Brieven uit Duitschland Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON. RADIO-OMROEP TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 11 JULI 1928 BLADZIJDE 2 H. L. GEVAL VAN LUCHTVAARTSPIONNAGE IN ADLERSHOF KERKNIEUWS Een Indische missie-avond op de Indische tentoonstelling te Arnhem DE MISDAAD VAN KERALAIN Berlijn 9 Juli 1928 De zevenduizend taxi-auto's, die bij dag in bij nacht door Berlijns straten jagen met i vrachie, of maar al te vaak ook, bij zulk jen concurrentie, snorrend naar passagiers, se hebben de oude aapjes, de Droschken, met paard en gegalonneerden koetsier nog ang niet van de vlakte verdreven. Er zijn »ok in de groote stad nog veel menschen, lie niets moeten hebben van die razende „stoomwagens", die voor hen net zoo grieze- ig zijn als een utschbaan voor een zenuw achtige juffrouw op jaren. Heb je ooit ge hoord, dat een aapje van den teg nwoor- digen tijd een modern aapje dus met een 50 kilometervaartje tegen boomen of palen reed, en zoo den mensch, die met hem uit rijden ging, akelig ins Jenseits beförderte Neen natuurlijkEen modern aapjespaard is voorzichtig, zou zijn soort on modern zijn, als het 't niet was. Zijn voor ganger uit de laatste jaren der vorige eeuw, kon nog wel eens neigingen tot capriolen toonen het moderne aapjespaard valt liever om, is bezadigd als zijn kalme goedmoedige baas met den zwart gelakten hoed op het paarsroode hoofd. Daar zit in zoo'n span nog iets van ope- rette-romantiek. Als er 'n vrachie komt opdagen, wordt de verschoten blauwe, met rood en goud bestikte uniformjas instinctief wat toegehaald over het civiele boezeroentje en het goedmoedige koetsiersgezicht zet zich in een vaderlijk welwillende plooi. Ge ïnteresseerd kijkt het paard eens om en zijn baas begroet den heer, die een bril draagt met een beleefdBitte, Herr Doctor. Den sierlijk opgetuigden man zonder bril betitelt hij Herr Geheimrat. De bescheidenste titel voor den passagier, dim hij net nog buiten de joviale sfeer acht, is Herr Eat." Voor de anderen is hij de joviale kameraad en explicateur op hun toertje door de stad. Dan zet hij zich met een sigaar in 't hoofd schuin op den bok, het rechter oog strak op zgn ros gericht, het linker alsmaar vroolijk lonkend naar zijn gasten seine Fahrgaste", die hem trouw laten meegenieten van al het lekkers aan worst en koek, dat elke echte Duitsche man of vrouw bij dergelijke uit stapjesja zelfs in kino, concertzaal en theater altijd met zich voert. Zulke spannetjes zijn in de drukke straten van Berlijn nog lang geen rariteiten. Het is nog niet zoo lang geleden, dat men in Berlijn deze voertuigen had in twee soortenDroschken erster Güte en „Droschken zweiter Güte", eerste en tweede klasse-rijtuigen. Tot de „Droschken erster Güte" behoort eigenlijk nog het span, waar mee de vermaarde IJzeren Gustaaf onlangs van Berlijn naar Parijs is gereden. Deze prachtkerel is het type van den Berlijnschen „Pferdedroschken-Kutscher". De meesten zijner collega's zien er wel niet zoo florissant uit, maar hebben toch wel het eigen-persoon lijke met hem gemeen. Dat twee-klassen- stelsel bij het aapjesgerij ik weet wel, dat onze oude Amsterdamsche aapjeskoet siers met dat aapie volstrekt niet inge nomen waren en er dikwijls door in conflict kwamen met Amsterdamsche straatjongens, maar de benaming heeft zich, ook ver buiten Amsterdam zoo ingeburgerd, dat er wel geen duidelijker vertaling is voor het woord „Droschke" dan „aapje", waarbij we heele- maal niet meer denken aan combinaties met apen, zooals vroeger die straatjongens dat twee klassenstelsel heeft zich eerst in de oorlogsjaren allengs opgelost. Het gaf in zijn bloeitijd de brave burgerij gereede aanlei ding tot veel gebabbel over den evennaaste. De gemiddelde man, die in een Droschke erster Güte plaats nam „deed dit om te geuren." Familie, kennissen en buren waren verontwaardigd over zooveel ijdelheid, groot heidswaanzin en verkwisting en konden er maandenlang kwaadaardig, maar toch heel genoeglijk over converseeren, comme chez nous. Liet zich de man in een Droschken zwei.er Güte ergens heenrijden, dan waren er in dienzelfden familie-, kennissen- en burenkring, die zich ergerden over zijn vrekkigheid en den spot dreven met den sjovelen rijtoer. De rijke man, die zich in een Droschken zweiter Güte liet rondrijden, oogst te bewondering bij de lu die hierin een bewijs van zijn eenvoud zagen, daarentegen hoon en spot bij anderen, die in hem den comediant zagen of wel den vrek. Herr Bankier Baron Cohn uit Dessau, en schatrijk man, bezocht in Berlijn de verschillende banken, waarmee hij in relatie stond, steeds per Droschken zweiter Güte. Dat wist heel Berlijn en vele brave Pa's hielen 't hun zoons voor als een eerste schrede op het pad, dat zeker en gewis naar rijkdom en aanzien voert Weest eenvoudig en spaarzaam als Cohn, mijn zoon." Ik zou er aan willen toevoegen „en ook zoo goochem," anders haalt 't toch niet veel uit. Een mijner kennissen, die in dertijd geschaftlich veel in aanraking kwam met Cohn, vertelde me, hoe de man zich verheugde over deze openbare gelegen heid, om opzienbarend den eenvoudige en spaarzame te spelen. Wat zal hem intusschen zijn baronstitel gekost hebben„Nebbich, sollen Andere erster Güte fahren, warum soil ich bezahlon mehr Wissen doch die Leut', ich bin Herr Baron Cohn." Dit behoort nu alles met uitzondering van de vele Cohns wel niet tot een lang vervlogen tijd, maar toch tot een tijd, sedert welken we veel zagen]veranderen. Er bestaan nu nog slechts een honderdtal Pferdedrosch- ken van één enkele Güte en met de taxi auto's, die hier Kraftdroschken heeten, kan je er alleen nog maar openlijk blijk van geven, of je al dan niet op de hoogte bent. We hebben hier n.l. „einstreifige" en „zweistreifige" taxi's. Die met één zwartwit-geblokte streep rondom den wagen en die met twee zulke strepen. Het tarief van de wagens met één streep is beduidend lager, wat verband houdt met het aantal zitplaatsen, evenwel niet met de grootte der wagens, want er zijn er met 2 zitplaatsen 1 str. die even groot zijn als wagens met 4 zitplaatsen 2 str. Door het geblokte der strepen is het verschil tusschen enkel- en dubbelstreep voor den vreemdeling opvallend genoeg, waardoor menigeen veel te dure ritjes maakt. De nieu we wagens der „Aboag", de autobussen zijn ware prachtstukken, enorme gevaarten op 6 wielen. Het bovendek is niet zooals bij de oude wagens, open, maar gesloten. Wie geen bezwaar heeft, langs het smalle ijzeren trapje naar boven te klauteren, kan dus nu ook daar een beschut zitje vinden. De oude wagens met open bovendek, die nog al eens omduike len, zullen allengs uit het verkeer worden genomen. Het is toch wel merkwaardig met deze wagens, die al heel wat ongelukken veroorzaakt hebben en de menschen die er gebruik van maken. Daar was er een 'n onze voorstad omgekanteld,, de menschen, die - boven zaten, werden op het asphalt geslin- doornat van den regen „Ieder zijn meug gerd. Enkelen bewusteloos, allen gewond en zeet onze Hollandsche bo bloedend, lagen ze in wijden kring om denj gekantelden wagen, waarin een kluwen gillende menschen door elkaar woelde. De brand we jr was, a's altijd vlug ter plaatse. Toen het verkeer zich weer in beweging zette, kwamen ook de volgende wagens van de lijn 'aangereden, dezelfde monsters op hooge pooten, waardoor niet genoeg grond- vast als de verongelukte wagen. En dit is nu het merkwaardige De passagiers, die lang zaam om de onheilsplek reden, keken van boven over het reclamebord naar de slacht offers van het onheil, die daar nog in bloed plassen lagen te kreunen. Bij de volgende stopplaats dachten ze blijkbaar al niet meer aan het ongeluk, dat ook hun toch elk oogen- blik kon overvallen, maar lazen hun krantje of zaten te denken aan zakendoen en andere dingen van den dag. Daarboven op zoo'n voortstuivenden wa gen is 't anders wel prettig zitten op warme zomersche dagen. Maar 's winters Daar is een type-mensch dat altijd het bovendek op zoekt, 't moge zijn zomer of winter, bij dag of bij nacht. Ik heb ze zoo dikwijls waarge nomen, die tuidjes, op ijskoude winteravon den, omtrent het middernachtelijk uur, als de wagen in regen en wind druipend over het glibberige asphalt glijdt door de breede nachtstille voorstadstraat. Altijd zie je daar in de hoogte een paar hoofden boven het reclamebord ui steken, stom en eenzaam en heel nat. En binnenin is er toch meer dan één goed zitplaatsje nog open en er loopen ook nog trams denzelfden weg. Ik heb gedacht aan stoïcijnen, aan kokend- bloedigen aan beschonkenen. Maar als ik ze dan eens langs het ijzeren trapje kalm naar beneden zag komen, nog vóór de wagen stopte wat een acrobatisch kunststukje is zag ik menschen als u en ik, die er alleen maar andere, ook heel onschuldige liefheb berijen op na houden, paars van de kou en POLITIEK VAN DE ECONOMIE IN DUITSCHLAND Nadat het eerste spektakel voorbij is en de radicalen van links en van rechts hun versjes hebben opgezegd, kan nu de situatie van de blnnenlandsche politiek in Duitsch- land, voor zoover deze volgens de regee. ringsverklaring kan worden beoordeeld, worden overzien. De eerste sociaal.democratische Rijks kanselier, die na een pauze van acht jaar weer een regeeringsverklaring heeft kunnen afleggen, is dezelfde Hermann Müller, die op 20 Juli 1920 als Rijkskanselier is af getreden. Het is meegevallen, dat de be. kende moeilijkheden, die zich bij de vor ming van het kabinet hebben voorgedaan, zich in de regeeringsverklaring niet heb ben afgespiegeld als zwakke compromis formules. Hermann Müller heeft een pro gramma voorgelegd, dat een arbeidsplan omvat, hetwelk rekening houdt met het volksgevoel: een programma van econo misch verstand, niet het resultaat van om streden program-wenschen der afzonder lijke partijen, maar een op zichzelf afge ronde proclamatie. Dat de verklaringen van Hermann Müller betrekkelijk weinig punten tot aanval bieden, bewijst de critiek, die, voorzoover ze niet principieel negeert, den algemeen goeden indruk vaststelt en er kent, dat het Kabinet-Müller ernstig den wil heeft, positieven arbeid te doen. Over de buitenlandsche politiek heeft Hermann Müller met zulke scherpe woorden gespro ken, als in vroegere regeeringsverklaringen nauwelijks is geschied, maar in het tot nu gevolgde richtsnoer is geen verandering ge komen. Uit de woorden van Hermann Mül ler is gebleken, dat de Duitsche bulten landsche politiek niets heeft te maken met partij-politiek. Dit wordt in Berlijn nog eens vastgesteld, met het oog op de stem men van enkele Parijsche bladen van rechts. Rijkskanselier Müller heeft in de inleiding van zijn program gesproken over den grondslag van den nieuwen staat, de Duitsche republiek, en heeft gezegd, dat de regeering vast besloten is, te werken voor socialen en politieken vooruitgang. Hierdoor heeft hij voor de heele wereld op de nieuwe regeering het stempel gedrukt. Het is de regeering, die door de breede volkskringen in Duitschland wordt gedra gen, een regeering van goede verstandhou ding en synthese en hiermee zal bij toe komstige beslissingen van de wereldpolitiek in het buitenland moeten worden rekening gehouden. Het is interessant na te gaan, tot welke klingen der bevolking de sociaal-democra tische Rijkskanselier zich vooral heeft ge richt. De kringen van den middenstand in handwerk, handel en nijverheid staan voor aan. De regeering heeft hun verschillende dingen beloofd. In de tweede plaats komen de werknemers, wien de regeering vooral op sociaal gebied wil tegemoet komen. De weermacht is misschien ietwat koel, maar toch correct als steun der republiek behan deld. Minder tevreden zullen de kapitalis. ten van Duitschland zijn, die een deel van de vermogensbelasting nog moeten nabe talen, en dat tegen het rekenjaar 1926 ter hoogte van veertig millioen Mark is uit gevallen. Men ziet dus, dat de regeering- Hermann Müller het zwaartepunt van haar taak ziet op economisch en sociaal gebied. Dit is begrijpelijk, daar de politieke en cul- tureele problemen in Duitschland reeds lang, met een duidelijk doel voor oogen, aan het rollen zijn. De buitenlandsche po. litiek van Duitschland bijv. ligt sedert Au gustus 1923 in handen van dr. Stresemann, wiens sterke persoonlijkheid ook weer een actief-post vormt van het Kabinet-Müller. In ondubbelzinnige woorden heeft de re geering over den ontruimingseisch gespro ken, die een vermenging met andere pro blemen niet toelaat. Verder wordt er alge- meene ontwapening verlangd. Voor de komende ontwikkeling van de blnnenlandsche politiek in Duitschland is de aankondiging der herziening van het kiesrecht belangrijk. Het schoolwet-ontwerp in den ouden vorm zal onder de tegenwoor dige regeering niet herleven. De hervorming van het strafrecht moet worden beëindigd en de afschaffing van de doodstraf bren gen. Wat de reparatie-kwestie betreft, heeft de regeering-Müller voorloopig, en met berekende reserve, alleen haar loyale medewerking beloofd bij de definitieve re geling en daardoor voor het initiatief van den reparatie-agent vrije baan gelaten. Het spreekt van zelf, dat Hermann Müller voor de grootste zuinigheid is bij de begrooting. De graad hiervan hangt af van de oplossing van het probleem: Hervorming van het Rijk en gelijkmaking der financiën. Aan de particuliere economie is beloofd: bevorde ring van den export, verbetering van de blnnenlandsche markt en maatregelen voor verbetering der productie. Op sociaal-poli tiek gebied wil de regeering de Washington- overeenkomst omtrent den achtuur-werkdag ratificeeren. Over het algemeen kan worden gezegd, dat de regeering Hermann Müller, die zich voor jaren heeft gevestigd, een program ma wil voortzetten van economisch verstand, en in de buitenlandsche politiek een hou ding wil aannemen, die moet bijdragen tot toenadering en goede verstandhouding in Europa en zoo den vrede wil verzekeren. Bij het heengaan van Dr. Dinghofer, Oosten- rjjksch minister van financiën INCIDENT IN DE FRANSCHE KAMER De zitting van Senaat en Kamer is gesloten. Aan het slot der Kamerzitting ontstond een incident. Bergery, die interpelleerde over de Roemeensche leening, wees er- op, dat de Roe- meensche boerenpartij heeft verklaard, de door de huidige regeering gesloten leeningen niet te zullen erkennen en dat dit geld zou dienen om dé liberale regeering staande te houden. Indien de regeering hieromtrent be vredigende verklaringen zou afleggen, was spr. bereid de verdaging der discussie te aanvaar den. Poincaré antwoordde, dat alle emlssieban- ken deelnemen aan deze uitgifte en dat Frankrijk zich niet kon onthouden van me dewerking aan de stabilisatie in een bevriende land, dat niet zooals Frankrijk in staat is daartoe over te gaan zonder buitenlandsche hulp. Poincaré verzocht verdaging, waarop 'n heftige woordenwiseling ontstond tusschen Bergery en Poincaré, die elkaar wederkeerig beschuldigden leden der Roemeensche boeren partij te hebben ontvangen. Er werden nog meer agressieve woorden gewisseld, doch ten slotte werd het incident gesloten. DE POTEMKINFILM Zaterdagavond heeft in Berlijn een in bur- gerkleeren zijnde militaire patrouille getracht een soldaat van de rijksweer te beletten een opvoering van de Fotemkinfilm bij te wonen. In verband daarmede heeft het rijksweer- ministerie een mededeeling gepubliceerd, vol gens welke deze maatregel terecht genomen is. Het bezoek nJ. van deze film werd in het jaar '26 door minister Gessier aan alle leden van de rijksweer verboden, welk verbod bleef bestaan, nadat de filmcensuur verscheidene gedeelten van de film verboden had en haar verder had toegelaten. Ook minister Gröner heeft dit verbod niet opgeheven, zoodat de maatregel van de be waking van de bioscoop, waar de film werd opgevoerd, door het plaatselijk commando werd getroffen. De „Vorwarts" constateert boos, dat de rijksweer de officieele filmcensuur negeert, ten minste wanneer het linksradicaalgetinte films betreft. „Traditionsfilme" met een mo narchistisch karakter", schrijft het soc. or gaan, „vallen niet onder de speciale censuur van de rijksweer, die zelfs werkt met spionnen in burgerkleeren!" Het blad verwacht, dat minister Gröner ten spoedigste het verbod van de film voor de rijksweer zal opheffen. „Het klopt noch met den; geest van de grondwet, welker dienaar de rijksweer moet zijn, noch verhoogt het het aanzien van de rijksweer." BERLIJN, 10 Juli. (V.D.) Tegen een em ployé van het Duitsche Bureau voor Lucht- vaartonderzoek te Adlershof is een instructie geopend wegens luchtvaartspionnage. De ge arresteerde employé zou gewerkt hebben voor economische kringen in het buitenland, die er belang bij hebben nieuwe Duitsche vliegtuigconstructies te leeren kennen. Naar aanleiding van dit geval wordt nog medegedeeld: Een beambte bij het Duitsche Bureau voor Luchtvaartonderzoek te Ber lijnAdlershof is voor eenige weken gear resteerd als verdacht van wetenschappelijke spionnage voor een vreemde mogendheid. Bovendien wordt hij er van verdacht bij 2 vliegtuigfabrieken, waar hij vroeger werk zaam was, dergelijke handelingen te hebben gepleegd. DE CRISIS IN JOEGO-SLAVIë BELGRADO, 10 Juli. De korte verklaring van den leider der oppositie, Prebitsjewitsj, met de vertegenwoordigers van de tegen woordige regeeringsmeerderheid geen on derhandelingen te willen aanknoopen. heeft geleid tot verdere verscherping van dc si tuatie. Derhalve worden alle mogelijke po gingen in het werk gesteld om ontspanning te brengen in den binnenlandsch-politieken toestand. De Joegoslavische gezant te Ber lijn, Baloegdsjitsj zal nu een compromis -'oorbereiden tusscnen de Servisch-Kroati- sche tegenstellingen. In u»n loep van den dag werden door den Koning den minister van buitenlandsche zaken, Marlnkowitsj, don minister van oorlog, Hadsjifcsj, den ste delijken commandant van Belgrado gene raal Milosawtitsj, ais ook den commandant van de Koninklijke Garde, generaal r-pkori ontvangen. Opdracht tot kabinetsformatie •werd nog niet gegeven. ITALIAANSCHE STRAFEXPEDITIE IN CYRENAIKA. ROME, 11 Juli. Eerst nu is bekend ge worden, dat begin Juli in Cyrenaika een strafexpeditie is ondernomen tegen inboor lingen, die een verplegingskoionne hadden overvallen. Daarbij werden 71 inboorlingen gedood. De Italianen verloren 1 kapitein en 5 soldaten; 1 officier en 28 soldaten wer den gewond. Twee dagen later ondernamen de Italianen een nieuwe straf-expeditle. Hierbij werden 16 inboorlingen gedood en 21 gevangen genomen. De Bondskanselier, Mgr. Dr. Seipel neemt afscheid van Dr. Dinghofer KEMAL PASHA HEEFT HUWELIJKS PLANNEN, LONDEN, 11 Juli. Naar vernomen wordt, heeft Moestapha Kemal Pasha de hand ge vraagd van de zuster van Koning Ama- noellah, tijdens diens laatste bezoek aan Turkije. Het is een publiek geheim, dat deze geruchten door hofkringen te Kaboel in om loop zijn gebracht. Uit Kaboel komt nog het bericht, dat Amanoellah na zijn adviseurs geraadpleegd te hebben, een gunstig antwoord heeft ge geven. De Turksche president was vroeger met Latifa Hanum getrouwd geweest; In 1926 was het evenwel tot een scheiding gekomen. GIOLITTI ERNSTIG ZIEK De Fransche bladen publiceeren een tele gram uit Cavour, meldend dat de Italiaan- sche staatsman Giolitti de Heilige Sacramen ten heeft ontvangen. Hij lijdt aan algemeene zwakte en aan een aandoening der nieren. DE MOORD OP PROTOGEROW De moordenaars van Protogerow zijn er in geslaagd te vluchten. De politie kon hun spoor niet ontdekken. Het stoffelijk overschot is in de kerk der Zeven Heiligen tentoongesteld. Het nationaal comité van Macedonische emigranten in Bulgarije noodigt alle emi granten in Bulgarije uit den ouden revolu- tionnair de laatste eer te bewijzen. Over de beweegredenen tot den moord hangt een ondoordringbare sluier. DE HITTEGOLF Er heerscht in New-York een drukkende hitte van 92 gr. F. Er zijn tal van sterfgeval len en bezwijmingen. Te Chicago raakte een jong meisje midden op straat in het gesmol ten asphalt vast. NOODLOTTIGE VERGISSING Uit Brooklijn wordt gemeld; Er zijn twee personen gedood en twee gewond door een hagelbui van kogels uit een mitrailleur, die In een auto stond welke ontkwam. Geloofd wordt dat men den verkeerde voor had. KERK EN STAAT IN MEXICO De geheime politie heeft in een particuliere woning, ingericht om er de H. Mis op te dra gen, vijftig katholieken, waaronder een pries ter, gearresteerd. De aangehoudenen worden beschuldigd van overtreding der godsdienst wetten. DE RAMP VAN DE ANGAMOS Het aantal slachtoffers Blijkens een officieel communiqué inzake de ramp van het ss. „Angamos" bedraagt het aantal dooden 209; er zijn zes overlevenden. Reeds veertien personen gered PARIJS, 10 Juli (V.D.) Naar uit Santiago (Chili) gemeld wordt, is het aantal per sonen, dat na den ondergang van de „An gamos" werd gered, tot veertien gestegen. EXECUTIE VAN TERDOODVEROOR- DEELDEN UIT HET SJACHTY-PROCES KOWNO, 10 Juli (V.D.) Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft het Centrale Executieve Comité der Sovjet-Unie besloten het dood vonnis voor de Russen Matow, Bratanows- ki en drie anderen uit het Sjachty-proces te wijzigen in 10 jaar gevangenisstraf. De overige doodvonnisen werden heden middag voor de wachten van den Gepeoe voltrokken. DE STAKING TE ANTWERPEN GEËINDIGD Eclatante nederlaag voor de com munisten BRUSSEL, 10 Juli (V.D.) De staking te Antwerpen, is thans geëindigd; de voorstel len van gouverneur Holvoet werden aan vaard. Woensdagochtend wordt het werk aanvaard; onder de arbeiders heerscht groote vreugde. De communistische oppositie leed een zware nederlaag; voorstellen om de staking met steun van Russisch goud taort te zet ten werd onder gejouw verworpen. BOMAANSLAG TE CHARBIN PEKING, 10 Juli (V.D.) Onbekenden heb ben een bom geworpen naar den vertegen- DONDERDAG 12 JULI HILVERSUM 1060 M. 12.302.00 Lunchmuziek door het Trio Groeneveld. 6.007.15 concer* door het Trio Verhey. 7.15—7.45 Lezin - door Dl- A. B. M. v- Hees De theorie van het biljartspel- 8.00 10.30 Populair concert door her Omroep-orkest o.l.v Nico Treep. io.oo Pcrsber. 10.50 Dansmuziek door Ted Staves and his band van he- Casino te Scheve ningen. HUIZEN 340.9 M. Na t uur 107c M. (Uits.'uitenu N.C R.V^uitzendmgen). 12.30—1.45 Concerr. Mevr. A- Dumker-Sprenger sopraan. Henk Dumker piano 5-30—7.00 Coneer;. Mevr. K. A. v. d. Horst, piano H. v. d. Horst, cello. H Hermann, viool. 7.308.0c Diverse tijdsein klok ken, ter keuzr van de N.C.R.V.- lutsteraars. 8.00 Concert. DAVENTRY 1600 M. 10.45 Kerkdienst. 11.20 Gra- motoonrauziek. 12.20 Concert (sopraan viool, piano) 1.20 2.20 Griittiofoonmuziek. 3.2c Vesper in de Westminster Abbey 4.05 Causerie. 4.2: Concert orgel bespeling. 4.50 Dansmuziek. 5.35 Kinder uurtje. 6.20 Landbouwber. 6.40 Muziek. 6.50 Nieuwsb. 7.05 Muziek. 7.-5 Pianomuziek van De- rft r;0<LPh: Jonkman en Laddie Cliff met lack Clarke en H. B. Hedley en G. Myddleton. - 8.20 Eer u ster-programma. Liedjes, vertellingen en een schets. 9.20 Nieuwsb. 9.35 9.35 Lezing The way 01 ene world. 9.50 Nieuwsb. 9.55 Een uurtte met Char lot. Vroohjke .uziek en zang. 10.^512.20 Dash- muziek. PARYS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.50-11.00 Gramofoonmuzie12.50—2.10 We-ken vnn Rave] en öcnumann. 4.055.05 Orkestconcc-t. 8.7011.20 Del Campo, gtntaar en zar.jz. Keen Gre.vc nezer tedses. G. Collin, declamatie. LANGENBERG 469 M. 1.252.5c Orkestconcert 6.207.15 Liedjes bij de luit door Kar' Blume. P. Kurten, declamatie. ZEESEN 1250 M. 3.205.20 oezingen. 5.20 0.20 Orkestconcert. 6.20—8.05 Lezingen. 8.20 Cause-ie Stelan Georges. 9.20 Rhapsodieën van buitenlandsche componisten lo.m Hollandsche Rhap- Anroy') 10.5012.50 Dansmuziek. HAMBURG 395 M. 4.35 Pianoconcert. 5.2c Orkesi concert. 8.35 Causerie Stefan George. 9.20 Rhapsodieën van Buitenlandsche componisten (zit Zeesen). BRUSSEL 509 M. 5.206.20 Tr.oconcert. 6.50 7-50 Orkestconcert. 8.35 Gramofoonmuziek 8.50 10.5c Concert in hel Casino :e Spa. woordiger van het ministerie van buiten landsche zaken van Nanking te Charbin. De gevolmachtige van Nanking wilde juist in zijn auto stijgen; door de explosie werd de wagen vernield en de chauffeur kwam om het leven. Generaal Zai bleef ongedeerd. Zijn huis werd onmiddellijk door troepen en politie omringd. Een viertal Chineezen, die ver dacht werden den aanslag gepleegd te heb ben, werden gearresteerd. Men neemt aan, dat zij deel uitmaken van dezelfde organisatie, welke onlangs den trein van Tsjang-Tso-lin in de lucht deed vliegen. DE WERVELSTORM PEKING, 9 Juli. (V. D.) Bij den storm welke Sjanghai, Swatau en Kanton heeft geteisterd, zijn veertig visschersbooten en vijf schepen gezonken, 400 personen zijn om het leven gekomen. DE POSITIE DER BUITENLANDERS IN CHINA LONDEN, 10 Juli De regeering van Nan king heeft naar uit Nanking gemeld wordt gisteren een verordening uitgevaardigd, krachtens welke, tot dat nieuwe verdragen met de mogendheden zullen zijn tot stand ge komen, de buitenlanders onder de Chineesche wetgeving zullen resortecren. De bepalingen zullen slechts toegepast worden op de staats burgers van landen, wier verdragen met Chi na reeds verstreken', doch nog niet hernieuwd zijn. De diplomatieke en consulaire vertegen woordigers ziillen een met het internationaal recht overeenstemmende behandeling genie ten. De douanerechten van in China ingevoer de en uit China geëxporteerde goederen zullen volgens de bestaande tarieven geheven wor den. De buitenlanders betalen dezelfde belas tingen als de Chineeesche staatsburgers. Alle andere In de verordening niet genoemde kwes ties zullen volgens het internationale en het Chineesche gemeenterecht geregeld worden. Pilsoedski's roerend afscheid van de Sejm In het theater op de Indische tentoonstel ling te Arnhem werd Zendagavond een In dische Missie-avond gehouden, die door vele geestelijke en wereldlijke autoriteiten werd bijgewoond. Het doel van dezen avond was: op de I. T. A., waar uit alles een universeele, ruime geest spreekt, ook een beknopte uit eenzetting te geven der Missiegedachte in het algemeen en hare uiting in West- en Oost-Indië. Onder de vele aanwezigen, die het Thea tergebouw tot de uiterste hoeken vulden, be vonden zich o.m.: Mgr. J. Gijlswijk, aposto lisch delegaat van Zuid-Afrika, Mgr. D. Claessens, oud-missionaris en secretaris der Indische Missievereeniging; de hoogeerw. heer W. van Dinter, mag. gen. der Kruishee- ren; de minister van Oorlog; prof. Titus Brandsma; prof. J. Noyons uit Leuven; en mr. Huges, de organisator der Indische Ten toonstelling. De avond stond onder leiding van prof. dr. Jac. van Ginneken, rector-magnifious der Keizer Karei Universiteit te Nijmegen, die een kort openingswoord sprak en de vele hoogwaardigheidsbekleders namens het co mité een welkom toeriep. Vervolgens werd het woord gevoerd door mr dr. D. A. P. N. Kooien, oud-minister, lid van den Raad van State, den Zeereerw. heer P. Verheegèn, missionaris en door den Zeer eerw. pater C. Wessels S. J., leeraar aan het Canisius-college te Nijmegen. 48 Nauwelijks waren zij in het portaal, toen zij hoorden dat Bertrand de deur van zijn slaapvertrek weer dicht sloot. Het was hoog tijd! riepen beide tege lijk, toen zij bevend van angst het vertrek van mevrouw de Kéralain weer hadden be reikt. Laten wij nu onze vondst eens na zien, beste mama, zei CécUe. Zouden wij redenen tot dankbaarheid hebben? Ik ben zoo beangst en ontroerd, dat Ik niet in staat ben om te lezen. Lees het maar zelf, kindlief. O, luister toch eens en wees verheugd, beste mama, riep Cécile, nadat zij het pa pier had opengevouwen en vluchtig had doorgelezen. Lees toch! ik sterf van ongeduld. T; t duurde eenige oogenblikken voordat ■cile, wier oogen vol tranen stonden, het -Vikhaar haastig geschreven schrift kon 'tcijferen. Eindelijk herstelde zij zich en on. hoewel met bevende stem en onzekere uitspraak, de volgende woorden lezen; „Ik heb een slechte daad verricht, en ik wil mij niet ter ruste begeven, voor haar te hebben hersteld. Gebruik makende van den toorn, die door het vertrek van mijn neef bij mi) was opgewekt, is Bertrand van Maloy, zoodra ik alleen was, bij mij geko men, en heeft mij een testament te zijnen voordeele laten teekenen. Toen Ik dat deed, verheugde ik mij bij de gedachte mij op een ondankbare te wreken, maar nauwe lijks was Bertrand vertrokken, toen ik de zaken van een ander standpunt begon te bezien. De overijling waarmede Bertrand had gehandeld, gaf mij stof tot nadenken. Hij heeft niet gedaan zooals het behoort. Zou lk mij ten opzichte van hem hebben bedrogen? Als God mij het leven laat zal ik mij mogelijk daarvan kunnen vergewissen. Intusschen herroep ik de beschikkingen, die ik te zijnen gunste heb gemaakt." Markies de Kéralain. Nauwelijks hadden zij dit stuk gelezen, of moeder en dochter vielen elkaar in de armen en hielden elkaar langen tijd om kneld. Toen vielen zij op de knieën en zon den een vurig dankgebed ten hemel. Wat er nu ook moge gebeuren, zei Cécile, in elk geval is mijn vader gered en in zijn eer hersteld. Door uw moed en uwe toewijding, dier baar kind, voegde Yvonne erbij. Ons geluk is bijna te groot! Maar waar is uw vader? Vergeef mij, dat ik het u nog verbor gen heb gehoudenhij is hier in de buurt. O God! Dan wil ik hem zien. Gaan wij er spoedig heen. Hebben wij nog een weinig geduld! Zijn wij dan niet afgesproken bü Bertrand geen argwaan op te wekken? Gij hebt gelijk. Maar ik heb hem ook; in zoo langen tijd niet gezien! U zult hem spoedig zienen dan zult u niet meer van hem gescheiden wor den. Moeder en dochter weenden van vreug de' Mogelijk zouden zij minder verheugd zijn geweest, als zij bij de ontmoeting van Bertrand en Mateo tegenwoordig waren ge weest. XXXI. Nadat Bertrand zijn slaapkamer was binnengetreden, liet hij zich op een leu ningstoel neervallen en bleef daar langen tijd in gepeins verzonken. Toen stond hij langzaam op, stak een sigaar aan en begon de kamer op en neer te wandelen, terwijl hij de lichte rookwolkjes in de lucht zag stijgen. Nog maar een dag! mompelde hij. Morgen eindelijk! Morgen moet ik triom feeren, of anders zou ik voor altijd de slaaf van Matteo zijnDe slaaf van Mattco? Kom Inderdaad had Matteo een groote macht op Bertrand van Maloy, en gedurende het onderhoud, dat tusschen beide misdadigers dien avond had plaats gehad, had de struik - roover aan Bertrand de plannen medege deeld, die hij gevormd had, en aan Ber trand de rol duidelijk gemaakt, die hij hem had toegedacht. Ge hebt mij begrepen zoo had Mat teo gezegd ik wil juffrouw Martini ont voeren. Mijn plannen zijn gereed, niets kan mij beletten te slagen, wanneer gij mij een weinig behulpzaam zijt. Wat moet ik dan doen? Mijn makkers zijn gewaarschuwd, zij komen morgenavond. Overmorgenochtend, hoe vroeger hoe beter, zult gij wel een voor wendsel weten te vinden mevrouw de Kéra lain en haar dochter, in den tuin te laten komen. Gij zult alles zoo weten in te rich ten, dat het meisje gedurende eenige oogen blikken alleen blijft. Ik belast mij met het overige, dat is uw zaak niet. Maar Ik heb verder niets te zeggen, en re ken op uwestiptheid, heer burggraaf! Als O, ik begrijp u! Als bij toeval de rid derlijke Henri de Mongardec het kasteel nog niet mocht hebben verlaten, waar hij zich op dit oogenblik bevindt, tengevolge van een onhandigheid die ik begaan heb, en al tijd zal blijven betreuren, dan zult gij hem wel buiten gevecht weten te stellenEr is een wapenzaal op het kasteeleen pistool dat toevallig afgaat, is voldoende. Een ongeval is spoedig gebeurdGe be grijpt mij, nietwaar? Ja, wat Henri de Montgardec be treft.... Wat Henri de Montgardec betreft, 20u ik liever willen, dat ge niet ln de treurige noodzakelijkheid waart die ik daareven heb aangeduid, want ik heb hem nog een andere rol in de toekomst weggelegd. Wees daarom behendig: een gebroken arm of been, dat kan nog, als het moet, maar daarbij moet het ook blijven. Als ik kan! Ge kuntof andersmaar ge hebt mij begrepen. Ik geloof u. Wat het meisje betreft, moet ge mijn bevelen niet vergeten. Om elf uur in het park! Ja, om elf uur, dat is het beste. Om elf uur. Vooral moet ge niet beproeven ln strijd met mijn bevelen te handelen heer Burg graaf. ik zou u wel weten te dwingen, mij te gehoorzamenof mij desnoods weten te wreken. Matteo Ik ben niet bang voor u, dat weet ge wel. Helaas, dat weet ik- Met deze woorden had Bertrand den roover verlaten en nu hij weer rustig in zijn slaapvertrek zat, dacht hij nog eens na over dit onderhoud en nam het besluit alleen dan het welslagen van het plan van Matteo te bevorderen, wanneer hij daartoe bepaald ge noodzaakt zou zijn. Cecile in de macht van dien schurk! zoo dacht hij wat een gevaar! Neen, dat zal niet gebeuren! Morgen moet mijn plan ge lukkenhet zal gelukken! Hij begaf zich dien nacht niet ter ruste, en bleef verscheidene uren met het hoofd tusschen zijn handen verdiept in zijn af schuwelijke berekeningen. Toen de tijd ge komen was om naar beneden te gaan, be steedde hij een bizondere zorg aan zijn toilet daar hij zooveel mogelijk de sporen, die deze slapelooze nacht op zijn gelaat had achter gelaten, wilde uitwisschen. Toen verzamelde hij al zijn moed, terwijl hjj bij zichzelven zeide: Ik heb nog den heelen dag voor mij en ook dezen avond en dezen nacht. Dit is meer dan ik noodig heb, om het pleit te winnen. Toch gevoelde hij een levendige teleur stelling toen hij hoorde dat mevrouw de Ké ralain en juffrouw Martini niet voor het middagmaal naar beneden zouden komen, daar belde dames ongesteld waren en het ontbijt in het vertrek van mevrouw de Ké ralain zouden gebruiken. Het is overbodig te zeggen, dat moeder en dochter dien dag in vreeselijlce span ning doorbrachten. Weliswaar stelde Henri de Montgardec voor, de heeren de Roche- ploeuc en de Rennecourt te gaan waarschu wen, maar Yvonne was bevreesd, daardoor den argwaan harer vijanden op te wekken. Het is beter hiermede te wachten, zei mevrouw de Kéralain hoeveel het mij ook kost, mijn ongeduld te bedwingen. fWordt vervolgd,!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6