DE ROND 1WEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - WOENSDAG 11 JULI 1928 BLADZIJDE 1 DE R.K. INTERNATIONALE TE KEULEN Een terugblik Het internationale samentreffen op de Pressa te Keulen van vooraanstaande Katholieke mannen was, om het groote be lang, om den diepen geest van broederschap, welke er heerschte op den klassieken grond van het oude Keulen, om de vruchtbare resultaten, welke de gedachtenwisselingen afwierpen, een groot gebeuren. Volkeren die jaren lang in vijandschap tegenover elkander stonden, bleken een drachtig in willen en streven waar het de groote geestelijke factoren betrof, welke 't moderne hedendaagsche leven beheerschen. In het oude heilige Keulen was geen strijd geen wantrouwen Eén geloofsverbond, allen in eensgezindheid. Het betrof hier geen samenkomst van enthousiaste jongelingen die een nieuwe wereldorde willen gronden, maar mannen van beteekenis en invloed waren present. Redacteuren van wereldbladen als de Köl- nische Volkszeitung El Debote, Le Croix, leidende persoonlijkheden op uitgeversge- bied, mannen en vrouwen van alle naties. Er werd gesproken over de modernste vindingen en invloedsferen: de radio, de film, de pers. Nuttige, ernstige arbeid werd gewrocht in besprekingen en beraadslagingen, die een vertrouwelijk karakter droegen. Geen pom- seuze wapenschouw, maar een arbeidsge- meenschap, waarbij internationaal van ge dachten gewisseld werd, om op de genoem de gebieden eendrachtig als Katholieken samen te werken in de toekomst. En ondanks de stille beraadslagingen, voelde men hier, hoe een kracht levend was, die sterk genoeg zou blijken tegen alle om wenteling en sloopende ontreddering, vitaal genoeg om de ordening van een nieuw geestelijk Europa te motiveeren. Er waren oogenblikken van een warme geestdrift, waarop in stilte de handen zich plooiden tot 'n Onze Vader, dat zinrijke ge bed, dat een groet is aan onzen gemeen- schappelijken Vader, Wiens kinderen wij al len zijn: Spanjaarden, Italianen, Polen, Hongaren, Franschen, Duitschers en Hol landers, omnes gentes terrae, alle volkeren der aarde. Niet ondienstig zou het zijn alle namen te memoreeren, die voorbereidend en mede werkend deelgenomen hebben aan deze im posante Katholieke arbeids-show. Doch bij hun groot aantal is zulks niet goed mogelijk het is echter reeds aller- wege geschied. Men kent ze reeds allen: de energieke Konsul Stocky, aan wiens dapperen durf en enthousiaste leiding het grootste resultaat, de oprichting van een bureau van interna tionale Katholieke journalistiek te danken is; de bedachtzame Kanunnik Brokee, de ervaren Pater Muckermann, die in alle ver gaderingen meesprak en hoewel herhaalde lijk gehoord, nooit verveelde. Een uitzonde ring zij echter gemaakt voor twee, die de roemvolle naam van den „onbekenden sol daat" verdienen. Daar was dan allereerst de priester-jour nalist dr. Jozef Froberger, de Mezzofanti van den Rijn, die twee en twintig talen spreekt en schrijft, van het dialect der wilde Touaregs tot het zoetgevooisde Fransch. Al zijn kennis en hij representeerde die met gratievollen eenvoud heeft hij in dienst gesteld van deze groote zaak. Sinds jaren verschijnen de artikelen van dezen geléterde en journalist in Spaansche en Zuid-Amerikaansche bladen. Bij al zijn liefde voor zijn vaderland is hij een der markantste persoonlijkheden van Europa. Hij is de stille werker, die massa's brieven geschreven heeft en tallooze relaties heeft aangeknoopt om het aangevatte werk te doen slagen. Eenige menschen moeten er zijn, die ge heel anoniem voor de groote zaak werken. Naast hem verdient een eere-saluut Pater Terhünte S.C.J.. die de tolk was op dit in ternationale congres. Dit is stellig een on dergeschikt werk. Eigen gedachten verzwij gend, moet de vertaler die van anderen met begrijpende liefde vertolken. En het was een wonder met welk een gemak deze taal geleerde de verschillende redevoeringen bondig en beknopt weergaf. Steeds had hij den kern begrepen en menigeen kon van dezen tolk leeren, hoe men zich kort en eenvoudig kon uitdrukken. Zijn prestatie was een genot om naar te luisteren. Inderdaad, zoo is het. Niet de groote wj- zers, die langzaam voortkruipen op het cij ferblad van een uurwerk, zijn het belang rijkst. Zulks is veeleer het geheim van het stille verborgen werk met al zijn radertjes en veertjes. In Keulen functionneerde alles voortreffe lijk en zonder hapering. Het was een voor beeld van samenwerking in geloof, liefde en vakkennis. En wanneer de nacht viel en de stemmen waren stilgevallen, dan sprak de oude Rijn met den waardigen Dom aan zijn oevers. Het waren schoone dagen in Keulen, waar een lang gekoesterde droom levende werkelijkheid is geworden. OVER GOETHE Goethe deed eenigen tijd veel aan mine ralogie. en was dan dikwijls op zoek naar zeldzame steenen waarvoor hij zich groote tochten en wandelingen getroostte. Op een daarvan was hij vergezeld door den beken den staatsman von Stein en terwijl zij een langen marsch maakten, waarbij Goethe aldoor naar steenen zocht, begon het te re genen. Von Stein drong er op aan, dat men ijlings huiswaarts zou keeren, doch Goethe ging voort met zoeken en scheen zich om het weer weinig te bekommeren. Zijn doornatte gezel verloor hoe langer hoe meer 't geduld en zeide eindelijk na eenige driftige opmerkingen sarcastisch: Wanneer gij toch maar alleen aan steenen denken kunt, zeg mij dan tenmin ste tot welke soort ik behoor. „Gij", antwoordde Goethe, „gij behoort tot de kalksteenen, want als zij nat worden bruisen zij op. NUCHTER „Is die flesch rum je eenige troost?" „Neen, ik heb er nog drie in de kast staan." De vijfde kolom NOG EENS: KUNST EN SPORT Het is reeds dikwijls gezegd: sport, bedoeld als harmonische ontwikkeling van 't lichaam is goed. Maar de sport heeft excessen, de sport wordt doel inplaats van middel. Dat is ook reeds dikwijls gezegd. Men valle hem, die hfft nog eens zegt, echter niet lastig om deze her- baling, maar denke eens aan de voortduren de sport-verheerlijking van onzen tijd en de geweldige propaganda voor de Amsterdam- sche internationale sportdemonstratie, welke men Olympische Spelen noemt. Als propaganda voor dat groote sport gebeuren diende ook de „Olympische kunst". In het Stedelijk Museum is een tentoonstel ling van Olympische kunstwerken georgani seerd: schilder- en beeldhouwwerken, archi tectuur. Alles wat maar eenigszins met sport- verband hield, is er geëxposeerd, met het re sultaat dat er veel te zien maar weinig te ge nieten is. Veel lof kon de critiek niet geven; erg hoog schijnt de Olympische kunst nog niet te staan, en erg gelukkig waren de orga nisatoren van dit onderdeel der propaganda niet. Met een andre kunst-uiting, welke in nauw verband staat met de Olympische Spelen, is men evenmin gelukkig. Er is n.l. een commis sie ingesteld, die zorg draagt voor artistieke ontspanning der sportmenschen, belangstel lenden en vreemdelingen. Deze commissie is aan het werk getogen en het resultaat is o.a. de opvoering van een revue in den Stads schouwburg van Amsterdam. Wat van ver komt is goed, heeft men ge dacht, en een Weensche revue werd op het Amsterdamsche tooneel gebracht. Maar het product uit Weenen is geenszins superieur aan hetgeen ons kleine landje op dit gebied heeft gepresteerd. Maar wat ernstiger is; de indruk van de vertooning werd vergald door smakeloosheid, grofheid en ergerlijke kleeding van enkele me dewerkenden. Er waren scènes welke stootten door platheid en erger, in die mate dat niet alleen de katholieke pers een waarschuwende critiek moest schrijven. Men houde hierbij goed in het oog, dat de revue opgevoerd wordt in den Stadsschouw burg, een theater dus, dat door de gemeente wordt geëxploiteerd en waarvoor 'n deel der belastingcenten wordt gebruikt. Die belasting wordt ook betaald door een deel der hoofdste delijke bevolking, die ernstige bezwaren tegen deze revue heeft. Het is niet de eerste keer dat een gedeelte der Amsterdammers niet alleen de Katholieken een dergelijk protest moest laten hooren. Het artistieke en moreele gehalte der revue is becritiseerd in de pers. Er is veel over ge schreven. Maar men verwijte niemand, op grond van dit geschrijf, dat hij door de hoo rnen het bosch niet ziet. Er is zooveel gepraat over den goeden invloed der sport, over ver sterking van het saamhoorigheidsgevoel, enz, dat de overdrijving dezer beweringen mag worden aangetoond bij herhaling indien *V noodig is. Afgezien van alle andere overwegingen, kan men nog niet roemen over verheffenden in vloed der Olympische Spelen. Geestelijk en aesthetisch genot is niet geboden, en van het „gezonde geest in een gezond lichaam" ide aal is niet veel te bespeuren. Dat men het dan ook niet als propaganda materiaal gebruike. Links: Vacantie. De schooljeugd stormt naar buiten, als de bel de laatste les heeft uit geluid. Kinderen zijn ongevoelig voor bijkomstigheden. Anders zouden zij niet zoo opgeruimd als deze foto toont, de heete treinreis van enkele uren beginnen. Hieronder: De drukte in het station van een der groote Duitsche steden. Een dichte menigte dringt op de perrons, om het vacantiereisje naar zee of gebergte te beginnen in een stoffigen, warmen, volgepakten trein. De onthulling van het standbeeld van maarschalk Foch te CasseL Foto genomen tijdens het défilé voor de autoriteiten. De opening van den speeltuin der Buurtvereeniging te Westzaan. De foto is genomen tijdens de toespraak van den heer \V. Rot, eere-voorzitter der vereeniging. Engeland is het land der traditie; vooral in de oude colleges handhaaft men trouw verschillende gewoonten. Deze foto geeft er één in beeld, n.l. den „Speech-day" in Harrow-college. Men lette op het officieele gewaad van den leeraar, de lange pantalon en platten stroohoed der studenten. Rechts: Ontwerp van een wolkenkrabber aan de Broadway te New-York, die dienst zal doen als kerkgebouw (voor de Manhattan Congregational Church). Maar hij wordt tegelijkertijd gebruikt als hotel! Links: De enorme vliegmachine waarmede de Italianen Ferrari en Del Prete hun Oceaan- vlucht naar Zuid-Amerika hebben vol bracht. Giste ren publiceer den wij reeds een foto van de vliegers vóór hun vertrek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 5