Binnenlandsch Nieuws TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 10 JULI 1928 BLADZIJDE 4 Brand in een kistenmakerij In volle vaart Een gevaarlijke klimpartij met doodelijken afloop KERKNIEUWS De genezing te Lourdes van mej. van Heusschen Het toezicht op den internationalen handel in wapenen, munitie en oorlogsmateriaal Een wijziging van de Waarborgwet 1927 Theresia Neumann Stichting van „Het Nederlandsch Postmuseum" De Zuiderzeewerken SOCIAAL LEVEN Bezoek van H.M. Koningin Moeder aan „Berg en Bosch" Onthulling borstbeeld van Mr. H. Smeenge Het werk der Rijksbemiddelaars KUNST EN KENNIS Jan Kubelik Vriendelijk Verlenging van de I. T. A. De20stebestuursvergadering van het Internationaal Christelijk Vakverbond Een suppletoire Oorlogsbegrooting VERKEER EN POSTERIJEN. Wat het toerisme glans geeft en waarde Anna Pawlowna Het Internationaal Astronomisch Congres STOOMVAARTLIJNEN. Te Delft Is een zware brand uitgebroken in een kistenmakerij en houtzagerij van de firma Kramer Smits, aan het Ezeisveld. Het gebouw is geheel uitgebrand. De aan grenzende werkplaatsen en de enorme voor raden hout werden behouden. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Nabij Delft is op den Rotterdamschen weg een luxe auto van den heer H. v. d. Kraft, uit Den Haag, doordat de bestuurder niet genoeg uithaalde, met groote snelheid in bot sing gekomen met een Z.H.A.M.-bus die van de tegenovergestelde richting kwam. De luxe auto maakte een slag om en kwam boven de langs den weg loopende sloot terecht. De heer Van der Kraft en iemand die naast hem zat sloegen met het hoofd door de voor ruit, doch bekwamen geen ernstig letsel. Van de Z.H.A.M.-bus werd een zijde openge scheurd. De inzittenden bekwamen geen noe menswaardig letsel. De bus kon, hoewel ern stig gehavend, verder te rijden. De auto van den heer Van der Kraft werd zwaar bescha digd en is met behulp van een bergings wagen gelicht en weggesleept. Te Amsterdam viel een acht en twintig jarige glazenwasscher, bij het overstappen van het eene op het andere raamkozijn, van de vierde verdieping van het Victoria-Hotel Hij kwam terecht op de binnenplaats van het hotel en overleed bijna onmiddellijk. Onder den titel „Bij een Lourdes-genezing" schrijft P. dr. J. Houren uit St. Michiels- Gestel een drietal artikelen in „de Tijd" naar aanleiding van de plotseling genezing te Lourdes van mej. v. Heusschen uit Maas tricht. De schrijver sluit zijn artikelen o.m. als ▼olgt: Kan de genezing van mej. M. Heusschen, gelijk zij op 23 Juni 1.1. te Lourdes is ge schied, verklaard worden door natuurlijke oorzaken? Om op hechten grond te kunnen bouwen, moeten wij twee onderstellingen als vast staande feiten aanvaarden, n.l. Ie. dat de ziekte, zooals deze beschreven werd in de medische attesten, door de zieke zelf en door al degenen die haar van nabij gekend heb ben, werkelijk was wat zij genoemd werd, een tuberculeuse aandoening. Een verkeerde diag nose is hier wel niet te vreezen. Is het, in het beginstadium eener tuberculose, vaak zeer moeilijk een vaste diagnose te stellen, deze moeilijkheid vermindert en verdwijnt met het verloop van tijd en de ontwikkeling der ziekte. Waar nu een patiënte zeventien jaren lang onder toezicht en behandeling van bekwame geneesheeren heeft gestaan, niet slechts in gezinsverpleging, maar in zieken- lnrichtlngen, toegerust met alle hulpmidde len der moderne techniek, waar men voor haar gebruikt heeft onderzoekings-methoden die voor de erkenning eener tuberculose niet slechts waarschijnlijkheid en presumptie, maar een ware zekerheid geven: Rönten- opnamen, sputonderzoek e.d., mag men een verkeerde diagnose toch wel uitgesloten ach ten. Wij moeten ook als vaststaande aannemen 2e. dat op 23 Juni, om zes uur namiddag en daarna, alle objectieve ziekteverschijnselen afwezig waren. Een nauwkeurig onderzoek door vijftien doctoren te Lourdes en door eenige anderen, waaronder de huisarts, na de thuiskomst, mag in deze toch wel zekerheid opleveren, zooveel te meer daar er verschil lende waren, welker aan- of afwezigheid zeer gemakkelijk te constateeren was, zooals verharding, opgezetheid en overgevoeligheid van den abdomen, bloed en etter in de urine (een analyse werd te Lourdes in het Consta- tatiebureau verricht), ankylose, verdikking en kromming van het rechterbeen. Al deze ver schijnselen waren zeker nog aanwezig op 13 Juni, datum van het laatste bezoek van den huisarts aan de zieke, die op dezen datum geen verandering aanbracht in het door hem afgegeven attest, waarin onder anderen als diagnose vermeld stond: tuberculeuze buik- vliesontsteking en knietuberculose, en dit hoewel in het formulier den geneesheer uit drukkelijk verzocht werd, het attest te wij zigen, indien na het afgeven ervan en vóór het vertrek der zieken naar Lourdes, een verandering in hun toestand wordt opge merkt. De genezing is dus geschied, volgens bevoegde, deskundige waarneming, tusschen 13 en 23 Juni, en volgens vulgaire waarne ming door niet-deskundigen op 23 Juni, tus schen negen uur 's morgens (begin van het baden der zieken) en zes uur 's avonds (terugkomst in het hospitaal na afloop der Sacramentsprocessie). Wij staan dus voor een plotselinge en objectief-algeheele gene zing van een vergevorderd tuberculeus pro ces, dat, in de longen begonnen en aldaar In den loop der jaren plaatselijk tot genezing gekomen, zich had voortgeplant in andere organen en in deze nog met onverminderde hevigheid voortwoekerde. Een plotselinge en algeheele genezing van een vergevorderde tuberculeuse aandoening kan echter onmogelijk op natuurlijke wijze geschieden, en deze onmogelijkheid heeft niet slechts betrekking op den tegenwoordigen toestand van het menschelijk weten en kun nen, zij is totaal en absoluut; een dergelijke plotselinge genezing zou indruischen tegen de meest elementaire wetten der biologie. Om dit te beseffen, is geen diepgaande en uitgebreide medische kennis noodzakelijk; het is genoeg zich te herinneren, op welke wijze een tuberculose haar sloopingswerk in het menschelijk organisme verricht en op welke wijze zij geneest. Uitvoerig behandelt de schrijver verder den strijd, welke in een aangetast organisme gevoerd wordt en vervolgt dan aldus: „Ik verlang niet een groote genezing te zien," zeide Zola vóór zijn beruchte reis naar Lourdes; „dat men mij maar een schram laat zien, die in een oogenblik dichtgaat, en ik geloof in het wonder." De tijd is inderdaad een onontbeerlijke factor bü de genezing van elk organisch let sel en waar deze groote factor uitgeschakeld blijkt te zijn, daar kan geen kwestie wezen van een genezing door natuurlijke middelen en langs natuurlijken weg. Het is absoluut en totaal onmogelijk dat een levend weefsel, waarvan elke millimeter toch duizenden en zing eener tuberculose is 't werk van maan den en van jaren; zij is geleidelijk en geen enkele medicus weet met zekerheid het oogenblik, den dag, ja de week te bepalen, waarin zij begonnen, waarin zij voltooid is. In het onderhavige geval is het oogenblik der genezing met volkomen zekerheid vast te stellen: 's morgens zwaar ziek is de patiënte 's avonds volkomen gezond. En bij haar waren nochtans aanwezig verwoestingen door de t.b.c. gedurende de lange jaren harer ziekte in het organisme teweeggebracht. De ingewands- en nierbloedingen wijzen op aan gevreten bloedvaten; de aanwezigheid van etter in de urine is een teeken van substan- tieverlies, van weefselafsterving in de nieren. In een onbeduidend kort tijdsbestek zijn deze beleedigingen hersteld. Tusschen de zware ziekte en de normale gezondheid geen periode van overgang, geen geleidelijk herstel, doch slechts een bruuske opvolging, gelijk men die in den natuurlijken loop van zaken nergens aantreft. Moeten wij erop wijzen, dat men hier geen beroep kan doen op de suggestie, die trou wens geheel afwezig was? Suggestie kan wel een tijdelijke, subjectieve opflikkering geven aan een wegkwijnend leven, maar de ana tomische toestand der organen wordt er niet plotseling door gewijzigd, de microben wor den niet gedood, de wonden niet geheeld, de gifstoffen niet geneutraliseerd en uit het li chaam verwijderd. Wij zouden hier nog kunnen wijzen op tal van andere abnormale verschijnselen, die langs den natuurlijken weg onverklaarbaar zijn. Wat is er gebeurd met de microbenkoloniën, die in een zoo lang verziekt lichaam toch wel in groot aantal aanwezig moesten zijn? Zijn ze verdwenen? Waarheen dan en langs welken weg? Hebben zij plotseling opgehou den schadelijk en ziekteverwekkend te zijn? Door welke oorzaak? De knie was dik gezwol len; waar zijn de bestanddeelen gebleven; die het gezwel (een tumor albus) samenstel den? Waren het woekercellen, nieuwvormin gen van tuberculeusen aard en oorsprong? Hoe hebben zij dan het lichaam verlaten? Was het misschien slechts vocht, exsudaat? Hoe hebben dan de bloed- en lymphaten, na jarenlange onmacht, zoo plotseling deze hoe veelheid kunnen resorbeeren? De spieren waren verstijfd, afgestorven, bijna niet meer aanwezig, het kniegewricht in ankylose; zon der voorafgaande oefening of massage heb ben zij in een oogwenk al hun vrijheid van beweging teruggevonden. En dit alles is ge schied, zonder de aanwending van eenig ge neesmiddel, uit zijn aard geschikt om dit re sultaat te bereiken. Hoe meer men het geval beschouwt, hoe vreemder het voorkomt. Een ieder blijft vrij, een verklaring van deze ongewone verschijn selen te vinden, wij bekennen onze onwe tendheid, maar in onze gedachte komt on weerstaanbaar de gedachte terug, die zich zoo dikwijls aan ons opdrong by het zien en bestudeeren van dergelijke Lourdes-gebeur- tenissen: Digitus Dei est hic, de vinger Gods is hier zichtbaar. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer in zake het wetsont werp tot voorbehoud der bevoegdheid tot bekrachtiging van het verdrag nopens het toezicht op den internationalen handel in wapenen, munitie en oorlogsmaterieel van 17 Juni 1925, met de daarbij onderteekende ver klaring betreffende I f n i. Ten aanzien van het Protocol nopens den chemischen en bacteriologischen oorlog, stelt de Regeering zich op het standpunt dat de waarde, aan een verbod te hechten, in niet geringe mate verband houdt met het verkrij gen van voldoende waarborgen om een ver bod ook inderdaad te kunnen handhaven. Zoolang nu de onderhandelingen betreffende de aan dergelijke waarborgen te stellen eischen nog niet zijn geëindigd acht de Re geering het ongewenscht, dit Protocol ter bekrachtiging voor te leggen. De toebereidingen voor den chemischen oorlog beperken zich hier te lande tot het aanschaffen van die middelen, welke dien stig zijn om de uitwerking op personeel en materieel op te heffen of te neutraliseeren van chemische strijdmiddelen, welke door een eventueelen tegenstander van onze weermacht, tegen deze zouden kunnen wor den aangewend. M.arw. men rust zich alleen toe met passieve chemische strijdmiddelen. Agressieve chemische strijdmiddelen worden niet aangemaakt. Voorbereidingen voor een bacteriologischen oorlog worden niet ge troffen. Ingediend is ven wetsontwerp tot wijziging van de Waarborgwet 1927. De eerste wijzi ging betreft het examen voor essaieur. Aangezien er geen aanleiding is om het uitoefenen van de beroepen van hanriels- essaieur, scheider en finoerder aan bjjz. wettelijke regelen te binden, wordt voorge steld, de desbetreffende artikelen der wet te doen vervallen. Het feit van het Arameesch acht prof. Bauer vaststaand De heer A. C. A. Hoffmann te Gouda schrijft in de „Msb.": In verschillende moderne wetenschappelij ke tijdschriften over occultisme, paraphy- siologie en parapsychologie verschenen in den laatsten tijd artikelen over Theresia Neu mann van Konnersreuth. Wij vonden wel een 25-tal verzamelingen. De algemeene conslu- sie dier artikelen, hoe ook gewijzigd naar geest en verklaring, is wel deze, dat door de moderne wetenschap geheel onverklaarbaar geacht worden de ,aan Theresia Neumann zich voordoende phenomenen. Eén dezer tijdschriften heeft alleen reeds de vaste medewerking van 18 huidige univer- siteits-hoogleeraren in verschillende afdee- lingen der natuur- en scheikunde en der ge neeskundige en wijsgeerige wetenschappen, onder wie wereldberoemde geleerden en me dici. Thans troffen ons in het bijzonder opstel len van prof. dr. J. Bauer, hoogleeraar der Semitische taalwetenschap aan de universi teit te Halle en van den geneesheer dr. Fr. Gerlich. Prof. Bauer is met den geheimrat prof. dr. Dalman en prof. Wutz, een der zeer weinige kenners van het Arameesch, de taal waarin de Zaligmaker gewoonlijk sprak en wel vol gens het ideoom van Judea, terwijl bijvoor beeld Petrus het sprak in het Galileesch dia lect. De professoren Bauer en Wutz en dokter Gerlich hebben nu met toestemming van pastoor Naber de Arameesche uitingen van Theresia met de nauwkeurigste zorgen bij haar zelf bestudeerd. De pastoor zelf kent die taal niet. Op grond van persoonlijke allemauwgezet- ste waarnemingen komt prof. Bauer tot de besliste uitspraak en deelt die nu in het Juli- nummer van een der voornaamste parapsy chologische tijdschriften dat met de 18 be roemde medewerkers mede. Vertaald uit het Duitsch luidt die uitspraak: Het feit van het Arameesch, en daarop komt het ten naaste alleen aan, staat aldus vast. Hij laat deze uitspraak met groote letters drukken, Tal van taalproeven bevat Bauer's artikel die te veel van ons en van den zetter zouden eischen om ze zonder fouten weer te geven. Tevens werd het bewijs geleverd, dat The resia geen hysteriologische toestanden door leeft, daar de verhouding van haar leven in extatische- en gewoon normale bewustzijns toestanden ten eenenmale in strijd is met de gewoon wetenschappelijke begrippen der hysterioligische wetenschap en zelfs geen uit bouw dier begrippen voor die wetenschap uit komst zou bieden. Het gaat hier om Theresia's uitingen, pro fessoraal en ook medisch waargenomen, van de Arameesche woorden en geheele zinnen van den Heiland en van anderen voor en bij de kruisiging. In tal van parapsycholo gische tijdschriften is reeds erkend, dat The resia sinds vele maanden geen voedsel tot zich neemt. Men weet dat de vroegere zienster Anna Ka- tharina Emmerich onverstaanbare Joodsche woorden vernam, die Brentano dan ook niet kon mededeelen en dat deze zienster ook Duitsche woorden hoorde. Ingediend is een wetsontwerp tot het in het leven roepen van een stichting „Het Ne- derlandsche Postmuseum". In 1924 is overgegaan tot de inrichting van een Postmuseum in eenige lokalen van het gebouw van het hoofdbestuur der P. en T. De kern daarvan maakte uit een in genoemd jaar voor dit doel ten geschenke ontvangen belangrijke verzameling. Een passende orga nisatie om dit begin tot ontwikkeling te bren gen, ontbrak echter nog. Dit wetsontwerp strekt om daarin te voorzien. De uitgaven van het Postmuseum, zooals dit is gedacht, zullen geen ernstig beroep doen op de Staatskas. Kostbare aankoopen komen, zoolang de daarvoor vereischte eigen midde len aan de stichting ontbreken, niet in aan merking. Dit kan te meer gelden, daar de stichting op den duur ongetwijfeld mag re kenen op legaten en schenkingen. Indien de Staat zorgt voor een directeur en voor huis vesting (welke beschikbaar is in het gebouw van het hoofdbestuur der P. en T.) zal het Postmuseum in den regel kunnen bestaan zonder geldelijke bijdragen van den Staat. Op voor den Staat weinig bezwarende wijze kan Nederland dan een instelling van cul- tureele beteekenis rijker worden. deelte van zijn bezoldiging. In hoogste in stantie is de vordering van genoemden ma joor toegewezen. De minister acht het gewenscht, dat aan alle officieren, die in hetzelfde geval ver- keeren, alsnog hun volle bezoldiging over den tijd, gedurende welken zij de bezol diging gedeelte!..hebben genoten, worde uitgekeerd. Daarvoor is 240.000 noodig, waarvan 207.000 betrekking heeft op reeds afgesloten dienstjaren, welk bedrag dus wordt aangevraagd. In de Mem. v. Antwoord op het Voorl. Ver slag over het wetsontwerp tot wijziging van de wet van den 14den Juni 1918, tot afslui ting en droogmaking van de Zuiderzee wordt medegedeeld, dat er tusschen de exploitatie van de drooggemaakte Wieringermeer en de belangen van de landsverdediging geener lei verband bestaat zoodat er geen aanlei ding aanwezig is om bij de uitwerking van de plannen ter zake met de eischen van de landsverdediging rekening te houden. H. M. de Koningin-Moeder heeft gisteren een bezoek gebracht aan het sanatorium „Berg en Bosch" bij Apeldoorn. De hooge bezoekster werd begroet door den voorzitter en secretaris van Herwonnen Levenskracht, de heeren P. J. S. Serrarens en J. Th. van der Laan, den geneesheer-directeur van Berg en Bosch dr. W. Bronkhorst en de eer waarde priorin der Zusters Dominicanessen. De Koningin-Moeder werd voorts ontvan gen in de ontspanningszaal, waar een koor tje van kinder-patiënten haar toezong. H. M. toonde bij haar rondgang die nu volgde over de terreinen, door de zalen en lighallen levendige belangstelling in de zie ken en nam met zeer veel interesse kennis van de afdeeling therapie. Na den rondgang werd het leidend perso neel aan de Koningin-Moeder voorgesteld, waarna eenige ververschingen werden geser veerd. By het verlaten van het sanatorium ston den de patiënten geschaard in de breede laan, welke naar den uitgang leidt, en juich ten de hooge bezoekster hartelijk tne. Gisteren is in het Stedeiyk Museum te Amsterdam in tegenwoordigheid van veel be langstellenden een borstbeeld onthuld van Mr. H. Smeenge en aan de gemeente overgedra gen. Aanwezig waren o.m. de wn. wethouder van kunstzaken, de heer von Frytag Drabbe, wethouder Dr. I. H. J. Vos, de directeur van het stedelijk Museum, de heer Baard, de commissaris der Koningin in Drenthe, mr. Linthorst Homan en eenige leden van het Gerechtshof met den president mr. P. J. Byieveld. By afwezigheid van mr. Vissering sprak mr. dr. van Geer namens het comité. Hy sprak er zyn genoegen over uit, dat zoovelen aan het huldebiyk hadden deelgenomen, ter- wyi hy het ook op hoogen prijs stelde, dat het borstbeeld in het Stedeiyk Museum ge plaatst mocht worden. Hy hoopte, dat het by het verre nageslacht de herinnering leven dig zou houden aan een der groote Neder landers. Wethouder von Frytag Drabbe zeide, dat B. en W. het beeld thans reeds voorloopig volgaarne aanvaarden. Mr. Linthorst Homan bracht nog eens dank aan mr. Smeenge voor het vele, dat deze voor Drenthe gedaan had. Er is in deze provin cie geen werk van openbaar nut, of de naam van Mr. Smeenge is er aan verbonden, zoo zeide hij. Namens den Zulderzee-raad sprak oud minister van IJsselsteyn nog enkele woorden, waarna mr. Smeenge het comité en den beeldhouwer dankzegde. Woensdag a.s. zal de Rijksbemiddelaar de heer Van IJsselsteyn te Enschede twee con ferenties leiden, de ééne inzake een conflict in het plaatseiyk stucadoorsbedrijf aldaar, een andere tusschen werkgevers in de tex- tiel-industrie eenerzijds en den textielarbei- dersbond „De Eendracht" en de Feder. van Textielarbeiders aan de andere zijde. Donderdag a.s. begeeft de heer Van IJs- selsteijn zich naar Drente, waar een conflict dreigt aan de katoenfabriek der firma An kersmit. Ook hier zal hij een conferentie houden. De Ryksbemiddelaar de heer Aalberse zal a.s. Donderdagmiddag te Vlissingen opnieuw een conferentie houden met partyen, betrok ken bü het conflict by de maatschappij „De Schelde", aldaar. Inderdaad, heel de natie werd wakker en besefte wat er op het spel stond, besefte dat ons land ontluisterd stond te worden en beroofd van wat het zoo groote aantrekke- lykheid geeft en zoozeer onze liefde waard is. Sedert is het „post" of „propter"? het staat niet aan my dit uit te maken, maar sedert kwam de Natuurschoonwet. Een stap der regeering, die ruime waardeering verdient. Kunst is reeds lang regeeringszaak, behoud van bpuwkunstmonumenten evenzeer, be houd van natuurschoon, behoud van land goederen en bosschen is het nu ook! Dit stemt tot dank Een krachtige openbare meening heeft zich gevormd, de wind waait gunstig voor behoud van ideëel schoon. Moge dat zoo blijven; geheel gerust ben ik er niet op. Er openbaart zich nu en dan, ik zou haast zeggen in steeds meerdere mate, een heftig verzet tegen alles wat aanwinning van land is, tegen ontginning van ongecul tiveerde gronden, tegen den aanleg van bos schen zelfs. Ik geloof dat men wél zal doen zich in deze niet te laten meesleepen. Wij mogen niet blind zyn voor economi sche eischen en kunnen de veranderingen in onze maatschappij niet negeeren. De nieuwe tijd stelt zyn eischen en wan neer wy die eischen niet verstaan, zal men er aan voldoen zonder rekening te houden met redeiyke bezwaren. Schoonheid is een veredelend en hoog te schatten bezit, maar wij moeten toch zorgen, dat het niet wordt een algemeene cultus voor doode schoonheid. Het doode Veere is mooimaar laat ons trachten levende schoonheid er niet voor te vergeten. De levende schoonheid van de drukke havens van de Maas, de levende schoonheid van een woelende, strevende, werkende stad Diep zou ik 't betreuren, wanneer niet ruime oppervlakten heide, wanneer niet tal van duinen, zandverstuivingen, vennen en plassen ongerept bleven bewaard, maar even zeer zou ik het diep betreuren, als de be hoefte van ons land aan bosch en aan ver meerdering van bosch niet werd gevoeld en de hooge cultureele, hygiënische en klima tologische waarde van bosch zou worden onderschat. Wij moeten ook niet vergeten, dat de schoonheid van een bosch spreekt tot meer duizenden en veel meer duizenden be vredigt en verheft, dan de schoonheid ,van een heide of van stuivend zand. Ik had het voorrecht dezer dagen te ver toeven op de Schovenhorst te Putten en het landgoed Middachten in al zijn mooiheid rond te gaan. Beide landgoederen uit'heide verrezen; het eerste,sedert kort, een 60 jaar geleden, het laatste eeuwen oud, maar beide zóó schoon, zoo uitbundig mooi, dat de Euro- peesche vermaardheid van beide wel ver diend is. Moet men het betreuren, dat daar indertijd heide voor bosch heeft plaats ge maakt? Vergeet men dan niet, dat bosch is een der hoogste vormen van schoonheid, in dien men het komen laat tot rijpheid en voor afwisseling zorgt? En heeft een golvend korenveld geen schoonheid en mist dan soms een zuiver Hol- landsch polderlandschap bekoring, bekoring van mooiheid naast de bekoring der levende schoonheid, die voortbrengend, vruchtdra gend land altijd geeft? Laat ons toch samen vechten en niet sa men vechten, laat ons niet vervreemden van elkaar, wat zoo noodig elkaar schragen en steunen moet, om tegen noodelooze, zoeke- looze aanslagen te beschermen, wat Neder land niet missen kan en ook niet te missen heeft, wanneer wij schouder aan schouder strijden en in beperking eenheid en kracht zoeken. „De Stem van St. Franciscus" vertelt: Alle gunsten die de R. K. Kerk te Palni op Madoera (Br.-Indië) van de naburige heide nen heeft ontvangen, vallen in het niet bij de laatste. Bij gelegenheid van een parochieel feest niet processie hebben de overheden minzaam de drie olifanten van den Hindoe- schen tempel aangeboden om meer luister aan de processie bij te zetten. In deze stad van 17.000 inwoners zyn de meeste heidenen. De missionaris, R. P. Louis S. J., werd bij ge legenheid van het feest van Sint Michael op verscheidene manieren bUgestaan door den goeden wil der heidenen. Een handelaar bood hem opschriften aan, een eigenaar tooneel- de Het tentoonstellingsbestuur van de In dische tentoonstelling te Arnhem overweegt, den duur van deze tentoonstelling nog met enkele dagen, ten hoogste een week, te verlengen. Het bestuur van het Internationaal Chris- teiyk Vakverbond vergaderde op 3 en 4 Juli 1928 te Utrecht. Het bestuur besprak daar verschillende maatregelen, die als voorberei ding van het internationaal congres, dat eind September te München vergadert, noodig waren en het stelde een nieuw ontwerp sta tuten vast, dat aan het congres verschillende organisatorische wijzigingen voorstelt. Vol gens deze nieuwe ontwerp-statuten zal de lei ding der Internationale voor de meeste vraagstukken liggen in de handen van een klein dagelijksch bestuur en zal het geheele bestuur eens in het jaar samenkomen om richtiynen voor de werkzaamheden der in ternationale christelijke vakbeweging aan te geven. Vertegenwoordigers van de vyftien christeiyke vakinternationales zullen deze vergaderingen bijwonen. Door deze verande ringen wordt een organisatorische band ge legd tusschen het Internationaal Christelijk Vakverbond en de vakinternationales. Het bestuur besprak verder enkele rappor ten over den toestand der vakbeweging en de ontwikkelingsmogelijkheden in verschillende landen. De jongste Internationale Arbeidscon- ferentie en de verkiezingen voor den Raad van Beheer van het Internationaal Arbeids bureau maakten eveneens een onderwerp van bespreking uit. Tusschen de Amsterdamsche Internationale en het L. C. V. was voor de Conferentie een accoord getroffen, volgens hetwelk aan de Christelijke internationale een plaats van toegevoegd bestuurslid van den Raad van Beheer van het Internationaal Arbeidsbureau zou worden ingeruimd. Het I. C. V. betreurt te moeten constateeren, dat de Amsterdamsche Internationale om rede nen, die het I. C. V. thans niet wil bespre ken, niet bij machte geweest is, bij de vér- kiezing van den Raad van Beheer de bij haar aangesloten gedelegeerden ertoe te brengen, het accoord, dat door de leiding was aangegaan, op te volgen en te verwezeiyken. Het bestuur van het I. C. V. heeft een defini tief besluit in dezen tot een volgende verga dering uitgesteld. De vermaarde violist Jan Kubelik, die na een tydeiyke inzinking, waarvan de plotse linge dood van zyn genialen zoon oorzaak was, de laatste jaren weer zijn zegetochten door alle werelddeelen heeft voortgezet, zal begin van het a.s. seizoen eenige concerten in Nederland geven. Den impressario Ernst Krauss, is het gelukt, Jan Kubelik te enga- geeren voor een tournee door ons land. Tevens werd den heer Krauss de organisa tie opgedragen van een wereldtournee, die o.a. zou omvatten de landen Japan, (in aan sluiting aan de tournee Holland-Frankrijk, Engeland) Noord-Amerika, Nederlandsch In- dië, Britsch Indië, Australië en Zuid-Afrika, (op weg naar Zuid-Amerika) duizenden cellen bevat, die slechts door af- schermen en palmen, een rechter uit stamming van elkander kunnen ontstaan, in plaats zorgde voor politie. En tot besluit zon een zeer kort tydsbestek gevormd wordt. Men j den de heidensche autoriteiten drie olifan yieet het, helaas, maar al te goed, de gene- 1 ten, benevens de fanfaren. Naar aanleiding van het proces van majoor De Reede Thans is by de Tweede Kamer ingediend een ontwerp tot wüziging en verhooging van het VlIIe hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1928. In verband met de reorganisatie van het leger in 1923, waarmede een vermindering van het aantal beroepsofficieren gepaard Aan het slot van de algemeene jaarver gadering van den A. N. W. B. heeft de voor zitter, de heer Edo Bergsma, een rede ge houden, waarin hy ook sprak over het be houd van hetgeen het toerisme glans geeft en waarde. Daarby gewaagde hij van de samenwerking tusschen A. N. W. B. en de ging, werd een aantal officieren op non- Ver. t. Beh. v. Natuurmonumenten: „opdat activiteit gesteld. er een einde zou komen aan de vernieling De majoor der infanterie, G. A. de onzer reeds zoo schaarsche bosschen." Reede, heeft daarop den Staat gedag vaard om uitbetaling van het naar zyn Dat initiatief had een gevolg als wy nau- meening niet rechtsgeldig ingehouden ge- welijks durfden hopen. Een balletschool te Milaan? Anna Pawlowa, die eenige dagen geleden naar Zuid-Amerika is vertrokken, waar zy met een troep van ongeveer 80 dansers en danseressen gedurende de eerstvolgende maanden dertig verschillende balletten ter uitvoering zal brengen, werd na haar enorm succes in Italië door Toscanini de leiding aangeboden van een in grooten styi op te richten balletschool te Milaan. Men heeft het vermoeden, dat dit plan, de grootste danseres ter wereld aan de Scala te Milaan te verbin den en door oprichting eener balletschool de herleving van het klassieke ballet te bevorde ren, waarvoor groote sommen ter beschikking zouden worden gesteld, uitgaat van Musso lini. Anna Pawlowa, aan wie de leiding dezer school zou worden opgedragen, voelt zeer veel voor deze plannen en hoopt deze ook te verwezenlijken, maar in de eerste jaren wil de danseres zich niet binden; zij wil voor eerst nog door de wereld trekken. Pawlowa voelt zich nog veel te jong, om nu al te scheiden. In het Trianon-theater te Leiden is gis termiddag voor de leden van het Interna tionaal Astronomisch Congres de film ver toond, welke door de Poolsche expeditie van de laatste totale zonsverduistering in Zweed,sch Lapland is gemaakt. De directeur van de sterrenwacht te Krakau, prol. dr. Th. Banachiewicz, die aan het hoofd van de Poolsche expeditie' stond, gaf vooraf een uitvoerige uiteenzetting omtrent de wüze, waarop deze expeditie is te werk gegaan en welke methode zij heeft toegepast, teneinde zoo nauwkeurig mogelyke resultaten te ver krijgen. De deelnemers aan het congres van de In ternationale Astronomische Unie zyn giste renavond met hun dames namens de Ned. regeering door den minister' van Onderwys, K. en W. in de Ridderzaal te 's-Gravenhage ontvangen. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND KONINGIN DER NEDERLANDEN (thuisr.) 7/7 Gen aa. MAPiA (thuisr.) 8/7 v. Port Said. PRINSES JULIANA (uitr.) pass. 9/7 Gibraltar gep. RONDO (thuisr.) 7/7 v. Port Said. SAPAROEA (thuisr.) 8/7 te Genua* SIMALOER (uitr.) 7/7 v. Suez. KON. HOLL. LLOYD GELRIA (thuisr.) 8/7 v.m* 10 u. v. Las Palmas. MAASLAND (uitr.) 8/7 nam. 6 u. v. Pernambuco. SALLAND 8/7 v. Hamburg te Amst. KON. NED. STOOMBOOT-MAATSCHAPPIJ AJAX 7/7 v. Rott. n. Algiers. CLIO 7/7 v. Rott. n. Amst. CRIJNSSEN 8/7 v. Hamburg te Amst» EUTERPE v. Kopenhagen te Amst. THESEUS 9/7 v. Hamburg te Amst. HOLLANDAFRIKA LIJN BOSCHDIJK Rott. n. Baltimore, pass. 9/7 Lizard. GIEKERK 7/7 v. Rott. n. Kaapstad. HOLLANDAMERIKA LIJN BEEMSTERDIJK 9/7 v. Baltimore te Rott. BINNENDIJK 8/7 v. Baltimore te Norfolk. DINTELDIJK Rott. n/d. Pacifickust 7/7 te San Frandseo PJJECHTDIJK Pacifrckust n. Rott., 7/7 te San Francisco. EDAM Rott. n. New Orleans 7/7 v. Havana. LEERDAM New-Orleans n. Rott. 8/7 te Santander. ?££.£SDAM Rott. bn. New-Orleans 7/7 v. Boulogne. ROTTERDAM New-York n. Rott. 8/7 v. Plymouth. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJ" BILDERDIJK (uitr.) pass. 7/7 Perim. MEERKERK (uitr.) 9/7 v. Rangoon. RIDDERKERK (uitr.) pass. 8/7 Dungeness. SCHIEKERK (thuisr.) 7/7 v. Algiers. VEENDIJK (thuisr.) 8/7 te Madras. IJSELKERK (uitr.) 7/7 v. Genua. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN OLDEKERK (thuisr.) pass. 8/7 Quessantheden te Rott* verwacht. SALABANGKA 7/7 v. Rott. n. O. Azië. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN TJIKIRANG 5/7 v. Shanghai te Batavia. JAVA—NEW YORK LIJN BREEDIJK New-York n. Java, pass. 8/7 Gibraltar. SEMBILAND 7/7 v. New-York n. Boston, TOSARI 7/7 v. New-York n. Java. JAVA PACIFIC LIJN BINTANG Java n. San Francisco 7/7 v. Manilla. ROTTERDAMSCHE LLOYD BUITENZORG (uitr.) pass. 8/7 Gibraltar. ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN ALDABI 7/7 v. Rott. n. B. Aires. STOOMVAART MIJ. OCEAAN LAERTES 8/7 v. Java te Amsterdam. MERIONES, v. Japan n. Rott., 4/7 v. Colombo. PERSEUS 4/7 v. Tientsin n. Rott. HOLLAND—AFRIKA LIJN HEEMSKERK (uitr.) 7/7 v. L. Marques. KLIPFONTEIN 7/7 v. Rott. te Hamburg. RIJPERKERK (uitr.) 8/7 v. Kaapstad. KON. NED. STOOMB.-MAATSCHAPPIJ ACHILLES werd 7/7. te Halifax verwacht. ADONIS, v. Tunis n. Lissabon pass. 7/7 Gibraltar* AMOR 7/7 v. New York n. Venezuela. BAR ALT 7/7 v. Cristobal n. Columbia. BERENICE, v. Gibraltar n. Amst., pass. 8/7 Dungeness. EOS 7/7 v. Valencia n. Carthagena. ERATO 7/7 v. La Pallice n. Amsterdam. GANYMEDES 6/7 v. Curacao n. Sta Marta. HEBE 8/7 v. Licata te Catania. IRIS, v. Stettin n. Amst., pass. 8/7 Brunsbuttel. JUNO (uitr.) pass. 7/7 Azoren. LUNA 7/7 v. Nrew York n. Haïti. MEDEA 8/7 v. Malta te Alexandrië. MEROPE, 8/7 v. Palermo te Catania. NEPTUNUS 8/7 v. Civita Vecchia n. Napels. NEREUS 7/7 v. Muse n. Oporto. NOTOS, v. Cette n. Hamburg, pass. 7/7 Gibra taf ORPHEUS, v. Amst. n. Kopenhagen, pass. 9/7 Hoï- tenau. VAN RENSSELAER (thuisr.) 7/7 Cristobal. ZEUS 7/7 v. Lissabon n. Cadix. JAVA—NEW YORK LIJN MENADO, New York n. Java, 8/7 te Padang. MERAUKE, Batavia n. New York, 8/7 v. Sabang. ROTTERDAMSCHE LLOYD GAROET (uitr.) 7/7 v. Djeddat. MADIOEN (thuisr.) 7/7 te Havre. MODJOKERTO (uitr.) 8/7 te Belawan. PALEMBANG 8/7 v. Rott. te Hamburg. SLAMAT (ij f /Vitr-> pass* 8/7 Kaap del Armi. ™^I*T?*wU-sr') 9,7 v* Saban8- TABANAN (uitr.) 9/7 te Sabang. EMZETCO LIJN J2??S JACOBUS, Rott. n. Algiers, pass. 9/7 Ouessant. JONGE MARIA, Villaricos n. Rott,, pass. 8/7 Ouessant. NEDERLANDSCHE SCHEPEN AGATHA 5/7 v. Malta n. Tunis. ALCHIBA 5/7 v. Quebec n. Antw. ANTJE, ms., 6/7 v. Gravesend n. Duinkerken. ANNA ELISABETH, ms., 6/7 v. Gravesend n. Antwerpen ATHARINA, ms., Kramer, 6/7 v. Gent te Londen* DORINA 1/7 v. Curacao n. Land's End. v.o. GRIETJE, ms., Davifds, 6/7 te Londen uitgekl. n. Ant werpen. HAULERWIJK 5/7 v. v. Port Talbot te Quebec. HAVIK, m.b. 7/7 v. Margate n. Horsens. HILLEGOM 7/7 v. Nuansa Senora te Baltimore* HILVERSUM 6/7 v. Norfolk n. Curagao. JANTIENA, m.b., 3/7 v. Aarhus te Aalborg. JANTJE, msJ, Schothorst, 6/7 v. Brussel te Londen. JANTJE, ms., Meulman, 6/7 te Londen uitgekl. n. Frank fort. KRALINGEN 8/7 van Memel te Riga. LARENBERG 8/ Lodingen gep., Amsterdam n. Archani LIBELLE, m.s. 6/7 v. Oostende te Gravesend. MAASBURG 8/7 v. Servola te Melilla. MAASHAVEN 6/7 v. Kirkenes te Newcastle. MEUSE 6/7 v. Gravesend n. Parijs. MIJDRECHT 7/7 v. Loqden te Gent. MYTILUS 4/7 v. Stockholm te Helsingfors. OOSTZEE, ms., 6/7 v. Brussel te Gravesend. ORION, ms., Rozinga, 6/7 v. Antw. te Londen. PALEMBANG 2/7 v. Singapore te Saigon. ROBERTA, ms., Koopman, 6/7 te Londen uitgekl. Antwerpen. STAD ZALTBOMMEL 7(7 v. Bordeaux te Cartio Urdis les. SCOPAS 30/6 v- Yokohamann, Shanghae. TROMPENBERG 7/7 v. Tarragona n. Bona. TWEED 6/7 v. Newcastle n. Oran. WEST-VLAANDEREN, ms., Leunis, 6/7 te Londen uitgekl. n. Terneuzen. WINTERSWIJK 5/7 v. Quebec n. Bremen. WOLSUND 9/7 Lizard gep., Gulfport n. Moermansk., via Rotterdam. De geheimzinnige verdwijning van Alfred Loewenstein Het vliegtuig, waarmede Loewenstein boven het Kanaal kruiste

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8