Heringa Wotfirich, Haarlem _T! CHEQUE.KOERSEN K. VISSER'S SNELLE AUTO DIENSTEN Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorlsstr. 16 Tel. No. 10756 Telegraphisch Weerbericht EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 12 JULI 1928 BLADZIJDE 2 Bliksembeveiliging Bemaling met electro- of oliemotor De molens van den Uitgeester- en Heemskerker broekpolder Verkeersongevallen De reddigskansen voor de Viglieri-groep dalen Het Duitsche Klemm- Daimler vliegtuig op Spitsbergen aangekomen DE SPA4RNEB4NK Haarlem - Amsterdam Door een auto overreden Een persoon gedood; een zwaar gewond GEMEENTERAAD. LAATSTE NIEUWS Brand aan den overkant van het IJ Decreet tot gratieveleening op 14 Juli De moord op den Joego- sjavischen gezant tegengesproken De gestrande kruiser „Dauntless" De redding der Malmgren- groep bevestigd Comp.comm. do 1600 v 1 o. o. 230 1911 188* 2081 6%1 38% 6774 3711 ilOf 1641 145 527 445? 1884 511 1481 1921 73J 34? 48 531 Hobby Vloerwsrijvers I 125.— Voornaamste Nieuws DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem PURMEREND MARKTNIEUWS sterdammers, gewend aan branden, sagen al gauw, dat hier geen levens in gevaar wa ren en ook geen gevaar voor belendend goed. Na even net werk van de Haarlem- sche collega's bekeken te hebben en onge twijfeld ook het prachtig gepoetste en kraak- nieuwe materiaal, keerden zij erug naar de hoofdstad, Intussehen loeide en siste het vuur als in een vervaarlijken hoogoven op een uit gestrektheid van zeker wel duizend vier kante meter. Houtwol, hout en afgewerkte kisten knetterden en gloeiden alsof alle duivels in de hel bezig waren het vuur op te porren. Het leek ietwat bespottelijk om dit uitgestrekte terrein te blusschen al vlo gen er ten slotte wel een twintigtal water stralen in den gloed. Geen druppel water be reikte den bcdem, maar verdampte tusschen gloeiende hoopen hout. Met 't metselwerk ■was al spoedig afgerekend. De muren van kantoorgebouw en fabriek kromden zich en puilden uit en leverden gevaar op voor de brandweerlieden, die zich te dicht in het vuur waagden. IJzeren balken en staven hingen tusschen de, ijzig als doodshoofden uitziende muren, als gebroken waschlyntjes. Met den houtvoorraad daar moest het vuurbeest img mede afrekenen. En het deed De E. S. M. onderhield de diensten on gestoord, omdat de trambanen aan de an dere zijde van den weg ligven. Het door gaand verkeer per auto en per rijwiel on dervond natuurlijk c enigs vertraging, maar er waren veel agenten en veel marechaus see, die onder de tactische leiding van den waarnemenden burgemeester en later onder leiding van dsn burgemeester pracht'g werkten. A'H.en rW-n rjfersï kalm h"n werk op één enkelen politieman na, die zijn zenuwen blijkbaar niet de baas was, wat altijd verkeerd is. Hedenmorgen. Toen wij hedenmorgen weer op het ter rein van den brand waren, was het blus- sjhingswerk nog niet afgeloopen. Het vuur brandde nog zoo fel, dat de brandweer de eerstvolgende uren nog niet kon lnrulckep. Waarschijnlijk zou den geheclen dag nog water gegeven moeten worden. Aan de oostelijke zijde was het vuur uit gewoed, doch aan den anderen kant, waar veel hout ligt opgesloten, sloegen de vlam men nog tamelijk hoog op. Voortdurend werd hier nog met enkele slangen water gegeven. Nadat de Haarlemsche brandweer was in gerukt, bleef de brandweer van Halfweg met de motorspuit door acht slangen water geven. Later in den morgen werd dit geta! tot 4 verminderd. De ruïne. Nu het fantastische schouwspel van de vuurbeest nog mede alrekenen. En het aeea nu net iantasiiscne scnouwspei van ut dit vraatzuchtig. Ais een geweldig offer aan i brandende fabriek in den zomernacht de den vuurgod lag daar het heele terrein. Rook was er niet veel te bespeuren, een bewijs, dat het vuur lustig brandde. Op de Amsterdamsche vaart en aan de overzijde van de Ringvaart verlichtten zij 'n ontzag lijke menschenmenigte. Een gigantische fak kel in de wijde ruime van de Hoilandsche weiden. Het was schoon in al zijn verschrik kelijkheid, sissend en vonken spattend. Wij onmoetten den heer Simons, burge meester van Halfweg, op het terrein. Hij was met verlof, maar toevallig in Amster dam en dus gauw naar zijn gemeente ge komen, toen hij hoorde, dat er brand was, Of er al wat bekend was omtrent de oor zaak? Niets van bekend. De directeur der fa briek was om 10 uur nog in de fabriek ge weest en had toen niets bemerkt. Vóór half elf stond de fabriek in lichte laaie. Het onderzoek zal morgen wel plaats heb ben, nu moet er eerst gebluscht worden. Maar er valt niet veel te blusschen, zegt hjj lachend, doch is zeer tevreden over de prestaties van de Halfwegsche moorspuit. De heer Stokman, het raadslid van Haar- lemmerliede is al even enthousiast over de Halfwegsche brandweer en prijst het raads besluit, waarbij besloten werd tot aankoop van de motorspuit, een besluit, waarmede trouwens alle raadsleden van Halfweg nu verzoend zi'n. Jammer, dat de verzekerlngs- maatscrappijen dat niet meer waardeeren. De Ifaa.lciuschc Brandweer Wij loopen dan dan heer v. d. Broeke, commandant van de Haarlemsche brand weer, tegen het lijf. Hij ziet er berookt en vuil uit. Met den heer v. d. Vaart maakt hij een ronde over het terrein, wat op zich zelf al een wandeling van een kwartier, is. Mooi brandje? opperen wij, nu er geen levens in gevaar zijn en geen gevaar voor de omgeving dreigt. Aan blusschen valt niet te denken, zegt de heer v. d. Broeke. Alleen pappen en nat houden, maar een prachtige gelegenheid om onze nieuwe spuit eens te beproeven. Wij geven water met vier slangen en straks met zes en nog meer. U moet eens komen kijken naar de mas sa's wacer, die wij in het vuur werpen. Wij pompen het op uit de sloot en belemmeren op geen enkeelt wijze het verkeer over den Amsterdamschen straatweg. En terwijl hy ons naar oen motorwagen brengt, die in de verte staat te ronken om de veie slangen aan water te helpen, vertelt hij ons. dat ook aan Haarlem gedacht is. Ook Haarlem is bewaakt. Daarom 13 niet het heele materiaal hier. Verschillende luitenants zijn in Haarlem ge bleven om daar eventueel op te treden tegen brandgevaar. Er waren zoo straks ook eenige vrijwilligers hier, die bij deze spuit geen dienst hebben, maar ze zijn teruggestuurd. Eerst moet Haarlem bewaakt zijn! Door het weiland aan den Zuidkant van de fabriek, brengt de lieer v. d. Broeke ons over de sta. els hout. Daar golft 'n water- bruggen naar de acaterajde van het opslag- terrein. Daar wordt gewerkt met zes water stralen en als reeën springen de spuitgasten door de stapels hout. Daar golft een water massa te de vuurzee. Het is de voornaamste straal. Een burgerw ocniiuis in Haarlem zou er door overstroomd worden, maar hier ^is het een spoelkom water in een glasblazers- oven. Denken de heeren cm dien muur daar, die komt hierheen. I.iet te ciicat tij ov.-.ea! zegt de heer v. d. Broeke. Ja, commandant, luidt het antwoord, we hebben in in de gaten. En daar wat terug want die brandende hout stapel kemt dadelijk naar beneden. Je wordt asch, als je er onder raakt. Als we bij den motorwagen terug zyn, luis tert de heer v. d. Broeke haar het regelma tig stampen van den motor en kijkt op _?ijn horloge. Eén uur, de mootr werkt nu al 2 uur achterelkaar door zOniér één carze-ing. Het moet wel zoo zijn, maar het is toch heerlijk het nu eens in de praetijk te con- stateeren, zegt hij. De heer'v. d. Vaart trapt eens op de slan gen. „Kijk eens, meneer, geen lekje er in. Wat 'n materiaal!" Zoo heeft deze brand eigenlijk niets verschrikkelijks en is voer de Haarlemsche brandweer als een extra-oefe ning en beproeving van het materiaal. Maar daar staat de directeur van de timmerfabriek. Hem spreken wij ook nog even. Daar ligt nu het mooie gedoe, klaagt hy. Niets meer van over. Alles vernield. Het is treur„g, treurig! Van avond om tien uur was ik nog aan de fabriek. Ook een chauf feur en een helper waren er. Zij hebben my bezworen, dat ze geen vuur gebruikt hebben. Ik moet dat wel aannemen en om half elf word ik in Halfweg opgebeld, dat de heele boel in lichtelaaie staat. De oor zaak, ik kan er mij geen denkbeeld van vormen. De schade schat ik op drie drie en een halve ton gouds. Maar het is zoo moei- iyk te schatten. Er waren enorme voorra den hout, hout'wol en niet minder dan tien duizend bollcnkisten, die gereed stonden voor de verzending. De zaak is verzekerd op Amsterdamsche beurspolis, maar bedrijfs- verzekering is er helaes. n'et. Van het heele terrein, dat ongeveer 5000 vierk. M. groot is, staat ong-.eer 3050 M2 in vlam nen. De directeur deelde ons nog me^s, dat aandacht niet meer afleidt, en op den sralenden zomerdag een goed overzicht van de ramp mogeiyk is, biedt de ruïne een deprimeerend beeld. Terwyi de vlammen nog opslaan en uit smeulende stapels hout en zaagsel dichte rookwalmen opstijgen, staan de zwartgeblakerde muren nog als eenig overbiyfsel overeind. Naast het kantoor ziet men ln een kuil de overbiyfselen van de auto's; verkoolde wagens en krom getrokken chassis; de ban den zijn van de wielen gebrand. In de fa briek staan de machines, die 's nachts wit gloeiend waren van de hitte. Het gebouw dat anderhalf iaar door de firma Kaub in gebruik was (in den nacht van 18 op 19 Januari 1927 brandde de fabriek aan de Heerenvest in Haarlem uit), is totaal ver woest. Alleen enkele muren half ingestort en gesteund door verbogen ijzeren balken, zijn staande gebleven. De schade. De firma was tegen brandschade op beurspolis verzekerd. Naar de assuradeur (firma Scholte en Co. te Bloemendaal) ons mededeelde, moet de schade worden geschat op f 300.000. Het gebouw is verwoest, de machines zijn totaal bedorven en een stapel hout en kis ten ter waarde van ongeveer f 70.000 is verbrand. Het is een groot geluk te noemen, dat het vuur niet is overgeslagen naar de groote houtopslagplaats, die oostelijk van de fabriek ligt. Het daar gestapelde hout ver tegenwoordigt een waarde van f 250.000. On middellijk nadat de Halfwegsche motorspuit was gearriveerd, hield men deze opslag plaats nat. Het gevaar voor brand door overvliegende vonken was toen groot. Ge lukkig was de wind gunstig en was onge veer te middernacht het gevaar voor de opslagplaats bezworen. Bovendien lijdt de firma ernstige bedrijfs schade, waartegen zij niet verzekerd is. Er zal lange tijd verloopen, eer het bedrijf v/eer op normale wyze gevoerd kan worden. De werklieden ïyden dus ook schade. De meesten hoorden pas van het ongeluk toen zij hedenmorgen aan de fabriek arriveer den. De meesten konden dadelyk weer naar huis terugkeeren, enkelen bleven by den brand, om de brandweer te asslsteeren. Het personeel bestond uit ruim 140 man. Begrijpelijkerwijze kan nog niets defini tiefs worden medegedeeld over plannen tot heropbouw, of om op een andere plaats een fabriek te bouwen. Zeer waarschynhjk zul len de werklieden dus eenigen tijd zonder werk zyn. Oorzaak? De oorzaak is nog niet vastgesteld. Waar- schynlijk moet het ontstaan van den brand aan kortsluiting geweten worden, doch met zekerheid kan niets worden gezegd. Het nieuws van den brand was onmiddel lijk in Halfweg bekend. De brandweer was spoedig aanwezig. Door de groote hitte kon men de motorbrandspuit niet op het terrein rijden; daarom werd zij op den straatweg geplaatst en de zuigslang, onder de rails van de E. S. M. naar de Amsterdamsche Vaart geleid. De brandweer van Halfweg stond onder bevel van den heer M. Pollê! De burgemeester van Haarlemmerliede, die om ongeveer half twaalf arriveerde, voerde de aigemeene leiding. De Amsterdamsche brandweer was eveneens uitgerukt, in de meening dat de brand in de gemeente Am sterdam was. Op de grens der gemeenten, by Halfweg, keerde men terug. De brandweer van Haar lem werd dadelyk gewaarschuwd. Daartoe behoeft niet een aparte aanvrage van den burgemeester uit te gaan, daar een aige meene instructie is gegeven om by even- tueele brand by de firma Kaub de hulp van Haarlem in te roepen. Twaalf uur blusschen. De brandweerlieden van Halfweg haddsn aan den brand een zware taak. Glseren- avend ruim half elf waren zy aanwezig, om acht uur hedenmorgen konden sommi gen naar huis, maar om elf uur waren de meesten nog op het terrein. Dezen waren dus ruim 12 uur onafgebroken in dier.st geweest, terwyi te voorzien was, dat den geheelen dag nog gespoten moest worden. Door een ongelukkigen samenloop van om standigheden zijn ook de auto's van de fir ma Kaub verloren gegaan. Een der vracht wagens was den vorigen dag gerepareerd, één wiel was nog niet bevestigd. Deze auto kon dus niet naar buiten worden gereden, ofschoon een der werklieden, die by de fa briek woont, onmiddeliyk in de garage was. Daar deze auto vooraan stond, konden ook de andere auto's niet gered worden. Zoo werden drie Ford-vrachtauto's door het vuur vernield. Bij een vorigen brand van de firma Kaub zyn de werklieden niet lang buiten werk gesteld. Het is te voorzien dat de brand nu echter ernstiger gevolgen zal hebben. De loopende loonweek was Juist den vorigen dag, Woensdag, geëindigd. Ongelukken zijn bij het blusschingswerk niet voorgekomen, slechts werd een spuit gast door een glasscherf licht aan zyn hand gewond. De fabriek ls nu een groote ruïne van verkoolde balken, ingestorte muren, verbo gen ijzeren balken en staven, machines en Door het Bestuur van den Waalenburg- polder (Texel) was by meerderheid van stemmen besloten tot aankoop van twee oliemotoren en schroeipompen voor de be maling van dén polder. Eet besluit was ge nomen in de overweging, dat dit de meest economische manier van bemaling is Het besluit mocht niet worden uitgevoerd aleer Ged. Staten het hadden goedgekeurd. De minderheid van het Polerbestuur wilde electrische bemaling en diende een bezwaarschrift in, toen hel besluit tot aan koop van een oliemotor was gevallen Het gemeentebestuur van Texei had zich eveneens tot Ged. Staten gewend, mét ver zoek te onderzoeken of electrische bema ling niet in het belang van den polder ls zy ls zeker in het belang van de gemeente Texel, omdat de aandeelen van de T E. M, welke den stroom voor den bemalingsmotor zal leveren, voor het allergrootste deel ln het bezit van de gemeente zijn. De zaak werd gisterenmiddag behandeld ln een openbare zitting van Ged. Staten, onder voorzitterschap van Jhr. mr D. E. v. Lennep. Voor de reclamanten trad op de heer S. L. Eelman. Deze zeide zich te willen houden aan de berekeningen van deskundigen. De ingelanden, die nu voor de derde maal re clameeren om een electrische bemaling voor Waalenburg te verkrijgen, vertegen woordigen twee derden van het polderbezit. Spr. zelde, dat de overtuiging van geheel Texel is dat Waalenburg electriseh be maald zal worden. Er zyn daartegen geen financleele of technische bezwaren. Spr. hoopt, dat Ged Staten, die indertijd hun gewaardeerde medewerking hebben gegeven ter uitvoering der bemalingsplannen de electrische bemaling zullen bevorderen. Voor de andere partij trad op de dijk graaf, de heer J. Eelman Deze wilde alleen de ingelanden van den polder in deze kwestie laten spreken en oordeelen, en op de eerste plaats het bestuur. Spr. bestreed enkele beweringen van den heer Eelman en noemde het onmogelijk, dat voor de electri sche bemaling een machinist wordt aange steld op een jaarwedde van 300, zooals een aanbieding is binnengekomen. Ieerares in de wiskunde aan de Meisjes school voor M. O. verleend. Openbare werken naby de Slachthuisstraat Ter uitvoering van verschillende openbare werken op en in gronden nabij de Slacht huisstraat, vragen B. en W. een crediet van 49.100 aan. Dit betreft ophooging en be strating van een deel van de Zomervaart, naby üe Kruistochtstraat, aanleg van de Godfried van Bouillonstraat, aanleg van de Oorkondelaan en aanleg van het plantsoen tusschen de Godfried van Bouillonstraat en i de Slachthuisstraat. Het crediet word verleend. Afkoop recht eeuwigdurende erfpacht B. en W. vrager) machtiging, tegen ont vangst van een som van 940 medewerking te verleenen tot afkoop van op perceeien onder Haarlemmerliede en Spaarnwoude rustende eeuwigdurende erfpacht ten be hoeve van de stad Haarlem, groot 47. De machtiging wordt verleend. Demping sloot B. en W. vragen crediet van 2.800 aan voor het dempen van de sloot aan het einde van den Kloppersingel naby den Spaam- dammerweg. Het crediet wordt verleend. Overneming grond B. en W. stellen voor, van H. H. de Bruin gratis grond over te nemen, gelegen aan den Vergierderweg. Aldus besloten Boilw transformatorgebouwtje B. en W. stellen voor, voor 13 per M2 aan te koopen 165 M2 grond, gelegen aan j de Zaanenlaan, voor den bouw van een transformatorgebouwtje. Aldus besloten. (Zie vervolg pagina 1, Derde Blad.) om daarmede de drie mannen te halen. In I deze omgeving is de nevel opgetrokken, zoo- i dat de 3 mannen gemakkelijk teruggevon den kunnen worden. Het feit, dat de drie i mannen, althans twee van het, nog in le ven zijn, is te danken aan de Pool-ervarln- gen van den Zweedschen prof. Malmgren. het juist twee jaar geleden is, dat de fa- smeulende houtstapels. Een exhauster van briek in Haarlem efbrapdde. Er werken zaagsel is omgevallen en ligt dwars over de momenteel ongeveer 90 man ln de fabriek.puinhoopen. Vooral aan de westelijke zijde Over voortzetting van het bedryf is uit den aard der zaak nog niet gesproken. Hier gaat het zeker niet. Dat is inderdaad de andere zyde van de kwestie en de 6" aduwzijde van den band. Alleen de houtkooperij is Intact gebleven en kan voorgezet worden, worden. Om half twee zyn wy huiswaarts ge- trok'-""n t"" T toen brandde het vuur n-g op zijn best en 't aantal toeschouwers was is de verwoesting groot. Daar brandt het ook nog. Om twaalf uur steeg nog altyd een groote rookwolk uit de puinhoopen en sloegen groote vlammen uit de houtstapels. No. 7. Wegens verandering ln electrische bema ling in den Uitgeester en Heemskerker broekpolder, werd door het bestuur van den polder besloten op 4 Februari 1927 tot ver koop van 2 windmolens Deze molens zijn nu overbodig geworden. Het besluit tot ver koop is genomen met 9 tegen 4 stemmen. Tegen dit besluit is een bezwaarschrift ingediend van C. Cornelissen en 26 andere eigenaars van grond in dien polder, die zich met het besluit in geen geval kunnen ver eenigen. Adressanten willen de windmolens behouden voor reserve-dienst. Bovendien kan de molen worden ingericht tot woning en als zoodanig worden verhuurd. Daartoe zyn geringe onkosten. Wanneer in oorlogs tijd of door andere nmsandigheden de elec trische bemaling niet in dienst kan worden gesteld, kunnen de windmolens de bemaling overnemen. By Ged. Staten, door wie gisterenmiddag deze zaak behandeld werd, was advies bin nengekomen, waaruit blijkt, dat de geheele zaak een financieele kwestie is. Er zijn geen waterstaatkundige bezwaren tegen verkoop der molens, omdat een goede waterloozing door electrische bemaling wordt gewaar borgd. Het behoud der molens zal hooge uitgaven vragen. Men kan echter de aan dacht van de vereeniging „De Hoilandsche Molen" op deze zaak vestigen en behoud alsnog mogelyk maken. In tijd van oorlog en by gebrek aan kolen wordt een watergemaal het eerst van kolen voorzien, zoodat ook dit bezwaar vervalt. De partijen waren op de zitting van Ged. Staten niet verschenen. Ged. Staten zullen later een beslissing nemen. Jongen te water. Omstreeks kwart over 8 Dinsdagavond reed de 18-jarige J. J., wonende Olycanstraat 25, met zijn rijwiel op het Houtvaartpad. Bij het passeeren van een groepje jongens, raakte hy te water. Hij wist zich te redden en kwam er met den schrik en een nat pak af. Het ongeval is te wijten aan eigen schuld, daar het Houtvaartpad geen rijwielpad is, en J. J. daar dus niet had mogen ryden. OSLO, 12 Juli. Gedurende den nacht werden hier berichten ontvangen, waarin het vinden van de Malmgren-groep wordt bevestigd. Het staat vast dat het Malmgren en zijn metgezellen en niet kapitein Sora is. In den afgeloopen nacht is Tsjoeknofsky opnieuw opgestegen terwyi de Krassin van koers veranderde en rechtstreeks naa de Malmgren-groep stuurde. Men hoopt de groep Donderdag tegen den middag te kunnen bereiken. Het besluit van de Kras sin, alle krachten in te spannen voor de Malmgrengroep, maakt de toestand voor de VigUrri-gtoep hopeloos. Dr. Kaassin beschikt over te weinig kolen om oeide groepen *e kunnen bereiken. Het schip zal dus eerst een haven moeten aandoen, om ook nog de Viglieri-groep te redden. OSLQ, 12 Juli. Het Duitsrhe Klemm- Daimler vliegtuig, is thans op Spitsbergen aangekomen en zal trachten de Viglieri- groep te bereiken. Men vreest evenwel, dat thans dit vliegtuig niet meer op het brosse, met losse sneeuw bedekte ys zal kunnen landen. DONDERDAG 12 JULI. Twee voetgangers, die vermoedeiyk op weg waren naar den brand te Halfweg hi 'n houtzagerij aldaar, werden op den Haai- lemmerweg onder Sloterdijk door een auto aangereden. De eer. was op slag dood, de ander werd zwaar gewond. De zwaar gewonde bleef bewusteloos lig gen. Nadat den zwaar gewende door de politie de eerste hulp was verleend, werd de ge wonde zoowel als het lijk naar het gasthuis te Amsterdam vervoerd De identiteit van den overledene noch van den zwaargewonden konden worden vastgesteld. Omtrent het ongeval, dat gisterenavond laat aan den Haarlemmerweg naby Sloter dijk gebeurde, vernemen wy nader, dat de oorzaak van het ongeval ls, dat de chauf feur, die de twee jongemannen aanreed, verblind was door de zoeklichten van een tegemoetkomenden auto. De man, die op slag dood was, is de 23.jarige H. J. Koster en woont in de Pasteurstraat te Amster. dam. De zwaargewonde, Brokke genaamd en wonende aan den Haarlemmerdijk te Am sterdam, wordt verpleegd ln het Binnen gasthuis en maakt het redelyk wel. Gisterenmiddag vergaderde de gemeente raad, onder vóorzitterschap van den burge meester. Afwezig de heeren Heerkens Thyssen, Klein en Roodenburg. Op een vraag van den heer JOOSTEN, deelt wethouder SLINGENBERG mede, dat de Nutsspaarbank met de gemeente in on derhandeling getreden is, omtrent over neming van den Stortings- en Ophaal dienst, ten einde de gemeente van het na- deelig saldo af te helpen. De onderhande lingen kunnen nog wel enkele weken duren. Eervol ontslag. Mej. A. M. v. d. Rijn wordt met ingang van 1 September a.s. eervol ontslag als AMSTERDAM, 14 Juli. In den afgeloopen nacht heeft aan de overzyde van het IJ nog een brand gewoed Te ruim 3 uur werd de heer L. de Ruiter, wonende in perceel 56 aan den Hymansweg gewekt doordat in zyn huis brand was uitgebroken. De brand woedde in den opticienswinkel-werkplaats in den rechtervleugel van het huis. De heer de R. sliep met zijn vrouw en drie Kinderen in een kamer aan den achterkant van het perceel. Met moeite wisten zij intijds uit deze kamer in den tuin te komen. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, be streed het vuur met twee stralen op de mo torspuit. De winkel-werkplaats en de gang van het perceel brandden geheel uit. De keuken leed ernstige schade terwijl in de kamer, waar de familie sliep, alles door de groote hitte, welke de brand veroorzaakte, gebla kerd is. de heer de R. was tot half één des nachts in zijn werkplaats geweest en had by het verlaten daarvan geen onraad bemerkt, De oorzaak van den brand is onbekend. Verze kering dekt de schade. Middenkoersen van gisteren. PARIJS, 12 Juli. Woensdagavond vond een bespreking plaats tot vaststelling van het decreet, dat heden door Doumergue zal wor den geteekend en waarby ter gelegenheid van den 14en Juli gratie-verleeningen plaats hebben. De afgevaardigde Rickling uit Altkirch zal ook na 14 Juli in de gevangenis blijven. PARIJS, 12 Juli. Naar de ochtendbladen uit Tirana melden, wordt het in het buitenland verspreide bericht van den moord op den Joegoslavischen gezant Mihaiowitsj tegen gesproken. LONDEN, 12 Juli. De by Halifax gestrande kruiser Dauntless is in het dok gesleept. KINGSBAY, 12 Juli. Er bestaat goede hoop, dat de leden van de Malmgren-groep, prof. Malmgren uit Zweden en de Italiaan- sche officieren majooi Zappi en majoor Mariano, die door den Russischen vlieger Tsjoeknovsky werden gevonden, zullen kun nen worden gered. Onmiddellijk nadat de vlieger op de Krassin was teruggekeerd en rapport had uitgebracht, werden maatrege len voor het redden dezer mannen getrof fen. De „Krassin" zelf tracht de groep te bereiken, terwijl zal getracht worden een vliegtuig bij hen te doen landen, en een hondenslee-expeditie gereed gemaakt wordt, Ook by eventueele onnauwkeurigheden, welke hoe zeldzaam deze ook voorko men bij K. VISSER'S SNELLE-AUTO- DIENSTEN toch altyd mogelijk blyven zoolang menschen, menschen zijn, onder vangt K. VISSER'S ruime opvatting van coulance elke gedachte aan wryving of ontevredenheid. HET TELEFOONNUMMER VAN is voor HAARLEM 12400 - Het kantooradres WARMOESSTRAAT 15—17 ...CU 5% Nederland 1919 101J 6'7, Nederland 1918 102! 4H Nederl 1917 100% 6% N.-Indië 1923 D 10'%2 S N.Ind 1926 B S9%4 Ranken. 246 Koloniale Bank Indische Bank 166 Cert. Handel 1(4] 177% 1791 Industrieën, Marg Un,e 222 Nederl Kunstzijde 456J 202 Holl Kunstzijde 204 Oude Philip* 6801 675J tndustr. Buitenlan Anaconda 134% O 8. Steel 137? Gew. Peruvian 21* Handelsonderau Mijnbouw, Boe ton Mijnbouw Redjang Lebong Petroleum, Dcrtsche Petr Geconsolideerde Kon Olie Perlak Rubber. a'dam Rubber Dell Batavia Rub Java Rubber Serbadladl •eeeoeeoeo SUau Allied Intercontin Rubber Scheepvaart. Holl Amerika Lt)r> dltc Gem Bigend Kon Ned 8toomb Kon Paketvaar* My Nederland Rotterd Lloyd Scheepvaart- Unie Marine comm. Marine pret Suiker. H V A Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions Idem Tabak. Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Uniori Pacific Wabash Chic Milw St. Pauj Kansas City South Erie Rallr "rolonvatie 170 137 391 195 410 82| 2311 157% 7!| 175 102-J 133? 61 10% 71 831b 3% Mr. dr. J. Wijtema. burgemeester van Rot terdam, is gisteravond overleden. Verschenen is het vervolg op bet verslag der Bezuinigingscommissie-Pop over 1927 be- i treffende de sociale verzekering en de reor ganisatie van den Rykrwaterstaatsdienst, De Ned. R.-K. Politiebond „St. Michael" heeft te Nijmvïgen een tweedaagsch Congres gehouden. Jaarvergadering van den Ned, R.-K. bond van bouwpatroons. Een nieuw ondersoek zal worden ingesteld naar de ramp van het gouvernementsvaar tuig „De Zeemeeuw." Plannen voor de stichting van een groot bosch op gebied van Amsterdam en Nieuwer- AmsteL Het Duitsche antwoord op de Kellogg-nota overhandigd. In verband met de Litauiiche kwestie heeft Polen zich opnieuw tot den Volkenbond ge wend. China heeft de handelsovereenkomst met Frankryk opgezegd. De hittegolf in Amerika. Tot nu toe meer dan 200 slachtoffers. Door den gemeenteraad van Haarlem is be sloten tot uitbreiding der gasfabriek en tot het aangaan eener overeenkomst met het Hoogovcnbedryf inzake tijdeiyke gasleve ring. Vastgesteld werden de routes der auto buslijnen ln Haarlem. MKDFGFnFFT.D DOOR DONDERDAG 12 JULI. 59.20 9.70 Beriyn Parys Brussel Londen Ztiricb Rome Madrid Weenen New-Vork Praag Warschau Kopenhagen Osio Stockholm (cable' 34 .60 12.074 47.80 13.— 40.90 34.90 2.48 7.30 27 66.45 66.30 66.40 59.30 9.80 34.70 12.08 J 47.90 13.10 41 35.— 2.49 7.90 27.10 66.55 66.45 66.55 Barometerstand 9 uur v.m.: 7.71. Stilstand. OPTICIENS - FABRIKANTEN Lich op. De lantaarns moeten morgen morgen worden opgestoken otk 9.46. Hoogste barometerstand 770.6 m.M„ te Frankfort. Laagste barometerstand 741 mAI., te Seydisfjord. Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Zuidelijke richtingen; helder tot licht, bewolkt, warm tot zeer warm weer, droog, behoudens geringe kans op onweer. Gymnastiekvereeniging „St. Michaël" gymhastlekvereeniging „St. Michaël" houdt Zondag a.s. op het terrein van de voetbal- vereenlging „Purmerend" onderlinge en ver- eenigingswedstryden. Het belooft een aardige middag te worden. MEDEMBLIK, 11 Juli 1928. R. K. Marktver- eeniging „St. Jozef." Aardappelen: Groote Muizen 2.252.45 per Halve H.L. Kleine Muizen 1.501.65. BEVERWIJK, 11 Juli. Prijsnoteering van de R. K. Coöperatieve Tuindersvereeniging „Kennemerland." Aardbeien per slof 1 1.25. Bessen 25—30 ct, per K. G. Doppers 10— 14 ct. per pond. Groentjes 1012 ct. per pond. Raspers 14—20 ct. per pond. Capucyn- ders br. 914 ct. per pond. Id. wit 1214 ct. per pond. Trosboonen 69 ct. per K.G. Spi nazie 50 ct. per kist. Sla 3075 ct. per kist. Postelein 25—40 ct. per kist. Postelein 25—40 ct. per kist. Andijvie 4555 ct. per kist. Ra barber 5—14 ct. per bos. Selderie 2—4 ct. per bos. Pieterselie 4 ct. per bos. Wortelen 10 13 ct. per bos. Asperge dik wit 5060 ct. per bos. Id. id. blauw 3040 ct. per bos. Bloem kool le soort 1720 per 100 stuks. Xd. 2e soort 1014 per 100 stuks. Komkommers 5—9 ct. per stuk. PURMEREND. Noteering van de .Afslag- vereeniging Beemster, Purmerend en om streken" van Woensdag 10 Juli. Aardappelen 0.96—1.62 per 25 K.G. KI. aardappelen 0.56—1.11 per 25 K.G. Slaboonen 0.66— 0.80 per K.G. Snyboonen 0.360.62 per K.G. Tuinboonen 0.69—0.82 per 15 K.G. Peulen 315 per 50 K.G. Doperwten 58 pef 50 K.G. Roode Aalbessen 2256 per 100 K.G. Zwarte Bessen 26—38 per 100 K.G. Klapbessen 1.40—3.50 per 10 K.G. Perziken 8—20 per 100. Frambozen 0.18—0.28 per doosje. Aardbeziën 0.240.48 K.G. Kom kommers 5.408 per 100 stuks. Tomaten 20—52 per 100 K.G. Bloemkool 5—18 per 100. Spinazie 0.88—0.60 per 6 K.G. Poste lein 4—8 ct. per K.G. Sla 0.30—1.40 per 100 krop. Andyvie 12 per 100 struik. Rabar ber 2—14 per 100 bos. Wortelen 6 —14 per 100 bos. Prei 2.90 per 100 bos. Augur ken 12 ct. oer k.G. TER AAR, 10 Juli Veiling van 10 Juli. Tuindersbelang. Doperwten 1.251.70, peu len 0.902.85, tuinboonen 3338 ct., idem 3 maal wit 50—80 ct., snyboonen 5.50, idem stek 3.20, witte capucyners 2—2.10, augurken grof 4.2ft bloemkool 4—9 ct., rabarber 25 ct., per bos, Wagenaars 3.30. TER AAR, 10 Juli. R. K. Tutadersver. „St. Phocas". Peulen 0.75—2.50. doppers 1.55 —1.65, capc. 1.201.35, witte capc. 1.70, Krombek doppers 1.95, tuinboonen 36— 67 ct., snyboonen 5.70—5.80. stek 33.80, Rentegevers 9.60, per 10 K.G.; aardbeien 20—24 ct., zw. bessen 19 ct., per pond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2