25 Juli. Vr.: Wanneer is de eerste Haarlemsche processie naar Heilo vertrokken? Antw.: In 1909. Vr.: 1. Welke is de beste weg per fiets fvan Haarlem naar Valkenburg? Hoeveel Kilometer? 2. Welke is de beste weg per fiets van Haarlem naar Arnhem? Hoeveel K.M.? Antw.: 1. Heerlem Halfweg Amster dam Duivendrecht Abcoude Baam- brugge Loenersloot Loenen Nieu- wersluis Breukelen Maarssen Zui len Utrecht Houten Schalkwijk Culemborg Geldermalsen Waarden burg Zaltbommel Herel 's Hertogen bosch Vught Voorburg Esch Boxtel Best Acht Woensel Eind hoven Stratum Geldrop Zesgehuch ten Heeze Maarheeze Weert Wessem Maasbracht Susteren Sit- tard Geleen Spanbroek Schim- mert Valkenburg. Afstand 236 K. M. Antw.: 1. Haarlem Halfweg Amster dam Duivendrecht Abcoude Baam- brugge Loenersloot Loenen Nieu- wersluis Breukelen Maarssen Zui len Utrecht De Bilt Zeist Rüsen- burg Driebergen Doom Leersum Amerongen Eist Rhenen De Grebbe Wageningen Renkum Heel- sum Oosterbeek Arnhem. Afstand 136 K.M. Vr.: Welke is de kortste weg per auto van Nederhorst den Berg naar Losser? Hoe veel K. M.? Op het aanstaand congres van Sobriëtas zullen de navolgende stellingen door de in leiders verdedigd worden: Stellingen pater Molenaar M.S.C. te Overhoven-Sittard. I. Het offer, waaronder te verstaan: het verdragen van onaangenaams ter eere Gods; is als zoodanig een volstrekte vereischte voor elk katholiek leven. Zoowel het vrijwillige als het verplichte offer eeren God. en hebben smeekkracht en uitboetende kracht ook ten gunste van den evenmensch. II. De drankbestrijding vraagt 'n vrijwillig offer: n.l.' a. 'n vrijwillige gedeeltelijke of algeheele derving van een op zich geoorloofd genot middel; en als gevolg daarvan: b. 't innemen van een uitzonderingspositie. III. Dit vrijwillig offer: a. eert God bijzonder in dezen, gealcoho- liseerden, genotzuchtigen tijd: b. en heeft juist wegens die tijdsom standigheden voor eigen leven als voor 't leven van den evenmensch, 'n hooge zede lijke waarde. IV. Van 't allergrootste belang is: dat op onze bijeenkomsten op dit offer bij de vrij- III. Het aankweeken dier deugden is van zooveel gewicht, dat de opvoeding als mis lukt moet worden beschouwd, wanneer dit onderdeel niet slaagt. IV. Voor trouwe beoefening dier deugden is het offer van onthouding uit ovennatuurlijke beweegredenen, zooals dat door de Katholieke drankbestrijding wordt gevraagd, een uiterst doeltreffend middel, want: a. het is door zijn wezen en zijn veelvuldig voorkomen een praktische en voortdurende training van het karakter. het doet de bovennatuurlijke hulp tot be oefening der deugden toenemen. V. Om de beoefening der onthouding, zoo voornaam in zichzelf, en zoo heilzaam voor het geheele deugdleven, tegen alle verleiding tot onmatigheid in, zoo goed mogelijk te verzekeren, dient de Katholieke opvoeder het lidmaatschapschap van Jongens- of Meisjes- bond, Kruisverband of Mariavereeniging dringend aan te bevelen. Het Internationale astronomisch con gres is gisteren te Leiden geopend met een rede van prof de Sitter. In de plaats van prof. Cerulli werd tot vice-voorzitter benoemd prof. dr. G. Abetti. Tot secretarissen, tevens tolken van het congres, werden benoemd: prof. H. Chré- tienne (Frankrijk), dr. J. E. de Vos van Steenwijk (Nederland) en dr. G. van Bis- bruck (België). Voorts werden nog benoemd een aantal leden der financieele commissie, waarna zonder discussie werd besloten de verschillende voorstellen, die de algemeene vergadering zal moeten behandelen, eerst naar de secties te verwijzen. Aangenomen werd een voorstel tot wijzi ging der statuten, waardoor toelating tot het congres van niet bü de Unie aangesloten landen mogelijk zal zijn. Vervolgens werd mededeeling gedaan van enkele ingekomen telegrammen, o.a. van kar dinaal Piedro Maffi, directeur van het con servatorium van het Vaticaan en van prof. Hale, directeur van het Mount Wilson Ob- seratory Califomië. Tot voorzitters der secties werden gekozen sir F. W. Dyson, prof H H. Turner en Rev. T. E. R Phillips (Engeland); prof F. Schle- singer (Vereenigde Staten); prof. J. J. van Rhün, prof. E. Hertzsprung (Nederland) en dr. C. S. St John (Ver. St.) De overige punten van de agenda werden afgevoerd tot de algemeene vergadering van Donderdag 12 Juli a s. Medegedeeld door CULTUUR MIJ. MODAJAC Nu producten als suiker en rubber een desolate markt hebben, is het voor velen zeer moeilijk een geschikt eultuurbelang te vinden. Mede hierom genieten den laatsten tyd de aandeelen van koffie produceerende maatschappijen de büzondere aandacht van het publiek. Er zü echter op gewezen, dat ook de kof fiecultuur haar risico's heeft. Koffie-oog- sten vallen immer zeer onregelmatig uit en luisteren zeer nauw naar de weersomstan digheden. Daarbü komt, dat koffieboonen gemakkelijk door verschillende ziekten kun nen worden aangetast, zoo zelfs, dat de oogst er een volmaakte mislukking door kan worden. Ten slotte geldt ook voor de koffie cultuur het risico van de prijsvorming, hoe wel dit voorloopig, dank zij de valorisatie- maatregelen van het San Paulo Coffee In stitute binnen enge grenzen blijft. Met deze wetenschap voor oogen noodigen wij onzen lezers uit met ons een der koffie- ondernemingen eens nader te ontleden en wel de Cultuur Mij. Modajac. Deze Mü. is een holding cy„ zij heeft in bezit 500.000 aand. der Holland Celebes Cult. Mü- en sloot per 31 Dec. 1827 haar eerste boekjaar af. Haar balans ziet er als volgt uit: Activa: 500.000 aand. Holland Celebes 1.559.25: Te vorderen dividend 170.000 Debiteuren 731 Dat de boekwaarde der niet-liquide bezit tingen laag is, hebben wij reeds opgemerkt. Zooals blükt, heeft de Mij. ook behoorlüke .•eserves; desondanks is de liquide positie nog niet overmatig te noemen. Zooals uit volgende resultatenrekening over 1927 blijkt, is de Mij. er echter op bedacht, om een be- hoorlük percentage van de winst in het be drijf te houden: Baten: Saldo Ao. Po. 91.958 Coprah 11.125 Koffie 402.274 Passiva Geplaatst kapitaal Winst, waaruit 9 pet. dividend werd utgekeerd en 20.000 ge reserveerd 1.729.985 1.560.000 169.985 1.729.985 De Cult. Holland Celebes s gelegen in de residentie Menado op 52 K.M. van de kust. Het verveer van haar product geschiedt per ossenkar naar Menado en vandaar met de Kon. Paketvaart. Dat de onderneming op Celebes gelegen is, achten wij een zeer gun stige omstandigheid, daar het eiland tot nog toe verschoond bleef van ernstige ziektever- schünselen in de koffieplantages in tegen stelling met Java en Sumatra, waar deze voor sommige aanplantingen moordend kunnen optreden, men denke aan de zeer ernstige cultuurtechnische moeilijkheden Soeban Ajam. Het product der Holland Ce lebes Cult. Mij. is dan ook van buitenge woon goede kwaliteit. Afgezen van de gewone up en downs, welke :n de koffiecultuur nu eenmaal onvermijde lijk zijn, vertoonen de oogsten der Mij. de laatste jaren voortdurend een neiging tot vermeerdering: 1921: 4996 pikol; 1922: 3202 pikol; 1923 8280 pikol; 1924 8357 pikol; 1925: 10.865 pikoi; 1926 7424 pikol; 1927; 12.896 pikol; (taxatie 11000 pikol) 1928: taxatie 11.000 pikol. Het koffie-oogstjaar is niet precies af te meten. De weersomstandigheden kunnen den Decemberoogst aanzienlük kleiner doen uit vallen, terwül dan in Januari de schade veelal ingehaald wordt. In zoo'n geval spreekt men van oogstverschuivingen. Hier voor is in 1927 een reserve voor oogstver- Behalve koffie produceert de Mij. ok schuivingen gecreëerd van f 100.000. palmolie. In 1927 werden van 442.187 noten 1722 pikol copra verkregen. De 1928-oogst zal ca. 1800 pikol uitleveren. De oogst-, bereidings- en transport-kosten van robusta, waaruit vrüwel de geheele koffie-oogst bestaat, zijn zeer laag en komen uit op slechts 7.94 de pikol. Van den kof fie-oogst 1928 werd reeds de geheele le soort rubusta-oogst voor-verkocht tegen 51 de pikol. tiet geheele areaal der Cult. Mij. Holland Celebes is groot 2885 bouws. Hiervan zijn met koffie beplan (713 bouws productief) 950 bouws Met klapper beplant (160 bouws productief 282 bouws Nog te ontginnen 1600 bouws Door kweekerijen ingenomen 1 bouw Door emplacementen ingenomen 52 bouws Kosten intrest etc. Netto winst Afschrijvingen en reserveeringen Dividend 34 pet. (geheel aan de Cult. My. Modajac, welke daar 9 pet. dividend uit keerde) Tantièmes en belastingen Onverdeeld 505.357 26.466 478.891 190.832 170.000 117.672 387 487.891 De conclusie van het hier behandelde moge zün, dat de Cult. Mij. Modajac in haar eerste boekjaar zeer goede resultaten gemaakt heeft, dat het bedrijf op gezonden financieelen grondslag berust, dat het nog voor groote uitbreiding vatbaar is, dat het dividend van 9 pet. royaal verdiend wordt, doch dat de leiding er ook in de volgende laren op bedacht zal moeten zijn om de liquide positie der Mij. te versterken. CENTRALE Kenaupark 26 Telefoon 12644 SPREEKUREN van 9-11 en 1 tot 2. Dinsdag van 6.30 tot 8.30 Zaterdagmiddag GEEN Spreekuur Totaal 2885 bouws Zooals blükt uit de nog te ontginnen bouws is de onderneming nog voor aanmer kelijke uitbreiding vatbaar. De totale be planting bedraagt 1232 bouws, welke zeer laag te boek staan. De geheele boekwaarde der niet-liquide bezittingen na aftrek der afschrijvingsreke ningen bedraagt 673.452, overeenkomende met slechts 546 per beplante bouw. De balans der Holland Celebes Cultuur Mij. vertoont het volgende beeld: Activa: Niet liquide bezittingen 1.154.402 Voorraden 174.297 Middelen en debiteuren 153.092 1.481.791 Passiva: Gepl. kapitaal 500.000 Stat. reserve 99 29.103 ties, oogstverschuiving 100.000 Afschr. rek. 99 480.953 Res. belast. 99 50.822 Verplichting 320.913 1.481 791 Bü den plechtigen Omgang ter eere van de Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch op Zon dag 15 Juli zal het eerste gedeelte van den stoet worden gevormd door de verschillende vereenigingen der stad met hare vaandels en groepen, die het karakter der vereeniging uitdrukken. In het tweede gedeelte wil men uitbeelden de geschiedenis van de devotie tot de Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch. In het historisch gedeelte wordt meegedra gen het eeuwenoude „Boek der Mirakelen van onze Lieve Vrouwe tot 's-Hertogen- bosch", waarin staan opgeteekend de gun sten naar lichaam en ziel door Maria's voor spraak van God ontvangen. Dit boek bevat slechts een deel der wonderbare gebeurtenis sen, welke bij het beeld der Zoete Lieve Vrouw plaatshadden. De geschiedschrüver Pater Otto Zylius, Rector van het Bossche Jezuïetenklooster van 1620 tot 1625, vermeldt, dat één deel reeds in zijn tijd verloren was en dat, hetgeen we nu nog bezitten, door hem in zeer desolaten toestand werd aange troffen. Door zijn goede zorgen is dit ge deelte voor ons behouden gebleven en ls met het Wonderbeeld uit de Belgische balling schap teruggekeerd, waar het berustte in het archief van het Aartsbisdom te Mechelen. Dit kostbaar boek, gebonden in blauw-flu- weelen band met fraai zilver montuur, is ge sloten in een sierlüken schrijn van koper en glas, versierd met de bisschoppelijke wapens van Mgr. Zwijsen (1853) Mgr. Godschalk (1878), Mgr. v. d. Ven (1903) en Mgr. Diepen (1928) in émail. Twee knielende Engelen figuren in koper houden den rijk gedreven koperen drager vast, waarin 't boek rust. Het geheel wordt gedragen door vier Eerw. fra ters. Voorts komt in dit gedeelte ditmaal voor een praalwagen voorstellende den terugkeer van 't Wonderbeeld In 1853 en de plechtige Kroning in 1878. Op dezen praalwagen, waar op een beeld van O. L. Vrouw, wo5-dt" voor gesteld Zijne Eminentie Kardinaal Engelber- tus Sterckx, Aartsbisschop van Mechelen, die in 1853 het Wonderbeeld, dat ruim 200 jaren te Brussel verbleef, weder aan Den Bosclfc afstond: Mgr. Joannes Zwüsen, Aartsbis schop, door wiens bemoeiingen deze heuglijke gebeurtenis plaasvond; H. van Liempt, Ple baan van St. Jan, die met den Bosschenaar, Kapelaan J. van der Lee, 't Wonderbeeld van Brussel naar hier terugbracht. Dit in verband met 't feit, dat we dit jaar herdenken, hoe vóór 75 jaren het Wonderbeeld der Zoete Lieve Vrouw in de stad terugkeerde. Vüf en twintig jaren later, in 1878, thans vijftig jaren geleden, werd het Wonderbeeld, uit naam van Z. H. Paus Leo XIII. plechtig ge kroond door Mgr. Adrianus Godschalk, des tijds Bisschop van Den Bosch. Ook dezen Bisschop zien wü op den praalwagen voor gesteld. Engelen en bruidjes ihet bloemguirlandes en schilden sieren den fraaien wagen, welke door vier paarden wordt getrokken en bege leid wordt door vier in wit-blauw gekleede palfreniers. Deze praalwagen wordt gemaakt naar ont werp van Frans van Valderen. Op de derde plaats zal in den plechtigen Omgartg in beeld worden gebrStht de groot heid, de verhevenheid van Maria's plaats in het Verlossingswerk van den mensch. Oud en Nieuw Verbond zullen hiervan getuigen in een reeks van groepen. Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen heeft als In tentie bü het houden van den Omgang voor gesteld: „De Zoete Lieve Vrouw van Bosch te danken voor de ontelbare gunsten en ge nade, welke zü voor het Bossche Bisdom van God heeft verkregen sinds den terugkeer van het Wonderbeeld in onze stad." Van 12 tot 1 uur wordt een beiaardbespe- ling gehouden. Te drie uur trekt de processie de kathe draal uit. IETS OVER KWALLEN T Is nu eenmaal de waarheid, dat de kwal bü Jan Publiek in niet al te hoog aanzien staat. Hier is niets meer aan te veranderen en het gevai wordt nog erger gemaakt, door dat men aan dezen schoon klinkenden naam een beteekenis heeft gegeven, die de buiten staanders voldoende inlichtingen moeten geven over de kwaliteiten van niet in eqre Staande personen. Nu ja, wanneer men hierin pleizier heeft en dit de gemoederen op zulke oogenblikken wat verlicht, kan 't van den eenen kapt wel zün nut hebben. Maar van den anderen kant weet ik nog niet of die menschen wel gelijk hebben die een kwal „vies" noemen. Wat is „vies". Och. een woord, dat het ongeluk heeft een beetje erg veel van 's men- sche smart af te hangen. Wat de een vies vindt, is voor den ander misschien schoon en ik kan me best voorstellen, dat hierin de meeningen tamelijk ver uiteenloopen. Maar wanneer men een kwal vies noemt, •waarom is een haring het dan niet, die toch ook kleverig is en een alleronaangenaam- sten stank verspreid Ik geloof, dat de eerste nog moet geboren worden sommige vege tariërs laat ik bulten bespreking, daar zü reeds een aangeboren afkeer hebben tegen al wat vleesch lükt die dit diertje op een dergelijke manier durft te kwalificeeren. Het is waar, een kwal heeft zijn uiterlijk niet voor. Het is, wanneer hij op het strand ligt, een vormelooze massa, glibberig, met bier en daar blauwe groene en bruine plekken en streepen. In een woord, een schrikbeeld voor jonge meisjes, die, wanneer zü zoo'n ineengezakt hoopje maar van verre zien, reeds een gilletje slaken, en een omtrekkende beweging maken of hun schoenen gauw even aantrekken, in het geval zij blootsvoets liepen. Maar dat is ook eigenlijk geen kwal, die daar op het. strand ligt, althans geen leven de. Waar een vogel niet in zün element is, wanneer hü zijn vleugels stijf tegen zijn lichaam aangedrukt moet houden, daar is een kwal ten doode opgeschreven, wanneer hij op het droge ligt. Ge moet hem eens zien in de zee, wanneer het zilte nat hem van alle kanten omspoelt. Dan is het geen vormelooze massa meer, doch dan zien we een dier met een scherp uitgesproken eenigszins zonderlingen vorm. Daar ligt hij niet bewegingloos op den bodem der zee, doch daar zwemt en jaagt hij op alles wat schadelijk is, en schiet hij zün pro jectielen af, op die prooi, die hem het lek kerste hapje zal opleveren. En om nu verder maar van het onsmake- lüke onderwerp af te stappen van het al of niet vies zijn van dit dier, zal ik een begin maken met u een beschrüving te geven van dit onderzeesche monster, dat wel iedereen kent h» zijn ongewonen, doch niet in zijn ge wonen toestand. Laten wü dan beginnen met te constatee- re, dat 'u kwal in dén regel veel gelükenis vertoont' met de moderne: dames-parapluie- tjes, ik bedoel zoo'n voorwerp, waar wel een scherm ,maar geen steel aan zit, blijkbaar practisch genoeg voor deze prachtischen tüd. Bü onderstaande schematische figuur komt deze gelijkenis zeer duidelük uit, maar men concludeere hier niet uit, dat iedere kwal een dusdanige vorm heeft. In de na tuur is niet alleen niets hetzelfde, maar zij kunnen zelfs zoozeer van elkaar verschil len, dat men meent met twee geheel ver schillende individuen te doen te hebben, waar slechts dezelfde soort voorligt. Niet het uiterlijke maar het innerlijke van het dier bepaaldt de soort; het karakter dus, wan neer we dit niet in de beteekenis nemen, die wü, menschen op onze soortgenooten toe passen. De volgende teekening geeft dan ook een kwal te zien, die niets gemeen heeft met de vorige. Dit is het hier in de Nederlandsche wateren, zoo veelvuldig voorkomend Rib kwalletje, een diertje, ter groote van een kleine vingerhoed, die zün naam dankt aan de eigenaardige teekening langs zün omtrek. Een mooie aanpassing van de kwallen aan hun omgeving, het zeewater, is hun door zichtigheid. Daardoor worden zü geheel on zichtbaar voor hun vijanden. Natuurlijk, voor ons scherp gezicht kan het dier zich niet goed genoeg verbergen, maar wij moeten niet vergeten dat de oogen der zeedieren het niet hij de onzen kunnen halen. Talrijke die ren, die in zee leven, en daartoe behooren ook de kwallen, zijn niet eens in staat te zien, moeten zich dus door hun andere zin tuigen iaten leiden. Maar van de groote massa, die wei kunnen „zien" zijn er maar enkelen met goed ontwikkelde oogen, terwijl de overgroote rest alleen het verschil licht donker waarnemen, doch geen enkel voor werp ver kunnen herkennen. Voor hen is elk donker voorwerp een vijand, waarop zij los stormen, en zoo de kwallen niet doorzichtig waren, zou dus ook voor hen het leven moei- lüker te dragen zijn geweest. Het is een niet te loochenen feit, dat een kwal zich het best en het meest afdoend van alle zeedieren kan verdedigen. Daartoe is het speciaal uitgerust met een batterij pülen, de elk individu, dat zich per ongeluk in zijn na- büheid waagt, tracteert op een geweldig salvo. En ctat is niet mis! Want de pyltjes, dis uit het geheele lichaam als met tooverslag na de prooi worden geslingerd, zijn voor zien van een gif, dat in kleine hoeveelheden bedwelmend, in groote hoeveelheden echter doodend werkt. Wanneer de prooi op die manier onschade lijk is gemaakt, wordt hij verorberd, of, in dien de vangst dien dag buitengewoon groot is geweest, op den bodem der zee achterge laten. Degeen, die wel eens in nader contact is geweest met deze dieren, weet bij onder vinding, dat er niet mee te spotten valt. Het gebéurt zoo gemakkelijk dat men, op bloote voeten over 't strand loopend, zoo'n hoopje glibberigheid over 't hoofd ziet, en er altijd instapt. Een brandend, stekend gevoel over den geheelen voet wijst u dan op uw onvoor zichtigheid op de voetangels en klemmen, die er op 't strand nu eenmaal overal liggen. „Dat beest büt", is dan het meest gewone antwoord en misschien ook wel het meest voor de hand liggende, maar daarom niet altijd het meest juiste. Want wij zeggen toch Het Ribkwallctje. immers ook niet, dat een brandnetel büt, al léén omdat bü aanraking de getroffen dee- len pijn beginnen te doen. Nu is er wel in den regel een groot verschil tusschen plant en dier, en is het büten iets specifiek dier lijks, doch in dit geval is er een merkwaar- 1 dige overeenstemming tusschen brandnetel en kwal. Om te kunnen bijten heeft net individue kaken noodig met of zonder tanden, of ten- minse lenige harde deelen, die de functie der kaken kunnen overnemen. Zonder deze din gen behoeven wü er niet aan te denken, te kunnen bijten Probeert het eens met de lip pen en u zult tof de conclusie komen, dat 't nutteloos werk is. Welnu, de kwallen hebben wel een mond, maar de randen hiervan zijn nog zachter dan onze lippen. Elk hard deel ontbreekt er aan, en daarom is een kwal niet in' staat te büten. Maar die pültjes waar ik het hier boven over had zün de schuld van alle ellende. Evenals de brandnetel zün puntige haren in het vleesch drijft, en er daarna een gif inspuit, zoo worden ook de met een gif tige stof voorziene, punten der pültjes in onzen voet gedreven, om een wonde te ver oorzaken, die nog lang na zal werken. Zeer veel is er nog over de kwallen te schrüven. Vooral eenige buitenlandsche soor ten kunnen door hun vorm en levende wüze, die zoover afwükt van die der ons dagelüks omringende dieren, onze aandacht vragen. Maar de plaatsruimte laat geen al te lange beschouwingen toe en ik zal mij daarom tot deze regels moeten beperken, om een vol genden keer 't onderwerp nog eens aan te pakken. Maar dan van 'n anderen kant. Wü zagen wel 'n kwal in volwassen toestand, doch ik heb niets kunnen vertellen over de wijze waarop zoo'n dier ontstaat. Niet uit een ei, want dat zou het vermelden niet waard zijn, maar op een heel büzondere manier. We moeten niet uit het oog verliezen, dat we hier zijn bü de alerlaagst geplaatste die ren in het dierenrük, en dat juist bü deze organismen toestanden voorkomen, die ons op 't eerste gezicht vreemd, zoo niet onwaar schijnlijk toeschünen. R. VORSTMAN,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8