KENNEMERLAND UIT DEN OMTREK Gaslevering aan gemeenten door de „Hoogovens" 3ERINGA S, WUTHRICH StoSzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. No. 16756 EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 11 JULI 1928 BLADZIJDE 2 Philips •ladio - Toestellen Het rapport betreffende den ge wezen directeur der Lichtbedrijven te Beverwijk Tot aanzienlijke bedragen provisie of retour commissies genoten Bykantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerland ^REESTRAAT 121 - B EVERWÏJK - Tel. 2213 Staat van besommingen Marktbericht Rijksvischafslag f M VELSEN IJMUIDEN HALFWEG HILLEGOM ZANDVOORT OVERVEEN. BENNEBROEK De laatste der nederlaag wedstrijden HEEMSTEDE HAARLEMMERMEER. Verkee ra ongevallen Hebben de „Hoogovens" de capaciteit; is het geleverde gas goedkoop? Examen L. O. De vermiste Noorsche Motorkotter De nieuwe torpedojagers gebroken. De mogelijkheid van een repara tie is niet g.-oot, daar het schip diep in het water ligt. ten gevolge van de groote lading kolen, die hc* aan boord heeft. Het defect is echter niet van dien aard, dat de ijsbre- ker niet verder kan, daar de drie intacte bladen van de schroef voldoende stuwkracht hebben. Een eigenaardigheid is, dat de schroef zich niet achten aan het schip, doch onder den neus daarvan bevindt. Deze plaat sing heeft het voordeel, dat de ijsschotsen voor den boeg van het schip door de wgr- king van de schroef, die het water in krach tige beweging brengt, gemakkelijker aan stukken worden geslagen. DE KRASSIN BIJ HET ITALIAANSCHE KAMP Dicht pakijs belemmert verder doordringen OSLO, 11 Juli. Naar uit Kingsbay gemeld wordt, is de Russische ijsbreker Krassin het kamp van de Italiaansche bemanning tot op ongeveer twee zeemijlen genaderd. Tenge volge van het dichte pakijs kon het schip evenwel niet verder en het zou gedwongen zijn de pogingen op te geven en naar de Hin- Icopenplaats terug te keeren, om 'angs de Oostkust een nieuwe poging te wagen. Met zekerheid wordt aangenomen, dat nog slechts drie personen zich in het kamp bevinden. Een lid van de groep zou in een vlaag van waanzin het kamp verlaten hebben. Het te- cugkeeren van het groote Zweedsche water vliegtuig „Uppland" wordt hier beschouwd als een begin van het terugtrekken der Zweèdsche hulp-expeditie. De Zweden zou den alle hoop op redding van de overige leden van de bemanning der „Italia" hebben opgegeven. EEN GERUSTSTELLEND TELEGRAM OMTRENT CECIONI ROME. 11 Juli, In tegenspraak met de Overlijdensberichten van Cecioni heeft me vrouw Cecioni van den commandant van" de Citta di Milano een telegram van haar man ontvangen van den volgenden inhoud: „Heb vertrouwen God beschermt ons. Goede ge zondheid." Nadat de „aak herhaalde irfalen ter sprake was geeweest, besloot de gemeenteraad van Beverwijk in zijn vergadering van 20 Oct. 1927 tot het instellen van een commissie, met opdracht om te onderzoeken in hoe verre de door A. v. d. Stel aan het adres van den gewezen directeur der lichtfabrie ken, F. F. M. J. Donkers, gedane beschul dig togen op waarheid berustten. Tot leden dezer commissie van ondersoek werden benoemd de heeren W. Maters, J. ihBawot en W. de Groot. •^Arm het door deze commissie uitgebrachte xapport ontleenen we het volgende: «*i>e aanklacht tegen den neer Donkers was op de volgende wijze omschreven in een brief van Van der Stel aan B. en W.: ,3everwijk, reeds bestolen door Donkers, zal thans het lot van Edam ondergaan." Het eerste werk der commissie was, om 'den aanklager uit te noodigen zijn aan klacht nader, hetaü mondeling, hetzij schriftelijk, te omschrijven. Aan v. d. Stel werd dan ook verzocht, te willen opgeven van welke firma's Donkers provisie, steekpen- .ningen of anderszins heeft aangenomen burgemeester in geheime vergadering van den raad af te wachten. Deze mededeelin- gen zijn gedaan in de raadsvergadering van 11 April j.l. Daar omtrent het gesprokene in besloten zitting vooraf geheimhouding is opgelegd, kunnen in dit rapport daarom trent geen mededeelingen worden gedaan. Nadien is der commissie gebleken, dat de heer Donkers van verschillende leveran ciers aanmerkelijke bedragen aan provisie of retourcommissies heeft genoten. Het juiste bedrag daarvan is niet bepaald kun nen worden, aangezien de bij de leveran. ciers in beslag genomen boeken zich nog steeds in handen der Justitie bevinden. Ofschoon, blijkens berichten in de nieuws bladen, de Officier van Justitie te Haar lem geen termen heeft gevonden, om een strafvervolging tegen den heer Donkers in te stellen, is de commissie toch van mee. ning/ dat de handelingen van den heer Donkers in hooge mate afkeuring verdie nen. Daar hij echter niet meer in dierst der gemeente is, is de commissie terugge komen op haar voornemen, om den raad te adviseeren de door hem genoten geiden terug te storten. Eerstens staat het bedrag der genoten provisie of retourcommissies niet vast en in de tweede plaats is het twijfelachtig of hij eventueel in staat zou zijn de genoten be dragen terug te betalen. Omtrent den Jaarlijks aan hem te ver- leenen toeslag op zijn pensioen, ten be drage van 774, is de commissie ten slotte van meening, dat in het vervolg deze toe slag niet meer door oen raad behoort te worden verleend. In de geheime raadsvergadering van j.l. Zaterdag werd met meerderheid van stem men besloten, om de geheimhouding over deze zaak op te heffen, hoewel enkele le den van oordeel waren, dat de raad daar toe het recht niet had. Het rapport kon, wegens het vergevorder de uur en ook omdat de raad niet meer voltallig was, niet meer in de openbare vergadering van Zaterdag behandeld wor den. Het zal nu in een volgende openbare i raadsvergadering aan de orde komen. Zooals uit het rapport blijkt, zijn tot een aanzienlijk bedrag provisie of retourcom missies genoten. Men spreekt van 20.000, doch het bedrag moet nog aanzienlek hoo- ger zijn, naar wij vernamen. van de heden aan den Rijksvischafslag aan gekomen stoomtrawlers. Frya Plutos Pan Azalia Robert William Groningen Friesland Flandria Gelria Limburgia Clivia Stormvogel Maria v. Hatfcum Flamingo t 4300.— 2100.— 1400.— 3103. 1700.— 21C0. 23Q0. 15.00.— 1900 21C0. 1900.— 2000.— 1700.- 2600.— IJMUIDEN, 11 Juli 1928. Tarbot per K. G. Griet per 50 K.G. Tong per K.G. Groote Schol per 50 K. G. Middel Schol per 50 K.G. Zet Schol per 50 K. G. Kleine Schol per 50 K.G. Bot per 50 K. G. Schar per 50 K.G. Vleet per stuk Hgpr. Lgpr. 1.20 0.50 58.— 16.— M 3.75 1.75 f» 47.— 37.— 29.— 36.— 23.— 26.— 5.40 41 5.— 14.— 1.90 3.60— 1.— G. „45.— 47.— i. 35.— G. 19.- - 2.70 52.— 50.— J. 37.— 29— *t 21.50 18.50 I» 14.— 6.50 n 79.— 69.— 24.— 9.50 j» 1.20 7.50 5.50 1.75 0.70 it 15.— 13.— Kabeljauw per 125 K. G. Gullen per 50 K.G. Leng per stuk Wijting per 50 K.G. Koolvisch per stuk Makreel per 50 K. G. No. 5. Bouwvergunningen Door B. en W, van Velsen zijn de volgende bouwvergunningen verleend: aan W. Zwier, te IJmuiden, tot het verbouwen van een tot bergplaats inge richte woning tot toonkamer en bergplaats, aan de Bloemstraat no. 35, aldaar; aan A. en P. Bleeker, te IJmuiden, tot het bouwen van een woonhuis, met bergplaats, cian wel op welke andere wijze Donkers kantoor en schuur, emballageruimte en ter volgens aanklager de gemeente zou be stolen hebben. Als gevolg daarvan heeft met v. d. Stel een bespreking plaats gehad. Daarop is de heer Donkers uitgenoodigd om een bespreking inet de commissie te houden, aan welke uitnoodigmg hij geen ge volg heeft gegeven, omdat het raadslid Groot deze zaak reeds in handen van de justitie had gesteld en vervolgens op grond van zijn slechten gezondheidstoestand, die hem verhinderde de groote reis Brussel Amsterdam te ondernemen. Waar de commissie gebleken was, dat het onderzoek betreffende de beweerde corrup- tieve handelingen van gasairecteuren was opgedragen aan den commissaris van poli tie in de 2e afdeeling te Utrecht, werd d.d. 26 November 1927 aan genoemden commis saris gevraagd om een onderhoud toe te staan aan de commissie. Hiervoor was een machtiging noodig van den Officier van Justitie te Haarlem. De commissie kon deze machtiging niet bekomen, doch te zijner Ujd zouden inlichtingen verstrekt worden aan den burgemeester, tevens hulp-officier van Justitie. Naar aanleiding van deze weige- reinafscheiding aan de Kalverstraat aldaar; aan Gebrs. Wijker en P, vn Duyn, te IJmuiden, tot hej; bouwen van 13 woningen en een woon-winkelhuis aan de Kompas straat, aldaar; an de Kon. Ned, Hoogovens en Staalfa brieken, te IJmuiden, tot het bouwen van een tijdelijke werkplaats voor autogarage op het fabrieksterrein; aan J. van der Lijn, te Santpoort, tot het bouwen van twee dubbele woningen aan den Rijksstraatweg, aldaar; aan het Prov. Eleetriciteitsbedrijf van Noordholland, te Bloemendaal, tot het ver- grooten door verbouwing van een hoog spanningsgebouwtje aan de Willem Ba- renüszstraat, te IJmuiden; aan H. Wichmann, te Driehuis, tot het bouwen van een woning aan den Driehui- zer kerk weg, aldaar; aan A. A. van Pel, te IJmuiden, tot het bouwen van 12 woningen aan de Snelüus- straat en het Snelliusplein, aldaar; aan C. W. P. ten Broeke, te IJmuiden, tot het bouwen van 8 woonhuizen aan den Wijk aan Zeeërweg en Evertsenstraat, aldaar; ning in dien zin, dat inplaats van 6 woon huizen, gebouwd worden 4 woonhuizen en 1 woon-winkelhuis aan de Eschdoornstraat en Groeneweg, aldaar; aan C. Hartendorp te Santpoort, tot het maken van een dakkapel aan de woning G. Voorplaats no. 66, aldaar. Brand In den afgeloopen nacht is brand ontstaan in de koper- en Ijzergieterij van C. de Vries, aan de Industriestraat. De brand is ontstaan in de smelterfj, alwaar belangrijke materieele schade is aangericht. In het dak van de gieterij is een groot gat gebrand. Met slangen op de waterleiding wist men het vuur te blusschen. De oorzaak kon nog niet met zekerheid worden vastgesteld. ring besloot de commissie d.d. 9 December aan den Minister van Justitie te verzoeken bouwen van een erker om den Officier van Justitie te Haarlem te machtigen te zijner tijd aan de commis sie inzage of afschrift te verstrekken van het dossier.Donkers. Inzage achtte de commissie o.m. noodig, Burgerlijke Stand Geboren: Theodorus Johannes, z. van Van der Bijlvan Lieshout. Ondertrouwd: P. H. Merkies en M. A. Chr. Klijnman. Overleden: M. van der Meij, oud 63 jaren. Personalia Aan de Gem. Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Leiden slaagde A. D. Rovers, alhier. DUIVENSPORT „DE ZWALUW" Zon dag hield deze Postduivenvereniging e n we vlucht vanaf Lier, afstand 128.6 K.M De uitslag was als volgt le, 8e, en 18e pr. M. Koek; 2e, 11e, en 19e pr. W. Beijersbergen 3e, 4e, 6e, 13a en 16e pr. S. Warmerdam 5e, 9e, 10e, 14e en 15e pr. Gebr. Zwaneveld 7e pr. P. Seijsener 17e pr. P. v. d. Reep 20e pr. J. v. d. Reep. De eerste duif bereikte haar hok te 10.8.44 u. met gemiddelde snelheid van 1304 M. per minuutde laatste prijswinnende duif kwam aan te 10.24.41 met een gemiddelde snelheid van 1120.41 M. per minuut. Zondag a.s. wordt gevlogen vanaf Vil voorde, afstaid 152.41 K.M. De overweg bij den Koninginneweg Om de veiligheid van het verkeer bij dezen overweg te verzekeren, heeft de N.Z.H.T.M. er electrische lichtsignalen geplaatst. Er gingen geruchten, dat deze signalen den toestand geenszins verbeterden, omdat «ij niet werkten. Deze geruchten zijn echter voorbarig, omdat de installatie niet gereed en nog niet in werking gesteld is. Prijsuitreiking Zangconcours In de bovenzaal van „Zomerlust" zijn de prijzen uitgereikt, welk? werden behaald op het Zangccmcours van „Onderling Hulp- bei,oon's Mannenkoor". Na een toespraak van den heer Keesman, voorzitter van O. H. Mannenkoor, reikte de heer Bolwidt de prijzen uit, die mededeelde, dat er plannen bestaan voor een Zangconcours in 1929. Op het Tramplein werd 's avonds een concert gegeven. Vele dirigenten waren aanwezig. EXCURSIE ELSWOUT Maandagavond heeft de R. K. Volksbond een excursie gehouden naar 't Landgoed Elswout, waarvoor een buitengewono groote belang aan E. Broek, te IJmuiden, tot het aan- stelling bestond. Ruim een 150-tal led .n had aan een woonhuis cm te overwegen of er termen aanwezig j het bouwen van een woonhuis aan den Ha- waren tegen den gewezen directeur een gelingerweg, aldaar; rechtsvordering in te stellen tot terugbe- j aan A. van Zadel, directeur van Handels- taling der door hem genoten gelden. i huis „de Faam" te Velsen, tot het aanbou- Naar aanleiding van het verzoek werd wen van een berg- en werkplaats aan het aan den Zeeweg no 198, aldaar; aan mevr. J. Domis, te Zaandam, tot het bouwen van een woonhuis aan den Rijks straatweg, hoek Overbildtweg, te Santpoort; aan G. J. Bremerkamp, te Santpoort, tot Sroote °PrlJlaan kwam men m t rosarmm, ma o v» rlo rnnnniraiir f hncon tTilldo zich om 8 uur verzameld bij de Poort van Elswout en werden door den bosehbaas, den heer Uiterwijk ontvangen en onder zijn lei ding werd een rondgang gemaakt. Vanaf de van den Procureur-Generaal bij het Ge rechtshof te Amsterdam namens den Mi nister, een schrijven ontvangen, waarin medegedeeld werd, dat Z. Exc. den Offi cier van Justitie gemachtigd heeft aan den burgemeester der betrokken gemeente in zage en uittreksels te geven van de be. scheiden nopens het voorloopig onderzoek inzake de z.g. retourcommissies, voor eoo. ver het de betrokken gemeente betreft, terwijl de Officieren tevens kunnen toe staan, dat de burgemeesters van het ter perceel L. Wijkerstraatweg, no. 79; aan de N. V. Agentuur- en Handelmaat schappij, te IJmuiden, tot het bouwen van een pakhuis met garage aan de Trawler kade, hoek le Havenstraat, aldaar; aan W. van Heyst, te Driehuis, tot het bouwen van twee dubbele woningen aan den Zeeweg, hoek Leeuweriklaan, te IJmuiden; aan J. Meesters, te IJmuiden, tot het ver bouwen van een woon-winkelhuis aan de Trompstraat no. 68, hoek Lumeystraat, al daar; aan Th. Diepen te IJmuiden, tot het ver- Wii- hunner kennis gekomene aan den gemeen teraad in geheime zitting mededeeling i bouwen van een winkelhuis aan het doen. De Minister vond geen aanleiding, j lemsplein, hoek Frogerstraat, aldaar; om ten aanzien van de gemeente Beverwijk ran deze gedragslijn af te wijken. In verband met dit antwoord deelde de burgemeester in een schrijven van 27 Ja- 1 nuari j.l. aan de commissie mede, dat hij meende, in het belang van her door de commissie ingestelde onderzoek, het volle dige justitieele te moeten afwachten. Zoodra de stukken ter beschikking wa ren, zou door den burgemeester, in over- aan Gebrs. J. en H. van der Pol, te Heem stede, tot het bouwen van 39 woon- en woon-winkelhulzen, op terreinen in de „Ra tels", te IJmuiden; aan J. Meesters te IJmuiden, tot het bouwen van zes woonhuizen aan den Engel- mundusweg, aldaar; aan W. A. de Bruyn, te IJmuiden, tot het bouwen van 4 woonhuizen met bergplaatsen en terrein-afscheidingen aan de Paul'.s leg met de Justitie, worden overwogen van Potterstraat aldaar; het te zijner kennis gekomene aan den aan L. Barsveld 'te Velsen, tot het ver- r imeenteraad in geheime zitting mede- bouwen van een woonhuis aan den Wijker- deeüng te doen. I straatweg L no. 157, aldaar; De commissie was daarmede uiteraard idem aan J. de Blank, Wijkerstraatweg aan net eir.de van haar taak gekomen en L no. 145; had mitsdien haar taak als geëindigd kun- idem aan C. Meuldük, Wijkerstraatweg, r.en beschouwen, zonder ook maar eenlg L. no. 153; licht in deze zaak te doen schijnen. Beslo. aan Gebrs.A. en J. Winnubst te IJmui- ten werd ecKn- mededeelingen van den den, tot het wijzigen van een bouwvergun- waar de zoete rozengeur 't bosch vulde. Dan weer door ten prachtige breede laan, die zich voortzette in een bosebpad met aan den rechterkant een kabbelend beekje, dat kronkelend en kreukolend zich een weg baant doer 't groene tapijt en met de mooie zwanen esn schitterend aspect gaf aan 't geheel. Een smal pad met en door de natuur gevorm de trap van boomwortels voerde naar een heuvel, waar eenigen tijd werd vertoefd Daarvoor is een prachtige waterpartij en op den achtergrond de bonte kleurscliakeeringen van beuken, dennen- en eikenboomen. Na nog een mooie wandeling onder 't lommer der boomen had men bij 't huis een prachtig uitzicht op de Elswoutslaan en was 'hier te ens het einddoel van de excursie, waarna de heer Uiterwijk in 't kort een expli catie gaf van het ontstaan van het landgoed „Elswout", Na afloop dankte de voorzitter, de heer J. G. v. Kessel, den heer Uiterwijk voor zijn keurige explicatie en leiding, waarna allen vol dankbaarheid en voldoening vertrokken. H. Priesterwijding. Op Zondag 15 Juli a.s. zal de Eerw Frater Petrus N. M. Schouten, in de kapel van het St. Joseph's college te Mill—Hill, de H. Priesterwijding ontvangen. Zijn Eerw. zal zijn eerste plechtige H. Mis opdragen in de parochiekerk van O. L. Vr. Onbevlekte Ontvangenis, te Overveen op Zondag 22 Juli a.s. om 10 uur. SUCCESSEN - Den 17don November 1927 werd op een daarvoor speciaal heiegde verga dering besloten tot opriohting van de Neder- Apex Electrische Waschmachines f 275.- landsche Lathyrusvereeniging met 't doel, de populariteit van de Lathyrus te vergrooten. Op de j.l. gehouden Nationale Lathyrus- Tentoonstelling te Bilthoven behaalde de secretaris van deze vereeniging, de heer B. P. Vader, tuinbaas van de familie K. I. Veldman alhier een mooi succes. Hij won n.l. den zil veren wisselbeker, uitgeloofd door de N.V. Tuinbouw inrichting „Euchantress" voorheen H. Carlee te Haarlem voor een variëteit in iedere Kleurklasse en de in 1928 uitgekomen nieuwigheden. In 1926 werd deze beker ook door den heer Vader gewonnen. Verder ver wierf deze tuinbaas een gouden medaille met lof der jury en een verguld-zilveren me daille van den Burgemeester van de Bilt. De N.V. Tuinbouwinrichting „Euchantress" had ook een keurige collectie Lathyrussen inge zonden echter buiten mededinging en ontving van de jury een bijzondere dankbetuiging. In dien 't weer gunstig blijft, zullen zij, die niet in de gelegenheid waren de Lathyrus-Ten toonstelling te bezoeken, op de onderlinge Tentoonstelling „Alles wat groeit en bloeit," welke gehouden zal worden in de Oranjerie van de buitenplaats „Elswout", Flora's schoonste doehteren kunnen bewonderen, want ook daar zal de heer K. I. Veldman met deze keurige collectie exposeeren. Een bij zondere aanbeveling verdient deze tentoon stelling, daar de haten voor een liefdadig doel zijn en het tevens een mooie gelegenheid is om 't schoone Landgoed „Elswout" eens van nabij te bezichtigen, daar de familie v. d. Vliet gedurende de tentoonstelling dit land goed voor de bezoekers heeft opengesteld. SUCCESVOL SPEL VAN B. S. M. B. S. M. II—T. Z. B. II, 3—0 Beide krachten wogen vóór de rust tegen elkander op, zoodat de rust met blanken stand intrad. Door een penalty, genomen door J. Seisener, na de rust wist B. S. M. II de leiding te nemen. Kort daarop vergrootte J. de Wit uit een voorzet van Peperkorn de stand. Juist vóór tijd maakte J. Peperkorn uit een corner den derden goal. T. Z. B. werd, hoewel zij hard werkte, niet in de gelegenheid gesteld om de eer met een tegenpunt te redden, zoodat de wedstrijd met een 3—0 overwinning ten voordeele van B. S. M. eindigde. B. S. M. I—D. O. S. I, 1—0 Ook hier wist B. S. M. een welverdiende zege te behalen op D. O. S. (Roelofarends- veen) Bij den aanvang reeds bemerkte B. S. M. dat hier hard gewerkt moest worden, wilde zij in den laatsten nederiaagwedstrijd de overwinning behalen. Dadelijk zetten de D. O. S.-mannen goed op en geven goed spel te zien. Doch B. S. M. geeft niets gewonnen, hi) bestookt aanhoudend het doe) van zijn te genstander, maar de D. O. S.-keeper redt telkenmale schitterend. Eindelijk mocht 't den Bejamin van B. S. M. gelukken zijn club de leiding te geven. Zijn plotseling snel optreden verrast zijn te genstanders en hij weet den keeper te ver schalken, 10. Het eerste en laatste doelpunt in dezen spannenden wedstrijd. Na de rust geven beide elftallen mooi spel te zien, doch geen van beide komt meer in de gelegenheid te scoren, zoodat deze wed strijd in het voordeel van B. S. M. eindigde. B. S. M. is den laatsten tijd zeer goed voor uitgegaan. Vóór deze periode was haar spel zwak en onsamenhangend, zoodat zij meer nederlagen dan overwinningen boekte. Doch met training en goed samenspel is veel, zeer veel te bereiken; dit toonde ons B. S. M„ die waarlijk trotsch op deze „neder- laag"-wedstrijden kan terugzien. Zege op zege wist zij te behalen en zij heeft gedu rende deze nederlaag-wedstrijden verschil lende elftallen, die voorheen weinig moeite met B. S. M. hadden, in verwondering ge bracht, en ze met een flinke nederlaag naar huis gestuurd. Wij hopen dat B. S. M. altijd in zoo goede conditie zal blijven, dan zal zij wellicht bij een volgenden competitie-wedstrijd een zeer goed figuur maken. Scheidsrechter Hoogeduin uit Beverwijk werd uit dank voor het steeds correct leiden dezer wedstrijden een fraai geschenk aange boden. De uitslag van deze geanimeerde en sport- tief gespeelde nederlaag-wedstrijden zal na der bekend worden gemaakt. Burgerlijke Stand. Geboren; z. van J. manSchol. Overleden: E. M. Kleuke, wed. van G. Jansen, 78 jaar. a. Kooren, 35 jaar. Personalia Aan de Univeriteit te Utrecht is bevorderd tot doctor in de wis- en natuur kunde de heer V/. Ch. van Geel, geb. te llr ir- lemmermeer, op proefschrift: „Intensiteits verhoudingen van magnetisch gesplitste spec traallijnen." Rjjwielilief gearresteerd. In verband met den bij J. K. aan den Aalsmeerderdijk ge- pleegden diefstal van een heerenrijwisl. vernemen we, dat de gemesnte-politie er in geslaagd is den vermoedelijken dader, den 60-jarigen M. L. op ts sporen. De man werd naar Hoofddorp overge bracht en Dinsdag ter beschikking van de justitie gesteld. Aanrijding te Ovtrveen Hedennacht omstreeks kwart over twaalf had op den Zeeweg te Overveen een ern stige aanrijding plaats. De 28-jarige R„ op den Zeeweg woonachtig, kv/am per fiets van Overveen. Hij reed rechts van den weg en wilde tegenover zijn woning naar links oversteken, toen juist een auto van de richting Zandvoort kwam en deze op on verklaarbare wijze door den wielrijder niet werd opgemerkt, tengevolge waarvan R. aangereden werd. Hij werd naar den poli tiepost te Overveen vervoerd, waar dr. Bos de eerste hulp verleende. R. klaagde over inwendige pijnen. Vermoedelijk zijn eenlge ribben gekneusd. Ook bekwam hij een vrij ernstige hoofdwond, terwijl de tong gebles seerd was. Op advies van dr. Bos werd R. per ziekenauto van de fa. Mathot naar het St. Elisabethsgasthuis te Haarlem ver voerd. Van de fiets werd het voorwiel vernield. B. en W. van Haarlem schrijven aan den gemeenteraad o.m. het volgende: „De gedachte, dat het wellicht mogelijk zou zijn het benoodigde gas tegen een bil lijken prijs van de N. V. Koninklijke Neder- landsche Hoogoven» en Staalfabrieken te betrekken, was voor ons aanleiding om ons tot haar te wenden. Uit de met „Hoog ovens" gevoerde langdurige onderhandelingen bleek echter, dat die Naamlooze Vennoot schap niet alleen niet in staat was de totaal benoodigde hoeveelheid gas te leveren, maar bovendien, dat de veronderstelling onjuist was, dat zij het gas, dat voor haar een bij product is, tegen een goedkooperen prijs zou kunnen fabriceeren." Iets verder schrijven B. en W.: „Bij een meerdere productie van 3' millioen M3 gas per jaar zou elk van die meerdere kub. meters ons 2.26 ct. kosten. „Hoogovens" vraagt 2,3 cent, zoodat eigen productie bij 3 millioen reeds een gering voordeel voor ons geeft. Bij 4 millioen wordt de prijs voor de Haarlemsche fabriek 1.91 cent, bij 5 mil lioen 1.69 cent, bij 6 millioen 1.54 cent. Uit een en ander blijkt derhalve, dat bij toenemende méér-productie het voordeel bij eigen fabricage steeds grooter wordt. Uitbreiding der gasfabriek verdient der halve aanbeveling boven het sluiten eener overeenkomst tot bijlevering met „Hoog ovens." De directeur van onze gasfabriek, de heer Ochtman, die een consciëntieus man is, heeft een uitstekend werk gedaan met voor onzen gemeenteraad een studie te maken van de gaslevering door de Hoogovens. B. en W. van Haarlem deden op hun beurt een goed werk met uitvoerig de berekeningen te publicee- ren. De gemeenteraad, en ook de Haarlem sche burgerij, weet nu precies hoe het met gaslevering, door de Hoogovens gesteld ls. Mocht men immers de verhalen gelooven, die over dit onderwerp tot nu toe werden ge lanceerd, dan zou de productie-capaciteit van de Hoogovens voldoende zijn om geheel Noord-Holland van gas te voorzien en de leveringsprijs lager dan de productieprijs van welke gasfabriek ook. De waarheid ligt in het midden. De capaciteit van de Hoogovens zou op dit oogenblik een zeer groot deel van Noord- Holland van gas kunnen voorzien, maar dan zou geen rekening worden gehouden met de uitbreiding van het gasdebiet. Allerwege toch wordt het gasverbruik grooter en op den duur zouden de Hoogovens aan dien ver grooten omzet niet kunnen voldoen. Wat be treft den leveringsprijs van de Hoogovens ad 2.3, deze is weliswaar lager dan de kostende prijs van het gas van welke gemeentelijke gasfabriek ook, maar een bestaande fa briek heeft er rekening mede te houden, dat zij bij levering van al het door haar gebruik te gas door Hoogovens haar eigen fabricage zou moeten staken, maar 't daarin gestoken kapitaal, rente en aflossing noodig heeft, ter wijl het in dienst der gasfabricage zijnde personeel op wachtgeld zou moeten gesteld worden en dus recht op loon zou houden. Deze zeer aanzienlijke lasten verhoogen dus dan den prijs van 2.3 cent, dien de ge- gemeente voor haar Hoogovengas zou moe ten betalen. Deze meerdere lasten zijn zóó aanzienlijk, dat zij den kostenden prijs van't gas voor de gemeente hooger maken dan den productieprijs, dien zij nu betaalt. Anders is het natuurlijk, wanneer de gemeente nog geen gasfabriek heeft en dus met een schoo ne lei kan beginnen, zooals indertijd de ge meente Velsen of wanneer door een onge lukkig toeval het geheele gemeentelijke gas bedrijf zou vernietigd worden en de ge meente voor de vraag kwam te staan een nieuw bedrijf te sichten. Zou Haarlem dus met gas van de Hoog ovens te gaan betrekken en haar eigen fa briek te sluiten duurder uitkomen nog afgezien van het groot gemak en de grt.o- te bedrijfszekerheid, die een eigen fabriek biedt de leveringsprijs van de Hoog ovens is zoo laag, dat geen andere fabriek aan de verbruikers zulke voordellen kan bieden als zij. In de gemeente e'eisen dat Hoogovengas heeft, is het dan ook mogelijk, dat afnemers van meer dan 12000 kub. meter per jaar niet meer dan drie cent per meter betalen, een prijs die. nergens anders be dongen kan worden. Ten kantore van het Hoogovenbedrijf heeft men ons het standpunt, dat de Direc tie tegenwoordig omtrent de gaslevering in neemt, uiteengezet. De gasproductie bedraagt per jaar 100 a 110 millioen kub. meter. Hiervan is een klein deel noodig voor het bedrijf en hoswel de eene cokesoven, die op dit oogenblik met gas wordt gestookt, mettertijd wel zal wor den omgebouwd om met electriciteit te worden gaande gehouden, zou de Directie er toch nooit toe overgaan om door uit breiding de gasproductie te verhoogen alleen ter wille van de gaslevring aan gemeenten. Zouden de Hoogovens om andere redenen worden uitgebreid, dan zou ook de gaspro ductie vanzelf waarschijnlijk worden uit gebreid. Voorloopig is dus alleen rekening te hou den met de huidige capaciteit van 100 a 110 millioen kub: meter. Op dit oogenblik, zijn de gemeenten Vel sen, Beverwijk en Krommenie afnemers van het Hoogovengas, terwijl Wormerveer op het punt staat 'n beslissing te nemen. Voor deze leveringen is 10 a 12 millioen kub. meter per jaar noodig. Indien Haarlem al zijn gas van de Hoogovens zou gaan betrekken, dan zou het op dit moment 20 25 millioen kub. meter noodig hebben. Tezamen dus een hoeveelheid van ongeveer 40 millioen kub. meter. Maar de Hoogovens moeten zeker heid hebben, dat aan de verplichtingen, die zij op zich nemen, te allen tijde kunnen vol doen. Daarom moeten zij rekening houden met de uitbreiding van het gasdebiet. Hiervoor wordt gerekend op een vermeer dering van honderd procent in de eerste 20 jaar. Deze schatting is mei te ruim, want, naar deskundigen meenen, heeft het gas een mooie toekomst. In Engeland's groot ste steden is het gasverbruik per hoofd 230 kub. meter; hier in Holland nog maar 100 a 150 kub. meter. Er is dus nog gelegenheid van uitbreiding. De uitbreiding van het gasdebiet in de gemeente Velsen toont trouwens hetzelfde aan. Gaat het debiet in hetzelfde tempo verder, dan zal de raming van honderd procent in twintig jaar ver overtroffen worden. Rekening houdend met een uitbreiding van honderd procent mag dus op dit oogenblik door de Hoogovens maar beschikt worden over ruim vijftig millioen kub. me ter. Indien dus Haarlem afnemer van de Hoogovens zou worden, dan zou de grens van de Hoogoven-capaciteit dus juist be reikt zijn. Er is nog wat anders. De gasafname is het geheele jaar door niet constant. In den winter wordt meer gebruikt dan in den zomer en toch moeten de hoogovens te allen tijde aan de aanvragen kunnen voldoen. Men rekent dus met een dagpro ductie. Deze bedraagt voor de hoogovens dan in dit geval 12000 kub. meter. Voor de kleine gemeenten is hiervan 2000 M3 noodig in de spitsuren. Komt Haarlem dan nog den afzet vergrooten, dan zou 4000 M3. meer noodig zijn. Tezamen dus 6000 M3. Rekening houdend met de hierboven gememoreerde waarschijnlijke uitbreiding van den gasomzet, is ook bij deze bereke ning de capaciteit der Hoogovens Juist be reikt. Maar al zou Haarlem op dit oogenblik gas van de Hoogovens op langen termijn willen betrekken, dan zou het daartoe niet meer de gelegenheid krijgen, want Haar lem's plaats wordt binnenkort ingenomen door de nieuwe bij de hoogovens te bou wen en daarbij aansluitende stikstoffen- fabriek. Met de stichting van deze fabriek begeeft het hoogovenbedrijf zich op een geheel nieuw terrein, dat der chemische industrie. De nieuwe fabriek zal worden ge dreven met gas afkomstig uit het bedrijf en daarvoor is 35 40 millioen M3. per jaar noodig. Hiermede is de mogelijkheid uitgesloten, dat de Hoogovens zich nog aan een leveringscontract van twintig jaar gaan binden. De weg, dien Haarlem inslaat, zoo deel de men ons mede, is dus ook in dit op zicht juist. Zooals bekend stellen B. en W. van Haarlem nu voor met de Hoogovens een leveringscontract op korten termijn aan te gaan, voor dén tijd namelijk, dat de nieu we ovens in Haarlem worden gebouwd en de andere bedrijfsverbetermgen worden aangebracht. Dat is slechts een tijdelijk contract, maar hoogst aangenaam zou het ons zijn, aldus onze zegsman, indien bij den afloop van dit contract de relatie niet geheel zou eindigen zoolang het Haarlem voordeelig is en de Hoogovens past. Als reserve kunnen de Hoogovens voor Haar lem zeer nuttig zijn. Ziedaar wat er over de gaslevering door de Hoogovens te vertellen is. B. en W. doen, naar onze meening, de juiste voorstellen en de heer Ochtman heeft een keer te meer getoond een juist inzicht in de behoeften van zijn bedrijf te hebben. Bijzonder veel genoegen deed het ons weer eens te hoo- ren, dat deskundigen, met den huidigen stand der wetenschap, aan het gasbedrijf een mooie toekomst geven. Er zijn tilden geweest, dat er wel eens andere geluiden daaromtrent werden vernomen. Maar voor deze mooie toekomst is een lage produc tieprijs van het gas een eerste vereischte. Dat ook daarop de aandacht van den heer Ochtman is gevestigd, is wel zeker, Tenslotte nog een opmerking voor de gemeenten, die thans gas van de Hoog ovens betrekken. De verandering van in zicht bij de Directie der Hoogovens in zooverre zij nu ook het gas in eigen be drijf de ammoniak-fabricage gaat aanwenden en niet meer zoo intensief zoekt naar afnemers bij verschillende gemeente besturen, heeft voor de reeds gecontrac teerde gemeenten niets alarmeerends. Niet alleen zullen de aangegane contracten trouw worden nagekomen, maar ook na afloop van den contracttermijn zoo moge lijk worden vernieuwd. De Hoogovens gaan zich in het vervolg èn op de chemische industrie èn op levering aan de gemeen ten toeleggen. That is all! Den bestuurder van den auto, den heer A. uit Haarlem, treft geen schuld. Hedenmorgen was cïe toestand vrij goed. Botsing te Beverwijk Gistermiddag had op de Breestraat te Beverwijk een botsing plaats tusschen een autobus van den ondernemer Mooy en een Ford-auto, Toen de autobus stopte voor het opnemen van passagiers, is dit vermoedelijk door den bestuurder van den Ford-auto, die achterop reed, niet spoedig genoeg opge merkt. Althans, hevig remmen was niet meer in staat om het Fordje te temmen. Met een flinken schok reed het op de auto bus in, en vernielde daaraan een treeplank, terwijl de wandplaten werden ingedrukt. De autobus kon haar weg vervolgen. Met het Fordje werden remproeven genomen op de Breestraat, welke proeven goed slaag den, dank zij een leegen voorband Ongeval te Velsen-Noord Gisterochtend is de Zeereerw. heer Pas toor Homulle, toen Z.E. op weg naar een zieke was, door het slippen van zijn rijwiel gevallen. Tengevolge van dezen val heeft 2.- eerw. een arm ontwricht. Het ongeval is dus nog betrekkelijk goed afgeloopen. Te IJmuiden is een bevestigend bericht ingekomen, dat de vermiste Noorsche mo torkotter H. 109 B. O. Ymer niet veronge lukt, doch 5 dezer de haven van Randesund is binnengeloopen. Het met 4 koppen be mande motorschip was 23 Juni met eene lading makreel van Christiansand naar IJmuiden vertrokken. Nadat men de geheele reis stormweer had gehad, was het op circa 60 mijl afstand van IJmuiden zulk een nood weer geworden, dat men genoodzaakt werd terug te keeren. De motor was intusschen defect geraakt, zoodat van rust der beman ning in het geheel niets kwam. Aan de zee waardigheid van het vaartuig en de goede zeemanschap der opvarenden is het te dan ken, dat het den hevigen storm heeft kun nen doorstaan. Vrijwel uitgeput wist de be manning na een reis van 12 dagen met schade aan de zeilen en de tuigage de Noorsche kust wederom te bereiken en de haven van Randesund (nabij Christiansand) binnen te loopen. In de Bisschoppelijk» Kweekschool te Beverwijk werden gisteren geëxamineerd voor de akte L.O. 6 candidaten. Geslaagd zijn de heeren R. Heus, M. v. 't Hof, M. v. d. Klundert, H. Moons, F. Nuyens en W. Feterse. Minister Lambooy is voornemens Maan dag a.s. aan boord van een der nieuwe torpedojagers, hoogstwaarschijnlijk Hr, Ms. „De Ruyter", een tochtje van IJmuiden naar Hoek van Holland te doen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2