Heringa Wutbrich, Haarfbni facantie Ilottgering I tl Verkeersongevallen Amsterdamsdae Beurs Centrale Verwarming. VOOR ST00MEN - EN VERVEN - Sfofzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzuijjers f 175 EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 9 JULI 1928 BLADZIJDE 1 BOVENKARSPEL HEILO CASTRICUM VOORHOUT. NOORDWIJK MEDEMBLIK HOORN LIMMEN WIJK AAN ZEE DE KWAKEL Tulpen in den slottuin te Freienwalde Examens H. B. S. met 5-jar. cursus Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken Houtstraat 5 a Tel. 10771 Bronx-park te New-York Voor den Politie-rechter De eerste Bloembollenreizigster BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE. De aanval op het wéreld- duurrecord Het Japansche marine luchtschip F 5 vernield De ontvangst van Ferrarin en del Prete te Rio de Janeiro Een handelsverdrag tusschen Duitschland en Polen? Engeland en het anti-oorlog-verdrag De werken van d'Annunzio op den index Poincaré bij den nationalen bond van oorlogs slachtoffers De blauwe Madonna Ernstig auto-ongeluk te Berlijn Luchtverkeer op de vlieg velden gedurende de maand Juni 1928 Prof. dr. J. J. G. Vürtheim t Het onweer veroorzaakt een schade van 25.000.000 Zloty in het Oosten van Opper-Silezië Het parlement van New-Foundland ontbonden LAATSTE NIEUWS Het wereldduurrecord verbeterd De Duitshe Oceaanvliegers in Nederland ÖE SPAARNEBANK Haarlem Amslerdaif Prolongatie ïoif 102»/i, 3f Geslaafd Dezer dagen slaagde de jonge dame C. Rood Nd. voor de akte nuttige Hand werken L. O., alsmede voor het diploma M. U. L. O. Mej. Greta Jonker slaagde voor het eind diploma 5-jarigen cursus H. B. S. Burgerlijke Stand over Juni Geboren: Maria Claslna, dochter van P. Greeuw en M. Visser. Agatha Anna. dochter van J. Sombroek en A. B' rsteker. Antoon, zoon van J. de Moei en M. de Graaf. Overleden: Gertruda Maria Pepping, zes jaar. Nicolaas van Breemen, 82 jaar. Simon de Jongh, 67 jaar. Gerrit Lampe, 63 jaar. Aaf je Vleeshakker, 66 jaar, echtg. van G. Jongejans. Dineeniss Heyt, 80 jaar. Ondertrouwd: Jacob Speur, 23 jaar en Cornelia Catharina Jonker, 20 Jaar. Veiling van Aardbeien De aanvoer be droeg Zaterdag niet minder dan 10.000 man den. Ook de prijken waren beter dan Vrijdag enbedroegen van 36 tot 40 34 eten per K.G. Muziekconcoursplannen Naar we verne men, bestaan er bij de fanfare D. I. U. alhier, gezien het succes van de muziekwedstrijden, gehouden door het patronaatsfanfarekorps alhier, plannen om het volgende jaar een muziekconcours te doen houden. Personalia Met ingang van 1 September a.s„ is tot onderwijzeres aan de christelijke school alhier benoemd, mej. P. V. K. Schaum te Boskoop. Het electrisch licht Vanwege de stedelijke lichtfabrieken te Leiden is men'bezig met de vervanging en verandering van lampen en toestellen, In verband met de opvoering der eiectrische stroomspanning tot 220 volt. Die verandering geschiedt op kosten van Leiden. Gevonden voorwerpen 1 sleuteltje, 1 Vischmand, 1 gummi badpak, 1 medaillen m. portret, 1 portemonnaie met inhoud, 3 kin dermutsen, 2 dubbele boorden, 1 badmuts, 1 paar kinderklompen, 1 hondenhalsband. 1 jongensjekker, 1 slinger van een auto, 1 fiets pomp, 1 gouden broche en 1 hoorn van auto (defect). Inlichtingen over bovenstaande voorwerpen worden verstrekt aan het Poli- tie-bureau te Noordwijk-Binnen, uitsluitend des Zaterdags van 121 uur. Burgerlijke Stand ^van 38 Juni to 5 Juli 1928. Geboren 28 Jru zoon van D- M. Passchier en G. v. d. Eijkel 30 Juni soon van J. Warmenhoven en A. C. Schalk wijk j 2 Juli dochter van P. Ruigrok en A. van den Berg 2 Juli zoon van H. Alders en C. C. M. yan der Zwet. Ondertrouwd A. W. H. de Bes, 23 j., en J. Duijndam, 24 jaar. Overleden 4 Juli C. Veenswijk, 59 jr., wed. van J. Nieuwenhuizen. TER AAR. Veilingbericht van de R. K. Tuindersvereeniging St. Phocas van 6 Juli 1928. Peulen 12.85 per 10 K.Ó. Doppers 1.50—1.60 per 10 K.G. Capuc. 2.35—2.40 per 10 K.G. Witte Cap. 2.65—2.75 per 10 K.G. Tuinboonen 44—66 ct. per 10 K.G. Sny- boonen 5.30—5.80 per 10 K.G. Stek 2.80 3.60 per 10 K.G. Rentegevers 8 per 10 K. G. Bloemkool 413 ct. per stuk. Peen 710 cent per bos. Aardbeien 2728 cent per pond. Zw. Bessen 2119 ct. per pond. Augur ken 5 per 25 K.G. Auto-ongeluk. Zaterdagmiddag te 2 uur had alhier een auto-ongeluk plaats. Een zoon van den heer Saai reed met den auto door het Bagijnhof. Als steeds vertoeven hier zeer veel schoolkinderen, waarvan een zoontje van den heer Van Eekeien onder den auto geraakte en deerlijk aan hoofd en been werd verwond. Een- klompje lag totaal versplinterd. Politie en geneeskundige hulp was on middellijk aanwezig. Door de zorgen van omstanders werd het jongetje direct naar de Zusters gebracht. De laatste paal De vorige week werd voor den onderbouw van den Gemaalput in de Zuiderzee de laatste paal geslagen, wat met eenige feestelijkheden gepaard ging. Totaal zijn in dezen put 1397 palen geslagen. tulen, verslag van den secretaris, rekening en verantwoording van den penningmeester, benoeming van 3 leden tot nazien van de rekeningen, zal ook de contributie geïnd worden. Personalia Voor het eindexamen der Hoogere Handelsschool te Alkmaar slaagde J. van Riel, alhier. Tragisch Vrijdagavond, toen Mej. V. van het station huiswaarts keerde, nadat zij met den trein was gearriveerd, viel ze plot seling op het Achterom bewusteloos ineen. In allerijl werd zij het Witte Kruisgebouw binnengedragen. De arts, die spoedig ter plaatse aanwezig was, kon echter slechts den dood constateeren. KROMMENIE Aanbesteding Uitslag aanbesteding voor het aanbrengen van closets'en het plaat sen van septietanks ten behoeve van de Vereen. „De Volkswoning". Fa. M. Leguit en Zoon, i 7385 H. ten Wolde, t 7250 K. de Jong, f 7140 J. v.d. Hoeven, f6921.85. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. De raming bedroeg f 7385. Auto In de vaart. Gistermiddag reed een auto van de N. V. Algemeene Garage en Automobiel Mij. uit Rotterdam bij het nemen van de bocht La- gewegNoordwjjkerhoekbrug te Noordwijk, waarschijnlijk ten gevolge van, het springen van den linkervoorband, in de Leidsche Trek vaart. In den auto zat alleen de chauffeur, die een familie van Rotterdam naar Noord- wijk aan Zee had gebracht. De wagen reed door het hek van den vrij hoogen kant en kwam onderstboven in de vaart terecht. De chauffeur klom dadelijk op den omgekeerden wagen en kwam dus met een nat pak en den schrik vrij. De auto werd gelicht door den heer P. Brouwer, die den auto, welke niet zeer gehavend was, per kraainwagen naar Noordwijk vervoerde. WATERLEIDING TE VOORHOUT De proefboringen op het terrein onder de gemeente Noordwijkerhout, ten behoeve van de Voorhoutsche drinkwaterleiding, vorderen naar wensch. Met de derde boring is men aan den *gang en de resultaten zijn tot nog toe in alle opzichten gunstig. Binnenkort zal begonnen worden met proefpompen om te zien of de hoeveelheid water constant blijft. Benoemd Tot Hoofdonderwijzer aan de Chr. School alhier is benoemd de heer A. J. Birk te Woerden, in plaats van den heer Bok- tna, die de stad gaat verlaten. Burgerlijke Stand Van 29 Juni6 Juli. Ondertrouwd Jacob Engel te Wierin- gen en Maria Gerarda Gieling. Overleden Piet Jan Taselaar, 22 jaar, ongehuwd. Burgerlijke Stand over Juni. Over leden Wilhelmina Bakker, oud 51 weken Frederik Eduard Olbers, oud 37 weken Ok- je Steenstra, wed. van Cornelis van der Er, oud 96 jaren. Getrouwd Johannes Groot, 30 jaren, bloemistknecht en Catharina Petronella Mooy, 25 jaren Nicolaas Scheerman, 27 ja ren, groentehandelaar en Maria Mooy, 23 jaar Petrus Jacobus Oudejans, 29 jaar, elec- triciën en Geertruida Stuifbergen, 27 jaar. Geslaagd Onze plaatsgenoot, de heer C. Rommel, slaagde voor het examen Sloyd. AAN HET STRAND. Zaterdag 1.1. had hier een oefening met de reddingsboot der N. en Z.-Holl. Redd. Mij. plaats, die zeer goed verliep. Er was veel belangstelling, vooral van de reeds aanwe zige badgasten. De oprit van den Zwaansweg gaf veel moeilijkheden. De 6 paarden had den daar heel wat te doen. De Relweg was dichtgestoven, zoodat men den Zwaansweg wel nemen moest. Zondag 1.1. was er veel drukte aan het strand, maar vol was 't er niet. De echte zo merwarmte ontbrak. Aan het Noorderstrand was zeer weinig te doen. In het dorp was het in de zaken niet druk. Ziekenhuisfonds „Helpt Elkander". Don derdag 12 Juli a.s., des avonds 8 uur, zal in café C. Frltschy-Uithoorn een algemeene vergadering gehouden worden. Behalve no- Van bevriende zijde ontving het „Weekbld. voor Bloembollencultuur" een uitknipsel uit de „Marksisehe Stadt- und Landbote," waar in de bekende Duitsche dichter van balladen en kerkelijke liederen, Gustav Schtiler, een geestdriftige en dichterlijke beschrijving geeft van de aan den slottuin van Freien walde, waarin de Ratheau-stichting geves tigd is, aangeboden Tulpenbeplanting. Met een toespeling op het verblijf van een jeug dige prinses uit het huis van Oranje op het slot in het begin der 19e eeuw, zegt de schrijver o.a. van de tulpen, dat ze de groe ten overbrachten van de schaduw van het kleine oranje-prinsesje, dat hier onderdak gebracht werd door haar vorstehjken vader, voor het staten omverwerpend geweld van Napoleon, waar het echter weldra haar teer bloemenleven uitbloeide. Bevorderd tot de 2de klasse M. G. Beek, G, M. Bleeker, J. de Brie, M. Bunt, H. J. v. d. Burg, Ch. J. Cramer, M Flohil, J. Fokert, P. C. v. d. Graaf, J. v. Hartesveldt, W. Tj. Hellinga, A. A. E. Klipp, M. C. Meuffels, S. Nieuwemhuis, F. Phenning, R. Prins. H. J. P. Roesink, P. F. R. stol, P. R. Stol, E. Wolterson, A. v. d. Werff, E. v. Assendelft de Coningh, H. Q. Betlem, S. Kumstra, W. Kramer, A. B. Pot, J. Rol, P. Rol, W. J. Sneek, G. J. van Dam, G. Dekker, P. Gerbranda, J. W. v. Hertesveldt, M. Hekker, Th. Hekker, H. v. d. Heide, E. K. Hoekstra, A. van Kersen, ,H. G. J. de Langen, P. ter Plegt, J. Scher- penhuysen, B. v. Wijk, F. J. J. Zuidweg. Bevorderd tot de 3e klasse: J. C. de Bilt, M. B. Botman, D. P. Bij- leveld, C. H. Drees voorw., P. v. Duyn, B. v. Hameien, R. Hillebrand, N. J. Keuken meester, S. J. C. Luining, B. E. Noorde loos, F. G. Pape, C. Plaisier, G. Potjewijd, 4c. Rol, K. A. Schalekamp, H. Sorgdxager, L. G. H. Volmüller, C. C. W. Waldenmaier, D. Baas, J. H. G. v. Beek, D. J. M. A. Braakenburg v. Backum voorw., H. B. Bunck, J. W. Figee, M. W. de Haas, D. Heineke, T. Jellema, H. P. Kok voorw., A. A. v. Mansum, D. Pardoen, J. T. H. Pru- schen, A. J. Val, O. H. G. Vervoom, N. Visser, L. Th. Kentgens. Bevorderd tot de 4de klasse: L. F. v. d. Belt, M. Breedveld, L. L. Held, J. Ch. Maurer voorw., P. J. Mink, V. Noorman, W. Postema, R. J. Sanders, L. I. C. M. Vastmaar, B. C. Vogel, C. Zeeman, H. J. Zuidweg, A. D. v. d. Zwaard, G. G. Ferwerda, M. C. Pal, C. F. Arnold, S. L. C. Begeman, J. Boerkoel, J. Burg, A. M. Cats, H. H. Jetten, D. G. Kuyper, F. J. v. d. Meulen, A. H. Nieuwjaar, J. J. J. Walden maier, A. C. Hazevoet. Bevorderd tot de 5e klasse: P. J. Bels, M. C. v. Hameien, M. Lan- gendam, C. J. Rijkebóer, A. A. Rodrigues Pereira, R. Val, J. F. Wolterson, Th. v. Wijk, J. H. G. Zeelenberg, E. F. de Boer, J. H. Jelsma voorw., R. Jonges, H. E. Keur, N. S. Koning, M. A. Meuffels voorw., A. C. Timmer, H I. J. M. C. v. d. Wal, W. G. Zijlstra. DERDE LOSKRAAN GEREED Teneinde het lossen van erts en kolen voor de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken te ÏJmuiden zooveel mogelijk te bespoedigen heeft dit bedrijf thans een derde loskraan aan de kade in de zeehaven doen plaatsen. De nieuwe kraan is thans zoover gereed, dat dezer dagen daarmede een proef kan worden genomen. Voldoet deze, dan beschikt men over een drietal kranen, voorzien van mechanische transport- en knijper-inrichtin gen, zoodat het oponthoud van de in lossing liggende schepen daardoor zeer beperkt wordt. Doorzitten bij Wielrijden.Stuk- loopen van Huid en Voeten, en Verbranden der Huid door de zon, verzacht men dadelijk en geneest men spoedig, door onmiddellijk te behandelen met Dooa 30-60. Tub« 80 ct. Bij Apoth. ca Drogisten Reeds verscheidene jaren, ook reeds vóórdat het 2 cent-per-Roe-fonds bestond, werden jaarlijks Tulpenbollen door de bloembollenstreek afgestaan aan den Bota- nischen Tuin in het Bronx Park te New. York, waar hun bloei een geregeld terug- keerend lentefeest is voor de bewoners der Amerikaansche hoofdstad. Hoezeer deze manifestatie de aandacht van het publiek trekt, weet ieder, die New- York in den bloeitijd jjeeft bezocht. Maar ook blijkt die belangstelling overtuigend uit de aandacht, die de groote dagbladpers aan deze beplanting wijdt. Het „Weekblad voor Bloembollencultuur" ontving ter inzage 'n aantal bladen, waarin min of meer uitvoerige beschrijvingen en afbeeldingen der beplan ting voorkomen en men krijgt daaruit wel 'n indruk, van de kracht, die van deze pro. paganda uitgaat. De New-Yord Herald Tribune, de New. York Evening Post, de New-York Times, 'Je New.York City Herald Tribune, the New- York America, the New-York Telegram en vele andere groote dagbladen hebben gedu. renden den bloeitijd bij herhaling geestdrif tige beschrijvingen van de beplanting ge geven. Het bestuur van den Botanischen Tuin en de Raad van Advies hebben de leden van den tuin en hunne families uitgenoo. digd tot een bezoek, waarbij leden van het personeel als gidsen ter beschikking wer. den gesteld, terwijl op den bepaalden dag auto's aan het spoorwegstation van den Botanischen Tuin aanwezig zouden zijn. Burenruzie. De heer H. H. en Mevr. J. B. hadden in de Van Speykstraat te Zandvoort N. B. belee- digende woorden toegevoegd, waarna H. H. zijn tegenstander had uitgenoodigd om deze kwestie op „handige" wijze af te handelen. De Officier van Justitie eischte tegen eerste beklaagde 25 subs. 15 dagen. De po- littierechter veroordeelde hem conform dde- zen eisch. Mevr. J. B. werd vrijgesproken Verdachte ging in hooger beroep. Mishandeling E. S. was aan A. K. geld schuldig en wilde ondanks herhaalde aanmaningen zijn schuld niet betalen. Toen S. in de nacht van 30 op 31 Mei op den hoek Doelstraat.Lange Lakenstraat A.K. ontmoette, werd hij zoo vertoornd, dat hij een 1 meter langen stok op getuige's li chaam in stukken brak. De eisch was 25 subs. 15 dagen. De politierechter veroordeelde hem conform den eisch. Diefstal van 60 H. J. D. scheen nog al last te hebben van veel geld. Hij had daarom 220 in een Jas, opgehangen in zijn schuur, gestoken. Deze onverantwoordelijkheid kwam hem duur te staan, doordat het geld op zekeren dag verdwenen was. J. J. G. stond terecht voor het ontvreemden van 60. De rest was spoorloos verdwenen. Gezien het blanco strafregister van den beklaagde eischte de politierechter 35. subs 15 dagen. Vriendelijke kostganger W. A. v. d. M. had een ander kosthuis ge vonden en was van zijn hospita afscheid gaan nemen. Dit was echter niet van vriendschappe- lijken aard geweest. Verdachte v. d. M., die niet verschenen was, was nogal lastig geweest en werd daar om door z'n hospita onder de woorden: „nou heb ik genoeg van je. Ik hoop je nooit meer te zien" de deur uitgeduwd. V. d. M. nam dan als laatste uiting van hartelijkheid een zaag en aaide hiermede over getuigeis wang, waardoor deze 8 dagen in het ziekenhuis kon vertoeven. Daar verdachte reeds 10 veroordeelingen achter den rug had, werd tegen hem 1 maand gevangenisstraf geëischt, welken eisch de politierechter bevestigde. Wij lezen-in de Stand.: De eerste vrouw, die in de bloembollen reisde, mej. O. B. te Hillegom, is direct na Nieuwjaar vertrokken en reisde tot half Juni in Oostenrijk, Hongarije, Tsjecho-Slowakije en Joegoslavië. Zij bereikte een flinken om zet, zelfs meer dan men van een eerste reis redelijkerwijze kon verwachten, aldus vertelt „De Standaard". Mej. B. is geboren Hongaarsche, doch woont reeds 6 jaren in Nederland. Zij ls zelf op het idee gekomen in bloembollen te gaan reizen en heeft zich zonder tusschenkomst van derden, persoonlijk tot een firma in de streek gewend. Deze bood haar aan een maand op proef te reizen. Zelf wilde zij liever uitsluitend op provisie reizen, doch ging ze tenslotte op het aanbod dier firma voor salaris en onkosten te reizen, toch in. De in die eerste proefmaand bereikte resul taten waren van dien aard, dat de betrok ken firma haar voor het geheele seizoen heeft geëngageerd. Mej. B. kende het artikel bloembollen niet, doch blijkt thans goed op de hoogte te zijn met de beste broei- en bui tensoorten, de kleuren en de prijzen der bloembollen. Zij zal zich nog verder in het vak bekwamen en hoopt ook volgend Jaar weer op reis te gaan Wel verklaarde zij 't bijzonder moeilijk te vinden, zoo, dat het de geheele persoon en veel energie vordert. Doch zij heeft ervaren, dat meerdere buitenland- sche bloemisten het bleken te apprecieeren dat een vrouw het artikel bloembollen kwam verkoopen; de vrouw toch, zoo meenden deze bloemisten, weet welke vormen, kleuren en soorten gangbaar zijn en bij het publiek, vooral het vrouwelijk publiek, in den smaak vallen. f DESSAU, 7 Juli Het Junkervliegtuig bevindt zich, ondanks het slechte weer, nog steeds in de lucht. Zaterdagmorgen was het 51 uur in de lucht. Drie officieren verdronken LONDEN, 7 Juli Naar uit Tokio ge meld wordt, is het Japansche marinelucht schip F 5 nabjj Yokosuma vernield, door dat het tijds mist met kracht tegen den waterspiegel vloog. Drie officieren verdronken, terwijl de ove rige leden van de bemanning gered werden. RIO, DE JANEIRO, 7 Juli. Kap. Ferrarin en Del Prete de Italiaansche Oceaanvliegers zijn per postvlietuig aangekomen. Zij werden enthousiast begroet. Hun vliegtuig Savoja is te Touros gelaten. BERLUN, 7 Juli De Duitsche gezant te Warschau Rauscher vertoeft, naar de „Vor- warts" meldt, op het oogenblik te Berlijn, om met de regeering besprekingen te voeren over de hervatting van de onderhandelingen, met Polen inzake een handelsverdrag. Volgens het blad zal het Rijkskabinet zich in het begin der navolgende week met deze aangelegenheid bezighouden. PARIJS, '7 Juli. Naar de Londensche correspondent van .de Echo de Paris meldt zou de Britsche regee ring weinig lust gevóelen, zich ter zake van het anti-oorlogsverdrag bij de houding van Frankrijk aan te sluiten. De Britsche regeering weigert mede te wer ken aan een protocol bij het verdrag waar in de reserves der verschillende regeeringen zouden worden opgenomen. Uit Rome wordt geseind: Naar wij ver nemen bevat de „Osservatore Roman*;' het bericht, dat alle romans van d'Annunzio door Z. H. den Paus op den Index van verboden boeken zullen worden geplaatst. Aan de plaatselijke kerkelijke autoritei ten zal overgelaten worden te beoordeelen, welke tooneelstukken, gedichten en proza stukken, behalve zijn romans, door dit veto zullen worden getroffen. PARIJS, 7 Juli Minister-president poincaré zal. op 13 Juli a.s. op de ver gadering van den nationalen bond van oor logsslachtoffers een rede houden. door JACOBINA SPANGEMACHER BERLIJN, 6 Juli Aan de Lutzow-Ufer ls Vrijdagmiddag een ernstig verkeersonge luk gebeurd. Een volle omnibus reed ten gevolge van het gladde plaveisel tegen een boom. Twaalf personen werden door glas splinters, ontvellingen en kneuzingen min of meer ernstig gekwetst. Schiphol, de luchthaven van Amsterdam, werd gedurende de maand Juni 1928 aange daan door 726 vliegtuigen van het regel matig burgerluchtverkeer en door 272 mili taire vliegtuigen van Leger en Marine, ter wijl 27 extra vliegtuigen aankwamen en ver trokken. Voorts had er, een aantal proef- en rondvluchten plaats, terwijl het aantal pleiziervliegers 979 bedroeg. Het aantal aan komende, vertrekkende en transito-passa giers over Juni 1928 bedroeg 1628 (tegenover 1360 in Juni 1927) terwijl aan goederen enz. werd vervoerd 107.700 K. G. (tegenover 74.300 K.G. in Juni 1927). Waalhaven, de luchthaven van Rotterdam, werd gedurende die maand aangedaan door 353 verkeersvliegtuigen en door 74 militaire, terwijl er 36 speciale vluchten (proef- en photovluchten) met K.L.M.-machines plaats hadden, 262 vluchten met Pander-vliegtui gen van de Rotterdamsche Aero-club eh 3 vluchten met particuliere vliegtuigen. Het aantal pleiziervliegers bedroeg 752, waardoor 149 vluchten werden uitgevoerd. Het aantal bezoekers bedroeg 17557, waarvan 794 school kinderen. LEIDEN, 7 Juli Hedenochtend is te Lei den na langdurige ongesteldheid in den ouderdom van 58 jaar overleden prof. dr. J. J. G. Vürtheim, hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Hooge- school te Leiden. KATTOWITZ, 6 Juli In het Oosten van Opper-Silezië, dat door den orkaan he vig is geteisterd, wordt de totale door het noodweer veroorzaakte schade op ongeveer 25.000.000 Zloty geschat. ST. JOHNS (New Foundland), 7 Juli Het parlement van New-Foundland ia Vrij. dag ontbonden. De datum voor de nieuwe verkiezingen is nog niet vastgesteld. Toen vader op zekeren dag van een kleine reis terugkwam, had hij haar meegebracht. Er was een gejuich opgegaan, toen hij bin nen kwam, maar wij werden stil toen Vader plechtig en geheimzinnig aan moeder een pakje overreikte, terwijl hij besprak: „Voorzichtig moeder! dat is voor onze lieve kinderen!" Moeder wist ook van niets. Voorzichtig legde zij het pakje op haar schoot en begon uit te pakken. De tweejarige Ursula wilde het dichtst bij moeder en het geheimzinnig pakje zijn; zij schoof tusschen vader en moeder in, en ging op de teenen er bij staan. De blonde Gerard, die reeds 6 jaren oud en 'n flinke jongen was, ging op de sporten van den stoel staan, waarop zijn moeder zat en keek over haar schouders heen. Daar lag zij in moeders schoot. Een mooie, teedére, slanke Madonna-majolika. Zaligheid lag op het gezicht der heilige. Hemelsblauw was de lange mantel, die de hooge gestalte eerbiedig omslootgoud kleurig was de zoom van haar gewaad. Toen de moeder uitlegde, dat het geen pop was, maar een lieve, goede, heilige Ma donna, dat het de schoonste Moeder van het Kindje Jezus was, ging de jubel over in verbazing en stille vreugde. Met hun vieren brachten zij de Madonna naar .de slaapkamer der kinderen. Het leek wel een processie; plechtigheid, vreugde en verbazing was op hun gezicht te lezen. De moeder droeg met belde handen de blauwe Madonna, zooals de priester de gou den monstrans draagt. Ursula en Gerard volgden op kleinen afstand, terwijl ze steeds de oogen op de Madonna gericht hielden. Het laatst ging de vader; hij was 'n groote, sterke man en lachte vriendelijk. De moeder hield de Madonna omhoog en zette haar op het kastje dat naast Gerards bed stond. Nu heette de Heilige „onze blauwe Ma donna". lederen avond knielden de kinderen boven op Gerards bed, om de Madonna beter te kunnen zien, en baden met de handen te samen en de oogen naar de Madonna ge richt. Gerard bad voor. Ursula ving het eén en ander woord op en zei dat hardop na. Het slotgebed kon ze alleen bidden.' Wanneer broer bad „Lieve God, bescherm Vader en Moeder, Omadan overstemde zij hem: en Ula en Gerard en popje en Oma en beertje enGewoonlijk werd die heele rij dan door de moeder ineens besloten met een „Amen". Zoo ging het weken achtereen, dat de familie zich lederen avond voor de blauwe Madonna vereenigde. Doch de vader was altijd bij de oefening der kinderen, wanneer hij toevallig thuis was. Hij wilde het genot van zulke oogen- blikken niet missen. Op zekeren avond wilde Ursula zich niet laten wasschen. Zij wilde Gerard niet laten voorbidden. Zij was, naar het scheen, nog zoo hel wakker en zoo onvermoeid, dat ze iederen keer zei: „Ik doe het alleen! ik wil me alleen wasschen! ik wil alleen bidden!" En toen ze éindelijk In haar wit bedje lag, had ze nog geen rust. De moeder was weg. Ze richtte zich op. Ze keek eens naar haar broertje. Hij lag stil, alsof hij sliep. Ze riep hem bij zijn naam. Toen hij nu nog niets scheen te hooren, pakte zij met de sterke knuistjes haar klein hoofdkussen en wierp het naar haar klein broertje. Deze slingerde het terug. Dat was een prettig maar streng verboden spelletje, en onder dit verboden spel trof het kussen de blauwe Madonna en deze viel van het kastje op den grond. Het liefelijke gezicht der heilige was ge broken. De hemelsblauwe mantel was ver scheurd. De Madonna was dood. De moe der kwam verschrikt aangeloopen en was bedroefd toen zij de scherven van den vloer opraapte. Ursula en Gerard schreiden en treurden en verborgen vol angst hun gelaat in hun kussen. Zonder Madonna moesten zij nu slapen. Zonder Madonna moesten zij nu opstaan. Zonder Madonna moesten zij bidden. Hunne Madonna was dood. Weken waren erver- loopénVader en moeder waren op reis. Gerard en Ursula waren in den tuin in hun speelhoek je Gerard had een gat gegraven. Nu' droeg hij een kist. Daarin waren de scherven der Madonna. Reeds dikwijls had hij aan zijn moeder gevraagd: „Mag ik de Madonna be graven? Ik maak er een mooi tuintje boven en haal bloemen en planten uit Oma's tuin!" „Ach jongen! Spreek niet van de lieve Madonna. Moeder kon wel schreien als zij er aan denkt." Zoo luidde steeds het wei gerende antwoord. Nu begroef hij haar tochIemand moest het toch doenGerard voelde het zich verplicht. Hij schepte en groef tot ein delijk de kist paste. „Je korfje, Ula!" riep hij. Het zusje strooide Mariabloempjes en groen en bloemblaadjes, die zij in den tuin gèzocht hadden, in het kleine graf Daarna deed Gerard weer zand er over. Hoog verhief de kleine heuvel zich onder den bloeienden vlierboom! Juist waren de kleine kindaren bezig, bloeiende viooltjes in de versche aarde te planten, toen plotseling vader by hen stond. „Wij hebben de Madonna reeds begraven!" „Kom mee," zei vader slechts. Hij ging naar huis naar de kinder-slaapkamer. Zwy- gend volgden zij. Moeder stond naast het kastje. De plaats daar boven was niet leeg meer. „O, daar is zijl" jubelden de kinderen. „Onze lieve, blauwe Madonna." „Zeg niets! Nu niet!" zei vader zacht tegen moeder, toen hy de vreugde der kinderen zag en de kleine Ula zich tegen hem aan drong. „Ik ook zien. Heel hoog zien!" 's Avonds, toen zij weer op het bedje kniel den om te bidden en vol geluk de oogen sloegen op de schoone Madonna, bad de knaap: „Lieve God, bescherm Vader en Moeder, Ursula en Gerard, Oma en allen en onze lieve blauwe Madonna." „Amen," sprak de moeder. De vader knikte de moeder toe: „Zoo is het goed! In Gods hand is de Madonna beter vertrouwd dan in de onze! Sedert die0 tijd leeft de blauwe Madonna tusschen Va der, Moeder, Gerard en Ursula. Wie zou ook uit Gods sterke hand kun nen vallen. Een huldiginS Uit Dessau wordt nog gemeld: De Duitsche vliegers, die het wereldduur record Zaterdag te Dessau met ruim z"5 uren verbeterd hebben, door meer dan 65 uren in het luchtruim te blijven, zyn, toeö zij des avonds landden, op enthousiaste wyze gehuldigd. De „Bremen" met de Jun kers-motor L 5 aan boord waarvan zich dl piloot Zimmermann bevond, was het eerst op den beganen grond. De menigte, die on afgebroken op het vlieegveld vertoefd haf juichte hen enthousiast toe. Ontvangst te Dortmund De „Bremen".vliegers kwamen Zondag morgen met de „Europa" op het vliegveld van Dortmund aan, waar zij door een too- te menschenmenigte levendig werden toe gejuicht. De burgemeester, dr. Eichhoff, heette dl vliegers welkom, waarop zij met korte toe spreken' dankten. Nadat de eere.geschen- ken waren overhandigd, volgde een ronde tocht om het vliegveld; om 14 uur vlogen zij terug naar Keulen. Bij den opmarsch der vereenigingen ge schiedde een ongeval. Een politie-auto reed. tengevolge van een defect aan de stuurin richting, op een groep menschen in; 2 per sonen werden zwaar en verscheidene ande ren licht gewond. Een hunner is reeds over leden. No. 5. medegedeeld door MAANDAG 9 JULI. Middenkoersen van Zaterdag dUunsicenjigexi 6% Nederland 1919 t% Nederland 1918 434 Nederl. 1917 6% N.-Indie 1923 D 4)4 NJnd. 1926 B Banken. Koloniale Bank .1. Indische Bank Cert. Handel iaJj. Rese. Dito Industrieën. Marg. Urne Nederl. Kunstzijde Maecubee Holi Kunstzyde Oude Philips Nieuwe Philips Indnstr. Buitenlan Anaconda U. S. Steel Snla Viscosa Gew. Peruvian v Handelsondem. Comp.comm. du Liège Mijnbouw. Boe ton Mijnbouw Redjang Lebong Petroleum. Dortsche Petr Geconsolideerde Kon. Olie Perlak Rubber. A'dam Rubber Dell Batavia Rub Java Rubber Serbadjadl Silau V. 1. O. O. Allied Intercontin Rubber Scheepvaart. HolL Amerika Lijn dito Gem. E'igend. Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paketvaart MIJ. Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-unie Marine comm. .1... Marine pref Suiker. x H. V. A Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash Chic. Mllw. St. Paul Kansas City South Erie Rallr 100'/8 101 8 "%2 247-1 167 177*/8 177£ 136£ 139Vs 21%, 1630 163 137 228% 157-J 62 b 172 101 232J 6>%1C 9% 672 363 108£ 163 141 522 442i 184 J 500 1481 192b 7327/3i 34 %82 481- 53%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2