Buitenlandsch Nieuws Ja FEUILLETON. i RADIO-OMROEP DE MISDAAD VAN KERALAIN DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 9 JULI 1928 BLADZIJDE 1 GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN UIT DE MISSIE De bliksem in Oeroendi LEGER EN VLOOT Het verlaten van den dienst onder toekenning van wachtgeld LANDBOUW EN VISSCHERIJ De goede reputatie van de N ederlanlandsche pootaardappelen x. Invoer van fijne zaden 71 UITLOTINGEN DE DOOD VAN LOEWENSTE1N Een medewerker van de „Evening Stan dard," die een onderzoek doet naar het raad sel van de verdwijning van kapitein Loewen- stein, heeft Vrijdag in een vliegmachine 4000 voet boven het Kanaal proefnemingen ge daan om vast te stellen, in hoeverre het ver haal van de verkeerde deur met de werke lijkheid kan overeenstemmen. Hij had zich een touw om het middel gebonden en was in stevige vaart tegen de deur van de vlieg machine geloopen. Eerst na de uiterste krachtsinspanning slaagde hij erin, de deur open te krijgen, doch niet meer dan een paar duim, doordat de wind de deur tegenhield. Merkwaardigerwijze zijn ongeveer terzelf der tijd soortgelijke proeven genomen te Le Bourget. waar twee piloten een poging deden om de deur der vliegmachine open te krijgen terwijl de motor op volle kracht stond. Bei den duwden met alle kracht tegen de deur, doch konden deze slechts juist zoover open- krijgen, dat een menschenlichaam zich met moeite door de opening zou kunnen heen- wringen. Een ander medewerker van de ..Evening Standard" verneemt, dat Loewenstein vóór zijn verdwijning bezig was met een zeer sen sationeel plan. n.I. de verplettering van zijn grootsten tegenstander, den heer Henry Dreyfus, den president-commissaris van de British Celanese. met di enhij reeds sedert twee jaar een feilen strijd voerde, waarin, zooals bekend, Dreyfus steeds overwinnaar waes geweest. Een van de voornaamste redenen voor zijn vlucht naar Brussel was het verkrijgen van inlie,htingen, die hij noodig had tot het vol tooien van zijn plannen, waarna hij voor nemens was een proces te beginnen. Loewen- steins vrienden hebben tevergeefs getracht hem van zijn plan af te brengen. Tevergeefs gezoeht Naar uit Londen gemeld wordt, is tever geefs in het Kanaal gezoeht naar het lijk van Loewenstein. LONDEN, 8 Juli Onder leiding van het ministerie voor de luchtvaart is een onderzoek ingesteld naar de geheimzinnige verdwijning van den Belgischen millionnair op den weg van Croydon naar Brussel: het vliegtuig is in de hangar opgesloten, hangende het onder zoek. Captain Drew noemde het belachelijk, dat Loewenstein niet in het vliegtuig zou zijn gestegen, of dat hij het ongemerkt zou heb ben verlaten bij het naderen van de Pran- sche kust. Ook op Croydon werd gisteravond officieel verklaard, dat dergelijke berichten op fantasie berusten. I merkelijke vermindering der bewapenings. kosten. KETELONTPLOFFING EISCHT ZES SLACHTOFFERS KASSEL, 8 Juli Te Alt-Merschen bij Kassei is gisteren een ketel ontploft, waarbij zes personen om het leven zijn gekomen. Bij de ontploffing werd een der personen levend verbrand; ook de vijf anderen kregen brand wonden doch ondervonden bovendien scha delijke gevolgen door het Inademen van kool- monoxyde. DE DtlITSCH-NATIONALE PARTIJ BERLIJN, 7 Juli In het gebouw van den Rijksdag Is onder voorzitterschap van graaf W^tarp hedenmorgen het presidium van de JJuitsch-Nationale Partij bijeengekomen. De beraadslagingen dienden in de eerste plaats om de zitting voor te bereiden van de vertegenwoordigers van de partij, welke zit ting Zondagmorgen plaats vindt. Op de agenda staan: de uitslag van de verkiezin gen. het geval-Iambach en een debat over de komende werkzaamheden. N SCHIP IN BRAND LONDEN, 8 Juli Bij het afvaren van de Theems is gisteravond de „Carrurthenshire" met bestemming voor China, in brand ge raakt. Onmiddellijk w^rd het vaartuig te Erith aan den grond gezet en de passagiers, ten getale van ongeveer 20, werden met sleepbooten ln veiligheid gebracht. Dc brand brak uit in de bunkers en breid de zich m de brandstof fel uit toen een paar minuten na het aan den grond zetten de brandweer arriveerde. Tot dusver werden op het schip kolen gebrand, doch kortelings had men een experiment met olie genomen. Zware rookwolken belemmerden het blus- schingswerk zeer. DE MOORD OP S.WORELLI De Italiaansche revolutionnair Pavan, die werd verdacht van den moord op zijn land. genoot Savorelli, den 14en Maart 1.1., heeft bekend. DE WONINGWET-LOUCHEUR Zaterdagmorgen heeft de Senaat te Pa rijs een aanvang gemaakt met de beraad, slaging over de woningwet-Loucheur. Men r.eemt aan, dat de Senaat deze wet nog heden met eenige wijzigingen zal aanne men, zoodat de Kamer in den loop van een nachtzitting er een definitieve beslissing over kan nemen. Daarna zal het parlement voor vier of vijf maanden op reces gaan. PARIJS, 8 Juli Ondanks het, on-poli- tieke karakter van het woningbouw-voorstel is het slechts aan het krachtig ingrijpen van den Kamer-president Bouisson te danken, dat niet aan den vooravond van de parle mentaire vacantie een ministercrisis uitbrak. Daar de Kamer zich gisteravond om zes uur nog niet met behandeling van het wets voorstel kon bezighouden in verband met de senaatszitting. stelde de minister van arbeid voor een nieuwe zitting tegen 22 uur bijeen te laten komen. Bij de communisten, socialisten en radica len verwekte dit voorstel groote opwinding; een tegenvoorstel werd gedaan om op Dins dag weer bijeen te komen. Ondanks dat Tardicu daarop in naam .van het geheele kabinet de kwestie van vertrou wen stelde, lieten de radicaal-socialisten zien. door het uitgeven van blauwe stembriefjes, dat zij tegen de regeering zouden stemmen. Bouisson, bewust van het gevaar, dat de re geering liep, liet het niet tot stemming ko men, doch bepaalde, met toestemming van den minister van arbeid en van de Kamer dat men weer op Maandag bijeen zou komen. Intusschen was ook Poincaré verschenen, die het voorstel van den Kamer-president onder steunde. DE STAKING DER TABAKSBEWERKERS Volgens berichten uit Athene heeft de vak organisatie de staking der arbeiders in de labaksnijverheid opgeheven. WEERSPANNIGHEID OP DE KRIJGSSCHOOL In de Militaire School te Konstantinopel zijn 80 adspirant-reserve-pfficieren gearres teerd wegens weerspannigheid tegen hun meerderen. De gearresteerden wilden de in richting wegens geschillen over de betaling eigenmachtig veriaten. DE A.S. ENGELSCHE VERKIEZINGEN Het program der Arbeiderspartij De Engelsche Arbeiderspartij heeft in verband met de komende algemeene ver kiezing haar politiek in een brochure toe gelicht. De partij grondt haar eisch. om aan het bewind te komen, op de noodzake lijkheid van de invoering eener nieuwe sociale orde en onverwijlde opheffing van den noodtoestand van het land. Zij stelt eischen betrekking hebbende op verstrekkend de industrieele wetgeving, nationaliseering van grondbezit en industrie, uitbreiding der sociale instellingen en opvoeding. Het fi- nancieele programma beoogt o.m. de in voering van een extra belastingheffing van inkomens boven 500 pond per jaar, verhoogtng van de successiebelasting en vrijstelling van belasting voor levensonder houd. Voorts eischt het programma aan. EEN STANDBEELD VOOR FOCH Te Cassel (N.-Prankrijk) is, in tegen woordigheid van hooggeplaatste geallieer de en bevriende civiele en militaire autori teiten een ruiterstandbeeld voor maarschalk Foch onthuld. Poincare hield 'n toespraak, waarin hij den geweldigen arbeid van den oud.opperbevelhebber in herinnering braent, wiens eenvoud en bescheidenheid spreek woordelijk zijn. Hij verklaarde, dat het mo nument den voornaamsten bewerker van een rechtvaardigen vrede huldigt, die in staat stelt in orde en veiligheid den arbeid te hervatten. Al stellen wij het gevoel van haat ter zijde, zoo vergeten wij noch de soldaten, die de bevrijding brachten, noch de leiders, die hen ter overwinning voer den. STAKING SCHEEPSBOUW GEëINDÏGD Er is overeenstemming bereikt tusschen werkgevers en werknemers in het scheeps bouwbedrijf te Antwerpen. Het werk zal heden worden hervat. De staking heeft 7 weken geduurd. DE WAFD EN DE REGEERING LONDEN, 7 Juli Volgens berichten uit Cairo hield Nahas Pasja, de afgetreden mi- nister-president. in een vergadering een rede, waarin hij de leden van de Wafd-partij op riep, de regeering van Mahmoed Pasja met alle middelen te bestrijden. De president van de Egyptische Kamer oogstte grooten bijval met de verklaring, dat elk middel ter bestrijding vair de regeering gerechtvaardigd was. Deze openlijke oorlogsverklaring van de Wafd-partij aan de regeering zal, naar men algemeen aanneemt, de ontbinding van de Kamer tegen het einde van de maand tot gevolg hebben. HOOVER TREEDT AF PARIJS. 8 Juli Volgens een bericht van de New York Herald heeft Hoover aan pre sident Coolidge zijn ontslagaanvraag voorge legd. William Butler komt in aanmerking als zijn opvolger. UIT HET BEZETTE GEBIED Voor den Franschen krijgsraad te Mainz hebben zich drie Duitschers te verantwoor den gehad, die er van beschuldigd waren, dat zij voor eenigen tijd in een café Fvan- sche soldaten hebben mishandeld. Twee van de verdachten zijn gevlucht, de derde kon gearresteerd worden. Voor den krijgsraad verklaarde hij, dat hij de Fransche soldaten heeft willen be schermen tegen de aanvallen van de andere Duitschers. Men heeft zijn optreden toen ten onrechte ook voor een aanval gehouden. De officier van Justitie eischte tegen alle drie de verdachten, wegens mishandeling in vereeniging gepleegd, zes maanden gevan genisstraf. De krijgsraad sprak den aan. wezigen verdachte vrij en veroordeelde de beide voortvluchtige verdachten elk tot zes maanden gevangennisstraf. NA HET SJACHTY-PROCES BERLIJN, 8 Juli Talrijke Duitsclie in- tellectueelen. o.w. ook de Rijksdag-president Loobc en de Rijksdag-afgevaardigde Wtrht hebben aan de Sovjet-autoriteiten een oproep gericht om de 11 doodvonnissen in het pro ces tégen de Donetz-ingenieurs niet te vol trekken en ook de andere zware straffen te verminderen. De verdedigers van de in het Sjachty-pro- ces ter dood veroordeelde ingenieurs Gorl- stitz, Joesewitsj, Bojarinow, Boedni en Krasjisjanowski hebben voor de veroordeel den een verzoek om gratie tot het Centraal Uitvoerend Comité gericht. EEN DORP VERBRAND Het Poolsche stadje Odrzyrow is volkomen afgebrand. Er werden 298 huizen verwoest. Een inwoner kwam in de vlammen om. Ernstig auto-ongeluk Bij Oxford is een auto tegen een kabel ge reden, waarmee een tractor boomstammen wilde wegsleepen. Tengevolge hiervan werd den chauffeur en den twee dames, die in den auto zaten, de hals zoo goed als afgesneden. De ongelukkigen waren onmiddellijk dood. De vrouwenmoordenaar Pierre Rey, de Marseilliaansche Landru, die zooals men weet in Algiers werd gevat, is Donderdagmiddag te Marseille aangeko men. Teneinde betoogingen aan de aanleg plaats te voorkomen werd Rey niet daar ont scheept, doch te voren reeds op zee in een motorboot overgeladen. Hem werden de boeien aangelegd. Gedurende de reis heeft Rey weinig of niets gesproken. Zoo nu en dan liet hij een enkel woordje los om daarna weer in zijn zwijgen te volharden. Rey werd onmiddellijk naar het gerechts hof gebracht en in het vertrek van den rech ter van instructie gelaten. Enkele voorbijgan gers op straat herkenden hem en riepen „a mort!" e Op de vragen van den rechter van instruc tie verklaarde Rey te heeten Pierre-Auguste Rey en den 23 Mei 1865 te Anglard (dep. Aveyron) te zijn geboren (vader onbekend). Hij zeide het beroep van landbouwer te heb ben beoefend, in 1886 in het 122e regiment infanterie te hebben gediend. De rechter van instructie deelde Rey ver volgens mede van welke misdaden hij wordt beschuldigd: o.a van den Moord op de Miles, Bonnet, Ebel en van Mme Focé. Bij het hoo- ren dezer namen rilde Rey en steunde: „Laat mij. laat mij. ik zal u een anderen keer ant woorden"Daarna uitte hij den wensch een verdediger te kiezen. Onder deze omstandigheden besloot de rechter van instructie het verhoor te staken. Dc tocht over den waterval in de Niagara. Er worden nog enkele bizonderheden ge meld over den tocht van den Canadees Jean Albert Lussier over den Horse Shoe Falls in de Niagara. De ballon, waarin Lussier den tocht volbracht, was omgeven door een stalen net werk en woog met Lussier een vier en dertig-jarig machinist uit Springfield, in Massachusetts 758 Engelsche ponden. Op den bodem van den ballon was een gewicht bevestigd om Lussier t in staat te stellen, rechtop te bleven, doch het gewicht raakte los, zoodat Lussier, met het hoofd naar be neden den waterval overstak. Even voordat de ballon omsloeg stootte hij tegen een rots doch riemen en peluws hielden Lussier op zijn plaats in het midden, zoodat hij geen ernstige wonden opliep. In strijd met vroe gere berichten zou Lussier niet bewusteloos zijn geweest toen hij uit den ballon werd bevrijd. Hij verklaarde, dat hij van zijn tocht door de stroomversnelling niets kon naver tellen, doch wel duidelijk had bemerkt, toen hij op den bodem van den waterval neer kwam. Aan een brief in de Annalen der Afri- kaansche Missiën van pater A. J. v. d. Wee, van de Witte Paters, missionaris in Oeroendi. ontleenen wij het volgende: Laatst schreef ik u over de aanhoudende droogte, welke we hier in Oeroendi tot mi toe ondervonden dit jaar. Sinds n dag of acht hebben we wat meer regen gehad, dan tot nu het geval is. Moge het zoo doorgaan opdat de tweede oogst beter moge zijn dan de eerste geweest is, dat aldus de menschen niet te veel van den. honger te lijden mo gen hebben. Met die regenbuitjes hebben wc een paar maal nog al hevig onweöer gehad, hetgeen zoo wat aan de orde van den dag is. Al heel weinig regen zonder onweer, het tegen overgestelde van in Holland, waar in den regel regen zonder onweer komt. Bij een van deze onweders sloeg de bliksem in een neger hut, waarbij een meisje werd gedood, een ander de pols gebroken en de vader voor een tijdje lam werd geslagen. Dit brengt me op het idee om een paar regeltjes te schrij ven over het neerslaan van den bliksem en de bijgeloovigheid der negers daaromtrent. Een gewoonte bij de heidenen hier is, dat de negers, als een felle bliksemstraalde lucht doorklieft, deze naspuwen onder den uitroep: Oya! Oya! alsof za den kwaadwil ligen bliksem van zich af willen jagen en smeeken om geen kwaad aan te richten. Slaat de bliksem b.v. neer op een open bare plaats van den heuvel, dan beduidt dit, dat Kiranga, dc afgod der Baroendis, zich daar een plaats heeft uitgekozen. Terstond wordt er een bananenstruik ge plant met een Moeroembatak om aan te duiden, dat daar de plaats is die Kiranga zich heeft uitgekozen. Nu zullen geruimen tijd de voorbijgangers als teeken van onder werping aan hunnen afgod Kiranga, een busselt je gras neerleggen. 't Gebeurt ook dikwijls dit koeien, die ge durende het onweder op de bergen aan het grazen zijn, door den bliksem gedood worden Nu heet het dat Kiranga zich dat vee heeft toegeëigend en het dan het zijne is; ze wor den hem opgeofferd. Niet dat het geheele vleesch voor hem bestemd is. Neen, maar de koppen worden van den romp gesneden en met horens en al op de plaats geplant, waar de beesten gevallen zijn. Het overblij vende vleesch mag opgegeten worden, doch niet door allen. Om dit te kunnen moeten oude personen, in tegenwoordigheid van de omstaanders, zich overgeven aan immoreele handelingen en de familieleden van die oude lui mogen het vleesch eten. Ge ziet dus, hoe Kiranga (de duivel) hier in het spel zit en er het zijne van wil heb ben. Wordt een man door den bliksem gedood, dan heet het, dat Kiranga dien man tot zijn oemwongere (herder) heeft uitgekozen. Is het een vrouwspersoon, die door den bliksem getroffen en gedood is, dan zeggen de Baroendis, dat Kiranga haar tot vrouw heeft uitgekozen. Het zou als het ware een heele eer zijn door den bliksem te worden getroffen. Hoewel de dooden hier in Oeroendi steeds plechtig begraven worden, wordt hier een uitzondering gemaakt voor hen, die door den bliksem zijn gedood. Deze worden niet met de gewone ceremoniën be graven, doch zé worden als het ware op een vrije plaats aan Kiranga opgeofferd. Óp een hooge draagbaar, als op een rust bed geplaatst, worden ze buiten de bewoonde plaatsen op den heuvel gebracht in de open lucht en daar zullen ze blijven totdat de natuur haar werk heeft verricht, of wel dat de een of andere hyena de plaats wat. vlug ger komt. zuiveren. De personen, die aan de ceremoniën deelnemen, brengen natuurlijk ook hier weer menig grasbusseltje aan om hunne geheele onderwerping aan te toonen en leggen deze, hetzij op het lijk of in de nabijheid van de draagbaar neder. Sinds dat de Europeanen het land gere geld doorkruisen of er gevestigd zijn, wordt deze laatste ceremonie weggelaten en wor den ze begraven, hetgeen natuurlijk voor het land een weldaad is, want zooals te be grijpen was het een ware verpesting voor de in de nabijheid wonenden of voor de voorbijgangers. Ziedaar, enkele staaltjes van bijgeloovig DE REGEERINGSCK1S1S IN JOEGOSLAVIë Stephan Raditsch, de leider der Boerenpartij Pribitsjewitsj, de leider der democraten hcid van onze heidenen hier in Oeroendi. Gelukkig gaan die er met de verspreiding van ons H. Geloof meer en meer uit en wor den de duivelceremoniën bij zulke gevallen door de christelijke ceremoniën vervangen. In een binnenkort te verwachten leger order is een ministerieele beschikking op genomen, waarbij onder intrekking van L; O. 1926 no. 211 en van L. O. 1927 no. 85 bepaald wordt, dat voor onderofficieren der infanterie, der cavalerie, der bereden artil lerie en der hospitaalsoldaten, alsmede voor het instructieve kader van het korps ponton niers en torpedisten, de gelegenheid om den dienst onder toekenning van wachtgeld te verlaten, gesloten is. Bovenbedoelde gelegenheid blijft voorloopig bestaan voor onderofficieren der onbereden artillerie en der genie, alsmede voor de ad- judanten-onderofficier-administrateur en de sergeanten-majoor-administrateur van het korps pontonniers en torpedisten, voor de conducteurs der artillerie en voor het ver plegend personeel bij de militaire hospitalen. Van deze laatste categorie militairen ech ter alleen voor zooveel zulks door den S. G. D. L. gewenscht wordt geoordeeld. De heer ir. G. J. Kakebeeke, voorzitter van de Vereen. „Centraal Comité inzake keuring van gewassen" schrijft het volgen de: Het bekladden van de goede reputatie van de Nederlandsche pootaardappelen in het buitenland is al weer begonnen. Tot dus verre zijn bij de pogingen om deze hande lingen te bestrijden de namen der schuldigen niet publiek gemaakt. Het komt mij echter voor, dat thans geen verschooning meer kan gelden. Als mij weer een ernstige handeling, welke in strijd is met de Nederlandsche ex portbelangen, bekend is geworden, meen ik daaraan volledige publiciteit te moeten ge ven in de hoop dat daardoor een einde wordt gemaakt aan het besmeuren van den goeden naam van een onzer belangrijkste export-producten. Door Gcbr. Kloosterboer te St. Pancras bij Alkmaar is aan Duitsche belanghebbenden een uitvoerige circulaire gezonden, waarin de volgende zinsneden hier letterlijk vertaald worden weergegeven: „Eenige jaren geleden zijn hier keurings- vereenigingen opgericht, waarvan de leden in hoofdzaak eigenaars zijn van groote bedrij ven, die hunne aardappelen niet zoo vroeg ter markt kunnen brengen en daarom pro- beeren hun aardappeloogst te verkoopen als goedgekeurd pootgoed." „Zonder die keuring op zichzelf te willen afkeuren, kunnen wij toch niet nalaten uw aandacht te vestigen op de wijze, waarop deze keuringsvereenigingen de pootaardap pelen van hare concurrenten (niet-leden) verdacht maken." „Het zal u wel bekend zijn, dat de voor zitter van de centrale vereeniging een offi cieel bericht heeft gepubliceerd over bedrog met Nederlandsche pootaardappelen zonder certificaat van die vereeniging, waaraan „der Mittag" destijds een hoofdartikel wijdde. Tevens drong dat blad te Berlijn aan op een invoerverbod." „Uit verschillende handelingen van de be sturen van deze keuringsvereenigifigen blijkt, dat zij niet in de eerste plaats het verede len van aardappelsoorten beoogen, maar dat zij persoonlijk uit den uitvoer van de door hen goedgekeurde aardappelen winst willen maken." „Het komt hier vaak voor, dat degenen, die namens de vereenigingen keuren, later de aardappelen van de boeren koopen en voor eigen rekening van de hand doen. Het is op die wijze in hun belang de niet gekeurde aardappelen verdacht te maken, in de hoop, dat de koopers zich tot hunne vereeniging zullen wenden. Het officieele karakter van de vereeniging steunt hen daarbij." „Tegenstanders van deze vereeniging zijn zeer vele handelaren en boeren die met deze vereeniingen niets te maken willen hebben." „Hoe deze aangelegenheid ook zijn moge, vast staat, dat Duitschland bij voorkeur pootaardappelen van gemiddeld 28/35 mm. heeft, terwijl op de aan keuring onder worpen velden, waar de boeren eerst dan oogsten, als de aardappelen geheel vol groeid zijn, niet 2 van de jaarlijks door Duitschland benoodigde hoeveelheid ui die mate beschikbaar zijn. Wij constateeren hiermede dus, dat de vraag naar officieel gekeurd pootgoed een luxe is, welke in de eerste plaats geld kost en in de tweede plaats geen grootere zekerheid biedt voor werkelijk goede pootaardappelen dan indien men de poters vroegtijdig bestelt bij een betrouwbare firma, omdat die dan in staat is den oogst van goede boeren te koopen." „Het zal niet noodig zijn, hier uiteen te zetten, dat in deze beweringen de feite lijke toestand opzettelijk in lijnrechten strijd met de werkelijkheid wordt weerge geven." Men kan zich op het standpunt stellen, dat een dergelijke poging om de keurings- DINSDAG io JULI HILVERSUM 1060 M. 12.302.00 Lunchmusiek door het Trio Groeneveld. 5.307.15 Concert door het Omroep-orkest. 8.00 Concert door de Kon. militaire kapel (Grenadiers en Jagers Den Haag) o.l.v. C. L. Boer. 10.15 Persber. Daarna dansmuziek door Ted Stavast and his band van het Casino te Scheveningen. HUIZEN. 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) Uitsluitend K.R.O uitzendingen- 12.301.30 Lunchmuziek door het Trio Winkels. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.308.00 Cursus kerklatijn door Leo Speet. 8.00 Concert. Het „B"-trio (C. v. Boven, piano. H. v. Born, riool. C. r. d. Beek, cello). Spr. Pater A. G. M. Populier uit het Mis siehuis Sparrendaal Een beschouwing over Chincesche toestanden der laatste iaren. DAVENTRY 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.30 Gra mofoonmuziek. 12.20 Het Szeminanji-Trio. M. Dal- mcyda, sopraan. 1.202.20 Orkestconcert. 4.10 4-ao Opening van de Universiteit in Nothinghara door den koning van Engeland. 4.30 Orkestconcert. 5.20 Va- cantiepraatje. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gramofoon muziek. 6.50 Nieuwsb. 7.05 Gramofoonmuziek. 7.35 Pianomuziek van Debussy. 7.45 Lezing Engines for the air. 8.05 Variété. 9.20 Nieuwsb. 9.35 Mu ziekles. 9.55 Nieuwsb. 10.00 Concert door de mili taire kapel. G. Parr, alt. 10.5012.20 Dansmuziek. PARYS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.5011.00. Gramofoonmuziek. 12.502.10 Orkestconcert. 4.055.05 Orkestconcert. 9-0511.20 Concert Mile Welty, piano. Daarna fragmenten uit „Rigoletto" (in 't Italiaansch) van Verdi. LANGENBERG 460 M. 1.252-50 Werken van Lehar. Orkest en vocale solisten. 4.205.05 „Das verwunschene Schloss", sprookjesspel van Blacherta. 6.207.15 Zwii- sersche liederen. Orkest en solisten. 8.35 „Ikarus" Werag-orkest. Hr. Wocke. zang. Hr. Hilgers, orgel. 10.50 Sluiten. ZEESEN 1250 M. 12.205.20 Lezingen. 5.206.?o Orkestconcert. 6.208.05 Lezingen. 8.50 Causerie 9.20 Vocaal condcerfIda Orloff. declamatie. C. Bron-s geest, bariton. HAMBURG 395 M. 4.35 Liederen van Wolff en Straus voor sopraan met piartobegel. 6.20 Walsmuziek door orkest. 8.20 Actueele causerie. Daarna tot 11.20 Caba Norag-jazz-orkest en solisten. BRUSSEL 509 M. 5.205.50 Gramofoonmuziek. 5.506.20 Orkestconcert. 6.507.20 Orkestconcert. 8.20 Concert t. d. dierentuin tc Antwcrncni Groot orkest. instituten, aan welker werking grooten- decls de goede naam van onze pootaard appelen in het buitenland te danken is, te verzwakken, geen grooter kans op suc ces zal hebben, dan wanneer een muis zou trachten, een stalen kabel door te bijten. Of wel, dat de resultaten van deze ver heffende pogingen op den insteller zelf terug zulien vallen. Ik acht dit zelfs niet onwaarschijnlijk. Maar al 'was het alleen om te voofkomen dat dit „Holland op zijn smalst" aan het buitenland te vertoonen, verdere navolging vindt, acht ik het noodig aan deze hande lingen van de Gebroeders Kloosterboer volle bekendheid te geven. Het Centraal Buread voor de Statistiek deelt mede, dat in de maand Juni aan fijne zaden werd ingevoerd: maanzaad (papaver zaad): 70.063 kg.; karwij7aad: 4803 kg.; ka nariezaad: 28.587 kg.; bruin mosterdzaad: 34.109 kg.; geel mosterdzaad: 664.604 kg. Ja, ieder dag- en weekblad begint dezer dagen met Habemus Pontificem of iets dergelijks. Allen juichen omdat wij weer een Opperherder in ons Haarlemsch Bis dom hebben. En natuurlijk juicht Hoorn's jonge Missiehuis mee. Ik zit juist dit stukje te schrijven en daar gaat een IJscoman voorbij mijn raam. Ik hoor de jongens op de speelplaats lawaaien Zou ik?Zou ik? Vooruit! Ter eere van den nieuwen Bisschop. De man aan het werk voor de deur. Gauw een paar borden. Iedere keer twaalf op een bord. Mooie dikke. Ge hadt de gezichten van mijn jongens moeten zien. Eerst allen erns.ig. Ze begrepen niet goed. Maar toenDe pijn, die dat ijs aan mijn portemonnaie deed, was meteen over. Nu ik moet zeggen ze worden niet verwend op gebied van zoetigheid. Ik geloof niet, dat ze hier nog ooit iets dergelijks gehad hebben. Ik ben alleen maar bang, dat ze iedere week wel een nieuwen Bisschop zou den willen hebben. Ja, en terwijl ze daar zoo vergenoegd aan het soppen waren, dacht ik zoo Zou er onder jullie ook nog een toekomstig Bisschop schuilen Zal ik misschien later, als ik krom en gebogen ben, nog eens den Bisschop- pelijken zegen ontvangen van een van mijti jongens God geve het. Zeker, Vrienden, uit de jongens, die met de hulp van uw milde giften in de Missie huizen gevormd worden, komen ook de toekomstige Missie-Bisschoppen voort. Missiehuis, Hoorn, Father LEFEBER Postrek. 120937 Directeur. Door een gift van roo gld. wordt u medc- stichter(es) van dit Missiehuis. Credit National 1920 63ste Trekking van 2 Juli No. 5.098.939 is betaalbaar met frs 1.000.000; no. 715.813 met frs. 500.000; no. 3.018.118 met frs. 200.000; no. 4.414.729 met frs. 200.000; no. 1.489.272 met frs. 100.000; no. 2.973.823 met frs. too.000: no. 4-333-420 met frs. 100.000. De ïes volgende nummers zijn betaalbaar elk met frs 50.000: 652.905 3.750.157 3»42I.8i8 3-989.926 5.146.483 6.611.800. Credit National 1923 20ste Trekking van 2 Juli De vier volgende nummers zijn betaalbaar elk neet frs 100.000: 743-253 1-743-253 2-743-253 43-73-253- De vier volgende nummers zijn betaalbaar elk met frs. 50.000: 323.253 1-323-253 2-323-53 3-323.253. De 8 volgende nummers zijn betaalbaar elk met frs. 10.000: 083/253 513.253 1.083.253 1.513-253 2.083.253 2.513.253 3.083.253 3.513-253. De 32 volgende nummers zijn betaalbaar elk met frs. 5000 313-253 413-253 443-253 583.253 643.253 673.253 929-253 939-253 1313.253 1.413.253 1.443.253 1.583.253 1-643.253 1.673.253 ï.923.253 1-993-25 3 2.313.253 2-413-253 2.923.253 2.993-253 2.643.253 2.673.253 2.443.253 2.583.253 3-313-253 3.413.253 3-443-253 3-583-243 3-643.253 3.673.253 3.923.»> 3.993.253. 46 Indredaad, zei Henry de Montgardec, wij kunnen onze oogen niet langer voor de waarheid sluiten. Er wordt tegen ons een onverzoenlijken strijd op leven en dood ge voerd, een strijd, waarvan wij, mogelijk al de beweegredenen nog niet kunnen door gronden. Wat wilt ge hiermede zeggen? Ik bedoelMaar laat ik u liever eerst vertellen, mevrouw, wat Ik daar juist aan Cécile heb medegedeeld: dan zult u mij wel willen zeggen, of u dcnzelfden indruk hebt ontvangen als ik. Ik luister. Langzaam reed ik dezen morgen te paard door de groote laan van het bosch, welke ik gewoonlijk volg, toen eensklaps een schot knalde. Rob Roy deed een grooten sprong en ga loppeerde vooruit, alsof hU door een kogel was getroffen. Bijna op het zelfde oogen- Hik werd een tweede schot afgevuurd, en ditmaal trof de kogel mij boven aan den arm. O God! Maak u niet ongerust, het heeft niets te beduiden. Toen ik hier aankwam, be merkte ik, dat de eerste kogel voor mijn paard bestemd was, het maar licht had ge troffen en de uitwerking van een krachti- gen spoorslag had gehad. Inplaats van Rob Roy te doen stilstaan, zooals de bedoeling was geweest, had de onbeduidende wonde het tot een dolle vaart aangespoord, aan welke omstandigheid ik mijn leven te dan ken heb: want anders zou de tweede kogel mij aan het hoofd hebben getroffen en zou ik op dit oogenblik hier niet in uw midden zijn. Ik huiver bij de gedachte Nu vraag ik mij af, welk aandeel Bertrand van Maloy in dit ongeval kan hebben. Inderdaad! Wanneer ik dezen aanslag in verband breng met dien van den hond, dien ik on langs heb gedood, dan zou ik haast ver onderstellen, dat wij nog een tweeden vij and hebben, die even gevaarlijk is als Ber trand van Moloy. Nog een vijand? Wie zou dat kun- jnen zijn? Ik weet het niet, antwoordde Henri de Mont.gardec. De eenige reden, waarom ik u over dit voorval heb gesproken, en u nieuwe reden tot ongerustheid heb gege ven, is deze, dat wij nu de uiterste voor zichtigheid in acht dienen te nemen. Wij tasten rond in het duister. Zouden wij op een dwaalspoor zijn geleid? vroeg Cécile. Zou Bertrand moge lijk niet de schuldige zijn, of z»u hij me deplichtigen hebben? Dit laatste komt mij wel het waar schijnlijkst voor, antwoordde Henri de Montgardec. In elk geval is het gebeurde een waar schuwing voor ons, voegde mevrouw de Ké- ralain erbij. Wij moeten met voorzichtig heid, maar tegelijk met snelheid handelen. Zoudt u de politie niet kunnen waar schuwen? vroeg de eerwaarde heer Leclerc. Neen, dat niet! zei Cécile, terwijl zü nauwelijks hare ongerustheid koij bewin- gen. Het viel haar namelijk in, dat haar vader nog altijd in de bo6schen rond dwaalde, en zij beefde bij de gedachte aan het gevaar, waaraan een ontmoeting met de politie hem zou kunnen blootstellen. Het zou toch raadzaam zijn. Morgen is het nog vroeg genoeg,- ant woordde Henri de Montgardec, die beloof de, zich met die waarschuwing te zullen belasten, teneinde den heer de Kéralain eerst ervan in kennis te kunnen stellen. Mevrouw de Kéralain verzette zich met alle kracht er tegen, dat Henri de Mont gardec dien avond naar huis zou vertrek ken. De duisternis was al gevallen en de vijand kon op den loer liggen. Bovendien, zoo voegde zij erbij, kunt ge ons hier nog van dienst zijn. Hoe zoo? Bertrand is dezen avond afwezig en daarom zullen Cécile en ik van de gele genheid gebruik maken, zijn kamer en die van den vermoorde te onderzoeken. Wjj zijn evenwel nooit zeker, op welk uur hij thuis komt, daar hü den sleutel heef! van de deur voor het dienstpersoneel en het zou jammer zijn, zoo hij ons overviel. Inderdaad! Eerst moet ik alles in het vertrek van Bertrand aan een nauwkeurig onderzoek onderwerpen, en dat kan lang duren. Zoudt gij daarom de wacht willen houden, om mij te kunnen waarschuwen ingeval hij mocht thuiskomen? Ik zal u een teeken geven. Afgesproken. In angstige spanning wachten mevr. de Kéralain en Cécile het uur af, waarop zij haar onderzoek zouden beginnen. Hoe zou den zij wel te moede geweest zijn, wanneer zij geweten hadden, dat op hetzelfde oogen blik Bertrand en Matteo beider ondergang beraamden, en de middelpn bespraken haar onherroepelijk in het veréerf te storten. Hoe zou haar de schrik op het hart zijn ge slagen, als zij geweten hadden, dat de be werker van beide aanslagen tegen Henri de Montgardec niemand anders was dan Matteo. Vol ontzetting zouden zij zich de waag gesteld hebben, of haar de tijd nog zou worden gelaten, de misdadige plannen te verijdelen der twee boosdoeners, idie be sloten schenen te zijn geen oogenblik meer met de volvoering hunner helsche plannen te dralen. XXX. Des avonds trokken mevrouw de Kéra lain en Cécile zich in haar eigen vertrek ken terug en lieten het dienstpersoneel vroeg uitscheiden. Zoodra alles stil in huis was, begaven beide zich naar het vertrek van den ver moorden markies en sloten zich daar zorg vuldig op. Hoe dikwijls heb ik deze kamer al bezocht! zei Yvonne. Zou ik vandaag sla gen? Als u het goedvindt, beste mama, dan zullen wij beginnen met het vertrek van Bertrand. Ik geloof, dat het beter zal zijn, zijn kamer eerst te onderzoeken. Toen openden moeder en dochter de deur avn de geheime trap en gingen langs dezen weg naar boven. De deur van de slaapkamer van Bertrand was maar alleen met een kruk gesloten en zoo kwamen zii zonder eenige moeite in de schuilplaats van haar doodsvijand. Natuurlijk waren alle meubels zorgvuldig gesloten, maar mevrouw de Kéralain had zich sedert eenigen tijd werktuigen weten te verschaffen, waar zoowel slotenmakers als misdadigers gebruik van maken en geen enkel slot bood daaraan weerstand. Het eerste meubelstuk dat zij opende, bevatte een menigte manchetknoopen, hor- legekettingen, dasspelden en andere siera den, die op satijnen kussens waren beves tigd. Hier valt niets te ontdekken zei me de laden weer dicht schoof. Daarna opende zij het bureau, waar zij ook niets dan onbe- waarop de een of andere duidelijke aanwij zing was te vinden. Toen onderzocht zij de bibliotheek van Bertrand, die alleen van zijn lichtzinnigheid en gebrek aan smaak getui genis aflegde. Zelfs vergat zij niet de sigaren kokers te openen en zijn wapenen en jacht- gereedschappen te bezien, maar niets vond zij dat geleek op een wapen, waarmede de misdaad moest zijn volbracht. Behoeven wij nog te zeggen, dat zij gehoopt had een of ander groot mes te vinden, dat beter dan een ponjaard geschikt was voor zulk een vreeseltjke misdaad. Was het dan mogelijk, door middel van een ponjaard zulk een diepe wonde toe te brengen als die, wel ke het bloed van den markies als met stroo men was weggevloeid? Reeds sedert geruimen tijd hadden zij zich deze vraag gesteld en niet dan ontkennend kunnen beantwoorden. Gedurende dien tijd doorzocht Cécile de kieeren en toiletzaken van Bertrand, zonder ^beteren uitslag. (Wordt vervolgde

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9