Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws Rechtszaken Stukge/oopen TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 11 JULI 1928 BLADZIJDE 3 H. M. de Koningin naar Drente Minister Kan op Reis Minister Slotemaker de Bruine De corruptie in het gasbedrijf Het aanvullend onderwijs voor de rijpere jeugd De schoolgeldheffing en de regeling van het voorbe reidend Hooger en M. O. Wat de centrale commissie voor de filmkeuring deed Op den onbewaakten overweg bij Nootdorp De dogcart moest het ontgelden Een diamant ter waarde van ruim f7000 geroofd De ziektegevallen aan boord van de „Insulinde" SOCIAAL LEVEN Ned. R. K. bond van Bouwpatroons Het tragisch auto ongeluk bij Leiderdorp Behandeling voor de Haagsche Rechtbank Brutale inbraak in de St. Cathariijakerk te 's Hertogenbosch Een poover resultaat Een protest 'n Zonderling zakenman KUNST EN KENNIS Eere-promotie Een oplichterstruc Een prestatie Een niet alledaagsch gevecht Ter beveiliging van autobuspassagiers voeten, verzacht 1 en geneest men met Wat het buitenland van Nederland afweet Men meldt aan (ie „N.R.Ct.", dat de Ko ningin voornemens is, op 27 Augustus een bezoek aan Zuid-Oost-Drente te brengen. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw mr. Kan bracht Maandag een be zoek aan het Zwanewater bij Callantsoog welk landgoed reeds langen tijd in het be zit is van de familie v. d. Poll. De Minister was vergezeld van den heer Nobel te Lut jewinkel, secretaris van de Vereenlging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hol lands Noorderkwartier. Bij dit bezoek werden de heeren rondgeleid door baron van Tuyl van Serooskerken, voorzitter van de jachtvereeniging „Nim rod". Daarna brachten de Minister en de heer Nobel een bezoek aan de proefvelden te Andijk. De landbouw-consulent ir. Smeding leidde de heeren rond. De. Minister bezich tigde met groote bewondering den stand der gewassen in dezen polder. De a.-r. „Rotterdammer" schrijft: Reeds eenigen tijd geleden hoorden wij hardop fluisteren, dat het niet onmogelijk zou zijn, dat het prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine zijn mlnlsterssteek zou verwisse len tegen de domineesbaret. Omdat wij evenwel van officieele zijde niets konden te weten komen, wat ook maar in de verte leek op een bevestiging van dit ge rucht, hebben wij het niet wereldkundig wil len maken. Nu echter dr. P. van Gheel Gildemeester in zijn rubriek in de Haagsche Kerkbode er eveneens op zinspeelt, dat de minister maar in Den Haag moest beroepen worden ach ten wij geen enkele reden aanwezig om het langer te verzwijgen. Van Minister der Kroon weer: Verbl Divini Minister? Te Assen. Naar aanleiding van het rapport van de commissie, benoemd om een onderzoek in te stellen naar de positie van den directeur der gasfabriek te Assen, deelen B. en W. den raad dier gemeente mede na rijpe overweging te meenen geen voorstel tot ontslag te moeten doen. Zonder ook maar eenigszins den ernst van de aan den dag gekomen feiten te willen verbloemen, gelooven zij toch, dat deze dien uitersten maatregel in de gegeven omstandig heden niet wettigen. B. en W. zijn echter van oordeel, dat er termen zijn om den directeur bij wijze van straf in zijn betrekking voor den tijd van 14 dagen, ingaande met den dag volgende op dien, waarop het raadsbesluit mocht worden genomen, te schorsen met stil stand van wedde. Tot slot merken B. en W. op, dat zij niet willen nalaten, als hun gevoelen uit te spre ken, dat dedirecteur moreel verplicht is, te overwegen, of hij zich van een bedrag gelijk aan het door hem in strijd met zijn instruc tie genotene, niet alsnog op een of andere wijze behoort te ontdoen. In de tweede plaats dat zl) zich verplicht hebben gezien, na het voorgevallene den directeur in zijn vrijheid van handelen als leider van het bedrijf op bepaalde punten te beperken. De Staatscommissie, ingesteld bij Kon. besluit van 7 Maart 1927, aan welke werd op gedragen te onderzoeken of het gewenscht en mogelijk is het aanvullend onderwijs voor de rijpere jeugd zoodanig te regelen, dat a. de verschillende thans bestaande soor ten van aanvullend onderwijs (cursussen voor voortgezet lager onderwijs, nijverheids- cursussen, handelscursussen) onderworpen worden aan gelijkluidende wettelijke voor- schriltcn, onder meer ten aanzien van het Rijkssubsidie, zonder dat evenwel de uit gaven, welke thans ten behoeve van dit on derwijs worden gedaan, verhoogd worden; b. aan de besturen van gemeenten en van rechtspersoonlijkheid bezittende vereenigin- gen, wier statuten het oprichten en in stand houden van scholen of cursussen voor aan vullend onderwijs voorschrijven, de grootst mogelijke vrijheid worde gelaten in het be heer diet scholen of cursussen, heeft haar voorloopig rapport vastgesteld, dat dezer dagen aan de Koningin zal wor den aangeboden. Ministerieel antwoord op de vragen van dm heer Droogleevcr Fortuyn Op de vragen van den heer Droogleever Fortuyn in verband met twee aan de Ka mer gezonden adressen van de Ver. van Nederi. Gemeenten omtrent de aanhangige wetsontwerpen betreffende de scholgeldhef- ïmg en tot regeling van 't voorb. hooger en alg. vormend middelb. onderwijs en be treffende een tusschen de betrokken minis ters te houden overleg ten aanzien van in beide genoemde wetsontwerpen besloten fi- nancieele gevolgen voor de gemeenten ant woordde de minister van Binnenl. Zaken en L. Ten aanzien van het ontwerp van wet tot regeling van het voorber. hooger en alg. vormend middelb, onderwijs heeft geen over leg plaats gehad. De Minister van Onder wijs, K. en W. heeft wel by de voorberei ding van het wetsontwerp, naar aanleiding van het rapport der commissle-Rutgers, eenige kwesties aan het oordeel van den min. van Binnenl. Zaken onderworpen, maar achtte voor nader overleg, ook in verband met de resultaten van het door hem met den minister van Financiën gepleegd over leg, geen voldoende aanleiding aanwezig, en dit te minder omdat, naar zijn meening, het ontwerp voor een groep van gemeenten voordeelen brengt, voor een ander den be- staanden toestand niet wijzigt en voor een derde nadeellg is en mitsdien de gemeenten, als geheel genomen, niet worden bezwaard. Een voorontwerp van het ontwerp van wet tot wijziging van de L. O.-wet 1920 met be trekking tot de schoolgelden is op 26 Nov. 1925 door den toenm. minister van Onder wijs, K. en W. toegezonden aan den ambts voorganger van den min. van Binnenl. Za ken. In dit ontwerp ontbrak een bepaling, waardoor de gemeenten geldelijk worden getroffen. In den zomer van 1926 heeft, vó6r de cir.culaire van 19 Juli 1926 volgens aan- teekeningen, aanwezig op het Dep. van On derwijs, K. en W., mondeling overleg plaats gehad tusschen twee hoofdambtenaren van de beide. Dep. over een ander voorontwerp waarin, zij het In bedekten vorm, wel een bepaling van dezelfde strekking als art. III van het oorspronkelijk ontwerp van wet voorkwam. De minister van Onderwijs, K. en W. achtte daarmee, ook in het licht van de circulaire, het overleg afgeloopen. Te eerder, omdat hij van meening was, dat geen nieu we lasten aan de gemeenten zullen worden opgelegd, maar eenvoudig een deel der kos ten, dat thans door de ouders der school gaande kinderen wordt betaald, voortaan uit de algemeene middelen zal zijn te kwij ten. De minister heeft in de bedoelde adres sen aan de Tweede Kamer aanleiding ge vonden, in nader overleg te treden met den minister van Onderwijs, K. en W. ten aan zien van de in beide wetsontwerpen beslo ten flnancieele gevolgen voor de gemeen ten. Van 2 tot en met 7 Juli heeft de centrale commissie voor de Filmkeuring gekeurd 33 films, lengte 27.075 M-, 5 coupures aange bracht in titellijsten en scènes. Toegelaten voor alle leeftijden, journaals, actualiteiten, sport industrie, reclame, pro paganda e.d. 22 films, lengte 5054 M. Kleine films (1 2 acten) meest komisch: 3 films lengte 1611 M. Hoofdnummers (groote films) 2 films, lengte 4385 M. Toegelaten boven 14 jaar hoofdnummers (groote films)3 films, lengte 7452 M. Toegelaten boven 18 jaar hoofdnummers (groote films) 1 film, lengte 2544 M. Niet toegelaten 2 films, lengte 6029 M- Voor eén dezer laatste is herkeuring aange vraagd Reclame gekeurd 311 litho's, niet toege laten geen, 974 stuks foto's, niet toegelaten 18 stuks. Ministerieel antwoord op de vragen van den heer Krijger Op de vragen van den heer Krijger in verband met een onlangs plaats gehad heb bend ongeval op den onbewaakten overweg bij Nootdorp, heeft de heer Van der Vegte, Minister van Waterstaat, het volgende ge antwoord: 1. Op 13 Juni 1928, is op den onbewaak ten overweg bij K M. 18 625 van den spoor weg Gouda—Den Haag, onder Nootdorp, te 9.15 uur door trein 105 een tweewielig rij tuig, bespannen met een paard, aangereden, waarbij de beide inzittenden werden ge wond, het paard werd gedood en het rij tuig werd vernield. 2. Het uitzicht ter plaatse is niet alleen niet slecht, maar integendeel zeer goed, doch de voerman van het rijtuig heeft, vol gens eigen erkentenis, niet uitgekeken naar de zijde, vanwaar de trein kwam. 3. De derde vraag (of net ongeluk ver moedelijk zou zijn voorgekomen, indien daar een afsluiting met boomen ware geweest), kan in het algemeen bevestigend beant woord worden. die zooveel voor de organisatie deed en ook diens opvolger, Kap. Th. de Vries, die met hart en ziel den bond is toegedaan en die bewezen heeft, zoowel nu als in de toekomst een krachtige steun voor de organisatie te zijn. Spr. brengt nog hulde aan 'de nage dachtenis var. Mgr. Callier, die met raad en daad de organisatie heeft bijgestaan en spreekt de vreugde uit van de organisatie over de benoeming van Mgr. Aengenent, van wien verwacht mag worden, dat hij evenals zijn doorluchtige voorganger, alles zal doen om den groei en den bloei van den bond van bouwpatroons te bevorderen (applaus). De vice-voorzitter, de heer H. J. L. Klein Schiphorst Haarlem, brengt hulde aan den voorzitter die als oprichter en leider van den bond. zooveel heeft bijgedragen tot ds verbetering van de positie van de R. K. Bouwpatroons. De heer Fransen, zegt spr„ is de ziel van de actie geweest en aan hem is het te danken, dat de bond zich nu zoo krachtig heeft ontwikkeld en thans een In vloedrijke positie inneemt. Het jaaiversiag en het verslag van de orgaancommissie werden behandeld, waar aan het volgende ontleend is: De stijgende bestedingscijfers vielen ln 1927 samen met een stijgend werkloosheids cijfer. Er werd in totaal verdeeld over de ru brieken. Woningbouw, R. K. Instellingen, Spoor en Tram in het jaar 1927 voor 116.888.939 aanbesteed tegen 114.351.091 ln het voorgaande jaar. Verdeeld naar de rubrieken aanbestedingen particulieren ge meenten, Rije, Provincie en Polderbesturen bedroegen de totalen respectievelijk 50.746.229, 28.917.605 en 19.911.513. In 1927 werden 2400 woningen gesloopt tegen 2100 ln 1926. De brutovermeerdering van woningen bedroeg in 1927 51622. Aan den voorraad werden dit jaar onttrokken 5932 woningen zoodat de saldo vermeerdering is geweest 44690 woningen. Waar te nemen viel een stijgend percentage woningen gebouwd door particulieren. De werkloosheid steeg van 12 3 pCt. in 1926 tot 14.6 pCt. in 1927 hetgeen zeggen wil, dat gemiddeld elke bouwvakarbeider ruim 7 H week werkloos is geweest. Betreurd wordt, dat er geen overeenstemming isi te verkrijgen over den gemiddelden we. -itijd, waardoor 't overschot naar de heer Berger meent, permanent van dien aard zou zijn, dat het bedrijf wel door groote groepen on geschoolde arbeiders verlaten moet worden. Door faillissement gingen in 1927 211 bouw patroons, ten onder, hetgeen 50 minder is dan het jaar te voren, maar nog te veel merkt de secretaris op om van een gezond bedrijf te kunnen spreken. De samenwerking met andere organisa ties: de Commissie Bouwbedrijf, Ned. Aan- nemersbond. Patroonsbond voor de Bouw bedrijven, R. K. Verbond en Commissie voor de Bisschoppelijke Voorschriften was bevre digend. Ten aanzien dezer laatste commissie wordt in het jaarverslag gezegd, dat zij nog altijd haar doel niet heeft bereikt. Het jaar 1927 begon met 31 afdeelingen en VI. 717 leden. Twee afdeelingen nl. Hengelo en Dordrecht moesten worden opgeheven. Er werden 93 nieuwe leden aangeworven, ter wijl 78 leden moesten worden afgevoerd van de ledenlijst, waardoor het ledental in to taal nog steeg met 15, zoodat het thans 732 bedraagt. Het verslag maakt verder melding van de gevoerde actie omtrent afschaffing van borgstelling, de overige bindende beslui ten de regeling der arbeidsvoorwaarden enz. en besluit met hetgeen Joseph de Maistre eens heeft gezegd: De jongeren zijn er om het goede te doen en de ouderen om het kwaad te voorkomen. Dit gezegde past de secretaris toe op den bond, die jong en oud is tegelijk. De Jeugdige jaren van den bond en de rijpere leeftijd van zijn leden werken Uier samen. Zoowel dus het goede bevorderen als het verkeerde tegengaan. Het goede bevorderen door liet eerst zelf ook ten koste van offers toe te passen en het verkeerde tegengaan door het zelf ook te laten. Mits met dezen geest bezield, kunnen wij, besluit de secretaris zijn jaarverslag, de toe komst tegemoet gaan, dan eerst zal men onzen Invloed niet kunnen keeren, maar ook dan alleen zullen de antwoorden voor de hand komen te liggen, wanneer men vragen zal: Waarvoor moest nu toch een Ned. RK. Bond van Bouwpatroons worden opgericht? Nadat ook het verslag van de orgaancom missie was behandeld, werd de vergadering geschorst. Gisteren is op den Rijksweg te Wasse naar een uit Den Haag komenden auto t-»gen een dogcart opgebotst, welke de van der Oudermeulenlaan wilde oprijden. De dogcart werd omvergeworpen en totaal ver nield. Een inzittende dame bekwam een hoofdwonde. De commissaris van politie in de Xle sec. tie te Amsterdam verzoekt de opsporing van een blauw-witten diamant, met bijna onzichtbaar zwart puntje, wegende 4.02 karaat, eenigszins langwerpig vierkant ge. slepen als smaragd, ter waarde van ruim 7000. Deze diamant is ln den nacht van 9 op 10 Juli ontvreemd uit een woning aan den Zwanenburgwal te Amsterdam. Bi) ontdekking wordt dringend verzocht de politie daarmede in kennis te stellen, mondeling of per telefoon. Het telefoon, nummer van het bureau Singel is 41830 Amsterdam. Aankomst van het schip te Port-Said Een Reuter-bericht meldt d.d. 10 Juli uit Port-Said: Het stoomschip „Insulinde" is hier van Sabang aangekomen en in quarantaine ge gaan. Bij een passagier deed zich een keel ziekte voo", hij overleed na verloop van 48 uren. Alle personen, die verschijnselen, van de ziekte vertoonden, werden onmiddellijk in uitstekende verblijven geïsoleerd, doch er stierven nog zeven personen. Te Suez heeft een bacteriologisch onderzoek plaats gehad. De uitkomst daarvan zal later worden me degedeeld. Sedert de laatste vijf dagen heb ben zich geen nieuwe gevallen voorgedaan. Alle aangetaste personen gaan bevredigend vooruit. Het stoomschip zet hedenavond de reis voort. Te Alkmaar heeft de Ned. R. K. bond van bouwpatroons zijn tiende algemeene jaarvergadering gehouden. Aan den voor avond van deze jaarvergadering, waarbij tevens het 2e lustrum van den bond her dacht werd. ontving het gemeentebestuur, van Alkmaar de deelnemers ten stadhuize waar burgemeester Wendelaar de aanwe zigen toespraa. De voorzitter, de heer W. Fransen uit Leeuwarden, dankte voor de ontvangst. Nadat gisteren te half 10 ln de Kerk van den H. Josepn ln de Nassaulaan door den geestelijk adviseur, pater A. J Leygraaf O.P. een H. Mis was opgedragen, ving te 11 uur de vergadering aan, waarbij eerst het 10» jarig bestaan van den bond werd herdacht. Hartelijke toespraken werden gewisseld, waarna dc eerswijn werd rondgediend. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat het volgende telegram is gezonden aan Z.D, M. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem. „De Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons, te Alkmaar bijeen op zijn tiende jaarver gadering spreekt zijn groote blijdschap uit, over Uwe benoeming tot bisschop van dit diocees en beveelt zich aan ln uwe hooge bescherming Daarna memoreerde de voorzitter ln een rede, dat de afgeloopen 10 Jaar yoor den bond goeq waren verloopen. Spr. schetste vervolgens de werkzaam heid van den bond in de afgeloopen tien jaren en eindigde zijn rede met een hulde aan pastooi v. d. Hout. den oud-adviseur, Het O. M. eischt tegen den autobestuurder 14 dagen gevangenisstraf. Voor de Haagsche rechtbank heeft giste ren terecht gestaan de bleeker A. H. van Z. uit Rijswijk, terzake dat hij te Leiderdorp op of omstreeks 14 Maart j.l. hoogst roekeloos, onvoorzichtig, onhandig en onachtzaam op den openbaren rijweg, de Dorpsstraat, met een door hem bestuurd vierwielig motorrij tuig heeft gereden, althans dat motorrijtuig in rijdende beweging heeft gebracht, tenge volge van welk rijden, althans in rijdende be weging brengen, hij verdachte met dat door hem bestuurd motorrijtuig is gekomen in het langs dien weg gelegen vaarwater „den Rijn," waardoor de zich in het motor rijtuig bevindende Zeereerw. heer J. B. J- M. Höppener, deken en pastoor te Delft en de Weleerw. heer F. Th. van Diest, kapelaan te Delft, verdronken zijn. Bij den aanvang der behandeling der zaak wierp verdachte's raadsman, mr. van Nispen tot Sevenaer. de exceptie van nietigheid der dagvaarding op, daar z.i. de dagvaarding zoo danig is geredigeerd, dat verdachte niet weet, welke fouten hij nu feitelijk gemaakt heeft en waartegen hij zich te verdedigen heeft. Het O. M., waargenomen door mr. Rijkens, meende dat de dagvaarding volkomen vol doet aan de geldende jurisprudentie. De rechtbank besliste na raadkamer dat de dagvaarding een voldoende feitelijke beschrijving van het tenlaste gelegde in houdt. Als eerste getuige werd vervolgens gehoord de Weleerw. kapelaan W. P. J. Janus uit Delft, die met de slachtoffers in den auto heeft gezeten. Hij verklaarde, dat de auto, toen deze moest worden gekeerd, omdat ver dachte gebleken was, dat hij verkeerd reed, bij het weer aanzetten in het water is ge raakt, na te voren al bijna tegen een boom te zijn opgereden. De schipper Teunisz uit Amsterdam deelde mede, op het oogenblik van het ongeluk ln het gras langs het water te hebben gelegen. De auto heeft nog even stil gestaan, vlak S'j het water. Toen er weer beweging werd in gebracht, schoot de wagen plotseling door en reed achteruit het water in. De beide geeste lijken, die verdronken zijn, zaten achterin. Een andere ooggetuige, de timmerman Qroenendijk uit Leiden, heeft ook gezien, dat verdachte's wagen bij het keeren verschillen de manoeuvres heeft gemaakt, nog even stil gestaan heeft vlak bij het water en toe'i plotseling achteruit het water inreed. Voorts verklaarde getuige, dat de wagen op een hellend vlak stond. Op het oogenblik Is daar in verandering gebracht en is de weg daar opgehoogd. Was de toestand toen al veran derd geweest, dan zou het ongeluk waar schijnlijk niet hebben plaats gehad. Als deskundige werd gehoord de heer E. Offenburg, autohandelaar te Leiden, die den wagen, nadat deze uit het water is gehaald, heeft onderzocht. Hi) heeft daarbij geconsta teerd, dat de voetrem goed werkte, doch de handrem niet. Toen de wagen uit het water kwam, stond deze rem niet vast. De deskundige meende, dat de weg ter plaatse van het ongeluk feitelijk te smal was om den auto te draaien. Het was veel beter en gemakkelijker geweest even achteruit te rijden tot een vlak bijzvjnd bruggetje. De meening van den deskundige is, dat ver dachte, toen de auto op het randje van het water stond, gas heeft willen geven om den wagen weer op gang en vooruit te brengen. Daartoe heeft hij de voetrem losgelaten. Op hetzelfde oogenblik moet de wagen, mede door het gewicht der beide geestelijken, die achterin zaten, van de helling zijn afgegle den, nog voordat de motor in werking was. Een bekwaam chauffeur zou zich door een juist gebruik van de handrem nog wel uit de moeilijke positie hebben weten te redden. Ook de deskundige de heer H. C. Dolk, fabrikant in Den Haag, meende, dat de oorzaak van het ongeluk gezocht moet wor den in een ontijdig loslaten der remmen. Deze deskundige beschouwde eveneens het draaien van den auto op de plaats, waar dat hier gebeurd is, als een gevaarlijke hande ling. Een deskundige décharge, n.l. ir. L. Swaab uit Den Haag, achtte het daaren tegen niet gevaarlijk om te draaien op de pielt, waar verdaekte dat gfdaan heeft, ten minste niet voor een goed chauffeur. Verdachte deelde mede, dat hij te voren nog nimmer op den bewusten weg had ge reden. Verdachte weet het ongeluk uitslui tend aan het hellen van den weg en ont kende, dat hij onvoorzichtig of roekeloos zou hebben gereden. Hij was in de veronderstel ling, dat de wagen vlak stond. De president, mr. Cost Budde: Een goed chauffeur moet er toch erg in hebben, als dit niet zoo is! Requisitoir Mr. Rijkens, requisitoir nemende, achtte door de verklaringen van de getuigen en des kundigen a charge het bewijs voor het ten- laste gelegde bewezen. Gezien het hellen van het wegdek, was het zeer onvoorzichtig en roekeloos van verdachte om te draalen. Ver dachte heeft blijk gegeven geen goed chauf feur te zijn en niet te begrijpen, wat onder voorzichtig en zorgvuldig rijden moet worden verstaan. Wat de strafmaat betreft, zeide spr., ttet, hoewel hij zich, wapneer de rechtbank aan leiding mocht vinden dezen verdachte, die zeer gunstig bekend staat, een geldboete op te leggen, daartegen niet zal verzetten, per soonlijk toch geen termen kan vinden om in zijn requlsitor zoo ver te gaan. Spr. elschte 14 dagen gevangenisstraf. Pleidooi Verdachte's raadsman, mr. van Nispen tot Sevenaer, betreurde het, dat het in deze zaak, waarvan geheel Katholiek Delft nog sterk onder den indruk is, nog tot een strafvervol ging is gekomen. Was het leed, dat deze ver dachte die zijn geeste"jken een vrienden dienst bewees en dat op deze ongelukkige wijze zag afloopen, door het gebeurde heeft ondervonden, nog geen voldoende straf ge noeg voor hem, gesteld dat hij inderdaad schuld aan het ongeluk heeft? Wat de feiten betreft, betoogde pl., dat, al mag verdachte misschien een kleine fout gemaakt hebben, het z.i. toch niet aangaat dit tot groote roekeloosheid te stempelen. Een veroordeeling wegens grove schuld zal derhalve niet kunnen volgen. Pl. wees er nog op, dat volgens de deskun digen de wagen door eigen kracht achteruit is gereden, voordat verdachte hem nog in be weging had gebracht, Tenlaste is echter ge legd, dat het ongeluk is gebeurd door het in beweging brengen. Ook hierin zal dus geen' veroordeeling kunnen volgen. P|. concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak 17 dezer. De recherche te 's Bosch heeft te Eindho ven 2 personen aangehouden, die Maandag hadden ingebroken in de St. Catharinakerk te 's Hertogenbosch, waar zij uit de sacris tie ongeveer 20 ontvreemdden en de rleu. tels van het tabernakel. Men weet niet, of ook uit het tabernakel iets is ontvreemd, daar het niet te openen was. Op de dieven zijn de sletA.els gevonden, alsmede kilo's centen. Deir laatsten tijd werd in meerdere ker ken ingebroken. Omtrent deze inbraak meldt het „Huis. gezin" nog: Daar de kerk op Maandag geschrobd wordt, was deze op dat uur toevallig opengelaten. De koster bevond zich thuis aan tafel. Vanuit de kerk moeten de daders zich Daar de sacristie begeven hebben. Daar grendelden zij de deur van de bijsacristie en de deur, die toegang geeft tot de wo ning van den koster (deze laatste wordt nooit gesloten). Toen moeten zij de zich ln de sacristie bevindende kluis hebben geopend. Cibories, monstransen en andere voorwerpen hebben zij onaangetast gelaten. Alleen hebben zij een in een hoek van deze kluis staand busje met geld geledigd en hebben 't busje daarna weer op dezelfde plaats teruggezet. Toen de koster van uit zijn huis de sa cristie in wilde gaan, vond hij de deur gesloten. Hij is toen langs de straat de kerk ingekomen, maar heeft niets bemerkt. Het tabernakel kan niet geopend wor den. Men bedient zich thans van een liuip- tabernakel. Of er iets uit het tabernakel ontvreemd is, kan men nog niet zeggen. Men zal het openbranden en moeten afwachten. Men vermoedt, dat het den dieven alleen om geld te doen is geweest. den. Bij het aanbrengen van deze vinding worden de beide zijwanden los in de bus of auto aangebracht en door een of meer grendels aan den binnenkant in gesloten stand gehouden. Zoodra de bus of auto een abnormaal schuinen stand aanneemt, val len de zijwanden los, doordat een stel ge wichten de grendels lostrekt. Deze gewich ten draaien op naar buiten uitstekende vlakken, waartusschen zij bij het kantelen glijden. In gesloten stand rusten deze ge wichten op aan den vasten wand bevestigde dragers, die zoo zijn uitgevoerd, dat bij een abnormaal hellenden stand van het voer tuig de gewichten door de zwaartekracht van de dragers glijden met het bovenstaan de gevolg van ontgrendeling en opentrek king van den wand. De passagiers van den aldus beveiligden auto kunnen, wanneer deze onverhoeds te water mocht geraken, dadelijk door den geopenden wand naar bo ven klauteren en zich in veiligheid brengen. Een pal belet het weder dichtklappen van den wand of het verkleinen der opening. De heer Blank heeft op zijn vinding oc trooi gevraagd en gekregen. Maandagmiddag is, naar het Hbld. meldt, aan het Eemskanaal in bijzijn van enkele vertegenwoordigers der rechterlijke macht en van het politiekorps een proef genomen met een autobus van de Damster Autobus Maat schappij, aan welke bus door de Winscho- ter Industrie-Maatschappij een veiligheids- wand was aangebracht. Nadat de politie ruim baan had gemaakt, werd de autobus meteen behoorlijke snelheid te water gereden. Toen de wagen op den berm van den weg in een eenigszins hellende positie kwam te liggen, opende de wand zich reeds, zoodat vóór de auto in het water viel, de wand geheel was opengeklapt. De chauffeur was bijtijds van den wagen gesprongen. Op 23 Juni j.l. werd een internationale postduivenvlucht gehouden van uit Rome, waaraan door 4400 duiven uit België, j Frankrijk, Nederland en Luxemburg werd j deelgenomen. Het aantal deelnemers uit Nederland be- droeg 740 duiven. Hiervan is tot nu toe slechts een 10-tal I duiven in ons vaderland teruggekomen, ter- I wijl in totaal van de 4400 duiven slechts een 40 50-tal exemplaren op de hokken is weergekeerd. De Haagsche taxi-chauffeurs georgani seerd ln de Nederi. Unie van Chauffeurs en Overig Automobielpersoneel en den Ned. Roomsch-Kath. Bond v. Transportarbeiders, j zijn gistermorgen voor 24 uur in staking gegaan tegen het optreden van de Haag sche verkeerspolitie. Een 28-Jarig persoon, plaatste ln, „De Cou rant" advertenties, waarin hij voor zijn uit brengzaak in koffie, thee, boter enz. een boekhouder en controleurs vroeg. Een vier tal werkzoekenden meldden zich aan. De ge vraagde waarborgsommen van 250 a 200 konden zij niet betalen, maar de werkgever was geen onmensch en stelde zich ook met minder tevreden: sommetjes van 150, 75, 150, en 100, die gegadigden soms na het geld eerst geleend te hebben hem toevertrouwden om evenwel spoedig tot de slotsom te komen, dat zij niet alleen geen loon kregen, maar ook het gestorte geld kwyt waren. Gisteren stond de werkgever voor de Va- cantiekamer der Rechtbank te Amsterdam terecht ter zake van verduistering. Hij be weerde volgens het „Hbld." dat de door hem op touw gezette zaak met filialen, die nóg opgericht moesten worden, goed was. Alleen aan gela had 't hem ontbroken. Het hem toevertrouwde geld had hij niet opgemaakt, maar in de zaak gestoken, en ook was hij 'm niet gesmeerd, maar er op uitgegaan om te zien of hij geld voor de zaak kon krijgen! Reeds in 1926 bleek deze veelbelovende za kenman wegens verduistering te zijn veroor deeld: drie maanden voorwaardelijk had hij toen gekregen. De proeftijd van drie jaar is nog niet verstreken. Hiermee rekening houdende elschte het O.M., mr. Massink, acht maanden gevange nisstraf. Gistermiddag heeft in het Groot-Audito rium der Leidsche Hoogeschool de eere-pro motie plaats gehad van prof. dr. H. A. Des- landres, directeur der sterrewachten te Pa rijs en te Meudon en van prof, dr. F. Kust» ner, oud-directeur van de sterrewacht te Bonn. Men schrijft aan de N.R.Crt. Een Roosendaler, Emile van Deursen, liep Zaterdagavond te Antwerpen over de Meir in de richting van het station, toen hij werd aan gesproken door iemand, die zich half in het Fransch, half in het Spaansch uitdrukte. Deze man, die zooals uit een paspoort bleek, van Russische of Poolsche nationaliteit was, bood hem een gouden muntstukje te koop aan. De heer van D. weigerde het te koopen, waarop een tweede man, een Duitscher zich in het gesprek mengde en het geldstuk kocht tegen 30 franc. Toen probeerde de Rus, die vertelde, dat hij met zijn gezin naar Canada zou ver trekken, in Antwerpen logeerde, het over een anderen boeg te gooien. Hij gaf voor, koffers en kleeding te moeten koopen alvorens de overzeesche reis te ondernemen. Daarop liet hij een diamant zien, dien hij wilde verkoopen bij een juwelier. De Duitscher nam het steen tje over en ging naar een ju weiiers winkel, waar voor den ingang een man stond, bloots hoofd, potlood achter het oor, alsof hij eige naar der zaak was. Deze nam het steentje in de hand en verklaarde na bezichtiging, dat het een Russisch geslepen steen was ter waarde van 30 a 40 dollar. De Duitscher nam toen den heer van D. ter zijde en stelde voor gezamen lijk den steen te koopen, hetgeen deze wei gerde. De Rus, die een zeer vertrouwbaren indruk wekte en het medelijden wist te wek ken, liet nu meer stesnen zien en verzocht den Hollander zich met den juwelier dien men juist gesproken had, in verbinding te stellen. De heer van D., die meende in den Duitscher een oplichter te zien, en den Rus aanraadde zioh niet met hem in te laten, ontving in een papiertje gepakt vier steentjes en gaf den Rus daarvoor ongeveer 300 francs, als onderpand en begaf zicjb naar den juwelier. Toen bleek dat de eigenaar der zaak niet degene was, dien men zoo juist voor c e deur had aangetroffen. De eigenaar verklaarde geen bediende of compagnon te hebben, zoodat hst duidelijk was, dat men hier met een handlanger te doen had. De heer van D. begreep nu er tusschen genomen te zijn, snelde naar buiten maar de Rus, zoowel ais de Duitscher waren verdwe nen. Aangifte bij de politie volgde en hier kwam uit, dat de zoogenaamde diamanten waardelooze stukjes glas waren. De Antwer- pensche politie heeft de zaak thans in onder zoek. In het Academisch Ziekenhuis te Leiden, werd gisteren van den stationschef te Lei den de mededeeling ontvangen, dat er een spoorwegongeluk had plaats gehad. Oogenblikkelijk maakte zich de transport colonne gereed. Onder leiding van eenige doktoren werd naar net station gereden met een aantal brancards en ander verplegings-materiaal. Ook de noodige assistenten en verpleegsters gingen mee. Nadat alles in den gercedstaanden trein was geladen, bleek, dat men hier te doen had met een oefening, om te zien of deze colonne te allen tijde mobiel was. Binnen 14 minuten, nadat het bericht ontvangen werd, was alles in den trein ge laden, waardoor aan de eischen van de spoedige hulpverleening bleek te zijn vol daan. Gisteren wilde mej. L. de G., in de Ka naalstraat te Leiden, eieren uit het kippen hok halen. ij Dit scheen niet naar den zin van den haan,, die de juffrouw aanvloog. Tot overmaat van ramp geraakte het hondje, dat zij bij zich had, hierdoor over stuur, sprong tegen zijn meesteres op ea beet haar zoodanig op verschillende plaat sen ln de beenen, dat zij, naar de „Msb." verneemt, ln het Academisch Ziekenhuis moest worden verbonden. De heer Ph. Blank, Inspecteur van po litie te Groningen, heeft een velllgheidsin- rlchting voor gesloten voertuigen ultgevon- Dooi 30-60, Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten Het jaarverslag van de Vereenlging „Ne derland in den Vreemde" vermeldt o. m. het volgende: In Argentinië weet men in het algemeen van Nederland alleen, dat het grootendeels uit water bestaat en „vroeger geheel water geweest is". Men weet in Argentinië verder over het algemeen, dat Nederland door een Koningin geregeerd wordt, maar dat is al. Van ons koloniale rijk heeft men nauwelijks een vaag besef. Men kent eenige Nederlandsche voort brengselen en wel voornamelijk door de re clame voor eenige artikelen van Nederland- schen oorsprong gemaakt. Zoo weet men, dat Nederland goede sigaren uitvoert en goede cacao. Eenige Nederlandsche fabri kanten meenden tegelijkertijd reclame voor zich zelf en voor Nederland te maken, door aan hun propaganda-artikelen figuren in z.g. „Nederlandsch costuum" toe te voegen. Juist daar men ons in het buitenland niet of zeer onvoldoende kent, wordt door zulke reclame den indruk gewekt, dat allen in Nederland rondloopen in Marker- en Volen- dammer-costuum en geeft men aanleiding, dat Nederland als 'n verzamelplaats van alles wqt achterlijk en potsierlijk is beschouwd wordt, daar men licht geneigd is, datgene wat af wijkt van het geijkte en men minder goed begrijpt, belachelijk te vinden. Maaren dit vergeet men zoo licht, van iets of iemand, dien men belachelijk, achterlijk of potsierlijk vindt, verwacht men niet veel. Wij zijn dan ook zeer beslist van meening, dat aan ons volk in zijn geheel schade wordt toegebracht door dergelijke reclame. Het „Nederlandsche costuum" is dan ook een der weinige dingen, die men in Argen tinië vagelijk kent: in Carnavalstijd is he\ „Hollandsch costuum" een geliefde dracht en met „Hollandsch" wordt dan meestal betiteld een costuum met Bretonsche kap. Men meent er over het algemeen, dat bij ons Duitsch gesproken wordt; beter inge lichte personen weten, dat men ln Neder land „flamenco" d. i. Vlaansch spreekt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7