Sociaal Leven LilJél IIEUMiORDELï emCORSEIETS Haarlem Gr. Houtstraat 10 TELEFOON 12053 TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 12 JULI 1928 BLADZIJDE 4 i. W''cfe rCï; Ned. R.K. Bond van bouw- patroons Tweedaagsch Congres van „St. Michaël" De ex-stakers van 1903 DE MALMGREEN-GROEP GEVONDEN Ned. R.K. bond van Hotel-, Café-, Restauranthouders en Slijters De staking bij de Schelde te Vlissingen Staking in de Textiel - Industrie te Enschedé Het bodemloos vat Een dienstweigeraar RADIO-NIEUWS Wee den „Schwarzhorer' Een wedijver om het grootste aantal luisteraars Steeds meer stations Huizen en de lange golf RECHTSZAKEN. Ingevoerd op valsche verklaring Gedrang op 900 M. golflengte Nobile naar Rome ontboden? De hulpexpedities Radio-hinder De Zweden op expeditie Ondervindingen van Lundborg b »Uno t <SeUl' V/flitrf 34 V' 01 GERUfT ROOKEM MAAR GEEF HEM TABLETTEN Vliegen zonder motor Over het Kanaal Lady Heath maakt een hoogte-recort TILBURG ElASTIEKE BREDA 4 fcX'* De algemeene jaarvergadering In de voortgezette algemeene jaarvergade ring van den Ned. R. K. Bond van bouw- patroons sprak dr. L. G. Kortenhorst over eigen risico en risico-overdracht bij de ko mende ziektewet. Op den tweeden dag werd benoemd een commissie van verificateurs voor 1928. Het financieel verslag werd goedgekeurd. Besloten werd, dat het hoofdbestuur zich over eventueele accountantscontrole nader beraden zal. De begrooting voor 1928 werd goedgekeurd. Bij de hierop volgende bestuursverkiezing werd de hr. H. J. L. Klein Schiphorst, Haar lem, bij enkele candidaatstelling herkozen verklaard. Ook de periodiek aftredende commissaris sen de heeren C. v. 't Hullenaar, Utrecht; M. Hoogervorst, Alkmaar en W. F. W. v. d. Wagt, Nijmegen, werden herkozen. De orgaan commissie werd hierop herbe noemd. Aan de orde kwam een voorstel van een bindend besluit, dat overeenkomstig de gewijzigde redactie luidt: Het is den leden van den bond verboden, in te schrijven naar, aan te nemen en/of uit te voeren (hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk), zich als borg, als onderaannemer, als leve rancier van materialen te verbinden ten be hoeve van. in welk opzicht ook eenig belang te heb ben bij werken: a. waarbij in het bestek een bepaling ontbreekt krachtens welke alle ge schillen door arbitrage zullen worden be slecht, hetzij in den vorm van een bindend advies, hetzij door een scheidsrechterlijke be slissing; b. waarvoor persoonlijke of zake lijke borgtocht wordt geëischt; c. indien in het bestek oi de overeenkomst is bepaald, dat de staking en/of uitsluiting geen recht geven op termijnverlenging. Dit besluit treedt voor de publiekrechte lijke besturen in werking op 1 Januari 1929 of zoo veel vroeger als door het bondsbestuur zal worden bepaald. Bij vroegere invoering zal daarvan zes weken tevoren kennis worden gegeven. Na besprdking werd dit voorstel onder ap plaus aangenomen. De afd Heerlen noodigde in een desbe treffend voorstel het bondsbestuur uit om stappen te doen om te komen tot interna tionale betrekkingen met de zusterorgani saties in Belgie en Duitschland. Na eenige discussie vereenigde de vergade ring zich met het prae-advies van het bonds bestuur, waarbij den betrokken afdeélingen wordt aangeraden zoolang in het buitenland geen bouwvakbonden op prlncipieelen grond slag bestaan, zelf contact en zoo mogelijk fe deratieve samenwerking te zoeken met plaatselijke vereenigingen in buitenlandsche grensgemeenten. Lidmaatschap van andere bonden Door de afdeeling Heerlen was een voor stel ingediend, waarbij bet bondsbestuur wordt uitgenoodigd een regeling te ontwer pen, waarbij het niet meer mogelijk zal zijn in de toekomst lid te zijn van den Nederl. R. K. Bond van Bouwpatroons en tegelijk van den Nederl. Aannemersbond. Het bondsbestuur vereenigde zich in de prae-advies met dit voorstel en stelde aan de vergadering voor te bepalen, dat het lidmaatschap van den A.R.K.B.B. met in gang van 1 Januari 1930 onvereenigbaar is met het lidmaatschap van alle niet-Katho- lieke vereenigingen van bouwpatroons of aannemers. Ter vergadering werd door het bondsbe stuur aan dit voorstel de volgende alinea toegevoegd: In bijzondere gevallen, ter be oordeeling van het bondsbestuur, kan dit be stuur uitzonderingen toestaan, zooals b.v. voor het lidmaatschap van den Nederl. Be tonbouw- en Heiersbond. Na discussie werd het voorstel alsnog door de afdeeling Amsterdam geanmendeerd. Het geanimeerde voorstel kwam in stem ming en werd aangenomen met 364 stem men. Het luidde thans: Het bondsbestuur stelt voor het lidmaatschap van onzen Bond met ingang van 1 Januari 1930 onvereenig baar te verklaren met het lidmaatschap van alle vereenigingen, die geheel of gedeeltelijk hetzelfde doel beoogen als onze Bond. De bovengenoemde toegevoegde zinsnede van het bondsbestuur bleef behouden. In de slot-vergadering kwam een voor- stel-Haarlem In behandeling over belasting, beslag op loon. De afdeeling Haarlem wenschte aan het B. B. opdracht te geven te pogen samen werking te verkrijgen met den Bond van groote werkgevers, om een wettelijke rege ling te krijgen, waardoor de werkgevers ontslagen worden van de moeilijkheden, welke zi) ondervinden in hun bedrijven door het beslag leggen van den fiscus op het arbeidsloon van hunne arbeiders. In zijn prae-advies verklaarde het B. B. niet te kunnen inzien, dat het voorstel kan lelden tot minder werkzaamheid voor de patroons. Integendeel, wat nu slechts bij uitzondering het geval is, zou dan als regel geschieden, dat de werkgevers tot onbetaal de werkkrachten van de belasting-admini stratie worden aangesteld. Het voorstel-Haarlem vond geen steun cn werd ingetrokken. Door de afdeeling Alkmaar was nog een voorstel ingediend over den woningbouw. Bij dit voorstel wordt aan het B. B. ge vraagd bij de bevoegde autoriteiten pogin gen in het werk te stellen, dat ten aan. zien van het uitvoeren van bouwwerken, waarvoor het Rijk de credieten .en voor schotten verstrekt, dezelfde bepalingen van de plaatselijke bouw- en woningverordenin gen gelden als die voor de particuliere bouwers en ondernemers. Het B. B. verklaarde in zijn prae-advies bereid te zijn een onderzoek in te stellen naar wat In deze te bereiken is. Na bespreeking werd de toezegging van het bondsbestuur aanvaard. De volgende jaarvergadering zal te Nij megen worden gehouden. Na de rondvraag sprak de geestelijke ad viseur, de weleerw. heer Th. de Vries, uit Tilburg, waarna de vergadering gesloten werd. De Ned. R. K. Politiebond heeft te Nijme gen zijn tweedaagsch Congres gehouden, dat in verband met het derde lustrum der afdee ling Nijmegen een feestelijk cachet droeg. Bij de openingsvergadering waren ook het Tweede Kamerlid, de heer Bulten en de bur gemeester van Nijmegen, de heer v. Schaeck Mathon tegenwoordig. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer E. van Duin uit Rotterdam, dat het ledental van 1727 tot 1805 Is gestegen en het aantal afdeelingen met 2 is vermeerderd. Voorts besprak spr. het ontwerp-ambte- naarswet. Daarna werd het jaarverslag van den pen ningmeester na eenige bespreking goedge keurd. De begrooting 1929 werd aan een uitvoerige bespreking onderworpen en tenslotte goedge keurd. Het beleid van het hoofdbestuur vond de algemeene goedkeuring van de vergadering. De afdeeling Haarlem bracht dank aan het hoofdbestuur voor de hulp, haar in moeilijke gevallen gebracht. De afd. Echt protesteerde tegen de manier, waarop de uitreiking der medailles voor het hulpbetoon bij den laatsten watersnood is ge schied. Verscheidene personen, die hiervoor in aanmerking kwamen, hebben geen me daille ontvangen. De afdeeling Den Haag bracht dank aan den bondsambtenaar, den heer Klein en den bondsvoorzittere voor hun optreden bij moei lijke interne kwesties, welke die afdeeling heeft gehad. Nadat de voorzitter de sprekers had be antwoord, voerde de heer Bulten het woord over de rechtspositie van den ambtenaar. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende leden, de heeren E. van Duin, J. Cardinaals en J. Schrader herkozen. De af tredende voorzitter werd als zoodanig herko zen. Het voorstel van het hoofdbestuur om als blijk van waardeering 250 uit te trek ken als geldelijke vergoeding aan die leden van het Hoofdbestuur, die geen deel uitma ken van het Dagelijksch Bestuur, werd met groote meerderheid van stemmen aangeno men. Vervolgens werd de vergadering verdaagd. De tweede dag werd ingezet met een plech tige H. Mis in de kerk van O. L. Vrouw Ge boorte aan den Berg en Dalschenweg. Zij zullen geen tegemoetkoming ontvangen Indertijd hebben besprekingen plaats gehad tusschen de directie der Nederlandsche Spoorwegen en den Personeelsraad over het doen van een tegemoetkoming aan de sta kers van 1903, hetgeen door de directie ge weigerd werd. Daarop heeft de Personeels raad zich tot den Minister van Waterstaat gewend met verzoek om een regeling te tref fen, waardoor het oud-spoorwegpersoneel in 1903 als gevolg van de staking ontslagen te gemoet gekomen zal worden. De Minister heeft daarop het volgende ant woord aan den Personeelsraad gezonden: Met betrekking tot den kenbaar gemaakten wensch, zij medegedeeld, dat ik mij vereenig met het ter zake door genoemde directie in genomen standpunt, en dat ik misdien geen termen heb kunnen vinden om mijne tus- schenkomst in den door u gevraagden zin te verleenen." wordt deze korte procedure gevolgd. De burgemeester van St. Nicolaas heeft een verklaring afgegeven, dat de aardappelen in quaestie uit België afkomstig waren, maar bij verhoor heeft hij dat niet volge. houden, doch toegegeven dat zij niet uit België, maar uit Duitschland kwamen. De invoer uit België is vrij. Invoer uit Duitsch. land levert in zooverre gevaar op, dat daar de wratziekte, waartegen wij strenge be palingen hebben, vrij sterk voorkomt. Voor onzen handel in pootaardappelen is dus de quaestie van het meeste belang. Het O. M. wees er op, dat verdachte zich heeft bediend van een valsche ver. klaring van den burgemeester, als was die te goeder trouw, en vroeg vijftig gulden boete of 25 dagen hechtenis. De kantonrechter bepaalde de straf op vijftien gulden of tien dagen. Bovengenoemde bond hield te Amsterdam zijn jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer P. J. van Dijk uit Helmond, die in zijn openingswoord eenige woorden wijdde aan de nagedachtenis van den heer Chris Jansen. Besloten werd -elegrammen te zenden aan den benoemden Bisschop van Haarlem Mg:. J. D. J. Aengenent, en aan H. M. de Koningin. Vervolgens werd door den secretaris, den heer J. J. Paardekooper het jaarverslag uit gebracht. Dit verslag alsmede dat van den pen ningmeester, den heer Z. Albers, werd goed gekeurd. De begrooting werd vastgesteld zooals voorgesteld, n.I. met een totaal In ontvang sten en uitgaven van 5931. Tot bestuurslid werd gekozen de heer Ver kuil (Oss) van de groep slijters; voor de groep tappers werd gekozen de heer H. Labro, Helmond. Besprekingen zonder resultaat. De Rijksbemiddelaar prof. Aalberse, heeft gisteren te 's-Gravenhage een langdurige bespreking gehad met elk van beide par tijen, betrokken bij de staking aan de Schelde te Vlissingen. Deze bespreking heeft echter geen enkel resultaat opgeleverd. Betreffende de gisteren gehouden confe rentie met den rijksbemiddelaar over de kwestie bij de textielfirma M. van Dam Rzn. te Enschedé over de vacantieregeling, deelt men aan de „Msb." mede, dat er geen resul- Naar aanleiding van deze conferentie kwa- taat is bereikt. men de arbeiders van genoemde firma gis terenavond in vergadering bijeen. Besloten werd in staking te gaan en den arbeid hedenochtend niet te hervatten. De staking omvat circa 150 personen. De Haagsche rechtbank heeft behandeld de zaak tegen een gewezen stationchef van de Westlandsche Stoomtramweg-Maatschap pij te Honselaarsdijk ter zake van verduis tering. Verdachte bekende. Sedert 1924 heeft hij zich gelden, welke hij voor de Maat schappij ondei zich had, toegeëigend, in to taal tot een bedrag van ongeveer 5800. Verdachte heeft voortdurend het eene gat met het andere gestopt en maakte ook wel eens valsche staten op om de verduiste ringen te maskeeren. Verdachte heeft zich nadat de feiten ontdekt waren, bereid ver klaard, de schade te vergoeden. Mr. Rijkens, requisitoir nemende, achtte het gepleegde misdrijf van te ernstigen aard om een voorwaardelijke straf te kunnen vragen, al zijn er dan misschien verzachten de omstandigheden, als een onvoldoende controle en verdachtes bereidverklaring tot vergoeding der schade. Eisch: zes maanden gevangenisstraf. Verdachtes raadsman, mr. Roest Crollius, meende, dat er hier alle aanleiding is voor het opleggen van een voorwaardelijke straf en drong daar dan ook met klem op aan. De krijgsraad te 's-Hertogenbosch heeft den 20-jarigen dienstplichtige J. P. van het 22e reg. inf. wegens principieele dienstweige ring tot 10 maanden gevangenisstraf veroor deeld, met aftrek van voorarrest, ontslag uit den dienst zonder ontzetting uit de bevoegd heid om bij de gewapende macht te dienen. In Rusland neemt men uiterst strenge maatregelen tegen de luisteraars, die daar voor geen wettelijke vergunning hebben. Geldboete acht men een te lichte straf; het eenige middel, dat met succes toegepast kan worden, is gevangenisstraf, waarvan het maximum op drie jaar is vastgesteld. On langs werd een jongmensch tot drie maanden dwangarbeid veroordeeld, welke z.g. lichte straf hij nog te danken had aan zijn jeugdi gen leeftijd. Toch wordt het aantal clandes tiene luisteraars in Petrqgrad nog op 15 pet. van dat der luisteraars geschat. Engeland en Duitschland wedijveren nog steeds om het grootste aantal luisteraars. Einde Mei telde Engeland er 2.494.251, d.l. 11.796 meer dan in April. Bovendien bedraagt het aantal luistervergunningen, dat gratis aan blinden is uitgereikt, thans reeds meer 'dan 12.590. Niettegenstaande de bepalingen van de Washingtonsche radio-conferentie, worden steeds weer nieuwe stations bijgebouwd, zon der dat men schijnbaar aan de mogelijke consequenties hiervan denkt, of misschien ook wel, omdat men zoo optimistisch is, te verwachten, dat we vóór de inwerkingtreding der bepalingen nog een herziening daarvan zullen krijgen. Zoo meldt de „Funk," dat men in Algiers reeds een aanvang heeft gemaakt met het bouwen van een zender met 1 K.W. energie. De reikwijdte zal ongeveer 500 K.M. bedra gen. In Zweden bestaan plannen, nieuwe stations op te richten, n.I. een bij Stockholm met een energie van 50 K.W. en een te Hörby (Scania) met 10 K.W., terwijl ook in België een nieuw krachtig omroepstation zal worden opgericht. In verband met herhaalde beweringen, als zou nog steeds niet vaststaan aan wie de voor Nederland bestemde lange golf zal worden toegewezen, deelt de redactie van den „Kath. Radio Gids" krachtens offici- eele stukken in haar bezit, mede: le. dat de lange golf niet valt onder het rayon van een zendstation, „utilisée pour la diffusion d'émissions a un nombre limi- té d'abonnés". Scheveningen-Haven kan dus niet van de lange golf gebruik maken en denkt er, zooals wij weten, zelfs niet over. 2e. dat de lange golf bü name is toe bedeeld aan het zendstation Huizen, door de conferentie onlangs te Lausanne gehou den. Zij is op 1852 Meter bepaald. Het kantongerecht te Wageningen heeft behandeld de zaak tegen den aardappel handelaar K. Poppe te Siné (België) ter zake dat hij op een verklaring van den burgemeester te St. Nicolaas een partij Duitsche pootaardappelen in ons land (Hulst) had ingevoerd, zonder daarvan Ken nis te geven aan het hoofd van den Plan. tenziektenkundigen Dienst te Wageningen. Verdachte was niet verschenen. De heer N. van Poeteren werd als ge tuige gehoord. Hij verklaarde, dat de aan. gifte moet worden gedaan volgens Kon. besl. van 21 Augustus 1923, maar dat in de practijk dit Kon. besl. zelden wordt toe gepast, omdat als regel de aangifte ge schiedt bij de ambtenaren van den r-lan- tenziekt. Dienst, met de keuring aan de grens belast. Dit was hier evenmin ge schied. In het belang van den handel Een bericht aan luchtvarenden van het Ministerie van Waterstaat meldt: In verband met het veelvuldig voorkomen van onderlinge storingen als gevolg van het overmatig gebruik van radiotelefonie of radio- telegrafie in de golflengte van 900 meter door luchtvaartuigen, die zich boven of in de nabijheid van het Kanaal bevinden, wordt de aandacht erop gevestigd, dat in het bij zonder door deze luchtvaartuigen de grootst mogelijke beknoptheid bij de wisseling van berichten moet worden betracht en dat de duur eener conrrespondentie, behoudens in buitengewone omstandigheden, niet meer dan 5 minuten in beslag behoort te nemen. •-V, De gemeente raad van Leiden heeft ge hoor gegeven aan de vele klachten over hin derlijke radiomuziek en in de politieverorde ning een bepaling opgenomen, waarbij het verboden is langs mechanischen weg muziek of geluid te maken, dat hinderlijk Is voor de omgeving zoowel binnen- als buitenshuis Men stelt zich voor, alleen op te treden, wanneer zéér hinderlijk geluid verspreid wordt. Een Reuter-telegram uit Moskou meldt: Tsjoeknowsky, een vlieger der Sovjets, die verbonden is aan den ijsbreker „Krassin", heeft de leden der expeditie-Nobile Malm- gren, Mariano en Zappo, die na de ramp te voet over het ijs voorttrokken om land te vinden, op 80 gr. 42' NB, en 25 gr. 45' OL„ op twintig mijl afstar.ds van de „Krassin", gevonden. De vlieger vloog vijf keeren boven de groep rond en merkte op, dat twee der leden krachtig met een vlag zwaaiden, ter wijl de derde op het ijs nederlag. Tsjoek nowsky zoekt naar een gunstige plaats om op het ijs te landen. V.D. meldt uit Stockholm: Het bericht van de ontdekking van de Malmgren-groep werd in extra-edities ver spreid. Te Stockholm heerscht groote vreugde; men meende, dat Malmgren's lot reeds bezegeld was, want het was reeds 40 dagen geleden, dat hij en zijn metgezellen de Nobile-groep verlieten. De „Krassin" op weg "Volgens berichten uit Moskou is de Kras sin doorgevaren in de richting van de Malm gren-groep. Alle pogingen zullen in het werk worden gesteld, Malmgren en de zijnen te redden. Zweedsche hulp Het Noorsch Tel. Ag. meldt uit Long Year City, dat de Zweedsche vlieger Ekman al daar met het Zweedsche schip Tanja is aan gekomen. In den nacht werd een Klemm- jjaii.ilervliegtuig aan boord genomen, waar na men tegen den morgen vertrok om te trachten aan den rand van het ijs een plek te vinden, sterk genoeg om op te stijgen. In weerwil van het gering gewicht van het v. egtuig, was dit bijna onmogelijk. Het ont breken van pontons maakt het eveneens on mogelijk het vliegtuig als hydropla-e te ge bruiken. Indien Ekman er in slaagt op te stijgen, zal hij rechtstreeks naar de Hin- lopenstraat vliegen en de groep-Viglieri op zoeken. De Zweedsche vliegers zullen al het mo gelijke doen om het overige gedeelte der Italiaansche bemanning te redden, die zich in vrij ernstigen toestand bevindt. Nobile naar Rome ontboden Een H.N.-bericht uit Oslo luidt: Uit Spitsbergen wordt gemeld, dat hoewel de „Cittè, di Milano" de Viglieri-groep her haaldelijk heeft opgeroepen, geen antwoord werd ontvangen. Naar verluidt, moet Nobile door Mussolini naar Italië teruggeroepen zijn. Scherpe afkeuring van Nobile's beleid V.D. seint uit Kopenhagen: De Deensche Poolvorscher Peter Freuchen heeft tegenover een vertegenwoordiger van „Extrabladet" een verklaring afgelegd, waar in hij zeide, dat de Italiaansche regeering hem te laat hulp heeft geboden bij de red ding van de bemanning van de „Italia". Nog in Mei waren de ijsomstandigheden zoo, dat met een expeditie van hondensleden veel kon worden bereikt. Zonder twijfel heeft Nobile buitengewoon lichtzinnig ja, erger nog gehandeld. Het kan waar zijn, dat Nobile het doel had om onaangename feiten te verzwij gen. Doch voor Freuchen stond vast, dat Nobile de schuld draagt aan den ondergang van Amundsen en zijn metgezellen. Immers Amundsen is van Tromsö uit onmiddellijk naar de „Italia"-groep gaan zoeken, doch den, daar het luchtschip reeds lang was uit- zooals vanzelf spreekt, kon hij deze niet vin- gebrand. Deze omstandigheid moet Nobile bekend geweest zijn. Toch heeft hij haar weken verzwegen. Te Oslo is gisteravond de Italiaansche journalist Escard op weg van Spitsbergen naar Rome gearriveerd. Deze vertelde, dat Nobile bij zijn aankomst te Kingsbay gewei gerd heeft iemand anders dan den chef der „Cittè, di Milano" en zijn broeder te ontvan gen; hij zou sterk onder den indruk zijn var. de aanvallen, dfe in de pers tegen zijn per soon worden gericht. De Latham Een Wolff-bericht uit Oslo d.d. 11 Juli houdt in: De marconist, die op het Beren eiland dienst had indertijd, dat Guilbaud, Amundsen en de anderen hun vlucht begon nen, is te Tromsö aangekomen. Hij is van meening, dat de „Latham", waarnaar men langen tijd in den omtrek van het Beren eiland heeft gezocht, dit eiland in het ge heel niet heeft bereikt. Den 18den Juni kreeg deze radio-telegrafist bijna zonder ophouden van 's namiddags half zes tot 12 uur 's nachts het zendapparaat van de „Latham" te hooren. In dien tijd heeft hij alleen ter wille van de weerberichten zijn pogingen om iets van het Fransche vliegtuig op te vangen ge staakt. Hij trachtte zelf de Latham met seinen te bereiken, maar kreeg geen ant woord. De bij hem ingekomen berichten over den toestand van het ijs in de omgeving van het eiland gaf hij door. Hij spande zich ook in om het geronk der motoren op te vangen, maar hoorde niets. Op den vertrekdag was het weer helder, en ten gevolge daarVan de gezichtskring ongemeen wiid. Het zou dus zeker mogelijk geweest zijn het vliegtuig waar te nemen, zoo goed als Maddalena's vliegtuig later van het vliegstation af te zien en te hooren is geweest. Magnetische storm V.D. seint uit Moskou: Het observatorium te Leningrad deelt mede, dat in het Poolgebied een magneti sche storm heeft gewoed, waardoor het radio-verkeer op korte golf gestremd werd. Kans op redding der Malmgren- groep gunstig? Het Noorsch Tel. Bur. meldt uit Oslo: In een onderhoud naar aanleiding van het bericht, dat de groep-Malmgren is gevonden, verklaarde de poolreiziger Otto Sverdrup: Indien de groep werkelijk niet verder dan op 20 mijlen afstand van de „Krassin" is ge vonden, is de kans op redding gunstig, indien de „Krassin" niet genoodzaakt zal zijn in de Adventbaai kolen te gaan innemen. De posi tie van de groep-Viglieri daarentegen geeft aanleiding tot bezorgdheid, vooral indien de „Krassin" steenkool moet innemen. Sverdrup geloofde niet, dat de „Krassin" in staat was de groep Viglieri te bereikeii langs den nieu wen weg langs de Hinlopenstraat en de oostkust van het N.O. gedeelte van Spitsber gen. Sverdrup vroeg of Tsjoeknowsky, in weer wil van het besliste karakter van het Rus sisch telegram, de expeditie van den Iatlaan- schen kapitein Sora zou hebben kunnen hou den voor de groep-Malmgren c.s. Hij zeide, dat het niet mogelijk was, daarop een be slist antwoord te geven wegens het ontbre ken van nieuws den laatsten tijd over de be wegingen van Sora, doch Sverdrup gaf toe, dat een dergelijk alternatief niet waarschijn lijk leek, daar de positie, door den Russischen vlieger opgegeven, op aanzienlijken afstand noordelijk ligt van de route, die Sora waar schijnlijk heeft gevolgd, indien hij een poging heeft ondernomen om de groep-Viglieri c.s. te bereiken. Sora vertrok met honden en sleden. Men zou meenen, dat Tsjoeknowsky ook sleden zou hebben gezien, indien hij in staat was, mannen waar te nemen. Het zijn kerels, die Zweden, meldt de be richtgever uit Koningsbaai. Ze gaan metho disch te werk en met een duidelijk inzicht van het doel, dat zij wenschen te bereiken. De gewoonte van dit leven in Noordelijke streken hebben zij zich eigen gemaakt en in de eeuwen van elkander opvolgende genera ties, kennen zij den strijd tegen deze natuur en tegen de ijszee en zij kennnen alle bijzon derheden van deze zóne, die onderhevig is aan plotselinge veranderingen en aan voort durende verrassingen. De Zweden richtten eerst een kleine basis in op de Noord-Westelijke kust van het Prins-Oscarland, bij Kaap Bruun. Het nut van deze vooruitgeschoven basis kan voor ieder duidelijk zijn. De Zweden rekenden er JJ5breker cV w <*v k wat? v Teert. Op bovenstaand kaartje vindt men aangegeven de vermoedelijke positie van de groep Viglieri en ook van de-hulpexpedities op verschillend tijdstippen van de laatste dagen. Duidelijk ziet men hieruit de omvangrijkheid van het exploratie-gebied voor de overblijvenden der „Italia", en het vliegtuig van Guilbaud en Amundsen Van de expeditie van capt. Sora, wier route eveneens hierboven is aangegeven, is, zoo als men weet, niets meer gehoord, zoodat men zich ook over haar ernstig ongerust begint te maken, daar men vreest, dat ook zfj geteld zal moeten worden bij de anderen, die het Noordpooldrama met den (lood heben bekocht fi| I AAT UW MAM op, daarheen een voor een de verongelukten te kunnen transporteeren, om als de gele genheid zich maar voordeed, dan zoo weinig mogelijk tijd te verliezen. Deze basis is de dichtst nabijzijde, die men kan inrichten. De „Moth" behoeft in luchtlijn niet meer dan zes of zeven K.M. voor lederen tocht af te leggen, want tot een dergelijken kleinen af stand was de verwijdering der roode tent van de kust geslonken. Na deze voorbereiding had men dus alle hoop, dat de „Tignola" de Zweedsche naam voor dit vliegtuig er in zou slagen eindelijk het doel te bereiken. Luitenant Schyberg zou de bestuurder zijn. Het doel is door luitenant Schyberg inder daad bereikt. Zooals blijkt uit een telegram door Lundborg aan zijn vrouw verzonden, v/as het door de geringe draagkracht van het kleine vliegtuig niet mogelijk Cecioni te ver voeren, terwijl luitenant Schyberg er van af moest zien, om met een vliegtuig van grooter capaciteit terug te keeren, teneinde de overi gen te redden. Intusschen, zoo meldt volgens de „Res." de berichtgever uit Virgobaai ver der, heeft de redding van Lundborg toch dit resultaat opgeleverd, dat hij, die nu zelf zooveel dagen bij de groep-Viglieri door bracht, kostbare aanwijzingen kan geven, speciaal voor wat de verongelukten noodig hebben. Lundborg gaf den raad, hun zoo spoedig en zoo dikwijls mogelijk versche le vensmiddelen te zenden, want wel gaf, vol gens Lundborg, de bemanning blijk van bui tengewone moreele kracht, maar men mag niet te veel vergen van hunne reeds verzwak te organismen, die reeds te veel geleden heb ben door de elkaar opvolgende phasen van dit drama. De verongelukten hebben niet alleen behoeften aan materieel voedsel, doch ook aan geestelijke ontspanning en daarom vragen zij dringend om couranten en boeken, teneinde de verschrikkelijke dagen minder lang te doen schijnen. Zij beschikken tot nu toe over couranten tot en met den datum van 21 Juni. De overige radioberichten be reiken hen nog regelmatig, zoodat Biagi hen reeds op de hoogte kon stellen van het suc ces van Ferrarin en Del Prete, maar, zoo voegt de berichtgever er aan toe, deze korte mededeelingen zijn niet In staat de ver schrikkelijke verveling te verdrijven. Lundborg vertelde, dat de mogelijkheid om bij de roode tent te dalen op het oogenbllk slechter is dan ooit, omdat de verhoogde tem peratuur en de op het oogenbllk heerschende wind de sneeuw reeds waterig maakte. Ook om deze redenen was het voor de Zweden tot hun spijt niet mogelijk hun reddingswerk voort te zetten. De Zweedsche piloten, die zeer laag boven de kust van het Noord-Oostland hebben ge vlogen, ontkennen catagorisch de mogelijk heid, dat zich de groep-Mariano daar bevin den kan. Wel verklaarde luitenant Luetzow gemakkelijk de sporen van de sleden der hulpexpeditie gezien te hebben en zelfs kon hij berensporen onderschelden, doch verder werd er door hem niets waargenomen. Het was, zoo verklaarde Luetzow, een gelukkige omstandigheid, dat de sneeuw op deze hoogte nog ongerept was, zoodat de sporen van de drie mannen, als zij hier gepasseerd waren, ongetwijfeld door mij gevonden zouden zijn. Weliswaar heeft men opgemerkt, dat de groep-Mariano van sneeuwschoenen voorzien waren, hetgeen het vinden der sporen niet vergemakkelijkt, doch daar tegenover staat, dat de mannen om deze redenen wel andere teekenen van hun aanwezigheid zouden heb ben aangebracht. De sneeuw, die na het ver trek van de groep-Mariano gevallen Is, is zoo schaarsch, dat 't uitgesloten geacht moet wor den, dat daardoor deze teekens verloren ge gaan zouden zijn. De Zweden vonden trou wens sporen van beren, die, zooals bekend reeds in de lente naar meer Noordelijk gele gen streken verhuizen. Daar generaal Nobile met absolute zekerheid kan verklaren, dat deze groep het Foyn-eiland heeft bereikt, hebben de Zweden dit eiland nauwkeurig on derzocht. Zij kunnen verklaren, dat de drie mannen er niet meer zijn en zij moeten daar om van dit eiland naar Noord-Oostland on derweg zijn, of op weg daarheen verloren zijn gegaan. De eenige hoop, die nog oveiAlijft, is het feit, dat Malmgren van 1922 tot 1925 op de „Maud" verbleef en dus over zeer veel Poolervaring beschikt. Nobile heeft verklaard zoo merkt de berichtgever terecht op, dat de drie mannen welhaast onmogelijk gelijk tijdig zullen zijn omgekomen bij een ongeval, als zij In een kanaal, dat het ijs vaak door snijdt, gevallen zouden zijn. Nobile herinnert zich echter ook, dat de drie mannen 'n koord meenamen en van de eene zijde kan het goed geweest zijn, dat zy zich aan elkander kon den binden, maar van den anderen kant moet men toch ook toegeven, dat dat zelfde koord de drie mannen een en hetzelfde lot kan heb ben doen ondergaan. Kramer, de leider van een patrouille, die vergeefs naar de drie man nen heeft gezocht, Is van meening, dat er In derdaad niet de minste hoop meer gekoesterd mag worden. De „Daily Cronicle" meldt, dat wellicht dezen zomer een poging zal worden gedaan over het kanaal te vliegen met een vliegtuig zonder motor. Hans Richter, een bekende Duitsche „glü- vlieger" zou de eerste poging ondernemen. Ladey Heath, die onlangs naar Zuid-Afrika is gevlogen in een lichtmodel vliegtuig, heeft gisteren een nieuw hoogterecord op haar naam gevestigd; met een watervliegtuig van 30 paardekracht wist hij n.I. te Rochester een hoogte te bereiken van 13.400 voet. KALVE RSTRAAT DG LEID5CHESTR. 70 ROTERDAM HAARLEM UTRECHT tiyMEGEN MET GARAMTIE VOOR» SOLIDITEIT VERGELYK 5TEED5 KWALITEITEN EN PK/ZEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8